33. Gommerlauf 2005 - nach Ortschaft "B"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M40        296. Binkert Felix, Baar                 58 LC Zug                      2:18.32,4   1:08.01,7  (1597)  
M50        145. Birbaum Alfons                      54 Baar                        1:51.19,4     36.08,9  (1053)  
M20         21. Birbaum Fabian, Baar                84 SC Oberwil-Zug              1:21.26,9     12.06,7   (264)  
M20         28. Birbaum Silvan                      85 Baar                        1:25.05,6     15.45,4   (265)  
M60         60. Spreiter Peter                      42 Bachenbülach                2:05.08,4     41.31,0  (1114)  
M30          5. Schifferle Mike                     73 Ballwil                     1:14.44,1      5.22,5    (36)  
M70          3. Meier Xaver                         33 Balsthal                    1:50.44,9      6.45,4  (1660)  
M30         10. Abgottspon Meinrad                  68 Baltschieder                1:17.27,3      8.05,7    (10)  
F40         25. Gsponer Antonia                     57 Baltschieder                1:57.42,5     35.22,1  (1806)  
M50        202. Gsponer Paul                        55 Baltschieder                2:03.40,2     48.29,7  (1164)  
F30         16. Kummer Andrea                       69 Baltschieder                1:50.00,3     25.22,1  (1467)  
Mini B-K    20. Kuonen Christian, Baltschieder      92 SC Obergoms                   18.28,2      2.01,8  (2135)  
Mini C-K    23. Kuonen Michael, Baltschieder        91 SC Obergoms                   23.54,1      4.55,2  (2222)  
Mini B-K    38. Kuonen Patrick, Baltschieder        94 SC Obergoms                   22.07,8      5.41,4  (2136)  
M40         73. Kuonen Viktor, Baltschieder         61 SC Obergoms                 1:29.04,6     18.33,9   (388)  
M40        277. Lengen Roland                       56 Baltschieder                2:03.34,0     53.03,3  (1092)  
Mini B-K    27. Margelist Claudio                   92 Baltschieder                  19.40,1      3.13,7  (2104)  
M40         13. Habegger Hansruedi, Bärau           62 Skiriege Trub               1:17.28,5      6.57,8    (24)  
M50        177. Peter Rudolf                        50 Bargen BE                   1:57.46,9     42.36,4   (789)  
M20         67. Beyeler Urs, Basel                  77 SC Rottenblitz              1:44.15,5     34.55,3  (1337)  
M70         14. Lagger Josef                        28 Basel                       2:27.57,8     43.58,3  (1091)  
M50        149. Liu Richard                         51 Basel                       1:51.56,2     36.45,7   (831)  
F60          2. Heuberger Erika                     43 Bauma                       1:58.04,7      1.50,6   (973)  
M60         29. Heuberger Robert                    45 Bauma                       1:44.55,2     21.17,8  (1149)  
M30         14. Grossniklaus Daniel                 68 Beatenberg                  1:18.55,7      9.34,1   (446)  
M40        101. Zimmermann Beat                     59 Beatenberg                  1:32.03,8     21.33,1   (845)  
M50        115. Hospenthal Bruno, Beckenried        55 SC Beckenried               1:45.15,0     30.04,5  (1325)  
M40          7. May Roland                          61 Beckenried                  1:16.58,4      6.27,7    (17)  
M40        155. Risi Ruedi                          59 Beckenried                  1:37.45,4     27.14,7   (171)  
F20          5. Sturzenegger Karin                  76 Bedano                      1:33.49,2     12.04,3   (586)  
M20         44. Remy David                          78 Bellach                     1:32.21,3     23.01,1   (736)  
M50         88. Remy Denis, Bellach                 50 LZG Gantrisch               1:40.31,2     25.20,7   (737)  
M20         40. Remy Joel                           83 Bellach                     1:30.56,4     21.36,2   (349)  
M20         35. Casoni Silvio                       84 Bellikon                    1:28.47,2     19.27,0   (406)  
M30         31. Tunesi Marco, Bellinzona            69 Senza Fondo                 1:21.24,5     12.02,9   (150)  
F30          5. Michel Karin                        71 Bellwald                    1:38.25,8     13.47,6   (576)  
F30         25. Allenbach Veronika                  70 Belp                        1:57.42,2     33.04,0   (992)  
M40        246. Romer Cornel                        56 Benken SG                   1:53.33,2     43.02,5  (1675)  
M30         76. Ambühl Beat                         66 Bern                        1:29.05,5     19.43,9   (614)  
M50        240. Annaheim Jörg                       53 Bern                        2:28.22,4   1:13.11,9  (1718)  
M40        282. Gehrig Michael                      61 Bern                        2:06.27,1     55.56,4  (1163)  
M30         28. Geiger Thomas                       72 Bern                        1:20.53,9     11.32,3   (140)  
M30        144. Gerber Michael                      74 Bern                        1:43.17,1     33.55,5  (1365)  
M60         56. Greminger Peter                     41 Bern                        2:02.17,1     38.39,7  (1079)  
M40         62. Janzen Jan, Bern                    64 AMK Stuttgart               1:27.17,2     16.46,5   (443)  
M50         25. Lehmann Peter, Bern                 51 ST Bern                     1:28.45,6     13.35,1   (345)  
M50        161. Lutz Peter                          53 Bern                        1:55.31,0     40.20,5  (1138)  
M40        239. Neu Urs                             63 Bern                        1:52.41,5     42.10,8  (1139)  
M50        104. Noti Christof                       52 Bern                        1:43.35,0     28.24,5  (1140)  
Mini A-K     8. Noti Franco                         97 Bern                           6.29,6      0.47,4  (1904)  
Mini A-K     4. Noti Luca                           95 Bern                           6.10,4      0.28,2  (1905)  
M30        198. Olbricht Steffen                    67 Bern                        2:29.26,2   1:20.04,6  (1728)  
M40        125. Schleppi Yves, Bern                 64 SC Chaumont                 1:34.27,3     23.56,6   (352)  
M65         24. Sommer Bernhard                     39 Bern                        2:11.44,6     41.37,8  (1291)  
F30         13. Stüdi Ursula                        70 Bern                        1:46.28,2     21.50,0   (998)  
M30        200. Becher Thomas, Beromünster          67 SV Wildsteigid              2:41.01,4   1:31.39,8  (1729)  
M50         76. Weibel Ernst                        53 Beromünster                 1:38.27,3     23.16,8   (746)  
M30        113. Imhof Fredy                         71 Bettmeralp                  1:35.33,8     26.12,2   (782)  
M40         29. Alder Norbert                       63 Bever                       1:22.10,3     11.39,6   (152)  
M65          2. Emch Fredi                          37 Bever                       1:31.53,1      1.46,3   (384)  
M40        272. Odermatt Umberto                    58 Biasca                      2:01.28,2     50.57,5  (1100)  
M50        226. Müller Heinz                        50 Biel/Bienne                 2:15.46,5   1:00.36,0  (1708)  
Mini A-K    17. Röthlisberger Robert                96 Biglen                         7.33,0      1.50,8  (1908)  
M40        173. Zumthurm Toni                       61 Binn                        1:39.09,8     28.39,1   (797)  
F40         30. Humbel Beatrice                     57 Birmensdorf ZH              2:01.00,8     38.40,4  (1844)  
M50        144. Hunn Heinz                          48 Birr-Lupfig                 1:51.06,4     35.55,9  (1084)  
M50        219. Baumgartner Guido                   49 Birrwil                     2:09.50,2     54.39,7  (1252)  
M40        221. Kreuzer Othmar                      59 Bitsch                      1:47.53,4     37.22,7   (644)  
F40         17. Kreuzer Priska                      62 Bitsch                      1:47.53,8     25.33,4   (964)  
M70          2. Pala Michel                         32 Bitsch                      1:49.06,8      5.07,3  (1644)  
M20         33. Diezig Mathias, Blitzingen          83 SC Obergoms                 1:27.52,7     18.32,5   (860)  
M30        185. Hedinger Daniel                     69 Blitzingen                  2:00.43,9     51.22,3  (1680)  
M30         86. Gerber Benno                        67 Blumenstein                 1:31.13,2     21.51,6   (892)  
F30          8. Lessing Judith                      73 Blumenstein                 1:40.14,5     15.36,3   (567)  
M50        201. Belz Jürg                           46 Bolligen                    2:03.34,8     48.24,3  (1719)  
Mini A-K    16. Bürki Marc                          96 Boltigen                       7.16,8      1.34,6  (1914)  
Mini B-M    31. Bürki Tanja                         94 Boltigen                      26.12,0      8.35,4  (2117)  
F40         26. Kallen Annarös                      58 Boltigen                    1:57.51,7     35.31,3   (994)  
F20         11. Kallen Eliane                       88 Boltigen                    1:45.33,2     23.48,3   (580)  
Mini B-M    17. Kallen Tabea                        92 Boltigen                      21.17,5      3.40,9  (2147)  
M20         41. Rösti Stephan                       83 Boltigen                    1:31.05,3     21.45,1   (297)  
Mini C-M     9. Tissot Eveline                      89 Boltigen                      27.13,1      5.06,3  (2202)  
M40         84. Tissot Karim                        63 Boltigen                    1:30.18,3     19.47,6   (688)  
M40        113. Andréy Urs                          57 Bönigen                     1:33.30,1     22.59,4   (818)  
M40         38. Beuchat Christian                   57 Bönigen                     1:22.47,1     12.16,4  (1578)  
M30         39. Grad Cornel, Bonstetten             69 ASVZ                        1:22.46,1     13.24,5   (141)  
M65         36. Veronesi Gerhard                    36 Bonstetten                  2:50.11,5   1:20.04,7  (1648)  
M50         58. Wintsch Albert, Bonstetten          47 GRC Amt                     1:35.04,0     19.53,5   (393)  
M50         64. Keusch Willy                        52 Boswil                      1:37.02,5     21.52,0   (370)  
F60          5. Lienhart Hanni                      45 Bottmingen                  2:11.29,3     15.15,2  (1483)  
M50         68. Scherrer Matthias                   52 Bottmingen                  1:37.15,1     22.04,6   (740)  
M40        136. Hänggeli Christoph                  62 Bremgarten                  1:35.49,2     25.18,5   (278)  
M30        118. Blum Stefan                         66 Brenzikofen                 1:36.49,1     27.27,5   (621)  
M50        111. Fuchs Hans, Brienz                  50 SC Hofstetten               1:44.53,6     29.43,1   (775)  
M60         34. Hutter Erasmus                      45 Brig                        1:48.34,9     24.57,5   (636)  
M40         87. Imahorn Claude, Brig                64 FC Brig                     1:30.44,2     20.13,5   (637)  
M30        189. Perren Marcel                       67 Brig                        2:03.19,7     53.58,1  (1231)  
M40         35. Schmidt Klaus, Brig                 65 SC Obergoms                 1:22.43,7     12.13,0   (179)  
M40        138. Tinschert Andreas                   64 Brig                        1:36.06,2     25.35,5  (1318)  
M60         44. Chuck Roderick                      42 Brig-Glis                   1:52.36,6     28.59,2  (1217)  
M60         47. Dettwiler Hans-Rudolf               44 Brig-Glis                   1:53.48,2     30.10,8  (1065)  
M50        173. Eggel Paul-Moritz                   51 Brig-Glis                   1:57.00,1     41.49,6  (1274)  
M40        146. Schmid Martin                       56 Brig-Glis                   1:37.09,1     26.38,4   (874)  
M50        112. Tscherry Tony                       48 Brig-Glis                   1:44.54,6     29.44,1  (1117)  
F20         26. Tuor Andrina                        85 Brigels                     2:08.33,7     46.48,8  (1487)  
M40        216. Tresch Christian                    58 Bristen                     1:46.30,3     35.59,6  (1116)  
M50        238. Jäger Bruno                         50 Brittnau                    2:27.02,0   1:11.51,5  (1657)  
M40        287. Widmer Walter, Brittnau             56 BSG Sursee                  2:09.23,6     58.52,9  (1238)  
M60         36. Ackermann Hans Rudolf               44 Brunegg                     1:48.58,3     25.20,9  (1339)  
M60         77. Bärtschi Walter, Brütten            44 Swiss Ski-Team              2:47.57,4   1:24.20,0  (1582)  
M40        225. Habegger Beat                       59 Brütten                     1:48.51,5     38.20,8  (1221)  
M30         19. Wyttenbach Reto                     75 Buchrain                    1:19.49,1     10.27,5   (394)  
M40        267. Ravida Sandro                       57 Buchs SG                    1:59.43,7     49.13,0  (1102)  
F40         23. Rütti Beatrice, Bülach              59 Status Schlieren            1:55.09,8     32.49,4  (1837)  
M70         15. Schöb René                          35 Bülach                      2:29.48,4     45.48,9  (1110)  
M50        134. Portmann Werner                     51 Büren NW                    1:48.55,1     33.44,6  (1150)  
F40         12. Riedel Anna                         56 Burgdorf                    1:44.15,4     21.55,0   (967)  
M50         97. Grünig Alfred                       48 Burgistein Dorf             1:42.14,5     27.04,0   (825)  
M40        200. Schafknecht Hansueli                56 Bürglen                     1:43.40,9     33.10,2  (1105)  
M50         35. Arnold Alex                         49 Bürglen UR                  1:31.07,5     15.57,0   (430)  
M50        142. Eggli Hermann, Busswil b. Büren     53 TV Busswil                  1:50.36,5     35.26,0  (1069)  
M30        167. Enzler Markus                       72 Busswil b. Büren            1:50.57,8     41.36,2  (1071)  
M50         18. Renggli Beat                        55 Buttisholz                  1:27.09,3     11.58,8   (295)  
M20         15. Renggli Samuel, Buttisholz          80 LLV Flüss                   1:18.45,3      9.25,1   (196)  

Total 124



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.