Maratona dles Dolomites 2004 - per località "S"

categoria posto nome/Name            an località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett     km/h ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
110/M3      41. De Vettori Edmund    62 S. Cassiano (BZ)     S.C. Alta Badia-Raiffeisen       4:25.56,0     38.26,3  (2220)   24,818 ¦ 
110/M4     619. Peia Roberto         55 S. Donato Milanese   CLAP                             7:43.13,5   3:57.03,5   (158)   14,247 ¦ 
147/M3      87. Bozzoli Stefano      62 S. Felice sul P. (MO Team Bertoldi Ciclissimo         5:50.41,0   1:03.00,1  (2434)   25,150 ¦ 
57/M6      106. Dal Porto Franco     42 S. GINESE DI COMPITO CICLOTEAM SAN GINESE             4:15.57,3   1:40.39,8  (6314)   13,478 ¦ 
57/M6       91. Di Patre Carmine     43 S. Giorgio a Cremano A Ruota Libera                   4:05.12,0   1:29.54,5  (8376)   14,070 ¦ 
110/M2     276. Sevieri Armando      68 s. marco             Armando sevieri                  5:58.05,1   2:18.36,4  (6858)   18,431 ¦ 
110/M3     240. Bertoni Andrea       63 S. Maria Colle       Kulmine Wac                      5:17.56,4   1:30.26,7  (5287)   20,758 ¦ 
110/M5       1. Freschi Giulio       51 S. MARIA DEL GIUDICE AC Pinizzotto                    4:15.44,0       -----  (1269)   25,808 ¦ 
110/M6      84. Lolli Luigi          39 S. Martino Ferrara   Dopolavoro Ferroviario Ferrara   6:05.26,1   2:03.12,6  (6573)   18,060 ¦ 
147/M5     137. Mura Efisio          48 S. Mauro             Jolly Nota                       7:04.15,4   1:32.57,3  (7542)   20,789 ¦ 
110/M3     377. Viola Ivan           66 s. michele all'adige Team Errepi                      6:01.48,7   2:14.19,0  (2648)   18,241 ¦ 
110/M4     171. Conati Michele       60 S, Pietro in Cariano AS Saint Luis                    5:21.02,7   1:34.52,7  (6290)   20,557 ¦ 
147/M5     223. Moretti Mauro        53 S. Polo (BS)         Us Libertas 1911                 7:33.55,7   2:02.37,6  (4880)   19,430 ¦ 
110/M5     357. Vicari Livio         50 S. Silvestro         SC Formigosa Carra Atala         7:13.45,5   2:58.01,5  (8847)   15,215 ¦ 
147/M2      21. Biserni Stefano      70 S. Sofia             Tartana Bike G.S.                5:33.18,0     53.12,0  (2590)   26,462 ¦ 
110/M3     511. Germano Claudio      66 S. STEFANO BELBO     ASD Alba Bike Team               6:42.04,9   2:54.35,2  (3728)   16,414 ¦ 
147/M3     235. Vaccher Flavio       63 S. VITO AL TAGLIAMEN G.S. MACELLERIE F.LLI VINCENZU   6:21.49,7   1:34.08,8  (1392)   23,099 ¦ 
147/M4     673. Nardin Arrigo        56 S. Vito al Torre (UD GC Cicli 4 R Aiello del Friuli   8:02.01,9   2:58.28,8  (4887)   18,297 ¦ 
57/M6       14. De Ranieri Pierluigi 44 S.Anna LU            Kulmine Wac                      3:08.48,7     33.31,2  (7843)   18,272 ¦ 
110/M4     503. Gualandi Paolo       58 S.Arcangelo          Dlf Forlì                        6:44.07,8   2:57.57,8  (8467)   16,331 ¦ 
147/M3     125. Di Saverio Stefano   62 S.Atto (TE)          SC D'Ascenzo Bike                5:58.17,8   1:10.36,9  (1172)   24,616 ¦ 
57/M4      119. Bargagni Marco       59 S.BRIGIDA  FIRENZE   US Molinese                      3:39.40,2   1:32.15,2  (1258)   15,705 ¦ 
110/M3      12. Coli Francesco       64 S.Casciano Val di Pe G.S. La Lumaca                   4:09.26,4     21.56,7  (2215)   26,459 ¦ 
57/M3      202. Fusi Carlo           62 S.Casciano Val di Pe G.S. LA LUMACA                   4:11.39,6   2:15.01,2  (8424)   13,708 ¦ 
57/M5      174. Mattioli Paolo       52 S.Casciano Val di Pe G.S. La Lumaca                   4:11.39,2   1:52.55,8  (4530)   13,709 ¦ 
57/M4      177. Torricelli Fosco     57 S.Casciano Val di Pe G.S. La Lumaca                   4:11.40,4   2:04.15,4  (8825)   13,708 ¦ 
110/M2      65. Ploner Roland        72 S.Cassiano BZ                                         4:33.51,2     54.22,5   (268)   24,100 ¦ 
57/M5      279. Pezzini Franco       49 S.COLOMBANO AL LAMBR ZAMAI                            6:15.05,2   3:56.21,8  (2135)    9,197 ¦ 
147/M4       1. Antonini Arnoldo     59 S.ERMETE             Team MG.K VIS-CINELLI            5:03.33,1       -----  (1505)   29,056 ¦ 
147/M3      17. Bertozzi Davide      62 S.Ermete             GS Cicli Matteoni                5:25.10,9     37.30,0  (8101)   27,123 ¦ 
147/M5     268. Morandi Giovanni     54 S.Francesco Pelago F CC Pontassieve                   7:45.26,1   2:14.08,0  (4259)   18,950 ¦ 
110/M2     114. Franchi Christian    70 S.Giacomo di Laives  Team Zanolini Bike Professiona   4:51.30,9   1:12.02,2  (4344)   22,640 ¦ 
110/M3     192. Febo Aurelio         63 S.Giorgio di Livenza GS La Salute - S Giorgio         5:08.18,4   1:20.48,7  (5185)   21,407 ¦ 
147/M3      48. Compri Marco         67 S.Giovanni Lupatoto  Sportclick Team                  5:40.23,7     52.42,8  (1407)   25,911 ¦ 
147/M4     776. Vicinelli Marco      60 S.Lazzaro di Savena  Atletica 85 Faenza               8:24.56,2   3:21.23,1  (4244)   17,467 ¦ 
147/M3     652. Mori Guido           63 S.Leonardo in T.     Kulmine Wac                      7:31.49,2   2:44.08,3  (7852)   19,521 ¦ 
147/M5     216. Bambini Francesco    48 S.Lorenzo di Brancol Pedale Lucchese Poli             7:30.28,5   1:59.10,4  (6128)   19,579 ¦ 
57/M6       66. Castaldi Maurizio    45 S.M.Maddalena Rovigo Dopolavoro Ferroviario Ferrara   3:48.04,4   1:12.46,9  (6255)   15,126 ¦ 
110/M2     312. Orlandini Davide     73 S.M.Maddalena Rovigo Dopolavoro Ferroviario Ferrara   6:14.03,6   2:34.34,9  (3312)   17,644 ¦ 
110/M5      19. Vannucci Massimo     52 s.marco lucca        Piemme sport                     4:44.11,0     28.27,0  (1249)   23,224 ¦ 
110/M4      78. Consani Maurizio     57 s.maria a colle      G.S. KULMINE W.A.C.              4:51.10,0   1:05.00,0  (1158)   22,667 ¦ 
110/M4      58. Calloni Paolo        56 S.Maria a Monte (PI) Bhoss King Bike                  4:43.56,3     57.46,3  (7798)   23,244 ¦ 
57/M3       54. Ori Marco            67 S.MARTINO (FE)       G.S. DE FRANCESCHI               2:54.40,7     58.02,3  (6706)   19,750 ¦ 
110/M4     361. Turci Mauro          59 S.MARTINO IN RIO     Polisportiva Correggio           6:13.22,1   2:27.12,1  (7464)   17,676 ¦ 
57/M4       90. Puglia Angelo        57 S.NICOLO A TORDINO ( Bike Team San Nicolò             3:26.01,7   1:18.36,7  (3390)   16,745 ¦ 
110/M2      31. Zanieri Nicola       71 S.Piero a Sieve      Bicisporteam  Firenze            4:17.21,1     37.52,4  (2084)   25,645 ¦ 
57/M5      194. Lamanuzzi Salvatore  48 S.Rocco al Porto LO  CC San Rocco al Porto            4:18.47,3   2:00.03,9  (4841)   13,331 ¦ 
57/M5      ---  Quarin Maurizio      53 S.Vito al Tagliament UC Sanvitese                    squalifica       -----  (4923)      --- ¦ 
57/M2       41. Menegotto Gianluca   68 SACCOLONGO PD        AR Team Armistizio Hard Servic   3:02.23,5   1:01.11,6  (2501)   18,915 ¦ 
147/M3     929. Pagazzi Gianluca     67 Sacile               ACIDO LATTICO TEAM               8:29.06,7   3:41.25,8  (8889)   17,324 ¦ 
110/M3     147. Peron Adriano        65 Sacile               Amici del pedale                 4:57.22,7   1:09.53,0  (1281)   22,193 ¦ 
110/M4      59. Baratto Ivano        56 Sacile (PN)          Pedale Feltrino                  4:44.23,1     58.13,1  (1309)   23,207 ¦ 
57/M3      116. Visintin Roberto     66 Sagrado (GO)         Team Sclauzero-Starbene          3:30.00,4   1:33.22,0  (7687)   16,428 ¦ 
147/M5     315. Frigeri Graziano     53 Sala Baganza         G.S. Euronorma                   8:03.23,8   2:32.05,7  (3017)   18,245 ¦ 
57/F1      146. Montali Annalisa     66 sala baganza (PR)    Hot bike cafe'                   1:34.42,9     Corvara   (400)      --- ¦ 
147/M3    1016. Bianchi Antonio      62 Salerno                                               9:25.03,5   4:37.22,6  (2461)   15,609 ¦ 
147/M5     437. Del Vecchio Francesc 47 Salerno              Societá Cicli Ugolino            8:45.51,1   3:14.33,0  (4976)   16,772 ¦ 
57/Top     ---  Astarloa Igor        76 Salò                 Lampre Daikin                        -----     partito    (10)      --- ¦ 
147/M6      51. Menardi Guido        41 Saluzzo              G.S. La Bici Saluzzo             7:32.59,6   2:21.42,0  (6644)   19,470 ¦ 
147/M3     681. Smiglio Antonio      67 Saluzzo              AS Ciclistica Mistral            7:35.31,8   2:47.50,9  (8062)   19,362 ¦ 
110/M5      15. Testa Gianmario      53 Saluzzo              AS Ciclistica Mistral            4:40.44,7     25.00,7  (8072)   23,508 ¦ 
110/F1      96. Bettocchi Milena     73 Sambuca Pistoiese    Societá Beriv                    6:39.12,8   2:17.37,6   (916)   16,532 ¦ 
147/M2     277. Bernardi Germano     71 Sampeyre             AS Ciclistica Mistral            6:49.00,9   2:08.54,9  (8064)   21,564 ¦ 
147/M3     218. Dematteis Andrea     65 Sampeyre             AS Ciclistica Mistral            6:19.17,2   1:31.36,3  (8054)   23,254 ¦ 
147/M2     108. Madeo Rossano        70 San Benedetto a Sett GS Nuovo Bar Sport               6:06.43,1   1:26.37,1  (4670)   24,051 ¦ 
110/M4      25. Braccetti Domenico   55 San Benedetto del Tr Club S.Benedetto 2000            4:27.19,2     41.09,2  (4724)   24,689 ¦ 
110/M4     467. Carincola Giuseppe   58 San Benedetto del Tr Club S.Benedetto 2000            6:35.32,6   2:49.22,6  (8323)   16,685 ¦ 
110/M4     186. Puglia Giuseppe      55 San Benedetto del Tr Club S. Benedetto 2000           5:25.09,6   1:38.59,6  (4297)   20,297 ¦ 
147/M2       7. Salladini Loris      73 San Benedetto del Tr GS Mary Confezioni               5:14.34,3     34.28,3    (38)   28,038 ¦ 
57/M5      116. Scotto Di Carlo Vinc 47 San Benedetto del Tr club S.Benedetto 2000            3:50.40,7   1:31.57,3  (8768)   14,955 ¦ 
110/M4      27. Valeri Camillo       55 San Benedetto del Tr Club S. Benedetto 2000           4:28.33,7     42.23,7  (1493)   24,575 ¦ 
57/M4      167. Zanetti Fabio        61 San Biagio           G.S.PedaleMarmiroleseBicimania   4:04.13,8   1:56.48,8  (3915)   14,126 ¦ 
57/M4      208. Matteucci Luciano    57 San Casciano (FI)    GS Mukki Bike                    4:29.02,3   2:21.37,3  (7667)   12,823 ¦ 
147/M4     900. Ficozzi Claudio      61 San Casciano V.P.    Bicisporteam  Firenze            7:30.47,2  Passo Giau  (4307)      --- ¦ 
110/M2      70. Bandinelli Matteo    68 San Casciano Val di  G.S. La Lumaca                   4:37.12,1     57.43,4  (2189)   23,809 ¦ 
110/M2      54. Conticelli Gianni    68 San Casciano Val di  G.S. La Lumaca                   4:31.13,7     51.45,0  (2217)   24,333 ¦ 
110/M4     154. Nuti Andrea          58 San Casciano Val di  G.S.  La Lumaca                  5:15.38,0   1:29.28,0  (8655)   20,910 ¦ 
110/M3     328. Pecchioli Daniele    62 San Casciano Val di  G.S. La Lumaca                   5:44.42,8   1:57.13,1  (8668)   19,146 ¦ 
110/M3      39. Rinaldi Francesco    64 San Casciano Val di  G.S. La Lumaca                   4:25.18,2     37.48,5  (2283)   24,877 ¦ 
57/M1       58. Salvini Francesco    86 San Casciano Val di  G.S. La Lumaca                   4:11.33,2   1:37.46,9  (8735)   13,714 ¦ 
57/M2      118. Zanchi Francesco     68 San Casciano Val di  G.S. La Lumaca                   4:11.42,0   2:10.30,1  (8872)   13,706 ¦ 
57/M5       15. Tamacoldi Emilio     47 San Casciano Val di  G.S. La Lumaca                   2:48.35,0     29.51,6  (4140)   20,464 ¦ 
57/M4       19. Benucci Alberto      61 San Cassiano a Vico  GC Srm Team                      2:42.42,2     35.17,2  (5398)   21,204 ¦ 
147/Top     11. Quercioli Fabio      77 San Cipriano Cavrigl GS Cicli Gaudenzi                5:07.06,5     35.27,8     (6)   28,719 ¦ 
57/M1       16. Garlaschelli Fabio   79 San Cipriano Po      Pedale Bronese                   3:06.54,4     33.08,1  (4800)   18,458 ¦ 
147/M2     602. Carloni Daniele      69 San Clemente         GS Valconca-Ottica Biondi        8:30.57,5   3:50.51,5  (7991)   17,261 ¦ 
57/M2       28. Crescentini Renato   68 San Clemente         GS Valconca-Ottica Biondi        2:47.27,6     46.15,7  (7984)   20,601 ¦ 
110/M4     ---  Del Prete Roberto    57 San Clemente         GS Valconca-Ottica Biondi       squalifica       -----  (7992)      --- ¦ 
57/M5      228. Davini Ivano         47 SAN COLOMBANO        CICLOTEAM SAN GINESE             4:31.25,9   2:12.42,5  (6320)   12,710 ¦ 
110/M5     191. Annovi Mauro         48 San Damaso           San donnino polisportiva         6:13.26,2   1:57.42,2  (2703)   17,673 ¦ 
57/M4       33. Argentin Moreno      60 San Donà di Piave    GS Prasecco Biesse               2:54.04,8     46.39,8   (265)   19,818 ¦ 
147/M6     108. Niero Sileno         42 San Donà di Piave    ANB UC BERSAGLIERI DEL PIAVE     8:18.35,9   3:07.18,3  (6682)   17,689 ¦ 
147/M4     418. Nalin Pierluigi      61 San Donato Milanese  CLAP                             7:16.16,5   2:12.43,4  (3945)   20,216 ¦ 
147/M3     317. Galazzi Paolo Andrea 66 San Donato Milanese  Amici Milanesi per il ciclismo   6:37.19,1   1:49.38,2  (3031)   22,198 ¦ 
57/M3       20. Guerzoni Sandro      64 San Felice           Alessi Racing Team               2:34.25,0     37.46,6  (4881)   22,342 ¦ 
110/M2     306. Bellodi Andrea       72 San Felice sul Panar pedale 73                        6:10.11,3   2:30.42,6  (2661)   17,828 ¦ 
110/M3     106. Dondi Paolo          67 San Felice sul Panar Team Bertoldi Ciclissimo         4:50.19,0   1:02.49,3  (5265)   22,733 ¦ 
147/M4      97. Gobbi Alberto        61 San Felice sul Panar Team Bertoldi Ciclissimo         6:12.15,7   1:08.42,6  (2431)   23,693 ¦ 
57/M1       29. Grossi Paolo         74 San Felice sul Panar pedale 73                        3:22.15,5     48.29,2  (2663)   17,057 ¦ 
57/M3       49. Masiero Massimo      63 San Felice sul Panar pedale 73                        2:53.21,0     56.42,6  (2664)   19,901 ¦ 
110/M2     166. Mazzoli Roberto      71 San Felice sul Panar pedale 73                        5:13.03,8   1:33.35,1  (2665)   21,081 ¦ 
110/M3     513. Monari Enrico Stelvi 66 San Felice sul Panar pedale 73                        6:44.10,5   2:56.40,8  (2662)   16,329 ¦ 
110/M2     416. Pianesani Paolo      69 San Felice sul Panar pedale 73                        6:57.37,9   3:18.09,2  (2660)   15,803 ¦ 
147/M1     197. Roncoroni Marco      77 San Fermo della Batt Bike.Net                         7:32.42,8   2:31.54,4  (8020)   19,482 ¦ 
147/M4     156. Mazzina Pierdomenico 58 San Fermo di Battagl GS Como in Bici                  6:25.54,7   1:22.21,6  (4865)   22,854 ¦ 
110/M6     137. Govoni Bruno         44 San Germano          Team F.lli Oliva                 6:50.42,8   2:48.29,3  (8455)   16,069 ¦ 
147/M4     351. Gassino Valter       55 San Gimignano        Bicisporteam  Firenze            7:05.15,5   2:01.42,4  (1555)   20,740 ¦ 
110/M4     158. Tanzini Maurizio     57 San Gimignano        G.C. AMATORI SAN GIMIGNANO       5:16.28,0   1:30.18,0  (3527)   20,855 ¦ 
110/M5     251. Monteforte Salvatore 50 San Giorgio a Creman A Ruota Libera                   6:31.50,5   2:16.06,5  (8633)   16,843 ¦ 
147/M3     296. Capozzi Carmine      64 San Giorgio del Sann G.S. Foder Bike Team             6:32.29,3   1:44.48,4  (8319)   22,472 ¦ 
147/M4     143. Fonzo Giuseppe       60 San Giorgio del Sann Cicl. Sannita Caffé Potioli      6:22.34,1   1:19.01,0  (8414)   23,054 ¦ 
147/M4     370. Minicozzi Luigi      57 San Giorgio del Sann G.S. Foder Bike Team             7:07.25,6   2:03.52,5  (8621)   20,635 ¦ 
147/M3      45. Rosso Gianni         62 San Giorgio delle Pe GS Sportissimo Top Level         5:39.20,2     51.39,3  (1619)   25,991 ¦ 
57/M4      152. Brunoni Daniele      56 San Giorgio di Manto Pol.San Giorgio 90               3:54.05,2   1:46.40,2  (8305)   14,738 ¦ 
110/M2      32. Campana Massimo      70 San Giorgio di Manto S.C. Formigosa Mantova Team      4:17.22,8     37.54,1  (1458)   25,643 ¦ 
57/M6       70. Leonardi Gerardo     45 San Giorgio di Manto Pol.S.Giorgio 90                 3:48.47,0   1:13.29,5  (8558)   15,079 ¦ 
110/M5     320. Vicovaro Damiano     52 San Giorgio di Manto Polisportiva S.Giorgio'90        6:57.52,2   2:42.08,2  (8848)   15,794 ¦ 
110/M5     261. Molinari Pietro      48 san giorgio piacenti Bike Club S.Giorgio              6:35.16,4   2:19.32,4  (6663)   16,697 ¦ 
110/M5     172. Terreni Mauro        53 San Giovanni Alla Ve GS Nuovo Bar Sport               6:09.01,2   1:53.17,2  (4666)   17,885 ¦ 
147/M3     592. Lazzari Giuseppe     66 San Giovanni in Croc VC Casalasco                     7:20.45,3   2:33.04,4  (4463)   20,011 ¦ 
147/M4       9. Arduini Domenico     58 San Giovanni in Mari GS Cicli Matteoni                5:33.22,1     29.49,0  (1506)   26,457 ¦ 
147/M2      29. Bortolani Stefano    72 San Giovanni in Pers GS Sportissimo Top Level         5:40.38,9   1:00.32,9  (1457)   25,891 ¦ 
147/M3     276. Perbellini Angelo    66 San Giovanni Lupatot Galmod Team                      6:28.59,8   1:41.18,9  (8672)   22,673 ¦ 
147/M5     281. Zerman Fabrizio      51 SAN GIOVANNI LUPATOT GALMOD                           7:50.23,7   2:19.05,6  (3918)   18,750 ¦ 
57/M2        1. Baggiani Stefano     70 San Giovanni Valdarn GS Cicli Gaudenzi                2:01.11,9       -----    (57)   28,465 ¦ 
110/M4     449. Bernardi Mauro       55 San Giuliano Piacent GS Cicli Matteoni                6:31.58,5   2:45.48,5  (8091)   16,837 ¦ 
147/M3     548. Cattaneo Marcello    66 San Giuliano Terme   GC Madonna dell'Acqua            7:13.23,9   2:25.43,0  (4754)   20,350 ¦ 
147/M4     662. Osardi Luigi         61 San Giuliano Terme   TEAMBIKE PISA ZERO 2             8:00.06,3   2:56.33,2  (3316)   18,370 ¦ 
110/M3     599. Trivella Nicola      65 SAN GIULIANO TERME   TEAMBIKE PISA ZERO 2             7:22.44,4   3:35.14,7  (3546)   14,907 ¦ 
147/M3     300. Pieri Andrea         66 San Giuliano Terme ( A.C. EUROTEAM PARKPRE            6:33.20,0   1:45.39,1  (6735)   22,423 ¦ 
57/F2       19. Bizzotto Paola       62 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    3:26.18,2     43.09,6   (919)   16,722 ¦ 
147/M4      60. Pezzato Maurizio     59 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    6:00.20,6     56.47,5  (2268)   24,476 ¦ 
147/M3     553. Gimignani Renzo      66 San Godenzo          G.s Dicomano Bici                7:15.10,3   2:27.29,4  (4805)   20,267 ¦ 
147/M3     507. Gimignani Stefano    66 San Godenzo          G.s Dicomano Bici                7:06.12,0   2:18.31,1  (4806)   20,694 ¦ 
147/M4     640. Caprara Claudio      58 San Lazzaro di Saven A.V.I.S. San Lazzaro G.S. Cicl   7:55.07,3   2:51.34,2  (4034)   18,563 ¦ 
57/M5      191. Dalla Albertino      53 San Lazzaro di Saven AVIS SAN LAZZARO                 4:17.23,4   1:58.40,0  (8893)   13,403 ¦ 
147/M4     841. Deninno Pasquale     61 San Lazzaro di Saven Team Salieri                     8:44.06,6   3:40.33,5  (7605)   16,828 ¦ 
147/M2     631. Faiella Luca         68 San Lazzaro di Saven Team Salieri                     8:44.06,8   4:04.00,8  (7603)   16,828 ¦ 
147/M4     242. Galazzetti Alberto   60 San Lazzaro di Saven Gianluca Faenza Team             6:43.51,6   1:40.18,5  (1551)   21,839 ¦ 
147/M2     374. Grazia Giorgio       68 San Lazzaro di Saven                                  7:15.25,1   2:35.19,1  (3734)   20,256 ¦ 
147/M2     375. Grazia Giuliano      68 San Lazzaro di Saven                                  7:15.26,4   2:35.20,4  (3735)   20,255 ¦ 
147/M6       1. Mongardi Salvatore   45 San Lazzaro di Saven Team Salieri                     5:11.17,6       -----  (1585)   28,333 ¦ 
110/M4     307. Rizzoli Andrea       59 San Lazzaro di Saven Team Salieri                     5:57.13,7   2:11.03,7  (4219)   18,475 ¦ 
110/M4     385. Rizzoli Paolo        61 San Lazzaro di Saven Gianluca Faenza Team             6:16.41,9   2:30.31,9  (4215)   17,520 ¦ 
147/M4     783. Zanetti Maurizio     59 San Lazzaro di Saven Top Racing Bike                  8:26.49,0   3:23.15,9  (2104)   17,402 ¦ 
110/F2      50. Zauli Laura          59 San Lazzaro di Saven Atletica 85 Faenza               7:08.00,4   2:53.13,9   (619)   15,420 ¦ 
110/M2     186. Mazzoni Andrea       71 San Lazzaro Savena   A.S. Amatori Castiglionese       5:24.07,1   1:44.38,4  (8605)   20,362 ¦ 
57/M4      168. Canducci Sergio      60 San Martino dei Muli GS Cicli Matteoni                4:04.17,0   1:56.52,0  (8075)   14,122 ¦ 
110/M3     250. Bodini Davide        63 San Martino Siccomar G.c. il branco                   5:21.21,4   1:33.51,7  (6177)   20,537 ¦ 
57/M1       30. Avanzi Andrea        76 San Matteo delle Chi Ciclistica Brescellese 2000      3:24.29,5     50.43,2  (4272)   16,871 ¦ 
110/M3     204. Gugliermetto Roberto 67 san maurizio c.se    Team vezza brunero               5:11.56,5   1:24.26,8  (3740)   21,157 ¦ 
147/M3     791. Capra Danilo         64 SAN MAURIZIO C.SE (T Cral Reale Mutua Assicurazioni   7:54.07,7   3:06.26,8  (2853)   18,602 ¦ 
57/F1       47. Donati Raffaella     70 san maurizio c.se (t Team Brunero Camel               3:43.04,5   1:09.55,5   (519)   15,465 ¦ 
110/F1      13. Cerrato Paola        65 San Mauro Pascoli    G.s. ecology team                5:05.15,4     43.40,2   (304)   21,621 ¦ 
147/F2      32. Comandini Emilia     53 San Mauro Pascoli    Ecology team                     7:43.44,1   2:09.19,5   (651)   19,019 ¦ 
147/M4     184. Novelli Andrea       59 San Mauro Pascoli    G.s. ecology team                6:33.10,9   1:29.37,8  (1218)   22,432 ¦ 
147/M4     244. Tamburini Dino       55 San Mauro Pascoli    ECOLOGY TEAM SAN MAURO PASCOLI   6:44.14,9   1:40.41,8  (3525)   21,818 ¦ 
147/M4      11. Zannoni Riccardo     56 San Mauro Pascoli    Bike Team L.G.L                  5:34.15,2     30.42,1   (272)   26,387 ¦ 
147/M4     688. Zoli Franco          56 San Mauro Pascoli    U.s. San Zaccaria                8:04.49,1   3:01.16,0  (6991)   18,192 ¦ 
147/M2     204. Della Torre Giorgio  70 San Mauro Torinese   Reale mutua                      6:31.24,0   1:51.18,0  (4043)   22,534 ¦ 
147/M4     447. Danese Giuseppe      61 San Nicolò a Tordino Bike Team San Nicolò             7:19.50,0   2:16.16,9  (2934)   20,053 ¦ 
110/M4     320. Di Francesco Giusepp 61 San Nicolò a Tordino Bike Team San Nicolò             6:00.42,6   2:14.32,6  (2960)   18,297 ¦ 
57/M4       38. Ferri Giuliano       61 San Nicolò a Tordino Bike Team San Nicolò             3:00.17,7     52.52,7  (2999)   19,135 ¦ 
57/M5       30. Mantovani Gino       49 San Pancrazio Parmen A.S. Biking Noceto               3:04.40,1     45.56,7  (1572)   18,682 ¦ 
110/M4       6. Trapletti Emidio     59 San Paolo d'Argon    Team Bike S.Paolo d'Argon        4:14.43,1     28.33,1  (4097)   25,910 ¦ 
147/M5      91. Cian Giovanni Battis 51 San Pier d'Isonzo    G.S. ROBY CALZATURE              6:45.32,5   1:14.14,4  (1425)   21,748 ¦ 
147/M5      25. Casati Luigi         47 San Piero a Sieve    Polisportiva San Piero a Sieve   6:09.48,7     38.30,6  (6285)   23,849 ¦ 
57/M4       69. Loli Alessandro      57 San Piero a Sieve    Polisportiva san piero a sieve   3:19.19,2   1:11.54,2  (3168)   17,308 ¦ 
147/M4     711. Lucarelli Luca       ?? San Piero a Sieve    Ciclistica Il Regolo             8:10.17,5   3:06.44,4  (8576)   17,989 ¦ 
110/M4     102. Rossi Giancarlo      61 San Piero a Sieve    Ciclistica Il Regolo             4:56.25,6   1:10.15,6  (4937)   22,265 ¦ 
147/M5     336. Stefanacci Alvaro    ?? San Piero a Sieve    Ciclistica il Regolo             8:10.17,7   2:38.59,6  (4957)   17,989 ¦ 
147/M4     343. Bignolin Claudio     55 San Piero d'isonzo   Gs Roby Calzature                7:03.58,0   2:00.24,9  (8272)   20,803 ¦ 
147/M3     993. Mirandola Luciano    62 San Pietro di Morubi Sportclick Team                  8:59.26,1   4:11.45,2  (4196)   16,350 ¦ 
147/M3     340. Franceschelli Alessa 65 San Pietro in Casale Speed Bike                       6:40.37,0   1:52.56,1  (8416)   22,016 ¦ 
147/M3     663. Tassi Michele        67 San Pietro in Casale Speed Bike                       7:33.15,0   2:45.34,1  (8808)   19,459 ¦ 
57/M5       17. Gelmetti Fabio       50 SAN PIETRO INCARIANO GS TENAX                         2:51.17,8     32.34,4  (3726)   20,140 ¦ 
147/M4     142. Rossi Sandro         56 San Polo d'Enza      Ciclistica Sanpolese             6:22.31,0   1:18.57,9  (4279)   23,057 ¦ 
147/M1     179. Cesconetto Daniele   77 San Polo di Piave    Cyber Team Faresin Spa           7:13.17,1   2:12.28,7  (8339)   20,356 ¦ 
147/M4     369. Gibertoni Corrado    58 San Prospero Sulla S Sozzigalli Ritrovo               7:07.18,5   2:03.45,4  (8444)   20,640 ¦ 
110/M6     129. D'Alessandro Ariodan 44 San Remo             Ciclistica ospedaletti           6:44.34,8   2:42.21,3  (2922)   16,313 ¦ 
110/M3     503. Parise Patrizio      64 San Remo             G.S.SANREMO BICI                 6:38.36,4   2:51.06,7  (3329)   16,557 ¦ 
147/M1      36. Cuel Davide          78 San Sebastiano       G.S alpini bike povo             5:51.12,8     50.24,4  (9397)   25,112 ¦ 
110/M3     271. Biondi Carlo         64 San Severino M.      S.c. ciclocross                  5:28.59,8   1:41.30,1  (2785)   20,060 ¦ 
147/M4     308. Angeloni Maurizio    57 San Severino Marche  GC Tormatic                      6:58.21,6   1:54.48,5  (7952)   21,082 ¦ 
147/M5      63. Balducci Fausto      53 San Severino Marche  GC Tormatic                      6:31.12,2     59.54,1  (7953)   22,545 ¦ 
147/M4     241. Martini Laureano     59 San Severino Marche  GC Tormatic                      6:43.44,1   1:40.11,0  (7956)   21,846 ¦ 
147/M2      46. Prato Marco          71 San Severino Marche  GS Tormatic                      5:48.06,7   1:08.00,7  (3384)   25,336 ¦ 
147/M2      95. Raimondi Giovanni Fi 73 San Severino Marche  G.c. Tormatic Pedale Settemped   6:03.59,0   1:23.53,0  (3396)   24,231 ¦ 
110/M2     237. Rustichelli Roberto  70 San Severino Marche  GS Tormatic                      5:39.42,9   2:00.14,2  (3448)   19,428 ¦ 
147/M3     363. Tiburzi Fabrizio     64 San Severino Marche  GC Tormatic                      6:44.59,0   1:57.18,1  (7951)   21,778 ¦ 
147/M5      88. Torresi Alberto      52 San Severino Marche  GC Tormatic                      6:45.17,7   1:13.59,6  (5319)   21,761 ¦ 
147/M5     117. Massei Gianfranco    53 San Severino Marche  GC Tormatic                      6:58.23,9   1:27.05,8  (7955)   21,080 ¦ 
57/M3      148. Mazzer Nello         63 San Vendemiano       GS San Vendemiano                3:43.15,8   1:46.37,4  (8604)   15,452 ¦ 
110/M4     226. Savio Alan           55 San Vito al Tagliame Ciclistica Maronese Mobili       5:35.10,3   1:49.00,3  (3470)   19,691 ¦ 
147/M5     426. Gulli Michelino      53 San Vito Sullo Jonio ACC Serciclo- Serra S.Bruno      8:41.04,6   3:09.46,5  (4623)   16,926 ¦ 
147/M4      20. Segato Luigino       60 Sandrigo             GS Granciclismo                  5:39.42,8     36.09,7  (1115)   25,963 ¦ 
110/M3      31. Accate Adriano       63 Sanfrè               Bike Team Cherasco               4:20.27,0     32.57,3  (4475)   25,340 ¦ 
110/M4     568. Bestagno Vincenzo    57 Sanremo (IM)         Ciclistica Ospedaletti           7:07.36,5   3:21.26,5  (4710)   15,434 ¦ 
110/M2     268. Arrighini Roberto    68 Sanremo(IM)          Team Grosso Sport                5:55.23,6   2:15.54,9  (6586)   18,570 ¦ 
57/M6       38. Guerrini Romano      40 Sansepolcro          Ciclistica San Sepolcro          3:29.41,7     54.24,2  (8471)   16,452 ¦ 
57/M6      107. Cavalieri Giancarlo  46 Sant'Agostino        Team Bertoldi Ciclismo           4:16.23,6   1:41.06,1  (4755)   13,455 ¦ 
110/F2       4. Sarto Lorenza        62 Sant'Agostino        Granfondo Pinarello              5:02.16,0     47.29,5   (330)   21,835 ¦ 
110/M4     280. Cadau Franco         60 Sant'Alberto         Nostromo Yoga Ravenna            5:50.04,7   2:03.54,7  (4641)   18,852 ¦ 
147/M4     698. Innocenzi Filippo    58 SANT'ANGELO DI PIOVE TEAM MTB 90                      8:06.22,0   3:02.48,9  (6506)   18,134 ¦ 
57/M5      167. Capparuccia Franco   53 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                4:10.26,7   1:51.43,3  (7756)   13,775 ¦ 
147/M4     123. Capparuccia Sergio   60 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                6:18.10,7   1:14.37,6  (5269)   23,322 ¦ 
110/M4     165. D'Angelo Dino        59 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                5:19.39,3   1:33.29,3  (7761)   20,647 ¦ 
110/M3     276. Levantesi Mauro      66 Sant'Elpidio a Mare  NUOVA PEDALE CIVITANOVESE        5:29.53,8   1:42.24,1  (3160)   20,006 ¦ 
110/M4     282. Liciotti Loris       58 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                5:51.32,0   2:05.22,0  (7757)   18,774 ¦ 
147/M4     527. Maurizi Bruno        58 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                7:33.29,7   2:29.56,6  (7759)   19,448 ¦ 
110/M5     355. Mazzaferro Mauro     50 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                7:13.01,6   2:57.17,6  (7760)   15,241 ¦ 
110/M3     339. Pennesi Adelfio      62 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                5:50.07,8   2:02.38,1  (7762)   18,850 ¦ 
147/M4     348. Petrucci Sauro       61 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                7:04.42,7   2:01.09,6  (7758)   20,767 ¦ 
110/M4     306. Verdicchio Domenico  59 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                5:57.06,5   2:10.56,5  (7763)   18,481 ¦ 
147/M4     256. Ciavatti Gabriele    58 Sant'Ermete          GS Cicli Matteoni                6:47.29,1   1:43.56,0  (5324)   21,644 ¦ 
147/M3     142. Masini Massimo       65 Santa Croce sull'Arn G.S. Baglini                     6:01.45,3   1:14.04,4  (6623)   24,381 ¦ 
147/M4     393. Tomasin Giampaolo    60 Santa Giustina in Co GS Due Pedali Arsego             7:11.06,8   2:07.33,7  (9425)   20,458 ¦ 
57/M3      169. Bagnasco Giuseppe    65 Santa Maria della Ve Cons. Lombardo Amatoriale Pis    3:56.57,2   2:00.18,8  (2721)   14,559 ¦ 
110/M3     466. Rossella Giuseppe    65 Santa Maria della Ve                                  6:27.43,5   2:40.13,8  (3436)   17,022 ¦ 
57/M2       54. Bocchi Alessandro    68 Santa Maria Maddalen DELEZ TEAM                       3:09.23,2   1:08.11,3  (6175)   18,216 ¦ 
147/M1     237. Moreschi Luigi       75 Santa Maria Nuova    Jesi Cycling Team                8:00.07,6   2:59.19,2  (7804)   18,370 ¦ 
147/M4     663. Vitali Alberto       57 Santa Maria Nuova    Jesi Cycling Team                8:00.07,8   2:56.34,7  (2134)   18,370 ¦ 
110/M3     172. Vola Fabio           66 Santa Vittoria d'Alb G.S. Tenuta Carretta             5:03.13,4   1:15.43,7  (4039)   21,766 ¦ 
57/M3      128. Canini Roberto       63 Santarcangelo        GS Cicli Matteoni                3:35.41,3   1:39.02,9  (8077)   15,995 ¦ 
57/M4      111. Maioli Edoardo       58 Santarcangelo        GS Cicli Matteoni                3:35.44,1   1:28.19,1  (8082)   15,991 ¦ 
57/M4      116. Moretti Fabrizio     57 Santarcangelo        GS Cicli Matteoni                3:37.52,5   1:30.27,5  (8100)   15,834 ¦ 
147/M3     523. Bianchini Marco      64 Santarcangelo di R.  GS Olimpia Nuova                 7:09.05,9   2:21.25,0  (4322)   20,554 ¦ 
110/M2     435. Briganti Marco       72 Santarcangelo di R.  GS Olimpia Nuova                 7:15.40,0   3:36.11,3  (4323)   15,149 ¦ 
57/M3      102. Barosi Raffaele      66 Santarcangelo di Rom GS Olimpia Nuova                 3:22.19,8   1:25.41,4  (4332)   17,051 ¦ 
110/M5     260. Bernabini Piergiorgi 47 Santarcangelo di Rom GS Olimpia Nuova                 6:35.04,0   2:19.20,0  (4319)   16,706 ¦ 
110/M4     287. Bianchini Massimo    61 Santarcangelo di Rom GS Olimpia Nuova                 5:52.59,8   2:06.49,8  (4329)   18,697 ¦ 
110/M2     174. Carlini Andrea       72 Santarcangelo di Rom LGL Bike Team                    5:16.58,9   1:37.30,2  (1524)   20,821 ¦ 
57/M5      183. Carlini Renato       47 Santarcangelo di Rom LGL Bike Team                    4:13.59,1   1:55.15,7  (8324)   13,583 ¦ 
147/M3       2. Mondaini Mauro       64 Santarcangelo di Rom Spreafico LGL Group              4:51.40,8      3.59,9   (273)   30,238 ¦ 
147/M2     468. Mussoni Massimiliano 72 Santarcangelo di Rom GS Olimpia Nuova                 7:34.16,4   2:54.10,4  (7579)   19,415 ¦ 
110/M4     151. Tosi Mauro           60 Santarcangelo di Rom GS Olimpia Nuova                 5:14.54,5   1:28.44,5  (4314)   20,958 ¦ 
147/M1      99. Lebole Enrico        79 Santhià              Jolly Nota                       6:23.50,7   1:23.02,3  (7566)   22,978 ¦ 
110/M4     488. Massagli Roberto     60 santissima annunziat GS Piemmesport Team              6:40.36,0   2:54.26,0  (6624)   16,475 ¦ 
147/M5     352. Zannoni Fausto       54 Santo Stefano        Polisportiva 2000                8:14.11,5   2:42.53,4  (8004)   17,847 ¦ 
110/M3     428. Castagna Piero       64 Santo Stefano di Mag Individuale                      6:17.47,2   2:30.17,5  (4750)   17,470 ¦ 
147/M4      26. Manza Mario Stelvio  57 Santorso             G. Team F. M.                    5:44.36,2     41.03,1  (1201)   25,594 ¦ 
147/M3     803. Grassetti Paride     64 Sarnano              AS Planet Fitness                7:57.14,0   3:09.33,1  (7691)   18,481 ¦ 
147/M4     652. Grassetti Piero      61 Sarnano              AS Planet Fitness                7:57.20,4   2:53.47,3  (7689)   18,477 ¦ 
147/F1      21. Balzarotti Ilaria    73 Saronno              Colnago Filago Arreghini         6:54.30,7   1:08.13,1   (472)   21,278 ¦ 
110/M3     299. Del Deo Silvio       62 Saronno              Clamas Team Tergas               5:35.19,8   1:47.50,1  (3692)   19,682 ¦ 
110/M2     244. Ferrari Stefano      72 Saronno              GC Alleanza Assicurazioni        5:43.27,0   2:03.58,3  (7909)   19,216 ¦ 
147/M4     179. Pirana Roberto       59 Sarre                Cicli Lucchini                   6:31.26,8   1:27.53,7  (4106)   22,531 ¦ 
110/M3     364. Bertoni Massimo      65 Sarzana              G.S. BATTISTINI FOSDINOVO        5:57.29,3   2:09.59,6  (1171)   18,462 ¦ 
147/M4     131. Cibei Eugenio        57 Sarzana              G.S. GRAZIANO BATTISTINI         6:20.08,7   1:16.35,6  (1322)   23,201 ¦ 
110/M5      80. Garbini Tiziano      48 Sarzana              VF M. Pelliccia                  5:38.28,0   1:22.44,0  (4379)   19,499 ¦ 
110/M2     162. Pietrelli Alessandro 68 SARZANA SP           GS Tre Mori                      5:11.57,9   1:32.29,2  (5188)   21,156 ¦ 
110/M1      10. De Paolis Luca       75 sassa scalo (aq)     Team pianetaciclo                4:09.38,0     30.16,8  (1168)   26,438 ¦ 
110/M5     316. Loi Fiorenzo         48 Sassari              S.C. PAOLO E FRANCESCHINO PIRA   6:57.01,3   2:41.17,3  (3167)   15,826 ¦ 
147/M3     930. Petretto Danilo      66 Sassari              SC PAOLO E FRANCESCHINO PIRAS    8:29.07,3   3:41.26,4  (3354)   17,323 ¦ 
110/F1      98. Senes Maria          67 Sassari              S.C. PAOLO E FRANCESCHINO PIRA   6:44.32,0   2:22.56,8   (464)   16,315 ¦ 
147/M3     761. Sensolini Attilio    65 SASSOFELTRIO         GS DOGANA RSM                    7:48.07,0   3:00.26,1  (1241)   18,841 ¦ 
57/M1      ---  Baldini Mattia       81 Sassuolo             Nuova Corti                          -----     partito  (5391)      --- ¦ 
110/M1      81. Barbieri Marco       81 Sassuolo             Iaccobike                        5:30.50,7   1:51.29,5  (2731)   19,948 ¦ 
147/M4     271. Macchioni Claudio    61 Sassuolo             U.S. BRAIDA SASSUOLO             6:51.13,4   1:47.40,3  (3185)   21,448 ¦ 
57/M3       37. Paltrinieri Daniele  63 Sassuolo             Scavezzon Squadra corse          2:44.24,8     47.46,4  (3326)   20,983 ¦ 
110/F1      85. Ferrari Paola        73 SASSUOLO (MO)        A.S.IACCOBIKE-AVIS               6:30.51,2   2:09.16,0   (430)   16,886 ¦ 
147/M3      79. Iaccheri Massimo     65 SASSUOLO (MO)        A.S.IACCOBIKE-AVIS               5:48.47,5   1:01.06,6  (3107)   25,287 ¦ 
147/M2      79. Ninzoli Pier Luigi   68 sassuolo (mo)        Nuova Corti Team Carrera         6:00.20,6   1:20.14,6  (3294)   24,476 ¦ 
147/M3     486. Panini Vincenzo      64 SASSUOLO (MO)        A.S.IACCOBIKE-AVIS               7:01.17,5   2:13.36,6  (3327)   20,935 ¦ 
57/M4      240. Piccioli Paolo       60 SASSUOLO (MO)        A.S.IACCOBIKE-AVIS               5:26.08,3   3:18.43,3  (3947)   10,578 ¦ 
57/M4      204. Proietti Michele     60 SASSUOLO (MO)        A.S.IACCOBIKE-AVIS               4:28.47,1   2:21.22,1  (3387)   12,835 ¦ 
147/M4     536. Riva Ruggero         55 SASSUOLO (MO)        A.S.IACCOBIKE-AVIS               7:34.33,7   2:31.00,6  (6786)   19,403 ¦ 
110/F2      54. Castellari Clara     52 SASSUOLO(MO)         A.S.IACCOBIKE-AVIS               7:11.20,4   2:56.33,9   (512)   15,301 ¦ 
110/M5     313. Medici Alfonso       54 SASSUOLO(MO)         A.S.IACCOBIKE-AVIS               6:54.44,3   2:39.00,3  (6637)   15,913 ¦ 
147/F2      36. Moscardini Rosanna   51 SASSUOLO(MO)         A.S.IACCOBIKE-AVIS               7:56.53,4   2:22.28,8   (555)   18,494 ¦ 
110/F1      89. Vecchi Cinzia        65 SASSUOLO(MO)         A.S.IACCOBIKE-AVIS               6:34.24,2   2:12.49,0   (583)   16,734 ¦ 
147/M3     581. Brugnaro Mauro       65 SAUZE D'OULX (TO)    G.S. Team Fortesan               7:19.36,9   2:31.56,0  (2834)   20,063 ¦ 
147/M1     158. Bidani Emanuele      74 Savigliano           AS Ciclistica Mistral            6:51.29,2   1:50.40,8  (8065)   21,434 ¦ 
147/M3     981. Ostorero Giuseppe    62 Savigliano           AS Ciclistica Mistral            8:49.11,0   4:01.30,1  (8066)   16,667 ¦ 
110/M4     498. Cambiano Eraldo      55 SAVIGLIANO (Cn)      G.C. Atlante                     6:42.39,3   2:56.29,3  (2849)   16,391 ¦ 
147/M3     693. Gugliotta Michele    66 SAVIGLIANO (CN)      G.S. Team Fortesan               7:37.12,2   2:49.31,3  (3934)   19,291 ¦ 
57/M3      130. Bellavista Andrea    62 Savignano sul Rubico GC Medinox                       3:35.55,9   1:39.17,5  (6037)   15,977 ¦ 
147/M3     485. Campedelli Massimo   62 Savignano sul Rubico G.C. MEDINOX                     7:01.16,8   2:13.35,9  (6045)   20,936 ¦ 
147/M3     920. Campedelli Paolo     62 Savignano sul Rubico G.C. MEDINOX                     8:23.57,4   3:36.16,5  (6040)   17,501 ¦ 
147/M2     227. Casadei Massimiliano 71 Savignano sul Rubico G.s. ecology team                6:38.20,6   1:58.14,6  (6249)   22,141 ¦ 
110/M3     430. Gobbi Fabio          66 Savignano sul Rubico G.s. ecology team                6:19.21,1   2:31.51,4  (6437)   17,398 ¦ 
147/M3     397. Mazzola Antonio      66 Savignano sul Rubico G.C. MEDINOX                     6:49.30,4   2:01.49,5  (6038)   21,538 ¦ 
147/M2     522. Molinari Filippo     72 SAVIGNANO SUL RUBICO ECOLOGY TEAM                     7:54.15,5   3:14.09,5  (6662)   18,597 ¦ 
147/M2     584. Oliviero Fabio       72 Savignano sul Rubico G.C. MEDINOX                     8:23.56,5   3:43.50,5  (6043)   17,502 ¦ 
147/M4     866. Paolucci Roberto     61 Savignano sul Rubico G.C. MEDINOX                     8:56.49,9   3:53.16,8  (6046)   16,429 ¦ 
147/M3     716. Pasini Stefano       65 SAVIGNANO SUL RUBICO ECOLOGY TEAM SAN MAURO PASCOLI   7:40.44,7   2:53.03,8  (3332)   19,142 ¦ 
147/M5     300. Pazzaglia Berto      49 Savignano sul Rubico G.C. MEDINOX                     7:57.19,4   2:26.01,3  (6044)   18,478 ¦ 
147/M4     166. Pracucci Ottavio     60 Savignano sul Rubico G.C. MEDINOX                     6:28.14,7   1:24.41,6  (4003)   22,717 ¦ 
147/M4     324. Raggini Valter       60 Savignano sul Rubico G.C. MEDINOX                     7:01.03,4   1:57.30,3  (6041)   20,947 ¦ 
147/M3     921. Ronchi Claudio       66 Savignano sul Rubico G.C. MEDINOX                     8:24.00,4   3:36.19,5  (6042)   17,499 ¦ 
57/M3      127. Trevisani Marco      62 Savignano sul Rubico GC Medinox                       3:35.29,9   1:38.51,5  (6039)   16,009 ¦ 
110/M4     419. De Santis Paolo      58 Savona               Cral II^ A.S.L. Savona           6:24.45,7   2:38.35,7  (6327)   17,153 ¦ 
57/M3      143. Delucis Marco        62 Savona               Cicli risi                       3:41.40,0   1:45.01,6  (2954)   15,563 ¦ 
110/M4     404. Loiacono Marco       58 Savona               G.S. Cicli Risi SV               6:21.43,8   2:35.33,8  (4849)   17,289 ¦ 
147/M6     107. Oliveri Michele      39 Savona               G.S. CRAL 2° ASL SAVONA          8:18.29,3   3:07.11,7  (3805)   17,693 ¦ 
147/M4     749. Perhauz Mauro        57 Savona               G.S. Cral 2° ASL SAVONA          8:18.28,0   3:14.54,9  (3822)   17,694 ¦ 
110/M3     435. Porro Paolo          65 Savona               Cral II^ A.S.L. Savona           6:19.54,6   2:32.24,9  (6747)   17,372 ¦ 
57/M5       46. Riccardi Remo        47 Savona               Team cicli zanini bike inside    3:18.09,3     59.25,9  (3845)   17,410 ¦ 
110/M2     112. Bocedi Orlando       73 Scandiano            CICLISTICA BOIARDO               4:51.11,1   1:11.42,4  (5187)   22,666 ¦ 
110/M4     275. Marziani Lauro       58 Scandiano            CICLISTICA BOIARDO               5:49.01,2   2:02.51,2  (7461)   18,910 ¦ 
147/M1     154. Medici Simone        75 Scandiano            CICLISTICA BOIARDO               6:48.50,0   1:48.01,6  (7462)   21,573 ¦ 
57/M3       60. Salvini Antonio      66 Scandiano            CICLISTICA BOIARDO               2:57.04,7   1:00.26,3  (7463)   19,482 ¦ 
147/M4      18. Zambelli Carlo       60 Scandiano            New Motor Bike Team              5:38.32,6     34.59,5  (8870)   26,052 ¦ 
147/M5     203. Nasi Pietro          51 Scandiano   Reggio E Polisportiva Ciclistica Scandi   7:26.30,1   1:55.12,0  (3277)   19,753 ¦ 
147/M1      26. Francia Simone       76 SCANDIANO (RE)       G.S. Cicli Campioli              5:40.52,5     40.04,1  (1335)   25,874 ¦ 
147/M5      55. Ghirardini Danilo    50 scandiano (re)       Cicli campioli salvaterra        6:26.41,5     55.23,4  (1339)   22,808 ¦ 
147/M4     130. Bagnoli Mario        55 Scandicci            Bicisporteam  Firenze            6:19.48,3   1:16.15,2  (4301)   23,222 ¦ 
110/M3     138. Brandi Andrea        64 Scandicci            Manila Team Bike                 4:56.16,4   1:08.46,7  (4599)   22,276 ¦ 
147/M3     416. Ferrari Massimo      66 Scandicci            Manila Team Bike                 6:51.23,5   2:03.42,6  (4600)   21,439 ¦ 
57/M6       76. Fiaschi Alvaro       45 Scandicci                                             3:53.37,9   1:18.20,4  (6382)   14,766 ¦ 
147/M6     157. Poggesi Sergio       41 Scandicci                                             9:15.37,3   4:04.19,7  (6745)   15,874 ¦ 
147/M3     591. Madella Mella Claudi 66 Scandolara Ravara Cr VC Casalasco                     7:20.45,1   2:33.04,2  (1571)   20,011 ¦ 
57/M6       17. Locatelli Elio       42 Scanzorosciate       Avis BG                          3:12.22,1     37.04,6  (8567)   17,934 ¦ 
110/M4     324. Griglio Carlo        58 Scarnafigi           G.C. Bici CUCCHIETTI             6:02.12,6   2:16.02,6  (3072)   18,221 ¦ 
57/M2       10. Biancalani Luca      68 Scarperia            Cral Nuovo Pignone               2:24.30,7     23.18,8  (2194)   23,873 ¦ 
57/M1       14. Buzzigoli Luca       74 Scarperia            Ferri taglienti                  3:04.32,3     30.46,0  (2178)   18,695 ¦ 
110/M4     110. Collini Daniele      60 Scarperia            Ferri Taglienti                  4:59.53,3   1:13.43,3  (2224)   22,008 ¦ 
57/M2      147. Collini Luca         69 Scarperia            Sci club mugello                 4:44.49,7   2:43.37,8  (2902)   12,112 ¦ 
57/M1       66. Collini Michele      ?? Scarperia            Sci Club Mugello                 4:25.30,7   1:51.44,4  (8350)   12,993 ¦ 
110/M4     125. Falchi Romano        61 Scarperia            CRAL Nuovo Pignone               5:06.02,2   1:19.52,2  (5428)   21,566 ¦ 
110/M4      83. Innocenti Giancarlo  60 Scarperia            FERRI TAGLIENTI                  4:53.43,8   1:07.33,8  (2177)   22,469 ¦ 
147/M5     209. Manescalchi Arturo   49 Scarperia            Ferri taglienti                  7:27.31,3   1:56.13,2  (2150)   19,708 ¦ 
57/F1      123. Mannozzi Serena      74 Scarperia            Sci club mugello                 4:55.26,4   2:22.17,4   (546)   11,677 ¦ 
57/M5      214. Manzani Leonardo     50 Scarperia            Sci Club Mugello 2000            4:25.30,1   2:06.46,7  (8589)   12,994 ¦ 
147/M2     598. Marchi Enrico        73 Scarperia            LE Due Ruote                     8:28.42,4   3:48.36,4  (6969)   17,338 ¦ 
57/M4       95. Mazzoni Maurizio     58 Scarperia            Assoc. Ferri Taglienti           3:27.31,7   1:20.06,7  (4867)   16,624 ¦ 
147/F1     ---  Poma Alice           79 Scarperia                                            squalifica       -----   (663)      --- ¦ 
147/M4     637. Poma Claudio         55 Scarperia            Club ciclo appenninico 1907      7:54.26,5   2:50.53,4  (2327)   18,590 ¦ 
110/M4     512. Vitale Giovanni Batt 60 Scarperia            Bicisporteam  Firenze            6:46.42,3   3:00.32,3  (7535)   16,227 ¦ 
57/F2       54. De Martin Toldo Luci 58 Scarperia  FI        Club ciclo appenninico 1907      4:12.44,1   1:29.35,5   (424)   13,650 ¦ 
57/M5       76. Nencini Remo         51 Scarperia (FI)       Ass. Ferri Taglienti             3:36.57,9   1:18.14,5  (9438)   15,901 ¦ 
110/M1      62. Lucci Daniele        79 Scheggia             G.S. Cicli Basili                5:11.48,1   1:32.26,9  (3768)   21,167 ¦ 
110/M3      72. Bortoloso Antonio    65 Schio                ASD Bike For Ever                4:38.01,2     50.31,5  (5405)   23,739 ¦ 
147/M3     739. Corato Franco        66 Schio                Veloce Club Torrebelvicino       7:45.33,6   2:57.52,7  (1154)   18,944 ¦ 
57/M4       48. Facci Umberto        59 Schio                V. C. Torrebelvicino PRANDINA    3:06.09,0     58.44,0  (2980)   18,533 ¦ 
57/M3      238. Agostini Luca        62 Scorzè               C.C. Fonte S. Benedetto          5:03.48,1   3:07.09,7  (6105)   11,356 ¦ 
147/M1      39. Pastrello Federico   76 Scorzè               Granfondo Pinarello              5:52.32,1     51.43,7  (1639)   25,018 ¦ 
110/M2      66. Roccaro Francesco    70 Scorzè               C.C. FONTE SAN BENEDETTO         4:34.15,3     54.46,6  (1229)   24,065 ¦ 
110/M2     286. De Franceschi Michel 68 Scorzè (VE)          CC Fonte San Benedetto           6:01.32,5   2:22.03,8  (6098)   18,255 ¦ 
110/M3      85. Marcato Andrea       67 Scorzè (VE)          CC Fonte San Benedetto           4:45.25,7     57.56,0  (4006)   23,123 ¦ 
110/M3     269. Michieletto Nicola   67 Scorzè (VE)          CC Fonte San Benedetto           5:28.14,1   1:40.44,4  (4007)   20,107 ¦ 
57/M3      207. Stangherlin Luigi    67 Scorzè (VE)          CC Fonte San Benedetto           4:18.50,3   2:22.11,9  (6099)   13,328 ¦ 
147/Top      3. Magnani Marco        74 SECCHIANO            TEAM VICINI BIKE                 4:37.02,5      5.23,8    (24)   31,836 ¦ 
110/M3      42. Faganello Andrea     63 Sedico               GS Eurovelo Cicli                4:26.21,6     38.51,9  (2226)   24,778 ¦ 
57/M5        7. Pescosta Piero       53 Sedico               Equipe Darte                     2:31.49,6     13.06,2  (2267)   22,723 ¦ 
110/M2     379. Neccia Giancarlo     68 Segni                VC Colleferro                    6:37.03,6   2:57.34,9  (8644)   16,622 ¦ 
147/M2      60. Benedetti Mirco      69 Segonzano            Bren Team Trento                 5:55.38,5   1:15.32,5  (2096)   24,800 ¦ 
110/M5     206. Arcando Alessio      53 Segrate              Team Cicli Scirano               6:16.29,0   2:00.45,0  (3625)   17,530 ¦ 
110/M4      69. Ferroni Giovanni     58 Segromigno in Monte  GS Luigi Daccordi                4:48.30,1   1:02.20,1  (5430)   22,876 ¦ 
110/M4     163. Capretta Eugenio     59 Segusino (TV)        SC Mionetto Valdobbiadene        5:18.59,7   1:32.49,7  (2207)   20,689 ¦ 
57/M4      182. De Martini Guido     56 Selargius            SC Mare e monti                  4:15.24,3   2:07.59,3  (5421)   13,507 ¦ 
57/M2       17. Obkircher Oskar      72 Selva di Val Gardena Team Zanolini Bike Professiona   2:36.15,9     35.04,0  (4338)   22,077 ¦ 
147/M4     595. Mercanzin Riccardo   55 Selvazzano Dentro    Cicli De Franceschi              7:45.30,6   2:41.57,5  (3233)   18,946 ¦ 
110/M1      58. Re Dionigi Gabriele  77 Senago               SC Paderno Dugnano Bikers        5:08.17,1   1:28.55,9  (4296)   21,408 ¦ 
147/M1     129. Solinas Antonio Vinc 74 Seneghe (OR)         A.S. Mare e monti                6:36.06,4   1:35.18,0  (3502)   22,266 ¦ 
147/M3     469. Balducci Marco Anton 65 Senigallia           Club Amici della Bici Senigall   6:58.44,8   2:11.03,9  (2673)   21,062 ¦ 
110/M5     366. Bartoli Giuseppe     49 Senigallia           Club Amici della Bici Senigall   7:17.15,9   3:01.31,9  (2672)   15,093 ¦ 
57/M5      106. Cacciamani Pino      47 Senigallia           Club Amici della Bici            3:47.41,2   1:28.57,8  (2674)   15,152 ¦ 
110/M6     155. Carboni Piero        46 Senigallia           Club Amici della Bici Senigall   7:06.32,8   3:04.19,3  (2676)   15,473 ¦ 
147/M4     628. Fabri Roberto        59 Senigallia           Club Amici della Bici Senigall   7:51.19,8   2:47.46,7  (2666)   18,713 ¦ 
147/M4     110. Mancini Fabio        59 Senigallia           Club Amici della Bici Senigall   6:14.39,3   1:11.06,2  (2675)   23,541 ¦ 
147/M3     778. Mandolini Stefano    64 Senigallia           Club Amici della Bici Senigall   7:51.19,9   3:03.39,0  (2670)   18,712 ¦ 
110/M6      12. Marchetti Mauro      42 Senigallia           Club Amici della Bici Senigall   5:06.17,4   1:04.03,9  (2667)   21,548 ¦ 
147/M6     140. Messersì Giovanni    42 Senigallia           Club Amici della Bici Senigall   8:42.24,8   3:31.07,2  (2671)   16,883 ¦ 
147/M4     427. Moroni Paolo         56 Senigallia           Club Amici della Bici Senigall   7:17.24,8   2:13.51,7  (2669)   20,163 ¦ 
147/M3     890. Pirani Paolo         67 Senigallia           Club Amici della Bici Senigall   8:15.59,7   3:28.18,8  (2677)   17,782 ¦ 
57/M6      127. Ricci Evaristo       45 Senigallia           Club Amici della Bici Senigall   4:33.50,8   1:58.33,3  (2679)   12,598 ¦ 
147/M4     742. Rossetti Mauro       58 Senigallia           GS Uisp Cannella                 8:16.59,0   3:13.25,9  (8723)   17,747 ¦ 
110/M4     402. Rossetti Paolo       61 Senigallia           GS Uisp Cannella                 6:21.14,1   2:35.04,1  (8724)   17,312 ¦ 
110/M6       4. Rossi Federico       37 Senigallia           Club Amici della Bici Senigall   4:40.16,3     38.02,8  (2678)   23,548 ¦ 
147/M5     387. Severi Luigi         52 Senigallia           Club Amici della Bici Senigall   8:25.09,8   2:53.51,7  (2668)   17,459 ¦ 
110/M3     504. Rollo Antonio        62 Senigallia (AN)      Club Amici della Bici Senigall   6:38.37,6   2:51.07,9  (6789)   16,556 ¦ 
57/M2       34. Faienza Silvio       69 Senna Comasco        Bike.Net                         2:52.47,9     51.36,0  (8022)   19,965 ¦ 
110/M3     254. Benedetti Angelo     62 Seravezza            Euro Veló 2001                   5:22.44,2   1:35.14,5  (8255)   20,450 ¦ 
147/M2      51. Leonardi Simone      69 Seravezza            Eurovelo 2001                    5:50.07,9   1:10.01,9  (8559)   25,190 ¦ 
57/M5       45. Luisi Marcello       50 Seravezza            Eurovelo 2001                    3:17.51,3     59.07,9  (8579)   17,437 ¦ 
57/M1       31. Navari Marco         77 seravezza            Team cerri                       3:25.52,6     52.06,3  (3282)   16,757 ¦ 
110/M5      91. Pasci Mario          53 Seravezza            Euro Velo 2001                   5:44.23,7   1:28.39,7  (4902)   19,164 ¦ 
147/M3     871. Bellani Adriano      66 Seregno              UC Cabiatese                     8:11.04,0   3:23.23,1  (4589)   17,960 ¦ 
57/M6      ---  Tagliaferro Gianni   40 Sermide              GS CICLOAMATORI CASTELMASSA          -----     partito  (3522)      --- ¦ 
147/M3     481. Fregolent Maurizio   64 Sernaglia D. Battagl Granfondo Pinarello              7:00.07,6   2:12.26,7  (1666)   20,993 ¦ 
147/M4     814. Regio Cesare         57 Serra Bruno (CZ)     ACC Serciclo- Serra S.Bruno      8:34.54,0   3:31.20,9  (4628)   17,129 ¦ 
147/M2      74. Michel Laurent       68 Serramazzoni         Iaccobike                        5:58.34,5   1:18.28,5  (8617)   24,597 ¦ 
110/M2     455. Ricci Lauro          71 Serramazzoni MO      AS Emporio Bici Max Team         5:40.43,2   Falzarego  (1285)      --- ¦ 
147/M3      47. Carlini Claudio      65 SERRAMAZZONI(MO)     A.S.IACCOBIKE-AVIS               5:40.16,4     52.35,5  (2856)   25,920 ¦ 
57/M2      110. Terenzi Marco        70 Serravalle           G.S. Dogana Colombini            4:04.16,6   2:03.04,7  (6900)   14,123 ¦ 
147/M2     132. Giubelli Daniele     73 Serravalle Sesia     UC Pratese                       6:11.20,0   1:31.14,0  (7726)   23,752 ¦ 
147/M4      72. Viliani Marco        60 Sesto F.no FI        Bicisporteam  Firenze            6:05.10,6   1:01.37,5  (4312)   24,152 ¦ 
57/M2      ---  Aiazzi Francesco     68 Sesto Fiorentino     MT Byke team 2001                    -----     partito  (1120)      --- ¦ 
110/M5      12. Liguori Antonio      54 Sesto Fiorentino     VF M. Pelliccia                  4:37.18,5     21.34,5  (1430)   23,800 ¦ 
110/M3      86. Manetti Marzio       65 Sesto Fiorentino     Poccianti Vasco Bike Sesto FI    4:45.57,4     58.27,7  (4082)   23,080 ¦ 
147/M3     199. Morales Nicola       62 Sesto Fiorentino     Manila Team Bike                 6:14.34,2   1:26.53,3  (4602)   23,547 ¦ 
147/M3     495. Mozzini Giancarlo    62 Sesto Fiorentino     M.T.BIKE 2001                    7:03.19,1   2:15.38,2  (3269)   20,835 ¦ 
147/M4     666. Nistri Roberto       59 Sesto Fiorentino     Vasco Poccianti Sesto Bici       8:00.12,3   2:56.39,2  (3295)   18,367 ¦ 
110/M2     169. Sabatelli Luca       68 Sesto Fiorentino     Avis Verag Prato                 5:14.33,5   1:35.04,8  (8114)   20,981 ¦ 
147/M2     183. Vinci Giulio         69 Sesto Fiorentino     M.t. bike team 2001              6:25.08,9   1:45.02,9  (4135)   22,900 ¦ 
110/M3     212. Iori Alessio         67 sesto fiorentino  fi Vasco poccianti sesto bici       5:13.22,5   1:25.52,8  (3749)   21,061 ¦ 
110/M1     172. Bastarelli Fabio     76 Sesto Fiorentino (FI Ciclistica Tranvieri Firenze     4:45.53,5  Campolongo  (1310)      --- ¦ 
110/M2      20. Bessi Dimitri        73 Sesto Fiorentino (FI M. T. Bike Team 2001             4:12.18,3     32.49,6  (1133)   26,158 ¦ 
110/M3      88. Biondi Massimo       63 Sesto Fiorentino (Fi Team Promo Sport                 4:46.33,1     59.03,4  (1136)   23,032 ¦ 
147/M3     488. Martini Mirko        63 Sesto Fiorentino(FI) AMATORI OSPITALETTO              7:02.24,1   2:14.43,2  (6026)   20,880 ¦ 
110/M5     227. Munaretto Roberto    54 Sesto San Giovanni   F.Moser (Milano)                 6:24.25,0   2:08.41,0  (6673)   17,168 ¦ 
57/M5       13. Pasqualetti Antonio  49 Sesto San Giovanni   Bicimania lissone mtb            2:46.25,9     27.42,5  (3333)   20,729 ¦ 
110/M2      29. Quaini Andrea        71 Sesto San Giovanni   Team De Rosa                     4:15.35,1     36.06,4  (2279)   25,823 ¦ 
147/M3     783. Sorrentino Maurizio  66 Sesto San Giovanni   A.S.D.G.S.Vimobici2000           7:52.31,3   3:04.50,4  (6094)   18,665 ¦ 
110/M2     200. Vigoni Gabriele      69 Sesto San Giovanni   A.I.R.C.C.S. RED IRON            5:28.35,0   1:49.06,3  (3900)   20,086 ¦ 
110/M1       3. Cavallero Alfredo    75 Sestri Levante       GRUPPO SPORTIVO MONEGLIESE       3:47.35,9      8.14,7    (45)   28,998 ¦ 
57/M4       26. Lodola Marco         60 Sestri Levante       G.s. Monegliese                  2:49.26,9     42.01,9  (1563)   20,360 ¦ 
147/M4     677. Giola Claudio        60 Settimo Milanese     GC Alleanza Assicurazioni        8:02.55,0   2:59.21,9  (7908)   18,264 ¦ 
110/M2     272. Ramin Erminio        70 Seveso               Sironi-Tanzi                     5:56.36,2   2:17.07,5  (6060)   18,507 ¦ 
110/M3     356. Tagliabue Fabio      63 Seveso               Sironi-Tanzi                     5:56.08,9   2:08.39,2  (6064)   18,531 ¦ 
57/M5       78. Bechelli Franco      50 Sieci                Polisportiva Sieci               3:38.36,2   1:19.52,8  (7765)   15,782 ¦ 
110/M3     109. Bonaiuti Gabriele    65 Sieci                Polisportiva Sieci               4:50.54,2   1:03.24,5  (8284)   22,687 ¦ 
110/M2      55. Fibbi Andrea         73 Sieci                Polisportiva Sieci               4:31.14,6     51.45,9  (7769)   24,332 ¦ 
110/M4      86. Poggi Stefano        61 Sieci                Polisportiva Sieci               4:53.59,8   1:07.49,8  (5272)   22,449 ¦ 
110/M4     223. Tatini Roberto       59 Sieci                Polisportiva Sieci               5:34.25,4   1:48.15,4  (5273)   19,735 ¦ 
57/M5      114. Vitali Roberto       53 Sieci                Polisportiva Sieci               3:50.05,8   1:31.22,4  (5271)   14,993 ¦ 
110/M4     179. Nocentini Cesare     55 Sieci - Pontassieve  CC Pontassieve                   5:22.34,1   1:36.24,1  (4260)   20,460 ¦ 
147/M3     896. Carbone Marco        65 Signa                Avis Verag Prato                 8:18.40,6   3:30.59,7  (8126)   17,686 ¦ 
110/M3     ---  Massarelli Mario     65 Signa                Bicisporteam  Firenze           squalifica       -----  (4283)      --- ¦ 
57/M3       45. Giani Sauro          66 Signa (FI)           Inwool Prato                     2:51.35,3     54.56,9  (3047)   20,106 ¦ 
110/M2     296. Torniai Andrea       69 Signa (FI)           GS Mukki Bike                    6:06.20,2   2:26.51,5  (7675)   18,016 ¦ 
110/M6      64. Liotto Roberto       45 Silea                S.C. Dopla Treviso               5:53.54,9   1:51.41,4  (8565)   18,648 ¦ 
57/M5       62. Moro Franco          48 Silea                Granfondo Pinarello              3:29.54,0   1:11.10,6  (5511)   16,436 ¦ 
147/M3      19. Zandoná Andrea       66 Silea (TV)           Granfondo Pinarello              5:27.06,4     39.25,5  (1677)   26,963 ¦ 
147/M5      18. Zanola Giovanni      51 sirmione             GS ZANOLA RIVOLTELLA             6:05.40,8     34.22,7  (1399)   24,119 ¦ 
147/M2     577. Bertoli Matteo       71 Sissa                GS Coltaro                       8:20.57,6   3:40.51,6  (8264)   17,606 ¦ 
110/M3       5. Guareschi Paolo      66 Sissa                Road and track Racing Team       3:58.36,3     11.06,6    (99)   27,660 ¦ 
110/M1      12. Magnotti Marco       75 Sissa                GS Coltaro                       4:17.51,1     38.29,9  (8581)   25,596 ¦ 
57/M2      112. Barnabé Giovanni     ?? Solarolo             Team Brunetti                    4:06.02,1   2:04.50,2  (8244)   14,022 ¦ 
57/M2      113. Gramantieri Marco    69 Solarolo                                              4:06.04,3   2:04.52,4  (3070)   14,020 ¦ 
57/M3      191. Raccagni Fabrizio    66 Solarolo             Individuale                      4:06.02,8   2:09.24,4  (6762)   14,021 ¦ 
147/M3     371. Ciani Roberto        67 Solarolo (RA)        SUB BARACCA TRIATHLON            6:46.17,1   1:58.36,2  (3675)   21,708 ¦ 
147/M2     534. Dalmonte Daniele     69 Solarolo (Ra)        G.C. Cicli Caroli                7:58.23,8   3:18.17,8  (2930)   18,436 ¦ 
147/M5     164. Rustichelli Marco    47 Solarolo (ra)        Team Brunetti                    7:13.46,5   1:42.28,4  (3857)   20,333 ¦ 
147/M2     438. Macchi Marco         72 Solbiate Arno                                         7:26.03,6   2:45.57,6  (6585)   19,773 ¦ 
147/M5      92. Giorgione Giovanni   52 Soliera              Sozzigalli Ritrovo               6:45.42,4   1:14.24,3  (8445)   21,739 ¦ 
147/M2       8. Montoro Cristian     73 Solignano            GS Sportissimo Top Level         5:15.05,9     34.59,9  (1621)   27,991 ¦ 
57/M3       31. Contessotto Guido    65 soligo               S.c.solighetto 1919              2:42.18,3     45.39,9  (1159)   21,256 ¦ 
147/M4     171. Zanchetta Paolo      59 SOLIGO - TV          Cicloturistica ViTTORIO vENETO   6:29.33,0   1:25.59,9  (6977)   22,641 ¦ 
57/M4       23. Feltracco Vittorio   57 Soligo (TV)          S.C. Solighetto 1919             2:48.43,5     41.18,5  (6372)   20,447 ¦ 
57/F1      138. Coerezza Annabella   74 Somma Lombardo       Coppi Racing Team Azzate         5:10.12,9   2:37.03,9   (649)   11,121 ¦ 
57/M2      154. Peruzzotti Stefano   70 Somma Lombardo (VA)  Coppi Racing Team Azzate         5:10.16,7   3:09.04,8  (1484)   11,119 ¦ 
147/M3     329. Fiori Giuseppe       62 Sommacampagna        Pol. Caselle Bike Team           6:39.19,0   1:51.38,1  (4787)   22,087 ¦ 
110/M1     117. Veronesi Roberto     78 Sommariva Bosco      Team Cicli Caporali              6:13.55,7   2:34.34,5  (8845)   17,650 ¦ 
57/M4      144. Bartesaghi Antonio   56 Sondrio              Alpin Bike Sondrio               3:52.31,7   1:45.06,7  (6138)   14,836 ¦ 
110/M2     295. Scherini Andrea      71 Sondrio              BICI CLUB BERBENNO               6:05.41,2   2:26.12,5  (2504)   18,048 ¦ 
147/M3      40. Mair Helmuth         62 Soprabolzano         Ritten Sport                     5:37.07,5     49.26,6  (1354)   26,162 ¦ 
147/M4     491. Pavesi Romano        55 Sorbolo              Cicloamatori Avis-Cri-Aido Sor   7:27.51,1   2:24.18,0  (3978)   19,694 ¦ 
147/M5     167. Rizzi Edoardo        54 Sorbolo              Avis CRI Aido Sorbolo            7:14.15,6   1:42.57,5  (3984)   20,310 ¦ 
147/M5     419. Tedeschi Giovanni    53 Sorbolo              Avis Cri Sorbolo                 8:37.24,8   3:06.06,7  (3994)   17,046 ¦ 
110/M3     506. Leone Giuseppe       64 Sparanise            Ciclo Team Sparanise             6:39.18,3   2:51.48,6  (8560)   16,528 ¦ 
110/M4     425. Savastano Attilio    61 Sparanise            Ciclo Team Sparanise             6:26.14,0   2:40.04,0  (8745)   17,088 ¦ 
110/M4      24. Cerri Maurizio       60 SPICCHIO-VINCI-FI- C Integra Team- Inkospor           4:27.08,8     40.58,8  (2211)   24,705 ¦ 
147/M4      95. Benedetti Pierpaolo  59 Spilamberto          Bike scooter 2000                6:11.58,7   1:08.25,6  (4021)   23,711 ¦ 
147/M2     328. Franchini Giordano   72 Spilamberto          ARCINOVA MONTE SAN PIETRO        7:03.34,3   2:23.28,3  (3716)   20,822 ¦ 
147/M2     655. Montanari Davide     72 Spilamberto          Nuova Corti Team Carrera         4:55.51,2   Falzarego   (138)      --- ¦ 
147/M2       4. Tibaldo Fabio        73 Spilamberto          GS Sportissimo Top Level         5:07.16,6     27.10,6    (31)   28,703 ¦ 
147/M2      80. Venturelli Tiziano   70 Spilamberto          Bike scooter 2000                6:00.35,0   1:20.29,0  (1251)   24,460 ¦ 
147/M2     401. Miglioranza Michele  68 SPINEA (VE)          U.C. SPINEA - PESCHERIA ADRIAT   7:19.46,9   2:39.40,9  (6654)   20,055 ¦ 
57/M2      123. Sanchioni Fabrice    69 SPINEA (VE)          U.C. SPINEA - PESCHERIA ADRIAT   4:14.44,0   2:13.32,1  (6811)   13,543 ¦ 
147/M4     440. Scarpa Roberto       60 SPINEA (VENEZIA)     G.C. ASSEGGIANO TRANSPED Scav.   7:18.40,4   2:15.07,3  (6819)   20,106 ¦ 
147/M4     354. Casali Angelo        56 Spino d'Adda         U.s. spinese oratorio            7:05.30,0   2:01.56,9  (1526)   20,728 ¦ 
57/M6       32. Cherubini Ernesto    46 Spoleto              GS Il Girasole                   3:26.46,5     51.29,0  (4761)   16,684 ¦ 
110/M2     235. Cherubini Manuel     71 Spoleto              Gs IL Girasole                   5:38.57,2   1:59.28,5  (4762)   19,471 ¦ 
110/M2      30. Lucca Maurizio       68 Spresiano            Team ddm diavoli del montello    4:17.03,7     37.35,0  (6581)   25,674 ¦ 
147/M4     204. Mazzucchi Mauro      60 Stabio               Assos Team Bolzano               6:37.03,9   1:33.30,8  (4253)   22,212 ¦ 
147/F2       8. Delmonaco Elisabetta 60 Staranzano           GS Roby calzature                6:37.58,7   1:03.34,1   (344)   22,162 ¦ 
110/M4     106. Giustina Arturo      61 Staranzano           Team Sclauzero-Starbene          4:57.05,3   1:10.55,3  (1434)   22,215 ¦ 
57/F1       63. Pascolat Elisabetta  68 Staranzano           Team Sclauzero-Starbene          4:04.55,9   1:31.46,9   (633)   14,085 ¦ 
110/M5      13. Giachin Sergio       51 STARANZANO (GO)      D.L.F. ISONTINO                  4:38.40,3     22.56,3  (1188)   23,683 ¦ 
147/F1      36. Zanardi Maria Teresa 65 Staranzano GO        Granfondo Pinarello              7:37.01,0   1:50.43,4   (329)   19,299 ¦ 
147/M5      97. Manzi Bruno          47 Stazzona             Bici Club 2000                   6:49.36,1   1:18.18,0  (4858)   21,533 ¦ 
110/M2      34. Pedrazzoli Marco     70 Stazzona             RAMPI CLUB BRIANZA               4:19.39,9     40.11,2  (9416)   25,417 ¦ 
147/M4     842. Parati Fabio         57 Stezzano             G. S. PEDALE STEZZANESE          8:44.54,4   3:41.21,3  (3328)   16,802 ¦ 
147/M1     106. Cianfanelli Tommaso  74 Strada in Chianti    G.s. ciclisti grassina           6:26.57,4   1:26.09,0  (3927)   22,793 ¦ 
147/M3     472. Tinti Roberto        66 Subbiano (AR)        G.S. Fratres Capolona-Subbiano   6:58.51,6   2:11.10,7  (2510)   21,057 ¦ 
147/M5     214. Vella Nicola         54 Sulmona              S.C. Ovidiana Sulmona            7:29.31,6   1:58.13,5  (4980)   19,620 ¦ 
147/M4     380. Bianchi Giovanni     59 Sustinente           Formigosa Carra Mantova          7:09.01,1   2:05.28,0  (8271)   20,558 ¦ 
147/M1      35. Negri Matteo         75 Suzzara              G.S. DAGH DENTAR                 5:50.15,2     49.26,8  (3285)   25,181 ¦ 

totale 480



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.