XXIII Maratona Ticino 2005 - per nome "B"

categoria posto nome/località                       an squadra/località                tempo     ritardo    pett    Ø/km
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8          201. Bacchiega Stefano                   61 I-Varese                    1:39.18,0     25.32,8  (2444)    4.42
7          281. Bachmann Christoph                  66 Zofingen                    1:48.25,1     38.39,0  (3016)    5.08
3            9. Bachmann Shaan                      53 Masein                      3:25.48,9     24.26,0     (6)    4.52
12          58. Baciocchi Katia                     71 Carabbia                    1:51.41,0     33.28,7  (3427)    5.17
1           39. Baggenstos Roli                     68 Ibach                       3:11.55,9     44.24,2   (308)    4.32
7          178. Baghin Fabio, Molinazzo             84 Muntain Forever             1:35.38,6     25.52,5  (2574)    4.31
1           60. Bähler Christoph                    70 Zürich                      3:35.08,9   1:07.37,2     (7)    5.05
7           27. Bailly-Salins Tom, I-Taino          79 Miralago - Cadrezzate       1:18.17,3      8.31,2  (1056)    3.42
8           41. Baldioli Alberto, I-Luino (VA)      65 Atl. Verbano                1:22.51,3      9.06,1  (2459)    3.55
9          135. Balestra Bruno                      53 Gerra (Gambarogno)          1:52.05,2     37.02,2  (3018)    5.18
7          250. Ballerio Alessandro                 72 I-Casciago                  1:43.39,8     33.53,7  (3566)    4.54
8          184. Ballinari Ubaldo                    63 Morbio Inferiore            1:37.48,7     24.03,5  (3020)    4.38
8          200. Ballmann Rüdiger, D-Bad Waldsee     62 fit4tri TG Bad Waldsee      1:39.16,1     25.30,9  (2009)    4.42
1           64. Baltermia Reto, Allschwil           69 Tria VC Allschwil           3:40.43,5   1:13.11,8   (276)    5.13
7           40. Bammer Harald, D-Scheidegg          68 Laufteam Brunnenstube       1:20.25,5     10.39,4  (2495)    3.48
9            8. Bandli Domenic, Ilanz               52 Curriders Arena Alva        1:23.34,0      8.31,0  (3021)    3.57
10          47. Banfi Oreste                        34 I-Milano                    2:14.57,0     46.06,7  (3022)    6.23
7          152. Banfi Thomas, Vezia                 71 sam massagno                1:32.38,0     22.51,9  (1004)    4.23
8          273. Bannwitz Juergen, D-Balzheim        60 SV-Balzheim                 1:47.50,5     34.05,3  (2011)    5.06
11           8. Bannwitz Michael, D-Balzheim        89 SV-Balzheim                 1:47.50,6     30.22,4  (3023)    5.06
13         105. Baragiola Paola, I-Malnate          65 Cai Malnate                 2:01.00,9     32.54,1  (3557)    5.44
7          223. Bargna Alessio                      75 I-Figino Serenza            1:39.25,7     29.39,6  (3024)    4.42
7          262. Bargna Leopoldo                     73 I-Figino Serenza            1:44.43,0     34.56,9  (3025)    4.57
12          18. Barlassina Flora, I-Seregno MI      83 Sebino Running              1:33.09,8     14.57,5  (2469)    4.24
11           4. Barlusconi Luca, I-Guanzate CO      88 OSG Guanzate                1:27.30,3     10.02,1  (2564)    4.08
7          270. Barmasse Patrick                    69 Lugano                      1:46.17,6     36.31,5  (2012)    5.02
7           43. Barozzi Riccardo, I-Luino           66 Luino Verbano Triathlon     1:21.13,0     11.26,9  (2013)    3.50
9          164. Barraud Jean-Claude                 51 Mont-sur-Lausanne           2:05.39,1     50.36,1  (3026)    5.57
7          299. Barraud Philippe                    75 Saxon                       1:50.40,1     40.54,0  (3027)    5.14
8          314. Bäschlin Jean-Pierre                63 Tegna                       1:56.40,5     42.55,3  (3406)    5.31
7           22. Basoli Andrea, I-Taino (VA)         72 GP Miralago                 1:16.36,4      6.50,3  (2600)    3.37
2           12. Bassanini Fabio                     64 I-San Giuliano Milanese     2:50.39,6     17.52,0   (284)    4.02
7          168. Basso Pietro                        75 I-Gazzada                   1:34.19,7     24.33,6  (3569)    4.28
9          142. Bastianini Emilio Alberto           50 I-Cannobio                  1:54.35,5     39.32,5  (3407)    5.25
12          87. Batliner Simone                     77 FL-Schaan                   2:11.51,8     53.39,5  (2014)    6.15
7          220. Battaglia Francesco, I              73 Canottieri Milano           1:39.13,5     29.27,4  (3527)    4.42
7          329. Battaglioni Fabio                   ?? Gorduno                     1:57.51,7     48.05,6  (3366)    5.35
3            7. Bättig Felix, Oberägeri             50 Tri Zugerland               3:20.59,9     19.37,0   (219)    4.45
12          28. Baumann Daniela                     76 D-Reichenau                 1:39.14,7     21.02,4  (2555)    4.42
1           62. Bazzotti Mauro                      69 Biasca                      3:36.51,5   1:09.19,8     (9)    5.08
10          34. Bazzurri Sergio                     44 Sorengo                     2:01.52,8     33.02,5  (2015)    5.46
7          156. Bechtold Marcel, Erstfeld           66 triuri                      1:33.15,7     23.29,6  (2016)    4.25
7          294. Beeli Luzi                          71 FL-Triesenberg              1:49.50,2     40.04,1  (2018)    5.12
12          33. Begossi Alessandra, I-Baveno        72 sport e sportivi co-ver v   1:42.37,7     24.25,4  (3345)    4.51
7          211. Beier Christof                      67 A-Wolfurt-Bahnhof           1:38.13,6     28.27,5  (2019)    4.39
7          327. Beintner Markus, Biel/Bienne        68 Spirit of Luzern            1:57.37,9     47.51,8  (2020)    5.34
8          167. Beintner Michael, D-Augsburg        59 Spirit of Augsburg          1:36.12,7     22.27,5  (2021)    4.33
7            6. Belfakir Abdelkader, I-Cittiglio VA 78 Marocco                     1:12.31,7      2.45,6  (2585)    3.26
7          337. Bellinato Siro                      72 Novazzano                   2:01.10,1     51.24,0  (3029)    5.44
8           83. Bellini Ivano                       65 I-Cittiglio (VA)            1:27.56,8     14.11,6  (2022)    4.10
13          21. Belloli Nicole, Cama                70 Runner's Club Bellinzona    1:41.13,6     13.06,8  (3575)    4.47
7          303. Belotti Mirko                       75 Cadro                       1:51.13,9     41.27,8  (3339)    5.16
8          232. Beltrame Roberto, Urdorf            61 Stramilano Atl club         1:42.09,0     28.23,8  (2024)    4.50
7           45. Beltramello Stefano, I-Caronno Vare 71 Atl. Verbano                1:21.41,5     11.55,4  (2461)    3.52
1           57. Beltrami Michel, Minusio            67 Tri Team Ticino             3:28.04,7   1:00.33,0    (10)    4.55
4            4. Benda Bernd, D-Leutkirch            39 TSG Leutkirch               3:42.03,1     41.02,2   (277)    5.15
3           43. Benedetti Dario, Morbio Inferiore   47 SP Locarnese                4:24.02,5   1:22.39,6   (318)    6.15
2           21. Bengtson Lars, Speicher             61 TV Teufen                   2:56.39,1     23.51,5    (11)    4.11
10          20. Benini Giorgio, I-Porlezza          44 Pol. Porlezzese             1:53.02,6     24.12,3  (3416)    5.21
6            8. Benkovics Agnes                     68 Gordola                     3:28.35,2     19.57,4    (12)    4.56
7          149. Benkovics Michel, Gordola           66 Tri Team Ticino             1:32.27,5     22.41,4  (2025)    4.22
7           34. Benojema Hamid, I-Fino Mornasco     70 US Nova Libertas            1:19.47,5     10.01,4  (3586)    3.46
2           20. Benz Felix, Heerbrugg               60 Mila Rheintal               2:54.54,2     22.06,6    (13)    4.08
1           71. Beretta Adriano, Arcegno            70 SPL Locarnese               3:57.07,4   1:29.35,7    (14)    5.37
7          217. Beretta Alessandro                  68 Gordevio                    1:38.56,2     29.10,1  (2499)    4.41
1           63. Beretta Luca, Losone                67 Tri Team Ticino             3:39.49,7   1:12.18,0    (15)    5.12
8          117. Beretta Marco, I-Renate MI          60 CAO Como                    1:32.16,0     18.30,8  (3547)    4.22
7          114. Beretta Massimo, I-Lipomo (CO)      79 Athletic Team Lario         1:28.29,3     18.43,2  (2026)    4.11
13           2. Bergler Uschi, D-Grünkraut          58 LG Welfen                   1:30.35,7      2.28,9  (2424)    4.17
9           44. Bernaschina Emilio                  49 Riva S. Vitale              1:34.10,3     19.07,3  (2027)    4.27
12          34. Bernasconi Anita                    87 Bellinzona                  1:43.42,0     25.29,7  (2484)    4.54
7           99. Bernasconi Daniele, Locarno         73 CG Ceresio                  1:27.23,3     17.37,2  (3515)    4.08
7           25. Bernasconi Fabio                    81 Lausanne                    1:17.39,5      7.53,4  (1070)    3.40
9          129. Bernasconi Gianfranco               49 Locarno                     1:51.29,3     36.26,3  (2506)    5.17
8          231. Bernasconi Gianmaria, Faido         63 GP Leventina                1:41.59,8     28.14,6  (2481)    4.50
8          168. Bernasconi Luca, Claro              61 RC Bellinzona               1:36.16,5     22.31,3  (2028)    4.33
8          162. Bernasconi Marco                    64 I-Albiolo CO                1:35.44,0     21.58,8  (3568)    4.32
12          64. Bernasconi Mery                     73 Morbio Inferiore            1:53.34,7     35.22,4  (3387)    5.23
8          308. Bernasconi Moreno, Dino             60 Cardiocentro Ticino         1:55.45,5     42.00,3  (3030)    5.29
8          116. Bernasconi Ottavio                  63 Arbedo                      1:32.12,6     18.27,4  (3496)    4.22
9           90. Bernasconi Vittorio                 53 Bellinzona                  1:43.41,9     28.38,9  (2483)    4.54
2           59. Bernhard Markus, FL-Eschen          62 TV Schaan                   3:25.44,6     52.57,0    (16)    4.52
9           24. Bersacola Dino, Claro               49 GAB Bellinzona              1:29.47,2     14.44,2  (2030)    4.15
10           3. Berta Elvezio, Breganzona           43 USC Capriaschese            1:33.27,6      4.37,3  (2031)    4.25
7          175. Bertarini Andrea, I-Valsolda (CO)   71 Porlezzese                  1:34.45,7     24.59,6  (2032)    4.29
8            8. Bertolini Andrea, I-Luvinate (VA)   57 Atletica CRAL Aermacchi     1:17.57,7      4.12,5  (3031)    3.41
3           31. Beschta Reinhard                    55 D-Holzheim                  3:57.19,6     55.56,7    (17)    5.37
8          194. Besutti Maurizio                    63 I-Cuasso al Monte VA        1:38.27,8     24.42,6  (3601)    4.40
2            2. Betschart Hugo                      62 Muotathal                   2:40.07,8      7.20,2    (18)    3.47
7          251. Bettina Alessandro                  68 I-Como                      1:43.44,0     33.57,9  (2033)    4.55
8          147. Bez Roberto                         61 I-Milano                    1:34.24,2     20.39,0  (2034)    4.28
10          18. Bianchi Alberto, I                  43 Coas Como                   1:50.38,5     21.48,2  (3032)    5.14
7          232. Bianchi Cesare                      67 I-Como                      1:41.06,2     31.20,1  (3492)    4.47
7           54. Bianchi Edoardo, I-Cadorago (CO)    77 OSG Guanzate                1:22.48,5     13.02,4  (2563)    3.55
7           79. Bianchi Guido                       78 Tremona                     1:24.37,4     14.51,3  (2035)    4.00
9           66. Bianchi Lorenzo, I-Varese           51 Atletica CRAL Aermacchi     1:39.18,2     24.15,2  (2036)    4.42
11           1. Bigalo Steve, I-Como                87 Pro Patria Milano           1:17.28,2       -----  (1093)    3.40
7           98. Bigolin Fausto, Gordola             71 Big.Gym                     1:27.05,8     17.19,7  (2465)    4.07
12          26. Bigolin Mros Leila, Losone          71 Tri Team Ticino             1:38.44,1     20.31,8  (2037)    4.40
13          14. Bigolin Paula, Cugnasco             63 Vis Nova                    1:39.07,0     11.00,2  (2038)    4.41
8            5. Binelli Paolo, I-Milano             63 Società Canottieri Milano   1:17.14,6      3.29,4  (1005)    3.39
7          226. Binetti Fabio                       76 Massagno                    1:40.04,2     30.18,1  (3359)    4.44
8           31. Birra Fiorenzo, Biasca              60 GP Leventina                1:21.13,8      7.28,6  (2039)    3.51
9          141. Birth Gustavo                       51 Taverne                     1:54.28,3     39.25,3  (3033)    5.25
13          72. Bisig Ruth                          50 Genève                      1:55.11,4     27.04,6  (3034)    5.27
9           35. Bissig Hans, Cham                   51 Schnelle Socke              1:31.44,9     16.41,9  (2040)    4.20
7          144. Blas Uli, D-Wangen im Allgäu        70 MTG Wangen                  1:32.18,6     22.32,5  (2539)    4.22
8          311. Blättler Bruno, Luzern              65 Velobude Luzern             1:56.16,2     42.31,0  (2041)    5.30
7          193. Blättler René, Luzern               67 Velobude Luzern             1:36.48,6     27.02,5  (2042)    4.35
7           90. Bleuler Stefan, Küsnacht ZH         75 Tri Züri-Oberland           1:26.01,6     16.15,5  (2043)    4.04
8           46. Bock Michael, D-Waldkirch           65 USC Freiburg                1:24.06,2     10.21,0  (2477)    3.59
13          52. Boffa Mary                          69 Lugano                      1:50.03,5     21.56,7  (2044)    5.12
12          63. Boffetti Nadia                      77 Cama                        1:53.34,1     35.21,8  (2045)    5.22
7            1. Boggini Ivan, Giubiasco             80 SAB Bellinzona              1:09.46,1       -----  (1006)    3.18
7          106. Böhi Remo, Appenzell                80 SCA                         1:27.43,6     17.57,5  (3505)    4.09
1            7. Böhler Andreas, Muttenz             73 St. Louis RC                2:42.10,4     14.38,7    (19)    3.50
1           45. Bolt Thomas                         71 Zollikon                    3:18.06,9     50.35,2   (247)    4.41
1           40. Bolt Urs, Horgen                    67 UBS Laufclub                3:12.42,9     45.11,2    (20)    4.34
8          309. Bonadeo Marco                       64 I-Ponte in Valtellina SO    1:55.49,4     42.04,2  (3381)    5.29
7           72. Bonalumi Matteo, Tenero             81 SPL Locarnese               1:24.05,3     14.19,2  (1007)    3.59
12          50. Bonanomi Eleonora                   74 Glis                        1:48.31,2     30.18,9  (3035)    5.08
8          266. Bonapersona Michele                 65 I-Ayas                      1:46.39,3     32.54,1  (3570)    5.03
2           98. Bonelli Corrado, I-Milano           62 Società Canottieri Milano   4:28.47,6   1:56.00,0    (21)    6.22
8            1. Bonelli Giovanni, I-Lurate Caccivio 64 Pro Piacenza                1:13.45,2       -----  (1052)    3.29
2            5. Bonfanti Amedeo, I-Merate (LC)      65 Triathlon Lecco             2:43.57,7     11.10,1   (321)    3.53
7          309. Bordoli Cristiano                   69 I-Menaggio                  1:53.18,0     43.31,9  (3357)    5.22
9           70. Borella Attilio                     47 Giubiasco                   1:40.09,2     25.06,2  (2046)    4.44
8          255. Borella Giampiero, I-Cabiate (CO)   57 Club del Mesdì              1:45.19,9     31.34,7  (2047)    4.59
9           72. Borelli Fausto, Barbengo            53 SAM MASSAGNO                1:40.19,6     25.16,6  (3346)    4.45
13         128. Borghi-Perri Milva                  67 Lodrino                     2:04.54,1     36.47,3  (3036)    5.55
8           32. Bosio Vitaliano, I-Oltrona San Mame 59 Atletica Rovellasca         1:21.15,8      7.30,6  (3563)    3.51
7          261. Bosisio Simone                      73 Camorino                    1:44.33,1     34.47,0  (2487)    4.57
1           59. Bosshardt Guido, D-Frankfurt        69 Belc 89                     3:32.50,5   1:05.18,8    (23)    5.02
2           60. Bosshardt Peter, Zürich             57 ASVZ Zürich                 3:28.19,0     55.31,4    (24)    4.56
10          19. Bottelli Sandro, I-Borgo Ticino     40 GS Paruzzaro                1:51.55,0     23.04,7  (3605)    5.18
7          271. Botticelli Giulio                   78 Muralto                     1:46.23,5     36.37,4  (2049)    5.02
7          264. Bottinelli Paolo                    66 S. Pietro                   1:45.08,0     35.21,9  (3378)    4.58
13         101. Bousbah-Tanner Heidi, Minusio       48 SPL Locarnese               1:59.58,7     31.51,9  (3037)    5.41
7          245. Boyschau Michael                    66 Locarno                     1:42.48,6     33.02,5  (2415)    4.52
8          245. Bozzini Claudio, Arbedo             63 Società Podistica Locarne   1:43.28,7     29.43,5  (2438)    4.54
7          160. Bozzini Davide, F-Gex               71 CERN                        1:33.28,3     23.42,2  (2051)    4.25
8          142. Branol Toni                         60 Silenen                     1:34.02,5     20.17,3  (3512)    4.27
12          82. Bravo Paola                         71 Cugnasco                    2:06.29,6     48.17,3  (3038)    5.59
7          272. Brazzale Massimo, I-Bisuschio       67 Virtus Bisuschio            1:46.25,3     36.39,2  (3536)    5.02
13           5. Breitenmoser Antonia, Appenzell     60 Lauftreff Appenzell         1:33.45,4      5.38,6  (2052)    4.26
7           50. Breitenmoser Stefan, Appenzell      67 Lauftreff Appenzell         1:22.32,1     12.46,0  (2053)    3.54
7          308. Brera Fabio                         74 I-Menaggio                  1:53.16,8     43.30,7  (3358)    5.22
9           43. Brigger Eugen                       54 Naters                      1:33.57,9     18.54,9  (2443)    4.27
9           85. Brinz Georg, D-Heimenkirch          55 Marathon-Team Schorsch      1:42.20,4     27.17,4  (3040)    4.51
6            5. Brocklebank Susan                   61 Lutry                       3:21.50,5     13.12,7    (25)    4.47
7          235. Broetto Davide, I-Luino VA          66 Luino Triathlon             1:41.52,1     32.06,0  (3562)    4.49
8          173. Broggi Paolo, I-Cantù (CO)          56 Club del Mesdì              1:36.44,6     22.59,4  (2054)    4.35
8          104. Bruggmann Roland                    60 Ehrendingen                 1:30.54,1     17.08,9  (2056)    4.18
8          306. Bruinenberg Asse                    63 NL-Geffen 5386 CT           1:55.06,8     41.21,6  (3041)    5.27
8          305. Brumana Dario                       63 Vernate                     1:54.39,2     40.54,0  (3042)    5.26
9          143. Brumana Luca                        55 Vernate                     1:54.36,3     39.33,3  (3043)    5.25
8          335. Brun Theobald                       62 Agra                        2:03.36,9     49.51,7  (3044)    5.51
12          68. Brunati Sara                        78 Luzern                      1:55.12,2     36.59,9  (3045)    5.27
8           99. Bruno Carmelo                       64 I-Carnago VA                1:30.03,3     16.18,1  (3523)    4.16
7          320. Bruno Emiliano, Riazzino            79 Complex                     1:56.33,3     46.47,2  (3435)    5.31
7          142. Brusa Paolo                         76 I-Mornago                   1:32.09,1     22.23,0  (2057)    4.22
8           67. Brüschweiler Mathias                61 Zürich                      1:26.45,3     13.00,1  (2058)    4.06
1            8. Brustia Alessandro, I-Novara        76 International 3 Sport       2:42.51,1     15.19,4    (26)    3.51
8          272. Büchel Emil                         65 FL-Schaan                   1:47.43,5     33.58,3  (2059)    5.06
9           55. Büchel Werner, FL-Ruggell           52 LSV Feldkirch               1:36.58,3     21.55,3  (2060)    4.35
2           96. Bucher Albert A.                    60 Winterthur                  4:23.48,0   1:51.00,4    (27)    6.15
8          171. Buchet Philippe                     62 I-Biandronno                1:36.24,0     22.38,8  (2061)    4.34
8           15. Bugna Maurizio, I-ClainoBBengt con  64 Atl. Lario                  1:19.59,4      6.14,2  (3528)    3.47
12          47. Bühler Anja                         80 Minusio                     1:47.11,1     28.58,8  (2062)    5.04
1           76. Bulgarini Christian                 71 Massagno                    4:24.23,0   1:56.51,3    (29)    6.15
12          16. Bulgheroni Erica, I-Varese          82 Atletica CRAL Aermacchi     1:32.16,7     14.04,4  (2063)    4.22
9          119. Bulgheroni Paolo, I-Varese          52 Atletica CRAL Aermacchi     1:49.53,2     34.50,2  (2064)    5.12
8          139. Bulzoni Fabrizio, I-Caslino al Pian 65 Club del Mesdì              1:33.49,4     20.04,2  (2065)    4.26
9           74. Buono Giuseppe, I                   48 La Michetta Milano          1:40.22,3     25.19,3  (2404)    4.45
8          157. Buono Paolo, I-Carlazzo CO          58 Pol. Porlezzese             1:34.48,0     21.02,8  (2501)    4.29
7          306. Bürgi Clemens, Zürich               72 SAP                         1:52.18,4     42.32,3  (3374)    5.19
7          314. Burgyan Roland                      78 Ascona                      1:55.32,3     45.46,2  (2066)    5.28
12          76. Burri Pascale                       73 Dübendorf                   2:02.54,9     44.42,6  (3360)    5.49
7          326. Busch Felix, D-Köln                 67 Interbrand Zintzmeyer & L   1:57.18,4     47.32,3  (3047)    5.33
3           21. Businger Urs                        55 Luzern                      3:36.17,3     34.54,4    (30)    5.07
7           17. Buzzi Alberto, Morbio Inferiore     72 Atl. Mendrisio              1:15.24,2      5.38,1  (1071)    3.34
8          336. Buzzi Reschini Mauro                62 I-Viggiù                    2:04.04,8     50.19,6  (3542)    5.52

totale 182



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.