Mezza-Maratona Uomini

XXIV Maratona Ticino 2006 - Mezza-Maratona Uomini

Campionato Ticinese 2006
 posto nome/luogo                               anno squadra/lugo                         tempo     ritardo    pett  cat/posto       Ø/km ¦ 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Zugnoni Graziano                         74   I-Novate Mezzola                 1:07.48,6       -----  (1070)  7        1.     3.12 ¦ 
    2. Zanovello Mirko, I-Cuasso al Monte       74   Cover Mapei                      1:08.33,6      0.45,0  (1071)  7        2.     3.14 ¦ 
    3. Pongelli Ivan, Rivera                    78   VIRTUS Locarno                   1:08.45,0      0.56,4  (1050)  7        3.     3.15 ¦ 
    4. Luongo Antonio, I-Tirano                 69   ADM Melavi Ponte V.              1:08.50,4      1.01,8  (1034)  7        4.     3.15 ¦ 
    5. Tekle Fikre                              84   ETH-So                           1:09.20,6      1.32,0  (1099)  7        5.     3.17 ¦ 
    6. Schönholzer Urs                          72   Muri b. Bern                     1:10.23,4      2.34,8  (1060)  7        6.     3.20 ¦ 
    7. Giugni Daniele, Locarno                  77   USC Capriaschese                 1:10.33,4      2.44,8  (1023)  7        7.     3.20 ¦ 
    8. Linder Philppe, Alpnach Dorf             78   Parmino Racing Team              1:10.42,1      2.53,5  (1032)  7        8.     3.21 ¦ 
    9. Caretti Claudio, I-Antoliva per Carpiono 71   Atletica Vercelli                1:10.44,4      2.55,8  (1086)  7        9.     3.21 ¦ 
   10. Soldà Alessandro, I-Pella                80   A.S.D. I due Soli                1:10.59,3      3.10,7  (1062)  7        10.    3.21 ¦ 
   11. Neve Emanuele, I-Gozzano                 82   Cover Mapei                      1:11.23,3      3.34,7  (1041)  7        11.    3.23 ¦ 
   12. Bibalo Steve, I-Lurate Caccivio          87   Atletica Valle Brembana          1:11.40,8      3.52,2  (1100)  11       1.     3.23 ¦ 
   13. Penone Michele, I-Chiavenna              76   GP Santi Nuova Olonio            1:11.51,1      4.02,5  (1045)  7        12.    3.24 ¦ 
   14. Gilardi Alessandro, I-Cremia (CO)        72   GSI Morbegno (SO)                1:12.15,7      4.27,1  (1022)  7        13.    3.25 ¦ 
   15. Bonelli Giovanni, I-Lurate Caccivio      64   pro piacenza                     1:12.58,0      5.09,4  (1077)  8        1.     3.27 ¦ 
   16. Zamboni Andrea                           70   Agarone                          1:13.01,9      5.13,3  (1084)  7        14.    3.27 ¦ 
   17. Piccirillo Antonio, Mollis               66   LAV Glarus                       1:13.14,7      5.26,1  (2681)  8        2.     3.28 ¦ 
   18. Salinetti Michele, Cureglia              72   SAM Massagno                     1:13.38,9      5.50,3  (1057)  7        15.    3.29 ¦ 
   19. Nicolet Claude, Bulle                    67   CA Farvagny                      1:13.44,7      5.56,1  (1042)  7        16.    3.29 ¦ 
   20. Spielmann Stefan, Spiez                  66   All Blacks Berner Obrland        1:14.06,9      6.18,3  (1094)  8        3.     3.30 ¦ 
   21. Ruf Remo, Flims Waldhaus                 74   Straumann Running Team           1:14.53,1      7.04,5  (1085)  7        17.    3.32 ¦ 
   22. Stampanoni Jonathan, Bigorio             70   USC Capriaschese                 1:15.06,0      7.17,4  (2658)  7        18.    3.33 ¦ 
   23. Gadola Giulio, Muzzano                   86   SAM Massagno                     1:15.19,9      7.31,3  (1014)  7        19.    3.34 ¦ 
   24. Gadola Silvio, Muzzano                   85   SAM Massagno                     1:15.20,0      7.31,4  (1015)  7        20.    3.34 ¦ 
   25. Chiera Franco, I-Torino                  77   CUS TORINO                       1:15.41,6      7.53,0  (1008)  7        21.    3.35 ¦ 
   26. Galliena Nicola, I-Milano                64   Società Canottieri Milano        1:15.52,7      8.04,1  (1018)  8        4.     3.35 ¦ 
   27. Mazzoleni Fabio, I-Cologno al Serio      63   G.S. OROBIE                      1:15.56,4      8.07,8  (1038)  8        5.     3.35 ¦ 
   28. Silvani Stefano, I-Villa di Chiavenna    73   GP Valchiavenna                  1:16.01,1      8.12,5  (1061)  7        22.    3.36 ¦ 
   29. Pogutter Wolfgang, D-Ravensburg          70   LG Welfen                        1:16.23,7      8.35,1  (1075)  7        23.    3.37 ¦ 
   30. Moghini Fabrizio, Savosa                 53   USC Capriaschese                 1:16.38,4      8.49,8  (1097)  9        1.     3.37 ¦ 
   31. Gervasini Rossano, I-Dongo               68   La recastello Radici Group       1:16.59,4      9.10,8  (1021)  7        24.    3.38 ¦ 
   32. Gil Diego, Locarno                       73   Virtus Locarno                   1:17.21,3      9.32,7  (1087)  7        25.    3.39 ¦ 
   33. Annaheim Simon, Zürich                   79   Tri Club Zofingen                1:17.24,1      9.35,5  (1072)  7        26.    3.40 ¦ 
   34. Curti Reto, Muri AG                      72   LVF Muri                         1:17.37,9      9.49,3  (2632)  7        27.    3.40 ¦ 
   35. Ulrich Daniel                            65   Zug                              1:17.39,2      9.50,6  (2666)  8        6.     3.40 ¦ 
   36. Maffongelli Marco, S. Pietro             88   VIGOR Ligornetto                 1:17.45,6      9.57,0  (1078)  11       2.     3.41 ¦ 
   37. Demont Benno                             79   Zürich                           1:17.46,7      9.58,1  (1011)  7        28.    3.41 ¦ 
   38. Gerna Ivan, I-Morbegno                   71   GP Santi Nuova Olonio            1:17.53,3     10.04,7  (1020)  7        29.    3.41 ¦ 
   39. May Roland, Beckenried                   61   TV Beckenried                    1:18.16,8     10.28,2  (2644)  8        7.     3.42 ¦ 
   40. Testorelli Alain, Intragna               71   USC Capriaschese                 1:18.22,9     10.34,3  (1074)  7        30.    3.42 ¦ 
   41. Botti Raffaele                           66   I-Tirano                         1:18.25,1     10.36,5  (1005)  8        8.     3.43 ¦ 
   42. Maggioni Massimo, Locarno                71   SAG Gordola                      1:18.27,0     10.38,4  (1035)  7        31.    3.43 ¦ 
   43. Dörig Hansjörg, Rickenbach SZ            67   TV Brunnen                       1:18.28,7     10.40,1  (2650)  7        32.    3.43 ¦ 
   44. Galeazzi Roberto                         68   Termine                          1:18.29,3     10.40,7  (1016)  7        33.    3.43 ¦ 
   45. Schneller Tobias, D-Wangen               71   MTG Wangen                       1:18.37,5     10.48,9  (2563)  7        34.    3.43 ¦ 
   46. Gambaretto Angelo, I                     64   Coas Como                        1:18.38,3     10.49,7  (3113)  8        9.     3.43 ¦ 
   47. Browne David, Vilters                    64   Lauftreff Melss                  1:18.47,4     10.58,8  (2614)  8        10.    3.44 ¦ 
   48. Augustin Rudi, D-Scheidegg               58   Triathlon Lindenberg             1:19.01,5     11.12,9  (2551)  8        11.    3.44 ¦ 
   49. Rocco Salvatore, Uster                   60   LG Uster                         1:19.09,6     11.21,0  (1091)  8        12.    3.45 ¦ 
   50. Schneider Gian Franco                    74   Champfèr                         1:19.17,5     11.28,9  (2358)  7        35.    3.45 ¦ 
   51. Waelte Rolf                              58   Rebstein                         1:19.22,6     11.34,0  (2675)  8        13.    3.45 ¦ 
   52. Rigamonti Guiseppe, I-S. Pietro Sovera C 59   Pol. Porlezzese                  1:19.25,5     11.36,9  (2620)  8        14.    3.45 ¦ 
   53. Galler Horst, A-Lustenau                 69   Saeco Power Team Koblach         1:19.28,0     11.39,4  (1017)  7        36.    3.45 ¦ 
   54. Natter Lothar, A-Mellau                  67   RLV-Bregenzerwald                1:19.29,1     11.40,5  (1040)  7        37.    3.46 ¦ 
   55. Ponzio Roger                             74   Lugano                           1:19.47,6     11.59,0  (1052)  7        38.    3.46 ¦ 
   56. Fröhlicher Mirco                         81   Losone                           1:19.51,0     12.02,4  (1013)  7        39.    3.47 ¦ 
   57. Polimeni Sergio, I-Bollate               61   GS Montestella                   1:19.55,2     12.06,6  (2698)  8        15.    3.47 ¦ 
   58. Pianta Pablo                             72   Lugaggia                         1:19.56,8     12.08,2  (1081)  7        40.    3.47 ¦ 
   59. Imbesi Antonio, Arzo                     55   SFG Stabio                       1:19.59,3     12.10,7  (1026)  9        2.     3.47 ¦ 
   60. Ghisleni Gabriele, Morbio Inferiore      63   P. US ACLI GIURIATI              1:20.02,9     12.14,3  (1080)  8        16.    3.47 ¦ 
   61. Verdone Mauro, Locarno                   63   SPL Locarnese                    1:20.04,9     12.16,3  (1037)  8        17.    3.47 ¦ 
   62. Bigolin Fausto, Gordola                  71   SAG Gordola                      1:20.08,7     12.20,1  (1003)  7        41.    3.47 ¦ 
   62. Tockweiler Klaus, D-Weingarten           70   LG Welfen                        1:20.08,7     12.20,1  (1073)  7        41.    3.47 ¦ 
   64. Colognese Gian Luca, I-Bisuschio (VA)    64   Atl. Arcisate                    1:20.12,7     12.24,1  (2089)  8        18.    3.48 ¦ 
   65. Riggenbach Sebastian, Wangen b. Olten    83   TV Olten                         1:20.16,1     12.27,5  (2521)  7        43.    3.48 ¦ 
   66. Pedrazzini Giacomo, Tenero               67   SPL Locarnese                    1:20.24,4     12.35,8  (2569)  7        44.    3.48 ¦ 
   67. Tremea Flavio, I-Azzate                  62   G.P. RUNNERS VALBOSSA AZZATE     1:20.39,6     12.51,0  (1067)  8        19.    3.49 ¦ 
   68. Honyi Zsolt, I-Milano                    78   Siklos                           1:20.44,2     12.55,6  (1024)  7        45.    3.49 ¦ 
   69. Bunkofer Mauro                           61   Sorengo                          1:20.48,2     12.59,6  (2486)  8        20.    3.49 ¦ 
   70. Adelmann Bernd, D-Baienfurt              63   LG Welfen                        1:20.50,3     13.01,7  (1001)  8        21.    3.49 ¦ 
   71. Benz Felix, Heerbrugg                    60   Mila Rheintal                    1:21.00,8     13.12,2  (2673)  8        22.    3.50 ¦ 
   72. Lorenzetti Valerio, Curio                74   SAP Purasca                      1:21.06,2     13.17,6  (1033)  7        46.    3.50 ¦ 
   73. Thoeny Fritz, Davos Platz                60   Trackclub Davos                  1:21.13,3     13.24,7  (1082)  8        23.    3.50 ¦ 
   74. Ceresa Alan                              73   Oberwil BL                       1:21.14,7     13.26,1  (2083)  7        47.    3.51 ¦ 
   75. Ferber Joe, D-Lindenberg                 58   Tri-Lindenberg                   1:21.18,5     13.29,9  (2558)  8        24.    3.51 ¦ 
   76. Trauter Axel, D-Giengen                  62   LT Herbrechtingen                1:21.19,6     13.31,0  (2386)  8        25.    3.51 ¦ 
   77. Belmonte Delio, I-Milano                 61   Società Canottieri Milano        1:21.27,7     13.39,1  (2031)  8        26.    3.51 ¦ 
   78. Messer Markus                            63   Flims Dorf                       1:21.31,7     13.43,1  (2606)  8        27.    3.51 ¦ 
   79. Rodi Carlo, I-Cantù                      54   Club del Mesdì                   1:21.31,8     13.43,2  (1055)  9        3.     3.51 ¦ 
   80. Santambrogio Davide, I-Brebbia           83   Atletica Verbano                 1:21.38,9     13.50,3  (1059)  7        48.    3.52 ¦ 
   81. Camathias Gian, Trin Mulin               88   LG Arena Alva                    1:21.40,2     13.51,6  (2071)  11       3.     3.52 ¦ 
   82. Bonalumi Matteo, Tenero                  81   SPL Locarnese                    1:21.40,9     13.52,3  (1004)  7        49.    3.52 ¦ 
   83. Schwarz Jürgen, D-Isny                   69   LG Kleinweiler-Wengen            1:21.48,1     13.59,5  (2363)  7        50.    3.52 ¦ 
   84. Bammer Harald, D-Lindenberg              68   Laufteam Brunnenstube            1:21.59,1     14.10,5  (2527)  7        51.    3.53 ¦ 
   85. Sgier Giusep, Chur                       61   GGC                              1:22.06,2     14.17,6  (2449)  8        28.    3.53 ¦ 
   86. Fast Ewald, D-Bad Waldsee                65   Poldi Sport Bad Waldsee          1:22.07,9     14.19,3  (2586)  8        29.    3.53 ¦ 
   87. Bianchi Edoardo, I-Cadorago (CO)         77   OSG Guanzate                     1:22.11,3     14.22,7  (2609)  7        52.    3.53 ¦ 
   88. Decurtins Lu, Zürich                     63   TVU                              1:22.17,2     14.28,6  (3339)  8        30.    3.54 ¦ 
   89. Caflisch Amedeo, Zürich                  63   TV OERLIKON                      1:22.17,9     14.29,3  (2069)  8        31.    3.54 ¦ 
   90. Barcella Claudio, I-Cologno al Serio     50   AMATORI LAZZARETTO               1:22.18,3     14.29,7  (2027)  9        4.     3.54 ¦ 
   91. Statnik Udo, D-Lindau/Obr.               60   Tri. Lindenberg                  1:22.20,4     14.31,8  (2510)  8        32.    3.54 ¦ 
   92. Scascighini Paolo                        68   Minusio                          1:22.24,9     14.36,3  (2517)  7        53.    3.54 ¦ 
   93. Frei Thomas, D-Kißlegg                   65   Gazelle Kisslegg                 1:22.29,2     14.40,6  (2525)  8        33.    3.54 ¦ 
   94. Schindler Christoph                      54   Astano                           1:22.31,7     14.43,1  (3270)  9        5.     3.54 ¦ 
   95. Rüdisüli Pius, Herrliberg                59   VZGV                             1:22.33,5     14.44,9  (2425)  8        34.    3.54 ¦ 
   96. Dieguez Manuel, Locarno                  55   Virtus                           1:22.36,0     14.47,4  (1088)  9        6.     3.54 ¦ 
   97. Kägi André, Zürich                       64   TV Unterstrass                   1:22.43,3     14.54,7  (1027)  8        35.    3.55 ¦ 
   98. Rugel Joachim                            80   D-Baienfurt                      1:22.45,6     14.57,0  (2338)  7        54.    3.55 ¦ 
   99. Hanser Hubert, D-Meckenbeuren            52   TRI Lindenberg                   1:22.47,3     14.58,7  (2557)  9        7.     3.55 ¦ 
  100. Perseghini Mauro                         75   Lamone                           1:22.47,7     14.59,1  (2303)  7        55.    3.55 ¦ 
  101. Pilotti Claudio, I-Mornago               66   G.P. RUNNERS VALBOSSA AZZATE     1:22.48,3     14.59,7  (2308)  8        36.    3.55 ¦ 
  102. Bless Thomas, D-Friedrichshafen          59   LG Welfen                        1:22.50,4     15.01,8  (2049)  8        37.    3.55 ¦ 
  103. Tettamanti Roberto, Medeglia             65   SCOM Mendrisio                   1:22.52,6     15.04,0  (1064)  8        38.    3.55 ¦ 
  104. Morcelli Guido, I-Bormio                 67   Atletica Alta Valtellina         1:23.00,3     15.11,7  (2271)  7        56.    3.56 ¦ 
  105. Mariotti Christian, Gordola              74   SAG Gordola                      1:23.08,2     15.19,6  (2242)  7        57.    3.56 ¦ 
  106. Serra Adriano, I-Milano                  68   Società Canottieri Milano        1:23.12,2     15.23,6  (2365)  7        58.    3.56 ¦ 
  107. Bussmann Oliver, Langnau am Albis        71   TC Langnau a. A.                 1:23.16,2     15.27,6  (2067)  7        59.    3.56 ¦ 
  108. Schmid Josef, Emmenbrücke                56   LF Rothenburg                    1:23.21,2     15.32,6  (2667)  9        8.     3.57 ¦ 
  109. Mandelli Arnaldo, I-Menaggio             61   GP Santi Nuova Olonio            1:23.22,1     15.33,5  (2238)  8        39.    3.57 ¦ 
  110. Fuerer Daniel                            72   Kronbühl                         1:23.25,0     15.36,4   (296)  7        60.    3.57 ¦ 
  111. Pedeferri Eugenio, I-Cantù               50   Club del Mesdì                   1:23.26,3     15.37,7  (2298)  9        9.     3.57 ¦ 
  112. Crivelli Giuseppe, Morbio Inferiore      57   Atletica Mendrisiotto            1:23.37,0     15.48,4  (1010)  8        40.    3.57 ¦ 
  113. Fleiner Michael, D-Radolfzell            67   SGA Yetis                        1:23.47,4     15.58,8  (2515)  7        61.    3.58 ¦ 
  114. Daverio Matteo                           74   I-Como                           1:23.47,5     15.58,9  (3597)  7        62.    3.58 ¦ 
  115. Cattaneo Andrea, Massagno                83   SAM Massagno                     1:23.49,6     16.01,0  (1007)  7        63.    3.58 ¦ 
  116. Zanetti Marco, Camignolo                 70   SP Camignolo                     1:23.50,4     16.01,8  (2534)  7        64.    3.58 ¦ 
  117. Kieber Harald                            66   FL-Mauren                        1:23.51,3     16.02,7  (2203)  8        41.    3.58 ¦ 
  118. Lütolf Pascal                            66   Sursee                           1:23.54,8     16.06,2  (2230)  8        42.    3.58 ¦ 
  119. Nigotti Paolo, I-Sondalo                 67   Sci Club Sondalo                 1:23.55,6     16.07,0  (2287)  7        65.    3.58 ¦ 
  120. Valsangiacomo Sergio                     67   Comano                           1:23.59,8     16.11,2  (2391)  7        66.    3.58 ¦ 
  121. Poretti Marco, Glattbrugg                71   Societa Canottieri Ceresio       1:24.03,8     16.15,2  (2313)  7        67.    3.59 ¦ 
  122. Leoni Alfonso, I-Bedero Valcuvia VARESE  49   G.P. MIRALAGO                    1:24.09,8     16.21,2  (2423)  9        10.    3.59 ¦ 
  123. Polzer Olaf, D-Hermaringen               70   LT Herbrechtingen                1:24.11,2     16.22,6  (1048)  7        68.    3.59 ¦ 
  124. Graber Marcel, Jona                      67   LG ZKB                           1:24.12,8     16.24,2  (2166)  7        69.    3.59 ¦ 
  125. Schirmer Fritz, D-Wangen / Allg.         56   Laufteam Brunnenstube            1:24.13,1     16.24,5  (2532)  9        11.    3.59 ¦ 
  126. Waldraff Thomas, D-Markdorf              60   TV Markdorf                      1:24.15,0     16.26,4  (2555)  8        43.    3.59 ¦ 
  127. Ihler Matthias                           77   D-Heimenkirch                    1:24.16,1     16.27,5  (2529)  7        70.    3.59 ¦ 
  128. Tucci Davide                             73   I-Verbania                       1:24.21,5     16.32,9  (1068)  7        71.    3.59 ¦ 
  129. Herold Stephen, Zürich                   70   Interbrand Zintzmeyer & Lux AG   1:24.21,6     16.33,0  (3138)  7        72.    3.59 ¦ 
  130. Henggeler Dani, Giswil                   72   Tri Hergiswil                    1:24.27,6     16.39,0  (3135)  7        73.    4.00 ¦ 
  131. Tosca Pietro, Stabio                     53   SFG Stabio                       1:24.30,3     16.41,7  (2385)  9        12.    4.00 ¦ 
  132. Genovese Filippo                         61   Novaggio                         1:24.33,3     16.44,7  (1019)  8        44.    4.00 ¦ 
  133. Caprez Andrea                            65   Zürich                           1:24.52,1     17.03,5  (2078)  8        45.    4.01 ¦ 
  134. Di Tondo Marco                           60   I-Ponte Chiasso                  1:24.57,8     17.09,2  (2107)  8        46.    4.01 ¦ 
  135. Ferrandi Roberto, Brione s. Minusio      63   SPL Locarnese                    1:24.58,3     17.09,7  (2570)  8        47.    4.01 ¦ 
  136. Breins Anton, D-Leutkirch                58   TSG Leutkirch                    1:25.00,4     17.11,8  (2477)  8        48.    4.01 ¦ 
  137. Devittori Fabio, Cademario               64   USC                              1:25.04,4     17.15,8  (2105)  8        49.    4.01 ¦ 
  138. Schmid Christian                         67   Berikon                          1:25.05,0     17.16,4  (2679)  7        74.    4.01 ¦ 
  139. Maestroni Tommaso, I-Cannobio            78   Podistica Cannobio               1:25.05,5     17.16,9  (2465)  7        75.    4.01 ¦ 
  140. Studer René                              68   Minusio                          1:25.08,3     17.19,7  (2380)  7        76.    4.02 ¦ 
  141. Ender Herbert, A-Lustenau                68   Saeco Power Team Koblach         1:25.09,5     17.20,9  (2115)  7        77.    4.02 ¦ 
  142. Frank Stefan, D-Herbrechtingen           69   LT Herbrechtingen                1:25.10,8     17.22,2  (2491)  7        78.    4.02 ¦ 
  143. Maruasi Gualtiero, I-Cittiglio           65   Cittiglio                        1:25.12,8     17.24,2  (2680)  8        50.    4.02 ¦ 
  144. Puppi Francesco, I-Guanzate              92   OSG Guanzate                     1:25.17,7     17.29,1  (2611)  11       4.     4.02 ¦ 
  145. Tono Matteo, I-Briosco                   74   Deportivo Pippo Artu             1:25.25,8     17.37,2  (2591)  7        79.    4.02 ¦ 
  146. De Marco Maurizio, I-Cannobio            66   Podistica Cannobio               1:25.28,4     17.39,8  (2659)  8        51.    4.03 ¦ 
  147. Sosio Giulio, I-Bormio                   65   Atletica Alta Valtellina         1:25.37,5     17.48,9  (1063)  8        52.    4.03 ¦ 
  148. Gaggetta Manolo                          70   Contone                          1:25.50,3     18.01,7  (2473)  7        80.    4.04 ¦ 
  149. Cristoforoni Paolo, I-Luino              64   Luino Verbano Triathlon          1:25.52,7     18.04,1  (2094)  8        53.    4.04 ¦ 
  150. Soler Rossano, Faido                     59   GP Leventina                     1:25.56,1     18.07,5  (2372)  8        54.    4.04 ¦ 
  151. Puggioni Luigi, I-San Fermo della Battag 51   G.S. Tommy Sport                 1:25.59,8     18.11,2  (2618)  9        13.    4.04 ¦ 
  152. Maestroni Diego, I-Oggebbio              74   PODISTICA CANNOBIO               1:26.02,6     18.14,0  (2233)  7        81.    4.04 ¦ 
  153. Bolis Vasco, Camorino                    90   0-92                             1:26.05,4     18.16,8  (3426)  11       5.     4.04 ¦ 
  154. Malinverno Piero                         61   I-Carate Urio                    1:26.10,4     18.21,8  (3596)  8        55.    4.05 ¦ 
  155. De Gaetani Massimo                       75   I-Lucca                          1:26.10,8     18.22,2  (2100)  7        82.    4.05 ¦ 
  156. Minoletti Marco, I-Cannobio              69   Podistica Cannobio               1:26.11,8     18.23,2  (2655)  7        83.    4.05 ¦ 
  157. Wartmann Reto, Rothenburg                65   Laeuferfreunde Rothenburg        1:26.19,8     18.31,2  (2439)  8        56.    4.05 ¦ 
  158. Loechle Walter, D-Wangen                 66   LT Brunnenstub                   1:26.20,5     18.31,9  (2528)  8        57.    4.05 ¦ 
  159. Scotece Gerardo                          63   Vilters                          1:26.22,3     18.33,7  (2613)  8        58.    4.05 ¦ 
  160. Gugliemetti Armando, Massagno            46   Sam Massagno                     1:26.25,8     18.37,2  (2627)  10       1.     4.05 ¦ 
  161. Polito Ralf, D-Berching                  75   MTV Ingolstadt                   1:26.27,3     18.38,7  (1047)  7        84.    4.05 ¦ 
  162. Israel Andre                             62   Founex                           1:26.30,5     18.41,9  (2191)  8        59.    4.06 ¦ 
  163. Lingg Dieter, D-Blitzenreute             58   LG Welfen                        1:26.33,9     18.45,3  (2220)  8        60.    4.06 ¦ 
  164. Foletti Giorgio                          64   Purasca                          1:26.37,6     18.49,0  (2133)  8        61.    4.06 ¦ 
  165. Mangano Vittorio, I-Domaso Como          83   Santi Nuova Donio                1:26.39,0     18.50,4  (3645)  7        85.    4.06 ¦ 
  166. Pfanner Franz, D-Ravensburg              59   LG Welfen                        1:26.39,4     18.50,8  (2306)  8        62.    4.06 ¦ 
  167. Scolari Cesare, Gordola                  64   SAG Gordola                      1:26.50,7     19.02,1  (2554)  8        63.    4.06 ¦ 
  168. Maffongelli Mario, S. Pietro             51   VIGOR Ligornetto                 1:26.59,7     19.11,1  (2234)  9        14.    4.07 ¦ 
  169. De Blasi Daniele                         68   Morbio Inferiore                 1:27.03,0     19.14,4  (2631)  7        86.    4.07 ¦ 
  170. Beltrami Michel                          67   Minusio                          1:27.05,0     19.16,4  (2536)  7        87.    4.07 ¦ 
  171. Iseiia Gianluca, I-Cannobio              69   POD Cannobio                     1:27.08,3     19.19,7  (2656)  7        88.    4.07 ¦ 
  171. Naldini Massimo, I-Luino (VA)            66   Luino VareseTriathlon            1:27.08,3     19.19,7  (2284)  8        64.    4.07 ¦ 
  173. Bischofberger Berthold, D-Kißlegg        59   Gazelle Kisslegg                 1:27.10,0     19.21,4  (2524)  8        65.    4.07 ¦ 
  174. Ossola Ezio, I-Comerio (VA)              60   A.S.D. Varese                    1:27.11,7     19.23,1  (2293)  8        66.    4.07 ¦ 
  175. Aru-Hemsley Zak                          74   Zürich                           1:27.13,1     19.24,5  (2019)  7        89.    4.08 ¦ 
  176. Lanini Bruno, Orselina                   54   SA Grodola                       1:27.13,5     19.24,9  (3435)  9        15.    4.08 ¦ 
  177. Cagni Nicola, I-Parma                    68   G.P. ARCI TANETO                 1:27.14,2     19.25,6  (2070)  7        90.    4.08 ¦ 
  178. Hoyler Rudolf, D-Leonberg                57   Run4Fun Bübingen                 1:27.23,3     19.34,7  (2186)  8        67.    4.08 ¦ 
  179. Arnold René                              58   Flüelen                          1:27.28,7     19.40,1  (2431)  8        68.    4.08 ¦ 
  180. Weissenhorn Peter, D-Egg                 65   TV Erkheim                       1:27.31,8     19.43,2  (2556)  8        69.    4.08 ¦ 
  181. Engelhardt André, Locarno                63   USA Ascona                       1:27.39,0     19.50,4  (2117)  8        70.    4.09 ¦ 
  182. Aiello Bernardo, Giubiasco               60   Ticino Running                   1:27.41,1     19.52,5  (2003)  8        71.    4.09 ¦ 
  183. Achermann Erich                          68   Stans                            1:27.43,1     19.54,5  (2696)  7        91.    4.09 ¦ 
  183. Wiederkehr Michael, Rudolfstetten        64   LAC TV Unterstrass               1:27.43,1     19.54,5  (2409)  8        72.    4.09 ¦ 
  185. Fossati Carlo                            63   I-Mezzegra                       1:27.44,8     19.56,2  (2621)  8        73.    4.09 ¦ 
  186. Patrini Fiorenzo, I-Crema                59   Virtus Crema                     1:27.46,2     19.57,6  (2590)  8        74.    4.09 ¦ 
  187. Schuler Walter, Attinghausen             68   SC Urnerboden                    1:27.52,3     20.03,7  (3626)  7        92.    4.09 ¦ 
  188. La Vecchia Wayan                         62   Seewen SZ                        1:27.59,8     20.11,2  (2651)  8        75.    4.10 ¦ 
  189. Soldera Mauro, I-Milano                  73   Società Canottieri Milano        1:28.11,1     20.22,5  (2369)  7        93.    4.10 ¦ 
  190. Pozzoli Roberto, I-Cantù                 74   Fecchio Group                    1:28.13,7     20.25,1  (3239)  7        94.    4.10 ¦ 
  191. Furlan Luca                              70   Brissago                         1:28.16,1     20.27,5  (2464)  7        95.    4.11 ¦ 
  192. Greiter Erich, D-Weitnau                 62   LG Kleinweiler-Wengen            1:28.16,4     20.27,8  (2171)  8        76.    4.11 ¦ 
  193. Sarlusconi Luca, I-Guanzate              88   OSG Guanzate                     1:28.18,8     20.30,2  (2610)  11       6.     4.11 ¦ 
  194. Monetti Marco                            69   I-Como                           1:28.19,8     20.31,2  (3595)  7        96.    4.11 ¦ 
  195. Sanna Daniele, Claro                     65   Runner's Club Bellinzona         1:28.20,9     20.32,3  (2348)  8        77.    4.11 ¦ 
  196. Migliazza Adriano                        84   Osogna                           1:28.29,3     20.40,7  (1089)  7        97.    4.11 ¦ 
  197. Hansen Alfred, D-Freiburg                69   GLG Freiburg                     1:28.29,5     20.40,9  (3130)  7        98.    4.11 ¦ 
  198. Althaus Michael, Zofingen                79   Triclub Zofingen                 1:28.32,0     20.43,4  (2009)  7        99.    4.11 ¦ 
  199. Zanotti Francesco, I-Settala             56   Luino Varese Triathlon           1:28.34,8     20.46,2  (2412)  9        16.    4.11 ¦ 
  200. Meusel-Boehm Ulf, D-Waldburg             61   Waldburg                         1:28.34,9     20.46,3  (2261)  8        78.    4.11 ¦ 
  201. Tomasone Michele, Savosa                 64   SAM Massagno                     1:28.37,4     20.48,8  (1066)  8        79.    4.12 ¦ 
  202. Butti Fabio                              68   I-Como                           1:28.39,6     20.51,0  (2068)  7        100.   4.12 ¦ 
  203. Kositz Christian, A-Dornbirn             66   Härte Runners                    1:28.40,9     20.52,3  (2213)  8        80.    4.12 ¦ 
  204. Candolfi Nelson, Locarno                 59   SPL Locarnese                    1:28.46,6     20.58,0  (2074)  8        81.    4.12 ¦ 
  205. Bissig Franz Peter                       56   Adligenswil                      1:28.47,5     20.58,9  (2487)  9        17.    4.12 ¦ 
  206. Curletto Roberto, I-Saltrio              47   Atletica Arcisate                1:28.50,6     21.02,0  (2098)  9        18.    4.12 ¦ 
  207. Adam Andreas, D-Gernsbach                66   Hardberg Running Team            1:28.51,9     21.03,3  (2483)  8        82.    4.12 ¦ 
  208. Kuster Matthias, Zürich                  60   LAC TV Unterstrass               1:28.52,2     21.03,6  (1031)  8        83.    4.12 ¦ 
  209. Keilbach Dieter, D-Tuttlingen            57   Tuttlingen Sportfreunde          1:28.57,4     21.08,8  (2572)  8        84.    4.12 ¦ 
  210. Spini Egidio, Bellinzona                 54   Ticino Running                   1:29.05,6     21.17,0  (2374)  9        19.    4.13 ¦ 
  211. Borla Marco, Camignolo                   54   SP Camignolo                     1:29.06,2     21.17,6  (2053)  9        20.    4.13 ¦ 
  212. Trinca Colonel Massimiliano              70   I-Como                           1:29.06,8     21.18,2  (2388)  7        101.   4.13 ¦ 
  213. Amstutz Ruedi                            66   Sachseln                         1:29.07,2     21.18,6  (2013)  8        85.    4.13 ¦ 
  214. Caravaggi Tiziano, I-Intra Verbania      59   Spoprt sportivi Cover            1:29.18,6     21.30,0  (3538)  8        86.    4.13 ¦ 
  215. Zappella Armando, I-Ornavasso            57   GS GRAVELLONA                    1:29.19,2     21.30,6  (2413)  8        87.    4.14 ¦ 
  216. Tenchio Matteo, Faido                    80   GP Leventina                     1:29.20,6     21.32,0  (2513)  7        102.   4.14 ¦ 
  217. Lenoci Marco                             68   I-Verbania                       1:29.26,4     21.37,8  (2593)  7        103.   4.14 ¦ 
  218. Minoletti Sergio, I-Cannobio             63   Podistica Cannobio               1:29.27,3     21.38,7  (2648)  8        88.    4.14 ¦ 
  219. Rohrer René, Chur                        53   SLVS                             1:29.28,3     21.39,7  (2329)  9        21.    4.14 ¦ 
  220. Benasconi Fabio, Locarno                 81   Uomini Attivi                    1:29.30,4     21.41,8  (2664)  7        104.   4.14 ¦ 
  221. Guidotti Michele                         66   Tegna                            1:29.30,9     21.42,3  (2175)  8        89.    4.14 ¦ 
  222. Bertarini Andrea, I-Valsolda (CO)        71   Polisportiva Porlezzese          1:29.32,6     21.44,0  (2035)  7        105.   4.14 ¦ 
  223. Froriani Fabrizio, I-Cantù               65   GS Tommy Sport                   1:29.33,3     21.44,7  (3531)  8        90.    4.14 ¦ 
  224. Mesiti Giuseppe, I-Milano                64   Società Canottieri Milano        1:29.34,5     21.45,9  (2260)  8        91.    4.14 ¦ 
  225. Famlonga Luca, I-Varese                  71   Atletica Malnate                 1:29.35,9     21.47,3  (2662)  7        106.   4.14 ¦ 
  226. Famlonga John, I-Bulgarograsso           55   Atletica Como                    1:29.40,2     21.51,6  (2688)  9        22.    4.15 ¦ 
  227. Dür Arno, A-Schwarzach, Vorarlberg       59   MP-Team Dornbirn                 1:29.46,1     21.57,5  (1012)  8        92.    4.15 ¦ 
  228. Signer Richard                           ??   Biel/Bienne                      1:29.51,1     22.02,5  (2573)  8        93.    4.15 ¦ 
  229. Albisetti Jean Claude, Arcegno           70   SPL  Locarnese                   1:29.53,0     22.04,4  (2005)  7        107.   4.15 ¦ 
  230. Ramelli Nicola                           63   Figino                           1:29.55,2     22.06,6  (2317)  8        94.    4.15 ¦ 
  231. Kim Dae-Hung                             62   Rorschacherberg                  1:29.56,9     22.08,3  (2422)  8        95.    4.15 ¦ 
  232. Bersacola Dino, Claro                    49   RCB Bellinzona                   1:29.59,4     22.10,8  (2034)  9        23.    4.15 ¦ 
  233. Pasini Silvano, I-Chiavenna (SO)         56   GS Valchiavenna Liquigas         1:29.59,6     22.11,0  (2296)  9        24.    4.15 ¦ 
  234. Bozzini Davide, F-Gex                    71   CERN                             1:29.59,9     22.11,3  (2055)  7        108.   4.15 ¦ 
  235. Belge Ruby, Lugano                       79   Box Club Ascona                  1:30.02,1     22.13,5  (1090)  7        109.   4.16 ¦ 
  236. Naet Magnus                              77   Sempach                          1:30.06,2     22.17,6  (2605)  7        110.   4.16 ¦ 
  237. Furlan Ivan, Brissago                    77   SFG-Brissago                     1:30.06,4     22.17,8  (2463)  7        111.   4.16 ¦ 
  238. Rechberger Reto                          70   Ulisbach                         1:30.12,9     22.24,3  (2457)  7        112.   4.16 ¦ 
  239. Marelli Ernesto, I-Cantù                 50   Club del Mesdì                   1:30.14,2     22.25,6  (2241)  9        25.    4.16 ¦ 
  240. Greggio Carlo                            69   I-Como                           1:30.15,3     22.26,7  (2169)  7        113.   4.16 ¦ 
  241. Simeoni Davide                           68   Magadino                         1:30.16,0     22.27,4  (2468)  7        114.   4.16 ¦ 
  242. Beretta Luca                             67   Losone                           1:30.17,0     22.28,4  (2505)  7        115.   4.16 ¦ 
  243. Camathias Martin                         66   Tamins                           1:30.25,1     22.36,5  (2615)  8        96.    4.17 ¦ 
  244. Fahrnberger Roman, A-Bregenz             79   Saeco Power Team Koblach         1:30.27,0     22.38,4  (2121)  7        116.   4.17 ¦ 
  245. Dorn Robert                              64   D-Memmingen                      1:30.29,1     22.40,5  (2110)  8        97.    4.17 ¦ 
  246. Frey Peter                               80   Blonay                           1:30.31,2     22.42,6  (2479)  7        117.   4.17 ¦ 
  247. Gozzo Emanuele                           61   I-Borgomanero                    1:30.33,6     22.45,0  (2165)  8        98.    4.17 ¦ 
  248. Invernizzi Raffaele, I-Civate            62   Gruppo sportivo Vergine Maria    1:30.34,2     22.45,6  (2453)  8        99.    4.17 ¦ 
  249. Voellner Jörg, D-Sigmaringen             68   LG KKH SIgmaringen               1:30.35,5     22.46,9  (2396)  7        118.   4.17 ¦ 
  250. Kessler Rolf                             68   Schiers                          1:30.36,4     22.47,8   (280)  7        119.   4.17 ¦ 
  251. Positano Vincenzo, I-Milano              41   Società Canottieri Milano        1:30.37,3     22.48,7  (2314)  10       2.     4.17 ¦ 
  252. Klatte Wolfgang, D-Wangen                62   Laufteam Brunnenstube            1:30.39,8     22.51,2  (2526)  8        100.   4.17 ¦ 
  253. Moser Dieter, D-Waldburg                 69   ASV Waldburg                     1:30.42,4     22.53,8  (2274)  7        120.   4.17 ¦ 
  254. Ravelli Nevio, I-Albaredo Per S. Marco   80   G.D. Talamona                    1:30.43,1     22.54,5  (2646)  7        121.   4.17 ¦ 
  255. Respini Fernando                         46   Locarno                          1:30.45,5     22.56,9  (1095)  10       3.     4.18 ¦ 
  256. Ambrogi Martino, I-Santa Maria Maggiore  67   GS Genzianella                   1:30.45,7     22.57,1  (2010)  7        122.   4.18 ¦ 
  257. Cilenti Osvaldo                          61   Ascona                           1:30.49,0     23.00,4  (2084)  8        101.   4.18 ¦ 
  258. Vassalli Lorenzo, Mezzovico              74   CO UTOE Bellinzona               1:30.50,5     23.01,9  (3637)  7        123.   4.18 ¦ 
  259. Kathriner Reto                           73   Stansstad                        1:30.52,1     23.03,5  (2201)  7        124.   4.18 ¦ 
  260. Roverselli Umberto, I-Como               63   ATHLETIC TEAM LARIO              1:30.55,3     23.06,7  (2335)  8        102.   4.18 ¦ 
  261. Hoffmann Marcus, Origlio                 61   Atlantide Triathlon              1:31.00,8     23.12,2  (3570)  8        103.   4.18 ¦ 
  262. Lötscher Daniel                          64   Trin Mulin                       1:31.02,0     23.13,4  (2424)  8        104.   4.18 ¦ 
  263. Sartori Vito, I-Morosolo (VA)            52   A.S.D. Varese                    1:31.05,4     23.16,8  (2351)  9        26.    4.19 ¦ 
  264. Saler Klaus, A-Dornbirn                  62   Härte Runners                    1:31.07,0     23.18,4  (2344)  8        105.   4.19 ¦ 
  265. Milani Hamadi                            63   Zürich                           1:31.07,4     23.18,8  (2263)  8        106.   4.19 ¦ 
  265. Sacher Christian                         56   Altdorf UR                       1:31.07,4     23.18,8  (2641)  9        27.    4.19 ¦ 
  267. Bacchiega Stefano, I-Varese              61   A.S.D. Varese                    1:31.08,4     23.19,8  (3012)  8        107.   4.19 ¦ 
  268. Inhelder Urs                             71   Sennwald                         1:31.09,2     23.20,6  (2190)  7        125.   4.19 ¦ 
  269. Maier Hubert, D-Wangen                   67   LT Brunnenstub                   1:31.09,9     23.21,3  (2530)  7        126.   4.19 ¦ 
  270. Odermatt Toni                            60   Engelberg                        1:31.16,6     23.28,0  (3221)  8        108.   4.19 ¦ 
  271. Karpf Alf, Küsnacht ZH                   52   Trizo                            1:31.16,9     23.28,3  (2198)  9        28.    4.19 ¦ 
  272. De Flaviis Gianni, Kriens                69   TVL                              1:31.17,3     23.28,7  (2419)  7        127.   4.19 ¦ 
  273. Pfiffner Uli, D-Waldburg                 68   ASV Waldburg                     1:31.18,2     23.29,6  (3232)  7        128.   4.19 ¦ 
  274. Marock Gerhard                           64   FL-Mauren                        1:31.22,7     23.34,1  (2243)  8        109.   4.19 ¦ 
  275. Pellegrini Sebastiano                    59   Mendrisio                        1:31.28,1     23.39,5  (2299)  8        110.   4.20 ¦ 
  276. Kemter Arno, A-Hörbranz                  65   Lauf Art                         1:31.29,0     23.40,4  (2588)  8        111.   4.20 ¦ 
  277. Bianchi Guido                            78   Tremona                          1:31.31,3     23.42,7  (2039)  7        129.   4.20 ¦ 
  278. Alpiger Markus                           75   Mels                             1:31.31,5     23.42,9  (2008)  7        130.   4.20 ¦ 
  279. Donati Flavio, Cugnasco                  69   Vis Nova                         1:31.33,6     23.45,0  (2467)  7        131.   4.20 ¦ 
  280. Caflisch Umberto, Viganello              64   SAM Massagno                     1:31.39,7     23.51,1  (1006)  8        112.   4.20 ¦ 
  281. Doninelli Sandro, Mairengo               65   GP Leventina                     1:31.40,2     23.51,6  (2512)  8        113.   4.20 ¦ 
  282. Di Dato Antonio, I-Oltrona san mamette C 62   FRIESIAN TEAM                    1:31.40,8     23.52,2  (2106)  8        114.   4.20 ¦ 
  283. Kaeppeli Alois, Buchrain                 53   STV Buchrain                     1:31.41,4     23.52,8  (2608)  9        29.    4.20 ¦ 
  284. Togni Eros, Camorino                     67   SAB Bellinzona                   1:31.44,7     23.56,1  (1065)  7        132.   4.20 ¦ 
  285. Salvadè Stefano, S. Pietro               67   VIGOR Ligornetto                 1:31.46,0     23.57,4  (2346)  7        133.   4.20 ¦ 
  286. Fuschetto Carmine                        65   Roveredo GR                      1:31.50,3     24.01,7  (2144)  8        115.   4.21 ¦ 
  287. Martinelli Sandro, Losone                67   SPL Locarnese                    1:31.52,3     24.03,7  (2246)  7        134.   4.21 ¦ 
  288. Ares Costantino, Walenstadt              55   TTG                              1:31.53,9     24.05,3  (2628)  9        30.    4.21 ¦ 
  289. Volk Alois, D-Bad Waldsee                56   Poldi Sport Bad Waldsee          1:31.54,2     24.05,6  (2397)  9        31.    4.21 ¦ 
  290. Fossati Guido                            64   I-Milano                         1:31.54,5     24.05,9  (2135)  8        116.   4.21 ¦ 
  291. Andreani Paolo                           63   I-Como                           1:31.55,0     24.06,4  (2549)  8        117.   4.21 ¦ 
  292. Antonietti Bruno                         52   Purasca                          1:32.00,3     24.11,7  (2017)  9        32.    4.21 ¦ 
  293. Blumer Philipp                           88   Zürich                           1:32.00,9     24.12,3  (2571)  11       7.     4.21 ¦ 
  294. Romano Massimo, I                        58   A.S.D. Varese                    1:32.06,0     24.17,4  (3350)  8        118.   4.21 ¦ 
  295. Branol Toni                              60   Silenen                          1:32.06,7     24.18,1  (2057)  8        119.   4.21 ¦ 
  295. Mainardi Franco, I-Ornavasso             49   G.S. GRAVELLONA                  1:32.06,7     24.18,1  (2236)  9        33.    4.21 ¦ 
  297. Calisici Kenan                           82   Altdorf UR                       1:32.10,7     24.22,1  (3651)  7        135.   4.22 ¦ 
  298. Bernasconi Marco                         64   I-Albiolo CO                     1:32.13,4     24.24,8  (2695)  8        120.   4.22 ¦ 
  299. Weißer Andreas                           68   D-Erkenbrechtsweiler             1:32.13,6     24.25,0  (2407)  7        136.   4.22 ¦ 
  300. Erhart Michael, A-Hard                   70   LaufArt Bregenz                  1:32.16,5     24.27,9  (2119)  7        137.   4.22 ¦ 
  301. Klister Herbert, Engelberg               51   LT Engelberg                     1:32.19,3     24.30,7  (2207)  9        34.    4.22 ¦ 
  302. Eberwein Toni, Grellingen                68   LSG Laufen                       1:32.20,2     24.31,6  (2420)  7        138.   4.22 ¦ 
  303. Rolli Rolf, Minusio                      64   SAG Gordola                      1:32.22,8     24.34,2  (2330)  8        121.   4.22 ¦ 
  304. Kleimann Daniele                         81   Corteglia                        1:32.23,2     24.34,6  (3155)  7        139.   4.22 ¦ 
  305. Oberhofer Hubert, D-Bad Waldsee          55   Poldi Sport Bad Waldsee          1:32.24,1     24.35,5  (2552)  9        35.    4.22 ¦ 
  306. Gianocca Marco                           68   Agno                             1:32.25,8     24.37,2  (2154)  7        140.   4.22 ¦ 
  307. Goldener Milo                            61   Appenzell                        1:32.28,3     24.39,7  (2159)  8        122.   4.22 ¦ 
  308. Brambilla Carlo, I-Gravellona Toce       65   Libero                           1:32.32,0     24.43,4  (3537)  8        123.   4.23 ¦ 
  309. Gaenger Uwe, D-Heimenkirch               58   Heimenkirch                      1:32.33,4     24.44,8  (2584)  8        124.   4.23 ¦ 
  310. Kienzle Harald, D-Winnenden              65   TSV Neustadt/Rems                1:32.33,9     24.45,3  (2581)  8        125.   4.23 ¦ 
  311. Jackel Andreas, D-Weitnau                64   LG Kleinweiler-Wengen            1:32.35,9     24.47,3  (2192)  8        126.   4.23 ¦ 
  312. Endrich Markus, A-Dornbirn               66   LaufArt Bregenz                  1:32.37,0     24.48,4  (2116)  8        127.   4.23 ¦ 
  313. Lorinser Franz, D-Bad Waldsee            60   LG Kleinweiler-Wengen            1:32.38,7     24.50,1  (2226)  8        128.   4.23 ¦ 
  314. Fonti Patrick                            71   Aarau                            1:32.41,1     24.52,5  (3106)  7        141.   4.23 ¦ 
  315. Ravelli Felice, I-Casciago               53   A.S.D. Varese                    1:32.41,2     24.52,6  (2320)  9        36.    4.23 ¦ 
  316. Dvorac Tomi, Davos Platz                 68   Tracc Club Davos                 1:32.42,8     24.54,2  (2654)  7        142.   4.23 ¦ 
  317. Carnemolla Giovanni, I-Varese            51   A.S.D. Varese                    1:32.46,3     24.57,7  (3055)  9        37.    4.23 ¦ 
  318. Miehle Heinrich, D-Amtzell               61   SV-Amtzell                       1:32.48,0     24.59,4  (2262)  8        129.   4.23 ¦ 
  319. Taiana Giovanni, I-Albiolo (CO)          49   CRAL Atletica Aermacchi          1:32.49,2     25.00,6  (1076)  9        38.    4.23 ¦ 
  320. Romano Ruggero, I-Cantù Como             67   Team Lario                       1:32.51,6     25.03,0  (2697)  7        143.   4.24 ¦ 
  321. Kalb Wolfgang, A-Wolfurt                 61   LSG Varalberg                    1:32.53,5     25.04,9  (2197)  8        130.   4.24 ¦ 
  322. Hagmann Michael, Sennwald                83   STV Sennwald                     1:32.53,9     25.05,3  (2178)  7        144.   4.24 ¦ 
  323. Gregori Daniele                          55   Gordola                          1:32.56,3     25.07,7  (2553)  9        39.    4.24 ¦ 
  324. Fontana Massimo                          73   I-Lurate Caccivio                1:32.59,5     25.10,9  (2677)  7        145.   4.24 ¦ 
  325. Gorla Lorenzo                            66   I-Como                           1:33.02,4     25.13,8  (2163)  8        131.   4.24 ¦ 
  326. Krutek Laszlo, I-Milano                  78   individuale                      1:33.11,0     25.22,4  (1029)  7        146.   4.25 ¦ 
  327. Cappellari Guglielmo                     63   Sevelen                          1:33.11,8     25.23,2  (2076)  8        132.   4.25 ¦ 
  328. Gäumann Walter, Riedbach-Bern            68   TSV Frauenkappelen               1:33.15,2     25.26,6  (2568)  7        147.   4.25 ¦ 
  329. Dachs Karl, D-Bad Waldsee                62   Poldi Sport                      1:33.16,2     25.27,6  (3078)  8        133.   4.25 ¦ 
  330. Dattrino Sergio, Gorduno                 47   RC Bellinzona                    1:33.16,7     25.28,1  (2629)  9        40.    4.25 ¦ 
  331. Mossi Giuseppe, Maggia                   69   SC Locarno                       1:33.17,0     25.28,4  (2550)  7        148.   4.25 ¦ 
  332. Camponovo Ivan                           62   Coldrerio                        1:33.20,3     25.31,7  (3058)  8        134.   4.25 ¦ 
  333. Albrecht Peter, D-Tettnang               57   TSV Fischbach                    1:33.25,4     25.36,8  (2006)  8        135.   4.25 ¦ 
  334. Fagiani Egidio, I-Sorisole               57   Amatori Lazzaretto               1:33.27,2     25.38,6  (2120)  8        136.   4.25 ¦ 
  335. Morvillo Patrick                         71   Morbio Inferiore                 1:33.33,3     25.44,7  (2273)  7        149.   4.26 ¦ 
  336. Guder Karl-Günther, D-Leutkirck          58   TSG Leutkirck                    1:33.34,0     25.45,4  (2579)  8        137.   4.26 ¦ 
  337. Martini Andres                           77   Viganello                        1:33.39,3     25.50,7  (2678)  7        150.   4.26 ¦ 
  338. von Wartenburg Michele, Losone           66   SPL Locarnese                    1:33.42,4     25.53,8  (2400)  8        138.   4.26 ¦ 
  339. Tirelli Claudio                          58   Castel S. Pietro                 1:33.49,6     26.01,0  (2383)  8        139.   4.26 ¦ 
  340. Bez Roberto                              61   I-Milano                         1:33.50,1     26.01,5  (2037)  8        140.   4.26 ¦ 
  341. Pons Alberto, Cadro                      51   Tiatlon Team  Lugano             1:33.51,6     26.03,0  (2643)  9        41.    4.26 ¦ 
  342. Palma Lorenzo                            61   ITA-Sorna Lombardo               1:33.53,6     26.05,0  (2690)  8        141.   4.27 ¦ 
  343. Mathis Peter                             61   Beckenried                       1:33.53,7     26.05,1  (2250)  8        142.   4.27 ¦ 
  344. Kliffer Amir, D-Meersburg                69   LT Bernd Hübner Berlin           1:34.00,7     26.12,1  (2206)  7        151.   4.27 ¦ 
  345. Jakob Tobias, D-Radolfzell               79   SGA Yetis                        1:34.02,5     26.13,9  (2518)  7        152.   4.27 ¦ 
  346. Rieth Wolfgang, D-Baienfurt              53   LG Welfen                        1:34.02,8     26.14,2  (2325)  9        42.    4.27 ¦ 
  347. Martegani Gianni                         61   Cugnasco                         1:34.05,3     26.16,7  (2245)  8        143.   4.27 ¦ 
  348. Rusca Cornelio, Comano                   56   USC Capriaschese                 1:34.11,8     26.23,2  (2340)  9        43.    4.27 ¦ 
  349. Catelli Cesare                           74   I-Uggiate Trevano                1:34.15,2     26.26,6  (2080)  7        153.   4.28 ¦ 
  350. Fumagalli Patrick                        73   Castione                         1:34.15,6     26.27,0  (2143)  7        154.   4.28 ¦ 
  350. Thöni Albert                             58   Bonaduz                          1:34.15,6     26.27,0  (2630)  8        144.   4.28 ¦ 
  352. Albisetti Bruno, Morbio Inferiore        64   VIGOR Ligornetto                 1:34.18,7     26.30,1  (2004)  8        145.   4.28 ¦ 
  353. Citrini Massimo                          59   I-Crevoladossola (VB)            1:34.21,0     26.32,4  (2085)  8        146.   4.28 ¦ 
  354. Lösel Frank                              71   D-Bonn                           1:34.21,3     26.32,7  (3181)  7        155.   4.28 ¦ 
  355. Ravidà Sandro                            57   Buchs SG                         1:34.23,9     26.35,3  (2321)  8        147.   4.28 ¦ 
  356. Fluckiger Martin                         48   Chambésy                         1:34.24,6     26.36,0  (2132)  9        44.    4.28 ¦ 
  357. Macchi Silvano                           57   I-Castronno VA                   1:34.25,0     26.36,4  (2599)  8        148.   4.28 ¦ 
  358. Stirn Harald, D-Ellhofen                 48   TSV Willsbach                    1:34.25,4     26.36,8  (2469)  9        45.    4.28 ¦ 
  359. Müller Andreas, D-Amtzell                62   SV Amtzell                       1:34.28,3     26.39,7  (2278)  8        149.   4.28 ¦ 
  360. Galeandro Luca                           81   Coldrerio                        1:34.30,0     26.41,4  (2147)  7        156.   4.28 ¦ 
  361. Liberati Alberto, I-Chiavenna            66   GPV Valchiavenna                 1:34.32,2     26.43,6  (2640)  8        150.   4.28 ¦ 
  362. Rosa Vittorio                            67   I-Ballabio                       1:34.33,1     26.44,5  (2634)  7        157.   4.28 ¦ 
  363. Peirano Mauro                            65   Caslano                          1:34.42,7     26.54,1  (2575)  8        151.   4.29 ¦ 
  364. Sassi Maurizio, I-Milano                 65   Road Runner Club Miano           1:34.47,8     26.59,2  (3265)  8        152.   4.29 ¦ 
  365. Masolini Fabio                           61   I-Prata Camportaccio             1:34.52,3     27.03,7  (2647)  8        153.   4.29 ¦ 
  366. Sonic Muki, Locarno                      71   SPL Locarnese                    1:34.55,9     27.07,3  (2444)  7        158.   4.29 ¦ 
  367. Güdel Anton, Bern                        65   TSV Frauenkappelen               1:34.57,3     27.08,7  (2174)  8        154.   4.30 ¦ 
  368. Gervasini Cesare                         77   Pregassona                       1:34.58,0     27.09,4  (2445)  7        159.   4.30 ¦ 
  369. Posca Antonio                            66   I-Casnate                        1:35.00,2     27.11,6  (3603)  8        155.   4.30 ¦ 
  370. Prettenthaler Dieter, A-Hard             69   Wasserrettung Dornbirn           1:35.00,9     27.12,3  (3241)  7        160.   4.30 ¦ 
  371. Parovina Adelio, I-Casale Monferrato     47   Junior Atletica                  1:35.01,3     27.12,7  (3643)  9        46.    4.30 ¦ 
  372. Vitale Alberto                           61   I-Carlazzo Como                  1:35.01,6     27.13,0  (3399)  8        156.   4.30 ¦ 
  373. Stenz Michael, Lostallo                  85   Quadrifoglio                     1:35.01,7     27.13,1  (2683)  7        161.   4.30 ¦ 
  374. Paulmichl Peter, Bärschwil               65   Laufsportgruppe Laufen           1:35.03,3     27.14,7  (2297)  8        157.   4.30 ¦ 
  375. Ortelli Fabrizio, I-Menaggio CO          71   Pol. Porlezzese                  1:35.05,8     27.17,2  (3556)  7        162.   4.30 ¦ 
  376. Rigort Jens                              67   Bülach                           1:35.06,3     27.17,7  (2539)  7        163.   4.30 ¦ 
  377. Frank Daniel                             77   Buochs                           1:35.07,3     27.18,7  (2136)  7        164.   4.30 ¦ 
  378. Moosmann Thomas, D-Wetzisreute           67   LT Oberankenreute                1:35.08,6     27.20,0  (3507)  7        165.   4.30 ¦ 
  379. Buono Paolo, I-Carlazzo CO               58   ASD Porlezzese                   1:35.10,1     27.21,5  (3547)  8        158.   4.30 ¦ 
  380. Caprani Fabio                            71   I-Sala Comacina                  1:35.13,1     27.24,5  (2077)  7        166.   4.30 ¦ 
  381. Blaser Daniel, Bern                      65   TSV Frauenkappelen               1:35.13,3     27.24,7  (2047)  8        159.   4.30 ¦ 
  382. Ballerini Mauro, Camorino                51   Fitness Team Sci Club Lumino     1:35.13,8     27.25,2  (2022)  9        47.    4.30 ¦ 
  382. Rohrer Lukas, Alpnach Dorf               75   Biräweggä                        1:35.13,8     27.25,2  (3488)  7        167.   4.30 ¦ 
  384. Zappia Mario, I-Crevoladossola           60   Atletica Ossolana 2000           1:35.18,4     27.29,8  (2652)  8        160.   4.31 ¦ 
  385. Mauri Fabio, I-Cantù                     52   Fecchio Group                    1:35.19,0     27.30,4  (3205)  9        48.    4.31 ¦ 
  386. Fogà Ernesto, I-Cantù                    53   Fechio Group                     1:35.19,1     27.30,5  (3105)  9        49.    4.31 ¦ 
  387. Moretti Luca                             67   Tremona                          1:35.19,9     27.31,3  (2456)  7        168.   4.31 ¦ 
  388. Berberoglu Daniel                        78   A-Bregenz                        1:35.20,3     27.31,7  (2032)  7        169.   4.31 ¦ 
  388. Sprinz Karl, D-Friedrichshafen           47   BSG MTU                          1:35.20,3     27.31,7  (2375)  9        50.    4.31 ¦ 
  390. Wirth Josef, D-Oberteuringen             59   SV Oberteuringen Lauftreff       1:35.22,4     27.33,8  (2411)  8        161.   4.31 ¦ 
  391. Preiser Andreas, D-Waldburg              63   ASV Waldburg                     1:35.24,0     27.35,4  (1053)  8        162.   4.31 ¦ 
  392. Pinotti Luca, I-Seregno                  67   Deportivo Pippo                  1:35.25,7     27.37,1  (1046)  7        170.   4.31 ¦ 
  393. Robadey Valerio                          73   Caslano                          1:35.29,3     27.40,7  (2437)  7        171.   4.31 ¦ 
  394. Stutz Dan, Brissago                      89   Virtus Locarno                   1:35.30,4     27.41,8  (2674)  11       8.     4.31 ¦ 
  395. Diem Franz                               52   A-Dornbirn                       1:35.34,7     27.46,1  (2108)  9        51.    4.31 ¦ 
  396. Dellea Daniele, Giumaglio                71   Soc. Canottieri Locarno          1:35.38,1     27.49,5  (2103)  7        172.   4.31 ¦ 
  397. Jenoli Jean-Pierre                       71   Quartino                         1:35.39,3     27.50,7  (2470)  7        173.   4.32 ¦ 
  398. Fogliada Paolo                           68   I-Prato Camportaccio             1:35.46,3     27.57,7  (2645)  7        174.   4.32 ¦ 
  399. Pfeiffer Klaus                           58   Lommiswil                        1:35.47,3     27.58,7  (2544)  8        163.   4.32 ¦ 
  400. Kurz Peter                               56   FL-Schellenberg                  1:35.47,5     27.58,9  (2215)  9        52.    4.32 ¦ 
  401. Suter Peter A.                           57   Ossingen                         1:35.59,6     28.11,0  (2566)  8        164.   4.32 ¦ 
  402. Seidel Knut H., D-Landsberg am Lech      70   BV Borussia Dortmund 09          1:36.01,7     28.13,1  (2482)  7        175.   4.33 ¦ 
  403. Grigioni Marco, I-Liusago/CO             74   Nuova Libertas Como              1:36.03,3     28.14,7  (2172)  7        176.   4.33 ¦ 
  404. Andres Mario                             60   I-Milano                         1:36.04,3     28.15,7  (2672)  8        165.   4.33 ¦ 
  405. Lunghi Giuseppe, I-Cantù                 49   Fecchio Group                    1:36.04,5     28.15,9  (3187)  9        53.    4.33 ¦ 
  406. Squaratti Andrea, I-Gozzano              85   A.S.D. I due Soli                1:36.05,9     28.17,3  (2377)  7        177.   4.33 ¦ 
  407. Baumann Werner, D-Bodnegg                61   SV Amtzell                       1:36.07,0     28.18,4  (2029)  8        166.   4.33 ¦ 
  408. Stärk Manfred, D-Bad Waldsee             65   Poldi Sport Bad Waldsee          1:36.10,2     28.21,6  (2578)  8        167.   4.33 ¦ 
  409. Wächter Bruno                            62   Hendschiken                      1:36.13,2     28.24,6  (2504)  8        168.   4.33 ¦ 
  410. De Franceschi Joan                       88   Losone                           1:36.16,6     28.28,0  (3650)  11       9.     4.33 ¦ 
  411. Bianchi Cesare                           67   I-Como                           1:36.17,4     28.28,8  (2038)  7        178.   4.33 ¦ 
  412. Soldati Walter, Morbio Inferiore         51   SPL Locarnese                    1:36.19,1     28.30,5  (2670)  9        54.    4.33 ¦ 
  413. Zaro Patrizio, I-Varese                  54   A.S.D. Varese                    1:36.19,2     28.30,6  (3353)  9        55.    4.33 ¦ 
  414. Giugni Marco                             52   Locarno                          1:36.19,3     28.30,7  (2509)  9        56.    4.33 ¦ 
  415. Fattorni Renato                          70   I-Torno                          1:36.19,8     28.31,2  (2122)  7        179.   4.33 ¦ 
  416. Cantamessi Tom, Cadempino                69   Vedeggio Calcio                  1:36.23,1     28.34,5  (2075)  7        180.   4.34 ¦ 
  417. Dellatorre Mario                         70   I-Cernobbio                      1:36.24,5     28.35,9  (2102)  7        181.   4.34 ¦ 
  418. Pedrazzini Francesco, I-Spino d'Adda     60   Virtus Crema                     1:36.25,8     28.37,2  (2589)  8        169.   4.34 ¦ 
  419. Weisshaupt Reto, Zürich                  68   Virgin Runners                   1:36.28,3     28.39,7  (3314)  7        182.   4.34 ¦ 
  420. Mellini Massimiliano, Locarno            67   Botafogo                         1:36.29,0     28.40,4  (2537)  7        183.   4.34 ¦ 
  421. Ebbing Eddy                              70   St. Niklausen LU                 1:36.31,3     28.42,7  (2113)  7        184.   4.34 ¦ 
  422. Saler Peter, A-Dornbirn                  64   Härte Runners                    1:36.31,4     28.42,8  (2345)  8        170.   4.34 ¦ 
  423. Gerosa Matteo                            73   Riva S. Vitale                   1:36.32,3     28.43,7  (2151)  7        185.   4.34 ¦ 
  424. Scürch Frauz                             59   Rothenburg                       1:36.35,9     28.47,3  (2665)  8        171.   4.34 ¦ 
  425. Anesa Fabrizio, I-Luino                  68   Luino Verbano Triathlon          1:36.37,0     28.48,4  (3007)  7        186.   4.34 ¦ 
  426. Tibiletti Giuseppe, I-Varese             38   A.S.D. Varese                    1:36.39,9     28.51,3  (2382)  10       4.     4.34 ¦ 
  427. Colonna Matteo                           75   I-Villa Guardia                  1:36.40,9     28.52,3  (3598)  7        187.   4.34 ¦ 
  428. Camnasio Michele                         71   Manno                            1:36.42,6     28.54,0  (2072)  7        188.   4.35 ¦ 
  429. Travaini Francesco                       58   Riva S. Vitale                   1:36.42,7     28.54,1  (2387)  8        172.   4.35 ¦ 
  430. Poma Stefano                             67   Mendrisio                        1:36.44,5     28.55,9  (2312)  7        189.   4.35 ¦ 
  431. Ballerini Pierangelo, I-Olgiate Comasco  48   Tommy Sport                      1:36.48,7     29.00,1  (2604)  9        57.    4.35 ¦ 
  432. Dal Pozzo Marco, Viganello               51   SP  Camignolo                    1:36.50,2     29.01,6  (2430)  9        58.    4.35 ¦ 
  433. Mäder Anton, Fribourg                    70   CA Belfaux                       1:36.52,1     29.03,5  (3189)  7        190.   4.35 ¦ 
  434. Erb Fritz, D-Bohlheim                    66   LZ Herbrechtingen                1:36.53,6     29.05,0  (2488)  8        173.   4.35 ¦ 
  435. Pedrazzoli Tiziano                       71   Locarno                          1:36.55,0     29.06,4  (2576)  7        191.   4.35 ¦ 
  436. Freidl Marco, Russikon                   85   FC Russikon                      1:36.57,8     29.09,2  (2442)  7        192.   4.35 ¦ 
  436. Rutari Paolo                             63   Lugano                           1:36.57,8     29.09,2  (2341)  8        174.   4.35 ¦ 
  438. Berta Elvezio, Breganzona                43   USC Capriaschese                 1:36.58,8     29.10,2  (2471)  10       5.     4.35 ¦ 
  439. Salini Alberto, I-Ardenno                46   GS Talamona                      1:37.01,5     29.12,9  (2438)  10       6.     4.35 ¦ 
  440. Gaiani Sergio, I-Comerio                 54   A.S.D. Varese                    1:37.03,0     29.14,4  (2146)  9        59.    4.35 ¦ 
  441. Menteli Daniel, Uerzlikon                63   Tri Team Zugerland               1:37.04,4     29.15,8  (2256)  8        175.   4.36 ¦ 
  442. Bianchi Nicola, I-Cernobbio              68   CAV                              1:37.09,7     29.21,1  (2668)  7        193.   4.36 ¦ 
  443. Leoni Claudio                            86   Rivera                           1:37.13,5     29.24,9  (2507)  7        194.   4.36 ¦ 
  444. Ferraris Luca                            63   I-Valmorea                       1:37.19,9     29.31,3  (3100)  8        176.   4.36 ¦ 
  445. Da Silva Fernandes Francisco             67   Agno                             1:37.21,2     29.32,6   (387)  7        195.   4.36 ¦ 
  446. Quadranti Massimiliano                   ??   I-Olgiate Comasco                1:37.21,9     29.33,3  (3242)  7        196.   4.36 ¦ 
  447. Pozzoni Maurizio                         78   I-Vedano Olona                   1:37.22,1     29.33,5  (3572)  7        197.   4.36 ¦ 
  448. Füllemann Markus                         73   Gerra (Gambarogno)               1:37.26,5     29.37,9  (2142)  7        198.   4.37 ¦ 
  449. Müller Wolfgang, D-Herbrechtingen        61   LT Herbrechtingen                1:37.27,3     29.38,7  (2282)  8        177.   4.37 ¦ 
  450. Bianda Davide, Losone                    72   Triteam Ticino                   1:37.27,5     29.38,9  (3392)  7        199.   4.37 ¦ 
  451. Bottinelli Fabio                         61   I-Ronago                         1:37.29,8     29.41,2  (3480)  8        178.   4.37 ¦ 
  452. Zanzi Gabriele, Ponte Capriasca          63   ASCO Lugano                      1:37.33,6     29.45,0  (3559)  8        179.   4.37 ¦ 
  453. Lorenzetti Dante, Magliaso               62   Motolot                          1:37.33,9     29.45,3  (2225)  8        180.   4.37 ¦ 
  454. Paltenghi Fausto, Caslano                61   Winterthur Cornaredo             1:37.39,8     29.51,2  (2295)  8        181.   4.37 ¦ 
  455. Carpani Enrico                           58   Savosa                           1:37.41,5     29.52,9  (3580)  8        182.   4.37 ¦ 
  456. Pera Michele, Bignasco                   62   SPL Locarnese                    1:37.47,1     29.58,5  (2302)  8        183.   4.38 ¦ 
  457. Malaer Hansjuerg, Trimmis                61   Escapade II                      1:37.47,5     29.58,9  (2237)  8        184.   4.38 ¦ 
  458. Laudato Adriano, Locarno                 54   SPL Locarnese                    1:37.47,7     29.59,1  (2218)  9        60.    4.38 ¦ 
  459. Bissig Hans                              51   Cham                             1:37.49,2     30.00,6  (2046)  9        61.    4.38 ¦ 
  460. Nutt Robert, Chur                        60   Schwauni                         1:37.50,4     30.01,8  (3652)  8        185.   4.38 ¦ 
  461. Monaco Marzio                            68   Losone                           1:37.50,9     30.02,3  (3400)  7        200.   4.38 ¦ 
  462. Schilling Hans                           53   Islikon                          1:37.52,0     30.03,4  (2357)  9        62.    4.38 ¦ 
  463. Brenn Jürg, Zürich                       50   ASVZ Zürich                      1:37.52,5     30.03,9  (2692)  9        63.    4.38 ¦ 
  464. Croft Andrew                             66   Noville                          1:38.01,4     30.12,8  (2097)  8        186.   4.38 ¦ 
  464. Meierhofer Andy                          71   Celerina                         1:38.01,4     30.12,8  (2253)  7        201.   4.38 ¦ 
  466. Maggini Andrea                           74   Lumino                           1:38.02,7     30.14,1  (3191)  7        202.   4.38 ¦ 
  466. Maggini Marco                            77   Lumino                           1:38.02,7     30.14,1  (3193)  7        202.   4.38 ¦ 
  468. Monguzzi Paolino, I-Meda                 55   Calexico                         1:38.12,8     30.24,2  (3526)  9        64.    4.39 ¦ 
  469. Villa Marcello, I-Sesto San Giovanni     56   Calexico                         1:38.13,0     30.24,4  (3529)  9        65.    4.39 ¦ 
  470. Turconi Mario, I-Villa Guardia           55   Calexico                         1:38.13,8     30.25,2  (3528)  9        66.    4.39 ¦ 
  471. Roberto Niccoli, I-Bisuschio             66   Bisuschio                        1:38.15,6     30.27,0  (2676)  8        187.   4.39 ¦ 
  472. Hertsch Thomas, D-Primisweiler           71   LT Brunnenstub                   1:38.21,4     30.32,8  (2531)  7        204.   4.39 ¦ 
  473. Civatti Abramo                           75   Riva S. Vitale                   1:38.26,4     30.37,8  (2086)  7        205.   4.39 ¦ 
  474. Gibilisco Sebastiano                     57   Tesserete                        1:38.28,3     30.39,7  (2489)  8        188.   4.40 ¦ 
  475. Broetto Davide, I-Luino                  66   Luino Verbano Triathlon          1:38.30,7     30.42,1  (2061)  8        189.   4.40 ¦ 
  476. Bertoni Giuseppe                         58   Herzogenbuchsee                  1:38.30,8     30.42,2  (2455)  8        190.   4.40 ¦ 
  477. Juhas Markus, D-Aulendorf                58   SGA Yetis                        1:38.31,1     30.42,5  (2519)  8        191.   4.40 ¦ 
  478. Lucchini Fausto                          47   Gordola                          1:38.32,9     30.44,3  (2228)  9        67.    4.40 ¦ 
  479. Pongelli Marco, Rivera                   55   SP Camignolo                     1:38.33,0     30.44,4  (1051)  9        68.    4.40 ¦ 
  480. Notarianni Danilo                        67   Mendrisio                        1:38.36,7     30.48,1  (3586)  7        206.   4.40 ¦ 
  481. Hugel Walter                             58   Brissago                         1:38.37,5     30.48,9  (2187)  8        192.   4.40 ¦ 
  482. Allemann Dominic, Solothurn              80   TV Solothurn                     1:38.37,7     30.49,1  (2007)  7        207.   4.40 ¦ 
  483. Meier Daniel                             65   FL-Nendeln                       1:38.38,4     30.49,8  (2542)  8        193.   4.40 ¦ 
  484. Klee Anton, Zürich                       56   Ursi's Runner                    1:38.39,0     30.50,4  (2205)  9        69.    4.40 ¦ 
  485. Masciorini Mauro, Agarone                56   Vis Nova                         1:38.39,2     30.50,6  (2247)  9        70.    4.40 ¦ 
  486. Casati Fabio                             70   I-Como                           1:38.42,4     30.53,8  (2546)  7        208.   4.40 ¦ 
  487. Silvanti Luca                            71   Tenero                           1:38.44,1     30.55,5  (2602)  7        209.   4.40 ¦ 
  488. Bolognesi Tiziano                        66   Viganello                        1:38.51,4     31.02,8  (2498)  8        194.   4.41 ¦ 
  488. Scognamilio Enzo                         66   Lugano                           1:38.51,4     31.02,8  (3542)  8        194.   4.41 ¦ 
  490. Kliner Francesco                         58   Mendrisio                        1:38.51,8     31.03,2  (2459)  8        196.   4.41 ¦ 
  491. Marzano Mario, Bellinzona                63   RCB Bellinzona                   1:38.52,2     31.03,6  (2585)  8        197.   4.41 ¦ 
  492. Manetti Alberto, Gorduno                 63   Runner Bellinzona                1:38.52,4     31.03,8  (2480)  7        210.   4.41 ¦ 
  493. Ruga Adriano, I-Gozzano                  68   A.S.D. I due Soli                1:38.53,0     31.04,4  (2337)  7        211.   4.41 ¦ 
  494. Stroebele Harald, D-Schlier              67   LT Oberankenreute                1:38.53,9     31.05,3  (3506)  7        212.   4.41 ¦ 
  495. Torriani Luca                            79   Lugano                           1:38.54,2     31.05,6  (2384)  7        213.   4.41 ¦ 
  496. Eisele Guenther, D-Weingarten            62   LT Oberankenreute                1:38.55,8     31.07,2  (3510)  8        198.   4.41 ¦ 
  497. Schneider Juergen, D-Unterankenreute     61   LT Oberankenreute                1:38.55,9     31.07,3  (3508)  8        199.   4.41 ¦ 
  498. Berné Luciano, I-Caravate VA             43   GP Miralago                      1:39.00,4     31.11,8  (3581)  10       7.     4.41 ¦ 
  499. Zbinden Peter                            59   Spiez                            1:39.00,6     31.12,0  (2414)  8        200.   4.41 ¦ 
  500. Rodigari Franco, Novaggio                54   AS Capriaschese                  1:39.02,0     31.13,4  (2635)  9        71.    4.41 ¦ 
  501. Bencheikh Mamoun, Biel/Bienne            66   CC Nidau                         1:39.03,3     31.14,7  (2574)  8        201.   4.41 ¦ 
  502. Bonomi Davide                            69   I-Sedriano                       1:39.06,7     31.18,1  (2050)  7        214.   4.41 ¦ 
  503. Weissenhofer Helmuth                     68   FL-Eschen                        1:39.13,6     31.25,0  (2406)  7        215.   4.42 ¦ 
  504. Airoldi Giorgio                          ??   Minusio                          1:39.14,5     31.25,9  (2506)  7        216.   4.42 ¦ 
  505. Moschioni Doriano, I-Olgiate Comasco     54   Tommy Sport                      1:39.16,2     31.27,6  (2603)  9        72.    4.42 ¦ 
  506. Ferrini Efrem                            70   Gordola                          1:39.17,2     31.28,6  (2125)  7        217.   4.42 ¦ 
  507. Quarenghi Alessandro                     52   I-Dongo                          1:39.17,8     31.29,2  (3567)  9        73.    4.42 ¦ 
  508. Mazzucchelli Michele                     71   Cagiallo                         1:39.29,9     31.41,3  (2251)  7        218.   4.42 ¦ 
  509. Melera Luca                              56   Breganzona                       1:39.30,2     31.41,6  (3210)  9        74.    4.42 ¦ 
  510. Di Stefano Roberto                       55   Pregassona                       1:39.31,7     31.43,1  (3348)  9        75.    4.43 ¦ 
  511. Bongiorno Nicolo                         76   I-Milano                         1:39.35,1     31.46,5  (3036)  7        219.   4.43 ¦ 
  512. Bozzini Claudio, Arbedo                  63   SP Locarnese                     1:39.36,5     31.47,9  (3372)  8        202.   4.43 ¦ 
  513. Winkelmann Detlef, D-Rheinfelden         64   LCM Rheinfelden                  1:39.37,6     31.49,0  (3318)  8        203.   4.43 ¦ 
  514. Maffi Daniele, Viganello                 76   VSC                              1:39.38,4     31.49,8  (3635)  7        220.   4.43 ¦ 
  515. Koetter Reiner                           57   Küssnacht am Rigi                1:39.38,7     31.50,1  (2209)  8        204.   4.43 ¦ 
  516. Colnaghi Piercarlo, I-Cantù              56   Calexico                         1:39.47,3     31.58,7  (3522)  9        76.    4.43 ¦ 
  517. Zeolla Giuseppe                          69   Minusio                          1:39.53,4     32.04,8  (2427)  7        221.   4.44 ¦ 
  518. Blaettler René, Luzern                   67   Velobude Luzern                  1:39.54,4     32.05,8  (2418)  7        222.   4.44 ¦ 
  519. Andreas Rugel                            81   D-Baienfurt                      1:39.57,4     32.08,8  (2014)  7        223.   4.44 ¦ 
  520. Cloetta Andri, Manno                     76   USC Capriaschese                 1:39.58,5     32.09,9  (2088)  7        224.   4.44 ¦ 
  521. Marinoni Giorgio, I-Guanzate             86   Atl. OSG Guanzate                1:40.07,2     32.18,6  (2612)  7        225.   4.44 ¦ 
  521. Zueger Raffaele                          77   Vezia                            1:40.07,2     32.18,6  (3385)  7        225.   4.44 ¦ 
  523. Ghielmetti Emilio                        68   I-Valmorea                       1:40.13,4     32.24,8  (2152)  7        227.   4.45 ¦ 
  524. Pellegrini Luigi                         44   S. Pietro                        1:40.15,5     32.26,9  (3636)  10       8.     4.45 ¦ 
  525. Brotzge René                             58   Niederhasli                      1:40.16,8     32.28,2  (3044)  8        205.   4.45 ¦ 
  526. Schneeberger Markus, Spiez               56   Lauftraeff Spiez                 1:40.17,7     32.29,1  (3272)  9        77.    4.45 ¦ 
  527. Bosisio Simone                           73   S. Antonino                      1:40.18,1     32.29,5  (2472)  7        228.   4.45 ¦ 
  527. Franzetti Fulvio                         67   I-Cannero Riviera                1:40.18,1     32.29,5  (2594)  7        228.   4.45 ¦ 
  529. Meier Ralf                               67   -Bangor N.Ireland                1:40.22,9     32.34,3  (2462)  7        230.   4.45 ¦ 
  530. Valente Tiziano, I-Milano                72   Società Canottieri Milano        1:40.28,2     32.39,6  (1069)  7        231.   4.45 ¦ 
  531. Ammann Thomas                            66   Sennwald                         1:40.28,4     32.39,8  (3006)  8        206.   4.45 ¦ 
  532. Vecchi Sergio, Lamone-Cadempino          60   USC Capriaschese                 1:40.29,2     32.40,6  (2394)  8        207.   4.45 ¦ 
  533. Merlo Maurizio                           62   Novazzano                        1:40.29,5     32.40,9  (2258)  8        208.   4.45 ¦ 
  534. Pinotti Franco                           65   I-Arcisate                       1:40.30,0     32.41,4  (3618)  8        209.   4.45 ¦ 
  535. Foligno Andrea                           67   I-Como                           1:40.30,4     32.41,8  (3600)  7        232.   4.45 ¦ 
  536. Kuster Herbert Jun., Engelberg           87   LT Engelberg                     1:40.31,4     32.42,8  (2216)  11       10.    4.45 ¦ 
  537. Deli Graziano                            63   Ruvigliana                       1:40.31,6     32.43,0  (3561)  8        210.   4.45 ¦ 
  538. Ehrhart Jürgen, D-Bad Schussenried       71   LT Otterswang                    1:40.32,2     32.43,6  (2514)  7        233.   4.45 ¦ 
  539. Politta Dino, Gordola                    45   SAG Gordola                      1:40.35,3     32.46,7  (3539)  10       9.     4.46 ¦ 
  540. Mora Fulgencio                           72   Losone                           1:40.36,5     32.47,9  (3575)  7        234.   4.46 ¦ 
  541. Vitta Manlio                             71   I-Casnate C. Bernate             1:40.37,8     32.49,2  (3591)  7        235.   4.46 ¦ 
  542. Santamaria Claudio, Cugnasco             60   SPL Locarnese                    1:40.42,5     32.53,9  (2349)  8        211.   4.46 ¦ 
  543. Lipani Daniele, I-Besano                 68   Aermacchi                        1:40.43,2     32.54,6  (2661)  7        236.   4.46 ¦ 
  544. Leoni Luca                               58   Rivera                           1:40.46,0     32.57,4  (2508)  8        212.   4.46 ¦ 
  545. Rossetti Massimo                         65   S. Antonino                      1:40.46,4     32.57,8  (2332)  8        213.   4.46 ¦ 
  546. De Vries Bert Jan, Speicher              63   TV Teufen                        1:40.47,5     32.58,9  (2642)  8        214.   4.46 ¦ 
  547. Colombini Christian                      70   Morbio Inferiore                 1:40.50,4     33.01,8  (2091)  7        237.   4.46 ¦ 
  548. Odermatt Urs                             55   Eich                             1:40.51,2     33.02,6  (3448)  9        78.    4.46 ¦ 
  549. Jörg Pelz                                75   Lugano                           1:40.52,5     33.03,9  (2496)  7        238.   4.46 ¦ 
  550. Guerini Danilo                           59   Reinach BL                       1:40.53,9     33.05,3  (3125)  8        215.   4.46 ¦ 
  551. Conchedda Pierluigi, I-Varese            55   Atl. Verbano                     1:40.57,0     33.08,4  (3609)  9        79.    4.47 ¦ 
  552. Weiland Andreas                          71   Neuchâtel                        1:40.58,9     33.10,3  (2405)  7        239.   4.47 ¦ 
  553. Grana Alessandro                         70   Lugano                           1:41.00,2     33.11,6  (3467)  7        240.   4.47 ¦ 
  554. van der Goot Erik                        57   I-Besozzo                        1:41.00,3     33.11,7  (2392)  8        216.   4.47 ¦ 
  555. Meroni Maurizio                          69   I-Como                           1:41.00,5     33.11,9  (2259)  7        241.   4.47 ¦ 
  556. Stefanicki François, Brissago            48   SFG Brissago                     1:41.03,4     33.14,8  (2378)  9        80.    4.47 ¦ 
  557. Quellmalz Peter, D-Rheinfelden           58   LCM Rheinfelden                  1:41.08,4     33.19,8  (2315)  8        217.   4.47 ¦ 
  558. Ruotolo Antonio                          65   Bosco Luganese                   1:41.10,0     33.21,4  (3440)  8        218.   4.47 ¦ 
  559. Cino Piero                               57   Sementina                        1:41.10,3     33.21,7  (2481)  8        219.   4.47 ¦ 
  560. Ronchetti Stefano                        63   I-Como                           1:41.12,7     33.24,1  (2331)  8        220.   4.47 ¦ 
  561. Dimitriadis Lorenzo, I-Orta San Giulio   75   A.S.D. I due Soli                1:41.13,7     33.25,1  (2109)  7        242.   4.47 ¦ 
  562. Gemperli Pi, Hagendorn                   47   tri team zugerland               1:41.15,9     33.27,3  (2450)  9        81.    4.47 ¦ 
  563. Odermatt Umberto, Biasca                 58   SPL Locarnese                    1:41.18,1     33.29,5  (1043)  8        221.   4.48 ¦ 
  564. Locherer Paul, D-Amtzell                 55   SV Amtzell                       1:41.21,5     33.32,9  (3175)  9        82.    4.48 ¦ 
  565. Infanti Silvano                          60   Frauenkappelen                   1:41.23,9     33.35,3  (2189)  8        222.   4.48 ¦ 
  566. Göring Peter, D-Oberteuringen            54   SV Oberteuringen                 1:41.24,1     33.35,5  (2162)  9        83.    4.48 ¦ 
  567. Magni Fiorenzo                           62   Horgen                           1:41.27,1     33.38,5  (3415)  8        223.   4.48 ¦ 
  568. Völk Franz, D-Friedrichshafen            58   Lise bewegt                      1:41.28,6     33.40,0  (2398)  8        224.   4.48 ¦ 
  569. Soldà Filippo, I-Pella                   79   A.S.D. I due Soli                1:41.33,6     33.45,0  (2368)  7        243.   4.48 ¦ 
  570. Konrad Marco, D-Ravensburg               74   LG Welfen                        1:41.35,5     33.46,9  (1028)  7        244.   4.48 ¦ 
  571. Cis Alessandro, I-Varese                 68   A.S.D. Varese                    1:41.37,0     33.48,4  (3068)  7        245.   4.48 ¦ 
  572. Gärtner Marcel, D-Vogt                   81   OSK Waschbären                   1:41.37,5     33.48,9  (1093)  7        246.   4.49 ¦ 
  573. Marano Aldo                              46   I-Menaggio                       1:41.38,5     33.49,9  (3631)  10       10.    4.49 ¦ 
  574. Rümmele Karl, A-Dornbirn                 52   BSC                              1:41.41,1     33.52,5  (2339)  9        84.    4.49 ¦ 
  575. Bettina Alessandro                       68   I-Como                           1:41.46,6     33.58,0  (3027)  7        247.   4.49 ¦ 
  576. Rüdisühli Willi                          58   Sennwald                         1:41.53,5     34.04,9  (3258)  8        225.   4.49 ¦ 
  577. Gautiero Amedeo                          69   I-Como                           1:41.54,8     34.06,2  (2148)  7        248.   4.49 ¦ 
  578. Brunati Martin                           84   Maggia                           1:41.56,6     34.08,0  (3047)  7        249.   4.49 ¦ 
  579. Köhler Stefan, D-Waldburg                60   ASV Waldburg                     1:41.58,2     34.09,6  (2210)  8        226.   4.49 ¦ 
  579. Ramos Mario                              61   Gordola                          1:41.58,2     34.09,6  (3246)  8        226.   4.49 ¦ 
  581. Zamperini Ettore, Chiasso                52   Coas Como                        1:41.59,1     34.10,5  (3323)  9        85.    4.50 ¦ 
  582. Crivellari Maurizio                      69   I-Valmorea                       1:41.59,5     34.10,9  (2095)  7        250.   4.50 ¦ 
  583. Dadò Luca                                66   Locarno                          1:42.05,3     34.16,7  (3401)  8        228.   4.50 ¦ 
  584. Greggio Giorgio                          67   I-Como                           1:42.11,5     34.22,9  (2170)  7        251.   4.50 ¦ 
  585. Cortelezzi Paolo                         73   Vezia                            1:42.14,7     34.26,1  (3074)  7        252.   4.50 ¦ 
  586. Cortese Giuseppe, I-Como                 58   SPL Locarnese                    1:42.20,8     34.32,2  (2092)  8        229.   4.51 ¦ 
  587. Baccanelli Stefano                       59   Carona                           1:42.22,2     34.33,6  (2021)  8        230.   4.51 ¦ 
  588. Krautzig Joachim                         46   Widen                            1:42.24,1     34.35,5  (3412)  10       11.    4.51 ¦ 
  589. Kasper Bernhard                          51   Cugnasco                         1:42.27,2     34.38,6  (2200)  9        86.    4.51 ¦ 
  590. Posca Daniele                            68   I-Como                           1:42.27,4     34.38,8  (2547)  7        253.   4.51 ¦ 
  591. Kireev Alexandre                         55   St-Sulpice VD                    1:42.28,6     34.40,0  (2436)  9        87.    4.51 ¦ 
  592. Bergamaschi Valerio                      51   I-Cannobio                       1:42.29,4     34.40,8  (3621)  9        88.    4.51 ¦ 
  593. Zucchi Massimo, I-Gozzano                64   A.S.D. I due Soli                1:42.30,7     34.42,1  (2417)  8        231.   4.51 ¦ 
  594. Martinelli Stefano, I-Luino              78   Luino Verbano Triathlon          1:42.34,7     34.46,1  (3202)  7        254.   4.51 ¦ 
  594. Zanin Andrea, I-Luino                    75   Luino Verbano Triathlon          1:42.34,7     34.46,1  (3325)  7        254.   4.51 ¦ 
  596. Bertozzi Enrico                          64   Canobbio                         1:42.35,3     34.46,7  (3026)  8        232.   4.51 ¦ 
  597. Veghini Alberto, I-Bisuschio             86   Bisuschio                        1:42.37,7     34.49,1  (3628)  7        256.   4.51 ¦ 
  598. Sewell Stephan, Ponte Capriasca          65   USC Capriaschese                 1:42.38,9     34.50,3  (2366)  8        233.   4.51 ¦ 
  599. Bianchi Lorenzo, I-Varese                51   A.S.D. Varese                    1:42.40,9     34.52,3  (2040)  9        89.    4.52 ¦ 
  600. Schnellmann Toni, Galgenen               48   TSV Galgenen                     1:42.41,0     34.52,4  (3410)  9        90.    4.52 ¦ 
  601. Giorgetti Fabio, Gravesano               67   SAP Purasca                      1:42.49,1     35.00,5  (2156)  7        257.   4.52 ¦ 
  602. Beretta Adriano, Arcegno                 70   SPL Locarnese                    1:42.50,0     35.01,4  (2033)  7        258.   4.52 ¦ 
  603. Pesenti Giuseppe                         57   I-Bergamo                        1:42.53,9     35.05,3  (2304)  8        234.   4.52 ¦ 
  604. Monn Jgnazi, Sedrun                      58   Sedrun TC                        1:42.56,4     35.07,8  (3583)  8        235.   4.52 ¦ 
  605. Marti Urs                                50   Zollikofen                       1:42.58,2     35.09,6  (3468)  9        91.    4.52 ¦ 
  606. Petralli Raffaele                        68   Cadro                            1:42.59,7     35.11,1  (3437)  7        259.   4.52 ¦ 
  607. Donati Gianni, Vaglio                    48   USC Capriaschese                 1:43.00,0     35.11,4  (2607)  9        92.    4.52 ¦ 
  608. De Pascalis Mauro, I-Bolzano             67   Dribbling BZ                     1:43.05,1     35.16,5  (3518)  7        260.   4.53 ¦ 
  609. Riva Roberto, I-Varese                   50   A.S.D. Varese                    1:43.10,6     35.22,0  (3251)  9        93.    4.53 ¦ 
  610. Scarpazza Flavio                         69   I-Clivio                         1:43.11,1     35.22,5  (3266)  7        261.   4.53 ¦ 
  611. Hollenstein Gernot                       62   A-Lustenau                       1:43.11,3     35.22,7  (2185)  8        236.   4.53 ¦ 
  612. Tholke Wilfried, D-Kißlegg               50   LT Oberankenreute                1:43.11,9     35.23,3  (3509)  9        94.    4.53 ¦ 
  613. Simoni Claudio                           51   Gordola                          1:43.12,7     35.24,1  (3331)  9        95.    4.53 ¦ 
  614. Grubenmann Marco                         59   Ponte Capriasca                  1:43.13,2     35.24,6  (3124)  8        237.   4.53 ¦ 
  615. Fendoni Mario, Gordola                   62   SPL Locarnese                    1:43.13,5     35.24,9  (2123)  8        238.   4.53 ¦ 
  616. Cavegn Gino, Sedrun                      47   Sedru TC                         1:43.13,6     35.25,0  (3584)  9        96.    4.53 ¦ 
  617. Kober Martin                             60   D-Amtzell                        1:43.17,9     35.29,3  (2208)  8        239.   4.53 ¦ 
  618. Borella Attilio                          47   Giubiasco                        1:43.19,6     35.31,0  (2052)  9        97.    4.53 ¦ 
  619. Ponza Gianni                             50   I-Dongo                          1:43.20,3     35.31,7  (3566)  9        98.    4.53 ¦ 
  620. Rezzoli Luciano, Contra                  53   SPL Locarnese                    1:43.21,0     35.32,4  (3492)  9        99.    4.53 ¦ 
  621. Negrato Ivan                             78   I-Induno Olona                   1:43.21,8     35.33,2  (2286)  7        262.   4.53 ¦ 
  622. Ludwig Horst, D-Herbrechtingen           58   LT Herbrechtingen                1:43.22,5     35.33,9  (3184)  8        240.   4.53 ¦ 
  623. Zoda Carlo, I-Corrido CO                 71   Pol. Porlezzese                  1:43.24,1     35.35,5  (2416)  7        263.   4.54 ¦ 
  624. Pensa Giuseppe                           71   I-Cima                           1:43.24,8     35.36,2  (2300)  7        264.   4.54 ¦ 
  625. Mazzoni Ivo                              61   I-Morbegno                       1:43.29,4     35.40,8  (3608)  8        241.   4.54 ¦ 
  626. Raffaele Balmelli                        66   Breganzona                       1:43.30,6     35.42,0  (3243)  8        242.   4.54 ¦ 
  627. Pedroni Fabrizio, I-Besozzo              81   GAM Whirlpool                    1:43.35,9     35.47,3  (2639)  7        265.   4.54 ¦ 
  628. Lindegger Urs                            62   Ebikon                           1:43.37,5     35.48,9  (3174)  8        243.   4.54 ¦ 
  628. Ronchetti Claudio, I-Como                59   Circolo Enologico "Il Gallo" d   1:43.37,5     35.48,9  (3253)  8        243.   4.54 ¦ 
  630. Guidotti Pier Giorgio                    52   Sementina                        1:43.39,5     35.50,9  (2176)  9        100.   4.54 ¦ 
  631. Silvestri Denis, I-Cannobio              73   Podistica Peroni                 1:43.39,7     35.51,1  (2657)  7        266.   4.54 ¦ 
  632. Badasci Natalino                         65   Orselina                         1:43.41,5     35.52,9  (3453)  8        245.   4.54 ¦ 
  633. Binetti Fabio                            76   Massagno                         1:43.43,2     35.54,6  (2045)  7        267.   4.54 ¦ 
  634. Herger Anton, Adliswil                   56   SSC Langnau                      1:43.43,7     35.55,1  (2452)  9        101.   4.54 ¦ 
  635. Baltieri Domenico                        73   Vacallo                          1:43.46,4     35.57,8  (3016)  7        268.   4.55 ¦ 
  636. Lombardini Bruno, I-Varese               46   A.S.D. Varese                    1:43.47,5     35.58,9  (3179)  10       12.    4.55 ¦ 
  637. Rodoni Walter, Aquila                    53   GAD Dongio                       1:43.49,5     36.00,9  (2326)  9        102.   4.55 ¦ 
  638. Claus Kehrer, D-Herbrechtingen           64   LT Herbrechtingen                1:43.51,5     36.02,9    (40)  8        246.   4.55 ¦ 
  639. Brettschneider Dirk, D-Bad Waldsee       68   Poldi Sport                      1:43.53,4     36.04,8  (2059)  7        269.   4.55 ¦ 
  640. Galli Erminio                            61   I-Arcisate                       1:43.53,5     36.04,9  (2598)  8        247.   4.55 ¦ 
  641. Zwahlen René, Chur                       49   Männerriege Flims                1:43.55,6     36.07,0  (3541)  9        103.   4.55 ¦ 
  642. Röger Michael                            64   D-Waldburg                       1:44.00,0     36.11,4  (2328)  8        248.   4.55 ¦ 
  643. Spiess Sven                              63   Winterthur                       1:44.04,4     36.15,8  (2617)  8        249.   4.55 ¦ 
  644. Raeuftlin Roland                         66   Bern                             1:44.08,6     36.20,0  (3493)  8        250.   4.56 ¦ 
  645. Frietsch Michael                         65   D-Tuningen                       1:44.11,1     36.22,5  (3109)  8        251.   4.56 ¦ 
  646. Eromann Markus                           67   Tegna                            1:44.12,7     36.24,1  (2499)  7        270.   4.56 ¦ 
  647. Wehinger Günter                          62   A-Braz                           1:44.13,8     36.25,2  (2447)  8        252.   4.56 ¦ 
  648. Longhini Gilberto                        65   Vernate                          1:44.17,7     36.29,1  (2224)  8        253.   4.56 ¦ 
  649. Brombach Ralf, D-Rheinfelden             60   LCM Rheinfelden                  1:44.22,5     36.33,9  (2062)  8        254.   4.56 ¦ 
  650. Müller Maurizio                          76   Breganzona                       1:44.22,6     36.34,0  (3474)  7        271.   4.56 ¦ 
  651. Kalb Rudi, A-Schwarzach                  54   LaufArt Bregenz                  1:44.31,1     36.42,5  (2196)  9        104.   4.57 ¦ 
  652. Aldeghi Giuliano                         60   I-Sirtori (LC)                   1:44.31,6     36.43,0  (3004)  8        255.   4.57 ¦ 
  653. Luoni Stefano, I-Menaggio                68   Pol. Atl. Centrolario            1:44.35,3     36.46,7  (2229)  7        272.   4.57 ¦ 
  654. Rivola Roberto                           59   Bern                             1:44.36,2     36.47,6  (2694)  8        256.   4.57 ¦ 
  655. Bordoli Cristiano                        69   I-Menaggio                       1:44.36,3     36.47,7  (2051)  7        273.   4.57 ¦ 
  656. Mlinari Giuliano, I-Gavirate             61   Miralago Varese                  1:44.37,9     36.49,3  (2638)  8        257.   4.57 ¦ 
  657. Huser Josef, Dübendorf                   46   LSV Kloten                       1:44.42,7     36.54,1  (3478)  10       13.    4.57 ¦ 
  658. Arizzoni Fabrizio                        61   Locarno                          1:44.44,2     36.55,6  (2511)  8        258.   4.57 ¦ 
  659. Trombetta Andrea                         59   I-Grandate                       1:44.46,2     36.57,6  (2389)  8        259.   4.57 ¦ 
  660. Kraschitz Sergio                         74   Agno                             1:44.51,0     37.02,4  (3343)  7        274.   4.58 ¦ 
  661. Kube Jürgen, D-Herbrechtingen            42   LT-Herbrechtingen                1:44.51,6     37.03,0  (2500)  10       14.    4.58 ¦ 
  662. Knaak Michael, D-Lübeck                  39   Sportfreunde Lübeck              1:44.53,1     37.04,5  (3494)  10       15.    4.58 ¦ 
  663. Merazzi Gianni, I-Montano Lucino Co      53   Atletica Como                    1:44.56,2     37.07,6  (2257)  9        105.   4.58 ¦ 
  664. Botticelli Giulio                        78   Minusio                          1:44.58,5     37.09,9  (2054)  7        275.   4.58 ¦ 
  665. Stevanato Silvio, I-Albate               59   Tommysport                       1:44.59,0     37.10,4  (2625)  8        260.   4.58 ¦ 
  666. Pozzi Giambattista, I-Como               47   Nova Libertas Como               1:44.59,2     37.10,6  (2623)  9        106.   4.58 ¦ 
  667. Masotti Giorgio, Arbedo                  56   Runner's Club Bellinzona         1:44.59,9     37.11,3  (2248)  9        107.   4.58 ¦ 
  668. Balestra Bruno                           53   Gerra (Gambarogno)               1:45.04,1     37.15,5  (3015)  9        108.   4.58 ¦ 
  669. Weichenrieder Walfredus                  63   D-Scheidegg                      1:45.09,2     37.20,6  (3450)  8        261.   4.59 ¦ 
  670. Wäger Michael                            61   Steinach                         1:45.10,7     37.22,1  (3446)  8        262.   4.59 ¦ 
  671. Fanoni Paride, I-Sondrio                 47   GS Vetreria Fanoni               1:45.11,7     37.23,1  (2434)  9        109.   4.59 ¦ 
  672. Ubezio Stefan, Zürich                    65   Wickäwäg-Buäbä                   1:45.13,3     37.24,7  (3351)  8        263.   4.59 ¦ 
  673. Comi Ruggero, Vacallo                    65   Maslianico                       1:45.16,9     37.28,3  (3582)  8        264.   4.59 ¦ 
  673. Girardi Giorgio                          68   Arosio                           1:45.16,9     37.28,3  (3116)  7        276.   4.59 ¦ 
  675. Schweizer Hansruedi                      61   Ebnat-Kappel                     1:45.17,3     37.28,7  (2458)  8        265.   4.59 ¦ 
  676. Lombardi Marco                           59   Verscio                          1:45.19,3     37.30,7  (3178)  8        266.   4.59 ¦ 
  677. Schwarz Heinz                            38   D-Leutkirch                      1:45.19,9     37.31,3  (2476)  10       16.    4.59 ¦ 
  678. Corpi Fausto                             62   Pura                             1:45.21,7     37.33,1  (3574)  8        267.   4.59 ¦ 
  679. Spichiger Armin                          42   Bassersdorf                      1:45.22,7     37.34,1  (3291)  10       17.    4.59 ¦ 
  680. Gerber Hans                              62   Uetikon am See                   1:45.23,2     37.34,6  (3499)  8        268.   4.59 ¦ 
  681. Tanadini Lorenzo                         83   Losone                           1:45.23,6     37.35,0  (2583)  7        277.   4.59 ¦ 
  682. Tanadini Giovanni, Losone                51   Club Contrada S. Giorgio         1:45.23,7     37.35,1  (2582)  9        110.   4.59 ¦ 
  683. Sicari Paolo                             76   I-Casciago                       1:45.23,9     37.35,3  (3361)  7        278.   4.59 ¦ 
  684. Guerini Marco                            65   Losone                           1:45.26,1     37.37,5  (3419)  8        269.   4.59 ¦ 
  685. Schaffner Adrian, Zürich                 64   Interbrand Zintzmeyer & Lux AG   1:45.27,6     37.39,0  (3267)  8        270.   4.59 ¦ 
  686. Fester Horst, D-Rheinfelden              49   TV Karsau                        1:45.27,8     37.39,2  (2126)  9        111.   4.59 ¦ 
  687. Panella Giancarlo, I-Gavirate            70   Sport e sportivi di Verbania     1:45.28,4     37.39,8  (3226)  7        279.   4.59 ¦ 
  688. Di Salvo Mario, I-Cannobio               52   Polisportiva Cannobio            1:45.28,8     37.40,2  (3482)  9        112.   4.59 ¦ 
  689. Donadini Matteo                          69   I-Clivio                         1:45.34,9     37.46,3  (3085)  7        280.   5.00 ¦ 
  690. Bottinelli Alberto, I-Varese             68   A.S.D. Varese                    1:45.35,3     37.46,7  (3038)  7        281.   5.00 ¦ 
  691. Gabi Zorell                              62   D-Grünkraut                      1:45.35,5     37.46,9  (2540)  8        271.   5.00 ¦ 
  692. Ferrari Roberto                          65   Ludiano                          1:45.36,2     37.47,6  (3098)  8        272.   5.00 ¦ 
  693. Carafa Roberto, Berikon                  41   Beiker Jogger                    1:45.38,7     37.50,1  (3454)  10       18.    5.00 ¦ 
  694. Degiorgi Enzo, Manno                     66   Quadrifoglio                     1:45.39,8     37.51,2  (3386)  8        273.   5.00 ¦ 
  695. Schneider Thomas, D-Donaueschingen       62   LT FC Pfohren                    1:45.40,4     37.51,8  (2560)  8        274.   5.00 ¦ 
  696. König Jürgen, D-Weitnau                  70   LG Kleinweiler-Wengen            1:45.41,3     37.52,7  (2211)  7        282.   5.00 ¦ 
  697. Camozzi Renato, I-Porlezza (CO)          57   ASD Porlezzese                   1:45.47,7     37.59,1  (3549)  8        275.   5.00 ¦ 
  698. Lotti Daniele, Bellinzona                57   Runners Club Bellinzona          1:45.50,9     38.02,3  (2227)  8        276.   5.01 ¦ 
  699. Hassler Georg                            54   FL-Schellenberg                  1:45.51,6     38.03,0  (2180)  9        113.   5.01 ¦ 
  700. Beck Giovanni, Ascona                    69   Raiffeisen Losone                1:45.52,0     38.03,4  (2030)  7        283.   5.01 ¦ 
  701. Clerici Werner A., Rikon im Tösstal      42   TV Rikon                         1:45.52,7     38.04,1  (2087)  10       19.    5.01 ¦ 
  702. Ciceri Giorgio, Bellinzona               52   SAB Bellinzona                   1:45.53,5     38.04,9  (3445)  9        114.   5.01 ¦ 
  703. Loehrer Romano                           62   Comano                           1:45.53,6     38.05,0  (2222)  8        277.   5.01 ¦ 
  704. Franzi Carlo                             67   I-Arcisate                       1:45.55,0     38.06,4  (3614)  7        284.   5.01 ¦ 
  705. Walser Günther, D-Wangen                 73   ASV Waldburg                     1:45.57,2     38.08,6  (2402)  7        285.   5.01 ¦ 
  706. Maggini Carlo, Bellinzona                47   Runners Club Bellinzona          1:45.57,7     38.09,1  (3192)  9        115.   5.01 ¦ 
  707. Henkenrhaf Richard, D-Aulendorf          56   SGA Yetis                        1:46.03,5     38.14,9  (2516)  9        116.   5.01 ¦ 
  708. Schmalzbauer André, Bellinzona           70   TRI Team Ticino                  1:46.04,4     38.15,8  (3619)  7        286.   5.01 ¦ 
  709. Sardi Aramis, Viganello                  86   TRI Team Ticino                  1:46.04,8     38.16,2  (3620)  7        287.   5.01 ¦ 
  710. Bertazzo Tiziano, I-Casale Monferrato    54   Avis Casale MFT                  1:46.05,4     38.16,8  (3644)  9        117.   5.01 ¦ 
  711. Rossi Marco                              54   Morbio Inferiore                 1:46.11,1     38.22,5  (2333)  9        118.   5.01 ¦ 
  712. Bianchi Paolo                            61   Breganzona                       1:46.14,1     38.25,5  (2685)  8        278.   5.02 ¦ 
  713. Aecherli Erwin                           54   Berikon 1                        1:46.15,2     38.26,6  (3002)  9        119.   5.02 ¦ 
  714. Goodfellow Eliot                         70   GB-Monte Carlo                   1:46.19,4     38.30,8  (3563)  7        288.   5.02 ¦ 
  715. Schmitz Michael                          75   Zürich                           1:46.21,9     38.33,3  (3629)  7        289.   5.02 ¦ 
  716. Vonier Günther, D-Waldburg               62   ASV Waldburg                     1:46.23,4     38.34,8  (3310)  8        279.   5.02 ¦ 
  717. Taddei Gabriele                          62   Brè sopra Lugano                 1:46.26,1     38.37,5  (3421)  8        280.   5.02 ¦ 
  718. Hipp Herbert, D-Herbrechtingen           56   LT Herbrechtingen                1:46.28,3     38.39,7  (3416)  9        120.   5.02 ¦ 
  719. Perra Franco                             77   Lugano                           1:46.29,5     38.40,9  (2503)  7        290.   5.02 ¦ 
  720. Ginepro Matteo, I-San Maurizio d'Opaglio 79   A.S.D. I due Soli                1:46.32,2     38.43,6  (2155)  7        291.   5.02 ¦ 
  721. Katzschke Horst, D-Leutkirch             53   TSG Leutkirch                    1:46.34,6     38.46,0  (2474)  9        121.   5.03 ¦ 
  722. Hernandez Giuliano                       71   Cadro                            1:46.38,4     38.49,8  (3137)  7        292.   5.03 ¦ 
  723. Pura Alberto, Cugnasco                   62   O-92 Piano di Magadino           1:46.41,3     38.52,7  (3520)  8        281.   5.03 ¦ 
  724. Casati Stefano                           66   I                                1:46.42,5     38.53,9  (2545)  8        282.   5.03 ¦ 
  725. Battaglia Michele                        55   Ligornetto                       1:46.44,5     38.55,9  (2682)  9        122.   5.03 ¦ 
  726. Meyer René                               73   Paradiso                         1:46.45,1     38.56,5  (3383)  7        293.   5.03 ¦ 
  727. Ciullo Giovanni                          47   I-Buehs SG.                      1:47.03,0     39.14,4  (3560)  9        123.   5.04 ¦ 
  728. Cassina Alessandro                       77   Paradiso                         1:47.04,2     39.15,6  (3373)  7        294.   5.04 ¦ 
  729. Beintner Markus, Küssnacht am Rigi       68   Spirit of Küssnacht              1:47.08,4     39.19,8  (3022)  7        295.   5.04 ¦ 
  730. Peri Edoardo                             66   I-Lozza                          1:47.09,1     39.20,5  (3229)  8        283.   5.04 ¦ 
  731. Jüngling Roger                           63   Magden                           1:47.10,3     39.21,7  (3148)  8        284.   5.04 ¦ 
  732. Mendler Roland, D-Weitnau                64   LG Kleinweiler-Wengen            1:47.15,2     39.26,6  (2255)  8        285.   5.05 ¦ 
  733. Hornung Franz-Stefan, D-Köln             67   Interbrand Zintzmeyer & Lux AG   1:47.15,6     39.27,0  (3140)  7        296.   5.05 ¦ 
  734. Bulgheroni Paolo, I-Varese               52   A.S.D. Varese                    1:47.24,0     39.35,4  (3050)  9        124.   5.05 ¦ 
  735. Borella Pierluigi                        57   I-Cabiate                        1:47.25,6     39.37,0  (3533)  8        286.   5.05 ¦ 
  736. Intermite Ciro, I                        62   Coas Como                        1:47.27,1     39.38,5  (3145)  8        287.   5.05 ¦ 
  737. Planzer Beat                             56   Schattdorf                       1:47.30,3     39.41,7  (3344)  9        125.   5.05 ¦ 
  738. Locarnini Fabio                          49   Monte Carasso                    1:47.32,4     39.43,8  (3411)  9        126.   5.05 ¦ 
  739. Castelli Ivan                            61   Losone                           1:47.35,2     39.46,6  (3063)  8        288.   5.05 ¦ 
  740. Stiefel Helmut, D-Hergatz                54   MTG Wangen                       1:47.45,5     39.56,9  (2562)  9        127.   5.06 ¦ 
  741. Tarchiani Giangiacomo, I-Luino           71   Luino Verbano Triathlon          1:47.48,7     40.00,1  (2381)  7        297.   5.06 ¦ 
  742. Melter Herbert                           59   FL-Triesen                       1:48.09,0     40.20,4  (2254)  8        289.   5.07 ¦ 
  743. Mazzucchelli Renato                      49   I-Cassano                        1:48.09,4     40.20,8  (3657)  9        128.   5.07 ¦ 
  744. Sare Stefan, D-Herbrechtingen            43   Lauftreff Herbrechtingen         1:48.12,4     40.23,8  (2350)  10       20.    5.07 ¦ 
  745. Steiner Dominik                          62   Knonau                           1:48.15,3     40.26,7  (3456)  8        290.   5.07 ¦ 
  746. Albano Paolo                             71   I-Como                           1:48.15,9     40.27,3  (3605)  7        298.   5.07 ¦ 
  747. Piga Giuseppe                            57   I-Falmenta (VB)                  1:48.19,7     40.31,1  (3418)  8        291.   5.08 ¦ 
  748. Ruff Stefan                              68   Uster                            1:48.26,9     40.38,3  (2687)  7        299.   5.08 ¦ 
  749. Anelli Gianluca, I-Milano                70   Road Runner Club Milano          1:48.29,6     40.41,0  (2016)  7        300.   5.08 ¦ 
  750. Stojkovic Nenad                          57   Biasca                           1:48.30,3     40.41,7  (2624)  8        292.   5.08 ¦ 
  751. Reinhardt Andy                           68   Oberglatt ZH                     1:48.47,1     40.58,5  (2323)  7        301.   5.09 ¦ 
  751. Verga Gianluca, I-Lipomo CO              73   Athletic Team Lario              1:48.47,1     40.58,5  (3607)  7        301.   5.09 ¦ 
  753. Nessi Vittorio, I                        47   Coas Como                        1:48.47,4     40.58,8  (3220)  9        129.   5.09 ¦ 
  754. Pedrazzi Alberto, Pazzallo               71   AC Lugano                        1:48.47,5     40.58,9  (3227)  7        303.   5.09 ¦ 
  755. Visani Francesco                         50   Origlio                          1:48.50,6     41.02,0  (3306)  9        130.   5.09 ¦ 
  756. Filliger Gustavo, Bellinzona             51   Runner Club Bellinzona           1:48.53,2     41.04,6  (2128)  9        131.   5.09 ¦ 
  757. Brigatti Fabrizio, I-Borgomanero         64   La Cecca Borgomanero             1:48.56,3     41.07,7  (2060)  8        293.   5.09 ¦ 
  758. Fontana Gianfranco                       45   I-Gravedona                      1:48.59,6     41.11,0  (3568)  10       21.    5.09 ¦ 
  759. Frick Franz, D-Bad Waldsee               46   Poldi Sport Bad Waldsee          1:49.01,3     41.12,7  (3516)  10       22.    5.10 ¦ 
  760. Dino Merio, I-Cantù Como                 55   Trittoni Marini                  1:49.04,9     41.16,3  (3588)  9        132.   5.10 ¦ 
  760. Seifert Patrick                          79   Chailly-Montreux                 1:49.04,9     41.16,3  (2478)  7        304.   5.10 ¦ 
  762. Petraglio Ovidio, S. Pietro              46   SFG Stabio                       1:49.05,0     41.16,4  (2305)  10       23.    5.10 ¦ 
  763. Busch Felix, D-Köln                      67   Interbrand Zintzmeyer & Lux AG   1:49.05,2     41.16,6  (3053)  7        305.   5.10 ¦ 
  764. Carpentieri Sebastiano, Campione         39   Pol. Campionese                  1:49.06,0     41.17,4  (2079)  10       24.    5.10 ¦ 
  765. Meyer René                               45   Rüti ZH                          1:49.07,7     41.19,1  (3382)  10       25.    5.10 ¦ 
  766. Franchi Rinaldo                          71   Arbedo                           1:49.09,2     41.20,6  (3108)  7        306.   5.10 ¦ 
  767. Nixon Stuart                             74   Zürich                           1:49.11,0     41.22,4  (2288)  7        307.   5.10 ¦ 
  768. Wallhöfer Stephan, D-Argenbühl           73   Team Skinfit SG Niederwangen     1:49.12,1     41.23,5  (3495)  7        308.   5.10 ¦ 
  769. Turkama Tuomas, Burgdorf                 75   Hardtberg Running Team           1:49.12,2     41.23,6  (2485)  7        309.   5.10 ¦ 
  770. Frendino Pietro, I-Cuveglio VA           60   Gruppo Podistico Miralago        1:49.26,9     41.38,3  (2637)  8        294.   5.11 ¦ 
  771. Fraschini Silvano, Vacallo               52   Runners Club Vacallo             1:49.27,5     41.38,9  (2138)  9        133.   5.11 ¦ 
  772. Matrone Enzo                             65   Locarno                          1:49.30,4     41.41,8  (3203)  8        295.   5.11 ¦ 
  773. Martignoni Massimo                       62   I-Castelveccana Varese           1:49.33,2     41.44,6  (3201)  8        296.   5.11 ¦ 
  774. Griffoni Giovanni, I-Varese              54   A.S.D. Varese                    1:49.50,9     42.02,3  (3123)  9        134.   5.12 ¦ 
  775. König Alfredo, Quartino                  47   GS Molinera                      1:49.51,2     42.02,6  (3159)  9        135.   5.12 ¦ 
  776. Fusco Nicola, Vacallo                    52   Runner Club Vacallo              1:49.52,3     42.03,7  (2145)  9        136.   5.12 ¦ 
  777. von der Mühll Peppi, Erlinsbach          75   Tri Club Aarau pro Team          1:49.54,0     42.05,4  (2399)  7        310.   5.12 ¦ 
  778. Bozzini Riccardo                         51   Corzoneso                        1:49.54,7     42.06,1  (2056)  9        137.   5.12 ¦ 
  779. Ziegler Christian                        61   Ascona                           1:50.00,7     42.12,1  (3328)  8        297.   5.12 ¦ 
  780. Eggenberger Sigi                         47   Steinhausen                      1:50.04,8     42.16,2  (2559)  9        138.   5.13 ¦ 
  781. Dold Elke, D-Talheim                     61   TG Tuningen Wildsocks            1:50.06,2     42.17,6  (3427)  8        298.   5.13 ¦ 
  782. Montorfani Donato, I-Cantù               50   Tommy Sport Craiber Team         1:50.07,4     42.18,8  (3534)  9        139.   5.13 ¦ 
  783. Spaggiari Giuseppe                       55   Bellinzona                       1:50.08,4     42.19,8  (3289)  9        140.   5.13 ¦ 
  784. Ceresa Davide                            77   Bellinzona                       1:50.09,7     42.21,1  (3067)  7        311.   5.13 ¦ 
  785. Maestrini Matteo                         75   Origlio                          1:50.11,6     42.23,0  (3360)  7        312.   5.13 ¦ 
  786. Faoro Luciano                            53   Davos Dorf                       1:50.13,7     42.25,1  (3593)  9        141.   5.13 ¦ 
  787. Burgyan Roland                           78   Ascona                           1:50.16,9     42.28,3  (2066)  7        313.   5.13 ¦ 
  788. Roncoroni Giuliano, I-Como               50   Athletic Team Lario              1:50.28,5     42.39,9  (2622)  9        142.   5.14 ¦ 
  789. Veronelli Claudio                        59   I-Lipomo                         1:50.28,7     42.40,1  (3594)  8        299.   5.14 ¦ 
  790. La Spina Francesco                       69   Biel/Bienne                      1:50.36,5     42.47,9  (2217)  7        314.   5.14 ¦ 
  791. Castelli Alessandro                      70   Zürich                           1:50.36,9     42.48,3  (3573)  7        315.   5.14 ¦ 
  791. Krummenacher Kurt                        61   Zug                              1:50.36,9     42.48,3  (2214)  8        300.   5.14 ¦ 
  793. Serboli Alessandro                       65   I-Casnate con Bernate            1:50.39,0     42.50,4  (2364)  8        301.   5.14 ¦ 
  794. Vicentini Paolo, Bellinzona              64   GS Alptransit                    1:50.43,8     42.55,2  (3303)  8        302.   5.14 ¦ 
  795. Migliarini Costanzo, I-Varese            48   A.S.D. Varese                    1:50.49,9     43.01,3  (3214)  9        143.   5.15 ¦ 
  796. Filippini Giancarlo                      76   Novazzano                        1:50.51,9     43.03,3  (3101)  7        316.   5.15 ¦ 
  797. Metzger Ralph, D-Herbrechtingen          64   LT Herbrechtingen                1:50.58,6     43.10,0  (3213)  8        303.   5.15 ¦ 
  798. Dozio Marco                              70   I-Arcore                         1:51.08,0     43.19,4  (3087)  7        317.   5.16 ¦ 
  799. Vita Nicola                              56   Ziegelbrücke                     1:51.16,4     43.27,8  (3630)  9        144.   5.16 ¦ 
  800. Lombardini Alessandro, I-Varese          75   A.S.D. Varese                    1:51.22,3     43.33,7  (2223)  7        318.   5.16 ¦ 
  801. Burr Egon, D-Waldburg                    57   ASV Waldburg                     1:51.23,9     43.35,3  (3052)  8        304.   5.16 ¦ 
  802. Schwerzmann Roland, Brissago             66   Rossorino                        1:51.30,4     43.41,8  (3282)  8        305.   5.17 ¦ 
  803. Bernsconi Gianfranco, Locarno            49   Uomini Seniori 2                 1:51.32,8     43.44,2  (2663)  9        145.   5.17 ¦ 
  804. Rudi Giuseppe, Lugano                    69   Cardiocentro Ticino              1:51.33,1     43.44,5  (1056)  7        319.   5.17 ¦ 
  805. Irion Karlheinz, D-Tuningen              65   SV-Tuningen                      1:51.48,0     43.59,4  (3146)  8        306.   5.17 ¦ 
  806. Greco Daniele, Gordola                   72   Attivi                           1:51.48,1     43.59,5  (2616)  7        320.   5.17 ¦ 
  807. Coretti Walter                           57   Comano                           1:51.49,2     44.00,6  (3073)  8        307.   5.18 ¦ 
  808. Saporito Domenico                        66   Taverne                          1:51.53,1     44.04,5  (2567)  8        308.   5.18 ¦ 
  809. Soler Fabio, Novazzano                   59   Team Sarci Sport Olivone         1:51.55,6     44.07,0  (2371)  8        309.   5.18 ¦ 
  810. Parise Giuseppe                          73   Lugano                           1:51.56,0     44.07,4  (2494)  7        321.   5.18 ¦ 
  811. Deambrosi Tambriz                        64   S. Pietro                        1:51.56,5     44.07,9  (3439)  8        310.   5.18 ¦ 
  812. Pinardi Mauro                            67   I-Viggiù (VA)                    1:52.00,1     44.11,5  (3616)  7        322.   5.18 ¦ 
  813. Mazzochin                                65   I-Saltrio                        1:52.00,8     44.12,2  (3617)  8        311.   5.18 ¦ 
  814. Campana Andrea                           67   Besazio                          1:52.05,2     44.16,6  (2073)  7        323.   5.18 ¦ 
  815. Benini Giorgio, I-Porlezza               44   Pol. Porlezzese                  1:52.06,3     44.17,7  (3550)  10       26.    5.18 ¦ 
  816. Ramazzi Manolo                           69   Vezia                            1:52.14,5     44.25,9  (3244)  7        324.   5.19 ¦ 
  817. Bless Manfred, D-Tettnang                67   Sonntagsläufer Bürgermoos        1:52.18,6     44.30,0  (2048)  7        325.   5.19 ¦ 
  818. Latino Elia, I-Villa Guardia             61   Calexico                         1:52.19,3     44.30,7  (3525)  8        312.   5.19 ¦ 
  819. Santini Gianpiero, I-Varese              41   G.P. Castronno                   1:52.22,0     44.33,4  (3406)  10       27.    5.19 ¦ 
  820. Vivona Marco                             69   I-Arcisate                       1:52.23,0     44.34,4  (3307)  7        326.   5.19 ¦ 
  821. Schumann Matthias, D-Bonn                58   Interbrand Zintzmeyer & Lux AG   1:52.27,3     44.38,7  (3277)  8        313.   5.19 ¦ 
  822. Baldinger Peter                          55   Olten                            1:52.28,7     44.40,1  (3014)  9        146.   5.19 ¦ 
  823. Cameron William, Meyrin                  48   CERN Footing Club                1:52.30,5     44.41,9  (3056)  9        147.   5.19 ¦ 
  824. Galbraith Peter, Le Grand-Saconnex       51   CERN                             1:52.36,7     44.48,1  (3111)  9        148.   5.20 ¦ 
  825. Edwards Johnathan                        67   Lugano                           1:52.49,4     45.00,8  (3091)  7        327.   5.20 ¦ 
  826. Cantaluppi Fabio, I-Como                 59   SMALP Aosta                      1:52.54,7     45.06,1  (3060)  8        314.   5.21 ¦ 
  827. Finini Fabio                             61   Losone                           1:52.57,0     45.08,4  (3420)  8        315.   5.21 ¦ 
  828. Invernizzi Luigi, Quartino               41   SPL Locarnese                    1:52.57,7     45.09,1  (3335)  10       28.    5.21 ¦ 
  829. Sengele Cristoph                         47   D-Leutkirch                      1:52.58,1     45.09,5  (2475)  9        149.   5.21 ¦ 
  830. Campora Luigi, Novaggio                  58   SAP Purasca                      1:53.00,0     45.11,4  (3059)  8        316.   5.21 ¦ 
  831. Zaninetti Carlo                          85   I-Domodossola                    1:53.00,7     45.12,1  (3654)  7        328.   5.21 ¦ 
  832. Verga Davide, I-Lipomo CO                73   Athlietci Team Lario             1:53.01,4     45.12,8  (3606)  7        329.   5.21 ¦ 
  833. Bek Manfred, D-Tettnang                  59   Tettnang                         1:53.04,0     45.15,4  (3023)  8        317.   5.21 ¦ 
  833. Wyss Marc                                80   Oberwil-Lieli                    1:53.04,0     45.15,4  (3367)  7        330.   5.21 ¦ 
  835. Alberti Giovanni                         66   Gudo                             1:53.07,6     45.19,0  (3460)  8        318.   5.21 ¦ 
  836. De Boer Rienk                            53   FL-Vaduz                         1:53.13,6     45.25,0  (3432)  9        150.   5.22 ¦ 
  837. Maffioli Renato, I-Domodossola           55   Atl. Ossolana                    1:53.16,6     45.28,0  (3649)  9        151.   5.22 ¦ 
  838. Pedrazzi Moreno, Gnosca                  67   Quadrifoglio                     1:53.17,9     45.29,3  (3388)  7        331.   5.22 ¦ 
  839. Mauri Pierromeo                          65   Locarno                          1:53.20,2     45.31,6  (3546)  8        319.   5.22 ¦ 
  840. Spocci Raffaele, Bellinzona              47   Runner's Club Bellinzona         1:53.24,2     45.35,6  (3292)  9        152.   5.22 ¦ 
  841. Laghi Peter, Caslano                     58   SAP Purasca                      1:53.25,5     45.36,9  (3169)  8        320.   5.22 ¦ 
  842. Bollow Jörg                              71   D                                1:53.25,6     45.37,0  (3035)  7        332.   5.22 ¦ 
  843. Keiser Andreas                           62   Rüttenen                         1:53.31,7     45.43,1  (3150)  8        321.   5.22 ¦ 
  844. Cappelletti Giorgio, I-Cantù (CO)        69   GS Tommy Sport                   1:53.33,5     45.44,9  (3530)  7        333.   5.22 ¦ 
  845. Bolis Luciano, Camorino                  57   Vis Nova                         1:53.35,0     45.46,4  (3422)  8        322.   5.23 ¦ 
  846. Brazzale Paolo, I-Bisuschio              61   Bisuschio                        1:53.52,5     46.03,9  (3627)  8        323.   5.23 ¦ 
  847. Lund Audun, Frauenkappelen               64   Hurtbullar                       1:53.53,6     46.05,0  (3186)  8        324.   5.23 ¦ 
  848. Hardegger Karl                           65   Gams                             1:53.54,4     46.05,8  (3545)  8        325.   5.23 ¦ 
  849. Tornari Paolo, I-Alzate Brianza          65   Coas Como                        1:53.57,1     46.08,5  (3299)  8        326.   5.24 ¦ 
  850. Kiesel Karl-Ferdinand                    47   D-Wangen                         1:54.01,0     46.12,4  (2204)  9        153.   5.24 ¦ 
  851. Ferrara Marino, I-Verbania               46   marathon verbania                1:54.04,1     46.15,5  (3097)  10       29.    5.24 ¦ 
  852. Fasana Mario                             44   I-Cernobbio                      1:54.11,0     46.22,4  (3095)  10       30.    5.24 ¦ 
  853. Barbieri Enrico, I-Buruggiate (VA)       44   A.S.D. Varese                    1:54.12,8     46.24,2  (2026)  10       31.    5.24 ¦ 
  854. Citelli Cristian, I-Milano               70   Triathlon Luino                  1:54.15,4     46.26,8  (3578)  7        334.   5.24 ¦ 
  855. Barozzi Riccardo, I-Luino                66   Luino Verbano Triathlon          1:54.15,6     46.27,0  (3579)  8        327.   5.24 ¦ 
  856. Müller Roland, D-Tettnang                51   Sonntagsläufer Bürgermoos        1:54.17,0     46.28,4  (3218)  9        154.   5.25 ¦ 
  857. Jäger Frank, D-Tettnang                  65   Sonntagsläufer Bürgermoos        1:54.17,1     46.28,5  (2193)  8        328.   5.25 ¦ 
  858. Rotzler Andreas, Zürich                  64   Interbrand Zintzmeyer & Lux AG   1:54.20,8     46.32,2  (3256)  8        329.   5.25 ¦ 
  859. Binder Robert, D                         54   LG Welfen                        1:54.32,9     46.44,3  (2043)  9        155.   5.25 ¦ 
  860. Talin Josef, Minusio                     42   Virtus                           1:54.33,6     46.45,0  (3658)  10       32.    5.25 ¦ 
  861. Humgler Walter                           43   Winterthur                       1:54.37,3     46.48,7  (3543)  10       33.    5.25 ¦ 
  862. Sala Bruno                               45   Bellinzona                       1:54.37,9     46.49,3  (3489)  10       34.    5.25 ¦ 
  863. Freidl Juerg                             59   Russikon                         1:54.42,8     46.54,2  (3349)  8        330.   5.26 ¦ 
  864. Rossino Filippo, Manno                   72   Orange                           1:54.51,0     47.02,4  (2446)  7        335.   5.26 ¦ 
  865. Sohler Mario, D-Wangen                   71   SV Amtzell                       1:54.52,1     47.03,5  (2367)  7        336.   5.26 ¦ 
  866. Hasler Christoph                         76   Luzern                           1:54.54,0     47.05,4  (3131)  7        337.   5.26 ¦ 
  867. Bronlet Xavier                           68   Porza                            1:54.58,1     47.09,5  (3503)  7        338.   5.26 ¦ 
  868. Moltrasio Renzo                          48   I-Saronno                        1:55.00,7     47.12,1  (3405)  9        156.   5.27 ¦ 
  869. Cortinovis Roberto, Sementina            59   Runner's Club Bellinzona         1:55.03,1     47.14,5  (3075)  8        331.   5.27 ¦ 
  870. Marelli Giuseppe, I-Cantù                70   Tomma Sport Scraiber             1:55.09,3     47.20,7  (3532)  7        339.   5.27 ¦ 
  871. Herburger Harald, A-Hard                 62   LaufArt Bregenz                  1:55.10,7     47.22,1  (3136)  8        332.   5.27 ¦ 
  872. Koller Oliver                            69   Bern                             1:55.15,9     47.27,3  (3465)  7        340.   5.27 ¦ 
  873. Borruat Nicolas                          72   Bioggio                          1:55.26,4     47.37,8  (3347)  7        341.   5.28 ¦ 
  874. Stocker Rolando                          63   Intragna                         1:55.26,6     47.38,0  (3653)  7        342.   5.28 ¦ 
  875. Tavelli Corrado                          56   I-Sondrio                        1:55.27,2     47.38,6  (3379)  9        157.   5.28 ¦ 
  876. Cavazzi Quinto, I-Tirano                 51   2002 Marathon Club               1:55.27,8     47.39,2  (2082)  9        158.   5.28 ¦ 
  877. Novelli Luca, I-Varese                   70   Ghepardo Varese                  1:55.33,1     47.44,5  (3332)  7        343.   5.28 ¦ 
  878. Baldini Mario, Locarno                   47   SPL Locarnese                    1:55.35,3     47.46,7  (3514)  9        159.   5.28 ¦ 
  879. Cremona Giuseppe, I-Cernobbio (CO)       54   GS Tommy Sport                   1:55.36,8     47.48,2  (2093)  9        160.   5.28 ¦ 
  880. De Blasi Salvatore                       62   Chiasso                          1:55.47,3     47.58,7  (3576)  8        333.   5.29 ¦ 
  881. Schuler Leo                              73   Sarnen                           1:55.49,0     48.00,4  (3276)  7        344.   5.29 ¦ 
  882. Ritz Willi                               48   Davesco-Soragno                  1:55.53,1     48.04,5  (3250)  9        161.   5.29 ¦ 
  883. Gianella Loris                           56   Bellinzona                       1:56.01,2     48.12,6  (3490)  9        162.   5.29 ¦ 
  884. Caminada Andrea                          57   I-Tremezzo Como                  1:56.09,2     48.20,6  (3402)  8        334.   5.30 ¦ 
  885. Rudelli Daniele                          55   Lamone-Cadempino                 1:56.11,6     48.23,0  (3257)  9        163.   5.30 ¦ 
  886. Selli Fabio                              67   Lugano                           1:56.23,1     48.34,5  (3285)  7        345.   5.30 ¦ 
  887. Mencarelli Sergio                        63   Montagnola                       1:56.34,5     48.45,9  (2495)  8        335.   5.31 ¦ 
  888. Zach David                               64   Chur                             1:56.38,8     48.50,2  (3380)  8        336.   5.31 ¦ 
  889. Huber Rodolfo, Locarno                   60   SPL                              1:56.42,6     48.54,0  (3142)  8        337.   5.31 ¦ 
  890. Kuschel Markus                           74   D-Schlier                        1:56.53,0     49.04,4  (3167)  7        346.   5.32 ¦ 
  891. Letsch Herbert, Adliswil                 41   SSC Langnau                      1:56.54,8     49.06,2  (3429)  10       35.    5.32 ¦ 
  892. Brumana Dario                            63   Vernate                          1:56.54,9     49.06,3  (3045)  8        338.   5.32 ¦ 
  893. Raufer Manfredo, D-Villingen-Schwenninge 68   Sport Weiss                      1:56.57,0     49.08,4  (3477)  7        347.   5.32 ¦ 
  894. Cerutti Fausto                           52   Locarno                          1:57.10,3     49.21,7  (3515)  9        164.   5.33 ¦ 
  895. Kranzbühler Benedikt                     86   Zürich                           1:57.16,7     49.28,1  (3433)  7        348.   5.33 ¦ 
  896. Crivelli Roberto                         63   Mendrisio                        1:57.17,4     49.28,8  (3077)  8        339.   5.33 ¦ 
  897. Flüeler Roland                           64   Sarnen                           1:57.22,8     49.34,2  (3103)  8        340.   5.33 ¦ 
  898. Schenck Max, D-Ravensburg                67   OSK Waschbaeren                  1:57.24,3     49.35,7  (3501)  7        349.   5.33 ¦ 
  899. Gamma Odilo, Schattdorf                  64   triuri                           1:57.24,6     49.36,0  (3341)  8        341.   5.33 ¦ 
  900. Bottelli Sandro                          40   I-Borgo Ticino                   1:57.27,9     49.39,3  (3655)  10       36.    5.34 ¦ 
  901. Carenini Nicola, Bellinzona              47   Runner's Club Bellinzona         1:57.35,5     49.46,9  (3423)  9        165.   5.34 ¦ 
  902. Bottinelli Luca                          74   Vezia                            1:57.38,1     49.49,5  (3371)  7        350.   5.34 ¦ 
  903. Cattaneo Paolo                           63   Sagno                            1:57.43,6     49.55,0  (3473)  8        342.   5.34 ¦ 
  904. Abt Walter                               45   Cevio                            1:57.55,3     50.06,7  (3001)  10       37.    5.35 ¦ 
  905. Pisoni Luciano                           70   I-Menaggio                       1:58.01,6     50.13,0  (2309)  7        351.   5.35 ¦ 
  906. Salmina Edy                              58   Dino                             1:58.06,7     50.18,1  (3395)  8        343.   5.35 ¦ 
  907. Gianinazzi Franco                        55   Breganzona                       1:58.06,9     50.18,3  (3396)  9        166.   5.35 ¦ 
  908. Schmid Friedrich, D-Herbrechtingen       43   LT Herbrechtingen                1:58.07,7     50.19,1  (3271)  10       38.    5.35 ¦ 
  909. Bürgi Clemens, Zürich                    72   SAP                              1:58.16,0     50.27,4  (3051)  7        352.   5.36 ¦ 
  910. Fensey Ulrich, D-Aachen                  51   LT MyThos Stolberg               1:58.16,2     50.27,6  (3485)  9        167.   5.36 ¦ 
  911. Jaquier Jean-Daniel                      60   Nyon                             1:58.18,9     50.30,3  (2195)  8        344.   5.36 ¦ 
  912. Moser Fredi, Kerzers                     59   Läufergruppe Kerzers             1:58.31,4     50.42,8  (2276)  8        345.   5.37 ¦ 
  913. Schönholzer Ivo                          74   Gams                             1:58.35,4     50.46,8  (2443)  7        353.   5.37 ¦ 
  914. Janniello Elpidio, Bellinzona            52   VIRTUS Locarno                   1:58.41,4     50.52,8  (2194)  9        168.   5.37 ¦ 
  915. Cannavò Luigi, Cugnasco                  46   SPL Locarnese                    1:58.42,4     50.53,8  (3497)  10       39.    5.37 ¦ 
  916. Zarba Nicolangelo                        70   Riazzino                         1:58.52,9     51.04,3  (2497)  7        354.   5.38 ¦ 
  917. Affolter Urs, Muntelier                  57   Kerzerslauf                      1:59.12,8     51.24,2  (2002)  8        346.   5.39 ¦ 
  918. Holverswcheid Ralf, D-Markdorf           64   TV Markdorf                      1:59.16,2     51.27,6  (3330)  8        347.   5.39 ¦ 
  919. Birth Gustavo                            51   Taverne                          1:59.27,5     51.38,9  (3441)  9        169.   5.39 ¦ 
  920. Ferrario Urs                             62   Walzenhausen                     1:59.31,1     51.42,5  (3099)  8        348.   5.39 ¦ 
  921. Maroni Ettore                            65   I-Como                           1:59.33,3     51.44,7  (3599)  8        349.   5.39 ¦ 
  922. Martin Rüdiger, D-Lindau                 73   TV Lindau                        1:59.50,2     52.01,6  (3398)  7        355.   5.40 ¦ 
  923. Hofmann Andreas                          48   Engelberg                        1:59.56,0     52.07,4  (2184)  9        170.   5.41 ¦ 
  924. Corani Giorgio                           74   I-Como                           2:00.00,7     52.12,1  (3602)  7        356.   5.41 ¦ 
  925. Schwandt Siegfried, D-Heilbronn          61   ULG TV Flein                     2:00.10,9     52.22,3  (3404)  8        350.   5.41 ¦ 
  926. Koeberle Robert, D-Berg                  47   TSV Berg                         2:00.12,0     52.23,4  (3438)  9        171.   5.41 ¦ 
  927. Coloru Raimondo, Zug                     67   Barefoot                         2:00.21,7     52.33,1  (3408)  7        357.   5.42 ¦ 
  928. Tardivo Claudio, I-Casale AL             48   Avis Casale                      2:00.25,6     52.37,0  (3642)  9        172.   5.42 ¦ 
  929. Bacchetta Paolo                          62   I-Verbania                       2:00.32,7     52.44,1  (3558)  8        351.   5.42 ¦ 
  930. Tomasini Rossano, I-Pellio               52   Porlezzese                       2:00.36,4     52.47,8  (3555)  9        173.   5.42 ¦ 
  931. Macchi Franco                            62   I-Cantello                       2:00.54,6     53.06,0  (2600)  8        352.   5.43 ¦ 
  932. Bortolotti Giorgio, Arosio               58   SAP Purasca                      2:00.57,3     53.08,7  (3428)  8        353.   5.43 ¦ 
  933. Bellinato Siro, Novazzano                72   Lavagnan Men                     2:01.00,3     53.11,7  (3024)  7        358.   5.44 ¦ 
  934. Pini Adriano, Lumino                     51   Gruppo Quadrifoglio              2:01.08,3     53.19,7  (3481)  9        174.   5.44 ¦ 
  935. Del Zotti Teodoro, I-Milano              45   Società Canottieri Milano        2:01.10,5     53.21,9  (3083)  10       40.    5.44 ¦ 
  936. Gobbi Franco                             55   Cureglia                         2:01.13,6     53.25,0  (2492)  9        175.   5.44 ¦ 
  937. Riboldi Romolo                           50   I-Malnate                        2:01.25,2     53.36,6  (3612)  9        176.   5.45 ¦ 
  938. Piccinin Giuseppe                        49   I-Menaggio                       2:01.33,0     53.44,4  (3632)  9        177.   5.45 ¦ 
  939. Mccrae Thomas                            71   GB-Glasgow G11 5PW               2:01.41,0     53.52,4  (3208)  7        359.   5.46 ¦ 
  940. Poma Remo                                64   Banco                            2:01.51,8     54.03,2  (3237)  8        354.   5.46 ¦ 
  941. Castelletti Franco                       46   Morbio Inferiore                 2:01.55,8     54.07,2  (3337)  10       41.    5.46 ¦ 
  942. Fontana Giorgio, I-Valsolda CO           47   Porlezzese                       2:02.13,3     54.24,7  (3577)  9        178.   5.47 ¦ 
  943. Görsch Wilfried, D-Rheinfelden           55   Ohräquäler                       2:02.17,5     54.28,9  (3120)  9        179.   5.47 ¦ 
  944. Grisoni Giuseppe, I-Olgiate Comasco      51   Atletica Como                    2:02.22,5     54.33,9  (3552)  9        180.   5.48 ¦ 
  945. Pietsch Klaus, D-Friedrichshafen         65   TSG Ailingen                     2:02.24,6     54.36,0  (3505)  8        355.   5.48 ¦ 
  946. Roeth Adrian                             78   Zürich                           2:02.25,7     54.37,1  (2327)  7        360.   5.48 ¦ 
  947. Peros Paul                               73   Magliaso                         2:02.32,9     54.44,3  (3592)  7        361.   5.48 ¦ 
  948. Ferrario Paolo                           63   Carabbia                         2:02.41,3     54.52,7  (3391)  8        356.   5.48 ¦ 
  949. Peronese Francesco, I                    41   Coas Como                        2:02.48,7     55.00,1  (3230)  10       42.    5.49 ¦ 
  950. Pedrazzini Giovanni                      60   Comano                           2:03.05,5     55.16,9  (3469)  8        357.   5.50 ¦ 
  951. Rossini Fabio                            65   I-Como                           2:03.17,3     55.28,7  (3601)  8        358.   5.50 ¦ 
  952. Noerenberg Joachim, D-Blitzenreute       56   LG Welfen                        2:03.26,5     55.37,9  (3459)  9        181.   5.51 ¦ 
  953. Mazzoleni Marzio                         66   Cadempino                        2:03.29,2     55.40,6  (3381)  8        359.   5.51 ¦ 
  954. Kaufmann Hardy                           51   Cureglia                         2:03.31,0     55.42,4  (2493)  9        182.   5.51 ¦ 
  955. Sproccati Anacleto                       49   Breganzona                       2:03.32,5     55.43,9  (3378)  9        183.   5.51 ¦ 
  956. Munding Joachin, D-Baienfurt             60   OSK Waschbaeren                  2:03.52,1     56.03,5  (3502)  8        360.   5.52 ¦ 
  957. Kienast Martin, A-Feldkirch              36   TS Gisingen                      2:03.53,9     56.05,3  (3153)  10       43.    5.52 ¦ 
  958. Procacci Fabio                           62   Vevey                            2:04.04,1     56.15,5  (3464)  8        361.   5.52 ¦ 
  959. Schelling Marc                           75   Widnau                           2:04.09,9     56.21,3  (3269)  7        362.   5.53 ¦ 
  960. De Mey Eric, Aeugst am Albis             65   SAP Purasca                      2:04.14,0     56.25,4  (3081)  8        362.   5.53 ¦ 
  961. Bossi Emanuele                           53   I-Busto Arsizio                  2:04.20,6     56.32,0  (3656)  9        184.   5.53 ¦ 
  962. Lanz Curt H.                             39   Aesch ZH                         2:04.21,1     56.32,5  (3472)  10       44.    5.53 ¦ 
  963. Simon Ralf, D-Brigachtal                 70   Sport Weiss                      2:04.21,7     56.33,1  (3475)  7        363.   5.53 ¦ 
  964. Maciariello Nicola                       69   Maggia                           2:04.40,4     56.51,8  (2565)  7        364.   5.54 ¦ 
  965. Kulmus Walter, D-Argenbühl               53   TV Eisenharz                     2:05.15,7     57.27,1  (3163)  9        185.   5.56 ¦ 
  966. Huber Peter                              53   Winterthur                       2:05.23,0     57.34,4  (3141)  9        186.   5.56 ¦ 
  967. Marta Massimo                            73   Roveredo GR                      2:05.23,4     57.34,8  (2543)  7        365.   5.56 ¦ 
  968. Brunner René                             54   Räterschen                       2:05.24,0     57.35,4  (3048)  9        187.   5.56 ¦ 
  969. Kirner Ernst                             40   Mettmenstetten                   2:05.44,4     57.55,8  (3154)  10       45.    5.57 ¦ 
  970. Bianchi Alberto, I                       43   Coas Como                        2:05.53,4     58.04,8  (3030)  10       46.    5.58 ¦ 
  971. Hofer Günter                             64   A-Lustenau                       2:06.07,9     58.19,3  (2183)  8        363.   5.58 ¦ 
  972. Borth Carsten                            75   Rebstein                         2:06.21,2     58.32,6  (3037)  7        366.   5.59 ¦ 
  973. Carcano Giuseppe                         62   I-Varese                         2:06.22,6     58.34,0  (3061)  8        364.   5.59 ¦ 
  974. Masina Numa                              65   Cadempino                        2:06.45,3     58.56,7  (3377)  8        365.   6.00 ¦ 
  975. Bandera Marco                            71   I-Invorio                        2:06.57,4     59.08,8  (3017)  7        367.   6.01 ¦ 
  976. Schweizer Walter                         49   Fehraltorf                       2:07.23,7     59.35,1  (3470)  9        188.   6.02 ¦ 
  977. Bazzotti Mauro                           69   Biasca                           2:07.40,6     59.52,0  (3622)  7        368.   6.03 ¦ 
  978. Pocceschi Alessandro                     77   I-Lipomo                         2:07.41,3     59.52,7  (3624)  7        369.   6.03 ¦ 
  979. De Luca Vincenzo                         69   Lugano                           2:07.46,7     59.58,1  (3080)  7        370.   6.03 ¦ 
  980. Häusler Jürgen, Zürich                   55   Interbrand Zintzmeyer & Lux AG   2:08.03,4   1:00.14,8  (3133)  9        189.   6.04 ¦ 
  981. Marelli Giuseppe, I-San Fermo d. Battagl 29   Coas Como                        2:08.10,1   1:00.21,5  (3197)  10       47.    6.04 ¦ 
  982. Förgt Robert, A-Dornbirn                 74   Tri Team Lustenau                2:08.10,2   1:00.21,6  (2134)  7        371.   6.04 ¦ 
  983. Heksch Ralph                             55   Brissago                         2:08.22,9   1:00.34,3  (2182)  9        190.   6.05 ¦ 
  984. Luginbühl Peter                          44   Binz                             2:08.23,1   1:00.34,5  (3185)  10       48.    6.05 ¦ 
  985. Merki Jürg W., Neftenbach                42   Beriker Jogger                   2:08.27,5   1:00.38,9  (3212)  10       49.    6.05 ¦ 
  986. Quattrini Andrea                         72   Comano                           2:08.43,1   1:00.54,5  (3634)  7        372.   6.06 ¦ 
  987. Inäbnit Rinaldo, Stans                   77   Kinderschutz Marathon            2:09.15,0   1:01.26,4  (3144)  7        373.   6.07 ¦ 
  988. De Lorenzi Fausto                        47   I-Dongo (CO)                     2:09.31,7   1:01.43,1  (3565)  9        191.   6.08 ¦ 
  989. Ghielmini Giorgio, Gentilino             64   SAP Purasca                      2:09.38,4   1:01.49,8  (3114)  8        366.   6.08 ¦ 
  990. Reichmann Ernst                          55   Pfaffhausen                      2:09.59,3   1:02.10,7  (3247)  9        192.   6.09 ¦ 
  991. Johannes Soenke                          66   Gockhausen                       2:10.00,3   1:02.11,7  (3147)  8        367.   6.09 ¦ 
  992. Pocceschi Massimiliano                   80   I-Lipomo                         2:10.05,8   1:02.17,2  (2626)  7        374.   6.09 ¦ 
  993. Schweizer Stefan                         38   Altendorf                        2:10.12,8   1:02.24,2  (3278)  10       50.    6.10 ¦ 
  994. Cortesi Annibale, Minusio                51   SPL Locarnese                    2:10.19,9   1:02.31,3  (3498)  9        193.   6.10 ¦ 
  995. Krieger Urs                              70   Rüschlikon                       2:10.21,2   1:02.32,6  (3161)  7        375.   6.10 ¦ 
  996. Drescher Harald                          62   D-Argenbühl                      2:10.59,9   1:03.11,3  (3088)  8        368.   6.12 ¦ 
  997. Sanarini Sergio, Minusio                 44   SPL Locarnese                    2:11.57,9   1:04.09,3  (3536)  10       51.    6.15 ¦ 
  998. Wanner Eric, Ponte Capriasca             52   usc                              2:12.06,4   1:04.17,8  (3352)  9        194.   6.15 ¦ 
  999. Pavan Angelo                             48   I-Domodossola                    2:12.23,1   1:04.34,5  (3648)  9        195.   6.16 ¦ 
 1000. Francesca Rinaldo, I-Varese              55   A.S.D. Varese                    2:13.10,5   1:05.21,9  (3107)  9        196.   6.18 ¦ 
 1001. Molinaro Ulisse, Lugano                  68   Cardiocentro Ticino              2:13.19,4   1:05.30,8  (2266)  7        376.   6.19 ¦ 
 1002. Saurer Urs, Basel                        58   LSV Uetendorf                    2:13.19,6   1:05.31,0  (2352)  8        369.   6.19 ¦ 
 1003. Cavaliere Alfredo                        37   I-Dongo                          2:13.39,5   1:05.50,9  (3571)  10       52.    6.20 ¦ 
 1004. Brun Theobald, Agra                      62   LR Agra                          2:13.56,0   1:06.07,4  (3046)  8        370.   6.20 ¦ 
 1005. Maier Raimund, D-Erkenbrechtsweiler      53   Albnadabbr                       2:14.20,0   1:06.31,4  (3194)  9        197.   6.22 ¦ 
 1006. Pedrotta Livio                           46   Orselina                         2:15.41,0   1:07.52,4  (3228)  10       53.    6.25 ¦ 
 1007. De Gady Giorgio, Bellinzona              40   RCB Bellinzona                   2:16.16,1   1:08.27,5  (3079)  10       54.    6.27 ¦ 
 1008. Eichele Uwe, D-Amtzell                   61   SV Amtzell                       2:16.16,9   1:08.28,3  (3093)  8        371.   6.27 ¦ 
 1009. Rondelli Carlo, Locarno                  44   Podistica Locarnese              2:17.02,9   1:09.14,3  (3254)  10       55.    6.29 ¦ 
 1010. Youngworth Randolph                      40   Brissago                         2:17.03,8   1:09.15,2  (3322)  10       56.    6.29 ¦ 
 1011. Hermann Wolfgang                         52   D-Augsburg                       2:17.48,9   1:10.00,3  (3434)  9        198.   6.31 ¦ 
 1012. Pohl Johannes                            55   D-Freiburg                       2:17.49,8   1:10.01,2  (3236)  9        199.   6.31 ¦ 
 1013. Egloff Jules, Zufikon                    30   LG Egelsee                       2:17.56,2   1:10.07,6  (3092)  10       57.    6.32 ¦ 
 1014. Fontana Massimo                          65   S. Pietro                        2:19.04,6   1:11.16,0  (3340)  8        372.   6.35 ¦ 
 1015. Barbieri Stefano                         67   Gordola                          2:19.14,3   1:11.25,7  (3436)  7        377.   6.35 ¦ 
 1016. Lauro Luigi                              67   Massagno                         2:19.52,6   1:12.04,0  (3562)  7        378.   6.37 ¦ 
 1017. Oleggini Matteo, Rivera                  56   O-92 Piano di Magadino           2:19.54,5   1:12.05,9  (3223)  9        200.   6.37 ¦ 
 1018. Heid Ernst, D-Lindau                     59   Lise bewegt                      2:20.44,8   1:12.56,2  (3134)  8        373.   6.40 ¦ 
 1019. Maulbetsch Dietrich, D-Freiburg          51   GLG Freiburg                     2:21.13,0   1:13.24,4  (3204)  9        201.   6.41 ¦ 
 1020. Lienhard Andreas                         40   S.Abbondio                       2:23.03,9   1:15.15,3  (2541)  10       58.    6.46 ¦ 
 1021. Küng Paul                                40   Baar                             2:23.26,5   1:15.37,9  (3166)  10       59.    6.47 ¦ 
 1022. Gervasini Giuseppe                       42   Sorengo                          2:24.34,0   1:16.45,4  (3355)  10       60.    6.51 ¦ 
 1023. Cattini Giorgio, I-Cantù Como            56   Trittoni                         2:25.16,9   1:17.28,3  (3589)  9        202.   6.53 ¦ 
 1024. Bergermann Heribert, D-Amtzell           58   SV Amtzell                       2:30.23,3   1:22.34,7  (3369)  8        374.   7.07 ¦ 
 1025. Carenini Arturo, Bellinzona              35   R.C. Bellinzona                  2:34.21,9   1:26.33,3  (3062)  10       61.    7.18 ¦ 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.