(90) Team-Challenge (Altstadt-GP)

25. Grand Prix von Bern - (90) Team-Challenge (Altstadt-GP)

zu den MSM Ranglisten.
Rang  Team                                             Total
--------------------------------------------------------------------------------
   1. TV Länggasse 12                              1:05.18,4
        41539 Berni Marcel                   Köniz                     AM18         16.53,7   13.
        41594 Isenschmid Pascal              Bern                      AM18         17.39,7   17.
        40103 Jenni Mirja                    Oberwil b. Büren          AW20         16.05,6    1.
        41597 Schär Mario                    Niederscherli             AM18         16.41,1   10.
        41445 Weber Reto                     Belp                      AM20         15.38,0   27.
   2. Podistica Robbiese 1                         1:16.32,9
        42678 Barbantani Patrizio            I-Robbio                  AM20         19.22,1   78.
        42679 Bianchi Marco                  I-Robbio                  AM40         17.45,1    9.
        42680 Comuzio Andreino               I-Robbio                  AM40         19.49,7   28.
        42681 Magarotto Luca                 I-Robbio                  AM16         19.36,0   46.
   3. 100 Jahre TV Schwarzenburg 1                 1:17.12,9
        41040 Beyeler Erich                  Schwarzenburg             AM20         19.28,1   82.
        42370 Herren Dennis                  Lanzenhäusern             AM16         20.31,8   67.
        46254 Kislig Florian                 Schwarzenburg             AM16         19.16,2   44.
        41556 Liechti Andreas                Mamishaus                 AM18         17.56,8   20.
   4. TV Länggasse 13                              1:20.34,7
        41019 Bachmann Alexandra             Bern                      AW20         18.48,1   18.
        46034 Bereket Salim                  Niederwangen BE           AW18         22.31,6   18.
        41292 Müller Olaf                    Muri b. Bern              AM40         19.08,9   22.
        44920 Schnetgöke Céline              Bern                      AW13         26.24,3   51.
        41413 Streit Franziska               Niederscherli             AW20         20.06,1   27.
   5. 3322 Antischwabbler meets Börn City 3000     1:23.56,1
        42523 Kiener Daniel                  Mattstetten               AM20         20.04,9  102.
        42524 Kipfer Michael                 Urtenen-Schönbühl         AM20         22.07,5  197.
        42525 Rodia Antonio                  Urtenen-Schönbühl         AM18         20.59,5   64.
        42526 Svaton Roman                   Mattstetten               AM20         20.44,2  124.
   6. TV Niederhasli                               1:27.20,2
        42725 Gasser Georg                   Niederhasli               AM20         20.21,2  113.
        42726 Kläusli Manuel                 Niederhasli               AM18         21.17,9   74.
        42727 Schneider Roger                Niederhasli               AM16         21.33,0   98.
        42728 Stüssi Cornelia                Niederhasli               AW18         24.08,1   41.
   7. GOWYKOKÄ                                     1:28.02,3
        42431 Gosteli Luca                   Utzigen                   AM16         17.57,8   23.
        42432 Kaeser Markus                  Bern                      AM40         22.29,1  106.
        42433 Kaeser Simon                   Bern                      AM18         22.38,1  112.
        42434 Kobel Beat                     Liebefeld                 AM40         24.57,3  223.
        42435 Wyss Urs                       Bern                      AM40         26.28,2  297.
   8. Turnverein STV Brig 2                        1:28.10,0
        42694 Bayard Lars                    Glis                      AM14         21.50,3   98.
        42695 Hellrigl Niels                 Glis                      AM13         23.23,9   76.
        42696 Pfaffen Diego                  Glis                      AM14         21.21,1   80.
        42697 Zenhäusern Fabian              Glis                      AM13         30.19,6  183.
        42698 Zenhäusern Michael             Glis                      AM14         21.34,7   90.
   9. Mutzen                                       1:29.15,9
        42513 Affolter Jonas                 Bern                      AM20         22.09,9  199.
        42514 Affolter Till                  Kehrsatz                  AM20         20.22,3  114.
        42515 Linder Manuel                  Kehrsatz                  AM20         24.40,8  355.
        42516 Regez Reto                     Konolfingen               AM20         22.02,9  191.
  10. Podistica Robbiese 2                         1:29.48,0
        42684 Frezzato Manuel                I-Robbio                  AM16         31.39,0  287.
        42685 Frezzato Vittorino             I-Robbio                  AM40         19.50,1   29.
        42682 Pescarolo Gianni               I-Robbio                  AM40         20.04,8   31.
        42687 Pocorobba Vito                 I-Robbio                  AM40         18.14,1   13.
  11. 100 Jahre TV Schwarzenburg 2                 1:30.31,7
        42035 Binggeli Martin                Schwarzenburg             AM40         23.17,3  145.
        41224 Koller Daniel                  Schwarzenburg             AM40         20.12,9   36.
        46286 Leuenberger Thomas             Schwarzenburg             AM20         23.27,0  269.
        44483 Schläppi Peter                 Schwarzenburg             AM20         23.34,5  278.
  12. Schweizer Jugend trainiert für Olympia       1:30.40,5
        42446 Binz Claudia                   Bern                      AW20         25.00,4  146.
        42447 Cemerin Michael                Zürich                    AM20         23.44,1  286.
        42448 Fiechter Julien                Bern                      AM20         20.50,6  127.
        42449 Weibel Isabelle                Bern                      AW20         21.05,4   39.
  13. Medics Labor                                 1:30.43,8
        42572 Gfeller Ulrich                 Rüschegg Heubach          AM20         27.05,1  489.
        42573 Pulver Urs                     Schliern b. Köniz         AM20         18.23,0   61.
        42574 Rupf Roger                     Gasel                     AM20         20.51,1  128.
        42575 Schläfli Michael               Schliern b. Köniz         AM20         26.23,0  448.
        42576 Struffenegger Beat             Schliern b. Köniz         AM20         25.06,7  377.
  14. Sprinter vo Grafenried                       1:32.55,3
        42690 Budu Patrick                   Bern                      AM20         24.21,5  322.
        42691 Buri Andreas                   Grafenried                AM40         22.57,1  128.
        42692 Buri Simon                     Grafenried                AM20         19.42,3   88.
        42693 Buri Verena                    Bern                      AW20         25.54,4  206.
  15. Turnverein Jegenstorf A                      1:32.57,4
        42914 Bigler Andreas                 Jegenstorf                AM20         19.54,4   96.
        42616 Mder Monika                    Jegenstorf                AW40         26.34,1   99.
        42617 Niklaus Bernhard               Jegenstorf                AM20         25.27,1  398.
        42618 Stalder Roland                 Lohn-Ammannsegg           AM20         23.15,7  260.
        42619 Widmer Thomas                  Hindelbank                AM20         24.20,2  319.
  16. Myllykoski Continental 3                     1:35.20,9
        44111 Clemens Guido                  D-Hürth                   AM20         27.29,1  507.
        43099 Endras Stefan                  Koppigen                  AM40         22.05,3   90.
        44279 Junginger Stefan               D-Brühl                   AM20         22.35,2  220.
        44546 Thalhofer Richard              D-Hürth                   AM20         23.11,3  252.
  17. VORSICHT Radio Activeman                     1:36.52,3
        42477 Berger Michael                 Belp                      AM20         24.29,7  337.
        42478 Berger Stephan                 Belp                      AM20         24.03,5  306.
        42479 Kumli Martin                   Belp                      AM20         24.23,5  325.
        42480 Walther Daniel                 Seftigen                  AM20         23.55,6  299.
        42481 Wisler Susanne                 Langnau i. E.             AW20         24.31,0  110.
  18. Turnverein Arboldswil                        1:42.49,5
        42407 Räuftlin Gerhard               Arboldswil                AM40         24.12,1  191.
        42406 Schweizer Marcel               Titterten                 AM20         24.14,6  313.
        42408 Simon Fränzi                   Reigoldswil               AW20         27.30,9  364.
        42409 Spiess Andreas                 Arboldswil                AM40         26.51,9  319.
  19. Die fantastischen 4                          1:45.56,4
        43642 Moreno Javier                  Worblaufen                AM16         27.43,1  260.
        45682 Rados Ivan                     Bern                      AM20         24.34,6  341.
        44453 Röthlisberger Madeleine        Hinterkappelen            AW40         27.39,0  164.
        45231 Schweizer Gideon               Therwil                   AM20         25.59,7  427.
  20. SoBa/Basler 6                                1:46.57,7
        46149 Gerber Max                     Seon                      AM40         30.36,4  456.
        46336 Müller Alois                   Feldbrunnen               AM40         31.03,2  465.
        42238 Roth Hans                      Lostorf                   AM40         22.06,4   91.
        41397 Staub Felix                    Oensingen                 AM40         23.11,7  139.
  21. BHANGARA                                     1:47.20,7
        42632 Dindgur Jagdeesh               Bassersdorf               AM40         28.46,6  407.
        42633 Dindgur Vijay                  Bassersdorf               AM14         23.28,4  155.
        42634 Dsouza Kevin                   Zürich                    AM13         31.55,5  194.
        42635 Mathur Dhruv                   Gümligen                  AM14         31.56,9  291.
        42636 Parikh Himesh                  Nussbaumen AG             AM13         23.10,2   72.
  22. Escuela Latinoamericana de Berna             1:48.31,9
        42533 Calderon Ruth                  Bern                      AW40         30.04,3  322.
        42534 Kammermann Monica              Bern                      AW40         27.59,4  190.
        42535 Kammermann Renato              Bern                      AM13         23.46,6   89.
        42536 Patzi Saúl                     Bern                      AM40         27.57,9  377.
        42537 Riveros Hernan                 Bern                      AM20         28.48,0  550.
  23. BHARAT                                       1:49.27,5
        42642 Dhananka Pavan                 Nyon                      AM20         31.13,8  600.
        42643 Hanumatharao Ragothman         Killwangen                AM40         20.34,2   42.
        42644 Kulkarni Pralhad               Baden                     AM40         33.10,3  492.
        42645 Simharao Prasanna              Baar                      AM40         31.44,2  480.
        42646 Subbarao Rajesharo             Köniz                     AM20         25.55,3  423.
  24. VBS/BEKB-Runners                             1:52.03,7
        42462 Aebersold Christine            Bern                      AW20         32.27,0  728.
        42463 Eggimann Hans-Urs              Auswil                    AM20         23.10,8  251.
        42464 Marti Urs                      Kerzers                   AM20         32.27,1  611.
        42465 Stutzmann Patrik               Jegenstorf                AM20         32.27,4  612.
        42466 Vetter Barbara                 Huttwil                   AW20         23.58,8   95.
  25. Nachtwache Bern 4                            1:53.39,7
        42670 Gimmel Benjamin                Ostermundigen             AM20         25.47,5  411.
        42671 Habermann Sindy                Bern                      AW20         36.02,0  813.
        42672 Hug Bettina                    Bern                      AW40         27.12,1  140.
        42673 Mathis Thomas                  Bern                      AM20         24.38,1  351.
  26. Jack wins the day Meitschiiis                1:53.42,8
        42381 Dettwiler Lena                 Bern                      AW20         30.03,5  583.
        42664 Gürlet Corinne                 Münchenbuchsee            AW18         24.51,1   55.
        42665 Messer Sandra                  Moosseedorf               AW18         25.08,1   58.
        42666 Zbinden Andrina                Urtenen-Schönbühl         AW18         33.40,1  304.
  27. Mobiliar 17                                  1:55.12,5
        46051 Biri René                      Binningen                 AM20         29.12,5  555.
        43059 Brodmann Remo                  Ettingen                  AM40         24.08,7  190.
        48208 Keller Stefanie                Reinach AG                AW20         35.04,8  799.
        46375 Polidori Claudia               Moosseedorf               AW20         26.46,5  285.
        48297 Ramseier Jasmin                Riehen                    AW20         35.05,2  800.
  28. BEArs 1                                      1:55.49,6
        42701 Brüschweiler Denise            Bern                      AW20         25.58,2  211.
        42702 Büschi Gaby                    Laupen BE                 AW40         30.40,6  342.
        42703 Günter Michael                 Bern                      AM20         29.15,9  559.
        42704 Rüegsegger Rita                Bern                      AW40         29.54,9  312.
  29. Plan B                                       1:57.24,2
        42658 Ledermann Katrin               Grossdietwil              AW20         26.39,2  271.
        42659 Nadler Urs                     Madiswil                  AM40         31.36,5  477.
        42660 Schenk Andre                   Madiswil                  AM40         27.34,7  359.
        42661 Zettel Roland                  Rohrbach                  AM40         31.33,8  474.
  30. LAGAAN                                       1:59.40,9
        42637 Jadhav Sanjay                  Liebefeld                 AM20         34.24,9  622.
        42638 Mathur Akhilesh                Gümligen                  AM40         31.56,8  483.
        42639 Nema Vivek                     Ittigen                   AM20         29.20,3  563.
        42640 Parikh Ketan                   Nussbaumen AG             AM40         27.03,6  334.
        42641 Pasarakonda Dharmararo         Bern                      AM40         31.20,2  469.
  31. die Zauberhaften                             2:03.29,6
        42545 Girod Beatrice                 Jens                      AW20         30.52,1  628.
        42546 Leupin Philipp                 Bern                      AM20         30.52,2  593.
        42547 Maurer Silvia                  Schwadernau               AW20         30.53,0  631.
        42548 Stalder Pascal                 Bettlach                  AM20         30.52,3  594.
  32. PESA                                         2:08.57,3
        42711 Inderbitzin Simone             Bern                      AW20         32.14,1  713.
        42712 Johner Nathalie                Gümmenen                  AW20         32.14,2  714.
        42713 Moeckli Stefan                 Bern                      AM20         32.14,4  610.
        42714 Wittwer Brigitte               Bern                      AW20         32.14,6  716.
  33. LIL DRIX                                     2:11.15,2
        42486 Dähler Werner                  Aeschlen                  AM20         32.49,1  618.
        42487 Liechti Edith                  Adelboden                 AW20         32.49,6  748.
        42488 Rüegger Daniel                 Herbligen                 AM20         32.47,4  617.
        42489 Salzmann Lydia                 Herbligen                 AW20         32.49,1  746.
  34. TAJMAHAL                                     2:18.45,4
        42628 Dhananka Swetha                Nyon                      AW20         33.10,0  765.
        42629 Manvi Sudha                    Rüschlikon                AW20         36.00,7  812.
        42630 Manvi Suman                    Rüschlikon                AW16         37.15,6  465.
        42631 Rao Sharmila                   Killwangen                AW40         32.19,1  403.
  35. Vitalmind                                    2:21.30,2
        42585 Braig Irmgard                  D-Allmendingen            AW40         34.22,2  454.
        42586 Braig Werner                   D-Allmendingen            AM40         42.19,0  515.
        42587 Fricke Susanne                 Herzogenbuchsee           AW20         34.52,1  792.
        42588 Zarnekow Gerd                  D-Solingen                AM60         29.56,9   81.
  36. Mobiliar 16                                  2:21.44,7
        48046 Bolle Yves                     Gland                     AM40         43.26,7  516.
        48267 Moser Andrea                   Crissier                  AW20         43.27,1  844.
        45177 Müller Gunta                   Biel/Bienne               AW20         29.26,8  526.
        48285 Odet Florence                  F-Gex                     AW20         43.26,4  843.
        46686 Szabo Nicolas                  Riehen                    AM40         25.24,8  242.

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.