Alpen-Challenge 2006 - Land "D"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr     km/h ¦ 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
C M50      160. Fick Hans-Jürgen, D-Albstadt        57 TTC Ebingen                 6:31.29,7   2:29.43,3   (191)   18,697 ¦ 
C M50       43. Zwisler Hermann                     58 D-Albstadt                  5:02.04,7   1:00.18,3   (866)   24,232 ¦ 
C M60       29. Lengsfeld Edgar                     51 D-Alsbach-Hähnlein          5:46.19,0   1:17.07,9   (459)   21,136 ¦ 
Ch M50      88. Ehret Jürgen, D-Altheim             58 RSC-Altheim/Alb             9:47.03,5   2:32.29,9   (171)   22,484 ¦ 
C M35      116. Traub Thomas                        71 D-Altheim                   6:33.32,2   2:32.28,0   (747)   18,600 ¦ 
C M50       84. Lautenschütz Peter, D-Althengstett  64 SG Stern                    5:28.47,9   1:27.01,5   (453)   22,262 ¦ 
C M60       45. Stuckert Karlheinz                  54 D-Aschaffenburg             6:10.59,1   1:41.48,0   (728)   19,731 ¦ 
C M50      175. Hammer Manfred                      62 D-Bad Hönningen             6:47.24,5   2:45.38,1   (276)   17,967 ¦ 
C M50      152. Hüther Gerhard, D-Bad Neustadt      62 Rhön                        6:20.05,3   2:18.18,9   (356)   19,258 ¦ 
C M50       50. Ralf Laupheimer                     68 D-Bad Saulgau               5:05.40,0   1:03.53,6   (584)   23,947 ¦ 
C M50      151. Brucker Fred                        58 D-Bad Überkingen            6:19.38,3   2:17.51,9   (106)   19,281 ¦ 
C M50      221. Wüst Jens                           67 D-Bad Überkingen            9:35.18,0   5:33.31,6   (842)   12,723 ¦ 
Ch M35       1. Reich Stefan                        75 D-Bad Wurzach               7:11.54,3       -----   (586)   30,562 ¦ 
Ch M60       5. Braun Helmut                        54 D-Baiersbronn               9:40.12,4   1:17.45,3    (98)   22,750 ¦ 
Ch M35      41. Gottschalk Uwe                      73 D-Baltmannsweiler          10:00.35,4   2:48.41,1   (248)   21,978 ¦ 
C M50      217. Vercruijsse Just                    60 D-Bardenitz                 8:14.51,4   4:13.05,0   (781)   14,792 ¦ 
C F50        4. Knapp Andrea                        65 D-Berlin                    5:06.15,6     21.54,8  (1031)   23,901 ¦ 
C M50      164. Kiene Thomas                        60 D-Bielefeld                 6:36.11,1   2:34.24,7   (401)   18,476 ¦ 
Ch M35      61. Strohm Axel, D-Böblingen            86 Die Radkappen               2:57.30,5  Pontresina   (725)      --- ¦ 
C M50       58. Schmidt Georg                       70 D-Bomlitz                   5:09.52,3   1:08.05,9   (659)   23,622 ¦ 
C M35      133. Schultz Armin                       72 D-Bonn                      7:14.29,0   3:13.24,8   (670)   16,847 ¦ 
Ch M50     128. Hille Oliver, D-Bovenden            63 Velo Hainberg              10:51.15,5   3:36.41,9   (326)   20,268 ¦ 
Ch M50     141. Gessler Frank, D-Brochenzell        68 STB                        11:42.55,5   4:28.21,9   (232)   18,778 ¦ 
C M50      197. Bingemann Frank                     67 D-Brühl                     7:02.38,8   3:00.52,4   (915)   17,319 ¦ 
C M50      210. Soyez Dieter                        60 D-Buchen                    7:31.49,2   3:30.02,8   (698)   16,201 ¦ 
Ch M50      20. Trapp Andreas, D-Bundenthal         59 RSC Felsenland              8:30.36,6   1:16.03,0   (901)   25,851 ¦ 
C F50        7. Grünvogel Sonja                     59 D-Büsslingen                5:29.26,4     45.05,6  (1020)   22,219 ¦ 
C M35       99. Haarmann Christian                  77 D-Buxheim                   6:06.14,6   2:05.10,4   (269)   19,986 ¦ 
C M50      169. Spiller Gerald, D-Calau             62 RSV Calau                   6:39.02,8   2:37.16,4   (699)   18,343 ¦ 
Ch M50     129. Böving Achim                        67 D-Coburg                   10:53.29,6   3:38.56,0    (94)   20,199 ¦ 
Ch F35       5. Rowotzki Britta                     73 D-Dachau                   11:02.49,1   2:33.27,9  (1053)   19,914 ¦ 
Ch M50      41. Stuhrmann Rainer, D-Dachau          67 Soli-Dachau                 8:54.01,6   1:39.28,0   (729)   24,717 ¦ 
C M50      166. Moll Karl                           62 D-Dächingen                 6:37.24,1   2:35.37,7   (519)   18,419 ¦ 
Ch M35      59. Paul Hendrik                        72 D-Darmstadt                 2:44.10,3  Pontresina   (561)      --- ¦ 
C M60       58. Norman John                         47 D-Dauborn                   6:53.46,9   2:24.35,8   (546)   17,690 ¦ 
C M50       79. Schneider Joachim                   66 D-Deggingen                 5:27.07,0   1:25.20,6   (662)   22,377 ¦ 
C M35      109. Fiedler Michael                     72 D-Denzlingen                6:20.01,9   2:18.57,7   (193)   19,261 ¦ 
C M60       35. Riexinger Klaus                     55 D-Dettingen                 5:53.32,3   1:24.21,2   (598)   20,704 ¦ 
Ch M50     123. Bittner Peter, D-Diedorf            69 Hotel Dory                 10:39.28,0   3:24.54,4    (70)   20,642 ¦ 
Ch M50      56. Rentergent Heiner                   57 D-Dormagen                  9:10.25,4   1:55.51,8   (591)   23,981 ¦ 
C M50      161. Drechsel Jan, D-Dresden             62 TSC Dresden                 6:33.28,9   2:31.42,5   (162)   18,603 ¦ 
Ch M35      18. Bischoff Pierre                     84 D-Duisburg                  8:38.03,2   1:26.08,9    (68)   25,480 ¦ 
Ch M50     151. Ebeling Detlev                      62 D-Düsseldorf                2:32.23,9  Pontresina   (165)      --- ¦ 
Ch M35      55. Kranich Oliver                      71 D-Düsseldorf               11:40.14,6   4:28.20,3   (432)   18,850 ¦ 
Ch M50     165. Lippert Norbert                     63 D-Düsseldorf                3:08.33,6  Pontresina   (467)      --- ¦ 
C M50      192. Münch Roland                        63 D-Düsseldorf                7:00.19,3   2:58.32,9   (537)   17,415 ¦ 
C M35      125. Willms Michael                      78 D-Düsseldorf                6:57.50,4   2:56.46,2   (832)   17,518 ¦ 
Ch M50      18. Oberacker Mario                     64 D-Eggenstein-Leopoldshafe   8:25.33,5   1:10.59,9   (551)   26,109 ¦ 
Ch M50      33. Henning Ulf, D-Eltville             65 RSC Wiesbaden               8:42.49,4   1:28.15,8   (316)   25,247 ¦ 
C M60       32. Prahl Ketel                         54 D-Enge-Sande                5:51.20,8   1:22.09,7   (576)   20,834 ¦ 
C F35       19. Fischer Jenny                       78 D-Erdmannhausen             7:03.58,3   2:41.54,9  (1014)   17,265 ¦ 
C M50       91. Nitti Giovanni                      64 D-Erligheim                 5:31.34,3   1:29.47,9   (545)   22,076 ¦ 
C M50      216. Ritgens Ulrich, D-Eschweiler        61 RWE Weisweiler              8:01.27,2   3:59.40,8   (604)   15,203 ¦ 
Ch M50     154. Adamczyk Markus                     67 D-Essen                     2:43.16,6  Pontresina    (11)      --- ¦ 
Ch M50      77. Bätz Michael                        65 D-Essen                     9:32.47,5   2:18.13,9    (39)   23,045 ¦ 
Ch M50     155. Poggemann Uwe                       65 D-Essen                     2:43.18,0  Pontresina   (573)      --- ¦ 
Ch M50      97. Hanisch Ralf                        67 D-Esslingen                10:00.37,6   2:46.04,0   (279)   21,977 ¦ 
C M50       19. Pfander Werner, D-Fellbach          64 SG Stern                    4:31.34,0     29.47,6   (568)   26,954 ¦ 
Ch M50      98. Jung Ralf                           65 D-Filderstadt              10:06.21,3   2:51.47,7   (383)   21,769 ¦ 
C M50      206. Hagitte Joachim, D-Forchheim        66 Kreuzberg                   7:13.17,5   3:11.31,1   (272)   16,893 ¦ 
C F50       15. Haußner Liane                       69 D-Forchheim                 6:38.28,1   1:54.07,3  (1025)   18,370 ¦ 
C M60       64. Kalb Konrad                         47 D-Forchheim                 7:37.15,3   3:08.04,2   (387)   16,008 ¦ 
Ch M35      51. Bretschneider Tobias                80 D-Frankfurt                11:02.02,0   3:50.07,7   (101)   19,938 ¦ 
C M50       51. Hansen Morten, D-Frankfurt          67 ECB Cyclosports             5:06.03,2   1:04.16,8   (280)   23,917 ¦ 
Ch M60      22. Jacob Rainer                        53 D-Frankfurt                 3:36.07,7  Pontresina   (367)      --- ¦ 
C M35      135. Seifert Torsten                     81 D-Frankfurt                 7:22.25,0   3:21.20,8   (681)   16,545 ¦ 
C M50      122. Deck Joachim                        58 D-Frankfurt am Main         5:56.30,8   1:54.44,4   (147)   20,532 ¦ 
C M60       28. Engstfeld Kurt, D-Freiburg          52 RIG Freiburg                5:45.16,3   1:16.05,2   (182)   21,200 ¦ 
C M50      119. Ermlich Christian                   62 D-Freiburg                  5:53.11,9   1:51.25,5   (183)   20,724 ¦ 
C F35       20. Fritz Michaela                      72 D-Freiburg                  7:30.57,5   3:08.54,1  (1015)   16,232 ¦ 
C M50      213. Heilig Georg Andreas                67 D-Freiburg                  7:36.27,0   3:34.40,6   (301)   16,036 ¦ 
C M60        8. Kunz Martin, D-Freiburg             55 RIG-Freiburg                5:02.25,5     33.14,4   (441)   24,204 ¦ 
C M50       92. Lampe Christian, D-Freiburg         63 RIG Freiburg                5:33.00,6   1:31.14,2   (873)   21,981 ¦ 
C F50        9. Meier Christina, D-Freiburg         66 RIG Freiburg                5:58.43,4   1:14.22,6  (1041)   20,405 ¦ 
Ch M50     116. Riemer Claus                        60 D-Freiburg                 10:31.43,6   3:17.10,0   (597)   20,895 ¦ 
C M35       71. Winterer Dirk                       78 D-Freiburg                  5:18.22,7   1:17.18,5   (836)   22,991 ¦ 
Ch M35      46. Hausknecht Roland                   73 D-Freising                 10:16.51,8   3:04.57,5   (294)   21,398 ¦ 
C M60       53. Heidemann Peter                     51 D-Friedrichshafen           6:41.22,2   2:12.11,1   (300)   18,237 ¦ 
C M35       56. Hunke Bernd                         72 D-Fröndenberg               4:58.50,2     57.46,0   (352)   24,494 ¦ 
C M35       88. Peters Jürgen, D-Fröndenberg        75 RSG Hönne-Ruhr              5:41.39,0   1:40.34,8   (563)   21,425 ¦ 
C M60       12. Böhler Bernhard, D-Furtwangen       53 SV69 Furtwangen             5:18.29,8     49.18,7    (77)   22,982 ¦ 
C M50       22. Hettich Thomas, D-Furtwangen        66 SV69 Furtwangen             4:33.33,7     31.47,3   (319)   26,758 ¦ 
C F35       18. Hofele Andrea, D-Gammelshausen      72 EMAG Sport Team             7:01.53,7   2:39.50,3  (1026)   17,350 ¦ 
C M35      127. Hofele Markus, D-Gammelshausen      72 EMAG Sport Team             7:01.53,2   3:00.49,0   (332)   17,350 ¦ 
Ch M60      19. Jung Christian                      47 D-Goeppingen                2:48.40,4  Pontresina   (382)      --- ¦ 
C M50      105. Jennewein Carl-Michael              67 D-Göppingen                 5:43.13,4   1:41.27,0   (373)   21,327 ¦ 
C M35       46. Eisenhofer Andreas                  74 D-Goslar                    4:55.43,8     54.39,6   (176)   24,752 ¦ 
C M35       87. Serrano Pardo Joaquin               72 D-Goslar                    5:41.26,4   1:40.22,2   (684)   21,438 ¦ 
Ch M50     127. Heyden Matthias                     68 D-Göttingen                10:51.15,4   3:36.41,8   (321)   20,268 ¦ 
C M50      146. Bernauer Dieter                     66 D-Grenzach Wyhlen           6:16.00,0   2:14.13,6    (56)   19,468 ¦ 
C M50      201. Fuchs Andreas                       60 D-Großkarolinenfeld         7:08.59,6   3:07.13,2   (218)   17,063 ¦ 
C M50       87. Lohr Bernhard, D-Günzburg           63 Team Faszination Regenwal   5:30.46,8   1:29.00,4   (472)   22,129 ¦ 
Ch M35      22. Westphal Daniel, D-Gunzenhausen     76 SPEED7 Racing Team          8:46.10,6   1:34.16,3   (823)   25,086 ¦ 
C M50      182. Rabe Andreas                        62 D-Gütersloh                 6:50.11,5   2:48.25,1   (581)   17,845 ¦ 
C F50       19. Sieger Claudia, D-Gütersloh         61 1.Tri Team Gütersloh        6:52.25,0   2:08.04,2  (1060)   17,749 ¦ 
C M50       66. Sieger Udo, D-Gütersloh             56 1.Tri Team Gütersloh        5:17.45,5   1:15.59,1   (689)   23,036 ¦ 
C M50      163. Hanuschik Detlef                    68 D-Hagen                     6:36.09,2   2:34.22,8   (283)   18,477 ¦ 
C M35      111. Winkhaus Bernd                      74 D-Hagen                     6:23.11,7   2:22.07,5   (833)   19,102 ¦ 
Ch M35      35. Schneider Gunnar, D-Hallstadt       73 Brose                       9:44.29,8   2:32.35,5   (661)   22,583 ¦ 
C M60       63. Leiblein Hubert                     50 D-Hardheim                  7:31.50,2   3:02.39,1   (458)   16,200 ¦ 
C M60       51. Unterhalt Lothar                    54 D-Hattingen                 6:38.43,8   2:09.32,7   (763)   18,358 ¦ 
C F50       11. Hansmann Gudrun                     68 D-Hausach                   6:17.59,1   1:33.38,3  (1022)   19,365 ¦ 
C M50      128. Seidl Stefan                        66 D-Heilbronn                 5:58.56,9   1:57.10,5   (680)   20,392 ¦ 
C M35      118. Siller Mark F., D-Heilbronn         71 Alatis                      6:41.17,7   2:40.13,5   (693)   18,240 ¦ 
C F50       12. Reichhard Steffi                    68 D-Heimenkirch               6:29.06,8   1:44.46,0  (1050)   18,811 ¦ 
C F35       16. Reimer Cornelia                     73 D-Heimenkirch               6:34.57,1   2:12.53,7  (1051)   18,533 ¦ 
C M50      162. Cornely Peter                       62 D-Hemmingen                 6:33.32,8   2:31.46,4   (133)   18,600 ¦ 
C M50      177. Staiger Michael                     66 D-Hemmingen                 6:47.26,2   2:45.39,8   (705)   17,965 ¦ 
Ch M50     152. Lewandrowski Bernd                  68 D-Hennef                    2:33.27,1  Pontresina   (462)      --- ¦ 
C M35      117. Maier Valeri, D-Herbrechtingen      75 RSC-Altheim/Alb             6:34.24,9   2:33.20,7   (481)   18,559 ¦ 
C M50      118. Freter Walter                       58 D-Herrischried              5:53.10,2   1:51.23,8   (210)   20,726 ¦ 
C M50      168. Bittner Kay                         61 D-Herzogenaurach            6:38.27,5   2:36.41,1    (69)   18,370 ¦ 
Ch M50     132. Trinkle Werner                      66 D-Kaisersbach              11:00.26,3   3:45.52,7   (749)   19,986 ¦ 
Ch M50     159. Kowbasniuk Stefan                   60 D-Kandern                   2:52.45,5  Pontresina   (431)      --- ¦ 
Ch M50     158. Meier Gerhard                       63 D-Kandern                   2:52.33,2  Pontresina   (498)      --- ¦ 
C M70       10. Brunner Norbert                     42 D-Karlsdorf-Neuthard        6:34.44,4   1:46.27,5   (109)   18,543 ¦ 
C M60       67. Gathmann Immo                       55 D-Karlsruhe                 8:01.58,6   3:32.47,5   (224)   15,187 ¦ 
Ch M50     111. Hartmann Lothar                     64 D-Karlsruhe                10:27.00,4   3:12.26,8   (286)   21,052 ¦ 
C F50        8. Dobberstein Cristina                69 D-Kempten                   5:35.07,7     50.46,9  (1007)   21,842 ¦ 
Ch M50      59. Huber Thomas                        63 D-Kempten                   9:11.57,9   1:57.24,3   (346)   23,914 ¦ 
Ch M50     105. Raebiger Jens                       68 D-Kempten                  10:12.30,0   2:57.56,4   (583)   21,551 ¦ 
C M50       96. Thienel Johannes                    69 D-Kempten                   5:35.07,8   1:33.21,4   (737)   21,842 ¦ 
Ch M35      27. Thiere Wolfgang                     79 D-Kempten                   9:06.21,0   1:54.26,7   (739)   24,160 ¦ 
C M50       93. Laurenzana Antonio                  70 D-Köln                      5:33.40,7   1:31.54,3   (452)   21,937 ¦ 
C M50       69. Ringel Hans-Dieter                  56 D-Köln                      5:20.10,2   1:18.23,8   (600)   22,862 ¦ 
C F50        5. Schuster Eileen                     58 D-Köln                      5:20.10,7     35.49,9  (1057)   22,862 ¦ 
C M50      127. Hellwig Thomas, D-Königstein        64 VC Frabkfurt                5:58.55,8   1:57.09,4   (313)   20,393 ¦ 
Ch M50      61. Hamm Stefan                         66 D-Konstanz                  9:13.53,0   1:59.19,4   (275)   23,831 ¦ 
Ch M50      51. Höllein Stefan, D-Konstanz          68 ASC Konstanz                9:07.56,3   1:53.22,7   (336)   24,090 ¦ 
Ch M35      44. Zorn Martin                         74 D-Konstanz                 10:11.55,0   3:00.00,7   (490)   21,571 ¦ 
C M50      204. Steger Armin                        67 D-Kranzberg                 7:11.51,4   3:10.05,0   (709)   16,950 ¦ 
C M35       86. Ruyter Daniel                       75 D-Kronach                   5:41.03,7   1:39.59,5   (627)   21,462 ¦ 
C M60       41. Hönig Gerald                        50 D-Kuchen                    6:05.50,5   1:36.39,4   (340)   20,008 ¦ 
Ch M50      30. Schabel Harald                      65 D-Lahr                      8:39.49,9   1:25.16,3   (633)   25,392 ¦ 
Ch M50     109. Kippenberger Harald                 62 D-Landau Pfalz             10:23.36,2   3:09.02,6   (403)   21,167 ¦ 
C M50      184. Binswanger Josef                    69 D-Landsberg am Lech         6:51.49,1   2:50.02,7    (66)   17,774 ¦ 
Ch F50       4. Schneider Christa                   62 D-Laufenburg                9:52.24,5     26.52,0  (1056)   22,281 ¦ 
C M50      135. Bauer Georg, D-Lebach               56 BETA                        6:04.14,6   2:02.28,2    (41)   20,096 ¦ 
C M60       39. Kirsch Alfred, D-Lebach             49 BETA                        6:05.19,2   1:36.08,1   (404)   20,037 ¦ 
Ch M50      45. Heimbrodt Markus, D-Leichlingen     66 RSV Team-ME                 9:03.19,1   1:48.45,5   (304)   24,295 ¦ 
C M60       60. Betz Robert                         51 D-Leinfelden-Echterdingen   7:09.54,9   2:40.43,8    (61)   17,026 ¦ 
C M35       93. Bickel Oliver                       74 D-Leutkirch                 5:55.04,5   1:54.00,3    (62)   20,615 ¦ 
C M35      130. Rogosch Jakob, D-Leutkirch          89 Kreuzberg                   7:08.27,3   3:07.23,1   (609)   17,084 ¦ 
C M50      207. Rogosch Joachim, D-Leutkirch        57 Kreuzberg                   7:13.17,9   3:11.31,5   (610)   16,893 ¦ 
C M50      214. Steffen Peter, D-Leverkusen         59 Kanoenfutteru60             7:38.50,2   3:37.03,8   (708)   15,953 ¦ 
Ch M50      47. Brüning Jürgen                      66 D-Lienen                    9:05.41,8   1:51.08,2   (108)   24,189 ¦ 
C M50       32. Schaukal Thomas                     65 D-Lollar                    4:46.30,6     44.44,2   (639)   25,548 ¦ 
Ch M50      90. Klatt Rüdiger                       70 D-Lörrach                   9:48.29,7   2:33.56,1   (408)   22,430 ¦ 
Ch M35       5. Preiß Daniel, D-Ludigsburg          77 RSC Komet Ludwigsburg       7:24.54,7     13.00,4   (578)   29,668 ¦ 
C F50       25. Leitgeb Bettina                     70 D-Ludwigsburg               8:15.24,7   3:31.03,9  (1035)   14,775 ¦ 
C M50      158. Nefzer Markus                       69 D-Ludwigsburg               6:29.54,8   2:28.08,4   (539)   18,773 ¦ 
Ch M50      66. Gerber Joachim                      60 D-Magdeburg                 9:18.17,8   2:03.44,2   (231)   23,643 ¦ 
C M70        9. Petry Adolf                         40 D-Mandelbachtal             6:12.25,8   1:24.08,9   (566)   19,654 ¦ 
Ch F50       5. Drabiszczak Edith                   57 D-Mannheim                 11:03.05,3   1:37.32,8  (1008)   19,906 ¦ 
Ch M50     115. Straub Andreas                      67 D-Mannheim                 10:31.40,5   3:17.06,9   (722)   20,896 ¦ 
C M35       82. Horber Nikolaus                     75 D-Markt Rettenbach          5:34.57,1   1:33.52,9   (344)   21,853 ¦ 
C M60       59. Bingemann Lothar                    54 D-Maxdorf                   7:02.20,7   2:33.09,6   (916)   17,331 ¦ 
C M50      208. Knopf Matthias                      70 D-Melbeck                   7:14.58,5   3:13.12,1   (422)   16,828 ¦ 
C M50      195. Bresele Manfred                     60 D-Memmingen                 7:01.30,5   2:59.44,1   (100)   17,366 ¦ 
C M35       92. Klemm Mario                         71 D-Memmingen                 5:55.04,4   1:54.00,2   (414)   20,615 ¦ 
C M35       23. Koslowski Jürgen                    71 D-Memmingen                 4:29.11,2     28.07,0   (429)   27,193 ¦ 
C M35      120. Heinen Markus                       73 D-Menden                    6:43.22,5   2:42.18,3   (308)   18,146 ¦ 
C M60       18. Hüttemeister Reinhold, D-Menden     50 RSG Hönne Ruhr              5:31.33,2   1:02.22,1   (358)   22,077 ¦ 
C M50      130. Isenberg Andreas, D-Menden          67 RSG-Hönne-Ruhr              5:59.58,4   1:58.12,0   (361)   20,334 ¦ 
Ch M70       1. Klein Herbert, D-Menden             40 RSG Hönne-Ruhr              9:34.23,4       -----   (410)   22,980 ¦ 
C F50       24. Nikolaus Britta                     66 D-Menden                    7:31.18,5   2:46.57,7  (1045)   16,219 ¦ 
C M50       90. Ziedorn Thorsten, D-Menden          67 RSG Hönne Ruhr              5:31.33,3   1:29.46,9   (849)   22,077 ¦ 
C M50      200. Hagitte Stephan, D-Merdingen        60 Kreuzberg                   7:08.27,7   3:06.41,3   (273)   17,084 ¦ 
C M50      108. Hartnagel Bernd                     61 D-Meßstetten                5:45.30,9   1:43.44,5   (288)   21,185 ¦ 
Ch M50      38. Thamm Roland, D-Moehrendorf         63 Speed7 Racing Team          8:49.42,5   1:35.08,9   (736)   24,919 ¦ 
C M50      193. Bauer Martin                        60 D-Möglingen                 7:00.34,9   2:58.48,5    (43)   17,404 ¦ 
C F50       18. Xander Claudia                      68 D-Möglingen                 6:47.26,2   2:03.05,4  (1077)   17,965 ¦ 
C M50      167. Xander Claus                        62 D-Möglingen                 6:37.31,7   2:35.45,3   (865)   18,413 ¦ 
C M50      138. Eichler Jürgen                      58 D-Mötzingen                 6:06.43,3   2:04.56,9   (174)   19,960 ¦ 
C F50       17. Hammer Michaela                     65 D-Mülheim-Kärlich           6:47.24,2   2:03.03,4  (1021)   17,967 ¦ 
C M50      103. Apel Günter                         64 D-München                   5:41.44,3   1:39.57,9    (23)   21,419 ¦ 
C M50      141. Boschert Stefan                     68 D-München                   6:12.08,1   2:10.21,7    (87)   19,670 ¦ 
Ch M35      50. Busch Rainer                        71 D-München                  11:01.22,9   3:49.28,6   (118)   19,958 ¦ 
Ch M50     149. Glatthaar Gerd                      66 D-München                   2:10.08,4  Pontresina   (243)      --- ¦ 
C M50      113. Göser Rolf                          68 D-München                   5:49.36,0   1:47.49,6   (247)   20,938 ¦ 
Ch M35       6. Hürter Tobias, D-München            72 Die Zyklonauten             7:42.10,5     30.16,2   (861)   28,560 ¦ 
Ch M60      11. Jungblut Hans-Hubert                54 D-München                  10:45.51,1   2:23.24,0   (384)   20,438 ¦ 
Ch F50       2. Jungblut Susanne                    60 D-München                   9:35.53,0     10.20,5  (1029)   22,921 ¦ 
Ch M50      53. Kohlsdorfer Franz                   65 D-München                   9:07.59,7   1:53.26,1   (427)   24,087 ¦ 
C M50       83. Lindinger Oskar                     69 D-München                   5:28.32,7   1:26.46,3   (466)   22,280 ¦ 
Ch F35       2. Macketanz Claudia                   75 D-München                   9:07.59,7     38.38,5  (1038)   24,087 ¦ 
C M50      114. Seyfarth Melchior, D-München        62 ASV München                 5:50.15,3   1:48.28,9   (685)   20,899 ¦ 
Ch M50     148. Willinger Philip                    67 D-München                  11:47.54,6   4:33.21,0   (831)   18,646 ¦ 
Ch M50     108. Jakovljevic Ivo                     67 D-Münchsmünster            10:15.41,7   3:01.08,1   (886)   21,439 ¦ 
Ch M50     168. Jacob Peter                         62 D-Neu-Isenburg              3:36.06,8  Pontresina   (366)      --- ¦ 
C M60       52. Schmid Tilman                       53 D-Neuhausen auf den Filde   6:39.54,8   2:10.43,7   (656)   18,303 ¦ 
Ch M50      34. Kendler Norbert                     61 D-Neukirchen                8:43.34,5   1:29.00,9   (396)   25,211 ¦ 
Ch M50     120. Fischer Franz                       65 D-Neuried                  10:36.11,9   3:21.38,3   (198)   20,748 ¦ 
C M35       53. Auer Stephan                        79 D-Nickenich                 4:57.57,2     56.53,0    (29)   24,567 ¦ 
Ch M50     133. Jänicke Stefan                      66 D-Nördlingen               11:09.56,9   3:55.23,3   (371)   19,703 ¦ 
C M50       71. Hansmann Martin                     63 D-Nordrach                  5:22.26,9   1:20.40,5   (281)   22,701 ¦ 
C M60       54. Neitzel Peter                       49 D-Northeim                  6:41.36,4   2:12.25,3   (541)   18,226 ¦ 
Ch M50      48. Penzel Tomas                        63 D-Nuertingen                9:07.23,9   1:52.50,3   (876)   24,114 ¦ 
C F50       14. Strauss Petra, D-Nuertingen         70 TSV Fredeberg               6:37.27,9   1:53.07,1  (1065)   18,416 ¦ 
C M50      173. Williams Mark, D-Nuertingen         69 TSV Fredeberg               6:41.17,7   2:39.31,3   (830)   18,240 ¦ 
C M35      139. Kössler Wolfgang                    74 D-Nürnberg                  8:21.16,0   4:20.11,8   (430)   14,603 ¦ 
Ch M50      72. Naumann Frank                       69 D-Nürnberg                  9:25.31,6   2:10.58,0   (875)   23,341 ¦ 
C M50      136. Scheid Siegfried                    59 D-Nürnberg                  6:05.48,8   2:04.02,4   (643)   20,010 ¦ 
Ch M50      81. Storch Thomas                       70 D-Nürnberg                  9:38.13,9   2:23.40,3   (720)   22,828 ¦ 
C M60       44. Knaak Franz                         53 D-Ober-Ramstadt             6:10.17,6   1:41.06,5   (416)   19,768 ¦ 
Ch M35      14. Mueltner Bernhard, D-Oberstreu      77 SPEED7 Racing Team          8:26.57,3   1:15.03,0   (525)   26,037 ¦ 
C M50       74. Grauli Reinhard                     59 D-Ohmden                    5:23.44,6   1:21.58,2   (255)   22,610 ¦ 
Ch M35      38. Behrens Jan                         76 D-Ostfildern                9:48.22,1   2:36.27,8    (49)   22,434 ¦ 
C M35       83. Nagel Maximilian                    76 D-Ottobeuren                5:34.57,5   1:33.53,3   (538)   21,853 ¦ 
C M50      178. Ismar Matthias, D-Paderborn         67 Mastbruch                   6:48.16,8   2:46.30,4   (363)   17,928 ¦ 
Ch M50      16. Baierl Thomas, D-Pähl               67 TSV Paehl                   8:10.49,6     56.16,0    (32)   26,893 ¦ 
C M50       98. Wehner Michael                      70 D-Petershausen              5:38.02,3   1:36.15,9   (818)   21,654 ¦ 
C M35       35. Choinowski Patrick                  76 D-Planegg                   4:42.42,9     41.38,7   (129)   25,891 ¦ 
Ch M50       1. Vogel Jörg, D-Planegg               65 Team Scott                  7:14.33,6       -----   (788)   30,375 ¦ 
Ch M50     136. Hempfer Karl                        65 D-Pleß                     11:17.21,6   4:02.48,0   (315)   19,487 ¦ 
Ch M35      53. Riedmüller Hubert                   74 D-Pleß                     11:17.21,9   4:05.27,6   (595)   19,487 ¦ 
Ch M50      70. Bock Hermann, D-Postbauer-Heng      56 Team Bock                   9:24.42,2   2:10.08,6    (73)   23,375 ¦ 
Ch M50      49. Tischner Reiner, D-Postbauer-Heng   68 Team Bock                   9:07.28,2   1:52.54,6   (742)   24,110 ¦ 
Ch M35      31. Wachter Guido, D-Postbauer-Heng     71 Team Bock                   9:24.42,5   2:12.48,2   (803)   23,374 ¦ 
Ch M50      70. Winter Andreas, D-Postbauer-Heng    65 Team Bock                   9:24.42,2   2:10.08,6   (835)   23,375 ¦ 
C M60       56. Grundmann-Neitsch Hans-Dieter, D-Ra 49 Radteam Steisslingen        6:45.04,6   2:15.53,5   (540)   18,070 ¦ 
C M50        6. Kleiser Dieter                      57 D-Radolfzell                4:13.55,1     12.08,7   (413)   28,828 ¦ 
Ch M50      44. Klaiber Dieter, D-Rammingen         58 RSC-Altheim/Alb             8:57.16,0   1:42.42,4   (407)   24,568 ¦ 
Ch M50     138. Hasenfus Josef                      57 D-Ravensburg               11:20.17,6   4:05.44,0   (290)   19,403 ¦ 
C M35       55. Karstens Utz                        71 D-Ravensburg                4:58.31,3     57.27,1   (393)   24,520 ¦ 
Ch M35      43. Hirsch Rüdiger                      75 D-Rechberghausen           10:09.58,6   2:58.04,3   (330)   21,640 ¦ 
C M50       72. Lohmueller Bernd, D-Rednitzhembach  65 DAV Schwabach               5:23.06,6   1:21.20,2   (471)   22,654 ¦ 
Ch M50      62. Fischer Andreas                     62 D-Regensburg                9:15.06,4   2:00.32,8   (197)   23,779 ¦ 
Ch M50      76. Scherpke Karl-Heinz, D-Regensburg   57 901                         9:29.31,7   2:14.58,1   (645)   23,177 ¦ 
Ch M50     131. Wagner Berndt                       58 D-Reichenau                10:57.20,0   3:42.46,4   (807)   20,081 ¦ 
Ch M60      14. Gohr-Mehlo Joachim                  53 D-Reutlingen               11:10.34,8   2:48.07,7   (245)   19,684 ¦ 
Ch F50       6. Klaiber Ellen, D-Reutlingen         57 Team Pasquini              11:14.38,3   1:49.05,8  (1030)   19,566 ¦ 
Ch M50      89. Meretz Michael, D-Reutlingen        59 Ottich Attardi              9:47.39,0   2:33.05,4   (504)   22,462 ¦ 
Ch M50     107. Ruff Manfred                        57 D-Reutlingen               10:14.08,3   2:59.34,7   (622)   21,493 ¦ 
C F50       10. Schaal Hannelore, D-Reutlingen      57 Eile Degerschlacht          6:16.21,7   1:32.00,9  (1054)   19,449 ¦ 
Ch M50     134. Scheerer Klaus-Peter, D-Reutlingen  56 Team Pasquini              11:14.38,8   4:00.05,2   (640)   19,565 ¦ 
C M50      148. Schaal Siegfried                    56 D-Reutlingen Altenburg      6:16.21,9   2:14.35,5   (632)   19,449 ¦ 
C M35       15. Borgelt Cornelius                   77 D-Rheda-Wiedenbrück         4:15.56,4     14.52,2    (83)   28,600 ¦ 
C M35       96. Borgelt Dominik, D-Rheda-Wiedenbrüc 73 TriSpeed Marienfeld         6:01.25,8   2:00.21,6    (84)   20,252 ¦ 
C F35       10. Reckord Ute, D-Rheda-Wiedenbrück    73 TriSpeed Marienfeld         6:06.47,4   1:44.44,0  (1049)   19,956 ¦ 
C M70       11. Schwald Kurt                        44 D-Rheinfelden               7:10.53,1   2:22.36,2   (674)   16,988 ¦ 
Ch M50      82. Winkler Gert                        68 D-Riesa                     9:38.15,5   2:23.41,9   (834)   22,827 ¦ 
Ch M50     147. Bockstiegel Bernhard                58 D-Römerberg                11:47.48,2   4:33.14,6    (75)   18,649 ¦ 
C M60       57. Merz Bernhard                       54 D-Rosenfeld                 6:49.23,3   2:20.12,2   (507)   17,880 ¦ 
Ch M50     121. Cavelier Sacha                      64 D-Rottenburg               10:36.45,8   3:22.12,2   (126)   20,729 ¦ 
C M35       95. Meinert Kai                         78 D-Rottenburg                5:56.35,3   1:55.31,1   (500)   20,527 ¦ 
Ch M50      22. Rabold Bernhard, D-Rottweil         63 ASC-Konstanz                8:32.48,4   1:18.14,8   (582)   25,740 ¦ 
C F35       17. Rabold Kristina, D-Rottweil         73 ASC-Konstanz                7:01.30,5   2:39.27,1  (1048)   17,366 ¦ 
C M50      222. Frey Stefan                         67 D-Salach                    9:35.21,5   5:33.35,1   (212)   12,722 ¦ 
C M60       55. Hinderberger Dieter, D-Salach       51 TSG Salach                  6:41.51,9   2:12.40,8   (328)   18,215 ¦ 
C M50      209. Schlemmer Peter                     67 D-Sandhausen                7:18.32,0   3:16.45,6   (651)   16,692 ¦ 
C M50      120. Voigt Joerg, D-Schmitten            58 RSG FRankfurt               5:53.26,2   1:51.39,8   (791)   20,710 ¦ 
Ch M35      24. Schleier Steffen, D-Schnelldorf     78 Speed7 Racing Team          9:02.28,6   1:50.34,3   (650)   24,332 ¦ 
C M50       63. Igel Heiner, D-Schöffelding         63 SPICE                       5:16.17,7   1:14.31,3   (359)   23,142 ¦ 
C M50      154. Geller Gerhard                      62 D-Schwäbisch Gmünd          6:25.47,1   2:24.00,7   (230)   18,974 ¦ 
Ch M50     130. Hiller Rainer                       59 D-Schwäbisch Gmünd         10:55.32,9   3:40.59,3   (327)   20,135 ¦ 
C M35      102. Vogelmann Peter                     85 D-Schwäbisch Gmünd          6:08.05,6   2:07.01,4   (790)   19,886 ¦ 
C M50      137. Eichler Günter                      68 D-Schwetzingen              6:06.42,8   2:04.56,4   (173)   19,961 ¦ 
Ch M60      15. Hetzel Klaus                        50 D-Schwetzingen             11:12.18,8   2:49.51,7   (320)   19,633 ¦ 
C M35      136. Müller Timo                         78 D-Seckach                   7:31.50,3   3:30.46,1   (535)   16,200 ¦ 
C M50      202. Kleiner Karl-Wilhelm                67 D-Sigmaringen               7:10.22,8   3:08.36,4   (412)   17,008 ¦ 
C F50       22. Ophoff Gerlinde                     57 D-Solingen                  7:11.02,8   2:26.42,0  (1047)   16,981 ¦ 
C M50      203. Ophoff Joachim                      56 D-Solingen                  7:11.01,4   3:09.15,0   (553)   16,982 ¦ 
C M35        7. Dammenmüller Uli, D-Spraitbach      73 Spraitbach                  4:08.09,2      7.05,0   (139)   29,497 ¦ 
C M50      107. Trost-Holdack Johannes              56 D-Staufen                   5:44.43,5   1:42.57,1   (751)   21,234 ¦ 
Ch M50     137. Kleiner Andreas                     62 D-Steinen                  11:17.23,4   4:02.49,8   (411)   19,486 ¦ 
C M60       40. Müller Günther, D-Stockach          53 RSF Ueberlingen             6:05.33,5   1:36.22,4   (531)   20,024 ¦ 
Ch M35      17. Bott Christof                       75 D-Stuttgart                 8:37.50,1   1:25.55,8    (91)   25,490 ¦ 
Ch M50     162. Ellsäßer Jürgen, D-Stuttgart        65 Die Radkappen               2:57.30,5  Pontresina   (178)      --- ¦ 
Ch M35      48. Fischle Oliver                      71 D-Stuttgart                10:29.24,0   3:17.29,7   (200)   20,972 ¦ 
C M35       98. Just Tilman                         78 D-Stuttgart                 6:06.14,1   2:05.09,9   (386)   19,987 ¦ 
Ch M35      60. Klohs Ralph, D-Stuttgart            76 Die Radkappen               2:57.17,5  Pontresina   (415)      --- ¦ 
C M50       80. Müller Michael                      66 D-Stuttgart                 5:27.09,9   1:25.23,5   (533)   22,374 ¦ 
Ch M50      84. Reiner Christoph                    62 D-Stuttgart                 9:41.54,9   2:27.21,3   (588)   22,683 ¦ 
C M35      138. Emberger Gerhard                    71 D-Süßen                     7:56.54,6   3:55.50,4   (180)   15,348 ¦ 
C M35      141. Gandolfi Ettore                     79 D-Süßen                     8:56.21,6   4:55.17,4   (223)   13,647 ¦ 
C M60       68. Gürtler Siegbert                    48 D-Süßen                     8:59.11,9   4:30.00,8   (266)   13,575 ¦ 
C F50        6. Kobl Gabi                           66 D-Süßen                     5:27.09,4     42.48,6  (1032)   22,374 ¦ 
C M50      155. Nock Ernst                          69 D-Tettnang                  6:27.30,6   2:25.44,2   (903)   18,889 ¦ 
C M60       38. Fuchs Hermann-Josef, D-Tholey       53 BETA                        6:04.14,6   1:35.03,5   (219)   20,096 ¦ 
C M50      199. Lewandrowski Jörg                   65 D-Troisdorf                 7:07.31,9   3:05.45,5   (463)   17,121 ¦ 
C M60       25. Bantle Gerhard                      55 D-Ulm                       5:41.14,5   1:12.03,4    (33)   21,451 ¦ 
Ch M50      75. Behrens Olaf                        66 D-Ulm                       9:28.39,6   2:14.06,0    (50)   23,212 ¦ 
C M50      187. Leach Jim, D-Ulm                    70 Edinburgh Road Club         6:58.22,8   2:56.36,4   (454)   17,496 ¦ 
C M50       89. Glässer Frank                       67 D-Waldenbuch                5:31.24,5   1:29.38,1   (242)   22,087 ¦ 
C M35      132. Riedl Christian                     71 D-Walldorf                  7:11.50,4   3:10.46,2   (594)   16,950 ¦ 
Ch M50      57. Locher Stefan, D-Wangen             57 STB                         9:10.56,8   1:56.23,2   (470)   23,958 ¦ 
Ch M50     144. Ahlers Manfred                      70 D-Warstein                 11:45.01,4   4:30.27,8    (12)   18,722 ¦ 
Ch M50     144. Hein Dietmar                        63 D-Warstein                 11:45.01,4   4:30.27,8   (306)   18,722 ¦ 
Ch M50      36. Dannmeyer Andreas                   61 D-Weil am Rhein             8:48.25,9   1:33.52,3   (140)   24,979 ¦ 
C M60       31. Schwarz Volker                      53 D-Weinstadt                 5:49.58,7   1:20.47,6   (677)   20,915 ¦ 
Ch M50     164. Schnierer Norbert, D-Weisenheim     57 TSG Maxdorf                 3:02.28,4  Pontresina   (665)      --- ¦ 
C M35      134. Boknecht Thorsten                   73 D-Wendisch-Evern            7:22.22,2   3:21.18,0    (79)   16,547 ¦ 
C M50       15. Knipp Thorsten                      69 D-Wetter                    4:27.58,3     26.11,9   (419)   27,316 ¦ 
Ch F35       6. Ecker Sabine                        73 D-Wiesbaden                 2:56.14,1  Pontresina  (1010)      --- ¦ 
Ch M50     160. Grund Andreas                       64 D-Wiesbaden                 2:56.13,3  Pontresina   (260)      --- ¦ 
C M50      185. Miller Ralf                         67 D-Wiesbaden                 6:53.06,9   2:51.20,5   (515)   17,719 ¦ 
C M35      140. Moenkemeyer Carsten                 76 D-Wiesbaden                 8:44.39,1   4:43.34,9   (518)   13,952 ¦ 
C M35      124. Rösch Jochen, D-Windshausen         76 Rhön                        6:57.25,1   2:56.20,9   (615)   17,536 ¦ 
C M35       94. Scheftschik Michael                 73 D-Woringen                  5:56.32,5   1:55.28,3   (642)   20,530 ¦ 
C M50       24. Wiedenmann Martin                   66 D-Woringen                  4:34.41,8     32.55,4   (826)   26,647 ¦ 
Ch M50     163. Brunner Ralf                        58 D-Wörrstadt                 3:01.56,1  Pontresina   (869)      --- ¦ 
C F60        2. Gehrmann Brigitte, D-Wunstorf       52 RSC Wunstorf                7:46.02,7   1:13.12,3  (1017)   15,706 ¦ 
C M60       66. Gehrmann Ulrich, D-Wunstorf         52 RSC Wunstorf-Audax-Allema   7:46.02,8   3:16.51,7   (227)   15,706 ¦ 

Total 304



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.