XXIV Maratona Ticino 2006 - nazione "I"

Campionato Ticinese 2006
categoria posto nome/luogo                               anno squadra/luogo                        tempo     ritardo    pett    Ø/km ¦        0-21,1 ¦        21-42 ¦
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10          46. Bianchi Alberto, I                       43   Coas Como                        2:05.53,4     39.27,6  (3030)    5.58 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           88. Bonassa Angelo, I                        65   Società Canottieri Milano        3:49.01,6   1:17.23,2    (19)    5.25 ¦  1:49.00   88.¦ 2:00.00   83.¦
12          51. Campagna Simona, I                       78   Coas Como                        1:51.54,0     32.56,9  (3057)    5.18 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          282. Casati Stefano                           66   I                                1:46.42,5     33.44,5  (2545)    5.03 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13           1. Clerici Alessandra, I                    67   Coas Como                        1:19.00,7       -----  (3070)    3.44 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8            9. Gambaretto Angelo, I                     64   Coas Como                        1:18.38,3      5.40,3  (3113)    3.43 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          287. Intermite Ciro, I                        62   Coas Como                        1:47.27,1     34.29,1  (3145)    5.05 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           49. Margiotta Filippo, I                     64   Società Canottieri Milano        3:22.54,7     51.16,3   (134)    4.48 ¦  1:39.35   62.¦ 1:43.19   41.¦
13          50. Marsiglio Laura, I                       67   A.S.D. Varese                    1:42.57,5     23.56,8  (3200)    4.52 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          129. Nessi Vittorio, I                        47   Coas Como                        1:48.47,4     32.09,0  (3220)    5.09 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          42. Peronese Francesco, I                    41   Coas Como                        2:02.48,7     36.22,9  (3230)    5.49 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          118. Romano Massimo, I                        58   A.S.D. Varese                    1:32.06,0     19.08,0  (3350)    4.21 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         135. Salcuni Maria Mattea                     63   I                                1:57.35,4     38.34,7  (3646)    5.34 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         171. Vecchia Luciana, I                       67   Coas Como                        2:05.54,2     46.53,5  (3302)    5.58 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
12           3. Vigato Laura, I                          73   Società Canottieri Milano        1:23.32,0      4.34,9  (2395)    3.57 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          121. Ravelli Nevio, I-Albaredo Per S. Marco   80   G.D. Talamona                    1:30.43,1     22.54,5  (2646)    4.17 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          260. Stevanato Silvio, I-Albate               59   Tommysport                       1:44.59,0     32.01,0  (2625)    4.58 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
12          20. Papallo Graziella, I-Albiolo             72   G.S. Tommy Sport                 1:36.57,1     18.00,0  (2619)    4.35 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           38. Taiana Giovanni, I-Albiolo (CO)          49   CRAL Atletica Aermacchi          1:32.49,2     16.10,8  (1076)    4.23 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          120. Bernasconi Marco                         64   I-Albiolo CO                     1:32.13,4     19.15,4  (2695)    4.22 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          326. Tornari Paolo, I-Alzate Brianza          65   Coas Como                        1:53.57,1     40.59,1  (3299)    5.24 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7            9. Caretti Claudio, I-Antoliva per Carpiono 71   Atletica Vercelli                1:10.44,4      2.55,8  (1086)    3.21 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          284. Franzi Carlo                             67   I-Arcisate                       1:45.55,0     38.06,4  (3614)    5.01 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          247. Galli Erminio                            61   I-Arcisate                       1:43.53,5     30.55,5  (2598)    4.55 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          209. Pinotti Franco                           65   I-Arcisate                       1:40.30,0     27.32,0  (3618)    4.45 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2            2. Virgili Vincenzo, I-Arcisate             63   Atletica Arcisate GS Miotti      2:39.25,2      7.46,8   (222)    3.46 ¦  1:17.26    2.¦ 1:21.59    2.¦
7          326. Vivona Marco                             69   I-Arcisate                       1:52.23,0     44.34,4  (3307)    5.19 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          317. Dozio Marco                              70   I-Arcore                         1:51.08,0     43.19,4  (3087)    5.16 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10           6. Salini Alberto, I-Ardenno                46   GS Talamona                      1:37.01,5     10.35,7  (2438)    4.35 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         154. Arami Antonella                          67   I-Arizzano                       2:00.31,7     41.31,0  (3557)    5.42 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
4            3. Locatelli Edgardo, I-Asso                45   Atletica Lago                    3:22.51,6      6.19,3   (355)    4.48 ¦  1:37.41    4.¦ 1:45.10    3.¦
8           19. Tremea Flavio, I-Azzate                  62   G.P. RUNNERS VALBOSSA AZZATE     1:20.39,6      7.41,6  (1067)    3.49 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          157. Rosa Vittorio                            67   I-Ballabio                       1:34.33,1     26.44,5  (2634)    4.28 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           10. Leoni Alfonso, I-Bedero Valcuvia VARESE  49   G.P. MIRALAGO                    1:24.09,8      7.31,4  (2423)    3.59 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           31. Bosio Giacomo, I-Bergamo                 62   Runners Bergamo                  3:11.55,0     40.16,6    (22)    4.32 ¦  1:34.31   41.¦ 1:37.23   29.¦
13          12. Manenti Sabrina, I-Bergamo               67   Amatori Lazzaretto Bergamo       1:32.15,1     13.14,4  (2239)    4.22 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          234. Pesenti Giuseppe                         57   I-Bergamo                        1:42.53,9     29.55,9  (2304)    4.52 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           32. Signorelli Stefano, I-Bergamo            69   Runners Bergamo                  3:00.22,5     30.52,5   (205)    4.16 ¦  1:30.23   38.¦ 1:29.59   22.¦
2           53. Viscardi Marco, I-Bergamo                61   Running Torre de Roveri          3:27.12,4     55.34,0   (223)    4.54 ¦  1:38.29   59.¦ 1:48.43   55.¦
7          236. Lipani Daniele, I-Besano                 68   Aermacchi                        1:40.43,2     32.54,6  (2661)    4.46 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          265. Pedroni Fabrizio, I-Besozzo              81   GAM Whirlpool                    1:43.35,9     35.47,3  (2639)    4.54 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          216. van der Goot Erik                        57   I-Besozzo                        1:41.00,3     28.02,3  (2392)    4.47 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          323. Brazzale Paolo, I-Bisuschio              61   Bisuschio                        1:53.52,5     40.54,5  (3627)    5.23 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          187. Roberto Niccoli, I-Bisuschio             66   Bisuschio                        1:38.15,6     25.17,6  (2676)    4.39 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          256. Veghini Alberto, I-Bisuschio             86   Bisuschio                        1:42.37,7     34.49,1  (3628)    4.51 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           18. Colognese Gian Luca, I-Bisuschio (VA)    64   Atl. Arcisate                    1:20.12,7      7.14,7  (2089)    3.48 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           15. Polimeni Sergio, I-Bollate               61   GS Montestella                   1:19.55,2      6.57,2  (2698)    3.47 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          260. De Pascalis Mauro, I-Bolzano             67   Dribbling BZ                     1:43.05,1     35.16,5  (3518)    4.53 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          36. Bottelli Sandro                          40   I-Borgo Ticino                   1:57.27,9     31.02,1  (3655)    5.34 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          293. Brigatti Fabrizio, I-Borgomanero         64   La Cecca Borgomanero             1:48.56,3     35.58,3  (2060)    5.09 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           98. Gozzo Emanuele                           61   I-Borgomanero                    1:30.33,6     17.35,6  (2165)    4.17 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           56. Morcelli Guido, I-Bormio                 67   Atletica Alta Valtellina         1:23.00,3     15.11,7  (2271)    3.56 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           52. Sosio Giulio, I-Bormio                   65   Atletica Alta Valtellina         1:25.37,5     12.39,5  (1063)    4.03 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           40. Pagnoncelli Gianluca, I-Bottanuco        64   Runners Bergamo                  3:18.18,9     46.40,5   (157)    4.41 ¦  1:37.44   56.¦ 1:40.34   34.¦
7           48. Santambrogio Davide, I-Brebbia           83   Atletica Verbano                 1:21.38,9     13.50,3  (1059)    3.52 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           79. Tono Matteo, I-Briosco                   74   Deportivo Pippo Artu             1:25.25,8     17.37,2  (2591)    4.02 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          123. Ciullo Giovanni                          47   I-Buehs SG.                      1:47.03,0     30.24,6  (3560)    5.04 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           22. Famlonga John, I-Bulgarograsso           55   Atletica Como                    1:29.40,2     13.01,8  (2688)    4.15 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          31. Barbieri Enrico, I-Buruggiate (VA)       44   A.S.D. Varese                    1:54.12,8     27.47,0  (2026)    5.24 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          184. Bossi Emanuele                           53   I-Busto Arsizio                  2:04.20,6     47.42,2  (3656)    5.53 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          286. Borella Pierluigi                        57   I-Cabiate                        1:47.25,6     34.27,6  (3533)    5.05 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           42. Galimberti Andrea, I-Cabiate CO          71   Atletica Team Brianza            3:07.50,9     38.20,9   (384)    4.27 ¦  1:27.43   30.¦ 1:40.07   49.¦
7           52. Bianchi Edoardo, I-Cadorago (CO)         77   OSG Guanzate                     1:22.11,3     14.22,7  (2609)    3.53 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           57. Donini Paolo, I-Cannero                  64   Maratolandia                     3:28.43,7     57.05,3    (53)    4.56 ¦  1:37.39   54.¦ 1:51.04   61.¦
1            5. Paoletti Nerino, I-Cannero Riv. (VB)     67   Maratolandia                     2:40.52,2     11.22,2   (347)    3.48 ¦  1:20.57   12.¦ 1:19.55    3.¦
13         210. Alonso Gloria, I-Cannero Riviera         60   Maratolandia                     2:21.32,0   1:02.31,3  (2597)    6.42 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
3           10. Carmine Valerio, I-Cannero Riviera       56   Maratolandia                     3:13.45,2     22.27,3   (293)    4.35 ¦  1:30.28    4.¦ 1:43.17   14.¦
7          228. Franzetti Fulvio                         67   I-Cannero Riviera                1:40.18,1     32.29,5  (2594)    4.45 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         208. Mutti-Cicella Katia, I-Cannero Riviera   61   Maratolandia                     2:21.30,1   1:02.29,4  (2595)    6.42 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          45. Tipaldi Roberta, I-Cannero Riviera       56   Maratolandia                     1:42.30,2     23.29,5  (3417)    4.51 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          52. Baccan Gabriela, I-Cannero Riviera VB    71   Maratolandia                     1:43.18,2     24.17,5  (2596)    4.53 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           88. Bergamaschi Valerio                      51   I-Cannobio                       1:42.29,4     25.51,0  (3621)    4.51 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           51. De Marco Maurizio, I-Cannobio            66   Podistica Cannobio               1:25.28,4     12.30,4  (2659)    4.03 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          112. Di Salvo Mario, I-Cannobio               52   Polisportiva Cannobio            1:45.28,8     28.50,4  (3482)    4.59 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           88. Iseiia Gianluca, I-Cannobio              69   POD Cannobio                     1:27.08,3     19.19,7  (2656)    4.07 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           75. Maestroni Tommaso, I-Cannobio            78   Podistica Cannobio               1:25.05,5     17.16,9  (2465)    4.01 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           83. Minoletti Marco, I-Cannobio              69   Podistica Cannobio               1:26.11,8     18.23,2  (2655)    4.05 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           88. Minoletti Sergio, I-Cannobio             63   Podistica Cannobio               1:29.27,3     16.29,3  (2648)    4.14 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          266. Silvestri Denis, I-Cannobio              73   Podistica Peroni                 1:43.39,7     35.51,1  (2657)    4.54 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          352. Macchi Franco                            62   I-Cantello                       2:00.54,6     47.56,6  (2600)    5.43 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           76. Colnaghi Piercarlo, I-Cantù              56   Calexico                         1:39.47,3     23.08,9  (3522)    4.43 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           49. Fogà Ernesto, I-Cantù                    53   Fechio Group                     1:35.19,1     18.40,7  (3105)    4.31 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           90. Froriani Fabrizio, I-Cantù               65   GS Tommy Sport                   1:29.33,3     16.35,3  (3531)    4.14 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           53. Lunghi Giuseppe, I-Cantù                 49   Fecchio Group                    1:36.04,5     19.26,1  (3187)    4.33 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           25. Marelli Ernesto, I-Cantù                 50   Club del Mesdì                   1:30.14,2     13.35,8  (2241)    4.16 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          339. Marelli Giuseppe, I-Cantù                70   Tomma Sport Scraiber             1:55.09,3     47.20,7  (3532)    5.27 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           48. Mauri Fabio, I-Cantù                     52   Fecchio Group                    1:35.19,0     18.40,6  (3205)    4.31 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          139. Montorfani Donato, I-Cantù               50   Tommy Sport Craiber Team         1:50.07,4     33.29,0  (3534)    5.13 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9            9. Pedeferri Eugenio, I-Cantù               50   Club del Mesdì                   1:23.26,3      6.47,9  (2298)    3.57 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           94. Pozzoli Roberto, I-Cantù                 74   Fecchio Group                    1:28.13,7     20.25,1  (3239)    4.10 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9            3. Rodi Carlo, I-Cantù                      54   Club del Mesdì                   1:21.31,8      4.53,4  (1055)    3.51 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          333. Cappelletti Giorgio, I-Cantù (CO)        69   GS Tommy Sport                   1:53.33,5     45.44,9  (3530)    5.22 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          202. Cattini Giorgio, I-Cantù Como            56   Trittoni                         2:25.16,9   1:08.38,5  (3589)    6.53 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          132. Dino Merio, I-Cantù Como                 55   Trittoni Marini                  1:49.04,9     32.26,5  (3588)    5.10 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          143. Romano Ruggero, I-Cantù Como             67   Team Lario                       1:32.51,6     25.03,0  (2697)    4.24 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           55. Malinverno Piero                         61   I-Carate Urio                    1:26.10,4     13.12,4  (3596)    4.05 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10           7. Berné Luciano, I-Caravate VA             43   GP Miralago                      1:39.00,4     12.34,6  (3581)    4.41 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          158. Buono Paolo, I-Carlazzo CO               58   ASD Porlezzese                   1:35.10,1     22.12,1  (3547)    4.30 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          156. Vitale Alberto                           61   I-Carlazzo Como                  1:35.01,6     22.03,6  (3399)    4.30 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          172. Tardivo Claudio, I-Casale AL             48   Avis Casale                      2:00.25,6     43.47,2  (3642)    5.42 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          117. Bertazzo Tiziano, I-Casale Monferrato    54   Avis Casale MFT                  1:46.05,4     29.27,0  (3644)    5.01 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           46. Parovina Adelio, I-Casale Monferrato     47   Junior Atletica                  1:35.01,3     18.22,9  (3643)    4.30 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           36. Ravelli Felice, I-Casciago               53   A.S.D. Varese                    1:32.41,2     16.02,8  (2320)    4.23 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          278. Sicari Paolo                             76   I-Casciago                       1:45.23,9     37.35,3  (3361)    4.59 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          155. Posca Antonio                            66   I-Casnate                        1:35.00,2     22.02,2  (3603)    4.30 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          235. Vitta Manlio                             71   I-Casnate C. Bernate             1:40.37,8     32.49,2  (3591)    4.46 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          301. Serboli Alessandro                       65   I-Casnate con Bernate            1:50.39,0     37.41,0  (2364)    5.14 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          128. Mazzucchelli Renato                      49   I-Cassano                        1:48.09,4     31.31,0  (3657)    5.07 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          296. Martignoni Massimo                       62   I-Castelveccana Varese           1:49.33,2     36.35,2  (3201)    5.11 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           12. Fraquelli Giancarlo, I-Castiglione d'Int 62   Athletic Team Lario              2:56.08,5     24.30,1    (75)    4.10 ¦  1:23.43    9.¦ 1:32.25   20.¦
2           94. Tessari Claudio                          64   I-Castiglione Olona              3:55.09,8   1:23.31,4   (212)    5.34 ¦  1:41.16   64.¦ 2:13.53  108.¦
8          148. Macchi Silvano                           57   I-Castronno VA                   1:34.25,0     21.27,0  (2599)    4.28 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          193. Bianchi Nicola, I-Cernobbio              68   CAV                              1:37.09,7     29.21,1  (2668)    4.36 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          181. Dellatorre Mario                         70   I-Cernobbio                      1:36.24,5     28.35,9  (2102)    4.34 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          30. Fasana Mario                             44   I-Cernobbio                      1:54.11,0     27.45,2  (3095)    5.24 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         118. Ruiu Francesca                           55   I-Cernobbio                      1:55.36,6     36.35,9  (3259)    5.28 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          160. Cremona Giuseppe, I-Cernobbio (CO)       54   GS Tommy Sport                   1:55.36,8     38.58,4  (2093)    5.28 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          150. Liberati Alberto, I-Chiavenna            66   GPV Valchiavenna                 1:34.32,2     21.34,2  (2640)    4.28 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           12. Penone Michele, I-Chiavenna              76   GP Santi Nuova Olonio            1:11.51,1      4.02,5  (1045)    3.24 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           24. Pasini Silvano, I-Chiavenna (SO)         56   GS Valchiavenna Liquigas         1:29.59,6     13.21,2  (2296)    4.15 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          264. Pensa Giuseppe                           71   I-Cima                           1:43.24,8     35.36,2  (2300)    4.54 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           50. Maruasi Gualtiero, I-Cittiglio           65   Cittiglio                        1:25.12,8     12.14,8  (2680)    4.02 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           99. Invernizzi Raffaele, I-Civate            62   Gruppo sportivo Vergine Maria    1:30.34,2     17.36,2  (2453)    4.17 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          280. Donadini Matteo                          69   I-Clivio                         1:45.34,9     37.46,3  (3085)    5.00 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          261. Scarpazza Flavio                         69   I-Clivio                         1:43.11,1     35.22,5  (3266)    4.53 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         185. Villani Elena                            71   I-Clivio                         2:10.14,1     51.13,4  (3304)    6.10 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9            4. Barcella Claudio, I-Cologno al Serio     50   AMATORI LAZZARETTO               1:22.18,3      5.39,9  (2027)    3.54 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8            5. Mazzoleni Fabio, I-Cologno al Serio      63   G.S. OROBIE                      1:15.56,4      2.58,4  (1038)    3.35 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           59. Gaiani Sergio, I-Comerio                 54   A.S.D. Varese                    1:37.03,0     20.24,6  (2146)    4.35 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           66. Ossola Ezio, I-Comerio (VA)              60   A.S.D. Varese                    1:27.11,7     14.13,7  (2293)    4.07 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          298. Albano Paolo                             71   I-Como                           1:48.15,9     40.27,3  (3605)    5.07 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          117. Andreani Paolo                           63   I-Como                           1:31.55,0     18.57,0  (2549)    4.21 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          247. Bettina Alessandro                       68   I-Como                           1:41.46,6     33.58,0  (3027)    4.49 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          178. Bianchi Cesare                           67   I-Como                           1:36.17,4     28.28,8  (2038)    4.33 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          100. Butti Fabio                              68   I-Como                           1:28.39,6     20.51,0  (2068)    4.12 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          314. Cantaluppi Fabio, I-Como                 59   SMALP Aosta                      1:52.54,7     39.56,7  (3060)    5.21 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          208. Casati Fabio                             70   I-Como                           1:38.42,4     30.53,8  (2546)    4.40 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          356. Corani Giorgio                           74   I-Como                           2:00.00,7     52.12,1  (3602)    5.41 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          229. Cortese Giuseppe, I-Como                 58   SPL Locarnese                    1:42.20,8     29.22,8  (2092)    4.51 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           62. Daverio Matteo                           74   I-Como                           1:23.47,5     15.58,9  (3597)    3.58 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          232. Foligno Andrea                           67   I-Como                           1:40.30,4     32.41,8  (3600)    4.45 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
3           41. Fumagalli Antonio, I-Como                47   CDF                              3:59.24,7   1:08.06,8   (380)    5.40 ¦  1:53.29   40.¦ 2:05.55   41.¦
7          248. Gautiero Amedeo                          69   I-Como                           1:41.54,8     34.06,2  (2148)    4.49 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          131. Gorla Lorenzo                            66   I-Como                           1:33.02,4     20.04,4  (2163)    4.24 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          113. Greggio Carlo                            69   I-Como                           1:30.15,3     22.26,7  (2169)    4.16 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          251. Greggio Giorgio                          67   I-Como                           1:42.11,5     34.22,9  (2170)    4.50 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          349. Maroni Ettore                            65   I-Como                           1:59.33,3     46.35,3  (3599)    5.39 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          241. Meroni Maurizio                          69   I-Como                           1:41.00,5     33.11,9  (2259)    4.47 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         165. Mittiga Stefania                         71   I-Como                           2:03.17,5     44.16,8  (3604)    5.50 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           96. Monetti Marco                            69   I-Como                           1:28.19,8     20.31,2  (3595)    4.11 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           37. Negri Luigi                              69   I-Como                           3:05.50,2     36.20,2   (250)    4.24 ¦  1:29.10   36.¦ 1:36.39   42.¦
7          253. Posca Daniele                            68   I-Como                           1:42.27,4     34.38,8  (2547)    4.51 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          106. Pozzi Giambattista, I-Como               47   Nova Libertas Como               1:44.59,2     28.20,8  (2623)    4.58 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          243. Ronchetti Claudio, I-Como                59   Circolo Enologico "Il Gallo" d   1:43.37,5     30.39,5  (3253)    4.54 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          220. Ronchetti Stefano                        63   I-Como                           1:41.12,7     28.14,7  (2331)    4.47 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          142. Roncoroni Giuliano, I-Como               50   Athletic Team Lario              1:50.28,5     33.50,1  (2622)    5.14 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          358. Rossini Fabio                            65   I-Como                           2:03.17,3     50.19,3  (3601)    5.50 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          102. Roverselli Umberto, I-Como               63   ATHLETIC TEAM LARIO              1:30.55,3     17.57,3  (2335)    4.18 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          101. Trinca Colonel Massimiliano              70   I-Como                           1:29.06,8     21.18,2  (2388)    4.13 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          263. Zoda Carlo, I-Corrido CO                 71   Pol. Porlezzese                  1:43.24,1     35.35,5  (2416)    4.54 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           74. Patrini Fiorenzo, I-Crema                59   Virtus Crema                     1:27.46,2     14.48,2  (2590)    4.09 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           13. Gilardi Alessandro, I-Cremia (CO)        72   GSI Morbegno (SO)                1:12.15,7      4.27,1  (1022)    3.25 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          160. Zappia Mario, I-Crevoladossola           60   Atletica Ossolana 2000           1:35.18,4     22.20,4  (2652)    4.31 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          146. Citrini Massimo                          59   I-Crevoladossola (VB)            1:34.21,0     21.23,0  (2085)    4.28 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7            2. Zanovello Mirko, I-Cuasso al Monte       74   Cover Mapei                      1:08.33,6      0.45,0  (1071)    3.14 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          294. Frendino Pietro, I-Cuveglio VA           60   Gruppo Podistico Miralago        1:49.26,9     36.28,9  (2637)    5.11 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           85. Mangano Vittorio, I-Domaso Como          83   Santi Nuova Donio                1:26.39,0     18.50,4  (3645)    4.06 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          151. Maffioli Renato, I-Domodossola           55   Atl. Ossolana                    1:53.16,6     36.38,2  (3649)    5.22 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          195. Pavan Angelo                             48   I-Domodossola                    2:12.23,1     55.44,7  (3648)    6.16 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          82. Piana Valeria                            67   I-Domodossola                    1:49.56,2     30.55,5  (3590)    5.12 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          328. Zaninetti Carlo                          85   I-Domodossola                    1:53.00,7     45.12,1  (3654)    5.21 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          52. Cavaliere Alfredo                        37   I-Dongo                          2:13.39,5     47.13,7  (3571)    6.20 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           24. Gervasini Rossano, I-Dongo               68   La recastello Radici Group       1:16.59,4      9.10,8  (1021)    3.38 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           98. Ponza Gianni                             50   I-Dongo                          1:43.20,3     26.41,9  (3566)    4.53 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           73. Quarenghi Alessandro                     52   I-Dongo                          1:39.17,8     22.39,4  (3567)    4.42 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          191. De Lorenzi Fausto                        47   I-Dongo (CO)                     2:09.31,7     52.53,3  (3565)    6.08 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           54. Corti Mauro                              58   I-Ello (LC)                      3:27.27,4     55.49,0   (358)    4.54 ¦  1:33.58   35.¦ 1:53.29   67.¦
8          291. Piga Giuseppe                            57   I-Falmenta (VB)                  1:48.19,7     35.21,7  (3418)    5.08 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           77. Brambilla Sergio                         70   I-Garlate                        3:43.52,8   1:14.22,8    (28)    5.18 ¦  1:40.37   68.¦ 2:03.15   82.¦
8          257. Mlinari Giuliano, I-Gavirate             61   Miralago Varese                  1:44.37,9     31.39,9  (2638)    4.57 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          279. Panella Giancarlo, I-Gavirate            70   Sport e sportivi di Verbania     1:45.28,4     37.39,8  (3226)    4.59 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           11. Neve Emanuele, I-Gozzano                 82   Cover Mapei                      1:11.23,3      3.34,7  (1041)    3.23 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          211. Ruga Adriano, I-Gozzano                  68   A.S.D. I due Soli                1:38.53,0     31.04,4  (2337)    4.41 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          177. Squaratti Andrea, I-Gozzano              85   A.S.D. I due Soli                1:36.05,9     28.17,3  (2377)    4.33 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          231. Zucchi Massimo, I-Gozzano                64   A.S.D. I due Soli                1:42.30,7     29.32,7  (2417)    4.51 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          259. Trombetta Andrea                         59   I-Grandate                       1:44.46,2     31.48,2  (2389)    4.57 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          21. Fontana Gianfranco                       45   I-Gravedona                      1:48.59,6     22.33,8  (3568)    5.09 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          123. Brambilla Carlo, I-Gravellona Toce       65   Libero                           1:32.32,0     19.34,0  (3537)    4.23 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         116. Grandi Barbara, I-Guanzate               67   OSG Guanzate                     1:55.25,7     36.25,0  (3540)    5.28 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          225. Marinoni Giorgio, I-Guanzate             86   Atl. OSG Guanzate                1:40.07,2     32.18,6  (2612)    4.44 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
11           4. Puppi Francesco, I-Guanzate              92   OSG Guanzate                     1:25.17,7     13.36,9  (2611)    4.02 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
11           6. Sarlusconi Luca, I-Guanzate              88   OSG Guanzate                     1:28.18,8     16.38,0  (2610)    4.11 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          262. Negrato Ivan                             78   I-Induno Olona                   1:43.21,8     35.33,2  (2286)    4.53 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           86. Caravaggi Tiziano, I-Intra Verbania      59   Spoprt sportivi Cover            1:29.18,6     16.20,6  (3538)    4.13 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          367. Bandera Marco                            71   I-Invorio                        2:06.57,4     59.08,8  (3017)    6.01 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           79. Fantoni Luigi, I-Lecco                   64   2 Slow                           3:43.53,4   1:12.15,0   (256)    5.18 ¦  1:46.16   82.¦ 1:57.37   75.¦
1           43. Sala Paolo, I-Lecco                      70   2slow                            3:07.59,1     38.29,1   (182)    4.27 ¦  1:29.22   37.¦ 1:38.36   46.¦
7          369. Pocceschi Alessandro                     77   I-Lipomo                         2:07.41,3     59.52,7  (3624)    6.03 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          374. Pocceschi Massimiliano                   80   I-Lipomo                         2:10.05,8   1:02.17,2  (2626)    6.09 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          299. Veronelli Claudio                        59   I-Lipomo                         1:50.28,7     37.30,7  (3594)    5.14 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          329. Verga Davide, I-Lipomo CO                73   Athlietci Team Lario             1:53.01,4     45.12,8  (3606)    5.21 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          301. Verga Gianluca, I-Lipomo CO              73   Athletic Team Lario              1:48.47,1     40.58,5  (3607)    5.09 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          176. Grigioni Marco, I-Liusago/CO             74   Nuova Libertas Como              1:36.03,3     28.14,7  (2172)    4.33 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          283. Peri Edoardo                             66   I-Lozza                          1:47.09,1     34.11,1  (3229)    5.04 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           82. De Gaetani Massimo                       75   I-Lucca                          1:26.10,8     18.22,2  (2100)    4.05 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          186. Anesa Fabrizio, I-Luino                  68   Luino Verbano Triathlon          1:36.37,0     28.48,4  (3007)    4.34 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          327. Barozzi Riccardo, I-Luino                66   Luino Verbano Triathlon          1:54.15,6     41.17,6  (3579)    5.24 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          189. Broetto Davide, I-Luino                  66   Luino Verbano Triathlon          1:38.30,7     25.32,7  (2061)    4.40 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           53. Cristoforoni Paolo, I-Luino              64   Luino Verbano Triathlon          1:25.52,7     12.54,7  (2094)    4.04 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          254. Martinelli Stefano, I-Luino              78   Luino Verbano Triathlon          1:42.34,7     34.46,1  (3202)    4.51 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          297. Tarchiani Giangiacomo, I-Luino           71   Luino Verbano Triathlon          1:47.48,7     40.00,1  (2381)    5.06 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         213. Zanin Alessia, I-Luino                   68   Luino Verbano Triathlon          2:30.30,3   1:11.29,6  (3324)    7.08 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          254. Zanin Andrea, I-Luino                    75   Luino Verbano Triathlon          1:42.34,7     34.46,1  (3325)    4.51 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           64. Naldini Massimo, I-Luino (VA)            66   Luino VareseTriathlon            1:27.08,3     14.10,3  (2284)    4.07 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
11           1. Bibalo Steve, I-Lurate Caccivio          87   Atletica Valle Brembana          1:11.40,8       -----  (1100)    3.23 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8            1. Bonelli Giovanni, I-Lurate Caccivio      64   pro piacenza                     1:12.58,0       -----  (1077)    3.27 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           60. Ferranti Alberto                         66   I-Lurate Caccivio                3:30.36,8     58.58,4    (70)    4.59 ¦  1:44.26   75.¦ 1:46.10   49.¦
7          145. Fontana Massimo                          73   I-Lurate Caccivio                1:32.59,5     25.10,9  (2677)    4.24 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          83. Baragiola Paola, I-Malnate               65   Cai Malnate                      1:50.01,0     31.00,3  (3613)    5.12 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
3           23. Facetti Fabio, I-Malnate                 56   Cai Malnate                      3:28.11,5     36.53,6   (381)    4.56 ¦  1:35.20   17.¦ 1:52.50   26.¦
12          49. Facetti Sara                             86   I-Malnate                        1:51.01,4     32.04,3  (3611)    5.15 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          176. Riboldi Romolo                           50   I-Malnate                        2:01.25,2     44.46,8  (3612)    5.45 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           40. Costan Biedo Paolo, I-Marchirolo         68   Budokan Tre Valli                3:07.02,7     37.32,7    (42)    4.25 ¦  1:31.01   41.¦ 1:36.01   38.¦
9           64. Monguzzi Paolino, I-Meda                 55   Calexico                         1:38.12,8     21.34,4  (3526)    4.39 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          273. Bordoli Cristiano                        69   I-Menaggio                       1:44.36,3     36.47,7  (2051)    4.57 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          272. Luoni Stefano, I-Menaggio                68   Pol. Atl. Centrolario            1:44.35,3     36.46,7  (2229)    4.57 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           39. Mandelli Arnaldo, I-Menaggio             61   GP Santi Nuova Olonio            1:23.22,1     10.24,1  (2238)    3.57 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          10. Marano Aldo                              46   I-Menaggio                       1:41.38,5     15.12,7  (3631)    4.49 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          177. Piccinin Giuseppe                        49   I-Menaggio                       2:01.33,0     44.54,6  (3632)    5.45 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          351. Pisoni Luciano                           70   I-Menaggio                       1:58.01,6     50.13,0  (2309)    5.35 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          162. Ortelli Fabrizio, I-Menaggio CO          71   Pol. Porlezzese                  1:35.05,8     27.17,2  (3556)    4.30 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
12          53. Ortelli Orietta, I-Menaggio CO           75   Pol. Porlezzese                  1:52.11,2     33.14,1  (3554)    5.19 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           15. Bonfanti Amedeo, I-Merate (LC)           65   Triathlon Lecco                  2:57.07,2     25.28,8   (359)    4.11 ¦  1:23.47   10.¦ 1:33.19   22.¦
8           73. Fossati Carlo                            63   I-Mezzegra                       1:27.44,8     14.46,8  (2621)    4.09 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          165. Andres Mario                             60   I-Milano                         1:36.04,3     23.06,3  (2672)    4.33 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          300. Anelli Gianluca, I-Milano                70   Road Runner Club Milano          1:48.29,6     40.41,0  (2016)    5.08 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          78. Bassanetti Silvia                        64   I-Milano                         1:49.12,7     30.12,0  (3020)    5.10 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           26. Belmonte Delio, I-Milano                 61   Società Canottieri Milano        1:21.27,7      8.29,7  (2031)    3.51 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          140. Bez Roberto                              61   I-Milano                         1:33.50,1     20.52,1  (2037)    4.26 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           83. Bonelli Corrado, I-Milano                62   Società Canottieri Milano        3:47.15,2   1:15.36,8    (20)    5.23 ¦  1:45.19   79.¦ 2:01.55   91.¦
7          219. Bongiorno Nicolo                         76   I-Milano                         1:39.35,1     31.46,5  (3036)    4.43 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          334. Citelli Cristian, I-Milano               70   Triathlon Luino                  1:54.15,4     46.26,8  (3578)    5.24 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          40. Del Zotti Teodoro, I-Milano              45   Società Canottieri Milano        2:01.10,5     34.44,7  (3083)    5.44 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          116. Fossati Guido                            64   I-Milano                         1:31.54,5     18.56,5  (2135)    4.21 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           14. Galassi Gianluca, I-Milano               63   US ACLI Giuriati P. Garimoldi    2:56.57,5     25.19,1    (77)    4.11 ¦  1:27.02   15.¦ 1:29.54   12.¦
8            4. Galliena Nicola, I-Milano                64   Società Canottieri Milano        1:15.52,7      2.54,7  (1018)    3.35 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          43. Grazioli Gaia, I-Milano                  66   Società Canottieri Milano        1:41.33,0     22.32,3  (2168)    4.48 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           45. Honyi Zsolt, I-Milano                    78   Siklos                           1:20.44,2     12.55,6  (1024)    3.49 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          146. Krutek Laszlo, I-Milano                  78   individuale                      1:33.11,0     25.22,4  (1029)    4.25 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
3           37. Mercati Guido, I-Milano                  49   road runners club milano         3:52.57,1   1:01.39,2   (272)    5.31 ¦  1:48.32   38.¦ 2:04.24   39.¦
8           91. Mesiti Giuseppe, I-Milano                64   Società Canottieri Milano        1:29.34,5     16.36,5  (2260)    4.14 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10           2. Positano Vincenzo, I-Milano              41   Società Canottieri Milano        1:30.37,3      4.11,5  (2314)    4.17 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13           4. Rosaschino Caterina, I-Milano            66   GP Montestella                   1:30.12,4     11.11,7  (2699)    4.16 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          152. Sassi Maurizio, I-Milano                 65   Road Runner Club Miano           1:34.47,8     21.49,8  (3265)    4.29 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           58. Serra Adriano, I-Milano                  68   Società Canottieri Milano        1:23.12,2     15.23,6  (2365)    3.56 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           93. Soldera Mauro, I-Milano                  73   Società Canottieri Milano        1:28.11,1     20.22,5  (2369)    4.10 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          231. Valente Tiziano, I-Milano                72   Società Canottieri Milano        1:40.28,2     32.39,6  (1069)    4.45 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           39. Zucali Stefano, I-Milano                 69   La Michetta, Milano              3:07.00,2     37.30,2   (243)    4.25 ¦  1:31.25   44.¦ 1:35.35   36.¦
9          105. Merazzi Gianni, I-Montano Lucino Co      53   Atletica Como                    1:44.56,2     28.17,8  (2257)    4.58 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2          100. Arnoldi Claudio, I-Monza                 57   libero                           4:00.05,0   1:28.26,6    (39)    5.41 ¦  1:49.29   91.¦ 2:10.35  104.¦
7           29. Gerna Ivan, I-Morbegno                   71   GP Santi Nuova Olonio            1:17.53,3     10.04,7  (1020)    3.41 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          241. Mazzoni Ivo                              61   I-Morbegno                       1:43.29,4     30.31,4  (3608)    4.54 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           38. De Luca Renato, I-Mornago                71   G.P. RUNNERS VALBOSSA AZZATE     3:06.50,3     37.20,3    (45)    4.25 ¦  1:32.03   47.¦ 1:34.46   34.¦
8           36. Pilotti Claudio, I-Mornago               66   G.P. RUNNERS VALBOSSA AZZATE     1:22.48,3      9.50,3  (2308)    3.55 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           26. Sartori Vito, I-Morosolo (VA)            52   A.S.D. Varese                    1:31.05,4     14.27,0  (2351)    4.19 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           35. Savoia Maurizio                          61   I-Muggiò                         3:14.13,4     42.35,0   (186)    4.36 ¦  1:32.52   32.¦ 1:41.21   37.¦
4            5. Castelli Vittorio, I-Novara              43   gs Castellania                   3:31.31,1     14.58,8   (383)    5.00 ¦  1:37.36    3.¦ 1:53.54    5.¦
7            1. Zugnoni Graziano                         74   I-Novate Mezzola                 1:07.48,6       -----  (1070)    3.12 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           73. Pennacchio Francesco                     63   I-Novate Milanese                3:38.39,2   1:07.00,8   (160)    5.10 ¦  1:45.52   81.¦ 1:52.46   65.¦
2           16. Bozza Donato, I-Novedrate                65   Polisportiva S. Marco            2:57.40,8     26.02,4   (385)    4.12 ¦  1:26.53   14.¦ 1:30.47   13.¦
7           81. Maestroni Diego, I-Oggebbio              74   PODISTICA CANNOBIO               1:26.02,6     18.14,0  (2233)    4.04 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           57. Ballerini Pierangelo, I-Olgiate Comasco  48   Tommy Sport                      1:36.48,7     20.10,3  (2604)    4.35 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          180. Grisoni Giuseppe, I-Olgiate Comasco      51   Atletica Como                    2:02.22,5     45.44,1  (3552)    5.48 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
12          68. Massarenti Sarah, I-Olgiate Comasco      73   G. S. Tommy Sport                1:58.53,3     39.56,2  (3551)    5.38 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           72. Moschioni Doriano, I-Olgiate Comasco     54   Tommy Sport                      1:39.16,2     22.37,8  (2603)    4.42 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          196. Quadranti Massimiliano                   ??   I-Olgiate Comasco                1:37.21,9     29.33,3  (3242)    4.36 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          114. Di Dato Antonio, I-Oltrona san mamette C 62   FRIESIAN TEAM                    1:31.40,8     18.42,8  (2106)    4.20 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          35. Andreoli Veronica, I-Omegna              70   A.S.D. I due Soli                1:40.43,7     21.43,0  (2015)    4.46 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           33. Mainardi Franco, I-Ornavasso             49   G.S. GRAVELLONA                  1:32.06,7     15.28,3  (2236)    4.21 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           87. Zappella Armando, I-Ornavasso            57   GS GRAVELLONA                    1:29.19,2     16.21,2  (2413)    4.14 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          242. Dimitriadis Lorenzo, I-Orta San Giulio   75   A.S.D. I due Soli                1:41.13,7     33.25,1  (2109)    4.47 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           90. Cagni Nicola, I-Parma                    68   G.P. ARCI TANETO                 1:27.14,2     19.25,6  (2070)    4.08 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           10. Soldà Alessandro, I-Pella                80   A.S.D. I due Soli                1:10.59,3      3.10,7  (1062)    3.21 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          243. Soldà Filippo, I-Pella                   79   A.S.D. I due Soli                1:41.33,6     33.45,0  (2368)    4.48 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          173. Tomasini Rossano, I-Pellio               52   Porlezzese                       2:00.36,4     43.58,0  (3555)    5.42 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           46. Di Tondo Marco                           60   I-Ponte Chiasso                  1:24.57,8     11.59,8  (2107)    4.01 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
3           17. Fumagalli Sergio, I-Ponte Zambro COMO    54   Atletica Segrino                 3:22.42,8     31.24,9   (354)    4.48 ¦  1:35.05   16.¦ 1:47.37   19.¦
2           24. Scuri Marco, I-Ponteranica               58   AMATORI LAZZARETTO               3:04.06,7     32.28,3   (201)    4.21 ¦  1:29.50   24.¦ 1:34.16   24.¦
10          26. Benini Giorgio, I-Porlezza               44   Pol. Porlezzese                  1:52.06,3     25.40,5  (3550)    5.18 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
12          42. Bragonzi Barbara, I-Porlezza             75   Porlezzese                       1:48.24,6     29.27,5  (3569)    5.08 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          275. Camozzi Renato, I-Porlezza (CO)          57   ASD Porlezzese                   1:45.47,7     32.49,7  (3549)    5.00 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          153. Masolini Fabio                           61   I-Prata Camportaccio             1:34.52,3     21.54,3  (2647)    4.29 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          174. Fogliada Paolo                           68   I-Prato Camportaccio             1:35.46,3     27.57,7  (2645)    4.32 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
3            9. Vittori Vincenzo, I-Premana              49   A.S. Premana                     3:13.35,3     22.17,4   (319)    4.35 ¦  1:34.01   12.¦ 1:39.33   10.¦
8          178. Bottinelli Fabio                         61   I-Ronago                         1:37.29,8     24.31,8  (3480)    4.37 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           14. Rigamonti Guiseppe, I-S. Pietro Sovera C 59   Pol. Porlezzese                  1:19.25,5      6.27,5  (2620)    3.45 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          166. Caprani Fabio                            71   I-Sala Comacina                  1:35.13,1     27.24,5  (2077)    4.30 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           18. Curletto Roberto, I-Saltrio              47   Atletica Arcisate                1:28.50,6     12.12,2  (2098)    4.12 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          311. Mazzochin                                65   I-Saltrio                        1:52.00,8     39.02,8  (3617)    5.18 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           70. Curti Athos                              57   I-San Bartolomeo Val Cavargna    3:37.21,7   1:05.43,3    (43)    5.09 ¦  1:41.12   63.¦ 1:56.09   73.¦
13         214. Borsani Laura                            65   I-San Fedele Intelvi             2:31.25,0   1:12.24,3  (3553)    7.10 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          47. Marelli Giuseppe, I-San Fermo d. Battagl 29   Coas Como                        2:08.10,1     41.44,3  (3197)    6.04 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           13. Puggioni Luigi, I-San Fermo della Battag 51   G.S. Tommy Sport                 1:25.59,8      9.21,4  (2618)    4.04 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           10. Bassanini Fabio                          64   I-San Giuliano Milanese          2:53.37,9     21.59,5   (360)    4.06 ¦  1:24.38   11.¦ 1:28.59   10.¦
7          291. Ginepro Matteo, I-San Maurizio d'Opaglio 79   A.S.D. I due Soli                1:46.32,2     38.43,6  (2155)    5.02 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          122. Ambrogi Martino, I-Santa Maria Maggiore  67   GS Genzianella                   1:30.45,7     22.57,1  (2010)    4.18 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          156. Moltrasio Renzo                          48   I-Saronno                        1:55.00,7     38.22,3  (3405)    5.27 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          214. Bonomi Davide                            69   I-Sedriano                       1:39.06,7     31.18,1  (2050)    4.41 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          170. Pinotti Luca, I-Seregno                  67   Deportivo Pippo                  1:35.25,7     27.37,1  (1046)    4.31 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           65. Villa Marcello, I-Sesto San Giovanni     56   Calexico                         1:38.13,0     21.34,6  (3529)    4.39 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           16. Zanotti Francesco, I-Settala             56   Luino Varese Triathlon           1:28.34,8     11.56,4  (2412)    4.11 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          255. Aldeghi Giuliano                         60   I-Sirtori (LC)                   1:44.31,6     31.33,6  (3004)    4.57 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           35. Lamacchi Simone, I-Sommacampagna         71   ATl. CRC Ca' Foscari Venezia     3:03.52,9     34.22,9   (114)    4.21 ¦  1:31.57   46.¦ 1:31.55   30.¦
7           65. Nigotti Paolo, I-Sondalo                 67   Sci Club Sondalo                 1:23.55,6     16.07,0  (2287)    3.58 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           69. Battaglia Alberto, I-Sondrio             61   2002 Marathon Club               3:37.18,9   1:05.40,5   (254)    5.09 ¦  1:44.38   76.¦ 1:52.40   64.¦
1           26. Della Marianna Cesare, I-Sondrio         76   2002 Marathon Club               2:57.43,3     28.13,3   (365)    4.12 ¦  1:27.03   27.¦ 1:30.39   25.¦
3           29. Fabani Giuseppe, I-Sondrio               47   2002 Marathon Club               3:37.30,4     46.12,5   (255)    5.09 ¦  1:44.36   34.¦ 1:52.54   27.¦
9          109. Fanoni Paride, I-Sondrio                 47   GS Vetreria Fanoni               1:45.11,7     28.33,3  (2434)    4.59 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           13. Marconi Andrea, I-Sondrio                63   Polisportiva Albosaggia          2:56.35,6     24.57,2   (133)    4.11 ¦  1:25.04   12.¦ 1:31.31   17.¦
9          157. Tavelli Corrado                          56   I-Sondrio                        1:55.27,2     38.48,8  (3379)    5.28 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          136. Fagiani Egidio, I-Sorisole               57   Amatori Lazzaretto               1:33.27,2     20.29,2  (2120)    4.25 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          169. Pedrazzini Francesco, I-Spino d'Adda     60   Virtus Crema                     1:36.25,8     23.27,8  (2589)    4.34 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           21. Rottoli Daniele, I-Terno di Isola        67   Amatori Lazzaretto Bergamo       2:54.32,5     25.02,5   (178)    4.08 ¦  1:27.58   32.¦ 1:26.34   13.¦
8            8. Botti Raffaele                           66   I-Tirano                         1:18.25,1      5.27,1  (1005)    3.43 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          158. Cavazzi Quinto, I-Tirano                 51   2002 Marathon Club               1:55.27,8     38.49,4  (2082)    5.28 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7            4. Luongo Antonio, I-Tirano                 69   ADM Melavi Ponte V.              1:08.50,4      1.01,8  (1034)    3.15 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           21. Chiera Franco, I-Torino                  77   CUS TORINO                       1:15.41,6      7.53,0  (1008)    3.35 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          179. Fattorni Renato                          70   I-Torno                          1:36.19,8     28.31,2  (2122)    4.33 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         188. Geninazza Romina, I-Tremezzo             71   ASD Porlezzese                   2:10.52,7     51.52,0  (3548)    6.12 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          334. Caminada Andrea                          57   I-Tremezzo Como                  1:56.09,2     43.11,2  (3402)    5.30 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
12          34. Malecore Eva                             89   I-Tremezzo Como                  1:44.25,0     25.27,9  (3403)    4.56 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
3           42. Dellapiana Fausto, I-Treviolo            51   Runners Bergamo                  3:59.57,7   1:08.39,8    (47)    5.41 ¦  1:58.54   43.¦ 2:01.03   38.¦
7          153. Catelli Cesare                           74   I-Uggiate Trevano                1:34.15,2     26.26,6  (2080)    4.28 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          250. Crivellari Maurizio                      69   I-Valmorea                       1:41.59,5     34.10,9  (2095)    4.50 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          176. Ferraris Luca                            63   I-Valmorea                       1:37.19,9     24.21,9  (3100)    4.36 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          227. Ghielmetti Emilio                        68   I-Valmorea                       1:40.13,4     32.24,8  (2152)    4.45 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          105. Bertarini Andrea, I-Valsolda (CO)        71   Polisportiva Porlezzese          1:29.32,6     21.44,0  (2035)    4.14 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          178. Fontana Giorgio, I-Valsolda CO           47   Porlezzese                       2:02.13,3     45.34,9  (3577)    5.47 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          107. Bacchiega Stefano, I-Varese              61   A.S.D. Varese                    1:31.08,4     18.10,4  (3012)    4.19 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           89. Bianchi Lorenzo, I-Varese                51   A.S.D. Varese                    1:42.40,9     26.02,5  (2040)    4.52 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          281. Bottinelli Alberto, I-Varese             68   A.S.D. Varese                    1:45.35,3     37.46,7  (3038)    5.00 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          124. Bulgheroni Paolo, I-Varese               52   A.S.D. Varese                    1:47.24,0     30.45,6  (3050)    5.05 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          364. Carcano Giuseppe                         62   I-Varese                         2:06.22,6     53.24,6  (3061)    5.59 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           37. Carnemolla Giovanni, I-Varese            51   A.S.D. Varese                    1:32.46,3     16.07,9  (3055)    4.23 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          90. Centofante Franca, I-Varese              56   Atletica Vebano                  1:51.12,2     32.11,5  (3610)    5.16 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          245. Cis Alessandro, I-Varese                 68   A.S.D. Varese                    1:41.37,0     33.48,4  (3068)    4.48 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           79. Conchedda Pierluigi, I-Varese            55   Atl. Verbano                     1:40.57,0     24.18,6  (3609)    4.47 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          106. Famlonga Luca, I-Varese                  71   Atletica Malnate                 1:29.35,9     21.47,3  (2662)    4.14 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          196. Francesca Rinaldo, I-Varese              55   A.S.D. Varese                    2:13.10,5     56.32,1  (3107)    6.18 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          134. Griffoni Giovanni, I-Varese              54   A.S.D. Varese                    1:49.50,9     33.12,5  (3123)    5.12 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          318. Lombardini Alessandro, I-Varese          75   A.S.D. Varese                    1:51.22,3     43.33,7  (2223)    5.16 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          12. Lombardini Bruno, I-Varese               46   A.S.D. Varese                    1:43.47,5     17.21,7  (3179)    4.55 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          143. Migliarini Costanzo, I-Varese            48   A.S.D. Varese                    1:50.49,9     34.11,5  (3214)    5.15 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          343. Novelli Luca, I-Varese                   70   Ghepardo Varese                  1:55.33,1     47.44,5  (3332)    5.28 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           93. Riva Roberto, I-Varese                   50   A.S.D. Varese                    1:43.10,6     26.32,2  (3251)    4.53 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          27. Santini Gianpiero, I-Varese              41   G.P. Castronno                   1:52.22,0     25.56,2  (3406)    5.19 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10           4. Tibiletti Giuseppe, I-Varese             38   A.S.D. Varese                    1:36.39,9     10.14,1  (2382)    4.34 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          97. Tieghi Chiara                            57   I-Varese                         1:52.21,7     33.21,0  (3407)    5.19 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           55. Zaro Patrizio, I-Varese                  54   A.S.D. Varese                    1:36.19,2     19.40,8  (3353)    4.33 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           81. Zanelli Riccardo, I-Varzo                57   Caddese                          3:46.03,6   1:14.25,2   (361)    5.21 ¦  1:44.25   74.¦ 2:01.37   89.¦
7          197. Pozzoni Maurizio                         78   I-Vedano Olona                   1:37.22,1     29.33,5  (3572)    4.36 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
12           5. Pagan Emanuela, I-Venezia                76   Atl. C.R.C. Ca' Foscari          1:25.43,9      6.46,8  (2294)    4.03 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          351. Bacchetta Paolo                          62   I-Verbania                       2:00.32,7     47.34,7  (3558)    5.42 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          29. Ferrara Marino, I-Verbania               46   marathon verbania                1:54.04,1     27.38,3  (3097)    5.24 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          103. Lenoci Marco                             68   I-Verbania                       1:29.26,4     21.37,8  (2593)    4.14 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           71. Tucci Davide                             73   I-Verbania                       1:24.21,5     16.32,9  (1068)    3.59 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           74. De Alessandri Andrea, I-Vicoforte        66   Podistica Amatori Mondovi'       3:40.04,2   1:08.25,8    (44)    5.12 ¦  1:43.19   71.¦ 1:56.44   74.¦
13         173. Daolio Maristella                        67   I-Viggiù                         2:06.21,8     47.21,1  (3615)    5.59 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           48. Triaca Paolo, I-Viggiù                   80   A.S.D. Varese                    3:10.49,7     41.19,7   (216)    4.31 ¦  1:34.19   56.¦ 1:36.30   41.¦
2           36. Lorini Luca, I-Viggiù (VA)               61   A.S.D. Varese                    3:16.30,8     44.52,4   (125)    4.39 ¦  1:34.19   39.¦ 1:42.11   40.¦
7          322. Pinardi Mauro                            67   I-Viggiù (VA)                    1:52.00,1     44.11,5  (3616)    5.18 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           22. Silvani Stefano, I-Villa di Chiavenna    73   GP Valchiavenna                  1:16.01,1      8.12,5  (1061)    3.36 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          187. Colonna Matteo                           75   I-Villa Guardia                  1:36.40,9     28.52,3  (3598)    4.34 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
12          73. Correia Marina, I-Villa Guardia          75   Calexico                         2:01.14,4     42.17,3  (3523)    5.44 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         176. Galante Romana, I-Villa Guardia          67   Calexico                         2:07.29,5     48.28,8  (3524)    6.02 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          312. Latino Elia, I-Villa Guardia             61   Calexico                         1:52.19,3     39.21,3  (3525)    5.19 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           66. Turconi Mario, I-Villa Guardia           55   Calexico                         1:38.13,8     21.35,4  (3528)    4.39 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          94. Capobianco Lorena                        61   I-Villadossola                   1:52.02,6     33.01,9  (3647)    5.18 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
3           27. Dinardo Andrea, I-Zingonia               52   Runners Bergamo                  3:33.47,8     42.29,9    (51)    5.04 ¦  1:39.28   24.¦ 1:54.19   32.¦

totale 379



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.