(3) Männer 40

50. Brienzerseelauf - (3) Männer 40

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Overall         Ø/km ¦ 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Rodrigues Edgar, Schattdorf         62 Team Brooks                 2:04.32,1       -----     (1)  91       1.     3.33 ¦ 
    2. Bärtschi Ruedi                      64 Adelboden                   2:10.02,9      5.30,8   (420)  91       5.     3.42 ¦ 
    3. Abplanalp Michael, Bern             64 LSV Bern                    2:12.56,1      8.24,0   (108)  91       8.     3.47 ¦ 
    4. Brawand Ulrich                      63 Grindelwald                 2:14.45,3     10.13,2   (160)  91       9.     3.51 ¦ 
    5. Jörg Martin, Ins                    64 ST Bern                     2:20.22,6     15.50,5   (438)  91       13.    4.00 ¦ 
    6. Ulmann Jürg                         57 Uttigen                     2:22.13,2     17.41,1   (358)  91       18.    4.03 ¦ 
    7. Burkhard Raymond                    63 Gümligen                    2:26.01,5     21.29,4   (204)  91       25.    4.10 ¦ 
    8. Liechti Marcel                      60 Benken ZH                   2:27.08,1     22.36,0   (348)  91       26.    4.12 ¦ 
    9. Teuscher Thomas                     60 Bolligen                    2:27.16,0     22.43,9   (289)  91       27.    4.12 ¦ 
   10. Nyffenegger Lorenz, Burgdorf        63 Sportteam Fadegrad          2:27.40,9     23.08,8   (408)  91       28.    4.13 ¦ 
   11. Probst Alain                        66 Utzenstorf                  2:29.06,2     24.34,1   (129)  91       30.    4.15 ¦ 
   12. Zeller Peter                        65 Weissenburg                 2:31.10,5     26.38,4   (276)  91       36.    4.19 ¦ 
   13. Hess Konrad, Utzigen                62 Joggin Club Bern            2:31.12,8     26.40,7   (425)  91       37.    4.19 ¦ 
   14. Giger Roland                        65 Gerzensee                   2:31.34,6     27.02,5   (255)  91       39.    4.19 ¦ 
   15. Büschlen Ulrich                     60 Därstetten                  2:31.49,4     27.17,3   (336)  91       40.    4.20 ¦ 
   16. Schranz Fred, Thun                  59 LSV Uetendorf               2:32.09,4     27.37,3   (228)  91       41.    4.20 ¦ 
   17. Rubi Stefan, Matten b. Interl       66 Laufteam Bircher Thun       2:32.19,1     27.47,0    (17)  91       42.    4.21 ¦ 
   18. Weinekötter Jürgen, Matten b. Inter 65 TV Unterseen                2:32.46,9     28.14,8   (346)  91       44.    4.21 ¦ 
   19. Melchiorre Mario, Bellinzona        60 Ticino Running              2:32.49,4     28.17,3   (317)  91       45.    4.21 ¦ 
   20. Mühlemann Gerhard                   61 Thun                        2:33.16,6     28.44,5   (221)  91       46.    4.22 ¦ 
   21. Brunner Martin                      66 Brienz BE                   2:33.50,8     29.18,7   (166)  91       48.    4.23 ¦ 
   22. Mossi Roberto                       64 Giubiasco                   2:36.00,2     31.28,1   (183)  91       54.    4.27 ¦ 
   23. Müller Olaf                         61 Muri b. Bern                2:36.27,4     31.55,3   (226)  91       55.    4.28 ¦ 
   24. Kurmann Adolf                       57 Hünibach                    2:37.44,4     33.12,3   (440)  91       59.    4.30 ¦ 
   25. Frei Jürg                           63 Bönigen                     2:37.55,8     33.23,7   (338)  91       61.    4.30 ¦ 
   26. Buchmayer Jörg, Niederbuchsiten     58 LSG-Olten                   2:39.23,2     34.51,1   (442)  91       65.    4.33 ¦ 
   27. Rutschmann Jürg                     60 Hochfelden                  2:39.43,9     35.11,8   (303)  91       66.    4.33 ¦ 
   28. Müller Hanspeter                    62 Horboden                    2:40.03,0     35.30,9   (172)  91       67.    4.34 ¦ 
   29. Lucio Angelo                        63 Bönigen                     2:40.21,1     35.49,0   (291)  91       68.    4.34 ¦ 
   30. Friedli Markus                      57 Zäziwil                     2:41.23,9     36.51,8   (322)  91       71.    4.36 ¦ 
   31. Truntzer Hubert, F-Oberroedern      58 Ass. des coureurs de la S   2:42.59,2     38.27,1   (262)  91       76.    4.39 ¦ 
   32. Imhof Hansjörg, Bönigen             62 TV Bönigen                  2:43.07,6     38.35,5   (100)  91       77.    4.39 ¦ 
   33. Müller Hans                         60 Wichtrach                   2:43.56,8     39.24,7   (208)  91       83.    4.41 ¦ 
   34. Zeltner Martin                      57 Härkingen                   2:44.00,7     39.28,6   (284)  91       85.    4.41 ¦ 
   35. Zimmermann Urs                      62 Beatenberg                  2:44.54,3     40.22,2   (416)  91       88.    4.42 ¦ 
   36. Stähli Peter                        58 Büren a. Aare               2:45.22,9     40.50,8   (157)  91       89.    4.43 ¦ 
   37. Guerra Manuel                       57 Unterseen                   2:45.53,4     41.21,3   (433)  91       92.    4.44 ¦ 
   38. von Känel Christoph                 59 Scharnachtal                2:46.51,1     42.19,0   (137)  91       94.    4.46 ¦ 
   39. Bola Avdulla                        59 Ins                         2:47.14,1     42.42,0    (89)  91       95.    4.46 ¦ 
   40. Zeitvogel Hubert                    65 D-Sasbachwalden             2:47.30,2     42.58,1   (352)  91       98.    4.47 ¦ 
   41. Hügli Peter                         66 Walliswil b.Wangen          2:48.13,1     43.41,0   (367)  91       100.   4.48 ¦ 
   42. Zbinden Christian                   63 Interlaken                  2:48.26,0     43.53,9   (295)  91       101.   4.48 ¦ 
   43. Stucki Adrian                       64 Hilterfingen                2:50.34,5     46.02,4   (330)  91       105.   4.52 ¦ 
   44. Spieler Walter                      59 Interlaken                  2:51.36,5     47.04,4   (412)  91       107.   4.54 ¦ 
   45. Schneider Thomas                    61 Therwil                     2:51.54,2     47.22,1   (126)  91       109.   4.54 ¦ 
   46. Griesser Roland                     58 Bönigen                     2:52.04,1     47.32,0   (104)  91       110.   4.54 ¦ 
   47. Gees Wolfgang                       65 Meiringen                   2:52.17,4     47.45,3   (141)  91       111.   4.55 ¦ 
   48. Winkelmann Gerhard                  61 Thun                        2:52.46,7     48.14,6   (287)  91       114.   4.56 ¦ 
   49. Schneider Beat                      66 Matten b. Interl            2:53.00,9     48.28,8   (342)  91       115.   4.56 ¦ 
   50. Gerber Ralph                        63 Thal                        2:54.20,9     49.48,8   (307)  91       122.   4.58 ¦ 
   51. Hulliger Heinz                      60 Hinterkappelen              2:54.34,5     50.02,4   (223)  91       123.   4.59 ¦ 
   52. Diethelm Adrian                     64 Büren an der Aare           2:55.11,0     50.38,9   (310)  91       126.   5.00 ¦ 
   53. Bürckel Pierre                      58 Solothurn                   2:55.15,4     50.43,3   (321)  91       128.   5.00 ¦ 
   54. Wuenn Markus                        58 Aeugst am Albis             2:55.39,6     51.07,5   (179)  91       129.   5.01 ¦ 
   55. Baumann Jürg                        66 Bern                        2:57.19,2     52.47,1    (87)  91       134.   5.03 ¦ 
   56. Walter Eugene, F-Memmelshoffen      60 Ass. des coureurs de la S   2:57.26,4     52.54,3   (261)  91       135.   5.04 ¦ 
   57. Bieli Alexander                     58 Oeschgen                    2:57.59,7     53.27,6   (431)  91       136.   5.05 ¦ 
   58. Borer Markus                        58 Brienz BE                   2:58.57,6     54.25,5   (114)  91       141.   5.06 ¦ 
   59. Grimpe Niels                        66 Kleinlützel                 2:59.39,1     55.07,0   (410)  91       144.   5.07 ¦ 
   60. Künzi Martin                        63 Sundlauenen                 2:59.49,4     55.17,3   (168)  91       145.   5.08 ¦ 
   61. Walther Urs, Steffisburg            60 LSV Uetendorf               3:00.37,6     56.05,5   (419)  91       148.   5.09 ¦ 
   62. Meininger Ulrich, D-Köln            60 M&H Rennsteigteam           3:00.47,6     56.15,5   (188)  91       149.   5.09 ¦ 
   63. Rüttener Hans Peter, Frauenfeld     64 LSV Frauenfeld              3:01.26,8     56.54,7   (328)  91       151.   5.11 ¦ 
   64. Wunderl Christoph                   ?? Zürich                      3:01.41,4     57.09,3   (411)  91       153.   5.11 ¦ 
   65. Wunderl Klaus                       62 Zürich                      3:01.42,6     57.10,5   (409)  91       154.   5.11 ¦ 
   66. Zeh Andreas, D-Schopfheim           64 SG Eichen                   3:02.28,6     57.56,5   (389)  91       157.   5.12 ¦ 
   67. Reuse Jean-Pierre                   62 Kandersteg                  3:02.35,6     58.03,5   (436)  91       158.   5.13 ¦ 
   68. Zuber Stefan                        62 Kaiseraugst                 3:02.49,3     58.17,2   (326)  91       160.   5.13 ¦ 
   69. Zbinden Peter                       59 Spiez                       3:03.13,7     58.41,6    (56)  91       163.   5.14 ¦ 
   70. Nebiker Andreas                     66 Grindelwald                 3:04.01,9     59.29,8   (318)  91       168.   5.15 ¦ 
   71. Sturzenegger Rolf                   61 Hagenbuch ZH                3:04.10,0     59.37,9   (224)  91       170.   5.15 ¦ 
   72. Woodtli Reto                        64 Schüpfen                    3:04.35,2   1:00.03,1   (364)  91       171.   5.16 ¦ 
   73. Lauper Jürg                         66 Seedorf BE                  3:05.42,5   1:01.10,4   (312)  91       174.   5.18 ¦ 
   74. Gsell René                          61 Liestal                     3:06.16,0   1:01.43,9    (77)  91       176.   5.19 ¦ 
   75. Leuenberger Urs                     65 Steffisburg                 3:06.50,6   1:02.18,5   (286)  91       179.   5.20 ¦ 
   76. Grütter Ruedi, Unterseen            57 TV Unterseen                3:08.07,6   1:03.35,5   (340)  91       185.   5.22 ¦ 
   77. Jud Markus                          58 Zürich                      3:08.22,1   1:03.50,0   (302)  91       186.   5.22 ¦ 
   78. Perrenoud Erich                     63 Oberengstringen             3:08.50,0   1:04.17,9   (359)  91       190.   5.23 ¦ 
   79. Boucard Serge                       65 Morges                      3:08.56,7   1:04.24,6   (271)  91       191.   5.23 ¦ 
   80. Arni Markus, Frutigen               66 TV Frutigen                 3:09.45,2   1:05.13,1    (30)  91       195.   5.25 ¦ 
   81. Bircher Othmar, Uetendorf           59 Laufteam Bircher Reichenb   3:11.46,8   1:07.14,7   (395)  91       201.   5.28 ¦ 
   82. Michel René                         61 Unterseen                   3:13.07,7   1:08.35,6   (298)  91       204.   5.31 ¦ 
   83. Rüesch-Herren Martin                60 Frutigen                    3:14.03,9   1:09.31,8    (70)  91       206.   5.32 ¦ 
   84. Bernasconi Sergio                   65 Lyss                        3:16.37,4   1:12.05,3   (244)  91       209.   5.37 ¦ 
   85. Witschi Giorgio                     60 Boll                        3:16.55,6   1:12.23,5   (197)  91       211.   5.37 ¦ 
   86. Junker Horst                        59 Boll                        3:16.56,9   1:12.24,8   (146)  91       212.   5.37 ¦ 
   87. Bahlsen Hubertus                    59 Meilen                      3:17.06,8   1:12.34,7   (297)  91       213.   5.37 ¦ 
   88. Wymann Martin                       63 Heimberg                    3:17.08,5   1:12.36,4   (155)  91       214.   5.37 ¦ 
   89. Kuhn Heinz                          62 Aeugst am Albis             3:17.23,7   1:12.51,6    (57)  91       215.   5.38 ¦ 
   90. Wenger Daniel                       62 Bönigen                     3:17.31,4   1:12.59,3    (39)  91       216.   5.38 ¦ 
   91. Aebi Ernst                          64 Kirchberg BE                3:18.40,6   1:14.08,5   (268)  91       217.   5.40 ¦ 
   92. Weber Michael                       66 Spiez                       3:19.29,2   1:14.57,1   (124)  91       220.   5.41 ¦ 
   93. Wolf Rolf                           59 Muri b. Bern                3:19.41,5   1:15.09,4   (191)  91       222.   5.42 ¦ 
   94. Stoller Peter                       59 Spiez                       3:19.50,8   1:15.18,7   (257)  91       223.   5.42 ¦ 
   95. Kradolfer Werner                    63 Zermatt                     3:20.25,9   1:15.53,8    (33)  91       227.   5.43 ¦ 
   96. Steffen Peter                       57 Burgdorf                    3:21.28,0   1:16.55,9    (65)  91       232.   5.45 ¦ 
   97. Lippuner Christoph                  66 Frauenfeld                  3:21.47,1   1:17.15,0    (82)  91       233.   5.45 ¦ 
   98. Ruef Tom                            62 Bern                        3:23.27,6   1:18.55,5   (439)  91       235.   5.48 ¦ 
   99. Feuz Thomas                         63 Gsteigwiler                 3:24.47,8   1:20.15,7   (176)  91       238.   5.51 ¦ 
  100. Etter Niklaus                       65 Lyss                        3:25.13,8   1:20.41,7    (43)  91       240.   5.51 ¦ 
  101. Danieli Toni                        66 Interlaken                  3:25.25,8   1:20.53,7   (234)  91       242.   5.52 ¦ 
  102. Blatter Hansruedi                   64 Niederried Interl           3:25.59,2   1:21.27,1   (107)  91       244.   5.53 ¦ 
  103. Borter Kurt                         60 Ringgenberg BE              3:27.13,7   1:22.41,6    (92)  91       246.   5.55 ¦ 
  104. Bachmann Christoph                  66 Zofingen                    3:29.00,7   1:24.28,6   (251)  91       252.   5.58 ¦ 
  105. Messerli Heinz                      62 Kiesen                      3:29.17,1   1:24.45,0   (154)  91       253.   5.58 ¦ 
  106. Roth Heiner                         60 Hinwil                      3:36.06,5   1:31.34,4   (178)  91       256.   6.10 ¦ 
  107. Beugger Moritz                      63 Iseltwald                   3:36.34,7   1:32.02,6   (200)  91       262.   6.11 ¦ 
  108. Sutter Markus                       62 Kerzers                     3:37.33,0   1:33.00,9    (63)  91       265.   6.12 ¦ 
  109. Zehnder Rolf                        57 Uster                       3:38.05,3   1:33.33,2   (280)  91       266.   6.13 ¦ 
  110. Lüdi Franz                          66 Kirchberg                   3:38.06,4   1:33.34,3   (233)  91       267.   6.13 ¦ 
  111. Pittet Darcy, Villaraboud           62 Carc Romont                 3:38.26,7   1:33.54,6   (105)  91       269.   6.14 ¦ 
  112. Krainz Reto                         63 Ringgenberg BE              3:41.46,5   1:37.14,4   (301)  91       275.   6.20 ¦ 
  113. Burla Stephan                       60 Binningen                   3:45.19,2   1:40.47,1    (47)  91       278.   6.26 ¦ 
  114. Jaggi Hanspeter                     62 Steffisbrug                 3:46.07,1   1:41.35,0   (311)  91       280.   6.27 ¦ 
  115. Flükiger Martin                     62 Bönigen                     3:48.13,6   1:43.41,5   (428)  91       283.   6.31 ¦ 
  116. Nivola Gianpaolo                    66 Littau                      3:50.38,1   1:46.06,0   (205)  91       285.   6.35 ¦ 
  117. Kummer Rudolf                       58 Jaberg                      3:58.47,9   1:54.15,8   (203)  91       293.   6.49 ¦ 
  118. Mathys Werner                       60 Kirchberg BE                4:05.04,4   2:00.32,3   (201)  91       297.   7.00 ¦ 
  119. Krebs Werner                        62 Steffisburg                 4:06.54,0   2:02.21,9    (80)  91       298.   7.03 ¦ 
  120. Astalosch Peter, D-Berlin           66 SV Oberderdingen            4:22.00,0   2:17.27,9   (350)  91       300.   7.29 ¦ 
  121. Kuhn Hans-Uli                       59 Langnau am Albis            4:56.11,1   2:51.39,0    (54)  91       304.   8.27 ¦ 
  DNF  Heiniger Peter                      64 Kandersteg                      -----   gestartet   (110)  91              ---- ¦ 
  DNF  Kurth Urs, Worben                   60 Tri Club Seeland                -----   gestartet   (354)  91              ---- ¦ 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.