(21) Männer Ronda Grande

Xenofit-BIKE-Marathon Garda Trentino - (21) Männer Ronda Grande

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Overall       ¦ Punkte 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Stauder Roland, I-Sexten            70 Corratec World Team         3:34.33,5       -----   (360)  RG       1.   ¦    750 
    2. Biffiger Christian, CH-Brig         72 Thömus-Bike-Team            3:44.53,6     10.20,1   (350)  RG       3.   ¦    715 
    3. Melts Andras, H-Nagymaros           84 Corratec World Team         3:46.08,2     11.34,7   (334)  RG       4.   ¦    711 
    4. Kiechle Martin, Ravensburg          75 Team Dämpfle/Mathis         3:52.15,7     17.42,2    (67)  RG       5.   ¦    692 
    5. Duske Daniel, Frickingen            69 Team Dämpfle/Mathis         3:52.50,7     18.17,2    (42)  RG       6.   ¦    691 
    6. Mattersberger Stefan, A-St. Johann  80 RV Team Tonis Pro Shop      3:53.32,0     18.58,5   (713)  RG       7.   ¦    689 
    7. Kalivoda Michael, Garmisch-Partenki 71 TSV-Partenkirchen           3:55.27,8     20.54,3    (61)  RG       8.   ¦    683 
    8. Aegerter Andreas, St. Märgen        82 Rothaus-Cube                3:55.49,0     21.15,5   (347)  RG       9.   ¦    682 
    9. Sonanini Hannes, Weißenbrunn a. F.  82 Marin/Mr. Bike/RVC Trieb    3:58.24,7     23.51,2   (191)  RG       12.  ¦    674 
   10. Grasmann Christian, Ischenborg      81 Bikeline Racing Team        4:00.56,5     26.23,0   (349)  RG       13.  ¦    667 
   11. Mathis Harald, Meckenbeuren         66 Team Dämpfle/Mathis         4:01.31,7     26.58,2    (80)  RG       14.  ¦    666 
   12. Danklmaier Harald                   70 A-Gröbring                  4:02.55,8     28.22,3   (402)  RG       15.  ¦    662 
   13. Gatterer Alexander, A               ?? Corratec World Team         4:03.04,0     28.30,5   (361)  RG       17.  ¦    662 
   14. Bauer Jürgen                        73 Kirchheim                   4:05.31,2     30.57,7   (354)  RG       20.  ¦    655 
   15. Bettinger Mathias, St. Märgen       ?? Rothaus-Cube                4:06.11,2     31.37,7   (348)  RG       22.  ¦    653 
   16. Lizak Christian, Emmering           79 Sportschule Puch            4:06.49,7     32.16,2   (370)  RG       23.  ¦    651 
   17. Kuss Daniel, D                      ?? Rothaus-Cube                4:10.01,2     35.27,7   (346)  RG       26.  ¦    643 
   18. Loesch Stefan, Dresden              80 Giant NRS Composite         4:10.04,5     35.31,0   (339)  RG       27.  ¦    643 
   19. Draxl Alexander                     74 A-Inzing                    4:10.59,5     36.26,0  (1034)  RG       29.  ¦    641 
   20. Scheibner Harald, A-Hallein         68 RC-Arbö Hallein             4:12.57,9     38.24,4   (275)  RG       30.  ¦    636 
   21. Trisco Gregor, A-Wien               71 Team Sport Nora             4:13.08,8     38.35,3   (772)  RG       31.  ¦    635 
   22. Farkas Krisztan, H-Budapest         78 Meditech SC                 4:15.17,8     40.44,3   (804)  RG       32.  ¦    630 
   23. Kamml Andreas, Inzell               78 Team Bergbauernmilch        4:15.35,4     41.01,9   (189)  RG       33.  ¦    629 
   24. Brakopp Kai                         68 Sprockhövel                 4:16.19,3     41.45,8   (146)  RG       34.  ¦    627 
   25. Hrassky David, Reitmehring          84 Rocket Racing Team          4:19.45,1     45.11,6   (342)  RG       36.  ¦    619 
   26. Scherer Rudi                        69 A-Feldkirch                 4:20.01,3     45.27,8   (653)  RG       37.  ¦    618 
   27. Allwang Christoph, München          70 Team Velosophie/RV Stammv   4:20.50,3     46.16,8   (769)  RG       38.  ¦    616 
   28. Widmer Sandro                       80 CH-Auffach-Wildschönau      4:23.00,1     48.26,6   (608)  RG       39.  ¦    611 
   29. Knaubert Matthias, A-Sülz           73 Union Raiffeisen Radteam    4:23.36,7     49.03,2  (1057)  RG       42.  ¦    610 
   30. Kubis Lukas, Neuhausen              79 Chainsuckers MTB Club e.V   4:23.53,5     49.20,0   (889)  RG       43.  ¦    609 
   31. Stottmeister Carsten                77 Stuttgart                   4:25.10,6     50.37,1   (890)  RG       45.  ¦    606 
   32. Friedrich Dominik, Sauerlach        82 Craft Racing Team           4:25.43,3     51.09,8    (47)  RG       46.  ¦    605 
   33. Plettner Oliver, Geisenheim         69 team salzriemen rheingau    4:26.28,9     51.55,4   (674)  RG       47.  ¦    603 
   34. Golling Guido                       65 Gröbenzell                  4:26.55,6     52.22,1   (437)  RG       48.  ¦    602 
   35. V.D. Luylgaarden Jasper, NL-Culenbo 81 Magura Racing Team          4:27.06,1     52.32,6   (454)  RG       49.  ¦    602 
   36. Meschke Arndt, Klingenthal          86 VSC Klingenthal             4:27.41,0     53.07,5  (1028)  RG       50.  ¦    601 
   37. Gugu Jürgen, Thalmässing            77 RC Herpersdorf 1919 e. V.   4:28.08,9     53.35,4   (421)  RG       51.  ¦    600 
   38. Beckert Florian, Murnau             86 Team Bergamont / RSG Werd   4:28.26,0     53.52,5  (1061)  RG       52.  ¦    599 
   39. Rein Marek, Ruhpolding              68 upsolut MV                  4:28.57,9     54.24,4    (93)  RG       53.  ¦    598 
   40. Drews Christian                     69 Regensburg                  4:30.58,0     56.24,5   (716)  RG       57.  ¦    593 
   41. Huber Daniel                        86 Murnau                      4:31.02,9     56.29,4   (436)  RG       58.  ¦    593 
   42. Ink Thomas, Kreuzau                 78 Corratec                    4:32.17,7     57.44,2   (306)  RG       59.  ¦    590 
   43. Weber Uwe, Weil der Stadt           65 Team woba                   4:32.24,3     57.50,8   (536)  RG       60.  ¦    590 
   44. Winstel Klaus, Weil der Stadt       67 Team woba                   4:32.28,8     57.55,3   (534)  RG       61.  ¦    590 
   45. Thomas Roland, Bruckmühl            67 Fun Sports Racing Team      4:33.04,6     58.31,1   (975)  RG       62.  ¦    589 
   46. Siebert Uwe, Unterwachingen         68 Bike Studio                 4:34.29,0     59.55,5   (543)  RG       64.  ¦    586 
   47. Markworth Roland, Holzminden        77 THW-Racing Holzminden       4:35.27,0   1:00.53,5   (572)  RG       66.  ¦    584 
   48. Ludwig Peter, Sand                  71 RVC-Trieb, Mr. Bike         4:35.30,4   1:00.56,9   (451)  RG       67.  ¦    584 
   49. Kubiak Bartek, PL-Jelenia Gora      75 SCOTT Kubex Team            4:35.34,5   1:01.01,0  (1044)  RG       69.  ¦    583 
   50. Munz Uli, Bühl                      75 Team Biberbau               4:35.47,1   1:01.13,6   (567)  RG       70.  ¦    583 
   51. Widauer Christoph                   73 A-St. Johann                4:36.25,0   1:01.51,5   (115)  RG       71.  ¦    582 
   52. Ferenc Dobos, H-Budapest            72 Bringa Banda                4:37.25,5   1:02.52,0   (868)  RG       72.  ¦    580 
   53. Wagner Manfred, A-Weiler            65 Silvretta Marios Bike Tea   4:37.47,5   1:03.14,0   (669)  RG       73.  ¦    579 
   54. Altermatt Martin                    68 CH-Kloten                   4:38.26,5   1:03.53,0   (569)  RG       75.  ¦    577 
   55. Häberle Gerhard, Weil der Stadt     65 Team woba                   4:38.38,4   1:04.04,9   (535)  RG       76.  ¦    577 
   56. Kneppler Gerhard, Hawangen          71 Zweirad Lämmle              4:40.23,2   1:05.49,7   (493)  RG       78.  ¦    573 
   57. Barilani Gianluca, I-Desenzano Del  66 Team Todesco Moto Racing    4:41.55,7   1:07.22,2   (277)  RG       82.  ¦    570 
   58. Bresche Lars                        73 Essen                       4:42.40,7   1:08.07,2   (231)  RG       83.  ¦    569 
   59. Rübensaal Klaus, Lichtenfels        65 Marin/Mr. Bike/RVC Trieb    4:43.22,6   1:08.49,1   (192)  RG       85.  ¦    567 
   60. Balthasar Peter, Inzell             79 Team Bergbauernmilch        4:43.40,6   1:09.07,1   (201)  RG       86.  ¦    567 
   61. Emmrich Bernd                       71 Bad Endorf                  4:44.29,0   1:09.55,5   (256)  RG       88.  ¦    565 
   62. Joo Robert, H-Göd                   79 Bringa Magazin              4:45.01,2   1:10.27,7   (858)  RG       90.  ¦    564 
   63. Fülle Uwe, Stutensee                68 RV Badenia Linkenheim       4:45.19,7   1:10.46,2   (930)  RG       92.  ¦    563 
   64. Lentzsch Robert                     74 Regensburg                  4:45.21,6   1:10.48,1   (717)  RG       93.  ¦    563 
   65. Kainz Matej                         76 SLO-Petrovce                4:45.52,1   1:11.18,6   (950)  RG       94.  ¦    562 
   66. Robic Matic, SLO-Ptuj               87 Bike EK                     4:46.10,8   1:11.37,3  (1011)  RG       95.  ¦    562 
   67. Gottschalk Manuel, Augsburg         75 VC Lechhausen               4:46.17,9   1:11.44,4  (1066)  RG       96.  ¦    562 
   68. Fleischmann Michael                 67 Mühlhausen                  4:46.26,2   1:11.52,7   (520)  RG       97.  ¦    561 
   69. Held Karsten                        70 Stuttgart                   4:46.41,2   1:12.07,7    (20)  RG       99.  ¦    561 
   70. Parusel Norbert                     67 Kreuth                      4:47.39,6   1:13.06,1    (86)  RG       100. ¦    559 
   71. Anders Milo                         79 DK-Aarhus C                 4:47.41,8   1:13.08,3   (414)  RG       101. ¦    559 
   72. Dürr Christian, Nesselwang          67 Rad Zacherl Füssen          4:49.25,6   1:14.52,1  (1065)  RG       104. ¦    555 
   73. Zak Alexander                       81 PL-Chorzow                  4:49.53,6   1:15.20,1   (691)  RG       106. ¦    555 
   74. Deininger Christoph, Kreuth         86 Team Bertls Bike Shop       4:50.16,3   1:15.42,8   (993)  RG       107. ¦    554 
   75. Nagy Attila, H-Tahitotfalu          80 Hegyimazoola SE             4:50.26,2   1:15.52,7   (558)  RG       109. ¦    554 
   76. Peich Marco Polo                    78 Halle                       4:51.17,2   1:16.43,7   (771)  RG       110. ¦    552 
   77. Altmann Raimund, Senden             68 quattro MTB Pro Team        4:53.03,4   1:18.29,9   (340)  RG       114. ¦    549 
   78. Urdl Peter                          67 A-Stainz                    4:53.05,1   1:18.31,6   (410)  RG       115. ¦    549 
   79. Lange Florian                       74 München                     4:53.18,5   1:18.45,0   (661)  RG       116. ¦    548 
   80. Überall Georg                       67 A-Kitzbühel                 4:53.25,1   1:18.51,6   (638)  RG       117. ¦    548 
   81. Hofmann Robert, Altdorf             65 Rocket Racing Team          4:53.46,5   1:19.13,0   (529)  RG       118. ¦    547 
   82. Maier Alexander, Heidenheim         76 HSB                         4:53.46,7   1:19.13,2   (980)  RG       119. ¦    547 
   83. Unterer Wolfgang                    73 I-Lichtenberg               4:53.56,2   1:19.22,7   (356)  RG       120. ¦    547 
   84. Ippensen Christian, Rosdorf         70 DAV Konstanz                4:54.47,7   1:20.14,2   (959)  RG       121. ¦    545 
   85. van Gils Maurice                    75 NL-Obbicht                  4:54.51,7   1:20.18,2  (1015)  RG       122. ¦    545 
   86. Ramsauer Roland                     72 A-Adnet                     4:55.13,9   1:20.40,4   (418)  RG       124. ¦    545 
   87. Bergamini Paolo, I-Lazise           68 Team Todesco Moto Racing    4:55.16,7   1:20.43,2   (788)  RG       125. ¦    544 
   88. Makan Emil, SLO-Ravne na Koroskem   76 KK Frirasd Koroska          4:56.18,1   1:21.44,6   (821)  RG       126. ¦    543 
   89. Braun Oliver, Hindelang             70 Zweirad Lämmle              4:56.38,0   1:22.04,5   (476)  RG       127. ¦    542 
   90. Maier Andreas, Hofheim              67 Specialized Europe          4:56.43,6   1:22.10,1   (344)  RG       128. ¦    542 
   91. Grünwald Karsten, Egweil            68 quattro MTB Pro Team        4:56.45,1   1:22.11,6   (341)  RG       129. ¦    542 
   92. Benz Max, Elzach                    69 Team Aktiv Hotel-Fondries   4:57.27,7   1:22.54,2   (887)  RG       131. ¦    540 
   93. Herzog Günther                      68 A-Maria / Alm               4:57.43,0   1:23.09,5   (576)  RG       132. ¦    540 
   94. Kresse Maik, Berlin                 70 Team Diamondback            4:57.44,2   1:23.10,7   (495)  RG       133. ¦    540 
   95. Hörold Otto                         83 Gerstetten                  4:58.09,9   1:23.36,4   (134)  RG       134. ¦    539 
   96. Schniepp Stefan, Esslingen          66 Mega-Bike-Stuttgart         4:58.38,8   1:24.05,3   (102)  RG       135. ¦    538 
   97. Devogelaere Geert                   67 B-Halle-Booienhoven         4:58.41,7   1:24.08,2   (152)  RG       136. ¦    538 
   98. Fiedler Stefan, Feucht              74 Erdbau Klein                4:59.10,3   1:24.36,8   (699)  RG       137. ¦    537 
   99. Happel Mathias, Bad Endbach         66 Hipf Race-Bikes             4:59.13,8   1:24.40,3    (55)  RG       138. ¦    537 
  100. Behnke Thomas, München              72 Team BMC-Chiba              4:59.27,6   1:24.54,1   (447)  RG       140. ¦    537 
  101. Knoll Stefan                        74 A-Kramsach                  5:00.31,0   1:25.57,5   (433)  RG       141. ¦    535 
  102. Lösch Alexander, Weimar             76 GIANT                       5:00.55,2   1:26.21,7   (338)  RG       142. ¦    534 
  103. Gabriel Andreas                     70 A-Hallwang                  5:01.05,7   1:26.32,2   (471)  RG       144. ¦    534 
  104. Vogg Karl-Heinz, Siegertshofen      71 SC Siegertshofen/ Bike Sc   5:01.20,9   1:26.47,4   (748)  RG       145. ¦    533 
  105. Grubwinkler Michael                 72 Scheyern                    5:02.46,0   1:28.12,5   (715)  RG       148. ¦    531 
  106. Da Silva Sergio                     73 L-Tetange                   5:03.06,4   1:28.32,9   (921)  RG       149. ¦    530 
  107. Parusel Ralf                        65 Bad Wiessee                 5:03.47,1   1:29.13,6    (87)  RG       151. ¦    529 
  108. Gärtner Steffen                     78 Mainz                       5:04.03,7   1:29.30,2   (487)  RG       152. ¦    529 
  109. Goffings Jo, B-Zutendaal            68 Team Rabarber               5:04.14,2   1:29.40,7   (179)  RG       153. ¦    528 
  110. Neuhauser Harald                    65 A-Terfens                   5:04.22,1   1:29.48,6   (434)  RG       154. ¦    528 
  111. Voelschow Jörg                      66 Göttingen                   5:04.41,3   1:30.07,8   (159)  RG       157. ¦    528 
  112. Bischoff Helmut, Eschenlohe         67 IBC DIMB Racing Team        5:04.52,6   1:30.19,1   (206)  RG       158. ¦    527 
  113. Demurtas Alessandro, I-Arco         66 Polisportiva S. Giorgio U   5:06.12,8   1:31.39,3   (796)  RG       162. ¦    525 
  114. Schnepf Wolfgang                    77 Königsbrunn                 5:09.46,6   1:35.13,1   (422)  RG       167. ¦    519 
  115. Schellenberger Sven                 74 Deggendorf                  5:09.53,6   1:35.20,1   (537)  RG       168. ¦    519 
  116. Fekkes Marten                       67 I-Arco                      5:10.15,7   1:35.42,2  (1103)  RG       171. ¦    518 
  117. Belle Diego, I-Verona               65 GS Tenax                    5:10.42,5   1:36.09,0   (787)  RG       174. ¦    517 
  118. Beckers Romain, B-Lontzen           68 Prattdreiver                5:11.31,0   1:36.57,5   (953)  RG       175. ¦    516 
  119. Bußhart Wolfgang                    66 Wehr                        5:11.56,1   1:37.22,6   (842)  RG       176. ¦    515 
  120. Rulle Christoph                     79 Heidelberg                  5:11.59,2   1:37.25,7   (841)  RG       178. ¦    515 
  121. Chambre Michael, Dautphetal         76 locomotion sports           5:12.04,3   1:37.30,8   (532)  RG       179. ¦    515 
  122. Schmid Dominik                      70 CH-Wil SG                   5:12.14,4   1:37.40,9   (581)  RG       181. ¦    515 
  123. Krammel Peter, Wiesenttal/Streitber 65 Rössleins Radlereck Fürth   5:12.25,0   1:37.51,5   (429)  RG       182. ¦    515 
  124. Mosimann Ralf                       68 CH-Wil                      5:12.34,1   1:38.00,6  (1027)  RG       186. ¦    514 
  125. Adrian Peter, München               72 Zick-Zack-Aueralm           5:12.44,6   1:38.11,1   (236)  RG       187. ¦    514 
  126. Prediger Jürgen, Niederhausen       68 blue and green frog         5:12.47,2   1:38.13,7   (639)  RG       188. ¦    514 
  127. Schlick Peter, München              68 Team K55                    5:13.06,4   1:38.32,9   (828)  RG       189. ¦    513 
  128. März Tino, Burgkundstadt            74 Tria Shaks Lichtenfels      5:14.15,9   1:39.42,4   (992)  RG       194. ¦    512 
  129. Pudschies Oliver                    68 Gärtringen                  5:14.44,1   1:40.10,6   (549)  RG       195. ¦    511 
  130. Niedzwiecki Tomasz, PL-Zdunskawola  77 ARKTIC YORK WROCZAU         5:15.17,0   1:40.43,5   (966)  RG       196. ¦    510 
  131. Brandstetter Daniel                 82 Hohenkammer                 5:15.20,1   1:40.46,6  (1047)  RG       197. ¦    510 
  132. Lutzenberger Franz, Winzer          67 Bike-Team-Krumbach          5:15.46,9   1:41.13,4   (142)  RG       198. ¦    509 
  133. Büttner Heiko                       80 Nürnberg                    5:16.15,3   1:41.41,8   (606)  RG       200. ¦    508 
  134. Rattaggi Fabio                      65 CH-Courlevon                5:16.49,0   1:42.15,5  (1069)  RG       201. ¦    507 
  135. Rink Achim                          72 Leimen                      5:17.42,9   1:43.09,4   (814)  RG       202. ¦    506 
  136. Söhnel Christian, A-Altach          66 MBR 2RadChaoten.com         5:17.45,4   1:43.11,9   (582)  RG       203. ¦    506 
  137. Mikkelsen Martin                    79 Augsburg                    5:18.12,3   1:43.38,8   (325)  RG       204. ¦    505 
  138. Seidel André, Rosenheim             67 Corratec                    5:18.35,0   1:44.01,5   (312)  RG       205. ¦    505 
  139. Mangold Robert                      70 Eschenlohe                  5:18.44,6   1:44.11,1   (761)  RG       206. ¦    504 
  140. Laepple Robert, Gliching            65 Montagsradler.de            5:19.17,3   1:44.43,8   (564)  RG       209. ¦    503 
  141. Reschke Hendrik                     81 München                     5:19.46,9   1:45.13,4   (615)  RG       211. ¦    503 
  142. Ciesielski Mateusz, PL-Wroclaw      82 ARKTIC YORK WROCZAU         5:20.02,0   1:45.28,5   (961)  RG       212. ¦    502 
  143. Sorian Martin                       68 A-Graz-Andritz              5:20.40,7   1:46.07,2   (439)  RG       214. ¦    501 
  144. Kublik Matthias, München            74 Zick-Zack-Aueralm           5:20.50,1   1:46.16,6   (248)  RG       215. ¦    501 
  145. Sudler Philipp                      83 Muhr am See                 5:21.51,8   1:47.18,3   (609)  RG       219. ¦    499 
  146. Schlüter Holger                     75 Würzburg                    5:22.47,6   1:48.14,1   (951)  RG       221. ¦    498 
  147. Versic Rok, SLO-Ptuj                88 Bike EK                     5:23.12,4   1:48.38,9  (1037)  RG       223. ¦    497 
  148. Franke Dino, Haibach                70 www.sycor.de                5:23.13,5   1:48.40,0   (944)  RG       224. ¦    497 
  149. Breu Alfons                         65 München                     5:23.50,5   1:49.17,0   (541)  RG       226. ¦    496 
  150. Leppelt Thomas, Karlsruhe           81 bikegang karlsruhe          5:24.12,1   1:49.38,6   (610)  RG       227. ¦    496 
  151. Schmidt Karsten, Erfurt             73 Die Muschkoten              5:24.20,6   1:49.47,1   (736)  RG       228. ¦    496 
  152. Schnabel Thomas                     72 Baden Württemberg           5:24.39,2   1:50.05,7   (208)  RG       230. ¦    495 
  153. Rösch Tobias                        70 München                     5:25.32,9   1:50.59,4   (417)  RG       231. ¦    494 
  154. Erlandsson Johan                    68 N-Oslo                      5:25.59,8   1:51.26,3   (802)  RG       233. ¦    493 
  155. Sommer Stefan                       65 Wolfsburg                   5:27.23,3   1:52.49,8   (838)  RG       235. ¦    491 
  156. Hajdu Attila                        70 H-Budapest                  5:27.37,2   1:53.03,7  (1023)  RG       236. ¦    491 
  157. Heim Patrik                         71 A-Jenbach                   5:27.59,7   1:53.26,2   (282)  RG       238. ¦    490 
  158. Seel Roland, Kempten                78 RSC Kempten                 5:28.04,1   1:53.30,6   (744)  RG       239. ¦    490 
  159. Ruprecht Herbert, Biessenhofen      69 Bremsenschoner              5:28.11,5   1:53.38,0   (722)  RG       240. ¦    490 
  160. Ruprecht Martin, Marktoberdorf      71 Bremsenschoner              5:28.15,1   1:53.41,6   (721)  RG       241. ¦    490 
  161. Ritzler Ron, USA-Chicago            67 SRAM                        5:28.16,4   1:53.42,9   (999)  RG       242. ¦    490 
  162. Ruprecht Georg, Biessenhofen        67 Bremsenschoner              5:28.16,8   1:53.43,3   (723)  RG       243. ¦    490 
  163. Tusek Andrej                        79 SLO-Ravne na Koroskem       5:30.03,7   1:55.30,2   (469)  RG       247. ¦    487 
  164. Walter Sascha, Steinheim            76 HSB                         5:30.07,5   1:55.34,0   (979)  RG       248. ¦    487 
  165. Kreitz André                        65 Hannover                    5:30.51,9   1:56.18,4   (505)  RG       251. ¦    486 
  166. Schnepf Matthias, Muggensturm       74 Bike Team Fuhr Sinzheim     5:31.59,3   1:57.25,8   (632)  RG       252. ¦    484 
  167. Oezdogan Ralf, Weißenhorn           75 Xenofit Deutschland         5:32.01,3   1:57.27,8  (1013)  RG       253. ¦    484 
  168. Madl Ralf                           69 München                     5:32.30,3   1:57.56,8   (143)  RG       255. ¦    483 
  169. Schuh Andreas                       74 A-Wien                      5:32.41,9   1:58.08,4   (645)  RG       256. ¦    483 
  170. Obeth Bernd, Ottobeuren             70 Zweirad Lämmle              5:33.01,9   1:58.28,4   (428)  RG       257. ¦    483 
  171. Aeschbacher Reto, CH-Oestermundinge 73 SCOTT                       5:33.35,5   1:59.02,0   (365)  RG       261. ¦    482 
  172. Roth Klaus, Nürnberg                66 Rocky Ritzel                5:34.55,0   2:00.21,5    (96)  RG       264. ¦    480 
  173. Müller Marc                         77 Olehing                     5:35.27,6   2:00.54,1   (345)  RG       265. ¦    479 
  174. Braun Klaus, Pfarskirchen           69 1268er                      5:35.51,7   2:01.18,2   (971)  RG       267. ¦    479 
  175. Hagge Jan, Lübeck                   83 VW Trek USA                 5:35.57,0   2:01.23,5  (1036)  RG       268. ¦    478 
  176. van Spronse Arjan                   76 NL-Oude Tonge               5:37.00,9   2:02.27,4   (264)  RG       270. ¦    477 
  177. Vazal Peter, Taufkirchen            66 BMC-Chiba Racing            5:37.04,0   2:02.30,5   (598)  RG       271. ¦    477 
  178. Plooge Sven, Wolfsburg              67 Radsport Gruppe Edwina      5:37.14,4   2:02.40,9   (837)  RG       272. ¦    477 
  179. Kriesel Daniel                      75 Suhl                        5:37.56,3   2:03.22,8   (474)  RG       273. ¦    476 
  180. Hartmann Bernd                      66 CH-Scuol                    5:38.19,0   2:03.45,5   (359)  RG       274. ¦    475 
  181. Simon Daniel                        67 München                     5:38.34,1   2:04.00,6   (704)  RG       275. ¦    475 
  182. Rossi Diego                         74 I-Meran                     5:38.38,9   2:04.05,4   (752)  RG       276. ¦    475 
  183. Schwiedeps Marlon, Köln             79 wheels-world24.de           5:39.42,8   2:05.09,3   (489)  RG       277. ¦    473 
  184. Rohrmoser Hannes                    68 A-Saalfelden                5:39.43,8   2:05.10,3   (580)  RG       278. ¦    473 
  185. Laner Norbert                       70 I-Burgstall                 5:39.58,8   2:05.25,3   (667)  RG       279. ¦    473 
  186. Kurek Tomasz, PL-Wroclaw            80 ARKTIC YORK WROCZAU         5:40.08,9   2:05.35,4   (964)  RG       280. ¦    473 
  187. Baas Sjorrd                         76 NL-Oude Tonge               5:40.50,6   2:06.17,1   (262)  RG       282. ¦    472 
  188. Ciamconi Marco, I-Trento            66 Mucchio Sportivo Tronto     5:40.55,8   2:06.22,3   (973)  RG       283. ¦    471 
  189. Faschinger Wolfgang, A-Haidershfofe ?? Asko Eybl Laufrad Steyr     5:41.05,0   2:06.31,5   (946)  RG       284. ¦    471 
  190. Linkowski Dario                     66 CH-Aigle                    5:41.34,2   2:07.00,7   (328)  RG       285. ¦    471 
  191. Menden Volker                       76 Schwabmünchen               5:43.32,1   2:08.58,6   (739)  RG       294. ¦    468 
  192. Grädener Martin                     67 Rodenberg                   5:43.46,7   2:09.13,2   (664)  RG       295. ¦    468 
  193. Slezak Michael                      71 Weißenburg                  5:43.51,7   2:09.18,2  (1055)  RG       296. ¦    467 
  194. Zaffke Brigitte+Seilinger Andreas   66 Ottenhofen                  5:43.52,7   2:09.19,2   (808)  RG       297. ¦    467 
  195. Gottschalk Matthias                 74 Erlangen                    5:43.57,5   2:09.24,0   (249)  RG       298. ¦    467 
  196. Gutwinski Waldemar                  ?? Dortmund                    5:44.12,7   2:09.39,2  (1084)  RG       299. ¦    467 
  197. Haberichter Uwe                     70 Hohenleuben                 5:44.21,6   2:09.48,1   (917)  RG       300. ¦    467 
  198. Schauer Mike                        69 Keltern                     5:45.08,6   2:10.35,1   (548)  RG       303. ¦    466 
  199. van Heusden Job, NL-Delft           81 WTOS                        5:45.31,7   2:10.58,2   (406)  RG       305. ¦    465 
  200. Söllner Kai                         66 München                     5:46.11,4   2:11.37,9   (733)  RG       306. ¦    464 
  201. Winheim Oliver, Berlin              75 Bike Market                 5:46.39,3   2:12.05,8   (118)  RG       307. ¦    464 
  202. Kalkbrenner Rene, Berlin            71 Bike Market                 5:46.40,3   2:12.06,8    (62)  RG       308. ¦    464 
  203. Turk Grega, SLO-Zalec               74 Celjski Feboti              5:48.05,5   2:13.32,0   (967)  RG       311. ¦    462 
  204. Voss Christian, Martinsried         69 Stiftung Wadentest          5:48.25,2   2:13.51,7   (263)  RG       312. ¦    461 
  205. Knödler Andreas                     67 München                     5:48.27,1   2:13.53,6   (267)  RG       313. ¦    461 
  206. Höck Stephan                        71 A-Schwaz                    5:49.22,1   2:14.48,6   (285)  RG       316. ¦    460 
  207. Ciesielski Michael, PL-Wroclaw      80 ARKTIC YORK WROCZAU         5:49.33,6   2:15.00,1   (965)  RG       317. ¦    460 
  208. Ostwald Thomas, Lübeck              67 Trek USA                    5:50.17,1   2:15.43,6  (1035)  RG       320. ¦    459 
  209. Büttiker Marcel                     66 CH-Wangen                   5:50.37,0   2:16.03,5   (927)  RG       322. ¦    458 
  210. Gnau Alexander                      75 Bad Neuheim                 5:50.41,6   2:16.08,1   (547)  RG       323. ¦    458 
  211. Karl Richard, Vierkirchen           70 Ritchy                      5:50.52,2   2:16.18,7   (430)  RG       324. ¦    458 
  212. Bösztöri Peter                      70 H-Budapest                  5:51.33,0   2:16.59,5   (876)  RG       326. ¦    457 
  213. Thieme Jens                         69 Weidenhain                  5:51.35,0   2:17.01,5   (891)  RG       327. ¦    457 
  214. Fischer Matthias, Steinhöring       71 Supersoulfighter            5:52.04,4   2:17.30,9   (176)  RG       330. ¦    457 
  215. Frankenberger Josef                 67 München                     5:52.12,4   2:17.38,9   (600)  RG       331. ¦    456 
  216. Bülow Klaus                         68 Wangen                      5:52.39,2   2:18.05,7   (470)  RG       332. ¦    456 
  217. Dambacher Florian                   82 Eppstein                    5:52.49,0   2:18.15,5   (705)  RG       333. ¦    456 
  218. Desjardyn Marco                     75 NL-Oude Tonge               5:53.20,3   2:18.46,8   (261)  RG       334. ¦    455 
  219. Schwarz Christoph                   68 Darmstadt                   5:53.30,1   2:18.56,6   (504)  RG       335. ¦    455 
  220. Ianelli Alexander, Nordhausen       66 Hardtwaldracer#s            5:53.39,9   2:19.06,4   (220)  RG       338. ¦    455 
  221. Wedler Mario, Groß-Gerau            77 IBC DIMB Racing Team        5:53.43,2   2:19.09,7   (726)  RG       339. ¦    454 
  222. Hillebrand Thomaspeter              73 I-Meran                     5:54.20,2   2:19.46,7   (751)  RG       340. ¦    454 
  223. Alber Manfred                       74 I-Bolzano                   5:54.28,0   2:19.54,5   (762)  RG       342. ¦    453 
  224. Struben Hendrik                     76 Ravensburg                  5:54.31,8   2:19.58,3   (131)  RG       343. ¦    453 
  225. Schmidt Hans, Offenburg             70 Schlagerfreunde Offenburg   5:54.40,2   2:20.06,7   (755)  RG       344. ¦    453 
  226. Conte Pascal, Nordhausen            87 Hardtwaldracer#s            5:54.54,8   2:20.21,3   (226)  RG       345. ¦    453 
  227. Skatulla Ralf, München              69 BMC-Chiba Racing            5:55.25,8   2:20.52,3   (597)  RG       346. ¦    452 
  228. Haitz Martin                        66 Bühl                        5:55.39,6   2:21.06,1   (698)  RG       347. ¦    452 
  229. Goschler Ulli                       87 Kempten                     5:56.30,0   2:21.56,5  (1031)  RG       349. ¦    451 
  230. Muskatewitz Dirk, Duisburg          69 Bergarbeiter                5:56.41,6   2:22.08,1   (448)  RG       350. ¦    451 
  231. Mämpel Jörg, Stützerbach            79 Die Muschkoten              5:57.41,0   2:23.07,5   (677)  RG       354. ¦    449 
  232. Schwarz Reiner, Hildesheim          67 www.sycor.de                5:57.41,9   2:23.08,4   (106)  RG       355. ¦    449 
  233. Kleinke Manuel                      80 Wernburg                    5:57.43,5   2:23.10,0   (737)  RG       357. ¦    449 
  234. Hölscher Olaf, Bielefeld            71 Team Colodri                5:58.23,7   2:23.50,2   (188)  RG       358. ¦    448 
  235. Rossi Marco, I-Bologna              66 Marzocchi                   5:58.44,4   2:24.10,9   (815)  RG       359. ¦    448 
  236. Schuster Michael, Wuppertal         67 Tomac                       5:58.47,5   2:24.14,0   (816)  RG       360. ¦    448 
  237. Herstell Andreas, Witten            69 Team Speiche                5:59.02,1   2:24.28,6   (197)  RG       361. ¦    448 
  238. Gut Thomas                          68 Wertingen                   5:59.18,9   2:24.45,4   (525)  RG       363. ¦    447 
  239. Lukas Matthieu, Karlsruhe           81 bikegang karlsruhe          5:59.26,3   2:24.52,8   (611)  RG       364. ¦    447 
  240. Ertmer Matthias, Friedelsheim       81 bikegang karlsruhe          5:59.28,5   2:24.55,0   (612)  RG       365. ¦    447 
  241. Schiller Markus                     78 Schlossberg                 5:59.35,8   2:25.02,3  (1083)  RG       366. ¦    447 
  242. Michaelsen Arne, Hannover           73 Euer-Don FHR                5:59.45,9   2:25.12,4   (482)  RG       367. ¦    447 
  243. Lötzer Jenns                        78 Edertal                     5:59.57,6   2:25.24,1   (989)  RG       368. ¦    447 
  244. Mehlbrecht André                    68 Hamburg                     6:00.22,2   2:25.48,7   (634)  RG       369. ¦    446 
  245. Kremmel Jan                         70 A-Ramkweil                  6:00.51,4   2:26.17,9   (442)  RG       372. ¦    445 
  246. Christensen Edwin, USA              77 Manitou                     6:00.53,5   2:26.20,0  (1077)  RG       374. ¦    445 
  247. Smith Joel, Magstadt                69 Manitou                     6:00.54,6   2:26.21,1  (1076)  RG       375. ¦    445 
  248. Lehner Dimitri, München             68 Bike Magazin                6:01.13,4   2:26.39,9   (708)  RG       377. ¦    445 
  249. Lindinger Stephan, Icking           65 Blumentopf Racingteam       6:01.34,8   2:27.01,3   (155)  RG       380. ¦    445 
  250. Bartz Mike                          67 Olching                     6:01.52,0   2:27.18,5   (671)  RG       384. ¦    444 
  251. Maurer Peter                        75 Schwarzenbruck              6:02.20,8   2:27.47,3   (692)  RG       385. ¦    444 
  252. Günthör Daniel, München             72 Zweirad Lämmle              6:02.57,9   2:28.24,4   (604)  RG       387. ¦    443 
  253. Hildebrandt Artur                   75 Pullach                     6:03.31,6   2:28.58,1   (906)  RG       388. ¦    442 
  254. Kanzer Sebastian, Hannover          74 EuerDon FHR                 6:05.41,6   2:31.08,1   (481)  RG       394. ¦    440 
  255. Bauer Markus                        66 Germering                   6:05.55,3   2:31.21,8   (994)  RG       396. ¦    439 
  256. Schmierer Jörg                      76 Altdorf                     6:06.06,8   2:31.33,3  (1046)  RG       397. ¦    439 
  257. Studener Marcus, Herrsching         76 2radchaoten.de              6:06.38,0   2:32.04,5   (150)  RG       398. ¦    438 
  258. Thölke Jürgen                       65 Walldorf                    6:06.51,3   2:32.17,8  (1024)  RG       400. ¦    438 
  259. Hartinger Markus, München           74 Jambit                      6:07.44,9   2:33.11,4   (232)  RG       404. ¦    437 
  260. Willand Bernd, Darmstadt            66 Get Wet                     6:08.30,8   2:33.57,3   (688)  RG       405. ¦    436 
  261. Brameier Christoph, Witten          73 Team Speiche                6:08.32,0   2:33.58,5   (244)  RG       406. ¦    436 
  262. Kiemes Thorsten, Nordhausen         75 Hardtwaldracer#s            6:09.16,7   2:34.43,2   (225)  RG       410. ¦    435 
  263. Reuschel Uwe, Wolfsburg             65 Radsport Gruppe Edwina      6:09.26,8   2:34.53,3   (840)  RG       411. ¦    435 
  264. Müller Alois, Mehring               81 Bund Naturschutz            6:10.46,9   2:36.13,4   (915)  RG       413. ¦    433 
  265. Schütze Dirk                        70 Esslingen                   6:13.16,1   2:38.42,6   (603)  RG       418. ¦    431 
  266. Kanning Wim, NL-Delft               80 WTOS                        6:13.49,4   2:39.15,9   (408)  RG       419. ¦    430 
  267. Funcke Michael                      72 Duisburg                    6:14.43,6   2:40.10,1   (145)  RG       421. ¦    429 
  268. Lutz Julio                          78 München                     6:14.51,5   2:40.18,0  (1041)  RG       422. ¦    429 
  269. Fässler Bernhard, A-Dornbirn        79 FASS                        6:15.02,3   2:40.28,8  (1006)  RG       423. ¦    429 
  270. Szell Attila, H-Budapest            74 Bringa Banda                6:15.10,2   2:40.36,7   (935)  RG       424. ¦    428 
  271. Hennig Kaj-Arne                     67 Hannover                    6:15.32,4   2:40.58,9   (140)  RG       426. ¦    428 
  272. Dedek Michal, CZ-Vsetiw             81 Planet Bikes                6:16.44,9   2:42.11,4   (827)  RG       428. ¦    427 
  273. Cunek Ondrej, CZ-Vsetin             74 Planet Bikes                6:16.48,5   2:42.15,0   (826)  RG       429. ¦    427 
  274. Wijnants Mark, B-Kessel             68 X-Treme Bikers Begijnendi   6:17.10,3   2:42.36,8   (154)  RG       430. ¦    426 
  275. Radl Rasti+Scherrer Dominik, Lenggr 71 Team Radl-Rasti             6:17.36,6   2:43.03,1   (947)  RG       431. ¦    426 
  276. Josten Peter                        66 Dinslaken                   6:18.55,8   2:44.22,3   (599)  RG       432. ¦    424 
  277. Schöniger Norman, Cottbus           72 RSC Cottbus                 6:19.29,8   2:44.56,3   (822)  RG       433. ¦    424 
  278. Einzinger Thomas                    68 Abenberg                    6:20.05,8   2:45.32,3   (503)  RG       434. ¦    423 
  279. Geist Jürgen                        68 München                     6:21.00,5   2:46.27,0   (813)  RG       436. ¦    422 
  280. Lukat Stefan                        70 Bergkamen                   6:23.23,2   2:48.49,7   (126)  RG       439. ¦    419 
  281. Kern Matthias                       71 Faulbach                    6:23.54,8   2:49.21,3   (246)  RG       440. ¦    419 
  282. Tauschek Florian                    88 Berg                        6:25.28,2   2:50.54,7   (546)  RG       441. ¦    417 
  283. Kalcsits Tibor                      81 H-Budapest                  6:27.17,5   2:52.44,0   (809)  RG       446. ¦    415 
  284. Vanek Tamas                         80 H-Diósd                     6:27.20,5   2:52.47,0   (811)  RG       447. ¦    415 
  285. Piel Patrick, B-Kettenis            75 Prattdreiver                6:27.24,2   2:52.50,7   (956)  RG       448. ¦    415 
  286. Schwulera Erik                      68 Erlangen                    6:28.08,6   2:53.35,1   (291)  RG       450. ¦    414 
  287. Piel Alain, B-Kettenis              72 Prattdreiver                6:29.41,3   2:55.07,8   (955)  RG       453. ¦    412 
  288. Mather Michael                      69 Germering                   6:30.14,1   2:55.40,6   (555)  RG       454. ¦    412 
  289. Gutsche Marko                       69 Gombeth                     6:30.44,3   2:56.10,8    (54)  RG       456. ¦    411 
  290. Kotrba Miroslav                     66 CZ-Roudnice n./L.           6:31.15,7   2:56.42,2   (295)  RG       457. ¦    411 
  291. Supplie Markus                      75 Tramm                       6:31.44,0   2:57.10,5   (684)  RG       459. ¦    410 
  292. Jansen Marcel                       68 Aachen                      6:32.27,2   2:57.53,7   (163)  RG       460. ¦    410 
  293. Depentori Stefano, I-Biacesa di Led 65 Cicli Pederzolli Scott      6:32.44,7   2:58.11,2   (764)  RG       461. ¦    409 
  294. Altermann Stefan, Oberpframmern     67 Smart Cups                  6:34.08,3   2:59.34,8   (516)  RG       464. ¦    408 
  295. Hoog Christian, Aying               66 Smart Cups                  6:34.09,4   2:59.35,9   (517)  RG       465. ¦    408 
  296. Vierneisel Konstantin, Frankfurt    70 Superchicken                6:34.09,8   2:59.36,3   (616)  RG       466. ¦    408 
  297. Jantos Andreas                      66 Seelze                      6:34.10,7   2:59.37,2   (711)  RG       467. ¦    408 
  298. Michelon Hannes Otto                71 A-Innsbruck                 6:34.41,3   3:00.07,8   (510)  RG       468. ¦    407 
  299. Röfler Tamas                        77 H-Debrecen                  6:34.43,7   3:00.10,2   (618)  RG       469. ¦    407 
  300. Vierneisel Tobias                   75 Erkrath                     6:35.17,1   3:00.43,6   (607)  RG       470. ¦    407 
  301. Bartacek Ladislav, CZ-Tabor         72 DA-LI-DA                    6:37.56,9   3:03.23,4   (768)  RG       471. ¦    404 
  302. Trostmann Jörg, Datteln             71 Team Speiche                6:38.26,2   3:03.52,7   (183)  RG       472. ¦    403 
  303. Rost Andreas                        73 Bonn                        6:39.32,2   3:04.58,7   (490)  RG       474. ¦    402 
  304. Limbach Daniel                      82 Limbach                     6:39.34,2   3:05.00,7   (219)  RG       475. ¦    402 
  305. Blug Martin, Günzburg               65 Fox Trailer                 6:39.47,9   3:05.14,4   (195)  RG       476. ¦    402 
  306. König Mirko                         72 Arnsberg                    6:42.09,6   3:07.36,1   (685)  RG       480. ¦    400 
  307. Gröbel Michael, Pirmasens           72 Cycleraft                   6:42.42,7   3:08.09,2   (320)  RG       481. ¦    399 
  308. D#onofrio Marcello, Aerzen          74 Deistergeister              6:43.04,1   3:08.30,6   (579)  RG       482. ¦    399 
  309. Manninen Timo                       71 SF-Helsinki                 6:44.09,1   3:09.35,6   (649)  RG       484. ¦    398 
  310. Staudacher Michael, München         68 Stiftung Wadentest          6:44.37,1   3:10.03,6   (268)  RG       485. ¦    397 
  311. Lawnik Artur                        69 Schwerte                    6:44.50,6   3:10.17,1   (130)  RG       486. ¦    397 
  312. Schmidt Jörg                        66 Gladbeck                    6:45.47,9   3:11.14,4  (1096)  RG       487. ¦    396 
  313. Hermanek Richard                    68 Unterföhring                6:45.54,3   3:11.20,8    (57)  RG       488. ¦    396 
  314. Salari Joris                        71 NL-Houten                   6:47.58,2   3:13.24,7   (839)  RG       490. ¦    394 
  315. Sleurink Wim, NL-Arnheim            67 Licht Verzet                6:48.27,2   3:13.53,7   (836)  RG       491. ¦    393 
  316. Christensen Lars                    66 DK-Holbaek                  6:50.36,7   3:16.03,2   (553)  RG       492. ¦    391 
  317. Gräber Ralf, Nordhausen             65 Hardtwaldracer#s            6:51.55,3   3:17.21,8   (222)  RG       494. ¦    390 
  318. Kaczor Piotr                        72 PL-Wroclaw                  6:52.35,4   3:18.01,9   (960)  RG       495. ¦    390 
  319. Zuenskes Martin                     67 Köln                        6:53.01,1   3:18.27,6   (526)  RG       496. ¦    389 
  320. Markert Rüdiger, A-Telfs            65 Rudi Rüssel Rennteam        6:55.46,8   3:21.13,3   (570)  RG       499. ¦    387 
  321. Kleck Andreas, Seligenporten        69 Klosterbiker                6:56.58,0   3:22.24,5   (729)  RG       501. ¦    385 
  322. Bronner Rupert                      65 München                     6:59.10,8   3:24.37,3   (605)  RG       503. ¦    383 
  323. Wagner Florian                      82 Windischeschenbach          7:01.40,1   3:27.06,6   (202)  RG       505. ¦    381 
  324. Punzmann Eduard                     72 Windischeschenbach          7:01.41,4   3:27.07,9   (199)  RG       506. ¦    381 
  325. van Anken Henk, NL-Emmen            65 Hondsruckers                7:01.54,8   3:27.21,3   (111)  RG       507. ¦    381 
  326. Zimmermann Reinhard                 65 Wolfenbüttel                7:02.01,2   3:27.27,7   (679)  RG       508. ¦    381 
  327. Häussermann Ullrich                 68 Köln                        7:02.02,8   3:27.29,3   (681)  RG       509. ¦    381 
  328. Gross Reinhold, Gummersbach         71 Team Kettenpeitsche         7:04.34,5   3:30.01,0   (272)  RG       511. ¦    379 
  329. Wettstädt Jörn, I-Castagnaro        67 gejammertwirdzuhause        7:12.29,6   3:37.56,1   (749)  RG       513. ¦    372 
  330. Wittenberg Carsten                  67 München                     7:12.37,1   3:38.03,6   (144)  RG       514. ¦    371 
  331. Lelekacs Zoltan                     77 H-Pest Megye                7:14.35,7   3:40.02,2  (1029)  RG       516. ¦    370 
  332. Hollemans Gert, NL-Emmen            66 Hondsruckers                7:16.52,7   3:42.19,2    (58)  RG       517. ¦    368 
  333. Janko Thomas                        73 München                     7:17.57,7   3:43.24,2   (496)  RG       518. ¦    367 
  334. Tischer Winfried                    72 Wiesenttal                  7:22.38,7   3:48.05,2   (746)  RG       521. ¦    363 
  335. Hanssen Morten, N-Oslo              74 Oslo Sportslager AS         7:22.57,1   3:48.23,6   (513)  RG       522. ¦    363 
  336. Bitschnau Dieter                    74 A-Kennelbach                7:56.51,9   4:22.18,4   (617)  RG       523. ¦    337 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.