Overall Frauen

32. Gommerlauf - Overall Frauen

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang      
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Porrini Cornelia, Faltigberg        76 SC am Bachtel               1:13.50,0       -----   (108)  F20      1.   
    2. Möbes Karin, Ulrichen               68 SC Obergoms                 1:15.37,5      1.47,5   (106)  F30      1.   
    3. Witschi Brigitte, Steffisburg       61 Coop City-Rossignol Team    1:16.17,0      2.27,0   (107)  F40      1.   
    4. Volken-Irniger Marianne, Fiesch     66 SC Obergoms                 1:16.18,7      2.28,7   (105)  F30      2.   
    5. Allemann Melanie                    78 Ramlinsburg                 1:16.41,9      2.51,9   (253)  F20      2.   
    6. Stoller-Dänzer Brigitte, Frutigen   69 Swisscom Atomic Team        1:17.01,7      3.11,7   (104)  F30      3.   
    7. Dörflinger Manuela, Torre           85 SC Simano                   1:18.47,0      4.57,0   (257)  F20      3.   
    8. Schuler Sybille, Flüelen            76 SSC Schattdorf              1:19.23,8      5.33,8  (1037)  F20      4.   
    9. Aufdereggen Daniela, Näfels         71 Aletsch-Skaiter             1:19.28,5      5.38,5   (251)  F30      4.   
   10. Stebler Silvia                      85 Wolfenschiessen             1:20.02,3      6.12,3   (256)  F20      5.   
   11. Guisolan Emilie, Genthod            81 Swisscom Atomic Team        1:21.20,5      7.30,5   (103)  F20      6.   
   12. Brunner Mariette, Münster VS        67 SC Obergoms                 1:21.32,8      7.42,8   (252)  F30      5.   
   13. Etter Petra                         78 Interlaken                  1:21.40,5      7.50,5   (624)  F20      7.   
   14. Reinhardt Caroline                  60 Willisau                    1:21.51,1      8.01,1   (625)  F40      2.   
   15. Heim Franziska                      55 Gränichen                   1:22.03,8      8.13,8   (606)  F40      3.   
   16. Wullschleger Catherine              56 Naters                      1:22.54,0      9.04,0   (614)  F40      4.   
   17. Berger Cornelia, Spiez              79 SC Spiez                    1:24.23,0     10.33,0   (620)  F20      8.   
   18. Polloni Irma, Richterswil           55 roleto                      1:25.50,7     12.00,7   (621)  F40      5.   
   19. Faehndrich Käthy                    61 Eigenthal                   1:25.57,7     12.07,7   (610)  F40      6.   
   20. Müller Andrea                       80 Andermatt                   1:26.14,7     12.24,7  (1022)  F20      9.   
   21. Mäder Sabine, Aeschi                74 SC Aeschi                   1:26.37,2     12.47,2  (1012)  F30      6.   
   22. Frey Gabriela                       59 Adliswil                    1:26.58,0     13.08,0  (1038)  F40      7.   
   23. Pfeiffer Martina, Wädenswil         76 SV Wädenswil                1:27.28,1     13.38,1   (612)  F20      10.  
   24. Hischier Claudia                    70 Oberwald                    1:27.38,1     13.48,1   (603)  F30      7.   
   25. Brunner Manuela                     79 Matten b. Interlaken        1:29.35,2     15.45,2   (602)  F20      11.  
   26. Stahel Nicole                       76 Luzern                      1:30.04,3     16.14,3   (618)  F20      12.  
   27. Lessing Judith                      73 Blumenstein                 1:30.14,2     16.24,2  (1018)  F30      8.   
   28. Imoberdorf Rahel, Münster VS        86 SC Obergoms                 1:30.29,1     16.39,1   (619)  F20      13.  
   29. Rogger Judith, Oberkirch            71 LLV Flüss, Nottwil          1:30.44,0     16.54,0  (1041)  F30      9.   
   30. Brees Ann                           68 Visp                        1:31.01,1     17.11,1  (1013)  F30      10.  
   31. Mooser Natacha, Charmey (Gruyère)   76 SC Hochmatt Im Fang         1:31.12,2     17.22,2  (1578)  F20      14.  
   32. Gisler Martina                      77 Schattdorf                  1:31.15,4     17.25,4   (608)  F20      15.  
   33. Jacomet Paula                       74 Sedrun                      1:31.43,3     17.53,3  (1576)  F30      11.  
   34. Schmiedehaus Conny, Russikon        65 SCUma                       1:31.44,0     17.54,0  (1039)  F30      12.  
   35. Niederberger Sigrid                 72 Wolfenschiessen             1:32.14,9     18.24,9  (1571)  F30      13.  
   36. Matthews Fiona                      75 Wollerau                    1:32.15,0     18.25,0  (1580)  F20      16.  
   37. Schmid Isabel                       79 Zug                         1:32.28,6     18.38,6   (604)  F20      17.  
   38. Driehorst Frauke                    72 Bern                        1:32.34,9     18.44,9  (1544)  F30      14.  
   39. Vogel Nadine, Vättis                77 SC Vättis                   1:33.03,8     19.13,8   (605)  F20      18.  
   40. Kobel Catherine, Klosters           79 SAS Zürich                  1:33.11,2     19.21,2   (254)  F20      19.  
   41. Brüschweiler Brigitta, Schaffhausen 60 LWS Schaffhausen            1:33.14,0     19.24,0   (617)  F40      8.   
   42. Kunz-Maduz Claudia, Wald            75 SC am Bachtel               1:33.20,9     19.30,9  (1577)  F20      20.  
   43. Kohler Manuela                      61 Frauenfeld                  1:33.21,4     19.31,4  (1003)  F40      9.   
   44. Allenbach Kathrin                   71 Ried (Frutigen)             1:33.25,2     19.35,2  (1009)  F30      15.  
   45. Grabner Stefanie                    71 D-Bonn                      1:33.36,5     19.46,5  (1047)  F30      16.  
   46. Kunz Yvonne, Oberwil i. S.          86 SC Oberwil                  1:34.07,4     20.17,4   (611)  F20      21.  
   47. Niedhart Gaby                       67 Kandersteg                  1:34.39,3     20.49,3  (1035)  F30      17.  
   48. Kressig Melita, Thalwil             53 SSC Langnau                 1:34.43,6     20.53,6  (1036)  F50      1.   
   49. Eggimann Claudine                   53 Kandersteg                  1:34.44,3     20.54,3   (609)  F50      2.   
   50. Stüdi Ursula                        70 Bern                        1:35.01,1     21.11,1  (1031)  F30      18.  
   51. Anderegg Heidi                      80 Saanen                      1:35.04,9     21.14,9   (607)  F20      22.  
   52. Gander Karin, Wolfenschiessen       75 SC Bannalp-Wolfenschiesse   1:35.05,3     21.15,3  (1026)  F20      23.  
   53. Reinmann Susanne, Ortschwaben       70 ST Bern                     1:35.29,9     21.39,9  (1024)  F30      19.  
   54. Riedel Anna                         56 Burgdorf                    1:35.36,9     21.46,9  (1025)  F40      10.  
   55. Däppen Regula, Steffisburg          68 CC Bern                     1:35.42,8     21.52,8  (1002)  F30      20.  
   56. Steiner Isabelle                    76 Pfäffikon SZ                1:35.53,5     22.03,5  (1040)  F20      24.  
   57. Quadri Graziella, Lamone-Cadempino  65 ASCO Lugano                 1:36.42,2     22.52,2  (1592)  F30      21.  
   58. Briker Christine                    70 Andermatt                   1:36.43,8     22.53,8  (1583)  F30      22.  
   59. Meyer Monika                        68 Andermatt                   1:36.44,1     22.54,1  (1584)  F30      23.  
   60. Pianezze Victoria                   61 Täsch                       1:37.02,4     23.12,4  (1029)  F40      11.  
   61. Hallenbarter Sandra                 76 Obergesteln                 1:37.07,3     23.17,3  (1017)  F20      25.  
   62. Ernst Ursina, Augst                 87 SSC Riehen                  1:38.07,9     24.17,9   (623)  F20      26.  
   63. Künzi Ursula, Adelboden             70 SC Adelboden                1:38.10,6     24.20,6  (1034)  F30      24.  
   64. Dürrenberger Ursina, Lupsingen      83 OLG Kakowa                  1:38.12,9     24.22,9  (1552)  F20      27.  
   65. Imsand Martha                       56 Münster VS                  1:38.34,9     24.44,9  (1010)  F40      12.  
   66. Kreuzer Priska                      62 Bitsch                      1:38.37,0     24.47,0  (1004)  F40      13.  
   67. Tschopp Elsbeth                     53 Adliswil                    1:38.40,7     24.50,7  (1044)  F50      3.   
   68. Lötscher Jeannette, Marbach LU      81 SC Marbach                  1:38.50,7     25.00,7  (1570)  F20      28.  
   69. Mangold Olga, Schmitten             54 Aletsch-Skaiter             1:39.19,5     25.29,5  (1595)  F50      4.   
   70. Biderbost Eleonora, Grafschaft      65 SC Grafschaft               1:39.27,5     25.37,5  (1573)  F30      25.  
   71. Allenbach Veronika                  70 Belp                        1:40.03,4     26.13,4  (1572)  F30      26.  
   72. Graf-Zaugg Marlyse                  62 Nyon                        1:40.04,8     26.14,8   (615)  F40      14.  
   73. Pernet Beatrice                     49 Lausanne                    1:40.40,2     26.50,2  (1005)  F50      5.   
   74. Griessenböck Alexandra, D-Ruhpoldin 64 SC Ruhpolding               1:40.44,7     26.54,7  (1588)  F40      15.  
   75. Bernhard Silvia                     67 Engelberg                   1:41.32,9     27.42,9  (1016)  F30      27.  
   76. Hort Melanie, Hünenberg             71 Swisscom Atomic Team        1:42.08,4     28.18,4  (1545)  F30      28.  
   77. Boeni Annet                         57 Spiez                       1:42.22,1     28.32,1  (1011)  F40      16.  
   78. Collot Nelly                        57 La Tour-de-Peilz            1:42.24,9     28.34,9  (1019)  F40      17.  
   79. Gerber Martina                      83 Boltigen                    1:42.28,9     28.38,9  (2068)  F20      29.  
   80. Diezig Regina, Ried-Brig            62 Münster                     1:42.32,9     28.42,9  (1020)  F40      18.  
   81. Wildi-Frey Silvia                   55 Menziken                    1:43.45,6     29.55,6  (1008)  F40      19.  
   82. Büdenbender Marita, D-Netphen       47 TV Eckmannshausen           1:43.52,1     30.02,1  (1586)  F50      6.   
   83. Sonognini Silvia, Sonogno           57 Team Fondo Ticino           1:43.58,4     30.08,4  (2077)  F40      20.  
   84. Heuberger Erika                     43 Bauma                       1:44.05,7     30.15,7  (1023)  F60      1.   
   85. Scheerer Franziska                  64 Zürich                      1:44.08,9     30.18,9  (1006)  F40      21.  
   86. Frei Kathrin                        55 Spiez                       1:44.13,4     30.23,4  (1021)  F40      22.  
   87. Eyer Hanna                          59 Herisau                     1:44.37,1     30.47,1  (1540)  F40      23.  
   88. Zeiter Tamara                       78 Heimberg                    1:45.47,7     31.57,7  (1594)  F20      30.  
   89. Kallen Annarös                      58 Boltigen                    1:45.55,7     32.05,7  (2059)  F40      24.  
   90. Zurbruegg Erika                     47 Adelboden                   1:46.20,9     32.30,9  (1045)  F50      7.   
   91. Rösti Elsi                          61 Kandersteg                  1:46.27,1     32.37,1  (2066)  F40      25.  
   92. Laureyns Inge, Brig                 65 Brig-Glis                   1:46.36,5     32.46,5  (2062)  F30      29.  
   93. Haas Nicole, Sursee                 76 LLV Flüss                   1:46.46,4     32.56,4  (1587)  F20      31.  
   94. Schoenbaechler Monika               67 Einsiedeln                  1:46.49,7     32.59,7  (1007)  F30      30.  
   95. Ernst Marlis, Augst                 55 SSC Riehen                  1:46.51,0     33.01,0  (1581)  F40      26.  
   96. Gerber Sara, Oberwil i. S.          85 SC Oberwil                  1:46.53,9     33.03,9  (1027)  F20      32.  
   97. Meyer Brigitte                      54 Eggenwil                    1:46.58,6     33.08,6  (1014)  F50      8.   
   98. Volken Daniela, Fiesch              64 Aletsch-Skaiter             1:47.15,8     33.25,8  (1567)  F40      27.  
   99. Bächler Irene                       71 Emmen                       1:47.16,9     33.26,9  (1001)  F30      31.  
  100. Bieri Erika, Thun                   51 SC Lengnau                  1:47.31,8     33.41,8  (1560)  F50      9.   
  101. Hopfner Ursula                      62 D-München                   1:47.39,5     33.49,5  (2200)  F40      28.  
  102. Santambrogio Mirella, I-Gemonio     41 SCI Nordico Varese          1:47.40,0     33.50,0  (1043)  F60      2.   
  103. Lagger Esther                       73 Reckingen VS                1:48.37,6     34.47,6  (1558)  F30      32.  
  104. Kienzle Susanne                     44 D-Schömberg                 1:48.43,7     34.53,7  (1048)  F60      3.   
  105. Zen R. Imahorn Franziska, Visperter 59 Visp                        1:48.46,4     34.56,4  (1015)  F40      29.  
  106. Krüsi Martha, Saas Fee              48 LLC Hohsaas                 1:49.00,8     35.10,8  (1033)  F50      10.  
  107. Garbely Andrea                      69 Obergesteln                 1:49.45,8     35.55,8  (1561)  F30      33.  
  108. Sanchez Irma                        76 Zürich                      1:49.59,8     36.09,8  (1566)  F20      33.  
  109. Imahorn Manuela                     64 Brig                        1:50.04,5     36.14,5  (1550)  F40      30.  
  110. Kunz Maya, Gibswil-Ried             53 SC Bachtel                  1:50.18,9     36.28,9  (1042)  F50      11.  
  111. Imhasly Marie-Theres                57 Zürich                      1:50.21,9     36.31,9  (1553)  F40      31.  
  112. Eriani Franca, I-Briga Novarese     45 SCI Club Gozzano            1:50.33,8     36.43,8  (1597)  F50      12.  
  113. Gisler-Indergand Sonja              72 Erstfeld                    1:50.35,2     36.45,2  (1549)  F30      34.  
  114. Kilchmann Sabine                    66 Rothenburg                  1:50.44,1     36.54,1  (1547)  F30      35.  
  115. Gfeller Christine                   66 Bern                        1:50.46,3     36.56,3  (1028)  F30      36.  
  116. Lauper Brigitte                     71 Hergiswil NW                1:52.02,6     38.12,6  (2055)  F30      37.  
  117. Heinzer Eliane                      55 Hausen a.A.                 1:52.17,7     38.27,7  (1574)  F40      32.  
  118. Bättig Elisabeth                    51 Kerns                       1:52.24,7     38.34,7  (1551)  F50      13.  
  119. Schuler Anita                       76 Sattel                      1:52.41,9     38.51,9  (1582)  F20      34.  
  120. Steinemann Stefanie                 87 Bonstetten                  1:53.28,9     39.38,9  (1557)  F20      35.  
  121. Schweizer Lisbeth, Niedermuhlern    53 TV Zimmerwald               1:54.09,2     40.19,2  (1030)  F50      14.  
  122. Gisler Yvonne, Altdorf UR           87 SSC Schattdorf              1:54.13,6     40.23,6  (1569)  F20      36.  
  123. Ziltener Martina                    65 Splügen                     1:54.17,2     40.27,2  (1555)  F30      38.  
  124. Walker Jeannette, Mörel             63 Aletsch-Skaiter             1:55.02,5     41.12,5  (1554)  F40      33.  
  125. Delsol Elisabeth                    48 Apples                      1:55.18,3     41.28,3  (2054)  F50      15.  
  126. Vallet Tiziana, I-Arvier            63 SC Corrado Gex              1:55.23,5     41.33,5  (1596)  F40      34.  
  127. Kaufmann Annemarie                  44 Wattwil                     1:56.58,9     43.08,9  (1585)  F60      4.   
  128. Lang Heidi                          56 Adliswil                    1:58.09,2     44.19,2  (2060)  F40      35.  
  129. Cauzza Sonia                        79 Minusio                     1:59.00,6     45.10,6  (1579)  F20      37.  
  130. Lienhart Hanni                      45 Bottmingen                  1:59.22,9     45.32,9  (1559)  F50      16.  
  131. Grossen Ursula, Aeschi b. Spiez     42 Skiclub Aeschi              1:59.42,8     45.52,8  (1575)  F60      5.   
  132. Zopp Martina                        57 Altdorf UR                  2:00.00,5     46.10,5  (1548)  F40      36.  
  133. Pfeiffer Antoinette                 48 Au ZH                       2:00.41,3     46.51,3  (1564)  F50      17.  
  134. Rittmeyer Isabelle                  62 Mollens                     2:01.07,0     47.17,0  (2065)  F40      37.  
  135. Schmid Margrit                      50 Adliswil                    2:01.56,7     48.06,7  (1589)  F50      18.  
  136. Chastonay Irmi                      64 Biel VS                     2:02.25,3     48.35,3  (2052)  F40      38.  
  137. Mermod Marie-José, Cully            54 Footing Club Lausanne       2:03.23,8     49.33,8  (2061)  F50      19.  
  138. Lambrigger Marion, Fiesch           79 Aletsch-Skaiter             2:03.41,4     49.51,4  (1563)  F20      38.  
  139. Roth Regula                         52 Kerzers                     2:05.58,0     52.08,0  (1541)  F50      20.  
  140. Wieczorek Claudia, Bottmingen       67 SC Rottenblitz              2:08.51,8     55.01,8  (2053)  F30      39.  
  141. Ruchti-Nef Elsi                     41 Spiez                       2:09.52,6     56.02,6  (2070)  F60      6.   
  142. Indermühle Sabine                   48 Kirchdorf BE                2:13.23,6     59.33,6  (2076)  F50      21.  
  143. Pusterla Bianca                     63 Morbio Inferiore            2:15.03,3   1:01.13,3  (2057)  F40      39.  
  144. Roffler Trudi                       33 Fanas                       2:16.17,0   1:02.27,0  (1565)  F70      1.   
  145. Marti Rahel, Buochs                 85 SC Büren-Oberdorf           2:19.48,3   1:05.58,3  (1591)  F20      39.  
  146. Fasmeyer Anne                       44 Sion 2 Nord                 2:20.21,9   1:06.31,9  (1546)  F60      7.   
  147. Fassl Karin                         67 Hünibach                    2:24.46,6   1:10.56,6  (2063)  F30      40.  
  148. Zimmermann Anna                     56 Waldegg                     2:25.19,0   1:11.29,0  (2073)  F40      40.  
  149. Decurtins Marianne                  44 Obersaxen Affeier           2:25.24,4   1:11.34,4  (2072)  F60      8.   
  150. Brenner Suzanne, Uttwil             58 Sci Club Verzasca           2:27.04,2   1:13.14,2  (2069)  F40      41.  
  151. Hauser Vreni                        31 Hedingen                    2:38.41,8   1:24.51,8  (2075)  F70      2.   
  152. Schorn Verena                       58 Oberwald                    2:49.14,3   1:35.24,3  (2051)  F40      42.  
  153. Walpen Josy, Reckingen              43 SC Obergoms                 3:12.09,6   1:58.19,6  (1568)  F60      9.   
  154. Jakob Vreni                         54 Solothurn                   3:15.03,2   2:01.13,2  (2058)  F50      22.  
  155. Podda Cinzia                        62 I-Bisano                    3:32.52,1   2:19.02,1  (2074)  F40      43.  

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.