XXIV Maratona Ticino 2006 - per nome "K"

Campionato Ticinese 2006
categoria posto nome/luogo                               anno squadra/luogo                        tempo     ritardo    pett    Ø/km ¦        0-21,1 ¦        21-42 ¦
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2           30. Kachold Burkhard, D-Aulendorf            64   SGA Yetis                        3:11.24,9     39.46,5   (303)    4.32 ¦  1:30.12   27.¦ 1:41.12   36.¦
9           29. Kaeppeli Alois, Buchrain                 53   STV Buchrain                     1:31.41,4     15.03,0  (2608)    4.20 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           35. Kägi André, Zürich                       64   TV Unterstrass                   1:22.43,3      9.45,3  (1027)    3.55 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           41. Kahoun Thomas                            61   Visp                             3:18.19,2     46.40,8   (341)    4.42 ¦  1:37.40   55.¦ 1:40.38   35.¦
3           49. Kahrs Günter, D-VS-Mühlhausen            54   SV Mühlhausen                    4:21.34,5   1:30.16,6   (104)    6.11 ¦  2:04.51   49.¦ 2:16.43   48.¦
9          104. Kalb Rudi, A-Schwarzach                  54   LaufArt Bregenz                  1:44.31,1     27.52,7  (2196)    4.57 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          130. Kalb Wolfgang, A-Wolfurt                 61   LSG Varalberg                    1:32.53,5     19.55,5  (2197)    4.24 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           85. Kamin Andreas, D-Bonn                    69   LT Käseknaller                   4:00.01,5   1:30.31,5   (106)    5.41 ¦  1:49.49   83.¦ 2:10.11   84.¦
2           90. Karlen Michael S., Genève                60   SCMT                             3:50.17,5   1:18.39,1   (107)    5.27 ¦  1:48.47   87.¦ 2:01.30   88.¦
9           28. Karpf Alf, Küsnacht ZH                   52   Trizo                            1:31.16,9     14.38,5  (2198)    4.19 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          32. Karpf Franziska, Küsnacht ZH             63   Trizo                            1:39.20,1     20.19,4  (2199)    4.42 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           76. Karrer Roger                             72   Pfäffikon ZH                     3:43.34,0   1:14.04,0   (108)    5.17 ¦  1:46.19   80.¦ 1:57.14   72.¦
9           86. Kasper Bernhard                          51   Cugnasco                         1:42.27,2     25.48,8  (2200)    4.51 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          79. Kasper Jana                              53   Cugnasco                         1:49.18,5     30.17,8  (3149)    5.10 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          124. Kathriner Reto                           73   Stansstad                        1:30.52,1     23.03,5  (2201)    4.18 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
3           16. Katzke Gehrard, D-Tuttlingen             54   AUTO Hensle                      3:20.39,0     29.21,1   (286)    4.45 ¦  1:33.58   10.¦ 1:46.40   18.¦
9          121. Katzschke Horst, D-Leutkirch             53   TSG Leutkirch                    1:46.34,6     29.56,2  (2474)    5.03 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          182. Kaufmann Hardy                           51   Cureglia                         2:03.31,0     46.52,6  (2493)    5.51 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           62. Kaufmann Konrad                          63   Urtenen-Schönbühl                3:31.33,1     59.54,7   (315)    5.00 ¦  1:46.17   83.¦ 1:45.15   46.¦
8           84. Keilbach Dieter, D-Tuttlingen            57   Tuttlingen Sportfreunde          1:28.57,4     15.59,4  (2572)    4.12 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          321. Keiser Andreas                           62   Rüttenen                         1:53.31,7     40.33,7  (3150)    5.22 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         215. Kemmler Peta                             68   Igis                             2:33.00,4   1:13.59,7  (3151)    7.15 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
12          18. Kempf Sarah, Silenen                     82   Tri Uri                          1:35.50,7     16.53,6  (2202)    4.32 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          111. Kemter Arno, A-Hörbranz                  65   Lauf Art                         1:31.29,0     18.31,0  (2588)    4.20 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          119. Kessler Rolf                             68   Schiers                          1:30.36,4     22.47,8   (280)    4.17 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         108. Kessler Silvia                           67   Klosters                         1:54.15,2     35.14,5  (3152)    5.24 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           41. Kieber Harald                            66   FL-Mauren                        1:23.51,3     10.53,3  (2203)    3.58 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          43. Kienast Martin, A-Feldkirch              36   TS Gisingen                      2:03.53,9     37.28,1  (3153)    5.52 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          125. Kienzle Harald, D-Winnenden              65   TSV Neustadt/Rems                1:32.33,9     19.35,9  (2581)    4.23 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          153. Kiesel Karl-Ferdinand                    47   D-Wangen                         1:54.01,0     37.22,6  (2204)    5.24 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           95. Kim Dae-Hung                             62   Rorschacherberg                  1:29.56,9     16.58,9  (2422)    4.15 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9           87. Kireev Alexandre                         55   St-Sulpice VD                    1:42.28,6     25.50,2  (2436)    4.51 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          45. Kirner Ernst                             40   Mettmenstetten                   2:05.44,4     39.18,6  (3154)    5.57 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          100. Klatte Wolfgang, D-Wangen                62   Laufteam Brunnenstube            1:30.39,8     17.41,8  (2526)    4.17 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2           22. Klaucke Guenther, D-Landsberg            57   FT Jahn Landsberg                3:01.27,0     29.48,6   (111)    4.18 ¦  1:29.33   22.¦ 1:31.53   19.¦
9           69. Klee Anton, Zürich                       56   Ursi's Runner                    1:38.39,0     22.00,6  (2205)    4.40 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          139. Kleimann Daniele                         81   Corteglia                        1:32.23,2     24.34,6  (3155)    4.22 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          151. Kliffer Amir, D-Meersburg                69   LT Bernd Hübner Berlin           1:34.00,7     26.12,1  (2206)    4.27 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          196. Kliner Francesco                         58   Mendrisio                        1:38.51,8     25.53,8  (2459)    4.41 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
6           32. Klingler Cornelia                        68   Zürich                           4:28.05,2   1:38.20,9   (112)    6.21 ¦  2:05.31   31.¦ 2:22.33   32.¦
9           34. Klister Herbert, Engelberg               51   LT Engelberg                     1:32.19,3     15.40,9  (2207)    4.22 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          15. Knaak Michael, D-Lübeck                  39   Sportfreunde Lübeck              1:44.53,1     18.27,3  (3494)    4.58 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           78. Knapp Christian                          67   Zürich                           3:48.49,6   1:19.19,6   (336)    5.25 ¦  1:41.41   70.¦ 2:07.08   83.¦
8          239. Kober Martin                             60   D-Amtzell                        1:43.17,9     30.19,9  (2208)    4.53 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          171. Koeberle Robert, D-Berg                  47   TSV Berg                         2:00.12,0     43.33,6  (3438)    5.41 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          204. Koetter Reiner                           57   Küssnacht am Rigi                1:39.38,7     26.40,7  (2209)    4.43 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          74. Köhler Monika, D-Waldburg                67   ASV Waldburg                     1:48.23,0     29.22,3  (3157)    5.08 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8          226. Köhler Stefan, D-Waldburg                60   ASV Waldburg                     1:41.58,2     29.00,2  (2210)    4.49 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         107. Kolar Renata, Frauenkappelen             65   Hurtbullar                       1:53.53,5     34.52,8  (3158)    5.23 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          340. Koller Oliver                            69   Bern                             1:55.15,9     47.27,3  (3465)    5.27 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          135. König Alfredo, Quartino                  47   GS Molinera                      1:49.51,2     33.12,8  (3159)    5.12 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          282. König Jürgen, D-Weitnau                  70   LG Kleinweiler-Wengen            1:45.41,3     37.52,7  (2211)    5.00 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          66. König Kathi, D-Weitnau                   66   LG Kleinweiler-Wengen            1:45.41,3     26.40,6  (2212)    5.00 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          53. Konold Silke, D-Herbrechtingen           69   LT Herbrechtingen                1:43.22,6     24.21,9  (3160)    4.53 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          244. Konrad Marco, D-Ravensburg               74   LG Welfen                        1:41.35,5     33.46,9  (1028)    4.48 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           15. Körner Lutz, Zürich                      78   ASVZ Zürich                      2:49.07,9     19.37,9   (269)    4.00 ¦  1:22.27   14.¦ 1:26.40   14.¦
8           80. Kositz Christian, A-Dornbirn             66   Härte Runners                    1:28.40,9     15.42,9  (2213)    4.12 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          348. Kranzbühler Benedikt                     86   Zürich                           1:57.16,7     49.28,1  (3433)    5.33 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          274. Kraschitz Sergio                         74   Agno                             1:44.51,0     37.02,4  (3343)    4.58 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          11. Krautzig Joachim                         46   Widen                            1:42.24,1     15.58,3  (3412)    4.51 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          375. Krieger Urs                              70   Rüschlikon                       2:10.21,2   1:02.32,6  (3161)    6.10 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1            4. Kroehn Niklas, A-Villach                 71   LC Villach                       2:39.43,4     10.13,4   (298)    3.47 ¦  1:13.02    2.¦ 1:26.41   15.¦
8          300. Krummenacher Kurt                        61   Zug                              1:50.36,9     37.38,9  (2214)    5.14 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
7          146. Krutek Laszlo, I-Milano                  78   individuale                      1:33.11,0     25.22,4  (1029)    4.25 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          14. Kube Jürgen, D-Herbrechtingen            42   LT-Herbrechtingen                1:44.51,6     18.25,8  (2500)    4.58 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13          17. Küber Sylvia, D-Leutkirch                66   TSG Leutkirch                    1:33.34,0     14.33,3  (2580)    4.26 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
1           80. Kugler Jürgen                            68   Hausen am Albis                  3:49.24,3   1:19.54,3   (249)    5.26 ¦  1:53.13   87.¦ 1:56.11   70.¦
13         131. Kulmus Anita, D-Argenbühl                61   TV Eisenharz                     1:56.37,0     37.36,3  (3162)    5.31 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
9          185. Kulmus Walter, D-Argenbühl               53   TV Eisenharz                     2:05.15,7     48.37,3  (3163)    5.56 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         152. Kummerer Lucia                           63   D-Rheinfelden                    1:59.32,7     40.32,0  (3164)    5.39 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
13         211. Küng Hedy                                39   Baar                             2:23.26,3   1:04.25,6  (3165)    6.47 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
10          59. Küng Paul                                40   Baar                             2:23.26,5     57.00,7  (3166)    6.47 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
3           19. Küng Urs                                 52   Arth                             3:25.28,6     34.10,7   (374)    4.52 ¦  1:34.36   15.¦ 1:50.51   21.¦
2           29. Kurz Hans-Peter, D-Villingen-Schwenninge 63   FC Unterkirnach                  3:10.58,7     39.20,3   (306)    4.31 ¦  1:31.37   28.¦ 1:39.20   31.¦
9           52. Kurz Peter                               56   FL-Schellenberg                  1:35.47,5     19.09,1  (2215)    4.32 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
2          107. Kurz Roland Peter                        66   Basel                            4:12.27,0   1:40.48,6   (261)    5.58 ¦  2:06.19  112.¦ 2:06.07   98.¦
7          346. Kuschel Markus                           74   D-Schlier                        1:56.53,0     49.04,4  (3167)    5.32 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
11          10. Kuster Herbert Jun., Engelberg           87   LT Engelberg                     1:40.31,4     28.50,6  (2216)    4.45 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
8           83. Kuster Matthias, Zürich                  60   LAC TV Unterstrass               1:28.52,2     15.54,2  (1031)    4.12 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦

totale 79



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.