3. Zermatt Marathon - Land "D"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   ¦ klaus-Zermatt ¦tt-Riffelberg ¦
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M40         15. Schmadalla Thomas                   62 D-Aachen                    4:09.37,5     37.27,6   (348)   ¦  1:41.42   21.¦ 2:27.55   14.¦
F20         20. Renkel Simone                       66 D-Alten Buseck              5:28.12,0   1:41.43,2   (325)   ¦  2:13.21   21.¦ 3:14.50   19.¦
M40         71. Becker Mattin                       60 D-Arnsberg                  5:29.15,6   1:57.05,7   (546)   ¦  2:13.38   77.¦ 3:15.37   65.¦
M45         76. Wassmer Alfred                      59 D-Asslar Werdorf            6:14.24,7   2:25.17,3   (401)   ¦  2:22.50   74.¦ 3:51.34   75.¦
M20        133. Boger Brandon                       80 D-Babenhausen               5:54.40,2   2:44.55,5   (651)   ¦  2:10.50  124.¦ 3:43.50  135.¦
F45         12. Karl Christine                      58 D-Bad Aibling               6:03.40,5   1:35.15,5   (471)   ¦  2:22.17   12.¦ 3:41.22   12.¦
M20        135. Lach Frank                          66 D-Bad Homburg               5:59.53,1   2:50.08,4   (323)   ¦  2:27.00  146.¦ 3:32.52  127.¦
M20         96. Luft Mike                           73 D-Bad Orb                   5:08.58,3   1:59.13,6   (275)   ¦  1:48.29   55.¦ 3:20.28  114.¦
M45         67. Ander Juergen                       58 D-Bad Rappenau              5:52.01,7   2:02.54,3   (108)   ¦  2:12.23   60.¦ 3:39.37   70.¦
M60         10. Dr. Anrasch Rüdiger                 43 D-Bad Reichenhall           5:38.52,6   1:04.06,0   (528)   ¦  2:09.59    8.¦ 3:28.52   10.¦
M55         22. Duwe Klaus                          49 D-Baden-Baden               5:57.48,4   1:45.15,0   (168)   ¦  2:23.34   25.¦ 3:34.13   20.¦
M45         24. Bauer Christoph                     59 D-Bergheim                  4:34.53,7     45.46,3   (119)   ¦  1:52.13   33.¦ 2:42.40   20.¦
M20         57. Morlock Martin                      67 D-Berlin                    4:39.12,0   1:29.27,3   (291)   ¦  1:53.12   76.¦ 2:45.59   53.¦
M45         35. Nelius Kurt                         55 D-Berlin                    4:54.25,0   1:05.17,6   (296)   ¦  2:05.37   48.¦ 2:48.48   27.¦
M20        117. Gottowik Ralf                       67 D-Bochum                    5:26.57,2   2:17.12,5   (431)   ¦  2:15.13  132.¦ 3:11.43   99.¦
M45          9. Kollmer Hanjo                       56 D-Bräunlingen               4:17.29,9     28.22,5    (51)   ¦  1:43.45   12.¦ 2:33.44   11.¦
M40         82. Figur Rainer                        63 D-Brilon                    5:50.42,3   2:18.32,4   (179)   ¦  1:56.05   50.¦ 3:54.36   90.¦
M40         81. Bretschneider Kai                   63 D-Cottbus                   5:47.38,8   2:15.28,9   (137)   ¦  2:14.24   81.¦ 3:33.14   80.¦
F20         27. Canton Annalisa                     66 D-Cottbus                   5:50.15,3   2:03.46,5   (148)   ¦  2:24.04   29.¦ 3:26.11   27.¦
F40          8. Mohr Silvia                         64 D-Daaden                    4:38.04,4     42.09,0   (286)   ¦  1:54.33   12.¦ 2:43.31    8.¦
M40         37. Mohr Theo                           60 D-Daaden                    4:39.02,0   1:06.52,1   (287)   ¦  1:48.56   33.¦ 2:50.05   39.¦
M45         33. Herget Thomas                       58 D-Darmstadt                 4:53.17,0   1:04.09,6   (596)   ¦  1:52.09   30.¦ 3:01.07   38.¦
M60          2. Heinemann Olaf                      43 D-Deckenpfronn              5:02.06,0     27.19,4    (35)   ¦  2:07.09    6.¦ 2:54.56    2.¦
F40          2. Calmbach Andrea                     63 D-Donzdorf                  4:08.45,7     12.50,3    (19)   ¦  1:41.36    3.¦ 2:27.08    2.¦
F40         29. Maier Kanthi                        63 D-Dornstadt                 6:20.18,2   2:24.22,8   (644)   ¦  2:31.12   29.¦ 3:49.05   29.¦
M60         15. Schnalke Arnold                     43 D-Dornstadt                 6:20.18,2   1:45.31,6   (647)   ¦  2:31.13   16.¦ 3:49.05   15.¦
M40         54. Pfarr Egon                          61 D-Dossenheim                5:04.46,6   1:32.36,7   (312)   ¦  2:03.13   58.¦ 3:01.32   58.¦
M20        132. Näke Kai                            76 D-Dresden                   5:52.10,1   2:42.25,4   (294)   ¦  2:03.17  104.¦ 3:48.52  139.¦
M40         68. Anker Peter                         61 D-Ebersbach                 5:26.49,9   1:54.40,0   (527)   ¦  2:03.45   59.¦ 3:23.04   73.¦
F55          6. Pauly Helga                         48 D-Ehningen                  6:26.55,4   1:52.57,9   (616)   ¦  2:40.44    6.¦ 3:46.11    6.¦
M20         53. Weigel Ricky                        77 D-Ehrenfriedersdorf         4:34.30,0   1:24.45,3   (406)   ¦  1:54.28   80.¦ 2:40.01   40.¦
M50         30. Petry Roland                        51 D-Eltville                  5:30.01,3   1:20.43,8   (309)   ¦  2:15.17   36.¦ 3:14.43   27.¦
M45         53. Zeltner Markus                      55 D-Erbach                    5:24.17,1   1:35.09,7   (449)   ¦  2:00.49   43.¦ 3:23.27   59.¦
M40         94. Janke Claus                         64 D-Erfurt                    6:29.50,8   2:57.40,9   (236)   ¦  2:37.57   97.¦ 3:51.53   87.¦
M40         67. Römer Heinz-Peter                   62 D-Filderstadt               5:24.11,6   1:52.01,7   (561)   ¦  2:06.46   68.¦ 3:17.24   68.¦
M50         37. Farrell John                        54 D-Frankfurt                 5:45.11,9   1:35.54,4   (174)   ¦  2:05.55   23.¦ 3:39.16   44.¦
M20        120. Göttmann Alexander                  66 D-Frankfurt                 5:30.13,2   2:20.28,5   (476)   ¦  2:09.07  116.¦ 3:21.05  115.¦
F40         21. Hahn Angela                         60 D-Frankfurt                 5:22.35,2   1:26.39,8   (216)   ¦  2:08.36   20.¦ 3:13.58   21.¦
M50         42. Löwe Matthias                       52 D-Frankfurt                 5:52.26,4   1:43.08,9   (274)   ¦  2:19.45   43.¦ 3:32.41   39.¦
M20        109. Maleika Andreas                     69 D-Frankfurt                 5:19.50,4   2:10.05,7   (278)   ¦  2:01.29   98.¦ 3:18.20  111.¦
F20         30. Remberger Jordan Sabine             66 D-Frankfurt                 5:57.57,2   2:11.28,4   (324)   ¦  2:18.04   25.¦ 3:39.52   30.¦
M20        125. Spohr Axel                          72 D-Frankfurt                 5:42.28,8   2:32.44,1   (373)   ¦  2:12.01  127.¦ 3:30.27  126.¦
M45         79. Westphal Klaus                      58 D-Frankfurt                 6:47.51,7   2:58.44,3   (666)   ¦  2:33.07   79.¦ 4:14.44   79.¦
M45         46. Roth Klaus-Peter                    59 D-Frankfurt am Main         5:05.58,8   1:16.51,4   (335)   ¦  1:55.18   39.¦ 3:10.40   50.¦
M50          7. Weidl Norbert                       52 D-Frankfurt am Main         4:36.14,1     26.56,6   (405)   ¦  1:48.04    8.¦ 2:48.09    6.¦
M55          7. Becker Ulrich                       46 D-Fredersdorf               5:00.01,3     47.27,9   (483)   ¦  2:00.36    9.¦ 2:59.25    5.¦
M20         79. Breuning Patrick                    78 D-Freiburg                  4:56.31,7   1:46.47,0   (138)   ¦  2:09.36  118.¦ 2:46.55   54.¦
M40         55. Lindenbeck Christof                 62 D-Freiburg                  5:04.48,0   1:32.38,1   (270)   ¦  2:15.32   83.¦ 2:49.15   38.¦
F40         15. Schertle Renate                     64 D-Freilassing               5:03.20,7   1:07.25,3    (53)   ¦  1:49.01    9.¦ 3:14.19   22.¦
M20          6. Tassani-Prell Stefan, D-Freilassing 70 SC Ainring                  3:23.04,4     13.19,7     (1)   ¦  1:25.33   10.¦ 1:57.31    6.¦
M65          7. Benninger Eugen                     35 D-Friedrichshafen           6:04.42,2   1:18.53,5    (22)   ¦  2:14.46    7.¦ 3:49.55    7.¦
F40         20. Einsle Josefine                     61 D-Füssen                    5:21.59,3   1:26.03,9   (170)   ¦  2:14.40   25.¦ 3:07.18   16.¦
M40         47. Ostermeier Michael                  60 D-Füssen                    4:54.12,3   1:22.02,4   (302)   ¦  1:56.06   51.¦ 2:58.06   51.¦
M50         50. Merz Reinhard                       54 D-Gaggenau                  6:12.42,0   2:03.24,5   (282)   ¦  2:36.54   55.¦ 3:35.47   42.¦
M20         15. Wagner Marco, D-Gaggenau            79 TV Rastatt                  3:45.31,4     35.46,7   (460)   ¦  1:31.45   18.¦ 2:13.45   14.¦
M40         36. Wilkowski Ralf                      60 D-Geisenbrunn               4:38.41,0   1:06.31,1   (414)   ¦  1:52.07   44.¦ 2:46.34   35.¦
M50         15. Gehrke Ingo                         53 D-Gelsenkirchen             4:59.03,3     49.45,8   (196)   ¦  2:03.32   19.¦ 2:55.31   13.¦
M50         22. Kaiser Wolfgang                     51 D-Groß-Umstadt              5:14.34,4   1:05.16,9   (241)   ¦  2:08.03   30.¦ 3:06.31   20.¦
M50         51. Seibert Siegfried                   54 D-Groß-Umstadt              6:25.42,7   2:16.25,2   (365)   ¦  2:07.50   28.¦ 4:17.51   54.¦
M45         40. Moock Hans                          56 D-Grünwald                  4:58.43,1   1:09.35,7   (289)   ¦  1:52.09   31.¦ 3:06.33   44.¦
M20         38. Wittmar Johannes                    81 D-Hamburg                   4:21.41,0   1:11.56,3   (419)   ¦  1:45.28   45.¦ 2:36.12   34.¦
F45         11. Wittmar Susanne                     55 D-Hamburg                   5:52.38,4   1:24.13,4   (420)   ¦  2:21.03   11.¦ 3:31.35   10.¦
M20         28. Alvarez Carlos                      69 D-Heidelberg                4:11.50,2   1:02.05,5   (105)   ¦  1:50.10   67.¦ 2:21.40   23.¦
M50         25. Meinhold Günter                     50 D-Hemer                     5:23.16,0   1:13.58,5   (627)   ¦  2:12.10   33.¦ 3:11.05   26.¦
M50          6. Pfannendörfer Edgar                 54 D-Herbolzheim               4:33.36,6     24.19,1   (311)   ¦  1:44.02    6.¦ 2:49.34    7.¦
F40         24. Bastady Frauke                      64 D-Idstein                   5:36.44,3   1:40.48,9   (116)   ¦  2:07.38   18.¦ 3:29.06   27.¦
M40         74. Bieniek Sigmund                     61 D-Idstein                   5:36.44,3   2:04.34,4   (124)   ¦  2:16.05   85.¦ 3:20.38   71.¦
M40         46. Glönkler Peter, D-Insel Reichenau   63 SV Reichenau                4:52.55,0   1:20.45,1   (204)   ¦  1:54.05   48.¦ 2:58.49   52.¦
M50          3. Oesterling Klaus                    54 D-Kamen                     4:15.36,4      6.18,9   (667)   ¦  1:43.12    5.¦ 2:32.24    1.¦
F40         22. Georgi Heidi                        63 D-Karlsruhe                 5:23.20,4   1:27.25,0   (197)   ¦  2:12.56   23.¦ 3:10.23   19.¦
M40         50. Protze Peter                        63 D-Karlsruhe                 4:59.38,5   1:27.28,6   (655)   ¦  2:02.53   57.¦ 2:56.45   50.¦
F20         22. Keck Andrea                         66 D-Königswinter              5:33.58,6   1:47.29,8   (247)   ¦  2:16.36   24.¦ 3:17.22   22.¦
M20        121. Keck Siegmar                        65 D-Königswinter              5:33.58,6   2:24.13,9   (248)   ¦  2:10.43  123.¦ 3:23.15  119.¦
M50         39. Montana Clift                       50 D-Lahnau Atzbach            5:45.21,0   1:36.03,5   (288)   ¦  2:21.17   45.¦ 3:24.04   35.¦
M20         19. Bosch Stefan                        65 D-Landshausen               3:52.34,1     42.49,4   (132)   ¦  1:36.28   23.¦ 2:16.06   19.¦
M55         25. Jaeger Hardy                        45 D-Langenargen               6:04.42,2   1:52.08,8   (235)   ¦  2:07.35   15.¦ 3:57.06   29.¦
M20        129. Jaeger Thomas                       73 D-Langenargen               5:46.35,5   2:36.50,8   (572)   ¦  2:06.02  111.¦ 3:40.33  132.¦
M40         75. Albrecht Markus                     62 D-Legau                     5:37.09,6   2:04.59,7   (103)   ¦  2:09.46   71.¦ 3:27.23   76.¦
M20         70. Koch Bernhard                       71 D-Lenggries                 4:49.55,8   1:40.11,1   (255)   ¦  1:46.28   50.¦ 3:03.27   84.¦
M20         21. Herms Florian                       81 D-Lindenberg                4:05.02,8     55.18,1   (685)   ¦  1:42.29   35.¦ 2:22.33   24.¦
M45         60. Möck Wolfgang                       57 D-Linkenheim-Hochstetten    5:36.30,7   1:47.23,3   (285)   ¦  2:06.49   49.¦ 3:29.41   62.¦
F20          3. Lennartz Birgit                     65 D-Lohmar                    4:03.02,4     16.33,6   (620)   ¦  1:42.43    6.¦ 2:20.19    3.¦
M45         81. Sonneck Kurt                        59 D-Lorsch                    7:02.52,8   3:13.45,4   (372)   ¦  2:11.57   58.¦ 4:50.55   81.¦
M40          7. Stowasser Jürgen                    63 D-Magstadt                  3:57.36,6     25.26,7   (379)   ¦  1:37.48   13.¦ 2:19.48    7.¦
M40         93. Hippchen Klaus-Peter                63 D-Mainz                     6:29.26,8   2:57.16,9   (223)   ¦  2:27.27   93.¦ 4:01.59   92.¦
M45         69. Wegner Jürgen                       55 D-Malsch                    5:57.06,2   2:07.58,8   (665)   ¦  2:18.03   70.¦ 3:39.02   69.¦
F20          2. Alter Julia, D-Mannheim             72 TV Mannheim-Rheinau         3:50.49,0      4.20,2    (11)   ¦  1:37.10    2.¦ 2:13.38    2.¦
M20        118. Groth Stefan                        70 D-Mannheim                  5:28.56,8   2:19.12,1   (209)   ¦  2:12.52  129.¦ 3:16.04  105.¦
M45         64. Träger Bodo                         58 D-Mannheim                  5:47.03,3   1:57.55,9   (444)   ¦  2:14.18   64.¦ 3:32.45   65.¦
M60          6. Dr. Wuppermann Dirk                 41 D-Mannheim                  5:12.46,6     38.00,0   (422)   ¦  2:11.21   10.¦ 3:01.24    3.¦
M20         68. Hoffmann Daniel                     67 D-Merzig                    4:48.58,2   1:39.13,5   (432)   ¦  1:56.51   86.¦ 2:52.07   62.¦
M20         80. Pfeifer Frank                       67 D-Michelbach                4:58.05,5   1:48.20,8   (313)   ¦  2:01.48  100.¦ 2:56.17   69.¦
M40         49. Schumann Gert                       62 D-Michelbach                4:58.05,5   1:25.55,6   (359)   ¦  2:01.48   55.¦ 2:56.17   49.¦
M45         19. Allmann Volker                      55 D-Michelstadt               4:30.31,9     41.24,5   (104)   ¦  1:50.35   29.¦ 2:39.56   15.¦
M45          3. Schweitzer Hans                     56 D-Michelstadt               3:53.55,1      4.47,7   (360)   ¦  1:37.33    6.¦ 2:16.21    3.¦
M50         35. Schmid Gerhard                      52 D-Miesbach                  5:40.46,3   1:31.28,8   (349)   ¦  2:05.41   22.¦ 3:35.04   41.¦
M20         88. Becker Stefan                       75 D-München                   5:04.43,3   1:54.58,6   (461)   ¦  2:03.54  106.¦ 3:00.49   77.¦
M50         28. Feidel Dieter                       53 D-München                   5:27.02,3   1:17.44,8   (177)   ¦  2:06.17   24.¦ 3:20.44   32.¦
M65          2. Naumann Dieter                      39 D-München                   5:03.37,8     17.49,1   (674)   ¦  2:06.15    2.¦ 2:57.22    2.¦
M20         37. Weisgerber Dirk                     67 D-München                   4:21.27,1   1:11.42,4   (474)   ¦  1:40.23   32.¦ 2:41.03   44.¦
F20         24. Fritzsch Katrin                     69 D-Niedernhausen             5:40.14,4   1:53.45,6   (189)   ¦  1:56.10   14.¦ 3:44.03   31.¦
F40         14. Neumer Andrea                       62 D-Nierstein                 4:51.36,9     55.41,5   (297)   ¦  1:56.40   14.¦ 2:54.56   12.¦
M20         74. Kumschier Uwe                       69 D-Nürnberg                  4:53.08,6   1:43.23,9   (263)   ¦  1:51.24   72.¦ 3:01.44   79.¦
M45         30. Getto Albert                        56 D-Oberotterbach             4:48.20,9     59.13,5   (199)   ¦  1:38.55    7.¦ 3:09.25   49.¦
M55         20. Lienland Franz-Josef                47 D-Oldenburg                 5:50.12,8   1:37.39,4   (268)   ¦  2:18.06   22.¦ 3:32.06   18.¦
M45         74. Weinitschke Dieter                  55 D-Oldenburg                 6:06.04,9   2:16.57,5   (407)   ¦  2:27.11   78.¦ 3:38.53   68.¦
F20         18. Wachter Sabine                      68 D-Pfronten                  5:21.03,1   1:34.34,3   (396)   ¦  2:14.40   22.¦ 3:06.22   16.¦
F20          9. Tassani-Prell Barbara, D-Piding     73 SC Ainring                  4:29.06,9     42.38,1    (55)   ¦  1:51.04   11.¦ 2:38.02   10.¦
F40         26. Macek Ute                           61 D-Pohlheim                  5:41.15,0   1:45.19,6   (277)   ¦  2:13.36   24.¦ 3:27.38   26.¦
M20         94. Fiebich Daniel                      72 D-Radevormwald              5:07.38,3   1:57.53,6   (178)   ¦  1:59.12   93.¦ 3:08.25   93.¦
M45         31. Scheiderer Claus                    59 D-Ratingen                  4:50.39,3   1:01.31,9   (344)   ¦  1:56.17   41.¦ 2:54.22   30.¦
M50          8. Mottmann Rolf                       53 D-Remscheid                 4:38.25,3     29.07,8   (292)   ¦  1:45.40    7.¦ 2:52.44   11.¦
M50         56. Wirths Achim                        52 D-Remscheid                 6:59.43,2   2:50.25,7   (418)   ¦  2:40.37   56.¦ 4:19.05   55.¦
M45         21. Bartel Bernward                     55 D-Reutlingen                4:32.10,6     43.03,2    (21)   ¦  1:50.19   27.¦ 2:41.51   19.¦
M55          3. Stary Peter                         49 D-Reutlingen                4:36.28,0     23.54,6   (376)   ¦  1:52.38    3.¦ 2:43.49    3.¦
M50         21. Weckmann Rüdiger                    51 D-Reutlingen                5:10.46,1   1:01.28,6   (404)   ¦  2:01.08   17.¦ 3:09.37   23.¦
M20         27. Klink Ralf                          65 D-Riedstadt                 4:11.17,1   1:01.32,4   (251)   ¦  1:57.45   90.¦ 2:13.31   13.¦
M45         39. Lorenz Bernhard                     59 D-Rodgau                    4:57.40,1   1:08.32,7   (576)   ¦  1:52.44   34.¦ 3:04.55   41.¦
F20          5. Schmitz Sylke                       67 D-Rottenburg a.N            4:05.47,3     19.18,5   (479)   ¦  1:41.43    5.¦ 2:24.03    4.¦
M20         62. Schneider Steffen                   70 D-Rützengrün                4:43.10,8   1:33.26,1   (354)   ¦  1:53.59   78.¦ 2:49.11   57.¦
F45          9. Maassen Ursula                      55 D-Schönau                   5:40.05,5   1:11.40,5   (276)   ¦  2:17.44    9.¦ 3:22.21    8.¦
M40         13. Schelshorn Andreas                  60 D-Schönau                   4:05.49,4     33.39,5   (345)   ¦  1:40.35   19.¦ 2:25.13    9.¦
M45         37. Vogler Hubert                       58 D-Schwangau                 4:56.24,4   1:07.17,0   (393)   ¦  2:01.21   44.¦ 2:55.03   32.¦
M40         18. Hagenbach Pascal                    61 D-Schwieberdingen           4:17.16,3     45.06,4   (215)   ¦  1:40.51   20.¦ 2:36.24   19.¦
M20         72. Wagner Steffen                      67 D-Seebach                   4:51.55,9   1:42.11,2   (399)   ¦  1:52.16   75.¦ 2:59.39   75.¦
M55         12. Schulz Dieter, D-Sinn               48 LG-Dill                     5:17.10,0   1:04.36,6   (678)   ¦  2:10.14   18.¦ 3:06.55   10.¦
M20        124. Kobus Karlheinz                     66 D-Sinsheim                  5:42.13,6   2:32.28,9   (254)   ¦  2:17.20  134.¦ 3:24.53  123.¦
M45         45. Haas Heinz                          56 D-Sommerhausen              5:05.57,6   1:16.50,2   (672)   ¦  2:08.12   52.¦ 2:57.45   35.¦
F60          3. Ehlert Helga                        41 D-Steinheim                 6:43.27,7   1:13.17,4   (570)   ¦  2:46.59    3.¦ 3:56.27    3.¦
M40         58. Rieß Martin                         60 D-Straubenhardt             5:06.01,2   1:33.51,3   (623)   ¦  2:05.28   61.¦ 3:00.32   54.¦
M20        141. Henke Thomas                        70 D-Stuttgart                 6:17.31,4   3:07.46,7   (219)   ¦  2:21.46  141.¦ 3:55.45  142.¦
M55         23. Ostertag Eberhard, D-Stuttgart      46 TV Stammheim                5:57.58,3   1:45.24,9   (303)   ¦  2:23.56   26.¦ 3:34.02   19.¦
M55         13. Rinderknecht Paul                   46 D-Stuttgart                 5:21.09,7   1:08.36,3   (329)   ¦  2:05.21   14.¦ 3:15.48   14.¦
M40         97. Bütow Rainer                        61 D-Swisttal                  6:47.00,1   3:14.50,2   (658)   ¦  2:30.28   95.¦ 4:16.31   95.¦
M45         36. Barheier Gerold                     55 D-Todtnau                   4:54.43,7   1:05.36,3   (115)   ¦  1:55.43   40.¦ 2:59.00   36.¦
M45         68. Korczowski Marek, D-Troisdorf       57 Troisdorfer LG              5:56.11,3   2:07.03,9   (455)   ¦  2:13.40   62.¦ 3:42.31   71.¦
M60          3. Linsenmaier Werner                  43 D-Uhingen                   5:03.11,3     28.24,7   (521)   ¦  2:01.11    3.¦ 3:02.00    5.¦
M20        106. Griffin Stephen                     66 D-Ulm                       5:16.54,6   2:07.09,9   (481)   ¦  2:11.33  125.¦ 3:05.21   87.¦
F40         25. Schäuble Marianne                   62 D-Utzenfeld                 5:40.05,5   1:44.10,1   (343)   ¦  2:17.43   26.¦ 3:22.21   25.¦
M20         50. Wietzel Peter                       65 D-Utzenfeld                 4:31.44,5   1:21.59,8   (413)   ¦  1:46.50   51.¦ 2:44.53   50.¦
M40         90. Holdschlag Bernd                    60 D-Velen                     6:19.19,5   2:47.09,6   (224)   ¦  2:11.57   73.¦ 4:07.22   94.¦
M55         19. Dr. Lindemeyer Harald               49 D-Vellmar                   5:48.29,4   1:35.56,0   (269)   ¦  2:19.33   23.¦ 3:28.55   17.¦
M45          8. Hütter Dietmar                      56 D-Viernheim                 4:14.18,1     25.10,7   (232)   ¦  1:49.36   23.¦ 2:24.42    5.¦
M45         63. Sölch Hans                          56 D-Vilsheim                  5:43.19,0   1:54.11,6   (370)   ¦  2:08.02   51.¦ 3:35.16   66.¦
M45         17. Leyh Michael H.                     57 D-Waiblingen                4:28.58,4     39.51,0   (458)   ¦  1:49.56   25.¦ 2:39.02   14.¦
M55         32. Seedig Manfred                      47 D-Warburg                   7:05.19,7   2:52.46,3   (362)   ¦  2:46.48   32.¦ 4:18.31   32.¦
M20        112. Ahlers Manfred                      70 D-Warstein                  5:23.25,9   2:13.41,2   (102)   ¦  2:09.49  120.¦ 3:13.36  101.¦
M40         66. Hein Dietmar                        63 D-Warstein                  5:23.25,9   1:51.16,0   (218)   ¦  2:06.45   67.¦ 3:16.40   67.¦
M20        131. Rodehüser Klaus                     65 D-Warstein                  5:47.10,0   2:37.25,3   (331)   ¦  2:09.47  119.¦ 3:37.22  131.¦
M40         80. Sobkowiak Harald                    62 D-Warstein                  5:47.10,0   2:15.00,1   (369)   ¦  2:09.49   72.¦ 3:37.20   81.¦
M40         28. Wohlmeiner Stephan                  64 D-Warstein                  4:31.35,6     59.25,7   (421)   ¦  1:47.43   29.¦ 2:43.52   29.¦
M20        143. Creydt Clemens                      72 D-Wehr Oeflingen            6:23.37,8   3:13.53,1   (157)   ¦  2:25.40  144.¦ 3:57.57  143.¦
M50         24. Renz Helmut                         54 D-Weil der Stadt            5:20.29,6   1:11.12,1   (578)   ¦  2:10.13   31.¦ 3:10.16   24.¦
M50         23. Wagner Thomas                       53 D-Weil der Stadt            5:17.07,5   1:07.50,0   (526)   ¦  2:07.52   29.¦ 3:09.15   22.¦
M60         18. Eisel Hans-Dieter, D-Weilburg       41 SC Oberlahn                 7:10.41,7   2:35.55,1   (637)   ¦  2:31.04   15.¦ 4:39.36   18.¦
M55         11. Federer Arnold                      49 D-Wermelskirchen            5:15.44,5   1:03.11,1   (175)   ¦  1:59.35    7.¦ 3:16.08   15.¦
M45         18. Stürzl Martin                       58 D-Wermelskirchen            4:30.01,8     40.54,4   (586)   ¦  1:44.12   13.¦ 2:45.49   23.¦
F20         25. Pietsch Ulrike                      73 D-Wiesbaden                 5:42.51,8   1:56.23,0   (314)   ¦  2:16.36   23.¦ 3:26.15   28.¦
M45         20. Jung Josef                          59 D-Winhöring                 4:31.30,6     42.23,2   (240)   ¦  1:44.36   14.¦ 2:46.54   25.¦
M45         34. Beutel Frank                        57 D-Würzburg                  4:54.18,6   1:05.11,2   (547)   ¦  1:53.08   36.¦ 3:01.10   39.¦
M55          1. Weissenberger Hubert                48 D-Wutöschingen              4:12.33,4       -----   (684)   ¦  1:43.48    1.¦ 2:28.44    1.¦
M40         88. Seerau Roland                       61 D-Xanten                    6:10.06,0   2:37.56,1   (499)   ¦  2:16.20   87.¦ 3:53.45   89.¦

Total 162



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.