Mezza-Maratona Uomini

XXIII Maratona Ticino 2005 - Mezza-Maratona Uomini

 posto nome/località                       an squadra/località                tempo     ritardo    pett  cat/posto       Ø/km
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Boggini Ivan, Giubiasco             80 SAB Bellinzona              1:09.46,1       -----  (1006)  7        1.     3.18
    2. Turati Silvano, Stabio              72 SFG Stabio                  1:09.49,6      0.03,5  (1049)  7        2.     3.18
    3. Stampanoni Jonathan, Bigorio        70 USC Capriaschese            1:11.01,4      1.15,3  (1062)  7        3.     3.21
    4. Tschopp Marcel, Chur                74 TV Schaan                   1:11.06,0      1.19,9  (1048)  7        4.     3.22
    5. Volpone Ivan, I-Forno-valtrona      74 gs bognanco                 1:11.28,9      1.42,8  (1057)  7        5.     3.23
    6. Belfakir Abdelkader, I-Cittiglio VA 78 Marocco                     1:12.31,7      2.45,6  (2585)  7        6.     3.26
    7. Neve Emanuele, I-Gozzano            82 cover-mapei                 1:12.43,9      2.57,8  (1064)  7        7.     3.26
    8. Salinetti Michele, Cureglia         72 sam massagno                1:12.45,0      2.58,9  (1042)  7        8.     3.26
    9. Haldimann Stefan, Niederuzwil       79 SRS pro Sportler            1:13.10,6      3.24,5  (1020)  7        9.     3.28
   10. Argoub Salah, I-Laveno              82 Marocco                     1:13.16,7      3.30,6  (2584)  7        10.    3.28
   11. Bonelli Giovanni, I-Lurate Caccivio 64 Pro Piacenza                1:13.45,2      3.59,1  (1052)  8        1.     3.29
   12. Grundner Christian, D-Neufahr       68 TV Geiselhöri NG            1:14.07,0      4.20,9  (1074)  7        11.    3.30
   13. Callura Arnoldo, Ottenbach          67 TV Unterstrasse             1:14.09,9      4.23,8  (1091)  7        12.    3.30
   14. Gilardi Alessandro, I-Cremia (CO)   72 GSCSI Morbegno (SO)         1:14.12,5      4.26,4  (1019)  7        13.    3.31
   15. Gehring Lukas, Gossau SG            79 Volvogang                   1:14.17,9      4.31,8  (1055)  7        14.    3.31
   16. Testorelli Alain, Intragna          71 USC Capriaschese            1:15.02,0      5.15,9  (1046)  7        15.    3.33
   17. Moghini Fabrizio, Savosa            53 USC Capriaschese            1:15.03,0      5.16,9  (1089)  9        1.     3.33
   18. Walt Daniel, Uster                  73 LC Uster                    1:15.15,4      5.29,3  (1081)  7        16.    3.34
   19. Buzzi Alberto, Morbio Inferiore     72 Atl. Mendrisio              1:15.24,2      5.38,1  (1071)  7        17.    3.34
   20. Stocker Klaus, D-Fronreute          62 LG Welfen                   1:15.52,8      6.06,7  (1053)  8        2.     3.35
   21. Loser Roman, Richterswil            76 LG Benken                   1:15.54,5      6.08,4  (1061)  7        18.    3.35
   22. Ostini Igor, Locarno                73 VIRTUS Locarno              1:16.06,2      6.20,1  (1033)  7        19.    3.36
   23. Trapanese Filippo                   61 I-Lurate Caccivio CO        1:16.19,8      6.33,7  (3584)  8        3.     3.37
   24. El Gouzi Brahim, I-Lurago Marinoni  75 VS Nova Libertas            1:16.21,4      6.35,3  (3589)  7        20.    3.37
   25. Silvani Stefano, I-Villa di Chiaven 73 GP Valchiavenna             1:16.33,5      6.47,4  (1044)  7        21.    3.37
   26. Basoli Andrea, I-Taino (VA)         72 GP Miralago                 1:16.36,4      6.50,3  (2600)  7        22.    3.37
   27. Augustin Rudi, D-Scheidegg          58 Triathlon Lindenberg        1:17.14,5      7.28,4  (1077)  8        4.     3.39
   28. Binelli Paolo, I-Milano             63 Società Canottieri Milano   1:17.14,6      7.28,5  (1005)  8        5.     3.39
   29. Velti Mario, Mairengo               60 GP Leventina                1:17.27,5      7.41,4  (3537)  8        6.     3.40
   30. Bigalo Steve, I-Como                87 Pro Patria Milano           1:17.28,2      7.42,1  (1093)  11       1.     3.40
   31. Kaben Folke, D-Rheinfelden          73 USC Kiel                    1:17.29,9      7.43,8  (1024)  7        23.    3.40
   32. Valeretto Stefano, I-Varese         69 CRAL Aermacchi              1:17.33,1      7.47,0  (3294)  7        24.    3.40
   33. Gadola Giulio, Muzzano              86 SAM Massagno                1:17.38,6      7.52,5  (3109)  11       2.     3.40
   34. Bernasconi Fabio                    81 Lausanne                    1:17.39,5      7.53,4  (1070)  7        25.    3.40
   35. Rocco Salvatore, Uster              60 LG Uster                    1:17.53,3      8.07,2  (3541)  8        7.     3.41
   36. Bertolini Andrea, I-Luvinate (VA)   57 Atletica CRAL Aermacchi     1:17.57,7      8.11,6  (3031)  8        8.     3.41
   37. Puricelli Christian                 85 Porza                       1:18.05,2      8.19,1  (1037)  7        26.    3.42
   38. Bailly-Salins Tom, I-Taino          79 Miralago - Cadrezzate       1:18.17,3      8.31,2  (1056)  7        27.    3.42
   39. Locatelli Giovanni, I-Zanica BG     61 Runners Bergamo             1:18.34,5      8.48,4  (3530)  8        9.     3.43
   40. Schneller Tobias, D-Wangen          71 MTG Wangen                  1:18.49,2      9.03,1  (1087)  7        28.    3.44
   41. Hugenschmidt Jürgen                 56 D-Radolfzell                1:18.52,5      9.06,4  (1073)  8        10.    3.44
   42. Germann Rico, Strengelbach          71 Weishauptcycles             1:18.58,6      9.12,5  (1082)  7        29.    3.44
   43. Imbesi Antonio, Arzo                55 SFG Stabio                  1:19.09,4      9.23,3  (1022)  9        2.     3.45
   44. Chiera Franco, I-Torino             77 CUS Torino                  1:19.12,5      9.26,4  (1010)  7        30.    3.45
   45. Malgesini Piero, I-Cantù (CO)       57 Club del Mesdì              1:19.22,3      9.36,2  (1027)  8        11.    3.45
   46. Maggioni Massimo, Locarno           71 SAG                         1:19.33,7      9.47,6  (1026)  7        31.    3.46
   47. Schmieg Peter, D-Lindau             54 Tri Lindenberg              1:19.40,7      9.54,6  (1080)  9        3.     3.46
   48. Gadola Silvio, Muzzano              85 sam massagno                1:19.42,7      9.56,6  (1017)  7        32.    3.46
   49. De Meo Sergio, I-Ardenno            62 GS Valgerola                1:19.43,6      9.57,5  (3580)  8        12.    3.46
   50. Galeazzi Roberto                    68 Termine                     1:19.44,6      9.58,5  (1018)  7        33.    3.46
   51. Adelmann Bernd, D-Baienfurt         63 LG Welfen                   1:19.45,1      9.59,0  (1002)  8        13.    3.46
   52. Benojema Hamid, I-Fino Mornasco     70 US Nova Libertas            1:19.47,5     10.01,4  (3586)  7        34.    3.46
   53. Mazzola Carlo, I-Martinengo         66 Pol. La Torre               1:19.52,0     10.05,9  (3529)  7        35.    3.47
   54. Ghisleni Gabriele, Morbio Inferiore 63 ACLI Giuriati               1:19.55,6     10.09,5  (1063)  8        14.    3.47
   55. Bugna Maurizio, I-ClainoBBengt con  64 Atl. Lario                  1:19.59,4     10.13,3  (3528)  8        15.    3.47
   56. Caflisch Umberto, Viganello         64 sam massagno                1:20.00,3     10.14,2  (1008)  8        16.    3.47
   57. Ulber Wolfgang, Domat/Ems           63 Tri Team Calanda            1:20.03,9     10.17,8  (1050)  8        17.    3.47
   58. Stadnik Udo, D-Lindau               ?? Tri Lindenberg              1:20.04,8     10.18,7  (1078)  8        18.    3.47
   59. Pierobon Giovanni                   68 Pregassona                  1:20.08,8     10.22,7  (1035)  7        36.    3.47
   60. Nänne Francis                       67 Zürich                      1:20.11,0     10.24,9  (2261)  7        37.    3.48
   61. Cocconi Fabrizio, Locarno           71 Tri Team Ticino             1:20.12,6     10.26,5  (1011)  7        38.    3.48
   62. Klauser Philipp, Ebmatingen         73 TRIZO                       1:20.19,9     10.33,8  (1059)  7        39.    3.48
   63. Sosio Giulio, I-Bormio              65 Atletica Alta Valtellina    1:20.22,6     10.36,5  (1045)  8        19.    3.48
   64. Bammer Harald, D-Scheidegg          68 Laufteam Brunnenstube       1:20.25,5     10.39,4  (2495)  7        40.    3.48
   65. Ricchiuto Gianluigi, I-Verano Brian 65 Club del Mesdì              1:20.26,1     10.40,0  (2304)  8        20.    3.48
   66. Ferber Joe, D-Lindenberg            58 Tri-Lindenberg              1:20.27,4     10.41,3  (1079)  8        21.    3.48
   67. Fröhlicher Mirco                    81 Losone                      1:20.37,8     10.51,7  (2136)  7        41.    3.49
   68. Frigerio Mauro, I-Cantù (CO)        65 Club del Mesdì              1:20.38,6     10.52,5  (2135)  8        22.    3.49
   69. Koch Sepp                           61 Jonen                       1:20.44,2     10.58,1  (1100)  8        23.    3.49
   70. Rapetti Luca, I-Milano              62 Acli Giuriati Garimoldi     1:20.50,1     11.04,0  (2298)  8        24.    3.49
   71. Hanser Hubert, D-Meckenbeuren       52 TRI Lindenberg              1:20.50,6     11.04,5  (1076)  9        4.     3.49
   72. Trauter Axel, D-Giengen             62 LT Herbrechtingen           1:20.53,2     11.07,1  (2430)  8        25.    3.50
   73. Mazzotta Cosimo, Viganello          62 USC Capriaschese            1:20.57,4     11.11,3  (1058)  8        26.    3.50
   74. Hess Urs                            61 Ebikon                      1:21.01,0     11.14,9  (2568)  8        27.    3.50
   75. Rodi Carlo, I-Cantù (CO)            54 Club del Mesdì              1:21.03,4     11.17,3  (1039)  9        5.     3.50
   76. Ruedlinger Scott, Zürich            72 ASVZ Zürich                 1:21.03,6     11.17,5  (1041)  7        42.    3.50
   77. Selce Antonio                       58 I-Luino                     1:21.07,7     11.21,6  (3561)  8        28.    3.50
   78. Genovese Filippo                    61 Novaggio                    1:21.08,9     11.22,8  (1066)  8        29.    3.50
   79. Waldraff Thomas, D-Markdorf         60 TV Markdorf                 1:21.09,8     11.23,7  (1084)  8        30.    3.50
   80. Barozzi Riccardo, I-Luino           66 Luino Verbano Triathlon     1:21.13,0     11.26,9  (2013)  7        43.    3.50
   81. Birra Fiorenzo, Biasca              60 GP Leventina                1:21.13,8     11.27,7  (2039)  8        31.    3.51
   82. Bosio Vitaliano, I-Oltrona San Mame 59 Atletica Rovellasca         1:21.15,8     11.29,7  (3563)  8        32.    3.51
   83. Cozzi Andrea                        71 I-S. Bernardino Verbano     1:21.21,1     11.35,0  (2594)  7        44.    3.51
   84. Lanfranchi Natale                   64 Poschiavo                   1:21.21,7     11.35,6  (2206)  8        33.    3.51
   85. Rickli Eric                         62 Genève                      1:21.25,5     11.39,4  (2407)  8        34.    3.51
   86. Beltramello Stefano, I-Caronno Vare 71 Atl. Verbano                1:21.41,5     11.55,4  (2461)  7        45.    3.52
   87. Gwerder Sascha, Altdorf UR          77 LATV Erstfeld               1:21.47,1     12.01,0  (2166)  7        46.    3.52
   88. Troncarelli Roberto                 61 I-Como                      1:21.48,1     12.02,0  (2572)  8        35.    3.52
   89. Messer Markus                       63 Flims Dorf                  1:21.48,6     12.02,5  (1096)  8        36.    3.52
   90. Vollmert Hermann, D-Emmendingen     48 SV Waldkirch /GER           1:21.49,0     12.02,9  (2376)  9        6.     3.52
   91. Molinari Giuliano, I-Varese         58 CRAL Aermacchi              1:21.57,0     12.10,9  (3518)  8        37.    3.53
   92. Ferro Emilio, I-Verbania            61 Due Laghi                   1:21.57,6     12.11,5  (2595)  8        38.    3.53
   93. Pola Eros, Biel/Bienne              73 Tri Team Ticino             1:22.03,4     12.17,3  (1036)  7        47.    3.53
   94. Meindl Reinhold, D-Wangen/Leupolz   72 MTG Wangen                  1:22.03,8     12.17,7  (1086)  7        48.    3.53
   95. Trapp Helmut, D-Weingarten          68 LG Welfen                   1:22.05,1     12.19,0  (2392)  7        49.    3.53
   96. Pegorin Renato                      59 I-Cuvio (VA)                1:22.19,9     12.33,8  (2274)  8        39.    3.54
   97. Breitenmoser Stefan, Appenzell      67 Lauftreff Appenzell         1:22.32,1     12.46,0  (2053)  7        50.    3.54
   98. Pianta Pablo                        72 Sala Capriasca              1:22.33,2     12.47,1  (2284)  7        51.    3.54
   99. Perseghini Mauro                    75 Lamone                      1:22.35,8     12.49,7  (2282)  7        52.    3.54
  100. Schmid Josef, Emmenbrücke           56 LF Rothenburg               1:22.36,4     12.50,3  (2586)  8        40.    3.54
  101. Schneider Gian Franco               74 Chur                        1:22.45,2     12.59,1  (2335)  7        53.    3.55
  102. Bianchi Edoardo, I-Cadorago (CO)    77 OSG Guanzate                1:22.48,5     13.02,4  (2563)  7        54.    3.55
  103. Poretti Marco, Glattbrugg           71 Società Canottieri Ceresi   1:22.50,2     13.04,1  (2291)  7        55.    3.55
  104. Baldioli Alberto, I-Luino (VA)      65 Atl. Verbano                1:22.51,3     13.05,2  (2459)  8        41.    3.55
  105. Corti Mauro                         58 I-Ello (LC)                 1:22.54,6     13.08,5  (1094)  8        42.    3.55
  106. Corso Franco, I-Vizzolo Predabissi  68 Sports Club Melegnano       1:23.02,0     13.15,9  (2087)  7        56.    3.56
  107. Polzer Olaf, D-Hermaringen          70 LT Herbrechtingen           1:23.02,3     13.16,2  (2431)  7        57.    3.56
  108. Kieber Harald                       66 FL-Mauren                   1:23.03,3     13.17,2  (2194)  7        58.    3.56
  109. Marcacci Gianrico                   50 Isone                       1:23.03,7     13.17,6  (2467)  9        7.     3.56
  110. Osterberger Roland, D-Wangen        69 Laufteam Brunnenstube       1:23.04,4     13.18,3  (2496)  7        59.    3.56
  111. Nervi Alexandre, Chexbres           75 Team Schaefer Sports Laus   1:23.05,0     13.18,9  (1030)  7        60.    3.56
  112. Henggeler Dani, Giswil              72 Tri Hergiswil               1:23.06,2     13.20,1  (2173)  7        61.    3.56
  113. Francesca Alfredo, I-Saltrio VA     67 Atletica CRAL Aermacchi     1:23.07,3     13.21,2  (3100)  7        62.    3.56
  114. Rizzi Gabriele, I-Travedona Monate  70 GP Runners Valbossa         1:23.09,6     13.23,5  (3511)  7        63.    3.56
  115. Malinverno Matteo, I-Lipomo (CO)    84 Athletic Team Lario         1:23.10,2     13.24,1  (2225)  7        64.    3.56
  116. Gorza Valerio, I-Bene Lario CO      71 Atletico Centro Lario       1:23.12,6     13.26,5  (3611)  7        65.    3.56
  117. Camathias Gian, Trin Mulin          88 LG Arena Alva               1:23.13,7     13.27,6  (3550)  11       3.     3.56
  118. Gambonini Davide                    68 Gnosca                      1:23.29,5     13.43,4  (2143)  7        66.    3.57
  119. Frey Bernhard, Uster                58 LC Uster                    1:23.32,3     13.46,2  (2133)  8        43.    3.57
  120. Bandli Domenic, Ilanz               52 Curriders Arena Alva        1:23.34,0     13.47,9  (3021)  9        8.     3.57
  121. Truog Markus                        74 Mettmenstetten              1:23.43,7     13.57,6  (1047)  7        67.    3.58
  122. Cerlini Stefano, I-Gravellona Toce  81 GS Bognasco                 1:23.43,9     13.57,8  (2570)  7        68.    3.58
  123. Crivelli Giuseppe, Morbio Inferiore 57 Atletica Mendrisiotto       1:23.44,0     13.57,9  (1012)  8        44.    3.58
  124. Ghirlanda Paolo, Lugano             67 SPL Locarnese               1:23.46,2     14.00,1  (2147)  7        69.    3.58
  125. Fazio Gabriele, I-Carate Urio (CO)  69 Club del Mesdì              1:23.49,6     14.03,5  (2115)  7        70.    3.58
  126. Schillig Werner, Altdorf UR         64 SC Edelweiss Bürglen        1:23.57,0     14.10,9  (2330)  8        45.    3.58
  127. Aebersold Stefan                    73 Biel/Bienne                 1:23.57,9     14.11,8  (2485)  7        71.    3.58
  128. Bonalumi Matteo, Tenero             81 SPL Locarnese               1:24.05,3     14.19,2  (1007)  7        72.    3.59
  129. Bock Michael, D-Waldkirch           65 USC Freiburg                1:24.06,2     14.20,1  (2477)  8        46.    3.59
  130. Guglielmetti Armando, Massagno      46 SAM Massagno                1:24.08,8     14.22,7  (2162)  9        9.     3.59
  131. Scutti Antonio, I-Villa Guardia (CO 55 Athletic Team Lario         1:24.10,9     14.24,8  (3560)  9        10.    3.59
  132. Dellarole Andrea, I-Armeno          68 Runnesrs Team Omegna        1:24.13,4     14.27,3  (2582)  7        73.    3.59
  133. Schindler Christoph                 54 Astano                      1:24.15,0     14.28,9  (2332)  9        11.    3.59
  134. Morcelli Guido, I-Bormio            67 Atletica Alta Valtellina    1:24.18,8     14.32,7  (1029)  7        74.    3.59
  135. Valsangiacomo Sergio                67 Comano                      1:24.19,8     14.33,7  (2370)  7        75.    3.59
  136. Ferdani Gabriele, I-Varese          74 Varese Triathlon            1:24.21,1     14.35,0  (2116)  7        76.    3.59
  137. Pasini Silvano, I-Chiavenna (SO)    56 GS Valchiavenna Liquigas    1:24.22,4     14.36,3  (2272)  8        47.    3.59
  138. Crovetto Matteo, I-Milano           55 ACLI Giuriati Garimoldi     1:24.23,2     14.37,1  (2091)  9        12.    3.59
  139. Sommerau Urs                        62 Summaprada                  1:24.26,0     14.39,9  (3540)  8        48.    4.00
  140. Iozzi Francesco                     68 I-Cittiglio (VA)            1:24.27,2     14.41,1  (2182)  7        77.    4.00
  141. Gil Diego                           73 Locarno                     1:24.28,3     14.42,2  (1068)  7        78.    4.00
  142. Palmulli Daniele, I-Milano          60 Società Canottieri Milano   1:24.35,7     14.49,6  (1034)  8        49.    4.00
  143. Bianchi Guido                       78 Tremona                     1:24.37,4     14.51,3  (2035)  7        79.    4.00
  144. Graber Marcel, Jona                 67 Läufergruppe ZKB            1:24.39,0     14.52,9  (2578)  7        80.    4.00
  145. Scotti Marco, I-Mandello del Lario  74 Triathlonlecco              1:24.45,8     14.59,7  (2337)  7        81.    4.01
  146. Maestroni Tommaso, I-Cannobio       78 Podistica Cannobio          1:24.46,6     15.00,5  (2470)  7        82.    4.01
  147. Vanvolsem Ludo                      59 I-Monvalle                  1:24.47,3     15.01,2  (2371)  8        50.    4.01
  148. Lupatini Mauro, Cugnasco            54 Vis Nova                    1:24.48,2     15.02,1  (2513)  9        13.    4.01
  149. Della Torre Pierluigi, Biasca       67 SFG Biasca                  1:24.48,3     15.02,2  (2593)  7        83.    4.01
  150. De Giuli Carlo, I-Mergozzo (VB)     71 Runners Team Omegna         1:24.50,0     15.03,9  (2097)  7        84.    4.01
  151. Milesi Giorgio, I-Ello              64 Atl. Colombo                1:24.50,3     15.04,2  (1095)  8        51.    4.01
  152. Melloni Alessandro, I-Gravellona To 81 GS Bognanco                 1:24.55,0     15.08,9  (2569)  7        85.    4.01
  153. Zanetti Piero Angelo, I-Casciago (V 53 CRAL Aermacchi              1:25.11,1     15.25,0  (2428)  9        14.    4.02
  154. Herold Stephen, Zürich              70 Interbrand Zintzmeyer & L   1:25.21,8     15.35,7  (3141)  7        86.    4.02
  155. Presti Mauro                        74 Coldrerio                   1:25.25,4     15.39,3  (1054)  7        87.    4.02
  156. Pedeferri Eugenio, I-Cantù          50 Club del Mesdì              1:25.29,0     15.42,9  (2273)  9        15.    4.03
  157. Monaco Mauro                        65 Verscio                     1:25.33,7     15.47,6  (2243)  8        52.    4.03
  158. Schirmer Fritz, D-Wangen / Allg.    56 Laufteam Brunnenstube       1:25.33,9     15.47,8  (2493)  8        53.    4.03
  159. Renner Anton                        64 Hospental                   1:25.45,8     15.59,7  (3594)  8        54.    4.03
  160. Cecco Angelo, I-Fino Mornasco       59 US Nova Libertas Como       1:25.47,1     16.01,0  (3587)  8        55.    4.03
  161. Dall'Acqua Silvio                   64 St. Gallen                  1:25.48,0     16.01,9  (1075)  8        56.    4.04
  162. Lenza Ugo, I-Coccaglio BS           64 Freezone                    1:25.54,2     16.08,1  (2547)  8        57.    4.04
  163. Falconi Massimo, I-Paratico BS      63 Free-Zone                   1:25.56,5     16.10,4  (2546)  8        58.    4.04
  164. Copes Stefano                       71 I-Besozzo (VA)              1:25.57,4     16.11,3  (2086)  7        88.    4.04
  165. Celoria Marco                       71 Mendrisio                   1:25.59,7     16.13,6  (2078)  7        89.    4.04
  166. Bleuler Stefan, Küsnacht ZH         75 Tri Züri-Oberland           1:26.01,6     16.15,5  (2043)  7        90.    4.04
  167. Cristoforoni Paolo, I-Luino         64 Luino Verbano Triathlon     1:26.03,1     16.17,0  (2089)  8        59.    4.04
  168. Milani Hamadi                       63 Zürich                      1:26.07,4     16.21,3  (2543)  8        60.    4.04
  169. Isella Gianluca, I-Cannobio (VB)    69 Podistica Cannobio          1:26.08,5     16.22,4  (2583)  7        91.    4.04
  170. Triacca Paolo, I                    ?? Atletica CRAL Aermacchi     1:26.14,7     16.28,6  (3289)  7        92.    4.05
  171. Planzer Martin, Brunnen             70 funriders uri               1:26.19,8     16.33,7  (2411)  7        93.    4.05
  172. Valentini Aldo                      59 Cugnasco                    1:26.20,2     16.34,1  (2514)  8        61.    4.05
  173. Glaus Martin, Thalwil               59 SSC Langnau                 1:26.20,4     16.34,3  (2151)  8        62.    4.05
  174. Roverselli Umberto, I-Como          63 Athletic Team Lario         1:26.21,3     16.35,2  (2589)  8        63.    4.05
  175. Rigatti Giona, Mendrisio            64 Atletica Mendrisiotto       1:26.21,5     16.35,4  (2307)  8        64.    4.05
  176. Jaeggi Michael, Biel/Bienne         74 Volvogang                   1:26.23,2     16.37,1  (2426)  7        94.    4.05
  177. Lang Jens, D-Konstanz               77 TSV Reichenhall             1:26.30,6     16.44,5  (2207)  7        95.    4.06
  178. Hoyler Rudolf, D-Leonberg           57 Run4Fun Bübingen            1:26.33,6     16.47,5  (2406)  8        65.    4.06
  179. Costi Enrico                        65 Vacallo                     1:26.36,5     16.50,4  (2441)  8        66.    4.06
  180. Brüschweiler Mathias                61 Zürich                      1:26.45,3     16.59,2  (2058)  8        67.    4.06
  181. Devittori Fabio, Cademario          64 AS Polizia Città di Lugan   1:26.48,2     17.02,1  (2098)  8        68.    4.06
  182. Cagni Nicola, I-Parma               68 ARCI Taneto                 1:26.48,7     17.02,6  (2068)  7        96.    4.06
  182. Scolari Cesare, Gordola             64 SAG Gordola                 1:26.48,7     17.02,6  (2336)  8        69.    4.06
  184. Melchiorre Mario, Bellinzona        60 Ticino Running              1:26.54,9     17.08,8  (2239)  8        70.    4.07
  185. Tosca Pietro, Stabio                53 SFG Stabio                  1:26.55,4     17.09,3  (2367)  9        16.    4.07
  186. Imboden Reinhold, St. Niklaus VS    67 Sportteam St.Niklaus        1:26.57,6     17.11,5  (2179)  7        97.    4.07
  187. Caflisch Amedeo, Zürich             63 TV OERLIKON                 1:27.00,4     17.14,3  (2408)  8        71.    4.07
  188. Haldner Roman, FL-Eschen            59 TV Eschen                   1:27.03,5     17.17,4  (2168)  8        72.    4.07
  189. Bigolin Fausto, Gordola             71 Big.Gym                     1:27.05,8     17.19,7  (2465)  7        98.    4.07
  190. Rohrer René, Chur                   53 SLVS                        1:27.16,3     17.30,2  (2314)  9        17.    4.08
  191. Bernasconi Daniele, Locarno         73 CG Ceresio                  1:27.23,3     17.37,2  (3515)  7        99.    4.08
  192. Mariotti Christian, Gordola         74 SAG Gordola                 1:27.25,1     17.39,0  (2229)  7        100.   4.08
  193. Santamaria Claudio, Cugnasco        60 SPL Locarnese               1:27.25,5     17.39,4  (2323)  8        73.    4.08
  194. Löchle Walter, D-Wangen             66 Lauftema Brunnenstub        1:27.26,5     17.40,4  (2494)  7        101.   4.08
  195. Cresta Soccorso, Breganzona         56 USC Capriaschese            1:27.27,1     17.41,0  (2088)  8        74.    4.08
  195. De Flaviis Gianni, Kriens           69 TVL                         1:27.27,1     17.41,0  (3340)  7        102.   4.08
  197. Retuga Frederik                     73 FL-Schaan                   1:27.30,1     17.44,0  (2303)  7        103.   4.08
  198. Wilson George                       61 Lachen SZ                   1:27.30,2     17.44,1  (3467)  8        75.    4.08
  199. Barlusconi Luca, I-Guanzate CO      88 OSG Guanzate                1:27.30,3     17.44,2  (2564)  11       4.     4.08
  200. Stenz Michael, Lostallo             85 Quadrifoglio                1:27.31,5     17.45,4  (3576)  7        104.   4.08
  201. Sanna Daniele, Claro                65 Runner's Club Bellinzona    1:27.32,3     17.46,2  (2322)  8        76.    4.08
  202. Gambacorta Maurizio, I-Luino        69 Atletica Verbano            1:27.40,2     17.54,1  (2458)  7        105.   4.09
  203. Imboden Herbert, Buochs             58 LA Nidwalden                1:27.40,9     17.54,8  (2451)  8        77.    4.09
  204. Böhi Remo, Appenzell                80 SCA                         1:27.43,6     17.57,5  (3505)  7        106.   4.09
  205. Kindle Hermann                      70 FL-Schaan                   1:27.45,3     17.59,2  (2174)  7        107.   4.09
  206. Minoletti Sergio, I-Cannobio        63 Podistica Cannobio          1:27.46,6     18.00,5  (1098)  8        78.    4.09
  207. Graifemberg Paolo, Melano           64 ASSPO Riva S. Vitale        1:27.49,8     18.03,7  (2156)  8        79.    4.09
  208. Facchetti Renato, Giubiasco         64 indipendente                1:27.50,0     18.03,9  (2114)  8        80.    4.09
  209. Gabusi Riccardo, Locarno            64 SPL Locarnese               1:27.50,6     18.04,5  (2436)  8        81.    4.09
  210. Moghini Stefano                     60 Sigirino                    1:27.53,6     18.07,5  (2242)  8        82.    4.09
  211. Glaus René, Vessy                   77 Stade Genève                1:27.56,0     18.09,9  (2152)  7        108.   4.10
  212. Bellini Ivano                       65 I-Cittiglio (VA)            1:27.56,8     18.10,7  (2022)  8        83.    4.10
  212. Rohner Marcel                       77 Hauptwil                    1:27.56,8     18.10,7  (2312)  7        109.   4.10
  214. von Wartenburg Michele, Losone      66 Gruppo podistico L.         1:28.04,7     18.18,6  (2507)  7        110.   4.10
  215. Pozzoli Roberto, I-Cantù            74 San Marco Cantù             1:28.04,8     18.18,7  (3577)  7        111.   4.10
  216. Kathriner Reto                      73 Stansstad                   1:28.04,9     18.18,8  (2188)  7        112.   4.10
  217. Rodoni Dario, Biasca                57 SFG Biasca                  1:28.05,4     18.19,3  (2592)  8        84.    4.10
  218. Kielbach Dieter, D-Tuttlingen       57 Sparkasse Tuttlingen        1:28.07,8     18.21,7  (1088)  8        85.    4.10
  219. Ehrig Dominic                       ?? D-Ravensburg                1:28.09,7     18.23,6  (2479)  7        113.   4.10
  220. Sele Adolf                          64 FL-Schaan                   1:28.10,4     18.24,3  (2527)  8        86.    4.10
  221. Mandelli Arnaldo                    61 I-Menaggio                  1:28.14,0     18.27,9  (2227)  8        87.    4.10
  222. Caldara Marco, Caslano              59 SAM Massagno                1:28.17,8     18.31,7  (2590)  8        88.    4.11
  223. Doninelli Sandro, Mairengo          65 GP Leventina                1:28.26,2     18.40,1  (2482)  8        89.    4.11
  224. Beretta Massimo, I-Lipomo (CO)      79 Athletic Team Lario         1:28.29,3     18.43,2  (2026)  7        114.   4.11
  225. Weber Engelbert, D-Argenbühl        55 TV Eisenharz                1:28.32,8     18.46,7  (2381)  9        18.    4.11
  226. Ponzio Roger                        74 Lugano                      1:28.40,6     18.54,5  (2464)  7        115.   4.12
  227. Dietz Rudi, D-Bretzfeld             56 TSV Willsbach               1:28.42,8     18.56,7  (2475)  8        90.    4.12
  228. Ossola Ezio, I-Comerio (VA)         60 Atletica CRAL Aermacchi     1:28.46,0     18.59,9  (2270)  8        91.    4.12
  229. Cattaneo Andrea, Massagno           83 sam massagno                1:28.48,3     19.02,2  (1009)  7        116.   4.12
  230. Valli Rocco, I-Clusone (BG)         39 La Torre Bergamo            1:28.50,3     19.04,2   (191)  10       1.     4.12
  231. Leemann Andreas, Ebmatingen         65 TRIZO                       1:28.53,0     19.06,9  (2418)  8        92.    4.12
  232. Ricci Santi, I-Lipomo (CO)          52 Athletic Team Lario         1:29.08,2     19.22,1  (2305)  9        19.    4.13
  233. Pianta Nico, Taverne                68 USC                         1:29.16,9     19.30,8  (2283)  7        117.   4.13
  234. Gerna Marco                         63 I-Ponte in Valtellina SO    1:29.23,1     19.37,0  (3382)  8        93.    4.14
  235. Fuchs Bruno                         76 Kriens                      1:29.26,0     19.39,9  (2138)  7        118.   4.14
  236. Gisler Werner                       57 Altdorf UR                  1:29.27,8     19.41,7  (2409)  8        94.    4.14
  237. Dickenmann Viktor, Sevgein          61 WSV Graäubunden             1:29.29,5     19.43,4  (2102)  8        95.    4.14
  238. Katzke Martin, D-Ravensburg         63 TV Kressbronn               1:29.33,2     19.47,1  (2189)  8        96.    4.14
  239. Dattrino Sergio, Gorduno            47 RC Bellinzona               1:29.35,1     19.49,0  (1092)  9        20.    4.14
  240. Kempf Hubert, Erstfeld              58 LATV-Erstfeld               1:29.36,0     19.49,9  (2191)  8        97.    4.14
  241. Maffongelli Mario, S. Pietro        51 SFG Stabio                  1:29.36,6     19.50,5  (2224)  9        21.    4.14
  242. Dudichum Manfred, D-Friedrichshafen 55 TV Kressbronn               1:29.40,0     19.53,9  (1083)  9        22.    4.15
  243. Minoletti Marco, I-Cannobio         69 Podistica Cannobio          1:29.42,4     19.56,3  (1097)  7        119.   4.15
  244. Spini Egidio                        54 Bellinzona                  1:29.44,2     19.58,1  (2455)  9        23.    4.15
  245. Bersacola Dino, Claro               49 GAB Bellinzona              1:29.47,2     20.01,1  (2030)  9        24.    4.15
  246. Ochsenreiter David, D-Lindenberg    66 TRI Lindenberg              1:29.48,9     20.02,8  (2265)  7        120.   4.15
  247. Marelli Ernesto, I-Cantù (CO)       50 Club del Mesdì              1:29.49,6     20.03,5  (2228)  9        25.    4.15
  248. Arn Michael, Nebikon                76 TV Thürnen                  1:29.55,1     20.09,0  (2006)  7        121.   4.15
  249. Arnold René                         58 Flüelen                     1:29.57,0     20.10,9  (2446)  8        98.    4.15
  250. Greggio Giorgio, I-Como             67 Thriatlon Molinari Como     1:29.58,8     20.12,7  (3125)  7        122.   4.15
  251. Puppi Francesco, I-Guanzate         92 OSG Guanzate                1:29.59,9     20.13,8  (2565)  11       5.     4.15
  252. Vanbianchi Carmelo, Castione        47 Runners Club Bellinzona     1:30.00,5     20.14,4  (2447)  9        26.    4.15
  253. Bruno Carmelo                       64 I-Carnago VA                1:30.03,3     20.17,2  (3523)  8        99.    4.16
  254. Togni Eros, Camorino                67 SAB Bellinzona              1:30.11,1     20.25,0  (2364)  7        123.   4.16
  255. Marvasi Gualtiero                   65 I-Cittiglio                 1:30.15,2     20.29,1  (3477)  8        100.   4.16
  256. Rennis Andrea, Minusio              47 SPL Locarnese               1:30.16,0     20.29,9  (2302)  9        27.    4.16
  257. Dirren Reinhard                     66 Baltschieder                1:30.21,3     20.35,2  (2414)  7        124.   4.16
  258. Macconi Michel                      69 Lugano                      1:30.25,6     20.39,5  (3513)  7        125.   4.17
  259. Inhelder Urs                        71 Sennwald                    1:30.26,4     20.40,3  (2180)  7        126.   4.17
  260. Dieguez Manuel, Locarno             55 Virtus                      1:30.28,4     20.42,3  (1067)  9        28.    4.17
  261. Perietti  Duilio, Russo             58 Podistica Locarnese         1:30.30,3     20.44,2  (2576)  8        101.   4.17
  262. Düscher Jonas, Zürich               82 ASVZ Zürich                 1:30.30,9     20.44,8  (2108)  7        127.   4.17
  263. Zanoni René, Widen                  47 LG Egelsee                  1:30.31,1     20.45,0  (1085)  9        29.    4.17
  264. Putzu Nicola, Bironico              69 SPC Camignolo               1:30.36,7     20.50,6  (1038)  7        128.   4.17
  265. Soler Rossano, Faido                59 GP Leventina                1:30.39,2     20.53,1  (2345)  8        102.   4.17
  266. Cairo Gaetano, I-Milano             51 ACLI Giuriati Milano        1:30.40,0     20.53,9  (2420)  9        30.    4.17
  267. Vogt Urs                            59 Freienwil                   1:30.41,4     20.55,3  (2375)  8        103.   4.17
  268. Gaggetta Manolo                     70 Contone                     1:30.51,0     21.04,9  (2488)  7        129.   4.18
  269. Bruggmann Roland                    60 Ehrendingen                 1:30.54,1     21.08,0  (2056)  8        104.   4.18
  270. Sonic Muki, Locarno                 71 Triathlon Team Ticino       1:30.55,5     21.09,4  (2346)  7        130.   4.18
  271. Cassano Michele, I-Cannobio         67 Maratolandia                1:30.58,6     21.12,5  (1090)  7        131.   4.18
  272. Soldà Filippo, I-Pella Novara       79 ASD i due Soli              1:30.59,0     21.12,9  (3578)  7        132.   4.18
  273. Pressel Markus, D-Stockach          60 TG Stockach                 1:31.00,1     21.14,0  (2294)  8        105.   4.18
  274. Fioravanti Claudio, I-Gravellona To 67 GS Gravellona VCO           1:31.07,4     21.21,3  (3573)  7        133.   4.19
  275. Amigazzi Gianluigi                  52 I-Mergozzo                  1:31.08,4     21.22,3  (3574)  9        31.    4.19
  276. Kienzle Harald, D-Winnenden         65 TSV Neustadt/Rems           1:31.09,6     21.23,5  (2536)  8        106.   4.19
  277. Pizzatti Michele                    70 I-Ponte in Valtellina SO    1:31.11,4     21.25,3  (3380)  7        134.   4.19
  278. Eugster Hans, Almens                50 LG Thusis                   1:31.13,0     21.26,9  (2521)  9        32.    4.19
  279. Gählert Michael                     ?? D-Bergatrente               1:31.16,5     21.30,4  (3385)  8        107.   4.19
  280. Kaeppeli Alois, Buchrain            53 STV Buchrain                1:31.18,3     21.32,2  (3564)  9        33.    4.19
  281. Lepera Cirio                        66 Ascona                      1:31.23,5     21.37,4  (1069)  7        135.   4.19
  282. Franchi Davide                      77 I-Como                      1:31.28,2     21.42,1  (3514)  7        136.   4.20
  283. Filippi Giovanni, I                 ?? Atletica CRAL Aermacchi     1:31.33,2     21.47,1  (3097)  7        137.   4.20
  284. Froidevaux Pierre-André, Sonceboz-S 47 Cross-Club Nidau            1:31.34,2     21.48,1  (2490)  9        34.    4.20
  285. Klatte Wolfgang, D-Wangen           62 Laufteam Brunnenstube       1:31.37,8     21.51,7  (2492)  8        108.   4.20
  286. Jaquier Jean-Daniel                 60 Nyon                        1:31.44,8     21.58,7  (1023)  8        109.   4.20
  287. Bissig Hans, Cham                   51 Schnelle Socke              1:31.44,9     21.58,8  (2040)  9        35.    4.20
  288. Odermatt Toni, Engelberg            60 Lauftreff Engelberg         1:31.49,0     22.02,9  (2577)  8        110.   4.21
  289. Maspes Ambrogio                     58 I-Sondrio                   1:31.50,3     22.04,2  (3383)  8        111.   4.21
  290. Giger Paul                          56 Fideris                     1:31.52,1     22.06,0  (2520)  8        112.   4.21
  291. Lunghi Domenico, Aldesago           64 Huris                       1:31.53,3     22.07,2  (3559)  8        113.   4.21
  292. Lungo Angelo, Paradiso              67 Hirpus                      1:31.53,7     22.07,6  (3558)  7        138.   4.21
  293. Cattaneo Andrea                     81 I-Ceriano Laghetto          1:31.56,4     22.10,3  (2580)  7        139.   4.21
  294. Haltinner Herbert                   58 FL-Eschen                   1:31.56,6     22.10,5  (2169)  8        114.   4.21
  295. Almeida Christophe                  73 Caslano                     1:31.59,3     22.13,2  (3006)  7        140.   4.21
  296. Mora Fulgencio                      72 Losone                      1:31.59,6     22.13,5  (3534)  7        141.   4.21
  297. Serventi Ugo, Lugano                44 Triathlon Cremona           1:32.08,8     22.22,7  (2340)  10       2.     4.22
  298. Brusa Paolo                         76 I-Mornago                   1:32.09,1     22.23,0  (2057)  7        142.   4.22
  298. Zumoberhaus Marcel                  59 Raron                       1:32.09,1     22.23,0  (2390)  8        115.   4.22
  300. Carnemolla Giovanni, I-Varese       51 CRAL Aermacchi Venegono     1:32.09,8     22.23,7  (3579)  9        36.    4.22
  301. Bernasconi Ottavio                  63 Arbedo                      1:32.12,6     22.26,5  (3496)  8        116.   4.22
  302. Steiger Markus, Altstätten SG       73 STV Lüchingen               1:32.13,0     22.26,9  (2349)  7        143.   4.22
  303. Beretta Marco, I-Renate MI          60 CAO Como                    1:32.16,0     22.29,9  (3547)  8        117.   4.22
  304. Noseda Vittorio, I-Milano           62 Penna Nera                  1:32.17,0     22.30,9  (3549)  8        118.   4.22
  305. Blas Uli, D-Wangen im Allgäu        70 MTG Wangen                  1:32.18,6     22.32,5  (2539)  7        144.   4.22
  306. Studer Kilian, Visp                 56 Ski-U. Sportklub V'termin   1:32.19,1     22.33,0  (3595)  8        119.   4.22
  307. Zanini Daniele, Maggia              75 Tri Team Ticino             1:32.19,2     22.33,1  (2557)  7        145.   4.22
  308. Guidotti Michele                    66 Tegna                       1:32.21,6     22.35,5  (2422)  7        146.   4.22
  309. Marchesi Lorenzo                    74 I-Chiuro                    1:32.25,3     22.39,2  (2442)  7        147.   4.22
  310. Schumacher Beat, Buchrain           69 LG Migros                   1:32.26,0     22.39,9  (2573)  7        148.   4.22
  311. Benkovics Michel, Gordola           66 Tri Team Ticino             1:32.27,5     22.41,4  (2025)  7        149.   4.22
  312. Albisetti Bruno                     64 Morbio Inferiore            1:32.28,4     22.42,3  (2001)  8        120.   4.22
  312. Anzini Massimiliano                 80 Cureglia                    1:32.28,4     22.42,3  (2005)  7        150.   4.22
  314. Aiello Bernardo, Giubiasco          60 Ticino Running              1:32.29,3     22.43,2  (2549)  8        121.   4.23
  314. Vanza Fabiano                       58 Monte Carasso               1:32.29,3     22.43,2  (2468)  8        121.   4.23
  316. Coen Italo, Vacallo                 65 vigor ligornetto            1:32.35,5     22.49,4  (1060)  8        123.   4.23
  317. Portmann Daniel, Emmenbrücke        71 LR Ebikon                   1:32.36,5     22.50,4  (2528)  7        151.   4.23
  318. Rogantini Giorgio, I-Villa di Chiav 56 Villa di Chiavenna          1:32.36,8     22.50,7  (2311)  8        124.   4.23
  319. Banfi Thomas, Vezia                 71 sam massagno                1:32.38,0     22.51,9  (1004)  7        152.   4.23
  319. Caflisch Peter                      46 Davos Wolfgang              1:32.38,0     22.51,9  (3522)  9        37.    4.23
  321. Lötscher Daniel                     64 Trin Mulin                  1:32.39,1     22.53,0  (2217)  8        125.   4.23
  322. Didonè Paolo                        64 I-Caronno Varesino          1:32.40,0     22.53,9  (2103)  8        126.   4.23
  323. Doderer Michael, D-Wangen           54 Laufteam Brunnenstub        1:32.45,5     22.59,4  (2491)  9        38.    4.23
  324. Chinelli Roberto, Rivera            68 Runner Bellinzona           1:32.47,2     23.01,1  (2478)  7        153.   4.23
  325. Rusca Cornelio, Comano              56 USC Capriaschese            1:32.48,0     23.01,9  (2316)  8        127.   4.23
  326. Martignoli Roberto, Lodrino         67 SPL Locarnese               1:32.52,9     23.06,8  (2230)  7        154.   4.24
  327. Riedi Richard                       54 Felsberg                    1:32.54,0     23.07,9  (3507)  9        39.    4.24
  328. Peirano Mauro                       65 Caslano                     1:32.55,9     23.09,8  (2562)  8        128.   4.24
  329. Calderari Fabrizio                  62 Arzo                        1:32.58,0     23.11,9  (2069)  8        129.   4.24
  330. Martegani Gianni                    61 Cugnasco                    1:32.59,8     23.13,7  (3503)  8        130.   4.24
  331. Pons Alberto, Cadro                 51 Tiatlon Team  Lugano        1:33.04,7     23.18,6  (3554)  9        40.    4.24
  332. Gnecco Daniele                      65 Ascona                      1:33.09,1     23.23,0  (2480)  8        131.   4.24
  333. D'Aniello Oreste, I-Aversa          ?? Atletica CRAL Aermacchi     1:33.14,7     23.28,6  (2092)  7        155.   4.25
  334. Bechtold Marcel, Erstfeld           66 triuri                      1:33.15,7     23.29,6  (2016)  7        156.   4.25
  335. Herrmann Patric                     68 Bottmingen                  1:33.20,6     23.34,5  (2427)  7        157.   4.25
  336. Engelhardt André, Locarno           63 USA Ascona                  1:33.21,3     23.35,2  (2110)  8        132.   4.25
  337. Stampanoni Sergio, Bigorio          49 USC Capriaschese            1:33.23,1     23.37,0  (2348)  9        41.    4.25
  338. Cazzaniga Fulvio, I-Milano          66 Società Canottieri Milano   1:33.23,8     23.37,7  (2077)  7        158.   4.25
  339. De Luca Vincenzo, I-Domodossola     67 Atl. Assolana 2000          1:33.26,0     23.39,9  (2548)  7        159.   4.25
  340. Sacher Christian                    56 Altdorf UR                  1:33.26,2     23.40,1  (2591)  8        133.   4.25
  341. Berta Elvezio, Breganzona           43 USC Capriaschese            1:33.27,6     23.41,5  (2031)  10       3.     4.25
  342. Bozzini Davide, F-Gex               71 CERN                        1:33.28,3     23.42,2  (2051)  7        160.   4.25
  343. Tirelli Claudio                     58 Castel S. Pietro            1:33.32,7     23.46,6  (2362)  8        134.   4.26
  344. Croce Carlo, I-Milano               56 La Michetta Milano          1:33.36,4     23.50,3  (2402)  8        135.   4.26
  345. Fischer Thomas                      59 Schönenbuch                 1:33.37,8     23.51,7  (2122)  8        136.   4.26
  346. Ackermann Peter, Stans              61 Sportteam Ackermann         1:33.38,1     23.52,0  (3533)  8        137.   4.26
  346. Fontijne Alexander                  65 Schönenbuch                 1:33.38,1     23.52,0  (2125)  8        137.   4.26
  348. Lenoci Marco, I-Verbania            68 Marathon Verbania           1:33.39,7     23.53,6  (2211)  7        161.   4.26
  349. Cocconi Daniele                     68 Minusio                     1:33.43,2     23.57,1  (2084)  7        162.   4.26
  350. Radice Claudio, I-Cantù (CO)        55 Club del Mesdì              1:33.48,7     24.02,6  (2295)  9        42.    4.26
  351. Bulzoni Fabrizio, I-Caslino al Pian 65 Club del Mesdì              1:33.49,4     24.03,3  (2065)  8        139.   4.26
  352. Vignadocchio Cristian, I-Mergozzo ( 82 Runners Team Omegna         1:33.57,4     24.11,3  (2373)  7        163.   4.27
  353. Brigger Eugen                       54 Naters                      1:33.57,9     24.11,8  (2443)  9        43.    4.27
  354. Zanetta Carlo, I-Verbania           63 marathon verbania           1:33.58,0     24.11,9  (1051)  8        140.   4.27
  355. Grupp Armin                         61 D-Moos                      1:33.59,9     24.13,8  (2511)  8        141.   4.27
  356. Nönninger Andreas, D-Reute          69 TNB Malterdingen            1:34.02,2     24.16,1  (2476)  7        164.   4.27
  357. Branol Toni                         60 Silenen                     1:34.02,5     24.16,4  (3512)  8        142.   4.27
  358. Mazzucchelli Michele                71 Cagiallo                    1:34.02,8     24.16,7  (2238)  7        165.   4.27
  359. Lorenzetti Valerio, Curio           74 SAP                         1:34.05,5     24.19,4  (2454)  7        166.   4.27
  360. Bernaschina Emilio                  49 Riva S. Vitale              1:34.10,3     24.24,2  (2027)  9        44.    4.27
  361. Klaus Daginnus                      60 D-Hamburg                   1:34.11,7     24.25,6  (2439)  8        143.   4.27
  362. Soldati Walter, Morbio Inferiore    51 SPL Locarnese               1:34.14,9     24.28,8  (2342)  9        45.    4.28
  363. Layer Klaus                         63 D-Möglingen                 1:34.17,9     24.31,8  (2210)  8        144.   4.28
  364. Clauß Siegfried, D-Herbrechtingen   64 LT Herbrechtingen           1:34.18,2     24.32,1  (2429)  8        145.   4.28
  365. Gänger Uwe, D-Heimenkirch           58 Marathon-Team Schorsch      1:34.19,0     24.32,9  (3136)  8        146.   4.28
  366. Nembrini Marco                      78 Bellinzona                  1:34.19,6     24.33,5  (3504)  7        167.   4.28
  367. Basso Pietro                        75 I-Gazzada                   1:34.19,7     24.33,6  (3569)  7        168.   4.28
  368. Catelli Cesare                      74 I-Uggiate Trevano           1:34.19,9     24.33,8  (3565)  7        169.   4.28
  369. Bez Roberto                         61 I-Milano                    1:34.24,2     24.38,1  (2034)  8        147.   4.28
  370. Orlandi Fabrizio                    65 I-Morazzone                 1:34.30,5     24.44,4  (2268)  8        148.   4.28
  371. Mozzetti Christian, Gordola         70 SAG Gordola                 1:34.32,3     24.46,2  (3465)  7        170.   4.28
  372. Grimmig Jens                        69 D-Denzlingen                1:34.32,4     24.46,3  (2159)  7        171.   4.28
  373. Candolfi Nelson, Locarno            59 SPL Locarnese               1:34.32,8     24.46,7  (2072)  8        149.   4.28
  374. Kuster Herbert Sen., Engelberg      51 LT Engelberg                1:34.32,9     24.46,8  (2202)  9        46.    4.28
  375. Dresp Chrisitian                    76 D-Teningen                  1:34.33,0     24.46,9  (2107)  7        172.   4.28
  375. Hoh Armin, D-Aulendorf              61 SGA Yetis                   1:34.33,0     24.46,9  (2399)  8        150.   4.28
  377. Mathis Peter                        61 Beckenried                  1:34.33,9     24.47,8  (2235)  8        151.   4.28
  378. Wolff Alex, Dübendorf               73 LSV Kloten                  1:34.34,2     24.48,1  (2384)  7        173.   4.28
  379. Remy Charles, Fribourg              53 CABelfaux                   1:34.34,6     24.48,5  (2301)  9        47.    4.28
  380. Pellegrini Luigi                    44 S. Pietro                   1:34.36,7     24.50,6  (2276)  10       4.     4.29
  381. Müller Wolfgang, D-Herbrechtingen   61 LT Herbrechtingen           1:34.37,4     24.51,3  (2258)  8        152.   4.29
  382. Roncoroni Francesco                 65 I-Como                      1:34.39,7     24.53,6  (2315)  8        153.   4.29
  383. Pegon Pierre, I-Leggiuno            57 JRC - gentle Joggers        1:34.43,4     24.57,3  (2423)  8        154.   4.29
  384. Guerrero Sandro                     66 Giubiasco                   1:34.43,9     24.57,8  (2516)  7        174.   4.29
  385. Bertarini Andrea, I-Valsolda (CO)   71 Porlezzese                  1:34.45,7     24.59,6  (2032)  7        175.   4.29
  386. Rigamonti Guiseppe, I-S. Pietro Sov 59 Pol. Porlezzese             1:34.45,8     24.59,7  (2505)  8        155.   4.29
  387. Kalb Wolfgang, A-Wolfurt            61 LSG Varalberg               1:34.47,2     25.01,1  (2518)  8        156.   4.29
  388. Buono Paolo, I-Carlazzo CO          58 Pol. Porlezzese             1:34.48,0     25.01,9  (2501)  8        157.   4.29
  389. Rodoni Walter, Aquila               53 GAD Dongio                  1:35.11,0     25.24,9  (2310)  9        48.    4.30
  390. Ludwig Michael, Bremgarten AG       55 LG Egelsee                  1:35.11,3     25.25,2  (2221)  9        49.    4.30
  391. Andreotti Sergio                    58 Giubiasco                   1:35.14,0     25.27,9  (2002)  8        158.   4.30
  392. Di Ronco Giampiero                  69 I-Cantù (CO)                1:35.14,4     25.28,3  (3081)  7        176.   4.30
  393. Rutari Paolo                        63 Lugano                      1:35.15,0     25.28,9  (2318)  8        159.   4.30
  394. Gerosa Matteo                       73 Riva S. Vitale              1:35.19,6     25.33,5  (2145)  7        177.   4.31
  395. Oehri Rudolf                        54 FL-Vaduz                    1:35.29,7     25.43,6  (2267)  9        50.    4.31
  396. Lüthi Jean Pierre, Lausanne         65 Footing club Lausanne       1:35.36,7     25.50,6   (327)  8        160.   4.31
  397. Baghin Fabio, Molinazzo             84 Muntain Forever             1:35.38,6     25.52,5  (2574)  7        178.   4.31
  398. Tomasone Michele                    64 Savosa                      1:35.41,6     25.55,5  (2366)  8        161.   4.32
  399. Furini Daniele, Locarno             66 SPL Locarnese               1:35.42,3     25.56,2  (2139)  7        179.   4.32
  400. Greggio Carlo                       69 I-Como                      1:35.43,6     25.57,5  (2157)  7        180.   4.32
  401. Bernasconi Marco                    64 I-Albiolo CO                1:35.44,0     25.57,9  (3568)  8        162.   4.32
  401. Perriard David, Niederbuchsiten     86 TV Olten                    1:35.44,0     25.57,9  (3408)  11       6.     4.32
  403. Kurath Jürg, Chur                   52 GG Chur                     1:35.44,2     25.58,1  (3506)  9        51.    4.32
  404. Naldini Massimo, I-Luino (VA)       66 Luino Verbano Triathlon     1:35.48,7     26.02,6  (2260)  7        181.   4.32
  405. Maestroni Diego, I-Cannobio         74 Podistica Cannobio          1:35.49,1     26.03,0  (2471)  7        182.   4.32
  406. Gudel Anton, Bern                   65 TSV Frauenkappelen          1:35.51,0     26.04,9  (2540)  8        163.   4.32
  407. Locatelli Patrizio, I-Bergamo       57 CNM Triathlon               1:35.52,7     26.06,6  (2212)  8        164.   4.32
  408. Sciaroni Luca                       59 Minusio                     1:35.58,0     26.11,9  (2558)  8        165.   4.32
  409. Pittaluga Renzo                     68 Gordevio                    1:36.00,4     26.14,3  (3388)  7        183.   4.33
  410. Antonietti Bruno                    52 Purasca                     1:36.03,1     26.17,0  (2004)  9        52.    4.33
  411. Foligno Andrea                      67 I-Como                      1:36.05,9     26.19,8  (3604)  7        184.   4.33
  412. Positano Vincenzo, I                41 Società Canottieri Milano   1:36.06,6     26.20,5  (2293)  10       5.     4.33
  413. Pera Michele, Bignasco              62 SPL                         1:36.07,7     26.21,6  (2279)  8        166.   4.33
  414. Beintner Michael, D-Augsburg        59 Spirit of Augsburg          1:36.12,7     26.26,6  (2021)  8        167.   4.33
  415. Bernasconi Luca, Claro              61 RC Bellinzona               1:36.16,5     26.30,4  (2028)  8        168.   4.33
  416. Goldener Milo                       61 Appenzell                   1:36.17,5     26.31,4  (2155)  8        169.   4.33
  417. Haldenstein Felix, Zürich           68 Polysportverein Kantonspo   1:36.17,8     26.31,7  (3602)  7        185.   4.33
  418. Nutt Robert, Chur                   60 Schwauni                    1:36.18,6     26.32,5  (3599)  8        170.   4.33
  419. Arvonio Domenico, I-Omegna VB       72 Luino Verbano Triathlon     1:36.21,9     26.35,8  (3596)  7        186.   4.34
  420. Frattini Roberto                    61 I-Verbania                  1:36.23,3     26.37,2  (2131)  7        187.   4.34
  421. Buchet Philippe                     62 I-Biandronno                1:36.24,0     26.37,9  (2061)  8        171.   4.34
  422. Grassi Alessio                      75 I-Pieve Verconte VB         1:36.24,6     26.38,5  (2537)  7        188.   4.34
  423. Salvadè Stefano, S. Pietro          67 VIGOR Ligornetto            1:36.26,6     26.40,5  (3239)  7        189.   4.34
  424. Raposio Massimiliano, I             66 Società Canottieri Milano   1:36.27,8     26.41,7  (2299)  7        190.   4.34
  425. Costi Sergio, I-Cella               68 ARCI Taneto                 1:36.29,5     26.43,4  (2448)  7        191.   4.34
  426. Donati Flavio, Cugnasco             69 SSC Tenero-Gordola          1:36.30,9     26.44,8  (2104)  7        192.   4.34
  427. Gregori Daniele                     55 Gordola                     1:36.33,9     26.47,8  (2502)  9        53.    4.34
  428. Citrini Massimo                     59 I-Crevoladossola (VB)       1:36.35,1     26.49,0  (2080)  8        172.   4.34
  429. Meier Wilfried                      48 Uitikon Waldegg             1:36.43,6     26.57,5  (2522)  9        54.    4.35
  430. Broggi Paolo, I-Cantù (CO)          56 Club del Mesdì              1:36.44,6     26.58,5  (2054)  8        173.   4.35
  431. Blättler René, Luzern               67 Velobude Luzern             1:36.48,6     27.02,5  (2042)  7        193.   4.35
  432. Lucca Giorgio, I-Grandate (CO)      77 Athletic Team Lario         1:36.49,0     27.02,9  (2220)  7        194.   4.35
  433. Fanaro Emanuele                     72 Cadenazzo                   1:36.52,5     27.06,4  (3091)  7        195.   4.35
  434. Glükler Tomi, Zumikon               62 TRIZO / TPC                 1:36.55,6     27.09,5  (2450)  8        174.   4.35
  435. Büchel Werner, FL-Ruggell           52 LSV Feldkirch               1:36.58,3     27.12,2  (2060)  9        55.    4.35
  436. Giovanazzi Ivan                     81 I-Chiuro                    1:37.01,7     27.15,6  (2149)  7        196.   4.35
  437. Stirn Harald, D-Ellhofen            48 TSV Willsbach               1:37.03,1     27.17,0  (3393)  9        56.    4.36
  438. Robadey Valerio                     73 Caslano                     1:37.05,0     27.18,9  (2309)  7        197.   4.36
  439. Huwiler Heinz, Engelberg            60 STV Engelberg               1:37.05,4     27.19,3  (2178)  8        175.   4.36
  440. Frigerio Mauro, I-Lipomo (CO)       71 Athletic Team Lario         1:37.05,8     27.19,7  (2134)  7        198.   4.36
  441. Marxer Michael                      78 FL-Eschen                   1:37.06,7     27.20,6  (2231)  7        199.   4.36
  442. Civatti Abramo                      75 Riva S. Vitale              1:37.06,9     27.20,8  (2081)  7        200.   4.36
  443. von der Mühll Peppi, Erlinsbach     75 Tri Club Aarau              1:37.09,2     27.23,1  (3600)  7        201.   4.36
  444. Crameri Giordano                    54 Pontresina                  1:37.10,2     27.24,1  (3433)  9        57.    4.36
  444. David Simone, Rivera                72 SPC Camignolo               1:37.10,2     27.24,1  (2095)  7        202.   4.36
  446. Finali Mario, I-Luino (VA)          51 Atletica Verbano            1:37.11,7     27.25,6  (2456)  9        58.    4.36
  447. Vecchi Sergio                       60 Lamone-Cadempino            1:37.14,5     27.28,4  (3519)  8        176.   4.36
  448. Wylenmann Markus                    65 Zürich                      1:37.16,0     27.29,9  (2385)  8        177.   4.36
  449. Trapanese Donato, I-Olgiate Comasco 63 US Nova Libertas            1:37.17,0     27.30,9  (3588)  8        178.   4.36
  450. Tanadini Giovanni, Losone           51 Club Contrada S. Giorgio    1:37.17,1     27.31,0  (2473)  9        59.    4.36
  451. Pintus Roberto, Castel S. Pietro    70 MoMo Beast                  1:37.21,1     27.35,0  (2289)  7        203.   4.36
  452. Furlan Ivan, Brissago               77 SFG-Brissago                1:37.22,1     27.36,0  (2140)  7        204.   4.36
  453. Dal Pozzo Marco, Viganello          51 SP  Camignolo               1:37.28,8     27.42,7  (2094)  9        60.    4.37
  454. Arn Daniel                          63 Stallikon                   1:37.30,7     27.44,6  (2412)  8        179.   4.37
  455. Menteli Daniel, Uerzlikon           63 tri team zugerland          1:37.32,8     27.46,7  (2240)  8        180.   4.37
  456. Arn René                            54 Heerbrugg                   1:37.36,0     27.49,9  (2007)  9        61.    4.37
  457. Kleimann Daniele                    81 Corteglia                   1:37.40,5     27.54,4  (3532)  7        205.   4.37
  458. Kasper Bernhard                     51 Cugnasco                    1:37.41,5     27.55,4  (2187)  9        62.    4.37
  459. Luciani Simone, I-Como              83 US Nova Libertas Como       1:37.42,4     27.56,3  (3585)  7        206.   4.37
  460. Mittner Paul, Vals                  59 Vals                        1:37.44,6     27.58,5  (3376)  8        181.   4.37
  461. Hubert Richard, Vals                63 Vals                        1:37.44,7     27.58,6  (3375)  8        182.   4.37
  462. Carraro Giovanni, Zürich            69 VIRTUS Locarno              1:37.45,5     27.59,4  (2554)  7        207.   4.38
  463. Wenaweser Christoph                 63 FL-Schaan                   1:37.47,6     28.01,5  (2383)  8        183.   4.38
  464. Ballinari Ubaldo                    63 Morbio Inferiore            1:37.48,7     28.02,6  (3020)  8        184.   4.38
  465. Miehle Heinrich, D-Amtzell          61 SV Amtzell                  1:37.49,5     28.03,4  (2449)  8        185.   4.38
  466. Ruppenthal Gerhard                  59 D-Amtzell                   1:37.49,6     28.03,5  (2193)  8        186.   4.38
  467. Poma Stefano                        67 Mendrisio                   1:37.59,6     28.13,5  (2290)  7        208.   4.38
  468. Gorla Lorenzo, I-Como               66 CAO                         1:37.59,9     28.13,8  (3598)  7        209.   4.38
  469. Demarchi Boris                      74 Minusio                     1:38.03,3     28.17,2  (2452)  7        210.   4.38
  470. Zini Massimo, I-Milano              61 Società Canottieri Milano   1:38.09,7     28.23,6  (2389)  8        187.   4.39
  471. Beier Christof                      67 A-Wolfurt-Bahnhof           1:38.13,6     28.27,5  (2019)  7        211.   4.39
  472. Gemperli Pi, Hagendorn              47 tri team zugerland          1:38.15,5     28.29,4  (2144)  9        63.    4.39
  473. Goglio Pietro, I-Cortefranca        59 Atl. Trecate                1:38.15,8     28.29,7  (2544)  8        188.   4.39
  474. Munz Uli, D-Bad Wurzach             62 fit4tri TG Bad Waldsee      1:38.16,1     28.30,0  (2259)  8        189.   4.39
  475. Davide Settimo, Arzo                73 MoMo Beast                  1:38.18,3     28.32,2  (2096)  7        212.   4.39
  476. Ramos Mario                         61 Gordola                     1:38.19,1     28.33,0  (3216)  8        190.   4.39
  477. Cereda Orlando, I-Solbiate Comasco  73 VA 251 Marathonmax          1:38.20,1     28.34,0  (2575)  7        213.   4.39
  478. Monguzzi Paolo, I-Meda (MI)         55 Club del Mesdì              1:38.20,3     28.34,2  (2244)  9        64.    4.39
  479. Puato Valmir                        62 I-Como                      1:38.20,4     28.34,3   (149)  8        191.   4.39
  480. Floriani Fabrizio, I-Cantù (CO)     65 Club del Mesdì              1:38.20,8     28.34,7  (2123)  8        192.   4.39
  481. Scalena Marco                       63 Viganello                   1:38.22,4     28.36,3  (2325)  8        193.   4.39
  482. Besutti Maurizio                    63 I-Cuasso al Monte VA        1:38.27,8     28.41,7  (3601)  8        194.   4.40
  483. Ferretti Nicola                     77 Losone                      1:38.30,6     28.44,5  (3411)  7        214.   4.40
  484. Sulmoni Luca                        74 Coldrerio                   1:38.30,7     28.44,6  (3531)  7        215.   4.40
  485. Nucifora Salvatore                  65 Locarno                     1:38.41,6     28.55,5  (2264)  8        195.   4.40
  486. Fuschetto Carmine                   65 Roveredo GR                 1:38.48,1     29.02,0  (2141)  8        196.   4.40
  487. Di Dato Antonio                     62 I-Oltrona San Mamette       1:38.50,8     29.04,7  (2099)  8        197.   4.41
  488. Simeoni Davide                      68 Magadino                    1:38.55,7     29.09,6  (2515)  7        216.   4.41
  489. Beretta Alessandro                  68 Gordevio                    1:38.56,2     29.10,1  (2499)  7        217.   4.41
  490. Jemini Enrico, Prugiasco            63 RCB                         1:39.02,8     29.16,7  (3551)  8        198.   4.41
  491. Novati Marco, I-Cantù               77 DEL MESDI'                  1:39.07,6     29.21,5  (2262)  7        218.   4.41
  492. Secco Marco                         65 I-Brunello VA               1:39.08,6     29.22,5  (3567)  8        199.   4.41
  493. Laloli Fabio                        77 Prilly                      1:39.09,4     29.23,3  (2205)  7        219.   4.41
  494. Battaglia Francesco, I              73 Canottieri Milano           1:39.13,5     29.27,4  (3527)  7        220.   4.42
  495. Ballmann Rüdiger, D-Bad Waldsee     62 fit4tri TG Bad Waldsee      1:39.16,1     29.30,0  (2009)  8        200.   4.42
  496. Schmid Max, Ennetbaden              48 LG Horn                     1:39.16,6     29.30,5  (2334)  9        65.    4.42
  497. Molteni Edoardo                     73 I-Cantù (CO)                1:39.16,7     29.30,6  (3187)  7        221.   4.42
  498. Bacchiega Stefano                   61 I-Varese                    1:39.18,0     29.31,9  (2444)  8        201.   4.42
  499. Bianchi Lorenzo, I-Varese           51 Atletica CRAL Aermacchi     1:39.18,2     29.32,1  (2036)  9        66.    4.42
  500. Perra Franco                        77 Lugano                      1:39.22,2     29.36,1  (3206)  7        222.   4.42
  501. Paltenghi Fausto, Caslano           61 Winterthur Agenzia Cornar   1:39.23,0     29.36,9  (3200)  8        202.   4.42
  502. Zopp Beat                           57 Andermatt                   1:39.23,3     29.37,2  (3593)  8        203.   4.42
  503. Bargna Alessio                      75 I-Figino Serenza            1:39.25,7     29.39,6  (3024)  7        223.   4.42
  504. Trüper Jan, D-Syrgenstein           68 LT Herbrechtingen           1:39.30,0     29.43,9  (2525)  7        224.   4.42
  505. Dangel Franz, D-Aulendorf           54 SGA Yetis                   1:39.35,2     29.49,1  (2398)  9        67.    4.43
  506. Gautiero Amedeo                     69 I-Como                      1:39.37,2     29.51,1  (3491)  7        225.   4.43
  507. Fransioli Remo, Prato (Leventina)   42 GP Leventina                1:39.38,2     29.52,1  (3545)  10       6.     4.43
  508. Magni Fiorenzo                      62 Horgen                      1:39.41,2     29.55,1  (2508)  8        204.   4.43
  509. Rieth Wolfgang, D-Baienfurt         53 LG Welfen                   1:39.45,8     29.59,7  (2397)  9        68.    4.43
  510. Merazzi Gianni, I-Montano Lucino Co 53 Atletica Como               1:39.51,9     30.05,8  (2588)  9        69.    4.44
  511. Pellandini Edoardo, Taverne         38 SAM Massagno                1:39.53,6     30.07,5  (2275)  10       7.     4.44
  512. Castagna Sergio, I-Varese           57 CRAL Aermacchi              1:39.55,4     30.09,3  (3058)  8        205.   4.44
  513. Facchetti Filippo, I                64 Società Canottieri Milano   1:40.00,4     30.14,3  (2113)  8        206.   4.44
  513. Tasca Giorgio                       63 I-Oleggio Castello          1:40.00,4     30.14,3  (2358)  8        206.   4.44
  515. Masciorini Mauro, Agarone           56 Vis Nova                    1:40.03,3     30.17,2  (2232)  8        208.   4.44
  516. Binetti Fabio                       76 Massagno                    1:40.04,2     30.18,1  (3359)  7        226.   4.44
  517. Gregori Piero                       62 I-Ornavasso                 1:40.04,5     30.18,4  (2503)  8        209.   4.44
  518. Pedroni Fabrizio, I-Besozzo         81 GAM Whirlpool               1:40.05,2     30.19,1  (2598)  7        227.   4.44
  519. Camozzi Renato, I-Porlezza          57 Polisp. Porlezzese          1:40.06,5     30.20,4  (2070)  8        210.   4.44
  520. Borella Attilio                     47 Giubiasco                   1:40.09,2     30.23,1  (2046)  9        70.    4.44
  521. Peverelli Pierluigi, I-Como         52 Atletica Como               1:40.10,6     30.24,5  (3517)  9        71.    4.44
  522. Tiranti Piercarlo, I-Faggeto Lario  72 Atletica Como               1:40.10,8     30.24,7  (2361)  7        228.   4.44
  523. Müller Fritz, Bonstetten            57 RC Bellinzona               1:40.13,1     30.27,0  (2255)  8        211.   4.45
  524. Guerini Giovanni, I-Rovetta GB      33 £Pool atletica Alta Valse   1:40.15,6     30.29,5  (3535)  10       8.     4.45
  525. Arizzoli Fabrizio                   61 Locarno                     1:40.17,1     30.31,0  (2167)  8        212.   4.45
  526. Borelli Fausto, Barbengo            53 SAM MASSAGNO                1:40.19,6     30.33,5  (3346)  9        72.    4.45
  527. Donati Gianni, Vaglio               48 USC Capriaschese            1:40.21,8     30.35,7  (2105)  9        73.    4.45
  528. Buono Giuseppe, I                   48 La Michetta Milano          1:40.22,3     30.36,2  (2404)  9        74.    4.45
  529. Holletschke Heiko                   63 Volketswil                  1:40.24,6     30.38,5  (2176)  8        213.   4.45
  530. Müller Andreas, D-Amtzell           62 SV Amtzell                  1:40.25,6     30.39,5  (2254)  8        214.   4.45
  531. Colombini Christian                 70 Morbio Inferiore            1:40.28,1     30.42,0  (2085)  7        229.   4.45
  532. Danioth Franz, Andermatt            48 MR Andermatt                1:40.28,5     30.42,4  (3591)  9        75.    4.45
  533. Hausamann Walter, Bern              51 TSV Fraunekappelen          1:40.30,2     30.44,1  (2171)  9        76.    4.45
  534. Introzzi Sergio                     65 I-Como                      1:40.56,3     31.10,2  (2181)  8        215.   4.47
  535. Sacher Albert                       62 Felsberg                    1:40.58,2     31.12,1  (2321)  8        216.   4.47
  536. Spichiger Armin                     42 Bassersdorf                 1:41.00,9     31.14,8  (3262)  10       9.     4.47
  537. Marzano Mario, Bellinzona           63 RC Bellinzona               1:41.01,5     31.15,4  (2512)  8        217.   4.47
  538. Guerini Marco                       65 Losone                      1:41.03,0     31.16,9  (2532)  8        218.   4.47
  539. Notarianni Danilo                   67 Mendrisio                   1:41.03,2     31.17,1  (3196)  7        230.   4.47
  540. Ramelli Massimo                     69 Moghegno                    1:41.03,7     31.17,6  (2297)  7        231.   4.47
  541. Bianchi Cesare                      67 I-Como                      1:41.06,2     31.20,1  (3492)  7        232.   4.47
  542. Monti Pietro, I-Guanzate (CO)       65 Club del Mesdì              1:41.12,3     31.26,2  (2247)  8        219.   4.47
  543. Corengia Alain                      69 I-Cermenate                 1:41.17,4     31.31,3  (3485)  7        233.   4.48
  544. Marano Aldo                         46 I-Menaggio                  1:41.20,0     31.33,9  (3508)  9        77.    4.48
  545. Stiefel Helmut, D-Hergatz           54 MTG Wangen                  1:41.25,6     31.39,5  (2550)  9        78.    4.48
  546. Riva Roberto, I-Varese              50 Cral Aermacchi              1:41.30,7     31.44,6  (2308)  9        79.    4.48
  547. Stevanato Silvio, I-Albate          59 Tommysport                  1:41.33,8     31.47,7  (2587)  8        220.   4.48
  548. Loehrer Romano                      62 Comano                      1:41.34,2     31.48,1  (2213)  8        221.   4.48
  549. Monti Claudio, I-Lomazzo (CO)       61 Club del Mesdì              1:41.34,6     31.48,5  (2245)  8        222.   4.48
  550. Monti Matteo, I-Como                65 Club del Mesdì              1:41.35,1     31.49,0  (2246)  8        223.   4.48
  551. Merio Roberto                       66 I-Como                      1:41.35,4     31.49,3  (2241)  7        234.   4.48
  552. Guerini Danilo                      59 Reinach BL                  1:41.36,0     31.49,9  (2161)  8        224.   4.48
  553. Laudato Adriano, Locarno            54 SPL                         1:41.36,3     31.50,2  (2208)  9        80.    4.48
  554. Ritzmann Jörg, I-Milano             61 MJR                         1:41.44,5     31.58,4  (3548)  8        225.   4.49
  555. Ceschi Reto                         62 Sorengo                     1:41.45,2     31.59,1  (2566)  8        226.   4.49
  556. Pinotti Franco                      65 I-Arcisate                  1:41.49,8     32.03,7  (3546)  8        227.   4.49
  557. Leoni Luca, Rivera                  58 SAR Rivera                  1:41.50,1     32.04,0  (3390)  8        228.   4.49
  558. Infanti Silvano                     60 Frauenkappelen              1:41.51,3     32.05,2  (2533)  8        229.   4.49
  559. Broetto Davide, I-Luino VA          66 Luino Triathlon             1:41.52,1     32.06,0  (3562)  7        235.   4.49
  559. Pepe Luca, I-Luino (VA)             65 Luino Verbano Triathlon     1:41.52,1     32.06,0  (2278)  8        230.   4.49
  561. Bernasconi Gianmaria, Faido         63 GP Leventina                1:41.59,8     32.13,7  (2481)  8        231.   4.50
  562. Piattini Corrado, Cagiallo          45 USC Capriaschese            1:42.00,2     32.14,1  (2285)  10       10.    4.50
  563. Fischer Bernhard, Oberägeri         53 Lauftreff Oberaegeri        1:42.01,7     32.15,6  (2417)  9        81.    4.50
  564. Fraschini Angelo, Morbio Inferiore  48 Portaverde                  1:42.04,3     32.18,2  (2129)  9        82.    4.50
  565. Tavernaro Sandro                    51 Winterthur                  1:42.06,5     32.20,4  (2359)  9        83.    4.50
  566. Mayer Markus                        71 Bad Ragaz                   1:42.07,2     32.21,1  (3343)  7        236.   4.50
  567. Weisshaupt Reto, Zürich             68 Virgin Runners              1:42.07,7     32.21,6  (3310)  7        237.   4.50
  568. Beltrame Roberto, Urdorf            61 Stramilano Atl club         1:42.09,0     32.22,9  (2024)  8        232.   4.50
  569. Camponovo Ivan                      62 Coldrerio                   1:42.12,4     32.26,3  (3053)  8        233.   4.50
  570. Ohlinger Hermann, D-Bad Schussenrie 62 SGA Yetis                   1:42.15,2     32.29,1  (3322)  8        234.   4.50
  571. Zanetti Mirko, Grand-Lancy          60 Stade Genève                1:42.16,8     32.30,7  (2387)  8        235.   4.50
  572. Stadler Adrian, Bonaduz             65 Schwauni                    1:42.19,5     32.33,4  (2347)  8        236.   4.50
  573. Kalb Rudi                           54 A-Schwarzach                1:42.20,3     32.34,2  (2519)  9        84.    4.51
  574. Brinz Georg, D-Heimenkirch          55 Marathon-Team Schorsch      1:42.20,4     32.34,3  (3040)  9        85.    4.51
  575. Cloetta Andri, Manno                76 USC Capriaschese            1:42.23,4     32.37,3  (2083)  7        238.   4.51
  576. Menna Donato                        67 I-Saltrio VA                1:42.23,9     32.37,8  (3538)  7        239.   4.51
  576. Schneiter Andreas                   64 Cugnasco                    1:42.23,9     32.37,8  (3395)  8        237.   4.51
  578. Cadisch Arno                        59 Tesserete                   1:42.28,0     32.41,9  (3050)  8        238.   4.51
  579. Krautzig Joachim, Widen             46 LG Egelsee                  1:42.29,2     32.43,1  (3153)  9        86.    4.51
  580. Fumiano Felice                      69 Giubiasco                   1:42.33,2     32.47,1  (2453)  7        240.   4.51
  581. Pellegrini Sanguinio, I-Milano      47 Società Canottieri Milano   1:42.33,9     32.47,8  (2277)  9        87.    4.51
  582. Campana Maurizio                    74 Porza                       1:42.36,4     32.50,3  (2071)  7        241.   4.51
  583. Vassalli Lorenzo, Mezzovico         74 CO UTOE Bellinzona          1:42.39,4     32.53,3  (2372)  7        242.   4.51
  584. Vogt Hubert                         64 FL-Schaan                   1:42.41,0     32.54,9  (2374)  8        239.   4.52
  585. Karssen Aksel                       72 Lugano                      1:42.43,5     32.57,4  (2419)  7        243.   4.52
  586. Degiorgi Enzo, Manno                66 Quadrifoglio                1:42.45,1     32.59,0  (3571)  7        244.   4.52
  587. Sewell Stephan                      65 Ponte Capriasca             1:42.47,5     33.01,4  (3256)  8        240.   4.52
  588. Boyschau Michael                    66 Locarno                     1:42.48,6     33.02,5  (2415)  7        245.   4.52
  589. De Franceschi Joan                  88 Losone                      1:42.49,9     33.03,8  (3572)  11       7.     4.52
  590. Perrollaz Klaus, Brig               61 LFT Oberwallis              1:42.55,5     33.09,4  (2281)  8        241.   4.52
  590. Scharnagel Günther, D-Wangen        77 MTG Wangen                  1:42.55,5     33.09,4  (2541)  7        246.   4.52
  592. Kober Martin                        60 D-Amtzell                   1:42.55,9     33.09,8  (2197)  8        242.   4.52
  593. Morello Domenico, I-Lipomo (CO)     66 Athletic Team Lario         1:43.08,8     33.22,7  (2251)  7        247.   4.53
  594. Sassi Maurizio, I-Milano            65 Road Runners Club Milano    1:43.09,7     33.23,6  (2421)  8        243.   4.53
  595. Tamburini Enzo, Montagnola          60 MTB Collina d'Oro           1:43.16,3     33.30,2  (2355)  8        244.   4.53
  596. Fonti Danilo                        55 Lugano                      1:43.24,7     33.38,6  (2124)  9        88.    4.54
  597. Bozzini Claudio, Arbedo             63 Società Podistica Locarne   1:43.28,7     33.42,6  (2438)  8        245.   4.54
  598. Crovetto Mario, I-Milano            53 ACLI Giuriati Garimoldi     1:43.29,8     33.43,7  (2090)  9        89.    4.54
  599. Di Geronimo Michele                 68 I-Mesenzana                 1:43.35,1     33.49,0  (2567)  7        248.   4.54
  600. Hornung Franz-Stefan, D-Köln        67 Interbrand Zintzmeyer & L   1:43.37,7     33.51,6  (3143)  7        249.   4.54
  601. Ballerio Alessandro                 72 I-Casciago                  1:43.39,8     33.53,7  (3566)  7        250.   4.54
  602. Bernasconi Vittorio                 53 Bellinzona                  1:43.41,9     33.55,8  (2483)  9        90.    4.54
  603. Zamperini Ettore, Chiasso           52 Coas Como                   1:43.43,5     33.57,4  (3314)  9        91.    4.54
  604. Bettina Alessandro                  68 I-Como                      1:43.44,0     33.57,9  (2033)  7        251.   4.55
  605. Lunghi Giuseppe, I-Cantù            49 as Canturina Polisp San M   1:43.44,8     33.58,7  (2222)  9        92.    4.55
  606. Gross Frank P.                      54 Netstal                     1:43.45,0     33.58,9  (2160)  9        93.    4.55
  607. Wallhöfer Stephan                   73 D-Kissleg                   1:43.46,8     34.00,7  (3447)  7        252.   4.55
  608. Rossi Stefano, Claro                58 Società Podistica Claro     1:43.48,8     34.02,7  (2529)  8        246.   4.55
  609. Meier Ralf                          67 Lachen SZ                   1:43.51,5     34.05,4  (3466)  7        253.   4.55
  610. Gianoli Quirino                     52 I-Sondrio                   1:43.55,3     34.09,2  (3384)  9        94.    4.55
  611. Lopez Cortes Ricardo                74 Lugano                      1:43.56,8     34.10,7  (2215)  7        254.   4.55
  612. Guidotti Pier Giorgio, Sementina    52 GS Molinera                 1:43.59,1     34.13,0  (2164)  9        95.    4.55
  613. Franco Antonio                      75 Savosa                      1:44.00,3     34.14,2  (2127)  7        255.   4.55
  614. Toldo Heinrich                      78 FL-Schaan                   1:44.00,6     34.14,5  (2365)  7        256.   4.55
  615. Moltrasio Renzo, I-Saronno          48 Coas Como                   1:44.02,6     34.16,5  (3188)  9        96.    4.55
  616. Stucki Martin                       79 Unterseen                   1:44.03,1     34.17,0  (3276)  7        257.   4.55
  617. Costantini Adriano, I               44 Coas Como                   1:44.05,2     34.19,1  (3068)  10       11.    4.56
  618. Job Paolo                           65 Canobbio                    1:44.05,3     34.19,2  (2498)  8        247.   4.56
  619. Adam Andreas, D-Gernsbach           66 TV Gernsbach                1:44.05,4     34.19,3  (1001)  7        258.   4.56
  620. Clerici Werner A., Rikon im Tösstal 42 TV Rikon                    1:44.07,5     34.21,4  (2082)  10       12.    4.56
  621. Weiland Andreas                     71 Neuchâtel                   1:44.07,8     34.21,7  (2433)  7        259.   4.56
  622. Henkenhaf Richard, D-Aulendorf      56 SGA Yetis                   1:44.10,4     34.24,3  (3318)  8        248.   4.56
  623. Juhas Markus, D-Aulendorf           58 SGA Yetis                   1:44.10,7     34.24,6  (3321)  8        249.   4.56
  624. Odermatt Umberto, Biasca            58 SPL Locarnese               1:44.20,9     34.34,8  (2266)  8        250.   4.56
  625. Malossa Daniele                     73 Zürich                      1:44.26,5     34.40,4  (2226)  7        260.   4.57
  626. Lombardi Marco                      59 Verscio                     1:44.28,2     34.42,1  (2214)  8        251.   4.57
  627. Carpentieri Sebastiano, Campione    39 Pol. Campionese             1:44.32,8     34.46,7  (2075)  10       13.    4.57
  628. Bosisio Simone                      73 Camorino                    1:44.33,1     34.47,0  (2487)  7        261.   4.57
  629. Bargna Leopoldo                     73 I-Figino Serenza            1:44.43,0     34.56,9  (3025)  7        262.   4.57
  630. Molto Alberto, Lugano               64 SAP                         1:44.51,6     35.05,5  (3372)  8        252.   4.58
  631. Arnold Bruno, Unterschächen         65 SC Unterschächen            1:45.00,3     35.14,2  (2445)  8        253.   4.58
  632. Filippo Rossino, Manno              72 ORANGE ARROWS               1:45.03,8     35.17,7  (2120)  7        263.   4.58
  633. Bottinelli Paolo                    66 S. Pietro                   1:45.08,0     35.21,9  (3378)  7        264.   4.58
  634. Ferrari Roberto                     65 Ludiano                     1:45.12,6     35.26,5  (2117)  8        254.   4.59
  635. Greco Daniele                       72 Gordola                     1:45.14,3     35.28,2  (2500)  7        265.   4.59
  636. Aecherli Erwin                      54 Berikon 1                   1:45.18,2     35.32,1  (3002)  9        97.    4.59
  637. Perozzi Lorenzo, Ecublens VD        82 rushteam ecublens           1:45.18,7     35.32,6  (2280)  7        266.   4.59
  638. Borella Giampiero, I-Cabiate (CO)   57 Club del Mesdì              1:45.19,9     35.33,8  (2047)  8        255.   4.59
  639. Colnaghi Piercarlo, I-Cantù         56 Coas Como                   1:45.21,1     35.35,0  (3066)  8        256.   4.59
  640. Turconi Mario, I-Villa Guardia      55 Club del Mesdì              1:45.21,6     35.35,5  (2368)  9        98.    4.59
  641. Cesena Candido, I-Dumenza (VA)      46 Atl. Verbano                1:45.22,3     35.36,2  (2460)  9        99.    4.59
  642. Gaiani Sergio, I-Comerio            54 CRAL Aermacchi Venegono     1:45.28,5     35.42,4  (3110)  9        100.   4.59
  643. Sertori Patrick                     59 Melide                      1:45.30,7     35.44,6  (3397)  8        257.   5.00
  644. Marxer Martin                       65 FL-Nendeln                  1:45.31,9     35.45,8  (2579)  8        258.   5.00
  645. Zanoni Carlo, I-Cannero Riviera     48 Maratholandia               1:45.34,4     35.48,3  (3497)  9        101.   5.00
  646. Rohrer Lukas, Alpnach Dorf          75 Biräweggä                   1:45.38,7     35.52,6  (2551)  7        267.   5.00
  647. Wehrmeister Ralf                    61 D-Bad Waldsee               1:45.39,0     35.52,9  (3386)  8        259.   5.00
  648. Frendino Pietro, I-Cuveglio VA      60 Gruppo Podistico Miralago   1:45.45,6     35.59,5  (2597)  8        260.   5.00
  649. Romano Antonio                      58 Lugano                      1:46.01,4     36.15,3  (3510)  8        261.   5.01
  650. Lindegger Urs                       62 Ebikon                      1:46.02,2     36.16,1  (3165)  8        262.   5.01
  651. Sare Stefan, D-Herbrechtingen       43 Lauftreff Herbrechtingen    1:46.06,2     36.20,1  (3241)  10       14.    5.01
  652. Siegenthaler Stefan                 69 Diemtigen                   1:46.09,6     36.23,5  (3257)  7        268.   5.01
  653. Agostini Simone                     74 Viganello                   1:46.12,0     36.25,9  (3003)  7        269.   5.02
  654. Orrù Tiziano                        64 Losone                      1:46.16,3     36.30,2  (2269)  8        263.   5.02
  655. Barmasse Patrick                    69 Lugano                      1:46.17,6     36.31,5  (2012)  7        270.   5.02
  656. Racca Luciano                       63 I-Pianezza                  1:46.19,1     36.33,0  (3213)  8        264.   5.02
  657. Glaus Markus, Vessy                 50 Stade Genève                1:46.21,3     36.35,2  (3119)  9        102.   5.02
  658. Botticelli Giulio                   78 Muralto                     1:46.23,5     36.37,4  (2049)  7        271.   5.02
  659. Brazzale Massimo, I-Bisuschio       67 Virtus Bisuschio            1:46.25,3     36.39,2  (3536)  7        272.   5.02
  660. Keays William                       60 Carona                      1:46.27,5     36.41,4  (2190)  8        265.   5.02
  661. Martini Andres                      77 Viganello                   1:46.36,1     36.50,0  (2425)  7        273.   5.03
  662. Bonapersona Michele                 65 I-Ayas                      1:46.39,3     36.53,2  (3570)  8        266.   5.03
  663. Häusler Eric, Zürich                85 Interbrand Zintzmeyer & L   1:46.44,1     36.58,0  (3137)  7        274.   5.03
  664. Anelli Gianluca, I-Milano           70 Road Runner Club Milano     1:46.46,3     37.00,2  (2003)  7        275.   5.03
  665. Fertile Michelangelo                70 Tegna                       1:46.46,6     37.00,5  (3405)  7        276.   5.03
  666. Nessi Vittorio, I                   47 Coas Como                   1:46.49,1     37.03,0  (3194)  9        103.   5.03
  667. Strebel Hansruedi, Zürich           62 ewz power team              1:46.56,1     37.10,0  (2353)  8        267.   5.04
  668. Dalloca Raffaele                    64 I-Omegna                    1:46.59,5     37.13,4  (1013)  8        268.   5.04
  669. Ponzio Fabrizio                     46 Locarno                     1:47.06,2     37.20,1  (3352)  9        104.   5.04
  670. Ruotolo Antonio                     65 Bosco Luganese              1:47.06,9     37.20,8  (3413)  8        269.   5.04
  671. Di Salvo Mario, Cadenazzo           52 Podistica Cannobio          1:47.11,8     37.25,7  (2101)  9        105.   5.04
  672. Pedraita Franco, Giubiasco          61 SAB, BELLINZONA             1:47.15,0     37.28,9  (3202)  8        270.   5.05
  673. La Spina Francesco                  69 Biel/Bienne                 1:47.17,4     37.31,3  (2553)  7        277.   5.05
  674. Grava Alessandro                    70 Breganzona                  1:47.26,1     37.40,0  (3460)  7        278.   5.05
  675. Pozzi Giambattista, I-Como          47 Nova Libertas               1:47.29,4     37.43,3  (3495)  9        106.   5.05
  676. Facetti Fabio, I-Malnate            56 Cai Malnate                 1:47.30,2     37.44,1  (3556)  8        271.   5.05
  677. Joos Otto, D-Wangen am Allgaü       55 MTG Wangen im Allgaü        1:47.31,0     37.44,9  (2185)  9        107.   5.05
  678. Ardia Andrea                        82 Tesserete                   1:47.34,4     37.48,3  (3013)  7        279.   5.05
  679. Wermeille Pierre-Louis, Le Noirmont 51 Cross Club Nidau            1:47.39,5     37.53,4  (2489)  9        108.   5.06
  680. Cedroni Alessandro                  48 Bioggio                     1:47.40,5     37.54,4  (3481)  9        109.   5.06
  681. Büchel Emil                         65 FL-Schaan                   1:47.43,5     37.57,4  (2059)  8        272.   5.06
  682. Müller Lars-Chr.                    69 Locarno                     1:47.45,0     37.58,9  (3193)  7        280.   5.06
  683. Bannwitz Juergen, D-Balzheim        60 SV-Balzheim                 1:47.50,5     38.04,4  (2011)  8        273.   5.06
  683. Zanolla Valerio, I-Varese           54 Atletica Verbano            1:47.50,5     38.04,4  (2457)  9        110.   5.06
  685. Bannwitz Michael, D-Balzheim        89 SV-Balzheim                 1:47.50,6     38.04,5  (3023)  11       8.     5.06
  686. Lonni Giampietro                    61 Gordola                     1:47.53,9     38.07,8  (3464)  8        274.   5.06
  687. Tornari Paolo, I-Alzate Brianza     65 Coas Como                   1:47.55,5     38.09,4  (3286)  8        275.   5.06
  688. Corti Fausto                        62 Pura                        1:47.59,6     38.13,5  (3475)  8        276.   5.07
  689. Schaffner Adrian, Zürich            64 Interbrand Zintzmeyer & L   1:48.07,3     38.21,2  (3245)  8        277.   5.07
  690. Kiesel Karl-Ferdinand               47 D-Wangen                    1:48.21,9     38.35,8  (2195)  9        111.   5.08
  691. Cedron Ettore                       42 Melide                      1:48.23,0     38.36,9  (2571)  10       15.    5.08
  692. Bachmann Christoph                  66 Zofingen                    1:48.25,1     38.39,0  (3016)  7        281.   5.08
  693. Coretti Walter                      57 Comano                      1:48.25,7     38.39,6  (3364)  8        278.   5.08
  694. Strub Marco                         79 FL-Mauren                   1:48.26,2     38.40,1  (3275)  7        282.   5.08
  695. Arcuri Saverio, I                   57 Coas Como                   1:48.30,9     38.44,8  (3012)  8        279.   5.08
  696. Abt Walter                          45 Cevio                       1:48.32,8     38.46,7  (3001)  10       16.    5.08
  697. Deragisch Marc                      64 Chur                        1:48.35,9     38.49,8  (3078)  8        280.   5.08
  698. Savaresi Gaetano, I-Cologno Monzese 46 Società Canottieri Milano   1:48.36,0     38.49,9  (3525)  9        112.   5.08
  699. Göring Peter, D-Oberteuringen       54 SV Oberteuringen            1:48.36,3     38.50,2  (3121)  9        113.   5.08
  700. Nicolet Patrick, Cugnasco           70 Complex Cugnasco            1:48.43,9     38.57,8  (3434)  7        283.   5.09
  701. Waack Andre, D-Bischofswiesen       78 TSV Bad Reichenhall         1:48.47,3     39.01,2  (2380)  7        284.   5.09
  702. Franzi Carlo                        67 I-Arcisate                  1:48.50,1     39.04,0  (3103)  7        285.   5.09
  703. Maggini Carlo, Bellinzona           47 Runners Club Bellinzona     1:48.52,3     39.06,2  (3169)  9        114.   5.09
  704. Cerlini Davide, I-Gravellona Toce   50 GS Gravellona               1:48.55,8     39.09,7  (3480)  9        115.   5.09
  705. Rotzler Andreas, Zürich             64 Interbrand Zintzmeyer & L   1:48.58,4     39.12,3  (3232)  8        281.   5.09
  706. Petraglio Ovidio, S. Pietro         46 SFG Stabio                  1:48.58,7     39.12,6  (3208)  9        116.   5.09
  707. Zaninetti Carlo, I-Domodossola      85 GS Paruzzaro                1:49.00,3     39.14,2  (3606)  7        286.   5.09
  708. Zoda Carlo, I-Corrido CO            71 Pol. Porlezzese             1:49.00,4     39.14,3  (2504)  7        287.   5.10
  709. Simona Gianni                       48 Locarno                     1:49.05,7     39.19,6  (3524)  9        117.   5.10
  710. Heiniger Thomas                     66 Giswil                      1:49.06,2     39.20,1  (3140)  7        288.   5.10
  711. Verga Davide, I-Lipomo CO           73 Athlietci Team Lario        1:49.07,8     39.21,7  (3487)  7        289.   5.10
  712. Masotti Giorgio, Arbedo             56 Runner's Club Bellinzona    1:49.07,9     39.21,8  (2233)  8        282.   5.10
  713. Cappelletti Giorgio, I-Cantù (CO)   69 Club del Mesdì              1:49.13,2     39.27,1  (2073)  7        290.   5.10
  714. Kohler Fritz                        50 Adligenswil                 1:49.18,6     39.32,5  (2198)  9        118.   5.10
  715. Frey Daniel, Bubikon                70 Helveticreisen              1:49.27,8     39.41,7  (3498)  7        291.   5.11
  716. Sacco Valerio, F-Thil               38 Spiridon club d'occitanie   1:49.43,8     39.57,7  (2320)  10       17.    5.12
  717. Palermo Salvatore, Genève           73 Tri Club Genève             1:49.44,6     39.58,5  (2271)  7        292.   5.12
  718. Oliva Loris, Airolo                 75 GP Leventina                1:49.46,1     40.00,0  (2486)  7        293.   5.12
  719. Raschetti Pietro, Losone            62 SP Locarnese                1:49.48,6     40.02,5  (3218)  8        283.   5.12
  720. Beeli Luzi                          71 FL-Triesenberg              1:49.50,2     40.04,1  (2018)  7        294.   5.12
  721. Bulgheroni Paolo, I-Varese          52 Atletica CRAL Aermacchi     1:49.53,2     40.07,1  (2064)  9        119.   5.12
  722. Guerdi Roger                        69 Buchs AG                    1:49.54,1     40.08,0  (3129)  7        295.   5.12
  723. Guillemain Christoph                72 Minusio                     1:49.54,9     40.08,8  (3130)  7        296.   5.12
  724. Montemurro Andrea, Agno             62 SAM Massagno                1:50.05,0     40.18,9  (3189)  8        284.   5.13
  725. Spocci Raffaele, Bellinzona         47 Runner's Club Bellinzona    1:50.09,5     40.23,4  (3263)  9        120.   5.13
  726. Sprinz Karl, D-Friedrichshafen      47 BSG MTU                     1:50.14,0     40.27,9  (3264)  9        121.   5.13
  727. Faoro Luciano                       53 Davos Dorf                  1:50.18,9     40.32,8  (3092)  9        122.   5.13
  728. Zamperini Michele                   79 Chiasso                     1:50.20,8     40.34,7  (3420)  7        297.   5.13
  729. Menghetti Franco, Bigorio           51 USC Capriaschese            1:50.28,0     40.41,9  (3184)  9        123.   5.14
  730. Joos Roland, Langenthal             56 LV Langenthal               1:50.31,4     40.45,3  (3328)  8        285.   5.14
  731. Ortelli Fabrizio, I-Menaggio CO     71 Pol. Porlezzese             1:50.32,4     40.46,3  (3415)  7        298.   5.14
  732. Guida Antonio                       58 I-Domodossola               1:50.36,1     40.50,0  (3489)  8        286.   5.14
  733. Bianchi Alberto, I                  43 Coas Como                   1:50.38,5     40.52,4  (3032)  10       18.    5.14
  734. Barraud Philippe                    75 Saxon                       1:50.40,1     40.54,0  (3027)  7        299.   5.14
  735. Sgrò Franco, I-Cannobio VB          49 Atletica Cannobio           1:50.40,4     40.54,3  (2341)  9        124.   5.14
  736. Marelli Stefano                     ?? I-Carimate                  1:50.43,4     40.57,3  (3484)  7        300.   5.14
  737. Ronchetti Claudio                   59 I-Como                      1:51.03,1     41.17,0  (3335)  8        287.   5.15
  738. Aldeghi Giuliano                    60 I-Sirtori (LC)              1:51.05,1     41.19,0  (3005)  8        288.   5.15
  739. Fumagalli Antonio, I-Como           47 CDF                         1:51.05,2     41.19,1  (3483)  9        125.   5.15
  740. Arrighi Davide                      72 I-Como                      1:51.06,7     41.20,6  (3479)  7        301.   5.15
  741. Fusco Nicola, Vacallo               52 runner club Vacallo         1:51.06,8     41.20,7  (2142)  9        126.   5.15
  742. Meier Daniel                        65 FL-Nendeln                  1:51.07,6     41.21,5  (2510)  8        289.   5.16
  743. Weissenhofer Helmuth, FL-Nendeln    68 FL Landespolizei            1:51.07,7     41.21,6  (2382)  7        302.   5.16
  744. Ritz Willi                          48 Davesco-Soragno             1:51.10,4     41.24,3  (3223)  9        127.   5.16
  745. Belotti Mirko                       75 Cadro                       1:51.13,9     41.27,8  (3339)  7        303.   5.16
  746. Rossi Adriano                       62 Uetikon am See              1:51.16,4     41.30,3  (3229)  8        290.   5.16
  747. Ratti Mauro, I                      58 Società Canottieri Milano   1:51.18,3     41.32,2  (2300)  8        291.   5.16
  748. Schnidrig Roland                    57 Grächen                     1:51.19,4     41.33,3  (3472)  8        292.   5.16
  749. Visani Francesco                    50 Origlio                     1:51.22,3     41.36,2  (3299)  9        128.   5.16
  750. Cino Piero                          57 Sementina                   1:51.23,7     41.37,6  (3439)  8        293.   5.16
  751. Bernasconi Gianfranco               49 Locarno                     1:51.29,3     41.43,2  (2506)  9        129.   5.17
  752. Walker Joe, Andermatt               54 MR Andermatt                1:51.30,0     41.43,9  (3592)  9        130.   5.17
  753. Piga Giuseppe, I-Falmenta (VB)      56 Podistica Cannobio          1:51.34,8     41.48,7  (2287)  8        294.   5.17
  754. De Mey Eric, Purasca                65 SAP                         1:51.38,7     41.52,6  (3073)  8        295.   5.17
  755. Lorenzetti Dante, Magliaso          62 motolot                     1:51.44,6     41.58,5  (2216)  8        296.   5.17
  756. Gasperotti Enrico                   62 Lugano                      1:51.48,5     42.02,4  (3113)  8        297.   5.17
  757. Scaioli Vidmer, I-Casalmaiocco      54 La Michetta Milano          1:51.50,9     42.04,8  (2403)  9        131.   5.18
  758. Bottelli Sandro, I-Borgo Ticino     40 GS Paruzzaro                1:51.55,0     42.08,9  (3605)  10       19.    5.18
  759. Montorfani Donato, I-Cantù (CO)     50 Club del Mesdì              1:51.56,6     42.10,5  (2248)  9        132.   5.18
  760. Aschwanden Markus, Tenero           68 Thömus Team                 1:52.00,3     42.14,2  (3462)  7        304.   5.18
  761. Gabrieli Francesco, I-Chiuro        54 2002 marathon club sondri   1:52.02,5     42.16,4  (3108)  9        133.   5.18
  762. Filliger Gustavo, Bellinzona        51 Runner Club Bellinzona      1:52.03,3     42.17,2  (2121)  9        134.   5.18
  763. Balestra Bruno                      53 Gerra (Gambarogno)          1:52.05,2     42.19,1  (3018)  9        135.   5.18
  764. Rehak Markus                        74 FL-Schaan                   1:52.14,0     42.27,9  (2526)  7        305.   5.19
  765. Cappelletti Raffaele, I-Cantù (CO)  65 Club del Mesdì              1:52.14,2     42.28,1  (2074)  8        298.   5.19
  766. Bürgi Clemens, Zürich               72 SAP                         1:52.18,4     42.32,3  (3374)  7        306.   5.19
  766. Sabatzki Bruno                      70 FL-Schaan                   1:52.18,4     42.32,3  (3437)  7        306.   5.19
  768. Kläy Hanspeter                      62 Hünenberg                   1:52.20,9     42.34,8    (92)  8        299.   5.19
  769. Novelli Gennaro, I-Cantù (CO)       53 Club del Mesdì              1:52.23,0     42.36,9  (2263)  9        136.   5.19
  770. Scapozza Nello, Bellinzona          46 Runners Club Bellinzona     1:52.30,8     42.44,7  (2530)  9        137.   5.19
  771. Serboli Alessandro                  65 I-Como                      1:52.45,6     42.59,5  (2339)  8        300.   5.20
  772. Meier Gian Roberto, Ponte Capriasca 61 Quadrifoglio                1:52.46,5     43.00,4  (3182)  8        301.   5.20
  773. Benini Giorgio, I-Porlezza          44 Pol. Porlezzese             1:53.02,6     43.16,5  (3416)  10       20.    5.21
  774. Faccio Antonio                      52 Minusio                     1:53.09,9     43.23,8  (2538)  9        138.   5.21
  775. Schneider Thomas, D-Donaueschingen  62 LT FC Pfohren               1:53.13,0     43.26,9  (2560)  8        302.   5.21
  776. Brera Fabio                         74 I-Menaggio                  1:53.16,8     43.30,7  (3358)  7        308.   5.22
  777. Bordoli Cristiano                   69 I-Menaggio                  1:53.18,0     43.31,9  (3357)  7        309.   5.22
  778. Schlup Marc Olivier                 57 Roche VD                    1:53.22,6     43.36,5  (3248)  8        303.   5.22
  779. Rudelli Daniele                     55 Lamone-Cadempino            1:53.30,4     43.44,3  (3233)  9        139.   5.22
  780. Renggli Michele                     66 Cugnasco                    1:53.31,0     43.44,9  (3432)  7        310.   5.22
  781. Piccinin Giuseppe                   45 I-Menaggio                  1:53.34,2     43.48,1  (3509)  10       21.    5.22
  782. Cervellera Cataldo, I               71 Società Canottieri Milano   1:54.09,3     44.23,2  (2079)  7        311.   5.24
  783. Pochettino Paolo, I-Milano          49 Atletica Ambrosiana         1:54.09,5     44.23,4  (3210)  9        140.   5.24
  784. Marina Giacomo, I-Milano            71 Atletica Ambrosiana - Mil   1:54.10,9     44.24,8  (3175)  7        312.   5.24
  785. Pawlowski Emanuele                  65 Losone                      1:54.16,0     44.29,9  (2524)  8        304.   5.24
  786. Invernizzi Luigi, Quartino          41 SPL Locarnese               1:54.25,5     44.39,4  (3332)  10       22.    5.25
  787. Birth Gustavo                       51 Taverne                     1:54.28,3     44.42,2  (3033)  9        141.   5.25
  788. Bastianini Emilio Alberto           50 I-Cannobio                  1:54.35,5     44.49,4  (3407)  9        142.   5.25
  789. Brumana Luca                        55 Vernate                     1:54.36,3     44.50,2  (3043)  9        143.   5.25
  790. Brumana Dario                       63 Vernate                     1:54.39,2     44.53,1  (3042)  8        305.   5.26
  791. Gallinari Gianbattista              51 I-Lainate                   1:54.51,0     45.04,9  (3608)  9        144.   5.26
  792. Bruinenberg Asse                    63 NL-Geffen 5386 CT           1:55.06,8     45.20,7  (3041)  8        306.   5.27
  793. Santini Gianpiero, I-Varese         41 G.P. Castronno              1:55.31,0     45.44,9  (3240)  10       23.    5.28
  794. Campana Andrea                      ?? Besazio                     1:55.31,9     45.45,8  (3052)  7        313.   5.28
  795. Burgyan Roland                      78 Ascona                      1:55.32,3     45.46,2  (2066)  7        314.   5.28
  796. Völk Franz, D-Friedrichshafen       58 von-Null-auf-42             1:55.33,8     45.47,7  (3301)  8        307.   5.28
  797. Bernasconi Moreno, Dino             60 Cardiocentro Ticino         1:55.45,5     45.59,4  (3030)  8        308.   5.29
  798. Bonadeo Marco                       64 I-Ponte in Valtellina SO    1:55.49,4     46.03,3  (3381)  8        309.   5.29
  799. Ondei Francesco                     49 I-Piano di Porlezza CO      1:55.55,0     46.08,9  (3418)  9        145.   5.29
  800. Hofmann Andreas                     48 Engelberg                   1:56.04,0     46.17,9  (2175)  9        146.   5.30
  801. Pagani Giusva, Caslano              73 SAP Purasca                 1:56.08,4     46.22,3  (3198)  7        315.   5.30
  802. Pinardi Mauro                       67 I-Viggiù (VA)               1:56.13,2     46.27,1  (2288)  7        316.   5.30
  803. Campora Luigi, Novaggio             58 SAP Purasca                 1:56.14,0     46.27,9  (3370)  8        310.   5.30
  804. Alberti Giovanni                    66 Gudo                        1:56.14,5     46.28,4  (3436)  7        317.   5.30
  805. Blättler Bruno, Luzern              65 Velobude Luzern             1:56.16,2     46.30,1  (2041)  8        311.   5.30
  806. Haas Robert                         60 Wil ZH                      1:56.19,7     46.33,6  (3131)  8        312.   5.30
  807. Fiochi Paolo                        66 I-Cusano Milanino MI        1:56.20,6     46.34,5  (3430)  7        318.   5.30
  808. Sala Dante, Bellinzona              56 SPL Locarnese               1:56.24,1     46.38,0  (3238)  8        313.   5.31
  809. De Lorenzi Fausto, I-Dongo (CO)     47 CSI Morbegno (SO)           1:56.26,2     46.40,1  (3072)  9        147.   5.31
  810. Verga Gianluca, I-Lipomo CO         73 Athletic Team Lario         1:56.26,3     46.40,2  (3486)  7        319.   5.31
  811. Lanz Kurt H.                        39 Aesch ZH                    1:56.32,7     46.46,6  (3347)  10       24.    5.31
  812. Bruno Emiliano, Riazzino            79 Complex                     1:56.33,3     46.47,2  (3435)  7        320.   5.31
  813. Bäschlin Jean-Pierre                63 Tegna                       1:56.40,5     46.54,4  (3406)  8        314.   5.31
  814. Ramazzina Otello, I                 42 Coas Como                   1:56.43,1     46.57,0  (3215)  10       25.    5.31
  815. Dosi Davide                         71 Chiasso                     1:56.46,8     47.00,7  (3478)  7        321.   5.32
  816. Krapf Sasha, Uster                  70 Helveticreisen              1:56.58,0     47.11,9  (3500)  7        322.   5.32
  816. Osterwalder Urban, Uster            68 Helveticreisen              1:56.58,0     47.11,9  (3499)  7        322.   5.32
  818. Saporito Domenico                   66 Taverne                     1:56.58,9     47.12,8  (3334)  7        324.   5.32
  819. Dotti Riccardo                      49 I-Como                      1:57.04,5     47.18,4  (3493)  9        148.   5.32
  820. Mazza Stefano                       78 Ascona                      1:57.12,8     47.26,7  (3389)  7        325.   5.33
  821. Prayer Mario, I                     54 Coas Como                   1:57.17,4     47.31,3  (3212)  9        149.   5.33
  822. Busch Felix, D-Köln                 67 Interbrand Zintzmeyer & L   1:57.18,4     47.32,3  (3047)  7        326.   5.33
  823. Laghi Peter, Caslano                58 SAP Purasca                 1:57.21,1     47.35,0  (2204)  8        315.   5.33
  824. Opolka Helmut, D-Herbrechtingen     56 LT Herbrechtingen           1:57.21,4     47.35,3  (3350)  8        316.   5.33
  825. Beintner Markus, Biel/Bienne        68 Spirit of Luzern            1:57.37,9     47.51,8  (2020)  7        327.   5.34
  826. Pedrazzi Moreno, Gnosca             67 Quadrifoglio                1:57.43,7     47.57,6  (3365)  7        328.   5.34
  827. Ferrazzini Paolo                    61 Bellinzona                  1:57.47,9     48.01,8  (3095)  8        317.   5.35
  828. Kulmus Walter, D-Argenbühl          53 TV Eisenharz                1:57.49,9     48.03,8  (3157)  9        150.   5.35
  829. Battaglioni Fabio                   ?? Gorduno                     1:57.51,7     48.05,6  (3366)  7        329.   5.35
  830. Ghielmini Giorgio, Gentilino        64 SAP Purasca                 1:57.58,1     48.12,0  (3116)  8        318.   5.35
  831. Kovacevic Srdjan, Lugano            61 Lugano                      1:58.06,4     48.20,3  (2200)  8        319.   5.35
  832. Weiss Bruno, Bassersdorf            53 ASCB Bassersdorf            1:58.14,2     48.28,1  (3309)  9        151.   5.36
  833. Scherrer Thomas                     71 Ebikon                      1:58.20,6     48.34,5  (3246)  7        330.   5.36
  834. Cannavò Luigi                       46 Cugnasco                    1:58.24,7     48.38,6  (3458)  9        152.   5.36
  835. Flüeler Roland                      64 Sarnen                      1:58.35,4     48.49,3  (3098)  8        320.   5.37
  836. Gerosa Michele                      66 Gentilino                   1:58.36,2     48.50,1  (3333)  7        331.   5.37
  837. Janniello Elpidio, Bellinzona       52 VIRTUS Locarno              1:58.37,1     48.51,0  (3147)  9        153.   5.37
  838. Zengerle Klaus                      55 D-Wangen/Allgäu             1:58.42,0     48.55,9  (3468)  9        154.   5.37
  839. Cantaluppi Fabio, I-Como            59 Smalp Aosta                 1:58.45,6     48.59,5  (3336)  8        321.   5.37
  840. Notarianni Bruno                    35 Mendrisio                   1:58.47,8     49.01,7  (3195)  10       26.    5.37
  841. Stadler Ludwig, D-Bad Schussenried  63 SGA Yetis                   1:58.47,9     49.01,8  (3324)  8        322.   5.37
  842. Ratti Thomas                        52 D-Baden-Baden               1:58.52,5     49.06,4  (3219)  9        155.   5.38
  843. Lai Ettore, I-Como                  48 CDF                         1:58.58,7     49.12,6  (3482)  9        156.   5.38
  844. Fauguel Charles, Boudry             44 frénétic bicke              1:58.58,9     49.12,8  (3354)  10       27.    5.38
  845. Dangel Christoph, D-Aulendorf       90 SGA Yetis                   1:59.02,9     49.16,8  (3319)  11       9.     5.38
  846. Weibel Marc                         71 Luzern                      1:59.04,4     49.18,3  (3308)  7        332.   5.38
  847. Fasana Mario                        44 I-Cernobbio                 1:59.07,1     49.21,0  (3613)  10       28.    5.38
  848. Schipani Giuseppe, Lamone-Cadempino 70 Cardiocentro Ticino         1:59.14,3     49.28,2  (3247)  7        333.   5.39
  849. Steiner Christoph                   67 Zürich                      1:59.22,8     49.36,7  (3268)  7        334.   5.39
  850. Fontana Giorgio, I-Valsolda CO      47 Podistica Camignolo         1:59.24,2     49.38,1  (3612)  9        157.   5.39
  851. Rudi Giuseppe, I-Gornate Olona      69 Cardiocentro Ticino         1:59.27,9     49.41,8  (3234)  7        335.   5.39
  852. Arici Ivan, Faido                   58 Gruppo podistico Leventin   1:59.28,4     49.42,3  (3429)  8        323.   5.39
  853. Mandelli Ferdinando                 66 I-Lazzate (MI)              1:59.51,2     50.05,1  (3171)  7        336.   5.40
  854. Massera Aldo, Camorino              37 SAB Bellinzona              2:00.20,9     50.34,8  (2497)  10       29.    5.42
  855. Cheda Guido                         46 Maggia                      2:00.27,3     50.41,2  (3607)  9        158.   5.42
  856. Del Zotti Teodoro, I-Milano         45 Società Canottieri Milano   2:00.38,2     50.52,1  (3526)  10       30.    5.43
  857. Vicentini Paolo, Bellinzona         64 TAT-Ticino                  2:00.54,0     51.07,9  (3329)  8        324.   5.43
  858. Peracchi Daniele                    64 I-Sovere BG                 2:01.02,4     51.16,3  (2509)  8        325.   5.44
  859. Fontijne Ronald                     62 Steinen                     2:01.03,6     51.17,5  (3099)  8        326.   5.44
  860. Bellinato Siro                      72 Novazzano                   2:01.10,1     51.24,0  (3029)  7        337.   5.44
  861. Häusler Jürgen, Zürich              55 Interbrand Zintzmeyer & L   2:01.22,1     51.36,0  (3138)  9        159.   5.45
  862. Gregori Claudio, I                  43 Società Canottieri Milano   2:01.23,0     51.36,9  (2158)  10       31.    5.45
  863. Lotti Daniele                       57 Bellinzona                  2:01.32,1     51.46,0  (2218)  8        327.   5.45
  864. Piu Mario                           37 Castione                    2:01.36,1     51.50,0  (3610)  10       32.    5.45
  865. Pini Adriano, Lumino                51 Gruppo Quadrifoglio         2:01.36,5     51.50,4  (3463)  9        160.   5.45
  866. Hättenschwiler Renzo, Lugano        58 nothing from outer space    2:01.41,3     51.55,2  (3361)  8        328.   5.46
  867. Kube Jürgen, D-Herbrechtingen       42 LT-Herbrechtingen           2:01.48,1     52.02,0  (3155)  10       33.    5.46
  868. Weber Ludwig, D-Ravensburg          56 LG Welfen                   2:01.51,3     52.05,2  (3450)  8        329.   5.46
  869. Bazzurri Sergio                     44 Sorengo                     2:01.52,8     52.06,7  (2015)  10       34.    5.46
  870. Drescher Harald                     62 D-Argenbühl                 2:02.04,5     52.18,4  (3083)  8        330.   5.47
  871. Sanga Adriano, I-Domodossola        63 atl.ossolana 2000           2:02.09,1     52.23,0  (3327)  8        331.   5.47
  872. Stahel Mark                         62 Kilchberg ZH                2:02.13,8     52.27,7  (3266)  8        332.   5.47
  873. Ziegler Christian                   61 Ascona                      2:02.22,5     52.36,4  (3316)  8        333.   5.48
  874. Menozzi Brunetto, Giubiasco         50 Quadrifoglio                2:02.48,3     53.02,2  (3367)  9        161.   5.49
  875. Taroni Giuliano, I-Carate Urio (CO) 49 Club del Mesdì              2:03.12,3     53.26,2  (2357)  9        162.   5.50
  876. Cortinovis Roberto                  59 Sementina                   2:03.16,1     53.30,0  (3426)  8        334.   5.50
  877. Brun Theobald                       62 Agra                        2:03.36,9     53.50,8  (3044)  8        335.   5.51
  878. Sweys Jan, Zürich                   49 ASVZ Zürich                 2:04.01,1     54.15,0  (3279)  9        163.   5.52
  879. Buzzi Reschini Mauro                62 I-Viggiù                    2:04.04,8     54.18,7  (3542)  8        336.   5.52
  880. Inglese Maurizio, I-Torino          79 VS Nova Libertas            2:04.38,4     54.52,3  (3581)  7        338.   5.54
  881. Sala Bruno                          45 Bellinzona                  2:04.55,6     55.09,5  (3400)  10       35.    5.55
  882. Barraud Jean-Claude                 51 Mont-sur-Lausanne           2:05.39,1     55.53,0  (3026)  9        164.   5.57
  883. Kirner Ernst                        40 Mettmenstetten              2:05.44,4     55.58,3  (3151)  10       36.    5.57
  884. Sandrini Sergio, Minusio            44 SP Locarnese                2:05.47,3     56.01,2  (3410)  10       37.    5.57
  885. Gräser Manfred, D-Weiler-Simmerberg 64 Marathon-Team Schorsch      2:05.53,4     56.07,3  (3123)  8        337.   5.58
  886. Molinaro Ulisse, Lugano             68 Cardiocentro Ticino         2:06.24,8     56.38,7  (3185)  7        339.   5.59
  887. Ferri Antonio                       52 I-Cantù                     2:06.49,0     57.02,9  (3096)  9        165.   6.00
  888. Giorgetti Fabio, Gravesano          67 SAP Purasca                 2:07.22,7     57.36,6  (3371)  7        340.   6.02
  889. Veronelli Claudio, I-Lipomo CO      59 Sthletic Team Lario         2:07.24,6     57.38,5  (3488)  8        338.   6.02
  890. Poma Remo                           64 Banco                       2:07.26,5     57.40,4  (3349)  8        339.   6.02
  891. Munding Joachin, D-Baienfurt        60 Laufend Fit u. aktiv        2:07.35,5     57.49,4  (3444)  8        340.   6.02
  892. Moresi Joseph                       52 Tesserete                   2:07.56,6     58.10,5  (3190)  9        166.   6.03
  893. Natz Peter                          45 Birmensdorf ZH              2:08.20,1     58.34,0   (133)  10       38.    6.04
  894. Wanner Eric                         52 Ponte Capriasca             2:08.38,0     58.51,9  (3307)  9        167.   6.05
  895. Rohrbach Arthur                     47 Balgach                     2:08.48,1     59.02,0  (3226)  9        168.   6.06
  896. Spohn Berthold                      55 D-Tettnang                  2:09.01,4     59.15,3  (3440)  9        169.   6.06
  897. Sartori Marco, Balerna              66 SFG Balerna                 2:09.21,2     59.35,1  (3242)  7        341.   6.07
  898. Marino Antonio                      35 I-Domodossola               2:09.22,2     59.36,1  (3490)  10       39.    6.07
  899. Stocker Rolando                     63 Intragna                    2:09.23,0     59.36,9  (3501)  8        341.   6.07
  900. Oleggini Matteo, Rivera             56 O-92 Piano di Magadino      2:10.16,0   1:00.29,9  (3197)  8        342.   6.10
  901. Riboldi Petro, I-Malnate            52 Clubcai                     2:10.46,5   1:01.00,4  (3555)  9        170.   6.11
  902. Luginbühl Peter                     44 Binz                        2:10.59,6   1:01.13,5  (3168)  10       40.    6.12
  903. Fiorenza Sergio                     55 I-Grantola VA               2:11.03,5   1:01.17,4  (3476)  9        171.   6.12
  904. Schweizer Stefan                    38 Altendorf                   2:11.06,5   1:01.20,4  (3253)  10       41.    6.12
  905. Marelli Giuseppe, I-San Fermo d. Ba 29 Coas Como                   2:11.40,4   1:01.54,3  (3173)  10       42.    6.14
  906. Verga Cristian, I                   70 Coas Como                   2:11.41,8   1:01.55,7  (3296)  7        342.   6.14
  907. Schneiter Konrad, Ascona            38 Tri Team Ticino             2:11.48,9   1:02.02,8  (3438)  10       43.    6.14
  908. Lamprecht Rolf                      42 D-Berlin                    2:12.04,2   1:02.18,1  (3330)  10       44.    6.15
  909. Sinz Alfons, D-Heimenkirch          61 Marathon-Team Schorsch      2:12.57,3   1:03.11,2  (3258)  8        343.   6.18
  910. Egloff Jules, Zufikon               30 LG Egelsee                  2:13.00,6   1:03.14,5  (3087)  10       45.    6.18
  911. Ponzio Waldo                        44 Bellinzona                  2:13.47,6   1:04.01,5  (2435)  10       46.    6.20
  912. Pizzi Gianpaolo, I-Baveno           60 SPORT E SPORTIVI CO-VER V   2:13.57,4   1:04.11,3  (2440)  8        344.   6.20
  913. Banfi Oreste                        34 I-Milano                    2:14.57,0   1:05.10,9  (3022)  10       47.    6.23
  914. Eichele Uwe, D-Amtzell              61 SV Amtzell                  2:16.18,6   1:06.32,5  (3353)  8        345.   6.27
  915. Rohrbach Felix                      84 Balgach                     2:16.32,6   1:06.46,5  (3227)  7        343.   6.28
  916. Zanini Mirco                        72 Locarno                     2:16.42,2   1:06.56,1  (3315)  7        344.   6.28
  917. Eccel Daniele, Lugano               75 Cardiocentro Ticino         2:17.52,3   1:08.06,2  (3085)  7        345.   6.32
  918. Donadini Matteo                     69 I-Clivio VA                 2:18.43,8   1:08.57,7  (3539)  7        346.   6.34
  919. Gianocca Gianni                     49 Bellinzona                  2:18.56,4   1:09.10,3  (3473)  9        172.   6.35
  920. Stojkovic Nenad                     57 Biasca                      2:19.28,8   1:09.42,7  (3401)  8        346.   6.36
  921. Pedrotta Livio                      46 Orselina                    2:19.34,7   1:09.48,6  (3470)  9        173.   6.36
  922. Mariano Giovanni, I                 71 Coas Como                   2:19.57,5   1:10.11,4  (3614)  7        347.   6.38
  923. Vetter Marco, Cureglia              61 USC CAPRIASCA               2:21.13,4   1:11.27,3  (3356)  8        347.   6.41
  924. Vetter Bernd                        56 D-Überlingen                2:21.29,5   1:11.43,4  (3297)  8        348.   6.42
  925. Gambaretto Angelo, I                64 Coas Como                   2:22.11,2   1:12.25,1  (3112)  8        349.   6.44
  926. Hermann Wolfgang                    52 D-Augsburg                  2:25.19,5   1:15.33,4  (3425)  9        174.   6.53
  927. Catena Lorenzo, I-Blevio CO         49 Atl. Como                   2:25.58,3   1:16.12,2  (3424)  9        175.   6.55
  928. Caverzasio Angelo, Mendrisio        50 Cardiocentro Ticino         2:26.12,0   1:16.25,9  (3060)  9        176.   6.55
  929. Meuli Dario                         73 Vaduz                       2:27.47,1   1:18.01,0  (3609)  7        348.   7.00
  930. Holverscheid Ralf, D-Markdorf       64 TV Markdorf                 2:27.54,6   1:18.08,5  (3452)  8        350.   7.00
  931. Sohler Mario                        71 D-Kissleg                   2:27.55,2   1:18.09,1  (3448)  7        349.   7.00
  932. Lauffs Teja                         42 D-Baden-Baden               2:30.05,0   1:20.18,9  (3162)  10       48.    7.06
  933. Küng Paul                           40 Baar                        2:30.34,9   1:20.48,8  (3159)  10       49.    7.08
  934. Mauger Michel                       51 Cimo                        2:31.12,8   1:21.26,7  (3474)  9        177.   7.10
  935. Carenini Arturo, Bellinzona         35 R.C. Bellinzona             2:34.55,0   1:25.08,9  (3056)  10       50.    7.20
  936. Pusch Herbert, D-Freiburg           53 LT Loretto Freiburg         2:49.14,6   1:39.28,5  (3362)  9        178.   8.01
  937. Offenloch Franz, D-Gundelfingen     47 LT Loretto Freiburg         2:49.14,8   1:39.28,7  (3363)  9        179.   8.01

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.