51. Brienzerseelauf 2007, Bönigen - nach Ortschaft "S"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14          16. Genini Alberto Slvs Ch              1941 Satigny                     1:53.10,2     27.30,8   (562)   ¦ 
3           19. Beyeler Stefan                      1967 Schaffhausen                2:44.20,5     35.19,3    (25)   ¦ 
16          20. Zenger Eveline                      1960 Schattenhalb                1:58.17,8     22.59,4   (725)   ¦ 
11          60. Giunta Giuseppe                     1969 Schliern b. Köniz           1:58.08,4     48.30,3   (566)   ¦ 
10          64. Heldner Marcel+Günther Robert+Schei 1967 STB X                       2:58.32,1     49.30,5  (1024)   ¦ 
6            6. Okle Marianne                       1972 Schliern b. Köniz           2:45.43,1     23.50,6   (144)   ¦ 
6           27. Triet Armanda                       1990 Schönenberg an der Thur     4:17.55,5   1:56.03,0   (209)   ¦ 
6            5. Iseli Jeannine                      1970 Schüpfen                    2:45.12,0     23.19,5   (102)   ¦ 
4           33. Pärli Fritz, Schüpfen               1955 Mosterei Pärli              3:09.58,8     54.15,7   (322)   ¦ 
8            5. Bieri Theres                        1957 Schüpfheim                  3:30.29,3     33.19,1   (298)   ¦ 
6            8. Tjakkes Mariken                     1977 Schüpfheim                  2:53.43,8     31.51,3   (299)   ¦ 
4           20. Wicki Josef                         1954 Schüpfheim                  2:56.02,2     40.19,1   (220)   ¦ 
11          46. Kehrli Roland                       1968 Schwanden b. Brienz         1:45.11,1     35.33,0   (596)   ¦ 
13          23. Krieg Wilhelm                       1957 Schwarzenburg               1:44.13,9     24.35,8   (723)   ¦ 
1           19. Edwin Gantenbein                    1990 Schwellbrunn                3:16.14,0   1:06.13,1    (56)   ¦ 
1            8. Knöpfel Peter                       1983 Schwellbrunn                2:34.20,5     24.19,6   (110)   ¦ 
12          68. Nyffenegger Erich                   1962 Seftigen                    1:57.34,9     46.42,9   (623)   ¦ 
11          12. Nyffenegger Marc                    1982 Seftigen                    1:23.25,0     13.46,9   (343)   ¦ 
3           66. Rickli Jörg                         1967 Sennhof (Winterthur)        3:18.40,0   1:09.38,8   (160)   ¦ 
4            6. Hubé Alfons                         1952 Sigriswil                   2:41.36,1     25.53,0   (330)   ¦ 
6           26. Schwob Evelyn                       1982 Sissach                     3:47.47,9   1:25.55,4   (190)   ¦ 
12          62. Reber Sam                           1966 Solothurn                   1:52.09,5     41.17,5   (631)   ¦ 
7           10. Ryf Teuscher Ursula                 1960 Solothurn                   3:05.50,8     29.14,1   (173)   ¦ 
19          22. Cavelti Curdin                      1999 Speicher                       3.47,1      0.45,2  (2015)   ¦ 
23          10. Cavelti Flurin                      1995 Speicher                       7.43,3      0.49,7  (2016)   ¦ 
6           13. Cavelti Gaby                        1968 Speicher                    3:01.42,9     39.50,4    (48)   ¦ 
23          18. Cavelti Liun                        1997 Speicher                       8.16,0      1.22,4  (2017)   ¦ 
13          19. Buri André                          1952 Spiegel b. Bern             1:42.01,2     22.23,1   (534)   ¦ 
10          22. Gäumann Bruno+Gäumann Roger+Gäumann 1960 Gäumänner                   2:36.45,3     27.43,7  (1019)   ¦ 
11          10. Abegglen-Pfammatter Hansjörg        1969 Spiez                       1:18.25,7      8.47,6   (707)   ¦ 
3           29. Clay Alexander                      1966 Spiez                       2:50.15,5     41.14,3    (50)   ¦ 
15          25. Clay Lorraine                       1969 Spiez                       1:58.24,9     32.20,2   (538)   ¦ 
12          63. Gfeller Matthias                    1966 Spiez                       1:52.12,9     41.20,9   (565)   ¦ 
3           35. Grüneisen Kurt                      1964 Spiez                       2:55.31,7     46.30,5    (77)   ¦ 
2           20. Hofer Rolf                          1977 Spiez                       2:42.20,1     36.38,2    (91)   ¦ 
6           16. Imboden Jacqueline                  1971 Spiez                       3:19.53,1     58.00,6    (99)   ¦ 
19          31. Imboden Simon                       2000 Spiez                          4.07,1      1.05,2  (2054)   ¦ 
23           7. Ringgenberg Joel                    1996 Spiez                          7.41,0      0.47,4  (2183)   ¦ 
10          82. Rothenbühler Urs+Krieg Ruth+Lauper  1971 Lauf-Treff BIRCHER IV       3:09.47,3   1:00.45,7  (1086)   ¦ 
15          22. Schneiderbauer Gaby                 1981 Spiez                       1:51.53,5     25.48,8   (784)   ¦ 
3           78. Stoller Peter                       1959 Spiez                       3:27.40,3   1:18.39,1   (200)   ¦ 
10           5. Trummer Stefan+Albert Trummer+Marco 1986 Trummer Spiez               2:20.05,3     11.03,7  (1072)   ¦ 
3           12. Waelti Stephan                      1965 Spiez                       2:38.51,4     29.50,2   (252)   ¦ 
2            6. Widiez David                        1973 Spiez                       2:17.36,0     11.54,1   (221)   ¦ 
20          20. Wyer Angelika                       1998 Spiez                          4.16,2      1.14,7  (2121)   ¦ 
19          34. Wyer Sebastian                      2000 Spiez                          4.10,5      1.08,6  (2122)   ¦ 
12          41. Wyer Stefan                         1965 Spiez                       1:40.59,2     30.07,2   (687)   ¦ 
3           47. Zbinden Peter                       1959 Spiez                       3:06.57,8     57.56,6   (223)   ¦ 
23          12. Schaufelberger Reto                 1997 Spiezwiler                     7.51,3      0.57,7  (2130)   ¦ 
15          17. Haltinner Manuela                   1979 St. Gallen                  1:47.34,2     21.29,5   (785)   ¦ 
7            4. Zuber Helen                         1961 St. Gallen                  2:54.14,1     17.37,4   (226)   ¦ 
12          49. Zuber Ralf                          1960 St. Gallen                  1:43.52,2     33.00,2   (696)   ¦ 
17           3. Gremaud-Cochard Lise-Louise         1949 St-Martin FR                1:42.39,5     15.31,3   (721)   ¦ 
14           2. Bührer Paul                         1942 Stäfa                       1:28.47,7      3.08,3   (533)   ¦ 
11          22. Keller Michael                      1973 Stalden (Sarnen)            1:30.16,6     20.38,5   (597)   ¦ 
13          29. Rinderknecht Hubert                 1955 Stallikon                   1:49.33,6     29.55,5   (633)   ¦ 
12           6. Eggenschwiler Jürg, Stans           1964 LA Nidwalden                1:16.07,6      5.15,6   (787)   ¦ 
22           2. Eggenschwiler Laura                 1993 Stans                         10.19,2      0.07,4  (2190)   ¦ 
23           1. Eggerschwiler Nick, Stans           1995 LA Nidwalden                   6.53,6       -----  (2191)   ¦ 
10           1. Bähler Lukas+De Roche Rafael+Genna  1982 Laufteam Bircher Thun       2:09.01,6       -----  (1004)   ¦ 
6           10. Hasler Katharina                    1976 Steffisburg                 2:56.19,6     34.27,1    (83)   ¦ 
3           88. Krebs Werner                        1962 Steffisburg                 3:44.34,6   1:35.33,4   (291)   ¦ 
5            8. Kundert Hanspeter                   1944 Steffisburg                 3:12.16,5     46.13,4   (114)   ¦ 
11          65. Kundert Marc                        1969 Steffisburg                 2:01.12,8     51.34,7   (605)   ¦ 
2            8. Nef Samuel                          1976 Steffisburg                 2:18.50,3     13.08,4   (140)   ¦ 
4           28. Reusser Hans-Ueli                   1953 Steffisburg                 3:04.05,0     48.21,9   (159)   ¦ 
21           8. Saurer Guido                        1993 Steffisburg                   10.21,7      1.43,8  (2099)   ¦ 
19           6. Saurer Sandro                       1998 Steffisburg                    3.16,8      0.14,9  (2100)   ¦ 
16          15. Schiffmann Barbara                  1958 Steffisburg                 1:54.12,6     18.54,2   (780)   ¦ 
12          12. Schödler Andreas                    1965 Steffisburg                 1:22.56,4     12.04,4   (714)   ¦ 
26         ---  Schödler Damaris                    1966 Steffisburg                   53.26,3       -----  (2138)   ¦ 
10          89. Schwengeler Jürg+Wittwer Bruno+Oesc 1960 Lattig Runners              3:21.28,5   1:12.26,9  (1066)   ¦ 
13           8. Steuri Ueli, Steffisburg            1953 LSV Uetendorf               1:32.25,5     12.47,4   (775)   ¦ 
3           77. Stump Martin                        1961 Steffisburg                 3:27.24,2   1:18.23,0   (204)   ¦ 
2           22. van der Heide Jarl                  1975 Steffisburg                 2:44.34,4     38.52,5   (212)   ¦ 
3           71. Walther Urs, Steffisburg            1960 LSV Uetendorf               3:21.32,2   1:12.31,0   (313)   ¦ 
11          48. Willi Christof                      1978 Steffisburg                 1:46.02,3     36.24,2   (358)   ¦ 
12          13. Lehmann Hans-Peter                  1962 Steffisburg Station         1:23.21,2     12.29,2   (607)   ¦ 
3           81. Hofer Markus                        1961 Stettlen                    3:29.02,4   1:20.01,2    (90)   ¦ 
11          35. Wittwer Marco                       1975 Strengelbach                1:37.14,5     27.36,4   (685)   ¦ 
3           67. Ludi Roland                         1960 Studen BE                   3:19.21,0   1:10.19,8   (118)   ¦ 
12          26. Lüthi Martin, Subingen              1961 LST-Olten                   1:30.56,3     20.04,3   (351)   ¦ 
26         ---  Haueter Annerös                     1962 Sumiswald                     54.45,5       -----  (2046)   ¦ 
13          28. Haueter Max                         1955 Sumiswald                   1:49.06,7     29.28,6   (573)   ¦ 
10          30. Herrmann Andreas+Bürki Matthias+Käs 1964 Gotthelf-Kenianer           2:42.07,2     33.05,6  (1025)   ¦ 
26         ---  Hofer Rahel                         1967 Sumiswald                     54.45,8       -----  (2048)   ¦ 
17           5. Reinhard Madelaine                  1954 Sumiswald                   1:51.33,8     24.25,6   (353)   ¦ 
3           34. Künzi Martin                        1963 Sundlauenen                 2:54.44,7     45.43,5   (244)   ¦ 
12          30. Fischer Reto                        1967 Sursee                      1:32.58,3     22.06,3   (552)   ¦ 
11          47. Schöpfer Pirmin                     1974 Sursee                      1:46.01,1     36.23,0   (359)   ¦ 

Total 90



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.