Maratona dles Dolomites 2004 - per località "P"

categoria posto nome/Name            an località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett     km/h ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
110/M2      51. Zambenedetti Lorenzo 68 Paderno di Ponzano   DECIMA TREVISO                   4:29.22,9     49.54,2  (4988)   24,500 ¦ 
147/M5     411. Lecchi Bruno         50 Paderno Dugnano      Gruppo sportivo interbanca       8:31.32,1   3:00.14,0  (6554)   17,242 ¦ 
57/M2       37. Lecchi Rudy          73 Paderno Dugnano      Gruppo sportivo interbanca       2:55.21,3     54.09,4  (6556)   19,674 ¦ 
57/M3      192. Pacchioni Mauro      63 Paderno Dugnano      S.C. Paderno Dugnano Bikers      4:06.46,8   2:10.08,4  (4896)   13,980 ¦ 
57/M6       12. Prisco Michele       45 Paderno Dugnano      SC Paderno Dugnano Bikers        3:07.38,3     32.20,8  (4300)   18,386 ¦ 
147/M6      69. Franceschini Argante 43 Paderno Franciacorta GC Padernese Archetti Pittori    7:46.44,4   2:35.26,8  (1544)   18,897 ¦ 
147/M3     330. Franceschini Gianlui 65 Paderno Franciacorta GC Padernese Archetti Pittori    6:39.24,6   1:51.43,7  (7927)   22,082 ¦ 
147/M2      11. Franceschini Ivan    70 Paderno Franciacorta GC Padernese Archetti Pittori    5:18.46,7     38.40,7  (1545)   27,668 ¦ 
147/M5     406. Ghidetti Alessandro  50 Paderno Franciacorta GC Padernese Archetti Pittori    8:30.30,6   2:59.12,5  (7925)   17,276 ¦ 
147/M4      98. Gussago Enrico       56 Paderno Franciacorta GC Padernese Archetti Pittori    6:12.39,8   1:09.06,7  (1560)   23,667 ¦ 
147/M5     405. Omassi Luigi         50 Paderno Franciacorta GC Padernese Archetti Pittori    8:30.28,9   2:59.10,8  (7926)   17,277 ¦ 
57/M5       96. Agostini Carlo       54 Padova               C.C. Fonte S. Benedetto          3:44.33,6   1:25.50,2  (6104)   15,363 ¦ 
147/M4     596. Androni Massimo      57 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   7:45.59,5   2:42.26,4  (1503)   18,927 ¦ 
147/M6      56. Baldin Lino          45 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   7:39.00,5   2:27.42,9  (1508)   19,215 ¦ 
147/M4      84. Benato Alessandro    59 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   6:08.21,2   1:04.48,1    (41)   23,944 ¦ 
147/M4     185. Benato Stefano       61 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   6:33.25,2   1:29.52,1  (1510)   22,418 ¦ 
147/M6     109. Bettella Achille     42 Padova               GS Romano Metaldent              8:19.07,2   3:07.49,6  (4162)   17,671 ¦ 
57/M3       67. Bezze Andrea         64 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   3:02.25,2   1:05.46,8  (2513)   18,912 ¦ 
147/M5     335. Bisello Renato       53 Padova               TEAM MTB 90                      8:09.49,3   2:38.31,2  (6170)   18,006 ¦ 
147/M5     168. Calore Roberto       49 Padova               SC Ponte San Nicoló              7:14.44,7   1:43.26,6  (5411)   20,287 ¦ 
110/M3     124. Cappuccin Mauro      64 Padova               Veloce Club Cami                 4:53.15,7   1:05.46,0  (7371)   22,505 ¦ 
110/M4     406. Cardin Francesco     61 Padova               Cicli Asteggiano                 6:22.02,1   2:35.52,1  (7720)   17,275 ¦ 
147/M6      45. D'Angelo Gaetano     46 Padova               G..S.PEDALE PADOVANO             7:29.07,4   2:17.49,8  (6308)   19,638 ¦ 
57/M4      198. Dorigo Marco         60 Padova               G.C. Atletico                    4:25.15,3   2:17.50,3  (8384)   13,006 ¦ 
147/M6     132. Favaro Elio          44 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   8:34.07,6   3:22.50,0  (1539)   17,155 ¦ 
110/M3     594. Fraccalanza Stefano  63 Padova               S.C. CICLI BERMA                 7:17.44,0   3:30.14,3  (6394)   15,077 ¦ 
147/M2     387. Fusaro Marco         69 Padova               S. C. Cicli Berma                7:18.30,1   2:38.24,1  (4795)   20,113 ¦ 
147/M3     415. Gabani Nicola        63 Padova               GS Sagaplast                     6:51.21,7   2:03.40,8  (4445)   21,440 ¦ 
147/M4     137. Golia Massimo        60 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   6:21.56,4   1:18.23,3  (1559)   23,092 ¦ 
57/M3       88. Lombardi Francesco   67 Padova               G.S. IMASAF                      3:16.18,2   1:19.39,8  (3169)   17,574 ¦ 
147/M4     188. Manno Marco          61 Padova               Bikes bennato frw termoidrauli   6:33.57,3   1:30.24,2   (199)   22,388 ¦ 
57/M5      190. Motta Giovanni Batti 49 Padova               GC Cral Ospedale Cittadella      4:16.53,7   1:58.10,3  (8637)   13,429 ¦ 
110/M4     212. Papagallo Donato     61 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   5:31.53,7   1:45.43,7  (2516)   19,885 ¦ 
147/M5      39. Pegoraro Ilario      52 Padova               GS Sagaplast                     6:18.18,4     47.00,3  (4443)   23,314 ¦ 
147/M2     172. Pigat Claudio        70 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   6:21.20,0   1:41.14,0  (2070)   23,129 ¦ 
110/M2      61. Proto Francesco      68 Padova               G.S. IMASAF                      4:32.48,7     53.20,0  (6757)   24,192 ¦ 
147/M3     858. Quaglio Stefano      63 Padova               TEAM MTB 90                      8:07.22,4   3:19.41,5  (6761)   18,097 ¦ 
147/M5     415. Rancan Francesco     51 Padova               TEAM MTB 90                      8:33.09,6   3:01.51,5  (2426)   17,187 ¦ 
147/M6     141. Rosato Luciano       41 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   8:47.03,5   3:35.45,9  (2520)   16,734 ¦ 
147/M3     770. Rosato Nicola        66 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   7:49.29,4   3:01.48,5  (7421)   18,786 ¦ 
147/M6      16. Roverato Guido       43 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   6:46.30,0   1:35.12,4  (2067)   21,697 ¦ 
147/M1     126. Scarso Martino       77 Padova               GS Romano Metaldent              6:32.58,5   1:32.10,1  (4158)   22,444 ¦ 
147/M5       5. Schiavon Mauro       53 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   5:43.22,6     12.04,5  (1105)   25,686 ¦ 
57/M6      102. Sorgato Luciano      40 Padova               GS Romano Metaldent              4:11.44,4   1:36.26,9  (4164)   13,704 ¦ 
147/M1     152. Stivanello Massimo   74 Padova               S.C. Cicli Berma                 6:48.40,8   1:47.52,4  (3880)   21,581 ¦ 
110/M3     218. Surian Nicola        66 Padova               Colli Euganei                    5:14.11,7   1:26.42,0  (3521)   21,006 ¦ 
110/M3     577. Tognetti Federico    64 Padova               GC Atletico                      7:09.13,8   3:21.44,1  (3536)   15,376 ¦ 
147/M2     386. Tognon Roberto       69 Padova               G.S. Imasaf                      7:18.28,1   2:38.22,1  (2297)   20,115 ¦ 
57/F2       66. Valente Paola        64 Padova               GS Ospedalieri Padova            4:22.08,7   1:39.00,1   (354)   13,160 ¦ 
110/M3     219. Veronese Stefano     64 Padova               G.s.ospedalieri padova           5:14.12,9   1:26.43,2  (3576)   21,004 ¦ 
147/M6     159. Zambonin Dorino      46 Padova               GS Bagareo                       9:21.31,6   4:10.14,0  (2313)   15,707 ¦ 
110/M2      69. Pisanello Andrea     69 Paese                Veloclub Fuorisoglia             4:36.50,1     57.21,4  (6172)   23,840 ¦ 
147/M3     342. De Lazzari Agostino  66 Paese TV             GC Santa Cristina                6:40.46,4   1:53.05,5  (2129)   22,007 ¦ 
110/M3     358. Zanuttini Marco      64 Pagnacco (UD)        ACS BUJE CICLI TANDEM            5:56.20,8   2:08.51,1  (2515)   18,521 ¦ 
147/M3     558. Cobelli Massimo      62 Paladina (BG)        Bèrghem Bike                     7:15.39,2   2:27.58,3  (3678)   20,245 ¦ 
147/M5      78. Loda Luigi           52 Palazzolo S/O        MTB CREDARO                      6:41.12,7   1:09.54,6  (1562)   21,983 ¦ 
110/M2     353. Menon Fiorello       68 Palmanova            GC Cicli 4R Aiello               6:26.38,9   2:47.10,2  (4870)   17,069 ¦ 
110/M4      73. Grillo Carlo         60 Pancalieri           Ride Dream Team Saclà            4:49.38,9   1:03.28,9  (3073)   22,786 ¦ 
110/M2       7. Catarzi Lorenzo      68 Panzano              GS Punto Pacema Arredamenti      4:00.11,8     20.43,1  (1437)   27,477 ¦ 
110/M4      32. Rosi Daniele         59 Panzano              GS Punto Pacema Arredamenti      4:30.40,5     44.30,5  (1436)   24,383 ¦ 
110/M2      58. Sereni Alessandro    71 Panzano              GS Punto Pacema Arredamenti      4:31.43,7     52.15,0  (4436)   24,288 ¦ 
110/M4      35. Arneodo Gabriele     60 Parma                Velobike Ferrari-Parma           4:31.49,3     45.39,3  (1125)   24,280 ¦ 
110/M4     322. Baratta Giancarlo    57 Parma                Gruppo cicl. gigi pezzoni        6:02.02,8   2:15.52,8  (2729)   18,229 ¦ 
110/M5     284. Barbieri Gian Battis ?? Parma                GS Pedale Valparma               6:45.17,9   2:29.33,9  (5392)   16,284 ¦ 
147/M4     638. Barbieri Lino        59 Parma                Hot Bike Cafe'                   7:54.28,2   2:50.55,1  (6131)   18,589 ¦ 
110/M4     246. Barilla Paolo        61 Parma                Petit Veló                       5:40.21,1   1:54.11,1    (63)   19,391 ¦ 
147/M2     373. Bertinelli Andrea    68 parma                Team parma bike                  7:15.14,0   2:35.08,0  (6156)   20,264 ¦ 
147/M4     199. Bevilacqua Maurizio  60 Parma                Cral Barilla                     6:35.36,8   1:32.03,7  (8268)   22,294 ¦ 
147/M3     327. Boschi Marco         64 Parma                GS Sportissimo Top Level         6:39.10,1   1:51.29,2  (1521)   22,095 ¦ 
110/M2      92. Brozzi Federico      69 Parma                Cral tep                         4:43.40,0   1:04.11,3  (6214)   23,266 ¦ 
147/M3     707. Bussolati Stefano    67 Parma                OLD LIONS CUS PARMA              7:39.48,5   2:52.07,6  (3662)   19,181 ¦ 
147/M1     186. Cavatorta Alberto    77 Parma                Velo Club La Bici                7:20.28,3   2:19.39,9  (4756)   20,023 ¦ 
110/M4      72. Cugini Maurizio      58 Parma                Velo Club La Bici                4:49.36,2   1:03.26,2  (1326)   22,789 ¦ 
57/M3      189. Damini Paolo         65 Parma                G.S. SAN LEONARDO                4:05.32,6   2:08.54,2  (2933)   14,050 ¦ 
147/M3     617. Diemmi Dino          64 Parma                CRAL CASSA RISPARMIO PARMA E P   7:24.41,3   2:37.00,4  (3696)   19,834 ¦ 
57/M4        9. Ferrari Diego        60 Parma                REFA-FORNO  Trieste              2:26.57,9     19.32,9  (1267)   23,474 ¦ 
57/M5        4. Ferrari Giuseppe     51 Parma                AS VELOBIKE - FERRARI            2:25.05,9      6.22,5  (4052)   23,776 ¦ 
110/M3     366. Freddi Marco         62 Parma                Cral AMPS                        5:58.08,9   2:10.39,2  (3717)   18,428 ¦ 
110/M2     113. Furia Giovanni       70 Parma                AS Tecno Bici                    4:51.12,1   1:11.43,4  (8421)   22,664 ¦ 
147/M2      75. Galli Giovanni       70 Parma                Velo Club la Bici                5:59.30,4   1:19.24,4  (1338)   24,533 ¦ 
110/M4     380. Gandini Alberto      61 Parma                AS Tecno Bici                    6:15.58,0   2:29.48,0  (5440)   17,554 ¦ 
110/M5      30. Manici Mauro         52 Parma                Kulmine Wac                      4:57.33,0     41.49,0  (7847)   22,181 ¦ 
57/M6       92. Marchesi Luigi       39 Parma                Oiki Acciai Inossidabili         4:05.56,3   1:30.38,8   (269)   14,027 ¦ 
110/M3      64. Marchesi Roberto     65 Parma                HOT BIKE CAFE'                   4:35.31,4     48.01,7  (6604)   23,954 ¦ 
110/M4     238. Mora Claudio         61 Parma                G.S. Il sogno Bedogni            5:38.51,0   1:52.41,0  (3791)   19,477 ¦ 
57/M3       24. Pagani Roberto       63 Parma                VELO CLUB LA BICI                2:36.36,7     39.58,3  (3322)   22,029 ¦ 
147/M4     135. Paini Pier Francesco 61 Parma                GS Sportissimo Top Level         6:21.49,4   1:18.16,3  (1627)   23,099 ¦ 
57/M1       10. Parisi Alberto       86 Parma                Cus parma                        2:58.30,3     24.44,0  (3815)   19,327 ¦ 
57/M4      114. Parisi Giancarlo     58 Parma                Cus parma                        3:37.05,8   1:29.40,8  (3816)   15,891 ¦ 
57/M1        4. Parisi Marco         89 Parma                Cus parma                        2:54.23,7     20.37,4  (3817)   19,782 ¦ 
147/M4     669. Passerini Francesco  57 Parma                OLD LYONS CUS                    8:00.50,2   2:57.17,1  (3819)   18,343 ¦ 
147/M5     135. Pedrelli Camillo     49 Parma                GS Il Sogno                      7:03.34,5   1:32.16,4  (8669)   20,822 ¦ 
147/M2     180. Pellegrini Andrea    68 Parma                GS Il Sogno                      6:22.28,8   1:42.22,8  (4907)   23,060 ¦ 
147/M3     680. Pia Roberto          62 Parma                Old Lyons Cus                    7:35.28,9   2:47.48,0  (4910)   19,364 ¦ 
110/M2      33. Pini Roberto         69 Parma                G.S. REFA                        4:19.24,8     39.56,1  (1225)   25,442 ¦ 
110/M3     265. Robuschi Paolo       64 Parma                Punto bike monticelli terme      5:26.59,9   1:39.30,2  (1379)   20,183 ¦ 
147/M3     101. Sartori Luca         62 Parma                G.S. Sportissimo Top Level       5:53.48,3   1:06.07,4  (1236)   24,928 ¦ 
147/M4     373. Barbieri Andrea      58 Parma (PR)           Pedale Val Parma                 7:07.53,6   2:04.20,5  (7897)   20,612 ¦ 
147/M3     974. Miani Umberto        67 Pasian di Prato      UC Da Poldo                      8:46.23,1   3:58.42,2  (7446)   16,755 ¦ 
147/M4     849. Modotto Roberto      55 Pasian di Prato (UD) UC Da Poldo                      8:46.59,5   3:43.26,4  (7449)   16,736 ¦ 
110/M5     130. Sartor Claudio       54 Pasiano (PN)         Ruota Medunese                   5:55.32,2   1:39.48,2  (3859)   18,563 ¦ 
147/M3       4. Faccini Paolo Denis  63 Pasiano di Pordenone Granfondo Pinarello              5:01.17,5     13.36,6    (33)   29,273 ¦ 
110/M2     175. Piccinin Massimo     72 Pasiano di Pordenone U.C. Sanvitese Libertas          5:17.33,8   1:38.05,1  (3823)   20,783 ¦ 
110/M4     318. Messa Giampietro     55 Passirano BS         Individuale                      6:00.28,8   2:14.18,8  (6647)   18,308 ¦ 
110/M1       1. Lorenzon Filippo     81 Passo Corese (RI)    A.C Monterotondo Racing 2002     3:39.21,2       -----    (51)   30,088 ¦ 
147/M3     133. Bitti Giuseppe       64 Pattada              S.C. Pattada                     6:00.07,0   1:12.26,1  (2196)   24,492 ¦ 
147/M3      67. Tola Pierluigi       66 Pattada              SC Pattada                       5:45.32,6     57.51,7  (8819)   25,525 ¦ 
110/M3      25. Tola Vincenzo        64 Pattada              SC Pattada                       4:17.16,6     29.46,9  (8820)   25,653 ¦ 
110/M3      90. Gainotti Nerio       66 Pavarolo             Roadrunner Spinners Torino       4:46.38,8     59.09,1  (2399)   23,024 ¦ 
147/M2     292. Giraldi Mario        68 Pavia                G.S. RACERS TEAM PAVIA           6:53.09,6   2:13.03,6  (3058)   21,347 ¦ 
110/M2     120. Fulgeri Saverio      70 Pavullo              A.S.IACCOBIKE-AVIS               4:55.10,6   1:15.41,9  (3021)   22,359 ¦ 
57/F1       22. Piumi Maria Neris    72 Pavullo(MO)          A.S.IACCOBIKE-AVIS               3:13.40,2     40.31,2   (454)   17,813 ¦ 
57/M3       68. Ruggeri Fabio        62 Pavullo(MO)          A.S.IACCOBIKE-AVIS               3:03.33,5   1:06.55,1  (3444)   18,795 ¦ 
110/F2      31. Mazzonis Federica    57 PECETTO (TO)         Brunero Camel                    6:35.12,5   2:20.26,0   (406)   16,700 ¦ 
147/M3     479. De Carli Roberto     66 Pedavena             Grondaflorex                     7:00.01,2   2:12.20,3  (7911)   20,999 ¦ 
147/M1     216. Zabot Roberto        76 Pedavena             Grondaflorex                     7:44.13,4   2:43.25,0  (9448)   18,999 ¦ 
57/M2       45. Marangoni Michele    70 Pedemonte            Velo Club del Garda              3:05.17,2   1:04.05,3  (4859)   18,619 ¦ 
110/M5      39. Camilotto Vanni      52 Pederobba (TV)       S.C. SOLIGHETTO 1919             5:04.59,8     49.15,8  (1149)   21,639 ¦ 
110/M4       7. Mangutsch Sepl       60 Pedraces             SC Alta Badia Raiffeisen         4:16.35,0     30.25,0    (90)   25,722 ¦ 
110/M3     260. Alterini Alessandro  67 Pelago               Polisportiva Sieci               5:25.24,7   1:37.55,0  (7768)   20,282 ¦ 
57/M6       39. Calcinai Gino        40 Pelago               CC Pontassieve                   3:30.19,4     55.01,9  (4258)   16,403 ¦ 
147/M3     911. Sibilia Paolo        67 Pelago               GS Tre Emme                      8:22.16,3   3:34.35,4  (7150)   17,560 ¦ 
147/M4     201. Morandi Lorenzo      57 Pelago FI            CC Pontassieve                   6:35.52,4   1:32.19,3  (1420)   22,279 ¦ 
147/M3     186. Tozzi Lamberto       65 Pelago FI            CC Pontassieve                   6:11.09,8   1:23.28,9  (1421)   23,763 ¦ 
57/M5       72. Terzi Giorgio        47 Pennabili PU         GS Cicli Matteoni                3:35.28,7   1:16.45,3  (2493)   16,010 ¦ 
147/M5     233. Palazzini Riccardo   49 Pennabilli           GS Montefeltro                   7:35.35,0   2:04.16,9  (4899)   19,359 ¦ 
110/M1      78. Piovosi Sergio       74 Pergine              GS Cicli Gaudenzi                5:29.27,5   1:50.06,3  (7650)   20,032 ¦ 
147/M2      14. Groff Roberto        71 Pergine Valsugana    Bren Team Trento                 5:23.09,7     43.03,7  (2095)   27,292 ¦ 
147/M3     666. Ortolani Giorgio     64 Persico Dosimo       G.s. persichello cremona         7:33.28,9   2:45.48,0  (6708)   19,449 ¦ 
57/M5      126. Alessandrelli Guido  49 Perugia              TEAM MOTOR POINT                 3:53.47,3   1:35.03,9  (3621)   14,756 ¦ 
147/M3     268. Cangeloni David      67 Perugia              Testi cicli perugia              6:27.31,1   1:39.50,2  (6238)   22,760 ¦ 
147/M5     257. Ceccarelli Enzo      53 Perugia              GGMP Testi Cicli                 7:41.53,4   2:10.35,3  (4036)   19,095 ¦ 
110/M2     100. Gorgoioli Massimo    71 Perugia              BLU VÉLO                         4:46.22,4   1:06.53,7  (3065)   23,046 ¦ 
147/M3     578. Municchi Francesco   62 Perugia              GGMP Testi Cicli                 7:18.58,2   2:31.17,3  (4092)   20,092 ¦ 
110/M3      99. Piampiano Roberto    64 Perugia              Bluveló                          4:48.26,0   1:00.56,3  (7467)   22,882 ¦ 
147/M3     503. Trequattrini Carlo   66 Perugia              U.C. Ponte S.Giovanni F.lli Fe   7:05.18,2   2:17.37,3  (6917)   20,738 ¦ 
57/M3      ---  Trequattrini Fabio   63 Perugia              U.C.Ponte S.Giovanni F.li Ferr       -----     partito  (6918)      --- ¦ 
147/M2     181. Capozzolo Federico   69 Pesaro               G.S. Rally                       6:24.14,5   1:44.08,5  (4745)   22,954 ¦ 
147/M5      19. Diotalevi Alberto    51 Pesaro               CBR Cicli Vicini Rimini          6:05.41,1     34.23,0  (4777)   24,119 ¦ 
147/M2      94. Fraternali Stefano   68 Pesaro               G.S. C.B.R. CICLI VICINI         6:03.50,6   1:23.44,6  (1547)   24,241 ¦ 
57/M5       73. Gadioli Andrea       54 Pesaro               Dopolavoro Aziendale CR Pesaro   3:36.15,7   1:17.32,3  (8425)   15,952 ¦ 
147/M3     254. Serafini Davide      65 Pesaro               G.S. Rally                       6:24.23,9   1:36.43,0  (4953)   22,944 ¦ 
147/M5     418. Troncon Feliciano    ?? Pesaro               G.S. FALMAR CICLI OLIVIERI MON   8:37.14,4   3:05.56,3  (3887)   17,052 ¦ 
57/M4       79. Villi Claudio        60 Pesaro               Dopolavoro Aziendale C.R. PS     3:23.28,4   1:16.03,4  (2149)   16,955 ¦ 
147/M3     261. Bartolucci Silvio    63 Pesaro (PS)          Dopolavoro Aziendale CR Pesaro   6:25.48,2   1:38.07,3  (5396)   22,861 ¦ 
147/M4     248. Tomei Carlo          61 pescaglia lu         Sc borgo a mozzano               6:44.52,5   1:41.19,4  (4129)   21,784 ¦ 
57/M4      118. Savoia Luca          59 Pescantina           S. C. Cicli Fontana              3:39.04,7   1:31.39,7  (4946)   15,747 ¦ 
147/M3     308. Milone Antonino      67 Pescantina (VR)      Diavoli Rossi gaydum             6:36.02,1   1:48.21,2  (3246)   22,270 ¦ 
147/M4     466. Zanini Franco        59 Pescantina (VR)      Ciclo Team Bussolengo            7:23.17,4   2:19.44,3  (3931)   19,896 ¦ 
110/M3     448. Bramati Maurizio     62 Peschiera Borromeo   GS G. Pissarelli Pryngeps        6:22.13,1   2:34.43,4  (8296)   17,267 ¦ 
110/M4     500. Maritati Vincenzo    56 Peschiera Borromeo   CLAP                             6:42.51,6   2:56.41,6   (153)   16,382 ¦ 
110/M4     111. Berruto Giovanni     59 Pessione             BIKER TIME CHIERI                5:00.16,0   1:14.06,0  (1313)   21,980 ¦ 
57/M5       98. Ranucci Orlando      53 Petrignano d'assisi  U.C. Petrignano Pro-Loco         3:45.42,5   1:26.59,1  (3402)   15,285 ¦ 
147/M4     288. Piola Franco         57 Pettenasco           Bicisport Mottarone              6:54.35,6   1:51.02,5  (2582)   21,273 ¦ 
110/M2     418. Manzato Andrea       70 pettinengo           Gtt squadra corse                6:58.03,0   3:18.34,3  (6191)   15,787 ¦ 
110/M3     173. Speranza Gianfranco  62 pettini (AQ)         TAEM PIANETA CICLO               5:03.35,1   1:16.05,4  (3508)   21,740 ¦ 
110/M4     478. Pichler Georg        60 Pfunders             SV Jenesien                      6:37.54,4   2:51.44,4  (5536)   16,586 ¦ 
147/M1      53. Albasi Stefano       75 Piacenza             Pro Piacenza Team                6:00.41,7     59.53,3  (5221)   24,452 ¦ 
110/F2      80. Artuffo Laura        62 Piacenza             Pro Piacenza Team                7:49.16,0   3:34.29,5   (860)   14,064 ¦ 
110/M6     152. Baldrighi Giorgio    35 Piacenza             Cicloamatori TURRIS              7:03.15,1   3:01.01,6  (2727)   15,593 ¦ 
147/F2      57. Bertuzzi Roberta     62 Piacenza             GS Cicli Tizzoni                 9:09.35,5   3:35.10,9   (915)   16,048 ¦ 
147/M2      41. Braghieri Daniele    70 Piacenza             Pro Piacenza Team                5:45.30,0   1:05.24,0  (2200)   25,528 ¦ 
110/M3     488. Calvi Filippo        66 Piacenza             DP carrozzeria                   6:33.50,2   2:46.20,5  (9429)   16,758 ¦ 
147/M4     777. Di Fava Michele      61 Piacenza             GS Franco Zeppi Pavimenti        8:25.05,2   3:21.32,1  (8375)   17,462 ¦ 
110/M4     491. Fittavolini Ettore   59 Piacenza             Gs pro piacenza team             6:41.10,9   2:55.00,9  (1543)   16,451 ¦ 
147/M4      65. Fornasari Stefano    57 Piacenza             Pro Piacenza Team                6:01.11,8     57.38,7  (7628)   24,418 ¦ 
110/M4     439. Iannone Gilberto     55 Piacenza             G.S.Cicli Tizzoni                6:29.55,0   2:43.45,0  (6502)   16,926 ¦ 
147/M4     154. Mazzoni Michele      59 Piacenza             Pro Piacenza Team                6:25.31,6   1:21.58,5  (5220)   22,877 ¦ 
110/F2      81. Pelagatti Monica     64 Piacenza             Pro Piacenza Team                7:49.35,3   3:34.48,8   (861)   14,054 ¦ 
57/M6      142. Perotti Giandomenico 40 Piacenza             Pro Piacenza Team                4:49.59,7   2:14.42,2  (7629)   11,896 ¦ 
57/M6      143. Pollastri Roberto    31 Piacenza             Pro Piacenza Team                4:50.03,1   2:14.45,6  (7630)   11,894 ¦ 
57/M4       65. Rainieri Gianni      60 Piacenza             Pro Piacenza Team                3:18.05,3   1:10.40,3  (7632)   17,416 ¦ 
147/M5     473. Rossi Luciano        51 Piacenza             GS Cortemaggiore                 6:17.14,0  Passo Giau  (4447)      --- ¦ 
110/M3     492. Sartori Stefano      65 Piacenza             Cral USL Piacenza                6:35.13,1   2:47.43,4  (4944)   16,699 ¦ 
110/M4     462. Severgnini Franco    57 Piacenza             G.S. Cicli Tizzoni               6:34.28,3   2:48.18,3  (6857)   16,731 ¦ 
147/M2     282. Silva Gianluca       70 Piacenza             Pro Piacenza Team                6:50.59,0   2:10.53,0  (7631)   21,460 ¦ 
57/M4      148. Vaffrini Paolo       58 Piacenza             GS Cortemaggiore                 3:53.48,6   1:46.23,6  (4448)   14,755 ¦ 
57/M2       18. Vignati Pierangelo   70 Piacenza             Petit Veló                       2:38.50,3     37.38,4   (111)   21,720 ¦ 
147/M5     461. Zanotti Giovanni     47 Piacenza             GS Cicli Tizzoni                 9:09.35,3   3:38.17,2  (8876)   16,048 ¦ 
147/M2      81. Del Carlo Gianluca   72 Piano di Conca       Team Gulliver Roberto Tarducci   6:00.53,7   1:20.47,7  (2221)   24,439 ¦ 
110/M5     161. Del Carlo Mario      47 PIANO DI CONCA       Team Gulliver Roberto Tarducci   6:04.43,4   1:48.59,4  (5422)   18,095 ¦ 
110/M5     237. Venturini Riccardo   54 Piano di Conca       Kulmine Wac                      6:28.40,0   2:12.56,0  (7846)   16,981 ¦ 
57/M2       58. Mucci Enrico         68 Piano di Coreglia    GS Cicli Vellutini               3:12.23,5   1:11.11,6  (4409)   17,932 ¦ 
147/M2     264. Ciantelli Andrea     68 Pianoro              TEAM SALIERI - ARREDOQUATTRO     6:46.48,9   2:06.42,9  (6277)   21,680 ¦ 
147/Top      1. Negrini Emanuele     74 Pianoro              Team Salieri                     4:31.38,7       -----     (1)   32,468 ¦ 
147/M3     200. Patelli Marco        63 Pianoro              Gianluca Faenza Team             6:14.51,9   1:27.11,0  (1408)   23,528 ¦ 
147/M3     451. Vicino Roberto       62 Pianoro              Forti e Liberi                   6:56.07,6   2:08.26,7  (3899)   21,195 ¦ 
147/M4     395. Biasio Graziano      61 PIAZZOLA SUL BRENTA  G. C. ATLETICO                   7:11.49,2   2:08.16,1  (2195)   20,425 ¦ 
57/M2      159. Franco Claudio       70 Pieris               C.B.R. Bike Team                 8:59.06,8   6:57.54,9  (8417)    6,399 ¦ 
110/M4     375. Castaldo Fulvio      57 Pietramelara         Veloclub Vento Contrario         6:15.15,9   2:29.05,9  (6256)   17,587 ¦ 
110/M2     181. Bizzi Matteo         69 Pietrarubbia         GS Cicli Matteoni                5:21.55,1   1:42.26,4  (8087)   20,502 ¦ 
147/M1     109. Faini Alessandro     78 Pietrasanta          Euro Velo 2001                   6:27.28,7   1:26.40,3  (4783)   22,762 ¦ 
147/M4     579. Giannini Pietro      60 Pietrasanta          Pezzini Bike Official Team       7:41.45,1   2:38.12,0  (7753)   19,101 ¦ 
110/M3     344. Landi Massimo        63 Pietrasanta          Eurovelo 2001                    5:53.44,7   2:06.15,0  (8549)   18,657 ¦ 
57/M2      ---  Maremmani Valentino  71 Pietrasanta          Pezzini Bike Official Team      squalifica       -----  (7744)      --- ¦ 
147/M4     671. Gamba Luca           61 Pietrasanta (LU)     Pezzini Bike Official Team       8:01.05,4   2:57.32,3  (7748)   18,333 ¦ 
147/M4     464. Luchinelli Riccardo  55 Pietrasanta (LU)     Pezzini Bike Official Team       7:22.41,8   2:19.08,7  (7747)   19,923 ¦ 
110/M4     386. Boni Franco          57 Pieve a Nievole      G.S. Team Cicloidea              6:16.51,2   2:30.41,2  (2806)   17,513 ¦ 
147/M4     282. Donati Maurizio      58 Pieve a Nievole      UC Valdinievole                  6:53.53,9   1:50.20,8  (8383)   21,309 ¦ 
57/M4       36. Mancini Raffaele     56 Pieve a Nievole      Uc Valdinievole                  2:57.55,6     50.30,6  (4856)   19,390 ¦ 
110/M2     185. Monzani Andrea       72 Pieve d'Alpago       BETTINI BIKE TEAM                5:23.28,6   1:43.59,9  (3255)   20,403 ¦ 
110/M1      91. Cevolani Matteo      74 Pieve di Cento       Pol.New Wild Rose                5:42.30,6   2:03.09,4  (2698)   19,269 ¦ 
147/M1     162. Melloni Damiano      74 Pieve di Cento (BO)  Polisportiva New Wild Rose       6:53.11,5   1:52.23,1  (3230)   21,346 ¦ 
110/M4     177. Andolfi Gino         60 Pieve di Compito     Ciclo Team S.Ginese              5:22.13,6   1:36.03,6  (8225)   20,482 ¦ 
147/M4      68. Bernardi Franco      58 Pieve di Soligo      Granfondo Pinarello              6:02.38,4     59.05,3  (1691)   24,321 ¦ 
147/M3     369. Lucchetta Fabrizio   66 Pieve di Soligo      Granfondo Pinarello              6:45.47,9   1:58.07,0  (5520)   21,734 ¦ 
147/M3      27. Perencin Giorgio     62 Pieve di Soligo      Sc Solighetto 1919               5:30.28,0     42.47,1  (1482)   26,689 ¦ 
57/M5       34. Vanzetto Ivone       53 Pieve di Soligo      S.C. Solighetto 1919             3:07.36,4     48.53,0  (1496)   18,389 ¦ 
147/M3     337. Minoia Massimiliano  67 Pieve Emanuele (MI)  S.c.fondazione humanitas         6:40.20,2   1:52.39,3  (6660)   22,031 ¦ 
110/M4     616. Manca Stefano        60 Pieve Ligure         Lech Angels                      7:40.14,2   3:54.04,2  (1805)   14,340 ¦ 
57/M4       44. Monaci Fulvio        59 Pieve Ligure         G.C EUROBIKE GENOVA              3:05.27,8     58.02,8  (1583)   18,602 ¦ 
57/M5      ---  Dufour Giuseppe      54 Pieve Ligure (GE)    A.S.D. Zanazzi                       -----     partito   (156)      --- ¦ 
110/M4     540. Magnani Mario        55 Pieve Porto Morone   S.C. CAFFE' JESI PED. CASTELLA   6:54.18,8   3:08.08,8  (3188)   15,929 ¦ 
110/M4     541. Pozzi Carlo          59 Pieve Porto Morone   S.C. CAFFE' JESI PED. CASTELLA   6:54.19,9   3:08.09,9  (3381)   15,929 ¦ 
147/M2     632. Fiorillo Nicola      68 Pignataro Maggiore   Velo Club Vento Contrario        8:45.28,3   4:05.22,3  (5318)   16,784 ¦ 
110/M4     363. Nacca Luigi          59 Pignataro Maggiore   Velo Club Vento Contrario        6:13.44,9   2:27.34,9  (2601)   17,658 ¦ 
57/M5      162. Palumbo Antonio      53 Pignataro Maggiore   Velo Club Vento Contrario        4:09.08,8   1:50.25,4  (2597)   13,847 ¦ 
110/M2     202. Fornerone Marco      71 Pinerolo             Team Cicli Reinaudo              5:29.07,0   1:49.38,3  (3011)   20,053 ¦ 
147/M5     154. Morello Massimo      51 Pino Torinese        Racing Team Cicli Capella        7:10.58,9   1:39.40,8  (3259)   20,464 ¦ 
147/M2     187. Bernardi Andrea      69 Piovene Rocchette (V US Ciclismo Piovene              6:26.34,1   1:46.28,1  (2683)   22,816 ¦ 
147/M3     691. Bonanni Giorgio      66 Piovene Rocchette (V US Ciclismo Piovene              7:37.06,0   2:49.25,1  (2682)   19,295 ¦ 
147/M4     544. Grotto Dario         57 Piovene Rocchette (V US Ciclismo Piovene              7:36.30,2   2:32.57,1  (1117)   19,320 ¦ 
147/M2     446. Mogentale Roberto    68 Piovene Rocchette (V US Ciclismo Piovene              7:29.47,0   2:49.41,0  (2680)   19,609 ¦ 
147/M2     107. Bizzarri Nicola      72 Pisa                 SS CICLI PARRA                   6:06.42,7   1:26.36,7  (1137)   24,051 ¦ 
147/M3     822. Caleo Mirko          63 Pisa                 TEAMBIKE PISA ZERO 2             8:00.08,7   3:12.27,8  (2848)   18,369 ¦ 
57/M5      122. Gambacciani Marco    54 Pisa                 AC Pinizzotto                    3:52.58,0   1:34.14,6  (3720)   14,808 ¦ 
147/M2      48. Mazzatinti Claudio   70 Pisa                 G.S. FBM                         5:48.40,1   1:08.34,1  (6631)   25,296 ¦ 
147/M3     642. Pinizzotto Angelo    65 Pisa                 G.S. FBM                         7:29.01,3   2:41.20,4  (6737)   19,642 ¦ 
147/M4     158. Ferrini Paolo        60 Pisa (PI)            Kulmine Wac                      6:26.02,9   1:22.29,8  (7850)   22,846 ¦ 
57/M5      278. Brachi Carlo         53 Pistoia              Cral Banca Toscana               5:50.46,3   3:32.02,9  (8295)    9,835 ¦ 
110/M4     157. Gori Siliano         56 Pistoia              Bhoss King Bike                  5:16.15,0   1:30.05,0  (5284)   20,869 ¦ 
57/M5      277. Melegari Roberto     53 Pistoia              Cral Banca Toscana               5:50.21,1   3:31.37,7  (8610)    9,847 ¦ 
110/M1      30. Salerno Francesco    75 Piumazzo (MO)        A.T.C. Circolo Dozza             4:33.40,5     54.19,3  (6808)   24,116 ¦ 
147/M5     177. Rossi Giorgio        50 Podenzano            GS Pedale Pontolliese            7:17.52,9   1:46.34,8  (2155)   20,142 ¦ 
147/M4     287. Bernardi Sergio      59 Poggibonsi           PEDALANDO FRA LE TORRI           6:54.32,7   1:50.59,6  (2762)   21,276 ¦ 
110/M4     250. Conforti Pietro      58 Poggibonsi           A.S. Team Batoni                 5:41.06,9   1:54.56,9  (2906)   19,348 ¦ 
57/M3      107. Piattelli Roberto    65 poggibonsi           G.S. Ciclistica Senese           3:25.10,1   1:28.31,7  (3361)   16,815 ¦ 
57/M3      179. Prest Paolo          63 Poggibonsi           Bicisporteam  Firenze            4:02.30,8   2:05.52,4  (4287)   14,226 ¦ 
110/M3     451. Agnolucci Enrico     67 Poggio a Caiano      Soc. Ric.Donizetti               6:23.11,6   2:35.41,9  (8222)   17,223 ¦ 
110/M3     310. Allori Luigi         67 Poggio a Caiano      VC Bar Mannelli Gymo's           5:39.45,7   1:52.16,0  (7978)   19,425 ¦ 
57/M3       44. Cipriani Giacomo     62 Poggio a Caiano      VC Bar Mannelli Gymo's           2:50.43,0     54.04,6  (7975)   20,208 ¦ 
110/M1      60. Drovandi Alessio     75 Poggio a Caiano      VC Bar Mannelli Gymo's           5:08.55,1   1:29.33,9  (7977)   21,364 ¦ 
110/M5      66. Meoni Luciano        54 Poggio a Caiano      Prato Calor Nencini Sport        5:30.49,0   1:15.05,0  (8613)   19,950 ¦ 
110/M5      36. Pelatti Massimo      54 Poggio a Caiano      Pratocalor Ciclimaggi            5:04.28,0     48.44,0  (8670)   21,677 ¦ 
110/M4     296. Bartolini Giancarlo  59 Poggio Berni         GC Olimpia Nuova                 5:55.44,4   2:09.34,4  (7578)   18,552 ¦ 
147/M3     604. Benvenuti Franco     64 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 7:23.24,1   2:35.43,2  (4328)   19,891 ¦ 
57/M3      108. Benvenuti Mauro      62 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 3:26.07,7   1:29.29,3  (4318)   16,737 ¦ 
110/M5      47. Carlino Berto        54 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 5:14.40,7     58.56,7  (4324)   20,973 ¦ 
110/M5      56. Celli Giovanni       54 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 5:26.03,3   1:10.19,3  (4333)   20,241 ¦ 
110/F1      33. Drudi Nicoletta      67 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 5:39.26,7   1:17.51,5   (627)   19,443 ¦ 
110/M4     594. Guidi Fausto         56 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 7:20.22,5   3:34.12,5  (4325)   14,987 ¦ 
110/F2      72. Marsili Rosanna      63 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 7:33.14,5   3:18.28,0   (626)   14,561 ¦ 
110/M3     493. Martini Fabio        62 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 6:35.18,9   2:47.49,2  (4317)   16,695 ¦ 
57/M4      191. Renzi Gilberto       59 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 4:21.12,5   2:13.47,5  (4321)   13,207 ¦ 
147/M3     603. Santarini Stefano    64 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 7:23.23,5   2:35.42,6  (4331)   19,892 ¦ 
57/M4      183. Sapigni Giorgio      58 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 4:17.09,9   2:09.44,9  (4320)   13,415 ¦ 
147/M3     405. Sertori Stefano      63 Poggio Berni         GS Cicli Matteoni                6:50.53,7   2:03.12,8  (2170)   21,465 ¦ 
147/M3     346. Garuti Stefano       62 Poggio Renatico      Gruppo dondi cycling team        6:41.36,8   1:53.55,9  (2494)   21,961 ¦ 
57/M4        6. Rizzioli Gianni      60 POGGIO RENATICO (FE) RENOFIN -GT COMIS- (BO)          2:25.07,6     17.42,6  (2471)   23,772 ¦ 
147/M3     650. Garosi Adriano       65 Poggio Rusco         GS Sportissimo Top Level         7:31.13,6   2:43.32,7  (1554)   19,546 ¦ 
57/M2      ---  Mazzali Paolo        69 Poggio Rusco         NUOVA CORTI                          -----     partito  (1206)      --- ¦ 
110/M5     164. Pirani Luigi         51 Poggio San Marcello  VC Cicli Cingolani               6:05.33,2   1:49.49,2  (8685)   18,054 ¦ 
57/M4      129. Paleari Elio         57 Pogliano Milanese    Sc.brazzo                        3:42.48,6   1:35.23,6  (3324)   15,484 ¦ 
147/M3      14. Strada Simone        65 Pogliano Milanese    G.S. AMSPO                       5:23.42,7     36.01,8    (72)   27,246 ¦ 
110/M2     278. Uras Daniele         68 Pogno                AS Cureggese                     5:58.54,1   2:19.25,4  (8833)   18,389 ¦ 
147/M4     144. Soldà Marco          61 pogno (novara)       G.s.albertoni - far              6:22.41,7   1:19.08,6  (2147)   23,047 ¦ 
147/M5      72. Zanolin Sergio       53 Polcenigo            Granfondo Pinarello              6:37.37,3   1:06.19,2    (34)   22,181 ¦ 
147/M1      54. Cucini Andrea        75 Pomarance            Velo Etruria Pomarance           6:01.09,5   1:00.21,1  (8361)   24,421 ¦ 
147/M4     625. Macchioni Roberto    56 Pomarance (PI)       Soc. Veloetruria Pomarance       7:51.00,0   2:47.26,9  (4851)   18,726 ¦ 
57/M5       84. Galvagni Enrico      47 Pomarolo             Club Ciclistico Gardolo          3:41.22,7   1:22.39,3  (8428)   15,584 ¦ 
147/M3     459. Solinunte Silvestro  67 Pomezia              A.S. Roma                        6:57.34,9   2:09.54,0  (8784)   21,121 ¦ 
147/M4     258. Gardini Guido        59 Pomponesco           VELO CLUB CASALASCO              6:48.42,0   1:45.08,9  (3037)   21,580 ¦ 
57/M4       45. Sardi Giovanni       61 Poncarale (BS)       Pedale Bagnolese                 3:05.49,0     58.24,0   (278)   18,566 ¦ 
110/M3     117. D'Ambrosio Umberto   67 Ponsacco             GS Nuovo Bar Sport               4:52.14,0   1:04.44,3  (4664)   22,584 ¦ 
147/M1      25. Montagnani Nicola    78 Ponsacco             G.S. Futura Sport Cicli Zapier   5:40.31,8     39.43,4  (1209)   25,900 ¦ 
147/M1     118. Meoli Filippo        76 Ponsacco PI          GS Arci Perignano                6:30.22,9   1:29.34,5  (4872)   22,593 ¦ 
57/M5       28. Meoli Gianpiero      51 Ponsacco PI          GS Arci Perignano                3:01.58,8     43.15,4  (4873)   18,958 ¦ 
147/M3      29. Baroni Franco        65 Pontassieve          GS Cicli Gaudenzi                5:31.11,7     43.30,8  (2109)   26,630 ¦ 
57/M5      ---  Bencini Antonio      48 Pontassieve          Polisportiva Sieci                   -----     partito  (7770)      --- ¦ 
110/M3     137. Bulli Franco         63 Pontassieve          CC Pontassieve                   4:56.12,6   1:08.42,9  (4263)   22,281 ¦ 
110/M5      43. Guidotti Marcello    52 Pontassieve          CC Pontassieve                   5:11.40,2     55.56,2  (4261)   21,176 ¦ 
147/M3      25. Scopetani Francesco  63 Pontassieve          GS Cicli Gaudenzi                5:30.25,3     42.44,4  (2105)   26,693 ¦ 
110/M3     263. Servini Massimo      62 Pontassieve          CICLO CLUB PONTASSIEVE           5:26.30,7   1:39.01,0  (6856)   20,213 ¦ 
110/M5     109. Smorti Mauro         51 Pontassieve          Polisportiva Sieci               5:50.47,3   1:35.03,3  (5275)   18,814 ¦ 
147/M6      46. Tentati Rolando      45 Pontassieve          CC Pontassieve                   7:29.52,9   2:18.35,3  (4264)   19,605 ¦ 
110/M5      52. Zangari Stellario    54 Pontassieve          Polisportiva Sieci               5:21.09,9   1:05.25,9  (5274)   20,550 ¦ 
110/M3      70. Pestelli Massimo     66 Ponte a Ema Firenze  MA.NI.LI. Team Bike              4:37.07,0     49.37,3  (3353)   23,816 ¦ 
147/M1      13. Poli Marco           80 Ponte a Moriano      Bhoss King Bike                  5:33.07,3     32.18,9  (2130)   26,476 ¦ 
147/M2     278. Belloni Emanuele     73 Ponte dell'Olio      GS Pedale Pontolliese            6:49.34,5   2:09.28,5  (2157)   21,534 ¦ 
147/M1     277. Belloni Paolo        75 Ponte dell'Olio      GS Pedale Pontolliese            9:08.57,0   4:08.08,6  (7899)   16,067 ¦ 
57/M3        2. Ciriegio Roberto     67 Ponte dell'Olio      GS Pedale Pontolliese            2:05.36,5      8.58,1  (1156)   27,466 ¦ 
147/M4     473. Periti Giorgio       59 Ponte dell'Olio      GS Pedale Pontolliese            7:24.18,3   2:20.45,2  (4658)   19,851 ¦ 
147/M3     280. Vaghini Luigi        65 Ponte dell'Olio      GS Pedale Pontolliese            6:30.04,3   1:42.23,4  (2156)   22,611 ¦ 
147/M1     215. Cassol Stefano       76 Ponte nelle Alpi     Grondaflorex                     7:44.10,8   2:43.22,4  (7912)   19,001 ¦ 
147/M4     898. Ceresoli Federico    59 ponte san pietro (BG Asd. cicli piazzalunga           5:30.37,7  Passo Giau  (6267)      --- ¦ 
110/M4     116. Bariletti Vincenzo   60 Ponte Valleceppi     Team Motorpoint Parlesca         5:02.00,7   1:15.50,7  (8242)   21,853 ¦ 
147/M1      20. Fossati Alberto      74 Pontecurone          G.c. Il Branco                   5:37.14,9     36.26,5  (1182)   26,152 ¦ 
147/M3       6. Banti Fabrizio       66 Pontedera            Team MG.K VIS-CINELLI            5:07.15,2     19.34,3  (6047)   28,705 ¦ 
147/M2     499. Bardini David        70 Pontedera            Vespa Bike Cycling team          7:45.52,5   3:05.46,5  (3634)   18,932 ¦ 
147/M3     757. Bardini Vittorio     66 Pontedera            Vespa Bike Cycling Team          7:47.25,2   2:59.44,3  (3635)   18,869 ¦ 
147/M5      52. Batini Roberto       52 Pontedera            GS Nuovo Bar Sport               6:25.39,1     54.21,0  (4669)   22,870 ¦ 
57/M3       30. Coletti Gabriele     65 Pontedera            Team MG.K VIS-CINELLI            2:42.01,6     45.23,2  (6051)   21,292 ¦ 
147/M2      36. Doveri Cristiano     73 Pontedera            Team MG.K VIS-CINELLI            5:43.37,4   1:03.31,4  (1303)   25,667 ¦ 
147/M4      57. Signorini Rossano    57 Pontedera            G.S. Futura Sport By Marco Cic   5:59.17,4     55.44,3  (2334)   24,548 ¦ 
57/Top     ---  Tani David           69 Pontedera            Team MG.K VIS-CINELLI           squalifica       -----     (5)      --- ¦ 
147/M2     500. Benini Luca          69 Pontelagoscuro FE    S.C. Comunitá Nuova              7:46.26,5   3:06.20,5  (6150)   18,909 ¦ 
110/M5     238. Guerini Lorenzo Rena 49 Ponteranica          Cral Banca Popolare di Bergamo   6:28.40,2   2:12.56,2   (173)   16,980 ¦ 
110/M4     195. Casciarri Bruno      60 ponzano veneto       Granfondo Pinarello              5:27.49,6   1:41.39,6  (6254)   20,132 ¦ 
147/M3      96. Crotti Federico      66 Ponzano Veneto       Granfondo Pinarello              5:52.34,2   1:04.53,3  (1665)   25,016 ¦ 
147/M3     887. De Leo Luca          63 Ponzano Veneto       Granfondo Pinarello              8:15.05,1   3:27.24,2  (1658)   17,815 ¦ 
110/M2      89. Durante Alessandro   69 Ponzano Veneto       Granfondo Pinarello              4:43.01,6   1:03.32,9  (1660)   23,319 ¦ 
147/M4     417. Pinarello Maurizio   60 Ponzano Veneto       Granfondo Pinarello              7:15.57,4   2:12.24,3  (1687)   20,231 ¦ 
147/M2     449. Tomaselli Alessandro 72 Ponzano Veneto       Granfondo Pinarello              7:30.19,6   2:50.13,6  (1681)   19,585 ¦ 
110/M3     527. Toresan Mauro        67 Ponzano Veneto       Hic sunt leones tarvisium        6:48.31,0   3:01.01,3  (3541)   16,156 ¦ 
57/M3      117. Giannini Lorenzo     65 porcari Lucca        Piemme sport                     3:30.18,9   1:33.40,5  (3048)   16,403 ¦ 
110/M3     190. Pasut Roberto        62 Porcia               ACIDO LATTICO TEAM               5:07.47,7   1:20.18,0  (9414)   21,442 ¦ 
110/M5     158. De Dottori Andrea    48 Pordenone            V.C. FUORISOGLIA                 6:04.14,3   1:48.30,3  (2941)   18,120 ¦ 
147/M3     670. Ferraris Paolo       62 Pordenone            Ciclistica maronese mobili       7:34.05,3   2:46.24,4  (2994)   19,423 ¦ 
147/M4     717. Nicoletti Daniele    56 Pordenone            G.S. Eurovelo                    8:11.06,2   3:07.33,1  (3293)   17,959 ¦ 
147/M3     878. Vendrame Claudio     66 Porpetto (UD)        G. C. Cicli 4-R                  8:12.47,5   3:25.06,6  (6942)   17,898 ¦ 
147/M5     331. Giovanardi Amedeo    52 Portile              GS Sportissimo Top Level         8:07.29,4   2:36.11,3  (7159)   18,092 ¦ 
147/M2     212. Martagni Enrico      69 Portile Modena       A.S. Iaccobike-Avis              6:33.40,6   1:53.34,6  (8594)   22,404 ¦ 
110/M2     255. Morganti Maurizio    68 Porto Corsini        Nostromo Yoga Ravenna            5:49.37,6   2:10.08,9  (4643)   18,877 ¦ 
147/M3      76. Guardigli Andrea     67 Porto Fuori          Nostromo Yoga Ravenna            5:48.10,2   1:00.29,3  (5486)   25,332 ¦ 
57/M5       67. Castelletti Rino     51 Porto Mantovano      Ass.Pol.S.Giorgio 90             3:32.39,4   1:13.56,0  (8332)   16,223 ¦ 
110/M5      79. Fava Fausto          53 Porto Mantovano      Ass. Polisportiva S.Giorgio 90   5:37.43,8   1:21.59,8  (8397)   19,542 ¦ 
57/M2      100. Poletti Davide       69 Porto Mantovano      S.C. Learco Guerra               3:56.29,4   1:55.17,5  (3948)   14,588 ¦ 
110/M5     319. Spagna Adelelmo      50 Porto Mantovano      S.Giorgio'90                     6:57.51,1   2:42.07,1  (8787)   15,795 ¦ 
147/M1     231. Montenovo Davide     78 Porto Recanati (MC)  GRUPPO CICLISTICO AMATORI RECA   7:53.26,2   2:52.37,8  (3252)   18,629 ¦ 
147/M3     517. Campagna Giuseppe    63 Porto San Giorgio    GC 2000                          7:07.56,7   2:20.15,8  (8316)   20,610 ¦ 
110/M2     191. Lattanzi Stefano     68 Porto San Giorgio    ATB CROCE VERDE FERMO            5:26.15,9   1:46.47,2  (3999)   20,228 ¦ 
147/M3     779. Lucidi Gabriele      62 Porto San Giorgio    S.A.C.E.                         7:51.28,4   3:03.47,5  (4650)   18,707 ¦ 
110/M4     396. Mate' Fabrizio       61 Porto San Giorgio    ATB CROCE VERDE FERMO            6:19.05,8   2:32.55,8  (6012)   17,409 ¦ 
147/M4     763. Nizzi Oriano         61 Portomaggiore        Ruota Libera                     8:20.34,0   3:17.00,9  (8653)   17,620 ¦ 
110/M2     176. Catapano Giuseppe    68 Postal               Kiklos' Team                     5:17.43,0   1:38.14,3  (4752)   20,773 ¦ 
57/F1       33. Pozzobon Carla       66 Pove del Grappa      U.C. Romano                      3:26.03,7     52.54,7   (323)   16,742 ¦ 
147/M4     120. Crivellaro Fabio     60 Pove del Grappa VI   U.C. Romano d'Ezzelino           6:17.49,4   1:14.16,3    (82)   23,344 ¦ 
147/M2      52. Costazza Stefano     69 Pozza di Fassa       PANET SPORT& US FASSA            5:50.50,0   1:10.44,0  (6299)   25,140 ¦ 
110/M3      78. Rampone Cesare       66 Pozzuolo Martesana   G.S. PEDALE POZZUOLESE           4:41.09,8     53.40,1  (3399)   23,473 ¦ 
147/M4     233. Abramo Mauro         61 Pradamano            GS Danieli                       6:42.26,3   1:38.53,2  (5256)   21,916 ¦ 
147/M3     484. Dell'Arti Pierpaolo  65 Pradamano            AC Fun Bike Pratic               7:00.56,5   2:13.15,6  (2222)   20,953 ¦ 
110/M3     201. Bertoni Francesco    62 Pralboino (BS)       G.S. Club di Grande              5:10.24,6   1:22.54,9  (4708)   21,262 ¦ 
110/M6      28. De Biasi Gian Luigi  46 Prata                GSC Brugnera                     5:21.31,1   1:19.17,6  (8369)   20,527 ¦ 
147/M4     591. Bardazzi Alberto     61 Prato                GS La Querce                     7:45.02,1   2:41.29,0  (7139)   18,966 ¦ 
57/M3      131. Baroncelli Gianluca  66 Prato                Sc inwool                        3:36.27,4   1:39.49,0  (6135)   15,938 ¦ 
57/M3      132. Becherucci Fabrizio  65 Prato                SC INWOOL                        3:36.28,1   1:39.49,7  (6145)   15,937 ¦ 
147/M4     467. Bonaiuti Sergio      57 Prato                ONTRAINO                         7:23.20,9   2:19.47,8  (2797)   19,894 ¦ 
110/M3     563. Borrani Alberto      65 Prato                Bicisporteam  Firenze            7:02.52,8   3:15.23,1  (1519)   15,607 ¦ 
147/F2      33. Bragagni Donatella   63 Prato                Avis Verag Prato                 7:49.57,6   2:15.33,0   (894)   18,767 ¦ 
147/M4     590. Bragagni Fabrizio    60 Prato                Team campaioli cipriani e gest   7:44.43,9   2:41.10,8  (6200)   18,978 ¦ 
147/M3     649. Breschi Alessandro   66 Prato                Avis Verag Prato                 7:30.44,7   2:43.03,8  (8130)   19,567 ¦ 
57/M2      101. Cappelli Federico    69 Prato                Avis Verag Prato                 3:56.36,5   1:55.24,6  (8125)   14,581 ¦ 
147/F1      13. Ciatti Angelica      65 Prato                S.C.INWOOL                       6:39.02,5     52.44,9   (994)   22,102 ¦ 
110/M6     103. Corrieri Piero       40 Prato                Avis Verag Prato                 6:20.00,2   2:17.46,7  (8123)   17,368 ¦ 
110/M3     105. Corvino Nicola       67 Prato                Team Olimpia Bike                4:50.15,5   1:02.45,8  (2914)   22,738 ¦ 
110/M6      77. Ferrini Francesco    46 Prato                Avis Verag Prato                 6:02.03,9   1:59.50,4  (8128)   18,228 ¦ 
57/M3       90. Germano Pietro       67 Prato                Pratocalor Ciclimaggi            3:16.47,0   1:20.08,6  (8436)   17,531 ¦ 
110/M2      37. Ghinassi Stefano     70 Prato                VC Bar Mannelli Gymo's           4:20.35,9     41.07,2  (2165)   25,326 ¦ 
147/M2     541. Limberti Massimo     68 Prato                GS La Querce                     8:01.23,1   3:21.17,1  (7134)   18,322 ¦ 
110/M4     596. Luciani Luciano      55 Prato                Avis Verag Prato                 7:21.45,4   3:35.35,4  (8127)   14,940 ¦ 
147/M4     750. Magnolfi Maurizio    55 Prato                Avis Verag Prato                 8:18.31,6   3:14.58,5  (8118)   17,692 ¦ 
57/M4       16. Mannucci Romano      59 Prato                Avis Verag Prato                 2:41.21,4     33.56,4  (6600)   21,381 ¦ 
57/M3       25. Paciscopi Rosa Marco 62 Prato                VC Bar Mannelli Gymo's           2:39.01,5     42.23,1  (2163)   21,694 ¦ 
147/M2     455. Raffaelli Rossano    73 Prato                Avis Verag Prato                 7:30.44,0   2:50.38,0  (8115)   19,568 ¦ 
147/M4     833. Ricotta Roberto      58 Prato                GS La Querce                     8:41.07,7   3:37.34,6  (7131)   16,924 ¦ 
110/M3     376. Risi Dario           63 Prato                Avis Verag Prato                 6:01.44,7   2:14.15,0  (8116)   18,244 ¦ 
110/M3      29. Scheggi Sergio       63 Prato                Bhoss King Bike                  4:19.21,6     31.51,9  (2131)   25,447 ¦ 
147/M3     928. Talamucci Luca       64 Prato                Individuale                      8:28.48,9   3:41.08,0  (4128)   17,334 ¦ 
147/M4     436. Tarocchi Claudio     55 Prato                GS La Querce                     7:18.12,2   2:14.39,1  (7138)   20,127 ¦ 
147/M4     385. Toccafondi Claudio   56 Prato                Avis Verag Prato                 7:09.45,8   2:06.12,7  (8119)   20,522 ¦ 
110/M5     259. Toccafondi Renzo     50 Prato                Team Bike Barberino              6:35.02,3   2:19.18,3  (8818)   16,707 ¦ 
147/M1     196. Tofani Lorenzo       74 Prato                Avis Verag Prato                 7:30.44,4   2:29.56,0  (8120)   19,567 ¦ 
110/M4     265. Trombi Rodolfo       57 Prato                Avis Verag Prato                 5:45.44,8   1:59.34,8  (8121)   19,089 ¦ 
110/M3     360. Volpi Tiziano        66 Prato                Team campaioli cipriani e gest   5:57.02,4   2:09.32,7  (6369)   18,485 ¦ 
57/M5      146. Carolo Antonio       50 Prato Sesia          UC Pratese                       4:02.40,9   1:43.57,5  (7729)   14,216 ¦ 
147/M5     372. Omodei Zorini Mauro  52 Prato Sesia          UC Pratese                       8:19.13,3   2:47.55,2  (7732)   17,667 ¦ 
147/M4     334. Sagliaschi Livio     61 Prato Sesia          UC Pratese                       7:02.39,9   1:59.06,8  (7739)   20,867 ¦ 
147/M6      28. Saglietti Pier Attil 44 Prato Sesia (NO)     UC Pratese                       7:00.33,1   1:49.15,5  (7742)   20,972 ¦ 
57/M4      ---  Fabbri Libero        55 Predappio (FC)       Team Solo Bici Forlí                 -----     partito  (6368)      --- ¦ 
110/M1       6. Giacomelli Manuel    77 Predazzo             A.S.ORLANDI                      3:58.32,7     19.11,5  (9405)   27,667 ¦ 
110/M5     363. Della Puppa Ezio     50 Preganziol           Gruppo Ciclistico Marcon         7:15.38,7   2:59.54,7  (3694)   15,149 ¦ 
147/M4     174. Martini Adriano      57 Preganziol           Granfondo Pinarello              6:29.55,0   1:26.21,9  (1578)   22,620 ¦ 
57/M2      152. Salmasi David        72 Preganziol           Granfondo Pinarello              4:57.43,7   2:56.31,8  (5514)   11,587 ¦ 
110/M5     265. Baldazzi Renzo       52 Preganzol            Pearl Izumi                      6:37.23,7   2:21.39,7  (2187)   16,608 ¦ 
110/M4     465. Zandarin Antonio     58 Pregnana Milanese    U.C. Pregnana                    6:35.11,1   2:49.01,1  (8873)   16,701 ¦ 
147/M4     409. Zucchetti Claudio    58 Pregnana Milanese    UC Pregnana Ceramiche Regazzet   7:14.37,2   2:11.04,1  (2315)   20,293 ¦ 
147/M3      82. Bonora Roberto       65 Presezzo             Team Oprandi-Scaglia 1838        5:49.33,5   1:01.52,6  (1456)   25,231 ¦ 
110/M2      77. Locatelli Claudio    68 Presezzo             UC Bergamasca 1902               4:38.26,5     58.57,8  (1352)   23,703 ¦ 
57/M3      104. Alessio Cristian     64 Presezzo BG          GS Team Oprandi-Scaglia 1838     3:23.41,8   1:27.03,4  (1446)   16,936 ¦ 
57/M4      192. Bonfaini Renato      60 Punta Marina         Polisportiva 2000                4:21.55,1   2:14.30,1  (8001)   13,172 ¦ 
110/M5     208. Leo Antonio          49 Punta Marina         GS Classense Ravenna             6:16.51,2   2:01.07,2  (2556)   17,513 ¦ 
110/M4     370. Montanari Sauro      55 Punta Marina         GS Classense Ravenna             6:14.21,2   2:28.11,2  (2553)   17,630 ¦ 
110/M6     ---  Sansavini Armando    46 Punta Marina         GS Classense Ravenna            squalifica       -----  (2547)      --- ¦ 

totale 393



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.