(91) Team Speed Men

SIC Engadin - (91) Team Speed Men

Nettostartzeiten für alle Breitensportkategorien
Rang  Team                                             Total
--------------------------------------------------------------------------------
   1. Athleticum Rollerblade International        2:35.03,83
           18 Gloor Alain                    CH-Bubendorf              SMTI         51.14,06    4.
           16 Arlidge Scott                  NZL-Auckland              SMTI         51.15,13    8.
           19 Pfulg Raphael                  CH-Staufen                SMTI         52.34,64   24.
           20 Schneider Roger                CH-Zürich                 SMTI         52.34,87   26.
           17 Christen Roman                 CH-Leimbach TG            SMTI         52.35,17   31.
   2. World Inlinecenter Model International      2:36.09,04
           43 Kay Reyon                      NZL-Paraparaumu           SMTI         51.14,59    6.
           41 Alchin Ben                     NZL-New Plymouth          SMTI         52.26,81   13.
           45 Thalmann Peter                 CH-Bauma                  SMTI         52.27,64   18.
           44 Lawsen Aaron                   NZL-Auckland              SMTI         52.35,85   35.
           42 Cooksley Glen                  NZL-New Zealand           SMTI         52.36,27   42.
   3. MMC Micro Salomon                           2:36.14,67
           37 Presti Massimiliano            I-Porto sant'Elpidio      SMTI         51.13,95    3.
           36 Presti Luca                    I-Santa Maria di Sala     SMTI         52.26,29    9.
           39 Saggiorato Luca                I-Cerea                   SMTI         52.34,43   22.
           40 Zangarini Francesco            I-Spinea                  SMTI         52.34,50   23.
           38 Romani Pier Davide             I-Bologna                 SMTI         52.36,78   44.
   4. World Inlinecenter International            2:36.17,90
           77 Finster Daniel                 AUS-WA Kingsley           SMTI         51.14,22    5.
           78 Grandgirard Mathieu            A-Wien                    SMTI         52.27,63   17.
           79 Lannezval Mikael               F-La Chapelle sur Erdre   SMTI         52.36,05   38.
           76 Christen Marc                  CH-Bürglen TG             SMTI         52.36,20   40.
           80 Luginbühl Christoph            CH-Güttingen              SMTI         54.25,32   51.
   5. Powerslide Racing                           2:36.24,02
           47 Briand Pascal                  F-Nantes                  SMTI         51.13,85    2.
           46 Boucher Thomas                 F-Le Loroux Bottereau     SMTI         52.35,07   28.
           50 Francolini Fabio               I-Cantù                   SMTI         52.35,10   29.
           49 Dobbin Kalon                   NZL-Palmerston North      SMTI         52.35,10   29.
           48 Contin Alexis                  F-St Malo                 SMTI         53.30,33   47.
   6. Timmermann Powerslide                       2:36.26,08
           68 Guyader Yann                   F-Rennes                  SMTI         51.13,71    1.
           70 Timmermann Karlo               NL-Staphorst              SMTI         52.35,45   32.
           66 Blauw Emiel                    NL-Roden                  SMTI         52.36,92   45.
           69 Horsten Mark                   NL-Haulerwijk             SMTI         54.26,35   53.
   7. Alessi Powerslide                           2:37.27,61
           11 Amabili Matteo                 I                         SMTI         52.26,91   14.
           12 Cabellero Kepa                 E                         SMTI         52.27,53   16.
           14 Frizzarin Mirko                I-Cardano al Campo        SMTI         52.33,17   21.
           13 Francolini Ivan                I-Italy                   SMTI         52.35,83   34.
           15 Silva Paolo                    I-Aicurzio                SMTI         57.07,25   60.
   8. IXS Fila                                    2:37.31,00
            6 Iten Nicolas                   CH-Oberarth               SMTI         52.26,64   11.
            7 Leemann Adrian                 CH-Zürich                 SMTI         52.28,06   19.
           10 Widmer Severin                 CH-Obergösgen             SMTI         52.36,30   43.
            9 Singenberger Alex              CH-Emmetten               SMTI         54.26,47   54.
   9. Rollerblade World                           2:37.36,04
           57 Dobbin Shane                   NZL-Browns Plains QLD     SMTI         52.26,41   10.
           59 Rosero Diego                   COL-Kolumbien             SMTI         52.34,71   25.
           56 Botero Jorge                   COL-Kolumbien             SMTI         52.34,92   27.
           58 Grandgirard Baptiste           F-Frankreich              SMTI         53.28,68   46.
           60 Tobon Juan                     COL-Cali                  SMTI         55.03,88   55.
  10. Zepto Skate Team                            2:38.07,91
           85 van Loon Jan                   NL-pm Haule               SMTI         51.14,91    7.
           81 Begg Wayne                     NZL-Timaru                SMTI         52.27,04   15.
           82 Domscheit Christian            Kirchheim                 SMTI         54.25,96   52.
  11. Salomon Swiss                               2:39.02,45
           65 Wille André                    FL-Vaduz                  SMTI         52.35,65   33.
           64 Sieber Pascal                  CH-Marbach SG             SMTI         52.36,09   39.
           61 Aeschbacher Roman              CH-Spiez                  SMTI         53.50,71   49.
           62 Beetschen Andreas              CH-Lenk im Simmental      SMTI         53.50,80   50.
           63 Iten Christian                 CH-Altendorf              SMTI         55.57,80   57.
  12. Cristalp                                    2:43.21,16
           30 Perkinson Shaun                NZL                       SMTI         52.26,80   12.
           27 Dimmack Edward                 AUS-Queensland            SMTI         52.35,92   36.
           29 Mitchell Tim                   RSA-South Africa          SMTI         58.18,44   61.
           26 Corne Jasper                   B-Eppegem                 SMTI       1:07.55,86   63.
  13. Inline St. Gallen Speed                     2:44.42,72
          131 Marquart Manuel                CH-Rebstein               SMT20        52.37,67    3.
          133 Süess Reto                     CH-Gossau SG              SMT20        55.58,63    5.
          134 Thürlemann Beat                CH-Waldkirch              SMT45        56.06,42    1.
          130 Bögli Markus                   CH-Altnau                 SMT45        56.06,64    2.
          132 Mayer Martin                   CH-Egnach                 SMT20        57.58,10   18.
  14. Speed Skater Zug A                          2:44.48,49
          145 Hänggi Martin                  CH-Davos Frauenkirch      SMT30        52.36,60    1.
          147 Schneider Philipp              CH-Zürich                 SMT20        56.05,93   11.
          149 Suter Adrian                   CH-Merenschwand           SMT30        56.05,96    4.
          148 Siegenthaler Markus            CH-Mühlau                 SMT20        59.12,61   28.
          146 Schatt Philipp                 CH-Affoltern am Albis     SMT30      1:01.47,60   37.
  15. Varanus                                     2:45.44,65
           75 Yugay Nikolay                  RUS-Russia                SMTI         53.50,70   48.
           73 Olshevski Alexander            RUS-Russia                SMTI         55.48,03   56.
           74 Wilton Geoffrey                NZL-New Zealand           SMTI         56.05,92   58.
  16. World Inlinecenter Model National           2:46.32,30
          101 Dalcher Simon                  CH-Pratteln               SMT20        52.36,20    2.
          105 Walser Stephan                 CH-Walenstadt             SMT20        55.57,95    4.
          104 Moser Oliver                   CH-Frenkendorf            SMT20        57.58,15   19.
          102 Hobi Rolf                      FL-Triesen                SMT20        59.11,91   26.
  17. HotWheels                                   2:48.17,89
          210 Berger Stefan                  CH-Kappelen               SMT30        56.05,45    2.
          214 Schmutz Pascal                 CH-Täuffelen              SMT20        56.05,74   10.
          211 Horand Benjamin                CH-Sissach                SMT20        56.06,70   14.
          212 Marti Thomas                   CH-Lyss                   SMT30        57.57,69    9.
          213 Pfister Niki                   CH-Ipsach                 SMT20      1:05.28,80   41.
  18. Team Hyper Falcon                           2:50.14,86
          204 Schudel Damian                 CH-Scuol                  SMT20        56.05,57    8.
          201 Kohler Daniel                  CH-Dübendorf              SMT30        56.07,37    7.
          202 Maag Reto                      CH-Illnau                 SMT30        58.01,92   12.
          200 Fürst Hanspeter                CH-Embrach                SMT30        59.14,83   20.
          203 Schäfli Christoph              CH-Waltenschwil           SMT30      1:03.59,78   52.
  19. Asphalte                                    2:53.06,55
          256 Kuhn Lionel                    F-Munchhouse              SMT20        56.05,70    9.
          254 Bigey Jean-Marc                F-Illzach                 SMT30        56.06,22    5.
          258 Müller Nicolas                 F-Rosenau                 SMT20      1:00.54,63   31.
          257 Laieb Alexis                   F-Kembs                   SMT30      1:01.48,89   39.
          255 Gervais Bruno                  F-Strasbourg              SMT30      1:07.13,20   65.
  20. BEO Speed Team                              2:53.55,78
          234 Denoth Mario                   CH-Ftan                   SMT20        57.57,78   17.
          237 Ruf Pascal                     CH-Wichtrach              SMT20        57.58,54   21.
          238 Wanner Hansueli                CH-Steffisburg            SMT45        57.59,46    3.
          235 Fuchser Stefan                 CH-Oppligen               SMT30        59.12,84   15.
  21. Gubler Inline Team                          2:54.00,20
          215 Ammann Tobias                  CH-Wiesendangen           SMT30        56.05,48    3.
          218 Maurer Christian               CH-Kreuzlingen            SMT20        58.00,79   25.
          219 Müller Peter                   CH-Zihlschlacht           SMT30        59.53,93   28.
          216 Graf Ueli                      CH-Häuslenen              SMT30      1:16.19,21   89.
  22. EmmenSkaters                                2:56.52,92
          221 Hänni Beno                     CH-Bern                   SMT20        57.58,77   23.
          223 Richner Philippe               CH-Bätterkinden           SMT20        57.59,48   24.
          224 Wichtermann Philipp            CH-Hindelbank             SMT20      1:00.54,67   32.
          220 Althaus Daniel                 CH-Konolfingen            SMT30      1:05.11,02   56.
          222 Leisi Stefan                   CH-Jegenstorf             SMT30      1:05.13,27   57.
  23. Team Hyper Eagles                           2:57.25,27
          207 Rees Patrick                   Oberried                  SMT30        58.19,53   14.
          206 Odermatt Ueli                  CH-Wiesendangen           SMT45        59.12,70    4.
          208 Ruesch Micha                   CH-Gelterkinden           SMT30        59.53,04   26.
  24. Inline Speed Team Vorarlberg                2:57.47,01
          110 Baumgartner Roland             CH-Widnau                 SMT20        56.13,96   15.
          114 Lorenz Rupert                  A-Rankweil                SMT30        59.49,88   25.
          111 Fussi Walter                   A-Feldkirch               SMT20      1:01.43,17   33.
  25. Powerslide World Inlinecenter A             3:00.42,63
          155 Allenspach Michael             CH-Uster                  SMT20        57.58,75   22.
          158 Ortlieb Jörg                   CH-Wallisellen            SMT30      1:00.54,50   30.
          157 Meier Reto                     CH-Windlach               SMT30      1:01.49,38   43.
          156 Dombrowski Andreas             CH-Rehetobel              SMT30      1:07.06,93   64.
          159 Schneider Beat                 CH-Kloten                 SMT45      1:07.09,16   15.
  26. Inline St. Gallen Speed 2                   3:01.07,30
          140 Fischer Emanuel                CH-Hefenhofen             SMT20        59.14,98   30.
          142 Nef Roland                     CH-Bühler                 SMT30      1:00.55,68   31.
          141 Frischknecht Roger             CH-Gossau SG              SMT30      1:00.56,64   34.
          144 Süess Martin                   CH-Gossau SG              SMT20      1:01.49,38   35.
          143 Stricker Ivo                   CH-Gossau SG              SMT45      1:05.12,54   12.
  27. Thunliners I                                3:02.52,59
          129 Reichenbach Daniel             CH-Spiez                  SMT30        59.13,62   17.
          125 Banzer René                    CH-Betschwanden           SMT30      1:01.49,47   44.
          127 Krebs Gerhard                  CH-Uetendorf              SMT30      1:01.49,50   45.
  28. Inline St. Gallen Speed 1                   3:02.56,44
          135 Dollinger Clemens              CH-Gossau SG              SMT30        59.16,34   23.
          139 Zeller Oliver                  CH-Ostermundigen 1        SMT30      1:01.48,62   38.
          138 Wirz Patrick                   CH-Egnach                 SMT20      1:01.51,48   36.
          136 Gloor Wolfgang                 CH-St. Gallen             SMT30      1:22.50,79   90.
  29. CMS-Brasil by Varanus                       3:03.08,10
          227 Siegrist Michael               CH-Luzern                 SMT30        59.29,59   24.
          228 Walther Manfred                CH-Kriens                 SMT30      1:01.49,23   41.
          226 Pellegrini Fausto              CH-Chur                   SMT30      1:01.49,28   42.
          229 Widmer Ueli                    CH-Stäfa                  SMT45      1:04.09,34   11.
  30. MICRO-INTERSPORT Lakeliners 1               3:03.14,97
          173 Kolb Sven                      CH-Bern                   SMT20        59.14,16   29.
          172 Hintermann Felix               CH-Bern                   SMT30        59.53,30   27.
          174 Linder Thomas                  CH-Richigen               SMT20      1:04.07,51   38.
          171 Gertsch Adrian                 CH-Ostermundigen          SMT20      1:05.30,03   42.
  31. Hyper-Outonstreet                           3:04.37,82
          189 Thomet Roger                   CH-Magden                 SMT45      1:00.56,01    6.
          187 Müller Daniel                  CH-Hunzenschwil           SMT20      1:01.49,36   34.
          188 Tanner Urs                     CH-Ziefen                 SMT30      1:01.52,45   48.
  32. Inline-Team Liechtenstein                   3:05.16,61
          265 Gopp Harald                    FL-Eschen                 SMT30        57.57,96   10.
          263 Büchel Wolfgang                FL-Ruggell                SMT45      1:01.43,23    8.
          264 Gasser Reto                    CH-Balgach                SMT30      1:05.35,42   61.
  33. speed-inliner-basilisk / xtasy              3:05.20,78
          239 Brucker Sebastian              Lörrach                   SMT20        57.58,18   20.
          243 Schöpf Alex                    CH-Reinach BL             SMT30      1:01.49,64   46.
          242 Schmidlin Roman                CH-Büsserach              SMT30      1:05.32,96   59.
          241 Reimann Markus                 CH-Basel                  SMT30      1:05.33,91   60.
  34. speed-inliner-basilisk / xpress             3:07.25,09
          248 Stettler Jann                  CH-Binningen              SMT30        59.13,98   18.
          246 Rotach Urs                     CH-Riehen                 SMT45      1:00.56,42    7.
          244 Fuster Marco                   CH-Basel                  SMT30      1:07.14,69   68.
          245 Gross Michel                   CH-Münchenstein           SMT30      1:07.18,13   69.
          247 Somlo Georg                    CH-Birsfelden             SMT30      1:10.22,68   78.
  35. Mittelland by Matter Speed                  3:10.13,86
          163 Moser Reto                     CH-Graben                 SMT30        58.15,11   13.
          160 Bloch Peter                    CH-Derendingen            SMT30      1:03.23,57   51.
          162 Jensen Sune                    DK-Copenhagen             SMT30      1:08.35,18   73.
          164 Rohrbach Jürg                  CH-Safnern                SMT30      1:10.02,78   77.
  36. Hyper-Inlineteam Limmattal                  3:12.55,43
          191 Bollag Jan                     CH-Zürich                 SMT30      1:03.22,51   50.
          190 Albiez Thomas                  CH-Zürich                 SMT30      1:04.45,72   55.
          192 Dürr Franziskus                CH-Zürich                 SMT20      1:04.47,20   40.
          194 Schuhmacher Roman              CH-Niederglatt ZH         SMT20      1:07.34,55   46.
          193 Leu Marcel                     CH-Niederhasli            SMT30      1:07.49,67   70.
  37. Inline-Team LLV Flüss                       3:13.10,47
          261 Wittwer Beat                   CH-Nottwil                SMT30        59.55,92   29.
          262 Zürcher Markus                 CH-Kriens                 SMT30      1:00.56,30   33.
          259 Gruben Franz                   CH-Altishofen             SMT30      1:12.18,25   81.
          260 Thomann René                   CH-Egolzwil               SMT45      1:15.44,63   21.
  38. MICRO-INTERSPORT Lakeliners 2               3:15.16,27
          168 Kolb André                     CH-Rubigen                SMT30      1:04.08,54   53.
         2242 Sieber Roland                  CH-Konolfingen            SM30       1:05.32,38   14.
          167 Käser Roland                   CH-Münsingen              SMT45      1:05.35,35   14.
          166 Gertsch Reto                   CH-Burgistein             SMT20      1:09.07,16   47.
  39. speed-inliner-basilisk / xfly               3:19.41,01
          252 Ganzmann Christoph             CH-Münchenstein           SMT20      1:02.12,58   37.
          253 Valot Patrick                  CH-Liestal                SMT45      1:03.22,79   10.
          251 Faller Severin                 CH-Magden                 SMT30      1:14.05,64   86.
  40. Thunliners II                               3:20.26,70
          123 Müller Christoph               CH-Spiez                  SMT30      1:04.08,65   54.
          120 Bruggmann Gerhard              CH-Gümligen               SMT30      1:05.55,19   62.
          121 Glanzmann Walter               CH-Marbach LU             SMT45      1:10.22,86   18.
  41. Speed Skater Zug B                          3:21.35,21
          152 Hofstetter Beat                CH-Baar                   SMT45      1:05.24,89   13.
          150 Baumgartner Markus             CH-Auw                    SMT30      1:05.29,70   58.
          154 Keiser Stefan                  CH-Cham                   SMT30      1:10.40,62   79.
          153 Holdener Peter                 CH-Zug                    SMT45      1:11.46,67   19.
  42. Team Hyper Kolibri                          3:24.35,05
          198 Wiesner Roger                  CH-Ellikon a d Thur       SMT30      1:01.42,99   36.
          195 Fullin Peter                   CH-Winterthur             SMT45      1:09.08,12   17.
          197 Stebler Christian              CH-Laufen                 SMT30      1:13.43,94   85.
  43. CMS-Brasil by Varanus Lifestyle             3:26.02,89
          230 Baur Marco                     CH-Schübelbach            SMT20      1:07.27,10   45.
          233 Willimann Pit                  CH-Oeschgen               SMT30      1:09.08,44   75.
          231 Metzler Stefan                 CH-Zollikerberg           SMT30      1:09.27,35   76.
  44. L.I.S.S.                                    3:28.23,68
          175 De Vestèle Olivier             CH-Préverenges            SMT30      1:08.31,87   71.
          178 Mangano Gabriel                CH-Echandens-Denges       SMT30      1:08.31,94   72.
          176 Delorme Mathias                CH-Lausanne               SMT20      1:11.19,87   49.
  45. Thurgovia Speed Men                         3:34.58,09
          119 Keller Patrick                 CH-Opfikon                SMT20      1:10.21,09   48.
          115 Habel Andreas                  CH-Zürich                 SMT30      1:11.36,97   80.
          118 Imlach Michael                 CH-Zürich                 SMT30      1:13.00,03   82.

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.