XXIV Maratona Ticino 2006 - per località "A"

Campionato Ticinese 2006
categoria posto nome/luogo                               anno squadra/luogo                        tempo     ritardo    pett    Ø/km ¦        0-21,1 ¦        21-42 ¦
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7          141. Fonti Patrick                            71   Aarau                            1:32.41,1     24.52,5  (3106)    4.23 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           17. Bissig Franz Peter                       56   Adligenswil                      1:28.47,5     12.09,1  (2487)    4.12 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         192. Meier Ruth, Adlikon b.Regensdf           52   SLVS                             2:11.08,1     52.07,4  (3209)    6.12 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          101. Herger Anton, Adliswil                   56   SSC Langnau                      1:43.43,7     27.05,3  (2452)    4.54 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          35. Letsch Herbert, Adliswil                 41   SSC Langnau                      1:56.54,8     30.29,0  (3429)    5.32 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
5            7. Mullens Molly                            74   Adliswil                         4:03.56,5     52.31,7   (151)    5.46 ¦  1:52.10    5.¦ 2:11.46    9.¦
10          44. Lanz Curt H.                             39   Aesch ZH                         2:04.21,1     37.55,3  (3472)    5.53 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          362. De Mey Eric, Aeugst am Albis             65   SAP Purasca                      2:04.14,0     51.16,0  (3081)    5.53 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13           5. Giulieri Fiorella, Agarone               65   Vis Nova                         1:30.17,5     11.16,8  (2157)    4.16 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           70. Masciorini Mauro, Agarone                56   Vis Nova                         1:38.39,2     22.00,8  (2247)    4.40 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
12           8. Tunesi Melanie, Agarone                  76   Bigla Cycling Team               1:27.58,8      9.01,7  (2523)    4.10 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           90. Valli Pierre                             70   Agarone                          4:15.16,8   1:45.46,8   (220)    6.03 ¦  2:00.00   90.¦ 2:15.16   87.¦
7           14. Zamboni Andrea                           70   Agarone                          1:13.01,9      5.13,3  (1084)    3.27 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          36. Crivelli Cristiana, Agno                 66   Cardiocentro Ticino              1:40.50,6     21.49,9  (2096)    4.46 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          195. Da Silva Fernandes Francisco             67   Agno                             1:37.21,2     29.32,6   (387)    4.36 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           53. Fancoli Massimiliano                     75   Agno                             3:16.02,3     46.32,3   (271)    4.38 ¦  1:33.46   54.¦ 1:42.16   52.¦
7          140. Gianocca Marco                           68   Agno                             1:32.25,8     24.37,2  (2154)    4.22 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          274. Kraschitz Sergio                         74   Agno                             1:44.51,0     37.02,4  (3343)    4.58 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
12          63. Tamburlin Tanya                          77   Agno                             1:56.19,6     37.22,5  (3356)    5.30 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          370. Brun Theobald, Agra                      62   LR Agra                          2:13.56,0   1:00.58,0  (3046)    6.20 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         117. Müller Sonja                             70   Alcse                            1:55.28,8     36.28,1  (3638)    5.28 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           17. Dettwiler Andy                           62   Allschwil                        2:58.14,4     26.36,0    (49)    4.13 ¦  1:27.23   19.¦ 1:30.51   14.¦
1           61. Doerr Marco                              68   Alpnach Dorf                     3:27.10,5     57.40,5    (52)    4.54 ¦  1:43.55   73.¦ 1:43.14   54.¦
7            8. Linder Philppe, Alpnach Dorf             78   Parmino Racing Team              1:10.42,1      2.53,5  (1032)    3.21 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
12          82. Rohrer Claudia                           72   Alpnach Dorf                     2:10.09,8     51.12,7  (3486)    6.10 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          167. Rohrer Lukas, Alpnach Dorf               75   Biräweggä                        1:35.13,8     27.25,2  (3488)    4.30 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          135. Calisici Kenan                           82   Altdorf UR                       1:32.10,7     24.22,1  (3651)    4.22 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
12          12. Gisler-Regli Sibylle                     74   Altdorf UR                       1:33.59,3     15.02,2  (2451)    4.27 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
6           28. Hüsler Kälin Lisa                        56   Altdorf UR                       4:19.06,4   1:29.22,1    (97)    6.08 ¦  2:02.48   30.¦ 2:16.18   30.¦
13          80. Planzer Susi                             71   Altdorf UR                       1:49.47,8     30.47,1  (2310)    5.12 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           27. Sacher Christian                         56   Altdorf UR                       1:31.07,4     14.29,0  (2641)    4.19 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
6            2. Schillig-Planzer Stefanie                67   Altdorf UR                       3:05.56,7     16.12,4   (192)    4.24 ¦  1:32.55    2.¦ 1:33.00    2.¦
6            3. Zgraggen Trix                            66   Altdorf UR                       3:16.28,4     26.44,1   (372)    4.39 ¦  1:38.19    6.¦ 1:38.08    3.¦
10          50. Schweizer Stefan                         38   Altendorf                        2:10.12,8     43.47,0  (3278)    6.10 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          14. Breitenmoser Antonia, Appenzell          60   Lauftreff Appenzell              1:32.41,7     13.41,0  (2058)    4.23 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           27. Breitenmoser Stefan, Appenzell           67   Lauftreff Appenzell              2:58.34,0     29.04,0    (31)    4.13 ¦  1:28.14   33.¦ 1:30.19   23.¦
13          67. Goldener Christa                         63   Appenzell                        1:45.55,3     26.54,6  (2158)    5.01 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          122. Goldener Milo                            61   Appenzell                        1:32.28,3     19.30,3  (2159)    4.22 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          102. Rodoni Walter, Aquila                    53   GAD Dongio                       1:43.49,5     27.11,1  (2326)    4.55 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          202. Bozzini Claudio, Arbedo                  63   SP Locarnese                     1:39.36,5     26.38,5  (3372)    4.43 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          306. Franchi Rinaldo                          71   Arbedo                           1:49.09,2     41.20,6  (3108)    5.10 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         136. Gianoni Laura                            68   Arbedo                           1:57.40,0     38.39,3  (3115)    5.34 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          107. Masotti Giorgio, Arbedo                  56   Runner's Club Bellinzona         1:44.59,9     28.21,5  (2248)    4.58 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
3           12. Mona Sergio, Arbedo                      50   Runner's Club Bellinzona         3:15.30,2     24.12,3   (339)    4.37 ¦  1:37.49   21.¦ 1:37.40    7.¦
3           31. Eichenberger Max, Arbon                  54   Laufgruppe Arbon                 3:37.45,0     46.27,1    (59)    5.09 ¦  1:41.48   28.¦ 1:55.57   34.¦
7          107. Albisetti Jean Claude, Arcegno           70   SPL  Locarnese                   1:29.53,0     22.04,4  (2005)    4.15 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          258. Beretta Adriano, Arcegno                 70   SPL Locarnese                    1:42.50,0     35.01,4  (2033)    4.52 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          69. Dell'Avo Rachele                         62   Arcegno                          1:46.35,3     27.34,6  (3466)    5.03 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         109. Panico Claudia                           63   Arcegno                          1:54.21,7     35.21,0  (3535)    5.25 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         112. Herwig Marietherese                      45   Arosa                            1:55.08,6     36.07,9  (2693)    5.27 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          353. Bortolotti Giorgio, Arosio               58   SAP Purasca                      2:00.57,3     47.59,3  (3428)    5.43 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          276. Girardi Giorgio                          68   Arosio                           1:45.16,9     37.28,3  (3116)    4.59 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
3           19. Küng Urs                                 52   Arth                             3:25.28,6     34.10,7   (374)    4.52 ¦  1:34.36   15.¦ 1:50.51   21.¦
9            2. Imbesi Antonio, Arzo                     55   SFG Stabio                       1:19.59,3      3.20,9  (1026)    3.47 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
3           39. Riedo Robert                             53   Arzo                             3:53.59,5   1:02.41,6   (283)    5.32 ¦  1:57.22   41.¦ 1:56.37   36.¦
7          283. Beck Giovanni, Ascona                    69   Raiffeisen Losone                1:45.52,0     38.03,4  (2030)    5.01 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          313. Burgyan Roland                           78   Ascona                           1:50.16,9     42.28,3  (2066)    5.13 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           17. Cattori Jean-Marc                        74   Ascona                           2:52.51,1     23.21,1     (2)    4.05 ¦  1:16.31    4.¦ 1:36.20   40.¦
8          101. Cilenti Osvaldo                          61   Ascona                           1:30.49,0     17.51,0  (2084)    4.18 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
12           9. Schuler Simone                           82   Ascona                           1:28.34,8      9.37,7  (2362)    4.11 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
12          80. Wegmueller Silvia                        82   Ascona                           2:07.57,7     49.00,6  (3312)    6.03 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
4           15. Zala Giancarlo, Ascona                   41   SPL Locarno                      4:40.52,9   1:24.20,6   (266)    6.39 ¦  2:10.26   15.¦ 2:30.26   15.¦
8          297. Ziegler Christian                        61   Ascona                           1:50.00,7     37.02,7  (3328)    5.12 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9            5. Schindler Christoph                      54   Astano                           1:22.31,7      5.53,3  (3270)    3.54 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13           2. Schuler Irene, Attinghausen              70   Skiclub Urnerboden               1:27.51,9      8.51,2  (3625)    4.09 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7           92. Schuler Walter, Attinghausen             68   SC Urnerboden                    1:27.52,3     20.03,7  (3626)    4.09 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
3           33. Fierz Peter                              56   Au ZH                            3:39.49,3     48.31,4   (312)    5.12 ¦  1:44.04   31.¦ 1:55.44   33.¦

totale 67



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.