Luzerner Stadtlauf 2006 - nach Ortschaft "D"

--> zum Diplomdruck --> zum DataPixx Fotoservice
Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr    Ø/km
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
S/2         15. Achermann David                     96 Chilefeld, Dagmersellen        6.28,4      0.32,7  (3131)    4.10
S/12       248. Achermann Nadja                     95 HWS, Dagmersellen             10.37,0      2.45,7  (7865)    5.03
S/4        276. Amrhein Lea                         95 Realschulhaus, Dagmersell      8.19,2      2.35,5  (4368)    5.22
K/7        150. Amrhein Sina                        97 STV Dagmersellen Aktive        7.39,7      2.05,4 (10027)    4.56
S/12       385. Arnold Thomas                       93 HWS, Dagmersellen             11.58,2      4.06,9  (7866)    5.42
S/4         83. Bassert Stephanie                   96 Realschulhaus, Dagmersell      7.02,3      1.18,6  (4369)    4.32
K/7        270. Bekhit Aischa                       98 STV Dagmersellen Aktive        8.58,0      3.23,7 (10028)    5.47
O/17       340. Bisang Kilian                       85 Sage Simultan AG, Altisho      9.23,4      2.58,4 (14001)    4.28
O/17        22. Blum Beat                           75 Clientis Triba Partner Ba      7.10,4      0.45,4 (14553)    3.24
S/2        202. Christen Michelle                   96 Chilefeld, Dagmersellen        8.21,3      2.25,6  (3133)    5.23
S/4         92. Conciatori Luca                     95 Realschulhaus, Dagmersell      7.05,0      1.21,3  (4373)    4.34
S/4        141. Graf Rahel                          95 Realschulhaus, Dagmersell      7.20,1      1.36,4  (4361)    4.43
S/2         88. Häberli Armin                       96 Chilefeld, Dagmersellen        7.11,8      1.16,1  (3134)    4.38
S/4        280. Häberli Ilona                       95 Realschulhaus, Dagmersell      8.21,0      2.37,3  (4370)    5.23
K/7        284. Häfliger Martina                    98 STV Dagmersellen Aktive       10.57,4      5.23,1 (10029)    7.04
O/17       510. Häller Peter                        63 Sage Simultan AG, Altisho     10.08,0      3.43,0 (14002)    4.49
S/4        217. Hasanaj Lindon                      95 Realschulhaus, Dagmersell      7.49,9      2.06,2  (4362)    5.03
S/2         90. Hodel Luca                          97 Chilefeld, Dagmersellen        7.12,5      1.16,8  (3135)    4.39
S/4        311. Hunkeler Carmen                     95 Realschulhaus, Dagmersell      8.39,9      2.56,2  (4363)    5.35
K/7        157. Hunkeler Zora                       97 STV Dagmersellen Aktive        7.41,6      2.07,3 (10030)    4.57
S/2        179. Jabornegg Cyrill                    96 Chilefeld, Dagmersellen        8.02,5      2.06,8  (3136)    5.11
S/4        163. Jost Marco                          95 Realschulhaus, Dagmersell      7.24,0      1.40,3  (4375)    4.46
S/12       135. Käch Matheo                         93 Realschulhaus, Dagmersell      9.51,3      2.00,0  (7581)    4.41
S/12       137. Kunz Severin                        93 Realschulhaus, Dagmersell      9.51,8      2.00,5  (7582)    4.41
K/24       129. Leipold Ursula                      72 Dagmersellen                  23.03,5      8.50,5 (11561)    6.04
K/7        283. Lombris Sina                        97 STV Dagmersellen Aktive       10.56,2      5.21,9 (10031)    7.03
K/34        74. Lötscher Samuel                     86 Dagmersellen                  21.51,5      4.36,3 (17115)    3.58
S/12        65. Lütolf Jonas                        94 HWS, Dagmersellen              9.08,5      1.17,2  (7867)    4.21
O/17       379. Marti Franz                         47 Emmi Schweiz AG                9.33,0      3.08,0 (14530)    4.32
S/12       413. Müller Jasmin                       94 HWS, Dagmersellen             12.38,3      4.47,0  (7868)    6.01
S/12       350. Oggier Urs                          94 HWS, Dagmersellen             11.35,1      3.43,8  (7869)    5.31
S/4         92. Reichert Jan                        95 Realschulhaus, Dagmersell      7.05,0      1.21,3  (4364)    4.34
K/31       ---  Reichert Mariann                    54 Fit & Lauf Reiden/Walking     16.18,3      4.44,9 (13707)    7.45
O/19       ---  Reinert Paul                        48 Fit & Lauf Reiden              7.29,1      2.53,6  (1270)    4.49
K/16       160. Riedweg Dominik                     94 STV Dagmersellen Aktive       15.23,0      8.19,3  (2617)    7.19
S/4        235. Roth Dario                          95 Realschulhaus, Dagmersell      7.58,4      2.14,7  (4376)    5.08
S/4        234. Roth Sandra                         96 Realschulhaus, Dagmersell      7.58,2      2.14,5  (4371)    5.08
S/4         80. Rütter Candid                       95 Realschulhaus, Dagmersell      7.00,5      1.16,8  (4377)    4.31
S/2        200. Sager Alicia                        96 Chilefeld, Dagmersellen        8.20,6      2.24,9  (3137)    5.22
S/4        118. Schmid Silvan                       95 Realschulhaus, Dagmersell      7.13,4      1.29,7  (4365)    4.39
S/4        311. Schnüriger Cindy                    95 Realschulhaus, Dagmersell      8.39,9      2.56,2  (4366)    5.35
S/12       401. Schnüriger Claudia                  93 Realschulhaus, Dagmersell     12.19,9      4.28,6  (7583)    5.52
S/12       124. Stocker Joel                        93 Realschulhaus, Dagmersell      9.49,0      1.57,7  (7584)    4.40
K/28       171. Töngi Andreas                       63 Dagmersellen                  24.38,7      5.42,6   (681)    4.28
O/17       649. Treyer Elfriede                     59 Migros Reiden                 10.53,2      4.28,2 (14947)    5.11
O/17       831. Tschuppert Rolf                     64 Stadt Luzern                  12.10,5      5.45,5 (14681)    5.47
S/4        128. Wey Gina                            95 Realschulhaus, Dagmersell      7.15,5      1.31,8  (4372)    4.40
S/4        316. Willimann Jan                       95 Realschulhaus, Dagmersell      8.45,8      3.02,1  (4378)    5.39
S/4        138. Zeder Andrea                        95 Realschulhaus, Dagmersell      7.19,4      1.35,7  (4367)    4.43
S/12       192. Zeder Julia                         93 Realschulhaus, Dagmersell     10.14,8      2.23,5  (7585)    4.52
O/17       184. Zeder Robert                        60 Valiant Bank, Luzern           8.30,2      2.05,2 (15069)    4.02
K/23        13. Zibung Irene                        83 TSV Oberkirch                 15.49,1      1.45,3  (3801)    4.09
K/23        36. Zibung Susanne                      86 Dagmersellen                  16.54,8      2.51,0  (3802)    4.27
K/21        32. Bürgisser Martin                    90 Daiwil                        16.50,8      3.58,4 (13546)    4.26
O/18       430. Stadelmann Irma                     79 MMM Surseepark                14.02,6      8.38,0 (19267)    9.03
K/28       145. Burgener Josef                      62 Dallenwil                     23.58,6      5.02,5   (568)    4.21
K/29        73. Hürlimann Othmar                    56 Dallenwil                     26.17,7      6.46,4  (9742)    4.46
K/31       ---  Kerber Marie-Theres                 50 Dallenwil                     18.22,3      6.48,9 (13776)    8.44
K/34        60. Schuler Mani                        77 Dallenwil                     21.07,3      3.52,1 (17161)    3.50
K/24        98. Kunz-Baettig Danuta                 72 Dällikon                      21.22,8      7.09,8 (11618)    5.37
K/33       132. Limacher Beat                       73 Dällikon                      23.28,6      6.12,4 (16620)    4.16
O/17       342. Braun Jan                           74 Maxon Motor AG                 9.24,4      2.59,4 (14796)    4.28
K/34       120. Schambron Tom                       77 Davos Dorf                    24.18,2      7.03,0 (17153)    4.25
K/34        69. Nydegger Damien                     79 Delémont                      21.29,4      4.14,2 (17099)    3.54
K/37        14. Green André                         73 Deutschland                   26.49,0      2.09,6    (12)    3.07
K/38        10. Schedler Michaela                   82 Deutschland                   14.24,1      1.12,4   (108)    3.26
K/28        87. Brunner Roland                      57 Dierikon                      22.25,8      3.29,7   (559)    4.04
O/17       562. Cakmak Abbas                        82 Base-Net Informatik AG, S     10.21,6      3.56,6 (14444)    4.56
O/18       161. Christen Peter                      63 Org. & Infodiest des Kant      7.36,1      2.11,5 (19476)    4.54
O/17        85. Hrncir Markus                       73 Herzog Haustechnik, Luzer      7.50,4      1.25,4 (14364)    3.44
O/17       821. Lang Pia                            66 Kantonsspital LU Team 13      12.07,0      5.42,0 (14419)    5.46
K/7        116. Lang Sarina                         96 LR Ebikon                      7.23,5      1.49,2 (10097)    4.46
K/34        99. Lussi Michael                       85 Dierikon                      23.14,7      5.59,5 (17079)    4.13
O/17       351. Riedweg Guido                       71 Media Data AG, Root            9.25,9      3.00,9 (14185)    4.29
K/6        118. Wigger Stephan                      97 Dierikon                       6.52,0      1.31,5  (5213)    4.25
K/31       ---  Pfister Walter                      40 Dietlikon                     19.07,2      7.33,8 (13745)    9.06
K/34        79. Binggeli Oliver                     84 Dietwil                       22.12,3      4.57,1 (17149)    4.02
F/1        ---  Zweifel Franco                      02 Zweifel, Dietwil                -----       ----- (17836)    ----
F/1        ---  Zweifel Luca                        99 Zweifel, Dietwil                -----       ----- (17837)    ----
F/1        ---  Zweifel Nicole                      71 Zweifel, Dietwil                -----       ----- (17838)    ----
F/1        ---  Zweifel Stephan                     63 Zweifel, Dietwil                -----       ----- (17839)    ----
K/15       128. Aregger Larissa                     93 Doppleschwand                 10.34,7      2.46,2 (11073)    5.02
S/4         85. Bachmann Ivo                        95 Doppleschwand                  7.03,0      1.19,3  (4159)    4.32
O/18       435. Bucher Charlotte                    78 MMM Surseepark                14.07,9      8.43,3 (19249)    9.07
F/1        ---  Bühler Anja                         02 Bühler, Doppleschwand           -----       ----- (18196)    ----
F/1        ---  Bühler Hans                         62 Bühler, Doppleschwand           -----       ----- (18197)    ----
F/1        ---  Bühler Karin                        99 Bühler, Doppleschwand           -----       ----- (18198)    ----
F/1        ---  Bühler Pascal                       01 Bühler, Doppleschwand           -----       ----- (18199)    ----
F/1        ---  Bühler Rita                         69 Bühler, Doppleschwand           -----       ----- (18200)    ----
O/19       ---  Duss Ivan                           92 TV Wolhusen                    6.41,9      2.06,4  (1086)    4.19
S/4        248. Duss Sven                           95 Doppleschwand                  8.07,2      2.23,5  (4160)    5.14
S/4        263. Häfliger Laura                      95 Doppleschwand                  8.12,1      2.28,4  (4161)    5.17
S/4         30. Hofstetter Livio                    96 Doppleschwand                  6.31,6      0.47,9  (4162)    4.12
K/6         61. Hostetter Nicola                    97 Doppleschwand                  6.34,3      1.13,8  (5268)    4.14
K/32       ---  Koch-Brun Adelheid                  60 Doppleschwand                 17.57,2      3.42,3 (13777)    8.32
K/14        44. Lingg Christina                     91 TV Wolhusen                    9.11,6      1.55,8  (9523)    4.22
O/19       ---  Lingg Maja                          88 TV Wolhusen                    8.17,2      3.41,7  (1093)    5.20
K/14        74. Lingg Ramona                        92 TV Wolhusen                    9.45,8      2.30,0  (9524)    4.38
O/19       ---  Lingg Urs                           60 TV Wolhusen                    6.28,1      1.52,6  (1094)    4.10
K/31       ---  Portmann-Achermann Rita             64 Doppleschwand                 19.57,0      8.23,6 (13782)    9.30
S/4        101. Portmann Janik                      95 Doppleschwand                  7.08,7      1.25,0  (4163)    4.36
K/32       ---  Schnider Fredy                      62 Doppleschwand                 15.15,8      1.00,9 (15291)    7.16
K/32       ---  Schnider Vreni                      62 Migros Luzern                 16.03,8      1.48,9 (15200)    7.38
S/4        278. Stalder Michelle                    96 Doppleschwand                  8.19,9      2.36,2  (4164)    5.22
S/4         90. Thalmann Kevin                      95 Doppleschwand                  7.04,7      1.21,0  (4165)    4.34
K/24        27. Neuman Bettina                      72 Dornach                       17.26,2      3.13,2 (11636)    4.35
K/21         7. Vogelsang Matthias                  89 Dottikon                      13.41,0      0.48,6 (13534)    3.36
K/32       ---  Vogelsang Silvia                    87 Dottikon                      18.35,0      4.20,1 (15296)    8.50
K/32       ---  Vogelsang Theres                    56 Dottikon                      18.16,9      4.02,0 (15297)    8.42
O/18       403. Kaufmann Kim                        87 Stiftung Rodtegg, Kriens      10.48,7      5.24,1 (19043)    6.58
K/33       218. Will René                           76 Dulliken                      26.07,6      8.51,4 (16706)    4.45
O/18       357. Sommer Christine                    85 Physiotherapieschule Luze      9.43,1      4.18,5 (19205)    6.16

Total 112



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.