(1) Männer 20

33. Gommerlauf 2005 - (1) Männer 20

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Overall       
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Rubin Philipp, Ried-Brig            82 NSC Oberhasli               1:09.20,2       -----    (19)  OM       1.   
    2. Frei Thomas                         80 Davos Platz                 1:09.23,9      0.03,7     (2)  OM       3.   
    3. Suter Thomas                        82 Wernetshausen               1:10.19,1      0.58,9    (30)  OM       4.   
    4. Sandbakk Oeyvind, N-Oersta          81 Sogndal IL, Norwegen        1:11.24,0      2.03,8    (40)  OM       6.   
    5. Wallimann Einar, Alpnach            82 four X Team                 1:12.06,3      2.46,1    (52)  OM       7.   
    6. Müller Sebastian, Geschinen         84 Swisscom Atomic Team        1:12.38,9      3.18,7    (39)  OM       8.   
    7. Haugsnes Eirik, N-Tromso            81 Skjervoy Ik                 1:12.42,0      3.21,8    (32)  OM       9.   
    8. Melcher Gian Duri, Samedan          83 Samedan + TSO               1:13.06,9      3.46,7    (18)  OM       10.  
    9. Wenger Claudio, Ernen               80 SC Obergoms                 1:13.13,7      3.53,5    (31)  OM       11.  
   10. Cannelle Eddy, F-Prenovel           76 Foyer Roval de Prenovel     1:13.18,0      3.57,8    (43)  OM       13.  
   11. Eggenberger Michael                 77 Steinhausen                 1:14.45,2      5.25,0    (49)  OM       19.  
   12. Buchs Yannick, Ulrichen             87 SC Obergoms                 1:16.57,4      7.37,2   (190)  OM       26.  
   13. Jost Kilian, Obergesteln            79 SC Obergoms                 1:17.04,6      7.44,4    (15)  OM       30.  
   14. Wasescha Carlo, Lenzerheide/Lai     79 LLC Bual                    1:17.26,6      8.06,4   (188)  OM       36.  
   15. Renggli Samuel, Buttisholz          80 LLV Flüss                   1:18.45,3      9.25,1   (196)  OM       42.  
   16. Bader Willi, Regensberg             79 LLC Altetetten              1:18.50,1      9.29,9   (165)  OM       46.  
   17. Ochsner Stefan                      80 Vordemwald                  1:19.00,9      9.40,7   (146)  OM       50.  
   18. Frey Patrick, Sempach Stadt         76 LLV Flüss                   1:19.04,5      9.44,3   (198)  OM       52.  
   19. Ogi Ruedi Jun., Kandersteg          88 SC Kandersteg               1:20.30,6     11.10,4    (35)  OM       70.  
   20. Bützberger Alexander                83 Meilen                      1:20.36,4     11.16,2   (166)  OM       73.  
   21. Birbaum Fabian, Baar                84 SC Oberwil-Zug              1:21.26,9     12.06,7   (264)  OM       84.  
   22. Wiesensarter Erwin, Visp            78 TSV Siegsdorf               1:23.08,5     13.48,3   (445)  OM       111. 
   23. Wallimann Lars, Alpnach Dorf        79 SC Schwendi-Langis          1:23.10,2     13.50,0   (468)  OM       112. 
   24. Maissen Gion Antieni                84 Trun                        1:23.24,8     14.04,6   (884)  OM       114. 
   25. Morlet Vincent, Chermignon          79 CAF Hautes-Savoie           1:23.40,9     14.20,7   (435)  OM       120. 
   26. Imhasly Fernando                    77 Fiesch                      1:23.47,0     14.26,8   (341)  OM       122. 
   27. Fischer Gabriel                     85 Herzogenbuchsee             1:24.45,9     15.25,7   (272)  OM       126. 
   28. Birbaum Silvan                      85 Baar                        1:25.05,6     15.45,4   (265)  OM       131. 
   29. Denier Claude                       86 Rottenschwil                1:26.14,4     16.54,2   (176)  OM       155. 
   30. Wyss Marc                           87 Meiringen                   1:26.59,1     17.38,9   (852)  OM       164. 
   31. Vogler Tobias                       88 Kerns                       1:27.02,5     17.42,3  (1336)  OM       171. 
   32. Camathias Gian, Trin-Mulin          88 JO Trin                     1:27.04,2     17.44,0    (21)  OM       175. 
   33. Diezig Mathias, Blitzingen          83 SC Obergoms                 1:27.52,7     18.32,5   (860)  OM       196. 
   34. Schalbetter Ivan, Grengiols         81 Gisler Vision-Gate          1:28.05,1     18.44,9   (469)  OM       198. 
   35. Casoni Silvio                       84 Bellikon                    1:28.47,2     19.27,0   (406)  OM       211. 
   36. Hug Rainer                          76 Solothurn                   1:29.13,7     19.53,5   (433)  OM       214. 
   37. Haggenmacher Nicola                 84 Vogorno                     1:29.58,4     20.38,2   (167)  OM       229. 
   38. Berger Marc                         81 Fribourg                    1:30.08,2     20.48,0   (855)  OM       234. 
   39. Decurtins Sandro                    81 Trun                        1:30.46,6     21.26,4   (401)  OM       251. 
   40. Remy Joel                           83 Bellach                     1:30.56,4     21.36,2   (349)  OM       254. 
   41. Rösti Stephan                       83 Boltigen                    1:31.05,3     21.45,1   (297)  OM       257. 
   42. Birrer Lukas, Grosswangen           79 LLV Flüss                   1:31.57,2     22.37,0  (1335)  OM       276. 
   43. Vettor Marcel                       82 Studen SZ                   1:32.17,5     22.57,3   (794)  OM       284. 
   44. Remy David                          78 Bellach                     1:32.21,3     23.01,1   (736)  OM       286. 
   45. Imsand Matthias                     83 Münster VS                  1:32.23,0     23.02,8   (828)  OM       288. 
   46. Mermod Maxime, Cully                86 Sporting Club de Lausanne   1:33.46,3     24.26,1   (389)  OM       313. 
   47. Schrofer Pascal, Lyss               77 Swiss Disabled Ski Team     1:33.51,8     24.31,6   (870)  OM       314. 
   48. Imhof Manfred, Lax                  83 Aletschskater               1:34.31,5     25.11,3   (460)  OM       344. 
   49. Simmen Franz-Xaver                  76 Realp                       1:34.41,9     25.21,7   (655)  OM       347. 
   50. Schuwey Viktor, Im Fang             77 SC Im Fang                  1:35.21,5     26.01,3  (1247)  OM       363. 
   51. Kolly Christopher                   76 Plaffeien                   1:35.33,5     26.13,3   (864)  OM       367. 
   52. Bricker Erich, Unterschächen        78 SC Unterschächen            1:36.48,1     27.27,9   (379)  OM       388. 
   53. Gaspoz Jean-Nöel, Les Haudères      84 " Les Pionniers "           1:38.03,4     28.43,2  (1133)  OM       422. 
   54. Maurer Roman                        86 Schattenhalb                1:39.25,0     30.04,8  (1286)  OM       461. 
   55. Erni Marius                         82 Walchwil                    1:39.26,5     30.06,3   (680)  OM       462. 
   56. Imoberdorf Michael                  84 Münster VS                  1:39.44,7     30.24,5  (1284)  OM       465. 
   57. Bortis Dominik, Fiesch              80 Aletsch-Skaiter             1:41.00,9     31.40,7  (1057)  OM       491. 
   58. Fischer Daniel, Neuchâtel           76 SC Spiez                    1:41.21,2     32.01,0   (633)  OM       498. 
   59. Imesch Stefan, Glis                 83 SC Brandegg                 1:42.00,1     32.39,9  (1298)  OM       507. 
   60. Cartoni Romain                      78 La Croix-de-Rozon           1:42.22,4     33.02,2   (679)  OM       518. 
   61. Kurmann Patrick                     82 Willisau                    1:42.47,6     33.27,4   (895)  OM       524. 
   62. Lanz Stefan                         78 Frutigen                    1:43.00,4     33.40,2  (1316)  OM       528. 
   63. Fux Michael                         78 Visp                        1:43.06,0     33.45,8  (1296)  OM       531. 
   64. Kreuzer Ignaz, Oberwald             82 SC Obergoms                 1:43.10,1     33.49,9  (1711)  OM       532. 
   65. Fuchs Roger                         80 Gross                       1:43.14,9     33.54,7  (1194)  OM       535. 
   66. Deubelbeiss Adrian                  76 Windisch                    1:43.25,4     34.05,2   (716)  OM       538. 
   67. Beyeler Urs, Basel                  77 SC Rottenblitz              1:44.15,5     34.55,3  (1337)  OM       560. 
   68. Burgener Ulrich, Fiesch             76 Aletsch-Skaiter             1:44.27,2     35.07,0  (1131)  OM       562. 
   69. Kälin Erwin, Euthal                 88 LC Studen                   1:45.00,4     35.40,2    (34)  OM       575. 
   70. Mutter Raphael                      83 Fiesch                      1:45.26,7     36.06,5  (1259)  OM       584. 
   71. Betschart Reto                      77 Vitznau                     1:45.32,8     36.12,6   (885)  OM       585. 
   72. Baumgartner Thomas, D-Ruhpolding    82 SC Ruhpolding               1:47.24,7     38.04,5  (1682)  OM       618. 
   73. Minnig Adrian                       78 Ostermundigen               1:47.38,2     38.18,0   (866)  OM       621. 
   74. Kälin Kaspar, Leukerbad             88 SC Gemmi                    1:48.46,4     39.26,2    (26)  OM       637. 
   75. Bracher Pascal, Zwingen             79 TV Nunningen                1:49.25,6     40.05,4  (1362)  OM       653. 
   76. Muzzarini Dario, I-Verbania         81 sci club lesa 77            1:50.26,5     41.06,3  (1333)  OM       669. 
   77. Pernollet Renaud                    77 Sion                        1:51.58,2     42.38,0  (1317)  OM       693. 
   78. Betschart Daniel                    79 Vitznau                     1:52.00,4     42.40,2  (1341)  OM       694. 
   79. Häfliger Michael                    82 Adligenswil                 1:52.23,1     43.02,9  (1166)  OM       699. 
   80. Perozzi Gioas, Gordola              88 SC Verzasca                 1:52.57,4     43.37,2   (470)  OM       711. 
   81. Jost Hansueli, Nottwil              78 LLV Flüss                   1:53.19,8     43.59,6  (1285)  OM       719. 
   82. Kathriner Bruno                     80 Thayngen                    1:53.33,1     44.12,9   (642)  OM       722. 
   83. Schmid Sebastian                    82 Reckingen                   1:55.22,2     46.02,0  (1567)  OM       737. 
   84. Vgonati Claudio                     76 I-Pisano Novarese           2:02.59,9     53.39,7  (1237)  OM       828. 
   85. Wanzenried Stefan                   79 Wohlen                      2:11.25,3   1:02.05,1  (1120)  OM       882. 
   86. Koch Alexander                      76 Uster                       2:19.16,4   1:09.56,2  (1196)  OM       918. 
   87. Kraft Benjamin, Münster VS          80 Skiclub Münster             2:36.42,3   1:27.22,1  (1299)  OM       956. 
   88. Schmid Samuel                       79 Geschinen                   2:36.48,0   1:27.27,8  (1302)  OM       957. 
   89. Schnydrig Michel, Zermatt           76 Rhoneköche                  2:46.39,7   1:37.19,5  (1723)  OM       964. 
   90. Angst Luca, Lax                     80 Rhoneköche                  2:46.42,4   1:37.22,2  (1724)  OM       965. 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.