4. Zermatt Marathon - nach Name "S"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr    Ø/km ¦ klaus-Zermatt ¦tt-Riffelberg ¦
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M45         19. Sallak Ohannes                      60 D-Karlsruhe                 4:41.49,8     45.36,7   (513)    6.40 ¦  1:54.06   24.¦ 2:47.43   18.¦
F45         13. Satzinger Maria                     60 D-Ebermannstadt             6:09.38,8   2:00.04,6   (358)    8.45 ¦  2:30.15   15.¦ 3:39.23   13.¦
M40         99. Satzinger Rainer                    61 D-Ebermannstadt             6:17.29,7   2:54.56,4   (359)    8.56 ¦  2:30.15  105.¦ 3:47.14   93.¦
F45         16. Scamozzi Patricia                   59 I-Chiuro                    6:23.17,5   2:13.43,3   (588)    9.05 ¦  2:22.35   13.¦ 4:00.42   17.¦
M60          4. Schädlich Rainer                    45 D-Berlin                    5:04.55,6     31.12,5   (360)    7.13 ¦  2:11.54   10.¦ 2:53.00    3.¦
M40         61. Schaefer Markus                     65 D-Mammelzen                 5:11.44,5   1:49.11,2   (514)    7.23 ¦  2:01.50   54.¦ 3:09.53   65.¦
M40         49. Schäfer Uwe                         64 D-Schorndorf                4:51.25,0   1:28.51,7   (361)    6.54 ¦  1:50.48   37.¦ 3:00.36   57.¦
M20         84. Schaller Daniel                     74 Embd                        4:45.54,5   1:41.34,7   (638)    6.46 ¦  1:56.08   95.¦ 2:49.46   81.¦
F40         15. Schäuble Marianne                   62 D-Utzenfeld                 5:14.30,2   1:14.05,2   (362)    7.27 ¦  2:01.22   12.¦ 3:13.07   19.¦
M20         30. Scheiwiller Guy                     67 Schindellegi                4:03.57,6     59.37,8   (363)    5.46 ¦  1:33.07   22.¦ 2:30.50   39.¦
F60          2. Scheiwiller Margreth                41 Amriswil                    5:34.09,4     51.53,0    (63)    7.55 ¦  2:16.06    3.¦ 3:18.03    2.¦
M45         69. Schelshorn Andreas                  60 D-Schönau                   5:44.11,6   1:47.58,5   (364)    8.09 ¦  2:14.03   63.¦ 3:30.07   68.¦
F20         19. Schenk Susanne                      66 Roggwil BE                  4:58.36,0   1:04.09,6   (565)    7.04 ¦  1:59.48   19.¦ 2:58.48   19.¦
M45         13. Schenker Toni                       56 Däniken SO                  4:30.32,1     34.19,0   (365)    6.24 ¦  1:45.22    8.¦ 2:45.09   14.¦
M40         12. Scherrer Kurt                       62 Oberwald                    3:58.14,7     35.41,4   (645)    5.38 ¦  1:37.37   16.¦ 2:20.37   13.¦
F40          9. Schertle Renate                     64 D-Bad Reichenhall           4:49.15,4     48.50,4   (515)    6.51 ¦  1:51.26    3.¦ 2:57.48   11.¦
M20         95. Schild Christian                    75 Wilderswil                  4:58.59,4   1:54.39,6   (366)    7.05 ¦  1:55.59   93.¦ 3:03.00  101.¦
M50         26. Schilling Hans                      53 Islikon                     4:54.58,6   1:21.51,3   (367)    6.59 ¦  1:54.26   21.¦ 3:00.32   28.¦
M55         17. Schlup René                         50 Horgen                      5:20.07,7   1:02.04,2   (660)    7.35 ¦  2:12.04   22.¦ 3:08.03   16.¦
M40         27. Schmadalla Thomas                   62 D-Aachen                    4:17.22,0     54.48,7   (368)    6.05 ¦  1:43.46   26.¦ 2:33.36   28.¦
M20        106. Schmelter Ralf                      80 D-Lennestadt                5:06.49,4   2:02.29,6   (606)    7.16 ¦  2:02.27  114.¦ 3:04.21  105.¦
M20         36. Schmid Christian                    67 Berikon                     4:08.05,1   1:03.45,3   (626)    5.52 ¦  1:45.43   52.¦ 2:22.21   26.¦
M50         47. Schmid Gerhard                      52 D-Miesbach                  5:29.00,0   1:55.52,7   (440)    7.47 ¦  2:04.37   41.¦ 3:24.22   52.¦
F20         13. Schmid Isabel                       79 Walchwil                    4:32.09,4     37.43,0    (35)    6.26 ¦  1:49.51   10.¦ 2:42.18   14.¦
M20         41. Schmid Martin                       77 Glis                        4:15.04,8   1:10.45,0   (516)    6.02 ¦  1:49.51   71.¦ 2:25.13   31.¦
F50          6. Schmid Nicole                       52 Anzère                      6:10.48,1     46.34,0   (517)    8.47 ¦  2:27.10    6.¦ 3:43.37    6.¦
M40         17. Schmidig Paul                       62 Muotathal                   4:03.22,1     40.48,8   (567)    5.46 ¦  1:38.20   18.¦ 2:25.02   17.¦
M40         19. Schmidt Klaus, Brig                 65 Laufteam Goms               4:06.36,0     44.02,7   (568)    5.50 ¦  1:40.30   21.¦ 2:26.05   20.¦
M50         58. Schmidt Leander                     52 Visp                        5:54.13,7   2:21.06,4   (369)    8.23 ¦  2:20.06   67.¦ 3:34.06   57.¦
F20          1. Schmitz Sylke                       67 D-Rottenburg                3:54.26,4       -----    (26)    5.33 ¦  1:41.28    5.¦ 2:12.58    1.¦
M40         85. Schnider Christian                  63 Collombey                   5:43.42,4   2:21.09,1   (518)    8.08 ¦  2:16.35   87.¦ 3:27.06   83.¦
M50         29. Schnidrig Kurt                      53 Ried-Brig                   5:00.25,4   1:27.18,1   (591)    7.07 ¦  1:50.15   14.¦ 3:10.09   39.¦
M40         65. Schnidrig Otto                      63 Grächen                     5:16.15,7   1:53.42,4   (441)    7.29 ¦  2:05.08   68.¦ 3:11.07   66.¦
M45         58. Schnidrig Roland                    57 Grächen                     5:25.55,6   1:29.42,5   (519)    7.43 ¦  2:09.19   58.¦ 3:16.35   59.¦
M20        127. Schödl Stefan                       81 D-Memmelsdorf               5:22.24,9   2:18.05,1   (370)    7.38 ¦  2:08.50  128.¦ 3:13.34  126.¦
F20         15. Schöke Dagmar                       70 Bern                        4:42.06,3     47.39,9   (371)    6.41 ¦  1:51.41   13.¦ 2:50.24   16.¦
M20        119. Schönfelder Thilo                   70 D-Gerlingen                 5:17.38,0   2:13.18,2   (372)    7.31 ¦  2:04.55  123.¦ 3:12.42  121.¦
M20        112. Schraut Kilian                      67 D-Battenberg                5:12.25,8   2:08.06,0   (374)    7.24 ¦  2:01.30  111.¦ 3:10.55  118.¦
M40         30. Schröder Dieter                     61 A-Söll                      4:23.02,4   1:00.29,1   (375)    6.14 ¦  1:51.21   40.¦ 2:31.41   26.¦
M45         49. Schubnell Stefan                    59 Worb                        5:15.10,0   1:18.56,9   (569)    7.28 ¦  2:06.37   54.¦ 3:08.32   45.¦
M20         50. Schuck Nils                         72 D-Tübingen                  4:23.46,8   1:19.27,0   (376)    6.15 ¦  1:47.18   60.¦ 2:36.28   47.¦
M40         15. Schulze Peter                       64 Bolligen                    4:02.41,8     40.08,5   (612)    5.45 ¦  1:40.39   22.¦ 2:22.02   16.¦
M40         51. Schumann Gert                       62 D-Michelbach                4:55.48,2   1:33.14,9   (378)    7.00 ¦  2:01.50   53.¦ 2:53.57   50.¦
M40         50. Schürmann Toni                      61 Muttenz                     4:52.54,7   1:30.21,4   (379)    6.56 ¦  2:04.01   65.¦ 2:48.53   45.¦
M45         42. Schwaller Marcel                    58 Bolken                      5:07.00,3   1:10.47,2   (653)    7.16 ¦  1:57.49   34.¦ 3:09.10   49.¦
M55         16. Schwegler Klaus                     50 Allenwinden                 5:11.42,7     53.39,2   (521)    7.23 ¦  2:01.19   13.¦ 3:10.23   17.¦
F20         20. Schwegler Petra                     74 Zug                         5:03.21,6   1:08.55,2   (380)    7.11 ¦  2:00.35   20.¦ 3:02.46   20.¦
M20         45. Schweinberger Bernd                 67 L-Luxembourg                4:22.07,4   1:17.47,6   (381)    6.12 ¦  1:45.15   50.¦ 2:36.52   48.¦
M50          9. Schwiete Peter                      54 Bettlach                    4:22.26,2     49.18,9   (382)    6.13 ¦  1:43.16    9.¦ 2:39.10   11.¦
M55         34. Seckelmann Guenter                  48 D-Eppelborn                 6:32.53,2   2:14.49,7   (383)    9.18 ¦  2:41.55   36.¦ 3:50.57   33.¦
F20         24. Seemann Silke                       66 D-Wellendingen              5:41.14,1   1:46.47,7   (384)    8.05 ¦  2:16.50   24.¦ 3:24.23   24.¦
M40        ---  Seerau Roland                       61 D-Xanten                    2:14.13,7     Zermatt   (522)    ---- ¦  2:14.13   86.¦    ----  ----¦
F20         16. Selzer Cornelia                     75 Gasel                       4:47.21,5     52.55,1   (523)    6.48 ¦  1:57.50   18.¦ 2:49.31   15.¦
F20          9. Senfter Irene                       71 I-Lana                      4:24.01,2     29.34,8   (667)    6.15 ¦  1:50.07   11.¦ 2:33.53   10.¦
M60         25. Sievers Helmut                      41 I-Rocca di Papa             7:16.20,2   2:42.37,1   (385)   10.20 ¦  2:48.03   25.¦ 4:28.16   25.¦
M45          9. Sigler Jörg, D-Ainring              57 SC Ainring                  4:24.00,5     27.47,4    (17)    6.15 ¦  1:33.08    1.¦ 2:50.52   26.¦
M45          1. Signer Stefan                       60 Appenzell                   3:56.13,1       -----   (570)    5.35 ¦  1:33.17    2.¦ 2:22.56    3.¦
M20         49. Sobieroj Matthias                   66 D-Köln                      4:23.31,2   1:19.11,4   (386)    6.14 ¦  1:47.17   59.¦ 2:36.13   46.¦
M40         62. Spoerl Wolfgang                     61 D-Düsseldorf                5:13.53,5   1:51.20,2   (387)    7.26 ¦  2:04.22   66.¦ 3:09.31   64.¦
M55          5. Stary Peter, D-Reutlingen           49 IGL Reutlingen              4:39.27,6     21.24,1    (64)    6.37 ¦  1:49.07    4.¦ 2:50.20    5.¦
M40         35. Staufer Daniel                      64 Grenchen                    4:29.56,9   1:07.23,6   (571)    6.23 ¦  1:44.47   29.¦ 2:45.09   39.¦
M45         70. Stefanovic Predrag                  60 Territet-Veytaux            5:52.21,3   1:56.08,2   (617)    8.21 ¦  2:08.23   56.¦ 3:43.57   71.¦
M50         36. Steiner Christian                   53 Kiesen                      5:11.59,8   1:38.52,5   (389)    7.23 ¦  2:08.08   42.¦ 3:03.51   33.¦
M20         24. Steinmann Jonas                     77 Bern                        3:55.36,7     51.16,9   (390)    5.35 ¦  1:36.57   30.¦ 2:18.39   23.¦
M20         90. Stephen Boyce                       68 GB-East Kilbride            4:53.16,9   1:48.57,1   (391)    6.57 ¦  1:57.12   98.¦ 2:56.04   91.¦
M40         75. Stief Udo                           61 D-Gütersloh                 5:26.12,6   2:03.39,3   (392)    7.43 ¦  2:19.25   92.¦ 3:06.47   62.¦
M40         44. Streilein-Hurni André               62 Spiez                       4:47.04,0   1:24.30,7   (572)    6.48 ¦  1:49.34   35.¦ 2:57.29   53.¦
M20        ---  Strohmaier Florian                  70 PL-Warschau 02-987          2:04.00,4     Zermatt   (393)    ---- ¦  2:04.00  122.¦    ----  ----¦
M40         92. Sturdy Clive                        63 Brig-Glis                   6:00.03,7   2:37.30,4   (524)    8.31 ¦  2:22.48   99.¦ 3:37.15   89.¦
M45         25. Stürzl Martin                       58 D-Wermelskirchen            4:47.23,4     51.10,3   (525)    6.48 ¦  1:51.45   17.¦ 2:55.38   33.¦
M20         53. Sudan Philippe                      78 Zürich                      4:25.23,7   1:21.03,9   (394)    6.17 ¦  1:49.15   66.¦ 2:36.08   45.¦

Total 71



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.