Bürenlauf, Büren an der Aare 2007 - Bern (Schweiz)

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
H30         54. Abplanalp Tätsch                    1977 Steffisburg                 1:06.30,1     27.02,4   (500)  
N_Walk     ---  Adam Anna                           1960 Arch                        1:13.00,9       -----   (801)  
H30         32. Aeberhard Markus                    1971 Urtenen-Schönbühl             55.37,5     16.09,8   (502)  
H30          4. Aebersold Stefan                    1973 Biel/Bienne                   43.27,8      4.00,1   (691)  
Walk       ---  Aebersold Susanne                   1962 Ringgenberg BE              1:10.58,4       -----   (802)  
H40         27. Aebi Eugen                          1959 Aarberg                       49.50,4      8.38,1   (702)  
Walk       ---  Affolter Therese                    1965 Bern                        1:15.38,5       -----   (868)  
H30         42. Allemann Christoph                  1971 Biel/Bienne                   59.54,1     20.26,4   (690)  
M3          15. Allemann Sabrina, Arch              1995 Archer Sprinters 1             8.50,5      3.14,3   (135)  
M2          21. Allemann Tanja                      1998 Büren an der Aare             10.03,4      3.38,4   (100)  
N_Walk     ---  Althaus Renate                      1957 Etzelkofen                  1:09.02,5       -----   (856)  
D50          4. Amstutz Josiane                     1950 Tavannes                      57.27,5      6.35,8   (377)  
H30          3. Andres Peter                        1970 Aarberg                       43.25,4      3.57,7   (723)  
H30         27. Appenzeller Oliver                  1975 Aarberg                       54.13,7     14.46,0   (503)  
H40          9. Arm Pierre                          1960 Péry                          46.13,0      5.00,7   (668)  
H30         23. Arni Björn                          1971 Stettlen                      52.12,6     12.44,9   (505)  
H30         51. Aschwanden Bruno-Reto               1970 Büren an der Aare           1:04.39,9     25.12,2   (506)  
D30          2. Balli Käthi                         1969 Schüpfen                      51.48,7      0.12,1   (302)  
H30         47. Balonyi Michael                     1972 Biel/Bienne                 1:02.10,3     22.42,6   (700)  
N_Walk     ---  Bandi Iris                          1969 Oberwil b. Büren            1:13.04,5       -----   (803)  
M2          17. Bärtschi Alisha, Dotzigen           1997 Schule Dotzigen                7.53,4      1.28,4   (169)  
M1          35. Baertschi Jana                      2000 Dotzigen                       7.36,7      3.12,2   (160)  
M2           4. Bauder Anja, Arch                   1997 Archer Sprinters 1             6.33,2      0.08,2   (139)  
M1           8. Bauder Julia, Arch                  2000 Archer Sprinters 2             5.07,3      0.42,8   (140)  
M1           9. Bauder Livia, Arch                  2000 Archer Sprinters 2             5.08,7      0.44,2   (141)  
D40          8. Bauder-Schwab Heidi                 1966 Arch                          58.15,1      7.42,8   (393)  
H60         28. Baumann Daniel                      1927 Bolligen                    1:18.15,2     30.21,1   (692)  
H30         14. Baumann Markus                      1974 Bern                          48.03,4      8.35,7   (662)  
H20          2. Belz David                          1979 Bern                          41.24,2      1.48,5   (705)  
H40         24. Bencheikh Maroun                    1966 Biel/Bienne                   48.52,7      7.40,4   (673)  
H40         52. Bernasconi Sergio                   1965 Lyss                          54.31,5     13.19,2   (630)  
D20          2. Bertschy Tamara, Lyss               1978 Filippotraining/Thömus        50.42,7      1.47,3   (303)  
H30         17. Beuteler Marcel                     1968 Utzenstorf                    49.39,2     10.11,5   (509)  
N_Walk     ---  Beyeler Martin                      1952 Münsingen                   1:19.49,7       -----   (920)  
H40         45. Bichsel Stephan                     1962 Pieterlen                     53.39,6     12.27,3   (718)  
H50         38. Binggeli Fritz                      1956 Meinisberg                  1:08.31,4     24.49,7   (510)  
M3           9. Binggeli Vanessa, Arch              1995 Archer Sprinters 1             6.49,8      1.13,6   (136)  
D50          2. Birrer Gaby, Nidau                  1950 SLVS                          54.20,9      3.29,2   (392)  
H40         68. Blaser Alfred                       1965 Bellmund                      57.57,8     16.45,5   (512)  
H30         43. Blaser Daniel                       1975 Rapperswil BE               1:00.03,2     20.35,5   (511)  
M1          13. Blaser Loana                        2000 Bellmund                       5.22,8      0.58,3   (101)  
M2           9. Blaser Naomi                        1997 Bellmund                       7.08,3      0.43,3   (102)  
D30         20. Bongni Isabelle                     1969 Biel/Bienne                 1:07.47,7     16.11,1   (378)  
H40         72. Bongni Roland                       1964 Biel/Bienne                 1:00.05,6     18.53,3   (513)  
N_Walk     ---  Born Heidy, Büren an der Aare       1950 Schwab-Feller Team          1:10.51,3       -----   (804)  
K2           9. Bortot Matteo                       1997 Büren an der Aare              6.45,4      0.45,6   (200)  
H50         11. Bracher Heinz                       1951 Ipsach                        51.25,2      7.43,5   (516)  
H20         20. Brauen Reto, Pieterlen              1983 Signal AG                   1:00.13,9     20.38,2   (517)  
D40         18. Brinkhof Kees                       1967 Lyss                        1:07.00,3     16.28,0   (368)  
M3          14. Brogni Marion, Dotzigen             1996 Schule Dotzigen                8.38,1      3.01,9   (170)  
H30         21. Brönimann Peter                     1968 Meinisberg                    51.04,1     11.36,4   (518)  
D40          5. Brunner Eveline                     1964 Aarberg                       55.56,6      5.24,3   (384)  
H20         18. Bucheli Marco                       1983 Büren an der Aare             58.46,1     19.10,4   (519)  
M1          31. Büchi Elisa                         2002 Oberwil b. Büren               6.25,1      2.00,6   (103)  
D30          8. Büchi Sandra                        1970 Oberwil b. Büren              57.26,4      5.49,8   (306)  
D40         20. Buchser Daniela                     1966 Kappelen                    1:08.58,3     18.26,0   (383)  
H40         78. Buchser Thomas                      1965 Kappelen                    1:04.39,1     23.26,8   (716)  
D50          9. Bühler Dora                         1956 Scheuren                    1:04.11,1     13.19,4   (361)  
H20         14. Burgdorfer Ivan                     1983 Studen BE                     51.43,1     12.07,4   (520)  
H20         16. Bürgi Ronnie                        1979 Aegerten                      56.34,2     16.58,5   (521)  
H40         59. Burkhard Thomas                     1966 Worb                          55.39,0     14.26,7   (661)  
D40         13. Burrafato Mykta                     1967 Urtenen-Schönbühl           1:03.30,9     12.58,6   (375)  
H60         16. Burri Hans-Peter                    1936 Port                        1:03.04,3     15.10,2   (522)  
M1          33. Burri Laura, Büren an der Aare      2001 1. Klasse / Rita Schneide      6.30,4      2.05,9   (142)  
K2          10. Burri Markus                        1997 Büren an der Aare              7.07,3      1.07,5   (201)  
H50         22. Burri Roland                        1953 Kappelen                      58.34,7     14.53,0   (666)  
H60         18. Burri Viktor                        1935 Diessbach b. Büren          1:05.06,4     17.12,3   (712)  
H40         56. Buser Franz                         1963 Rüfenacht BE                  55.23,1     14.10,8   (523)  
K1           6. Charrada Sascha                     1999 Rüti b. Büren                  4.59,9      1.01,1   (237)  
N_Walk     ---  Christeher Francois                 1925 Biel/Bienne                 1:16.18,2       -----   (921)  
K1          18. Clarke Timothy                      2000 Büren an der Aare              5.49,6      1.50,8   (255)  
D40          4. Clémençon Anita                     1966 Bolligen                      55.25,3      4.53,0   (380)  
K4           2. Clemenico Raphael                   1994 Worb                           5.30,6      0.17,4   (202)  
H40         19. Coendoz Guy                         1966 Biel/Bienne                   48.10,7      6.58,4   (726)  
N_Walk     ---  Däppen Theres                       1961 Pieterlen                   1:10.17,0       -----   (807)  
D60          6. Dellenbach Margrit                  1945 Büren an der Aare           1:24.58,5     24.17,1   (359)  
N_Walk     ---  Derungs Jsabella                    1974 Oberwil b. Büren            1:15.32,6       -----   (808)  
H40          5. Descoloux Philippe                  1961 Studen BE                     44.31,1      3.18,8   (623)  
K4           5. Devaux Cédric, Biel/Bienne          1994 Schwab-Feller Team             6.59,3      1.46,1   (203)  
K2           8. Devaux Fabrice, Biel/Bienne         1997 Schwab-Feller Team             6.40,9      0.41,1   (204)  
H12          3. Diethelm Lukas                      1997 Büren an der Aare           1:01.17,8      7.05,6   (622)  
M3          10. Doyon Julie, Büren an der Aare      1996 Klasse 5 b                     6.53,2      1.17,0   (157)  
D40         24. Doyon Verena                        1965 Büren an der Aare           1:17.21,5     26.49,2   (358)  
H30         10. Duerhammer Andreas                  1971 Biel/Bienne                   47.37,8      8.10,1   (665)  
M2          12. Duss Nina                           1997 Büren an der Aare              7.13,6      0.48,6   (104)  
H40         67. Eberhard Andreas                    1963 Lengnau BE                    57.45,5     16.33,2   (526)  
K1          20. Eberhard Kevin                      1999 Lengnau BE                     6.45,7      2.46,9   (205)  
K3          10. Eberhard Tim                        1996 Lengnau BE                     7.38,8      1.18,4   (206)  
D40          9. Ebinger Doris                       1959 Dotzigen                      58.51,8      8.19,5   (309)  
M1          32. Egger Ramona                        2000 Büren an der Aare              6.29,3      2.04,8   (105)  
N_Walk     ---  Egli  Doris, Pieterlen              1966 Schwab-Feller Team          1:17.14,2       -----   (810)  
M3           6. Eschbach Anja                       1996 Büren an der Aare              6.28,4      0.52,2   (106)  
M2          13. Eschbach Damaris                    1998 Büren an der Aare              7.14,2      0.49,2   (107)  
M1           5. Eschbach Simea                      2000 Büren an der Aare              4.57,3      0.32,8   (108)  
H60         13. Escribano Vincente                  1943 Biel/Bienne                 1:01.38,4     13.44,3   (527)  
D30         15. Estermann Regina                    1974 Diessbach b. Büren          1:02.38,6     11.02,0   (369)  
D40         12. Fahrni Kathrin                      1967 Lyss                        1:01.25,8     10.53,5   (310)  
M1          27. Faillace Simona                     2000 Büren an der Aare              6.05,2      1.40,7   (143)  
D50         11. Fankhauser Ursula                   1950 Biel/Bienne                 1:28.38,0     37.46,3   (874)  
H40         76. Fellmann Ivor                       1965 Oberwil b. Büren            1:02.22,8     21.10,5   (624)  
H30         20. Fischer Andreas, Biel/Bienne        1969 Schwab-Feller Team            50.52,8     11.25,1   (529)  
D30         29. Fischer-Cataldo Gabriela            1968 Biel/Bienne                 1:24.34,1     32.57,5   (311)  
H30         34. Fochi Roland, Büren an der Aare     1970 Schwab-Feller Team            55.52,9     16.25,2   (532)  
H40         20. Forti Franco                        1965 Biel/Bienne                   48.14,8      7.02,5   (722)  
H30         53. Frei Sascha                         1969 Köniz                       1:05.01,5     25.33,8   (533)  
H50         24. Frély Jean-Claude                   1956 Biel/Bienne                   58.43,1     15.01,4   (708)  
D30         17. Frey Patrizia                       1973 Nidau                       1:04.11,6     12.35,0   (312)  
H60          6. Fuchs Armin                         1947 Meinisberg                    56.33,5      8.39,4   (724)  
D30          4. Gallimore Corinna                   1969 Bern                          55.30,5      3.53,9   (370)  
H60         20. Gambuzza Angelo                     1935 Biel/Bienne                 1:05.42,3     17.48,2   (534)  
H40         54. Gautschi Herbert                    1965 Orpund                        55.10,9     13.58,6   (709)  
H20         12. Gebrehiwet Solomon                  1982 Büren an der Aare             50.40,8     11.05,1   (535)  
H40         22. Gerber Chris, Biel-Vingelz          1967 filippotraining.ch / Thöm     48.34,1      7.21,8   (537)  
K1           9. Germann Sande                       2000 Büren an der Aare              5.06,1      1.07,3   (208)  
M2          14. Germann Steffi                      1998 Büren an der Aare              7.17,9      0.52,9   (109)  
H60         14. Gerwer Armin                        1947 Münchenbuchsee              1:02.08,5     14.14,4   (706)  
N_Walk     ---  Gilgen Michelle                     1964 Wengi b. Büren              1:07.30,9       -----   (813)  
M1          20. Glauser Sina                        1999 Büren an der Aare              5.41,4      1.16,9   (162)  
N_Walk     ---  Gobat Heidi                         1949 Büren an der Aare           1:17.43,8       -----   (862)  
D50          3. Göser Doris                         1956 Biel/Bienne                   57.24,5      6.32,8   (379)  
H40         74. Gottardi Domenico Vincenzo          1964 Bern                        1:01.47,3     20.35,0   (538)  
H20         15. Gottardi Livio Salvatore            1987 Bern                          52.04,0     12.28,3   (539)  
K3           7. Graber Dominic, Büren an der Aare   1996 die Renner nicht die Penn      6.40,3      0.19,9   (251)  
D40          1. Granitto Adriana                    1960 Biel/Bienne                   50.32,3       -----   (314)  
H40         36. Grella Antonio                      1967 Grosshöchstetten              52.21,2     11.08,9   (655)  
K4           1. Grossen Michael, Kandergrund        1993 All Blacks Thun                5.13,2       -----   (258)  
D40          6. Grossen Ursula                      1963 Kandergrund                   56.23,9      5.51,6   (365)  
H40         23. Grünenwald Josef                    1964 Moosseedorf                   48.40,9      7.28,6   (663)  
H60          1. Grütter Christian                   1947 Niederönz                     47.54,1       -----   (280)  
M1           6. Guenat Lea                          2001 Biel/Bienne                    5.03,3      0.38,8   (110)  
D30         23. Habegger Petra                      1977 Sumiswald                   1:09.34,9     17.58,3   (315)  
H40         15. Haegler Stefan                      1959 Lengnau BE                    47.36,0      6.23,7   (541)  
H50         18. Halaba Miroslaw, Lyss               1950 Lac Bienne                    55.29,6     11.47,9   (270)  
H20          9. Häni Thomas                         1985 Leuzigen                      48.05,8      8.30,1   (695)  
H40          3. Heidegger Markus                    1966 Lyss                          43.18,8      2.06,5   (694)  
H30          9. Heiniger Markus                     1968 Utzigen                       46.25,1      6.57,4   (725)  
H30         57. Heiniger Martin, Limbach            1976 Schwab-Feller Team          1:21.44,7     42.17,0   (542)  
H40         73. Helmers Oliver                      1966 Büren an der Aare           1:00.32,3     19.20,0   (636)  
H50         20. Herren Hermann                      1952 Laupen BE                     56.10,2     12.28,5   (660)  
N_Walk     ---  Herren Irene                        1963 Schüpfen                    1:14.22,4       -----   (816)  
K1          15. Herrmann Philippe                   2000 Büren an der Aare              5.35,7      1.36,9   (210)  
Walk       ---  Herzig Ursula                       1955 Arch                        1:21.17,7       -----   (817)  
D40         11. Hilfiker Esther                     1962 Muri b. Bern                1:00.04,0      9.31,7   (372)  
K1          14. Hiltbrunner Dominic                 2000 Büren an der Aare              5.32,8      1.34,0   (211)  
K2           6. Hiltbrunner Thomas                  1997 Büren an der Aare              6.27,4      0.27,6   (212)  
H20          6. Hirschi Christoph, Aegerten         1984 LSV Biel                      45.47,7      6.12,0   (651)  
D50         10. Hoffmann Esther                     1948 Orpund                      1:04.36,1     13.44,4   (318)  
H60         17. Hohner Herbert                      1940 Mörigen                     1:03.09,5     15.15,4   (628)  
H30         11. Holenweg Mattias                    1970 Büren an der Aare             47.42,0      8.14,3   (544)  
M1          18. Holenweg Minna                      2001 Büren an der Aare              5.40,3      1.15,8   (111)  
D20          5. Hollenstein Tabeu                   1987 Grafenried                  1:03.21,2     14.25,8   (381)  
H60          4. Hommann Edgar                       1946 Grossaffoltern                52.57,3      5.03,2   (545)  
M1          21. Hornung Melanie                     1999 Büren an der Aare              5.42,0      1.17,5   (112)  
M3           3. Hornung Sarah                       1996 Büren an der Aare              6.25,7      0.49,5   (113)  
H40         51. Hug Daniel, Büren an der Aare       1961 Witschi Electronic AG         54.17,5     13.05,2   (546)  
H16          3. Hug Joël, Büren an der Aare         1993 Witschi Electronic AG         55.27,1      6.05,2   (547)  
M1          17. Hug Lisa                            2001 Büren an der Aare              5.38,1      1.13,6   (114)  
K1           5. Hug Moritz                          1999 Büren an der Aare              4.54,4      0.55,6   (213)  
M2          15. Hug Rebecca                         1998 Büren an der Aare              7.39,4      1.14,4   (144)  
N_Walk     ---  Hug Therese, Büren an der Aare      1966 Witschi Electronic AG       1:13.24,0       -----   (818)  
H40         66. Hügli Markus                        1958 Münchenbuchsee                56.46,5     15.34,2   (549)  
H40         79. Hunziker  Daniel, Täuffelen         1967 Schwab-Feller Team          1:06.00,7     24.48,4   (550)  
H50         40. Ignaczewski Remi                    1952 Büren an der Aare           1:09.17,9     25.36,2   (551)  
N_Walk     ---  Isch-Grasser Brigitte               1959 Etzelkofen                  1:18.05,0       -----   (857)  
D30          3. Iseli Jeannine, Schüpfen            1970 jea.smile@gmx.ch              52.52,4      1.15,8   (364)  
D50          1. Jaun Eliane                         1956 Lengnau BE                    50.51,7       -----   (319)  
M1          19. Jenni Anina                         2002 Oberwil b. Büren               5.40,9      1.16,4   (174)  
H40         34. Jenni Hansruedi                     1962 Safnern                       51.51,5     10.39,2   (635)  
H30         30. Jenni Walter                        1972 Zollikofen                    55.29,0     16.01,3   (553)  
H30          1. Jenni Walter                        1968 Oberwil b. Büren              39.27,7       -----   (642)  
Walk       ---  Jeyakumar  Mariagorat, Büren an der 1963 Schwab-Feller Team          1:23.23,5       -----   (820)  
H30         39. Kammermann Nils                     1973 Büren an der Aare             58.26,5     18.58,8   (613)  
D40         22. Kammermann Susanne                  1962 Biel/Bienne                 1:11.22,1     20.49,8   (386)  
N_Walk     ---  Karlen Regina                       1966 Schüpfen                    1:14.23,8       -----   (821)  
H50         34. Käser Hermann                       1950 Büren an der Aare           1:05.33,1     21.51,4   (638)  
N_Walk     ---  Kauer Toni                          1951 Lyss                        1:15.46,1       -----   (923)  
H20         22. Keller Andreas, Büren an der Aare   1979 Schwab-Feller Team          1:06.29,1     26.53,4   (555)  
D40          7. Kern Daniela                        1964 Pieterlen                     57.43,6      7.11,3   (391)  
D30         28. Kipfer Claudine                     1970 Dotzigen                    1:24.08,6     32.32,0   (321)  
K2           3. Kleist Fabian, Büren an der Aare    1997 Büren Runners                  6.13,0      0.13,2   (214)  
K4           3. Kleist Lukas, Büren an der Aare     1994 Büren Runners                  5.34,4      0.21,2   (215)  
M4           1. Kocher Barbara, Büren an der Aare   1994 Büren Runners                  6.00,6       -----   (116)  
D40         21. Kocher Heidi                        1961 Büren an der Aare           1:10.48,6     20.16,3   (362)  
H40         58. Kocher Konrad                       1960 Port                          55.31,9     14.19,6   (556)  
K3           4. Kocher Kuno                         1995 Büren an der Aare              6.28,9      0.08,5   (216)  
M1          30. Kocher Pilar                        2001 Büren an der Aare              6.21,4      1.56,9   (153)  
H20          3. Kohn Christoph                      1980 Zollikofen                    41.27,7      1.52,0   (687)  
Walk       ---  Kottmann Yvonne                     1955 Villeret                    1:13.47,6       -----   (823)  
H50         26. Kraehenbuehl Beat                   1949 Gerolfingen                   59.16,4     15.34,7   (676)  
Walk       ---  Krebs Madeleine                     1952 Büren an der Aare           1:12.56,1       -----   (352)  
H30         31. Kubacki Stephan                     1968 Büren an der Aare             55.35,2     16.07,5   (625)  
N_Walk     ---  Kuchen Daniela                      1969 Oberwil b. Büren            1:16.55,1       -----   (824)  
N_Walk     ---  Kunz Heidi                          1949 Lengnau BE                  1:15.36,9       -----   (870)  
M1          26. Kunz Lovis                          2001 Bowil                          6.00,5      1.36,0   (163)  
H30         45. Kunz Pascal                         1974 Bowil                       1:01.46,2     22.18,5   (639)  
H60         21. Kunz Ulrich                         1943 Péry                        1:06.19,4     18.25,3   (558)  
H40         44. Kurth Stephan                       1966 Lyss                          53.38,7     12.26,4   (682)  
H40         71. Kurth Urs, Worben                   1960 Triclub Seeland             1:00.00,6     18.48,3   (276)  
N_Walk     ---  Lang Helene                         1965 Büren an der Aare           1:13.25,0       -----   (825)  
K3           3. Lanz Michel, Arch                   1995 Archer Sprinters 1             6.26,9      0.06,5   (238)  
H30          7. Larizza Filippo, Lyss               1977 Filippotraining               45.10,9      5.43,2   (559)  
Walk       ---  Larizza Susanna                     1952 Suberg                      1:12.54,3       -----   (826)  
M2          10. Lauper Lena                         1998 Büren an der Aare              7.10,2      0.45,2   (155)  
D30         12. Lauper Susanne                      1968 Lyss                          59.48,7      8.12,1   (322)  
M2          11. Lee Larissa                         1998 Büren an der Aare              7.12,8      0.47,8   (117)  
K1           2. Lee Lukas                           2000 Büren an der Aare              4.23,5      0.24,7   (217)  
H60         27. Lehmann Hans                        1947 Walperswil                  1:15.52,7     27.58,6   (560)  
H30          2. Lehmann Heinz, Büren an der Aare    1973 Laufträff Büren               40.46,7      1.19,0   (631)  
H40         31. Lehmann Martin                      1966 Büren an der Aare             51.07,0      9.54,7   (640)  
M3          12. Lehmann Olivia                      1996 Rüti b. Büren                  7.52,5      2.16,3   (152)  
D20          3. Lerch Andrea                        1978 Büren an der Aare             55.46,1      6.50,7   (376)  
Walk       ---  Leuenberger  Manuela, Busswil b. Bü 1961 Schwab-Feller Team          1:16.38,6       -----   (827)  
H30         22. Liechti Daniel                      1972 Büren an der Aare             52.06,6     12.38,9   (654)  
K1          13. Liechti Jascha                      2000 Büren an der Aare              5.26,4      1.27,6   (218)  
K3           6. Linder Simon, Büren an der Aare     1996 die Renner nicht die Penn      6.39,9      0.19,5   (250)  
D40         17. Lips Susanne, Bäriswil BE           1963 SLVS                        1:06.16,2     15.43,9   (323)  
H30         29. Loosli Andreas                      1976 Lyss                          54.43,5     15.15,8   (561)  
H30         44. Lorenzetti Marco                    1975 Evilard                     1:00.15,2     20.47,5   (614)  
D30         13. Lorenzetti Miri                     1973 Evilard                     1:00.14,5      8.37,9   (353)  
M1          25. Lüthi  Jasmin, Arch                 1999 Schwab-Feller Team             6.00,1      1.35,6   (118)  
M1          34. Lüthi  Laila, Arch                  2000 Schwab-Feller Team             6.46,6      2.22,1   (119)  
N_Walk     ---  Lysser Rita                         1955 Arch                        1:21.18,9       -----   (829)  
H30         35. Maeder Christian                    1976 Büren an der Aare             56.24,8     16.57,1   (632)  
Walk       ---  Mahmutaj  Shkelzen, Lengnau BE      1966 Schwab-Feller Team          1:14.35,5       -----   (925)  
K4           4. Mariani Dario                       1993 Goldswil b. Interlaken         5.39,3      0.26,1   (239)  
D60          5. Marolf Rosmarie                     1943 Biel/Bienne                 1:14.33,8     13.52,4   (324)  
D40         16. Marti Anita                         1964 Bargen BE                   1:06.10,3     15.38,0   (325)  
K1           8. Marti Florian                       1999 Schüpfen                       5.05,7      1.06,9   (219)  
M3          11. Mast Stefanie                       1995 Oberwil b. Büren               7.17,5      1.41,3   (120)  
D16          2. Mathys Brigitta                     1990 Büetigen                      53.32,9      0.45,1   (326)  
H20          1. Mathys Hansruedi                    1983 Büetigen                      39.35,7       -----   (281)  
D50          7. Mathys Odilia                       1953 Rubigen                       59.53,1      9.01,4   (327)  
D16          1. Mathys Veronika, Büetigen           1988 OL Biel Seeland               52.47,8       -----   (394)  
H50         14. Matter John                         1948 Finsterhennen                 53.13,1      9.31,4   (564)  
H60         15. Matter Martin                       1945 Safnern                     1:02.58,2     15.04,1   (565)  
H40          6. Meili Stefan, Büren an der Aare     1962 meili.chrst@bluewin.ch        45.01,9      3.49,6   (629)  
H40         33. Meister Heinz, Orpund               1959 Cross Club Nidau              51.30,8     10.18,5   (278)  
N_Walk     ---  Miguel Marianne                     1958 Lengnau BE                  1:17.20,0       -----   (871)  
M2           3. Moser Damara                        1998 Büren an der Aare              6.32,2      0.07,2   (121)  
Walk       ---  Moser Ueli                          1960 Büren an der Aare           1:00.00,0       -----   (927)  
N_Walk     ---  Muehlethaler Willy                  1946 Lengnau BE                  1:05.36,5       -----   (928)  
H20         23. Müller Sven                         1979 Orpund                      1:16.01,8     36.26,1   (568)  
M1          22. Murri Anna                          2001 Büren an der Aare              5.44,4      1.19,9   (154)  
N_Walk     ---  Murri Manuela                       1974 Büren an der Aare           1:15.24,9       -----   (858)  
H30         49. Muto Rosalino, Moutier              1975 Napoli Team                 1:02.49,0     23.21,3   (268)  
H60         30. Niederhäuser Hansruedi, Münsingen   1946 SLVS                        1:34.34,5     46.40,4   (720)  
N_Walk     ---  Nikolov  Ilo, Biel/Bienne           1962 Schwab-Feller Team          1:15.40,4       -----   (929)  
H40         46. Nydegger Beat                       1962 Lyss                          53.42,2     12.29,9   (615)  
H40         61. Oehler Thomas                       1967 Lyss                          56.11,8     14.59,5   (569)  
K1           3. Oester Kevin                        2001 Steffisburg                    4.31,4      0.32,6   (221)  
H30         28. Oester Rene                         1975 Steffisburg                   54.16,0     14.48,3   (570)  
K1           1. Oester Robin                        1999 Steffisburg                    3.58,8       -----   (222)  
N_Walk     ---  Oppliger Robert, Büren an der Aare  1963 Schwab-Feller Team          1:14.36,2       -----   (930)  
M4           2. Ostheider Julia, Büren an der Aare  1994 Büren Runners                  6.26,0      0.25,4   (122)  
K2           1. Ostheider Nils, Büren an der Aare   1998 Büren Runners                  5.59,8       -----   (223)  
K1          17. Otti Dimitri, Arch                  2001 Archer Sprinters 2             5.49,2      1.50,4   (240)  
D30          6. Pauli Astrid                        1968 Port                          56.37,5      5.00,9   (328)  
M1          28. Pfister Gina                        2002 Lobsigen                       6.08,4      1.43,9   (123)  
K1           4. Pfister Markus                      1999 Lobsigen                       4.49,0      0.50,2   (224)  
H40         43. Pfister Markus                      1965 Lobsigen                      53.14,3     12.02,0   (573)  
H40         10. Popovic Zavisa                      1962 Nidau                         46.34,7      5.22,4   (286)  
H20         21. Previdoli Mario                     1980 Bern                        1:01.27,1     21.51,4   (616)  
M3           4. Puma Jessica, Dotzigen              1995 Schule Dotzigen                6.27,5      0.51,3   (171)  
M2           2. Puma Larissa, Dotzigen              1998 Schule Dotzigen                6.31,5      0.06,5   (168)  
H30         41. Rätz Markus                         1977 Leuzigen                      58.57,6     19.29,9   (693)  
H12          1. Rehmann Joel                        1995 Stettlen                      54.12,2       -----   (574)  
H40         65. Rehmann Kurt                        1960 Stettlen                      56.43,2     15.30,9   (575)  
H40         48. Reiter Christian                    1965 Brüttelen                     53.56,0     12.43,7   (283)  
H40         12. Reiuhold Karl                       1960 Lyss                          46.51,6      5.39,3   (287)  
N_Walk     ---  Renfer Heidi                        1956 Lengnau BE                  1:13.47,0       -----   (872)  
H16          6. Rickli Daniel, Büren an der Aare    1990 Witschi Electronic AG         58.42,1      9.20,2   (577)  
N_Walk     ---  Riedwyl Kathrin                     1961 Jens                        1:07.11,9       -----   (331)  
H20          7. Ringgenberg Marco                   1980 Thun                          46.55,3      7.19,6   (697)  
N_Walk     ---  Röhrich Lisbeth                     1966 Pieterlen                   1:07.45,6       -----   (832)  
D60          1. Roth Birgit                         1947 Rapperswil BE               1:00.41,4       -----   (332)  
H40         16. Roth Thomas                         1962 Goldswil b. Interlaken        47.40,4      6.28,1   (617)  
D30         22. Roulin Leah                         1969 Biel/Bienne                 1:09.26,7     17.50,1   (334)  
H40         60. Roulin Patrick                      1966 Biel/Bienne                   55.52,0     14.39,7   (579)  
H60          7. Roulin Raoul                        1941 Biel/Bienne                   57.56,1     10.02,0   (653)  
M2          16. Roulin Roxanne                      1998 Biel/Bienne                    7.39,9      1.14,9   (124)  
N_Walk     ---  Ruch Katharina                      1957 Rüti b. Büren               1:23.20,9       -----   (833)  
M3         DSQ  Rudolf Leticia, Dotzigen            1996 Schule Dotzigen                 -----        disq   (172)  
K2           7. Rüegg Sebastian                     1998 Büren an der Aare              6.38,1      0.38,3   (253)  
K2           5. Sahli Joel                          1998 Busswil b. Büren               6.19,4      0.19,6   (242)  
K2           4. Sahli Nico                          1997 Busswil b. Büren               6.17,5      0.17,7   (225)  
M4           3. Savas Aise                          1994 Büren an der Aare              8.19,0      2.18,4   (167)  
H40         81. Scabell Stefan                      1958 Worben                      1:08.34,0     27.21,7   (580)  
H50         39. Schäfer Beat                        1957 Ipsach                      1:08.56,4     25.14,7   (582)  
N_Walk     ---  Schaller  Gisela, Dotzigen          1966 Schwab-Feller Team          1:15.43,8       -----   (836)  
H40         37. Schaller Beat                       1965 Dotzigen                      52.23,8     11.11,5   (583)  
D40         25. Schaller Irene                      1962 Büren an der Aare           1:24.59,2     34.26,9   (360)  
K4           6. Schaller Leandro, Dotzigen          1994 Schule Dotzigen                7.45,8      2.32,6   (226)  
K2          12. Schaller Mirko                      1998 Dotzigen                       8.52,2      2.52,4   (227)  
H50         23. Schaer Heinz                        1950 Gümligen                      58.40,1     14.58,4   (581)  
D30         25. Schär Liechti Anita                 1974 Büren an der Aare           1:11.20,0     19.43,4   (367)  
D50          8. Schaer Regina                       1950 Gümligen                    1:02.09,5     11.17,8   (335)  
H16          1. Schertenleib Joel                   1989 Büren an der Aare             49.21,9       -----   (637)  
N_Walk     ---  Schicker Hans                       1945 Biel/Bienne                   58.03,7       -----   (932)  
N_Walk     ---  Schicker Heidi                      1953 Biel/Bienne                 1:08.46,0       -----   (837)  
H40         11. Schild Thomas, Boll                 1967 SLVS                          46.41,5      5.29,2   (721)  
K1          11. Schlaefli Robin                     2000 Büren an der Aare              5.16,2      1.17,4   (243)  
N_Walk     ---  Schlatter Marianne                  1954 Rüti b. Büren               1:23.19,3       -----   (838)  
H30         26. Schlup Markus                       1970 Rüti b. Büren                 53.35,0     14.07,3   (585)  
D40         14. Schmid Anne-Marie                   1962 Seedorf BE                  1:04.42,4     14.10,1   (373)  
H30         50. Schmid Hanspeter                    1969 Bellmund                    1:03.14,1     23.46,4   (643)  
M1          24. Schmid Lara                         2000 Bellmund                       5.46,5      1.22,0   (175)  
H16          2. Schmid Lukas                        1994 Seedorf BE                    54.44,5      5.22,6   (680)  
H50         13. Schnegg Werner                      1953 Reconvilier                   52.16,9      8.35,2   (686)  
D30         14. Schneider Karin, Büren an der Aare  1970 Schwab-Feller Team          1:01.16,5      9.39,9   (336)  
N_Walk     ---  Schneider Karin                     1973 Utzenstorf                  1:19.46,8       -----   (873)  
N_Walk     ---  Schneider Liliane                   1955 Schüpfen                    1:13.26,2       -----   (840)  
H20         11. Schneider Reto                      1978 Bern                          49.49,6     10.13,9   (647)  
H50         16. Scholl Thomas, Lyss                 1949 LS Aarbrg                     54.30,6     10.48,9   (669)  
H50         31. Schönbächler René                   1951 Aegerten                    1:02.01,1     18.19,4   (587)  
K3          11. Schori Patrick                      1996 Büren an der Aare              8.50,1      2.29,7   (244)  
M3          13. Schori Sandra                       1996 Rüti b. Büren                  8.31,7      2.55,5   (180)  
M2          19. Schori Tina                         1998 Büren an der Aare              8.11,9      1.46,9   (145)  
N_Walk     ---  Schriewer Christine                 1968 Utzenstorf                  1:19.47,8       -----   (841)  
D30         10. Schuler Priska                      1973 Lyss                          57.34,1      5.57,5   (337)  
M1          14. Schumacher Katja                    1999 Büren an der Aare              5.30,5      1.06,0   (126)  
K3           2. Schumacher Robin, Büren an der Aare 1996 Klasse 5 b                     6.24,6      0.04,2   (230)  
N_Walk     ---  Schuepbach Andrea                   1972 Schüpfen                    1:10.09,6       -----   (842)  
N_Walk     ---  Schütz Franziska                    1965 Büren an der Aare           1:15.24,1       -----   (843)  
H50         28. Schutz Jörg                         1956 Safnern                       59.59,2     16.17,5   (633)  
M1          10. Schütz Lara                         1999 Büren an der Aare              5.12,0      0.47,5   (161)  
N_Walk     ---  Schuetz Margrit                     1955 Safnern                     1:17.42,6       -----   (861)  
D30         11. Schwab Alexandra, Ipsach            1977 Schwab-Feller Team            57.45,2      6.08,6   (339)  
M1           3. Schwab Corinne, Oberwil b. Büren    2000 Schwab-Feller Team             4.45,7      0.21,2   (127)  
H40         84. Schwab Daniel, Oberwil b. Büren     1967 Schwab-Feller Team          1:12.23,6     31.11,3   (589)  
M1          11. Schwab Deborah, Arch                1999 Archer Sprinters 2             5.12,7      0.48,2   (146)  
H40         39. Schwab-Gerber  Erich                1959 Pieterlen                     52.34,1     11.21,8   (591)  
M1           7. Schwab Jennifer, Arch               1999 Archer Sprinters 1             5.03,8      0.39,3   (147)  
D40         15. Schwab Judith, Büren an der Aare    1967 Schwab-Feller Team          1:05.47,9     15.15,6   (340)  
M1          29. Schwab Linn                         2002 Büren an der Aare              6.09,5      1.45,0   (159)  
K3           1. Schwab Nick, Arch                   1996 Archer Sprinters 1             6.20,4       -----   (252)  
K1          12. Schwab Noa, Büren an der Aare       2000 Schwab-Feller Team             5.22,0      1.23,2   (231)  
K2          11. Schwab Patrick, Oberwil b. Büren    1997 Schwab-Feller Team             8.11,1      2.11,3   (232)  
H40          4. Schwab Rolf, Utzenstorf             1966 LG Hofer                      44.09,1      2.56,8   (652)  
M3           7. Schwab Simone                       1995 Utzenstorf                     6.29,4      0.53,2   (179)  
H30         16. Schwab Stefan, Büren an der Aare    1973 Schwab-Feller Team            48.29,0      9.01,3   (590)  
H50         12. Schwab Werner                       1956 Arch                          51.31,3      7.49,6   (689)  
H50         33. Schwarzmeyer Werner                 1952 Bern                        1:04.41,2     20.59,5   (698)  
Walk       ---  Schweingruber René                  1970 Utzenstorf                  1:05.14,1       -----   (933)  
H40         83. Seiler Martin                       1962 Zollikofen                  1:10.27,1     29.14,8   (592)  
H40         63. Siegenthaler Daniel                 1965 Studen BE                     56.35,1     15.22,8   (715)  
N_Walk     ---  Sievers Elisabeth                   1949 Lyss                        1:15.44,9       -----   (845)  
N_Walk     ---  Sievers Guenter                     1953 Lyss                        1:15.47,5       -----   (934)  
H40         13. Silvant Olivier                     1967 Magglingen/Macolin            46.56,9      5.44,6   (728)  
H40          8. Somville Jean-Jacques               1961 Biel/Bienne                   46.05,5      4.53,2   (593)  
M1          15. Spahr Anouk, Büren an der Aare      2001 Klasse Schneider               5.34,7      1.10,2   (128)  
D20          8. Spiess Anouk, Biel/Bienne           1980 Jogging Biel                1:07.56,4     19.01,0   (371)  
H50          2. Spring Hanspeter, Zollikofen        1951 SLVS                          45.00,4      1.18,7   (645)  
H20         19. Stähli David                        1986 Büren a. Aare                 59.24,1     19.48,4   (594)  
M2           8. Stähli Helena, Büren a. Aare        1997 Klasse 5 b                     7.04,0      0.39,0   (129)  
H20         10. Stähli Jan                          1982 Büren a. Aare                 49.31,8      9.56,1   (595)  
H16          4. Stähli Lukas                        1990 Büren a. Aare                 57.19,1      7.57,2   (596)  
K3           8. Stanojevic Milos, Arch              1996 Archer Sprinters 1             6.52,6      0.32,2   (245)  
N_Walk     ---  Stanoev  Jovan, Biel/Bienne         1956 Schwab-Feller Team          1:07.51,7       -----   (935)  
H50         32. Steiner Kurt                        1953 Ittigen                     1:03.56,2     20.14,5   (597)  
H20         13. Sterchi Paul                        1981 Bern                          51.35,9     12.00,2   (598)  
H30         24. Sterchi Samuel                      1971 Niederhünigen                 52.28,4     13.00,7   (284)  
H60         29. Streit Ulrich                       1938 Lyss                        1:23.27,5     35.33,4   (671)  
H50          1. Stroemme Kjetil                     1957 Gümligen                      43.41,7       -----   (677)  
K3           5. Stücker Janik, Büren an der Aare    1995 die Renner nicht die Penn      6.32,5      0.12,1   (249)  
Walk       ---  Supersaxo  Brigitte, Büren an der A 1961 Schwab-Feller Team          1:14.56,4       -----   (848)  
Walk       ---  Sutter-Rubli Maja                   1956 Büren an der Aare           1:13.02,5       -----   (849)  
M1          23. Tanner Carmen                       2001 Rüti b. Büren                  5.45,9      1.21,4   (165)  
M1           4. Tanner Michelle                     1999 Rüti b. Büren                  4.53,5      0.29,0   (164)  
M3           2. Thallinger Anne, Büren an der Aare  1995 Büren Runners                  6.22,9      0.46,7   (130)  
M2           6. Thallinger Charlotte, Büren an der  1998 Büren Runners                  6.51,4      0.26,4   (131)  
D40         19. Thomer Brigitte                     1959 Orpund                      1:08.01,1     17.28,8   (382)  
H50         21. Thomer Matthias                     1957 Orpund                        56.35,9     12.54,2   (699)  
H60         26. Tosoni Dieter                       1943 Aegerten                    1:14.05,2     26.11,1   (600)  
H30          5. Trachsler Tobias, Safnern           1972 Jogging Biel                  44.01,2      4.33,5   (688)  
D60          2. Tschanz Greti                       1945 Aegerten                    1:06.05,0      5.23,6   (867)  
M1           2. Uhlmann Seraina                     1999 Seedorf BE                     4.38,8      0.14,3   (158)  
H30         25. Vez Frederic                        1977 Ittigen                       53.03,3     13.35,6   (601)  
Walk       ---  Vignale Beatrice                    1967 Biel/Bienne                 1:14.54,5       -----   (850)  
H50         19. von Burg Thomas                     1954 Biel/Bienne                   55.49,8     12.08,1   (289)  
M1          16. von Gunten Marie, Arch              1999 Archer Sprinters 2             5.37,2      1.12,7   (148)  
N_Walk     ---  Wagner  Verena, Dotzigen            1947 Schwab-Feller Team          1:11.19,1       -----   (851)  
H40         50. Walter Rolf, Aegerten               1967 Jogging Biel                  54.15,2     13.02,9   (648)  
H30         46. Walthert Dominic                    1976 Ipsach                      1:01.59,9     22.32,2   (602)  
D30         18. Walthert Tanya                      1975 Ipsach                      1:06.30,5     14.53,9   (345)  
N_Walk     ---  Wälti Anne-Rose                     1946 Biel/Bienne                 1:44.37,0       -----   (866)  
N_Walk     ---  Wanner Susanne                      1964 Etzelkofen                  1:21.52,2       -----   (859)  
N_Walk     ---  Wanner Therese                      1962 Etzelkofen                  1:07.40,9       -----   (860)  
H30         38. Weber André                         1971 Ins                           57.36,0     18.08,3   (656)  
H12          2. Weber Raphael                       1996 Ins                           54.21,5      0.09,3   (603)  
D30          1. Weilenmann Corinne                  1973 Aegerten                      51.36,6       -----   (346)  
K1          21. Weilenmann Simon, Aegerten          2003 Triathlon Club Seeland         7.13,5      3.14,7   (235)  
D30          9. Westphal Stephanie                  1969 Bern                          57.31,2      5.54,6   (347)  
K1          19. Widmer Noah                         2000 Büren an der Aare              5.50,1      1.51,3   (236)  
H40         40. Wiederkehr Beat                     1964 Konolfingen                   52.45,1     11.32,8   (619)  
H16          5. Witschi Matthias                    1991 Büren an der Aare             57.42,8      8.20,9   (606)  
H20          5. Wyss Nathanael, Port                1986 Jogging Biel                  45.05,1      5.29,4   (266)  
K2           2. Wyss Nino                           1997 Büren an der Aare              6.07,5      0.07,7   (254)  
H40         14. Wyttenbach Werner                   1965 Lyss                          47.02,4      5.50,1   (729)  
Walk       ---  Zahno Beatrice                      1954 Biel/Bienne                 1:16.16,0       -----   (875)  
H40         42. Zaugg Heinz                         1963 Rüti b. Büren                 53.04,4     11.52,1   (646)  
H50         25. Zbinden Bernhard                    1956 Lengnau BE                    58.45,0     15.03,3   (607)  
Walk       ---  Zeller Ivonne                       1975 Studen BE                   1:14.55,4       -----   (852)  
H40         18. Zeller Martin                       1966 Studen BE                     48.09,5      6.57,2   (608)  
D40         10. Zeller Nicole                       1965 Kappelen                      59.08,7      8.36,4   (349)  
H40          7. Zingg Christian                     1966 Lengnau BE                    45.10,4      3.58,1   (703)  
H50         30. Zingg Willy                         1950 Biel/Bienne                 1:01.57,9     18.16,2   (672)  
N_Walk     ---  Zobrist Ursula                      1966 Ringgenberg BE              1:15.31,7       -----   (865)  
H40         21. Zulauf Roland                       1959 Studen BE                     48.30,3      7.18,0   (649)  
H30         36. Zumbach Peter                       1968 Büren an der Aare             56.30,2     17.02,5   (681)  
M1          12. Zurbrügg Michelle                   2000 Büren an der Aare              5.19,6      0.55,1   (134)  
H30         15. Zürcher Frédéric, Biel/Bienne       1968 CC Nidau                      48.23,2      8.55,5   (719)  
H16          7. Zwahlen Fabian                      1993 Pieterlen                     59.36,9     10.15,0   (627)  
H40         17. Zwahlen Jürg                        1958 Port                          47.48,2      6.35,9   (707)  
H40         55. Zwahlen Kurt                        1966 Pieterlen                     55.20,5     14.08,2   (626)  

Total 414



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.