6. Winterthur Marathon - nach Ortschaft "S"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr    Ø/km
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MMAktiv     16. Böhi Remo                           70 S. Antonino                 3:06.37,4     38.26,6   (634)    4.25
HM55        21. Alvo Konrad                         48 Saas im Prättigau           1:53.26,1     22.05,8  (2828)    5.24
MM35        27. Bieri Markus                        66 Saland                      3:12.15,9     46.33,9    (56)    4.33
HF35        32. Lenti Anita                         65 Salez                       1:50.13,8     25.52,1  (3301)    5.14
HM35        75. Thoma David                         67 Salez                       1:41.11,4     27.36,1  (2702)    4.49
MM45        14. Wey Erwin                           58 Samstagern                  3:09.16,0     32.16,6   (482)    4.29
HMAktiv    230. Capeder Pascal                      85 Sargans                     2:30.24,3   1:22.49,6    (98)    7.09
miniF       39. Wäspi Jris                          68 Sargans                       28.35,8     10.56,6  (4553)    7.08
HMAktiv    222. Wäspi Marcel                        70 Sargans                     2:07.29,0     59.54,3  (2595)    6.04
MMAktiv     22. Strahberger Ralph, Sarnen           71 Basis 131 Endurance Team    3:12.45,7     44.34,9   (426)    4.34
MM60         9. Nilsson Magnus                      44 Schaan                      4:52.50,2   1:49.06,8   (717)    6.57
MM45        68. Locher Urs                          55 Schachen b. Reute           4:09.02,7   1:32.03,3   (282)    5.54
MM40        76. Althaus Roland                      63 Schaffhausen                3:31.15,8   1:08.55,8    (15)    5.00
HM40       157. Burri Jürg                          61 Schaffhausen                1:59.52,9     45.47,6  (2109)    5.42
HM50        25. Grimm Christian                     50 Schaffhausen                1:37.09,2     15.07,1  (2890)    4.37
HM35       108. Hafner Heinz                        66 Schaffhausen                1:50.31,1     36.55,8  (2888)    5.15
HMAktiv    153. März Stephan                        71 Schaffhausen                1:46.44,0     39.09,3  (2373)    5.04
HF40        12. Romano Sonja                        62 Schaffhausen                1:45.10,6     19.58,9  (3341)    5.00
KLöw         1. Sägesser Christoph                  92 Schaffhausen                   1.15,4       -----  (4318)    2.59
HM45        82. Sägesser Manfred                    59 Schaffhausen                1:50.42,8     36.02,5  (2465)    5.16
MMAktiv     65. Schelling Lorenz                    70 Schaffhausen                3:49.23,1   1:21.12,3   (382)    5.26
HM40        10. Tan Choon Ghee                      63 Schaffhausen                1:20.41,2      6.35,9   (437)    3.50
MM40        19. Schwitter Willi, Schänis            60 SC Schänis                  2:51.07,5     28.47,5   (407)    4.03
HM45        31. Gisler Alois                        59 Schattdorf                  1:38.05,4     23.25,1  (2194)    4.40
MM40         3. Rodrigues Edgar                     62 Schattdorf                  2:26.34,7      4.14,7   (531)    3.28
HM35       118. Kaufmann Christoph                  68 Schlatt                     1:53.07,4     39.32,1  (2294)    5.23
MM35        26. Bührer Marcel                       65 Schlatt TG                  3:11.39,9     45.57,9    (92)    4.32
HF35        42. Björnsen Claudia                    69 Schlattingen                1:58.00,2     33.38,5  (3034)    5.37
HM35       132. Björnsen Jens                       66 Schlattingen                1:58.02,2     44.26,9  (2072)    5.37
MM50        11. Ammann Rene                         50 Schoefflisdorf              3:15.53,8     31.56,2    (18)    4.39
MM40        74. Kaufmann Konrad                     63 Schönbühl-Urtenen           3:29.24,3   1:07.04,3   (232)    4.58
MM55        14. Goeltenboth Erwin                   48 Schönenberg ZH              3:54.38,9   1:01.44,1   (713)    5.34
HFAktiv     79. Heiniger Isabelle                   70 Schönenbuch                 1:56.35,6     35.23,5  (3098)    5.33
HM40        40. Berger Hans                         62 Schönenwerd                 1:32.32,4     18.27,1  (2647)    4.24
MM40        42. Bärtschi Roland                     61 Schönholzerswilen           3:10.17,6     47.57,6    (33)    4.31
HM40       178. Bolliger Daniel                     61 Schottikon                  2:20.56,7   1:06.51,4  (2715)    6.42
HF35        63. Bolliger Jacqueline                 65 Schottikon                  2:20.55,9     56.34,2  (3307)    6.42
MM35        50. Oesch Friedrich                     69 Schottikon                  3:36.45,3   1:11.03,3   (331)    5.08
MLöw        15. Oesch Tabea                         93 Schottikon                     1.47,2      0.33,0  (4339)    4.15
MPan        19. Oesch Tirza                         00 Schottikon                     2.44,8      1.02,0  (4081)    6.32
MM35        68. Eppler Beat                         65 Schweiz                     3:51.23,5   1:25.41,5   (715)    5.29
MM40         7. Brüngger Marcel                     63 Schwellbrunn                2:38.07,8     15.47,8    (86)    3.45
HM35       121. Grau Peter                          65 Schwerzenbach               1:54.28,6     40.53,3  (2202)    5.27
MM40       131. Hagener Thomas                      63 Schwerzenbach               4:03.45,2   1:41.25,2   (186)    5.47
HF35        48. Ruegg Annelies                      66 Schwyz                      2:01.27,3     37.05,6  (3209)    5.47
HMAktiv     41. Steiner Rolf                        70 Schwyz                      1:27.52,8     20.18,1  (2542)    4.11
HMAktiv     45. Krähenbühl Lukas                    70 Scuol                       1:28.35,3     21.00,6  (2763)    4.13
HF45        20. Hendry Mary                         55 Sedrun                      2:00.33,1     33.20,4  (3100)    5.44
HM35       117. Wipfli Robert                       66 Seedorf UR                  1:53.00,1     39.24,8  (2613)    5.22
KPan        26. Bianchini Ivan, Sennhof             99 Knaben Panther                 2.53,0      1.05,9  (4089)    6.51
KPan        39. Bianchini Raoul, Sennhof            02 Knaben Panther Gr. 92          5.23,8      3.36,7  (4075)   12.50
HM40        75. Boelsterli Urs                      62 Sennhof                     1:40.27,4     26.22,1  (2078)    4.47
HM50        48. Engler Heinz                        54 Sennhof                     1:49.35,0     27.32,9  (2153)    5.13
KTig        17. Huber Christoph                     95 Sennhof                        1.52,0      0.24,6  (4210)    4.26
MLöw        12. Huber Daniela                       93 Sennhof                        1.43,5      0.29,3  (4310)    4.06
MM35        90. Huber Stefan                        68 Sennhof                     4:22.59,7   1:57.17,7   (206)    6.14
HF45         4. Brem Gabriella                      59 Seuzach                     1:38.59,8     11.47,1  (3040)    4.42
HM45        37. Brem Hugo                           58 Seuzach                     1:38.45,5     24.05,2  (2086)    4.42
HM45        94. Dosch Marco                         57 Seuzach                     1:54.40,6     40.00,3  (2140)    5.27
HM35       141. Gempp Uwe                           69 Seuzach                     1:59.45,7     46.10,4  (2190)    5.42
HM35        94. Grütter Martin                      66 Seuzach                     1:45.20,9     31.45,6  (2211)    5.00
HM50        31. Heinzer Ruedi                       52 Seuzach                     1:41.27,3     19.25,2  (2659)    4.49
MM35        42. Hufschmid Beat                      65 Seuzach                     3:27.35,1   1:01.53,1   (638)    4.55
HM45        81. Kern Walter                         57 Seuzach                     1:50.41,1     36.00,8  (2301)    5.16
HM40       143. Knapp Michael                       64 Seuzach                     1:55.55,0     41.49,7  (2312)    5.31
MMAktiv     50. Kunz Marcel                         76 Seuzach                     3:33.48,5   1:05.37,7   (263)    5.04
HM50        66. Kurth Ulrich                        52 Seuzach                     2:04.07,5     42.05,4  (2332)    5.54
HM45        54. Liechti Martin                      58 Seuzach                     1:43.03,9     28.23,6  (2354)    4.54
HM35        55. Löpfe Beat, Seuzach                 65 Seuzach                     1:35.31,4     21.56,1  (2361)    4.32
HM40       173. Lutz Roger                          62 Seuzach                     2:11.23,6     57.18,3  (2809)    6.15
HF35        15. Meister Jaqueline                   67 Seuzach                     1:38.59,8     14.38,1  (3165)    4.42
HM35        18. Meister Markus                      66 Seuzach                     1:25.38,8     12.03,5  (2768)    4.04
HM40        90. Merlltti Oliver                     63 Seuzach                     1:42.41,0     28.35,7  (2385)    4.53
HM50        26. Schmid Martin                       53 Seuzach                     1:37.41,9     15.39,8  (2682)    4.39
MM40       149. Schwendener Hansueli                62 Seuzach                     4:56.15,3   2:33.55,3   (681)    7.01
HMAktiv    115. Sigg Christoph                      72 Seuzach                     1:39.59,0     32.24,3  (2521)    4.45
MM55        18. Spycher Anton                       47 Seuzach                     4:09.51,0   1:16.56,2   (419)    5.55
HM40        17. Tschanz Theo                        61 Seuzach                     1:25.31,8     11.26,5  (2794)    4.04
miniM        1. Vogel Michael                       87 Seuzach                       16.10,9       -----  (4613)    4.02
HMAktiv    101. Wulff Sascha                        77 Seuzach                     1:37.48,5     30.13,8  (2620)    4.39
HMAktiv    143. Hegner-Mächler Guido                71 Siebnen                     1:45.32,1     37.57,4  (2239)    5.01
HF35        52. Maechler Hegner Erna                67 Siebnen                     2:04.41,9     40.20,2  (3161)    5.56
HMAktiv    106. Zogg Markus                         71 Siebnen                     1:38.49,9     31.15,2  (2636)    4.42
HM40       175. Garcia Rene                         63 Sirnach                     2:15.47,5   1:01.42,2  (2186)    6.27
MM50        25. Gigler Leo                          50 Sirnach                     3:32.46,1     48.48,5   (514)    5.03
HMAktiv    156. Schwager Markus                     76 Sirnach                     1:46.54,2     39.19,5  (2892)    5.05
MM50        53. Bitterlin Andreas                   51 Sissach                     4:17.02,7   1:33.05,1    (64)    6.06
MM45        81. Bitterlin Matthias                  56 Sissach                     4:26.04,1   1:49.04,7    (65)    6.18
MF40        14. Florin Michèle                      64 Solothurn                   3:55.46,6   1:12.05,2  (1055)    5.35
MM40       144. Florin Nicolas                      64 Solothurn                   4:34.05,8   2:11.45,8   (151)    6.30
MF40        13. Schawalder Claudia                  63 Solothurn                   3:55.16,9   1:11.35,5  (1097)    5.35
MM40        40. Bengtson Lars                       61 Speicher                    3:07.17,9     44.57,9    (47)    4.26
HM45         3. Frei Silvan                         57 Speicher                    1:18.20,2      3.39,9  (2893)    3.43
MF45        14. Seger Carmela                       59 Speicher                    3:57.01,3     48.24,5  (1203)    5.37
MM50        46. Seger Ulrich                        53 Speicher                    3:57.59,5   1:14.01,9   (409)    5.38
MFAktiv      8. Buerger Alexandra, Spiegel b. Bern  75 TV Länggasse                3:08.35,1     21.17,5  (1038)    4.28
HM45        86. Tschopp Erich                       57 Spreitenbach                1:51.39,2     36.58,9  (2570)    5.19
MM45        50. Berger Peter                        58 St. Gallen                  3:48.59,4   1:12.00,0    (52)    5.26
HMAktiv     35. Calabria Roman                      76 St. Gallen                  1:25.08,2     17.33,5  (2113)    4.03
HFAktiv     12. Egli Nicole                         76 St. Gallen                  1:34.46,7     13.34,6  (3060)    4.30
HMAktiv    182. Fäh Andreas                         72 St. Gallen                  1:50.50,0     43.15,3  (2655)    5.16
HM40        82. Hofstetter-Hefti Heinz              64 St. Gallen                  1:41.40,2     27.34,9  (2257)    4.50
HM35        63. Höhener Roger                       68 St. Gallen                  1:37.14,0     23.38,7  (2258)    4.37
MM45        57. Holder Uwe                          58 St. Gallen                  3:58.10,5   1:21.11,1   (518)    5.39
HF40        37. Kalender Gabriela                   63 St. Gallen                  2:00.24,5     35.12,8  (3123)    5.44
HM35        29. Lu Jun                              67 St. Gallen                  1:29.56,9     16.21,6  (2362)    4.16
HMAktiv     53. Lutz Martin                         73 St. Gallen                  1:29.21,1     21.46,4  (2667)    4.15
HMAktiv     72. Maxwell Tudor                       70 St. Gallen                  1:33.31,3     25.56,6  (2841)    4.27
HM55        13. Meier Armond                        46 St. Gallen                  1:48.38,9     17.18,6   (303)    5.10
HM50        28. Meier Urs, St. Gallen               53 Triathletzte                1:39.30,4     17.28,3  (2670)    4.44
MMAktiv     57. Moser Thomas                        78 St. Gallen                  3:41.02,4   1:12.51,6   (313)    5.14
HM50        68. Muhl Hans-Ruedi                     54 St. Gallen                  2:07.25,5     45.23,4  (2846)    6.04
HF45        32. Okayd Catherine Yoko                58 St. Gallen                  2:22.42,6     55.29,9  (3181)    6.47
HFAktiv     94. Polet Anuschka                      72 St. Gallen                  2:01.48,5     40.36,4  (3378)    5.48
HMAktiv     27. Ponader Volker                      73 St. Gallen                  1:23.47,3     16.12,6  (2435)    3.59
MLeo        16. Ricklin Nadia                       97 St. Gallen                     2.04,4      0.28,9  (4161)    4.56
KTig        12. Ricklin Paul                        95 St. Gallen                     1.46,5      0.19,1  (4239)    4.13
MM40         9. Ricklin Peter                       64 St. Gallen                  2:40.11,2     17.51,2   (352)    3.48
HM40        28. Ruppeiner Werner                    61 St. Gallen                  1:29.18,5     15.13,2  (2459)    4.15
MM35        65. Santinelli Luca                     69 St. Gallen                  3:48.14,6   1:22.32,6   (373)    5.25
HM40        37. Schäfer Walti                       61 St. Gallen                  1:30.49,7     16.44,4  (2473)    4.19
HM40       169. Spirig Marcel                       62 St. Gallen                  2:06.10,4     52.05,1  (2528)    6.00
HM40        35. Stump Christian                     64 St. Gallen                  1:30.42,4     16.37,1  (2868)    4.19
HFAktiv    116. Thoma Sara                          75 St. Gallen                  2:11.45,2     50.33,1  (3297)    6.16
HFAktiv     97. Trionfini Maria                     78 St. Gallen                  2:02.19,2     41.07,1  (3358)    5.49
HM50        55. Wepf Thomas                         54 St. Gallen                  1:55.05,1     33.03,0  (2606)    5.28
HM35        48. Wyss Hansruedi                      67 St. Gallen                  1:33.30,8     19.55,5  (2626)    4.27
HM35       115. Zanchi Giacomo                      68 St. Gallen                  1:52.51,1     39.15,8  (2895)    5.22
MM40        88. Zito Biagio                         61 St. Gallen                  3:34.33,8   1:12.13,8   (500)    5.05
MFAktiv     24. Zürcher Fausch Nicole               74 St. Gallen                  4:08.48,0   1:21.30,4  (1122)    5.54
HF40        15. Zwicker Selinda                     60 St. Gallen                  1:46.09,5     20.57,8  (3273)    5.03
HF45         2. Lemieux-Hartmann Barbara            57 St-Cergue                   1:32.53,8      5.41,1  (3286)    4.25
HMAktiv     71. Glauser Stefan                      81 Stadel                      1:33.29,7     25.55,0  (2196)    4.27
HM55        17. Leeger Hans                         45 Stadel                      1:50.27,0     19.06,7  (2665)    5.15
HM35        84. Baumeler Alberto                    65 Staefa                      1:43.15,0     29.39,7  (2048)    4.55
HM40        95. Buzzi Andreas                       62 Stallikon                   1:43.18,8     29.13,5  (2110)    4.55
miniF       35. Cavadini Iris                       72 Stallikon                     26.20,8      8.41,6  (4504)    6.35
HFAktiv     64. Schnider Gabriela                   72 Stallikon                   1:53.36,3     32.24,2  (3342)    5.24
HM35       116. Schnider Stefan                     68 Stallikon                   1:52.57,5     39.22,2  (2787)    5.22
MM50         1. Burkart Stefan                      50 Stansstad                   2:43.57,6       -----    (96)    3.53
HMAktiv    186. Manz Udo                            70 Steckborn                   1:52.12,2     44.37,5  (2709)    5.20
HMAktiv      9. Welna Serge                         79 Steckborn                   1:16.51,5      9.16,8  (2826)    3.39
MMAktiv     66. Downey Denis, Steffisburg           74 All Blacks Thun             3:50.04,4   1:21.53,6   (124)    5.27
MM50         6. Jost Paul                           53 Steffisburg                 3:01.10,4     17.12,8   (523)    4.18
MM40       119. Jegge Marcel                        60 Stein                       3:57.53,9   1:35.33,9   (219)    5.38
HFAktiv      5. Kym Sandra                          76 Stein AG                    1:26.43,7      5.31,6  (3151)    4.07
HF45        23. Kramer Elisabeth, Stein am Rhein    59 TRISTAR                     2:05.45,8     38.33,1  (3140)    5.59
MM45        34. Salvotelli Remo                     59 Stein AR                    3:28.39,2     51.39,8   (372)    4.57
HF55         3. Bösch Concetta                      48 Steinach                    1:50.49,4     16.24,5  (3302)    5.16
MM40        18. Janser Gregor                       63 Steinerberg                 2:50.44,3     28.24,3   (735)    4.03
HFAktiv    126. Filliger Moni                       76 Steinhausen                 2:16.59,1     55.47,0  (3067)    6.31
HM40       177. Gilardi Marc                        62 Steinhausen                 2:17.01,1   1:02.55,8  (2191)    6.31
MM45        43. Jans Pirmin                         55 Steinhausen                 3:40.24,8   1:03.25,4   (684)    5.13
HFAktiv     57. Probst Mirjam                       71 Steinmaur                   1:52.47,1     31.35,0  (3193)    5.22
HF35        60. Thalmann Sandra                     67 Süderen                     2:12.06,8     47.45,1  (3250)    6.17
MMAktiv     51. Thalmann Urs                        72 Süderen                     3:34.06,3   1:05.55,5   (440)    5.04
MM40        52. Franchini Marco                     61 Suhr                        3:18.38,5     56.18,5   (626)    4.42
HF40        36. Schreyer Jeannette                  64 Suhr                        1:58.56,4     33.44,7  (3369)    5.39
MM35        32. Harder Hans-Jürg                    66 Sulgen                      3:16.41,0     50.59,0   (730)    4.40
MM55         9. Maier Willi                         48 Sulgen                      3:29.32,9     36.38,1   (289)    4.58
HFAktiv     63. Klucken Sabine                      78 Sulz-Rickenbach             1:53.27,8     32.15,7  (3285)    5.24
HFAktiv     91. Neidhart Jana                       83 Sulz-Rickenbach             1:59.46,5     38.34,4  (3336)    5.42

Total 162



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.