4. Zermatt Marathon - Land "D"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr    Ø/km ¦ klaus-Zermatt ¦tt-Riffelberg ¦
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M40         27. Schmadalla Thomas                   62 D-Aachen                    4:17.22,0     54.48,7   (368)    6.05 ¦  1:43.46   26.¦ 2:33.36   28.¦
M20         39. Weigel Ricky                        77 D-Aachen                    4:13.57,0   1:09.37,2   (419)    6.01 ¦  1:36.56   29.¦ 2:37.00   49.¦
M50         21. Braun Volker                        54 D-Aalen                     4:45.37,5   1:12.30,2   (127)    6.46 ¦  1:47.09   11.¦ 2:58.28   26.¦
M50         35. Göhringer Harry                     55 D-Aalen                     5:10.13,2   1:37.05,9   (193)    7.21 ¦  2:16.33   58.¦ 2:53.39   23.¦
F40         13. Quell Christine                     62 D-Aalen                     5:08.53,3   1:08.28,3   (337)    7.19 ¦  2:01.35   13.¦ 3:07.18   16.¦
M40         60. Drmola Walter                       65 D-Abtsgmünd                 5:11.23,6   1:48.50,3   (159)    7.22 ¦  2:03.49   64.¦ 3:07.33   63.¦
M45          9. Sigler Jörg, D-Ainring              57 SC Ainring                  4:24.00,5     27.47,4    (17)    6.15 ¦  1:33.08    1.¦ 2:50.52   26.¦
M55         22. Heuser Hans-Werner                  49 D-Alsbach                   5:35.46,1   1:17.42,6   (661)    7.57 ¦  2:15.46   25.¦ 3:19.59   21.¦
M40         81. Flohr Birger                        63 D-Altenkirchen              5:40.13,2   2:17.39,9   (175)    8.03 ¦  2:18.01   89.¦ 3:22.12   79.¦
M55         23. Leins Wolfgang                      48 D-Altenkirchen              5:40.12,8   1:22.09,3   (621)    8.03 ¦  2:18.01   28.¦ 3:22.11   22.¦
M20         97. Pfeifer Frank                       67 D-Altenkirchen              4:59.53,2   1:55.33,4   (331)    7.06 ¦  2:01.50  113.¦ 2:58.02   95.¦
F45        ---  Karl Christine                      58 D-Bad Aibling               2:33.51,6     Zermatt   (252)    ---- ¦  2:33.51   18.¦    ----  ----¦
M40         47. Koenen Reymond                      64 D-Bad Münstereifel          4:49.08,4   1:26.35,1   (262)    6.51 ¦  2:02.28   57.¦ 2:46.40   42.¦
M50         30. Loepke Wilhelm                      55 D-Bad Münstereifel          5:02.42,9   1:29.35,6   (287)    7.10 ¦  2:02.23   34.¦ 3:00.19   27.¦
M50         54. Münzer Axel                         53 D-Bad Münstereifel          5:46.30,0   2:13.22,7   (309)    8.12 ¦  2:16.44   59.¦ 3:29.45   54.¦
M45         63. Ander Juergen                       58 D-Bad Rappenau              5:32.14,4   1:36.01,3   (108)    7.52 ¦  2:14.15   65.¦ 3:17.58   61.¦
F40          9. Schertle Renate                     64 D-Bad Reichenhall           4:49.15,4     48.50,4   (515)    6.51 ¦  1:51.26    3.¦ 2:57.48   11.¦
M45         23. Thussbas Bernhard                   59 D-Bad Reichenhall           4:46.00,9     49.47,8   (527)    6.46 ¦  1:51.26   16.¦ 2:54.34   32.¦
M55         27. Duwe Klaus                          49 D-Baden-Baden               5:50.58,8   1:32.55,3   (162)    8.19 ¦  2:21.54   30.¦ 3:29.04   25.¦
M20        112. Schraut Kilian                      67 D-Battenberg                5:12.25,8   2:08.06,0   (374)    7.24 ¦  2:01.30  111.¦ 3:10.55  118.¦
F65          1. Eichner Sigrid                      40 D-Berlin                    6:39.15,4       -----   (164)    9.27 ¦  2:53.47    1.¦ 3:45.28    1.¦
M45         15. Kainz Felix                         60 D-Berlin                    4:36.53,0     40.39,9   (248)    6.33 ¦  1:53.20   21.¦ 2:43.32   13.¦
M65         13. Mühling Horst                       38 D-Berlin                    7:06.24,9   2:24.45,1   (448)   10.06 ¦  2:41.26   12.¦ 4:24.58   13.¦
F65        ---  Mühling Inge                        39 D-Berlin                    3:14.22,6     Zermatt   (449)    ---- ¦  3:14.22    2.¦    ----  ----¦
M40         34. Repenning Olaf                      61 D-Berlin                    4:29.46,3   1:07.13,0   (344)    6.23 ¦  1:52.25   43.¦ 2:37.20   33.¦
M40         69. Ritter Veit                         64 D-Berlin                    5:21.11,1   1:58.37,8   (637)    7.36 ¦  2:03.24   62.¦ 3:17.46   75.¦
M60          4. Schädlich Rainer                    45 D-Berlin                    5:04.55,6     31.12,5   (360)    7.13 ¦  2:11.54   10.¦ 2:53.00    3.¦
M20         26. Tschöpe Frank                       68 D-Berlin                    4:01.17,0     56.57,2   (648)    5.43 ¦  1:41.24   40.¦ 2:19.52   25.¦
M50         51. Wagemann Eberhard                   52 D-Berlin                    5:39.10,6   2:06.03,3   (651)    8.02 ¦  2:03.49   39.¦ 3:35.21   58.¦
M20        128. Rottmann Rainer                     67 D-Bischberg                 5:22.26,6   2:18.06,8   (356)    7.38 ¦  2:11.51  132.¦ 3:10.34  116.¦
F20          8. Baumann Christa                     66 D-Bischofswiesen            4:15.03,2     20.36,8   (462)    6.02 ¦  1:45.44    7.¦ 2:29.18    7.¦
F40          6. Wiedemann Brigitte                  63 D-Bobingen                  4:45.53,5     45.28,5   (602)    6.46 ¦  1:58.00   10.¦ 2:47.53    6.¦
M20        141. Hayer Axel                          67 D-Bremen                    6:30.06,7   3:25.46,9   (209)    9.14 ¦  2:21.19  144.¦ 4:08.47  140.¦
M40         84. Wagner Claus                        62 D-Carlsberg                 5:42.59,0   2:20.25,7   (414)    8.07 ¦  2:12.15   80.¦ 3:30.43   85.¦
F20         25. Canton Annalisa                     66 D-Cottbus                   6:02.53,6   2:08.27,2   (141)    8.36 ¦  2:19.22   26.¦ 3:43.31   25.¦
M20        136. Löffler Steffen                     70 D-Cottbus                   5:48.40,0   2:44.20,2   (288)    8.15 ¦  2:17.04  138.¦ 3:31.35  133.¦
M60          5. Heinemann Olaf                      43 D-Deckenpfronn              5:07.47,5     34.04,4    (51)    7.17 ¦  2:04.20    4.¦ 3:03.27    4.¦
M40         53. Hermann Andreas                     63 D-Denzlingen                4:56.55,1   1:34.21,8   (214)    7.02 ¦  2:07.33   71.¦ 2:49.21   46.¦
M20          3. Frei Max, D-Deutschland             77 Journalist                  3:13.41,4      9.21,6   (577)    4.35 ¦  1:20.39    6.¦ 1:53.01    3.¦
M40          6. Calmbach Uli                        62 D-Donzdorf                  3:43.10,8     20.37,5    (44)    5.17 ¦  1:33.07    5.¦ 2:10.03    7.¦
M40         43. Heck Roland                         63 D-Dossenheim                4:43.28,0   1:20.54,7   (485)    6.43 ¦  1:53.08   44.¦ 2:50.20   47.¦
F40          5. Lorenz Brigitte                     64 D-Dossenheim                4:43.48,2     43.23,2   (496)    6.43 ¦  1:53.08    5.¦ 2:50.40    7.¦
M50         52. Näke Joachim                        53 D-Dresden                   5:41.37,4   2:08.30,1   (311)    8.05 ¦  2:18.00   63.¦ 3:23.37   50.¦
M40         62. Spoerl Wolfgang                     61 D-Düsseldorf                5:13.53,5   1:51.20,2   (387)    7.26 ¦  2:04.22   66.¦ 3:09.31   64.¦
F45         13. Satzinger Maria                     60 D-Ebermannstadt             6:09.38,8   2:00.04,6   (358)    8.45 ¦  2:30.15   15.¦ 3:39.23   13.¦
M40         99. Satzinger Rainer                    61 D-Ebermannstadt             6:17.29,7   2:54.56,4   (359)    8.56 ¦  2:30.15  105.¦ 3:47.14   93.¦
M55         34. Seckelmann Guenter                  48 D-Eppelborn                 6:32.53,2   2:14.49,7   (383)    9.18 ¦  2:41.55   36.¦ 3:50.57   33.¦
M50         19. Zeltner Markus                      55 D-Erbach                    4:44.56,7   1:11.49,4   (437)    6.45 ¦  1:54.25   20.¦ 2:50.31   20.¦
M20         70. Gugelmann Christian                 75 D-Erlangen                  4:38.01,6   1:33.41,8   (200)    6.35 ¦  1:49.43   70.¦ 2:48.18   78.¦
M20         62. Rittmaier Markus                    75 D-Erlangen                  4:31.18,4   1:26.58,6   (348)    6.25 ¦  1:49.43   69.¦ 2:41.35   62.¦
M45         27. Rauenbühler Dieter                  60 D-Ettlingen                 4:49.21,6     53.08,5   (340)    6.51 ¦  2:00.45   42.¦ 2:48.35   19.¦
M50         39. Weber Bernd                         55 D-Ettlingen                 5:15.34,5   1:42.27,2   (416)    7.28 ¦  2:04.11   40.¦ 3:11.23   40.¦
M40         93. Römer Heinz-Peter                   62 D-Filderstadt               6:06.05,0   2:43.31,7   (352)    8.40 ¦  2:13.43   83.¦ 3:52.22   98.¦
M20         94. Göttmann Alexander                  66 D-Frankfurt                 4:58.51,5   1:54.31,7   (195)    7.04 ¦  2:03.22  120.¦ 2:55.29   90.¦
M20        102. Maleika Andreas                     69 D-Frankfurt                 5:03.19,8   1:59.00,0   (498)    7.11 ¦  2:02.46  117.¦ 3:00.33   97.¦
M20        123. Näke Kai                            76 D-Frankfurt am Main         5:20.06,9   2:15.47,1   (312)    7.35 ¦  2:18.00  140.¦ 3:02.06  100.¦
M45         47. Roth Klaus-Peter                    59 D-Frankfurt am Main         5:13.18,7   1:17.05,6   (353)    7.25 ¦  1:58.53   38.¦ 3:14.25   55.¦
M20        139. Werle Marc                          68 D-Frankfurt am Main         6:07.10,0   3:02.50,2   (420)    8.42 ¦  2:27.14  145.¦ 3:39.55  139.¦
M40         64. Kollmann Friedrich W.               62 D-Freiburg                  5:14.44,1   1:52.10,8   (263)    7.27 ¦  2:13.47   84.¦ 3:00.56   58.¦
M40         46. Lindenbeck Christof                 62 D-Freiburg                  4:48.16,0   1:25.42,7   (283)    6.49 ¦  2:02.31   58.¦ 2:45.44   40.¦
M20         52. Fellermeier Christian, D-Freilassin 72 SC Ainring / Team Riffelb   4:24.33,0   1:20.13,2   (452)    6.16 ¦  1:51.35   76.¦ 2:32.57   41.¦
M40         77. Rudholzer Heinrich                  63 D-Freilassing               5:29.35,5   2:07.02,2   (512)    7.48 ¦  2:09.02   77.¦ 3:20.32   78.¦
M20         17. Tassani-Prell Stefan, D-Freilassing 70 SC Ainring/Team Riffelber   3:42.57,7     38.37,9     (6)    5.17 ¦  1:26.42   11.¦ 2:16.15   21.¦
M65          4. Benninger Eugen                     35 D-Friedrichshafen           5:45.18,0   1:03.38,2    (42)    8.11 ¦  2:15.40    5.¦ 3:29.38    5.¦
M45         11. Wilkowski Ralf                      60 D-Geisenbrunn               4:26.30,8     30.17,7   (426)    6.18 ¦  1:51.17   15.¦ 2:35.13    9.¦
M20        119. Schönfelder Thilo                   70 D-Gerlingen                 5:17.38,0   2:13.18,2   (372)    7.31 ¦  2:04.55  123.¦ 3:12.42  121.¦
M40         42. Gansen André                        63 D-Gummersbach               4:37.54,4   1:15.21,1   (185)    6.35 ¦  1:49.02   34.¦ 2:48.52   44.¦
M40         75. Stief Udo                           61 D-Gütersloh                 5:26.12,6   2:03.39,3   (392)    7.43 ¦  2:19.25   92.¦ 3:06.47   62.¦
M55          4. Maier Ludwig                        49 D-Habach                    4:37.04,7     19.01,2   (294)    6.33 ¦  1:55.51   10.¦ 2:41.13    4.¦
M45         38. Vorrath Uwe                         56 D-Hagenow                   4:58.59,9   1:02.46,8   (412)    7.05 ¦  2:00.23   41.¦ 2:58.36   37.¦
F20         21. Lukas Kirsten Miriam                74 D-Haldenwang                5:15.45,3   1:21.18,9   (292)    7.28 ¦  2:05.31   22.¦ 3:10.13   21.¦
M40         11. Dr. Reissner Peter                  63 D-Haldenwang                3:54.49,0     32.15,7   (343)    5.33 ¦  1:35.19    7.¦ 2:19.29   11.¦
M20        116. Rückwardt Jörg                      68 D-Halle                     5:14.01,5   2:09.41,7   (357)    7.26 ¦  2:03.50  121.¦ 3:10.10  115.¦
M20        118. Mueller Thomas                      66 D-Hamburg                   5:14.31,4   2:10.11,6   (304)    7.27 ¦  2:01.07  110.¦ 3:13.23  123.¦
M55         12. Bunzel Walter                       49 D-Heiningen                 4:58.27,1     40.23,6   (454)    7.04 ¦  2:02.55   16.¦ 2:55.32   11.¦
F55          1. Bartsch Karin                       48 D-Herrsching                5:40.34,8       -----   (590)    8.04 ¦  2:18.37    3.¦ 3:21.57    1.¦
F50          7. Tatzl Helga                         52 D-Herrsching                6:16.10,4     51.56,3   (589)    8.54 ¦  2:18.43    5.¦ 3:57.27    8.¦
M20         28. Weber Rüdiger                       67 D-Herxheim                  4:03.36,9     59.17,1   (642)    5.46 ¦  1:36.35   28.¦ 2:27.01   35.¦
M50         53. Radtke Reiner                       52 D-Hümmel                    5:46.29,7   2:13.22,4   (338)    8.12 ¦  2:16.49   60.¦ 3:29.40   53.¦
M45         67. Althaus Stefan                      58 D-Hüttenberg                5:42.59,0   1:46.45,9   (666)    8.07 ¦  2:12.15   60.¦ 3:30.43   69.¦
M50          2. Oesterling Klaus                    54 D-Kamen                     3:57.41,2     24.33,9    (59)    5.37 ¦  1:36.50    2.¦ 2:20.51    3.¦
F40         18. Georgi Heidi                        63 D-Karlsruhe                 5:20.19,5   1:19.54,5   (188)    7.35 ¦  2:14.03   18.¦ 3:06.15   15.¦
M40         48. Protze Peter                        63 D-Karlsruhe                 4:50.41,9   1:28.08,6   (336)    6.53 ¦  1:55.57   48.¦ 2:54.44   51.¦
M45         19. Sallak Ohannes                      60 D-Karlsruhe                 4:41.49,8     45.36,7   (513)    6.40 ¦  1:54.06   24.¦ 2:47.43   18.¦
M40         83. Hiekel Ronny                        64 D-Kaufering                 5:42.19,2   2:19.45,9   (217)    8.06 ¦  2:13.52   85.¦ 3:28.27   84.¦
M45         33. Marin Jan                           60 D-Kerken                    4:51.46,9     55.33,8   (296)    6.54 ¦  2:01.09   45.¦ 2:50.37   25.¦
F20         14. Cruschwitz Katrin                   73 D-Kiefersfelden             4:34.09,3     39.42,9   (147)    6.29 ¦  1:57.42   17.¦ 2:36.26   12.¦
M50         61. Keil Klaus-Peter                    54 D-Kiel                      5:59.11,7   2:26.04,4   (256)    8.30 ¦  2:12.36   51.¦ 3:46.34   61.¦
F45         10. Dr. Wetzel Susanne                  59 D-Kiel                      5:31.06,3   1:21.32,1   (422)    7.50 ¦  2:12.36    8.¦ 3:18.29   10.¦
M20        108. Rolf Schulte                        80 D-Kirchhundem               5:06.49,5   2:02.29,7   (608)    7.16 ¦  2:02.37  116.¦ 3:04.12  102.¦
M40         68. Nussbaum Helmut                     64 D-Kissing                   5:20.03,3   1:57.30,0   (611)    7.35 ¦  2:04.52   67.¦ 3:15.11   73.¦
M20         49. Sobieroj Matthias                   66 D-Köln                      4:23.31,2   1:19.11,4   (386)    6.14 ¦  1:47.17   59.¦ 2:36.13   46.¦
F40          7. Biesheuvel Lynn                     62 D-Königstein                4:46.35,5     46.10,5   (542)    6.47 ¦  1:54.40    6.¦ 2:51.54    8.¦
M50         59. Frech Hans-Martin                   54 D-Lahnau                    5:57.22,8   2:24.15,5   (553)    8.28 ¦  2:33.01   70.¦ 3:24.21   51.¦
M60         13. Dienes Walter                       42 D-Landau                    5:36.57,5   1:03.14,4   (153)    7.59 ¦  2:11.22    9.¦ 3:25.35   16.¦
M45         31. Hoffmann Franz                      56 D-Landau                    4:50.22,2     54.09,1   (223)    6.52 ¦  1:57.49   33.¦ 2:52.32   28.¦
M55         36. Kallinger Karl                      49 D-Landshut                  6:50.03,8   2:32.00,3   (250)    9.43 ¦  2:27.55   32.¦ 4:22.08   36.¦
M20        144. Kallinger Matthias                  73 D-Landshut                  6:50.05,2   3:45.45,4   (251)    9.43 ¦  2:27.55  146.¦ 4:22.09  142.¦
M60         17. Jaeger Hardy                        45 D-Langenargen               5:56.04,0   1:22.20,9   (236)    8.26 ¦  2:32.59   21.¦ 3:23.04   14.¦
M20        138. Jaeger Thomas                       73 D-Langenargen               5:56.04,0   2:51.44,2   (237)    8.26 ¦  2:42.19  147.¦ 3:13.44  127.¦
F20         29. Mory Michaela                       68 D-Langenargen               7:07.57,4   3:13.31,0   (302)   10.08 ¦  2:42.20   30.¦ 4:25.37   29.¦
M50         66. Brüsch Reinhard, D-Leichlingen      52 TV Witzhelden               6:07.19,5   2:34.12,2   (451)    8.42 ¦  2:08.49   47.¦ 3:58.30   67.¦
M20        106. Schmelter Ralf                      80 D-Lennestadt                5:06.49,4   2:02.29,6   (606)    7.16 ¦  2:02.27  114.¦ 3:04.21  105.¦
M45         44. Kuropka Alexander                   56 D-Lichtenau                 5:09.59,5   1:13.46,4   (271)    7.20 ¦  2:02.30   46.¦ 3:07.29   44.¦
M55         15. Müller Heinz-Jürgen                 49 D-Lichtenstein              5:08.45,8     50.42,3   (305)    7.19 ¦  2:12.57   23.¦ 2:55.48   12.¦
M45         60. Möck Wolfgang                       57 D-Linkenheim-Hochstetten    5:27.21,0   1:31.07,9   (300)    7.45 ¦  2:14.03   62.¦ 3:13.17   52.¦
M40         96. Hippchen Klaus-Peter                63 D-Mainz                     6:10.18,3   2:47.45,0   (220)    8.46 ¦  2:23.49  103.¦ 3:46.28   92.¦
M40         61. Schaefer Markus                     65 D-Mammelzen                 5:11.44,5   1:49.11,2   (514)    7.23 ¦  2:01.50   54.¦ 3:09.53   65.¦
F20          3. Alter Julia, D-Mannheim             72 TV Mannheim-Rheinau         3:59.13,7      4.47,3    (22)    5.40 ¦  1:42.19    6.¦ 2:16.54    2.¦
M45         74. Traeger Bodo                        58 D-Mannheim                  6:18.00,5   2:21.47,4   (573)    8.57 ¦  2:24.48   73.¦ 3:53.12   73.¦
M20        127. Schödl Stefan                       81 D-Memmelsdorf               5:22.24,9   2:18.05,1   (370)    7.38 ¦  2:08.50  128.¦ 3:13.34  126.¦
M20         69. Hoffmann Daniel                     67 D-Merzig                    4:37.41,7   1:33.21,9   (222)    6.34 ¦  1:52.35   84.¦ 2:45.06   70.¦
M20        131. Lauer Michael                       66 D-Merzig                    5:26.44,9   2:22.25,1   (278)    7.44 ¦  1:52.36   85.¦ 3:34.08  136.¦
M40         51. Schumann Gert                       62 D-Michelbach                4:55.48,2   1:33.14,9   (378)    7.00 ¦  2:01.50   53.¦ 2:53.57   50.¦
M50         10. Allmann Volker                      55 D-Michelstadt               4:23.39,2     50.31,9   (104)    6.14 ¦  1:51.05   17.¦ 2:32.34    8.¦
M45         20. Köbler Wilfried                     60 D-Michelstadt               4:41.54,2     45.41,1   (490)    6.40 ¦  1:52.38   20.¦ 2:49.15   22.¦
M50         47. Schmid Gerhard                      52 D-Miesbach                  5:29.00,0   1:55.52,7   (440)    7.47 ¦  2:04.37   41.¦ 3:24.22   52.¦
M40         37. Jago Andreas                        62 D-Monheim am Rhein          4:32.34,8   1:10.01,5   (238)    6.27 ¦  1:54.06   45.¦ 2:38.28   34.¦
M45         61. Klatt Dirk                          57 D-Montabaur                 5:29.30,0   1:33.16,9   (604)    7.48 ¦  2:14.13   64.¦ 3:15.16   58.¦
M50         28. Brunnmeier Wolfram                  53 D-Mülheim                   4:58.49,8   1:25.42,5   (132)    7.04 ¦  2:01.48   33.¦ 2:57.01   25.¦
M45         54. Botz Otto                           60 D-München                   5:22.26,6   1:26.13,5   (123)    7.38 ¦  2:16.24   71.¦ 3:06.02   42.¦
M50         32. Feidel Dieter                       53 D-München                   5:08.48,2   1:35.40,9   (172)    7.19 ¦  2:03.28   36.¦ 3:05.20   34.¦
M45         48. Frey Jürgen                         58 D-München                   5:13.55,0   1:17.41,9   (477)    7.26 ¦  2:01.00   43.¦ 3:12.54   51.¦
M55         20. Laier Karl-Heinz                    49 D-München                   5:31.59,7   1:13.56,2   (272)    7.52 ¦  2:09.28   20.¦ 3:22.31   23.¦
M65          3. Naumann Dieter                      39 D-München                   5:05.37,4     23.57,6    (58)    7.14 ¦  2:02.40    3.¦ 3:02.57    2.¦
M20        106. Rübsaamen Carsten                   81 D-Neumarkt                  5:06.49,4   2:02.29,6   (607)    7.16 ¦  2:02.36  115.¦ 3:04.12  103.¦
M50         23. Gartz Alfred                        55 D-Nürnberg                  4:49.42,5   1:16.35,2   (186)    6.51 ¦  1:58.30   30.¦ 2:51.11   21.¦
M45          5. Getto Albert, D-Oberotterbach       56 TV Bad Bergzabern           4:11.50,1     15.37,0   (189)    5.58 ¦  1:36.48    3.¦ 2:35.02    8.¦
M20         68. Weber Steffen                       69 D-Otterberg                 4:37.19,5   1:32.59,7   (418)    6.34 ¦  1:52.22   82.¦ 2:44.56   69.¦
F20         10. Tassani-Prell Barbara, D-Piding     73 SC Ainring/Team Riffelber   4:24.33,1     30.06,7    (36)    6.16 ¦  1:51.35   12.¦ 2:32.57    8.¦
F50          5. Engel Gabriele                      51 D-Remchingen                6:09.28,4     45.14,3   (167)    8.45 ¦  2:30.46    7.¦ 3:38.42    5.¦
M40         97. Rocholl Lutz                        61 D-Remscheid                 6:14.17,5   2:51.44,2   (350)    8.52 ¦  2:23.31  102.¦ 3:50.46   97.¦
M50         67. Wirths Achim                        52 D-Remscheid                 6:14.07,0   2:40.59,7   (429)    8.51 ¦  2:23.30   69.¦ 3:50.36   65.¦
M50         18. Adam Nikolaos                       55 D-Reutlingen                4:42.58,0   1:09.50,7   (102)    6.42 ¦  1:54.18   19.¦ 2:48.39   19.¦
M45         12. Lang Günther, D-Reutlingen          56 IGL Reutlingen              4:28.29,6     32.16,5   (275)    6.21 ¦  1:49.37   11.¦ 2:38.52   12.¦
M55          5. Stary Peter, D-Reutlingen           49 IGL Reutlingen              4:39.27,6     21.24,1    (64)    6.37 ¦  1:49.07    4.¦ 2:50.20    5.¦
M45         39. Küpferle Richard                    58 D-Rheinmünster              4:59.47,2   1:03.34,1   (270)    7.06 ¦  1:56.05   30.¦ 3:03.41   41.¦
F40         10. Melcher Judith                      63 D-Rheinstetten              4:52.32,8     52.07,8   (499)    6.55 ¦  1:56.40    8.¦ 2:55.52   10.¦
M40         29. Klink Ralf                          65 D-Riedstadt                 4:18.00,4     55.27,1   (260)    6.06 ¦  1:44.19   27.¦ 2:33.40   29.¦
F20          1. Schmitz Sylke                       67 D-Rottenburg                3:54.26,4       -----    (26)    5.33 ¦  1:41.28    5.¦ 2:12.58    1.¦
F45          3. Kazior Kornelia                     58 D-Rottweil                  4:51.28,7     41.54,5   (254)    6.54 ¦  1:56.01    2.¦ 2:55.27    3.¦
M50         27. Kalmbach Joachim                    55 D-Rülzheim                  4:58.14,2   1:25.06,9   (643)    7.04 ¦  1:56.47   24.¦ 3:01.26   30.¦
F50          4. Maassen Ursula                      55 D-Schönau                   5:44.11,6     19.57,5    (56)    8.09 ¦  2:14.04    3.¦ 3:30.07    4.¦
M45         69. Schelshorn Andreas                  60 D-Schönau                   5:44.11,6   1:47.58,5   (364)    8.09 ¦  2:14.03   63.¦ 3:30.07   68.¦
M40         49. Schäfer Uwe                         64 D-Schorndorf                4:51.25,0   1:28.51,7   (361)    6.54 ¦  1:50.48   37.¦ 3:00.36   57.¦
M45          7. Hiller Rainer                       59 D-Schwäbisch Gmünd          4:17.24,0     21.10,9   (218)    6.06 ¦  1:44.52    7.¦ 2:32.31    7.¦
M40        ---  Krause Kai                          64 D-Schwäbisch Gmünd          1:34.49,8     Zermatt   (267)    ---- ¦  1:34.49    6.¦    ----  ----¦
F45         12. Drapp-Mitzel Barbara                57 D-Sinzheim                  5:49.23,1   1:39.48,9   (158)    8.16 ¦  2:19.00   12.¦ 3:30.22   12.¦
M45         56. Göhring Stefan                      56 D-Sölden                    5:24.47,1   1:28.34,0   (192)    7.41 ¦  2:15.58   69.¦ 3:08.49   48.¦
M55         25. Weiss Erhard                        50 D-Stettfeld                 5:47.34,6   1:29.31,1   (443)    8.14 ¦  2:14.10   24.¦ 3:33.24   27.¦
M45         17. Rieß Martin                         60 D-Straubenhardt             4:39.47,5     43.34,4   (346)    6.37 ¦  1:54.27   26.¦ 2:45.20   15.¦
M55         28. Kwiotek Achim                       49 D-Stuttgart                 5:58.21,8   1:40.18,3   (587)    8.29 ¦  2:07.58   18.¦ 3:50.23   32.¦
M20         40. Lehmann Falco                       70 D-Stuttgart                 4:14.04,2   1:09.44,4   (281)    6.01 ¦  1:38.47   32.¦ 2:35.16   44.¦
M60         15. Wurth Hans Max                      45 D-Stuttgart                 5:48.01,7   1:14.18,6   (432)    8.14 ¦  2:24.33   18.¦ 3:23.28   15.¦
M40        ---  Bütow Rainer                        61 D-Swisttal                  2:47.26,1     Zermatt   (654)    ---- ¦  2:47.26  106.¦    ----  ----¦
M50        ---  Barheier Gerold                     55 D-Todtnau                   1:59.46,7     Zermatt   (115)    ---- ¦  1:59.46   31.¦    ----  ----¦
M45         73. Kraus Olaf                          56 D-Troisdorf                 6:17.22,4   2:21.09,3   (266)    8.56 ¦  2:11.39   59.¦ 4:05.42   75.¦
F20         17. Piche Eva                           72 D-Tübingen                  4:52.58,7     58.32,3   (332)    6.56 ¦  1:56.09   16.¦ 2:56.49   18.¦
M20         50. Schuck Nils                         72 D-Tübingen                  4:23.46,8   1:19.27,0   (376)    6.15 ¦  1:47.18   60.¦ 2:36.28   47.¦
M20        140. van der Paard Hilko                 71 D-Uelsen                    6:18.14,0   3:13.54,2   (408)    8.57 ¦  1:47.04   56.¦ 4:31.09  144.¦
M60          2. Linsenmaier Werner                  43 D-Uhingen                   4:45.50,3     12.07,2    (67)    6.46 ¦  1:54.36    3.¦ 2:51.13    2.¦
F40         16. Himmelseher Sabina                  65 D-Ulm                       5:19.26,6   1:19.01,6   (672)    7.34 ¦  2:07.32   16.¦ 3:11.54   18.¦
F40         15. Schäuble Marianne                   62 D-Utzenfeld                 5:14.30,2   1:14.05,2   (362)    7.27 ¦  2:01.22   12.¦ 3:13.07   19.¦
M40         41. Wietzel Peter                       65 D-Utzenfeld                 4:35.46,1   1:13.12,8   (425)    6.32 ¦  1:51.11   38.¦ 2:44.34   38.¦
M55         24. Dr. Lindemeyer Harald               49 D-Vellmar                   5:41.03,6   1:23.00,1   (282)    8.04 ¦  2:17.34   27.¦ 3:23.28   24.¦
F60          4. Alter Helga                         45 D-Viernheim                 5:56.31,9   1:14.15,5   (105)    8.26 ¦  2:26.32    5.¦ 3:29.59    4.¦
M45          4. Hütter Dietmar                      56 D-Viernheim                 4:03.06,0      6.52,9    (52)    5.45 ¦  1:38.15    5.¦ 2:24.50    4.¦
M40         18. Hollunder Bernhard                  63 D-Waldkirch                 4:04.29,4     41.56,1   (615)    5.47 ¦  1:36.43   10.¦ 2:27.45   21.¦
M20         89. Hafner Joerg                        73 D-Wedel                     4:52.14,8   1:47.55,0   (205)    6.55 ¦  2:11.14  130.¦ 2:41.00   60.¦
F20         24. Seemann Silke                       66 D-Wellendingen              5:41.14,1   1:46.47,7   (384)    8.05 ¦  2:16.50   24.¦ 3:24.23   24.¦
M45         25. Stürzl Martin                       58 D-Wermelskirchen            4:47.23,4     51.10,3   (525)    6.48 ¦  1:51.45   17.¦ 2:55.38   33.¦
M55          3. Veith Peter                         50 D-Wilnsdorf                 4:28.47,8     10.44,3   (409)    6.22 ¦  1:50.45    5.¦ 2:38.02    3.¦
M50         34. Behr Wolfgang                       51 D-Wörth                     5:09.13,8   1:36.06,5   (640)    7.19 ¦  1:55.18   22.¦ 3:13.55   42.¦
M50         24. Kistner Klaus                       53 D-Wörth                     4:53.05,0   1:19.57,7   (639)    6.56 ¦  1:56.47   24.¦ 2:56.17   24.¦
M40        ---  Seerau Roland                       61 D-Xanten                    2:14.13,7     Zermatt   (522)    ---- ¦  2:14.13   86.¦    ----  ----¦
M20         56. Kuderer Rainer                      71 D-Zell a.H.                 4:27.42,0   1:23.22,2   (268)    6.20 ¦  1:49.41   68.¦ 2:38.01   53.¦
M40         20. Kuderer Bernhard                    65 D-Zell am Harmersbach       4:08.20,0     45.46,7   (556)    5.53 ¦  1:46.55   31.¦ 2:21.24   14.¦
M60         21. Hufnagl Manfred                     43 D-Zorneding                 6:32.52,8   1:59.09,7   (227)    9.18 ¦  2:41.56   24.¦ 3:50.56   20.¦
F60          5. Nowack Helga                        43 D-Zorneding                 6:00.20,3   1:18.03,9   (315)    8.32 ¦  2:22.36    4.¦ 3:37.44    5.¦
M60         16. Nowack Manfred                      45 D-Zorneding                 5:48.49,1   1:15.06,0   (316)    8.16 ¦  2:19.21   16.¦ 3:29.27   17.¦
F45          4. Baumann Angelika                    57 D-Zwickau                   5:16.02,6   1:06.28,4   (116)    7.29 ¦  2:13.20   10.¦ 3:02.42    4.¦

Total 181



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.