Overall Männer

32. Gommerlauf - Overall Männer

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang      
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Diezig Thomas, Blitzingen           81 Gardes-Frontière            1:04.41,3       -----     (5)  M20      1.   
    2. Frei Thomas, Davos Platz            80 Swisscom Atomic Team        1:04.42,2      0.00,9    (30)  M20      2.   
    3. Rubin Philipp, Ried-Brig            82 NSC Oberhasli               1:04.45,9      0.04,6    (77)  M20      3.   
    4. Livers Toni, Trun                   83 Garde-frontière             1:04.49,7      0.08,4    (36)  M20      4.   
    5. Florinett Andrea, Scuol             79 Fischer Team/SAS            1:06.46,0      2.04,7    (76)  M20      5.   
    6. Schuler Richi, Alpthal              61 SC Alpthal                  1:06.46,7      2.05,4    (44)  M40      1.   
    7. Baumann Emil, Einsiedeln            70 Coop City-Rossignol Team    1:06.47,6      2.06,3    (22)  M30      1.   
    8. Furrer Philipp, Andermatt           83 Coop City-Rossignol Team    1:06.49,0      2.07,7    (64)  M20      6.   
    9. Gisler Stefan                       64 Erstfeld                    1:06.49,2      2.07,9    (34)  M40      2.   
   10. Jungen André, Adelboden             68 Swisscom Atomic Team        1:06.49,3      2.08,0    (32)  M30      2.   
   11. Baselgia Arno, Lantsch              65 LLC Bual Lantsch            1:06.49,8      2.08,5    (75)  M30      3.   
   11. Brunner Lorenz, Unterseen           65 Swisscom Atomic Team        1:06.49,8      2.08,5    (29)  M30      3.   
   13. Kunz Urs, Wald                      74 Coop City-Rossignol Team    1:06.50,5      2.09,2    (62)  M30      5.   
   14. Schmid Hanspeter                    61 Hinwil                      1:06.50,7      2.09,4    (78)  M40      3.   
   15. Suter Thomas                        82 Wernetshausen               1:06.51,7      2.10,4    (26)  M20      7.   
   16. Baselgia Urs, Lantsch               63 LLC Bual                    1:06.52,3      2.11,0    (74)  M40      4.   
   17. Willy Jon Andri, Scuol              73 Swisscom Atomic Team        1:06.53,3      2.12,0    (82)  M30      6.   
   18. Zbinden Peter, Guggisberg           59 SC Alterswil                1:06.54,0      2.12,7    (40)  M40      5.   
   19. Gwerder Cornel, Rothenthurm         73 SC Einsiedeln               1:06.54,8      2.13,5    (38)  M30      7.   
   20. May Roland                          61 Beckenried                  1:06.55,6      2.14,3    (39)  M40      6.   
   21. Mauch Christoph                     71 Sempach Stadt               1:06.59,0      2.17,7    (73)  M30      8.   
   22. Joller Bruno                        80 Stans                       1:07.06,1      2.24,8    (43)  M20      8.   
   23. Wittensöldner Christian, Pfäffikon  75 SC am Bachtel               1:07.10,2      2.28,9    (27)  M20      9.   
   24. Tchernov Vitali, F-Serre les Sapins 75 France int. ski team        1:08.03,4      3.22,1    (48)  M20      10.  
   25. Wallimann Einar                     82 Alpnach                     1:08.21,7      3.40,4   (229)  M20      11.  
   26. Jost Kilian, Obergesteln            79 SC Obergoms                 1:08.25,1      3.43,8   (164)  M20      12.  
   27. Schifferle Mike                     73 Ballwil                     1:08.26,1      3.44,8    (54)  M30      9.   
   28. Beeler Karl                         59 Rothenthurm                 1:08.27,0      3.45,7    (63)  M40      7.   
   29. Ettlin Andreas, Ibach               71 Fitnessclub Roli Schuler    1:08.30,2      3.48,9    (83)  M30      10.  
   30. Birrer Matthias, Dallenwil          85 SC Dallenwil                1:08.59,4      4.18,1    (56)  M20      13.  
   31. Isenschmid Marco, Luzern            83 SC Horw                     1:09.06,9      4.25,6    (84)  M20      14.  
   32. Eicher Bernhard                     72 Eriz                        1:09.34,0      4.52,7   (189)  M30      11.  
   33. Wyder Lukas, Zimmerwald             85 NSG Gantrisch               1:10.23,9      5.42,6    (86)  M20      15.  
   34. Kappenberger Andrin                 83 Cavigliano                  1:10.25,4      5.44,1   (179)  M20      16.  
   35. Good Reto, Vilters                  67 Coop City Rossignol         1:10.26,2      5.44,9     (6)  M30      12.  
   36. Ernst Manuel, Augst                 82 SSC Riehen                  1:10.27,6      5.46,3   (171)  M20      17.  
   37. Inniger Fritz                       56 Adelboden                   1:10.28,3      5.47,0    (41)  M40      8.   
   38. Fankhauser Hans-Martin, Finsterwald 67 SC Entlebuch                1:10.33,2      5.51,9   (158)  M30      13.  
   39. Brunner Beat, Hilterfingen          77 SG Spiezathlon              1:10.42,8      6.01,5   (222)  M20      18.  
   40. Habegger Hansruedi, Bärau           62 Skiriege Trub               1:10.46,1      6.04,8   (193)  M40      9.   
   41. Stadelmann Jan, Schüpfheim          83 Swisscom Atomic Team        1:10.47,5      6.06,2    (81)  M20      19.  
   42. Keller Erich, Eschenbach            58 SC am Bachtel               1:10.47,6      6.06,3    (58)  M40      10.  
   43. Abgottspon Meinrad                  68 Baltschieder                1:10.48,8      6.07,5   (151)  M30      14.  
   44. Laager Rolf, Schwanden              73 SC Netstal                  1:10.49,4      6.08,1    (72)  M30      15.  
   45. Camathias Gion Peter                64 Sagogn                      1:10.50,0      6.08,7   (154)  M40      11.  
   46. Oechslin Marcel, Alpthal            63 SC Alpthal                  1:10.50,8      6.09,5   (226)  M40      12.  
   47. Wagenführ Thomas                    71 Davos Platz                 1:10.51,4      6.10,1   (212)  M30      16.  
   48. Birrer Gerold, Zell LU              57 LLV Flüess-Nottwil          1:10.52,2      6.10,9   (187)  M40      13.  
   49. Carlen Roland                       70 Naters                      1:10.52,8      6.11,5   (156)  M30      17.  
   50. Regli Flavio, Andermatt             67 Gotthard-Andermatt          1:10.53,8      6.12,5   (216)  M30      18.  
   51. Jeggli Friedrich, Wangen            51 LLG Lachen                  1:10.54,0      6.12,7   (207)  M50      1.   
   52. Betschart Franz                     53 Alpthal                     1:10.54,5      6.13,2   (175)  M50      2.   
   52. Bütikofer Daniel, Pratteln          75 SSC Riehen                  1:10.54,5      6.13,2   (188)  M20      20.  
   54. Gerber Hans, Uetendorf              56 NSK Thun                    1:10.54,9      6.13,6   (204)  M40      14.  
   55. Degelo Mathe, Giswil                83 SC Schwendi-Langis          1:10.56,2      6.14,9   (228)  M20      21.  
   56. Gafner Andreas                      71 Oberwil i.S.                1:10.56,6      6.15,3   (177)  M30      19.  
   57. Alder Norbert                       63 Bever                       1:10.57,7      6.16,4   (152)  M40      15.  
   58. Grünenfelder Markus                 68 Baar                        1:10.57,8      6.16,5   (178)  M30      20.  
   59. Schmidt Klaus, Brig                 65 SC Obergoms                 1:10.58,2      6.16,9    (35)  M30      21.  
   60. Roth Peter, Rabius                  59 SC Obergoms                 1:10.58,7      6.17,4    (25)  M40      16.  
   61. Eggenberger Michael                 77 Steinhausen                 1:10.59,3      6.18,0    (23)  M20      22.  
   62. Heimann Ruedi                       60 Oberwil i. S.               1:10.59,4      6.18,1   (173)  M40      17.  
   63. Jordan Armin, Simplon Dorf          59 SC Fletschhorn              1:11.00,1      6.18,8   (195)  M40      18.  
   64. Christen Fredy                      53 Altdorf                     1:11.00,6      6.19,3   (157)  M50      3.   
   65. König Markus, Liestal               66 SSC Riehen                  1:11.01,0      6.19,7   (166)  M30      22.  
   66. König Philipp, Giebenach            67 SSC Riehen                  1:11.03,0      6.21,7   (180)  M30      23.  
   67. Guidotti Roberto                    81 Sementina                   1:11.09,2      6.27,9    (53)  M20      23.  
   68. Gafner Niklaus, Erlenbach i. S.     66 SC Oberwil                  1:11.10,1      6.28,8   (172)  M30      24.  
   69. Furrer Mario                        56 Steg VS                     1:11.12,1      6.30,8   (160)  M40      19.  
   70. Buchs Yannick, Ulrichen             87 SC Obergoms                 1:11.21,7      6.40,4    (51)  M20      24.  
   71. Arnold Marcel                       58 Altdorf UR                  1:12.36,5      7.55,2   (231)  M40      20.  
   72. Luchsinger Reto, Rothenthurm        72 SC Netstal/Team Fischer     1:12.38,4      7.57,1    (69)  M30      25.  
   73. Knobel Ernst, Wangen                57 Langlaufgruppe Lachen       1:12.39,0      7.57,7   (218)  M40      21.  
   74. Kurmann Andreas                     56 Willisau                    1:12.39,2      7.57,9   (224)  M40      22.  
   75. Seiler Marcel, Adelboden            69 SC Ringgenberg              1:12.39,4      7.58,1   (199)  M30      26.  
   76. Gerster Christian                   68 Zürich                      1:12.39,7      7.58,4   (215)  M30      27.  
   77. Risi Ruedi, Beckenried              59 SC Beckenried-Klewenalp     1:12.43,7      8.02,4    (71)  M40      23.  
   78. Bader Willi                         79 Regensberg                  1:12.45,0      8.03,7   (202)  M20      25.  
   79. Isler Max, Seegräben                64 TV Aathal-Seegräben         1:12.50,7      8.09,4   (194)  M40      24.  
   80. Geiger Thomas                       72 Bern                        1:12.52,0      8.10,7   (185)  M30      28.  
   81. Mächler Paul, Innerthal             60 LLG Lachen                  1:12.57,4      8.16,1   (197)  M40      25.  
   82. Schuler Josef                       54 Rothenthurm                 1:13.00,0      8.18,7   (208)  M50      4.   
   83. Hildbrand Benno                     64 Jeizinen                    1:13.03,2      8.21,9   (163)  M40      26.  
   84. Tunesi Marco, Bellinzona            69 Asco Lugano                 1:13.04,2      8.22,9   (184)  M30      29.  
   85. Lang Hugo, Oberkirch LU             70 LLV Flüss                   1:13.04,3      8.23,0   (448)  M30      30.  
   86. Mounir Olivier, Oberhofen Thun'see  67 SC Jeizinen                 1:13.05,0      8.23,7   (198)  M30      31.  
   87. Messikommer Ueli, Seegräben         52 SC Bachtel                  1:13.05,2      8.23,9   (211)  M50      5.   
   88. Zimmermann Urs                      62 Beatenberg                  1:13.07,5      8.26,2   (223)  M40      27.  
   89. Büschlen Ulrich                     60 Därstetten                  1:13.10,1      8.28,8   (153)  M40      28.  
   90. Schärz Remo, Unterseen              55 Eiger Sport                 1:13.10,2      8.28,9   (183)  M40      29.  
   91. Ochsner Stefan                      80 Vordemwald                  1:13.11,0      8.29,7   (182)  M20      26.  
   92. Gafner Markus                       70 Unterseen                   1:13.19,8      8.38,5   (323)  M30      32.  
   93. Brunner Edgar, Sigigen              58 Fischer                     1:13.25,0      8.43,7   (234)  M40      30.  
   94. Kiener Hanspeter                    53 Gündlischwand               1:13.36,6      8.55,3   (165)  M50      6.   
   95. Nussbaumer Harry                    61 Uster                       1:13.37,3      8.56,0   (181)  M40      31.  
   96. Zeiter Stefan, Fieschertal          64 Aletsch-Skaiter             1:13.38,2      8.56,9   (458)  M40      32.  
   97. Fierz Reto, Männedorf               68 Seeclub Zürich              1:13.42,2      9.00,9   (159)  M30      33.  
   98. Carlen Fernando                     68 Naters                      1:13.59,1      9.17,8   (155)  M30      34.  
   99. Fähndrich Kurt                      61 Eigenthal                   1:14.09,2      9.27,9   (203)  M40      33.  
  100. Haggenmacher Nicola                 84 Vogorno                     1:14.22,7      9.41,4   (443)  M20      27.  
  101. Ghisla Simone, Ponto Valentino      83 SC CRAP                     1:14.23,9      9.42,6    (85)  M20      28.  
  102. Lötscher Valentin, Marbach LU       82 SSV                         1:14.24,0      9.42,7   (475)  M20      29.  
  103. Gerber Hansjürg                     66 Thun                        1:14.24,4      9.43,1   (372)  M30      35.  
  104. Grad Cornel, Bonstetten             69 ASVZ                        1:14.27,2      9.45,9   (517)  M30      36.  
  105. Denier Claude                       86 Rottenschwil                1:14.28,5      9.47,2    (33)  M20      30.  
  106. Däppen Michael                      63 Steffisburg                 1:14.28,8      9.47,5   (315)  M40      34.  
  107. Derungs Simon                       67 Sedrun                      1:14.30,4      9.49,1   (316)  M30      37.  
  108. Dietrich Fabian, Därligen           75 SC Därlingen                1:14.31,1      9.49,8   (317)  M20      31.  
  109. Orlik Simon                         67 Zignau                      1:14.32,1      9.50,8   (478)  M30      38.  
  110. Gisler Roger                        73 Schattdorf                  1:14.32,4      9.51,1   (416)  M30      39.  
  111. Abächerli Walter                    52 Hinwil                      1:14.33,8      9.52,5   (383)  M50      7.   
  112. Bertarelli Paolo                    65 Lugano                      1:14.34,4      9.53,1   (225)  M30      40.  
  113. Kalbermatter Rolf, Glis             56 Aletsch-Skaiter             1:14.36,1      9.54,8   (217)  M40      35.  
  114. Zurbuchen André, Entlebuch          64 SC Entlebuch                1:14.37,1      9.55,8   (483)  M40      36.  
  115. Guggisberg Hans, Mühleberg          58 CCBERN                      1:14.43,4     10.02,1   (192)  M40      37.  
  116. Wyttenbach Reto                     75 Buchrain                    1:14.48,1     10.06,8   (415)  M20      32.  
  117. Birbaum Fabian, Baar                84 SC Oberwil-Zug              1:14.57,4     10.16,1   (305)  M20      33.  
  118. Imhasly Fernando, Fiesch            77 SC Obergoms                 1:14.58,2     10.16,9   (206)  M20      34.  
  119. Bannwart Martin                     63 Hauterive                   1:15.02,5     10.21,2   (214)  M40      38.  
  120. Pichard Julien, Montana-Vermala     87 Ski-Club Crans-Montana      1:15.02,7     10.21,4   (174)  M20      35.  
  121. Elmiger Bernhard                    72 Ermensee                    1:15.03,7     10.22,4   (318)  M30      41.  
  122. Kippel Adolf, Leuk-Stadt            64 SC Jeizinen                 1:15.04,4     10.23,1   (400)  M40      39.  
  123. Walpen Alexander, Reckingen VS      72 SAS Bern                    1:15.06,1     10.24,8    (80)  M30      42.  
  124. Lambrigger Oswald                   49 Naters                      1:15.10,0     10.28,7   (167)  M50      8.   
  125. Laager Kurt, Vacallo                75 SC Bühler                   1:15.12,6     10.31,3    (79)  M20      36.  
  126. Heinzer Bruno, Hausen a.a.          54 SC Hausen a. A.             1:15.14,7     10.33,4   (512)  M50      9.   
  127. Kempf Robert                        71 Unterschächen               1:15.18,1     10.36,8   (446)  M30      43.  
  128. Schnydrig Toni                      60 Naters                      1:15.19,0     10.37,7   (169)  M40      40.  
  129. Denier Richard                      54 Rottenschwil                1:15.22,2     10.40,9   (176)  M50      10.  
  130. Rohrer Beat                         64 Alpnach Dorf                1:15.23,1     10.41,8   (405)  M40      41.  
  131. Meier Fredrik                       75 Oberehrendingen             1:15.25,8     10.44,5   (450)  M20      37.  
  132. Binder Bruno                        69 Neftenbach                  1:15.26,3     10.45,0   (304)  M30      44.  
  133. von Burg Heinz                      57 Selzach                     1:15.28,7     10.47,4   (351)  M40      42.  
  134. Marti Sven, Buochs                  84 SC Büren-Oberdorf           1:15.30,1     10.48,8   (505)  M20      38.  
  135. Guelli Reto                         71 CH                          1:15.33,3     10.52,0   (230)  M30      45.  
  136. Annaheim Daniel                     59 Kirchdorf BE                1:15.37,3     10.56,0   (943)  M40      43.  
  137. Hänny Daniel                        68 Cham                        1:15.41,5     11.00,2   (162)  M30      46.  
  138. Schranz David                       68 Achseten                    1:15.44,1     11.02,8   (377)  M30      47.  
  139. Renner Anton                        64 Hospental                   1:15.59,5     11.18,2   (168)  M40      44.  
  140. Lafranchi Davide                    58 Dongio                      1:16.00,9     11.19,6   (210)  M40      45.  
  141. Imwinkelried Urs                    67 Ulrichen                    1:16.02,2     11.20,9   (425)  M30      48.  
  142. Waser Beat                          60 Ennetbürgen                 1:16.04,2     11.22,9   (354)  M40      46.  
  143. Allenbach Michael                   65 Schwanden-Brienz            1:16.05,1     11.23,8   (384)  M30      49.  
  144. Trummer Anton                       50 Frutigen                    1:16.10,9     11.29,6   (347)  M50      11.  
  145. Giacometto Mario, Selzach           58 SC Althüsli                 1:16.15,3     11.34,0   (441)  M40      47.  
  146. Suter Adrian                        72 Merenschwand                1:16.18,6     11.37,3   (346)  M30      50.  
  147. Jost Hubert, Obergesteln            63 SC Obergesteln              1:16.18,8     11.37,5   (426)  M40      48.  
  148. Wetter Patrick, Wichtrach           68 NSK Thun                    1:16.20,0     11.38,7   (414)  M30      51.  
  149. Arnold Werner                       63 Haldi b.Schattdorf          1:16.20,1     11.38,8   (386)  M40      49.  
  150. Eyer Patrick                        63 Unterengstringen            1:16.21,1     11.39,8   (498)  M40      50.  
  151. Grieder Urs                         59 Wangen b. Olten             1:16.22,5     11.41,2   (161)  M40      51.  
  152. Volken Andreas                      74 Naters                      1:16.24,2     11.42,9   (349)  M30      52.  
  153. Fuhrer Christian                    68 Wilderswil                  1:16.25,9     11.44,6   (422)  M30      53.  
  154. Thalmann Stephan, Ramersberg Sarnen 53 SC Schwendi/Langis OW       1:16.27,6     11.46,3   (219)  M50      12.  
  155. Graber Paul, Goldiwil               44 NSK Thun                    1:16.28,2     11.46,9   (186)  M60      1.   
  156. Decurtins Sandro, Trun              81 Ski Club Trun               1:16.29,3     11.48,0   (233)  M20      39.  
  157. Hofmann Heini, Paspels              52 SC Winterthur               1:16.30,6     11.49,3   (232)  M50      13.  
  158. Spaar Marcus                        64 Nunningen                   1:16.36,9     11.55,6   (410)  M40      52.  
  159. Moerlen Daniel                      72 Steffisburg                 1:16.38,1     11.56,8   (489)  M30      54.  
  160. Ulrich Sepp                         66 Einsiedeln                  1:16.39,0     11.57,7   (170)  M30      55.  
  161. Tommer Pius, Baden                  50 X'TRA Baden                 1:16.40,5     11.59,2   (367)  M50      14.  
  162. Cattori Luciano, Minusio            46 SC Rodi                     1:16.46,2     12.04,9   (311)  M50      15.  
  163. Schöpfer Michael, Malters           87 Club Horw                   1:16.46,3     12.05,0  (1831)  M20      40.  
  164. Scheidegger Manuel                  80 Goldiwil                    1:16.49,0     12.07,7   (473)  M20      41.  
  165. Walpen Christian                    74 Reckingen VS                1:17.04,7     12.23,4   (413)  M30      56.  
  166. Morf Ueli                           60 Kloten                      1:17.11,8     12.30,5   (481)  M40      53.  
  167. Senn Robert                         60 Zug                         1:17.18,6     12.37,3   (462)  M40      54.  
  168. Grossniklaus Daniel                 68 Beatenberg                  1:17.19,3     12.38,0   (482)  M30      57.  
  169. Vogler Hans                         48 Kerns                       1:17.22,5     12.41,2   (969)  M50      16.  
  170. Rohrbach Urs                        70 Zürich                      1:17.24,4     12.43,1   (499)  M30      58.  
  171. Kippel Flavian                      67 Leuk Stadt                  1:17.26,0     12.44,7   (364)  M30      59.  
  172. Zumthurm Koni                       58 Monthey                     1:17.28,1     12.46,8   (521)  M40      55.  
  173. Eicher Thomas                       66 Schüpfheim                  1:17.29,0     12.47,7   (494)  M30      60.  
  174. Guerrini Fulvio, I-Villadossola-Ver 58 SC Valle Ancasca            1:17.30,0     12.48,7   (397)  M40      56.  
  175. Bandli Domenic                      52 Ilanz                       1:17.30,8     12.49,5   (437)  M50      17.  
  176. Tobler Fritz                        60 Visp                        1:17.31,2     12.49,9   (366)  M40      57.  
  177. Durrer Peter, Seedorf               65 NSC Gantrisch               1:17.32,9     12.51,6   (392)  M30      61.  
  178. Schneider Reto                      62 Netstal                     1:17.33,2     12.51,9   (340)  M40      58.  
  179. Gafner Stefan, Wilderswil           73 SC Matten                   1:17.33,4     12.52,1   (510)  M30      62.  
  180. Schwarzenberger Urs, Emmen          65 SC Dallwil                  1:17.34,5     12.53,2   (409)  M30      63.  
  181. Zehnder Urs                         62 Schwyz                      1:17.34,9     12.53,6   (356)  M40      59.  
  182. Kunz Karl                           52 Oberwil i. S.               1:17.36,5     12.55,2   (427)  M50      18.  
  183. Gruber Werner                       60 St. Niklaus VS              1:17.36,7     12.55,4   (326)  M40      60.  
  184. Hofer Ueli                          46 Hildisrieden                1:17.36,8     12.55,5   (328)  M50      19.  
  185. Vogt André                          49 Wohlen                      1:18.02,3     13.21,0   (434)  M50      20.  
  186. Hänggeli Christoph                  62 Bremgarten                  1:18.07,7     13.26,4   (468)  M40      61.  
  186. Zumstein Hugo                       72 Giswil                      1:18.07,7     13.26,4   (368)  M30      64.  
  188. Meier Peter, Richterswil            59 roleto                      1:18.10,1     13.28,8   (469)  M40      62.  
  189. Wüthrich Urs                        67 Riehen                      1:18.17,4     13.36,1   (515)  M30      65.  
  190. Vogler Erwin                        50 Grosshöchstetten            1:18.17,6     13.36,3   (412)  M50      21.  
  191. Unternährer Toni, Hasle LU          61 SC Hasle                    1:18.18,7     13.37,4   (200)  M40      63.  
  192. Schmid Urs                          72 Sursee                      1:18.20,2     13.38,9   (522)  M30      66.  
  193. Spieler Walter, Interlaken          59 SC Gündlischwand            1:18.21,8     13.40,5   (461)  M40      64.  
  194. Schleppi Yves, Bern                 64 SC Chaumont                 1:18.22,6     13.41,3   (509)  M40      65.  
  195. Rösti Stephan                       83 Boltigen                    1:18.27,8     13.46,5   (375)  M20      42.  
  196. Sagona Alessandro, I-Lesa           73 SCI Club Lesa 77            1:18.30,7     13.49,4   (518)  M30      67.  
  197. Siegenthaler Fritz, Affoltern i.E.  60 Emmenskater                 1:18.32,2     13.50,9   (341)  M40      66.  
  198. Birrer Hartwig, Dallenwil           64 ZSSV                        1:18.33,9     13.52,6   (466)  M40      67.  
  199. Seeholzer Hans, Watt                48 TV Unterstrass Zürich       1:18.34,7     13.53,4   (378)  M50      22.  
  200. Mutter Sandro                       77 Ried-Brig                   1:18.36,4     13.55,1   (336)  M20      43.  
  201. Kiener Hanspeter                    57 Zell LU                     1:18.37,8     13.56,5   (333)  M40      68.  
  202. Follonier Dominique, Leukerbad      64 SC Gemmi                    1:18.38,6     13.57,3   (394)  M40      69.  
  203. Bösch Werner                        53 Einsiedeln                  1:18.39,4     13.58,1   (371)  M50      23.  
  204. Vuille Thomas                       59 Konolfingen                 1:18.42,3     14.01,0   (352)  M40      70.  
  205. Imhasly Thomas, Fieschertal         62 Aletsch-Skaiter             1:18.43,6     14.02,3   (444)  M40      71.  
  206. Birbaum Silvan                      85 Baar                        1:18.44,3     14.03,0   (306)  M20      44.  
  207. Zwahlen Roger                       67 Unterseen                   1:18.45,6     14.04,3   (868)  M30      68.  
  208. Minetti Vanni, I-Trasquera          81 G.S. Trasquera              1:18.45,9     14.04,6   (382)  M20      45.  
  209. Mooser Markus, Charmey (Gruyère)    74 SC Hochmatt Im Fang         1:18.46,0     14.04,7  (1368)  M30      69.  
  210. Amherd Thomas                       68 Naters                      1:18.47,2     14.05,9   (435)  M30      70.  
  211. Renggli Beat                        55 Buttisholz                  1:19.07,2     14.25,9   (751)  M40      72.  
  212. Grossen Hans                        44 Frutigen                    1:19.12,7     14.31,4   (362)  M60      2.   
  213. Dittmar Lucas, D-Stuttgart          61 SG Stern Stuttgart          1:19.24,2     14.42,9   (973)  M40      73.  
  214. Weibel Michael                      69 Einsiedeln                  1:19.25,1     14.43,8   (975)  M30      71.  
  215. Mermod Maxime, Cully                86 Nat. Sporting Club de Lau   1:19.25,6     14.44,3   (919)  M20      46.  
  216. Schwery Nick, Schüpfheim            86 SC Entlebuch                1:19.26,1     14.44,8    (68)  M20      47.  
  217. Werlen Armin                        59 Münster                     1:19.27,7     14.46,4   (380)  M40      74.  
  218. Fischer Gabriel                     85 Herzogenbuchsee             1:19.30,4     14.49,1   (320)  M20      48.  
  218. Uehli Walter                        56 Valens                      1:19.30,4     14.49,1   (433)  M40      75.  
  220. Schindler Beat                      67 Linden                      1:19.30,7     14.49,4   (456)  M30      72.  
  221. Truffer Roger                       70 Randa                       1:19.31,7     14.50,4   (379)  M30      73.  
  222. Christen  Gerhard                   61 Steinhausen                 1:19.33,8     14.52,5   (312)  M40      76.  
  223. Luchsinger Hans, Kandersteg         58 SC Kandersteg               1:19.34,3     14.53,0   (402)  M40      77.  
  224. Minetti Paolo, I-Varzo              57 V. Vigezzo                  1:19.35,5     14.54,2   (488)  M40      78.  
  225. Mathis Pius, Malters                61 SC Maters                   1:19.36,6     14.55,3   (449)  M40      79.  
  226. Arnold Reinhard                     55 Simplon Dorf                1:19.38,4     14.57,1   (303)  M40      80.  
  227. Büdenbender Marc, Schindellegi      72 SC Rückershausen            1:19.38,8     14.57,5   (497)  M30      74.  
  228. Simmen Max                          63 Andermatt                   1:19.41,0     14.59,7   (342)  M40      81.  
  229. Zweifel Balthasar, Niederurnen      45 SC Clariden                 1:19.43,7     15.02,4   (978)  M50      24.  
  230. Lehmann Peter, Bern                 51 ST Bern                     1:19.45,0     15.03,7   (373)  M50      25.  
  231. Carlen Fernando, Reckingen VS       84 SC Obergoms                 1:19.46,9     15.05,6   (388)  M20      49.  
  231. Ritz René                           71 Niederwald                  1:19.46,9     15.05,6   (338)  M30      75.  
  233. Subirats Josep                      68 Montana                     1:19.48,1     15.06,8   (500)  M30      76.  
  234. Tschümperlin Gerold, Steinen        51 SC Schwyz                   1:19.50,5     15.09,2   (348)  M50      26.  
  235. Arnold Karl, Fiesch                 61 Aletsch-Skaiter             1:19.52,2     15.10,9   (516)  M40      82.  
  236. Bonanini Alessandro, S. Vittore     58 Molinera                    1:19.53,3     15.12,0  (1416)  M40      83.  
  237. Wanner Jakob                        58 Emmen                       1:19.58,5     15.17,2   (353)  M40      84.  
  238. Pasquier Fernand                    53 Les Moulins                 1:19.59,6     15.18,3   (404)  M50      27.  
  239. Imhof Manfred, Lax                  83 Aletsch-Skaiter             1:20.00,6     15.19,3   (399)  M20      50.  
  240. Zumbühl Daniel                      60 Wolfenschiessen             1:20.01,4     15.20,1   (502)  M40      85.  
  241. Allenbach Christian, Horboden       55 SC Horben                   1:20.02,0     15.20,7   (418)  M40      86.  
  242. Kreuzer Vinzenz                     86 Oberwald                    1:20.19,3     15.38,0  (1335)  M20      51.  
  243. Hitz Urs, Davos Dorf                63 X'tra                       1:20.41,0     15.59,7   (463)  M40      87.  
  244. Müller Andreas, Unterschächen       70 SC Unterschächen            1:20.43,2     16.01,9   (962)  M30      77.  
  245. Träger Jürgen, Stansstad            65 SC Stansstad                1:20.52,5     16.11,2   (988)  M30      78.  
  246. Huber Herbert                       53 Stetten AG                  1:20.53,0     16.11,7   (329)  M50      28.  
  246. Kaufmann Urs                        55 Oberägeri                   1:20.53,0     16.11,7   (331)  M40      88.  
  248. Heckendorn Jürg, Lauwil             68 Equipe Schmutz Sport        1:20.56,2     16.14,9   (490)  M30      79.  
  249. Roth Hans                           50 Wachseldorn                 1:20.56,8     16.15,5   (454)  M50      29.  
  250. Lötscher Franz, Marbach LU          55 SC Marbach                  1:20.58,2     16.16,9   (508)  M40      89.  
  251. Kunz Oswald, Oberwil i. S.          56 SC Oberwil                  1:20.59,8     16.18,5   (447)  M40      90.  
  252. Gafner Christoph                    65 Oberwil i. S.               1:21.00,1     16.18,8   (322)  M30      80.  
  253. Vogt Markus, Greppen                74 SC Riehen                   1:21.00,3     16.19,0  (1435)  M30      81.  
  254. Buck Sepp                           55 Gebenstorf                  1:21.00,4     16.19,1   (308)  M40      91.  
  255. Schnydrig Christian                 66 Visp                        1:21.01,2     16.19,9   (408)  M30      82.  
  255. Schüpbach Peter, Bern               59 GG Bern                     1:21.01,2     16.19,9   (967)  M40      92.  
  257. Gamma Odilo, Schattdorf             64 SSC Schattdorf              1:21.01,5     16.20,2   (897)  M40      93.  
  258. Ruchti Ueli, Steffisburg            57 SC Oberwil                  1:21.02,3     16.21,0   (871)  M40      94.  
  259. Biderbost Toni                      59 Ritzingen                   1:21.03,4     16.22,1   (938)  M40      95.  
  260. Volken Armand, Fieschertal          51 Aletsch-Skaiter             1:21.03,8     16.22,5   (350)  M50      30.  
  261. Müller Ruedi                        69 Sarnen                      1:21.04,7     16.23,4  (1887)  M30      83.  
  262. Gasser Reto                         71 Balgach                     1:21.04,8     16.23,5   (993)  M30      84.  
  263. Otth Markus                         63 Hünibach                    1:21.05,6     16.24,3   (851)  M40      96.  
  264. Walpen Michael Otto                 69 Reckingen                   1:21.06,6     16.25,3   (865)  M30      85.  
  265. Bricker Erich                       78 Unterschächen               1:21.09,7     16.28,4   (715)  M20      52.  
  266. Pfäffli Fritz                       49 Aarau                       1:21.12,1     16.30,8   (429)  M50      31.  
  267. Muheim Walter                       73 Unterschächen               1:21.12,5     16.31,2   (335)  M30      86.  
  268. Huser Sepp                          51 Dallenwil                   1:21.13,4     16.32,1   (803)  M50      32.  
  269. Markovic Zivko, Oberwil i. S.       68 SC Oberwil                  1:21.16,2     16.34,9   (850)  M30      87.  
  270. Buri Stefan                         61 Zug                         1:21.16,3     16.35,0   (986)  M40      97.  
  271. Ogi Rudolf Sen.                     49 Kandersteg                  1:21.16,5     16.35,2   (451)  M50      33.  
  272. Gerber Willy, Adliswil              50 SSC Langnau                 1:21.17,8     16.36,5   (440)  M50      34.  
  273. Carletti Carlo, Schwyz              56 SC Ibach                    1:21.20,3     16.39,0   (310)  M40      98.  
  273. Kaufmann Thomas                     58 Langnau am Albis            1:21.20,3     16.39,0   (842)  M40      98.  
  275. Disler Robert                       55 Windisch                    1:21.23,7     16.42,4   (480)  M40      100. 
  276. Koller Ferdi                        57 Geroldswil                  1:21.26,5     16.45,2   (915)  M40      101. 
  277. Kempf Karl                          58 Unterschächen               1:21.41,7     17.00,4   (445)  M40      102. 
  278. Szymczak Michael                    57 Leukerbad                   1:21.42,8     17.01,5   (432)  M40      103. 
  279. Wenger Steven                       61 Trachslau                   1:21.43,5     17.02,2   (355)  M40      104. 
  280. Schnider Edgar                      62 Pfäffikon SZ                1:21.43,6     17.02,3   (407)  M40      105. 
  281. Graber Hansjürg                     61 Thun                        1:21.44,2     17.02,9   (325)  M40      106. 
  282. Portmann Franz, Marbach LU          61 TFCM                        1:21.47,1     17.05,8   (514)  M40      107. 
  283. Frei Kurt                           55 Spiez                       1:21.48,1     17.06,8   (395)  M40      108. 
  284. Gasser Klaus, Heimberg              57 NSK-Thun                    1:21.51,2     17.09,9   (727)  M40      109. 
  285. Kuonen Viktor                       61 Baltschieder                1:21.51,3     17.10,0  (1376)  M40      110. 
  286. Wyss Beat                           64 Melchnau                    1:21.52,2     17.10,9   (772)  M40      111. 
  287. Linder Peter                        48 Horboden                    1:21.52,4     17.11,1   (401)  M50      35.  
  288. Hofstetter Christian                46 Oberbalm                    1:21.53,0     17.11,7   (732)  M50      36.  
  289. Berti Martin                        54 Berlingen                   1:21.53,2     17.11,9   (370)  M50      37.  
  290. Andenmatten Patrick, Saas Grund     76 SC Eisten                   1:21.55,1     17.13,8   (465)  M20      53.  
  291. Carlen Simon, Gluringen             87 SC Obergoms                 1:21.55,9     17.14,6    (52)  M20      54.  
  292. Casoni Silvio                       84 Bellikon                    1:21.58,1     17.16,8   (360)  M20      55.  
  293. Schilter Edi                        60 Schattdorf                  1:21.59,1     17.17,8   (376)  M40      112. 
  294. Bienz Peter                         50 Wabern                      1:22.01,1     17.19,8   (361)  M50      38.  
  295. Dolder Fritz, Zäziwil               54 LLC Heimenschwand           1:22.03,7     17.22,4   (439)  M50      39.  
  296. Anneler Peter                       49 Thun                        1:22.04,8     17.23,5   (503)  M50      40.  
  297. Aufdenblatten Klaus                 44 Zermatt                     1:22.06,0     17.24,7   (213)  M60      3.   
  298. Julier Odilo, Ernen                 53 Aletsch-Skaiter             1:22.06,8     17.25,5   (474)  M50      41.  
  299. Petermann Daniel, Grosswangen       70 KTV Luthern                 1:22.09,5     17.28,2   (496)  M30      88.  
  300. Nater Marc-Sven                     65 Meilen                      1:22.17,2     17.35,9   (460)  M30      89.  
  301. Zenhäusern Marcel, Turtmann         60 Aletsch-Skaiter             1:22.18,2     17.36,9   (381)  M40      113. 
  302. Rust Hans                           52 Walchwil                    1:22.21,2     17.39,9   (339)  M50      42.  
  303. Bütikofer Franz                     48 Pratteln                    1:22.26,9     17.45,6   (387)  M50      43.  
  304. Garbely Klaus                       63 Reckingen                   1:22.28,8     17.47,5   (396)  M40      114. 
  305. Manzoni Luigi                       42 Gravesano                   1:22.51,1     18.09,8   (403)  M60      4.   
  306. Dürrenberger Florian                78 Ziefen                      1:22.54,5     18.13,2   (391)  M20      56.  
  307. Gasner Christian                    50 Schüpfen                    1:23.10,0     18.28,7   (832)  M50      44.  
  308. Bassi Roberto                       63 Sonvico                     1:23.12,4     18.31,1   (981)  M40      115. 
  309. Nyffenegger Peter                   64 Rothenburg                  1:23.12,8     18.31,5   (785)  M40      116. 
  310. Keusch Willy                        52 Boswil                      1:23.13,4     18.32,1  (1346)  M50      45.  
  311. Kempf Theo, Altdorf                 73 SC Unterschächen            1:23.13,6     18.32,3   (332)  M30      90.  
  312. Rieder Armin                        62 Wiler (Lötschen)            1:23.14,6     18.33,3   (752)  M40      117. 
  313. Bieler Walter                       60 Urdorf                      1:23.16,4     18.35,1   (795)  M40      118. 
  314. Zihlmann Markus                     67 Malters                     1:23.19,0     18.37,7   (895)  M30      91.  
  315. Schweizer Reto                      74 Liestal                     1:23.19,7     18.38,4   (761)  M30      92.  
  316. Wellig Armin                        75 Nyon                        1:23.19,8     18.38,5   (949)  M20      57.  
  317. Orlik Ernst                         57 Rabius                      1:23.21,5     18.40,2   (941)  M40      119. 
  318. Caderas Roman                       86 Sagogn                      1:23.23,0     18.41,7   (719)  M20      58.  
  319. Waldvogel Cornel                    66 Kerns                       1:23.23,4     18.42,1   (872)  M30      93.  
  320. Thuner Matthias                     70 Grosshöchstetten            1:23.25,4     18.44,1   (927)  M30      94.  
  321. Kuonen Kurt                         54 Lalden                      1:23.25,8     18.44,5  (1423)  M50      46.  
  322. Andermatt Beat                      68 Sachseln                    1:23.26,8     18.45,5   (708)  M30      95.  
  323. Frey Ruedi                          59 Adliswil                    1:23.26,9     18.45,6  (1348)  M40      120. 
  324. Krebs Martin                        57 Blumenstein                 1:23.29,3     18.48,0  (1334)  M40      121. 
  325. Tisch Dan                           72 Hergiswil NW                1:23.30,2     18.48,9   (898)  M30      96.  
  326. Steger Wendelin                     58 Tamins                      1:23.38,5     18.57,2   (471)  M40      122. 
  327. Eckert Rolf                         60 Gränichen                   1:23.40,2     18.58,9   (504)  M40      123. 
  328. Briker Ruedi, Unterschächen         69 SC Unterschächen            1:23.40,3     18.59,0   (990)  M30      97.  
  329. Gschwendtner Peter, Blitzingen      62 Aletsch-Skaiter             1:23.41,6     19.00,3   (423)  M40      124. 
  330. Wehrli Roland                       67 Winterthur                  1:23.45,8     19.04,5   (768)  M30      98.  
  331. Remy David                          78 Bellach                     1:23.45,9     19.04,6   (453)  M20      59.  
  332. Grünig Hermann, Schönbühl           48 RLG Kirchberg               1:23.46,4     19.05,1   (442)  M50      47.  
  333. Büeler Herbert                      52 Zug                         1:23.47,2     19.05,9  (1293)  M50      48.  
  334. Codeghini Alessio, I-Ghevio         66 Sci Club Gozzano            1:23.49,2     19.07,9   (485)  M30      99.  
  335. Tissot Karim                        63 Boltigen                    1:23.50,7     19.09,4   (762)  M40      125. 
  336. Zimmerli Max, Hilterfingen          58 NSK Thun                    1:23.52,9     19.11,6   (472)  M40      126. 
  337. Schär Walter                        45 Wenslingen                  1:23.53,2     19.11,9   (406)  M50      49.  
  338. Alari Pierbattista                  60 Cresciano                   1:23.53,7     19.12,4   (357)  M40      127. 
  339. Arnold Josef                        47 Simplon Dorf                1:23.55,6     19.14,3   (301)  M50      50.  
  340. Arnold Alex                         49 Bürglen UR                  1:23.57,0     19.15,7   (493)  M50      51.  
  341. Wirthner Aaron, Niederwald          77 SC Obergoms                 1:24.02,5     19.21,2  (1344)  M20      60.  
  342. Kiser Alois                         42 Sarnen                      1:24.02,9     19.21,6   (334)  M60      5.   
  343. Andréy Urs                          57 Bönigen                     1:24.03,9     19.22,6   (385)  M40      128. 
  344. Jenni Ruedi                         54 Rüeggisberg                 1:24.04,0     19.22,7   (491)  M50      52.  
  345. Chastonay Klaus                     71 Grafschaft                  1:24.07,7     19.26,4   (421)  M30      100. 
  346. Hischier Toni, Naters               45 SC Obergoms                 1:24.08,7     19.27,4   (327)  M50      53.  
  347. Bühlmann Marc                       68 Kriens                      1:24.09,9     19.28,6   (464)  M30      101. 
  348. Glanzmann Walter                    44 Marbach                     1:24.10,6     19.29,3   (492)  M60      6.   
  349. Schwarz Alfred                      74 Adelboden                   1:24.18,9     19.37,6  (1342)  M30      102. 
  350. Meister Roland                      63 Dachsen                     1:24.20,0     19.38,7   (963)  M40      129. 
  351. Thommen Hanspeter                   46 Hemmiken                    1:24.23,9     19.42,6   (862)  M50      54.  
  352. Heimberg Markus, Oberwil i. S.      53 SC Oberwil                  1:24.25,7     19.44,4  (1839)  M50      55.  
  353. Battirsby Keith                     59 CAN-Sidney B.C.             1:24.26,3     19.45,0  (1825)  M40      130. 
  354. Bertolosi Heinz, Wolfenschiessen    65 SC Dallenwil                1:24.27,4     19.46,1   (976)  M30      103. 
  355. Schürmann Ueli                      57 Oberhasli                   1:24.32,0     19.50,7   (925)  M40      131. 
  356. Laube Dani                          64 Gelterkinden                1:24.33,5     19.52,2   (741)  M40      132. 
  357. Kathriner Sepp                      58 Kerns                       1:24.34,2     19.52,9   (507)  M40      133. 
  358. Zeiter Beni, Fiesch                 53 Aletsch-Skaiter             1:24.34,3     19.53,0   (501)  M50      56.  
  359. Chastonay Bernhard, Grafschaft      63 SC Grafschaft               1:24.39,9     19.58,6  (1256)  M40      134. 
  360. Baldauf René                        70 Zürich                      1:24.40,6     19.59,3   (710)  M30      104. 
  361. Grab Mäni                           72 Sattel                      1:24.42,0     20.00,7   (961)  M30      105. 
  362. Epp Paul                            56 Göschenen                   1:24.43,3     20.02,0   (875)  M40      135. 
  363. Meier Patrik                        71 Mörigen                     1:24.43,6     20.02,3   (745)  M30      106. 
  364. Guglielmazzi Erminio, Olivone       59 SC Olivone                  1:24.45,8     20.04,5   (834)  M40      136. 
  365. Streun Jürg, Aeschi b. Spiez        63 Laufträff Spiez             1:24.47,2     20.05,9   (991)  M40      137. 
  366. Jordan Leander, Simplon-Dorf        62 SC Fletschhorn              1:24.47,9     20.06,6   (735)  M40      138. 
  367. Gisler Bernhard, Haldi              62 SSC Schattdorf              1:24.51,0     20.09,7  (1802)  M40      139. 
  368. Vettor Marcel, Studen               82 eliteteam                   1:24.52,2     20.10,9  (1343)  M20      61.  
  369. Rüesch Andri                        69 Zollikofen                  1:24.53,2     20.11,9   (754)  M30      107. 
  370. Gafner Walter                       56 Waldegg BE                  1:24.53,8     20.12,5   (831)  M40      140. 
  371. Kempf Franz, Unterschächen          56 SC Unterschächen            1:24.54,3     20.13,0  (1837)  M40      141. 
  372. Celmi Aldo, I-Trasquera             45 GS Trasquera                1:24.55,7     20.14,4   (484)  M50      57.  
  373. Rigoni Erich, I-Trasquera           80 Trasquera                   1:24.56,3     20.15,0   (778)  M20      62.  
  374. Zuber Benno                         60 Randa                       1:24.56,8     20.15,5   (774)  M40      142. 
  375. Zurbriggen Herbert, Saas Grund      39 LLC Hohsaas                 1:24.57,4     20.16,1   (776)  M65      1.   
  376. Röthlisberger Christian             58 Täuffelen                   1:24.58,4     20.17,1   (936)  M40      143. 
  377. Wirthner Herbert, Niederwald        48 Niederwald                  1:24.59,1     20.17,8   (950)  M50      58.  
  378. von Euw Heinz                       58 Küssnacht                   1:25.00,4     20.19,1   (956)  M40      144. 
  379. Abegglen Wädi                       71 Interlaken                  1:25.01,2     20.19,9  (1390)  M30      108. 
  380. Werlen Martin                       65 Ferden                      1:25.02,3     20.21,0   (817)  M30      109. 
  381. Schenkel Urs                        43 Windisch                    1:25.06,0     20.24,7   (857)  M60      7.   
  382. Robertini Raffaello                 49 Giornico                    1:25.11,4     20.30,1   (923)  M50      59.  
  383. Andenmatten Richard                 63 Eisten                      1:25.14,6     20.33,3   (706)  M40      145. 
  384. Fruhmann Richard, Allschwil         45 SSC Riehen                  1:25.16,2     20.34,9    (61)  M50      60.  
  385. Habermacher Heinz                   64 Rickenbach LU               1:25.16,9     20.35,6   (398)  M40      146. 
  386. Wyss Marc                           87 Meiringen                   1:25.22,8     20.41,5  (1818)  M20      63.  
  387. Chastonay Elmar, Grafschaft         53 SC Obergoms                 1:25.29,7     20.48,4   (827)  M50      61.  
  388. Gantenbein Walter, Gossau           38 sportclub migros            1:25.30,3     20.49,0   (369)  M65      2.   
  389. Reinecke Herbert, Zug               52 SC RIGI                     1:25.31,4     20.50,1   (974)  M50      62.  
  390. Lehmann Heinz                       47 Gempen                      1:25.32,0     20.50,7   (742)  M50      63.  
  391. Longo Bruno, I-Crodo                61 Sci Club Valle Antigorio    1:25.33,0     20.51,7   (846)  M40      147. 
  392. Heynen Medard, Ausserberg           65 KTV Ausserberg              1:25.33,5     20.52,2   (880)  M30      110. 
  393. Beyeler Ernst                       45 Herbligen                   1:25.36,2     20.54,9   (713)  M50      64.  
  394. Fuchs Josef                         51 Trachslau                   1:25.37,1     20.55,8   (321)  M50      65.  
  395. Dätwyler Martin                     69 Oberkulm                    1:25.43,9     21.02,6   (513)  M30      111. 
  396. Luginbühl Beat                      65 Wetzikon ZH                 1:25.44,0     21.02,7   (847)  M30      112. 
  397. Lötscher Werner                     53 Horw                        1:25.44,2     21.02,9   (428)  M50      66.  
  398. Weger Ulrich                        66 Münster VS                  1:25.45,7     21.04,4   (767)  M30      113. 
  399. Zaugg Hanspeter                     58 Villmergen                  1:25.46,4     21.05,1   (934)  M40      148. 
  400. Zopp Beat                           57 Andermatt                   1:25.46,8     21.05,5   (788)  M40      149. 
  401. Müller Heinrich, Andermatt          50 SC Gotthard                 1:25.47,0     21.05,7   (982)  M50      67.  
  402. Zimmermann Beat                     59 Beatenberg                  1:25.47,2     21.05,9  (1221)  M40      150. 
  403. Curschellas Werner                  62 Sedrun                      1:25.47,5     21.06,2   (314)  M40      151. 
  404. Christen Eugen                      57 Saas Fee                    1:25.49,3     21.08,0   (780)  M40      152. 
  405. Berg Peter                          57 D-Sinzig                    1:25.49,7     21.08,4   (520)  M40      153. 
  406. Jungen Jakob                        53 Adelboden                   1:25.51,2     21.09,9   (736)  M50      68.  
  407. Lauber Gabriel                      60 Geschinen                   1:25.51,5     21.10,2   (885)  M40      154. 
  408. Ambühl Beat                         66 Bern                        1:25.51,9     21.10,6   (704)  M30      114. 
  409. Peter Hans                          55 Grüt-Gossau                 1:25.52,5     21.11,2  (1835)  M40      155. 
  410. Scherrer Kurt, Oberwald             62 SC Oberwald                 1:25.52,6     21.11,3   (858)  M40      156. 
  411. Thöni Melchior, Interlaken          49 SC Ringgenberg              1:25.53,3     21.12,0   (813)  M50      69.  
  412. Facioretti Massimo, I-Invorio       55 Club Cai Gozzano            1:25.54,7     21.13,4   (486)  M40      157. 
  413. Rubin Timon, Matten                 75 SC Därligen                 1:25.56,0     21.14,7   (855)  M20      64.  
  414. Imahorn Claude, Brig                64 FC Brig                     1:25.57,7     21.16,4   (837)  M40      158. 
  415. Schrofer Pascal                     77 Lyss                        1:25.59,3     21.18,0  (1341)  M20      65.  
  416. Schmid Reto                         69 Zürich                      1:25.59,7     21.18,4   (924)  M30      115. 
  417. Burgener Friedrich, Saas Grund      70 LLC Hohsaas                 1:26.02,9     21.21,6   (717)  M30      116. 
  418. Schnidrig Marcel                    61 Grächen                     1:26.04,1     21.22,8   (992)  M40      159. 
  419. von Grünigen Ernst                  47 Dänikon ZH                  1:26.05,0     21.23,7   (765)  M50      70.  
  420. Abgottspon Odilo                    56 Luzern                      1:26.05,2     21.23,9   (702)  M40      160. 
  421. Kälin Peter, Leukerbad              56 SC Gemmi                    1:26.08,7     21.27,4   (901)  M40      161. 
  422. Blum Stefan                         66 Brenzikofen                 1:26.17,2     21.35,9   (822)  M30      117. 
  423. Deppeler Fritz                      43 Niedergösgen                1:26.18,0     21.36,7   (722)  M60      8.   
  424. Bühler Markus                       61 Schwanden Sigrisw           1:26.20,2     21.38,9   (716)  M40      162. 
  425. Brenzikofer Ruedi                   60 Münsingen                   1:26.21,6     21.40,3  (1723)  M40      163. 
  426. Malacrida Luca, Minusio             73 Sci Club Rodi               1:26.22,5     21.41,2   (940)  M30      118. 
  427. Oggier Bruno                        72 Heimberg                    1:26.24,4     21.43,1  (1258)  M30      119. 
  428. Brüschweiler Daniel, Schaffhausen   59 LWS Schaffhausen            1:26.24,7     21.43,4   (438)  M40      164. 
  429. Barmettler Toni, Alpnach Dorf       69 Veloteam                    1:26.27,3     21.46,0  (1391)  M30      120. 
  430. von Arb Niklaus                     81 Neuendorf                   1:26.27,5     21.46,2   (930)  M20      66.  
  431. Bohn Pascal, Reckingen              68 Reckingen                   1:26.29,5     21.48,2   (903)  M30      121. 
  432. Beer Hansueli                       60 Oberdiessbach               1:26.30,5     21.49,2   (711)  M40      165. 
  433. Bieri Kurt, Thun                    46 SC Lengnau                  1:26.31,5     21.50,2  (1173)  M50      71.  
  433. Hänni Martin                        74 Längenbühl                  1:26.31,5     21.50,2  (1295)  M30      122. 
  435. Glauser Peter                       57 Niedermuhlern               1:26.31,7     21.50,4   (945)  M40      166. 
  436. Nussbaum Matthias                   74 Krauchthal                  1:26.32,5     21.51,2  (1382)  M30      123. 
  437. Blank Walter                        66 Sarnen                      1:26.33,6     21.52,3   (821)  M30      124. 
  438. Zurbriggen Gregor, Saas Grund       69 LLC Hohsaas                 1:26.34,0     21.52,7   (775)  M30      125. 
  439. Tonietti Andrea                     66 I-Macugnaga                 1:26.34,3     21.53,0  (1877)  M30      126. 
  440. Bissig Hans                         52 Cham                        1:26.39,0     21.57,7   (796)  M50      72.  
  441. Rampinini Stefano                   64 Morbio Inferiore            1:26.39,7     21.58,4  (1369)  M40      167. 
  442. Bürki Samuel                        61 Heimberg                    1:26.42,4     22.01,1   (904)  M40      168. 
  443. Summermatter Daniel                 70 Randa                       1:26.45,6     22.04,3   (787)  M30      127. 
  444. Blatter Stefan                      58 Hünibach                    1:26.45,9     22.04,6   (819)  M40      169. 
  445. Brunner Walter                      50 Matten b. Interl            1:26.46,7     22.05,4   (420)  M50      73.  
  446. Gerber Ulrich, Naters               56 Eukanuba                    1:26.49,4     22.08,1   (979)  M40      170. 
  447. Christen Ernst                      54 Altdorf                     1:26.51,1     22.09,8   (313)  M50      74.  
  448. Däuber Thomas                       64 Wetzikon ZH                 1:26.51,4     22.10,1   (906)  M40      171. 
  449. Kälin Urs, Unteriberg               71 SC Euthal                   1:26.53,1     22.11,8  (1332)  M30      128. 
  450. Teufer Martin                       59 Pfäffikon                   1:26.54,7     22.13,4  (1414)  M40      172. 
  451. Rovina Peter, Niederwald            57 SC Grafschaft               1:26.58,8     22.17,5   (753)  M40      173. 
  452. Bachmann Christian                  70 Wettingen                   1:27.02,4     22.21,1   (870)  M30      129. 
  453. Grüring Stefan                      50 Freienstein                 1:27.04,4     22.23,1   (878)  M50      75.  
  454. Marti Charles                       45 Allenwinden                 1:27.04,6     22.23,3   (365)  M50      76.  
  455. Emch Fredi                          37 Bever                       1:27.06,3     22.25,0   (319)  M65      3.   
  456. Kalbfuss Nicolas, L'Etivaz          64 Rossinière                  1:27.06,9     22.25,6   (841)  M40      174. 
  457. Bächinger Werner, Massagno          50 SC Gotthard Andermatt       1:27.07,1     22.25,8  (1364)  M50      77.  
  458. Joss Reto                           71 Zollikofen                  1:27.07,3     22.26,0   (777)  M30      130. 
  459. Josi Thomas, Frutigen               72 SK Frutigen                 1:27.08,2     22.26,9   (881)  M30      131. 
  460. Sprecher Beat, Vättis               72 SC Vättis                   1:27.09,4     22.28,1   (343)  M30      132. 
  461. Scheerer Frank                      62 Zürich                      1:27.09,6     22.28,3   (757)  M40      175. 
  462. Trüssel Josef                       54 St. Gallen                  1:27.15,5     22.34,2   (928)  M50      78.  
  463. Messikommer Christian               78 Aathal-Seegräben            1:27.18,7     22.37,4   (746)  M20      67.  
  464. Suler Karel, Saland                 44 SC am Bachtel               1:27.21,8     22.40,5   (984)  M60      9.   
  465. Kreuzer Bruno, Glis                 60 Oberwald                    1:27.24,6     22.43,3   (916)  M40      176. 
  466. Holzer Alfred                       41 Kandersteg                  1:27.30,1     22.48,8   (424)  M60      10.  
  467. Ott Robert                          48 Räterschen                  1:27.35,3     22.54,0   (452)  M50      79.  
  468. Bernhard Peter                      66 Engelberg                   1:27.44,4     23.03,1  (1753)  M30      133. 
  468. Dayer Paul                          50 Sion                        1:27.44,4     23.03,1  (1854)  M50      80.  
  470. Eggimann André                      66 Schüpfen                    1:27.45,2     23.03,9   (723)  M30      134. 
  471. Lipparini Attilio Nicola, I-Milano  58 GSA Alpini Sesto            1:27.46,1     23.04,8   (743)  M40      177. 
  472. Brauchli Max                        42 Zurzach                     1:27.47,8     23.06,5   (417)  M60      11.  
  473. Seiz Michel, Sion                   49 Team H.Touring              1:27.48,8     23.07,5   (926)  M50      81.  
  474. Odermatt Walter, Sarnen             63 SC Schwendi - Langis        1:27.53,5     23.12,2  (1355)  M40      178. 
  475. Gerber Benno                        67 Blumenstein                 1:27.56,0     23.14,7   (728)  M30      135. 
  476. Frei Pascal, Wädenswil              74 SV Wädenswil                1:28.02,0     23.20,7  (1393)  M30      136. 
  477. Remy Joel                           83 Bellach                     1:28.03,3     23.22,0   (470)  M20      68.  
  478. Weber Guido, Altendorf              58 LG Lachen                   1:28.05,1     23.23,8  (1817)  M40      179. 
  479. Ilg Christoph                       64 Neuenhof                    1:28.06,9     23.25,6   (363)  M40      180. 
  480. Stengele Daniel                     51 Eggenwil                    1:28.10,3     23.29,0   (810)  M50      82.  
  481. Imoberdorf Emil, Ulrichen           50 Ulrichen                    1:28.19,4     23.38,1   (839)  M50      83.  
  482. Zimmermann Bernhard                 55 Waldegg                     1:28.20,1     23.38,8  (1853)  M40      181. 
  483. Zeiter Silvan                       74 Obergesteln                 1:28.27,0     23.45,7  (1345)  M30      137. 
  484. Bär Max, Hilterfingen               46 NSK Thun                    1:28.28,5     23.47,2   (794)  M50      84.  
  485. Imsand Martin, Ulrichen             59 SC Münster                  1:28.29,6     23.48,3   (782)  M40      182. 
  486. Kathriner Niklaus                   52 Osterfingen                 1:28.31,0     23.49,7   (914)  M50      85.  
  487. Mangold Gerhard, Schmitten FR       50 Aletsch-Skaiter             1:28.32,8     23.51,5   (917)  M50      86.  
  488. Cavegn Aluis                        59 Rueras                      1:28.37,5     23.56,2   (389)  M40      183. 
  489. Trachsel Heinz                      68 Gümmenen                    1:28.43,2     24.01,9  (1322)  M30      138. 
  490. Elsig Manfred                       70 Egg bei Zürich              1:28.45,5     24.04,2  (1271)  M30      139. 
  491. Tambini Roberto                     61 Gelterkinden                1:28.51,3     24.10,0  (1287)  M40      184. 
  492. Krebs Rudolf                        59 Aathal-Seegräben            1:28.51,6     24.10,3   (884)  M40      185. 
  493. Rusterholz Kay                      64 Bäch                        1:28.53,6     24.12,3  (1383)  M40      186. 
  493. Wyss Heinz                          60 Meiringen                   1:28.53,6     24.12,3   (933)  M40      186. 
  495. Klopfenstein Arnold                 54 Lenk im Simmental           1:28.56,6     24.15,3  (1333)  M50      87.  
  496. Brügger Thomas                      75 Thierachern                 1:28.57,8     24.16,5   (797)  M20      69.  
  497. Tschütscher René, FL-Vaduz          61 UWV                         1:29.00,5     24.19,2   (985)  M40      188. 
  498. Clausen Leo                         50 Visp                        1:29.00,7     24.19,4  (1269)  M50      88.  
  499. Christen Werner                     37 Küssnacht am Rigi           1:29.02,8     24.21,5   (965)  M65      4.   
  500. von Rotz Alois                      46 Sarnen                      1:29.02,9     24.21,6   (931)  M50      89.  
  501. Iseli Marcel                        54 Beatenberg                  1:29.05,1     24.23,8   (939)  M50      90.  
  502. Andenmatten Remo, Baltschieder      68 Eisten                      1:29.07,0     24.25,7   (419)  M30      140. 
  503. Imboden Christian                   52 Ringgenberg BE              1:29.09,2     24.27,9  (1330)  M50      91.  
  503. Kaderli Christian                   51 Oftringen                   1:29.09,2     24.27,9   (882)  M50      91.  
  505. Zehtner Eric                        62 Le Landeron                 1:29.10,9     24.29,6   (506)  M40      189. 
  506. Imboden Daniel, Ramsen              56 SV GWK                      1:29.13,0     24.31,7   (838)  M40      190. 
  507. Ogi Peter Sen.                      35 Frutigen                    1:29.13,9     24.32,6  (1190)  M65      5.   
  508. Eggenberger Sigmund                 47 Steinhausen                 1:29.18,9     24.37,6   (393)  M50      93.  
  509. Helfenstein Markus                  52 Einsiedeln                  1:29.19,6     24.38,3   (802)  M50      94.  
  510. Caderas Isidor                      58 Sagogn                      1:29.23,1     24.41,8   (718)  M40      191. 
  511. Lustenberger Andy                   66 Kriens                      1:29.25,4     24.44,1   (887)  M30      141. 
  512. Kiechler Erwin                      41 Naters                      1:29.26,1     24.44,8   (737)  M60      12.  
  513. Peter Rudolf                        50 Bargen BE                   1:29.28,9     24.47,6   (852)  M50      95.  
  514. Imhof Fredy                         71 Bettmeralp                  1:29.34,6     24.53,3   (911)  M30      142. 
  515. Pärli Fritz                         55 Schüpfen                    1:29.36,4     24.55,1   (750)  M40      192. 
  516. Imhasly Reinhard, Cham              58 Aletsch-Skaiter             1:29.38,8     24.57,5   (910)  M40      193. 
  517. Bacher Valentin                     40 Münster                     1:29.41,6     25.00,3   (793)  M60      13.  
  518. Vögeli Niklaus                      52 Würenlingen                 1:29.42,9     25.01,6   (789)  M50      96.  
  519. Wüthrich Hans                       64 Oberwangen b. Bern          1:29.45,1     25.03,8   (867)  M40      194. 
  520. Müller Jack                         51 Dielsdorf                   1:29.45,2     25.03,9  (1762)  M50      97.  
  521. Deubelbeiss Adrian                  76 Windisch                    1:29.47,2     25.05,9   (799)  M20      70.  
  522. Andermatt André                     69 Lungern                     1:29.48,4     25.07,1   (707)  M30      143. 
  523. Fischer Daniel                      76 Neuchâtel                   1:29.48,7     25.07,4   (876)  M20      71.  
  524. Brunner Daniel                      59 Aarberg                     1:29.49,6     25.08,3  (1399)  M40      195. 
  525. Schöpfer Markus                     57 Malters                     1:29.49,8     25.08,5   (959)  M40      196. 
  526. Zimmermann Kurt                     40 Interlaken                  1:29.50,4     25.09,1   (818)  M60      14.  
  527. Riesen Michael, Steffisburg         70 Belp                        1:29.51,0     25.09,7   (921)  M30      144. 
  528. Christen Markus, Egolzwil           74 KTV Luthern                 1:29.51,2     25.09,9   (495)  M30      145. 
  529. Walpen Paul                         59 Reckingen VS                1:29.54,6     25.13,3   (893)  M40      197. 
  530. Bolfing Leo, Rickenbach             40 Skiclub Schwyz              1:29.55,0     25.13,7   (823)  M60      15.  
  531. Zumthurm Toni                       61 Binn                        1:29.55,8     25.14,5   (896)  M40      198. 
  532. Barras Laurent                      54 Flanthey                    1:29.57,2     25.15,9   (937)  M50      98.  
  533. Collot Gilles                       57 La Tour-de-Peilz            1:29.57,5     25.16,2   (828)  M40      199. 
  534. Guisolan Yves                       56 Genthod                     1:29.59,1     25.17,8  (1381)  M40      200. 
  535. Winkler Daniel, Illnau              59 SC Alpina                   1:29.59,2     25.17,9   (476)  M40      201. 
  536. Kiser Max                           65 Kriens                      1:30.00,9     25.19,6   (843)  M30      146. 
  537. Dill Markus, Ostermundigen          64 SC Schönbühl                1:30.05,0     25.23,7  (1798)  M40      202. 
  538. Molle Torsten                       69 Langnau                     1:30.10,9     25.29,6   (784)  M30      147. 
  539. Weibel Ernst                        53 Beromünster                 1:30.11,9     25.30,6   (769)  M50      99.  
  540. Andereggen Christian                67 Obergesteln                 1:30.12,6     25.31,3   (790)  M30      148. 
  541. Rossi Tino, I-Varese                42 Sci Nordico Varese          1:30.14,7     25.33,4   (966)  M60      16.  
  542. Krähenbühl Thomas                   65 Neuhausen                   1:30.16,3     25.35,0   (739)  M30      149. 
  543. Remy Denis                          50 Bellach                     1:30.17,3     25.36,0   (854)  M50      100. 
  544. Mooser Alfred                       59 St. Niklaus VS              1:30.19,4     25.38,1   (747)  M40      203. 
  545. Welter Daniel, Zürich               85 Triathlon Club ZH           1:30.22,0     25.40,7   (932)  M20      72.  
  546. Bühler Urs                          56 Buttisholz                  1:30.22,3     25.41,0  (1174)  M40      204. 
  547. Simmen Franz-Xaver                  76 Realp                       1:30.22,4     25.41,1  (1162)  M20      73.  
  548. Deckardt Gundolf                    41 Oberrohrdorf                1:30.22,7     25.41,4   (721)  M60      17.  
  549. Rupp Markus                         62 Sigriswil                   1:30.25,4     25.44,1  (1845)  M40      205. 
  550. Lanz Hans-Peter                     51 Pieterlen                   1:30.26,0     25.44,7   (845)  M50      101. 
  551. Jacomet Vigeli                      70 Sedrun                      1:30.28,1     25.46,8  (1367)  M30      150. 
  552. Welter Martin                       45 Zürich                      1:30.28,6     25.47,3   (816)  M50      102. 
  553. Stern Reto, Därligen                68 SC Därligen                 1:30.30,2     25.48,9   (436)  M30      151. 
  554. Grünig Alfred                       48 Burgistein Dorf             1:30.32,4     25.51,1   (833)  M50      103. 
  555. Yersin Samuel                       42 Château-d'Oex               1:30.32,7     25.51,4  (1433)  M60      18.  
  556. Zysset Hans                         56 Uetendorf                   1:30.33,8     25.52,5   (869)  M40      206. 
  557. Hänni Karl                          70 Uttigen                     1:30.36,0     25.54,7   (908)  M30      152. 
  558. Scherrer Matthias, Bottmingen       52 OLG Bs                      1:30.38,4     25.57,1   (859)  M50      104. 
  559. Kathriner Bruno                     80 Thayngen                    1:30.39,4     25.58,1   (783)  M20      74.  
  560. Gerber Felix                        49 Wangen an der Aare          1:30.42,4     26.01,1   (907)  M50      105. 
  561. Imboden Michel                      74 Zermatt                     1:30.43,7     26.02,4  (1241)  M30      153. 
  562. Bernet Thomas, Unterägeri           71 Cham                        1:30.44,9     26.03,6   (712)  M30      154. 
  563. Wirthner Gerhard                    53 Glis                        1:30.49,1     26.07,8   (866)  M50      106. 
  564. Müller Kurt, Ruswil                 67 Skiclub Alpina Roswil       1:30.50,5     26.09,2   (748)  M30      155. 
  565. Krummenacher Franz, Hinwil          67 IC TPC Greifensee           1:30.54,4     26.13,1  (1244)  M30      156. 
  566. Schmutz Martin, Thürnen             55 OLV Baselland               1:31.01,0     26.19,7   (860)  M40      207. 
  567. Ochsner Edi, Vordemwald             49 SC Rothrist                 1:31.04,2     26.22,9   (809)  M50      107. 
  568. Condrau Valentin                    66 Innertkirchen               1:31.06,2     26.24,9   (905)  M30      157. 
  569. Curtaz Carlo, I-Gressan             57 Gran Paradiso               1:31.06,8     26.25,5  (1427)  M40      208. 
  570. Erni Marius                         82 Walchwil                    1:31.08,1     26.26,8  (1329)  M20      75.  
  571. Müller Othmar                       53 Walchwil                    1:31.08,9     26.27,6   (749)  M50      108. 
  572. Bhend Stefan                        65 Kallnach                    1:31.10,3     26.29,0  (1101)  M30      158. 
  573. Haggenmacher Leandro, Vogorno       82 SC Verzasca                 1:31.10,4     26.29,1   (935)  M20      76.  
  574. Krebs Torsten                       60 Zürich                      1:31.10,8     26.29,5  (1220)  M40      209. 
  575. Walker Emil                         60 Naters                      1:31.10,9     26.29,6   (864)  M40      210. 
  576. Huber Bruno, Bazenheid              65 Swiss-Ski-Team              1:31.11,2     26.29,9   (836)  M30      159. 
  577. Siegenthaler Hans-Rudolf            63 Schangnau                   1:31.11,8     26.30,5  (1252)  M40      211. 
  578. Burgener Alois                      40 Ried-Brig                   1:31.13,6     26.32,3   (825)  M60      19.  
  579. Allet Hermann, Leukerbad            44 L.C. Studen SZ              1:31.13,9     26.32,6  (1257)  M60      20.  
  580. Vogel Fred                          33 Glarus                      1:31.15,0     26.33,7   (763)  M70      1.   
  581. Meier Emil                          33 Ebnat-Kappel                1:31.17,8     26.36,5   (918)  M70      2.   
  582. Bertschmann Michael                 64 Küsnacht                    1:31.19,4     26.38,1  (1352)  M40      212. 
  583. Commes Hajo                         42 Walchwil                    1:31.22,1     26.40,8  (1270)  M60      21.  
  584. Hagen Rolf                          70 Gluringen/VS                1:31.30,8     26.49,5   (801)  M30      160. 
  585. Imwinkelried Jean-Claude, Obergeste 70 SC Obergoms                 1:31.32,2     26.50,9   (734)  M30      161. 
  586. Schwab Hansueli, Stans              51 SC Büren-Oberdorf           1:31.32,6     26.51,3   (948)  M50      109. 
  587. Trapletti Mario, Naters             40 SC Obergoms                 1:31.35,6     26.54,3   (814)  M60      22.  
  588. Peter Josef, Glis                   48 TSV Bitsch                  1:31.36,6     26.55,3   (920)  M50      110. 
  589. Brügger Bruno                       46 Lostorf                     1:31.38,7     26.57,4  (1326)  M50      111. 
  590. Glesti John                         53 Zürich                      1:31.39,8     26.58,5  (1120)  M50      112. 
  591. Bättig Ruedi                        51 Kerns                       1:31.40,2     26.58,9   (820)  M50      113. 
  592. Tischhauser Hans                    58 Luzern                      1:31.41,3     27.00,0  (1264)  M40      213. 
  593. Cartoni Romain                      78 Croix-de-rozon              1:31.46,5     27.05,2  (1354)  M20      77.  
  594. Mani Walter, Horboden               42 SC Horben                   1:31.49,0     27.07,7   (849)  M60      23.  
  595. Wyssen Samuel                       70 Frutigen                    1:31.49,2     27.07,9   (773)  M30      162. 
  596. Fuchs Hans, Brienz                  50 SC Hofstetten               1:31.53,4     27.12,1   (954)  M50      114. 
  597. Wallimann Roland, Alpnach           72 SC-Alpnach                  1:31.56,3     27.15,0  (1402)  M30      163. 
  598. Keiser Jost                         54 Emmetten                    1:31.56,8     27.15,5  (1374)  M50      115. 
  599. Schmid Christoph                    57 Chur                        1:31.58,5     27.17,2  (1425)  M40      214. 
  600. Heim Heinz, Meiringen               50 NSC Oberhasli               1:31.59,0     27.17,7   (731)  M50      116. 
  601. Haldemann Thomas                    57 Staufen                     1:32.01,3     27.20,0   (730)  M40      215. 
  602. Spring Edi                          76 Zürich                      1:32.02,4     27.21,1  (1253)  M20      78.  
  603. Züllig Hannes, Zug                  52 LKZ                         1:32.04,8     27.23,5   (479)  M50      117. 
  604. Abgottspon Peter                    74 Zermatt                     1:32.07,1     27.25,8   (703)  M30      164. 
  605. Spiess Jürg, Steinhausen            44 TC Zug                      1:32.09,6     27.28,3  (1413)  M60      24.  
  606. Büeler René                         56 Baldingen                   1:32.12,2     27.30,9  (1302)  M40      216. 
  607. Girschweiler Jürg                   63 Stäfa                       1:32.13,3     27.32,0  (1400)  M40      217. 
  608. Meier Hansjörg                      62 Merligen                    1:32.14,0     27.32,7  (1852)  M40      218. 
  609. Widmer Markus                       60 Lützelflüh-Goldb            1:32.14,5     27.33,2   (894)  M40      219. 
  610. Bermann André                       71 Wollerau                    1:32.14,7     27.33,4  (1379)  M30      165. 
  611. Summermatter Philipp                67 Interlaken                  1:32.15,5     27.34,2   (811)  M30      166. 
  612. Zurbruegg Rudolf                    43 Adelboden                   1:32.16,3     27.35,0   (970)  M60      25.  
  613. Jost Reinhard                       68 Ulrichen                    1:32.16,4     27.35,1  (1373)  M30      167. 
  614. Rüdlinger Max                       46 Haldenstein                 1:32.17,0     27.35,7   (983)  M50      118. 
  615. Kämpf Theo, Frutigen                49 SC Frutigen                 1:32.18,1     27.36,8  (1277)  M50      119. 
  616. Minnig Adrian                       78 Ostermundigen               1:32.18,9     27.37,6   (888)  M20      79.  
  617. Keller Fritz                        66 Thun                        1:32.21,1     27.39,8   (805)  M30      168. 
  618. Kocsis Antonio                      58 Bellinzona                  1:32.22,4     27.41,1   (738)  M40      220. 
  619. Vonniederhaeusern Ernst, Frutigen   59 Frutigen                    1:32.22,5     27.41,2  (1386)  M40      221. 
  620. Gerber Hans-Ulrich                  58 Heimberg                    1:32.25,1     27.43,8   (800)  M40      222. 
  621. Schaub Andreas                      65 Zollikerberg                1:32.28,7     27.47,4   (856)  M30      169. 
  622. Schmidt Karl                        53 Zufikon                     1:32.29,7     27.48,4   (759)  M50      120. 
  623. Ritz Daniel                         74 Niederwald                  1:32.30,0     27.48,7   (890)  M30      170. 
  624. Charriere Bernard                   49 St-Martin FR                1:32.31,0     27.49,7   (720)  M50      121. 
  625. Schmidt Daniel                      82 Zufikon                     1:32.33,8     27.52,5   (758)  M20      80.  
  626. Reiter Benny                        61 Nidau                       1:32.36,5     27.55,2  (1763)  M40      223. 
  627. Gisler Urs                          67 Schattdorf                  1:32.37,4     27.56,1  (1380)  M30      171. 
  628. Tettamanti Roberto, Medeglia        65 Scom Mendrisio              1:32.39,6     27.58,3   (812)  M30      172. 
  629. Andenmatten Reinhard                68 Eisten                      1:32.43,8     28.02,5  (1349)  M30      173. 
  630. Burri Matthias                      65 Luzern                      1:32.43,9     28.02,6  (1841)  M30      174. 
  631. Liu Richard R.                      51 Basel                       1:32.44,6     28.03,3   (886)  M50      122. 
  632. Omlin Bruno, Seewen                 49 SC Ibach                    1:32.46,6     28.05,3  (1259)  M50      123. 
  633. Amherd Ewald                        72 Gamsen                      1:32.47,8     28.06,5   (705)  M30      175. 
  634. Danioth Franz, Andermatt            48 MR Andermatt                1:32.48,5     28.07,2   (829)  M50      124. 
  635. Rösti Toni                          59 Kandersteg                  1:32.49,1     28.07,8  (1396)  M40      224. 
  636. Weissen Urs, Naters                 55 Naters                      1:32.49,7     28.08,4  (1289)  M40      225. 
  637. Roder Beat                          63 Ruppoldsried                1:32.52,0     28.10,7  (1156)  M40      226. 
  638. Rufener Hans-Peter, Blumenstein     56 www.metallbau-rufener.ch    1:33.00,8     28.19,5   (455)  M40      227. 
  639. Abgottspon Medard                   42 Visp                        1:33.05,6     28.24,3   (701)  M60      26.  
  640. Furrer Hans, Münster                53 Münster                     1:33.06,5     28.25,2   (726)  M50      125. 
  641. Podzorski Franz                     49 Staufen                     1:33.07,8     28.26,5   (853)  M50      126. 
  642. Bader Heinrich, Regensberg          48 SC Unterstrass              1:33.08,1     28.26,8  (1434)  M50      127. 
  643. Huser Marin, Liestal                58 Wettingen                   1:33.09,8     28.28,5   (909)  M40      228. 
  644. Beyeler Urs, Basel                  77 SC Rottenblitz              1:33.10,9     28.29,6  (1403)  M20      81.  
  645. Fuchs Fritz                         43 Hofstetten                  1:33.15,6     28.34,3   (944)  M60      27.  
  646. Schafknecht Hansueli                56 Bürglen                     1:33.16,9     28.35,6   (755)  M40      229. 
  647. Pellegri Mauro                      62 Prato (Leventina)           1:33.26,9     28.45,6  (1318)  M40      230. 
  648. Becker Martin, Greifensee           74 SC Rottenblitz              1:33.27,1     28.45,8  (1351)  M30      176. 
  649. Christen Robert                     55 Dällikon                    1:33.35,7     28.54,4  (1108)  M40      231. 
  650. Kalbermatten Anton, Sion            42 SC Blatten                  1:33.36,0     28.54,7   (883)  M60      28.  
  651. Brügger Beat                        80 Thun                        1:33.38,6     28.57,3   (824)  M20      82.  
  652. Stähli Peter                        52 Schachen LU                 1:33.39,9     28.58,6  (1347)  M50      128. 
  653. Glauser Jürgen, Ittigen             46 ST Bern                     1:33.41,3     29.00,0   (877)  M50      129. 
  654. Bösch Jürg                          42 Schlieren                   1:33.46,4     29.05,1  (1840)  M60      29.  
  655. Milliery Luca, I-Arvier             60 SC Corrado Gex              1:33.49,2     29.07,9  (1428)  M40      232. 
  656. Tscherry Tony                       48 Brig                        1:33.50,3     29.09,0  (1166)  M50      130. 
  657. Tschanz Alfred                      57 Sigriswil                   1:33.50,5     29.09,2   (929)  M40      233. 
  658. Kohler Peter                        65 Frauenfeld                  1:33.52,7     29.11,4  (1135)  M30      177. 
  659. Birrer Willy, Ballwil               45 Luthern                     1:33.54,0     29.12,7  (1227)  M50      131. 
  660. Birrer Simon, Dallenwil             87 Club Dallenwil              1:33.56,2     29.14,9  (1829)  M20      83.  
  661. Bochud  Hubert                      47 Capolago                    1:34.04,8     29.23,5  (1865)  M50      132. 
  662. Bider Dieter                        58 Sissach                     1:34.06,4     29.25,1  (1255)  M40      234. 
  663. Anthamatten Roland                  57 Saas Grund                  1:34.06,7     29.25,4   (791)  M40      235. 
  664. Grossmann Balthasar                 54 Zürich                      1:34.08,3     29.27,0  (1238)  M50      133. 
  665. Grossen Samuel, Aeschi b. Spiez     72 TV Aeschi                   1:34.09,0     29.27,7   (946)  M30      178. 
  666. Bortis Dominik, Fiesch              80 Aletsch-Skaiter             1:34.09,9     29.28,6  (1184)  M20      84.  
  667. Furrer Stefan                       52 Andermatt                   1:34.11,9     29.30,6  (1834)  M50      134. 
  668. Lang Klaus                          44 Emmenbrücke                 1:34.13,0     29.31,7   (844)  M60      30.  
  669. Heim Karl                           59 Oberwil i. S.               1:34.14,7     29.33,4   (879)  M40      236. 
  670. Rey Géo                             48 Sierre                      1:34.16,3     29.35,0  (1191)  M50      135. 
  671. Stöckli Peter                       44 Ruswil                      1:34.17,6     29.36,3   (861)  M60      31.  
  672. Fischer Martin                      53 Herzogenbuchsee             1:34.19,6     29.38,3   (725)  M50      136. 
  673. Dierichsweiler Norbert              57 Bettmeralp                  1:34.20,2     29.38,9  (1303)  M40      237. 
  674. Strähle Fritz                       58 Affoltern am Albis          1:34.20,6     29.39,3   (345)  M40      238. 
  675. Schaerer Georges, Friedlisberg      37 XTRA-BADEN                  1:34.22,6     29.41,3  (1260)  M65      6.   
  676. Casoni Claudio                      82 Bellikon                    1:34.29,0     29.47,7   (359)  M20      85.  
  677. Schwery Siegfried                   40 Stallikon                   1:34.32,5     29.51,2  (1216)  M60      32.  
  678. Schuler Toni                        55 Schwyz                      1:34.35,3     29.54,0   (760)  M40      239. 
  679. Niemi Juha                          80 Lostorf                     1:34.37,0     29.55,7  (1339)  M20      86.  
  680. Enzler Markus                       72 Busswil b. Büren            1:34.37,8     29.56,5  (1272)  M30      179. 
  681. Hagi Kurt                           38 Niederwangen BE             1:34.38,3     29.57,0  (1780)  M65      7.   
  682. Imoberdorf Basil, Ulrichen          51 Ulrichen                    1:34.39,8     29.58,5   (912)  M50      137. 
  683. Spring Ernst                        46 Schangnau                   1:34.43,5     30.02,2  (1286)  M50      138. 
  684. Bill Rolf, Gümligen                 39 LG Dentenberg               1:34.45,8     30.04,5   (980)  M65      8.   
  685. Bader Ulrich, Otelfingen            74 LLCA Altstetten             1:34.48,4     30.07,1   (709)  M30      180. 
  686. Widrig Linus                        57 Rodels                      1:34.49,7     30.08,4  (1813)  M40      240. 
  687. Birbaum Alfons                      54 Baar                        1:34.50,9     30.09,6  (1774)  M50      139. 
  688. Ulrich Peter                        48 Sigigen                     1:34.51,2     30.09,9  (1218)  M50      140. 
  689. Meier Rudolf                        55 Oberlunkhofen               1:34.52,9     30.11,6  (1189)  M40      241. 
  690. Jaquillard André                    59 Château-d'Oex               1:34.59,0     30.17,7  (1242)  M40      242. 
  691. Portmann Werner, Büren NW           51 SCBO                        1:35.00,7     30.19,4  (1152)  M50      141. 
  692. Ferini Gérard                       49 Lausanne                    1:35.03,0     30.21,7  (1201)  M50      142. 
  692. Piccot Michel                       47 Marly                       1:35.03,0     30.21,7   (889)  M50      142. 
  694. Rieser Josef, Therwil               44 ssc riehen                  1:35.03,9     30.22,6   (922)  M60      33.  
  695. Bitterlin Walter                    49 Breitenbach                 1:35.10,5     30.29,2  (1359)  M50      144. 
  696. Frei Marcel                         41 Gampel                      1:35.11,6     30.30,3  (1118)  M60      34.  
  697. Schranz Wilhelm                     52 Adelboden                   1:35.14,5     30.33,2  (1251)  M50      145. 
  698. Millius Klaus                       51 Visp                        1:35.15,1     30.33,8  (1141)  M50      146. 
  699. Sartore Valerio, I-Varzo            43 G.S. Trasquera              1:35.17,1     30.35,8   (958)  M60      35.  
  700. Betschart Rolf, Baar                64 tri team zugerland          1:35.25,8     30.44,5  (1300)  M40      243. 
  701. Gottstein Daniel                    64 Frick                       1:35.33,4     30.52,1  (1365)  M40      244. 
  702. Bernegger Roman                     58 Münster VS                  1:35.37,6     30.56,3  (1870)  M40      245. 
  703. Wildi-Frey Jürg                     51 Menziken                    1:35.37,8     30.56,5  (1168)  M50      147. 
  704. Keurntjes Peter, NL-Loosdrecht      63 HLV                         1:35.42,3     31.01,0  (1419)  M40      246. 
  705. Knöpfel Guido                       65 Fällanden                   1:35.44,9     31.03,6  (1207)  M30      181. 
  706. Bürgler Alfred, Ibach               29 SC Schwyz                   1:35.46,3     31.05,0   (798)  M70      3.   
  707. Nater Markus                        52 Seon                        1:35.46,6     31.05,3  (1211)  M50      148. 
  708. Tresch Christian                    58 Bristen                     1:35.51,1     31.09,8   (863)  M40      247. 
  709. Vgonati Claudio                     76 I-Pisano Novarese           1:35.51,9     31.10,6  (1883)  M20      87.  
  710. Gilli Christian                     36 Splügen                     1:35.53,5     31.12,2   (729)  M65      9.   
  711. Hospenthal Bruno, Beckenried        55 SC Beckenried               1:36.01,8     31.20,5  (1879)  M40      248. 
  712. Masoni Mirko                        73 I-Invorio                   1:36.05,4     31.24,1  (1281)  M30      182. 
  713. Meyer Franz                         53 Oberengstringen             1:36.06,9     31.25,6  (1389)  M50      149. 
  714. Eberle Erwin                        53 Aadorf                      1:36.09,9     31.28,6  (1110)  M50      150. 
  715. Mooser Alban                        53 Naters                      1:36.13,6     31.32,3   (968)  M50      151. 
  716. Felder Fritz, Lausen                46 SC Flühli                   1:36.13,8     31.32,5  (1273)  M50      152. 
  717. Dietrich Walter                     50 Därligen                    1:36.14,8     31.33,5  (1200)  M50      153. 
  718. Rittiner Rene                       62 Ried-Brig                   1:36.18,1     31.36,8  (1154)  M40      249. 
  719. Oberer Alphons                      56 Steinhausen                 1:36.21,5     31.40,2  (1212)  M40      250. 
  720. Mülhaupt Urs                        48 Münchenbuchsee              1:36.25,2     31.43,9  (1282)  M50      154. 
  721. Mermod Jean-Luc, Cully              53 Footing Club Lausanee       1:36.27,2     31.45,9  (1314)  M50      155. 
  722. Schmocker Andreas, Wädenswil        68 Swisscom Atomic Team        1:36.34,5     31.53,2  (1193)  M30      183. 
  723. Lanz Stefan                         78 Frutigen                    1:36.35,4     31.54,1  (1278)  M20      88.  
  724. Schläppi Karl                       53 Guttannen                   1:36.37,6     31.56,3  (1319)  M50      156. 
  725. Zenklusen Leopold                   40 Simplon Dorf                1:36.40,9     31.59,6  (1291)  M60      36.  
  726. Müller Norbert                      75 Boswil                      1:36.45,0     32.03,7  (1337)  M20      89.  
  727. Rohrer Klaus                        50 Meggen                      1:36.46,4     32.05,1  (1284)  M50      157. 
  728. Imoberdorf Michael, Münster VS      84 SC Obergoms                 1:36.46,6     32.05,3   (459)  M20      90.  
  729. Lienhart Thomas, Bottmingen         81 Old Boys Basel              1:36.46,7     32.05,4  (1279)  M20      91.  
  730. Krummenacher Pius                   61 Entlebuch                   1:36.47,7     32.06,4  (1804)  M40      251. 
  731. Schweighauser Frederik              71 Fällanden                   1:36.58,6     32.17,3  (1215)  M30      184. 
  732. Augsburger Beat                     71 Ins                         1:37.02,7     32.21,4   (873)  M30      185. 
  733. Hagnauer Andi                       68 Seegräben                   1:37.04,0     32.22,7   (781)  M30      186. 
  734. Imhof Beat, Lax                     49 Aletsch-Skaiter             1:37.05,8     32.24,5  (1127)  M50      158. 
  735. Monnier Marcel                      54 Schliern b. Köniz           1:37.07,0     32.25,7   (808)  M50      159. 
  736. Heuberger Robert                    45 Bauma                       1:37.12,0     32.30,7   (835)  M50      160. 
  737. Anderhub Beat                       44 Meggen                      1:37.12,3     32.31,0   (977)  M60      37.  
  738. Rey Marc-André, Montana-Vermala     50 Montanin                    1:37.18,8     32.37,5  (1183)  M50      161. 
  739. Gatti Mauro                         62 Olivone                     1:37.26,8     32.45,5  (1274)  M40      252. 
  740. Carlen Thomas                       71 Mülligen                    1:37.27,4     32.46,1  (1327)  M30      187. 
  741. Imhof Theo                          62 Naters                      1:37.33,1     32.51,8  (1129)  M40      253. 
  742. Chastonay Markus, Oberdorf SO       66 FC Grafschaft               1:37.36,5     32.55,2  (1107)  M30      188. 
  743. Böninger Heiner                     62 Obersteckholz               1:37.40,1     32.58,8  (1104)  M40      254. 
  744. Schmid Amadeus                      69 Fieschertal                 1:37.59,0     33.17,7  (1422)  M30      189. 
  745. von Arx Tony                        50 Wikon                       1:38.01,0     33.19,7   (764)  M50      162. 
  746. Hutter Erasmus                      45 Brig                        1:38.02,7     33.21,4   (947)  M50      163. 
  747. Eggel Paul-Moritz                   51 Brig-Glis                   1:38.05,4     33.24,1   (942)  M50      164. 
  748. Melliger Adrian                     72 Zürich                      1:38.07,4     33.26,1   (900)  M30      190. 
  749. Schelbert Marcel                    76 Horgen                      1:38.07,8     33.26,5   (899)  M20      92.  
  750. Hagenbuch Thomas                    55 Oberlunkhofen               1:38.09,3     33.28,0  (1779)  M40      255. 
  751. Wäfler Alfred                       43 Adelboden                   1:38.12,9     33.31,6   (766)  M60      38.  
  752. Arnold Sepp                         56 Simplon-Dorf                1:38.18,2     33.36,9  (1298)  M40      256. 
  753. Wirnsberger Peter                   58 D-Inzell                    1:38.19,9     33.38,6  (1398)  M40      257. 
  754. Hauser Stefan, Huentwangen          75 TV Hüntwangen               1:38.32,1     33.50,8  (1885)  M20      93.  
  755. Defila Guido                        39 Chur                        1:38.33,0     33.51,7  (1229)  M65      10.  
  755. Hitz Markus, Gränichen              64 OLK Argus                   1:38.33,0     33.51,7  (1803)  M40      258. 
  757. Bortis Thomas, Fieschertal          65 Aletsch-Skaiter             1:38.38,8     33.57,5  (1387)  M30      191. 
  758. Kreuzer Othmar                      59 Bitsch                      1:38.40,2     33.58,9   (740)  M40      259. 
  759. Epiney Alain, Fully                 56 trotteurs                   1:38.40,3     33.59,0  (1755)  M40      260. 
  760. Burgener Ulrich, Fiesch             76 Aletsch-Skaiter             1:38.47,9     34.06,6  (1405)  M20      94.  
  761. Carlen Christian                    69 Gluringen                   1:38.48,9     34.07,6  (1228)  M30      192. 
  762. Andenmatten Christoph, Steffisburg  66 Steffisburg                 1:38.52,5     34.11,2  (1363)  M30      193. 
  763. Huber Ruedi                         57 Altdorf                     1:38.53,6     34.12,3  (1407)  M40      261. 
  764. Lagger Bernhard, Obergesteln        54 SC Obergesteln              1:38.54,2     34.12,9  (1312)  M50      165. 
  765. Bortis Hans, Fiesch                 73 Aletsch-Skaiter             1:38.55,0     34.13,7  (1404)  M30      194. 
  766. Garbely Georg                       42 Glis                        1:38.57,0     34.15,7  (1235)  M60      39.  
  767. Walpen René                         66 Hergiswil                   1:38.57,4     34.16,1  (1838)  M30      195. 
  768. Friedli Adi                         47 Oberwald                    1:38.57,7     34.16,4  (1119)  M50      166. 
  769. Eberle Walter, Littau               40 MTV Littau                  1:39.00,8     34.19,5  (1304)  M60      40.  
  770. Caldognetto Alfieri                 51 Sierre                      1:39.01,0     34.19,7  (1268)  M50      167. 
  771. Joller Walter                       40 Birr                        1:39.03,5     34.22,2   (804)  M60      41.  
  772. Arnold Franz                        55 Spiez                       1:39.07,4     34.26,1  (1297)  M40      262. 
  773. Dassie Giuseppe, Rodi-Fiesso        36 SC Rodi Fiesso              1:39.10,0     34.28,7  (1360)  M65      11.  
  774. Anselmi Luigi, I-Briga/Novara       39 SCI Club Gozzano            1:39.11,9     34.30,6  (1430)  M65      12.  
  775. Graf Claude                         56 Münsingen                   1:39.15,8     34.34,5   (467)  M40      263. 
  776. Chuck Roderick                      42 Brig-Glis                   1:39.16,0     34.34,7  (1109)  M60      42.  
  777. Lindner Willi                       47 Riedholz                    1:39.24,6     34.43,3  (1140)  M50      168. 
  778. Guidotti Pier Giorgio               52 Sementina                   1:39.27,3     34.46,0  (1306)  M50      169. 
  779. Planzer Beat                        56 Schattdorf                  1:39.30,2     34.48,9  (1151)  M40      264. 
  780. Summermatter Otto                   44 Wallisellen                 1:39.32,2     34.50,9   (892)  M60      43.  
  781. Gutzwiller Thomas, Winterthur       57 OLG Welsikon                1:39.35,7     34.54,4  (1123)  M40      265. 
  782. Andenmatten Urban                   62 Eisten                      1:39.39,3     34.58,0  (1702)  M40      266. 
  783. Muzzarini Ennio                     49 I-Verbania                  1:39.48,0     35.06,7  (1878)  M50      170. 
  784. Imwinkelried Peter                  73 Ulrichen                    1:39.54,6     35.13,3   (779)  M30      196. 
  785. Niemi Markku                        53 Lostorf                     1:39.56,1     35.14,8  (1317)  M50      171. 
  786. Righetti Markus                     67 Steffisburg                 1:39.57,5     35.16,2  (1370)  M30      197. 
  787. Saxer Andreas                       69 Brügg                       1:40.00,5     35.19,2  (1158)  M30      198. 
  788. Neu Urs                             63 Bern                        1:40.03,6     35.22,3  (1144)  M40      267. 
  789. Frey Heinrich, Riedtwil             48 Ski-Riege Zurzach           1:40.06,4     35.25,1  (1421)  M50      172. 
  790. Frei Kurt                           51 Rothenburg                  1:40.07,9     35.26,6  (1117)  M50      173. 
  791. Ziltener Andreas                    57 Splügen                     1:40.19,5     35.38,2  (1254)  M40      268. 
  792. Müller Michael                      60 Bern                        1:40.19,8     35.38,5  (1805)  M40      269. 
  793. Vogt Paul, Glarus                   37 SC Riehen                   1:40.22,9     35.41,6   (972)  M65      13.  
  794. Tinschert Andreas                   64 Brig                        1:40.23,9     35.42,6  (1437)  M40      270. 
  795. Küng Otti, Alpnach Dorf             59 Veloteam Alpnach            1:40.28,2     35.46,9  (1397)  M40      271. 
  796. Depauw Jan Filip                    69 Termen                      1:40.29,4     35.48,1  (1833)  M30      199. 
  797. Hunn Heinz                          48 Birr-Lupfig                 1:40.33,3     35.52,0  (1126)  M50      174. 
  798. Imhof Paul, Lax                     46 Aletsch-Skaiter             1:40.33,6     35.52,3  (1128)  M50      175. 
  799. Imahorn Patrick, Visperterminen     59 Visp                        1:40.35,1     35.53,8  (1205)  M40      272. 
  800. Biner Egon, Zermatt                 33 SC Zermatt                  1:40.35,4     35.54,1   (714)  M70      4.   
  801. Chastonay Paul, Grafschaft          74 SC Obergoms                 1:40.35,9     35.54,6  (1199)  M30      200. 
  802. von Allmen Heinz                    51 Erlenbach ZH                1:40.37,9     35.56,6  (1732)  M50      176. 
  803. Fankhauser Johannes                 52 Allschwil                   1:40.43,0     36.01,7   (724)  M50      177. 
  804. Ravida Sandro                       57 Buchs SG                    1:40.44,5     36.03,2  (1744)  M40      273. 
  805. Ottiger Godi                        47 Eigenthal                   1:40.47,7     36.06,4  (1378)  M50      178. 
  806. Ehrlich Jiri                        48 Muri                        1:40.53,3     36.12,0  (1185)  M50      179. 
  807. Lagger Werner                       55 Münster VS                  1:40.53,9     36.12,6  (1246)  M40      274. 
  808. Buerge Jakob                        37 Ebnat-Kappel                1:40.56,4     36.15,1  (1411)  M65      14.  
  809. Egger Ruedi                         64 Kerns                       1:40.58,1     36.16,8  (1111)  M40      275. 
  810. Schaltegger Edwin                   42 Wohlen b. Bern              1:40.59,0     36.17,7  (1362)  M60      44.  
  811. Roth Urs                            50 Kerzers                     1:40.59,7     36.18,4  (1157)  M50      180. 
  812. Joller René, Hochdorf               64 HaRi Hochdorf               1:41.01,3     36.20,0  (1133)  M40      276. 
  813. Bumann Damian                       60 Saas Fee                    1:41.01,4     36.20,1  (1197)  M40      277. 
  814. Ernst Werner, Augst                 53 SSC Riehen                  1:41.03,9     36.22,6  (1830)  M50      181. 
  815. Trevisan Emilio                     66 I-Gozzano                   1:41.06,3     36.25,0  (1288)  M30      201. 
  816. Spiegelberg Rico                    72 Stans                       1:41.09,5     36.28,2  (1350)  M30      202. 
  817. Werlen Christoph                    72 Ferden                      1:41.17,5     36.36,2  (1219)  M30      203. 
  818. Kopp Peter                          56 Schwarzhäusern              1:41.27,3     36.46,0  (1208)  M40      278. 
  819. Knöpfel Daniel                      62 Zollikerberg                1:41.29,1     36.47,8  (1188)  M40      279. 
  820. Bratschi Hans-Peter                 60 Zürich                      1:41.32,1     36.50,8  (1172)  M40      280. 
  821. Lagger Elmar                        57 Obergesteln                 1:41.43,8     37.02,5  (1245)  M40      281. 
  822. Werlen Helmut                       69 Geschinen                   1:41.47,1     37.05,8  (1290)  M30      204. 
  823. Meier Bruno                         41 Oberehrendingen             1:41.49,3     37.08,0  (1361)  M60      45.  
  824. Künzi Gilgian                       38 Langnau i. E.               1:41.50,2     37.08,9  (1137)  M65      15.  
  825. Klöti Emil                          42 Obfelden                    1:41.52,5     37.11,2  (1310)  M60      46.  
  826. Bucher Eric, La Conversion          39 Footing Club Lausanne       1:41.58,1     37.16,8  (1267)  M65      16.  
  827. Zuber Andreas                       58 Muri b. Bern                1:41.59,9     37.18,6  (1194)  M40      282. 
  828. Thür Hanspeter                      49 Aarau                       1:42.02,7     37.21,4  (1164)  M50      182. 
  829. Carlen Robert, Gluringen            50 SC Obergoms                 1:42.03,5     37.22,2   (826)  M50      183. 
  830. Knecht Bernhard                     46 Windisch                    1:42.04,8     37.23,5  (1243)  M50      184. 
  831. Büdenbender Toni, D-Netphen         40 TV Eckmannshausen           1:42.06,7     37.25,4  (1392)  M60      47.  
  832. Müller Heinz                        47 Horgen                      1:42.07,9     37.26,6  (1143)  M50      185. 
  833. Frei Werner, Auenstein              53 SC Auenstein                1:42.09,2     37.27,9   (989)  M50      186. 
  834. Bissig Max                          50 Zürich                      1:42.12,1     37.30,8  (1358)  M50      187. 
  834. Imwinkelried Hans                   50 Naters                      1:42.12,1     37.30,8  (1187)  M50      187. 
  836. Imfeld Klaus                        72 Ulrichen                    1:42.14,8     37.33,5  (1331)  M30      205. 
  837. Lutz Peter                          53 Bern                        1:42.15,0     37.33,7  (1820)  M50      189. 
  838. Brumana Dario                       63 Vernate                     1:42.20,2     37.38,9  (1754)  M40      283. 
  839. Jentsch Jakob                       60 Niederwald                  1:42.21,4     37.40,1   (840)  M40      284. 
  840. Kunz Peter, Sursee                  75 LLV Flüss                   1:42.25,0     37.43,7  (1394)  M20      95.  
  841. Betschart Walter                    47 Vitznau                     1:42.26,5     37.45,2  (1226)  M50      190. 
  842. Gsponer Paul                        55 Baltschieder                1:42.33,5     37.52,2  (1239)  M40      285. 
  843. Egger Christian                     46 Kandersteg                  1:42.41,8     38.00,5   (830)  M50      191. 
  844. Zermatten Andre                     58 Uvrier                      1:42.43,4     38.02,1  (1429)  M40      286. 
  845. Lais Peter, Rupperswil              60 OLG Suhr                    1:42.44,3     38.03,0  (1759)  M40      287. 
  846. Bürgi Ueli                          51 Stäfa                       1:42.52,4     38.11,1  (1106)  M50      192. 
  847. Mathier Alwin                       54 Salgesch                    1:42.58,0     38.16,7  (1313)  M50      193. 
  848. Marty Hans                          53 Schönenberg ZH              1:43.01,1     38.19,8  (1388)  M50      194. 
  849. Künzli Franz                        63 Rothenburg                  1:43.01,4     38.20,1   (358)  M40      288. 
  850. Briker Martin                       42 Monthey                     1:43.01,5     38.20,2  (1105)  M60      48.  
  851. Bigler Hanspeter                    71 Bern                        1:43.06,1     38.24,8  (1353)  M30      206. 
  852. Manzoni Christian                   68 Rickenbach SZ               1:43.12,6     38.31,3  (1761)  M30      207. 
  853. Perren Marcel                       67 Brig                        1:43.14,3     38.33,0  (1148)  M30      208. 
  854. Dorsaz Philippe, Fully              61 Val Ferret                  1:43.16,1     38.34,8  (1426)  M40      289. 
  855. Vögtli Pius                         37 Dornach                     1:43.28,2     38.46,9  (1731)  M65      17.  
  856. Graf Walter                         49 Gattikon                    1:43.36,1     38.54,8  (1203)  M50      195. 
  857. Frankfurt Armin, D-Netphen          49 TV Eckmannshausen           1:43.37,8     38.56,5  (1234)  M50      196. 
  858. Paltenghi Fausto, Caslano           61 Winterthur Massagno         1:43.38,9     38.57,6  (1340)  M40      290. 
  859. Schnidrig Roland                    57 Grächen                     1:43.41,3     39.00,0  (1320)  M40      291. 
  860. Kratzer Christophe                  77 Mont-sur-Lausanne           1:43.43,9     39.02,6   (806)  M20      96.  
  861. Egger Urs                           60 Gerlafingen                 1:43.45,6     39.04,3  (1232)  M40      292. 
  862. Mocellini Heinrich                  46 Naters                      1:43.49,8     39.08,5  (1316)  M50      197. 
  863. Arnold Franz, Fiesch                54 Aletsch-Skaiter             1:43.50,9     39.09,6  (1357)  M50      198. 
  864. Küng Otto, Engelberg                32 Ski-Club Engelberg          1:43.55,4     39.14,1  (1782)  M70      5.   
  865. Perino Guido, I-Torino              57 Sci Club Levanna            1:44.01,2     39.19,9  (1866)  M40      293. 
  866. Franzolin Maurizio                  50 I-Milano                    1:44.03,4     39.22,1  (1116)  M50      199. 
  867. Michlig Franz, Ried-Brig            50 TV Ried-Brig                1:44.22,9     39.41,6  (1770)  M50      200. 
  868. Heimgartner Markus                  53 Turgi                       1:44.26,5     39.45,2  (1204)  M50      201. 
  869. Barmaz Luc                          58 Sion                        1:44.32,0     39.50,7  (1265)  M40      294. 
  870. Carlen Bernhard                     38 Visp                        1:44.33,8     39.52,5  (1418)  M65      18.  
  871. Häfliger Bruno                      50 Adligenswil                 1:44.34,9     39.53,6  (1124)  M50      202. 
  872. Peckolt Ulrich                      47 D-Mannheim                  1:44.36,2     39.54,9  (1222)  M50      203. 
  873. Minetti Luciano                     50 I-Varzo - Verbania          1:44.36,6     39.55,3  (1315)  M50      204. 
  874. Graf Urs                            52 Kilchberg ZH                1:44.41,0     39.59,7  (1122)  M50      205. 
  875. Dal  Ferro Flavio                   58 I-Varese                    1:44.41,6     40.00,3  (1876)  M40      295. 
  876. Ferrari Alessandro                  75 Locarno                     1:44.41,7     40.00,4  (1177)  M20      97.  
  877. Flückiger Roland                    64 Sissach                     1:44.42,2     40.00,9  (1115)  M40      296. 
  878. Dettwiler Hans-Rudolf, Brig-Glis    44 Brig-Glis                   1:44.48,3     40.07,0  (1230)  M60      49.  
  879. Szalai Csaba                        66 Oberentfelden               1:44.50,2     40.08,9   (964)  M30      209. 
  879. Zimmermann Werner                   48 Andermatt                   1:44.50,2     40.08,9  (1169)  M50      206. 
  881. Elmiger Hans Peter                  45 Kastanienbaum               1:44.56,9     40.15,6  (1305)  M50      207. 
  882. Dörig Josef                         50 Rain                        1:45.04,4     40.23,1  (1328)  M50      208. 
  883. Eggli Hermann                       53 Busswil b. Büren            1:45.27,1     40.45,8  (1800)  M50      209. 
  884. Aymon Pascal                        71 St-Léonard                  1:45.33,9     40.52,6  (1827)  M30      210. 
  885. Herz Alfred                         40 Unterägeri                  1:45.40,3     40.59,0  (1406)  M60      50.  
  886. Stucki Christoph                    67 Thun                        1:45.48,2     41.06,9  (1824)  M30      211. 
  887. Salis Rodolfo                       41 Zürich                      1:45.49,8     41.08,5  (1213)  M60      51.  
  888. Riggenbach Max                      53 Frenkendorf                 1:45.52,3     41.11,0  (1417)  M50      210. 
  889. Spreiter Peter, Bachenbülach        42 Bachenbülach                1:45.55,1     41.13,8  (1217)  M60      52.  
  890. Schmidt Daniel                      72 Visp                        1:45.58,6     41.17,3  (1262)  M30      212. 
  891. Iten Robert                         55 Murg                        1:46.18,5     41.37,2   (511)  M40      297. 
  892. Habegger Beat                       59 Brütten                     1:46.25,4     41.44,1  (1307)  M40      298. 
  893. Messikommer Werner, Seegräben       51 TV Aathal-Seegräben         1:46.25,7     41.44,4  (1210)  M50      211. 
  894. Lenhart Johannes                    76 D-Aachen                    1:46.30,9     41.49,6  (1336)  M20      98.  
  895. Zuberbühler Fredi                   61 Grafschaft                  1:46.33,0     41.51,7  (1734)  M40      299. 
  896. Hellwig Bernd                       65 Wädenswil                   1:46.35,7     41.54,4  (1873)  M30      213. 
  897. Zurbriggen Charly                   42 Glis                        1:46.44,7     42.03,4  (1170)  M60      53.  
  898. Dütsch Stephan                      55 Winterthur                  1:46.48,0     42.06,7  (1231)  M40      300. 
  899. Graf Markus                         49 Solothurn                   1:46.54,2     42.12,9  (1202)  M50      212. 
  900. Burgener Paul                       46 Eisten                      1:46.59,7     42.18,4  (1198)  M50      213. 
  901. Tattersall Chris                    74 Zürich                      1:47.06,4     42.25,1  (1356)  M30      214. 
  902. Odermatt Umberto                    58 Biasca                      1:47.14,7     42.33,4  (1147)  M40      301. 
  903. Hauser Franz                        28 Hedingen                    1:47.18,2     42.36,9  (1240)  M70      6.   
  904. Gehrig Michael                      61 Bern                        1:47.21,0     42.39,7  (1275)  M40      302. 
  905. Pinker Albert, Wädenswil            43 Satus Wädenswil             1:47.24,6     42.43,3  (1150)  M60      54.  
  906. Ruchti Heinz                        42 Spiez                       1:47.27,1     42.45,8  (1842)  M60      55.  
  907. Huber Bruno                         50 Köniz                       1:47.29,6     42.48,3  (1125)  M50      214. 
  908. Reichlin Gerhard                    48 Stans                       1:47.39,8     42.58,5  (1283)  M50      215. 
  909. Kamutzki Hans                       60 D-München                   1:47.40,2     42.58,9  (2050)  M40      303. 
  910. Kienzle Rudi                        43 D-Schömberg                 1:47.47,7     43.06,4  (1432)  M60      56.  
  911. Tschopp Konrad                      52 Adliswil                    1:47.48,6     43.07,3  (1401)  M50      216. 
  912. Bolliger Christian                  42 Mosen                       1:48.10,8     43.29,5  (1815)  M60      57.  
  913. Gottardi Patrizio                   62 Caslano                     1:48.17,1     43.35,8  (1724)  M40      304. 
  914. Friolet Christian                   65 Biel/Bienne                 1:48.56,2     44.14,9  (1777)  M30      215. 
  915. Feruglio Luigino                    40 D-Hohentengen               1:49.25,3     44.44,0  (1756)  M60      58.  
  916. Schwery Hilar, Mörel                60 Club Sportivo Devero        1:49.35,0     44.53,7  (1823)  M40      305. 
  917. Bonvin Jean-Michel                  51 Sierre                      1:49.56,6     45.15,3  (1301)  M50      217. 
  918. Eschler Niklaus                     73 Zweisimmen                  1:50.09,1     45.27,8  (1113)  M30      216. 
  919. Bernhard Hans, Regensdorf           48 Regensdorf                  1:50.09,9     45.28,6  (1225)  M50      218. 
  920. Schönbächler Walter                 36 Einsiedeln                  1:50.16,0     45.34,7  (1161)  M65      19.  
  921. Hauser Fredy, Grimisuat             79 Aletsch-Skaiter             1:50.23,8     45.42,5   (987)  M20      99.  
  922. Mango Nico, I-Bolzano Novarese      72 SC Gozzano                  1:50.32,9     45.51,6  (1280)  M30      217. 
  923. Schuler Heinrich, Rotkreuz          33 Club Zug                    1:50.36,8     45.55,5   (955)  M70      7.   
  924. Imseng Arthur                       30 Saas Fee                    1:50.40,2     45.58,9  (1130)  M70      8.   
  925. Keller Franz                        39 Zug                         1:50.43,2     46.01,9  (1308)  M65      20.  
  926. Fankhauser Hans                     37 Burgdorf                    1:50.45,8     46.04,5  (1801)  M65      21.  
  927. Kalbermatten Adrian                 34 Brig-Glis                   1:50.50,3     46.09,0  (1436)  M70      9.   
  928. Boeni Peter                         54 Spiez                       1:50.50,7     46.09,4  (1195)  M50      219. 
  929. Tichelli Christian                  47 Luzern                      1:50.52,3     46.11,0  (1165)  M50      220. 
  930. Degiorgi Renato                     41 I-Milano                    1:50.56,6     46.15,3  (1420)  M60      59.  
  931. Müller Walter                       52 Rotkreuz                    1:51.07,6     46.26,3  (1855)  M50      221. 
  932. Widmer Walter, Brittnau             56 BSG Sursee                  1:51.09,2     46.27,9  (1167)  M40      306. 
  933. Hartmann Markus                     55 Herisau                     1:51.13,1     46.31,8  (1757)  M40      307. 
  934. Allenbach Rudolf                    49 Hölstein                    1:51.18,3     46.37,0  (1224)  M50      222. 
  935. Imesch Fredy                        52 Glis                        1:51.18,5     46.37,2  (1789)  M50      223. 
  936. Erni Otto                           44 Walchwil                    1:51.26,3     46.45,0  (1112)  M60      60.  
  937. Freiburghaus Fred                   39 Thörishaus                  1:51.26,4     46.45,1  (1776)  M65      22.  
  938. Schnelli Heini                      38 Affoltern a.A.              1:51.31,6     46.50,3  (1738)  M65      23.  
  939. Schmid Max                          48 Ennetbaden                  1:51.36,9     46.55,6  (1159)  M50      224. 
  940. Recher Kurt                         44 Zürich                      1:51.42,0     47.00,7  (1223)  M60      61.  
  941. Schenk Erich                        47 Steffisburg                 1:51.48,0     47.06,7  (1808)  M50      225. 
  942. Ehrler Rolf                         50 Langnau am Albis            1:51.50,3     47.09,0  (1737)  M50      226. 
  943. Robyr Nicolas                       51 Corin-de-la-Crête           1:51.59,8     47.18,5   (891)  M50      227. 
  944. Besson Jean-Marc                    57 Bernex                      1:52.05,5     47.24,2  (1384)  M40      308. 
  945. Aiello Bernardo                     60 Giubiasco                   1:52.21,0     47.39,7  (1171)  M40      309. 
  946. Birrer Rudolf                       45 Ruswil                      1:52.32,1     47.50,8  (1102)  M50      228. 
  947. Beer Peter                          47 Adelboden                   1:53.18,7     48.37,4  (1196)  M50      229. 
  947. Wanzenried Stefan                   79 Wohlen                      1:53.18,7     48.37,4  (1182)  M20      100. 
  949. Schneider Ferdinand                 38 Hemishofen                  1:53.27,5     48.46,2  (1424)  M65      24.  
  950. Niklaus Thomas, Dättwil             60 STV Baden                   1:53.32,4     48.51,1  (1145)  M40      310. 
  951. Ambord Josef                        39 Sachseln                    1:53.35,9     48.54,6  (1787)  M65      25.  
  952. Franzosi Andrea, I-Bolzano Novarese 72 SC Gozzano                  1:53.41,9     49.00,6  (1768)  M30      218. 
  953. Meierhofer Rudolf                   43 Zürich                      1:53.48,4     49.07,1  (1209)  M60      62.  
  954. Moor Peter                          48 Mellingen                   1:53.57,6     49.16,3  (1142)  M50      230. 
  955. Imoberdorf René                     50 Visp                        1:53.59,4     49.18,1  (1206)  M50      231. 
  956. Pfammatter Werner, Conthey          44 SC Conthey                  1:54.29,9     49.48,6  (1149)  M60      63.  
  957. Hebel Horst                         40 D-Leonberg                  1:54.41,7     50.00,4  (1725)  M60      64.  
  958. Zürcher Bernhard                    47 Schönbühl-Urtenen           1:54.47,3     50.06,0  (1832)  M50      232. 
  959. Lagger Josef                        28 Basel                       1:54.51,8     50.10,5  (1138)  M70      10.  
  960. Pusterla Enrico                     58 Morbio Inferiore            1:54.57,4     50.16,1  (1716)  M40      311. 
  961. Lengen Roland                       56 Baltschieder                1:55.00,9     50.19,6  (1139)  M40      312. 
  961. Terrettaz Philippe                  61 Fully                       1:55.00,9     50.19,6  (1163)  M40      312. 
  963. Oberholzer Josef                    46 Ruswil                      1:55.05,1     50.23,8  (1250)  M50      233. 
  964. Koss Stefan                         61 Granges VS                  1:55.06,4     50.25,1  (1790)  M40      314. 
  965. Indermühle Jürg                     45 Kirchdorf                   1:55.13,3     50.32,0  (1863)  M50      234. 
  966. Stimpel Burkhard                    55 D-Uslar                     1:55.18,6     50.37,3  (1719)  M40      315. 
  967. Heldner Roland                      51 Adliswil                    1:55.20,6     50.39,3  (1726)  M50      235. 
  968. Ritz Peter                          39 Brig                        1:55.22,0     50.40,7  (1155)  M65      26.  
  969. Scaroni Mauro Ferdinando            65 I-Ospitaletto               1:55.22,5     50.41,2  (1729)  M30      219. 
  970. Hediger Daniel                      69 Blitzingen                  1:56.15,5     51.34,2   (971)  M30      220. 
  971. Kreuzer Heinrich                    43 Oberbuchsiten               1:56.18,9     51.37,6  (1311)  M60      65.  
  972. Zopp Sepp                           54 Altdorf UR                  1:56.24,5     51.43,2  (1742)  M50      236. 
  973. Schöb René, Bülach                  35 Bülach                      1:56.27,2     51.45,9  (1160)  M65      27.  
  974. Fehlmann Rene                       66 Zuzwil BE                   1:56.43,0     52.01,7  (1294)  M30      221. 
  975. Filliger Walter                     43 Emmen                       1:56.43,4     52.02,1  (1233)  M60      66.  
  976. Spring Alvar                        58 Gümligen                    1:56.43,5     52.02,2  (1739)  M40      316. 
  977. Baumgartner Guido                   49 Birrwil                     1:56.44,7     52.03,4  (1266)  M50      237. 
  978. Riesen Heinz                        45 Thun                        1:56.44,9     52.03,6  (1872)  M50      238. 
  979. Noser Rudolf                        46 Prangins                    1:56.47,4     52.06,1  (1146)  M50      239. 
  980. Bucher Peter                        57 Uerkheim                    1:56.53,7     52.12,4  (1867)  M40      317. 
  981. Koch Alexander                      76 Uster                       1:57.05,8     52.24,5  (1712)  M20      101. 
  982. Betschart Josef                     48 Steinen                     1:57.36,5     52.55,2  (1299)  M50      240. 
  983. Werlen Otto                         29 Bonstetten                  1:57.45,8     53.04,5  (1323)  M70      11.  
  984. Jehle Ulrich, Etzgen                47 LLC Etzgen                  1:57.47,6     53.06,3  (1781)  M50      241. 
  985. Schwery Michel                      46 St-Léonard                  1:58.00,8     53.19,5  (1741)  M50      242. 
  986. Walther Joeal                       86 Grafschaft                  1:58.07,3     53.26,0  (1795)  M20      102. 
  987. Isler Walter                        47 Arni-Islisberg              1:58.18,3     53.37,0  (1862)  M50      243. 
  988. Mühlemann Alex                      58 Moosleerau                  1:58.32,9     53.51,6  (1296)  M40      318. 
  989. Schlapbach Hansueli                 29 Kirchdorf                   1:58.38,9     53.57,6  (1793)  M70      12.  
  990. Sommer Bernhard                     39 Bern                        1:58.58,2     54.16,9  (1285)  M65      28.  
  991. Imwinkelried Bernhard               48 Russikon                    1:59.34,1     54.52,8  (1131)  M50      244. 
  992. Vogel Pius                          59 Schüpfheim                  1:59.56,7     55.15,4  (1811)  M40      319. 
  993. Heimgartner Beat                    61 Luzern                      2:00.08,0     55.26,7  (1758)  M40      320. 
  994. Kull Traugott                       40 D-Dornstetten               2:00.25,7     55.44,4  (1415)  M60      67.  
  995. Graber Fritz                        41 Huttwil                     2:00.57,1     56.15,8  (1121)  M60      68.  
  996. Andenmatten Bruno                   48 Eisten                      2:00.59,4     56.18,1  (1261)  M50      245. 
  997. Brawand André, Kloten               46 Tennisclub Kloten           2:01.09,1     56.27,8  (1868)  M50      246. 
  998. Stampa Christian                    50 Schlatt                     2:01.25,6     56.44,3  (1180)  M50      247. 
  999. Kohl Detlef                         65 Oberägeri                   2:01.30,4     56.49,1  (1713)  M30      222. 
 1000. Gerber Alfred                       44 Neftenbach                  2:02.03,6     57.22,3  (1850)  M60      69.  
 1001. Walther Pascal, Grafschaft          85 FC Grathorn                 2:02.15,4     57.34,1  (1864)  M20      103. 
 1002. Michlig Peter                       61 Gluringen                   2:02.21,1     57.39,8  (1248)  M40      321. 
 1003. Michlig Ewald, Gluringen            54 Rhoneköche                  2:02.37,2     57.55,9  (1874)  M50      248. 
 1004. Zemanek Friedrich, Gluringen        60 Rhoneköche                  2:02.40,5     57.59,2  (1875)  M40      322. 
 1005. Walpen Franz-Josef, Reckingen       42 SC Obergoms                 2:04.40,2     59.58,9  (1720)  M60      70.  
 1006. Radlof Walter                       35 D-Tangstedt                 2:04.54,8   1:00.13,5  (1153)  M65      29.  
 1007. Rieder Christophe, Crans-sur-Sierre 62 Psychotubbies               2:04.55,5   1:00.14,2  (1856)  M40      323. 
 1008. Schenkel Christoph                  49 Zürich                      2:05.30,4   1:00.49,1  (1871)  M50      249. 
 1009. Crisafulli Antonino                 64 Walenstadt                  2:05.40,9   1:00.59,6  (1775)  M40      324. 
 1010. Gianoglio Massimo, I-Domodossola    66 SC Formazza                 2:05.50,3   1:01.09,0  (1881)  M30      223. 
 1011. Cuozzo Gianfranco                   66 I-Domodossola               2:05.54,8   1:01.13,5  (1882)  M30      224. 
 1012. Lüdi René                           45 Uster                       2:06.27,5   1:01.46,2  (1760)  M50      250. 
 1013. Roffler Leonhard                    27 Fanas                       2:06.37,9   1:01.56,6  (1792)  M70      13.  
 1014. Masocco Tony                        37 Sion                        2:07.54,4   1:03.13,1  (1377)  M65      30.  
 1015. Jurt Urs                            52 Unterägeri                  2:08.27,7   1:03.46,4  (1880)  M50      251. 
 1015. Müller Hugo                         63 Grosswangen                 2:08.27,7   1:03.46,4  (1748)  M40      325. 
 1017. Carlen Rafael                       50 Gluringen                   2:08.45,8   1:04.04,5  (1745)  M50      252. 
 1018. Keller Willy                        42 Ruswil                      2:09.04,0   1:04.22,7  (1746)  M60      71.  
 1019. Witschi Andreas, Besazio            45 STA GIM Montana             2:09.07,6   1:04.26,3  (1826)  M50      253. 
 1020. Pfammatter Rolf                     41 Zürich                      2:09.40,5   1:04.59,2  (1740)  M60      72.  
 1021. Walther Heinrich                    33 Seftigen                    2:09.47,4   1:05.06,1  (1773)  M70      14.  
 1022. Ineichen Hanspeter                  73 Winterthur                  2:10.16,2   1:05.34,9  (1858)  M30      225. 
 1023. Leuenberger Ernst                   45 Schenkon                    2:10.43,9   1:06.02,6  (1869)  M50      254. 
 1024. Oddone Luigi                        56 I-Masera                    2:12.49,8   1:08.08,5  (1886)  M40      326. 
 1025. Albert Oskar                        37 Gisikon                     2:13.06,1   1:08.24,8  (1701)  M65      31.  
 1026. Karlen Ferdinand                    56 Törbel                      2:13.44,3   1:09.03,0  (1711)  M40      327. 
 1027. Schweigert Rainer                   64 Venthône                    2:14.23,8   1:09.42,5  (1843)  M40      328. 
 1028. Righetti Bruno                      46 Visp                        2:17.47,6   1:13.06,3  (1717)  M50      255. 
 1029. Mathier Raphael                     56 Susten                      2:17.59,2   1:13.17,9  (1884)  M40      329. 
 1030. Widmer Martin                       55 Riggisberg                  2:19.33,5   1:14.52,2  (1752)  M40      330. 
 1031. Lützelschwab Peter                  44 Basel                       2:21.25,1   1:16.43,8  (1727)  M60      73.  
 1032. Odermatt Josef                      34 Emmenbrücke                 2:22.33,1   1:17.51,8  (1736)  M70      15.  
 1033. Martinoli Romano                    49 Zürich                      2:23.30,7   1:18.49,4  (1747)  M50      256. 
 1034. Pala Michel                         32 Bitsch                      2:25.06,1   1:20.24,8  (1749)  M70      16.  
 1035. Ceol Aleardo, I-Aosta               41 SC Aosta                    2:26.30,7   1:21.49,4  (1851)  M60      74.  
 1036. Schmid Ernst                        47 Bern                        2:28.13,8   1:23.32,5  (1794)  M50      257. 
 1037. Hohl Severin                        80 Detligen                    2:28.58,6   1:24.17,3  (1178)  M20      104. 
 1038. Gay Michel                          53 Fully                       2:29.23,8   1:24.42,5  (1706)  M50      258. 
 1039. Grüring Johannes                    53 Gempen                      2:29.33,2   1:24.51,9  (1861)  M50      259. 
 1040. Schorn Peter                        61 Zürich                      2:30.54,8   1:26.13,5  (1765)  M40      331. 
 1041. Rey-Bellet Joseph, Savièse          53 Blitzingen                  2:31.49,0   1:27.07,7  (1771)  M50      260. 
 1042. Lipparini Antonio                   63 I-Brescia                   2:35.02,6   1:30.21,3  (1714)  M40      332. 
 1043. Mayor Fernand                       48 Ballens                     2:35.14,5   1:30.33,2  (1783)  M50      261. 
 1044. Moser Manfred                       51 Toffen                      2:38.29,3   1:33.48,0  (1791)  M50      262. 
 1045. Wirthner Martin                     50 Susten                      2:38.32,8   1:33.51,5  (1721)  M50      263. 
 1046. Ambühl Werner, Herbligen            40 LLC Heimenschwand           2:46.45,0   1:42.03,7  (1859)  M60      75.  
 1047. Brunny Charles                      38 Sierre                      2:47.03,3   1:42.22,0  (1788)  M65      32.  
 1048. Dutoit Jean-Paul                    46 Gland                       2:47.44,5   1:43.03,2  (1735)  M50      264. 
 1049. Rieder Hans, Bernex                 43 Bergclub Züri               2:48.33,5   1:43.52,2  (1772)  M60      76.  
 1050. König Thomas                        62 Bern                        2:55.14,2   1:50.32,9  (1743)  M40      333. 
 1051. Guntern Willy, Reckingen            48 Reckingen                   3:02.28,0   1:57.46,7  (1707)  M50      265. 
 1052. Meier Beat                          45 Gossau SG                   3:06.14,8   2:01.33,5  (1715)  M50      266. 
 1053. Veronesi Gerhard                    36 Bonstetten                  3:07.30,3   2:02.49,0  (1810)  M65      33.  
 1054. Zaech Juri                          79 Naters                      3:08.57,0   2:04.15,7  (1372)  M20      105. 
 1055. Stäheli Adrian                      77 Bern                        3:09.00,8   2:04.19,5  (1371)  M20      106. 
 1056. Arnotti Peter                       48 Thierachern                 3:13.36,9   2:08.55,6  (1722)  M50      267. 
 1057. Brändlin Gerhard, Luzern            14 SC Luzern                   3:14.02,6   2:09.21,3  (1705)  M70      17.  
 1058. Beyeler Martin                      55 Solothurn                   3:15.07,9   2:10.26,6  (1786)  M40      334. 
 1059. Hengge Ernesto, Mezzovico           45 SC Mezzovico                3:23.22,7   2:18.41,4  (1819)  M50      268. 
 1060. Huldi Kurt                          26 Reinach BL                  3:24.24,9   2:19.43,6  (1709)  M70      18.  
 1061. Baumeister Odone, I-Como            33 CAO Como                    3:28.20,2   2:23.38,9  (1860)  M70      19.  
 1062. Zemia Alexander                     42 Goldiwil (Thun)             3:34.38,0   2:29.56,7  (1806)  M60      77.  
 1063. Vagenknecht Lubos                   32 Bern                        3:40.37,4   2:35.56,1  (1836)  M70      20.  

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.