Rangliste (nach Startnummer)

49. Brienzerseelauf - Rangliste (nach Startnummer)

Startnummern: 1-500

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr    Ø/km ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2            1. von Känel Martin                    67 Reichenbach i. K.           2:03.53,1       -----     (1)    3.32 ¦ 
3            1. Rodrigues Edgar                     62 Schattdorf                  2:04.25,6       -----     (2)    3.33 ¦ 
2            3. Jenzer Urs                          70 Frutigen                    2:05.32,8      1.39,7     (3)    3.35 ¦ 
2            2. Seiler Christoph                    69 Unterseen                   2:04.42,2      0.49,1     (4)    3.33 ¦ 
3            3. Hürzeler Thomas                     60 Därligen                    2:10.57,5      6.31,9     (5)    3.44 ¦ 
1            1. Ryabkov Nikolay                     79 Zürich                      2:07.23,8       -----     (6)    3.38 ¦ 
2            7. Gehrig Roman, Zürich                69 SSC Langnau a./A.           2:13.39,7      9.46,6     (7)    3.49 ¦ 
8            1. Bühler Margrit                      54 Brienzwiler                 2:42.03,5       -----     (8)    4.37 ¦ 
3           62. Ackermann Thomas                    63 Meiringen                   3:04.19,2     59.53,6    (10)    5.15 ¦ 
6            4. Knöri Monika                        69 Boltigen                    2:36.06,5     17.13,3    (11)    4.27 ¦ 
3           90. Aebi Ernst                          64 Kirchberg BE                3:31.18,7   1:26.53,1    (12)    6.02 ¦ 
3           36. Aebi Eugen                          59 Aarberg                     2:45.57,4     41.31,8    (13)    4.44 ¦ 
2           46. Afonso Paulo                        73 Unterseen                   2:53.09,9     49.16,8    (14)    4.56 ¦ 
3           57. Albrecht Ueli                       63 Utzenstorf                  3:00.29,1     56.03,5    (15)    5.09 ¦ 
2           39. Althaus Daniel                      68 Konolfingen                 2:47.00,6     43.07,5    (16)    4.46 ¦ 
2           38. Ami Bjorn                           71 Stettlen                    2:43.57,2     40.04,1    (17)    4.41 ¦ 
3          101. Amport Markus                       64 Grossaffoltern              3:49.01,6   1:44.36,0    (18)    6.32 ¦ 
2           49. Anderegg Simon                      66 Meiringen                   2:55.31,8     51.38,7    (19)    5.00 ¦ 
3           61. Anliker Marc                        58 Burgdorf                    3:04.08,0     59.42,4    (20)    5.15 ¦ 
2           60. Arni Markus                         66 Frutigen                    3:21.43,0   1:17.49,9    (21)    5.45 ¦ 
4           46. Steiner Hans                        47 Interlaken                  3:32.38,6   1:10.38,5    (22)    6.04 ¦ 
2           37. Augsburger Beat                     71 Ins                         2:43.45,2     39.52,1    (23)    4.40 ¦ 
4           13. Augsburger Martin                   49 Thun                        2:47.16,8     25.16,7    (25)    4.46 ¦ 
5            4. Barrot Christian                    45 Meyrin                      3:02.45,6     22.03,4    (26)    5.13 ¦ 
3            4. Bärtschi Ruedi                      64 Adelboden                   2:11.34,0      7.08,4    (27)    3.45 ¦ 
2           55. Baumann Jürg                        66 Bern                        3:04.34,9   1:00.41,8    (28)    5.16 ¦ 
4           15. Baumgartner Franz                   54 D-Jestetten                 2:52.09,0     30.08,9    (29)    4.55 ¦ 
2           14. Baumgartner Hansueli                66 Grosshöchstetten            2:26.17,2     22.24,1    (30)    4.10 ¦ 
3           81. Bernasconi Sergio                   65 Lyss                        3:20.46,5   1:16.20,9    (31)    5.44 ¦ 
1            7. Bernhard Urs                        79 Lützelflüh-Goldb            2:30.44,5     23.20,7    (32)    4.18 ¦ 
6           32. Beugger Kathrin                     68 Iseltwald                   3:35.45,1   1:16.51,9    (33)    6.09 ¦ 
2           28. Birchler Rolf                       73 Bern                        2:37.48,3     33.55,2    (35)    4.30 ¦ 
3           54. Bischoff Dieter                     62 Spiez                       2:58.44,4     54.18,8    (36)    5.06 ¦ 
3           37. Bitterli Adrian                     61 Thun                        2:46.08,1     41.42,5    (37)    4.44 ¦ 
3          105. Blaesi Thomas                       62 Luzern                      3:54.26,0   1:50.00,4    (38)    6.41 ¦ 
6           33. Blanchard Nicole                    71 Arlesheim                   3:45.16,2   1:26.23,0    (39)    6.26 ¦ 
3           47. Blaser Daniel                       63 Lyss                        2:54.20,2     49.54,6    (40)    4.58 ¦ 
6           17. Blaser Isabelle                     85 Seengen                     3:07.37,8     48.44,6    (41)    5.21 ¦ 
1           17. Blum Bernhard                       79 Heimberg                    3:04.18,7     56.54,9    (43)    5.15 ¦ 
3           91. Borer Markus                        58 Brienz BE                   3:31.38,6   1:27.13,0    (45)    6.02 ¦ 
1           18. Bosshart Markus                     79 Muttenz                     3:18.29,6   1:11.05,8    (46)    5.40 ¦ 
3           41. Boucard Serge                       65 Morges                      2:51.56,1     47.30,5    (47)    4.54 ¦ 
4           18. Bracher Peter                       55 Riedholz                    2:53.51,3     31.51,2    (48)    4.58 ¦ 
6           29. Brawand Christina                   83 Hünibach                    3:27.25,7   1:08.32,5    (49)    5.55 ¦ 
3            6. Brawand Ulrich                      63 Grindelwald                 2:16.37,2     12.11,6    (50)    3.54 ¦ 
6            1. Brema Susanne                       70 D-Eggenstein-Leopoldshafe   2:18.53,2       -----    (51)    3.58 ¦ 
7            3. Brunner Ingrid                      57 Hofstetten BE               2:52.02,2      8.37,2    (52)    4.54 ¦ 
2           23. Brunner Martin                      66 Brienz BE                   2:34.04,7     30.11,6    (53)    4.24 ¦ 
3           19. Bürgy Othmar                        61 Guschelmuth                 2:37.27,9     33.02,3    (55)    4.29 ¦ 
4           37. Burri Roland                        53 Kappelen                    3:19.26,5     57.26,4    (56)    5.41 ¦ 
3           86. Cantanna Grazio                     62 Unterseen                   3:24.17,1   1:19.51,5    (57)    5.50 ¦ 
2           74. D'Erasmo Domenico                   75 Widnau                      4:25.59,3   2:22.06,2    (58)    7.35 ¦ 
5            8. Daepp Arnold                        44 Reichenbach i. K.           3:59.39,0   1:18.56,8    (59)    6.50 ¦ 
6           19. Dänzer Sandra                       72 Gümmenen                    3:08.24,7     49.31,5    (60)    5.22 ¦ 
2           30. De Flaviis Gianni                   69 Kriens                      2:39.21,2     35.28,1    (61)    4.33 ¦ 
3           43. Delchiappo Armando                  62 Kriens                      2:52.44,9     48.19,3    (63)    4.56 ¦ 
3           42. Dellsperger René                    65 Steffisburg                 2:52.07,1     47.41,5    (64)    4.55 ¦ 
7            5. Doria Elisabetta                    56 I-Milano                    3:00.14,8     16.49,8    (66)    5.08 ¦ 
5            1. Duff Alfons                         42 Uster                       2:40.42,2       -----    (67)    4.35 ¦ 
4           32. Dysli Marcel                        52 Zollbrück                   3:11.19,8     49.19,7    (68)    5.27 ¦ 
8            5. Eggimann Claudine                   53 Kandersteg                  3:18.58,0     36.54,5    (69)    5.41 ¦ 
4           24. Ehrlich Jiri                        48 Muri b. Bern                2:58.20,5     36.20,4    (70)    5.05 ¦ 
6            9. Ensslen Juliane                     74 D-Karlsruhe                 2:56.10,2     37.17,0    (71)    5.02 ¦ 
4           21. Farkas Alexander                    48 Genève                      2:56.18,1     34.18,0    (72)    5.02 ¦ 
3           89. Feuz Marcel                         62 Gsteigwiler                 3:25.54,6   1:21.29,0    (73)    5.52 ¦ 
3           78. Feuz Thomas                         63 Gsteigwiler                 3:16.22,7   1:11.57,1    (74)    5.36 ¦ 
5            9. Fischer Vinzenz                     34 Goldau                      4:19.47,4   1:39.05,2    (75)    7.25 ¦ 
3           99. Flückiger Martin                    62 Bönigen                     3:42.24,9   1:37.59,3    (76)    6.21 ¦ 
2           53. Frey Julian                         71 Bern                        2:59.03,5     55.10,4    (78)    5.06 ¦ 
2          ---  Gafner Stefan                       73 Wilderswil                      -----   gestartet    (79)    ---- ¦ 
2           32. Gafner Thomas                       70 Interlaken                  2:40.45,1     36.52,0    (80)    4.35 ¦ 
2           27. Gauch Martin                        71 Brienz BE                   2:36.56,5     33.03,4    (81)    4.29 ¦ 
6           22. Gäumann Coni                        70 Mettmenstetten              3:12.08,9     53.15,7    (82)    5.29 ¦ 
4           51. Gäumann Walter                      51 Thun                        3:43.15,3   1:21.15,2    (83)    6.22 ¦ 
2           57. Gerber Thomas                       68 Meggen                      3:05.05,6   1:01.12,5    (84)    5.17 ¦ 
1           12. Germann Lukas                       82 Frutigen                    2:52.49,7     45.25,9    (85)    4.56 ¦ 
1            8. Gertsch Marcel                      78 Unterseen                   2:36.07,6     28.43,8    (86)    4.27 ¦ 
3           25. Gfeller Philipp                     65 Biberist                    2:38.44,1     34.18,5    (87)    4.32 ¦ 
3           93. Ghodrat Mehdi                       59 Einigen                     3:35.07,1   1:30.41,5    (88)    6.08 ¦ 
6           24. Gledstone-Brown Stephanie           73 Zürich                      3:17.18,1     58.24,9    (89)    5.38 ¦ 
1           23. Gluch Holger                        76 Mürren                      3:51.21,8   1:43.58,0    (90)    6.36 ¦ 
2           44. Grab Manfred                        67 D-Wehr                      2:51.22,3     47.29,2    (92)    4.53 ¦ 
7           10. Graf Engi Judith                    60 Wengen                      3:25.27,0     42.02,0    (93)    5.52 ¦ 
2           36. Graf Stéphane                       67 Thun                        2:42.18,3     38.25,2    (94)    4.38 ¦ 
3           35. Griesser Roland                     58 Bönigen                     2:45.15,2     40.49,6    (95)    4.43 ¦ 
6           13. Grob Barbara                        74 Basel                       3:02.57,0     44.03,8    (96)    5.13 ¦ 
6           35. Grun Alexandra                      72 Ammerzwil BE                3:49.00,7   1:30.07,5    (97)    6.32 ¦ 
4            4. Guggisberg Willi                    53 Worblaufen                  2:31.31,8      9.31,7    (98)    4.19 ¦ 
3           55. Guidon Daniel                       58 Schmitten FR                2:59.42,2     55.16,6    (99)    5.08 ¦ 
4           28. Gyr Jean-Pierre                     47 Kriens                      3:01.12,4     39.12,3   (100)    5.10 ¦ 
2           15. Hadorn Thomas                       73 Forst                       2:27.29,3     23.36,2   (101)    4.12 ¦ 
4           49. Hamersley Mark, D-Hattersheim       52 LG Stadt Hattersheim        3:37.01,4   1:15.01,3   (102)    6.12 ¦ 
1           16. Hänni Christian                     84 Wilderswil                  2:59.29,8     52.06,0   (103)    5.07 ¦ 
6           26. Hasler Katharina                    76 Steffisburg                 3:22.37,5   1:03.44,3   (104)    5.47 ¦ 
4           34. Heiniger Peter                      49 Büren an der Aare           3:13.51,4     51.51,3   (105)    5.32 ¦ 
2           51. Helwing Hans                        71 D-Karlsruhe                 2:56.10,1     52.17,0   (106)    5.02 ¦ 
4            9. Hiltbrand Andreas                   55 Lyss                        2:41.36,9     19.36,8   (107)    4.37 ¦ 
6           37. Hoffmann Sandra                     81 Mürren                      3:51.23,9   1:32.30,7   (109)    6.36 ¦ 
2           17. Holenweg Markus                     72 Attiswil                    2:28.25,0     24.31,9   (110)    4.14 ¦ 
6           10. Holtfester Ursula                   66 D-Karlsruhe                 2:56.11,6     37.18,4   (111)    5.02 ¦ 
2           13. Hostettler Erich, Bönigen           70 TV Bönigen                  2:25.10,6     21.17,5   (112)    4.08 ¦ 
2           12. Hostettler Jürg                     73 Heimberg                    2:22.28,6     18.35,5   (113)    4.04 ¦ 
1           22. Huber M.                            78 Muttenz                     3:44.11,1   1:36.47,3   (114)    6.24 ¦ 
8            6. Imboden Marlies                     50 Thun                        3:28.53,4     46.49,9   (115)    5.58 ¦ 
1           11. Isch Thomas                         82 Goldswil                    2:48.43,6     41.19,8   (116)    4.49 ¦ 
3           64. Jaberg Andreas                      63 Aarberg                     3:04.28,5   1:00.02,9   (117)    5.16 ¦ 
6           25. Jäger Andrea                        78 Muttenz                     3:18.30,9     59.37,7   (118)    5.40 ¦ 
6            2. Jaun Karin                          69 Därligen                    2:28.52,1      9.58,9   (119)    4.15 ¦ 
3           69. Jud Markus                          58 Zürich                      3:07.26,9   1:03.01,3   (120)    5.21 ¦ 
6           36. Kächele Catharina                   75 Mürren                      3:51.21,5   1:32.28,3   (121)    6.36 ¦ 
8           10. Kaiser Rosina                       50 Therwil                     3:45.07,3   1:03.03,8   (122)    6.25 ¦ 
2           26. Klingenfuss Reto                    73 Zürich                      2:36.46,5     32.53,4   (123)    4.28 ¦ 
5            2. Kopp Peter                          37 Lyssach                     2:41.32,4      0.50,2   (124)    4.36 ¦ 
3           83. Kradolfer Werner                    63 Zermatt                     3:23.08,6   1:18.43,0   (125)    5.48 ¦ 
3          102. Krebs Werner                        62 Steffisburg                 3:49.03,0   1:44.37,4   (126)    6.32 ¦ 
3          106. Kuhn Hans-Ueli                      59 Langnau am Albis            3:59.48,3   1:55.22,7   (127)    6.51 ¦ 
1           10. Kumli Andreas                       76 Thierachern                 2:46.35,3     39.11,5   (129)    4.45 ¦ 
3           87. Küpfer Manfred                      64 Grossaffoltern              3:25.23,3   1:20.57,7   (130)    5.52 ¦ 
2           68. Kurzen Adrian                       71 Aarberg                     3:46.25,4   1:42.32,3   (131)    6.28 ¦ 
4            2. Litscher Berni                      55 Berneck                     2:27.41,9      5.41,8   (132)    4.13 ¦ 
3          108. Lochbrunner Markus                  65 Attiswil                    4:19.31,0   2:15.05,4   (133)    7.24 ¦ 
6           20. Locher Ursula                       68 Wattenwil                   3:09.19,1     50.25,9   (136)    5.24 ¦ 
7            8. Loretan Margrit                     61 Wattenwil                   3:08.53,2     25.28,2   (138)    5.23 ¦ 
8           11. Lötscher Margrit                    48 Eptingen                    4:25.34,5   1:43.31,0   (139)    7.35 ¦ 
3           12. Lucio Angelo                        63 Bönigen                     2:33.07,1     28.41,5   (140)    4.22 ¦ 
3           85. Luder Andreas                       65 Bern                        3:23.26,8   1:19.01,2   (141)    5.48 ¦ 
6           16. Luginbühl Gaby                      67 Horboden                    3:07.05,0     48.11,8   (142)    5.20 ¦ 
1            6. Machera Armando                     76 Bönigen                     2:29.59,8     22.36,0   (143)    4.17 ¦ 
2           56. Mäder Anton                         70 Fribourg                    3:05.01,3   1:01.08,2   (144)    5.17 ¦ 
6           14. Marti Stefanie                      67 Kallnach                    3:03.22,0     44.28,8   (146)    5.14 ¦ 
8            8. Mathys Margrit                      51 Münsingen                   3:36.30,8     54.27,3   (147)    6.11 ¦ 
3           96. Mathys Werner                       60 Kirchberg BE                3:38.39,8   1:34.14,2   (148)    6.14 ¦ 
4           36. Meier Jörg                          50 Wilderswil                  3:15.21,5     53.21,4   (149)    5.34 ¦ 
7           14. Meier Therese                       56 Subingen                    3:33.53,8     50.28,8   (150)    6.06 ¦ 
2           66. Meyer Marco                         71 Rüdtligen                   3:36.55,1   1:33.02,0   (151)    6.11 ¦ 
1           20. Michel Mario                        79 Hünibach                    3:27.25,6   1:20.01,8   (152)    5.55 ¦ 
3           71. Michel René                         61 Unterseen                   3:08.43,7   1:04.18,1   (153)    5.23 ¦ 
3           23. Mühlemann Gerhard                   61 Thun                        2:38.21,7     33.56,1   (156)    4.31 ¦ 
7            1. Müller Annabelle                    65 Zürich                      2:43.25,0       -----   (157)    4.40 ¦ 
3           29. Müller Hans                         60 Wichtrach                   2:40.12,9     35.47,3   (158)    4.34 ¦ 
2           35. Müller Martin                       69 Frutigen                    2:41.51,1     37.58,0   (159)    4.37 ¦ 
4            8. Murer Rolf                          54 Frauenfeld                  2:41.25,6     19.25,5   (160)    4.36 ¦ 
2           65. Muriset Jean Pierre                 70 Jegenstorf                  3:34.56,4   1:31.03,3   (161)    6.08 ¦ 
3           15. Nagel Wolfgang                      61 Verscio                     2:35.41,2     31.15,6   (162)    4.26 ¦ 
1            4. Nef Samuel                          76 Steffisburg                 2:28.03,0     20.39,2   (163)    4.13 ¦ 
4           41. Nydegger Werner                     53 Thörishaus                  3:26.05,1   1:04.05,0   (164)    5.53 ¦ 
2           43. Odermatt Noldi                      67 Reichenbach i. K.           2:50.56,8     47.03,7   (165)    4.53 ¦ 
2           29. Olbrecht Willi                      72 Grafenried                  2:38.32,2     34.39,1   (166)    4.31 ¦ 
8            7. Olën Marietjie                      52 Münchenstein                3:34.44,6     52.41,1   (167)    6.08 ¦ 
2           45. Ottiger Sven                        70 Krinau                      2:53.09,0     49.15,9   (168)    4.56 ¦ 
2           64. Patt Niklaus                        67 Zernez                      3:32.57,7   1:29.04,6   (169)    6.05 ¦ 
4           44. Pillet Pascal                       55 Vétroz                      3:30.25,7   1:08.25,6   (170)    6.00 ¦ 
4           11. Reist Jakob                         52 Herzogenbuchsee             2:42.52,1     20.52,0   (171)    4.39 ¦ 
7           11. Reuse Janine                        61 Kandersteg                  3:28.21,4     44.56,4   (172)    5.57 ¦ 
3           60. Reuse Jean-Pierre                   62 Kandersteg                  3:03.03,4     58.37,8   (173)    5.13 ¦ 
7           13. Rieder Christine                    65 Bubendorf                   3:33.09,3     49.44,3   (174)    6.05 ¦ 
4            7. Rieder Martin, Frutigen             49 LT Bircher                  2:38.25,8     16.25,7   (175)    4.31 ¦ 
1            9. Ringgenberg Marco                   80 Thun                        2:36.32,2     29.08,4   (176)    4.28 ¦ 
2           40. Risler Martin                       72 Zollikofen                  2:48.32,6     44.39,5   (177)    4.48 ¦ 
2           18. Ritschard Oliver                    72 Oberhofen Thun'see          2:31.42,2     27.49,1   (178)    4.20 ¦ 
3            9. Roth Thomas                         62 Goldswil                    2:26.43,7     22.18,1   (179)    4.11 ¦ 
4           16. Roth Walter                         48 Rifferswil                  2:52.28,1     30.28,0   (180)    4.55 ¦ 
7           15. Röthlisberger Anna                  58 Thürnen                     3:51.57,4   1:08.32,4   (181)    6.37 ¦ 
2            4. Roulier Gilbert                     72 Muri b. Bern                2:09.54,5      6.01,4   (182)    3.42 ¦ 
3           49. Ruchti Bruno                        62 Amsoldingen                 2:55.40,9     51.15,3   (183)    5.01 ¦ 
7          ---  Ruef Rosina                         60 Brienz BE                       -----   gestartet   (184)    ---- ¦ 
3          107. Schalt Daniel                       61 Safenwil                    4:18.06,4   2:13.40,8   (187)    7.22 ¦ 
4           50. Schär Urs                           48 Hasle-Rüegsau               3:41.10,6   1:19.10,5   (188)    6.19 ¦ 
3           75. Scheidegger Thomas                  59 Matten b. Interl            3:14.15,7   1:09.50,1   (189)    5.33 ¦ 
3           65. Schenker Thomas                     61 Rothrist                    3:04.29,9   1:00.04,3   (190)    5.16 ¦ 
2           24. Schiefermüller Prakash              74 Interlaken                  2:35.04,0     31.10,9   (191)    4.25 ¦ 
2           54. Schindler Roland                    73 Steffisburg                 3:03.04,5     59.11,4   (192)    5.13 ¦ 
6           27. Schindler Sibylle                   78 Grenchen                    3:24.35,5   1:05.42,3   (193)    5.50 ¦ 
7           16. Schizzi Heidi                       65 Einigen                     3:55.22,6   1:11.57,6   (194)    6.43 ¦ 
4           30. Schmid Christian                    54 Wolhusen                    3:04.55,0     42.54,9   (195)    5.17 ¦ 
2           42. Schmid Manfred                      66 Kaiseraugst                 2:50.09,2     46.16,1   (196)    4.51 ¦ 
4           23. Schneider Alfred                    50 Moosseedorf                 2:58.08,3     36.08,2   (198)    5.05 ¦ 
4           26. Schneider Bruno                     55 Grossaffoltern              3:00.30,0     38.29,9   (199)    5.09 ¦ 
8            3. Schneider Ruth                      51 Grossaffoltern              3:15.29,7     33.26,2   (200)    5.35 ¦ 
1            2. Schnider Roman                      78 D-Karlsruhe                 2:07.37,3      0.13,5   (201)    3.38 ¦ 
3           30. Schödler Andreas                    65 Steffisburg                 2:41.12,8     36.47,2   (202)    4.36 ¦ 
4            3. Scholl Hans                         46 Uetendorf                   2:28.46,4      6.46,3   (203)    4.15 ¦ 
6           38. Schuon Manuela                      80 Wädenswil                   3:52.44,8   1:33.51,6   (205)    6.38 ¦ 
2           71. Schüpbach Christian                 73 Arlesheim                   3:49.42,9   1:45.49,8   (206)    6.33 ¦ 
2           31. Sidler Markus                       66 Hemmental                   2:40.14,9     36.21,8   (207)    4.34 ¦ 
2           48. Simmen Stephan                      73 Gümligen                    2:54.05,5     50.12,4   (208)    4.58 ¦ 
1           14. Simmen Thomas                       85 Matten                      2:54.42,2     47.18,4   (209)    4.59 ¦ 
6           15. Sispele Simone                      74 Wiedlisbach                 3:03.43,7     44.50,5   (211)    5.14 ¦ 
3           50. Sladek Rudolf                       56 Gelterkinden                2:56.46,5     52.20,9   (212)    5.03 ¦ 
3           17. Stähli Peter                        58 Büren an der Aare           2:36.48,0     32.22,4   (213)    4.28 ¦ 
3           76. Steffen Peter                       57 Burgdorf                    3:15.30,2   1:11.04,6   (214)    5.35 ¦ 
2            6. Steinacher Helmuth                  67 Küttigen                    2:12.10,7      8.17,6   (215)    3.46 ¦ 
2           63. Steiner Martin                      68 Thierachern                 3:28.03,8   1:24.10,7   (216)    5.56 ¦ 
4            5. Steiner Ueli                        53 Frutigen                    2:35.12,5     13.12,4   (217)    4.26 ¦ 
3           79. Sterchi Daniel                      65 Gsteigwiler                 3:18.16,9   1:13.51,3   (218)    5.39 ¦ 
1           21. Stich Oliver                        86 Kleinlützel                 3:35.06,4   1:27.42,6   (219)    6.08 ¦ 
3           56. Stoller Edgar                       61 Thun                        3:00.24,6     55.59,0   (220)    5.09 ¦ 
3           84. Stoller Peter                       59 Spiez                       3:23.19,9   1:18.54,3   (221)    5.48 ¦ 
3            2. Streit Markus                       63 Steffisburg                 2:09.38,2      5.12,6   (222)    3.42 ¦ 
3           94. Sturdy Clive                        63 Brig-Glis                   3:35.13,7   1:30.48,1   (225)    6.08 ¦ 
6           28. Tanner Andrea Karin                 69 Ringgenberg BE              3:26.21,7   1:07.28,5   (226)    5.53 ¦ 
4           27. Thalmann Ferdinand                  49 Thörishaus                  3:01.11,9     39.11,8   (227)    5.10 ¦ 
6           18. Thomann Sandra                      69 Interlaken                  3:07.59,2     49.06,0   (228)    5.22 ¦ 
7            4. Thomi Muriel                        63 Gattikon                    2:58.29,4     15.04,4   (229)    5.05 ¦ 
3           32. Trachsel Werner                     60 Steffisburg                 2:44.35,7     40.10,1   (230)    4.42 ¦ 
2           70. Triantafillou Christos              68 Bern                        3:47.34,1   1:43.41,0   (231)    6.30 ¦ 
4           45. Trummer Jean-Pierre                 51 Carouge GE                  3:32.06,8   1:10.06,7   (232)    6.03 ¦ 
6           30. Tschumi-Brügger Esther              73 Thierachern                 3:28.49,2   1:09.56,0   (233)    5.57 ¦ 
1            3. Vanvossel Thomas                    76 Baar                        2:21.16,0     13.52,2   (234)    4.02 ¦ 
3           40. von Allmen Fritz                    62 Ostermundigen               2:51.27,7     47.02,1   (236)    4.53 ¦ 
3           28. von Känel Christoph                 59 Scharnachtal                2:40.04,8     35.39,2   (237)    4.34 ¦ 
6           39. von Känel Sarah                     84 Wilderswil                  3:59.50,4   1:40.57,2   (238)    6.51 ¦ 
4           38. Voramwald Kurt                      54 Heimisbach                  3:21.31,0     59.30,9   (239)    5.45 ¦ 
7           12. Vranken Feuz Susanne                64 Gsteigwiler                 3:32.23,6     48.58,6   (240)    6.04 ¦ 
3           72. Weber Martin                        56 Riehen                      3:08.53,8   1:04.28,2   (241)    5.23 ¦ 
4           40. Wein Norbert                        52 D-Karlsruhe                 3:26.01,0   1:04.00,9   (242)    5.53 ¦ 
8            9. Werz Renate, D-Offenburg            47 SV Freistett                3:43.03,7   1:01.00,2   (243)    6.22 ¦ 
3           59. Westphale Edi                       64 Zollikofen                  3:01.39,3     57.13,7   (244)    5.11 ¦ 
3           45. Wiedmer Hansruedi                   56 Solothurn                   2:53.43,6     49.18,0   (245)    4.57 ¦ 
7            9. Wittwer Annemarie                   60 Gwatt (Thun)                3:21.38,4     38.13,4   (246)    5.45 ¦ 
3           24. Woodtli Hanspeter                   61 Aarburg                     2:38.36,9     34.11,3   (247)    4.31 ¦ 
2           72. Wüthrich Marcel                     67 Wollerau                    3:51.29,0   1:47.35,9   (249)    6.36 ¦ 
3           52. Wyss Christoph                      64 Aarberg                     2:57.54,4     53.28,8   (251)    5.04 ¦ 
2           34. Wyssen Samuel                       70 Frutigen                    2:41.41,1     37.48,0   (252)    4.37 ¦ 
6           21. Zahn Renate                         69 Stettlen                    3:09.51,2     50.58,0   (253)    5.25 ¦ 
4           10. Zanini Rolf                         55 Ostermundigen               2:42.36,2     20.36,1   (254)    4.38 ¦ 
3           67. Zbinden Peter                       59 Spiez                       3:06.00,1   1:01.34,5   (255)    5.18 ¦ 
6           12. Ziehli Sonja                        68 Lobsigen                    2:59.49,0     40.55,8   (256)    5.08 ¦ 
3          103. Zimmermann Pierre                   57 F-Ferney Voltaire           3:52.05,0   1:47.39,4   (257)    6.37 ¦ 
2           16. Zingg Christian                     66 Lengnau BE                  2:28.11,6     24.18,5   (258)    4.14 ¦ 
4            6. Zürcher Arthur                      52 Lenk im Simmental           2:36.05,1     14.05,0   (260)    4.27 ¦ 
3           68. Zwahlen Kurt                        60 Pieterlen                   3:06.16,9   1:01.51,3   (261)    5.19 ¦ 
7            2. Jeger Marianne                      56 Solothurn                   2:45.03,8      1.38,8   (262)    4.42 ¦ 
2           10. Willisegger Bruno+11                73 Oberlunkhofen               2:18.21,6     14.28,5   (263)    3.57 ¦ 
6            8. Okle Marianne                       72 Köniz                       2:54.30,3     35.37,1   (264)    4.59 ¦ 
6           31. Rupp Therese                        78 Steffisburg                 3:31.33,1   1:12.39,9   (265)    6.02 ¦ 
3           21. Teuscher Thomas+3                   60 Bolligen                    2:37.55,0     33.29,4   (266)    4.30 ¦ 
2           52. Aeschlimann Sacha                   70 Forel                       2:58.58,1     55.05,0   (267)    5.06 ¦ 
6            5. Huser Andrea+3                      73 Gunten                      2:41.55,2     23.02,0   (268)    4.37 ¦ 
4           25. Bohren Jörg                         47 Matten b. Interl            3:00.08,4     38.08,3   (269)    5.08 ¦ 
4           53. Nyffeler Manfred                    50 Interlaken                  4:12.07,5   1:50.07,4   (270)    7.12 ¦ 
13           7. Amacher Hans                        46 Unterseen                   1:27.16,1      6.14,0   (271)    4.08 ¦ 
3           39. Frei Jürg                           63 Bönigen                     2:48.07,5     43.41,9   (272)    4.48 ¦ 
17           1. Bähler Carmen                       53 Münchenbuchsee              1:31.33,7       -----   (273)    4.20 ¦ 
3          104. Broder Reto                         57 Münchenbuchsee              3:53.25,6   1:49.00,0   (274)    6.40 ¦ 
1           15. Burri Edwin                         ?? CH                          2:55.06,1     47.42,3   (275)    5.00 ¦ 
2           61. Iseli Martin                        74 Spiez                       3:24.51,4   1:20.58,3   (276)    5.51 ¦ 
3           97. Kummer Egon                         65 Termen                      3:39.22,7   1:34.57,1   (278)    6.16 ¦ 
3           27. Müller Hanspeter                    62 Horboden                    2:39.57,6     35.32,0   (280)    4.34 ¦ 
1           19. Ryser Thomas                        78 Homberg b. Thun             3:24.52,1   1:17.28,3   (283)    5.51 ¦ 
2           59. Heimberg Beat                       69 Ringgenberg                 3:13.25,2   1:09.32,1   (284)    5.31 ¦ 
4           35. Schluchter Philipp+36, Teufen AR    49 TV Teufen                   3:13.55,2     51.55,1   (286)    5.32 ¦ 
2           73. Sommer Helmut                       66 Termen                      4:03.54,8   2:00.01,7   (287)    6.58 ¦ 
6            7. Baumann Denise                      75 Urdorf                      2:50.54,6     32.01,4   (288)    4.52 ¦ 
2            9. Lingua Michael+11 A                 69 Urdorf                      2:18.09,3     14.16,2   (289)    3.56 ¦ 
15          23. Bieri Beatrix                       67 Bönigen                     1:44.56,0     22.36,7   (290)    4.58 ¦ 
3            8. Liechti Marcel                      60 Benken ZH                   2:24.19,5     19.53,9   (291)    4.07 ¦ 
24         ---  Bieri Esther                        69 Konolfingen                   58.16,1     16.45,8   (292)    9.42 ¦ 
3           74. Grütter Rudolf                      57 Unterseen                   3:13.08,0   1:08.42,4   (293)    5.31 ¦ 
4           22. Schärli Peter, Zürich               52 SLV                         2:57.26,1     35.26,0   (294)    5.04 ¦ 
4           43. Wildi Hubertus                      52 D-Lörrach                   3:27.58,3   1:05.58,2   (295)    5.56 ¦ 
1          ---  von Wartburg Alain, Kleinlützel     88 TV Kleinlützel                  -----   gestartet   (296)    ---- ¦ 
3           51. Zeitvogel Hubert                    65 D-Sasbachwalden             2:57.09,3     52.43,7   (297)    5.03 ¦ 
3           31. Imhof Hansjörg, Bönigen             62 TV Bönigen                  2:41.45,9     37.20,3   (298)    4.37 ¦ 
7            6. Lehmann Irene                       61 St. Gallen                  3:01.17,6     17.52,6   (299)    5.10 ¦ 
6            3. Spring Gabriela                     69 Matten b. Interlaken        2:33.41,6     14.48,4   (300)    4.23 ¦ 
3           88. Teuscher Rolf                       59 Brienz BE                   3:25.35,5   1:21.09,9   (301)    5.52 ¦ 
3            7. Kalbermatten Gaston                 62 Brienz BE                   2:22.10,1     17.44,5   (302)    4.03 ¦ 
3           44. Egli Elmar                          61 Obergerlafingen             2:53.01,7     48.36,1   (303)    4.56 ¦ 
7            7. Sager Ursula                        57 Unterseen                   3:04.27,8     21.02,8   (304)    5.16 ¦ 
5           10. Zgraggen Klemens, Altdorf UR        37 W.S.G.Schwyz                5:13.31,7   2:32.49,5   (305)    8.57 ¦ 
2           62. Reber Beat                          68 Thun                        3:26.16,6   1:22.23,5   (306)    5.53 ¦ 
1            5. Schneider Stefan+58, Interlaken     79 SG Spiezathlon              2:28.57,5     21.33,7   (307)    4.15 ¦ 
6           34. Trauffer Daniela                    66 Brienz BE                   3:48.52,7   1:29.59,5   (308)    6.32 ¦ 
3          100. Trauffer Roy                        65 Brienz BE                   3:48.53,1   1:44.27,5   (309)    6.32 ¦ 
2           67. Pereira Fernando                    71 Interlaken                  3:42.05,1   1:38.12,0   (310)    6.20 ¦ 
4           12. Reuteler Erich                      55 Interlaken                  2:45.06,3     23.06,2   (311)    4.43 ¦ 
6            6. Schäfli Tanja                       72 Pontresina                  2:45.52,6     26.59,4   (312)    4.44 ¦ 
2           69. Perrone Piero                       69 Rubigen                     3:46.26,6   1:42.33,5   (313)    6.28 ¦ 
3            5. Rimann Markus                       56 Mühleberg                   2:13.17,2      8.51,6   (314)    3.48 ¦ 
3           66. Stähli Jürg                         61 Heimberg                    3:05.45,1   1:01.19,5   (315)    5.18 ¦ 
3           70. Reber Martin                        56 Allschwil                   3:08.42,4   1:04.16,8   (316)    5.23 ¦ 
3           38. Ruettener Hans Peter, Frauenfeld    64 LSV Frauenfeld              2:46.27,4     42.01,8   (317)    4.45 ¦ 
2           22. Jäger Andreas                       68 Marbach SG                  2:33.27,1     29.34,0   (318)    4.23 ¦ 
3           77. Ruef Tom                            62 Madiswil                    3:15.44,3   1:11.18,7   (319)    5.35 ¦ 
5            6. Etter Werner, Oberdorf              40 Weissenstein-Runners        3:12.19,8     31.37,6   (320)    5.29 ¦ 
4           39. Friedli Werner, Solothurn           55 Weissenstein Runners        3:23.48,0   1:01.47,9   (321)    5.49 ¦ 
2           41. Marugg Mathis                       70 Magglingen/Macolin          2:48.39,0     44.45,9   (322)    4.49 ¦ 
2            5. Seiler Marcel, Adelboden            69 TV Ringgenberg              2:11.54,9      8.01,8   (323)    3.46 ¦ 
3           92. Bitterlin Stephan                   62 Jegenstorf                  3:32.09,7   1:27.44,1   (324)    6.03 ¦ 
8            2. Jossi Vreni, Reichenbach i. K.      48 Laufteam Bircher            2:58.46,2     16.42,7   (325)    5.06 ¦ 
2           47. Sommer Christoph, Utzenstorf        72 Federgrad                   2:54.01,1     50.08,0   (326)    4.58 ¦ 
2           58. Moser Martin, Interlaken            67 Velocenter Amacher          3:07.36,4   1:03.43,3   (327)    5.21 ¦ 
4           42. Ullmann Rolf                        46 Bern                        3:26.20,8   1:04.20,7   (328)    5.53 ¦ 
4           14. Houbé Alfons, Sigriswil             52 329                         2:49.33,2     27.33,1   (329)    4.50 ¦ 
3           16. Glarner Rolf, Zürich                58 SSC Langnau                 2:35.46,1     31.20,5   (330)    4.27 ¦ 
3           33. Berger Kurt, Steffisburg            57 LSV Uetendorf               2:44.48,2     40.22,6   (331)    4.42 ¦ 
3           53. Walther Urs, Steffisburg            60 LSV Uetendorf               2:58.13,0     53.47,4   (332)    5.05 ¦ 
4           47. Rothenbühler Konrad                 54 Bern                        3:35.06,4   1:13.06,3   (333)    6.08 ¦ 
4           52. Giammerresi Domenico, Glis          46 KTV Glis                    3:47.54,4   1:25.54,3   (334)    6.30 ¦ 
8            4. Kallfass Helga                      52 D-Nieder-Tegernau           3:16.46,4     34.42,9   (335)    5.37 ¦ 
3           58. Volpe Rocco, Interlaken             61 TV Unterseen                3:01.22,4     56.56,8   (336)    5.10 ¦ 
3           98. Wenger Beat                         59 Ostermundigen               3:42.12,3   1:37.46,7   (337)    6.20 ¦ 
3           46. Sonderegger Franz                   60 Matten b. Interl            2:53.59,6     49.34,0   (338)    4.58 ¦ 
3           13. Buchmayer Jörg, Niederbuchsiten     58 LSG-Olten                   2:33.13,1     28.47,5   (339)    4.22 ¦ 
3           10. Zeltner Martin, Härkingen           57 LSG Olten                   2:28.15,6     23.50,0   (340)    4.14 ¦ 
3           82. Reinmann Christian                  61 Rubigen                     3:22.13,1   1:17.47,5   (341)    5.46 ¦ 
4           48. Maurer Juergen                      53 Biel/Bienne                 3:35.11,4   1:13.11,3   (342)    6.08 ¦ 
3           20. Guerra Manuel                       57 Unterseen                   2:37.34,9     33.09,3   (343)    4.30 ¦ 
4           19. Pärli Fritz, Schüpfen               55 Mosterei Pärli              2:53.55,3     31.55,2   (344)    4.58 ¦ 
4            1. Storchenegger Martin                47 Leissigen                   2:22.00,1       -----   (350)    4.03 ¦ 
4           17. Finger Martin                       51 Interlaken                  2:53.30,4     31.30,3   (351)    4.57 ¦ 
3           73. Zeh Andreas, D-Schopfheim           64 SG Eichen                   3:09.53,1   1:05.27,5   (352)    5.25 ¦ 
4           29. Würsch Peter                        51 Emmetten                    3:02.58,8     40.58,7   (353)    5.13 ¦ 
4           31. Dormann Josef                       49 Hochdorf                    3:05.11,4     43.11,3   (354)    5.17 ¦ 
3           95. Hug Christian                       57 Bern                        3:37.44,2   1:33.18,6   (355)    6.13 ¦ 
5            3. Leutenegger Josef                   44 Basel                       2:41.54,5      1.12,3   (356)    4.37 ¦ 
2           11. Jenzer Stefan, Frutigen             75 TV Frutigen                 2:20.29,7     16.36,6   (357)    4.00 ¦ 
3           80. Strüby Jacques                      56 Bern                        3:20.35,5   1:16.09,9   (358)    5.43 ¦ 
2            8. Glogger Daniel, Frutigen            72 TV Frutigen                 2:15.23,1     11.30,0   (359)    3.52 ¦ 
2           50. Amrhein Ruedi                       66 Bönigen                     2:55.49,2     51.56,1   (360)    5.01 ¦ 
1           13. Wegmüller Marc                      76 Bern                        2:54.05,3     46.41,5   (361)    4.58 ¦ 
3           22. Rüfli Christian                     61 Lengnau BE                  2:38.16,1     33.50,5   (362)    4.31 ¦ 
3           63. Ramseier Marc                       65 Hinterkappelen              3:04.28,3   1:00.02,7   (363)    5.16 ¦ 
3           26. Rutschmann Juerg                    60 Hochfelden                  2:38.58,0     34.32,4   (364)    4.32 ¦ 
6           11. Batt Regula                         78 Biel/Bienne                 2:59.02,2     40.09,0   (365)    5.06 ¦ 
5            7. Hofer Rolf, Biel/Bienne             37 Fun Runners                 3:34.32,8     53.50,6   (366)    6.07 ¦ 
2           19. von Känel Hanspeter, Wimmis         66 Lauftreff Spiez             2:31.43,8     27.50,7   (367)    4.20 ¦ 
4           33. Michel Paul                         47 Worb                        3:12.07,3     50.07,2   (368)    5.29 ¦ 
3           18. Blaser Roland, Unterseen            58 Eigersport Lauftreff I'la   2:37.09,2     32.43,6   (369)    4.29 ¦ 
4           20. Weissenberger Hubert, D-Schwerzen   48 LG Hohenfels                2:56.04,0     34.03,9   (370)    5.01 ¦ 
3           34. Huber Martin                        58 Muri                        2:44.59,1     40.33,5   (371)    4.42 ¦ 
5            5. Däppen Günther, Bern                43 LSV Uetendorf               3:09.15,9     28.33,7   (372)    5.24 ¦ 
6           23. Gerber Anne                         68 Celerina                    3:16.31,1     57.37,9   (373)    5.36 ¦ 
3           14. Hess Konrad, Utzigen                62 Joggin Club Bern            2:34.43,6     30.18,0   (374)    4.25 ¦ 
3           11. Scheidegger Fritz, Attiswil         57 UOV Wiedlisbach             2:32.29,7     28.04,1   (375)    4.21 ¦ 
2           20. Schmid Christian                    67 Berikon                     2:31.56,1     28.03,0   (376)    4.20 ¦ 
2           25. Eschler Klaus                       72 Boltigen                    2:36.08,1     32.15,0   (377)    4.27 ¦ 
2           33. Allemann Christoph, Pieterlen       71 Jogging Biel                2:41.07,3     37.14,2   (378)    4.36 ¦ 
2           21. Müller Lorenz                       72 Matten b. Interlaken        2:32.48,7     28.55,6   (379)    4.21 ¦ 
17           7. Scheuss Evelyne, Däniken SO         55 LG Niederauf + SLVS         1:54.58,3     23.24,6   (401)    5.26 ¦ 
13           1. Schacher Christian                  55 Däniken SO                  1:21.02,1       -----   (402)    3.50 ¦ 
16           6. Häfeli Zita                         62 Olten                       1:42.20,5      7.12,8   (403)    4.51 ¦ 
13           5. Käser Ueli, Hunzenschwil            54 SLVS                        1:26.41,6      5.39,5   (404)    4.06 ¦ 
15          57. Hasler Chantal, Aarau               69 SLVS / LG Aarau             2:01.57,3     39.38,0   (405)    5.46 ¦ 
13           9. Bolliger Fredy, Aarau               50 LG-Aarau SLVS               1:30.03,0      9.00,9   (406)    4.16 ¦ 
15          37. Köpfli Patrizia                     88 Wolhusen                    1:54.08,9     31.49,6   (407)    5.24 ¦ 
14          14. Engesser Hans                       45 Wintersingen                2:05.57,3     41.59,2   (408)    5.58 ¦ 
11          21. Bieri Koni, Sachseln                70 TTO                         1:29.40,1     14.38,2   (409)    4.14 ¦ 
11          14. von Rotz Armin                      72 Sachseln                    1:24.34,2      9.32,3   (410)    4.00 ¦ 
11          17. Schild Thomas                       67 Boll                        1:26.39,9     11.38,0   (411)    4.06 ¦ 
11           2. Kerber  Alexandra                   69 Hergiswil NW                1:15.24,8      0.22,9   (412)    3.34 ¦ 
11          76. Dandey Georg                        72 D-Hohentengen               2:01.27,9     46.26,0   (413)    5.45 ¦ 



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.