Overall Männer

33. Gommerlauf 2005 - Overall Männer

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang      
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Rubin Philipp, Ried-Brig            82 NSC Oberhasli               1:09.20,2       -----    (19)  M20      1.   
    2. Frésard Christophe, Saignelégier    71 Coop City Rossignol Team    1:09.21,6      0.01,4    (50)  M30      1.   
    3. Frei Thomas                         80 Davos Platz                 1:09.23,9      0.03,7     (2)  M20      2.   
    4. Suter Thomas                        82 Wernetshausen               1:10.19,1      0.58,9    (30)  M20      3.   
    5. Baselgia Arno, Lantsch              65 LLC Bual                    1:10.30,7      1.10,5    (47)  M40      1.   
    6. Sandbakk Oeyvind, N-Oersta          81 Sogndal IL, Norwegen        1:11.24,0      2.03,8    (40)  M20      4.   
    7. Wallimann Einar, Alpnach            82 four X Team                 1:12.06,3      2.46,1    (52)  M20      5.   
    8. Müller Sebastian, Geschinen         84 Swisscom Atomic Team        1:12.38,9      3.18,7    (39)  M20      6.   
    9. Haugsnes Eirik, N-Tromso            81 Skjervoy Ik                 1:12.42,0      3.21,8    (32)  M20      7.   
   10. Melcher Gian Duri, Samedan          83 Samedan + TSO               1:13.06,9      3.46,7    (18)  M20      8.   
   11. Wenger Claudio, Ernen               80 SC Obergoms                 1:13.13,7      3.53,5    (31)  M20      9.   
   12. Eicher Bernhard                     72 Innereriz                   1:13.16,1      3.55,9    (13)  M30      2.   
   13. Cannelle Eddy, F-Prenovel           76 Foyer Roval de Prenovel     1:13.18,0      3.57,8    (43)  M20      10.  
   14. Kunz Urs, Wald                      74 Coop City Rossignol Team    1:14.33,1      5.12,9    (51)  M30      3.   
   15. Bricker Bruno, Oberwald             73 Swisscom Atomic Team        1:14.37,4      5.17,2     (9)  M30      4.   
   16. Volken Raoul, Fiesch                63 SC Obergoms                 1:14.41,0      5.20,8    (45)  M40      2.   
   17. Schifferle Mike                     73 Ballwil                     1:14.44,1      5.23,9    (36)  M30      5.   
   18. Wagenführ Thomas                    71 Davos Platz                 1:14.44,5      5.24,3   (148)  M30      6.   
   19. Eggenberger Michael                 77 Steinhausen                 1:14.45,2      5.25,0    (49)  M20      11.  
   20. Zbinden Peter                       59 Guggisberg                  1:14.45,3      5.25,1    (22)  M40      3.   
   21. Oechslin Marcel, Alpthal            63 SC Alpthal                  1:15.00,8      5.40,6    (42)  M40      4.   
   22. Schmid Hanspeter                    61 Oberdürnten                 1:15.02,2      5.42,0    (44)  M40      5.   
   23. Jungen André                        68 Adelboden                   1:15.05,1      5.44,9     (3)  M30      7.   
   24. Inniger Fritz                       56 Adelboden                   1:15.06,1      5.45,9    (25)  M40      6.   
   25. Boeckli August, Seegraeben          48 SC am Bachtel               1:15.10,5      5.50,3   (156)  M50      1.   
   26. Buchs Yannick, Ulrichen             87 SC Obergoms                 1:16.57,4      7.37,2   (190)  M20      12.  
   27. May Roland                          61 Beckenried                  1:16.58,4      7.38,2    (17)  M40      7.   
   28. Burch Renato, Wilen                 61 SC Schwendi-Langis          1:16.59,5      7.39,3    (12)  M40      8.   
   29. Beeler Karl                         59 Rothenthurm                 1:17.00,9      7.40,7    (28)  M40      9.   
   30. Jost Kilian, Obergesteln            79 SC Obergoms                 1:17.04,6      7.44,4    (15)  M20      13.  
   31. Gafner Andreas                      71 Oberwil i.S.                1:17.10,9      7.50,7   (158)  M30      8.   
   32. Jost Hubert, Obergesteln            63 SC Obergoms                 1:17.13,5      7.53,3   (155)  M40      10.  
   33. Birrer Gerold                       57 Zell LU                     1:17.14,6      7.54,4   (133)  M40      11.  
   34. Ulrich Sepp                         66 Einsiedeln                  1:17.21,7      8.01,5   (182)  M30      9.   
   35. Roth Peter, Rabius                  59 SC Obergoms                 1:17.22,4      8.02,2   (178)  M40      12.  
   36. Wasescha Carlo, Lenzerheide/Lai     79 LLC Bual                    1:17.26,6      8.06,4   (188)  M20      14.  
   37. Christen Fredy                      53 Altdorf                     1:17.27,1      8.06,9   (137)  M50      2.   
   38. Abgottspon Meinrad                  68 Baltschieder                1:17.27,3      8.07,1    (10)  M30      10.  
   39. Habegger Hansruedi, Bärau           62 Skiriege Trub               1:17.28,5      8.08,3    (24)  M40      13.  
   40. Betschart Franz                     53 Alpthal                     1:17.29,1      8.08,9   (132)  M50      3.   
   41. Gwerder Cornel                      73 Trachslau                   1:17.37,0      8.16,8    (33)  M30      11.  
   42. Renggli Samuel, Buttisholz          80 LLV Flüss                   1:18.45,3      9.25,1   (196)  M20      15.  
   43. Marti Stefan, Grosswangen           70 LLV Flüss                   1:18.48,4      9.28,2   (191)  M30      12.  
   44. Herr Joachim, D-Elzach              70 SZ Brend                    1:18.49,2      9.29,0   (195)  M30      13.  
   45. Zürcher Christof                    60 Wynigen                     1:18.49,9      9.29,7   (197)  M40      14.  
   46. Bader Willi, Regensberg             79 LLC Altetetten              1:18.50,1      9.29,9   (165)  M20      16.  
   47. Grossniklaus Daniel                 68 Beatenberg                  1:18.55,7      9.35,5   (446)  M30      14.  
   48. Büschlen Ulrich                     60 Därstetten                  1:18.56,3      9.36,1   (157)  M40      15.  
   49. Frankiny Martin, Gluringen          61 SC Obergoms                 1:18.59,6      9.39,4   (184)  M40      16.  
   50. Ochsner Stefan                      80 Vordemwald                  1:19.00,9      9.40,7   (146)  M20      17.  
   51. Bricker Roman, Unterschächen        75 SC Unterschächen            1:19.03,5      9.43,3   (149)  M30      15.  
   52. Frey Patrick, Sempach Stadt         76 LLV Flüss                   1:19.04,5      9.44,3   (198)  M20      18.  
   53. Gafner Niklaus                      66 Erlenbach i. S.             1:19.20,7     10.00,5   (160)  M30      16.  
   54. Nussbaumer Harry                    61 Uster                       1:19.26,3     10.06,1   (170)  M40      17.  
   55. Fehr André                          72 Trachslau                   1:19.34,5     10.14,3   (312)  M30      17.  
   56. Mounir Olivier, Oberhofen           67 SC Jeizinen                 1:19.42,0     10.21,8   (145)  M30      18.  
   57. Gerber Ulrich, Thun                 52 NSK Thun                    1:19.46,3     10.26,1   (173)  M50      4.   
   58. Wyttenbach Reto                     75 Buchrain                    1:19.49,1     10.28,9   (394)  M30      19.  
   59. Schranz David                       68 Achseten                    1:19.49,6     10.29,4   (354)  M30      20.  
   60. Hildbrand Benno, Jeizinen           64 SC Jeizinen                 1:19.53,3     10.33,1   (151)  M40      18.  
   61. Isler Max, Seegräben                64 TV Aathal Seegräben         1:19.56,6     10.36,4   (168)  M40      19.  
   62. König Markus, Liestal               66 Langlaufgruppe Lausen       1:19.57,8     10.37,6   (177)  M30      21.  
   63. Mörlen Daniel                       72 Steffisburg                 1:19.58,2     10.38,0   (290)  M30      22.  
   64. Zurbuchen André                     64 Entlebuch                   1:19.58,8     10.38,6   (164)  M40      20.  
   65. Seiler Marcel                       69 Adelboden                   1:20.00,9     10.40,7   (163)  M30      23.  
   66. Guggisberg Hans, Mühleberg          58 CC Bern                     1:20.01,3     10.41,1   (277)  M40      21.  
   67. Hänny Daniel                        68 Hünenberg                   1:20.02,4     10.42,2   (172)  M30      24.  
   68. Abächerli Walter                    52 Hinwil                      1:20.05,1     10.44,9   (377)  M50      5.   
   69. Volken Andreas                      74 Naters                      1:20.05,8     10.45,6   (306)  M30      25.  
   70. Ogi Ruedi Jun., Kandersteg          88 SC Kandersteg               1:20.30,6     11.10,4    (35)  M20      19.  
   71. Lang Hugo, Oberkirch                70 LLV Flüss, Nottwil          1:20.31,9     11.11,7   (144)  M30      26.  
   72. Däppen Michael                      63 Steffisburg                 1:20.33,3     11.13,1   (138)  M40      22.  
   73. Bützberger Alexander                83 Meilen                      1:20.36,4     11.16,2   (166)  M20      20.  
   74. Derungs Simon                       67 Sedrun                      1:20.49,0     11.28,8   (334)  M30      27.  
   75. Geiger Thomas                       72 Bern                        1:20.53,9     11.33,7   (140)  M30      28.  
   76. Ettlin Andreas, Ibach               71 Fitnessclub Roli Schuler    1:21.01,7     11.41,5    (16)  M30      29.  
   77. Jordan Armin, Simplon Dorf          59 SC Obergoms                 1:21.05,2     11.45,0   (169)  M40      23.  
   78. Kempf Robert, Unterschächen         71 SC Unterschächen            1:21.17,9     11.57,7   (283)  M30      30.  
   79. Heimann Ruedi, Oberwil i.S.         60 Skiklub Oberwil i.S.        1:21.20,0     11.59,8   (143)  M40      24.  
   80. Tunesi Marco, Bellinzona            69 Senza Fondo                 1:21.24,5     12.04,3   (150)  M30      31.  
   80. Zeiter Stefan                       64 Fieschertal                 1:21.24,5     12.04,3   (181)  M40      25.  
   82. Arnold Marcel                       58 Altdorf                     1:21.25,5     12.05,3   (131)  M40      26.  
   82. Kiener Hanspeter                    53 Gündlischwand               1:21.25,5     12.05,3   (187)  M50      6.   
   84. Birbaum Fabian, Baar                84 SC Oberwil-Zug              1:21.26,9     12.06,7   (264)  M20      21.  
   85. Elmiger Bernhard                    72 Ermensee                    1:21.29,4     12.09,2   (320)  M30      32.  
   86. Arnold Werner                       63 Haldi b.Schattdorf          1:21.30,6     12.10,4   (365)  M40      27.  
   87. Schmid Urs                          72 Sursee                      1:21.39,4     12.19,2   (465)  M30      33.  
   88. Eicher Thomas                       66 Schüpfheim                  1:21.48,4     12.28,2   (409)  M30      34.  
   89. Gerber Hansjürg, Thun               66 NSK Thun                    1:21.48,7     12.28,5   (161)  M30      35.  
   90. Waser Beat                          60 Ennetbürgen                 1:21.52,1     12.31,9   (362)  M40      28.  
   91. Carlen Fernando                     68 Naters                      1:22.04,4     12.44,2   (135)  M30      36.  
   92. Alder Norbert                       63 Bever                       1:22.10,3     12.50,1   (152)  M40      29.  
   93. Furrer Mario                        56 Steg VS                     1:22.15,5     12.55,3   (139)  M40      30.  
   94. Grab Mäni                           72 Sattel                      1:22.31,0     13.10,8   (452)  M30      37.  
   95. Renner Anton                        64 Hospental                   1:22.32,7     13.12,5   (154)  M40      31.  
   96. Binder Bruno, Neftenbach            69 NT Toesstal                 1:22.34,8     13.14,6   (263)  M30      38.  
   97. Allenbach Michael                   65 Schwanden-Brienz            1:22.40,3     13.20,1   (330)  M40      32.  
   98. Bertarelli Paolo                    65 Lugano                      1:22.41,2     13.21,0   (432)  M40      33.  
   99. Schmutz Roland                      61 Ueberstorf                  1:22.43,0     13.22,8   (353)  M40      34.  
  100. Schmidt Klaus, Brig                 65 SC Obergoms                 1:22.43,7     13.23,5   (179)  M40      35.  
  101. Mathis Pius, Malters                61 SC Malters                  1:22.45,8     13.25,6   (426)  M40      36.  
  102. Grad Cornel, Bonstetten             69 ASVZ                        1:22.46,1     13.25,9   (141)  M30      39.  
  103. Unternährer Toni, Hasle LU          61 SC Hasle                    1:22.46,9     13.26,7   (357)  M40      37.  
  104. Beuchat Christian                   57 Bönigen                     1:22.47,1     13.26,9  (1578)  M40      38.  
  105. Carlen Roland                       70 Naters                      1:22.51,1     13.30,9   (136)  M30      40.  
  106. Messikommer Ueli, Seegräben         52 SC am Bachtel               1:22.53,5     13.33,3   (186)  M50      7.   
  107. Schuwey Lothar                      67 Alterswil FR                1:22.55,8     13.35,6   (438)  M30      41.  
  108. Worthington Stephen, Root           65 SC Chaumont                 1:22.58,1     13.37,9   (451)  M40      39.  
  109. Trummer Anton                       50 Frutigen                    1:22.58,8     13.38,6   (304)  M50      8.   
  110. Renggli Beat, Kriens                56 SC Marbach                  1:22.59,5     13.39,3   (436)  M40      40.  
  111. Wiesensarter Erwin, Visp            78 TSV Siegsdorf               1:23.08,5     13.48,3   (445)  M20      22.  
  112. Wallimann Lars, Alpnach Dorf        79 SC Schwendi-Langis          1:23.10,2     13.50,0   (468)  M20      23.  
  113. Gafner Matthias, Erlenbach i. S.    68 SC Oberwil                  1:23.11,7     13.51,5   (159)  M30      42.  
  114. Maissen Gion Antieni                84 Trun                        1:23.24,8     14.04,6   (884)  M20      24.  
  115. Sieber Ueli, Winterthur             66 Loipeschliicher Wislig      1:23.27,0     14.06,8   (751)  M30      43.  
  116. Weibel Michael                      69 Einsiedeln                  1:23.27,1     14.06,9   (456)  M30      44.  
  117. Zürcher Markus, Kriens              68 SC Kriens                   1:23.29,8     14.09,6   (440)  M30      45.  
  118. Schuler Josef                       54 Rothenthurm                 1:23.31,2     14.11,0   (180)  M50      9.   
  119. Schuwey Alfons, Im Fang             42 SC Im Fang                  1:23.37,4     14.17,2   (399)  M60      1.   
  120. Morlet Vincent, Chermignon          79 CAF Hautes-Savoie           1:23.40,9     14.20,7   (435)  M20      25.  
  121. Thalmann Stephan, Ramersberg OW     53 SC Schwendi / Langis OW     1:23.45,8     14.25,6   (424)  M50      10.  
  122. Imhasly Fernando                    77 Fiesch                      1:23.47,0     14.26,8   (341)  M20      26.  
  123. Banfi Andreas                       67 Losone                      1:23.51,7     14.31,5    (11)  M30      46.  
  124. Guelli Reto                         73 Agno                        1:23.52,1     14.31,9   (441)  M30      47.  
  125. Guerrini Fulvio, I-Villadossola     58 Sci Club Valle Anzasca      1:23.52,5     14.32,3   (444)  M40      41.  
  126. Fischer Gabriel                     85 Herzogenbuchsee             1:24.45,9     15.25,7   (272)  M20      27.  
  126. Walti Martin, Seon                  62 VBT Seetal                  1:24.45,9     15.25,7   (796)  M40      42.  
  128. Hauser René                         72 Oberdorf NW                 1:24.46,4     15.26,2   (701)  M30      48.  
  129. Meier Fredrik, Lengnau              75 HNZ Ehrendingen             1:24.59,5     15.39,3   (289)  M30      49.  
  130. Graber Paul                         44 Goldiwil                    1:25.02,8     15.42,6   (175)  M60      2.   
  131. Birbaum Silvan                      85 Baar                        1:25.05,6     15.45,4   (265)  M20      28.  
  132. Muheim Walter, Unterschächen        73 SC Unterschächen            1:25.09,5     15.49,3   (291)  M30      50.  
  133. Dietrich Fabian                     75 Därligen                    1:25.09,6     15.49,4   (335)  M30      51.  
  134. Petermann Daniel                    70 Grosswangen                 1:25.11,3     15.51,1   (294)  M30      52.  
  135. Walpen Christian                    74 Reckingen VS                1:25.12,4     15.52,2   (361)  M30      53.  
  136. Schlatter Ulrich, Einigen           52 NSK Thun                    1:25.13,8     15.53,6   (299)  M50      11.  
  137. Kiener Hanspeter                    57 Zell LU                     1:25.14,0     15.53,8   (284)  M40      43.  
  138. Brunner Reto, Pfäffikon SZ          72 SAS Zürich                  1:25.14,4     15.54,2   (768)  M30      54.  
  139. Kunz Karl, Oberwil i. S.            52 SC Oetwil                   1:25.16,2     15.56,0   (371)  M50      12.  
  140. Kilcher Noldi, Eglisau              45 Ski Club Swissair           1:25.16,7     15.56,5   (848)  M60      3.   
  141. Grossen Hans                        44 Frutigen                    1:25.17,7     15.57,5   (321)  M60      4.   
  142. Hoerler Michael                     60 Altendorf                   1:25.26,9     16.06,7   (189)  M40      44.  
  143. Gruber Werner                       60 St. Niklaus VS              1:25.27,1     16.06,9   (276)  M40      45.  
  144. Imwinkelried Urs, Ulrichen          67 SC Obergoms                 1:25.36,8     16.16,6   (387)  M30      55.  
  145. Glogger Daniel, Frutigen            72 TV Frutigen                 1:25.38,3     16.18,1   (777)  M30      56.  
  146. Zumthurm Koni                       58 Monthey                     1:25.44,2     16.24,0   (363)  M40      46.  
  147. Mooser Markus, Charmey (Gruyère)    74 SC Im Fang                  1:25.48,8     16.28,6   (390)  M30      57.  
  148. Wyssen Samuel                       70 Frutigen                    1:25.52,4     16.32,2   (667)  M30      58.  
  149. Lambrigger Oswald                   49 Naters                      1:25.54,9     16.34,7   (287)  M50      13.  
  150. Schindler Beat                      67 Linden                      1:25.56,8     16.36,6   (298)  M30      59.  
  151. Vogler Hans, Kerns                  48 SC Schwendi Langis          1:26.08,0     16.47,8   (449)  M50      14.  
  152. Suter Adrian                        72 Merenschwand                1:26.09,5     16.49,3   (303)  M30      60.  
  153. Tobler Fritz                        60 Visp                        1:26.10,2     16.50,0   (461)  M40      47.  
  154. Pfäffli Fritz                       49 Aarau                       1:26.12,2     16.52,0   (348)  M50      15.  
  155. Denier Claude                       86 Rottenschwil                1:26.14,4     16.54,2   (176)  M20      29.  
  156. Durrer Peter, Seedorf               65 NSC Gantrisch               1:26.21,3     17.01,1   (271)  M40      48.  
  157. Spieler Fritz, Grindelwald          62 SC Grindelwald              1:26.24,4     17.04,2   (439)  M40      49.  
  158. Flüeler Martin, Alpnach Dorf        72 Parmino Racing Team         1:26.28,8     17.08,6   (183)  M30      61.  
  159. Schnydrig Christian                 66 Visp                        1:26.37,1     17.16,9   (317)  M30      62.  
  160. Müller Ruedi                        69 Sarnen                      1:26.42,7     17.22,5   (292)  M30      63.  
  161. Kempf Theo, Altdorf                 73 SC Unterschächen            1:26.54,6     17.34,4   (343)  M30      64.  
  162. Rohrer Beat                         64 Alpnach Dorf                1:26.57,6     17.37,4   (402)  M40      50.  
  163. Senn Robert                         60 Zug                         1:26.58,5     17.38,3   (315)  M40      51.  
  164. Wyss Marc                           87 Meiringen                   1:26.59,1     17.38,9   (852)  M20      30.  
  165. Amherd Thomas                       68 Naters                      1:26.59,2     17.39,0   (378)  M30      65.  
  166. Bürgler Josef                       65 Illgau                      1:26.59,5     17.39,3   (427)  M40      52.  
  167. Bänninger Thomas                    68 Seuzach                     1:27.00,2     17.40,0   (318)  M30      66.  
  168. Wetter Patrick, Wichtrach           68 NSK Thun                    1:27.00,3     17.40,1   (457)  M30      67.  
  169. Werlen Armin                        59 Münster                     1:27.00,9     17.40,7   (309)  M40      53.  
  170. Bassi Roberto                       63 Sonvico                     1:27.02,0     17.41,8   (431)  M40      54.  
  171. Vogler Tobias                       88 Kerns                       1:27.02,5     17.42,3  (1336)  M20      31.  
  172. Dätwyler Martin                     69 Oberkulm                    1:27.03,0     17.42,8   (630)  M30      68.  
  173. Kippel Flavian, Leuk-Stadt          67 SC Jeizinen                 1:27.03,3     17.43,1   (344)  M30      69.  
  174. Seeholzer Hans                      48 Watt                        1:27.04,0     17.43,8   (325)  M50      16.  
  175. Camathias Gian, Trin-Mulin          88 JO Trin                     1:27.04,2     17.44,0    (21)  M20      32.  
  176. Biderbost Toni                      59 Ritzingen                   1:27.05,1     17.44,9   (262)  M40      55.  
  177. von Burg Heinz, Selzach             57 SC Lommiswil                1:27.06,3     17.46,1   (359)  M40      56.  
  178. Arnold Reinhard                     55 Simplon Dorf                1:27.07,4     17.47,2   (261)  M50      17.  
  179. Renggli Beat                        55 Buttisholz                  1:27.09,3     17.49,1   (295)  M50      18.  
  180. Cattori Luciano, Minusio            46 Sci Club Rodi               1:27.09,6     17.49,4   (381)  M50      19.  
  181. Eyer Patrick                        63 Wollerau                    1:27.10,4     17.50,2   (464)  M40      57.  
  182. Schnydrig Toni                      60 Naters                      1:27.11,0     17.50,8   (300)  M40      58.  
  183. Spaar Marcus                        64 Nunningen                   1:27.11,1     17.50,9   (376)  M40      59.  
  184. Giacometto Mario, Selzach           58 SC Althüsli                 1:27.11,8     17.51,6   (385)  M40      60.  
  185. Müller Andreas, Unterschächen       70 SC Unterschächen            1:27.12,0     17.51,8   (347)  M30      70.  
  186. Kippel Adolf                        64 Leuk-Stadt                  1:27.13,2     17.53,0   (285)  M40      61.  
  187. Janzen Jan, Bern                    64 AMK Stuttgart               1:27.17,2     17.57,0   (443)  M40      62.  
  188. Denier Richard                      54 Rottenschwil                1:27.19,1     17.58,9   (408)  M50      20.  
  189. Wagner Richard                      54 Richterswil                 1:27.24,1     18.03,9   (398)  M50      21.  
  190. Wellig Armin                        75 Nyon                        1:27.29,4     18.09,2   (421)  M30      71.  
  191. Carletti Carlo                      56 Schwyz                      1:27.33,8     18.13,6   (268)  M40      63.  
  192. Otth Markus                         63 Hünibach                    1:27.42,7     18.22,5   (293)  M40      64.  
  193. Zingg Nicolas                       57 Hinterkappelen              1:27.45,1     18.24,9   (466)  M40      65.  
  194. Uster Markus                        68 Uster                       1:27.48,9     18.28,7   (675)  M30      72.  
  195. Truffer Roger                       70 Randa                       1:27.50,8     18.30,6   (313)  M30      73.  
  196. Diezig Mathias, Blitzingen          83 SC Obergoms                 1:27.52,7     18.32,5   (860)  M20      33.  
  197. Pürro Daniel                        67 Plasselb                    1:27.59,8     18.39,6   (429)  M30      74.  
  198. Schalbetter Ivan, Grengiols         81 Gisler Vision-Gate          1:28.05,1     18.44,9   (469)  M20      34.  
  199. Allenbach Christian                 55 Horboden                    1:28.09,5     18.49,3   (400)  M50      22.  
  200. Curschellas Werner                  62 Sedrun                      1:28.15,8     18.55,6   (270)  M40      66.  
  201. Inglin Rolf                         66 Trachslau                   1:28.19,4     18.59,2   (903)  M30      75.  
  202. Walker Markus, Langnau a. A.        60 TV Stapo Zürich             1:28.25,2     19.05,0   (308)  M40      67.  
  203. Dolder Jürg                         54 Steffisburg                 1:28.27,5     19.07,3  (1363)  M50      23.  
  204. Follonier Dominique, Leukerbad      64 SC Gemmi                    1:28.35,0     19.14,8   (367)  M40      68.  
  205. Siegenthaler Fritz                  60 Affoltern i. E.             1:28.36,6     19.16,4   (355)  M40      69.  
  206. Gundi Urban                         61 Reussbühl                   1:28.36,9     19.16,7   (328)  M40      70.  
  207. Huber Herbert                       53 Stetten AG                  1:28.38,6     19.18,4   (386)  M50      24.  
  208. Dotti Renzo, Mairengo               65 SC Rodi Fiesso              1:28.38,7     19.18,5   (453)  M40      71.  
  209. Huber Amade, Visp                   65 henzen sport visp           1:28.43,0     19.22,8  (1573)  M40      72.  
  210. Lehmann Peter, Bern                 51 ST Bern                     1:28.45,6     19.25,4   (345)  M50      25.  
  211. Casoni Silvio                       84 Bellikon                    1:28.47,2     19.27,0   (406)  M20      35.  
  212. Kuonen Viktor, Baltschieder         61 SC Obergoms                 1:29.04,6     19.44,4   (388)  M40      73.  
  213. Ambühl Beat                         66 Bern                        1:29.05,5     19.45,3   (614)  M30      76.  
  214. Hug Rainer                          76 Solothurn                   1:29.13,7     19.53,5   (433)  M20      36.  
  215. Christen Ernst                      54 Altdorf                     1:29.18,2     19.58,0   (269)  M50      26.  
  216. Spöring Thomas                      57 Luzern                      1:29.24,2     20.04,0   (356)  M40      74.  
  217. Dolder Fritz, Zäziwil               54 LLC Heimenschwand           1:29.29,2     20.09,0   (366)  M50      27.  
  218. Kündig Megge                        52 Grüsch                      1:29.37,4     20.17,2   (692)  M50      28.  
  219. Zysset Urs                          58 Kirchdorf                   1:29.37,6     20.17,4   (887)  M40      75.  
  220. Sagona Alessandro, I-Lesa           73 SCI Club Lesa 77            1:29.38,9     20.18,7   (448)  M30      77.  
  221. Vogler Erwin                        50 Grosshöchstetten            1:29.40,4     20.20,2   (358)  M50      29.  
  222. Flury Ferdi                         59 Rothenburg                  1:29.47,2     20.27,0   (410)  M40      76.  
  223. Ritz René                           71 Niederwald                  1:29.48,4     20.28,2   (296)  M30      78.  
  224. Ruchti Ueli, Steffisburg            57 SATUS Steffisburg           1:29.51,0     20.30,8   (437)  M40      77.  
  225. Hofstetter Christian                46 Oberbalm                    1:29.51,6     20.31,4   (281)  M50      30.  
  226. Arnold Josef                        47 Simplon Dorf                1:29.53,5     20.33,3   (616)  M50      31.  
  227. Hischier Toni, Naters               45 SC Obergoms                 1:29.53,8     20.33,6   (322)  M60      5.   
  228. Brüschweiler Daniel, Schaffhausen   59 LWS Schaffhausen            1:29.56,8     20.36,6   (380)  M40      78.  
  229. Haggenmacher Nicola                 84 Vogorno                     1:29.58,4     20.38,2   (167)  M20      37.  
  230. Oggier Bruno                        72 Lalden                      1:30.00,5     20.40,3   (833)  M30      79.  
  231. Krummenacher Beat                   66 Escholzmatt                 1:30.02,9     20.42,7   (901)  M30      80.  
  232. Haller Christian, Zuoz              66 Club da Skiunzs Zuoz        1:30.06,6     20.46,4   (846)  M30      81.  
  233. Kälin Alois                         39 Einsiedeln                  1:30.06,8     20.46,6   (463)  M65      1.   
  234. Berger Marc                         81 Fribourg                    1:30.08,2     20.48,0   (855)  M20      38.  
  235. Minetti Paolo, I-Varzo              57 GS Trasquera                1:30.08,6     20.48,4   (434)  M40      79.  
  236. Gysel Hans-Walter                   62 Wilchingen                  1:30.10,5     20.50,3   (875)  M40      80.  
  237. Habermacher Heinz                   64 Rickenbach LU               1:30.10,8     20.50,6   (339)  M40      81.  
  238. Kathriner Sepp                      58 Kerns                       1:30.11,0     20.50,8   (862)  M40      82.  
  239. Meier Patrik                        71 Mörigen                     1:30.15,0     20.54,8   (647)  M30      82.  
  240. Müller Fritz, Würenlingen           57 X'TRA Baden                 1:30.18,0     20.57,8   (899)  M40      83.  
  241. Tissot Karim                        63 Boltigen                    1:30.18,3     20.58,1   (688)  M40      84.  
  242. Tonietti Andrea                     66 I-Macugnaga                 1:30.20,5     21.00,3   (661)  M30      83.  
  243. Duss Erwin                          55 Vitznau                     1:30.21,6     21.01,4   (718)  M50      32.  
  244. Bozzini Claudio, Arbedo             63 Senza Fondo                 1:30.24,0     21.03,8   (707)  M40      85.  
  245. Zaugg Hanspeter                     58 Villmergen                  1:30.29,6     21.09,4   (668)  M40      86.  
  246. Heimberg Markus                     53 Oberwil i. S.               1:30.35,3     21.15,1   (635)  M50      33.  
  247. Olzer Roberto, I-Ceppo Morelli      71 Sci Club Valle Anzasca      1:30.35,9     21.15,7  (1323)  M30      84.  
  248. Buck Sepp                           55 Gebenstorf                  1:30.42,0     21.21,8   (266)  M50      34.  
  249. Imahorn Claude, Brig                64 FC Brig                     1:30.44,2     21.24,0   (637)  M40      87.  
  250. Eckert Rolf                         60 Gränichen                   1:30.44,9     21.24,7   (454)  M40      88.  
  251. Decurtins Sandro                    81 Trun                        1:30.46,6     21.26,4   (401)  M20      39.  
  252. Gafner Paul                         59 Gränichen                   1:30.51,1     21.30,9   (459)  M40      89.  
  253. Zimmerli Max, Hilterfingen          58 NSK Thun                    1:30.51,7     21.31,5   (395)  M40      90.  
  254. Remy Joel                           83 Bellach                     1:30.56,4     21.36,2   (349)  M20      40.  
  255. Koller Ferdi                        57 Geroldswil                  1:31.04,3     21.44,1   (414)  M40      91.  
  256. Malacrida Luca, Minusio             73 Sci Club Rodi               1:31.04,8     21.44,6   (865)  M30      85.  
  257. Rösti Stephan                       83 Boltigen                    1:31.05,3     21.45,1   (297)  M20      41.  
  258. Arnold Alex                         49 Bürglen UR                  1:31.07,5     21.47,3   (430)  M50      35.  
  259. Gerber Benno                        67 Blumenstein                 1:31.13,2     21.53,0   (892)  M30      86.  
  260. Gasner Christian                    50 Schüpfen                    1:31.22,4     22.02,2   (316)  M50      36.  
  261. Bösch Werner                        53 Einsiedeln                  1:31.24,1     22.03,9   (329)  M50      37.  
  262. Lötscher Erwin, Ibach               52 SC Ibach                    1:31.30,7     22.10,5   (896)  M50      38.  
  263. Schweizer Reto                      74 Liestal                     1:31.30,8     22.10,6   (301)  M30      87.  
  264. Gerber Hans, Uetendorf              56 NSK Thun                    1:31.31,0     22.10,8   (192)  M40      92.  
  265. Studer Christian, Leukerbad         70 SC Gemmi                    1:31.35,3     22.15,1  (1306)  M30      88.  
  266. Träger Jürgen, Stansstad            65 SC Luzern                   1:31.36,6     22.16,4   (391)  M40      93.  
  267. Hofer Ueli, Hildisrieden            46 Flüss Nottwil               1:31.38,7     22.18,5   (280)  M50      39.  
  268. Vogel Bruno                         59 Glarus                      1:31.39,0     22.18,8   (305)  M40      94.  
  269. Bienz Peter                         50 Wabern                      1:31.43,1     22.22,9   (332)  M50      40.  
  270. Epp Paul                            56 Göschenen                   1:31.48,8     22.28,6   (752)  M40      95.  
  271. Emch Fredi                          37 Bever                       1:31.53,1     22.32,9   (384)  M65      2.   
  272. Kaufmann Urs                        55 Oberägeri                   1:31.53,9     22.33,7   (282)  M50      41.  
  273. Chastonay Bernhard, Grafschaft      63 SC Obergoms                 1:31.54,8     22.34,6   (803)  M40      96.  
  274. Gafner Christoph, Oberwil i. S.     65 SC Oberwil                  1:31.55,0     22.34,8   (273)  M40      97.  
  275. Kiefer Jochen                       64 Nussbaumen b. Baden         1:31.55,9     22.35,7   (886)  M40      98.  
  276. Birrer Lukas, Grosswangen           79 LLV Flüss                   1:31.57,2     22.37,0  (1335)  M20      42.  
  277. Graber Hansjürg                     61 Thun                        1:32.02,7     22.42,5   (338)  M40      99.  
  278. Kempf Karl, Unterschächen           58 SC Unterschächen            1:32.02,9     22.42,7   (342)  M40      100. 
  279. Gloor Thomas                        72 Glis                        1:32.03,2     22.43,0   (274)  M30      89.  
  280. Zimmermann Beat                     59 Beatenberg                  1:32.03,8     22.43,6   (845)  M40      101. 
  281. Andenmatten Richard                 63 Eisten                      1:32.04,8     22.44,6   (615)  M40      102. 
  282. Guglielmazzi Erminio, Olivone       59 SC Olivone                  1:32.08,8     22.48,6   (681)  M40      103. 
  283. Hitz Mario                          55 Sedrun                      1:32.17,2     22.57,0  (1699)  M50      42.  
  284. Vettor Marcel                       82 Studen SZ                   1:32.17,5     22.57,3   (794)  M20      43.  
  285. Pasquier Fernand                    53 Les Moulins                 1:32.17,7     22.57,5   (323)  M50      43.  
  286. Remy David                          78 Bellach                     1:32.21,3     23.01,1   (736)  M20      44.  
  287. Lustenberger Andy                   66 Kriens                      1:32.22,8     23.02,6   (684)  M30      90.  
  288. Imsand Matthias                     83 Münster VS                  1:32.23,0     23.02,8   (828)  M20      45.  
  289. Rubin Timon                         75 Matten                      1:32.26,2     23.06,0   (790)  M30      91.  
  290. Schilter Edi                        60 Schattdorf                  1:32.37,6     23.17,4   (351)  M40      104. 
  291. Kuonen Kurt, Lalden                 54 SC Obergoms                 1:32.40,1     23.19,9   (830)  M50      44.  
  292. Simmen Max                          63 Andermatt                   1:32.41,5     23.21,3   (302)  M40      105. 
  293. Schmid Reto                         69 Zürich                      1:32.47,4     23.27,2   (810)  M30      92.  
  294. Pfaffen Roger                       66 Visp                        1:32.48,1     23.27,9   (685)  M30      93.  
  295. Roethlisberger Christian            58 Taeuffelen                  1:32.50,3     23.30,1   (739)  M40      106. 
  296. Jenni Ruedi                         54 Rüeggisberg                 1:32.50,9     23.30,7   (877)  M50      45.  
  297. Bühler Markus                       61 Schwanden                   1:32.51,2     23.31,0   (711)  M40      107. 
  298. Ochsner Edi                         49 Vordemwald                  1:32.58,7     23.38,5   (649)  M50      46.  
  299. Gerber Ulrich, Naters               56 SC Obergoms                 1:33.01,7     23.41,5   (881)  M40      108. 
  300. Baserga Armin                       69 Einsiedeln                  1:33.04,5     23.44,3   (906)  M30      94.  
  301. Bohn Pascal                         68 Reckingen                   1:33.04,9     23.44,7   (678)  M30      95.  
  302. Meier Peter, Richterswil            59 roleto                      1:33.12,2     23.52,0   (416)  M40      109. 
  303. Burri Markus                        58 Hondrich                    1:33.13,2     23.53,0   (763)  M40      110. 
  304. Celmi Aldo, I-Trasquera             45 GS Trasquera                1:33.16,6     23.56,4   (858)  M60      6.   
  305. Jacomet Vigeli                      70 Sedrun                      1:33.20,8     24.00,6   (784)  M30      96.  
  306. Zuber Benno                         60 Randa                       1:33.21,3     24.01,1   (671)  M40      111. 
  307. Kämpf René, Scheuren                56 YC Bielersee                1:33.24,7     24.04,5  (1151)  M40      112. 
  308. Barmettler Toni                     69 Alpnach Dorf                1:33.25,0     24.04,8   (799)  M30      97.  
  309. Andréy Urs                          57 Bönigen                     1:33.30,1     24.09,9   (818)  M40      113. 
  310. Jöhr Daniel, Niederwangen           64 Tri Team Bern               1:33.33,5     24.13,3  (1342)  M40      114. 
  311. Zwahlen Roger                       67 Unterseen                   1:33.38,7     24.18,5   (364)  M30      98.  
  312. Zeiter Bernhard, Fiesch             53 Aletsch-Skaiter             1:33.41,3     24.21,1   (669)  M50      47.  
  313. Mermod Maxime, Cully                86 Sporting Club de Lausanne   1:33.46,3     24.26,1   (389)  M20      46.  
  314. Schrofer Pascal, Lyss               77 Swiss Disabled Ski Team     1:33.51,8     24.31,6   (870)  M20      47.  
  315. Gisler Bernhard, Haldi              62 SSC Schattdorf              1:33.53,5     24.33,3   (753)  M40      115. 
  316. Müller Jack                         51 Dielsdorf                   1:33.56,3     24.36,1   (788)  M50      48.  
  317. Schnidrig Marcel                    61 Grächen                     1:33.56,5     24.36,3   (904)  M40      116. 
  318. Lötscher Franz, Marbach LU          55 SC Marbach                  1:33.58,1     24.37,9   (462)  M50      49.  
  319. Zeiter Silvan                       74 Obergesteln                 1:33.59,8     24.39,6   (670)  M30      99.  
  320. Garbely Klaus                       63 Reckingen                   1:34.01,2     24.41,0   (374)  M40      117. 
  321. Aufdenblatten Klaus                 44 Zermatt                     1:34.05,2     24.45,0   (331)  M60      7.   
  322. Steinauer Werner                    51 Einsiedeln                  1:34.06,1     24.45,9   (657)  M50      50.  
  323. Wyss Beat                           64 Melchnau                    1:34.06,2     24.46,0   (311)  M40      118. 
  324. Weger Ulrich                        66 Münster VS                  1:34.06,5     24.46,3   (700)  M30      100. 
  325. Bieler Walter                       60 Urdorf                      1:34.09,0     24.48,8   (319)  M40      119. 
  326. Dal Pozzo Marco                     51 Viaganello                  1:34.09,6     24.49,4   (629)  M50      51.  
  327. Jungen Jakob                        53 Adelboden                   1:34.10,6     24.50,4   (698)  M50      52.  
  328. Gamma Odilo, Schattdorf             64 SSC Schattdorf              1:34.11,5     24.51,3   (411)  M40      120. 
  329. Laube Dani                          64 Gelterkinden                1:34.11,6     24.51,4   (645)  M40      121. 
  330. Berney Martial, Le Solliat          72 TNE                         1:34.13,5     24.53,3   (676)  M30      101. 
  331. Schürmann Ueli                      57 Oberhasli                   1:34.15,2     24.55,0   (699)  M40      122. 
  332. Blank Walter                        66 Sarnen                      1:34.16,3     24.56,1   (706)  M30      102. 
  333. Trachsel Heinz                      68 Gümmenen                    1:34.18,9     24.58,7   (793)  M30      103. 
  334. Grünig Hermann                      48 Schönbühl-Urtenen           1:34.20,0     24.59,8   (369)  M50      53.  
  334. Marti Charles                       45 Allenwinden                 1:34.20,0     24.59,8   (288)  M60      8.   
  336. Reinecke Herbert                    52 Zug                         1:34.20,4     25.00,2   (686)  M50      54.  
  337. Kalbfuss Nicolas, L'Etivaz          64 Rossinière                  1:34.21,6     25.01,4   (756)  M40      123. 
  338. Volken Ivan                         71 Fieschertal                 1:34.22,4     25.02,2   (450)  M30      104. 
  339. Wüthrich Urs                        67 Riehen                      1:34.24,8     25.04,6   (310)  M30      105. 
  340. Kalbermatter Rolf, Glis             56 Aletsch-Skaiter             1:34.25,7     25.05,5   (413)  M40      124. 
  341. Schleppi Yves, Bern                 64 SC Chaumont                 1:34.27,3     25.07,1   (352)  M40      125. 
  342. Schmidli Walter, Ruswil             56 Alpina Ruswil               1:34.30,2     25.10,0   (902)  M40      126. 
  343. Dayer Paul                          50 Sion                        1:34.30,8     25.10,6   (774)  M50      55.  
  344. Imhof Manfred, Lax                  83 Aletschskater               1:34.31,5     25.11,3   (460)  M20      48.  
  345. Roth Rolf                           74 Gohl                        1:34.35,7     25.15,5  (1208)  M30      106. 
  346. Rampinini Stefano                   64 Morbio Inferiore            1:34.40,9     25.20,7   (650)  M40      127. 
  347. Simmen Franz-Xaver                  76 Realp                       1:34.41,9     25.21,7   (655)  M20      49.  
  348. Rudaz Stephane                      61 Chalais                     1:34.42,0     25.21,8   (350)  M40      128. 
  349. Deppeler Fritz                      43 Niedergösgen                1:34.42,1     25.21,9   (631)  M60      9.   
  350. Zopp Beat                           57 Andermatt                   1:34.42,8     25.22,6   (690)  M40      129. 
  351. Luchsinger Hans, Kandersteg         58 SC Kandersteg               1:34.46,5     25.26,3   (346)  M40      130. 
  352. Volken Thomas                       72 Naters                      1:34.52,0     25.31,8   (392)  M30      107. 
  353. Melliger Adrian                     72 Zürich                      1:34.53,0     25.32,8  (1177)  M30      108. 
  354. Schmid René                         71 Zürich                      1:34.53,3     25.33,1  (1198)  M30      109. 
  355. Heynen Medard, Ausserberg           65 KTV Ausserberg              1:34.54,7     25.34,5   (780)  M40      131. 
  356. Frei Kurt                           55 Spiez                       1:34.57,0     25.36,8   (336)  M50      56.  
  357. Roth Hans                           50 Süderen                     1:35.00,8     25.40,6   (418)  M50      57.  
  358. Thuner Matthias                     70 Grosshöchstetten            1:35.02,2     25.42,0   (743)  M30      110. 
  359. Wintsch Albert, Bonstetten          47 GRC Amt                     1:35.04,0     25.43,8   (393)  M50      58.  
  360. Chastonay Elmar, Grafschaft         53 SC Obergoms                 1:35.04,2     25.44,0   (628)  M50      59.  
  361. Beer Hansueli                       60 Oberdiessbach               1:35.07,3     25.47,1   (617)  M40      132. 
  362. Reichenbach André                   66 Rougemont                   1:35.15,9     25.55,7  (1266)  M30      111. 
  363. Schuwey Viktor, Im Fang             77 SC Im Fang                  1:35.21,5     26.01,3  (1247)  M20      50.  
  363. Teufer Martin                       59 Pfäffikon                   1:35.21,5     26.01,3   (659)  M40      133. 
  365. Burgener Friedrich, Saas Grund      70 LLC Hohsaas                 1:35.21,6     26.01,4   (624)  M30      112. 
  366. Jordan Werner, Glis                 65 SVSE Simplon                1:35.23,5     26.03,3  (1679)  M40      134. 
  367. Kolly Christopher                   76 Plaffeien                   1:35.33,5     26.13,3   (864)  M20      51.  
  368. Imhof Fredy                         71 Bettmeralp                  1:35.33,8     26.13,6   (782)  M30      113. 
  369. Wettstein Walter                    56 Hinwil                      1:35.37,7     26.17,5   (843)  M40      135. 
  370. Tisch Dan                           72 Hergiswil NW                1:35.45,1     26.24,9   (744)  M30      114. 
  371. Hänggeli Christoph                  62 Bremgarten                  1:35.49,2     26.29,0   (278)  M40      136. 
  372. Adler Hans, Oberrüti                51 Manneturne                  1:35.49,6     26.29,4   (908)  M50      60.  
  373. Augsburger Beat                     71 Ins                         1:35.54,2     26.34,0   (819)  M30      115. 
  374. Messerli Hans-Jürg, Oberrüti        56 Manneturne                  1:35.54,5     26.34,3   (909)  M40      137. 
  375. Kiser Alois                         42 Sarnen                      1:35.59,3     26.39,1   (757)  M60      10.  
  376. Witschi Res                         70 Gümligen                    1:36.05,9     26.45,7   (816)  M30      116. 
  377. Tinschert Andreas                   64 Brig                        1:36.06,2     26.46,0  (1318)  M40      138. 
  378. Mooser Bruno                        63 Täsch                       1:36.11,3     26.51,1  (1695)  M40      139. 
  379. Jost Reinhard                       68 Ulrichen                    1:36.11,7     26.51,5   (641)  M30      117. 
  380. Brauchli Max                        42 Zurzach                     1:36.27,0     27.06,8   (801)  M60      11.  
  381. Luginbühl Beat                      65 Wetzikon ZH                 1:36.30,7     27.10,5   (729)  M40      140. 
  382. Vögeli Niklaus                      52 Würenlingen                 1:36.32,8     27.12,6   (662)  M50      61.  
  383. Zuberbühler Fredi                   61 Grafschaft                  1:36.34,3     27.14,1   (691)  M40      141. 
  384. Reiter Benny                        61 Nidau                       1:36.35,0     27.14,8   (651)  M40      142. 
  385. Bächinger Werner, Massagno          50 SC Gotthard Andermatt       1:36.40,0     27.19,8   (854)  M50      62.  
  386. Wyss Heinz                          60 Meiringen                   1:36.40,7     27.20,5   (842)  M40      143. 
  387. Schenkel Urs                        43 Windisch                    1:36.44,8     27.24,6   (791)  M60      12.  
  388. Bricker Erich, Unterschächen        78 SC Unterschächen            1:36.48,1     27.27,9   (379)  M20      52.  
  389. Blum Stefan                         66 Brenzikofen                 1:36.49,1     27.28,9   (621)  M30      118. 
  390. Zehtner Eric                        62 Le Landeron                 1:36.49,8     27.29,6   (888)  M40      144. 
  391. Tambini Roberto                     61 Gelterkinden                1:36.53,0     27.32,8   (812)  M40      145. 
  392. Linder Peter                        48 Horboden                    1:36.58,6     27.38,4   (372)  M50      63.  
  393. Keusch Willy                        52 Boswil                      1:37.02,5     27.42,3   (370)  M50      64.  
  394. Robertini Raffaello                 49 Giornico                    1:37.07,0     27.46,8   (738)  M50      65.  
  395. Schmid Martin                       56 Brig-Glis                   1:37.09,1     27.48,9   (874)  M40      146. 
  396. Imoberdorf Emil, Ulrichen           50 SC Obergoms                 1:37.09,2     27.49,0   (827)  M50      66.  
  397. Seiz Michel, Sion                   49 Team H.Touring              1:37.10,3     27.50,1   (687)  M50      67.  
  398. Scherrer Simon                      61 Reinach                     1:37.11,8     27.51,6   (910)  M40      147. 
  399. Kreuzer Gustav                      52 Naters                      1:37.15,1     27.54,9  (1343)  M50      68.  
  399. Scherrer Matthias                   52 Bottmingen                  1:37.15,1     27.54,9   (740)  M50      68.  
  401. Waldvogel Cornel                    66 Kerns                       1:37.21,4     28.01,2   (360)  M30      119. 
  402. Hitz René, Oberentfelden            63 OLK Argus                   1:37.22,6     28.02,4  (1358)  M40      148. 
  403. Peter Josef, Glis                   48 TSV Bitsch                  1:37.23,7     28.03,5   (808)  M50      70.  
  404. Däuber Thomas                       64 Wetzikon ZH                 1:37.26,0     28.05,8   (773)  M40      149. 
  405. Wirthner Gerhard                    53 Glis                        1:37.29,5     28.09,3   (748)  M50      71.  
  406. Tischhauser Hans                    58 Luzern                      1:37.31,0     28.10,8   (660)  M40      150. 
  407. Gaspoz Jean-Pierre                  58 Les Haudères                1:37.33,5     28.13,3  (1134)  M40      151. 
  408. Duschletta Daniel, Weinfelden       69 Velodrom                    1:37.36,2     28.16,0  (1295)  M30      120. 
  409. Blattmann Walter                    64 Einsiedeln                  1:37.39,2     28.19,0  (1191)  M40      152. 
  410. Christen Eugen                      57 Saas Fee                    1:37.39,4     28.19,2   (713)  M40      153. 
  411. Helfenstein Markus                  52 Einsiedeln                  1:37.41,5     28.21,3   (754)  M50      72.  
  412. Silitch Michael, Chesières          60 cu ski team alum            1:37.42,6     28.22,4   (882)  M40      154. 
  413. Welter Martin                       45 Zürich                      1:37.43,9     28.23,7   (747)  M60      13.  
  414. Mangold Gerhard, Schmitten FR       50 Aletsch Skater              1:37.44,8     28.24,6   (851)  M50      73.  
  415. Risi Ruedi                          59 Beckenried                  1:37.45,4     28.25,2   (171)  M40      155. 
  416. Krummenacher Josef, Frenkendorf     53 Skiclub SSC Riehen          1:37.46,8     28.26,6  (1628)  M50      74.  
  417. Weibel Daniel                       73 Einsiedeln                  1:37.48,0     28.27,8   (455)  M30      121. 
  418. Thürig Arno                         65 Horw                        1:37.53,1     28.32,9  (1727)  M40      156. 
  419. Holzer Alfred                       41 Kandersteg                  1:37.53,4     28.33,2   (340)  M60      14.  
  420. Imboden Roman                       64 Zermatt                     1:37.57,7     28.37,5  (1265)  M40      157. 
  421. Mathis Bruno                        64 Meggen                      1:38.00,0     28.39,8   (314)  M40      158. 
  422. Gaspoz Jean-Nöel, Les Haudères      84 " Les Pionniers "           1:38.03,4     28.43,2  (1133)  M20      53.  
  423. Gunz Herbert                        56 A-Bildstein                 1:38.08,0     28.47,8   (673)  M40      159. 
  424. Wüthrich Hans                       64 Oberwangen b. Bern          1:38.10,0     28.49,8   (689)  M40      160. 
  425. Schmid Erwin                        56 Winterthur                  1:38.17,2     28.57,0   (873)  M40      161. 
  426. Longo Bruno, I-Crodo                61 Sci Club Valle Antigorio    1:38.18,0     28.57,8   (806)  M40      162. 
  427. Ogi Peter                           61 Thun                        1:38.19,9     28.59,7   (733)  M40      163. 
  428. Schuler Markus                      59 Rothenthurm                 1:38.21,6     29.01,4  (1290)  M40      164. 
  429. Bürki Samuel                        61 Heimberg                    1:38.24,5     29.04,3   (712)  M40      165. 
  430. von Rotz Alois                      46 Sarnen                      1:38.26,8     29.06,6   (795)  M50      75.  
  431. Weibel Ernst                        53 Beromünster                 1:38.27,3     29.07,1   (746)  M50      76.  
  432. Bissig Hans                         52 Cham                        1:38.28,9     29.08,7   (696)  M50      77.  
  433. Bochud  Hubert                      47 Capolago                    1:38.33,5     29.13,3  (1159)  M50      78.  
  434. Brügger Thomas, Thierachern         75 NSK Thun                    1:38.34,9     29.14,7   (708)  M30      122. 
  435. Stern Reto                          68 Därligen                    1:38.35,4     29.15,2   (403)  M30      123. 
  436. Trüssel Josef                       54 Gossau SG                   1:38.36,7     29.16,5   (813)  M50      79.  
  437. Bernhard Peter                      66 Engelberg                   1:38.37,4     29.17,2   (695)  M30      124. 
  438. Geisser Hansjörg                    64 Altdorf UR                  1:38.37,9     29.17,7  (1671)  M40      166. 
  439. Imboden Daniel, Ramsen              56 SV GWK                      1:38.39,2     29.19,0   (638)  M40      167. 
  440. Jordan Leander, Simplon-Dorf        62 SC Fletschhorn              1:38.45,3     29.25,1   (640)  M40      168. 
  441. Deckardt Gundolf                    41 Oberrohrdorf                1:38.46,9     29.26,7   (715)  M60      15.  
  442. Omlin Bruno                         49 Seewen SZ                   1:38.55,4     29.35,2   (898)  M50      80.  
  443. Kaderli Christian                   51 Oftringen                   1:38.56,1     29.35,9   (725)  M50      81.  
  444. Astori Roberto, I-Varzo             65 GS Trasquera                1:38.58,6     29.38,4   (853)  M40      169. 
  445. Hollenstein Andreas, Aesch          65 Tria Basilea                1:38.59,8     29.39,6   (905)  M40      170. 
  446. Lötscher Werner                     53 Horw                        1:39.00,6     29.40,4   (415)  M50      82.  
  447. Burgener Alois                      40 Ried-Brig                   1:39.01,0     29.40,8   (772)  M65      3.   
  448. Escher André                        56 Glis                        1:39.02,5     29.42,3   (719)  M40      171. 
  449. Eggimann André                      66 Schüpfen                    1:39.04,5     29.44,3   (632)  M30      125. 
  450. Lötscher Fritz, Marbach LU          54 SC Marbach                  1:39.06,2     29.46,0   (883)  M50      83.  
  451. Kneubühler Peter, Aefligen          50 Grossen-Sport               1:39.06,4     29.46,2   (863)  M50      84.  
  452. Imwinkelried Jean-Claude            70 Obergesteln                 1:39.06,8     29.46,6   (639)  M30      126. 
  453. Zimmermann Kurt                     40 Interlaken                  1:39.07,9     29.47,7   (704)  M65      4.   
  454. Rovina Peter, Grafschaft            57 SC Grafschaft               1:39.08,0     29.47,8   (868)  M40      172. 
  455. Zumthurm Toni                       61 Binn                        1:39.09,8     29.49,6   (797)  M40      173. 
  456. Lanz Hans-Peter                     51 Pieterlen                   1:39.09,9     29.49,7   (805)  M50      85.  
  457. Lustenberger Lustie, Elgg           51 Tri Suisse                  1:39.11,3     29.51,1   (786)  M50      86.  
  458. Kiechler Erwin                      41 Naters                      1:39.11,9     29.51,7   (643)  M60      16.  
  459. Rossi Tino, I-Varese                42 Sci Nordico Varese          1:39.20,3     30.00,1   (867)  M60      17.  
  460. Glauser Peter                       57 Niedermuhlern               1:39.24,6     30.04,4   (697)  M40      174. 
  461. Maurer Roman                        86 Schattenhalb                1:39.25,0     30.04,8  (1286)  M20      54.  
  462. Erni Marius                         82 Walchwil                    1:39.26,5     30.06,3   (680)  M20      55.  
  463. Kreuzer Bruno                       60 Glis                        1:39.26,8     30.06,6   (897)  M40      175. 
  464. Grossen Samuel, Aeschi b. Spiez     72 TV Aeschi                   1:39.38,9     30.18,7  (1219)  M30      127. 
  465. Imoberdorf Michael                  84 Münster VS                  1:39.44,7     30.24,5  (1284)  M20      56.  
  466. Kohler Markus                       57 Crans-sur-Sierre            1:39.45,2     30.25,0  (1715)  M40      176. 
  467. Millius Klaus                       51 Visp                        1:39.49,1     30.28,9  (1094)  M50      87.  
  468. Bhend Stefan                        65 Kallnach                    1:39.55,0     30.34,8   (619)  M40      177. 
  469. Carlen Thomas, Mülligen             71 Gluringen                   1:40.03,3     30.43,1  (1216)  M30      128. 
  470. Beyeler Ernst                       45 Herbligen                   1:40.04,3     30.44,1   (677)  M60      18.  
  471. Wallimann Roland, Alpnach           72 Veloteam Alpnach            1:40.06,3     30.46,1   (840)  M30      129. 
  472. Kleinert Dirk                       61 D-Hermsdorf/Erzg.           1:40.07,1     30.46,9   (674)  M40      178. 
  473. Wenger Steven                       61 Trachslau                   1:40.08,3     30.48,1   (422)  M40      179. 
  474. Carlen Daniel                       66 Gluringen                   1:40.09,1     30.48,9   (823)  M30      130. 
  475. Werlen Martin                       65 Ferden                      1:40.21,2     31.01,0   (841)  M40      180. 
  476. Blatter Stefan                      58 Hünibach                    1:40.22,7     31.02,5   (857)  M40      181. 
  477. Walker Emil                         60 Naters                      1:40.23,7     31.03,5   (814)  M40      182. 
  478. Remy Denis, Bellach                 50 LZG Gantrisch               1:40.31,2     31.11,0   (737)  M50      88.  
  479. Piccot Michel                       47 Villarsel-Marly             1:40.32,6     31.12,4   (834)  M50      89.  
  480. Müller Heinrich                     50 Andermatt                   1:40.35,1     31.14,9   (889)  M50      90.  
  481. Klopfenstein Arnold                 54 Lenk im Simmental           1:40.36,5     31.16,3   (727)  M50      91.  
  482. Huber Peter                         61 Erlinsbach AG               1:40.36,9     31.16,7   (722)  M40      183. 
  483. Dolder Hansjürg                     60 Zeglingen                   1:40.38,3     31.18,1   (764)  M40      184. 
  484. Hunziker Markus                     54 Spreitenbach                1:40.39,7     31.19,5  (1672)  M50      92.  
  485. Summermatter Daniel                 70 Randa                       1:40.42,1     31.21,9   (658)  M30      131. 
  486. Becker Martin, Uitikon              74 OLG Basel                   1:40.45,9     31.25,7  (1122)  M30      132. 
  487. Imboden Christian, Ringgenberg BE   52 SC Ringgenberg              1:40.49,0     31.28,8   (781)  M50      93.  
  488. Righetti Markus                     67 Steffisburg                 1:40.52,5     31.32,3  (1103)  M30      133. 
  489. Brogli Werner                       56 Zeiningen                   1:40.54,1     31.33,9   (802)  M40      185. 
  490. Bühler Hanspeter, Sursee            61 LLV Flüss                   1:40.57,5     31.37,3  (1692)  M40      186. 
  491. Bortis Dominik, Fiesch              80 Aletsch-Skaiter             1:41.00,9     31.40,7  (1057)  M20      57.  
  492. Kocsis Antonio, Porza               59 senzaFONDO                  1:41.04,0     31.43,8   (728)  M40      187. 
  493. Yersin Samuel                       42 Château-d'Oex               1:41.08,4     31.48,2   (844)  M60      19.  
  494. Sigrist Gregor                      72 Menznau                     1:41.09,8     31.49,6  (1326)  M30      134. 
  495. Broccard Alain                      72 Sierre                      1:41.11,7     31.51,5  (1269)  M30      135. 
  496. Clausen Leo                         50 Visp                        1:41.19,4     31.59,2   (714)  M50      94.  
  497. Rösti Toni                          59 Kandersteg                  1:41.19,8     31.59,6   (760)  M40      188. 
  498. Fischer Daniel, Neuchâtel           76 SC Spiez                    1:41.21,2     32.01,0   (633)  M20      58.  
  499. Stucki Christoph                    67 Thun                        1:41.22,1     32.01,9  (1292)  M30      136. 
  500. Andenmatten Christoph, Steffisburg  66 Steffisburg                 1:41.26,9     32.06,7  (1211)  M30      137. 
  501. Tschanz Alfred                      57 Sigriswil                   1:41.38,1     32.17,9   (839)  M40      189. 
  502. Eggenberger Sigmund                 47 Steinhausen                 1:41.44,3     32.24,1   (467)  M50      95.  
  503. Bacher Valentin                     40 Münster                     1:41.48,1     32.27,9   (694)  M65      5.   
  504. Poretti Marco, Glattbrugg           71 Società Canottieri Ceresi   1:41.48,7     32.28,5  (1640)  M30      138. 
  505. Lang Klaus                          44 Emmenbrücke                 1:41.50,4     32.30,2   (683)  M60      20.  
  506. Pfammatter Ivo                      75 Niedergesteln               1:41.57,2     32.37,0  (1126)  M30      139. 
  507. Imesch Stefan, Glis                 83 SC Brandegg                 1:42.00,1     32.39,9  (1298)  M20      59.  
  508. Tettamanti Roberto                  65 Medeglia                    1:42.02,7     32.42,5   (792)  M40      190. 
  509. Anthamatten Roland                  57 Saas Grund                  1:42.10,2     32.50,0   (771)  M40      191. 
  510. Graf Walter                         49 Gattilkon                   1:42.14,0     32.53,8  (1078)  M50      96.  
  511. Grünig Alfred                       48 Burgistein Dorf             1:42.14,5     32.54,3   (825)  M50      97.  
  512. Zurbriggen Herbert                  39 Saas Grund                  1:42.14,8     32.54,6   (672)  M65      6.   
  513. Thommen Hanspeter                   46 Hemmiken                    1:42.15,9     32.55,7   (838)  M50      98.  
  514. Alder Stefan                        65 USA-Jersey City             1:42.16,4     32.56,2  (1706)  M40      192. 
  515. Fischer Martin                      53 Herzogenbuchsee             1:42.17,8     32.57,6  (1072)  M50      99.  
  516. Schmid Amadeus                      69 Fieschertal                 1:42.19,3     32.59,1  (1107)  M30      140. 
  517. Strobl Fredi                        59 Lenk im Simmental           1:42.22,3     33.02,1  (1665)  M40      193. 
  518. Cartoni Romain                      78 La Croix-de-Rozon           1:42.22,4     33.02,2   (679)  M20      60.  
  518. Julen Heiri, Zermatt                63 SC Zermatt                  1:42.22,4     33.02,2  (1244)  M40      194. 
  520. Mani Walter                         42 Horboden                    1:42.31,6     33.11,4   (787)  M60      21.  
  521. Frank Josef                         70 Littau                      1:42.35,3     33.15,1   (861)  M30      141. 
  522. Oswald Flurin, Zürich               55 SC Val Müstair              1:42.42,3     33.22,1   (850)  M50      100. 
  523. Aschilier Peter, Fieschertal        64 Aletsch-Skaiter             1:42.47,4     33.27,2  (1190)  M40      195. 
  524. Kurmann Patrick                     82 Willisau                    1:42.47,6     33.27,4   (895)  M20      61.  
  525. Zurbriggen Gregor, Saas Grund       69 LLC Hohsaas                 1:42.53,8     33.33,6   (749)  M30      142. 
  526. Siegenthaler Hans-Rudolf            63 Schangnau                   1:42.55,6     33.35,4   (654)  M40      196. 
  527. Luginbühl Martin                    63 Wetzikon                    1:42.57,9     33.37,7   (730)  M40      197. 
  528. Lanz Stefan                         78 Frutigen                    1:43.00,4     33.40,2  (1316)  M20      62.  
  529. Sprecher Beat                       72 Vättis                      1:43.00,9     33.40,7   (656)  M30      143. 
  530. Rust Hans                           52 Walchwil                    1:43.02,9     33.42,7   (419)  M50      101. 
  531. Fux Michael                         78 Visp                        1:43.06,0     33.45,8  (1296)  M20      63.  
  532. Kreuzer Ignaz, Oberwald             82 SC Obergoms                 1:43.10,1     33.49,9  (1711)  M20      64.  
  533. Herren Daniel                       44 Lausanne                    1:43.12,6     33.52,4  (1297)  M60      22.  
  534. Wasem Walter                        52 Wattenwil                   1:43.14,7     33.54,5   (769)  M50      102. 
  535. Fuchs Roger                         80 Gross                       1:43.14,9     33.54,7  (1194)  M20      65.  
  536. Gerber Michael                      74 Bern                        1:43.17,1     33.56,9  (1365)  M30      144. 
  537. Thöni Melchior, Interlaken          49 SC Ringgenberg              1:43.23,5     34.03,3   (702)  M50      103. 
  538. Deubelbeiss Adrian                  76 Windisch                    1:43.25,4     34.05,2   (716)  M20      66.  
  539. Noti Christof                       52 Bern                        1:43.35,0     34.14,8  (1140)  M50      104. 
  540. Eicher Josef                        45 St. German                  1:43.37,4     34.17,2  (1070)  M60      23.  
  541. Bider Dieter                        58 Sissach                     1:43.38,6     34.18,4  (1360)  M40      198. 
  542. Mutter Peter                        63 Münster VS                  1:43.38,7     34.18,5  (1313)  M40      199. 
  543. Zysset Urs                          55 Kirchdorf                   1:43.39,4     34.19,2   (872)  M50      105. 
  544. Schafknecht Hansueli                56 Bürglen                     1:43.40,9     34.20,7  (1105)  M40      200. 
  545. Betschart Anton                     45 Steinach                    1:43.41,7     34.21,5   (880)  M60      24.  
  546. Bill Rolf, Gümligen                 39 LG Dentenberg               1:43.42,8     34.22,6   (821)  M65      7.   
  547. Bassi Davide, Sonvico               69 SCSG                        1:43.45,7     34.25,5  (1585)  M30      145. 
  548. Garbely Peter                       43 Ulrichen                    1:43.47,9     34.27,7  (1638)  M60      25.  
  549. Züllig Hannes, Zug                  52 LZ Zug                      1:43.51,6     34.31,4   (871)  M50      106. 
  550. Allet Hermann, Leukerbad            44 L.C. Studen SZ              1:43.55,3     34.35,1   (613)  M60      26.  
  551. Imsand Martin, Ulrichen             59 SC Münster                  1:43.55,4     34.35,2   (783)  M40      201. 
  552. Schuler Lukas                       53 Oberrieden                  1:43.56,7     34.36,5  (1304)  M50      107. 
  552. Summermatter Philipp                67 Interlaken                  1:43.56,7     34.36,5   (742)  M30      146. 
  554. Grüring Stefan                      50 Freienstein                 1:43.57,9     34.37,7   (778)  M50      108. 
  555. Vogel Fred                          33 Glarus                      1:43.59,5     34.39,3   (761)  M70      1.   
  556. Hübschi Peter                       54 Lenk im Simmental           1:44.06,6     34.46,4  (1655)  M50      109. 
  557. Amherd Armin, Naters                64 STV Naters                  1:44.08,4     34.48,2  (1354)  M40      202. 
  558. Crivelli Sergio, Castel San Pietro  51 MOMO Bike                   1:44.13,4     34.53,2  (1623)  M50      110. 
  559. Spiess Jürg                         44 Steinhausen                 1:44.15,1     34.54,9   (894)  M60      27.  
  560. Beyeler Urs, Basel                  77 SC Rottenblitz              1:44.15,5     34.55,3  (1337)  M20      67.  
  561. Kohler Peter                        65 Frauenfeld                  1:44.22,5     35.02,3  (1258)  M40      203. 
  562. Burgener Ulrich, Fiesch             76 Aletsch-Skaiter             1:44.27,2     35.07,0  (1131)  M20      68.  
  563. Kiser Max                           65 Kriens                      1:44.33,8     35.13,6   (758)  M40      204. 
  564. Imfeld Marco                        74 Fiesch                      1:44.36,3     35.16,1  (1243)  M30      147. 
  565. Krummenacher Pius                   61 Entlebuch                   1:44.40,3     35.20,1  (1223)  M40      205. 
  566. Schwery Siegfried                   40 Münster VS                  1:44.41,6     35.21,4  (1186)  M65      8.   
  567. Gilli Christian, Splügen            36 SC Tambo                    1:44.43,3     35.23,1   (721)  M65      9.   
  568. Bernegger Roman                     58 Münster                     1:44.46,7     35.26,5  (1315)  M40      206. 
  569. Ritz Daniel                         74 Niederwald                  1:44.49,0     35.28,8   (652)  M30      148. 
  570. Bernet Thomas                       71 Unterägeri                  1:44.49,6     35.29,4   (618)  M30      149. 
  571. Cappini Bernardo, I-Folsogno        45 Sci Club valle Vigezzo      1:44.52,5     35.32,3  (1321)  M60      28.  
  572. Fuchs Hans, Brienz                  50 SC Hofstetten               1:44.53,6     35.33,4   (775)  M50      111. 
  573. Tscherry Tony                       48 Brig-Glis                   1:44.54,6     35.34,4  (1117)  M50      112. 
  574. Heuberger Robert                    45 Bauma                       1:44.55,2     35.35,0  (1149)  M60      29.  
  575. Kälin Erwin, Euthal                 88 LC Studen                   1:45.00,4     35.40,2    (34)  M20      69.  
  576. Maurer Daniel                       68 Saas Fee                    1:45.01,3     35.41,1  (1152)  M30      150. 
  577. Heim Heinz, Meiringen               50 NSCO Meiringen              1:45.04,2     35.44,0   (766)  M50      113. 
  578. Mülhaupt Urs                        48 Münchenbuchsee              1:45.04,8     35.44,6  (1229)  M50      114. 
  579. Bühlmann Marc                       68 Kriens                      1:45.11,2     35.51,0   (623)  M30      151. 
  580. Depauw Jan Filip                    69 Termen                      1:45.14,2     35.54,0  (1146)  M30      152. 
  581. Hospenthal Bruno, Beckenried        55 SC Beckenried               1:45.15,0     35.54,8  (1325)  M50      115. 
  582. Kämpf Theo, Frutigen                49 SC Frutigen                 1:45.20,0     35.59,8   (726)  M50      116. 
  583. Huser Marin, Liestal                58 Wettingen                   1:45.22,8     36.02,6  (1167)  M40      207. 
  584. Mutter Raphael                      83 Fiesch                      1:45.26,7     36.06,5  (1259)  M20      70.  
  585. Betschart Reto                      77 Vitznau                     1:45.32,8     36.12,6   (885)  M20      71.  
  586. Zellweger Lorenz                    57 Wangen                      1:45.37,1     36.16,9  (1210)  M40      208. 
  587. Burri Matthias                      65 Luzern                      1:45.38,8     36.18,6   (625)  M40      209. 
  588. Thenen Reinhold                     65 Reckingen                   1:45.43,7     36.23,5  (1207)  M40      210. 
  589. Buser Matthias, Riehen              49 SC Riehen                   1:45.46,4     36.26,2  (1200)  M50      117. 
  590. Heimo Kurt, Riehen                  44 SSC Riehen                  1:45.46,5     36.26,3  (1309)  M60      30.  
  591. Olsson Oskar, Nussbaumen b.Baden    71 OK Kare Schweden            1:45.52,1     36.31,9  (1353)  M30      153. 
  592. Felder Fritz, Lausen                46 SC Flühli                   1:45.55,9     36.35,7  (1254)  M50      118. 
  593. Kleiner Christoph, Gipf-Oberfrick   61 OB Basel                    1:45.59,3     36.39,1  (1124)  M40      211. 
  594. Jaquillard André                    59 Château-d'Oex               1:46.03,5     36.43,3  (1202)  M40      212. 
  595. Walpen Michael Otto, Reckingen      69 SC Obergoms                 1:46.08,1     36.47,9   (327)  M30      154. 
  596. Portmann Franz, Aeschlen ob Gunten  61 SC Marbach                  1:46.12,7     36.52,5   (417)  M40      213. 
  597. Imfeld Klaus                        72 Ulrichen                    1:46.13,0     36.52,8  (1169)  M30      155. 
  598. Diener Ulrich, Uetikon a.See        43 Uetikon a.See               1:46.19,6     36.59,4   (717)  M60      31.  
  599. Krebs Ruedi, Aathal-Seegräben       59 TV Aathal-Seegräben         1:46.22,7     37.02,5   (759)  M40      214. 
  600. Kälin Urs                           71 Unteriberg                  1:46.24,2     37.04,0   (893)  M30      156. 
  601. Walpen Paul                         59 Reckingen VS                1:46.25,0     37.04,8   (745)  M40      215. 
  602. Imoberdorf Basil                    51 Ulrichen                    1:46.26,1     37.05,9   (767)  M50      119. 
  603. Tresch Christian                    58 Bristen                     1:46.30,3     37.10,1  (1116)  M40      216. 
  604. Carlen Robert, Gluringen            50 SC Obergoms                 1:46.32,8     37.12,6  (1161)  M50      120. 
  605. Röthlin Gerhard                     54 Kerns                       1:46.33,6     37.13,4   (693)  M50      121. 
  606. Suter Pius                          73 Illgau                      1:46.34,1     37.13,9  (1312)  M30      157. 
  607. Dietrich Walter                     50 Därligen                    1:46.42,6     37.22,4  (1271)  M50      122. 
  608. Stierli Martin, Luzern              55 linear progress             1:46.48,6     37.28,4  (1248)  M50      123. 
  609. Lerch Hansrudolf                    40 Genève                      1:46.49,7     37.29,5  (1173)  M65      10.  
  610. Hitz Markus, Gränichen              64 OLK Argus                   1:46.54,2     37.34,0  (1357)  M40      217. 
  611. Suler Karel, Saland                 44 SC am Bachtel               1:46.54,9     37.34,7   (836)  M60      32.  
  612. Schädler Beat                       58 Reinach BL                  1:46.56,4     37.36,2  (1184)  M40      218. 
  613. Järmann Hugo                        40 Arbon                       1:47.02,1     37.41,9  (1686)  M65      11.  
  614. Meier Hansjörg                      62 Merligen                    1:47.09,0     37.48,8   (731)  M40      219. 
  615. Eberle Erwin                        53 Aadorf                      1:47.19,0     37.58,8  (1066)  M50      124. 
  616. Pfenninger Fredy, Effretikon        50 SC Swissair                 1:47.19,5     37.59,3  (1350)  M50      125. 
  617. Ulrich Peter                        48 Sigigen                     1:47.21,8     38.01,6  (1236)  M50      126. 
  618. Baumgartner Thomas, D-Ruhpolding    82 SC Ruhpolding               1:47.24,7     38.04,5  (1682)  M20      72.  
  619. Glauser Jürgen, Ittigen             46 ST Bern                     1:47.30,6     38.10,4   (765)  M50      127. 
  620. Sartore Valerio, I-Varzo            43 G.S. Trasquera              1:47.33,7     38.13,5   (869)  M60      33.  
  621. Minnig Adrian                       78 Ostermundigen               1:47.38,2     38.18,0   (866)  M20      73.  
  622. Hellwig Bernd                       65 Wädenswil                   1:47.39,7     38.19,5  (1361)  M40      220. 
  623. Schranz Wilhelm                     52 Adelboden                   1:47.42,2     38.22,0  (1206)  M50      128. 
  624. Mooser Alban                        53 Naters                      1:47.43,3     38.23,1   (832)  M50      129. 
  625. Hunold Kurt                         39 Oberurnen                   1:47.43,4     38.23,2   (755)  M65      12.  
  626. Danioth Franz, Andermatt            48 MR Andermatt                1:47.46,2     38.26,0   (824)  M50      130. 
  627. Kreuzer Othmar                      59 Bitsch                      1:47.53,4     38.33,2   (644)  M40      221. 
  628. Imhof Beat                          49 Lax                         1:48.06,3     38.46,1  (1085)  M50      131. 
  629. Legnani Guido, I-Omegna             65 Sci Club Gozzano            1:48.19,7     38.59,5  (1687)  M40      222. 
  630. Arnold Sepp                         56 Simplon-Dorf                1:48.26,5     39.06,3  (1157)  M40      223. 
  631. Defila Guido                        39 Chur                        1:48.27,0     39.06,8  (1253)  M65      13.  
  632. Haldemann Thomas                    57 Staufen                     1:48.27,7     39.07,5   (826)  M40      224. 
  633. Hutter Erasmus                      45 Brig                        1:48.34,9     39.14,7   (636)  M60      34.  
  634. Weissen Urs                         55 Naters                      1:48.38,4     39.18,2   (665)  M50      132. 
  635. Tresch Adolf                        43 Andermatt                   1:48.38,7     39.18,5   (878)  M60      35.  
  636. Filippi Andrea                      72 S. Bernardino               1:48.46,1     39.25,9  (1677)  M30      158. 
  637. Kälin Kaspar, Leukerbad             88 SC Gemmi                    1:48.46,4     39.26,2    (26)  M20      74.  
  638. Habegger Beat                       59 Brütten                     1:48.51,5     39.31,3  (1221)  M40      225. 
  639. Gerber Hans-Ulrich                  58 Steffisburg                 1:48.52,3     39.32,1   (720)  M40      226. 
  640. Bratschi Hans-Peter                 60 Killwangen                  1:48.52,7     39.32,5  (1058)  M40      227. 
  641. Blum Vinzenz                        40 Emmenbrücke                 1:48.54,9     39.34,7   (800)  M65      14.  
  641. Imsand Josef, Ulrichen              46 SC Obergoms                 1:48.54,9     39.34,7  (1560)  M50      133. 
  643. Portmann Werner                     51 Büren NW                    1:48.55,1     39.34,9  (1150)  M50      134. 
  644. Ackermann Hans Rudolf               44 Brunegg                     1:48.58,3     39.38,1  (1339)  M60      36.  
  644. Müller Kurt, Ruswil                 67 Skiclub Alpina Ruswil       1:48.58,3     39.38,1   (648)  M30      159. 
  646. Zimmermann Robert                   42 Aesch                       1:49.03,5     39.43,3  (1308)  M60      37.  
  647. Pala Michel                         32 Bitsch                      1:49.06,8     39.46,6  (1644)  M70      2.   
  648. Bumann Damian                       60 Saas Fee                    1:49.15,2     39.55,0  (1060)  M40      228. 
  649. Steuri Walter                       45 Grindelwald                 1:49.16,9     39.56,7  (1305)  M60      38.  
  650. Rittiner Rene                       62 Ried-Brig                   1:49.17,4     39.57,2  (1104)  M40      229. 
  651. Schmidt Daniel                      72 Visp                        1:49.22,3     40.02,1  (1109)  M30      160. 
  652. Stähli Peter                        52 Schachen LU                 1:49.25,1     40.04,9  (1188)  M50      135. 
  653. Bracher Pascal, Zwingen             79 TV Nunningen                1:49.25,6     40.05,4  (1362)  M20      75.  
  654. Friedli Adi                         47 Oberwald                    1:49.29,6     40.09,4  (1077)  M50      136. 
  655. Hagenbuch Thomas                    55 Oberlunkhofen               1:49.35,0     40.14,8  (1081)  M50      137. 
  656. Gottstein Daniel                    64 Frick                       1:49.39,5     40.19,3  (1279)  M40      230. 
  657. Lipparini Attilio Nicola, I-Milano  58 GSA Alpini Sesto            1:49.40,3     40.20,1   (646)  M40      231. 
  658. Rossetto Pietro, I-Lesa             42 SCI Club Lesa 77            1:49.42,5     40.22,3  (1364)  M60      39.  
  659. Grossmann Balthasar                 54 Zürich                      1:49.52,3     40.32,1  (1220)  M50      138. 
  660. Zysset Hans                         56 Uetendorf                   1:50.01,8     40.41,6   (750)  M40      232. 
  661. Arnold Franz                        55 Spiez                       1:50.08,2     40.48,0  (1156)  M50      139. 
  662. Volken Armand, Fieschertal          51 Aletsch-Skaiter             1:50.10,9     40.50,7   (307)  M50      140. 
  663. Knoepfel Guido                      65 Fällanden                   1:50.16,0     40.55,8  (1089)  M40      233. 
  664. Vock Christoph                      70 Crans-sur-Sierre            1:50.16,8     40.56,6  (1250)  M30      161. 
  665. Rieser Josef, Therwil               44 SSC Riehen                  1:50.20,8     41.00,6  (1182)  M60      40.  
  666. Böninger Heiner                     62 Obersteckholz               1:50.23,2     41.03,0  (1056)  M40      234. 
  667. Wildi Jürg                          51 Menziken                    1:50.23,8     41.03,6  (1239)  M50      141. 
  668. Flück Remo                          72 Ramersberg                  1:50.24,2     41.04,0  (1240)  M30      162. 
  669. Muzzarini Dario, I-Verbania         81 sci club lesa 77            1:50.26,5     41.06,3  (1333)  M20      76.  
  670. Eggli Hermann, Busswil b. Büren     53 TV Busswil                  1:50.36,5     41.16,3  (1069)  M50      142. 
  671. Imwinkelried Peter                  73 Ulrichen                    1:50.41,7     41.21,5  (1347)  M30      163. 
  672. Chastonay Paul                      74 Grafschaft                  1:50.44,1     41.23,9  (1064)  M30      164. 
  673. Meier Xaver                         33 Balsthal                    1:50.44,9     41.24,7  (1660)  M70      3.   
  674. Andermatt Beat                      68 Sachseln                    1:50.46,3     41.26,1   (817)  M30      165. 
  675. Werlen Christoph                    72 Ferden                      1:50.51,0     41.30,8  (1141)  M30      166. 
  676. Reinmann Jakob, Ortschwaben         57 ST Bern                     1:50.53,0     41.32,8   (809)  M40      235. 
  677. Frei Marcel                         41 Gampel                      1:50.54,3     41.34,1  (1076)  M60      41.  
  678. Enzler Markus                       72 Busswil b. Büren            1:50.57,8     41.37,6  (1071)  M30      167. 
  679. Bortis Hans, Fiesch                 73 Aletsch-Skaiter             1:51.00,1     41.39,9  (1329)  M30      168. 
  680. Zenklusen Leopold                   40 Simplon Dorf                1:51.01,7     41.41,5  (1121)  M65      15.  
  681. Schwab Hansueli                     51 Stans                       1:51.03,3     41.43,1   (811)  M50      143. 
  682. Stöckli Peter                       44 Ruswil                      1:51.03,5     41.43,3   (741)  M60      42.  
  683. Hunn Heinz                          48 Birr-Lupfig                 1:51.06,4     41.46,2  (1084)  M50      144. 
  684. Truffer Mario                       74 Grächen                     1:51.13,4     41.53,2  (1263)  M30      169. 
  685. Birbaum Alfons                      54 Baar                        1:51.19,4     41.59,2  (1053)  M50      145. 
  686. Epiney Alain, Fully                 56 Trotteurs                   1:51.24,7     42.04,5  (1276)  M40      236. 
  687. Rey Géo                             48 Sierre                      1:51.25,8     42.05,6  (1181)  M50      146. 
  688. Imwinkelried Hans                   50 Naters                      1:51.32,1     42.11,9  (1135)  M50      147. 
  689. Jordan Heinrich                     69 Uebeschi                    1:51.48,9     42.28,7  (1673)  M30      170. 
  690. Andenmatten Reinhard                68 Eisten                      1:51.52,5     42.32,3   (770)  M30      171. 
  690. Rey Marc-André, Montana             50 Montanin                    1:51.52,5     42.32,3  (1205)  M50      148. 
  692. Liu Richard                         51 Basel                       1:51.56,2     42.36,0   (831)  M50      149. 
  693. Pernollet Renaud                    77 Sion                        1:51.58,2     42.38,0  (1317)  M20      77.  
  694. Betschart Daniel                    79 Vitznau                     1:52.00,4     42.40,2  (1341)  M20      78.  
  695. Gruber Kurt                         65 Saas Grund                  1:52.05,9     42.45,7  (1241)  M40      237. 
  696. Eberle Walter, Littau               40 MTV Littau                  1:52.07,2     42.47,0  (1273)  M65      16.  
  697. Lanaro Gianluigi                    53 I-Como                      1:52.08,0     42.47,8  (1720)  M50      150. 
  698. Abgottspon Medard                   42 Visp                        1:52.19,6     42.59,4   (611)  M60      43.  
  699. Häfliger Michael                    82 Adligenswil                 1:52.23,1     43.02,9  (1166)  M20      79.  
  700. Genillard Pascal                    62 Choëx                       1:52.25,7     43.05,5  (1652)  M40      238. 
  701. Bianchetti Alfredo                  35 I-Varese                    1:52.28,2     43.08,0  (1705)  M70      4.   
  702. Muzzarini Enio, I-Verbania          49 sci club lesa 77            1:52.31,3     43.11,1  (1331)  M50      151. 
  703. Tschopp Konrad                      52 Adliswil                    1:52.34,3     43.14,1  (1348)  M50      152. 
  704. Chuck Roderick                      42 Brig-Glis                   1:52.36,6     43.16,4  (1217)  M60      44.  
  705. Neu Urs                             63 Bern                        1:52.41,5     43.21,3  (1139)  M40      239. 
  706. Bär Max, Hilterfingen               46 NSK Thun                    1:52.44,3     43.24,1   (705)  M50      153. 
  707. Daïna Nicolas                       69 Colombier VD                1:52.45,8     43.25,6  (1588)  M30      172. 
  708. Schnidrig Roland                    57 Grächen                     1:52.50,3     43.30,1  (1261)  M40      240. 
  709. Müller Heinz                        47 Horgen                      1:52.50,6     43.30,4  (1179)  M50      154. 
  710. Schaerer Georges, Friedlisberg      37 XTRA-Baden                  1:52.53,0     43.32,8  (1338)  M65      17.  
  711. Perozzi Gioas, Gordola              88 SC Verzasca                 1:52.57,4     43.37,2   (470)  M20      80.  
  712. Schwery Hilar, Mörel                60 Club Sportivo Devero        1:52.57,6     43.37,4  (1233)  M40      241. 
  713. Meyer Anton, Frenkendorf            42 RV Adler                    1:52.57,8     43.37,6  (1619)  M60      45.  
  714. Andenmatten Urban                   62 Eisten                      1:53.06,6     43.46,4  (1051)  M40      242. 
  715. Lagger Werner                       55 Münster VS                  1:53.11,0     43.50,8  (1137)  M50      155. 
  716. Gatti Mauro                         62 Olivone                     1:53.11,4     43.51,2  (1278)  M40      243. 
  717. Schaltegger Edwin                   42 Wohlen b. Bern              1:53.17,1     43.56,9  (1289)  M60      46.  
  718. Oberer Alphons                      56 Steinhausen                 1:53.18,0     43.57,8  (1099)  M40      244. 
  719. Jost Hansueli, Nottwil              78 LLV Flüss                   1:53.19,8     43.59,6  (1285)  M20      81.  
  720. Spring Ernst                        46 Schangnau                   1:53.24,9     44.04,7    (37)  M50      156. 
  721. Rubinato Renato                     58 I-Rancio Valcuvia           1:53.28,7     44.08,5  (1703)  M40      245. 
  722. Carlen Christian                    69 Gluringen                   1:53.33,1     44.12,9  (1160)  M30      173. 
  722. Kathriner Bruno                     80 Thayngen                    1:53.33,1     44.12,9   (642)  M20      82.  
  724. Romer Cornel                        56 Benken SG                   1:53.33,2     44.13,0  (1675)  M40      246. 
  725. Gröner Roland                       62 Chur                        1:53.35,6     44.15,4  (1653)  M40      247. 
  726. Dettwiler Hans-Rudolf               44 Brig-Glis                   1:53.48,2     44.28,0  (1065)  M60      47.  
  727. Chastonay Markus                    66 Oberdorf                    1:54.03,7     44.43,5  (1063)  M30      174. 
  728. Guidotti Pier Giorgio               52 Sementina                   1:54.13,6     44.53,4  (1280)  M50      157. 
  729. Olsen Don                           68 Stans                       1:54.29,7     45.09,5  (1575)  M30      175. 
  730. Meyer Franz                         53 Wettingen                   1:54.36,9     45.16,7  (1267)  M50      158. 
  731. Schweighauser Frederik              71 Fällanden                   1:54.42,0     45.21,8  (1112)  M30      176. 
  732. Zimmermann Werner, Oberrüti         52 Manneturne                  1:54.52,6     45.32,4  (1368)  M50      159. 
  733. Riggenbach Max                      53 Frenkendorf                 1:54.57,7     45.37,5  (1209)  M50      160. 
  734. Weilenmann Daniel                   73 Fehraltorf                  1:54.59,4     45.39,2  (1293)  M30      177. 
  735. Aiello Bernardo                     60 Giubiasco                   1:55.07,3     45.47,1  (1154)  M40      248. 
  736. Imhof Theo                          62 Naters                      1:55.17,1     45.56,9  (1086)  M40      249. 
  737. Schmid Sebastian                    82 Reckingen                   1:55.22,2     46.02,0  (1567)  M20      83.  
  738. Lutz Peter                          53 Bern                        1:55.31,0     46.10,8  (1138)  M50      161. 
  739. Michlig Franz                       50 Ried-Brig                   1:55.33,3     46.13,1  (1310)  M50      162. 
  740. Minetti Luciano                     50 I-Varzo - Verbania          1:55.33,4     46.13,2  (1287)  M50      163. 
  741. Hartmann Markus                     55 Herisau                     1:55.34,4     46.14,2  (1082)  M50      164. 
  742. Egger Urs                           60 Holziken                    1:55.36,5     46.16,3  (1068)  M40      250. 
  743. Ferrario Giorgio                    56 I-Lozza                     1:55.38,1     46.17,9  (1704)  M40      251. 
  744. Vögtli Pius                         37 Dornach                     1:55.38,5     46.18,3  (1118)  M65      18.  
  745. Jentsch Jakob                       60 Niederwald                  1:55.38,9     46.18,7   (829)  M40      252. 
  746. Boeni Peter                         54 Spiez                       1:55.40,1     46.19,9  (1213)  M50      165. 
  747. Spiegelberg Rico                    72 Stans                       1:55.41,9     46.21,7  (1187)  M30      178. 
  748. Blattner Max                        47 Herznach                    1:55.45,1     46.24,9  (1594)  M50      166. 
  749. Lindenberger Markus                 53 Zullwil                     1:55.47,5     46.27,3  (1629)  M50      167. 
  750. Mermod Jean-Luc                     53 Cully                       1:55.48,8     46.28,6  (1228)  M50      168. 
  751. Beck Jörg                           68 Chavannes-Renens            1:55.49,8     46.29,6  (1366)  M30      179. 
  752. Rohrer Klaus                        50 Meggen                      1:55.53,3     46.33,1  (1183)  M50      169. 
  753. Malnati Renzo, I-Varese             42 SCi Nordico Varese          1:55.53,4     46.33,2  (1352)  M60      48.  
  754. Graf Claude                         56 Münsingen                   1:56.01,0     46.40,8   (275)  M40      253. 
  755. Frey Heinrich, Riedtwil             48 Ski-Riege Zurzach           1:56.02,5     46.42,3   (900)  M50      170. 
  756. Summermatter Otto                   44 Wallisellen                 1:56.06,3     46.46,1  (1234)  M60      49.  
  757. Benelli Marcel, Naters              62 FC Brig                     1:56.12,4     46.52,2  (1604)  M40      254. 
  758. Küng Otto                           32 Engelberg                   1:56.18,7     46.58,5  (1224)  M70      5.   
  759. Knecht Bernhard                     46 Windisch                    1:56.22,7     47.02,5  (1171)  M50      171. 
  760. Lüthi Jean-Pierre, Lausanne         65 Footing Club Lausanne       1:56.23,5     47.03,3  (1693)  M40      255. 
  761. Betschart Walter                    47 Vitznau                     1:56.34,6     47.14,4  (1268)  M50      172. 
  762. Frei Heinrich                       63 Alpthal                     1:56.36,3     47.16,1   (907)  M40      256. 
  763. Ogi Peter Sen.                      35 Frutigen                    1:56.38,8     47.18,6   (734)  M70      6.   
  764. Briker Martin                       42 Monthey                     1:56.46,9     47.26,7  (1059)  M60      50.  
  765. Pinker Albert, Wädenswil            43 Satus Wädenswil             1:56.49,8     47.29,6  (1101)  M60      51.  
  766. Bucher Peter                        57 Uerkheim                    1:56.52,5     47.32,3  (1598)  M40      257. 
  767. Eggel Paul-Moritz                   51 Brig-Glis                   1:57.00,1     47.39,9  (1274)  M50      173. 
  768. Rüst Erich                          73 Jona                        1:57.14,4     47.54,2  (1301)  M30      180. 
  769. Puskas Tivadar                      60 Riehen                      1:57.18,3     47.58,1  (1710)  M40      258. 
  770. Hagnauer Andi                       68 Seegräben                   1:57.19,3     47.59,1   (779)  M30      181. 
  771. Moser Werner                        51 Freimettigen                1:57.35,6     48.15,4  (1197)  M50      174. 
  772. Tichelli Christian                  47 Luzern                      1:57.36,4     48.16,2  (1115)  M50      175. 
  773. Künzli Franz                        63 Emmenbrücke                 1:57.38,2     48.18,0  (1172)  M40      259. 
  774. Glesti John                         53 Zürich                      1:57.44,9     48.24,7   (776)  M50      176. 
  775. Peter Rudolf                        50 Bargen BE                   1:57.46,9     48.26,7   (789)  M50      177. 
  775. Trevisan Emilio                     66 I-Gozzano                   1:57.46,9     48.26,7  (1235)  M30      182. 
  777. Kireev Alexandre, Saint-Sulpice     55 Ski-Club Mollendruz         1:57.58,9     48.38,7  (1367)  M50      178. 
  778. Pleschinger Markus                  56 Fiesch                      1:58.10,4     48.50,2  (1663)  M40      260. 
  779. Egger Ruedi                         64 Kerns                       1:58.16,3     48.56,1  (1067)  M40      261. 
  780. Mango Nico, I-Bolzano Novarese      72 SC Gozzano                  1:58.23,3     49.03,1  (1225)  M30      183. 
  781. Bissig Max                          50 Zürich                      1:58.27,0     49.06,8  (1212)  M50      179. 
  782. Zumoberhaus Marcel                  59 Raron                       1:58.30,3     49.10,1  (1667)  M40      262. 
  783. Favre André                         65 Ipsach                      1:58.31,8     49.11,6  (1721)  M40      263. 
  784. Derungs Mattias                     65 Zug                         1:58.51,1     49.30,9  (1193)  M40      264. 
  785. Messikommer Werner, Seegräben       51 TV Aathal                   1:58.58,4     49.38,2  (1093)  M50      180. 
  786. Vogel Pius                          59 Schüpfheim                  1:58.59,4     49.39,2  (1637)  M40      265. 
  787. Meli Daniel                         69 Zürich                      1:59.05,1     49.44,9  (1349)  M30      184. 
  788. Lindner Willi                       47 Riedholz                    1:59.07,9     49.47,7  (1174)  M50      181. 
  789. Häfeli Kurt                         40 Döttingen                   1:59.15,4     49.55,2  (1080)  M65      19.  
  790. Arnold Franz                        54 Fiesch                      1:59.28,5     50.08,3  (1314)  M50      182. 
  791. Beltraminelli Paolo, Lugano-Pregass 61 Senza Fondo                 1:59.41,3     50.21,1  (1319)  M40      266. 
  792. Ravida Sandro                       57 Buchs SG                    1:59.43,7     50.23,5  (1102)  M40      267. 
  793. Frei Kurt                           51 Rothenburg                  1:59.45,1     50.24,9  (1075)  M50      183. 
  794. Bösch Jürg                          42 Schlieren                   1:59.51,4     50.31,2  (1346)  M60      52.  
  795. Erni Otto                           44 Walchwil                    1:59.56,9     50.36,7  (1132)  M60      53.  
  796. Gremion Gerald                      51 Epalinges                   2:00.07,8     50.47,6  (1256)  M50      184. 
  797. Häfliger Bruno                      50 Adligenswil                 2:00.15,6     50.55,4  (1165)  M50      185. 
  798. Steuri Hansruedi                    45 Därligen                    2:00.17,2     50.57,0  (1262)  M60      54.  
  799. Zimmermann Werner                   48 Andermatt                   2:00.19,4     50.59,2  (1142)  M50      186. 
  800. Dal  Ferro Flavio                   58 I-Varese                    2:00.27,5     51.07,3  (1351)  M40      268. 
  801. Bonvin Jean-Michel                  51 Sierre                      2:00.30,2     51.10,0  (1214)  M50      187. 
  802. Hedinger Daniel                     69 Blitzingen                  2:00.43,9     51.23,7  (1680)  M30      185. 
  803. Schär Peter                         48 Grenchen                    2:00.45,8     51.25,6  (1185)  M50      188. 
  804. Helbling Thomas Peter               61 Muri b. Bern                2:01.00,3     51.40,1  (1283)  M40      269. 
  805. Schläppi Karl                       53 Guttannen                   2:01.05,8     51.45,6  (1232)  M50      189. 
  806. Turchi Claudio                      66 I-Domodossola               2:01.10,3     51.50,1  (1249)  M30      186. 
  807. Filippi Alberto                     39 I-Luino                     2:01.14,6     51.54,4  (1676)  M65      20.  
  808. Franzolin Maurizio                  50 I-Milano                    2:01.22,7     52.02,5  (1074)  M50      190. 
  809. Zürcher Roland                      60 Alchenflüh                  2:01.23,5     52.03,3  (1641)  M40      270. 
  810. Bachmann Mike, Wilchingen           59 LLMC Wilchingen             2:01.26,2     52.06,0  (1340)  M40      271. 
  811. Odermatt Umberto                    58 Biasca                      2:01.28,2     52.08,0  (1100)  M40      272. 
  812. Schmid Max                          48 Ennetbaden                  2:01.28,4     52.08,2  (1108)  M50      191. 
  813. Spring Alvar                        58 Gümligen                    2:01.37,3     52.17,1  (1647)  M40      273. 
  814. Zemp Fredy                          49 Immensee                    2:01.38,9     52.18,7  (1324)  M50      192. 
  815. Siegrist Rolf                       48 Zwillikon                   2:01.56,0     52.35,8  (1113)  M50      193. 
  816. Betschart Stefan                    71 Winkel                      2:01.59,4     52.39,2  (1128)  M30      187. 
  817. Zurbriggen Charly                   42 Glis                        2:02.02,7     52.42,5  (1345)  M60      55.  
  818. Dörig Josef                         50 Rain                        2:02.04,9     52.44,7  (1272)  M50      194. 
  819. Reichlin Gerhard                    48 Stans                       2:02.09,7     52.49,5  (1143)  M50      195. 
  820. Mathier Alwin                       54 Salgesch                    2:02.12,2     52.52,0  (1227)  M50      196. 
  821. Ehrler Rolf                         50 Langnau am Albis            2:02.13,3     52.53,1  (1147)  M50      197. 
  822. Greminger Peter                     41 Bern                        2:02.17,1     52.56,9  (1079)  M60      56.  
  823. Stimpel Burkhard                    55 D-Uslar                     2:02.21,8     53.01,6  (1568)  M50      198. 
  824. Scaroni Mauro Ferdinando            65 I-Ospitaletto               2:02.40,1     53.19,9  (1614)  M40      274. 
  825. Beugger Hanspeter, Itingen          64 TV Zeglingen                2:02.44,6     53.24,4  (1294)  M40      275. 
  826. Horand Yves                         59 Sissach                     2:02.56,8     53.36,6  (1242)  M40      276. 
  827. Ott Robert                          48 Räterschen                  2:02.59,6     53.39,4   (807)  M50      199. 
  828. Vgonati Claudio                     76 I-Pisano Novarese           2:02.59,9     53.39,7  (1237)  M20      84.  
  829. Bürgi Ueli                          51 Stäfa                       2:03.02,7     53.42,5  (1062)  M50      200. 
  830. Werlen Mathias                      68 Ferden                      2:03.06,2     53.46,0  (1127)  M30      188. 
  831. Meierhofer Rudolf                   43 Zürich                      2:03.09,9     53.49,7  (1176)  M60      57.  
  832. Perren Marcel                       67 Brig                        2:03.19,7     53.59,5  (1231)  M30      189. 
  833. Studer Otto                         42 Thierachern                 2:03.25,2     54.05,0  (1307)  M60      58.  
  834. Lengen Roland                       56 Baltschieder                2:03.34,0     54.13,8  (1092)  M40      277. 
  835. Belz Jürg                           46 Bolligen                    2:03.34,8     54.14,6  (1719)  M50      201. 
  836. Gsponer Paul                        55 Baltschieder                2:03.40,2     54.20,0  (1164)  M50      202. 
  837. Schenk Erich                        47 Steffisburg                 2:03.41,3     54.21,1  (1106)  M50      203. 
  838. Monn Ciril, Camischolas             49 SC Sedrun                   2:03.47,5     54.27,3  (1631)  M50      204. 
  839. Kälin Peter, Leukerbad              56 SC Gemmi                    2:04.02,9     54.42,7   (785)  M40      278. 
  840. Koffel Paul                         41 Wilchingen                  2:04.06,0     54.45,8  (1697)  M60      59.  
  841. Fries Jörg                          68 Liestal                     2:04.09,3     54.49,1  (1651)  M30      190. 
  842. Barmaz Luc                          58 Sion                        2:04.32,9     55.12,7  (1158)  M40      279. 
  843. Allenbach Rudolf                    49 Hölstein                    2:04.39,1     55.18,9  (1155)  M50      205. 
  844. Huber Jean-Pierre, Oftringen        52 Just for fun                2:04.41,3     55.21,1  (1625)  M50      206. 
  845. Biner Egon, Zermatt                 33 SC Zermatt                  2:04.46,5     55.26,3   (620)  M70      7.   
  846. Küng Otti, Alpnach Dorf             59 Veloteam Alpnach            2:05.00,1     55.39,9  (1328)  M40      280. 
  847. Heldner Roland                      51 Adliswil                    2:05.02,1     55.41,9  (1558)  M50      207. 
  848. Spreiter Peter                      42 Bachenbülach                2:05.08,4     55.48,2  (1114)  M60      60.  
  849. Gerber Hugo                         39 Zürich                      2:05.18,8     55.58,6  (1599)  M65      21.  
  850. Bergmann Oliver                     71 D-Frankfurt                 2:05.39,1     56.18,9  (1320)  M30      191. 
  851. Krummenacher Jules                  47 Luzern                      2:05.39,6     56.19,4  (1136)  M50      208. 
  852. Fluder Robert                       50 Langnau A.A.                2:05.46,6     56.26,4  (1701)  M50      209. 
  853. Schönbächler Walter                 36 Einsiedeln                  2:05.51,1     56.30,9  (1111)  M65      22.  
  854. Bernasconi Marco, Castel san Pietro 53 Obino Team                  2:06.00,7     56.40,5  (1670)  M50      210. 
  855. Burgener Paul                       46 Eisten                      2:06.14,3     56.54,1  (1061)  M50      211. 
  856. Hauser Franz                        28 Hedingen                    2:06.16,5     56.56,3  (1282)  M70      8.   
  857. Flückiger Roland                    64 Sissach                     2:06.21,3     57.01,1  (1073)  M40      281. 
  858. Oberholzer Josef                    46 Ruswil                      2:06.23,6     57.03,4  (1610)  M50      212. 
  859. Gehrig Michael                      61 Bern                        2:06.27,1     57.06,9  (1163)  M40      282. 
  860. Oddone Luigi, I-Masera              56 Sci club Valle Formazza     2:06.30,2     57.10,0  (1678)  M40      283. 
  861. Moor Peter                          48 Mellingen                   2:06.43,5     57.23,3  (1095)  M50      213. 
  862. Werlen Helmut                       69 Geschinen                   2:06.46,3     57.26,1  (1264)  M30      192. 
  863. Mocellini Heinrich                  46 Naters                      2:06.52,3     57.32,1  (1178)  M50      214. 
  864. Degiorgi Renato                     41 I-Milano                    2:07.05,4     57.45,2  (1356)  M60      61.  
  865. Brem Jürg, Schlieren                44 Status Schlieren            2:07.07,3     57.47,1   (890)  M60      62.  
  866. Mühlemann Alex                      58 Rohr AG                     2:07.27,1     58.06,9  (1564)  M40      284. 
  867. Niklaus Thomas, Dättwil             60 STV Baden                   2:08.30,7     59.10,5  (1097)  M40      285. 
  868. Breitenmoser Walter                 46 Adetswil                    2:08.32,1     59.11,9  (1615)  M50      215. 
  869. Heimgartner Beat                    61 Luzern                      2:08.34,0     59.13,8  (1589)  M40      286. 
  870. Graf Urs                            52 Kilchberg ZH                2:08.39,3     59.19,1  (1148)  M50      216. 
  871. Schneebeli Kurt                     47 Affoltern am Albis          2:08.46,2     59.26,0  (1608)  M50      217. 
  872. Meier Ruedi                         39 Steinen                     2:08.51,3     59.31,1  (1674)  M65      23.  
  873. Imseng Arthur                       30 Saas Fee                    2:08.51,9     59.31,7  (1087)  M70      9.   
  874. Noser Rudolf                        46 Prangins                    2:08.59,9     59.39,7  (1098)  M50      218. 
  875. Widmer Walter, Brittnau             56 BSG Sursee                  2:09.23,6   1:00.03,4  (1238)  M40      287. 
  876. Baumgartner Guido                   49 Birrwil                     2:09.50,2   1:00.30,0  (1252)  M50      219. 
  877. Elmiger Hans Peter                  45 Kastanienbaum               2:09.59,3   1:00.39,1  (1275)  M60      63.  
  878. Meyer Carsten                       67 Susten                      2:10.08,1   1:00.47,9  (1300)  M30      193. 
  879. Pusterla Enrico                     58 Morbio Inferiore            2:10.13,1   1:00.52,9  (1565)  M40      288. 
  880. Lagger Elmar                        57 Obergesteln                 2:10.32,8   1:01.12,6  (1090)  M40      289. 
  881. Thommen Felix                       48 Pratteln                    2:10.50,8   1:01.30,6  (1609)  M50      220. 
  882. Wanzenried Stefan                   79 Wohlen                      2:11.25,3   1:02.05,1  (1120)  M20      85.  
  883. Birrer Rudolf                       45 Ruswil                      2:11.30,1   1:02.09,9  (1054)  M60      64.  
  884. Filippi Roberto, I-Belgirate        64 Sci Club Lesa 77            2:11.40,3   1:02.20,1  (1726)  M40      290. 
  885. Sommer Bernhard                     39 Bern                        2:11.44,6   1:02.24,4  (1291)  M65      24.  
  886. Scherrer Adrian                     59 Riehen                      2:11.46,1   1:02.25,9  (1596)  M40      291. 
  887. Leuenberger Ernst                   45 Schenkon                    2:11.54,4   1:02.34,2  (1562)  M60      65.  
  888. Brechbühler Hansueli                53 Waltenschwil                2:11.56,2   1:02.36,0  (1684)  M50      221. 
  889. Beer Peter                          47 Adelboden                   2:12.12,5   1:02.52,3  (1145)  M50      222. 
  890. Cotture Amedee                      48 Fully                       2:13.21,9   1:04.01,7  (1605)  M50      223. 
  891. Schneider Ferdinand                 38 Hemishofen                  2:13.39,5   1:04.19,3  (1714)  M65      25.  
  892. Weichlinger Hans                    46 Nennigkofen                 2:13.56,5   1:04.36,3  (1713)  M50      224. 
  893. Masocco Tony                        37 Sion                        2:14.20,7   1:05.00,5  (1204)  M65      26.  
  894. Knöpfel Daniel                      62 Zürich                      2:15.18,9   1:05.58,7  (1203)  M40      292. 
  895. Imwinkelried Bernhard               48 Russikon                    2:15.33,1   1:06.12,9  (1222)  M50      225. 
  896. Rieder Christophe                   60 Veyras                      2:15.36,5   1:06.16,3  (1664)  M40      293. 
  897. Müller Heinz                        50 Biel/Bienne                 2:15.46,5   1:06.26,3  (1708)  M50      226. 
  898. Franzosi Andrea, I-Bolzano Novarese 72 SC Gozzano                  2:15.50,8   1:06.30,6  (1218)  M30      194. 
  899. Cuozzo Gianfranco                   66 I-Domodossola               2:15.56,2   1:06.36,0  (1617)  M30      195. 
  900. Steinbacher Georg, D-Ruhpolding     55 SC Ruhpolding               2:16.24,7   1:07.04,5  (1683)  M50      227. 
  901. Müller Hugo, Grosswangen            63 Swiss Disabled Ski Team     2:16.29,6   1:07.09,4  (1669)  M40      294. 
  902. Garbely Georg                       42 Glis                        2:16.37,2   1:07.17,0  (1277)  M60      66.  
  903. Schlapbach Hansueli                 29 Kirchdorf                   2:16.57,4   1:07.37,2  (1645)  M70      10.  
  904. Dassie Giuseppe                     36 Rodi-Fiesso                 2:17.01,6   1:07.41,4  (1344)  M65      27.  
  905. Schraner Hanspeter, Sulz AG         69 RV Sulz                     2:17.04,0   1:07.43,8  (1303)  M30      196. 
  906. Odermatt Josef                      34 Emmenbrücke                 2:17.13,4   1:07.53,2  (1583)  M70      11.  
  907. Imoberdorf René                     50 Visp                        2:17.13,6   1:07.53,4  (1201)  M50      228. 
  908. Aschenbrenner Hans, D-Ruhpolding    63 SC Ruhpolding               2:17.23,5   1:08.03,3  (1681)  M40      295. 
  909. Righetti Bruno                      46 Visp                        2:17.40,2   1:08.20,0  (1591)  M50      229. 
  910. Roffler Leonhard                    27 Fanas                       2:18.01,9   1:08.41,7  (1620)  M70      12.  
  911. Graber Fritz                        41 Huttwil                     2:18.25,4   1:09.05,2  (1600)  M60      67.  
  912. Binkert Felix, Baar                 58 LC Zug                      2:18.32,4   1:09.12,2  (1597)  M40      296. 
  913. Masoni Mirko                        73 I-Invorio                   2:18.35,7   1:09.15,5  (1226)  M30      197. 
  914. Jaumann Jürgen                      39 I-Laveno Mombello           2:18.43,3   1:09.23,1  (1627)  M65      28.  
  915. Keller Willy                        42 Ruswil                      2:18.54,1   1:09.33,9  (1601)  M60      68.  
  916. Itin Werner                         32 Auenstein                   2:18.56,6   1:09.36,4  (1656)  M70      13.  
  917. Bracher Willy                       52 Nunningen                   2:19.00,9   1:09.40,7  (1612)  M50      230. 
  918. Koch Alexander                      76 Uster                       2:19.16,4   1:09.56,2  (1196)  M20      86.  
  919. Kreuzer Otto                        48 Köniz                       2:19.22,9   1:10.02,7  (1618)  M50      231. 
  920. Sturdy Clive                        63 Glis                        2:19.33,6   1:10.13,4  (1634)  M40      297. 
  921. Gay Michel                          53 Fully                       2:19.51,2   1:10.31,0  (1556)  M50      232. 
  922. Filliger Walter                     43 Emmen                       2:19.56,4   1:10.36,2  (1255)  M60      69.  
  923. Müller Peter, Reckingen VS          42 SC Obergoms                 2:20.18,3   1:10.58,1  (1322)  M60      70.  
  924. Rutishauser Robert                  58 Obergestlen                 2:20.49,9   1:11.29,7  (1245)  M40      298. 
  925. Schorn Peter                        61 Zürich                      2:20.53,9   1:11.33,7  (1584)  M40      299. 
  926. Büttiker Conrad                     42 Rickenbach SO               2:21.18,8   1:11.58,6  (1642)  M60      71.  
  927. Lüdi René                           45 Uster                       2:22.36,2   1:13.16,0  (1635)  M60      72.  
  928. Betschart Robert                    49 Muotathal                   2:23.24,6   1:14.04,4  (1359)  M50      233. 
  929. Pfammatter Rolf                     41 Zürich                      2:23.28,3   1:14.08,1  (1603)  M60      73.  
  930. Wirthner Martin                     50 Susten                      2:23.55,1   1:14.34,9  (1570)  M50      234. 
  931. Stricker Peter                      51 Wädenswil                   2:24.56,4   1:15.36,2  (1633)  M50      235. 
  932. Allen James, Zeihen                 54 Einsiedeln                  2:25.23,8   1:16.03,6  (1691)  M50      236. 
  933. Albert Oskar                        37 Gisikon                     2:25.36,2   1:16.16,0  (1551)  M65      29.  
  934. Wenger Alfred                       39 Niederwald                  2:26.13,2   1:16.53,0  (1717)  M65      30.  
  935. Imesch Fredy                        52 Glis                        2:26.30,6   1:17.10,4  (1168)  M50      237. 
  936. Jäger Bruno                         50 Brittnau                    2:27.02,0   1:17.41,8  (1657)  M50      238. 
  937. Mathier Raphael                     56 Susten                      2:27.11,0   1:17.50,8  (1643)  M40      300. 
  938. Zaugg Richard                       63 Nyon                        2:27.29,1   1:18.08,9  (1690)  M40      301. 
  939. Ninck Martin                        44 Goldswil b. Interlaken      2:27.54,5   1:18.34,3  (1696)  M60      74.  
  940. Lagger Josef                        28 Basel                       2:27.57,8   1:18.37,6  (1091)  M70      14.  
  941. Carlen Rafael                       50 Gluringen                   2:28.21,1   1:19.00,9  (1554)  M50      239. 
  942. Annaheim Jörg                       53 Bern                        2:28.22,4   1:19.02,2  (1718)  M50      240. 
  943. Olbricht Steffen                    67 Bern                        2:29.26,2   1:20.06,0  (1728)  M30      198. 
  944. Schöb René                          35 Bülach                      2:29.48,4   1:20.28,2  (1110)  M70      15.  
  945. Crisafulli Antonino                 64 Walenstadt                  2:29.51,0   1:20.30,8  (1555)  M40      302. 
  946. Theler Andy                         61 Kreuzlingen                 2:30.02,0   1:20.41,8  (1581)  M40      303. 
  947. Fiorese Domenico                    58 I-Sondrio                   2:30.38,4   1:21.18,2  (1624)  M40      304. 
  948. Betschart Josef                     48 Steinen                     2:30.50,3   1:21.30,1  (1052)  M50      241. 
  949. Backhausen Bernd                    49 D-Nettersheim               2:31.12,9   1:21.52,7  (1716)  M50      242. 
  950. Ambühl Werner, Herbligen            40 LLC Heimenschwand           2:31.19,4   1:21.59,2  (1552)  M65      31.  
  951. Beutler Beat                        66 Steinhausen                 2:31.59,7   1:22.39,5  (1622)  M30      199. 
  952. Möhrle Dieter                       36 Hildisrieden                2:33.05,5   1:23.45,3  (1661)  M65      32.  
  953. Baumann Carlo                       36 Stans/Oberdorf              2:34.26,1   1:25.05,9  (1595)  M65      33.  
  954. Affeltranger Adolf                  47 Affoltern am Albis          2:34.36,3   1:25.16,1  (1621)  M50      243. 
  955. Hiltbrunner Urs                     54 Rüeggisberg                 2:35.12,6   1:25.52,4  (1654)  M50      244. 
  956. Kraft Benjamin, Münster VS          80 Skiclub Münster             2:36.42,3   1:27.22,1  (1299)  M20      87.  
  957. Schmid Samuel                       79 Geschinen                   2:36.48,0   1:27.27,8  (1302)  M20      88.  
  958. Walther Heinrich                    33 Seftigen                    2:37.32,2   1:28.12,0  (1592)  M70      16.  
  959. Becher Thomas, Beromünster          67 SV Wildsteigid              2:41.01,4   1:31.41,2  (1729)  M30      200. 
  960. König Walter                        42 Madiswil                    2:43.05,1   1:33.44,9  (1574)  M60      75.  
  961. Zanzola Franco                      45 I-Verbania                  2:43.21,7   1:34.01,5  (1689)  M60      76.  
  962. Bramanti Mario, I-Olgiate Comasco   37 Sci Nordico Varese          2:44.53,3   1:35.33,1  (1649)  M65      34.  
  963. Rey-Bellet Joseph, Savièse          53 Blitzingen                  2:46.34,6   1:37.14,4  (1566)  M50      245. 
  964. Schnydrig Michel, Zermatt           76 Rhoneköche                  2:46.39,7   1:37.19,5  (1723)  M20      89.  
  965. Angst Luca, Lax                     80 Rhoneköche                  2:46.42,4   1:37.22,2  (1724)  M20      90.  
  966. Rosendahl Michael, Starrkirch-Wil   59 Zuoz Club                   2:46.45,6   1:37.25,4  (1251)  M40      305. 
  967. Zemanek Friedrich, Fiesch           60 Rhoneköche                  2:46.50,5   1:37.30,3  (1722)  M40      306. 
  968. Vogt Marcel                         66 Lauwil                      2:47.15,4   1:37.55,2  (1666)  M30      201. 
  969. Schwander Eduard                    36 Luzern                      2:47.40,6   1:38.20,4  (1646)  M65      35.  
  970. Bärtschi Walter, Brütten            44 Swiss Ski-Team              2:47.57,4   1:38.37,2  (1582)  M60      77.  
  971. Dutoit Jean-Paul                    46 Gland                       2:49.33,3   1:40.13,1  (1580)  M50      246. 
  972. Veronesi Gerhard                    36 Bonstetten                  2:50.11,5   1:40.51,3  (1648)  M65      36.  
  973. König Thomas                        62 Oberwichtrach               2:50.19,9   1:40.59,7  (1602)  M40      307. 
  974. Ferrari Andrea, I-Milano            41 Ski Club Torino             2:51.41,3   1:42.21,1  (1712)  M60      78.  
  975. Walpen Franz-Josef, Reckingen       42 SC Obergoms                 2:56.13,9   1:46.53,7  (1569)  M60      79.  
  976. Wittwer Hans                        50 Zollikofen                  2:59.49,7   1:50.29,5  (1698)  M50      247. 
  977. Bindels Gert                        35 NL-Apeldoorn                3:01.42,7   1:52.22,5  (1579)  M70      17.  
  978. Schambach Robert                    56 D-Lörrach                   3:01.56,0   1:52.35,8  (1576)  M40      308. 
  979. Meier Rolf                          42 Wettingen                   3:03.47,4   1:54.27,2  (1659)  M60      80.  
  980. Peter Hans-Konrad, Riehen           44 SSTV Riehen                 3:07.00,6   1:57.40,4  (1632)  M60      81.  
  981. Herzog Felix, Widen AG              52 VMC Berikon                 3:09.17,6   1:59.57,4  (1709)  M50      248. 
  982. Mühle Erhard, Dietikon              35 MR STV Dietikon             3:14.42,0   2:05.21,8  (1586)  M70      18.  
  983. Brunny Charles                      38 Sierre                      3:19.34,4   2:10.14,2  (1616)  M65      37.  
  984. Huldi Kurt                          26 Reinach BL                  3:25.23,9   2:16.03,7  (1559)  M70      19.  
  985. Frangi Antonello                    63 Mezzovico                   3:33.48,0   2:24.27,8  (1650)  M40      309. 
  986. Meier Beat                          45 Gossau SG                   3:38.27,5   2:29.07,3  (1563)  M60      82.  
  987. Guntern Willy                       48 Reckingen                   4:10.17,5   3:00.57,3  (1557)  M50      249. 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.