Maratona Uomini

XXIII Maratona Ticino 2005 - Maratona Uomini

 posto nome/località                       an squadra/località                tempo     ritardo    pett  cat/posto       Ø/km
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Schönholzer Urs                     72 Bern                        2:27.31,7       -----   (172)  1        1.     3.29
    2. Maffi Massimo, Breganzona           66 USC Capriaschese            2:29.30,0      1.58,3     (1)  1        2.     3.32
    3. Villa Raffaello, I                  67 Società Canottieri Milano   2:32.19,0      4.47,3   (193)  1        3.     3.36
    4. Gerber Markus, Rüfenacht BE         60 GG Bern                     2:32.47,6      5.15,9    (60)  2        1.     3.37
    5. Sturm Marco, D-Altötting            77 LLC Marathon Regensburg     2:36.09,1      8.37,4   (185)  1        4.     3.42
    6. Graemiger Richard, Gommiswald       69 Stork Bikes/Veloshop Rüdi   2:36.52,0      9.20,3    (64)  1        5.     3.43
    7. Gwerder Sepp, Ibach                 70 TV Ibach                    2:38.58,5     11.26,8   (335)  1        6.     3.46
    8. Betschart Hugo                      62 Muotathal                   2:40.07,8     12.36,1    (18)  2        2.     3.47
    9. Böhler Andreas, Muttenz             73 St. Louis RC                2:42.10,4     14.38,7    (19)  1        7.     3.50
   10. Kirrmann Bernd, D-Rheinfelden       59 LCM Rheinfelden             2:42.15,1     14.43,4    (91)  2        3.     3.50
   11. Schönbächler Georg, Zürich          64 ASVZ Zürich                 2:42.25,1     14.53,4   (171)  2        4.     3.50
   12. Brustia Alessandro, I-Novara        76 International 3 Sport       2:42.51,1     15.19,4    (26)  1        8.     3.51
   13. Bonfanti Amedeo, I-Merate (LC)      65 Triathlon Lecco             2:43.57,7     16.26,0   (321)  2        5.     3.53
   14. Paoletti Nerino, I-Cannero Riv. (VB 67 Maratolandia                2:44.04,7     16.33,0   (296)  1        9.     3.53
   15. Tylli Niclas, Zürich                72 Tri Club Baden              2:44.18,1     16.46,4   (270)  1        10.    3.53
   16. Steffen Hugo                        62 Küssnacht am Rigi           2:45.19,0     17.47,3   (180)  2        6.     3.55
   17. Müller Max                          64 Vilters                     2:46.06,7     18.35,0   (307)  2        7.     3.56
   18. Mascetti Fiorenzo, I-Mezzegra CO    64 Polisportiva Porlezzese     2:46.09,7     18.38,0   (262)  2        8.     3.56
   19. Cattaneo Marco, I-Solza             62 Runners Bergamo             2:47.11,9     19.40,2   (323)  2        9.     3.57
   20. Fürer Daniel                        72 Kronbühl                    2:47.20,0     19.48,3    (58)  1        11.    3.57
   21. Studer Rolf, Wangen b. Olten        70 LSG Olten                   2:47.23,5     19.51,8   (250)  1        12.    3.58
   22. Wyss Patric, Olten                  82 TV Olten                    2:47.41,6     20.09,9   (255)  1        13.    3.58
   23. Anania Gennaro, I-Luino (VA)        56 Atl. Verbano                2:49.23,6     21.51,9   (234)  2        10.    4.00
   24. Hiltbrunner Beat                    60 Spiegel b. Bern             2:49.59,4     22.27,7    (78)  2        11.    4.01
   25. Eberle Florian, D-Kempten           70 Wasser ist Leben Kempten    2:50.12,8     22.41,1   (228)  1        14.    4.02
   26. Cattori Jean-Marc, Ascona           74 VIRTUS Locarno              2:50.35,0     23.03,3     (2)  1        15.    4.02
   27. Bassanini Fabio                     64 I-San Giuliano Milanese     2:50.39,6     23.07,9   (284)  2        12.    4.02
   28. Misteli Michael, Muttenz            64 Lsv Basel                   2:50.42,8     23.11,1   (225)  2        13.    4.02
   29. Staudenmann Stefan, Nussbaumen AG   62 LG Horn                     2:50.45,7     23.14,0   (178)  2        14.    4.02
   30. Moser Christoph, Stettlen           69 Tri Team Bern               2:51.12,7     23.41,0   (124)  1        16.    4.03
   31. Walter Frank, D-Neubulach           67 SC-Neubulach                2:51.51,2     24.19,5   (261)  1        17.    4.04
   32. Zenklusen Daniel, Allschwil         60 Tria VC Allschwil           2:53.00,8     25.29,1   (275)  2        15.    4.06
   33. Thomet Simon, Belfaux               86 CA Belfaux - Trilogie Spo   2:53.08,5     25.36,8   (188)  1        18.    4.06
   34. Anello Massimiliano, I-Cornaredo Mi 64 San Damianese               2:53.12,7     25.41,0   (310)  2        16.    4.06
   35. Wasserrab Thomas, D-Egling          72 SSV Wildpoldsried           2:53.27,0     25.55,3   (196)  1        19.    4.06
   36. Kerber Alexander                    69 Hergiswil NW                2:53.30,6     25.58,9   (229)  1        20.    4.06
   37. Sigron Stefan                       61 Domat/Ems                   2:53.33,0     26.01,3   (272)  2        17.    4.06
   38. Larsen Kim Aarli, N-Oslo            64 Skeid                       2:53.39,4     26.07,7   (103)  2        18.    4.06
   39. Cappellari Guglielmo                63 Sevelen                     2:53.48,0     26.16,3    (31)  2        19.    4.07
   40. Dörig Hansjörg, Rickenbach SZ       67 TV Brunnen                  2:54.11,7     26.40,0    (46)  1        21.    4.07
   41. Vorwerck Alexander, D-Kempten       68 SVO LA Germaringen          2:54.34,3     27.02,6   (227)  1        22.    4.08
   42. Benz Felix, Heerbrugg               60 Mila Rheintal               2:54.54,2     27.22,5    (13)  2        20.    4.08
   43. Koprio Daniel                       74 Zürich                      2:55.01,7     27.30,0    (95)  1        23.    4.08
   44. Gärtner Detlef                      68 Wettswil                    2:55.52,8     28.21,1   (316)  1        24.    4.10
   45. Bengtson Lars, Speicher             61 TV Teufen                   2:56.39,1     29.07,4    (11)  2        21.    4.11
   46. Kästle Dieter, D-Gailingen          66 Campa Team Gailingen        2:56.42,5     29.10,8   (288)  1        25.    4.11
   47. Schoetzau Thomas                    66 Pura                        2:56.48,2     29.16,5   (168)  1        26.    4.11
   48. Sciacca Giuseppe, Caslano           65 CC Nidau                    2:57.23,7     29.52,0   (218)  2        22.    4.12
   49. Guillet Laurent, Marly              67 CA Marly                    2:57.40,0     30.08,3   (304)  1        27.    4.12
   50. Schön Reto, Gross                   72 Roleto Team                 2:58.27,4     30.55,7   (169)  1        28.    4.13
   51. Müllauer Christopher, Zürich        72 SRI Cinmoy Marathon Team    2:58.41,7     31.10,0   (127)  1        29.    4.14
   52. Kneubühl Hans                       69 Oberengstringen             2:58.46,1     31.14,4    (93)  1        30.    4.14
   53. Guilhaume Nicolas, Zinal            65 Team Overstim.s & Raidlig   2:58.51,8     31.20,1    (66)  2        23.    4.14
   54. Fronk Stefan, D-Bissingen           69 LT Herbrechtingen           2:59.00,7     31.29,0   (223)  1        31.    4.14
   55. Olböter Martin, D-Bonndorf          61 TUS Bonndorf                2:59.21,2     31.49,5   (243)  2        24.    4.15
   56. Unger Albert, D-Aulendorf           61 LG Oberschwaben             2:59.44,5     32.12,8   (212)  2        25.    4.15
   57. Oswald Christoph                    58 Zürich                      3:00.11,0     32.39,3   (138)  2        26.    4.16
   58. Kolly Michel, Lausanne              44 CA Fribourg                 3:01.00,9     33.29,2   (274)  4        1.     4.17
   59. Varais Dominique, Le Grand-Saconnex 65 Stade Genève                3:01.08,1     33.36,4   (192)  2        27.    4.17
   60. Schmid Hans                         53 Engwilen                    3:01.22,9     33.51,2   (306)  3        1.     4.17
   61. Kachold Burkhard, D-Aulendorf       64 LG Oberschwaben             3:01.41,6     34.09,9   (211)  2        28.    4.18
   62. Munro Colin, Fribourg               64 Passtschen 98               3:02.33,1     35.01,4   (132)  2        29.    4.19
   63. Neri Filippo, Zürich                74 Freeradicals                3:03.07,6     35.35,9   (134)  1        32.    4.20
   64. Fraquelli Giancarlo, I-Castiglione  62 Athletic Team Lario         3:03.31,3     35.59,6    (56)  2        30.    4.20
   65. Sgier Giusep, Chur                  61 Gymnastische gesellschaft   3:04.28,0     36.56,3   (175)  2        31.    4.22
   66. Stetter Michael, D-Herbrechtingen   72 LG Brenztal/TV Hürben       3:04.54,6     37.22,9   (183)  1        33.    4.22
   67. Schneider Tobias, D-Lörrach         61 RWL Lörrach                 3:05.18,9     37.47,2   (259)  2        32.    4.23
   68. Mödinger Walter, D-Ulm              56 SV Jungingen                3:06.15,8     38.44,1   (118)  2        33.    4.24
   69. De Carli Elio, Ascona               57 SPL Locarnese               3:07.13,4     39.41,7    (41)  2        34.    4.26
   70. Dall Acqua Massimo, Giubiasco       69 rcb                         3:07.25,9     39.54,2   (336)  1        34.    4.26
   71. Good Jvo                            53 Au SG                       3:07.38,0     40.06,3    (63)  3        2.     4.26
   72. Schulze Florian, D-Konstanz         77 SV Reichenau                3:07.44,0     40.12,3   (324)  1        35.    4.26
   73. Kessler Rolf                        68 Schiers                     3:08.43,5     41.11,8   (249)  1        36.    4.28
   74. Melloni Tomaso, I                   79 Società Canottieri Milano   3:09.08,2     41.36,5   (326)  1        37.    4.28
   75. Inäbnit Rinaldo, Stans              77 Jogi Stans                  3:09.32,0     42.00,3    (85)  1        38.    4.29
   76. Gesualdo Edoardo                    61 Morbio Inferiore            3:10.16,9     42.45,2    (61)  2        35.    4.30
   77. Kahoun Thomas                       61 Visp                        3:10.23,0     42.51,3   (299)  2        36.    4.30
   78. Huttenlauch Hanspeter, Watt         60 UBS Tri-Club                3:10.49,0     43.17,3    (83)  2        37.    4.31
   79. Jaquet Raymond, Chernex             61 Le Pied du Jura             3:11.13,6     43.41,9   (239)  2        38.    4.31
   80. Baggenstos Roli                     68 Ibach                       3:11.55,9     44.24,2   (308)  1        39.    4.32
   81. Pisano Marco                        65 Brügg BE                    3:11.59,0     44.27,3   (145)  2        39.    4.32
   82. von Känel Christoph, Scharnachtal   59 Lauftreff Spiez             3:12.39,3     45.07,6   (195)  2        40.    4.33
   83. Bolt Urs, Horgen                    67 UBS Laufclub                3:12.42,9     45.11,2    (20)  1        40.    4.34
   84. Alessandro Cavadini                 71 Rancate                     3:12.50,4     45.18,7     (4)  1        41.    4.34
   85. Cotting Daniel, Le Mouret           66 Triteam Fribourg            3:13.07,1     45.35,4   (241)  1        42.    4.34
   86. Cremosnik Martin                    62 Bachenbülach                3:13.24,5     45.52,8    (38)  2        41.    4.35
   87. Meder Wolfgang, D-Neuhausen ob Eck  56 KSK Tuttlingen              3:13.28,1     45.56,4   (113)  2        42.    4.35
   88. Ferrandi Roberto, Brione s. Minusio 63 SPL Locarnese               3:13.33,6     46.01,9    (53)  2        43.    4.35
   89. Wahl Ludwig, D-Bad Schussenried     63 LT Otterswang               3:15.36,6     48.04,9   (213)  2        44.    4.38
   90. Tschol Reinhard, A-Tschagguns       61 BLT Bludenz                 3:16.04,1     48.32,4   (294)  2        45.    4.38
   91. Widmann Bernhard, D-Fronreute       49 LG Welfen                   3:16.30,6     48.58,9   (210)  3        3.     4.39
   92. Ferrandi Graziano, Losone           59 Società Podistica Locarne   3:16.44,1     49.12,4    (52)  2        46.    4.39
   93. Mona Sergio, Arbedo                 50 Runner's Club Bellinzona    3:16.48,8     49.17,1   (286)  3        4.     4.39
   94. Lindeman Felix                      62 D-Lörrach                   3:17.00,1     49.28,4   (106)  2        47.    4.40
   95. Geiger Manfred, D-Hasel             62 TV Wehr                     3:17.05,5     49.33,8   (282)  2        48.    4.40
   96. Scolari Dante Davide, Gordola       66 Gordemo Verzasca            3:17.41,8     50.10,1   (232)  1        43.    4.41
   97. Hutter Cyrill                       71 Luzern                      3:17.48,3     50.16,6   (238)  1        44.    4.41
   98. Cerutti Marco, Bellinzona           52 RC Bellinzona               3:18.03,5     50.31,8   (258)  3        5.     4.41
   99. Bolt Thomas                         71 Zollikon                    3:18.06,9     50.35,2   (247)  1        45.    4.41
  100. Courtin Richard, Epagny             73 Beaud Cycles                3:19.07,4     51.35,7    (37)  1        46.    4.43
  101. Marock Gerhard                      64 FL-Mauren                   3:19.35,5     52.03,8   (111)  2        49.    4.43
  102. Curti Athos                         57 I-San Bartolomeo Val Cava   3:20.04,1     52.32,4    (40)  2        50.    4.44
  103. Mazzeo Antonio, I-Bergamo           52 ESY SPEED                   3:20.17,1     52.45,4   (329)  3        6.     4.44
  104. Molzahn Rüdiger                     61 Egg b. Zürich               3:20.44,3     53.12,6   (120)  2        51.    4.45
  105. Giesser Tobias                      80 Muttenz                     3:20.45,0     53.13,3   (254)  1        47.    4.45
  106. Hug Andreas, Wangen b. Olten        83 TV Olten                    3:20.45,2     53.13,5   (253)  1        48.    4.45
  107. Saner Thomas, St. Gallen            83 TV Olten                    3:20.45,3     53.13,6   (256)  1        49.    4.45
  108. Oberländer Martin, D-Engen          70 Auto Hensle Laufteam        3:20.59,0     53.27,3   (291)  1        50.    4.45
  109. Bättig Felix, Oberägeri             50 Tri Zugerland               3:20.59,9     53.28,2   (219)  3        7.     4.45
  110. Deli Graziano                       63 Ruvigliana                  3:21.41,0     54.09,3   (222)  2        52.    4.46
  111. Duss Erwin                          55 Vitznau                     3:21.47,1     54.15,4    (48)  3        8.     4.46
  112. Paganoni Cristiano, I-Melegnano     74 Sports Club Melegnano       3:22.09,6     54.37,9   (139)  1        51.    4.47
  113. Lorini Luca, I-Viggiù (VA)          61 Atletica CRAL Aermacchi     3:22.35,2     55.03,5   (107)  2        53.    4.48
  114. Wyss Markus                         62 Rain                        3:22.46,6     55.14,9   (204)  2        54.    4.48
  115. Kienast Pascal                      82 Sala Capriasca              3:22.47,9     55.16,2    (90)  1        52.    4.48
  116. Roffler Markus                      62 Churwalden                  3:22.49,0     55.17,3   (155)  2        55.    4.48
  117. Santi Mario, Mesocco                58 Runners Club Bellinzona     3:22.58,1     55.26,4   (160)  2        56.    4.48
  118. Gunzinger Remo                      73 Frenkendorf                 3:23.00,2     55.28,5    (67)  1        53.    4.48
  119. Cuennet Patrick, Fribourg           63 LA Belfaux                  3:23.01,6     55.29,9   (242)  2        57.    4.48
  120. Dorsner Oliver, D-Heidelberg        73 SC Immenstein Neusatz       3:23.35,9     56.04,2    (47)  1        54.    4.49
  121. Kaufmann Corrado, Moutier           58 moutier                     3:25.35,2     58.03,5   (226)  2        58.    4.52
  122. Bernhard Markus, FL-Eschen          62 TV Schaan                   3:25.44,6     58.12,9    (16)  2        59.    4.52
  123. Bachmann Shaan                      53 Masein                      3:25.48,9     58.17,2     (6)  3        9.     4.52
  124. Hassa Wolfgang, D-Scheer            47 Lauftreff TSV Scheer        3:27.14,5     59.42,8    (70)  3        10.    4.54
  125. Wehrle Marco, Herisau               67 Tri Club SG/AR              3:27.22,2     59.50,5   (240)  1        55.    4.54
  126. Holzer Manfred, Allschwil           68 Rückgrat                    3:27.25,3     59.53,6    (80)  1        56.    4.54
  127. Heer Günter, D-Rheinfelden          55 LCM Rheinfelden             3:27.41,0   1:00.09,3    (75)  3        11.    4.55
  128. Beltrami Michel, Minusio            67 Tri Team Ticino             3:28.04,7   1:00.33,0    (10)  1        57.    4.55
  129. Stettler Remo, Meierskappel         73 STV Meierskappelen          3:28.10,0   1:00.38,3   (319)  1        58.    4.56
  130. Scherible Arthur, D-Weingarten      38 LG Welfen                   3:28.16,0   1:00.44,3   (209)  4        2.     4.56
  131. Bosshardt Peter, Zürich             57 ASVZ Zürich                 3:28.19,0   1:00.47,3    (24)  2        60.    4.56
  132. Taiana Giovanni, I-Albiolo (CO)     49 Atletica CRAL Aermacchi     3:29.18,7   1:01.47,0   (186)  3        12.    4.57
  133. Huss Herbert, D-Stuttgart           64 LAC Degerloch               3:29.28,2   1:01.56,5    (82)  2        61.    4.57
  134. Curletto Roberto, I-Saltrio         47 atletica arcisate           3:29.29,9   1:01.58,2    (39)  3        13.    4.57
  135. Eichenberger Max                    54 Arbon                       3:29.38,7   1:02.07,0    (49)  3        14.    4.58
  136. Micheletti Luciano, I-Calusco D Add 56 Runners Bergamo             3:31.06,9   1:03.35,2   (322)  2        62.    5.00
  137. Pretini Remo                        65 I-Como                      3:31.15,0   1:03.43,3   (148)  2        63.    5.00
  138. Scaruffi Aldo, Davos Platz          50 Track Club Davos            3:31.31,0   1:03.59,3   (161)  3        15.    5.00
  139. Dinardo Andrea, I-Zingonia          52 RUNNERS BERGAMO             3:31.36,4   1:04.04,7    (45)  3        16.    5.00
  140. Epifanio Daniele, I-Cannobio (VB)   63 Podistica Cannobio          3:31.52,4   1:04.20,7   (271)  2        64.    5.01
  141. Kreis Steffen                       62 D-Frankfurt                 3:32.50,4   1:05.18,7    (96)  2        65.    5.02
  142. Bosshardt Guido, D-Frankfurt        69 Belc 89                     3:32.50,5   1:05.18,8    (23)  1        59.    5.02
  143. Mathes Dieter, D-Herbrechtingen     60 LT Herbrechtingen           3:34.01,8   1:06.30,1   (112)  2        66.    5.04
  144. Heise Kurt, D-Norderney             54 TUS Norderney               3:34.10,9   1:06.39,2    (76)  3        17.    5.04
  145. Dellapiana Fausto, I-Treviolo       51 RUNNERS BERGAMO             3:34.44,0   1:07.12,3    (44)  3        18.    5.05
  146. Bähler Christoph                    70 Zürich                      3:35.08,9   1:07.37,2     (7)  1        60.    5.05
  147. Kaiser Herbert, D-Königsbach        47 LG Weinstraße               3:35.28,0   1:07.56,3    (87)  3        19.    5.06
  148. Ramelli Fabio, Minusio              50 SPL                         3:36.00,0   1:08.28,3   (300)  3        20.    5.07
  149. Parrat Jean                         58 Delémont                    3:36.08,3   1:08.36,6   (298)  2        67.    5.07
  150. Businger Urs                        55 Luzern                      3:36.17,3   1:08.45,6    (30)  3        21.    5.07
  151. Eichholzer Hans                     45 Brütten                     3:36.27,0   1:08.55,3    (50)  4        3.     5.07
  152. Maffi Daniele                       76 Lugano                      3:36.31,0   1:08.59,3   (257)  1        61.    5.07
  153. Morini Marino, I-Novedrate          57 as Canturina Polisportiva   3:36.43,6   1:09.11,9   (122)  2        68.    5.08
  154. Bazzotti Mauro                      69 Biasca                      3:36.51,5   1:09.19,8     (9)  1        62.    5.08
  155. Conchedda Pierluigi, I-Varese       55 Atl. Verbano                3:37.07,0   1:09.35,3   (236)  3        22.    5.08
  156. Pozzi Fausto                        52 Rovio                       3:38.01,5   1:10.29,8   (147)  3        23.    5.10
  157. Mariconda Antonio, Thayngen         59 ST Anton                    3:38.11,0   1:10.39,3   (265)  2        69.    5.10
  158. Amacker Hugo                        62 Binningen                   3:38.20,0   1:10.48,3     (5)  2        70.    5.10
  159. Conrad Valentin, Thusis             56 LG Thusis                   3:38.51,5   1:11.19,8    (36)  2        71.    5.11
  160. Beretta Luca, Losone                67 Tri Team Ticino             3:39.49,7   1:12.18,0    (15)  1        63.    5.12
  161. Baltermia Reto, Allschwil           69 Tria VC Allschwil           3:40.43,5   1:13.11,8   (276)  1        64.    5.13
  162. Zucchinali Gregorio, I-Ciserano     58 RUNNERS BERGAMO             3:40.51,7   1:13.20,0   (206)  2        72.    5.14
  163. Stefanicki François, Brissago       48 SFG Brissago                3:41.51,3   1:14.19,6   (179)  3        24.    5.15
  164. Coish Bill                          78 Basel                       3:42.02,6   1:14.30,9    (35)  1        65.    5.15
  165. Benda Bernd, D-Leutkirch            39 TSG Leutkirch               3:42.03,1   1:14.31,4   (277)  4        4.     5.15
  166. Planchamp Olivier                   42 Collombey                   3:42.29,2   1:14.57,5   (146)  4        5.     5.16
  167. Hiltmann Lukas                      61 Küssnacht am Rigi           3:42.39,0   1:15.07,3    (79)  2        73.    5.16
  168. Lehmann Thomas, Orselina            45 YC Ascona                   3:42.46,3   1:15.14,6   (104)  4        6.     5.16
  169. Ollanddubois Jn, F-Schiltigheim     62 CAF                         3:44.10,6   1:16.38,9   (136)  2        74.    5.18
  170. Kurzo Bertrand, Fribourg            63 CABelfaux                   3:44.29,7   1:16.58,0   (101)  2        75.    5.19
  171. Torti Enzo, I-Grava Alessandria     52 Maratona di Torino          3:44.29,8   1:16.58,1   (278)  3        25.    5.19
  172. Monaco Lor.                         68 I-Cucciago (CO)             3:44.41,3   1:17.09,6   (121)  1        66.    5.19
  173. Müller Manuel                       73 Luzern                      3:45.15,6   1:17.43,9   (129)  1        67.    5.20
  174. Würsch Peter                        51 Emmetten                    3:45.47,8   1:18.16,1   (203)  3        26.    5.21
  175. Rüedi Walter                        57 Diessenhofen                3:46.36,8   1:19.05,1   (297)  2        76.    5.22
  176. Jenkner Christian, D-Wanzen/Allg.   64 Laufend fit u.aktiv         3:48.09,6   1:20.37,9   (280)  2        77.    5.24
  177. Kliner Francesco                    58 Magliaso                    3:49.08,6   1:21.36,9   (246)  2        78.    5.25
  178. Mercati Guido, I-Milano             49 Roadrunnersclub Milano      3:49.10,2   1:21.38,5   (269)  3        27.    5.25
  179. Mühlemann Tommy                     62 Buochs                      3:49.40,6   1:22.08,9   (126)  2        79.    5.26
  180. Wälchli Thomas, Lenzburg            70 Gigamisu                    3:49.46,0   1:22.14,3   (267)  1        68.    5.26
  181. Pedrolini Carlo                     69 Chiasso                     3:50.57,1   1:23.25,4   (141)  1        69.    5.28
  182. Luder Andreas                       65 Bern                        3:51.40,5   1:24.08,8   (108)  2        80.    5.29
  183. Sicurelli Ernesto, Davos Platz      48 Track Club Davos            3:53.26,7   1:25.55,0   (176)  3        28.    5.31
  184. Cicchetti Gaetano, D-Gailingen      60 Campa Team Gailingen        3:53.29,7   1:25.58,0   (287)  2        81.    5.32
  185. Winiger Othmar                      54 Courrendlin                 3:54.23,9   1:26.52,2   (202)  3        29.    5.33
  186. Widemann Uli, D-Lindau              45 SV Lochau                   3:54.36,1   1:27.04,4   (201)  4        7.     5.33
  187. Schilling Hans                      53 Islikon                     3:54.46,2   1:27.14,5   (164)  3        30.    5.33
  188. Ferrrario Stefano, I-Busto Arsizio  63 Atl. San Marco              3:56.17,7   1:28.46,0   (334)  2        82.    5.36
  189. Simigaglia Lorenzo, I-Cassano Mag.  70 Atletica San Marco          3:56.17,9   1:28.46,2   (330)  1        70.    5.36
  190. Lazzarin Michele, I-Busto Arsizio   60 ATletica San Marco Busto    3:56.18,0   1:28.46,3   (332)  2        83.    5.36
  191. Beretta Adriano, Arcegno            70 SPL Locarnese               3:57.07,4   1:29.35,7    (14)  1        71.    5.37
  192. Beschta Reinhard                    55 D-Holzheim                  3:57.19,6   1:29.47,9    (17)  3        31.    5.37
  192. Jorrioz Bernard                     52 Neuchâtel                   3:57.19,6   1:29.47,9    (86)  3        31.    5.37
  194. Ahrendts Manfred, D-Herbrechtingen  50 LT Herbrechtingen           3:58.01,0   1:30.29,3   (215)  3        33.    5.38
  195. Steiner Daniel                      65 Buochs                      3:58.02,6   1:30.30,9   (181)  2        84.    5.38
  196. Grunenberg Hubert, D-Tuttlingen     46 LG Tuttlingen-Fridingen     3:58.36,3   1:31.04,6    (65)  3        34.    5.39
  197. Currarini Luca, I-Castellanza       65 Atletica San Marco          3:58.37,0   1:31.05,3   (333)  2        85.    5.39
  198. Gonzalez Daniel                     77 Bernex                      3:59.37,3   1:32.05,6   (245)  1        72.    5.40
  199. Eisenmann Axel, D-Hausen i.W.       53 TV Hausen i.W.              3:59.39,7   1:32.08,0   (305)  3        35.    5.40
  200. Pfaff Axel, D-Schömberg             56 TG Schömberg                4:00.21,0   1:32.49,3   (279)  2        86.    5.41
  201. Schnider Christian                  63 Collombey                   4:01.24,2   1:33.52,5   (167)  2        87.    5.43
  202. Nussio Luca                         57 Paradiso                    4:03.17,5   1:35.45,8   (135)  2        88.    5.45
  203. Wicki Nicola                        67 Lugano                      4:03.33,0   1:36.01,3   (200)  1        73.    5.46
  204. Meier Daniel                        63 Gutenswil                   4:04.13,6   1:36.41,9   (114)  2        89.    5.47
  205. Pasquinelli Claudio                 57 Bern                        4:04.40,9   1:37.09,2   (140)  2        90.    5.47
  206. Müller Urs                          57 Bern                        4:04.41,2   1:37.09,5   (131)  2        91.    5.47
  207. Rezzoli Luciano, Contra             53 SPL Locarnese               4:04.59,0   1:37.27,3   (292)  3        36.    5.48
  208. Robadey Félix, Epagny               44 FSG Bulle                   4:05.23,2   1:37.51,5   (153)  4        8.     5.48
  209. Küng Josef, Hünenberg               65 Tri Team Zugerland          4:06.04,9   1:38.33,2    (99)  2        92.    5.49
  210. Knaak Michael, D-Lübeck             39 Sportfreunde Lübeck         4:07.30,4   1:39.58,7   (290)  4        9.     5.51
  211. Rodigari Franco                     54 Novaggio                    4:09.28,6   1:41.56,9   (154)  3        37.    5.54
  212. Harder August                       57 Wil ZH                      4:10.15,5   1:42.43,8    (69)  2        93.    5.55
  213. Damia Vittorio, I-Induno Olona (VA) 63 ATLETICA VERBANO            4:12.42,2   1:45.10,5   (235)  2        94.    5.59
  214. Heer Beat                           69 Küssnacht am Rigi           4:13.24,5   1:45.52,8    (74)  1        74.    6.00
  215. Francesca Rinaldo, I-Varese         55 Atletica CRAL Aermacchi     4:18.08,8   1:50.37,1    (55)  3        38.    6.07
  216. Zwahlen René, Chur                  49 Männerriege Flims           4:19.04,8   1:51.33,1   (208)  3        39.    6.08
  217. Röhrl Gerhard, Büsserach            56 Kirchenchor Büsserach       4:19.21,6   1:51.49,9   (156)  2        95.    6.08
  218. Fensky Ulrich, D-Aachen             51 LT MyThos Stolberg          4:19.45,4   1:52.13,7   (264)  3        40.    6.09
  219. Kurzen Adrian                       71 Aarberg                     4:21.45,4   1:54.13,7   (100)  1        75.    6.12
  220. Eberle Alfred                       51 Wermatswil                  4:21.48,8   1:54.17,1   (303)  3        41.    6.12
  221. Duwe Klaus                          49 D-Baden-Baden               4:22.58,9   1:55.27,2   (233)  3        42.    6.13
  222. Bucher Albert A.                    60 Winterthur                  4:23.48,0   1:56.16,3    (27)  2        96.    6.15
  223. Benedetti Dario, Morbio Inferiore   47 SP Locarnese                4:24.02,5   1:56.30,8   (318)  3        43.    6.15
  224. Bulgarini Christian                 71 Massagno                    4:24.23,0   1:56.51,3    (29)  1        76.    6.15
  225. Ibranyan Tarchini Vartan            73 Viganello                   4:26.31,9   1:59.00,2    (84)  1        77.    6.18
  226. Kufner Uwe                          60 D-Wieslet                   4:28.05,0   2:00.33,3   (283)  2        97.    6.21
  227. Bonelli Corrado, I-Milano           62 Società Canottieri Milano   4:28.47,6   2:01.15,9    (21)  2        98.    6.22
  228. Zala Giancarlo, Ascona              41 SPL Locarno                 4:30.18,7   2:02.47,0   (205)  4        10.    6.24
  229. Lusvardi Olivier                    75 Magadino                    4:40.03,6   2:12.31,9   (251)  1        78.    6.38
  230. Casiraghi Roberto                   54 I-Missaglia (LC)            4:40.03,7   2:12.32,0    (32)  3        44.    6.38
  231. Lienhard Andreas                    40 Ranzo                       4:46.54,0   2:19.22,3   (105)  4        11.    6.47
  232. Tomic Slobodan                      43 Unterengstringen            4:59.50,9   2:32.19,2   (189)  4        12.    7.06
  233. Zürcher Urs, Oberwil BL             54 ZÜRCHER 2-Rad-Shop Runner   5:02.48,3   2:35.16,6   (207)  3        45.    7.10

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.