(3) Inferno Team Trophy - Open

Inferno Triathlon + Halbmarathon - (3) Inferno Team Trophy - Open

  Rang Team                                     Ort                         Zeit   Rückstand    Stnr   ¦          Swim ¦         Bike ¦          MTB ¦          Run ¦
       Swim               RoadBike           MTB                Run                
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. www.bikeholiday.net                      Goldiwil (Thun)        6:43.32,1       -----   (752)   ¦    44.07    9.¦ 3:13.55    1.¦ 1:25.56    8.¦ 1:19.33    6.¦
       Schneider Natalie  Scheidegger Manuel Brunner Jogi       Ringgenberg Roland                     ¦               ¦ 3:58.02    1.¦ 5:23.59    1.¦ 6:43.32    1.¦
    2. TOSCATOURS.CH-Aktivferien                Hersberg               6:43.48,5      0.16,4   (706)   ¦    43.41    2.¦ 3:23.22    5.¦ 1:21.09    1.¦ 1:15.34    2.¦
       Hertenstein Simone Plattner Hannes    Niederhauser Ueli  Holzer Stephan                         ¦               ¦ 4:07.04    4.¦ 5:28.13    4.¦ 6:43.48    2.¦
    3. Divinum                                  St. Gallen             6:46.21,1      2.49,0   (551)   ¦    45.06   12.¦ 3:18.54    3.¦ 1:23.54    4.¦ 1:18.26    4.¦
       Beck Rachel        Lehmann Jürg       Braulio Juanes     Sax Roland                             ¦               ¦ 4:04.00    3.¦ 5:27.55    3.¦ 6:46.21    3.¦
    4. NMS Bern mit Raiffeisen                  Köniz                  6:52.53,9      9.21,8   (635)   ¦    45.45   13.¦ 3:22.24    4.¦ 1:22.45    3.¦ 1:21.58   11.¦
       Lüthi Ariane       Schmutz Adrian     Ammann Tobias      Schilter Christoph                     ¦               ¦ 4:08.10    5.¦ 5:30.55    5.¦ 6:52.53    4.¦
    5. saurer-versicherung.ch 1                 Sigriswil              7:04.52,3     21.20,2   (735)   ¦    45.55   14.¦ 3:15.33    2.¦ 1:25.22    7.¦ 1:38.00   71.¦
       Gilgen Stefan      von Gunten Beat    von Gunten Bruno   Bühler Margrit                         ¦               ¦ 4:01.29    2.¦ 5:26.52    2.¦ 7:04.52    5.¦
    6. saurer-versicherung.ch 4                 Sigriswil              7:06.15,2     22.43,1   (738)   ¦    50.51   45.¦ 3:29.23   10.¦ 1:27.25    9.¦ 1:18.34    5.¦
       Krebs Francesca    Gerber Martin      Gruber Simon       Leuenberger Niklau                     ¦               ¦ 4:20.14   13.¦ 5:47.40    7.¦ 7:06.15    6.¦
    7. Eitzinger Bike Holiday                   Utzenstorf             7:08.48,9     25.16,8   (651)   ¦    43.49    6.¦ 3:39.25   23.¦ 1:30.47   12.¦ 1:14.46    1.¦
       Zahnd Nicole       Narr Hape          Samtleben Urs      Gerber Beat                            ¦               ¦ 4:23.14   16.¦ 5:54.02    9.¦ 7:08.48    7.¦
    8. Thömus Racing Team                       Aarberg                7:11.49,3     28.17,2   (700)   ¦    44.00    7.¦ 3:30.09   11.¦ 1:24.07    5.¦ 1:33.32   44.¦
       Haas Karin         Freiburghaus Sepp  Droz Philippe      Roschi Michael                         ¦               ¦ 4:14.10    8.¦ 5:38.17    6.¦ 7:11.49    8.¦
    9. Die Energischen 4                        Belp                   7:17.30,5     33.58,4   (544)   ¦    48.14   26.¦ 3:30.47   13.¦ 1:40.38   33.¦ 1:17.50    3.¦
       Wiedmer Sabrina    Fasl Toni          Heimann Ruedi      Blumenstein Stefan                     ¦               ¦ 4:19.02   12.¦ 5:59.40   12.¦ 7:17.30    9.¦
   10. saurer-versicherung.ch 2                 Sigriswil              7:25.15,2     41.43,1   (736)   ¦    51.51   52.¦ 3:24.55    6.¦ 1:35.13   19.¦ 1:33.14   42.¦
       Münstermann Regina Stauffer Hansueli  Saurer Lorenz      von Allmen Roland                      ¦               ¦ 4:16.47    9.¦ 5:52.00    8.¦ 7:25.15   10.¦
   11. ASVZ-Shadows                             Sargans                7:28.44,6     45.12,5   (506)   ¦    52.20   60.¦ 3:39.51   24.¦ 1:30.39   11.¦ 1:25.52   19.¦
       Blaser Wilma       Bitterlin Urs      Walser Tobias      Kappenberger Andri                     ¦               ¦ 4:32.12   20.¦ 6:02.51   15.¦ 7:28.44   11.¦
   12. Athleticum Team Heimberg                 Thun                   7:29.42,9     46.10,8   (515)   ¦    44.18   10.¦ 3:26.46    7.¦ 1:49.51   67.¦ 1:28.45   27.¦
       Moosmann Barbara   Gerber Hansjürg    Trachsel Heinz     Tissot Karin                           ¦               ¦ 4:11.05    7.¦ 6:00.57   13.¦ 7:29.42   12.¦
   13. Crazy Velo Shop                          Linden                 7:30.10,2     46.38,1   (539)   ¦    50.33   38.¦ 3:37.52   21.¦ 1:35.43   20.¦ 1:26.00   20.¦
       Wegmüller Martin   Gehrig Helene      Steiner Adolf      Eicher Bernhard                        ¦               ¦ 4:28.26   18.¦ 6:04.10   17.¦ 7:30.10   13.¦
   14. Sportvital                               Wolfhausen             7:30.34,3     47.02,2   (670)   ¦    43.47    5.¦ 3:26.51    8.¦ 1:45.58   53.¦ 1:33.56   47.¦
       Stehlin Andrea     Egg Martin         Furrer Christian   Weber Andre                            ¦               ¦ 4:10.39    6.¦ 5:56.38   10.¦ 7:30.34   14.¦
   15. Tanja und die starken Männer             Corminboeuf            7:32.56,9     49.24,8   (678)   ¦    48.01   23.¦ 3:30.59   14.¦ 1:43.03   42.¦ 1:30.52   36.¦
       Matetic Tanja      Jeanneret Patrick  Rüesch Andri       Witschi Res                            ¦               ¦ 4:19.00   11.¦ 6:02.04   14.¦ 7:32.56   15.¦
   16. Alpenflitzer                             Lenk im Simmental      7:33.44,7     50.12,6   (749)   ¦    48.00   22.¦ 3:50.11   52.¦ 1:33.47   18.¦ 1:21.45   10.¦
       Marggi Iris        Gobeli Thomas      Klopfenstein Domin Gobeli Kurt                            ¦               ¦ 4:38.12   29.¦ 6:11.59   22.¦ 7:33.44   16.¦
   17. Wenger Fenster                           Adelboden              7:37.21,1     53.49,0   (721)   ¦    51.18   47.¦ 3:46.22   38.¦ 1:35.56   21.¦ 1:23.43   15.¦
       Reichen Claudia    Wenger Christoph   Schär Michel       Seiler Marcel                          ¦               ¦ 4:37.41   28.¦ 6:13.37   23.¦ 7:37.21   17.¦
   18. Bodensee power Team                      Berg TG                7:42.48,3     59.16,2   (526)   ¦    50.39   43.¦ 3:52.50   56.¦ 1:32.48   15.¦ 1:26.30   21.¦
       Ramser Michael     Deucher Andre      Sproll Daniel      Klarer Gerhard                         ¦               ¦ 4:43.29   43.¦ 6:16.18   25.¦ 7:42.48   18.¦
   19. Team Wildstrubel                         Krattigen              7:43.42,5   1:00.10,4   (693)   ¦    52.56   69.¦ 3:44.04   29.¦ 1:40.09   32.¦ 1:26.32   22.¦
       Studer Fränzi      Luginbühl Ueli     Brügger Adrian     Jenzer Stefan                          ¦               ¦ 4:37.01   27.¦ 6:17.10   27.¦ 7:43.42   19.¦
   20. Team Yeti Ullmann                        Schaffhausen           7:44.28,8   1:00.56,7   (694)   ¦    55.48   86.¦ 3:44.19   31.¦ 1:30.36   10.¦ 1:33.44   46.¦
       von Mandach Annett Mäder Gilbert      Stamm Michael      Berglas Daniel                         ¦               ¦ 4:40.07   34.¦ 6:10.44   20.¦ 7:44.28   20.¦
   21. BEKB Ja gärn                             Hilterfingen           7:46.47,6   1:03.15,5   (516)   ¦    46.47   18.¦ 3:30.28   12.¦ 1:41.58   39.¦ 1:47.33  131.¦
       Graber Diane       Strahm Christoph   Wyss Beat          Lengacker Philip                       ¦               ¦ 4:17.15   10.¦ 5:59.13   11.¦ 7:46.47   21.¦
   22. Veloschöpfli Moon Safari                 Scharnachtal           7:47.40,6   1:04.08,5   (718)   ¦    48.02   25.¦ 3:45.13   33.¦ 1:33.19   16.¦ 1:41.05   87.¦
       Brand Stefan       von Känel Erich    Kropf Bruno        Wittwer Marianne                       ¦               ¦ 4:33.15   22.¦ 6:06.34   18.¦ 7:47.40   22.¦
   23. Team Marti                               Grindelwald            7:48.36,1   1:05.04,0   (687)   ¦  1:08.00  174.¦ 3:31.11   15.¦ 1:37.22   28.¦ 1:32.01   38.¦
       Marti Vreni        Marti Marcel       Marti William      Marti Werner                           ¦               ¦ 4:39.12   30.¦ 6:16.34   26.¦ 7:48.36   23.¦
   24. TV Ringgenberg Plus                      Ringgenberg BE         7:49.12,7   1:05.40,6   (676)   ¦    52.24   62.¦ 3:55.45   65.¦ 1:36.33   23.¦ 1:24.29   16.¦
       Joosten Belinda    Abegglen Roger     Wenger Roger       Steiner Reto                           ¦               ¦ 4:48.09   50.¦ 6:24.43   32.¦ 7:49.12   24.¦
   25. Team Stöckli                             Altdorf UR             7:49.41,6   1:06.09,5   (691)   ¦    52.12   57.¦ 3:57.57   73.¦ 1:25.04    6.¦ 1:34.27   51.¦
       Zarro Baumeister S Eymann Simon       Dittli Roger       Dittli Michael                         ¦               ¦ 4:50.09   56.¦ 6:15.13   24.¦ 7:49.41   25.¦
   26. Freerider                                Rothrist               7:52.05,5   1:08.33,4   (576)   ¦    47.59   21.¦ 3:35.01   18.¦ 1:44.23   46.¦ 1:44.40  119.¦
       Kohler Jeanette    Schmitter Roland   Schmitter Andy     Züger Rolf                             ¦               ¦ 4:23.00   15.¦ 6:07.24   19.¦ 7:52.05   26.¦
   27. Perfect Pleasure                         Meilen                 7:52.25,8   1:08.53,7   (639)   ¦    59.37  124.¦ 3:53.22   58.¦ 1:36.50   25.¦ 1:22.35   13.¦
       Wolfer Conny       Roner Marco        Bützberger Alexand Wolfer Martin                          ¦               ¦ 4:52.59   65.¦ 6:29.50   41.¦ 7:52.25   27.¦
   28. Oberland Express                         Spiez                  7:52.31,7   1:08.59,6   (637)   ¦    49.27   28.¦ 3:33.12   16.¦ 1:41.09   35.¦ 1:48.42  137.¦
       Zimmermann Linda   Brun Daniel        Beer Andreas       Tal Amir                               ¦               ¦ 4:22.39   14.¦ 6:03.49   16.¦ 7:52.31   28.¦
   29. Bike Team Aadorf                         Eschlikon TG           7:52.32,4   1:09.00,3   (522)   ¦    58.13  106.¦ 3:44.40   32.¦ 1:41.51   37.¦ 1:27.47   24.¦
       Kohler Iris        Peterhans Simon    Peterhans Dario    Rüegg Michael                          ¦               ¦ 4:42.53   40.¦ 6:24.44   33.¦ 7:52.32   29.¦
   30. Alpenperlen                              Matten b. Interl       7:57.00,1   1:13.28,0   (511)   ¦    50.37   42.¦ 3:44.11   30.¦ 1:53.35   89.¦ 1:28.36   25.¦
       Jost Marc          Spieler Fritz      Neustadt Rita      Rubi Stefan                            ¦               ¦ 4:34.48   25.¦ 6:28.23   39.¦ 7:57.00   30.¦
   31. The Thomson Gazz                         Bern                   7:57.49,5   1:14.17,4   (697)   ¦    54.42   82.¦ 3:33.40   17.¦ 1:49.53   69.¦ 1:39.32   83.¦
       Baumgartner Reto   Jaun Patric        Krähenbühl Samuel  Baumgartner Karin                      ¦               ¦ 4:28.23   17.¦ 6:18.16   28.¦ 7:57.49   31.¦
   32. RBT-Gürbetal                             Burgdorf               7:57.57,9   1:14.25,8   (646)   ¦    53.00   71.¦ 4:06.43  102.¦ 1:36.47   24.¦ 1:21.26    9.¦
       Müller Chantal     Krähenbühl Ernst   Zahnd Simon        Wyss Andreas                           ¦               ¦ 4:59.43   82.¦ 6:36.31   45.¦ 7:57.57   32.¦
   33. Goetz Kälte +  Klima nach Mass           Unterseen              7:57.59,8   1:14.27,7   (585)   ¦  1:01.59  139.¦ 3:47.38   41.¦ 1:37.29   29.¦ 1:30.51   35.¦
       Mader Claudia      Bracher Barbara    Wüthrich Markus    Schwander Markus                       ¦               ¦ 4:49.38   53.¦ 6:27.08   37.¦ 7:57.59   33.¦
   34. Tosalli Sports Colombier                 Yvonand                7:59.27,3   1:15.55,2   (707)   ¦    52.44   66.¦ 3:42.24   26.¦ 2:01.59  138.¦ 1:22.18   12.¦
       Caligiuri Olimpia  Junod Jean-Françoi Ruedin Philippe    Glauser François                       ¦               ¦ 4:35.09   26.¦ 6:37.09   49.¦ 7:59.27   34.¦
   35. by schneider wynigen                     Wynigen                8:02.04,0   1:18.31,9   (731)   ¦    58.33  113.¦ 3:53.40   59.¦ 1:46.22   56.¦ 1:23.28   14.¦
       Schneider Mirjam   Hess Bruno         Eggimann Franz     Augsburger Peter                       ¦               ¦ 4:52.13   62.¦ 6:38.35   53.¦ 8:02.04   35.¦
   36. Zurbrügg Treuhand Aeschi                 Aeschi b. Spiez        8:02.28,1   1:18.56,0   (727)   ¦  1:03.41  152.¦ 3:45.34   35.¦ 1:31.32   13.¦ 1:41.39   93.¦
       Kocher Franziska   Pieren Thomas      Gempeler Christian Zurbrügg Rolf                          ¦               ¦ 4:49.16   52.¦ 6:20.49   30.¦ 8:02.28   36.¦
   37. d'Habasche                               Thun                   8:04.42,6   1:21.10,5   (732)   ¦    46.34   16.¦ 3:47.22   39.¦ 1:46.21   55.¦ 1:44.23  116.¦
       Heid Barbara       Anliker Christoph  Liechti Reto       Buri Simona                            ¦               ¦ 4:33.57   24.¦ 6:20.19   29.¦ 8:04.42   37.¦
   38. Moonracers                               Goldiwil (Thun)        8:05.10,7   1:21.38,6   (631)   ¦    51.59   54.¦ 3:54.58   62.¦ 1:39.08   30.¦ 1:39.04   81.¦
       Lüthi Simone       Peter Matthias     Barben Patric      Graf Richard                           ¦               ¦ 4:46.57   47.¦ 6:26.06   34.¦ 8:05.10   38.¦
   39. Bluelight Angels                         Interlaken             8:05.32,0   1:21.59,9   (525)   ¦    49.49   31.¦ 3:54.01   60.¦ 1:55.55  102.¦ 1:25.46   18.¦
       Steinmetz Daniela  Fuchs Andreas      Iseli Fritz        Cathomen Mario                         ¦               ¦ 4:43.50   44.¦ 6:39.45   55.¦ 8:05.32   39.¦
   40. Simon's Plaza Team Luxemburg             L-Mamer                8:05.34,6   1:22.02,5   (663)   ¦    50.47   44.¦ 3:38.25   22.¦ 1:53.30   88.¦ 1:42.51  106.¦
       Guden Claude       Biltgen Claude     Faber Marco        Gasperini Nancy                        ¦               ¦ 4:29.12   19.¦ 6:22.42   31.¦ 8:05.34   40.¦
   41. LSV Uetendorf Top-Speed                  Uetendorf              8:05.53,5   1:22.21,4   (613)   ¦    51.25   48.¦ 3:56.48   70.¦ 1:48.53   64.¦ 1:28.46   28.¦
       Jerin Gischard Kar Sigrist Hansruedi  Scholl Hans        Jost Paul                              ¦               ¦ 4:48.13   51.¦ 6:37.07   48.¦ 8:05.53   41.¦
   42. Walter Schweiz Team                      Riedholz               8:05.56,0   1:22.23,9   (719)   ¦    57.55  103.¦ 3:41.17   25.¦ 1:51.00   80.¦ 1:35.42   58.¦
       Luginbühl Nadine   Moser Markus       Eggler Markus      Studer Felix                           ¦               ¦ 4:39.13   31.¦ 6:30.13   43.¦ 8:05.56   42.¦
   43. Froueteam Imboden Bike                   Aeschlen ob Gunten     8:06.28,9   1:22.56,8   (578)   ¦    55.59   89.¦ 3:50.16   53.¦ 1:41.09   34.¦ 1:39.03   80.¦
       Bigler Nadja       Wismer Nora        Grossglauser Yvonn Zürcher Daniela                        ¦               ¦ 4:46.15   46.¦ 6:27.25   38.¦ 8:06.28   43.¦
   44. Amacher 2                                Interlaken             8:08.58,6   1:25.26,5   (512)   ¦    58.43  115.¦ 3:51.25   55.¦ 1:48.44   63.¦ 1:30.05   31.¦
       Dietrich Andrea    Grossenbacher Stef Abegglen Wädi      Mühlematter Marco                      ¦               ¦ 4:50.08   55.¦ 6:38.53   54.¦ 8:08.58   44.¦
   45. 4 Fäuste für ein Halleluja               Därligen               8:09.27,0   1:25.54,9   (503)   ¦    48.01   24.¦ 4:06.21  100.¦ 1:48.06   62.¦ 1:26.57   23.¦
       Hofer Nadin        Locher David       Bickel Patrick     Hürzeler Samuel                        ¦               ¦ 4:54.23   73.¦ 6:42.29   56.¦ 8:09.27   45.¦
   46. 4x4                                      Basel                  8:10.21,4   1:26.49,3   (505)   ¦  1:09.41  181.¦ 3:43.32   28.¦ 1:33.38   17.¦ 1:43.29  110.¦
       Ochsner Christina  Rausch Martin      Zeller Tobias      Krummen Markus                         ¦               ¦ 4:53.13   68.¦ 6:26.52   36.¦ 8:10.21   46.¦
   47. MCS-Racing-Team                          Ittigen                8:10.47,2   1:27.15,1   (622)   ¦  1:03.28  147.¦ 3:36.51   19.¦ 1:57.36  111.¦ 1:32.51   41.¦
       Lichtsteiner Marly Rigazzi Beat       Lichtsteiner Georg Gremaut Vincent                        ¦               ¦ 4:40.19   35.¦ 6:37.56   51.¦ 8:10.47   47.¦
   48. Juramäuse                                Balsthal               8:13.11,6   1:29.39,5   (601)   ¦    53.33   74.¦ 3:49.00   48.¦ 1:54.39   94.¦ 1:35.59   60.¦
       Kilchenmann Nicole Zimmerli Ueli      Grolimund Koni     Martiniello Cici                       ¦               ¦ 4:42.33   39.¦ 6:37.12   50.¦ 8:13.11   48.¦
   49. saurer-versicherung.ch 3                 Sigriswil              8:14.46,4   1:31.14,3   (737)   ¦    46.05   15.¦ 3:46.15   37.¦ 1:39.21   31.¦ 2:03.03  203.¦
       Däpp Pascal        Anderegg Jörg      Brändli Walter     von Gunten Vroni                       ¦               ¦ 4:32.21   21.¦ 6:11.42   21.¦ 8:14.46   49.¦
   50. Team 05                                  Burgdorf               8:14.57,9   1:31.25,8   (679)   ¦    50.18   33.¦ 3:56.58   71.¦ 1:56.39  106.¦ 1:31.02   37.¦
       ?                  Günter Patrick     Kneubühler Thomas  Fiechter Bernhard                      ¦               ¦ 4:47.16   48.¦ 6:43.55   58.¦ 8:14.57   50.¦
   51. Gmahde Wies'n                            D-Garmisch-Partenkir   8:15.32,9   1:32.00,8   (582)   ¦    43.41    3.¦ 3:59.12   77.¦ 1:55.03   96.¦ 1:37.34   66.¦
       Hössle Stefan      Klein Thomas       Willibald Sivlia   Hörmann Hansjörg                       ¦               ¦ 4:42.54   41.¦ 6:37.58   52.¦ 8:15.32   51.¦
   52. Lauf-Treff Spiez                         Spiez                  8:18.22,3   1:34.50,2   (619)   ¦    39.56    1.¦ 4:13.55  123.¦ 1:42.54   41.¦ 1:41.36   92.¦
       Rothenberger Marti Germann Gerhard    Ammeter Manfred    Ziegler Monika                         ¦               ¦ 4:53.51   70.¦ 6:36.46   46.¦ 8:18.22   52.¦
   53. Gümligen                                 Gümligen               8:19.01,9   1:35.29,8   (589)   ¦    52.10   56.¦ 4:14.05  124.¦ 1:52.02   84.¦ 1:20.43    8.¦
       Brülhart Anita     Brülhart Martin Da Nietlispach Thomas Drilling Carsten                       ¦               ¦ 5:06.15  101.¦ 6:58.18   82.¦ 8:19.01   53.¦
   54. Strubis                                  Thierachern            8:21.20,5   1:37.48,4   (673)   ¦  1:17.45  214.¦ 3:48.28   45.¦ 1:41.48   36.¦ 1:33.18   43.¦
       Straubhaar Sylvia  Straubhaar Thomas  Straubhaar Matthia Straubhaar Stefan                      ¦               ¦ 5:06.14  100.¦ 6:48.02   64.¦ 8:21.20   54.¦
   55. let's go                                 Murzelen               8:22.20,5   1:38.48,4   (734)   ¦  1:11.07  190.¦ 3:36.57   20.¦ 2:05.33  148.¦ 1:28.42   26.¦
       Hodel Gabriela     Niedrig Andreas    Herrmann Peter     Vögeli Philippe                        ¦               ¦ 4:48.04   49.¦ 6:53.38   72.¦ 8:22.20   55.¦
   56. Ski-Club Flüelen, 50 Jahre               Flüelen                8:22.22,7   1:38.50,6   (664)   ¦    52.54   68.¦ 4:11.36  117.¦ 1:43.30   43.¦ 1:34.20   49.¦
       Lehmann Andrea     Arnold Edi         Arnold Martin      Arnold Toni                            ¦               ¦ 5:04.31   94.¦ 6:48.02   63.¦ 8:22.22   56.¦
   57. bleibgesund                              Steffisburg            8:24.03,4   1:40.31,3   (730)   ¦    47.58   20.¦ 4:04.20   95.¦ 2:02.21  139.¦ 1:29.23   30.¦
       Horni Bettina      Mathys Marco       Wüthrich Stefan    Niederhäuser Beat                      ¦               ¦ 4:52.18   63.¦ 6:54.39   76.¦ 8:24.03   57.¦
   58. SC Obergoms                              Münster VS             8:24.24,8   1:40.52,7   (633)   ¦    54.02   78.¦ 3:47.37   40.¦ 2:02.26  141.¦ 1:40.17   84.¦
       Blaser Marianne    Hense Michael      Bricker Bruno      Vogt Urs                               ¦               ¦ 4:41.40   36.¦ 6:44.07   61.¦ 8:24.24   58.¦
   59. Litchi-Perl                              Biel/Bienne            8:24.58,0   1:41.25,9   (747)   ¦    52.59   70.¦ 4:00.14   83.¦ 1:36.13   22.¦ 1:55.31  169.¦
       Jund Petra         Odermatt Daniel    Vetter Roger       Odermatt Judith                        ¦               ¦ 4:53.13   67.¦ 6:29.26   40.¦ 8:24.58   59.¦
   60. Coromalu                                 Schwendibach           8:25.33,3   1:42.01,2   (538)   ¦  1:18.10  216.¦ 3:56.17   68.¦ 1:45.23   50.¦ 1:25.42   17.¦
       Keller Corinne     Dähler Roger       Berger Markus      Gafner Lukas                           ¦               ¦ 5:14.27  118.¦ 6:59.51   85.¦ 8:25.33   60.¦
   61. Impuls 1                                 Tegerfelden            8:26.17,4   1:42.45,3   (594)   ¦    52.02   55.¦ 4:13.49  122.¦ 1:45.08   47.¦ 1:35.16   54.¦
       Gilgen Michelle    Schumacher Walter  Zinniker Res       Hofmann Harald                         ¦               ¦ 5:05.52   99.¦ 6:51.00   70.¦ 8:26.17   61.¦
   62. Bolli Team                               Oftringen              8:26.53,7   1:43.21,6   (748)   ¦    50.31   37.¦ 4:01.19   85.¦ 1:58.59  122.¦ 1:36.03   61.¦
       Eichhorn Birgit    Jäggi Urs          König Franco       Eggler Jörg                            ¦               ¦ 4:51.50   60.¦ 6:50.50   69.¦ 8:26.53   62.¦
   63. www.melken.ch                            Höchstetten-Hells      8:27.31,5   1:43.59,4   (741)   ¦    54.38   80.¦ 4:17.07  129.¦ 1:37.18   27.¦ 1:38.28   78.¦
       Zehnder Cornelia   Niederhäuser Andre Schneeberger Reto  Luder Bigi                             ¦               ¦ 5:11.45  113.¦ 6:49.03   66.¦ 8:27.31   63.¦
   64. Stoubbach                                Lauterbrunnen          8:27.34,2   1:44.02,1   (672)   ¦    56.50   95.¦ 3:46.14   36.¦ 2:24.00  203.¦ 1:20.29    7.¦
       Amstutz Evelyne    Stäger Roland      Feuz Peter         Feuz Thomas                            ¦               ¦ 4:43.04   42.¦ 7:07.04  101.¦ 8:27.34   64.¦
   65. LSV Uetendorf Speed                      Gwatt (Thun)           8:28.14,6   1:44.42,5   (612)   ¦    44.24   11.¦ 3:55.25   64.¦ 1:46.29   57.¦ 2:01.54  200.¦
       Rohrer Thonmas     von Allmen Martin  Ringgenberg Fritz  Aeschlimann Brigit                     ¦               ¦ 4:39.50   32.¦ 6:26.20   35.¦ 8:28.14   65.¦
   66. Silberhorn-Cracks                        Lauterbrunnen          8:28.29,3   1:44.57,2   (662)   ¦    54.39   81.¦ 3:59.21   78.¦ 1:53.20   87.¦ 1:41.07   88.¦
       Bhend Eveline      Ritschard Erich    Perrenoud Robert   Wyss Peter                             ¦               ¦ 4:54.01   71.¦ 6:47.21   62.¦ 8:28.29   66.¦
   67. LSV Uetendorf High-Speed                 Thun                   8:29.24,4   1:45.52,3   (611)   ¦  1:03.37  149.¦ 3:49.25   50.¦ 1:55.24  100.¦ 1:40.57   86.¦
       Hubl Sonja         Schranz Fred       Steuri Reto        Berger Kurt                            ¦               ¦ 4:53.02   66.¦ 6:48.27   65.¦ 8:29.24   67.¦
   68. Minus 11                                 Dübendorf              8:30.47,1   1:47.15,0   (630)   ¦  1:09.41  182.¦ 3:49.57   51.¦ 1:44.18   45.¦ 1:46.49  126.¦
       Baumann Yvonne     Sauerwald Karsten  Gerber Daniel      Thoma Stephan                          ¦               ¦ 4:59.39   81.¦ 6:43.57   60.¦ 8:30.47   68.¦
   69. Zerberus                                 Gwatt (Thun)           8:31.43,3   1:48.11,2   (726)   ¦    58.21  110.¦ 4:10.37  114.¦ 1:52.13   85.¦ 1:30.30   33.¦
       Schärer Denise     von Niederhäusern  Pos Emanuel        Jenni Markus                           ¦               ¦ 5:08.59  107.¦ 7:01.12   89.¦ 8:31.43   69.¦
   70. Magic                                    Wabern                 8:32.01,9   1:48.29,8   (625)   ¦    56.52   96.¦ 3:56.03   66.¦ 1:50.24   73.¦ 1:48.41  136.¦
       Andres Rebekka     Winterberger Andre Lips Ronald        Funk Thomas                            ¦               ¦ 4:52.56   64.¦ 6:43.20   57.¦ 8:32.01   70.¦
   71. Tramontane                               Thun                   8:32.47,5   1:49.15,4   (709)   ¦    59.13  119.¦ 3:55.08   63.¦ 2:08.08  158.¦ 1:30.17   32.¦
       Steiner Irene      Frey Lukas         Blum Stefan        Schranz Martin                         ¦               ¦ 4:54.21   72.¦ 7:02.30   94.¦ 8:32.47   71.¦
   72. Bäsewagebremser                          Unterseen              8:32.53,4   1:49.21,3   (517)   ¦    50.17   32.¦ 3:43.09   27.¦ 1:58.52  120.¦ 2:00.34  195.¦
       Blum Elisabeth     Zimmermann Urs     Steiger Thomas     Dauwalder Therese                      ¦               ¦ 4:33.26   23.¦ 6:32.19   44.¦ 8:32.53   72.¦
   73. Dä Pansis                                Grindelwald            8:34.26,4   1:50.54,3   (540)   ¦    57.28  100.¦ 3:48.40   47.¦ 1:50.46   78.¦ 1:57.31  177.¦
       Hügli Michaela     Alpinice Sandro    Kober Tanja        Alpinice Nina                          ¦               ¦ 4:46.09   45.¦ 6:36.55   47.¦ 8:34.26   73.¦
   74. KasernenStrazz                           Bern                   8:36.07,3   1:52.35,2   (753)   ¦    47.54   19.¦ 3:54.15   61.¦ 1:47.55   61.¦ 2:06.02  208.¦
       Vogt Christian     Eckmann Daniel     Aschenberger Reto  Schultz Annatina                       ¦               ¦ 4:42.09   38.¦ 6:30.04   42.¦ 8:36.07   74.¦
   75. Thüringer Klösse I                       D-Windischholzhausen   8:36.36,8   1:53.04,7   (702)   ¦    49.37   30.¦ 4:12.13  118.¦ 2:01.05  130.¦ 1:33.40   45.¦
       Scharf Gabriela    Windorf Jörg       Schönfeld Steffen  Schneller Thomas                       ¦               ¦ 5:01.50   90.¦ 7:02.56   95.¦ 8:36.36   75.¦
   76. Im leschte Momänt                        Schafisheim            8:38.18,1   1:54.46,0   (744)   ¦    52.32   64.¦ 4:11.01  115.¦ 1:45.59   54.¦ 1:48.45  138.¦
       Dierssen Bas       Wyttenbach Martin  Schmid Marco       Wyrsch Jeannine                        ¦               ¦ 5:03.33   93.¦ 6:49.32   67.¦ 8:38.18   76.¦
   77. Co for Chlüsä                            Thun                   8:39.33,7   1:56.01,6   (535)   ¦    57.00   97.¦ 4:10.19  112.¦ 1:49.54   70.¦ 1:42.19   99.¦
       Kneer Anne         Allenbach Jan      Sonderegger Pascal Costa Claudio                          ¦               ¦ 5:07.19  104.¦ 6:57.14   80.¦ 8:39.33   77.¦
   78. Röbis Veloshop                           Buchberg               8:40.23,4   1:56.51,3   (652)   ¦    58.12  105.¦ 4:06.38  101.¦ 1:48.53   65.¦ 1:46.39  123.¦
       Odermatt Bianca    Degen Andrea       Horn Tamara        Ledergerber Sara                       ¦               ¦ 5:04.50   96.¦ 6:53.43   73.¦ 8:40.23   78.¦
   79. Fit for Fun                              Safnern                8:40.24,5   1:56.52,4   (567)   ¦  1:13.16  198.¦ 4:04.02   94.¦ 1:47.22   60.¦ 1:35.43   59.¦
       Hildebrandt Gabi   Benz Nick          Otth Stefan        Otth Markus                            ¦               ¦ 5:17.18  122.¦ 7:04.41  100.¦ 8:40.24   79.¦
   80. Special Edition                          Steffisburg            8:40.31,8   1:56.59,7   (668)   ¦  1:15.26  210.¦ 3:49.20   49.¦ 1:49.16   66.¦ 1:46.28  121.¦
       Walther Miriam     Schläpfer Jürg     Itten Köbu         Werren Patrick                         ¦               ¦ 5:04.47   95.¦ 6:54.03   74.¦ 8:40.31   80.¦
   81. Berna-Biospinner                         Brunnenthal            8:41.33,3   1:58.01,2   (519)   ¦    56.09   90.¦ 4:02.37   88.¦ 1:50.52   79.¦ 1:51.53  151.¦
       Kolp Brunhilde     Furrer Adrian      Berchtold Christop Brunner Alfred                         ¦               ¦ 4:58.47   80.¦ 6:49.39   68.¦ 8:41.33   81.¦
   82. Lady First                               Münchringen            8:41.34,6   1:58.02,5   (616)   ¦  1:07.02  171.¦ 3:50.28   54.¦ 1:57.00  109.¦ 1:47.03  127.¦
       Mühlematter Susann Scheidegger Peter  Zimmermann Urs     Bader Bernhard                         ¦               ¦ 4:57.31   79.¦ 6:54.31   75.¦ 8:41.34   82.¦
   83. Die Paradiesvögel                        Steffisburg            8:41.48,3   1:58.16,2   (545)   ¦  1:02.27  144.¦ 3:57.27   72.¦ 2:03.40  143.¦ 1:38.12   73.¦
       Radice Simona      Dähler Andreas     Kern Philippe      Bidiville Adrien                       ¦               ¦ 4:59.55   83.¦ 7:03.35   98.¦ 8:41.48   83.¦
   84. Guets us Obwalde                         Sarnen                 8:42.16,4   1:58.44,3   (588)   ¦  1:00.37  130.¦ 4:01.03   84.¦ 1:55.18   99.¦ 1:45.17  120.¦
       Marti Simone       Zumstein Barbara   Indergrund Urs     Portmann Herbert                       ¦               ¦ 5:01.41   89.¦ 6:56.59   79.¦ 8:42.16   84.¦
   85. Swisslis Selection                       Gurzelen               8:42.53,1   1:59.21,0   (675)   ¦    49.36   29.¦ 4:06.21   99.¦ 2:02.24  140.¦ 1:44.29  118.¦
       Agoustoni Silvia   Koch Sarah         Wyss Christine     Lüthi Brigitte                         ¦               ¦ 4:55.58   75.¦ 6:58.23   83.¦ 8:42.53   85.¦
   86. Diavolezza                               Wattenwil              8:43.10,3   1:59.38,2   (542)   ¦    51.49   51.¦ 4:01.59   86.¦ 1:50.08   71.¦ 1:59.13  188.¦
       Benz Michael       Krähenbühl Res     Krähenbühl Christi Humbel Karin                           ¦               ¦ 4:53.48   69.¦ 6:43.56   59.¦ 8:43.10   86.¦
   87. Time out                                 Interlaken             8:43.12,3   1:59.40,2   (705)   ¦  1:10.51  187.¦ 3:29.13    9.¦ 2:12.28  175.¦ 1:50.38  144.¦
       Horisberger Jan    Brunner Dres       Von Allmen Mariann Blatter Jürg                           ¦               ¦ 4:40.04   33.¦ 6:52.33   71.¦ 8:43.12   87.¦
   88. Fun Team                                 Thierachern            8:44.25,5   2:00.53,4   (579)   ¦  1:04.16  155.¦ 3:56.29   69.¦ 1:54.47   95.¦ 1:48.51  139.¦
       Tschumi Esther     Däppen Michael     Burri Markus       Tschumi Felix                          ¦               ¦ 5:00.46   85.¦ 6:55.33   77.¦ 8:44.25   88.¦
   89. Check-in-Elchs                           Hünibach               8:45.22,2   2:01.50,1   (533)   ¦    58.18  108.¦ 4:18.16  132.¦ 1:51.34   83.¦ 1:37.12   65.¦
       Luginbühl Anita    Schizzi Beat       Küenzi Marco       Jenni Yvan                             ¦               ¦ 5:16.34  120.¦ 7:08.09  105.¦ 8:45.22   89.¦
   90. Suuri Möcke                              Wichtrach              8:45.23,2   2:01.51,1   (674)   ¦  1:06.53  170.¦ 4:06.07   98.¦ 1:54.14   92.¦ 1:38.07   72.¦
       Zaugg Petra        Matti Philipe      Schmid Daniel      Schmid Bruno                           ¦               ¦ 5:13.01  116.¦ 7:07.15  102.¦ 8:45.23   90.¦
   91. Quattro Stazioni                         Steffisburg            8:46.16,7   2:02.44,6   (645)   ¦  1:04.43  158.¦ 4:21.48  139.¦ 1:45.10   48.¦ 1:34.34   52.¦
       Kocher Michaela    Thibaut Johan      Michel Remo        Lagger Philipp                         ¦               ¦ 5:26.32  150.¦ 7:11.42  110.¦ 8:46.16   91.¦
   92. Die gemüetleche Schliicher               Unterentfelden         8:47.40,0   2:04.07,9   (549)   ¦    59.15  121.¦ 4:10.02  110.¦ 1:50.31   74.¦ 1:47.51  133.¦
       Forster Sonja      Läubli Thomas      Ochsner Stefan     Geiser Rafael                          ¦               ¦ 5:09.17  109.¦ 6:59.48   84.¦ 8:47.40   92.¦
   93. Grampus                                  Thun                   8:48.23,4   2:04.51,3   (586)   ¦  1:02.36  145.¦ 4:09.08  106.¦ 1:49.52   68.¦ 1:46.45  125.¦
       Heim Dieter        Hausammann Hans    Bach Ueli          Hoffmann Simone                        ¦               ¦ 5:11.45  114.¦ 7:01.37   90.¦ 8:48.23   93.¦
   94. Bütgenbacher Verschwörung                D-Aachen               8:49.04,0   2:05.31,9   (529)   ¦    50.29   36.¦ 4:00.10   82.¦ 2:25.44  206.¦ 1:32.39   40.¦
       Becher Marie-Astri Siidra Georg       Rehrmann Torsten   Zander Ingo                            ¦               ¦ 4:50.40   59.¦ 7:16.24  116.¦ 8:49.04   94.¦
   95. EWL-Power-Team                           Lauterbrunnen          8:49.38,2   2:06.06,1   (555)   ¦    50.35   41.¦ 4:10.35  113.¦ 1:59.48  124.¦ 1:48.37  135.¦
       Lüthi Daniela      Brunner Walter     Wälchli Michael    von Allmen Marc                        ¦               ¦ 5:01.11   88.¦ 7:01.00   88.¦ 8:49.38   95.¦
   96. Carpediem                                Cham                   8:51.45,2   2:08.13,1   (532)   ¦  1:00.03  127.¦ 3:56.08   67.¦ 2:04.11  145.¦ 1:51.21  148.¦
       Aeschlimann Karin  Benz Reto          Dönni Jeannette    Hürlimann Peter                        ¦               ¦ 4:56.12   76.¦ 7:00.23   87.¦ 8:51.45   96.¦
   97. Team Geist                               Oey                    8:52.21,5   2:08.49,4   (684)   ¦    58.53  116.¦ 4:25.50  149.¦ 1:43.40   44.¦ 1:43.56  113.¦
       Eveline            Schneider Daniel   Graber Christian   Huber Reto                             ¦               ¦ 5:24.44  142.¦ 7:08.25  106.¦ 8:52.21   97.¦
   98. Physio Team, Spital Interlaken           Unterseen              8:52.24,0   2:08.51,9   (640)   ¦  1:12.06  195.¦ 4:00.04   81.¦ 1:57.39  112.¦ 1:42.33  102.¦
       Gysin Barbara      Guerra Manuel      Linder Reinhard    Gilgen Hans-Peter                      ¦               ¦ 5:12.11  115.¦ 7:09.50  107.¦ 8:52.24   98.¦
   99. Chiquitas                                Ittigen                8:52.54,1   2:09.22,0   (534)   ¦    52.14   58.¦ 4:04.01   93.¦ 2:06.10  150.¦ 1:50.27  142.¦
       Thuner Barbara     Jaun Brigitte      Buri Priska        Müller Christina                       ¦               ¦ 4:56.15   77.¦ 7:02.26   93.¦ 8:52.54   99.¦
  100. Turbo Schnecken                          Spiez                  8:53.06,4   2:09.34,3   (714)   ¦  1:15.24  209.¦ 4:10.05  111.¦ 1:55.04   97.¦ 1:32.31   39.¦
       Wittwer Sonia      Hug Rolf           Schneider Mauro    Zeller Walter                          ¦               ¦ 5:25.30  145.¦ 7:20.35  121.¦ 8:53.06  100.¦
  101. Die Brämsen                              Thun                   8:53.29,5   2:09.57,4   (543)   ¦    55.09   85.¦ 4:05.20   97.¦ 2:02.30  142.¦ 1:50.28  143.¦
       Liechti Rolf       Oppliger Urs       Steiner Olivier    Claglüna Sandra                        ¦               ¦ 5:00.30   84.¦ 7:03.01   96.¦ 8:53.29  101.¦
  102. www.storen-ritschard.ch                  Hünibach               8:54.18,2   2:10.46,1   (742)   ¦  1:01.54  136.¦ 4:02.56   89.¦ 1:57.19  110.¦ 1:52.08  152.¦
       Hummel Marianne    Fankhauser Robert  Stettler Urs       Ritschard Daniel                       ¦               ¦ 5:04.51   97.¦ 7:02.10   92.¦ 8:54.18  102.¦
  103. The big eysy                             Bern                   8:54.20,8   2:10.48,7   (699)   ¦  1:01.03  132.¦ 4:09.53  109.¦ 1:56.43  107.¦ 1:46.40  124.¦
       Hubl Karin         Edelmann Martin    Bühler Michael     Rogenmoser Roman                       ¦               ¦ 5:10.56  112.¦ 7:07.40  104.¦ 8:54.20  103.¦
  104. Dreamteam                                Bern                   8:54.42,3   2:11.10,2   (553)   ¦  1:09.34  180.¦ 3:45.21   34.¦ 2:05.07  147.¦ 1:54.37  167.¦
       Fankhauser Andrea  Volken Thomas      Schweizer Ueli     Thalmann Esther                        ¦               ¦ 4:54.56   74.¦ 7:00.04   86.¦ 8:54.42  104.¦
  105. Patch-Work                               Lenk im Simmental      8:55.23,9   2:11.51,8   (638)   ¦  1:14.01  199.¦ 3:47.51   42.¦ 1:53.52   91.¦ 1:59.39  191.¦
       Heer Caroline      Biehl Kevin        Moser Daniel       Bettler Walter                         ¦               ¦ 5:01.52   91.¦ 6:55.44   78.¦ 8:55.23  105.¦
  106. Höbeler                                  Biberist               8:55.52,0   2:12.19,9   (591)   ¦  1:06.25  167.¦ 4:03.49   92.¦ 2:01.13  132.¦ 1:44.23  117.¦
       Muster Janine      Borer Dominik      Borer Daniel       Weber Adrian                           ¦               ¦ 5:10.15  110.¦ 7:11.28  109.¦ 8:55.52  106.¦
  107. MaSoMaHa                                 Interlaken             8:56.24,5   2:12.52,4   (623)   ¦    57.23   99.¦ 3:53.06   57.¦ 2:13.03  176.¦ 1:52.51  155.¦
       Gerster Sonja      Gafner Hanspeter   Zürcher Margrit    Iseli Marcel                           ¦               ¦ 4:50.29   58.¦ 7:03.33   97.¦ 8:56.24  107.¦
  108. Kentaur                                  Bern                   8:57.26,8   2:13.54,7   (606)   ¦  1:01.53  135.¦ 4:31.11  161.¦ 1:46.43   58.¦ 1:37.37   68.¦
       Lanz Andrea        Zürcher Beat       Tenger Felix       Bichsel Toni                           ¦               ¦ 5:33.05  160.¦ 7:19.49  120.¦ 8:57.26  108.¦
  109. abheutig                                 Emmenmatt              8:59.29,8   2:15.57,7   (728)   ¦  1:14.35  204.¦ 4:11.06  116.¦ 1:58.15  116.¦ 1:35.32   57.¦
       Eicher Evelyne     Brand Daniel       Brand Mathias      Bürki Thomas                           ¦               ¦ 5:25.41  146.¦ 7:23.56  127.¦ 8:59.29  109.¦
  110. Bonifatius GmbH                          Affoltern am Albis     9:00.23,6   2:16.51,5   (527)   ¦  1:09.53  183.¦ 4:20.55  136.¦ 1:41.55   38.¦ 1:47.39  132.¦
       Maggitti Francesco Vincenti Renato    Schneeberger Alfre Köhli Nadja                            ¦               ¦ 5:30.48  158.¦ 7:12.44  111.¦ 9:00.23  110.¦
  111. Godis Superstars                         Amsoldingen            9:00.52,6   2:17.20,5   (584)   ¦  1:16.49  211.¦ 4:21.12  138.¦ 1:45.14   49.¦ 1:37.36   67.¦
       Strasser Ruth      Käser Sascha       Schläpfer Beat     Weber Michael                          ¦               ¦ 5:38.01  162.¦ 7:23.16  125.¦ 9:00.52  111.¦
  112. Das erste Mal                            Thun                   9:01.14,1   2:17.42,0   (541)   ¦    57.40  101.¦ 4:04.43   96.¦ 1:59.39  123.¦ 1:59.10  187.¦
       Burkhardt Christop Wehrli Urs         Lauener Bruno      Tschan Eva                             ¦               ¦ 5:02.24   92.¦ 7:02.03   91.¦ 9:01.14  112.¦
  113. Hot-Trail                                Spiez                  9:01.53,8   2:18.21,7   (592)   ¦  1:11.51  193.¦ 4:17.33  130.¦ 1:50.22   72.¦ 1:42.05   98.¦
       Schoch Yvonne      Ryser Thomas       Ryser Bruno        Iseli Martin                           ¦               ¦ 5:29.25  155.¦ 7:19.48  119.¦ 9:01.53  113.¦
  114. TV Signau                                Grosshöchstetten       9:02.40,7   2:19.08,6   (677)   ¦    59.04  117.¦ 4:27.01  152.¦ 2:07.15  155.¦ 1:29.19   29.¦
       Kemppainen Karin   Marti Lukas        Röthlisberger René Dubach Bernhard                        ¦               ¦ 5:26.05  149.¦ 7:33.20  139.¦ 9:02.40  114.¦
  115. Standbein                                Steffisburg            9:05.52,3   2:22.20,2   (671)   ¦  1:00.07  128.¦ 4:13.35  121.¦ 2:10.18  166.¦ 1:41.51   95.¦
       Hellberg Wiebke    Neuenschwander Jür Feller Berhard     Probst Roger                           ¦               ¦ 5:13.42  117.¦ 7:24.00  128.¦ 9:05.52  115.¦
  116. Unsolicited                              Aesch ZH               9:06.27,5   2:22.55,4   (715)   ¦    59.49  126.¦ 4:09.26  107.¦ 1:58.07  115.¦ 1:59.03  184.¦
       Hüni Guido         Maiorano Michel    Schibli Matthias   Jahn Marlies                           ¦               ¦ 5:09.16  108.¦ 7:07.24  103.¦ 9:06.27  116.¦
  117. CSC Switzerland                          Thun                   9:06.33,6   2:23.01,5   (530)   ¦    51.38   49.¦ 3:58.44   76.¦ 2:40.00  218.¦ 1:36.09   62.¦
       Grossglauser Nadin Jakob Christoph    Grossglauser Alain Ramseier Yves                          ¦               ¦ 4:50.23   57.¦ 7:30.24  134.¦ 9:06.33  117.¦
  118. Murmelis                                 Thun                   9:07.21,7   2:23.49,6   (634)   ¦  1:02.59  146.¦ 4:26.27  150.¦ 1:45.39   51.¦ 1:52.15  153.¦
       Thierstein Eliane  Kämpf Stefan       Prisi Stefan       Huber Martin                           ¦               ¦ 5:29.27  156.¦ 7:15.06  113.¦ 9:07.21  118.¦
  119. Bikemorecenter.ch                        Münsingen              9:08.03,3   2:24.31,2   (523)   ¦    53.03   72.¦ 4:28.26  154.¦ 1:54.18   93.¦ 1:52.15  154.¦
       Renfer Urs         Läderach Thomas    Oswald Roland      Nyffeler Daniela                       ¦               ¦ 5:21.29  134.¦ 7:15.48  114.¦ 9:08.03  119.¦
  120. Toxiko-Maniacs                           Muntelier              9:08.12,7   2:24.40,6   (708)   ¦    54.44   83.¦ 4:31.01  160.¦ 1:58.25  117.¦ 1:44.01  114.¦
       Hartmann Andreas   Wippel Angelika    Pfuhler Stefan     Sergejew Thomas                        ¦               ¦ 5:25.45  148.¦ 7:24.11  129.¦ 9:08.12  120.¦
  121. Fred's Feinde                            Neuenegg               9:08.21,1   2:24.49,0   (574)   ¦    54.00   77.¦ 4:25.02  148.¦ 2:00.22  128.¦ 1:48.56  140.¦
       Liechti Susanne    Suter Daniel       Blumenthal Markus  Aebischer Beat                         ¦               ¦ 5:19.02  126.¦ 7:19.25  118.¦ 9:08.21  121.¦
  122. Lauenenpark 193                          Thun                   9:09.18,6   2:25.46,5   (618)   ¦    51.04   46.¦ 4:09.46  108.¦ 2:14.11  179.¦ 1:54.16  164.¦
       Hediger Kurt P.    Steiner Hubert     Huber Stefan       Köppel Irène                           ¦               ¦ 5:00.51   86.¦ 7:15.02  112.¦ 9:09.18  122.¦
  123. Team Oberbayern                          D-Gauting              9:10.00,1   2:26.28,0   (689)   ¦    59.46  125.¦ 4:20.16  135.¦ 1:56.06  104.¦ 1:53.51  160.¦
       Hiller Anne        Hollerit Christian Krepold Hans-Micha Binder Christian                       ¦               ¦ 5:20.02  128.¦ 7:16.08  115.¦ 9:10.00  123.¦
  124. LSV Uetendorf-Masters                    Steffisburg            9:10.02,1   2:26.30,0   (614)   ¦  1:12.01  194.¦ 4:07.28  104.¦ 2:12.07  173.¦ 1:38.25   76.¦
       Wolf Marcel        Schären Edi        Hug Cornelia       Steuri Ueli                            ¦               ¦ 5:19.29  127.¦ 7:31.36  135.¦ 9:10.02  124.¦
  125. Gruppe Grappa                            Frutigen               9:10.08,4   2:26.36,3   (587)   ¦  1:02.26  143.¦ 4:13.32  120.¦ 2:05.59  149.¦ 1:48.09  134.¦
       Rösti Frank        Zbären Jacqueline  Zürcher Rolf       Trummer Hansli                         ¦               ¦ 5:15.59  119.¦ 7:21.58  122.¦ 9:10.08  125.¦
  126. Triform                                  Fribourg               9:11.30,8   2:27.58,7   (711)   ¦  1:01.34  133.¦ 3:48.17   43.¦ 2:08.20  160.¦ 2:13.19  217.¦
       Bolli Nicolas      Meyer Christian    Lehmann Peter      Fröhlich Alexandra                     ¦               ¦ 4:49.51   54.¦ 6:58.11   81.¦ 9:11.30  126.¦
  127. Racing Team Brienzersee                  Schwanden-Brienz       9:12.24,0   2:28.51,9   (648)   ¦  1:06.12  164.¦ 4:18.31  134.¦ 2:08.19  159.¦ 1:39.21   82.¦
       Giudici Jaquiline  Fuchs Hugo         Kehrli Roland      Saly Katrin                            ¦               ¦ 5:24.43  141.¦ 7:33.02  138.¦ 9:12.24  127.¦
  128. Team Tasuchrima                          Locarno                9:12.53,3   2:29.21,2   (692)   ¦    57.21   98.¦ 4:22.55  142.¦ 1:50.33   76.¦ 2:02.02  202.¦
       Sommerstein Tamara Sidler Christof    Sidler Markus      Biri Susi                              ¦               ¦ 5:20.17  130.¦ 7:10.50  108.¦ 9:12.53  128.¦
  129. Hydro Sportler                           Kriens                 9:12.59,3   2:29.27,2   (593)   ¦  1:01.37  134.¦ 3:59.27   79.¦ 2:33.28  211.¦ 1:38.25   77.¦
       Scholzen Saskia    Scholzen Clemens   Stocker Christian  Imhof Richard                          ¦               ¦ 5:01.04   87.¦ 7:34.33  140.¦ 9:12.59  129.¦
  130. SSBC Wimmis                              Wimmis                 9:14.47,9   2:31.15,8   (656)   ¦  1:05.25  160.¦ 4:16.56  127.¦ 2:00.50  129.¦ 1:51.36  149.¦
       Kilchenmann Monika Thönen Franz       Luethi Rolf        Thönen Ulrich                          ¦               ¦ 5:22.21  138.¦ 7:23.11  123.¦ 9:14.47  130.¦
  131. Flatlanderz                              Safnern                9:14.48,5   2:31.16,4   (570)   ¦  1:14.55  206.¦ 4:02.19   87.¦ 2:06.15  151.¦ 1:51.19  147.¦
       Hodel Marianne     Jäckle Robert      Stalder Adrian     Rösti Christian                        ¦               ¦ 5:17.14  121.¦ 7:23.29  126.¦ 9:14.48  131.¦
  132. Winterthur Versicherungen                Steffisburg            9:15.56,3   2:32.24,2   (723)   ¦  1:35.09  227.¦ 4:28.30  155.¦ 1:36.58   26.¦ 1:35.18   55.¦
       Dauwalder Annina R Reinmann Philipp   Trachsel Marcel    Probst Roman                           ¦               ¦ 6:03.39  202.¦ 7:40.37  148.¦ 9:15.56  132.¦
  133. Birsegg                                  Pfeffingen             9:16.02,1   2:32.30,0   (524)   ¦  1:03.36  148.¦ 3:48.26   44.¦ 2:25.14  205.¦ 1:58.43  182.¦
       Schindler Céline   Marchon Raphael    Bieri Ruedi        Meier Peter                            ¦               ¦ 4:52.03   61.¦ 7:17.18  117.¦ 9:16.02  133.¦
  134. Manturabser                              Tschingel              9:20.16,0   2:36.43,9   (626)   ¦    52.37   65.¦ 5:01.19  202.¦ 1:42.51   40.¦ 1:43.27  109.¦
       Schwitzgebel Regul Svoboda Petr       Brunner Ändu       Rieder Schorsch                        ¦               ¦ 5:53.57  192.¦ 7:36.48  144.¦ 9:20.16  134.¦
  135. Trivadis 1                               Riehen                 9:20.52,4   2:37.20,3   (712)   ¦  1:12.53  197.¦ 4:36.38  173.¦ 1:55.58  103.¦ 1:35.22   56.¦
       Kennel Andrea      Rapp Jochen        Lattmann Marcel    Rischbeck Thomas                       ¦               ¦ 5:49.31  180.¦ 7:45.30  160.¦ 9:20.52  135.¦
  136. Hang Loose                               Gächliwil              9:21.00,0   2:37.27,9   (590)   ¦    50.28   35.¦ 4:17.02  128.¦ 2:20.36  195.¦ 1:52.52  156.¦
       Lerch Alexandre    Stuber Urs         Rothenbühler Kurt  Mathys Karin                           ¦               ¦ 5:07.31  105.¦ 7:28.07  132.¦ 9:21.00  136.¦
  137. Dutch Thuner Flyers                      Thun                   9:24.03,0   2:40.30,9   (554)   ¦    58.22  111.¦ 4:48.48  186.¦ 1:53.43   90.¦ 1:43.09  107.¦
       van den Nobelen Fr van den Elsen Raym Bürgisser Roman    Bähler Carmen                          ¦               ¦ 5:47.10  176.¦ 7:40.53  150.¦ 9:24.03  137.¦
  138. The Mobile incredibles                   Gasel                  9:25.20,3   2:41.48,2   (696)   ¦  1:08.19  176.¦ 4:14.22  125.¦ 2:20.18  192.¦ 1:42.19  100.¦
       Reber Peter        Vonlanthen Thomas  Iten Regula        Probst Kurt                            ¦               ¦ 5:22.42  139.¦ 7:43.01  155.¦ 9:25.20  138.¦
  139. Vreneli vom Gärtli                       Niederurnen            9:25.29,1   2:41.57,0   (562)   ¦    55.58   88.¦ 4:29.27  157.¦ 2:16.53  187.¦ 1:43.09  108.¦
       Jauch Daniela      Grassi Slongo Rena Stoll Mary         Meier Regula                           ¦               ¦ 5:25.26  144.¦ 7:42.19  154.¦ 9:25.29  139.¦
  140. LC Worb                                  Worb                   9:25.58,9   2:42.26,8   (609)   ¦  1:00.26  129.¦ 4:18.22  133.¦ 2:13.53  178.¦ 1:53.16  157.¦
       Schweizer Ernst    Salzmann Urs       Draxler Norbert    Draxler Susanne                        ¦               ¦ 5:18.49  125.¦ 7:32.42  137.¦ 9:25.58  140.¦
  141. Les Gauloises                            Unterseen              9:26.28,9   2:42.56,8   (621)   ¦    52.17   59.¦ 4:33.26  166.¦ 2:01.28  136.¦ 1:59.16  189.¦
       Bauger Pascal      Etter Jürg         Hubener Christian  Hubener Valerie                        ¦               ¦ 5:25.44  147.¦ 7:27.12  131.¦ 9:26.28  141.¦
  142. Schönegg Garage AG Spiez                 Gwatt (Thun)           9:26.38,1   2:43.06,0   (658)   ¦    55.51   87.¦ 4:29.31  158.¦ 2:01.25  135.¦ 1:59.50  193.¦
       Bachmann Caroline  Bütler Daniel      Loppacher Dorothee Lauener Christoph                      ¦               ¦ 5:25.22  143.¦ 7:26.48  130.¦ 9:26.38  142.¦
  143. Ämme-Power                               Trimstein              9:28.30,5   2:44.58,4   (513)   ¦  1:15.17  207.¦ 4:29.35  159.¦ 1:59.58  126.¦ 1:43.38  111.¦
       Leu Vanessa        Flückiger André    Flückiger Marcel   Sommer Lukas                           ¦               ¦ 5:44.53  170.¦ 7:44.52  159.¦ 9:28.30  143.¦
  144. Fabulous 4 I                             Thun                   9:28.36,6   2:45.04,5   (563)   ¦    57.46  102.¦ 3:59.30   80.¦ 2:06.38  153.¦ 2:24.42  224.¦
       Görtz André        Rubin Stephan      Nyffeler Miriam    Wüthrich Christine                     ¦               ¦ 4:57.16   78.¦ 7:03.54   99.¦ 9:28.36  144.¦
  145. Mabi                                     Obbürgen               9:28.45,2   2:45.13,1   (624)   ¦    58.14  107.¦ 4:12.27  119.¦ 2:39.46  216.¦ 1:38.17   75.¦
       Grunder Mirjam     Hopp Andreas       Bienz Markus       Kelso Jared                            ¦               ¦ 5:10.41  111.¦ 7:50.27  168.¦ 9:28.45  145.¦
  146. Trivadis 2                               Dübendorf              9:28.46,9   2:45.14,8   (713)   ¦  1:03.40  151.¦ 4:23.19  143.¦ 2:23.30  200.¦ 1:38.16   74.¦
       Rochat René        Maier Thomas       Schmid Monika      Kriemler Thomas                        ¦               ¦ 5:27.00  151.¦ 7:50.30  169.¦ 9:28.46  146.¦
  147. Powered by Bananas                       Steffisburg            9:29.21,6   2:45.49,5   (642)   ¦  1:05.30  161.¦ 4:42.37  177.¦ 1:47.04   59.¦ 1:54.10  163.¦
       Brunner Daniela    Lüthi Christopher  Schüpbach Jürg     Rohrer Daniel                          ¦               ¦ 5:48.07  177.¦ 7:35.11  141.¦ 9:29.21  147.¦
  148. Meitschibei                              Oberhofen Thun'see     9:29.54,0   2:46.21,9   (629)   ¦    56.44   93.¦ 4:26.41  151.¦ 2:12.27  174.¦ 1:54.01  161.¦
       Brönnimann Christi Meer Cécile        Dürrenmatt Sonja   Wiedmer Monika                         ¦               ¦ 5:23.25  140.¦ 7:35.52  143.¦ 9:29.54  148.¦
  149. Smiling Strugglers III                   Bern                   9:30.03,8   2:46.31,7   (666)   ¦  1:18.24  217.¦ 4:33.46  167.¦ 1:56.31  105.¦ 1:41.21   90.¦
       Zürcher Jasmin     Roth Dieter        Jakobi Yaw         Rohrbach Julia                         ¦               ¦ 5:52.10  187.¦ 7:48.42  166.¦ 9:30.03  149.¦
  150. Intersport Rieben Thun                   Steffisburg            9:30.37,8   2:47.05,7   (598)   ¦    59.21  122.¦ 4:07.19  103.¦ 2:33.00  210.¦ 1:50.56  146.¦
       Lohm Christine     Bühler André       Rieben Marcel      Mäder Beatrice                         ¦               ¦ 5:06.40  102.¦ 7:39.41  146.¦ 9:30.37  150.¦
  151. Remp Bio-Power                           Steffisburg            9:31.18,1   2:47.46,0   (649)   ¦  1:08.03  175.¦ 5:01.05  201.¦ 1:45.47   52.¦ 1:36.22   63.¦
       Mohr-Walter Anna B Winkler Markus     Kummer Damian      Walter Rolf                            ¦               ¦ 6:09.08  207.¦ 7:54.55  175.¦ 9:31.18  151.¦
  152. The Wengen-Fighters                      Wengen                 9:31.53,8   2:48.21,7   (698)   ¦  1:05.17  159.¦ 4:39.32  175.¦ 2:10.37  167.¦ 1:36.25   64.¦
       Gander Andrea      Gertsch Niklaus    Mangold Mireille   Pfulg Famiglietti                      ¦               ¦ 5:44.50  169.¦ 7:55.28  176.¦ 9:31.53  152.¦
  153. Just for fun                             Blumenstein            9:32.29,9   2:48.57,8   (602)   ¦    58.00  104.¦ 4:52.27  192.¦ 2:00.21  127.¦ 1:41.41   94.¦
       Zimmermann Caro    Flühler Martin     Gasser David       Burkhard Andres                        ¦               ¦ 5:50.27  183.¦ 7:50.48  171.¦ 9:32.29  153.¦
  154. bikeholiday.ch 3                         St. Gallen             9:33.10,8   2:49.38,7   (729)   ¦  1:00.38  131.¦ 4:50.09  189.¦ 1:59.54  125.¦ 1:42.28  101.¦
       Jaussi Marisa      Mann Herbert       Daumüller Markus   Pfeiffer Corinne                       ¦               ¦ 5:50.47  185.¦ 7:50.42  170.¦ 9:33.10  154.¦
  155. Familientreff                            Steffisburg            9:35.43,2   2:52.11,1   (565)   ¦  1:06.30  169.¦ 3:58.21   74.¦ 2:48.02  222.¦ 1:42.48  104.¦
       Rachel Ruffiner    Carlen Roland      Carlen-Ruffiner Ka Carlen Fernando                        ¦               ¦ 5:04.52   98.¦ 7:52.55  173.¦ 9:35.43  155.¦
  156. SC Spiezathlon                           Leissigen              9:35.46,7   2:52.14,6   (654)   ¦  1:02.07  142.¦ 4:36.19  172.¦ 2:14.40  181.¦ 1:42.39  103.¦
       Seiler Nicole      Rothacher Jürg     Mader Roland       Colazzo Floriano                       ¦               ¦ 5:38.27  164.¦ 7:53.07  174.¦ 9:35.46  156.¦
  157. Armchair Sports                          Bern                   9:36.06,9   2:52.34,8   (514)   ¦    58.25  112.¦ 4:21.49  141.¦ 2:15.36  185.¦ 2:00.15  194.¦
       Hirschi Chiarina   Shaw Rupert        Sawyer Henry       Roebuck Matthew                        ¦               ¦ 5:20.14  129.¦ 7:35.51  142.¦ 9:36.06  157.¦
  158. Hotel Jungfrau Mürren                    Mürren                 9:37.22,2   2:53.50,1   (750)   ¦    59.25  123.¦ 4:21.02  137.¦ 2:29.37  209.¦ 1:47.16  129.¦
       Erk Ingrid         Götschi Res        Glück Holger       Lutz Daniel                            ¦               ¦ 5:20.27  131.¦ 7:50.05  167.¦ 9:37.22  158.¦
  159. Energizer                                Kirchdorf BE           9:39.20,1   2:55.48,0   (561)   ¦    58.34  114.¦ 4:23.20  144.¦ 2:23.57  202.¦ 1:53.27  158.¦
       Röthlisberger Urs  Röthlisberger Alex Däpp Bernhard      Eckert Sybille                         ¦               ¦ 5:21.55  136.¦ 7:45.53  161.¦ 9:39.20  159.¦
  160. Allegra Surprada Flims                   Pfäffikon SZ           9:39.45,6   2:56.13,5   (510)   ¦  1:03.39  150.¦ 4:49.20  188.¦ 1:55.05   98.¦ 1:51.40  150.¦
       Kaiser Isabel      Widmann Patrik     Gort Roger         Widmann Petra                          ¦               ¦ 5:53.00  188.¦ 7:48.05  162.¦ 9:39.45  160.¦
  161. LSV Uetendorf Fun                        Uetendorf              9:40.08,6   2:56.36,5   (610)   ¦  1:07.06  172.¦ 4:48.54  187.¦ 2:01.17  133.¦ 1:42.50  105.¦
       Studer Ursula      Müller Erwin       Zysset Hans        Ringgenberg Paul                       ¦               ¦ 5:56.00  194.¦ 7:57.18  180.¦ 9:40.08  161.¦
  162. Schneidercom.ch                          Ottenbach              9:40.11,6   2:56.39,5   (657)   ¦  1:27.41  225.¦ 4:23.30  145.¦ 1:50.33   75.¦ 1:58.26  180.¦
       Venzin Corina      Schneider Bernhard Pfister Hugo       Leutert Peter                          ¦               ¦ 5:51.11  186.¦ 7:41.45  152.¦ 9:40.11  162.¦
  163. Fit-4-mobi                               Amsoldingen            9:40.22,5   2:56.50,4   (568)   ¦  1:04.30  156.¦ 4:33.59  168.¦ 2:04.51  146.¦ 1:57.01  176.¦
       Moser Sandra       Wenger Stefan      Rüegsegger Daniel  von Gunten Monika                      ¦               ¦ 5:38.30  165.¦ 7:43.21  156.¦ 9:40.22  163.¦
  164. Judihuiii                                Bern                   9:40.25,3   2:56.53,2   (600)   ¦  1:06.15  165.¦ 4:21.49  140.¦ 2:11.26  171.¦ 2:00.54  196.¦
       Berger Katharina   Dähler Monika      Balmer Isabelle    Müller Daniela                         ¦               ¦ 5:28.04  153.¦ 7:39.30  145.¦ 9:40.25  164.¦
  165. Quanta                                   Unterseen              9:40.55,8   2:57.23,7   (643)   ¦  1:02.05  140.¦ 4:57.10  198.¦ 1:57.47  113.¦ 1:43.52  112.¦
       Bachmann Rolf      Feuz Andreas       Müller Carmen      Toneatti Margrith                      ¦               ¦ 5:59.15  196.¦ 7:57.03  178.¦ 9:40.55  165.¦
  166. Film ab 4105                             Büren NW               9:41.01,6   2:57.29,5   (566)   ¦    53.38   76.¦ 4:53.29  193.¦ 2:11.48  172.¦ 1:42.05   97.¦
       Durrer Florian     Hasler Katharina   Kuhnen Ivo         Mühlematter Stefan                     ¦               ¦ 5:47.07  174.¦ 7:58.56  182.¦ 9:41.01  166.¦
  167. go4it                                    Bern                   9:41.07,2   2:57.35,1   (733)   ¦    43.46    4.¦ 5:02.44  204.¦ 1:56.59  108.¦ 1:57.36  178.¦
       Jost Jürg          Marti Lukas        Zahnd Beat         Felber Claudia                         ¦               ¦ 5:46.30  173.¦ 7:43.30  157.¦ 9:41.07  167.¦
  168. Fabulous 4 II                            Thun                   9:42.08,0   2:58.35,9   (564)   ¦  1:23.50  222.¦ 3:58.29   75.¦ 2:18.01  188.¦ 2:01.46  199.¦
       Hubek Claudia      Jakob Bernhard     Bussinger Sandro   Pfyffer Thomas                         ¦               ¦ 5:22.20  137.¦ 7:40.21  147.¦ 9:42.08  168.¦
  169. Die Schönen und das Biest                Zürich                 9:44.00,3   3:00.28,2   (546)   ¦  1:06.03  163.¦ 4:27.05  153.¦ 2:15.06  183.¦ 1:55.45  170.¦
       Jost Alexander     Ziehli Sonja       Hunn Alexandra     Failer Thomas                          ¦               ¦ 5:33.08  161.¦ 7:48.14  164.¦ 9:44.00  169.¦
  170. Go4all                                   Fraubrunnen            9:44.25,3   3:00.53,2   (583)   ¦    52.25   63.¦ 5:14.45  218.¦ 1:58.26  118.¦ 1:38.48   79.¦
       Böhlmann Ulrike    Kindler Roger      Engel Gerhard      Studer Stephan                         ¦               ¦ 6:07.10  206.¦ 8:05.36  189.¦ 9:44.25  170.¦
  171. Gipfelstürmer                            Biel/Bienne            9:45.08,1   3:01.36,0   (581)   ¦  1:17.24  212.¦ 4:33.13  164.¦ 2:16.46  186.¦ 1:37.43   69.¦
       Merz Regula        Hügli Michael      Bonati Carlo       Luggen Martin                          ¦               ¦ 5:50.37  184.¦ 8:07.24  193.¦ 9:45.08  171.¦
  172. The Duracells                            Grindelwald            9:47.18,7   3:03.46,6   (695)   ¦  1:12.23  196.¦ 4:09.03  105.¦ 2:01.44  137.¦ 2:24.07  223.¦
       Räz Mädi           Hess Paul          Hofbauer Andrea    Schmid Barbara                         ¦               ¦ 5:21.27  133.¦ 7:23.11  124.¦ 9:47.18  172.¦
  173. Team Radsport Ullrich                    Burgistein             9:51.25,5   3:07.53,4   (690)   ¦    46.37   17.¦ 5:13.42  216.¦ 2:07.01  154.¦ 1:44.03  115.¦
       Riesen Stefan      Wenger Christoph   Pearson Patrik     Keusen Astrid                          ¦               ¦ 6:00.20  197.¦ 8:07.21  192.¦ 9:51.25  173.¦
  174. Dojan                                    Uebeschi               9:53.11,3   3:09.39,2   (552)   ¦    44.06    8.¦ 4:34.13  170.¦ 2:13.26  177.¦ 2:21.24  222.¦
       Ochsenbein Christi Wyss Jürg          Scheidegger Jürg   von Gunten Andrea                      ¦               ¦ 5:18.20  124.¦ 7:31.46  136.¦ 9:53.11  174.¦
  175. Eidechsen                                Wangen an der Aare     9:54.46,3   3:11.14,2   (558)   ¦    56.43   92.¦ 4:24.35  147.¦ 2:36.59  213.¦ 1:56.27  174.¦
       Gyger Peter        Mosimann Thomas    Kaltenbach Stefan  Keusen Myriam                          ¦               ¦ 5:21.19  132.¦ 7:58.18  181.¦ 9:54.46  175.¦
  176. Pipiolos                                 Thun                   9:54.57,8   3:11.25,7   (641)   ¦  1:14.31  203.¦ 4:35.21  171.¦ 2:09.57  164.¦ 1:55.06  168.¦
       Sager Patrizia     Wyder Urs          Hodler Fritz       Streit Peter                           ¦               ¦ 5:49.53  182.¦ 7:59.50  183.¦ 9:54.57  176.¦
  177. REMP Racers go slowly                    Heimberg               9:55.00,1   3:11.28,0   (647)   ¦  1:11.25  191.¦ 4:37.41  174.¦ 1:58.59  121.¦ 2:06.53  210.¦
       Dick Denise        Zingg Patrick      Zingg Sascha       von Gunten Reto                        ¦               ¦ 5:49.07  178.¦ 7:48.06  163.¦ 9:55.00  177.¦
  178. Kehrbollsatzer                           Boll                   9:55.34,1   3:12.02,0   (605)   ¦    54.22   79.¦ 4:23.50  146.¦ 2:24.02  204.¦ 2:13.18  216.¦
       Scheidegger Peter  Hunger Robert      Hunger-Glaser Isab Scheidegger-Kunz B                     ¦               ¦ 5:18.12  123.¦ 7:42.15  153.¦ 9:55.34  178.¦
  179. Team MountaiHostel Gimmelwald            Gimmelwald             9:56.21,4   3:12.49,3   (688)   ¦  1:23.10  220.¦ 4:14.58  126.¦ 2:19.05  189.¦ 1:59.06  186.¦
       Brunner Petra      Suter Othmar       Schaffelhofer Vero Wall Jeff                              ¦               ¦ 5:38.09  163.¦ 7:57.15  179.¦ 9:56.21  179.¦
  180. Eiger Guesthouse Tri Team                Mürren                 9:56.44,2   3:13.12,1   (559)   ¦  1:08.23  179.¦ 5:03.50  206.¦ 1:51.01   81.¦ 1:53.29  159.¦
       Edwardes-Wieda Mar Mäder Franziska    Wasser Thomas      Feuz Christian                         ¦               ¦ 6:12.13  209.¦ 8:03.14  187.¦ 9:56.44  180.¦
  181. Team Mammut                              Oberägeri              9:56.49,9   3:13.17,8   (686)   ¦    50.34   39.¦ 4:54.24  194.¦ 2:21.27  197.¦ 1:50.23  141.¦
       Bürgi Rita         Busslehner Sabine  Hug Daniela        Bissegger Yvonne                       ¦               ¦ 5:44.58  171.¦ 8:06.26  190.¦ 9:56.49  181.¦
  182. Smile                                    Thun                   9:57.41,1   3:14.09,0   (665)   ¦    53.11   73.¦ 3:48.37   46.¦ 2:59.37  225.¦ 2:16.13  220.¦
       Mayerhofer christi Brigante Daniele   Andrist Corin      Gebs Marion                            ¦               ¦ 4:41.49   37.¦ 7:41.27  151.¦ 9:57.41  182.¦
  183. Schwander Power                          Alpnach Dorf           9:57.42,7   3:14.10,6   (743)   ¦    50.20   34.¦ 4:31.31  162.¦ 2:22.11  199.¦ 2:13.39  218.¦
       Webersberger Sandr Schilter Ruedi     Wallimann Susanne  Von Moos Kurt                          ¦               ¦ 5:21.51  135.¦ 7:44.02  158.¦ 9:57.42  183.¦
  184. Besenwagen                               Kloten                 9:57.47,6   3:14.15,5   (520)   ¦  1:10.00  185.¦ 5:06.14  208.¦ 2:06.33  152.¦ 1:34.59   53.¦
       Spitznagel Birgit  Selva Angelo       Weiss André        Rutishauser Andrea                     ¦               ¦ 6:16.14  211.¦ 8:22.48  208.¦ 9:57.47  184.¦
  185. Gigawetzers Premium                      Herrliberg             9:58.04,9   3:14.32,8   (580)   ¦    51.44   50.¦ 5:09.20  212.¦ 1:55.44  101.¦ 2:01.14  197.¦
       Senften Regina     Bannwart Hugo      Baggenstos Thomas  Neeser Bannwart Ju                     ¦               ¦ 6:01.05  198.¦ 7:56.50  177.¦ 9:58.04  185.¦
  186. Bernmobil                                Bern                   9:58.06,5   3:14.34,4   (521)   ¦  1:11.01  188.¦ 4:44.54  180.¦ 2:07.46  156.¦ 1:54.23  165.¦
       Hohl Therese       Anderegg Markus    Moser Heinz        Kämpfer Markus                         ¦               ¦ 5:55.55  193.¦ 8:03.42  188.¦ 9:58.06  186.¦
  187. Yojo's                                   Gwatt (Thun)           9:58.41,0   3:15.08,9   (725)   ¦    48.45   27.¦ 4:18.04  131.¦ 2:21.26  196.¦ 2:30.25  227.¦
       Soder Jochen       Braun Rolf         Braun Yolanda      Bärtschi Fränzi                        ¦               ¦ 5:06.49  103.¦ 7:28.16  133.¦ 9:58.41  187.¦
  188. Insel-Leue                               Thun                   9:58.42,9   3:15.10,8   (597)   ¦  1:11.38  192.¦ 5:11.34  214.¦ 2:01.21  134.¦ 1:34.08   48.¦
       Käppeli Anna       Aebersold Jürg     Zimmermann René    Studer Markus                          ¦               ¦ 6:23.13  214.¦ 8:24.34  210.¦ 9:58.42  188.¦
  189. Easy Sportlers                           Hünibach               9:58.51,6   3:15.19,5   (556)   ¦  1:04.37  157.¦ 4:03.15   91.¦ 3:13.05  227.¦ 1:37.52   70.¦
       Rohner Sabina      Kernen Bernhard    Krebs Philipp      Bichsel Nicolas                        ¦               ¦ 5:07.53  106.¦ 8:20.59  205.¦ 9:58.51  189.¦
  190. Flatlanders                              Heimberg               9:59.17,1   3:15.45,0   (569)   ¦  1:14.04  200.¦ 5:31.42  223.¦ 1:22.41    2.¦ 1:50.49  145.¦
       Zingg Jürg         Liniger Marc       Zaugg Martin       Arnoux Kathrin                         ¦               ¦ 6:45.46  224.¦ 8:08.27  194.¦ 9:59.17  190.¦
  191. Die Vier?                                Thun                   9:59.32,4   3:16.00,3   (547)   ¦    50.35   40.¦ 5:11.16  213.¦ 2:11.11  170.¦ 1:46.30  122.¦
       Suhner Carole      Keller Urs         Senn Beat          Wülser Dino                            ¦               ¦ 6:01.51  199.¦ 8:13.02  198.¦ 9:59.32  191.¦
  192. Four Kili                                Münsingen             10:00.36,2   3:17.04,1   (573)   ¦  1:09.54  184.¦ 4:43.30  179.¦ 2:19.53  191.¦ 1:47.18  130.¦
       Günther Barbara    Latus Peter        Moser Andreas      Anker Alfred                           ¦               ¦ 5:53.24  190.¦ 8:13.17  199.¦10:00.36  192.¦
  193. Quattro Stagioni                         Riehen                10:01.01,3   3:17.29,2   (644)   ¦  1:24.59  223.¦ 4:03.13   90.¦ 2:38.45  215.¦ 1:54.02  162.¦
       Mahrer Hanspeter   Forlani José       Frede Valerie      Hari Hanspeter                         ¦               ¦ 5:28.13  154.¦ 8:06.58  191.¦10:01.01  193.¦
  194. Speuzer                                  Erlinsbach            10:01.29,7   3:17.57,6   (669)   ¦  1:08.20  177.¦ 4:34.01  169.¦ 2:37.14  214.¦ 1:41.54   96.¦
       Freyenmuth Monika  Näf Urs            Zoltan Dul         Zubler Stefan                          ¦               ¦ 5:42.21  168.¦ 8:19.35  203.¦10:01.29  194.¦
  195. Windstopper                              Grindelwald           10:01.47,7   3:18.15,6   (722)   ¦  1:07.17  173.¦ 4:45.53  182.¦ 2:09.36  162.¦ 1:59.01  183.¦
       Feuz Miriam        Gafner Renate      Grau Andrea        Guggisberg Fränzi                      ¦               ¦ 5:53.10  189.¦ 8:02.46  186.¦10:01.47  195.¦
  196. Flying docs                              Bern                  10:02.09,2   3:18.37,1   (572)   ¦    56.42   91.¦ 4:50.25  190.¦ 2:03.44  144.¦ 2:11.16  213.¦
       Bartenstein Andrea Zellner Georgi     Plattner Thomy     Schmitz Jürgen                         ¦               ¦ 5:47.08  175.¦ 7:50.52  172.¦10:02.09  196.¦
  197. Mountain Twisters                        Münsingen             10:02.10,4   3:18.38,3   (632)   ¦  1:21.32  219.¦ 5:08.46  210.¦ 1:50.39   77.¦ 1:41.11   89.¦
       Germann Katrin     Raemy Daniel       Laufer Thomas      Wittwer Jürg                           ¦               ¦ 6:30.19  220.¦ 8:20.58  204.¦10:02.10  197.¦
  198. Wengen Fearsome four                     Wengen                10:02.14,0   3:18.41,9   (720)   ¦  1:10.10  186.¦ 4:29.14  156.¦ 2:08.55  161.¦ 2:13.53  219.¦
       Louw Neville       Tremaine Douglas   Howard Sabine      Howard Jeremy                          ¦               ¦ 5:39.24  166.¦ 7:48.20  165.¦10:02.14  198.¦
  199. Thüringer Klösse II                      D-Windischholzhausen  10:04.28,8   3:20.56,7   (703)   ¦    52.51   67.¦ 4:39.43  176.¦ 2:28.21  208.¦ 2:03.32  205.¦
       Scharf Kay         Köppe Torsten      Talke Andreas      Ludwig Andrea                          ¦               ¦ 5:32.34  159.¦ 8:00.56  184.¦10:04.28  199.¦
  200. Vaseline                                 Boppelsen             10:05.29,7   3:21.57,6   (717)   ¦  1:01.55  137.¦ 4:47.23  184.¦ 1:51.21   82.¦ 2:24.49  225.¦
       Hug Markus         Müller Gerald      Moser Pius         Schenk Katharina                       ¦               ¦ 5:49.19  179.¦ 7:40.40  149.¦10:05.29  200.¦
  201. Remp Take it Easy                        Niederhünigen         10:06.12,6   3:22.40,5   (650)   ¦  1:06.26  168.¦ 4:43.16  178.¦ 2:20.24  193.¦ 1:56.04  172.¦
       Lüdi Christine     Messerli Christoph Zingg Ernst        Lüdi Hanspeter                         ¦               ¦ 5:49.43  181.¦ 8:10.08  196.¦10:06.12  201.¦
  202. Transalp 99 Team                         CRO-Zagreb            10:08.46,9   3:25.14,8   (710)   ¦    54.52   84.¦ 4:45.32  181.¦ 2:21.35  198.¦ 2:06.46  209.¦
       Rauch Enrico       Galinec Oliver     Rauch Jana         Soln Larisa                            ¦               ¦ 5:40.24  167.¦ 8:02.00  185.¦10:08.46  202.¦
  203. Carpe diem                               Hünibach              10:09.48,1   3:26.16,0   (531)   ¦  1:15.24  208.¦ 4:56.26  197.¦ 2:01.06  131.¦ 1:56.50  175.¦
       Tschanz Manuela    Kämpfer Brigitte   Kämpfer Alexander  Baumgartner Marco                      ¦               ¦ 6:11.50  208.¦ 8:12.57  197.¦10:09.48  203.¦
  204. Selfness-Team                            Grindelwald           10:11.59,3   3:28.27,2   (660)   ¦  1:17.25  213.¦ 4:47.39  185.¦ 2:11.01  169.¦ 1:55.53  171.¦
       Wenger Iris        Bürgi Roger        von Allmen Theres  Zurbuchen Marianne                     ¦               ¦ 6:05.04  204.¦ 8:16.05  202.¦10:11.59  204.¦
  205. Cö und Co.                               Meiringen             10:14.25,2   3:30.53,1   (536)   ¦    58.20  109.¦ 4:55.07  196.¦ 2:15.02  182.¦ 2:05.54  207.¦
       Lehmann Anita      Maurer Corinne     Maurer Beat        Lenggenhager Marti                     ¦               ¦ 5:53.28  191.¦ 8:08.30  195.¦10:14.25  205.¦
  206. Ahead                                    Winterthur            10:14.26,0   3:30.53,9   (501)   ¦    59.06  118.¦ 4:46.00  183.¦ 2:42.11  221.¦ 1:47.07  128.¦
       Leibacher Barbara  Jäggi Micha        Wirz Robert        Plattner Andreas H                     ¦               ¦ 5:45.07  172.¦ 8:27.18  212.¦10:14.26  206.¦
  207. Isostar go far!                          Bern                  10:22.46,6   3:39.14,5   (599)   ¦  1:02.05  141.¦ 5:13.42  217.¦ 1:58.33  119.¦ 2:08.24  211.¦
       Affolter Sue       Müller Bea         Frei Peter         Enggist Sabrina                        ¦               ¦ 6:15.48  210.¦ 8:14.21  200.¦10:22.46  207.¦
  208. Eile mit Weile                           Winterthur            10:23.50,9   3:40.18,8   (560)   ¦  1:17.53  215.¦ 5:15.02  219.¦ 1:53.05   86.¦ 1:57.50  179.¦
       Trütsch Thomas     Stalder Urs        Roth Markus        Lukas Marianka                         ¦               ¦ 6:32.55  222.¦ 8:26.00  211.¦10:23.50  208.¦
  209. XXXX                                     Interlaken            10:25.07,4   3:41.35,3   (724)   ¦  1:14.36  205.¦ 5:09.03  211.¦ 1:58.04  114.¦ 2:03.22  204.¦
       Holzer Jürg        Hinni Stevie       Feuz Urs           Unternäher Astrid                      ¦               ¦ 6:23.40  215.¦ 8:21.44  207.¦10:25.07  209.¦
  210. Fred's Freunde                           Bern                  10:25.54,7   3:42.22,6   (575)   ¦  1:11.06  189.¦ 5:40.03  226.¦ 1:32.46   14.¦ 2:01.58  201.¦
       Reber Markus       Ruprecht Jürg      Wysseier Reto      Scherrer Annette                       ¦               ¦ 6:51.09  225.¦ 8:23.56  209.¦10:25.54  210.¦
  211. Infiasco                                 Boll                  10:27.59,0   3:44.26,9   (596)   ¦  1:14.12  201.¦ 5:03.06  205.¦ 2:36.17  212.¦ 1:34.22   50.¦
       Bücheler Susanne   Blaser Stefan      Bücheler Andreas   Frasa Jan                              ¦               ¦ 6:17.18  212.¦ 8:53.36  222.¦10:27.59  211.¦
  212. Schwimmende Strampelläufer               Worb                  10:29.45,9   3:46.13,8   (659)   ¦  1:14.29  202.¦ 4:52.19  191.¦ 2:41.28  220.¦ 1:41.28   91.¦
       Seiler Beat        Ackermann Bruno    Stalder Peter      Seiler Sonja                           ¦               ¦ 6:06.48  205.¦ 8:48.17  221.¦10:29.45  212.¦
  213. NMS Bern mit Raiffeisen II               Köniz                 10:30.33,9   3:47.01,8   (636)   ¦    52.22   61.¦ 5:33.49  225.¦ 2:07.57  157.¦ 1:56.24  173.¦
       Koradi Olivia      Krebs Pascal       Oswald Matthias    Geringer Oliver                        ¦               ¦ 6:26.11  218.¦ 8:34.09  215.¦10:30.33  213.¦
  214. Ussershihl                               Zürich                10:32.24,3   3:48.52,2   (716)   ¦    59.13  120.¦ 4:31.32  163.¦ 2:57.27  224.¦ 2:04.11  206.¦
       Flacher Simone     Krauss Bernd       Zamboni Katharina  Capol Jan                              ¦               ¦ 5:30.45  157.¦ 8:28.13  213.¦10:32.24  214.¦
  215. Siegenia-Aubi Tri-Team                   Matten b. Interl      10:33.45,7   3:50.13,6   (661)   ¦  1:06.20  166.¦ 5:32.56  224.¦ 2:23.47  201.¦ 1:30.41   34.¦
       Gsteiger Christine Albayrak Erol      Gassner Christian  Greder Stefan                          ¦               ¦ 6:39.16  223.¦ 9:03.04  224.¦10:33.45  215.¦
  216. Team Cytos_1                             Zürich                10:34.18,2   3:50.46,1   (682)   ¦  1:03.52  153.¦ 4:58.07  199.¦ 2:19.15  190.¦ 2:13.03  215.¦
       Peter Christoph    Topell Simon       Höldin Florian     Bissegger Sonja                        ¦               ¦ 6:01.59  200.¦ 8:21.15  206.¦10:34.18  216.¦
  217. Team Feldschlösschen                     Gwatt (Thun)          10:36.12,7   3:52.40,6   (683)   ¦  1:01.58  138.¦ 4:54.58  195.¦ 2:40.11  219.¦ 1:59.04  185.¦
       Kupferschmid Sandy Trummer Simon      Trachsel Reto      Schmid Stefan                          ¦               ¦ 5:56.57  195.¦ 8:37.08  216.¦10:36.12  217.¦
  218. All 4 one                                Mellingen             10:36.37,7   3:53.05,6   (509)   ¦    51.52   53.¦ 5:12.57  215.¦ 2:10.57  168.¦ 2:20.49  221.¦
       Pasi Nicola        Schreiber Kenny    Lutz Marc          Crameri Manuela                        ¦               ¦ 6:04.50  203.¦ 8:15.47  201.¦10:36.37  218.¦
  219. Kleeblatt                                Bern                  10:38.52,9   3:55.20,8   (607)   ¦    53.37   75.¦ 4:33.25  165.¦ 3:01.55  226.¦ 2:09.55  212.¦
       Kobi Beatrice      Dänzer Sandra      Regez Marlise      Schenker Erika                         ¦               ¦ 5:27.02  152.¦ 8:28.57  214.¦10:38.52  219.¦
  220. Rochester-Bern MBA                       Birsfelden            10:41.52,6   3:58.20,5   (653)   ¦  1:26.52  224.¦ 5:05.52  207.¦ 2:09.38  163.¦ 1:59.29  190.¦
       Zürcher Esther     El Soda Alexander  Küenzi Thomas      Moser Rolf                             ¦               ¦ 6:32.45  221.¦ 8:42.23  217.¦10:41.52  220.¦
  221. ufersichtig                              Bern                  10:43.46,9   4:00.14,8   (739)   ¦  1:21.00  218.¦ 5:08.37  209.¦ 2:15.28  184.¦ 1:58.40  181.¦
       Winkler Michaela   Obrist Giorgina    Obrist Seraina     Mathier Silvia                         ¦               ¦ 6:29.37  219.¦ 8:45.06  218.¦10:43.46  221.¦
  222. Team Klinik Hirslanden/St.Anna           Hagendorn             10:46.01,5   4:02.29,4   (655)   ¦  1:23.24  221.¦ 5:02.32  203.¦ 2:20.25  194.¦ 1:59.39  192.¦
       Meyer Christine    Lys Boris          Fröhli Roger       Meier Markus                           ¦               ¦ 6:25.56  217.¦ 8:46.21  219.¦10:46.01  222.¦
  223. Infernotrain                             Thun                  10:46.20,6   4:02.48,5   (595)   ¦  1:08.22  178.¦ 5:42.54  227.¦ 2:14.38  180.¦ 1:40.25   85.¦
       Eichenberger Urs   Steiner Sara       Ammon Jürg         Kurz Reto                              ¦               ¦ 6:51.17  226.¦ 9:05.55  226.¦10:46.20  223.¦
  224. Eddie would go...                        Oberhofen Thun'see    10:54.48,4   4:11.16,3   (557)   ¦  1:04.04  154.¦ 4:59.18  200.¦ 2:56.55  223.¦ 1:54.30  166.¦
       Soltermann Andrea  Pfäffli Ralph      Hänni Markus       Miescher Christian                     ¦               ¦ 6:03.22  201.¦ 9:00.18  223.¦10:54.48  224.¦
  225. Bergfründä                               Binz                  11:00.06,6   4:16.34,5   (518)   ¦  1:06.00  162.¦ 5:15.10  220.¦ 2:26.23  207.¦ 2:12.32  214.¦
       Keimen Urs         Glaus Berthold     Fiesolani Sandro   Marguth Riccarda                       ¦               ¦ 6:21.10  213.¦ 8:47.34  220.¦11:00.06  225.¦
  226. Max Schneider Metallbau                  Steffisburg           11:15.23,7   4:31.51,6   (628)   ¦  1:32.36  226.¦ 5:31.10  222.¦ 2:10.15  165.¦ 2:01.22  198.¦
       Schneider Isabelle Reinmann Frederik  Jenny Christian    Egger Daniel                           ¦               ¦ 7:03.46  227.¦ 9:14.01  227.¦11:15.23  226.¦
  227. Perfer obtura                            Krauchthal            11:31.08,8   4:47.36,7   (754)   ¦    56.48   94.¦ 5:28.22  221.¦ 2:39.59  217.¦ 2:25.58  226.¦
       Baumann Hanspeter  Strebel Marlise    Klaey Gabi         Jenni Judith                           ¦               ¦ 6:25.10  216.¦ 9:05.10  225.¦11:31.08  227.¦
  DSQ  Adventure Top Team                       Frick                      -----        disq   (508)   ¦  1:04.08  ----¦ 4:22.43  ----¦ 1:47.54  ----¦ 1:47.02  ----¦
       Wyser Jeannine     Steg Andreas       Gasser Peter       Steg Thomas                            ¦               ¦ 5:26.51  ----¦ 7:14.46  ----¦ 9:01.48  ----¦
  DSQ  Comme des garçons                        Fribourg                   -----        disq   (537)   ¦  1:09.57  ----¦ 4:25.59  ----¦ 1:54.28  ----¦ 1:58.19  ----¦
       Vögeli Adrian      Lehmann Arthur     Schnacer Valerie   Auf der Maurer Urs                     ¦               ¦ 5:35.56  ----¦ 7:30.25  ----¦ 9:28.44  ----¦
  DSQ  French Fries                             Thun                       -----        disq   (577)   ¦  1:04.35  ----¦ 4:12.41  ----¦ 1:51.31  ----¦ 1:55.41  ----¦
       Krebs Fränzi       Graf Christof      Oetterli Matthias  Muster Peter                           ¦               ¦ 5:17.16  ----¦ 7:08.47  ----¦ 9:04.29  ----¦
  DSQ  Thömus Veloshop                          Interlaken                 -----        disq   (701)   ¦  1:12.21  ----¦ 3:56.41  ----¦ 1:39.26  ----¦ 1:33.53  ----¦
       Fröhlich Daniela   Burkhard Martin    Eymann Urs         Seematter Karl                         ¦               ¦ 5:09.03  ----¦ 6:48.29  ----¦ 8:22.23  ----¦
  DSQ  velolade-schneider.ch                    Willadingen                -----        disq   (740)   ¦    57.04  ----¦ 3:41.38  ----¦ 1:52.22  ----¦ 1:45.17  ----¦
       Friedli Beatrice   Gross Urs          Neuenschwander Pet Kropf Jürg                             ¦               ¦ 4:38.42  ----¦ 6:31.05  ----¦ 8:16.23  ----¦
  OUT  Born to be wild                          Herrenschwanden        8:55.19,8   aus.Konk.   (528)   ¦  1:15.01  ----¦ 4:08.06  ----¦ 1:56.05  ----¦ 1:36.06  ----¦
       Flühmann Stéphanie Michel Beat        Schneider Roger    Geissbühler Samuel                     ¦               ¦ 5:23.08  ----¦ 7:19.13  ----¦ 8:55.19  ----¦
  OUT  Diesmal Original                         Krattigen              9:32.11,8   aus.Konk.   (550)   ¦  1:15.00  ----¦ 4:21.08  ----¦ 1:59.07  ----¦ 1:56.55  ----¦
       König Nicole       Kohler Sandra      Gempeler Karin     Lauener Vreni                          ¦               ¦ 5:36.09  ----¦ 7:35.16  ----¦ 9:32.11  ----¦
  OUT  Flower-Power Girls                       Kehrsatz               9:40.04,5   aus.Konk.   (571)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦ 2:12.58  ----¦ 1:56.42  ----¦
       Schwab Sibylle     Gerber Thomas      Zimmermann Jacquel Liechti Christa                        ¦               ¦ 5:30.23  ----¦ 7:43.21  ----¦ 9:40.04  ----¦
  OUT  Kapo Aargau                              Gipf-Oberfrick         8:38.05,5   aus.Konk.   (603)   ¦    56.45  ----¦ 4:57.14  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
       Meier Heinz        Lischer Adrian     Heggli Daniel      Kyburz Rosmarie                        ¦               ¦ 5:54.00  ----¦    ----  ----¦ 8:38.05  ----¦
  OUT  Lafluki                                  Wangen b. Olten        9:48.39,8   aus.Konk.   (617)   ¦  1:25.26  ----¦ 3:50.33  ----¦ 2:29.41  ----¦ 2:02.58  ----¦
       Kissling Thomas    Lanz Tina          Flury Thomas       Flury Roland                           ¦               ¦ 5:16.00  ----¦ 7:45.41  ----¦ 9:48.39  ----¦
  OUT  Marimba                                  Nänikon               11:16.58,3   aus.Konk.   (627)   ¦  1:07.53  ----¦ 6:02.30  ----¦ 1:58.22  ----¦ 2:08.12  ----¦
       Grünenfelder Tia   Knox John          Rainey Derek       Grünenfelder Werni                     ¦               ¦ 7:10.23  ----¦ 9:08.46  ----¦11:16.58  ----¦
  OUT  Team Kein Stress                         Münsingen              9:24.32,5   aus.Konk.   (685)   ¦    50.26  ----¦ 4:14.33  ----¦ 2:11.18  ----¦ 2:08.14  ----¦
       Denkinger Jonas    Denkinger Carlo    Arnold Peter       Denkinger Helen                        ¦               ¦ 5:05.00  ----¦ 7:16.18  ----¦ 9:24.32  ----¦

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.