(1) Männer 20

32. Gommerlauf - (1) Männer 20

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Overall       
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Diezig Thomas, Blitzingen           81 Gardes-Frontière            1:04.41,3       -----     (5)  OM       1.   
    2. Frei Thomas, Davos Platz            80 Swisscom Atomic Team        1:04.42,2      0.00,9    (30)  OM       2.   
    3. Rubin Philipp, Ried-Brig            82 NSC Oberhasli               1:04.45,9      0.04,6    (77)  OM       3.   
    4. Livers Toni, Trun                   83 Garde-frontière             1:04.49,7      0.08,4    (36)  OM       4.   
    5. Florinett Andrea, Scuol             79 Fischer Team/SAS            1:06.46,0      2.04,7    (76)  OM       5.   
    6. Furrer Philipp, Andermatt           83 Coop City-Rossignol Team    1:06.49,0      2.07,7    (64)  OM       8.   
    7. Suter Thomas                        82 Wernetshausen               1:06.51,7      2.10,4    (26)  OM       15.  
    8. Joller Bruno                        80 Stans                       1:07.06,1      2.24,8    (43)  OM       22.  
    9. Wittensöldner Christian, Pfäffikon  75 SC am Bachtel               1:07.10,2      2.28,9    (27)  OM       23.  
   10. Tchernov Vitali, F-Serre les Sapins 75 France int. ski team        1:08.03,4      3.22,1    (48)  OM       24.  
   11. Wallimann Einar                     82 Alpnach                     1:08.21,7      3.40,4   (229)  OM       25.  
   12. Jost Kilian, Obergesteln            79 SC Obergoms                 1:08.25,1      3.43,8   (164)  OM       26.  
   13. Birrer Matthias, Dallenwil          85 SC Dallenwil                1:08.59,4      4.18,1    (56)  OM       30.  
   14. Isenschmid Marco, Luzern            83 SC Horw                     1:09.06,9      4.25,6    (84)  OM       31.  
   15. Wyder Lukas, Zimmerwald             85 NSG Gantrisch               1:10.23,9      5.42,6    (86)  OM       33.  
   16. Kappenberger Andrin                 83 Cavigliano                  1:10.25,4      5.44,1   (179)  OM       34.  
   17. Ernst Manuel, Augst                 82 SSC Riehen                  1:10.27,6      5.46,3   (171)  OM       36.  
   18. Brunner Beat, Hilterfingen          77 SG Spiezathlon              1:10.42,8      6.01,5   (222)  OM       39.  
   19. Stadelmann Jan, Schüpfheim          83 Swisscom Atomic Team        1:10.47,5      6.06,2    (81)  OM       41.  
   20. Bütikofer Daniel, Pratteln          75 SSC Riehen                  1:10.54,5      6.13,2   (188)  OM       52.  
   21. Degelo Mathe, Giswil                83 SC Schwendi-Langis          1:10.56,2      6.14,9   (228)  OM       55.  
   22. Eggenberger Michael                 77 Steinhausen                 1:10.59,3      6.18,0    (23)  OM       61.  
   23. Guidotti Roberto                    81 Sementina                   1:11.09,2      6.27,9    (53)  OM       67.  
   24. Buchs Yannick, Ulrichen             87 SC Obergoms                 1:11.21,7      6.40,4    (51)  OM       70.  
   25. Bader Willi                         79 Regensberg                  1:12.45,0      8.03,7   (202)  OM       78.  
   26. Ochsner Stefan                      80 Vordemwald                  1:13.11,0      8.29,7   (182)  OM       91.  
   27. Haggenmacher Nicola                 84 Vogorno                     1:14.22,7      9.41,4   (443)  OM       100. 
   28. Ghisla Simone, Ponto Valentino      83 SC CRAP                     1:14.23,9      9.42,6    (85)  OM       101. 
   29. Lötscher Valentin, Marbach LU       82 SSV                         1:14.24,0      9.42,7   (475)  OM       102. 
   30. Denier Claude                       86 Rottenschwil                1:14.28,5      9.47,2    (33)  OM       105. 
   31. Dietrich Fabian, Därligen           75 SC Därlingen                1:14.31,1      9.49,8   (317)  OM       108. 
   32. Wyttenbach Reto                     75 Buchrain                    1:14.48,1     10.06,8   (415)  OM       116. 
   33. Birbaum Fabian, Baar                84 SC Oberwil-Zug              1:14.57,4     10.16,1   (305)  OM       117. 
   34. Imhasly Fernando, Fiesch            77 SC Obergoms                 1:14.58,2     10.16,9   (206)  OM       118. 
   35. Pichard Julien, Montana-Vermala     87 Ski-Club Crans-Montana      1:15.02,7     10.21,4   (174)  OM       120. 
   36. Laager Kurt, Vacallo                75 SC Bühler                   1:15.12,6     10.31,3    (79)  OM       125. 
   37. Meier Fredrik                       75 Oberehrendingen             1:15.25,8     10.44,5   (450)  OM       131. 
   38. Marti Sven, Buochs                  84 SC Büren-Oberdorf           1:15.30,1     10.48,8   (505)  OM       134. 
   39. Decurtins Sandro, Trun              81 Ski Club Trun               1:16.29,3     11.48,0   (233)  OM       156. 
   40. Schöpfer Michael, Malters           87 Club Horw                   1:16.46,3     12.05,0  (1831)  OM       163. 
   41. Scheidegger Manuel                  80 Goldiwil                    1:16.49,0     12.07,7   (473)  OM       164. 
   42. Rösti Stephan                       83 Boltigen                    1:18.27,8     13.46,5   (375)  OM       195. 
   43. Mutter Sandro                       77 Ried-Brig                   1:18.36,4     13.55,1   (336)  OM       200. 
   44. Birbaum Silvan                      85 Baar                        1:18.44,3     14.03,0   (306)  OM       206. 
   45. Minetti Vanni, I-Trasquera          81 G.S. Trasquera              1:18.45,9     14.04,6   (382)  OM       208. 
   46. Mermod Maxime, Cully                86 Nat. Sporting Club de Lau   1:19.25,6     14.44,3   (919)  OM       215. 
   47. Schwery Nick, Schüpfheim            86 SC Entlebuch                1:19.26,1     14.44,8    (68)  OM       216. 
   48. Fischer Gabriel                     85 Herzogenbuchsee             1:19.30,4     14.49,1   (320)  OM       218. 
   49. Carlen Fernando, Reckingen VS       84 SC Obergoms                 1:19.46,9     15.05,6   (388)  OM       231. 
   50. Imhof Manfred, Lax                  83 Aletsch-Skaiter             1:20.00,6     15.19,3   (399)  OM       239. 
   51. Kreuzer Vinzenz                     86 Oberwald                    1:20.19,3     15.38,0  (1335)  OM       242. 
   52. Bricker Erich                       78 Unterschächen               1:21.09,7     16.28,4   (715)  OM       265. 
   53. Andenmatten Patrick, Saas Grund     76 SC Eisten                   1:21.55,1     17.13,8   (465)  OM       290. 
   54. Carlen Simon, Gluringen             87 SC Obergoms                 1:21.55,9     17.14,6    (52)  OM       291. 
   55. Casoni Silvio                       84 Bellikon                    1:21.58,1     17.16,8   (360)  OM       292. 
   56. Dürrenberger Florian                78 Ziefen                      1:22.54,5     18.13,2   (391)  OM       306. 
   57. Wellig Armin                        75 Nyon                        1:23.19,8     18.38,5   (949)  OM       316. 
   58. Caderas Roman                       86 Sagogn                      1:23.23,0     18.41,7   (719)  OM       318. 
   59. Remy David                          78 Bellach                     1:23.45,9     19.04,6   (453)  OM       331. 
   60. Wirthner Aaron, Niederwald          77 SC Obergoms                 1:24.02,5     19.21,2  (1344)  OM       341. 
   61. Vettor Marcel, Studen               82 eliteteam                   1:24.52,2     20.10,9  (1343)  OM       368. 
   62. Rigoni Erich, I-Trasquera           80 Trasquera                   1:24.56,3     20.15,0   (778)  OM       373. 
   63. Wyss Marc                           87 Meiringen                   1:25.22,8     20.41,5  (1818)  OM       386. 
   64. Rubin Timon, Matten                 75 SC Därligen                 1:25.56,0     21.14,7   (855)  OM       413. 
   65. Schrofer Pascal                     77 Lyss                        1:25.59,3     21.18,0  (1341)  OM       415. 
   66. von Arb Niklaus                     81 Neuendorf                   1:26.27,5     21.46,2   (930)  OM       430. 
   67. Messikommer Christian               78 Aathal-Seegräben            1:27.18,7     22.37,4   (746)  OM       463. 
   68. Remy Joel                           83 Bellach                     1:28.03,3     23.22,0   (470)  OM       477. 
   69. Brügger Thomas                      75 Thierachern                 1:28.57,8     24.16,5   (797)  OM       496. 
   70. Deubelbeiss Adrian                  76 Windisch                    1:29.47,2     25.05,9   (799)  OM       521. 
   71. Fischer Daniel                      76 Neuchâtel                   1:29.48,7     25.07,4   (876)  OM       523. 
   72. Welter Daniel, Zürich               85 Triathlon Club ZH           1:30.22,0     25.40,7   (932)  OM       545. 
   73. Simmen Franz-Xaver                  76 Realp                       1:30.22,4     25.41,1  (1162)  OM       547. 
   74. Kathriner Bruno                     80 Thayngen                    1:30.39,4     25.58,1   (783)  OM       559. 
   75. Erni Marius                         82 Walchwil                    1:31.08,1     26.26,8  (1329)  OM       570. 
   76. Haggenmacher Leandro, Vogorno       82 SC Verzasca                 1:31.10,4     26.29,1   (935)  OM       573. 
   77. Cartoni Romain                      78 Croix-de-rozon              1:31.46,5     27.05,2  (1354)  OM       593. 
   78. Spring Edi                          76 Zürich                      1:32.02,4     27.21,1  (1253)  OM       602. 
   79. Minnig Adrian                       78 Ostermundigen               1:32.18,9     27.37,6   (888)  OM       616. 
   80. Schmidt Daniel                      82 Zufikon                     1:32.33,8     27.52,5   (758)  OM       625. 
   81. Beyeler Urs, Basel                  77 SC Rottenblitz              1:33.10,9     28.29,6  (1403)  OM       644. 
   82. Brügger Beat                        80 Thun                        1:33.38,6     28.57,3   (824)  OM       651. 
   83. Birrer Simon, Dallenwil             87 Club Dallenwil              1:33.56,2     29.14,9  (1829)  OM       660. 
   84. Bortis Dominik, Fiesch              80 Aletsch-Skaiter             1:34.09,9     29.28,6  (1184)  OM       666. 
   85. Casoni Claudio                      82 Bellikon                    1:34.29,0     29.47,7   (359)  OM       676. 
   86. Niemi Juha                          80 Lostorf                     1:34.37,0     29.55,7  (1339)  OM       679. 
   87. Vgonati Claudio                     76 I-Pisano Novarese           1:35.51,9     31.10,6  (1883)  OM       709. 
   88. Lanz Stefan                         78 Frutigen                    1:36.35,4     31.54,1  (1278)  OM       723. 
   89. Müller Norbert                      75 Boswil                      1:36.45,0     32.03,7  (1337)  OM       726. 
   90. Imoberdorf Michael, Münster VS      84 SC Obergoms                 1:36.46,6     32.05,3   (459)  OM       728. 
   91. Lienhart Thomas, Bottmingen         81 Old Boys Basel              1:36.46,7     32.05,4  (1279)  OM       729. 
   92. Schelbert Marcel                    76 Horgen                      1:38.07,8     33.26,5   (899)  OM       749. 
   93. Hauser Stefan, Huentwangen          75 TV Hüntwangen               1:38.32,1     33.50,8  (1885)  OM       754. 
   94. Burgener Ulrich, Fiesch             76 Aletsch-Skaiter             1:38.47,9     34.06,6  (1405)  OM       760. 
   95. Kunz Peter, Sursee                  75 LLV Flüss                   1:42.25,0     37.43,7  (1394)  OM       840. 
   96. Kratzer Christophe                  77 Mont-sur-Lausanne           1:43.43,9     39.02,6   (806)  OM       860. 
   97. Ferrari Alessandro                  75 Locarno                     1:44.41,7     40.00,4  (1177)  OM       876. 
   98. Lenhart Johannes                    76 D-Aachen                    1:46.30,9     41.49,6  (1336)  OM       894. 
   99. Hauser Fredy, Grimisuat             79 Aletsch-Skaiter             1:50.23,8     45.42,5   (987)  OM       921. 
  100. Wanzenried Stefan                   79 Wohlen                      1:53.18,7     48.37,4  (1182)  OM       947. 
  101. Koch Alexander                      76 Uster                       1:57.05,8     52.24,5  (1712)  OM       981. 
  102. Walther Joeal                       86 Grafschaft                  1:58.07,3     53.26,0  (1795)  OM       986. 
  103. Walther Pascal, Grafschaft          85 FC Grathorn                 2:02.15,4     57.34,1  (1864)  OM       1001.
  104. Hohl Severin                        80 Detligen                    2:28.58,6   1:24.17,3  (1178)  OM       1037.
  105. Zaech Juri                          79 Naters                      3:08.57,0   2:04.15,7  (1372)  OM       1054.
  106. Stäheli Adrian                      77 Bern                        3:09.00,8   2:04.19,5  (1371)  OM       1055.

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.