49. Brienzerseelauf - nach Ortschaft "B"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr    Ø/km ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1            3. Vanvossel Thomas                    76 Baar                        2:21.16,0     13.52,2   (234)    4.02 ¦ 
11          10. Benvegu Jvan+555                    69 Bäretswil                   1:22.42,6      7.40,7   (821)    3.55 ¦ 
10          53. Kupferschmid Maja+Kehrwand Jörg+Pfä 58 Laufsport Aarberg mixte     2:59.48,0     54.52,1  (1038)    5.08 ¦ 
6           13. Grob Barbara                        74 Basel                       3:02.57,0     44.03,8    (96)    5.13 ¦ 
5            3. Leutenegger Josef                   44 Basel                       2:41.54,5      1.12,3   (356)    4.37 ¦ 
11          68. Vogt Jürg                           74 Bassersdorf                 1:56.14,6     41.12,7   (879)    5.30 ¦ 
15          67. Brügger Therese, Beatenberg         66 SP Camignolo                2:14.38,4     52.19,1   (784)    6.22 ¦ 
12          12. Melchiorre Mario, Bellinzona        60 Ticino Running              1:28.10,0     15.43,4   (863)    4.10 ¦ 
16          31. Otto Silvia                         65 Bellmund                    2:05.25,6     30.17,9   (637)    5.56 ¦ 
16          29. Teinilä Susanna                     64 Bellmund                    2:03.28,2     28.20,5   (712)    5.51 ¦ 
16          34. Nydegger Therese                    56 Belp                        2:07.52,3     32.44,6   (632)    6.03 ¦ 
15           3. Schneider Esther, Belp              81 LG Huttwil                  1:30.28,6      8.09,3   (828)    4.17 ¦ 
13          33. Schwarzmeyer Günter                 53 Belp                        1:55.10,7     34.08,6   (681)    5.27 ¦ 
19          13. Schwarzmeyer Michel                 93 Belp                          12.41,0      3.45,0  (2101)    4.31 ¦ 
3            8. Liechti Marcel                      60 Benken ZH                   2:24.19,5     19.53,9   (291)    4.07 ¦ 
2           20. Schmid Christian                    67 Berikon                     2:31.56,1     28.03,0   (376)    4.20 ¦ 
16          27. Bauder Brigitte                     61 Bern                        2:02.28,7     27.21,0   (516)    5.48 ¦ 
2           55. Baumann Jürg                        66 Bern                        3:04.34,9   1:00.41,8    (28)    5.16 ¦ 
24         ---  Bigler Brigitte                     71 Bern                          59.24,9     17.54,6  (2013)    9.54 ¦ 
2           28. Birchler Rolf                       73 Bern                        2:37.48,3     33.55,2    (35)    4.30 ¦ 
11          50. Brawand Pascal                      71 Bern                        1:45.21,5     30.19,6   (528)    4.59 ¦ 
5            5. Däppen Günther, Bern                43 LSV Uetendorf               3:09.15,9     28.33,7   (372)    5.24 ¦ 
11           5. Dörr Christian, Bern                70 SLVS                        1:18.13,5      3.11,6   (842)    3.42 ¦ 
15          48. Eigenmann Stefanie                  85 Bern                        1:58.45,3     36.26,0   (556)    5.37 ¦ 
2           53. Frey Julian                         71 Bern                        2:59.03,5     55.10,4    (78)    5.06 ¦ 
10          66. Grossen Claude+Ballmann Pierre+Mich 71 GROBALMI                    3:06.54,3   1:01.58,4  (1021)    5.20 ¦ 
12          23. Grünig Anton                        61 Bern                        1:31.29,6     19.03,0   (574)    4.20 ¦ 
12          43. Hirschi Beat                        57 Bern                        1:45.11,3     32.44,7   (586)    4.59 ¦ 
21          25. Hirschi Tim                         97 Bern                           9.22,5      1.53,3  (2043)    4.41 ¦ 
3           95. Hug Christian                       57 Bern                        3:37.44,2   1:33.18,6   (355)    6.13 ¦ 
13          40. Hugi Franz                          49 Bern                        2:01.38,0     40.35,9   (595)    5.45 ¦ 
9           22. Jauch Stefanie+Jauch Liliane+Straub ?? com allegra                 3:26.53,1     50.53,1  (1209)    5.54 ¦ 
15          28. Kurt Beatrice                       67 Bern                        1:48.41,5     26.22,2   (613)    5.09 ¦ 
3           85. Luder Andreas                       65 Bern                        3:23.26,8   1:19.01,2   (141)    5.48 ¦ 
15          15. Müller Beatrice                     75 Bern                        1:40.21,6     18.02,3   (628)    4.45 ¦ 
12          28. Parrino Riccardo                    65 Bern                        1:35.32,1     23.05,5   (638)    4.31 ¦ 
15          66. Pfander Ursula                      66 Bern                        2:14.07,9     51.48,6   (639)    6.21 ¦ 
15          32. Polikeit Anne                       67 Bern                        1:52.21,0     30.01,7   (644)    5.19 ¦ 
10          71. Regez Marlis+Dänzer Beat+Schenker E 48 3-Angel                     3:13.54,2   1:08.58,3  (1047)    5.32 ¦ 
10          26. Robatel Helene+Gerber Lisbeth+Bütik 62 Edelweiss                   2:42.56,0     38.00,1  (1051)    4.39 ¦ 
4           47. Rothenbühler Konrad                 54 Bern                        3:35.06,4   1:13.06,3   (333)    6.08 ¦ 
12          70. Schaer Peter                        59 Bern                        2:11.41,1     59.14,5   (661)    6.14 ¦ 
12          36. Staffelbach Thomas                  61 Bern                        1:41.02,7     28.36,1   (695)    4.47 ¦ 
13          16. Steiger Peter                       46 Bern                        1:35.09,5     14.07,4   (838)    4.30 ¦ 
3           80. Strüby Jacques                      56 Bern                        3:20.35,5   1:16.09,9   (358)    5.43 ¦ 
2           70. Triantafillou Christos              68 Bern                        3:47.34,1   1:43.41,0   (231)    6.30 ¦ 
4           42. Ullmann Rolf                        46 Bern                        3:26.20,8   1:04.20,7   (328)    5.53 ¦ 
1           13. Wegmüller Marc                      76 Bern                        2:54.05,3     46.41,5   (361)    4.58 ¦ 
4            2. Litscher Berni                      55 Berneck                     2:27.41,9      5.41,8   (132)    4.13 ¦ 
24         ---  Gerber Vreny                        56 Biberist                      41.30,3       -----  (2031)    6.55 ¦ 
3           25. Gfeller Philipp                     65 Biberist                    2:38.44,1     34.18,5    (87)    4.32 ¦ 
6           11. Batt Regula                         78 Biel/Bienne                 2:59.02,2     40.09,0   (365)    5.06 ¦ 
13          19. Chèvre Jean-François                47 Biel/Bienne                 1:39.25,9     18.23,8   (537)    4.42 ¦ 
17          11. Chèvre Marie-Madelaine              51 Biel/Bienne                 2:03.10,6     31.36,9   (538)    5.50 ¦ 
18           2. Glanzmann Rosmarie                  43 Biel/Bienne                 2:22.34,9     16.55,0   (856)    6.45 ¦ 
11          40. Hirschi Daniel                      66 Biel/Bienne                 1:38.33,3     23.31,4   (588)    4.40 ¦ 
22          32. Hirschi Michelle                    94 Biel/Bienne                    9.57,4      2.14,2  (2041)    4.58 ¦ 
22          48. Hirschi Noémie                      97 Biel/Bienne                   10.51,9      3.08,7  (2042)    5.25 ¦ 
5            7. Hofer Rolf, Biel/Bienne             37 Fun Runners                 3:34.32,8     53.50,6   (366)    6.07 ¦ 
4           48. Maurer Juergen                      53 Biel/Bienne                 3:35.11,4   1:13.11,3   (342)    6.08 ¦ 
21           6. Heger Gianluca, Blumenstein         95 allblacks                      8.00,3      0.31,1  (2146)    4.00 ¦ 
10          59. Stucki Ernst+Stucki Anna+Spycher Ca 53 FINISCHER'S                 3:03.06,6     58.10,7  (1060)    5.13 ¦ 
12          30. Kiener Walter                       59 Boll                        1:35.50,9     23.24,3   (605)    4.32 ¦ 
11          17. Schild Thomas                       67 Boll                        1:26.39,9     11.38,0   (411)    4.06 ¦ 
22          33. Aeschlimann Flurina                 96 Bolligen                      10.05,1      2.21,9  (2006)    5.02 ¦ 
9           18. Melliger Betsy+Scherer Cornelia+Kle 59 Sädubach Runners 6          3:18.23,7     42.23,7  (1216)    5.40 ¦ 
11          69. Nyffenegger Daniel                  82 Bolligen                    1:57.10,6     42.08,7   (633)    5.33 ¦ 
16          18. Nyffenegger Ursula                  57 Bolligen                    1:57.10,0     22.02,3   (635)    5.33 ¦ 
10          46. Schär René+Ursenbacher Paul+Senften 54 Sädubach Runners 4          2:54.46,6     49.50,7  (1055)    4.59 ¦ 
22          36. Senften Flora                       96 Bolligen                      10.12,9      2.29,7  (2107)    5.06 ¦ 
3           21. Teuscher Thomas+3                   60 Bolligen                    2:37.55,0     33.29,4   (266)    4.30 ¦ 
2           25. Eschler Klaus                       72 Boltigen                    2:36.08,1     32.15,0   (377)    4.27 ¦ 
6            4. Knöri Monika                        69 Boltigen                    2:36.06,5     17.13,3    (11)    4.27 ¦ 
21          24. Amrhein Jona                        97 Bönigen                        9.21,0      1.51,8  (2202)    4.40 ¦ 
2           50. Amrhein Ruedi                       66 Bönigen                     2:55.49,2     51.56,1   (360)    5.01 ¦ 
22          37. Amrhein Tabea                       96 Bönigen                       10.14,7      2.31,5  (2204)    5.07 ¦ 
12          21. Andrey Urs                          57 Bönigen                     1:30.11,7     17.45,1   (508)    4.16 ¦ 
15          23. Bieri Beatrix                       67 Bönigen                     1:44.56,0     22.36,7   (290)    4.58 ¦ 
22          41. Bläsi Caroline                      96 Bönigen                       10.25,6      2.42,4  (2137)    5.12 ¦ 
21          42. Brunner Marco                       95 Bönigen                       10.17,3      2.48,1  (2016)    5.08 ¦ 
21          45. Brunner Patrick                     96 Bönigen                       10.37,9      3.08,7  (2018)    5.18 ¦ 
13          25. Buri Heinrich                       51 Bönigen                     1:43.39,3     22.37,2   (806)    4.54 ¦ 
21          18. Burniki Trimor                      95 Bönigen                        8.49,9      1.20,7  (2147)    4.24 ¦ 
21          21. Fahrni Manuel                       94 Bönigen                        8.57,1      1.27,9  (2026)    4.28 ¦ 
3           99. Flückiger Martin                    62 Bönigen                     3:42.24,9   1:37.59,3    (76)    6.21 ¦ 
3           39. Frei Jürg                           63 Bönigen                     2:48.07,5     43.41,9   (272)    4.48 ¦ 
21          43. Gartwyl Dominic                     97 Bönigen                       10.27,6      2.58,4  (2030)    5.13 ¦ 
22          26. Gonseth Melanie                     96 Bönigen                        9.47,3      2.04,1  (2033)    4.53 ¦ 
22          39. Griesser Chantal                    96 Bönigen                       10.19,8      2.36,6  (2036)    5.09 ¦ 
3           35. Griesser Roland                     58 Bönigen                     2:45.15,2     40.49,6    (95)    4.43 ¦ 
22          14. Horne Dominique                     96 Bönigen                        8.56,3      1.13,1  (2135)    4.28 ¦ 
2           13. Hostettler Erich, Bönigen           70 TV Bönigen                  2:25.10,6     21.17,5   (112)    4.08 ¦ 
22          35. Hostettler Ramona                   95 Bönigen                       10.11,1      2.27,9  (2045)    5.05 ¦ 
10          69. Hostettler Roland+Niederhauser Salo 83 RODASA                      3:10.15,2   1:05.19,3  (1031)    5.26 ¦ 
22          29. Hostettler Svenja                   97 Bönigen                        9.53,6      2.10,4  (2046)    4.56 ¦ 
10          20. Hostettler Toni+Zurbrügg Pascal+Bru 49 Laufgruppe CH               2:38.59,1     34.03,2  (1073)    4.32 ¦ 
22          46. Imboden Chiara-Maria                96 Bönigen                       10.50,7      3.07,5  (2211)    5.25 ¦ 
3           31. Imhof Hansjörg, Bönigen             62 TV Bönigen                  2:41.45,9     37.20,3   (298)    4.37 ¦ 
16           3. Jäger Marianne                      61 Bönigen                     1:37.13,3      2.05,6   (807)    4.36 ¦ 
21          34. Kobler Kevin                        96 Bönigen                        9.47,7      2.18,5  (2136)    4.53 ¦ 
11          16. Kreis Sven                          69 Bönigen                     1:26.11,9     11.10,0   (610)    4.05 ¦ 
3           12. Lucio Angelo                        63 Bönigen                     2:33.07,1     28.41,5   (140)    4.22 ¦ 
1            6. Machera Armando                     76 Bönigen                     2:29.59,8     22.36,0   (143)    4.17 ¦ 
12          31. Michel Hermann                      58 Bönigen                     1:37.13,5     24.46,9   (808)    4.36 ¦ 
21          54. Moric Pascal                        98 Bönigen                       13.02,7      5.33,5  (2175)    6.31 ¦ 
21           7. Mühlemann Robert                    96 Bönigen                        8.11,3      0.42,1  (2063)    4.05 ¦ 
22          17. Mühlemann Sabrina                   95 Bönigen                        9.03,1      1.19,9  (2064)    4.31 ¦ 
20           7. Mühlemann Tanja                     92 Bönigen                       11.04,6      1.17,8  (2067)    3.57 ¦ 
21          20. Niedermann Marc, Bönigen            95 Satus Interlaken               8.55,7      1.26,5  (2076)    4.27 ¦ 
13          45. Nyffenegger Hans                    50 Bönigen                     2:04.34,8     43.32,7   (634)    5.54 ¦ 
22          47. Riesen Julie+2                      96 Bönigen                       10.51,7      3.08,5  (2144)    5.25 ¦ 
15          55. Ruprecht Astrid                     66 Bönigen                     2:01.11,6     38.52,3   (791)    5.44 ¦ 
12          66. Ruprecht Hanspeter                  61 Bönigen                     2:02.49,4     50.22,8   (793)    5.49 ¦ 
22          20. Ruprecht Joelle                     96 Bönigen                        9.13,3      1.30,1  (2132)    4.36 ¦ 
13          21. Schläpfer Beni, Bönigen             54 TV Bönigen                  1:39.42,4     18.40,3   (764)    4.43 ¦ 
21          30. Schumacher Dominic                  95 Bönigen                        9.36,4      2.07,2  (2096)    4.48 ¦ 
22          42. Schumacher Selina                   97 Bönigen                       10.27,5      2.44,3  (2098)    5.13 ¦ 
19          11. Seiler Daniel                       93 Bönigen                       10.53,3      1.57,3  (2104)    3.53 ¦ 
22          12. Seiler Lea                          95 Bönigen                        8.53,5      1.10,3  (2105)    4.26 ¦ 
21          46. Seiler Martin                       97 Bönigen                       10.43,1      3.13,9  (2106)    5.21 ¦ 
12          47. von Allmen Ernst                    59 Bönigen                     1:47.48,1     35.21,5   (723)    5.06 ¦ 
12          46. Wenger Daniel                       62 Bönigen                     1:47.34,0     35.07,4   (792)    5.05 ¦ 
16          30. Wyss Madelaine                      65 Bönigen                     2:05.00,6     29.52,9   (789)    5.55 ¦ 
21          38. Wyss Yanick                         97 Bönigen                       10.01,7      2.32,5  (2203)    5.00 ¦ 
13           8. Thalmann Paul                       49 Bösingen                    1:29.29,8      8.27,7   (715)    4.14 ¦ 
10           9. Tschannen Rolf+Wüthrich Markus+Curt 66 TV Bösingen                 2:24.15,0     19.19,1  (1061)    4.07 ¦ 
15          64. Amacher Iris                        71 Breitenbach                 2:07.24,9     45.05,6   (504)    6.02 ¦ 
11          81. Merckx Christoph                    67 Breitenbach                 2:07.24,6     52.22,7   (621)    6.02 ¦ 
9           10. Blum Erna+Blum Marianne+Riesen Anit 58 Meitschibei                 3:02.34,6     26.34,6  (1202)    5.12 ¦ 
13          27. Fischer Alfred                      55 Brienz                      1:46.00,7     24.58,6   (825)    5.01 ¦ 
24         ---  Abegglen Andrea                     70 Brienz BE                     56.05,3     14.35,0  (2001)    9.20 ¦ 
22          45. Abegglen Kristina                   96 Brienz BE                     10.40,8      2.57,6  (2002)    5.20 ¦ 
21          26. Abegglen Patrick                    98 Brienz BE                      9.24,9      1.55,7  (2003)    4.42 ¦ 
10          79. Amacher Roman+Amacher Maya+Niederha 87 Free Runing                 3:31.42,5   1:26.46,6  (1004)    6.02 ¦ 
3           91. Borer Markus                        58 Brienz BE                   3:31.38,6   1:27.13,0    (45)    6.02 ¦ 
12          34. Brunner Hansueli                    62 Brienz BE                   1:39.28,8     27.02,2   (788)    4.42 ¦ 
2           23. Brunner Martin                      66 Brienz BE                   2:34.04,7     30.11,6    (53)    4.24 ¦ 
22           9. Buob Jael                           95 Brienz BE                      8.49,0      1.05,8  (2020)    4.24 ¦ 
12          24. Ernst Arthur                        62 Brienz BE                   1:31.50,2     19.23,6   (558)    4.21 ¦ 
13          49. Fuchs Hans                          50 Brienz BE                   2:08.44,5     47.42,4   (800)    6.06 ¦ 
2           27. Gauch Martin                        71 Brienz BE                   2:36.56,5     33.03,4    (81)    4.29 ¦ 
22           7. Grossmann Katja                     97 Brienz BE                      8.37,9      0.54,7  (2037)    4.18 ¦ 
21          13. Grossmann Marco                     95 Brienz BE                      8.28,2      0.59,0  (2038)    4.14 ¦ 
21           8. Hirschi Patrick                     95 Brienz BE                      8.12,9      0.43,7  (2040)    4.06 ¦ 
22           6. Jobin Michelle                      97 Brienz BE                      8.37,2      0.54,0  (2138)    4.18 ¦ 
3            7. Kalbermatten Gaston                 62 Brienz BE                   2:22.10,1     17.44,5   (302)    4.03 ¦ 
20           4. Kernen Belinda                      93 Brienz BE                     10.54,1      1.07,3  (2050)    3.53 ¦ 
9           26. Michel Andrea+Wäfler Franziska+Mich ?? Mi-Wä-Mi finisher           3:49.54,0   1:13.54,0  (1217)    6.34 ¦ 
22          31. Michel Patrizia                     96 Brienz BE                      9.56,1      2.12,9  (2061)    4.58 ¦ 
7          ---  Ruef Rosina                         60 Brienz BE                       -----   gestartet   (184)    ---- ¦ 
10          74. Steege Jochen+Spielmann Sabrina+Wüt 83 Brienzer Migros Runners     3:23.03,4   1:18.07,5  (1069)    5.48 ¦ 
12          62. Stucki Ulrich                       60 Brienz BE                   1:57.47,8     45.21,2   (711)    5.34 ¦ 
16          44. Teuscher Renate                     58 Brienz BE                   2:27.55,6     52.47,9   (714)    7.00 ¦ 
3           88. Teuscher Rolf                       59 Brienz BE                   3:25.35,5   1:21.09,9   (301)    5.52 ¦ 
6           34. Trauffer Daniela                    66 Brienz BE                   3:48.52,7   1:29.59,5   (308)    6.32 ¦ 
3          100. Trauffer Roy                        65 Brienz BE                   3:48.53,1   1:44.27,5   (309)    6.32 ¦ 
21           4. Weber Remo                          95 Brienz BE                      7.52,4      0.23,2  (2120)    3.56 ¦ 
21          19. Weber Sandro                        97 Brienz BE                      8.52,3      1.23,1  (2121)    4.26 ¦ 
9           16. Zesiger Myrtha+Egli Christine+Egli  61 40 plus verjüngt            3:09.30,5     33.30,5  (1226)    5.24 ¦ 
16          46. Zimmermann-Kehrli Monika            65 Brienz BE                   2:29.01,4     53.53,7   (749)    7.03 ¦ 
8            1. Bühler Margrit                      54 Brienzwiler                 2:42.03,5       -----     (8)    4.37 ¦ 
12          44. Veghini Dario                       65 Brig                        1:46.37,1     34.10,5   (777)    5.03 ¦ 
3           94. Sturdy Clive                        63 Brig-Glis                   3:35.13,7   1:30.48,1   (225)    6.08 ¦ 
7           13. Rieder Christine                    65 Bubendorf                   3:33.09,3     49.44,3   (174)    6.05 ¦ 
13          12. Gilles Jean-Guy                     47 Bulle                       1:33.30,9     12.28,8   (871)    4.25 ¦ 
11           1. Nicolet Claude                      67 Bulle 1                     1:15.01,9       -----   (630)    3.33 ¦ 
24         ---  Lüthi Willi, Bünzen                 37 LR Wohlen                     43.10,0      1.39,7  (2201)    7.11 ¦ 
4           34. Heiniger Peter                      49 Büren an der Aare           3:13.51,4     51.51,3   (105)    5.32 ¦ 
3           17. Stähli Peter                        58 Büren an der Aare           2:36.48,0     32.22,4   (213)    4.28 ¦ 
11          84. Anliker Bernhard                    85 Burgdorf                    2:19.11,7   1:04.09,8   (509)    6.35 ¦ 
3           61. Anliker Marc                        58 Burgdorf                    3:04.08,0     59.42,4    (20)    5.15 ¦ 
12          27. Küpfer Michael                      64 Burgdorf                    1:35.17,9     22.51,3   (849)    4.30 ¦ 
15          21. Rutschmann Gabriela                 73 Burgdorf                    1:42.51,9     20.32,6   (850)    4.52 ¦ 
3           76. Steffen Peter                       57 Burgdorf                    3:15.30,2   1:11.04,6   (214)    5.35 ¦ 
13          44. Karrer Beat                         53 Büsserach                   2:03.51,3     42.49,2   (878)    5.52 ¦ 
16          37. Karrer Rita                         58 Büsserach                   2:14.26,0     39.18,3   (877)    6.22 ¦ 
14           2. Meier Hansruedi, Bütschwil          41 KTV Buetschwil              1:36.03,8     12.05,7   (783)    4.33 ¦ 

Total 177



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.