(71) Gesamtwertung Männer

Xenofit Marathon Master Serie 2004 - (71) Gesamtwertung Männer

 Rang  Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                 Total  Anz  Overall   
         Riva       ¦ 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Sauser Christoph, CH-Sigriswil      76 Siemens Mobile / Cannonda       1000  (1)           
          4:28.48,9 ¦ 
    2. Lakata Alban, A-Innsbruck           79 Union Raiffeisen Radteam         987  (1)           
          4:32.08,8 ¦ 
    2. Kraler Martin, Raubling             75 Ralph Denk Racing-Team           987  (1)           
          4:32.08,8 ¦ 
    4. Heymans Mannie                      71 Großbettlingen                   951  (1)           
          4:42.39,5 ¦ 
    5. Spaeth Sandro                       79 CH-Uetendorf                     944  (1)           
          4:44.39,0 ¦ 
    6. Strobel Andreas, Garmisch-Partenkir 72 Fiat Rotwild                     914  (1)           
          4:54.05,8 ¦ 
    6. Schaufuß Stefan, Hausham            79 Imisys-Alro-Biketeam             914  (1)           
          4:54.05,4 ¦ 
    8. Bundi Silvio, CH-Chur               78 Athleticum MTB Team              910  (1)           
          4:55.16,6 ¦ 
    9. Stöckli Lukas                       72 CH-Büren                         909  (1)           
          4:55.33,7 ¦ 
   10. Faruhn Samuel, Frankfurt / Oder     78 Bikeline                         898  (1)           
          4:59.12,8 ¦ 
   10. Girardi Thomas, CH-Wangs            68 Wypag Giant Suisse               898  (1)           
          4:59.12,3 ¦ 
   12. Emmerich Markus                     76 Samerberg                        890  (1)           
          5:02.02,2 ¦ 
   13. Lussi Joel                          76 CH-Brunnen                       881  (1)           
          5:05.04,8 ¦ 
   14. Götze Holger, Straubing             75 Vittel - Rocky Mountain          880  (1)           
          5:05.07,5 ¦ 
   15. Widhalm Thomas, A-Wien              65 MBR 2RadChaoten.com              878  (1)           
          5:06.09,6 ¦ 
   15. Nekarda Jan-Frederik, Münster       78 Vittel - Rocky Mountain          878  (1)           
          5:06.08,3 ¦ 
   17. Bratkowski Jan, Rosenheim           75 Corratec                         872  (1)           
          5:08.07,9 ¦ 
   17. Kleeven Harold, A-Axams             70 RC Arbö Wiedmann Wilier          872  (1)           
          5:08.04,4 ¦ 
   19. Aagaard Kaare, DK-Aarhus N          72 ÅMK                              871  (1)           
          5:08.20,4 ¦ 
   20. Bogar Gabor, H-Pilisvörösvár        74 Corratec World Team              866  (1)           
          5:10.10,0 ¦ 
   21. Cleppe Wouter, B-Brakel             77 Corratec Team Belgium            865  (1)           
          5:10.44,5 ¦ 
   21. Bech Peter, DK-Silkeborg            76 Team Cube Denmark                865  (1)           
          5:10.45,9 ¦ 
   23. Gathof Daniel, Vogt                 81 Team Dämpfle/Mathis              861  (1)           
          5:11.52,1 ¦ 
   24. Parbo Joachim, DK-Aarhus N          74 Team Cube Denmark                856  (1)           
          5:13.42,3 ¦ 
   25. Reiss Jürgen                        66 A-Dornbirn                       852  (1)           
          5:15.17,1 ¦ 
   26. Loibl Martin, Deggendorf            74 SKI & BIKE DEGGENDORF            849  (1)           
          5:16.23,5 ¦ 
   27. Heimkreitner Simon, Schaftlach      83 Corratec World Team              848  (1)           
          5:16.53,5 ¦ 
   27. Möller Pedersen Emil, DK-Aabyhoej   78 AAMK                             848  (1)           
          5:16.52,8 ¦ 
   29. Stadler Flemming                    75 CH-Flüeli-Ranft                  845  (1)           
          5:17.57,3 ¦ 
   29. Esser Marcel, NL-Heerlen            73 Parketreus-Univega               845  (1)           
          5:17.56,9 ¦ 
   31. Alteheld Benjamin, Lemgo            77 FH Lippe u. Höxter               841  (1)           
          5:19.32,3 ¦ 
   32. Eder Robert                         69 Weilheim                         836  (1)           
          5:21.15,5 ¦ 
   33. Savelkoul Guido, NL-Stein           72 Parketreus Univega               833  (1)           
          5:22.33,3 ¦ 
   34. Leuenberger Christian               74 CH-Basel                         830  (1)           
          5:23.36,1 ¦ 
   35. Lorincz Oliver, CH-Aigle            72 Lover-BB                         827  (1)           
          5:24.46,6 ¦ 
   36. Pankratz Georg, Iffeldorf           74 TSV-Partenkirchen                822  (1)           
          5:26.48,0 ¦ 
   37. Boon Niels                          79 NL-Gronsveld                     820  (1)           
          5:27.31,1 ¦ 
   38. Glud Thomas                         70 DK-Aarhus                        819  (1)           
          5:27.52,0 ¦ 
   39. Süß Christian                       68 Deggendorf                       816  (1)           
          5:29.03,1 ¦ 
   39. Gorgos Robert                       ?? Feldkirchen-Westerham            816  (1)           
          5:29.16,5 ¦ 
   41. Scheffel Jörg-Ingo                  72 München                          814  (1)           
          5:30.07,4 ¦ 
   41. Herrmann Thomas                     66 Rödersheim-Gronau                814  (1)           
          5:30.07,2 ¦ 
   43. Declercq Wouter, B-Rvooervoorde     75 Duratec Zewieties Cycling        813  (1)           
          5:30.32,2 ¦ 
   44. Gilissen Dion, NL-Eijsden           76 Parketreus-Univega               810  (1)           
          5:31.34,2 ¦ 
   45. Wauschkuhn Bastian                  79 Freiberg                         806  (1)           
          5:33.12,3 ¦ 
   45. Deutschendorf Andreas, Gaißach      78 Team Radl-Rasti                  806  (1)           
          5:33.12,8 ¦ 
   47. Röschl Stefan, Bruchsal             77 Rocket Racing Team               805  (1)           
          5:33.39,6 ¦ 
   47. Manuel Unterwainig, A-St. Johann/Ti 80 RV Team Tonis Pro Shop           805  (1)           
          5:33.44,0 ¦ 
   49. Fischer Karl, Zusmanshausen         70 Team Zus                         803  (1)           
          5:34.23,1 ¦ 
   50. Keller Thorsten, Frankfurt          72 Team Cube                        801  (1)           
          5:35.25,9 ¦ 
   51. Hofstetter Markus                   67 München                          800  (1)           
          5:35.49,4 ¦ 
   52. Köck Christoph, Lenggries           84 Radl Rasti Racing Team           794  (1)           
          5:38.08,6 ¦ 
   53. Leitgeb Thomas                      65 A-Innsbruck                      793  (1)           
          5:38.57,0 ¦ 
   54. Piechowski Sascha, Berlin           74 Team Diamondback                 790  (1)           
          5:40.05,6 ¦ 
   55. Cavallon Simon, I-Riva del Garda    68 Team Carpentari Torbole          789  (1)           
          5:40.26,0 ¦ 
   56. Deininger Hannes, Kreuth            82 Team Bertls Bike Shop            787  (1)           
          5:41.09,9 ¦ 
   56. Krauß Ulli, Warngau                 72 Bertls Bikeshop                  787  (1)           
          5:41.10,1 ¦ 
   56. Pedersen Jan, DK-Århus              78 ÅMK                              787  (1)           
          5:41.11,2 ¦ 
   59. Hofmann Gerd                        69 Schlat                           782  (1)           
          5:43.28,5 ¦ 
   60. Hollwede Udo, Berglern              71 Team-Hai-Bike                    780  (1)           
          5:44.14,2 ¦ 
   61. Mörtl Anton                         67 A-St. Christophen                779  (1)           
          5:44.45,5 ¦ 
   61. Dellert Marco, Grab                 73 Marin/Mr. Bike/RVC Trieb         779  (1)           
          5:44.59,0 ¦ 
   63. van Heiningen Erwin                 72 NL-Apeldoorn                     778  (1)           
          5:45.22,1 ¦ 
   64. Bauer Norbert                       67 Mitterteich                      770  (1)           
          5:48.51,2 ¦ 
   65. Bahler Florian, Burgthann           82 Radel Express Feucht             768  (1)           
          5:49.56,2 ¦ 
   66. Schett Markus, A-Lienz              73 probike-Lienz                    767  (1)           
          5:50.09,6 ¦ 
   66. Sacré Dominiek, B-Halen             72 www.Reeaux.be                    767  (1)           
          5:50.06,0 ¦ 
   68. van Hoeck Luc, B-Oud-Turnhout       67 FORZA                            766  (1)           
          5:50.48,4 ¦ 
   69. Paelinck Peter, B-Bekkevoort        67 www.Reeaux.be                    761  (1)           
          5:52.57,3 ¦ 
   69. Lieb Sascha, Viernheim              71 Team Bergstraße                  761  (1)           
          5:52.57,1 ¦ 
   69. van Bekkum Remco                    75 NL-Kesteren                      761  (1)           
          5:52.57,0 ¦ 
   72. Sass Jozsef, H-Budapest             77 Meditech SC                      760  (1)           
          5:53.30,5 ¦ 
   73. Ebeling Ingo                        73 Grünwald                         756  (1)           
          5:55.17,0 ¦ 
   74. Veerhoek Jarno                      83 NL-Ritthem                       754  (1)           
          5:56.13,8 ¦ 
   75. von Euw Alex, CH-Uster              67 tröhler bikers                   751  (1)           
          5:57.51,7 ¦ 
   76. Verbraeken Johan                    67 B-Vosselaar                      750  (1)           
          5:58.13,7 ¦ 
   76. Schaub Günter, Geisenheim           65 All Mountain by Hotte            750  (1)           
          5:58.17,2 ¦ 
   76. Stauder Roland, I-Sexten            70 Corratec World Team              750  (1)           
          3:34.33,5 ¦ 
   79. Tosi Davide, I-Dro                  69 Euroscafbikbike                  749  (1)           
          5:58.39,3 ¦ 
   80. Waldmann Jörg                       69 Neudrossenfeld                   746  (1)           
          5:59.53,9 ¦ 
   80. van der Zanden Mark                 71 NL-Boekel                        746  (1)           
          6:00.10,3 ¦ 
   82. Marrey Patrick                      72 CH-Aigle                         744  (1)           
          6:01.06,8 ¦ 
   83. Kreibich Jürgen, Peißenberg         77 Erharts Bike-Shop                742  (1)           
          6:02.00,0 ¦ 
   83. Haiderer Jürgen, A-Senftenberg      75 MBR 2RadChaoten.com              742  (1)           
          6:01.49,7 ¦ 
   85. Wendlinger Stefan, Kiefersfelden    85 www.Dienstagsradler.de           741  (1)           
          6:02.27,7 ¦ 
   85. Haarfeldt Rainer                    72 Ruhpolding                       741  (1)           
          6:02.29,6 ¦ 
   87. Harms Denis                         70 Neufahrn                         738  (1)           
          6:04.11,7 ¦ 
   88. Baum Ronald, Ottenbach              76 Team Steppenwolf                 737  (1)           
          6:04.43,4 ¦ 
   88. Volpert Matthias, Gmund             69 Bertls Bike Shop                 737  (1)           
          6:04.35,2 ¦ 
   90. Altmann Joachim                     80 Immenstadt                       735  (1)           
          6:05.34,8 ¦ 
   91. Dehmel Steffen, Ravensburg          71 KJC Bike-Studio                  733  (1)           
          6:06.15,0 ¦ 
   91. Kunert Georg                        75 Ingolstadt                       733  (1)           
          6:06.16,9 ¦ 
   93. Riekert Maximilian, Ostfildern      83 JH-Racing                        730  (1)           
          6:07.59,1 ¦ 
   93. Zwingler Robert                     71 Pfaffenhofen/Ilm                 730  (1)           
          6:07.47,4 ¦ 
   93. Donckels Manu                       77 CH-Bad Ragaz                     730  (1)           
          6:08.02,2 ¦ 
   96. Stauber Hans-Jürgen                 66 Kaufbeuren                       729  (1)           
          6:08.31,6 ¦ 
   96. Tietz Martin, Hannover              78 Rocky Mountain Bike Marke        729  (1)           
          6:08.15,0 ¦ 
   98. Haegdons Roberto, B-Overpelt        73 Joven                            726  (1)           
          6:09.53,2 ¦ 
   99. Hirsch Markus                       75 Luhe-Wildenau                    723  (1)           
          6:11.44,4 ¦ 
   99. Hermsen Bas                         75 NL-Cuijk                         723  (1)           
          6:11.48,0 ¦ 
   99. Robic Iztok, SLO-Celise             67 Bike EK                          723  (1)           
          6:11.40,3 ¦ 
  102. Flemming Björn Olsen                67 DK-Aarhus                        721  (1)           
          6:12.24,2 ¦ 
  102. Sturbej Robi, SLO-Celse             66 Rosa Team                        721  (1)           
          6:12.44,7 ¦ 
  104. Menzi Andreas                       66 CH-Benken                        717  (1)           
          6:14.35,7 ¦ 
  105. Mohamed Monir, Berlin               68 HAWK                             716  (1)           
          6:15.17,9 ¦ 
  106. Baur Werner, Kempten (Allgäu)       68 IBC DIMB Racing Team             715  (1)           
          6:15.45,4 ¦ 
  106. Biffiger Christian, CH-Brig         72 Thömus-Bike-Team                 715  (1)           
          3:44.53,6 ¦ 
  108. Oldach Jürgen, Lemförde             67 Lemförde                         714  (1)           
          6:16.04,8 ¦ 
  109. Heumann Andreas                     73 Kaufering                        713  (1)           
          6:16.35,9 ¦ 
  110. Klausnitzer Michael                 69 Herrsching                       712  (1)           
          6:17.01,5 ¦ 
  111. Brinkmann Fränk                     68 L-Wecker                         711  (1)           
          6:17.53,9 ¦ 
  111. Kreckel Carsten, Weinheim           73 Team Bergstraße                  711  (1)           
          6:18.03,0 ¦ 
  111. Melts Andras, H-Nagymaros           84 Corratec World Team              711  (1)           
          3:46.08,2 ¦ 
  114. Vorwerk Ulrich Anton                77 A-St.Christophen                 710  (1)           
          6:18.24,3 ¦ 
  115. Bohumir Pechar                      66 CZ-Roudnice n./L.                708  (1)           
          6:19.14,3 ¦ 
  116. Maier Wolfram, Berg                 66 Team Bock                        707  (1)           
          6:19.57,1 ¦ 
  116. Backhaus Gero, Grefrath             65 Never Give Up                    707  (1)           
          6:19.44,6 ¦ 
  116. Dinnessen Bjorn                     80 NL-Cuijk                         707  (1)           
          6:19.49,4 ¦ 
  119. Rongen Gerd                         66 Stolberg                         705  (1)           
          6:21.10,1 ¦ 
  120. De Schrijver Mario, B-Gent          72 Trek USA Racing Team Belg        699  (1)           
          6:24.14,6 ¦ 
  121. Cantamessa Daniele, I-Cisterna D#as 75 Sensa Fren Cicci Giorgio         698  (1)           
          6:25.04,8 ¦ 
  122. Hoff Sebastian                      77 Regensburg                       697  (1)           
          6:25.13,4 ¦ 
  123. Schraepen David, B-Lummen           77 Sport & Steun                    694  (1)           
          6:26.52,3 ¦ 
  124. Willmann Sebastian, Wolfsburg       75 VFL Wolfsburg MTB Team           693  (1)           
          6:27.29,6 ¦ 
  125. Kiechle Martin, Ravensburg          75 Team Dämpfle/Mathis              692  (1)           
          3:52.15,7 ¦ 
  126. Duske Daniel, Frickingen            69 Team Dämpfle/Mathis              691  (1)           
          3:52.50,7 ¦ 
  127. Arizaga Augusto, Grünwald           70 ECUADOR aunque te duela.         689  (1)           
          6:29.40,4 ¦ 
  127. Mattersberger Stefan, A-St. Johann  80 RV Team Tonis Pro Shop           689  (1)           
          3:53.32,0 ¦ 
  129. Wurzer Ronald                       74 A-Purgstall                      688  (1)           
          6:30.10,4 ¦ 
  130. Rapac Peter, SLO-Mezica             75 KK Frirasd Koroska               687  (1)           
          6:31.03,3 ¦ 
  130. Vas Peter, H-Kislunlachaza          71 Maraton Merida Team              687  (1)           
          6:31.17,0 ¦ 
  130. Tognoni Lorenzo, I-Arco             73 Giulian Cicli Arco               687  (1)           
          6:30.47,8 ¦ 
  133. Fisker Carsten                      69 DK-Aaabyhoj                      685  (1)           
          6:32.07,5 ¦ 
  133. Holle Dirk, Halle                   68 Team Colodri                     685  (1)           
          6:31.55,2 ¦ 
  135. Klavz Simon, SLO-Irwa Wa Kor.       81 KK Frirasd Koroska               684  (1)           
          6:32.42,3 ¦ 
  136. Kalivoda Michael, Garmisch-Partenki 71 TSV-Partenkirchen                683  (1)           
          3:55.27,8 ¦ 
  137. Eder Stephan                        78 Tegernsee                        682  (1)           
          6:33.52,4 ¦ 
  137. Laumer Florian, Straubig            76 Sport Krüger / Crocodil C        682  (1)           
          6:33.42,5 ¦ 
  137. Aegerter Andreas, St. Märgen        82 Rothaus-Cube                     682  (1)           
          3:55.49,0 ¦ 
  140. Deubel Michael, Halle / Saale       74 radsport-halle.de                679  (1)           
          6:35.44,0 ¦ 
  140. Klok Jan Gerrit, NL-Schiedam        76 Cube-Race Parsberg No Lim        679  (1)           
          6:35.35,1 ¦ 
  142. Wolff Thilo, München                76 Team K55                         678  (1)           
          6:36.06,9 ¦ 
  143. Reul Oliver                         66 München                          677  (1)           
          6:36.50,0 ¦ 
  143. Geißer Jürgen, Hof                  67 TSV Hof Sporthaus Erhardt        677  (1)           
          6:36.59,2 ¦ 
  143. Götze Danny, Veckenstedt            74 D + G                            677  (1)           
          6:36.45,1 ¦ 
  146. Temmerman Steve, B-Lokeren          77 Just Ridin`                      676  (1)           
          6:37.25,0 ¦ 
  146. Gielniak Adam                       81 PL-Poznan                        676  (1)           
          6:37.13,4 ¦ 
  148. Ottillinger Thomas, Dachau          73 Team K55                         675  (1)           
          6:38.10,6 ¦ 
  149. Sonanini Hannes, Weißenbrunn a. F.  82 Marin/Mr. Bike/RVC Trieb         674  (1)           
          3:58.24,7 ¦ 
  149. Schiffer Daniel                     75 Koblenz                          674  (1)           
          6:38.46,3 ¦ 
  149. Schneider Matthias                  67 Seeheim-Jugenheim                674  (1)           
          6:38.38,3 ¦ 
  152. Ganglberger Martin, A-Wien          73 MBR 2RadChaoten.com              673  (1)           
          6:39.12,5 ¦ 
  153. Schiwy Andreas, Inning              72 Bike Magazin                     672  (1)           
          6:39.41,6 ¦ 
  153. Malinnerno Giovanni, I              74 Pedale Medolese                  672  (1)           
          6:39.32,7 ¦ 
  155. van der Zanden Ruben                74 NL-Gemert                        670  (1)           
          6:40.54,0 ¦ 
  155. Schmidt Alexander                   65 Stuttgart                        670  (1)           
          6:40.51,6 ¦ 
  155. Antoni Philipp, Weinheim            82 Team Bergstrasse, VC Hirs        670  (1)           
          6:40.46,8 ¦ 
  158. Bachmann Kai                        78 Neubiberg                        668  (1)           
          6:41.51,2 ¦ 
  159. Grasmann Christian, Ischenborg      81 Bikeline Racing Team             667  (1)           
          4:00.56,5 ¦ 
  160. Mathis Harald, Meckenbeuren         66 Team Dämpfle/Mathis              666  (1)           
          4:01.31,7 ¦ 
  161. Listmann Christoph, München         73 Bike Magazin                     664  (1)           
          4:02.18,1 ¦ 
  161. Dämpfle Richard, Meckenbeuren       67 Team Dämpfle/Mathis              664  (1)           
          6:44.19,6 ¦ 
  161. van der Caan Dianko                 75 NL-Enschede                      664  (1)           
          6:44.49,3 ¦ 
  164. Denarier Massimo                    65 I-Aosta                          663  (1)           
          6:44.55,0 ¦ 
  165. Gatterer Alexander, A               ?? Corratec World Team              662  (1)           
          4:03.04,0 ¦ 
  165. Danklmaier Harald                   70 A-Gröbring                       662  (1)           
          4:02.55,8 ¦ 
  165. Kraus Thomas, Hösbach               74 FSV Feldkahl                     662  (1)           
          6:45.30,7 ¦ 
  168. Pötschner Roman, A-Kapelln          69 RC NEULENGBACH                   661  (1)           
          6:46.33,1 ¦ 
  169. Schnepf Michael, CH-Ellitzon ad Thu 72 Edge Riders                      659  (1)           
          6:47.30,2 ¦ 
  170. Hoss Ralph, A-Bregenz               70 Team Axima                       657  (1)           
          6:48.58,3 ¦ 
  171. Perrot Martin, Nordhausen           68 Hardtwaldracer#s                 656  (1)           
          6:49.23,1 ¦ 
  171. Regenberg Claus                     67 Zirndorf                         656  (1)           
          6:49.21,5 ¦ 
  173. Scheibel Jörg                       65 Nordheim                         655  (1)           
          6:50.17,4 ¦ 
  173. Bauer Jürgen                        73 Kirchheim                        655  (1)           
          4:05.31,2 ¦ 
  173. Studer René                         68 CH-Minusio                       655  (1)           
          6:49.47,3 ¦ 
  176. Bettinger Mathias, St. Märgen       ?? Rothaus-Cube                     653  (1)           
          4:06.11,2 ¦ 
  177. Lizak Christian, Emmering           79 Sportschule Puch                 651  (1)           
          4:06.49,7 ¦ 
  177. Cardito Eric                        69 B-Maasmechelen                   651  (1)           
          6:52.30,7 ¦ 
  179. Loesch Stefan, Dresden              80 Giant NRS Composite              643  (1)           
          4:10.04,5 ¦ 
  179. Kuss Daniel, D                      ?? Rothaus-Cube                     643  (1)           
          4:10.01,2 ¦ 
  181. Günthner Bernd                      65 Böblingen                        642  (1)           
          6:58.33,2 ¦ 
  182. De Baets Johan                      77 B-Tervuren                       641  (1)           
          6:59.18,7 ¦ 
  182. Jakupak Zvoni                       69 Spaichingen                      641  (1)           
          6:58.59,1 ¦ 
  182. Draxl Alexander                     74 A-Inzing                         641  (1)           
          4:10.59,5 ¦ 
  182. Lesewitz Henri                      72 München                          641  (1)           
          6:58.52,7 ¦ 
  186. Thomassen Adrie                     68 NL-Handel                        640  (1)           
          6:59.26,2 ¦ 
  186. Bronsvoort Erik, NL-Delft           81 WTOS                             640  (1)           
          6:59.49,6 ¦ 
  188. Will Matthias                       81 Gemering                         638  (1)           
          7:00.58,3 ¦ 
  188. Baluka Balazs                       78 H-Budapest                       638  (1)           
          7:01.17,2 ¦ 
  190. Vorberg Oliver                      76 Koblenz                          637  (1)           
          7:01.51,1 ¦ 
  190. Jerabek Petr                        81 CZ-Roudnice n./L.                637  (1)           
          7:01.58,4 ¦ 
  192. Bellens Eddy, B-Geel                71 www.E2Team.be                    636  (1)           
          7:02.12,7 ¦ 
  192. Mikulski Tomasz                     73 PL-Jozefow                       636  (1)           
          7:02.23,4 ¦ 
  192. Scheibner Harald, A-Hallein         68 RC-Arbö Hallein                  636  (1)           
          4:12.57,9 ¦ 
  195. Trisco Gregor, A-Wien               71 Team Sport Nora                  635  (1)           
          4:13.08,8 ¦ 
  195. Koch Sebastian, Rimsting            81 7 summits                        635  (1)           
          7:02.59,2 ¦ 
  197. Gurth Thorsten                      72 Köln                             633  (1)           
          7:04.04,6 ¦ 
  198. Bolting Olaf, Hannover              71 Euer Don FHR                     632  (1)           
          7:04.50,0 ¦ 
  198. Pavse Uros, SLO-Prevalje            79 KD Prevalje                      632  (1)           
          7:05.07,4 ¦ 
  198. Pchalek Gregor, Fulda               67 Rhönhasen                        632  (1)           
          7:05.01,1 ¦ 
  198. Thiel Ralf                          68 Arnsberg                         632  (1)           
          7:04.59,5 ¦ 
  202. Montfort Pascal, NL-Hulsberg        73 Team Artec                       631  (1)           
          7:05.36,0 ¦ 
  202. Janus Szymon                        86 PL-Dabrowa Gornicza              631  (1)           
          7:05.26,6 ¦ 
  204. Pollesche Thomas, Berlin            76 Hawk/ www.afib.de                630  (1)           
          7:06.05,9 ¦ 
  204. Farkas Krisztan, H-Budapest         78 Meditech SC                      630  (1)           
          4:15.17,8 ¦ 
  206. Kamml Andreas, Inzell               78 Team Bergbauernmilch             629  (1)           
          4:15.35,4 ¦ 
  207. Brakopp Kai                         68 Sprockhövel                      627  (1)           
          4:16.19,3 ¦ 
  207. Matteo Maino, I-Arco                78 Giulian Cicli Arco               627  (1)           
          7:08.42,2 ¦ 
  209. Messner Roland                      66 A-Kramsach                       626  (1)           
          7:09.10,9 ¦ 
  210. Linke Thomas, Eching                69 Knorr-Bremse München             625  (1)           
          7:09.42,4 ¦ 
  211. Brentjens Thijs, NL-Delft           78 WTOS                             624  (1)           
          7:10.44,3 ¦ 
  211. Leyrer Frank, Stuttgart             80 Rad und Reisen                   624  (1)           
          7:10.21,5 ¦ 
  213. Skalicky Michael                    68 CZ-Hradec Kralove 4              623  (1)           
          7:11.12,3 ¦ 
  214. Czira Zoltan                        75 H-Budapest                       622  (1)           
          7:12.01,2 ¦ 
  215. Biesmans Geert, B-Zelem             68 United Bikers Diest              620  (1)           
          7:13.25,2 ¦ 
  216. Hrassky David, Reitmehring          84 Rocket Racing Team               619  (1)           
          4:19.45,1 ¦ 
  217. Scherer Rudi                        69 A-Feldkirch                      618  (1)           
          4:20.01,3 ¦ 
  218. Allwang Christoph, München          70 Team Velosophie/RV Stammv        616  (1)           
          4:20.50,3 ¦ 
  219. Schepers Tom                        78 B-Paal                           615  (1)           
          7:16.35,6 ¦ 
  220. Hohmann Marco                       68 Hünfeld                          614  (1)           
          7:17.43,4 ¦ 
  221. Widmer Sandro                       80 CH-Auffach-Wildschönau           611  (1)           
          4:23.00,1 ¦ 
  221. Bognar Thomas                       78 H-Budapest                       611  (1)           
          7:19.50,8 ¦ 
  223. Hilgers Wolfgang, Aachen            71 Früh Kölsch Aachen               610  (1)           
          7:20.20,4 ¦ 
  223. Knaubert Matthias, A-Sülz           73 Union Raiffeisen Radteam         610  (1)           
          4:23.36,7 ¦ 
  225. Bomotio Gianfranco                  70 I-Somna Campagna                 609  (1)           
          7:21.11,7 ¦ 
  225. Kubis Lukas, Neuhausen              79 Chainsuckers MTB Club e.V        609  (1)           
          4:23.53,5 ¦ 
  227. Pätzold Michael                     81 Berlin                           608  (1)           
          7:21.52,4 ¦ 
  227. Prinzing Volker                     67 Suessen                          608  (1)           
          7:21.32,8 ¦ 
  229. Struben Ulrich                      70 Ravensburg                       607  (1)           
          7:22.28,2 ¦ 
  230. Stottmeister Carsten                77 Stuttgart                        606  (1)           
          4:25.10,6 ¦ 
  231. Friedrich Dominik, Sauerlach        82 Craft Racing Team                605  (1)           
          4:25.43,3 ¦ 
  231. Piotrowski Andrzej, PL-Jastrzebie   69 TREK                             605  (1)           
          7:23.54,2 ¦ 
  233. Koella Martin                       76 CH-Aesch BL                      603  (1)           
          7:25.24,7 ¦ 
  233. Plettner Oliver, Geisenheim         69 team salzriemen rheingau         603  (1)           
          4:26.28,9 ¦ 
  233. van der Wansem Lars                 71 NL-Amsterdam                     603  (1)           
          7:25.39,3 ¦ 
  236. Golling Guido                       65 Gröbenzell                       602  (1)           
          4:26.55,6 ¦ 
  236. V.D. Luylgaarden Jasper, NL-Culenbo 81 Magura Racing Team               602  (1)           
          4:27.06,1 ¦ 
  238. Pedersen Rasmus                     73 DK-Skanderborg                   601  (1)           
          7:27.00,9 ¦ 
  238. Meschke Arndt, Klingenthal          86 VSC Klingenthal                  601  (1)           
          4:27.41,0 ¦ 
  240. Gugu Jürgen, Thalmässing            77 RC Herpersdorf 1919 e. V.        600  (1)           
          4:28.08,9 ¦ 
  241. Romanski Darek                      69 PL-Katowice                      599  (1)           
          7:28.30,3 ¦ 
  241. Beckert Florian, Murnau             86 Team Bergamont / RSG Werd        599  (1)           
          4:28.26,0 ¦ 
  241. Pesendorfer Stephan Herbert         76 Reutlingen                       599  (1)           
          7:28.06,7 ¦ 
  244. Rein Marek, Ruhpolding              68 upsolut MV                       598  (1)           
          4:28.57,9 ¦ 
  244. Kecskes Gyözö                       74 H-Budapest                       598  (1)           
          7:29.03,8 ¦ 
  246. Hupel Christian, Pößneck            82 Die Muschkoten                   596  (1)           
          7:30.34,0 ¦ 
  247. Drews Christian                     69 Regensburg                       593  (1)           
          4:30.58,0 ¦ 
  247. Huber Daniel                        86 Murnau                           593  (1)           
          4:31.02,9 ¦ 
  249. Winstel Klaus, Weil der Stadt       67 Team woba                        590  (1)           
          4:32.28,8 ¦ 
  249. Jonikat Michael, Keltern            66 Marin/Mr. Bike/RVC Trieb         590  (1)           
          7:34.54,6 ¦ 
  249. Ink Thomas, Kreuzau                 78 Corratec                         590  (1)           
          4:32.17,7 ¦ 
  249. Weber Uwe, Weil der Stadt           65 Team woba                        590  (1)           
          4:32.24,3 ¦ 
  253. Thomas Roland, Bruckmühl            67 Fun Sports Racing Team           589  (1)           
          4:33.04,6 ¦ 
  254. Carr Matt                           75 GB-Glasgow                       588  (1)           
          7:36.47,7 ¦ 
  255. Siebert Uwe, Unterwachingen         68 Bike Studio                      586  (1)           
          4:34.29,0 ¦ 
  256. Markworth Roland, Holzminden        77 THW-Racing Holzminden            584  (1)           
          4:35.27,0 ¦ 
  256. Ludwig Peter, Sand                  71 RVC-Trieb, Mr. Bike              584  (1)           
          4:35.30,4 ¦ 
  258. Munz Uli, Bühl                      75 Team Biberbau                    583  (1)           
          4:35.47,1 ¦ 
  258. Tschentscher Markus                 70 Tappenbeck                       583  (1)           
          7:41.01,8 ¦ 
  258. Kubiak Bartek, PL-Jelenia Gora      75 SCOTT Kubex Team                 583  (1)           
          4:35.34,5 ¦ 
  258. Bertasi Fabio, I-Castelcoferrero    68 Pedale Medolese                  583  (1)           
          7:40.51,6 ¦ 
  262. Widauer Christoph                   73 A-St. Johann                     582  (1)           
          4:36.25,0 ¦ 
  263. Mazzotti Mario, Vienenburg          65 Brockenblick.de                  581  (1)           
          7:42.40,2 ¦ 
  263. Zakar Denes                         75 H-Budapest                       581  (1)           
          7:42.28,8 ¦ 
  263. Herler Christian, Rosenheim         72 CHR-Team                         581  (1)           
          7:42.05,4 ¦ 
  266. Ferenc Dobos, H-Budapest            72 Bringa Banda                     580  (1)           
          4:37.25,5 ¦ 
  267. van Eck Frank                       73 Oldenburg                        579  (1)           
          7:44.04,7 ¦ 
  267. Heikura Jarkko                      71 SF-Helsinki                      579  (1)           
          7:43.29,3 ¦ 
  267. Wagner Manfred, A-Weiler            65 Silvretta Marios Bike Tea        579  (1)           
          4:37.47,5 ¦ 
  270. Bähr Holger                         73 Reutlingen                       578  (1)           
          7:44.37,2 ¦ 
  270. Baretta René                        74 NL-Kesteren                      578  (1)           
          7:44.46,1 ¦ 
  270. Ottmann Ronald                      67 Torgau                           578  (1)           
          7:44.51,6 ¦ 
  273. Altermatt Martin                    68 CH-Kloten                        577  (1)           
          4:38.26,5 ¦ 
  273. Häberle Gerhard, Weil der Stadt     65 Team woba                        577  (1)           
          4:38.38,4 ¦ 
  273. Hempt Damjan, SLO-Celje             77 Celjski Feboti                   577  (1)           
          7:45.37,2 ¦ 
  273. Sieglaff Norbert, Weitersweiler     73 Alte Sachsenpower                577  (1)           
          7:45.09,2 ¦ 
  277. Baumann Matthias                    72 Neumarkt                         573  (1)           
          7:48.58,3 ¦ 
  277. Kneppler Gerhard, Hawangen          71 Zweirad Lämmle                   573  (1)           
          4:40.23,2 ¦ 
  279. Nemecek Peter, Herrsching           74 2radchaoten.de                   572  (1)           
          7:49.26,4 ¦ 
  280. Link Wolfgang, Schloß Holte-Stukenb 65 GT-Deutschland                   571  (1)           
          4:41.20,2 ¦ 
  281. Barilani Gianluca, I-Desenzano Del  66 Team Todesco Moto Racing         570  (1)           
          4:41.55,7 ¦ 
  281. Haiden Erwin, A-Wien                79 MBR 2RadChaoten.com              570  (1)           
          7:50.56,1 ¦ 
  283. Bresche Lars                        73 Essen                            569  (1)           
          4:42.40,7 ¦ 
  284. Balthasar Peter, Inzell             79 Team Bergbauernmilch             567  (1)           
          4:43.40,6 ¦ 
  284. Rübensaal Klaus, Lichtenfels        65 Marin/Mr. Bike/RVC Trieb         567  (1)           
          4:43.22,6 ¦ 
  284. Heim Wolfgang                       77 Schwäbisch Gmünd                 567  (1)           
          7:53.43,9 ¦ 
  287. Kätsch Jörg                         73 Arnsberg                         566  (1)           
          7:54.13,5 ¦ 
  288. Bruin Tonny                         72 NL-Oosterland                    565  (1)           
          7:55.15,6 ¦ 
  288. Emmrich Bernd                       71 Bad Endorf                       565  (1)           
          4:44.29,0 ¦ 
  290. Mikschl Marcus                      65 Weitnau                          564  (1)           
          7:56.37,3 ¦ 
  290. Joo Robert, H-Göd                   79 Bringa Magazin                   564  (1)           
          4:45.01,2 ¦ 
  292. Fülle Uwe, Stutensee                68 RV Badenia Linkenheim            563  (1)           
          4:45.19,7 ¦ 
  292. Lentzsch Robert                     74 Regensburg                       563  (1)           
          4:45.21,6 ¦ 
  294. Gottschalk Manuel, Augsburg         75 VC Lechhausen                    562  (1)           
          4:46.17,9 ¦ 
  294. Kainz Matej                         76 SLO-Petrovce                     562  (1)           
          4:45.52,1 ¦ 
  294. Robic Matic, SLO-Ptuj               87 Bike EK                          562  (1)           
          4:46.10,8 ¦ 
  297. Fleischmann Michael                 67 Mühlhausen                       561  (1)           
          4:46.26,2 ¦ 
  297. Held Karsten                        70 Stuttgart                        561  (1)           
          4:46.41,2 ¦ 
  299. Parusel Norbert                     67 Kreuth                           559  (1)           
          4:47.39,6 ¦ 
  299. Anders Milo                         79 DK-Aarhus C                      559  (1)           
          4:47.41,8 ¦ 
  301. Zak Alexander                       81 PL-Chorzow                       555  (1)           
          4:49.53,6 ¦ 
  301. Dürr Christian, Nesselwang          67 Rad Zacherl Füssen               555  (1)           
          4:49.25,6 ¦ 
  303. Nagy Attila, H-Tahitotfalu          80 Hegyimazoola SE                  554  (1)           
          4:50.26,2 ¦ 
  303. Deininger Christoph, Kreuth         86 Team Bertls Bike Shop            554  (1)           
          4:50.16,3 ¦ 
  305. Peich Marco Polo                    78 Halle                            552  (1)           
          4:51.17,2 ¦ 
  305. Artmann Klaus, Mitterteich          74 la.Fa.Ce.-Team Weiden            552  (1)           
          8:06.48,6 ¦ 
  307. Bitschnau Günter                    70 A-Bregenz                        550  (1)           
          8:08.14,8 ¦ 
  308. Altmann Raimund, Senden             68 quattro MTB Pro Team             549  (1)           
          4:53.03,4 ¦ 
  308. Sadina René                         66 Berlin                           549  (1)           
          8:09.21,3 ¦ 
  308. Urdl Peter                          67 A-Stainz                         549  (1)           
          4:53.05,1 ¦ 
  311. Lange Florian                       74 München                          548  (1)           
          4:53.18,5 ¦ 
  311. Überall Georg                       67 A-Kitzbühel                      548  (1)           
          4:53.25,1 ¦ 
  313. Unterer Wolfgang                    73 I-Lichtenberg                    547  (1)           
          4:53.56,2 ¦ 
  313. Maier Alexander, Heidenheim         76 HSB                              547  (1)           
          4:53.46,7 ¦ 
  313. Seitz Andreas                       71 Frankfurt                        547  (1)           
          8:11.17,3 ¦ 
  313. Spenninger Markus, München          76 Phobia                           547  (1)           
          8:10.42,1 ¦ 
  313. Hofmann Robert, Altdorf             65 Rocket Racing Team               547  (1)           
          4:53.46,5 ¦ 
  318. van Gils Maurice                    75 NL-Obbicht                       545  (1)           
          4:54.51,7 ¦ 
  318. Ramsauer Roland                     72 A-Adnet                          545  (1)           
          4:55.13,9 ¦ 
  318. Ippensen Christian, Rosdorf         70 DAV Konstanz                     545  (1)           
          4:54.47,7 ¦ 
  321. Bergamini Paolo, I-Lazise           68 Team Todesco Moto Racing         544  (1)           
          4:55.16,7 ¦ 
  322. Makan Emil, SLO-Ravne na Koroskem   76 KK Frirasd Koroska               543  (1)           
          4:56.18,1 ¦ 
  323. Braun Oliver, Hindelang             70 Zweirad Lämmle                   542  (1)           
          4:56.38,0 ¦ 
  323. Grünwald Karsten, Egweil            68 quattro MTB Pro Team             542  (1)           
          4:56.45,1 ¦ 
  323. Maier Andreas, Hofheim              67 Specialized Europe               542  (1)           
          4:56.43,6 ¦ 
  326. Herzog Günther                      68 A-Maria / Alm                    540  (1)           
          4:57.43,0 ¦ 
  326. Benz Max, Elzach                    69 Team Aktiv Hotel-Fondries        540  (1)           
          4:57.27,7 ¦ 
  326. Kresse Maik, Berlin                 70 Team Diamondback                 540  (1)           
          4:57.44,2 ¦ 
  329. Hörold Otto                         83 Gerstetten                       539  (1)           
          4:58.09,9 ¦ 
  330. Schniepp Stefan, Esslingen          66 Mega-Bike-Stuttgart              538  (1)           
          4:58.38,8 ¦ 
  330. Devogelaere Geert                   67 B-Halle-Booienhoven              538  (1)           
          4:58.41,7 ¦ 
  332. Fiedler Stefan, Feucht              74 Erdbau Klein                     537  (1)           
          4:59.10,3 ¦ 
  332. Happel Mathias, Bad Endbach         66 Hipf Race-Bikes                  537  (1)           
          4:59.13,8 ¦ 
  332. Behnke Thomas, München              72 Team BMC-Chiba                   537  (1)           
          4:59.27,6 ¦ 
  335. Knoll Stefan                        74 A-Kramsach                       535  (1)           
          5:00.31,0 ¦ 
  336. Lösch Alexander, Weimar             76 GIANT                            534  (1)           
          5:00.55,2 ¦ 
  336. Gabriel Andreas                     70 A-Hallwang                       534  (1)           
          5:01.05,7 ¦ 
  338. Vogg Karl-Heinz, Siegertshofen      71 SC Siegertshofen/ Bike Sc        533  (1)           
          5:01.20,9 ¦ 
  339. Grubwinkler Michael                 72 Scheyern                         531  (1)           
          5:02.46,0 ¦ 
  340. Da Silva Sergio                     73 L-Tetange                        530  (1)           
          5:03.06,4 ¦ 
  341. Gärtner Steffen                     78 Mainz                            529  (1)           
          5:04.03,7 ¦ 
  341. Parusel Ralf                        65 Bad Wiessee                      529  (1)           
          5:03.47,1 ¦ 
  343. Neuhauser Harald                    65 A-Terfens                        528  (1)           
          5:04.22,1 ¦ 
  343. Voelschow Jörg                      66 Göttingen                        528  (1)           
          5:04.41,3 ¦ 
  343. Goffings Jo, B-Zutendaal            68 Team Rabarber                    528  (1)           
          5:04.14,2 ¦ 
  346. Bischoff Helmut, Eschenlohe         67 IBC DIMB Racing Team             527  (1)           
          5:04.52,6 ¦ 
  347. Demurtas Alessandro, I-Arco         66 Polisportiva S. Giorgio U        525  (1)           
          5:06.12,8 ¦ 
  348. Schnepf Wolfgang                    77 Königsbrunn                      519  (1)           
          5:09.46,6 ¦ 
  348. Schellenberger Sven                 74 Deggendorf                       519  (1)           
          5:09.53,6 ¦ 
  350. Fekkes Marten                       67 I-Arco                           518  (1)           
          5:10.15,7 ¦ 
  351. Belle Diego, I-Verona               65 GS Tenax                         517  (1)           
          5:10.42,5 ¦ 
  352. Beckers Romain, B-Lontzen           68 Prattdreiver                     516  (1)           
          5:11.31,0 ¦ 
  353. Krammel Peter, Wiesenttal/Streitber 65 Rössleins Radlereck Fürth        515  (1)           
          5:12.25,0 ¦ 
  353. Bußhart Wolfgang                    66 Wehr                             515  (1)           
          5:11.56,1 ¦ 
  353. Rulle Christoph                     79 Heidelberg                       515  (1)           
          5:11.59,2 ¦ 
  353. Chambre Michael, Dautphetal         76 locomotion sports                515  (1)           
          5:12.04,3 ¦ 
  353. Schmid Dominik                      70 CH-Wil SG                        515  (1)           
          5:12.14,4 ¦ 
  358. Prediger Jürgen, Niederhausen       68 blue and green frog              514  (1)           
          5:12.47,2 ¦ 
  358. Adrian Peter, München               72 Zick-Zack-Aueralm                514  (1)           
          5:12.44,6 ¦ 
  358. Mosimann Ralf                       68 CH-Wil                           514  (1)           
          5:12.34,1 ¦ 
  361. Schlick Peter, München              68 Team K55                         513  (1)           
          5:13.06,4 ¦ 
  362. März Tino, Burgkundstadt            74 Tria Shaks Lichtenfels           512  (1)           
          5:14.15,9 ¦ 
  363. Pudschies Oliver                    68 Gärtringen                       511  (1)           
          5:14.44,1 ¦ 
  364. Niedzwiecki Tomasz, PL-Zdunskawola  77 ARKTIC YORK WROCZAU              510  (1)           
          5:15.17,0 ¦ 
  364. Brandstetter Daniel                 82 Hohenkammer                      510  (1)           
          5:15.20,1 ¦ 
  366. Lutzenberger Franz, Winzer          67 Bike-Team-Krumbach               509  (1)           
          5:15.46,9 ¦ 
  367. Büttner Heiko                       80 Nürnberg                         508  (1)           
          5:16.15,3 ¦ 
  368. Rattaggi Fabio                      65 CH-Courlevon                     507  (1)           
          5:16.49,0 ¦ 
  369. Söhnel Christian, A-Altach          66 MBR 2RadChaoten.com              506  (1)           
          5:17.45,4 ¦ 
  369. Rink Achim                          72 Leimen                           506  (1)           
          5:17.42,9 ¦ 
  371. Seidel André, Rosenheim             67 Corratec                         505  (1)           
          5:18.35,0 ¦ 
  371. Mikkelsen Martin                    79 Augsburg                         505  (1)           
          5:18.12,3 ¦ 
  373. Mangold Robert                      70 Eschenlohe                       504  (1)           
          5:18.44,6 ¦ 
  374. Reschke Hendrik                     81 München                          503  (1)           
          5:19.46,9 ¦ 
  374. Laepple Robert, Gliching            65 Montagsradler.de                 503  (1)           
          5:19.17,3 ¦ 
  376. Ciesielski Mateusz, PL-Wroclaw      82 ARKTIC YORK WROCZAU              502  (1)           
          5:20.02,0 ¦ 
  377. Sorian Martin                       68 A-Graz-Andritz                   501  (1)           
          5:20.40,7 ¦ 
  377. Kublik Matthias, München            74 Zick-Zack-Aueralm                501  (1)           
          5:20.50,1 ¦ 
  379. Mende Matthias, Dresden             79 mad-east-challenge               500  (1)           
          1:52.29,9 ¦ 
  380. Sudler Philipp                      83 Muhr am See                      499  (1)           
          5:21.51,8 ¦ 
  381. Schlüter Holger                     75 Würzburg                         498  (1)           
          5:22.47,6 ¦ 
  382. Franke Dino, Haibach                70 www.sycor.de                     497  (1)           
          5:23.13,5 ¦ 
  382. Versic Rok, SLO-Ptuj                88 Bike EK                          497  (1)           
          5:23.12,4 ¦ 
  384. Breu Alfons                         65 München                          496  (1)           
          5:23.50,5 ¦ 
  384. Leppelt Thomas, Karlsruhe           81 bikegang karlsruhe               496  (1)           
          5:24.12,1 ¦ 
  384. Schmidt Karsten, Erfurt             73 Die Muschkoten                   496  (1)           
          5:24.20,6 ¦ 
  387. Schnabel Thomas                     72 Baden Württemberg                495  (1)           
          5:24.39,2 ¦ 
  388. Rösch Tobias                        70 München                          494  (1)           
          5:25.32,9 ¦ 
  389. Erlandsson Johan                    68 N-Oslo                           493  (1)           
          5:25.59,8 ¦ 
  390. Hajdu Attila                        70 H-Budapest                       491  (1)           
          5:27.37,2 ¦ 
  390. Sommer Stefan                       65 Wolfsburg                        491  (1)           
          5:27.23,3 ¦ 
  392. Heim Patrik                         71 A-Jenbach                        490  (1)           
          5:27.59,7 ¦ 
  392. Ruprecht Martin, Marktoberdorf      71 Bremsenschoner                   490  (1)           
          5:28.15,1 ¦ 
  392. Ruprecht Georg, Biessenhofen        67 Bremsenschoner                   490  (1)           
          5:28.16,8 ¦ 
  392. Ruprecht Herbert, Biessenhofen      69 Bremsenschoner                   490  (1)           
          5:28.11,5 ¦ 
  392. Seel Roland, Kempten                78 RSC Kempten                      490  (1)           
          5:28.04,1 ¦ 
  392. Ritzler Ron, USA-Chicago            67 SRAM                             490  (1)           
          5:28.16,4 ¦ 
  398. Tusek Andrej                        79 SLO-Ravne na Koroskem            487  (1)           
          5:30.03,7 ¦ 
  398. Walter Sascha, Steinheim            76 HSB                              487  (1)           
          5:30.07,5 ¦ 
  400. Kreitz André                        65 Hannover                         486  (1)           
          5:30.51,9 ¦ 
  401. Skerwiderski Michael                68 Unterhaching                     484  (1)           
          9:15.00,0 ¦ 
  401. Schnepf Matthias, Muggensturm       74 Bike Team Fuhr Sinzheim          484  (1)           
          5:31.59,3 ¦ 
  401. Oezdogan Ralf, Weißenhorn           75 Xenofit Deutschland              484  (1)           
          5:32.01,3 ¦ 
  404. Obeth Bernd, Ottobeuren             70 Zweirad Lämmle                   483  (1)           
          5:33.01,9 ¦ 
  404. Madl Ralf                           69 München                          483  (1)           
          5:32.30,3 ¦ 
  404. Schuh Andreas                       74 A-Wien                           483  (1)           
          5:32.41,9 ¦ 
  407. Aeschbacher Reto, CH-Oestermundinge 73 SCOTT                            482  (1)           
          5:33.35,5 ¦ 
  408. Grasegger Hans                      65 Grainau                          480  (1)           
          1:57.09,9 ¦ 
  408. Roth Klaus, Nürnberg                66 Rocky Ritzel                     480  (1)           
          5:34.55,0 ¦ 
  410. Müller Marc                         77 Olehing                          479  (1)           
          5:35.27,6 ¦ 
  410. Braun Klaus, Pfarskirchen           69 1268er                           479  (1)           
          5:35.51,7 ¦ 
  412. Hagge Jan, Lübeck                   83 VW Trek USA                      478  (1)           
          5:35.57,0 ¦ 
  413. Plooge Sven, Wolfsburg              67 Radsport Gruppe Edwina           477  (1)           
          5:37.14,4 ¦ 
  413. Vazal Peter, Taufkirchen            66 BMC-Chiba Racing                 477  (1)           
          5:37.04,0 ¦ 
  413. van Spronse Arjan                   76 NL-Oude Tonge                    477  (1)           
          5:37.00,9 ¦ 
  416. Kriesel Daniel                      75 Suhl                             476  (1)           
          5:37.56,3 ¦ 
  417. Simon Daniel                        67 München                          475  (1)           
          5:38.34,1 ¦ 
  417. Hartmann Bernd                      66 CH-Scuol                         475  (1)           
          5:38.19,0 ¦ 
  417. Rossi Diego                         74 I-Meran                          475  (1)           
          5:38.38,9 ¦ 
  420. Rohrmoser Hannes                    68 A-Saalfelden                     473  (1)           
          5:39.43,8 ¦ 
  420. Schwiedeps Marlon, Köln             79 wheels-world24.de                473  (1)           
          5:39.42,8 ¦ 
  420. Kurek Tomasz, PL-Wroclaw            80 ARKTIC YORK WROCZAU              473  (1)           
          5:40.08,9 ¦ 
  420. Laner Norbert                       70 I-Burgstall                      473  (1)           
          5:39.58,8 ¦ 
  424. Baas Sjorrd                         76 NL-Oude Tonge                    472  (1)           
          5:40.50,6 ¦ 
  425. Ciamconi Marco, I-Trento            66 Mucchio Sportivo Tronto          471  (1)           
          5:40.55,8 ¦ 
  425. Linkowski Dario                     66 CH-Aigle                         471  (1)           
          5:41.34,2 ¦ 
  425. Faschinger Wolfgang, A-Haidershfofe ?? Asko Eybl Laufrad Steyr          471  (1)           
          5:41.05,0 ¦ 
  428. Menden Volker                       76 Schwabmünchen                    468  (1)           
          5:43.32,1 ¦ 
  428. Grädener Martin                     67 Rodenberg                        468  (1)           
          5:43.46,7 ¦ 
  430. Haberichter Uwe                     70 Hohenleuben                      467  (1)           
          5:44.21,6 ¦ 
  430. Gottschalk Matthias                 74 Erlangen                         467  (1)           
          5:43.57,5 ¦ 
  430. Zaffke Brigitte+Seilinger Andreas   66 Ottenhofen                       467  (1)           
          5:43.52,7 ¦ 
  430. Slezak Michael                      71 Weißenburg                       467  (1)           
          5:43.51,7 ¦ 
  430. Gutwinski Waldemar                  ?? Dortmund                         467  (1)           
          5:44.12,7 ¦ 
  435. Schauer Mike                        69 Keltern                          466  (1)           
          5:45.08,6 ¦ 
  436. Gasse Hannes                        72 A-Kufstein                       465  (1)           
          2:00.44,0 ¦ 
  436. van Heusden Job, NL-Delft           81 WTOS                             465  (1)           
          5:45.31,7 ¦ 
  438. Söllner Kai                         66 München                          464  (1)           
          5:46.11,4 ¦ 
  438. Kalkbrenner Rene, Berlin            71 Bike Market                      464  (1)           
          5:46.40,3 ¦ 
  438. Winheim Oliver, Berlin              75 Bike Market                      464  (1)           
          5:46.39,3 ¦ 
  441. Turk Grega, SLO-Zalec               74 Celjski Feboti                   462  (1)           
          5:48.05,5 ¦ 
  442. Voss Christian, Martinsried         69 Stiftung Wadentest               461  (1)           
          5:48.25,2 ¦ 
  442. Knödler Andreas                     67 München                          461  (1)           
          5:48.27,1 ¦ 
  444. Höck Stephan                        71 A-Schwaz                         460  (1)           
          5:49.22,1 ¦ 
  444. Ciesielski Michael, PL-Wroclaw      80 ARKTIC YORK WROCZAU              460  (1)           
          5:49.33,6 ¦ 
  446. Ostwald Thomas, Lübeck              67 Trek USA                         459  (1)           
          5:50.17,1 ¦ 
  447. Gnau Alexander                      75 Bad Neuheim                      458  (1)           
          5:50.41,6 ¦ 
  447. Büttiker Marcel                     66 CH-Wangen                        458  (1)           
          5:50.37,0 ¦ 
  447. Karl Richard, Vierkirchen           70 Ritchy                           458  (1)           
          5:50.52,2 ¦ 
  450. Thieme Jens                         69 Weidenhain                       457  (1)           
          5:51.35,0 ¦ 
  450. Fischer Matthias, Steinhöring       71 Supersoulfighter                 457  (1)           
          5:52.04,4 ¦ 
  450. Bösztöri Peter                      70 H-Budapest                       457  (1)           
          5:51.33,0 ¦ 
  453. Bülow Klaus                         68 Wangen                           456  (1)           
          5:52.39,2 ¦ 
  453. Dambacher Florian                   82 Eppstein                         456  (1)           
          5:52.49,0 ¦ 
  453. Frankenberger Josef                 67 München                          456  (1)           
          5:52.12,4 ¦ 
  456. Ianelli Alexander, Nordhausen       66 Hardtwaldracer#s                 455  (1)           
          5:53.39,9 ¦ 
  456. Schwarz Christoph                   68 Darmstadt                        455  (1)           
          5:53.30,1 ¦ 
  456. Desjardyn Marco                     75 NL-Oude Tonge                    455  (1)           
          5:53.20,3 ¦ 
  459. Wedler Mario, Groß-Gerau            77 IBC DIMB Racing Team             454  (1)           
          5:53.43,2 ¦ 
  459. Hillebrand Thomaspeter              73 I-Meran                          454  (1)           
          5:54.20,2 ¦ 
  461. Alber Manfred                       74 I-Bolzano                        453  (1)           
          5:54.28,0 ¦ 
  461. Schmidt Hans, Offenburg             70 Schlagerfreunde Offenburg        453  (1)           
          5:54.40,2 ¦ 
  461. Conte Pascal, Nordhausen            87 Hardtwaldracer#s                 453  (1)           
          5:54.54,8 ¦ 
  461. Struben Hendrik                     76 Ravensburg                       453  (1)           
          5:54.31,8 ¦ 
  465. Skatulla Ralf, München              69 BMC-Chiba Racing                 452  (1)           
          5:55.25,8 ¦ 
  465. Haitz Martin                        66 Bühl                             452  (1)           
          5:55.39,6 ¦ 
  467. Muskatewitz Dirk, Duisburg          69 Bergarbeiter                     451  (1)           
          5:56.41,6 ¦ 
  467. Goschler Ulli                       87 Kempten                          451  (1)           
          5:56.30,0 ¦ 
  469. Mämpel Jörg, Stützerbach            79 Die Muschkoten                   449  (1)           
          5:57.41,0 ¦ 
  469. Schwarz Reiner, Hildesheim          67 www.sycor.de                     449  (1)           
          5:57.41,9 ¦ 
  469. Kleinke Manuel                      80 Wernburg                         449  (1)           
          5:57.43,5 ¦ 
  472. Hölscher Olaf, Bielefeld            71 Team Colodri                     448  (1)           
          5:58.23,7 ¦ 
  472. Rossi Marco, I-Bologna              66 Marzocchi                        448  (1)           
          5:58.44,4 ¦ 
  472. Schuster Michael, Wuppertal         67 Tomac                            448  (1)           
          5:58.47,5 ¦ 
  472. Herstell Andreas, Witten            69 Team Speiche                     448  (1)           
          5:59.02,1 ¦ 
  476. Gross Kurt, CH-Plasselb             71 Thömus-Bike-Team                 447  (1)           
          2:05.34,1 ¦ 
  476. Hachmeyer Markus, Wiehl             67 Schwalbe                         447  (1)           
          2:05.34,8 ¦ 
  476. Gut Thomas                          68 Wertingen                        447  (1)           
          5:59.18,9 ¦ 
  476. Schiller Markus                     78 Schlossberg                      447  (1)           
          5:59.35,8 ¦ 
  476. Michaelsen Arne, Hannover           73 Euer-Don FHR                     447  (1)           
          5:59.45,9 ¦ 
  476. Lötzer Jenns                        78 Edertal                          447  (1)           
          5:59.57,6 ¦ 
  476. Lukas Matthieu, Karlsruhe           81 bikegang karlsruhe               447  (1)           
          5:59.26,3 ¦ 
  476. Ertmer Matthias, Friedelsheim       81 bikegang karlsruhe               447  (1)           
          5:59.28,5 ¦ 
  476. Danzer Martin, Kelheim              80 Team Cube                        447  (1)           
          2:05.34,2 ¦ 
  485. Mehlbrecht André                    68 Hamburg                          446  (1)           
          6:00.22,2 ¦ 
  485. Sulzenbacher Richard                82 A-Angerberg                      446  (1)           
          2:05.56,0 ¦ 
  487. Lindinger Stephan, Icking           65 Blumentopf Racingteam            445  (1)           
          6:01.34,8 ¦ 
  487. Kremmel Jan                         70 A-Ramkweil                       445  (1)           
          6:00.51,4 ¦ 
  487. Christensen Edwin, USA              77 Manitou                          445  (1)           
          6:00.53,5 ¦ 
  487. Lehner Dimitri, München             68 Bike Magazin                     445  (1)           
          6:01.13,4 ¦ 
  487. Smith Joel, Magstadt                69 Manitou                          445  (1)           
          6:00.54,6 ¦ 
  492. Bartz Mike                          67 Olching                          444  (1)           
          6:01.52,0 ¦ 
  492. Maurer Peter                        75 Schwarzenbruck                   444  (1)           
          6:02.20,8 ¦ 
  494. Günthör Daniel, München             72 Zweirad Lämmle                   443  (1)           
          6:02.57,9 ¦ 
  495. Hildebrandt Artur                   75 Pullach                          442  (1)           
          6:03.31,6 ¦ 
  496. Kanzer Sebastian, Hannover          74 EuerDon FHR                      440  (1)           
          6:05.41,6 ¦ 
  497. Bauer Markus                        66 Germering                        439  (1)           
          6:05.55,3 ¦ 
  497. Berger Andreas, A-Stans             75 Union Raiffeisen Radteam         439  (1)           
          2:07.51,7 ¦ 
  497. Schmierer Jörg                      76 Altdorf                          439  (1)           
          6:06.06,8 ¦ 
  500. Herczog Andras, H-Pilisszent Ivan   85 Corratec World Team              438  (1)           
          2:08.20,4 ¦ 
  500. Thölke Jürgen                       65 Walldorf                         438  (1)           
          6:06.51,3 ¦ 
  500. Studener Marcus, Herrsching         76 2radchaoten.de                   438  (1)           
          6:06.38,0 ¦ 
  503. Hartinger Markus, München           74 Jambit                           437  (1)           
          6:07.44,9 ¦ 
  503. Feldkamp Markus                     73 Bottrop                          437  (1)           
          2:08.38,7 ¦ 
  505. Willand Bernd, Darmstadt            66 Get Wet                          436  (1)           
          6:08.30,8 ¦ 
  505. Brameier Christoph, Witten          73 Team Speiche                     436  (1)           
          6:08.32,0 ¦ 
  507. Kiemes Thorsten, Nordhausen         75 Hardtwaldracer#s                 435  (1)           
          6:09.16,7 ¦ 
  507. Reuschel Uwe, Wolfsburg             65 Radsport Gruppe Edwina           435  (1)           
          6:09.26,8 ¦ 
  507. Preimstorfer Alexander              72 Frasdorf                         435  (1)           
          2:09.11,3 ¦ 
  507. Peraud Jean-Christophe, F-Villeurba 77 Lapierre International           435  (1)           
          2:09.16,5 ¦ 
  511. Müller Alois, Mehring               81 Bund Naturschutz                 433  (1)           
          6:10.46,9 ¦ 
  512. Schütze Dirk                        70 Esslingen                        431  (1)           
          6:13.16,1 ¦ 
  513. Wickles Thomas                      83 Pegnitz                          430  (1)           
          2:10.38,7 ¦ 
  513. Kanning Wim, NL-Delft               80 WTOS                             430  (1)           
          6:13.49,4 ¦ 
  515. Funcke Michael                      72 Duisburg                         429  (1)           
          6:14.43,6 ¦ 
  515. Fässler Bernhard, A-Dornbirn        79 FASS                             429  (1)           
          6:15.02,3 ¦ 
  515. Lutz Julio                          78 München                          429  (1)           
          6:14.51,5 ¦ 
  518. Hennig Kaj-Arne                     67 Hannover                         428  (1)           
          6:15.32,4 ¦ 
  518. Szell Attila, H-Budapest            74 Bringa Banda                     428  (1)           
          6:15.10,2 ¦ 
  520. Cunek Ondrej, CZ-Vsetin             74 Planet Bikes                     427  (1)           
          6:16.48,5 ¦ 
  520. Dedek Michal, CZ-Vsetiw             81 Planet Bikes                     427  (1)           
          6:16.44,9 ¦ 
  522. Wijnants Mark, B-Kessel             68 X-Treme Bikers Begijnendi        426  (1)           
          6:17.10,3 ¦ 
  522. Radl Rasti+Scherrer Dominik, Lenggr 71 Team Radl-Rasti                  426  (1)           
          6:17.36,6 ¦ 
  522. Neureiter Joachim                   66 A-Schladming                     426  (1)           
          2:11.56,9 ¦ 
  525. Schöniger Norman, Cottbus           72 RSC Cottbus                      424  (1)           
          6:19.29,8 ¦ 
  525. Josten Peter                        66 Dinslaken                        424  (1)           
          6:18.55,8 ¦ 
  525. Eberharter Matthias, A-Fügen        78 Union Raiffeisen Radteam         424  (1)           
          2:12.31,6 ¦ 
  528. Einzinger Thomas                    68 Abenberg                         423  (1)           
          6:20.05,8 ¦ 
  529. Geist Jürgen                        68 München                          422  (1)           
          6:21.00,5 ¦ 
  530. Wernisch Wolfgang, A-Winklern 32    68 KTM TEAM Radsport Sampl          420  (1)           
          2:13.44,9 ¦ 
  531. Kern Matthias                       71 Faulbach                         419  (1)           
          6:23.54,8 ¦ 
  531. Lukat Stefan                        70 Bergkamen                        419  (1)           
          6:23.23,2 ¦ 
  531. Schimpfle Norbert, Ichenhausen      74 GIANT Deutschland                419  (1)           
          2:14.02,7 ¦ 
  534. Marosi Alessandro, I-Arco           75 Team Carpentari Torbole          418  (1)           
          2:14.22,7 ¦ 
  535. Tauschek Florian                    88 Berg                             417  (1)           
          6:25.28,2 ¦ 
  535. Finkenzeller Fritz, Holzkirchen     72 Team Sport Nora Austria          417  (1)           
          2:14.40,4 ¦ 
  535. Hennauer Marcus                     76 München                          417  (1)           
          2:14.38,7 ¦ 
  538. Birkenfeld René, Freiberg           83 HAI BIKE Deutschland             416  (1)           
          2:15.07,2 ¦ 
  538. Barilani Alessandro, I-Desenzano de 65 Racing Rosola Bike               416  (1)           
          2:15.01,6 ¦ 
  538. Lang Alexander                      67 Freiburg                         416  (1)           
          2:15.02,4 ¦ 
  541. Vanek Tamas                         80 H-Diósd                          415  (1)           
          6:27.20,5 ¦ 
  541. Piel Patrick, B-Kettenis            75 Prattdreiver                     415  (1)           
          6:27.24,2 ¦ 
  541. Kalcsits Tibor                      81 H-Budapest                       415  (1)           
          6:27.17,5 ¦ 
  544. Schwulera Erik                      68 Erlangen                         414  (1)           
          6:28.08,6 ¦ 
  545. Kamml Michael, Inzell               81 Team Bergbauernmilch             412  (1)           
          2:16.14,5 ¦ 
  545. Piel Alain, B-Kettenis              72 Prattdreiver                     412  (1)           
          6:29.41,3 ¦ 
  545. Mather Michael                      69 Germering                        412  (1)           
          6:30.14,1 ¦ 
  548. Kotrba Miroslav                     66 CZ-Roudnice n./L.                411  (1)           
          6:31.15,7 ¦ 
  548. Gutsche Marko                       69 Gombeth                          411  (1)           
          6:30.44,3 ¦ 
  550. Schroven Karl                       68 B-Heist-op-den-Berg              410  (1)           
          2:16.51,8 ¦ 
  550. Supplie Markus                      75 Tramm                            410  (1)           
          6:31.44,0 ¦ 
  550. Jansen Marcel                       68 Aachen                           410  (1)           
          6:32.27,2 ¦ 
  553. Depentori Stefano, I-Biacesa di Led 65 Cicli Pederzolli Scott           409  (1)           
          6:32.44,7 ¦ 
  553. Volgger Manfred, I-Gais             71 SV St. Lorenzen                  409  (1)           
          2:17.31,5 ¦ 
  555. Altermann Stefan, Oberpframmern     67 Smart Cups                       408  (1)           
          6:34.08,3 ¦ 
  555. Vierneisel Konstantin, Frankfurt    70 Superchicken                     408  (1)           
          6:34.09,8 ¦ 
  555. Hoog Christian, Aying               66 Smart Cups                       408  (1)           
          6:34.09,4 ¦ 
  555. Jantos Andreas                      66 Seelze                           408  (1)           
          6:34.10,7 ¦ 
  559. Hagspiel Gerd, A-Hittisau           82 INTERSPORT SPETTEL               407  (1)           
          2:17.58,0 ¦ 
  559. Röfler Tamas                        77 H-Debrecen                       407  (1)           
          6:34.43,7 ¦ 
  559. Vierneisel Tobias                   75 Erkrath                          407  (1)           
          6:35.17,1 ¦ 
  559. Michelon Hannes Otto                71 A-Innsbruck                      407  (1)           
          6:34.41,3 ¦ 
  563. Plenz Mike, Weinsberg               73 Scott USA                        406  (1)           
          2:18.23,4 ¦ 
  564. Schröder Thomas, Thalheim           75 TBR/UCS Stuttgart                405  (1)           
          2:18.35,4 ¦ 
  564. Versini Roberto, I-Rovereto         74 S.C. ALA                         405  (1)           
          2:18.46,0 ¦ 
  566. Bartacek Ladislav, CZ-Tabor         72 DA-LI-DA                         404  (1)           
          6:37.56,9 ¦ 
  567. Trostmann Jörg, Datteln             71 Team Speiche                     403  (1)           
          6:38.26,2 ¦ 
  568. Blug Martin, Günzburg               65 Fox Trailer                      402  (1)           
          6:39.47,9 ¦ 
  568. Rost Andreas                        73 Bonn                             402  (1)           
          6:39.32,2 ¦ 
  568. Limbach Daniel                      82 Limbach                          402  (1)           
          6:39.34,2 ¦ 
  571. König Mirko                         72 Arnsberg                         400  (1)           
          6:42.09,6 ¦ 
  571. Töchterle Manuel, I-Olang           85 SV St. Lorenzen                  400  (1)           
          2:20.31,6 ¦ 
  573. Gröbel Michael, Pirmasens           72 Cycleraft                        399  (1)           
          6:42.42,7 ¦ 
  573. Megele Stefan                       67 Augsburg                         399  (1)           
          2:20.49,1 ¦ 
  573. Koller Kilian                       80 München                          399  (1)           
          2:20.42,0 ¦ 
  573. D#onofrio Marcello, Aerzen          74 Deistergeister                   399  (1)           
          6:43.04,1 ¦ 
  573. Helfert Mario, Niemtsch             81 Team Helfert                     399  (1)           
          2:20.54,3 ¦ 
  573. Kaulfersch Christian, Gmund         82 Harti's Bike Station             399  (1)           
          2:20.49,8 ¦ 
  579. Grünenfelder Stefan, CH-Wangs       70 Wypag Giant Suisse               398  (1)           
          2:21.12,0 ¦ 
  579. Manninen Timo                       71 SF-Helsinki                      398  (1)           
          6:44.09,1 ¦ 
  581. Staudacher Michael, München         68 Stiftung Wadentest               397  (1)           
          6:44.37,1 ¦ 
  581. Lawnik Artur                        69 Schwerte                         397  (1)           
          6:44.50,6 ¦ 
  581. Kinkelin Marcus                     72 Wendlingen                       397  (1)           
          2:21.33,6 ¦ 
  581. Lutterotti Luigi                    68 I-Riva del Garda                 397  (1)           
          2:21.34,1 ¦ 
  585. Schmidt Jörg                        66 Gladbeck                         396  (1)           
          6:45.47,9 ¦ 
  585. Hermanek Richard                    68 Unterföhring                     396  (1)           
          6:45.54,3 ¦ 
  587. Fritzenwenger Hubert                72 Teisendorf                       395  (1)           
          2:22.16,3 ¦ 
  588. Häublein Christian                  78 Kulmbach                         394  (1)           
          2:22.37,6 ¦ 
  588. Salari Joris                        71 NL-Houten                        394  (1)           
          6:47.58,2 ¦ 
  590. Sleurink Wim, NL-Arnheim            67 Licht Verzet                     393  (1)           
          6:48.27,2 ¦ 
  591. Mannes Mario, Mittenwald            71 team-adidas.de                   392  (1)           
          2:23.18,7 ¦ 
  591. Erfurth Ivo                         83 Weißenfels                       392  (1)           
          2:23.21,4 ¦ 
  593. Christensen Lars                    66 DK-Holbaek                       391  (1)           
          6:50.36,7 ¦ 
  594. Gräber Ralf, Nordhausen             65 Hardtwaldracer#s                 390  (1)           
          6:51.55,3 ¦ 
  594. Kaczor Piotr                        72 PL-Wroclaw                       390  (1)           
          6:52.35,4 ¦ 
  596. Zuenskes Martin                     67 Köln                             389  (1)           
          6:53.01,1 ¦ 
  597. Sporer Matthias                     71 A-Zirl                           388  (1)           
          2:24.40,4 ¦ 
  598. Markert Rüdiger, A-Telfs            65 Rudi Rüssel Rennteam             387  (1)           
          6:55.46,8 ¦ 
  599. Bellotto Gabriel, CH-Baar           73 Cross Country Sport Silva        386  (1)           
          2:25.41,3 ¦ 
  600. Popin Sherban, Hofheim              80 GT-Racing Team                   385  (1)           
          2:26.00,2 ¦ 
  600. Mitterer Werner, I-Eppan            75 Rebels On Bike                   385  (1)           
          2:25.45,1 ¦ 
  600. Becker Erik                         65 Wiesent                          385  (1)           
          2:26.03,5 ¦ 
  600. Pierangeli Paolo, I-Riva del Garda  68 Team Carpentari Torbole          385  (1)           
          2:26.05,0 ¦ 
  600. Kleck Andreas, Seligenporten        69 Klosterbiker                     385  (1)           
          6:56.58,0 ¦ 
  605. Wertz Jürgen                        67 Aachen                           384  (1)           
          2:26.09,3 ¦ 
  605. Bardolzi Laszlo, H-Alasaz           86 NSE                              384  (1)           
          2:26.19,0 ¦ 
  607. Bronner Rupert                      65 München                          383  (1)           
          6:59.10,8 ¦ 
  607. Schoger Michael                     80 Deggendorf                       383  (1)           
          2:26.51,7 ¦ 
  609. Häussermann Ullrich                 68 Köln                             381  (1)           
          7:02.02,8 ¦ 
  609. van Anken Henk, NL-Emmen            65 Hondsruckers                     381  (1)           
          7:01.54,8 ¦ 
  609. Punzmann Eduard                     72 Windischeschenbach               381  (1)           
          7:01.41,4 ¦ 
  609. Wagner Florian                      82 Windischeschenbach               381  (1)           
          7:01.40,1 ¦ 
  609. Zimmermann Reinhard                 65 Wolfenbüttel                     381  (1)           
          7:02.01,2 ¦ 
  614. Klatt Jürgen, Blankenheim           67 Hot-Chili-Racing                 380  (1)           
          2:27.55,5 ¦ 
  615. Gross Reinhold, Gummersbach         71 Team Kettenpeitsche              379  (1)           
          7:04.34,5 ¦ 
  616. Pelacagge Fabrizio, I-Cingoli       77 G.S.Avis Bike Cingoli            374  (1)           
          2:30.15,1 ¦ 
  616. Wolf Matthias                       67 Oberhaching                      374  (1)           
          2:30.04,1 ¦ 
  618. Wettstädt Jörn, I-Castagnaro        67 gejammertwirdzuhause             372  (1)           
          7:12.29,6 ¦ 
  619. Wittenberg Carsten                  67 München                          371  (1)           
          7:12.37,1 ¦ 
  620. Trettwer Helmut, Teisendorf         83 SV Oberteisendorf                370  (1)           
          2:31.55,3 ¦ 
  620. Frick Christian                     70 Miesbach                         370  (1)           
          2:31.58,7 ¦ 
  620. Süssmann Georg, Siegsdorf           66 upsolut MV                       370  (1)           
          2:31.55,0 ¦ 
  620. Lelekacs Zoltan                     77 H-Pest Megye                     370  (1)           
          7:14.35,7 ¦ 
  624. Hollemans Gert, NL-Emmen            66 Hondsruckers                     368  (1)           
          7:16.52,7 ¦ 
  624. Schiller Stefan                     76 Schloßberg                       368  (1)           
          2:32.33,5 ¦ 
  626. Hagemeister Martin, Unterwössen     79 Berchtesgadener Land Berg        367  (1)           
          2:33.09,6 ¦ 
  626. Krautgartner Manuel, Kiens          80 Radclub St. Lorenzen             367  (1)           
          2:33.04,5 ¦ 
  626. Janko Thomas                        73 München                          367  (1)           
          7:17.57,7 ¦ 
  629. Mernik Brane, SLO-Celje             67 UNI TEAM Ljubljane Sloven        364  (1)           
          2:34.08,4 ¦ 
  630. Hanssen Morten, N-Oslo              74 Oslo Sportslager AS              363  (1)           
          7:22.57,1 ¦ 
  630. Meier Frank                         71 Aalen                            363  (1)           
          2:34.43,5 ¦ 
  630. Sudler Stefan                       68 Feldkirchen                      363  (1)           
          2:34.34,3 ¦ 
  630. Tischer Winfried                    72 Wiesenttal                       363  (1)           
          7:22.38,7 ¦ 
  634. Herfurth Markus, Bad Heilbrunn      68 TSV-Partenkirchen                362  (1)           
          2:35.10,4 ¦ 
  635. Meyer Sven Werner                   74 CH-Zürich                        361  (1)           
          2:35.44,8 ¦ 
  635. Granzotto Damiano, I-Corno di Rosaz 73 G.S. Manzano                     361  (1)           
          2:35.32,1 ¦ 
  635. Kümmel Chris, Gera                  69 Team RSH                         361  (1)           
          2:35.42,7 ¦ 
  638. Schandl Karl, Mittenwald            75 team-adidas.de                   359  (1)           
          2:36.28,4 ¦ 
  638. Arthofer Christoph, Dachau          76 Zick-Zack-Aueralm                359  (1)           
          2:36.27,8 ¦ 
  640. Steinmetzer Lars, Herzberg          77 Bike-Point-Live.de               358  (1)           
          2:36.54,0 ¦ 
  641. Rixner Christian, Tegernsee         78 Tegernsee Boarding Equipm        354  (1)           
          2:38.40,8 ¦ 
  642. Seybold Stefan, Blaustein           68 SKS                              353  (1)           
          2:39.07,3 ¦ 
  643. Pap Zsolt, H-Mezökövesd             79 NSE                              351  (1)           
          2:39.57,4 ¦ 
  643. Weidlich Marco, Zwickau             75 Team Taugenichts                 351  (1)           
          2:39.54,8 ¦ 
  645. Moser Joachim                       72 Eichenau                         347  (1)           
          2:41.59,6 ¦ 
  646. Jandik Oldrich                      71 CZ-Turnov                        346  (1)           
          2:42.30,8 ¦ 
  646. Adams Guido                         68 Stolberg                         346  (1)           
          2:42.16,2 ¦ 
  648. Konya Tibor                         75 Wörthee                          345  (1)           
          2:42.54,9 ¦ 
  648. Aumüller Alexander                  74 Buckenhof                        345  (1)           
          2:42.38,1 ¦ 
  648. Schuster Martin                     65 Salach                           345  (1)           
          2:42.36,2 ¦ 
  651. Steinl Gerhard, Wessobrunn          67 IBC DIMB Racing Team             344  (1)           
          2:43.27,6 ¦ 
  651. Mair Gerd                           70 I-Bruneck                        344  (1)           
          2:43.08,2 ¦ 
  651. Lengenfelder Thomas, Kissing        71 Xenofit                          344  (1)           
          2:43.05,1 ¦ 
  654. Häcker Ralph                        67 Eching                           343  (1)           
          2:43.56,5 ¦ 
  655. Bolle Andreas                       71 Miesbach                         342  (1)           
          2:44.10,7 ¦ 
  656. Hertel Stefan, Spatzenhausen        82 Bergamont/ RSG Werdenfels        341  (1)           
          2:44.30,0 ¦ 
  657. Bracko Karel, SLO-Limbus            71 Trek Highlander/Ganesha T        339  (1)           
          2:45.44,6 ¦ 
  658. Mosselman Eelco                     74 NL-Goes                          338  (1)           
          2:46.00,3 ¦ 
  658. Prechtl Philip, Waldsassen          81 la.Fa.Ce.-Team Weiden            338  (1)           
          2:46.12,0 ¦ 
  658. Neupert Michael                     73 Oberweißbach                     338  (1)           
          2:46.11,8 ¦ 
  661. Boreck Thomas                       81 Kempten                          337  (1)           
          2:46.43,9 ¦ 
  661. Takacs Richard, H-Mezökövesd        87 NSE                              337  (1)           
          2:46.37,3 ¦ 
  661. Bitschnau Dieter                    74 A-Kennelbach                     337  (1)           
          7:56.51,9 ¦ 
  664. Smuzniak Miroslaw, PL-Wroclaw       82 ARKTIC YORK WROCZAU              336  (1)           
          2:47.13,1 ¦ 
  664. Kehl Karsten                        69 Gelnhausen                       336  (1)           
          2:46.55,6 ¦ 
  664. Schuler Klaus                       68 Hinterzarten                     336  (1)           
          2:47.13,8 ¦ 
  664. Röcknagel Andy                      66 Geislingen                       336  (1)           
          2:46.54,8 ¦ 
  668. Geier Maximilian, Bad Wiessee       78 Tegernsee Boarding Equipm        335  (1)           
          2:47.27,1 ¦ 
  669. Croonen Bart, B-Lier                75 X-Treme Bikers Begijnendi        334  (1)           
          2:48.14,3 ¦ 
  670. Ortner Richard                      69 A-Abfaltersbach                  333  (1)           
          2:48.52,8 ¦ 
  671. Streckebach Martin, Fürth           68 FRANKENCROSSIES                  332  (1)           
          2:49.04,5 ¦ 
  671. Majcen Hannes                       77 A-Graz-Andritz                   332  (1)           
          2:49.10,9 ¦ 
  673. Carpentari Marco, I-Riva del Garda  67 Pirato                           331  (1)           
          2:49.43,6 ¦ 
  674. Datenet Hubert                      68 Aachen                           330  (1)           
          2:50.08,8 ¦ 
  674. Husek Ondrej                        75 CZ-Turnov                        330  (1)           
          2:50.02,3 ¦ 
  674. Jecny Petr                          75 CZ-Tournov                       330  (1)           
          2:50.04,4 ¦ 
  677. Gersbeck Jörn, Schwabhausen         69 Team Steppenwolf                 329  (1)           
          2:50.39,3 ¦ 
  678. Weidlich Thomas                     79 Erfurt                           328  (1)           
          2:51.27,4 ¦ 
  678. Merkel Christoph                    70 Feldkirchen                      328  (1)           
          2:51.10,3 ¦ 
  678. Seidel Mike, Auerbach               76 Team Bergwerk Vogtland           328  (1)           
          2:51.26,8 ¦ 
  678. Vojtek Rene, A-Rosenau              75 MAVIC-adidas cycling             328  (1)           
          2:51.14,8 ¦ 
  682. Pollerspöck Robert, Eggenfelden     65 Jo Sticker Racing Team           327  (1)           
          2:51.52,2 ¦ 
  683. Jentzsch Frank                      75 Dresden                          325  (1)           
          2:52.58,7 ¦ 
  684. Werner Matthias, Mühlhausen         73 Glühende Ketten                  324  (1)           
          2:53.22,4 ¦ 
  684. Kühnapfel Ralf                      67 Calw                             324  (1)           
          2:53.18,5 ¦ 
  686. Adam Frank                          65 Burgdorf                         322  (1)           
          2:54.39,6 ¦ 
  686. Arnold Florian                      79 Waldsassen                       322  (1)           
          2:54.31,5 ¦ 
  688. Gard Patrik                         66 Altenstadt                       321  (1)           
          2:55.12,0 ¦ 
  689. Bordoni Alessandro, I               67 G.S.Avis Bike Cingoli            320  (1)           
          2:55.36,2 ¦ 
  689. Müller Steffen, Amtsberg            71 Racing Team Zweirad Seide        320  (1)           
          2:55.26,9 ¦ 
  689. Klarin Sasa                         70 Raubling                         320  (1)           
          2:55.18,4 ¦ 
  692. Pally Richard                       68 CH-Thusis                        319  (1)           
          2:55.50,6 ¦ 
  692. Steidele Matthias                   79 Altenstadt                       319  (1)           
          2:55.48,5 ¦ 
  692. Zepf Oliver                         71 Ludwigsburg                      319  (1)           
          2:56.15,8 ¦ 
  695. Deppe Sascha                        78 Piding                           318  (1)           
          2:56.32,3 ¦ 
  695. Jensen Uwe, Karlsruhe               66 MTB Karlsruhe                    318  (1)           
          2:56.20,8 ¦ 
  697. Holztrattner Dieter                 66 A-Stans                          317  (1)           
          2:57.00,8 ¦ 
  697. Frassireti David                    73 I-Forlt                          317  (1)           
          2:57.08,2 ¦ 
  697. Bader Thomas                        65 Kaufbeuren                       317  (1)           
          2:57.17,9 ¦ 
  700. Hatlapa Marcel, Fischen             83 Bike-Team Oberallgäu             316  (1)           
          2:57.28,7 ¦ 
  701. Michelmann Marco                    72 Schwerin                         315  (1)           
          2:58.04,1 ¦ 
  701. Schuierer Thomas, Altdorf           74 Team Bock                        315  (1)           
          2:58.05,8 ¦ 
  703. Rein Christian, DK-Arhus            74 Team Cykelklubben                314  (1)           
          2:59.04,0 ¦ 
  703. Hjelm Klaus, DK-Hornslet            67 Team Bike Toyz                   314  (1)           
          2:58.52,9 ¦ 
  705. Ferenczi Istvan                     73 H-Debrecen                       313  (1)           
          2:59.21,4 ¦ 
  706. Oelschläger Jürgen                  69 Ainring                          312  (1)           
          2:59.50,7 ¦ 
  707. Hermann Hardy                       70 Titisee-Neustadt                 311  (1)           
          3:00.33,3 ¦ 
  707. Benz Thorsten, Gengenbach           ?? Benzli Men                       311  (1)           
          3:00.34,9 ¦ 
  707. Mariß Tim                           79 Göttingen                        311  (1)           
          3:00.36,9 ¦ 
  710. Fritz Martin, Aschau                81 7 Summits                        310  (1)           
          3:00.52,3 ¦ 
  710. Mastroserio Michael                 70 Maintal                          310  (1)           
          3:01.08,0 ¦ 
  710. Cornils Thorsten, Bergen            68 Corratec                         310  (1)           
          3:01.08,0 ¦ 
  713. Weidenthaler Sebastian, Aschau      81 7 Summits                        309  (1)           
          3:01.49,2 ¦ 
  713. Varhelyi Peter, H-Eger              77 NSE Eger                         309  (1)           
          3:01.29,3 ¦ 
  715. Czirr Sascha, Gütersloh             69 K&C Racing Team                  308  (1)           
          3:02.28,7 ¦ 
  715. Di Rito Harry                       70 CH-Greifensee                    308  (1)           
          3:02.21,4 ¦ 
  715. Vagt Svend, Hannover                75 Euer Don FHR                     308  (1)           
          3:02.05,1 ¦ 
  715. Grauvogl Andreas, München           79 Zick-Zack-Aueralm                308  (1)           
          3:02.17,0 ¦ 
  715. Faber Claudius                      79 Würzburg                         308  (1)           
          3:02.30,1 ¦ 
  720. Andrenacci Jonny, CH-Rubigen        65 Specialized Europe               307  (1)           
          3:02.42,8 ¦ 
  720. Wörner Elmar, Pfullingen            69 RV Gomaringen team Axel S        307  (1)           
          3:03.11,7 ¦ 
  722. Nagy Zsolt                          65 H-Karciag                        306  (1)           
          3:03.27,6 ¦ 
  722. Liener Markus                       73 A-Gumpoldskirchen                306  (1)           
          3:03.16,6 ¦ 
  722. Koltay Thomas                       69 A-Breden                         306  (1)           
          3:03.17,6 ¦ 
  725. Porpaczy Adam, H-Navikanizsa        87 NSE                              305  (1)           
          3:04.02,9 ¦ 
  725. De Lange Ryan                       76 GB-Bourne End, Herts             305  (1)           
          3:04.17,5 ¦ 
  725. Adam Frank                          77 Filderstadt                      305  (1)           
          3:03.49,6 ¦ 
  725. Scholz Torben, Holzminden           79 THW-Racing Holzminden            305  (1)           
          3:04.20,4 ¦ 
  725. Dietze Andre                        73 Dresden                          305  (1)           
          3:04.18,6 ¦ 
  730. Gern Marc-Oliver                    74 Stuttgart                        304  (1)           
          3:04.51,8 ¦ 
  731. Mattig Wolfgang                     77 München                          303  (1)           
          3:05.19,3 ¦ 
  732. Kneppler Hubert                     74 Bargberg                         302  (1)           
          3:06.13,7 ¦ 
  732. Paffenholz Martin                   72 Sinzig                           302  (1)           
          3:05.44,7 ¦ 
  732. Pasin Marco                         75 I-Chiuppamo                      302  (1)           
          3:05.43,7 ¦ 
  732. Kennenknecht Thomas                 70 Bargberg                         302  (1)           
          3:06.13,5 ¦ 
  732. Zurbrügg Daniel                     73 CH-Zug                           302  (1)           
          3:05.56,9 ¦ 
  732. Meyer Holger, München               68 SCOTT / Race Face                302  (1)           
          3:06.12,2 ¦ 
  732. Isaksen Lars, DK-Kolding            74 Team Rocky Mountain Denma        302  (1)           
          3:06.14,1 ¦ 
  739. Lohner Oliver, Remagen              76 Poison                           301  (1)           
          3:06.21,7 ¦ 
  740. Koerner Christian                   78 Olching                          300  (1)           
          3:07.10,7 ¦ 
  740. Geröhàzi Tamas                      72 H-Budapest                       300  (1)           
          3:07.12,2 ¦ 
  740. Kawalla Götz                        66 Braunschweig                     300  (1)           
          3:06.58,2 ¦ 
  743. Blattmann Berthold, Rosenheim       65 MAVIC-adidas cycling             299  (1)           
          3:07.32,6 ¦ 
  743. Greulich Sascha, Reinsberg          72 Team Zündelbrigade SV Feu        299  (1)           
          3:07.48,8 ¦ 
  743. Basso Omero, I-S. Dona              77 Scavezzon                        299  (1)           
          3:07.54,9 ¦ 
  746. Baumgärtner Roland, Gersthofen      67 R + S Cycle Team Augsburg        298  (1)           
          3:08.18,1 ¦ 
  747. Hupel Martin, Pößneck               78 Die Muschkoten                   297  (1)           
          3:09.11,1 ¦ 
  748. Otto Iven                           70 Thalheim                         296  (1)           
          3:09.43,5 ¦ 
  748. Vozary Jozsef                       67 H-Debunelen                      296  (1)           
          3:09.57,3 ¦ 
  748. Bremer Ben, Sinzig                  71 Poison                           296  (1)           
          3:09.55,2 ¦ 
  748. Koelmann Andy, B-Eupen              74 Prattdreiver                     296  (1)           
          3:09.27,1 ¦ 
  748. Pfurtscheller Stefan, A-Neustift    72 Bike Denifl                      296  (1)           
          3:09.49,2 ¦ 
  753. Engelhardt Michael, Kronach         76 Sporthaus-Erhard                 295  (1)           
          3:10.24,7 ¦ 
  753. Zausinger Stefan, Dachau            76 ZICK ZACK AUERALM                295  (1)           
          3:10.28,0 ¦ 
  753. Zacharias Henning                   67 Frankfurt a.M.                   295  (1)           
          3:10.20,1 ¦ 
  753. Dummert Klaus, Gilching             67 BMW                              295  (1)           
          3:10.32,7 ¦ 
  753. Dubawy Daniel                       77 Kempten                          295  (1)           
          3:10.15,1 ¦ 
  758. Geilsdorf Ronny, Erlangen           80 Die Muschkoten                   294  (1)           
          3:10.49,7 ¦ 
  759. Kamin Thorsten                      69 Wiesbaden                        293  (1)           
          3:11.25,9 ¦ 
  759. Kombrink Stephan                    69 Greislingen                      293  (1)           
          3:11.21,8 ¦ 
  759. Markworth Hendrik, Holzminden       77 THW-Racing Holzminden            293  (1)           
          3:11.24,0 ¦ 
  759. Schon Andreas                       78 Miesbach                         293  (1)           
          3:11.57,1 ¦ 
  763. Gräßner Helmar                      68 München                          292  (1)           
          3:12.26,5 ¦ 
  763. Engelhard Georg                     67 Waiblingen                       292  (1)           
          3:12.37,0 ¦ 
  763. Keuter Thomas, Stuttgart            71 Team Kodak                       292  (1)           
          3:12.28,7 ¦ 
  763. Hevesi Richard, H-Maklar            83 NSE Eger                         292  (1)           
          3:12.34,7 ¦ 
  767. Pereme Vincent                      70 I-Modena                         291  (1)           
          3:13.14,1 ¦ 
  767. Ritt Andreas                        72 Stuttgart                        291  (1)           
          3:13.14,8 ¦ 
  769. Schanz Jens                         78 Ulm                              290  (1)           
          3:13.26,3 ¦ 
  770. Otto Michael                        69 Kiel                             289  (1)           
          3:14.19,4 ¦ 
  770. Schnoor Friedrich                   67 Oldenburg                        289  (1)           
          3:14.28,2 ¦ 
  770. Kittel Andreas, Schloß Holte-Stuken 69 K&C Racing Team                  289  (1)           
          3:14.35,0 ¦ 
  770. Pichler Andreas, München            73 Rebels On Bike                   289  (1)           
          3:14.23,7 ¦ 
  774. Rudnik Michael                      67 Öhringen                         288  (1)           
          3:14.38,9 ¦ 
  774. Lorz Jörg                           70 Ober-Ramstadt                    288  (1)           
          3:14.43,0 ¦ 
  776. Sooghen Beny                        68 B-Diest                          287  (1)           
          3:15.56,7 ¦ 
  776. Krupka Guido                        72 Ingolstadt                       287  (1)           
          3:15.57,6 ¦ 
  776. Herrick Andrew, USA-Laguna Beach /  67 Crank Brothers                   287  (1)           
          3:15.38,7 ¦ 
  776. Dorner Josef                        66 München                          287  (1)           
          3:15.23,8 ¦ 
  776. Näpfel Stefan                       68 Ellingen                         287  (1)           
          3:15.43,3 ¦ 
  781. Rehrauer Werner, Schöntal           74 SV Sindelbachtal                 286  (1)           
          3:16.39,7 ¦ 
  781. Kanzok Holger                       73 München                          286  (1)           
          3:16.38,6 ¦ 
  781. Kneissler Axel, Kassel              71 bike-facts Kassel                286  (1)           
          3:16.07,6 ¦ 
  781. Keller Johannes                     79 Herrsching                       286  (1)           
          3:16.22,1 ¦ 
  781. Kübler Hardy                        65 Stuttgart                        286  (1)           
          3:16.02,5 ¦ 
  781. Puchtinger Matthias                 65 Dießen                           286  (1)           
          3:16.13,9 ¦ 
  781. Kovàcs Tamàs, H-Kismana             74 NSE                              286  (1)           
          3:16.07,8 ¦ 
  788. Browko Robert, PL-Radwanic          80 ARKTIC YORK WROCZAU              285  (1)           
          3:16.55,5 ¦ 
  788. Dressler Matthias                   68 Torgau                           285  (1)           
          3:17.08,7 ¦ 
  790. Setzer Peter                        66 Reutlingen                       284  (1)           
          3:17.35,9 ¦ 
  790. Christof Rainer                     65 Kaufbeuren                       284  (1)           
          3:17.25,2 ¦ 
  792. Kiss Balint                         86 H-Papa                           283  (1)           
          3:18.16,1 ¦ 
  793. Spindler Tomas                      66 Großhelfendorf                   281  (1)           
          3:19.30,0 ¦ 
  793. Kirner Martin, Abensberg            71 THE LOWRIDERS                    281  (1)           
          3:19.31,7 ¦ 
  793. De Vreede Fred                      68 München                          281  (1)           
          3:19.57,8 ¦ 
  796. Dobner Florian, Cadolzburg          73 Chickenlullu / Sram              280  (1)           
          3:20.15,0 ¦ 
  797. Müller Ulrich, Pressig              80 Sporthaus-Erhard                 279  (1)           
          3:21.26,9 ¦ 
  798. Dawson Krien                        77 F-Voiron                         278  (1)           
          3:21.40,0 ¦ 
  798. Keßel Volker, Witten                70 Team Speiche                     278  (1)           
          3:21.54,3 ¦ 
  798. Paeßler Peter, Nordheim             66 Hardtwaldracer#s                 278  (1)           
          3:21.40,0 ¦ 
  801. Christian Benjamin                  77 Abenberg                         277  (1)           
          3:22.21,7 ¦ 
  801. Maurus Frank                        66 CH-Winterthur                    277  (1)           
          3:22.53,0 ¦ 
  803. Strewitz Robert, Kassel             74 Scarlet Racing Snails            276  (1)           
          3:23.15,5 ¦ 
  803. Novotny Thomas                      66 München                          276  (1)           
          3:23.28,9 ¦ 
  803. Csaba Bogati                        70 H-Budapest                       276  (1)           
          3:23.34,4 ¦ 
  803. Dimitrov Nikolay                    69 Schechen                         276  (1)           
          3:23.33,8 ¦ 
  803. Fellinger Peter F., München         74 Jambit                           276  (1)           
          3:23.45,9 ¦ 
  808. Müller René                         94 Nürnberg                         275  (1)           
          3:23.59,0 ¦ 
  808. Wicker Peter                        70 Ingolstadt                       275  (1)           
          3:24.28,3 ¦ 
  808. Kurz Sebastian, Oberaudorf          81 www.dienstagsradler.de           275  (1)           
          3:24.31,8 ¦ 
  808. Weninghoff Frank                    69 Dortmund                         275  (1)           
          3:24.08,2 ¦ 
  808. Pertz André                         78 Ködnitz                          275  (1)           
          3:23.54,6 ¦ 
  808. Wunderlich Tino                     83 Ingelheim                        275  (1)           
          3:23.51,7 ¦ 
  808. Brandenburg Sebastian               80 Coerrach                         275  (1)           
          3:24.31,3 ¦ 
  815. Tomori Simen, SLO-Ljubljana         74 grizzly mtb team                 274  (1)           
          3:24.52,6 ¦ 
  815. Keßler Andreas, Hannover            74 Euer Don FHR                     274  (1)           
          3:24.52,9 ¦ 
  817. Miori Stefano                       67 I-Arco                           273  (1)           
          3:25.52,8 ¦ 
  817. Höll Walter                         69 A-Saalbach                       273  (1)           
          3:25.54,8 ¦ 
  819. Weißbach Jörg                       69 München                          272  (1)           
          3:26.43,4 ¦ 
  819. Klier Marcus, Nordhausen            68 Hardtwaldracer#s                 272  (1)           
          3:26.21,9 ¦ 
  821. Sander Matthias                     75 Bad Sooden-Allendorf             271  (1)           
          3:27.11,7 ¦ 
  822. Suter Pirmin                        69 CH-Steinhausen                   270  (1)           
          3:27.43,0 ¦ 
  823. Gotti Massimo, I-Almè               65 BIKERS PETOSINO                  268  (1)           
          3:29.50,5 ¦ 
  823. Faber Benedict                      83 Wiesbaden                        268  (1)           
          3:29.27,3 ¦ 
  825. Lämmle Thomas, Memmingerberg        68 Zweirad Lämmle                   267  (1)           
          3:30.31,5 ¦ 
  826. Riermeier Christoph                 70 Freiburg                         266  (1)           
          3:31.25,6 ¦ 
  826. Derks Jan                           77 Freiburg                         266  (1)           
          3:31.27,0 ¦ 
  828. Fischer Ralph, München              69 Gruppo Pescatore                 265  (1)           
          3:31.39,5 ¦ 
  829. Preuschl Rainer                     71 München                          264  (1)           
          3:33.00,7 ¦ 
  829. Kujawski Michel                     76 Freiburg                         264  (1)           
          3:32.15,8 ¦ 
  829. Lechner Michael                     67 Fürth                            264  (1)           
          3:32.48,5 ¦ 
  832. Bauer Roman                         66 Suhl                             263  (1)           
          3:33.32,8 ¦ 
  832. Wilot Christopher, München          68 DonWildt                         263  (1)           
          3:33.19,8 ¦ 
  832. Zanoni Fabio                        71 I-Riva del Garda                 263  (1)           
          3:33.24,7 ¦ 
  835. Dede Andreas, Oldenburg             65 Team Cadillac                    262  (1)           
          3:33.54,9 ¦ 
  835. Hildebrandt Christian               75 Nürnberg                         262  (1)           
          3:34.11,0 ¦ 
  835. Rausch Benjamin                     77 Frankfurt                        262  (1)           
          3:34.19,0 ¦ 
  835. Sagert Andreas                      79 Filderstadt                      262  (1)           
          3:34.18,9 ¦ 
  839. Pizzimento Roberto, Nattheim        74 cool-runnings                    261  (1)           
          3:35.21,1 ¦ 
  840. Strobl Frank, München               72 Jambit                           260  (1)           
          3:35.47,1 ¦ 
  840. Harrer Manfred, München             74 Jambit                           260  (1)           
          3:35.44,9 ¦ 
  840. Rodriguez Marco, Osnabrück          78 Hot-Chili-Racing                 260  (1)           
          3:35.54,7 ¦ 
  843. Nisenbaum David                     86 München                          259  (1)           
          3:36.57,4 ¦ 
  844. Eggert Christian                    65 Tegernsee                        258  (1)           
          3:37.45,9 ¦ 
  844. Tobi Andreas, Mainaschaff           68 Tobi Racer                       258  (1)           
          3:37.32,8 ¦ 
  844. Schappert Michael                   66 Hannover                         258  (1)           
          3:37.19,5 ¦ 
  847. Sartori Michele, I-Albareto         72 Hot Bike Café                    257  (1)           
          3:38.48,4 ¦ 
  847. Cresci Fabrizio                     73 I-Borgotamo                      257  (1)           
          3:38.37,8 ¦ 
  847. Schiavetta Fabrizio, I              73 Ciclo Club Imbriani              257  (1)           
          3:38.45,8 ¦ 
  850. Weißbach Jens                       75 Zschopau                         256  (1)           
          3:39.00,6 ¦ 
  850. Andri David, H-Budapest             86 Egyszbreg1 K.E.                  256  (1)           
          3:39.33,5 ¦ 
  850. Schiller Tilo                       66 Berlin                           256  (1)           
          3:39.19,4 ¦ 
  850. Peranzoni Fabrizio, I-Cingoli       66 G.S.Avis Bike Cingoli            256  (1)           
          3:39.06,5 ¦ 
  850. Schröder Martin, Hamburg            69 no-sport@.sap                    256  (1)           
          3:39.15,4 ¦ 
  855. Kumerle Gerald                      65 Königsbrunn                      255  (1)           
          3:40.24,7 ¦ 
  855. Falch Stephan, Bonstetten           72 R + S Cycle Team Augsburg        255  (1)           
          3:40.29,4 ¦ 
  855. Reischl Karsten                     69 Egling                           255  (1)           
          3:39.46,4 ¦ 
  855. Langensand Thomas                   81 CH-Fischingen                    255  (1)           
          3:39.46,4 ¦ 
  855. Riekenberg Mayk, Burgwedel          68 Die Kassierer                    255  (1)           
          3:40.08,5 ¦ 
  860. Croonen Johan, B-Westerlo           67 X-Treme Bikers Begijnendi        254  (1)           
          3:40.53,6 ¦ 
  860. Moelm Frank                         66 Ravensburg                       254  (1)           
          3:40.55,7 ¦ 
  860. Ramackers Dirk                      68 Lörzweiler                       254  (1)           
          3:40.36,0 ¦ 
  860. Stuffer Horst                       70 I-Appiano                        254  (1)           
          3:41.06,3 ¦ 
  860. Mutzhas Michael                     66 München                          254  (1)           
          3:41.16,7 ¦ 
  865. Warhold Carsten, Witten             70 Team Speiche                     253  (1)           
          3:41.35,3 ¦ 
  865. Sziraki Zoltan, H                   73 Bringa Banda                     253  (1)           
          3:42.01,1 ¦ 
  865. Strohe Patrick                      65 D                                253  (1)           
          3:42.01,3 ¦ 
  868. Fischer Michael                     70 Werneck                          252  (1)           
          3:42.26,9 ¦ 
  868. Holubec Pavel, CZ-Vsetin            73 Planet Bikes                     252  (1)           
          3:43.07,9 ¦ 
  868. Onderka Eduard, CZ-Praha            68 Comanche                         252  (1)           
          3:42.39,9 ¦ 
  871. Mühlenhoff Michael                  72 Steinhöring                      251  (1)           
          3:43.56,0 ¦ 
  871. Krause Michael, Heidenheim          67 cool-runnings                    251  (1)           
          3:43.13,7 ¦ 
  871. Doubek Petr, CZ-Tabor 4             72 DA-LI-DA                         251  (1)           
          3:43.52,0 ¦ 
  874. Baki Adam                           78 H-Budapest                       250  (1)           
          3:44.50,5 ¦ 
  874. Bergmann Michael                    73 Roth                             250  (1)           
          3:44.36,9 ¦ 
  874. Bock Christian, Pyrbaum             87 Team Bock                        250  (1)           
          3:44.26,6 ¦ 
  874. Briski Janez                        73 SLO-Kamnik                       250  (1)           
          3:44.18,5 ¦ 
  874. Horvat Peter                        72 SLO-Kamnik                       250  (1)           
          3:44.19,5 ¦ 
  879. Zajau Peter                         81 Offenburg                        248  (1)           
          3:46.35,2 ¦ 
  880. Gabriel Christian, Dachau           76 ZICK ZACK AUERALM                247  (1)           
          3:47.18,8 ¦ 
  880. Bosch Günther                       67 A-Wien                           247  (1)           
          3:47.05,2 ¦ 
  882. Fischer Mike                        75 Hohenleuben                      246  (1)           
          3:48.07,8 ¦ 
  882. Kuba Werner                         68 Brandenburg                      246  (1)           
          3:48.00,8 ¦ 
  882. Hübner Christian                    71 Forchheim                        246  (1)           
          3:48.32,3 ¦ 
  885. Kaloic Damjau                       70 SLO                              243  (1)           
          3:50.40,4 ¦ 
  885. Schmiegelt Andreas, Berlin          66 KLO-ABO                          243  (1)           
          3:51.08,6 ¦ 
  885. Bluhm Daniel, Berlin                72 KLO-ABO                          243  (1)           
          3:51.08,3 ¦ 
  885. Kujus Michael, Hamburg              69 Team Speiche                     243  (1)           
          3:51.16,2 ¦ 
  885. Oyan Sinan, Reutlingen              72 team Axel Schäfer                243  (1)           
          3:51.13,8 ¦ 
  885. Winker Martin                       70 Reutlingen                       243  (1)           
          3:51.11,7 ¦ 
  885. Winter Thomas                       67 Balgheim                         243  (1)           
          3:51.12,4 ¦ 
  892. Gschoßmann Christian                80 Altmünster                       242  (1)           
          3:52.15,5 ¦ 
  893. Gelencser Zoltan                    76 H-Budapest                       241  (1)           
          3:52.46,8 ¦ 
  893. Dornenberg Georg                    73 Reichshof                        241  (1)           
          3:52.39,6 ¦ 
  893. Braun Christopher                   76 Reichshof                        241  (1)           
          3:52.40,1 ¦ 
  893. Hollo Imre, H-Budapest              72 Worldbank                        241  (1)           
          3:52.52,0 ¦ 
  897. van der Velde Piel                  73 NL-Nieuwlevsen                   240  (1)           
          3:53.55,6 ¦ 
  898. Albrecht Massimo, Herrsching        75 Swisslife SportClub              239  (1)           
          3:55.13,6 ¦ 
  899. Nagy Balazs, H-Donabogdany          71 Hegyimazoola SE                  238  (1)           
          3:55.50,0 ¦ 
  899. Piros Denes                         75 H-Domaszek                       238  (1)           
          3:56.10,4 ¦ 
  901. Szegedi Zsolt, H-Dunnabogdanz       73 Hegyimazoola SE                  236  (1)           
          3:57.53,6 ¦ 
  901. Tamas Lukacs, H-Eger                80 NSE Eger                         236  (1)           
          3:57.29,3 ¦ 
  903. Dohse Mirko, Oldenburg              71 Team Cadillac                    235  (1)           
          3:58.50,2 ¦ 
  904. Trost Stefan                        67 Hilpotstein                      234  (1)           
          3:59.59,1 ¦ 
  905. Kroll Sebastian                     73 Regensburg                       233  (1)           
          4:00.43,9 ¦ 
  905. Schüller Karsten                    69 Hameln                           233  (1)           
          4:01.19,7 ¦ 
  905. Büsing Stephan                      66 Hameln                           233  (1)           
          4:01.20,1 ¦ 
  908. Krigers Roberts, Kösching           69 MC-Nobrakes                      229  (1)           
          4:04.41,8 ¦ 
  908. Moch Thomas, Polling                70 MC-Nobrakes                      229  (1)           
          4:05.07,5 ¦ 
  908. Frank Matthias                      68 Karben                           229  (1)           
          4:05.26,2 ¦ 
  911. Revesz Balazs, H-Budapest           77 BMFT                             228  (1)           
          4:05.48,5 ¦ 
  911. Szabo Peter                         82 H-Szentendre                     228  (1)           
          4:06.33,0 ¦ 
  911. Bischoff Ralph, Rodlaben            70 Cycleraft                        228  (1)           
          4:06.16,9 ¦ 
  911. Ott Patrick, Pirmasens              67 Cycleraft                        228  (1)           
          4:06.35,3 ¦ 
  915. Fülöpp Gabriel, CZ-Revnice          67 Comanche                         226  (1)           
          4:08.34,0 ¦ 
  915. Opriel Frank, Dinslaken             71 Team-Trailsurfer                 226  (1)           
          4:08.20,2 ¦ 
  917. Keck Ekkehard                       68 München                          225  (1)           
          4:09.24,9 ¦ 
  918. Onderka Josef, CZ-Revnice           66 Comanche                         222  (1)           
          4:12.49,2 ¦ 
  918. Mazzacani Fabio                     68 I                                222  (1)           
          4:13.18,2 ¦ 
  918. Oehlmann Peter-Sven                 69 Eschborn                         222  (1)           
          4:13.17,0 ¦ 
  918. Glisenti Tiziano                    69 I                                222  (1)           
          4:13.19,5 ¦ 
  922. Wittwer Ingo, Magdeburg             69 Solo Voswinkel                   219  (1)           
          4:16.02,1 ¦ 
  922. Kiss Levan Adam                     71 H-Budapest                       219  (1)           
          4:16.14,6 ¦ 
  924. Ziga Kusar                          83 SLO-Ljubljana                    218  (1)           
          4:17.49,3 ¦ 
  925. Brenner Sebastian, München          75 Need4Speed Haidhausen            217  (1)           
          4:18.37,9 ¦ 
  926. Zeller Robert, H-Budapest           66 Hegyimazoola SE                  215  (1)           
          4:20.29,2 ¦ 
  926. Brunaldi Raffaele, I-Boccaleone     70 Uzalabike                        215  (1)           
          4:20.59,7 ¦ 
  926. Johannessen Peter Kjoer Bruun, DK-K 83 BMW                              215  (1)           
          4:20.57,3 ¦ 
  929. Davidson Alex                       74 GB-Oxford                        212  (1)           
          4:24.51,8 ¦ 
  930. Arbogast Dirk                       68 Ludwigshafen                     210  (1)           
          4:27.21,4 ¦ 
  931. Fritz Hermann                       69 Nersingen/Straß                  206  (1)           
          4:32.05,3 ¦ 
  932. Freeman Ross                        76 GB-Hemel Hempstead               205  (1)           
          4:34.23,1 ¦ 
  933. Pavel Sebesta, CZ-Praha 10          66 Comanche                         204  (1)           
          4:35.33,8 ¦ 
  933. Lenzen Sascha, Wiehl                72 Zahnkranz                        204  (1)           
          4:35.37,7 ¦ 
  935. Prachenski Christian, Altdorf       78 Team Schötz                      201  (1)           
          4:38.41,7 ¦ 
  936. Raupach Dirk, Garbsen               75 Die Kassierer                    199  (1)           
          4:41.47,7 ¦ 
  937. Tamas Lendvai                       76 H-Budapest                       198  (1)           
          4:42.54,2 ¦ 
  937. Peter Illes                         83 H-Budapest                       198  (1)           
          4:42.54,6 ¦ 
  939. Lischke Jens, Klingerthal           69 VSC Klingenthal                  194  (1)           
          4:49.08,8 ¦ 
  939. Nagyfügedi Zsombor, H-Budapest      77 Egyszbreg1 K.E.                  194  (1)           
          4:48.28,5 ¦ 
  941. Jansen Mark                         66 NL-Nijmegen                      192  (1)           
          4:52.14,7 ¦ 
  942. Tellarini Michele                   65 I-Trento                         189  (1)           
          4:56.49,1 ¦ 
  943. Fabeling Christof                   71 München                          183  (1)           
          5:06.35,3 ¦ 
  944. Dreuw Matthias                      78 München                          181  (1)           
          5:10.36,7 ¦ 
  945. Bachhäubl Helmuth                   68 Ebersberg                        177  (1)           
          5:16.52,8 ¦ 
  946. Miksch Martin                       76 München                          171  (1)           
          5:27.55,3 ¦ 
  947. Lorenz Christian, München           72 Jambit                           156  (1)           
          5:58.23,3 ¦ 
  948. Wiesinger Fritz                     67 Wiesenttal                       137  (1)           
          6:50.10,2 ¦ 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.