Mezza-Maratona Uomini

XXII Maratona Ticino 2004 - Mezza-Maratona Uomini

 posto nome/località                       an squadra/località                tempo     ritardo    pett  cat/posto       Ø/km
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Sutti Fabrizio, I-Regoledo di Cosio 76 Fiamme Oro Padova           1:07.33,7       -----  (1230)  7        1.     3.12
    2. Oliver Rubén, Zuerich               76 TV Oerlikon                 1:08.06,1      0.32,4  (1288)  7        2.     3.13
    3. Merighi Luca, I-Como                76 Fiamme Oro Padova           1:09.02,7      1.29,0  (1155)  7        3.     3.16
    4. Boneschi Paolo, I-Oggebbio          81 Virtus Locarno - Sportolo   1:09.23,3      1.49,6  (1029)  7        4.     3.17
    5. Luongo Antonio, I-Tirano            69 ADM Melavi Ponte V.         1:10.09,0      2.35,3  (1287)  7        5.     3.19
    6. Stähli Lukas, Rapperswil SG         82 LC Meilen                   1:10.25,3      2.51,6  (1434)  7        6.     3.20
    7. Pongelli Ivan, Rivera               78 Virtus Locarno              1:10.34,0      3.00,3  (1385)  7        7.     3.20
    8. Scharnweber Frank, D-Aulendorf      64 LG Oberschwaben             1:10.42,2      3.08,5  (1206)  8        1.     3.21
    9. Deller Peter, Zürich                71 LC Meilen                   1:11.05,4      3.31,7  (1076)  7        8.     3.22
   10. Huber Felix, Jona                   75 www.runningteam.ch          1:11.10,7      3.37,0  (1109)  7        9.     3.22
   11. Nicolet Claude, Bulle               67 CA Farvagny                 1:11.16,3      3.42,6  (1163)  7        10.    3.22
   12. Giugni Daniele, Locarno             77 USC Capriaschese            1:11.50,9      4.17,2  (1100)  7        11.    3.24
   13. Bonesi Alain, I-Morbegno            75 adm ponte melavi            1:12.05,6      4.31,9  (1030)  7        12.    3.25
   14. Feller Sigbert, Schönried           65 ktv ausserberg              1:12.26,0      4.52,3  (1087)  7        13.    3.25
   15. Caretti Claudio, I-Crevoladossola ( 71 AS Caddese                  1:13.28,3      5.54,6  (1297)  7        14.    3.28
   16. Turati Silvano, Stabio              72 SFG Stabio                  1:13.53,3      6.19,6  (1243)  7        15.    3.30
   17. Stampanoni Jonathan, Bigorio        70 USC Capriaschese            1:14.17,0      6.43,3  (1223)  7        16.    3.31
   18. Tschopp Marcel, Chur                74 TV Schaan                   1:14.30,0      6.56,3  (1242)  7        17.    3.31
   19. Rosina Mirko, I-Villa di Chiavenna  82 G.B. Valchiavenna           1:14.36,3      7.02,6  (1197)  7        18.    3.32
   20. Augustin Rudi, D-Scheidegg          58 Triathlon Lindenberg        1:14.41,1      7.07,4  (1403)  8        2.     3.32
   21. Toniolo Mauro, I-Varese             71 Atl. Verbano                1:14.43,5      7.09,8   (416)  7        19.    3.32
   22. Bichler Daniel, D-Bodnegg           77 DAV Ravensburg              1:14.50,6      7.16,9  (1350)  7        20.    3.32
   23. Wyss Patric, Olten                  82 TV Olten                    1:15.12,7      7.39,0  (1308)  7        21.    3.33
   24. Böhler Andreas, Muttenz             73 St. Louis RC                1:15.19,9      7.46,2  (1026)  7        22.    3.34
   25. Peter Peter, Männedorf              66 CC Meilen                   1:15.21,3      7.47,6   (408)  7        23.    3.34
   26. Basoli Andrea, I-Taino (VA)         72 GP Miralago                 1:15.32,0      7.58,3  (1528)  7        24.    3.34
   27. Stampanoni Leonida, Bigorio         74 USC Capriaschese            1:16.06,6      8.32,9  (1224)  7        25.    3.36
   28. Oberti Marco, Biasca                64 SFG Biasca                  1:16.44,2      9.10,5  (1166)  8        3.     3.38
   29. Maniglia Flavio, I-Como             67 Podistica Viola             1:16.48,3      9.14,6  (1137)  7        26.    3.38
   30. Mascetti Fiorenzo, I-Como           64 Athletic Team Lagio         1:16.49,2      9.15,5  (1576)  8        4.     3.38
   31. Bauser Jürgen, D-Kißlegg            64 Gazelle Kisslegg            1:16.54,0      9.20,3  (1343)  8        5.     3.38
   32. Puricelli Christian                 85 Porza                       1:17.12,8      9.39,1  (1180)  11       1.     3.39
   33. Gorla Roberto, I-Canegrate          69 ARC BUSTO ARSIZIO           1:17.15,5      9.41,8  (1105)  7        27.    3.39
   34. Karotsch Frank, D-Stockach          57 TG Stockach                 1:17.16,5      9.42,8  (1114)  8        6.     3.39
   35. Scheiwiller Guy                     67 Schindellegi                1:17.22,3      9.48,6  (1289)  7        28.    3.40
   36. Konrad Marco, D-Ravensburg          74 laufend,fit und aktiv       1:17.23,8      9.50,1  (1123)  7        29.    3.40
   37. Bohn Pascal, Reckingen VS           68 Laufteam Goms               1:17.25,4      9.51,7  (1544)  7        30.    3.40
   38. Bresser Carsten, D-Neustadt         70 RSC Neustadt                1:18.09,2     10.35,5  (2571)  7        31.    3.42
   38. Schneller Tobias, D-Wangen          71 MTG Wangen                  1:18.09,2     10.35,5  (1381)  7        31.    3.42
   40. Anania Gennaro, I-Luino (VA)        56 Atl. Verbano                1:18.15,9     10.42,2  (1359)  8        7.     3.42
   41. Polimeni Sergio, I-Cascina del Sole 61 GS Montestella              1:18.21,9     10.48,2   (417)  8        8.     3.42
   42. Famlonga John, I-Bulgarograsso      55 Atletica Como               1:18.28,6     10.54,9  (1086)  8        9.     3.43
   43. Boggini Ivan, Giubiasco             80 SAB Bellinzona              1:18.31,9     10.58,2  (1025)  7        33.    3.43
   44. Silvani Stefano, I-Villa di Chiaven 73 GP Valchiavenna             1:18.33,3     10.59,6  (1218)  7        34.    3.43
   45. Walker Pirmin, Altdorf UR           70 LC Altdorf                  1:18.35,3     11.01,6  (1539)  7        35.    3.43
   46. Forni Danilo, I-Consiglio di Rumo C 64 GP Santi N.Olonio           1:18.39,6     11.05,9   (409)  8        10.    3.43
   47. Pini Alberto, I-Casciago (VA)       68 Atletica CRAL Aermacchi     1:18.45,0     11.11,3  (1177)  7        36.    3.43
   48. Browne David, Vilters               64 Lauftreff Melss             1:18.46,0     11.12,3  (1578)  8        11.    3.44
   49. Ostini Igor, Locarno                73 Nessuno                     1:18.50,8     11.17,1  (1170)  7        37.    3.44
   50. Salinetti Michele, Cureglia         72 SAM Massagno                1:18.55,1     11.21,4  (1280)  7        38.    3.44
   51. De Meo Sergio, I-Ardenno            62 Valgerola                   1:18.59,3     11.25,6   (414)  8        12.    3.44
   52. Acquistapace Walter, I-Cosio Valtel 72 G.S. VALGEROLA              1:19.03,3     11.29,6  (1300)  7        39.    3.44
   53. Wetli Maico, Walenstadt             63 Tri Team Glarnerland        1:19.27,5     11.53,8  (1256)  8        13.    3.45
   54. Ebenhoch Joachim, FL-Schaan         70 TV Schaan                   1:19.34,1     12.00,4  (1080)  7        40.    3.46
   55. Adelmann Bernd, D-Baienfurt         63 LG Welfen                   1:19.41,0     12.07,3  (1267)  8        14.    3.46
   56. Pfanner Franz, D-Ravensburg         59 LG Welfen                   1:19.42,6     12.08,9  (1278)  8        15.    3.46
   57. Cusmà Antonio, I-Milano             74 Società Canottieri Milano   1:19.46,0     12.12,3  (1067)  7        41.    3.46
   58. Sosio Giulio, I-Bormio              65 atletica alta valtellina    1:19.47,2     12.13,5  (1222)  7        42.    3.46
   59. Velti Mario, Mairengo               60 US Mairengo                 1:20.07,8     12.34,1  (2516)  8        16.    3.47
   60. Beeler Karl, Rothenthurm            59 TSV Rothenthurm             1:20.13,3     12.39,6  (1283)  8        17.    3.48
   61. Bertolini Andrea, I-Luvinate (VA)   57 Atletica CRAL Aermacchi     1:20.20,6     12.46,9  (1019)  8        18.    3.48
   62. Schneiter Andreas                   64 Cugnasco                    1:20.22,9     12.49,2  (1004)  8        19.    3.48
   63. Marini Francesco, I-Sondrio         85 ADM Ponte                   1:20.34,0     13.00,3  (1141)  11       2.     3.49
   64. Piralla Gigi, I-Mergozzo (VB)       56 G. S. Gravellona VCO        1:20.34,7     13.01,0  (1593)  8        20.    3.49
   65. Piazza Massimo                      58 I-Pray                      1:20.36,5     13.02,8   (412)  8        21.    3.49
   66. Meister Roland                      63 Effretikon                  1:20.47,3     13.13,6  (1152)  8        22.    3.49
   67. Klauser Philipp, Ebmatingen         73 Trizo                       1:20.49,6     13.15,9  (1121)  7        43.    3.49
   68. Ghisleni Gabriele, Morbio Inferiore 63 US ACLI Giuriati            1:20.54,4     13.20,7  (1097)  8        23.    3.50
   69. Meng André, Trimmis                 86 TV Trimmis                  1:21.11,9     13.38,2  (1153)  11       3.     3.50
   70. Messer Markus, Flims Dorf           63 Flims                       1:21.14,0     13.40,3  (1500)  8        24.    3.51
   71. Gabriel Roger                       73 Emmenbrücke                 1:21.19,9     13.46,2  (1094)  7        44.    3.51
   72. Caflisch Umberto, Viganello         64 sam massagno                1:21.30,1     13.56,4  (1041)  8        25.    3.51
   73. Francesca Alfredo, I-Saltrio VA     67 Atletica CRAL Aermacchi     1:21.35,4     14.01,7  (1089)  7        45.    3.52
   74. Scordamaglia Oliviero, I-Canegrate  69 ARC BUSTO ARSIZIO           1:21.38,1     14.04,4  (1213)  7        46.    3.52
   75. Marcacci Gianrico                   50 Isone                       1:21.42,5     14.08,8  (1357)  9        1.     3.52
   76. Breitenmoser Stefan, Appenzell      67 Lauftröff Appenzell         1:21.44,2     14.10,5  (1037)  7        47.    3.52
   77. Arm Pierre                          60 Ins                         1:21.46,6     14.12,9  (1007)  8        26.    3.52
   78. Kaufmann Roger, Zürich              74 ASVZ Zürich                 1:21.50,4     14.16,7  (1118)  7        48.    3.52
   79. Soldati Luciano, Gordola            63 SAG Gordola                 1:21.54,3     14.20,6  (1219)  8        27.    3.52
   80. Polito Ralf, D-Ingolstadt           75 D-MTV Ingolstadt            1:21.56,8     14.23,1  (2348)  7        49.    3.53
   81. Schneider Gian Franco               74 Chur                        1:21.59,1     14.25,4  (1209)  7        50.    3.53
   82. Cocconi Fabrizio, Locarno           71 Tri Team Ticino             1:22.00,7     14.27,0  (1058)  7        51.    3.53
   83. Gadola Giulio, Muzzano              86 SAM Massagno                1:22.01,0     14.27,3  (1273)  11       4.     3.53
   84. Roffredi Filippo, I-Varese          62 Atletica CRAL Aermacchi     1:22.16,0     14.42,3  (1194)  8        28.    3.53
   85. Birra Fiorenzo, Biasca              60 GP Leventina                1:22.18,7     14.45,0  (1022)  8        29.    3.54
   86. Ferber Joe, D-Lindenberg            58 Tri-Lindenberg              1:22.20,0     14.46,3  (1402)  8        30.    3.54
   87. Galoppi Claudio, I-Milano           66 Gruppo Canottieri Lario C   1:22.21,4     14.47,7  (2478)  7        52.    3.54
   88. Pank Olaf, D-Reutlingen             63 TV Bronnweiler              1:22.25,0     14.51,3  (1312)  8        31.    3.54
   89. Bianchi Fabrizio, I-Senna Comasco   66 A.T. Lario                  1:22.29,9     14.56,2  (1020)  7        53.    3.54
   90. Morcelli Guido, I-Bormio            67 Atletica Alta Valtellina    1:22.35,0     15.01,3  (1158)  7        54.    3.54
   91. Heynen Meinrad, Zermatt             50 Laufclub Zermatt            1:22.36,4     15.02,7  (1275)  9        2.     3.54
   92. Bandli Domenic, Ilanz               52 Curriders Arena Alva        1:22.41,9     15.08,2  (2023)  9        3.     3.55
   93. Eyholzer Pascal                     77 Birgisch                    1:22.45,8     15.12,1  (1084)  7        55.    3.55
   94. Waldraff Thomas, D-Markdorf         60 TV Markdorf                 1:22.48,7     15.15,0  (1391)  8        32.    3.55
   95. Frankenhauser-Erlitz Jürgen, D-Rave 64 laufend fit und aktiv       1:22.50,7     15.17,0  (1090)  8        33.    3.55
   96. Ostertag Andreas, Herrliberg        57 LC Meilen                   1:22.51,1     15.17,4   (428)  8        34.    3.55
   97. Schuler Walter, Attinghausen        68 SC Urnerboden               1:22.55,6     15.21,9  (1210)  7        56.    3.55
   98. Grünig Daniel                       64 Schwarzenberg LU            1:23.11,0     15.37,3   (401)  8        35.    3.56
   99. Baumann Franz, D-Kißlegg            57 Gazelle Kisslegg            1:23.12,4     15.38,7  (1342)  8        36.    3.56
  100. Ceresa Alan                         73 Rheinfelden                 1:23.14,4     15.40,7  (1272)  7        57.    3.56
  101. Frey Bernhard, Uster                58 LC Uster                    1:23.21,0     15.47,3  (1091)  8        37.    3.57
  102. Carigiet Silvio, Chur               61 Tri-Team Calanda            1:23.30,8     15.57,1  (1050)  8        38.    3.57
  103. Rey Res                             54 Lausen                      1:23.32,6     15.58,9  (1186)  9        4.     3.57
  104. Cathomas Severin, Laax              55 LG Arena alva               1:23.33,0     15.59,3  (2088)  8        39.    3.57
  105. Herold Stephen                      70 Zürich                      1:23.34,0     16.00,3  (2209)  7        58.    3.57
  106. Lüssi Roger                         61 Oberglatt ZH                1:23.34,2     16.00,5  (1134)  8        40.    3.57
  107. Kappenberger Andrin, Cavigliano     83 GS Molinera                 1:23.35,1     16.01,4  (1309)  7        59.    3.57
  108. Iseli Patrick                       67 Schüpfen                    1:23.36,4     16.02,7  (1334)  7        60.    3.57
  109. Nabholz René, D-Waldburg            71 LG Welfen                   1:23.37,0     16.03,3  (1277)  7        61.    3.57
  110. Pegorin Renato, I-Cuvio             59 GP Miralago                 1:23.37,5     16.03,8  (1529)  8        41.    3.57
  111. Pedeferri Eugenio                   50 I-Cantù                     1:23.38,2     16.04,5   (440)  9        5.     3.57
  112. Rickli Albert, Spreitenbach         63 TV Oerlikon                 1:23.42,1     16.08,4  (2366)  8        42.    3.58
  113. Lombardo Giuseppe, Monte Carasso    67 Runnrs Club Bellinzona      1:23.42,5     16.08,8  (1466)  7        62.    3.58
  114. Schmidt Klaus, Brig                 65 Laufteam Goms               1:23.43,1     16.09,4  (1541)  7        63.    3.58
  115. Pattellaro Benedetto, I-Carlazzo    60 SP Sovera                   1:23.43,3     16.09,6  (1566)  8        43.    3.58
  116. Doninelli Sandro, Mairengo          65 GP Leventina                1:23.44,7     16.11,0  (1320)  7        64.    3.58
  117. Adam Andreas, D-Gernsbach           66 Hardtberg Running Team      1:23.46,1     16.12,4  (1001)  7        65.    3.58
  118. Rossi Domenico, I-Canegrate         64 GS PAR                      1:23.46,6     16.12,9  (1198)  8        44.    3.58
  119. Frei Thomas, D-Kißlegg              65 Gazelle Kisslegg            1:23.50,6     16.16,9  (1344)  7        66.    3.58
  120. Lorini Luca, I-Viggiù (VA)          61 Atletica CRAL Aermacchi     1:23.51,0     16.17,3  (1132)  8        45.    3.58
  121. Giovanoli Bruno, Dietlikon          67 Tri Corp.                   1:23.51,9     16.18,2  (1099)  7        67.    3.58
  122. Scotti Marco, I-Mandello del Lario  74 Triathlonlecco              1:23.52,8     16.19,1  (1214)  7        68.    3.58
  123. Trauter Axel, D-Giengen             62 LT Herbrechtingen           1:23.56,5     16.22,8  (1240)  8        46.    3.58
  124. Beck Christian, D-Siebeldingen      68 TV Hatzenbuehl              1:24.00,9     16.27,2  (2570)  7        69.    3.58
  125. Mandelli Arnaldo                    61 I-Menaggio                  1:24.14,5     16.40,8  (1136)  8        47.    3.59
  126. De Carli Nicola, Ascona             84 Soc.Pod.Locarnese           1:24.15,2     16.41,5  (1348)  7        70.    3.59
  127. Bock Michael, D-Waldkirch           65 USC Freiburg                1:24.20,7     16.47,0  (2210)  7        71.    3.59
  128. Zanetti Marco, Camignolo            70 SP Camignolo                1:24.21,5     16.47,8  (1260)  7        72.    3.59
  129. Crivelli Giuseppe, Morbio Inferiore 57 Atletica Mendrisiotto       1:24.21,6     16.47,9  (1557)  8        48.    3.59
  130. Konzett Harald                      57 D-Achberg                   1:24.53,2     17.19,5  (1598)  8        49.    4.01
  131. Brüschweiler Mathias                61 Zürich                      1:25.06,3     17.32,6  (1038)  8        50.    4.02
  132. Da Silva Rolasco-Wagner             79 Breganzona                  1:25.10,0     17.36,3  (1069)  7        73.    4.02
  133. Vanvolsem Ludo                      59 I-Monvalle                  1:25.11,0     17.37,3  (1247)  8        51.    4.02
  134. Della Pollina Matteo, I-Poggirident 67 2002marathon club           1:25.11,6     17.37,9  (1074)  7        74.    4.02
  135. Rodoni Dario, Biasca                57 SFG Biasca                  1:25.16,9     17.43,2  (1192)  8        52.    4.02
  136. Gadola Silvio, Muzzano              85 SAM Massagno                1:25.20,8     17.47,1  (1274)  11       5.     4.02
  137. Bammer Harald                       68 D-Scheidegg                 1:25.23,7     17.50,0  (1331)  7        75.    4.02
  138. Widmer Christoph D., Langnau am Alb 65 LAC TV Unterstrass Zürich   1:25.23,9     17.50,2  (1281)  7        76.    4.02
  139. Martino Vincenzo, I                 79 Società Canottieri Milano   1:25.26,5     17.52,8  (1144)  7        77.    4.02
  140. Panariello Carlo, I-Como            71 AS Free Runner              1:25.27,1     17.53,4  (1172)  7        78.    4.03
  141. Schirmer Fritz, D-Wangen / Allg.    56 SV Primisweiler             1:25.29,3     17.55,6  (1329)  8        53.    4.03
  142. Bader Philipp                       65 Seltisberg                  1:25.29,8     17.56,1  (1009)  7        79.    4.03
  143. Calisici Kenan                      82 Altdorf UR                  1:25.33,3     17.59,6  (1044)  7        80.    4.03
  144. Oberländer Martin, D-Tuttlingen     70 Auto Hensle Laufteam        1:25.34,1     18.00,4  (1313)  7        81.    4.03
  145. Staudach Ralph, A-Dornbirn          68 TRI Team Lustenau           1:25.34,6     18.00,9   (447)  7        82.    4.03
  146. Zaisberger Manfred, A-Dornbirn      62 TriTeam Lustenau            1:25.35,2     18.01,5  (1282)  8        54.    4.03
  147. Corti Mauro                         58 I-Ello (LC)                 1:25.36,0     18.02,3  (1497)  8        55.    4.03
  148. Rigatti Giona                       64 Mendrisio                   1:25.37,7     18.04,0  (1189)  8        56.    4.03
  149. Pasini Silvano, I-Chiavenna (SO)    56 GS Valchiavenna Liquigas    1:25.39,9     18.06,2  (1173)  8        57.    4.03
  150. Thonney Denis                       69 Chexbres                    1:25.40,2     18.06,5  (1235)  7        83.    4.03
  151. De Giuli Carlo, I-Mergozzo          71 Runners Team Omegna         1:25.42,0     18.08,3  (1070)  7        84.    4.03
  152. Valsangiacomo Sergio                67 Comano                      1:25.56,2     18.22,5  (1246)  7        85.    4.04
  153. Schmid Christian                    67 Berikon                     1:26.00,0     18.26,3  (1487)  7        86.    4.04
  154. Croci Renzo, I-Carnago              62 GS Maratoneti Carnago MGO   1:26.02,3     18.28,6  (1065)  8        58.    4.04
  155. Stekeler Bernd, D-Hechingen         49 Zollerburgläufer            1:26.07,0     18.33,3  (1311)  9        6.     4.04
  156. De Marchi Galdino, I-Ferrera di Var 51 CRAL Aermacchi              1:26.09,2     18.35,5  (1568)  9        7.     4.05
  157. Camathias Gian                      88 Trin Mulin                  1:26.09,7     18.36,0  (1536)  11       6.     4.05
  158. von Rotz Armin, Kerns               72 Teto                        1:26.11,2     18.37,5  (1573)  7        87.    4.05
  159. Lungo Angelo                        67 Paradiso                    1:26.11,7     18.38,0   (402)  7        88.    4.05
  160. Chiesa Alessandro                   65 I-Milano                    1:26.12,8     18.39,1  (1057)  7        89.    4.05
  161. Bugna Maurizio, I-ClainoBBengt con  64 Atl. Lario                  1:26.14,4     18.40,7   (446)  8        59.    4.05
  162. Roverselli Umberto, I-Como          63 Athletic Team Lario         1:26.14,5     18.40,8  (1548)  8        60.    4.05
  163. Dippong Matthias                    83 D-Singen                    1:26.14,7     18.41,0  (2116)  7        90.    4.05
  164. Sgier Giusep, Chur                  61 GG Chur                     1:26.14,8     18.41,1  (1217)  8        61.    4.05
  165. Rohrer René, Chur                   53 SLVS                        1:26.18,6     18.44,9  (1196)  9        8.     4.05
  166. Verulento Salvatore, I-Canegrate    53 ARC BUSTO ARSIZIO           1:26.19,5     18.45,8  (1250)  9        9.     4.05
  167. Ares Costantino, Walenstadt         55 TTG                         1:26.20,8     18.47,1  (2011)  8        62.    4.05
  168. Bussmann Oliver                     71 Langnau am Albis            1:26.22,6     18.48,9  (2073)  7        91.    4.05
  169. Hug Andreas, Wangen b. Olten        83 TV Olten                    1:26.26,5     18.52,8  (1307)  7        92.    4.05
  170. Torri Moreno, I-Molvedo             65 Atletica Centro Lario       1:26.28,0     18.54,3  (1579)  7        93.    4.05
  171. Schmid Josef                        56 Emmenbrücke                 1:26.33,9     19.00,2  (1540)  8        63.    4.06
  172. Caldogno Lucio, I-Bisuschio         62 Atletica Crestani           1:26.36,1     19.02,4  (1043)  8        64.    4.06
  173. Orlando Francesco, I-Binago (CO)    72 CRAL Aermacchi              1:26.37,9     19.04,2  (1572)  7        94.    4.06
  174. Leemann Andreas, Ebmatingen         65 LC Turicum                  1:26.39,0     19.05,3  (1129)  7        95.    4.06
  175. Gambonini Davide                    68 Gnosca                      1:26.40,2     19.06,5  (2168)  7        96.    4.06
  176. Della Torre Pierluigi, Biasca       67 SFG Biasca                  1:26.40,4     19.06,7  (1075)  7        97.    4.06
  177. Nicolini Massimo, I-Cannobio        68 Top Line                    1:26.53,4     19.19,7  (1299)  7        98.    4.07
  178. Schlageter Wilfried, D-Laufenburg   43 LG Hohenfels                1:26.54,3     19.20,6  (1208)  10       1.     4.07
  179. Loechle Walter, D-Wangen            65 SV Primisweiler             1:26.54,8     19.21,1  (1328)  7        99.    4.07
  180. Hoyler Rudolf, D-Leonberg           57 LT Höfingen                 1:26.57,1     19.23,4  (1108)  8        65.    4.07
  181. Valmadre Giancarlo, St. Moritz      50 Podistica Riccione          1:26.57,3     19.23,6  (1245)  9        10.    4.07
  182. Banfi Andreas                       67 Losone                      1:26.58,7     19.25,0  (1426)  7        100.   4.07
  183. Rainer Martin, D-Meikenbeuren       66 BSG-MTU-FN                  1:27.05,4     19.31,7  (2576)  7        101.   4.07
  184. De Matteis Francesco, Pianezzo      63 Demarun                     1:27.07,0     19.33,3  (1071)  8        66.    4.07
  185. Thomi Marco, Hünenberg              67 tri buenos aires            1:27.07,8     19.34,1  (1233)  7        102.   4.07
  186. Belmonte Delio, I-Milano            61 Società Canottieri Milano   1:27.12,0     19.38,3  (1014)  8        67.    4.07
  187. Gisler Werner                       57 Altdorf UR                  1:27.13,0     19.39,3  (1509)  8        68.    4.08
  188. Tosca Pietro                        53 Stabio                      1:27.13,7     19.40,0  (1238)  9        11.    4.08
  189. Letsche Michael, D-Melkenbeuren     59 Ski Club Tettnang           1:27.27,3     19.53,6  (2579)  8        69.    4.08
  190. Belloni Raffaele                    61 I-Milano                    1:27.28,5     19.54,8  (1269)  8        70.    4.08
  191. Mossi Roberto, Giubiasco            64 Runner's club bellinzona    1:27.29,7     19.56,0  (1161)  8        71.    4.08
  192. Kemmethmüller Johann, D-Aurach      57 TRT Team Lindenberg         1:27.30,1     19.56,4  (1436)  8        72.    4.08
  193. Meyer Martin, D-Feuchtwangen        73 TUS Feuchtwangen            1:27.30,3     19.56,6  (1437)  7        103.   4.08
  194. Sciuchetti Tullio                   68 I-Villa di Chiavenna        1:27.33,1     19.59,4  (1580)  7        104.   4.08
  195. Raschle Franz                       58 Waldkirch                   1:27.34,0     20.00,3  (2358)  8        73.    4.09
  196. Caldara Marco, Caslano              59 SAM Massagno                1:27.34,7     20.01,0  (1561)  8        74.    4.09
  197. Renner Anton                        64 Hospental                   1:27.34,9     20.01,2  (1531)  8        75.    4.09
  198. Malacrida Luca, Minusio             73 DEK Bike Minusio            1:27.36,0     20.02,3  (1424)  7        105.   4.09
  199. Thomi Oliver, Eschenbach            69 Tri Buenos Aires            1:27.37,2     20.03,5  (1234)  7        106.   4.09
  200. Bersacola Dino, Claro               49 GAB Bellinzona              1:27.37,7     20.04,0  (1017)  9        12.    4.09
  201. Costi Enrico                        65 Vacallo                     1:27.39,5     20.05,8  (1061)  7        107.   4.09
  202. Tirinzoni Athos                     60 I-Prata Camportaccio        1:27.40,0     20.06,3  (1522)  8        76.    4.09
  203. Gnos Dani, Altdorf                  72 Tri Uri                     1:27.43,6     20.09,9  (1103)  7        108.   4.09
  204. Voellner Jörg                       68 D-Sigmaringen               1:27.45,6     20.11,9  (1252)  7        109.   4.09
  205. Cimetti Renato, I-Curate Cacc. Como 60 Tommysport                  1:27.46,6     20.12,9  (1525)  8        77.    4.09
  206. Stetter Michael, D-Herbrechtingen   72 LG Brenztal TV Hütben       1:27.49,7     20.16,0  (1379)  7        110.   4.09
  207. Ossola Ezio, I                      60 Atletica CRAL Aermacchi     1:27.51,6     20.17,9  (1169)  8        78.    4.09
  208. Fröhlicher Mirco                    81 Losone                      1:27.52,2     20.18,5  (1390)  7        111.   4.09
  209. Cresta Soccorso, Breganzona         56 CSI Breganzona              1:27.52,4     20.18,7  (1063)  8        79.    4.09
  210. Bissig Hans, Cham                   51 Schnelle Socke              1:27.55,5     20.21,8  (1023)  9        13.    4.10
  210. Peroni Paolo, I-Cannobio (VB)       66 Top Line                    1:27.55,5     20.21,8  (1298)  7        112.   4.10
  212. Forster Eckart, D-Ihringen          64 Club Ihringen               1:27.56,5     20.22,8  (1477)  8        80.    4.10
  213. Dattrino Sergio                     47 Gorduno                     1:27.59,5     20.25,8  (1266)  9        14.    4.10
  214. Sommerau Urs, Summaprada            62 Schwaunis                   1:28.00,0     20.26,3   (424)  8        81.    4.10
  215. Scotece Gerardo, Vilters            63 Lauftreff Mels              1:28.00,8     20.27,1  (1577)  8        82.    4.10
  216. Haldner Roman, FL-Eschen            59 TV Eschen                   1:28.03,0     20.29,3   (404)  8        83.    4.10
  217. Santamaria Claudio, Cugnasco        60 SPL Locarnese               1:28.08,3     20.34,6  (1203)  8        84.    4.10
  218. Imfeld Toni                         64 Sachseln                    1:28.15,8     20.42,1  (1276)  8        85.    4.11
  219. Storni Raffaele, Bigorio            86 USC Capriaschese            1:28.17,6     20.43,9  (1227)  11       7.     4.11
  220. Ardia Fiorenzo, Salorino            58 USC Capriaschese            1:28.19,8     20.46,1  (1006)  8        86.    4.11
  221. Scolari Cesare                      64 Gordola                     1:28.20,6     20.46,9  (1212)  8        87.    4.11
  222. Giger Paul                          56 Fideris                     1:28.29,0     20.55,3  (1351)  8        88.    4.11
  223. Rast Paul                           46 Wohlen AG                   1:28.30,1     20.56,4  (1415)  9        15.    4.11
  224. Santi Mario, Mesocco                58 Runners Club Bellinzona     1:28.34,5     21.00,8  (1204)  8        89.    4.11
  225. Cattaneo Andrea, Massagno           83 S.A.M.MAssagno              1:28.38,6     21.04,9  (1053)  7        113.   4.12
  226. Celoria Marco                       71 Mendrisio                   1:28.39,0     21.05,3  (2090)  7        114.   4.12
  227. De Monte Denis, Lugano              63 SAM Massagno                1:28.40,0     21.06,3  (1073)  8        90.    4.12
  228. Collenberg Norbert                  53 Zürich                      1:28.40,8     21.07,1  (1059)  9        16.    4.12
  229. Cristelotti Dölf, St. Moritz        69 Inline team Furttal         1:28.49,4     21.15,7  (1064)  7        115.   4.12
  230. Bonsignore Ettore                   62 Breganzona                  1:28.49,5     21.15,8  (2054)  8        91.    4.12
  230. Lanfranconi Walter, I-San Fedele In 68 Athleti Tema Lario          1:28.49,5     21.15,8  (1564)  7        116.   4.12
  232. Fangmann Hans, D                    59 TRi Club Lindenberg         1:28.53,5     21.19,8  (1407)  8        92.    4.12
  233. Bonati Jean-Pierre, Boncourt        60 Bobo                        1:28.54,0     21.20,3  (1028)  8        93.    4.12
  234. Bonalumi Matteo, Tenero             81 Tenero Band                 1:28.55,4     21.21,7  (1317)  7        117.   4.12
  235. Marte Günter                        60 A-Rankweil                  1:28.57,6     21.23,9  (1142)  8        94.    4.12
  236. Stadler Adrian, Bonaduz             65 Schwauni                    1:29.03,9     21.30,2   (423)  7        118.   4.13
  237. Caflisch Peter                      46 Davos Wolfgang              1:29.05,5     21.31,8  (1585)  9        17.    4.13
  238. Marbach Jürg                        49 Ettiswil                    1:29.08,5     21.34,8  (1139)  9        18.    4.13
  239. Meier Wilfried                      48 Schlieren                   1:29.14,9     21.41,2  (1151)  9        19.    4.13
  240. Soler Rossano, Faido                59 GP Leventina                1:29.16,0     21.42,3  (1221)  8        95.    4.13
  241. Toffolet Lorenzo, I-Cannero Riviera 73 podistica cannobio          1:29.20,8     21.47,1  (1236)  7        119.   4.14
  242. Motzet Bruno, D-Weilheim/Teck       69 Excellsis                   1:29.22,4     21.48,7  (1459)  7        120.   4.14
  243. Katzke Martin, D-Ravensburg         63 TV Kressbronn               1:29.41,0     22.07,3  (1117)  8        96.    4.15
  244. Caflisch Amedeo, Zürich             63 TV Oerlikon                 1:29.44,1     22.10,4  (1301)  8        97.    4.15
  245. Facchetti Renato, Giubiasco         64 Immoprogramm Consulca       1:29.45,2     22.11,5  (1085)  8        98.    4.15
  246. Togni Eros, Camorino                67 SAB Bellinzona              1:29.46,9     22.13,2  (1237)  7        121.   4.15
  247. Retuga Frederik                     73 FL-Schaan                   1:29.47,7     22.14,0  (1489)  7        122.   4.15
  248. Cremona Giuseppe, I-Cernobbio (CO)  54 GS Tommy Sport              1:29.55,7     22.22,0  (1062)  9        20.    4.15
  249. Struyf Antoine                      66 Schönenbuch                 1:29.55,9     22.22,2  (1229)  7        123.   4.15
  250. Kränzle Michael, D-Maria Thann      58 SV Maria Thann              1:29.57,0     22.23,3  (1340)  8        99.    4.15
  251. Clauss Siegfried, D-Herbrechtingen  64 LT Herbrechtingen           1:29.59,3     22.25,6  (1384)  8        100.   4.15
  252. Kurath Jürg, Chur                   52 GG Chur                     1:29.59,8     22.26,1  (1125)  9        21.    4.15
  253. Gerna Mario, I-Chiuro               63 Csi Morbegno                1:30.01,4     22.27,7  (1096)  8        101.   4.16
  254. Amstutz Ruedi                       66 Sachseln                    1:30.01,5     22.27,8  (1268)  7        124.   4.16
  255. Eugster Hans, Almens                50 LG Thusis                   1:30.05,7     22.32,0  (1349)  9        22.    4.16
  256. Grathwohl Dominik, Vevey            62 Nestlè                      1:30.07,6     22.33,9  (1474)  8        102.   4.16
  257. Rogantini Giorgio, I-Villa di Chiav 56 Villa di Chiavenna          1:30.14,0     22.40,3  (1195)  8        103.   4.16
  258. Soffientini Mario, I-Varese         55 Atletica CRAL Aermacchi     1:30.17,8     22.44,1  (1285)  8        104.   4.16
  259. Rutschmann Jürg                     60 Hochfelden                  1:30.21,7     22.48,0  (1202)  8        105.   4.16
  260. Petroboni Oscar, San Pietro         67 Ironlario Triathlon Club    1:30.28,2     22.54,5  (1176)  7        125.   4.17
  261. Dietz Rudi, D-Bretzfeld             56 Waldbach                    1:30.34,0     23.00,3  (1325)  8        106.   4.17
  262. Minoletti Sergio, I-Cannobio        63 Podistica Cannobio          1:30.34,5     23.00,8  (1355)  8        107.   4.17
  263. Basso Pietro                        75 I-Comerio                   1:30.37,0     23.03,3  (1551)  7        126.   4.17
  264. Putzu Nicola, Bironico              69 SPC Camignolo               1:30.38,6     23.04,9  (1181)  7        127.   4.17
  265. Pongelli Marco, Rivera              55 SP Camignolo                1:30.39,3     23.05,6  (1178)  8        108.   4.17
  266. Lösel Frank                         71 D-Bonn                      1:30.42,8     23.09,1  (2270)  7        128.   4.17
  267. Rossini Umberto, Arbedo             49 Runner's Club Bellinzona    1:30.48,1     23.14,4  (1199)  9        23.    4.18
  268. Seeber Michele, I-Modena            74 Ghirlandina                 1:30.57,1     23.23,4  (1484)  7        129.   4.18
  269. Haltinner Herbert                   58 FL-Eschen                   1:31.03,4     23.29,7  (1106)  8        109.   4.18
  270. Rossetti Giovanni, Personico        66 Pianazzora Wonder team      1:31.04,6     23.30,9  (2374)  7        130.   4.19
  271. Dromundo Rolando                    76 Renens VD                   1:31.06,0     23.32,3  (1416)  7        131.   4.19
  272. Eggenberger Andreas                 62 Hünenberg                   1:31.12,7     23.39,0  (1081)  8        110.   4.19
  273. Buechi Walter                       65 Chur                        1:31.16,0     23.42,3  (1039)  7        132.   4.19
  274. Bachmann Shaan                      53 Masein                      1:31.19,2     23.45,5  (1008)  9        24.    4.19
  275. Dudichum Manfred, D-Friedrichshafen 55 TV Kressbronn               1:31.25,9     23.52,2  (1387)  8        111.   4.20
  276. Andorno Vittorio, I-Villadossola    64 Marathon Verbania           1:31.28,5     23.54,8  (1003)  8        112.   4.20
  277. Schincaglia Silvano                 56 I-Verbania                  1:31.31,5     23.57,8  (1207)  8        113.   4.20
  278. Zanetti Mirko                       60 Genève                      1:31.31,8     23.58,1  (2460)  8        114.   4.20
  279. Imboden Reinhold                    67 St.Niklaus                  1:31.34,0     24.00,3  (1112)  7        133.   4.20
  280. Rist Hermann, D-Hörbranz            59 TSV Hergensweiler           1:31.38,6     24.04,9   (437)  8        115.   4.20
  281. Kötter Reiner                       59 Edlibach                    1:31.47,5     24.13,8  (2238)  8        116.   4.21
  282. Bieri Koni, Alpnach Dorf            70 TETO                        1:31.53,0     24.19,3  (1571)  7        134.   4.21
  283. Beretta Marco, I-Lissone Milano     60 Gruppo Canottieri Lario C   1:32.00,2     24.26,5   (413)  8        117.   4.21
  284. Cazzaniga Fulvio, I-Milano          66 Società Canottieri Milano   1:32.00,8     24.27,1  (1056)  7        135.   4.21
  285. Taiana Giovanni, I-Albiolo (CO)     49 Atletica CRAL Aermacchi     1:32.02,7     24.29,0  (1231)  9        25.    4.21
  286. Germann Peter                       55 Dällikon                    1:32.02,9     24.29,2  (1095)  8        118.   4.21
  287. Maffongelli Mario, S. Pietro        51 SFG Stabio                  1:32.06,2     24.32,5   (410)  9        26.    4.21
  288. Oriani Marco, I-Canegrate           72 GS PAR                      1:32.06,5     24.32,8  (1168)  7        136.   4.21
  289. Moroni Giorgio, I                   57 Società Canottieri Milano   1:32.09,3     24.35,6  (1159)  8        119.   4.22
  290. Gneiting Rainer, D-Frickenhausen    59 CVJM Frickenhausen          1:32.12,1     24.38,4  (1102)  8        120.   4.22
  291. Rodoni Walter, Aquila               53 GAD Dongio                  1:32.14,6     24.40,9  (1193)  9        27.    4.22
  292. Bechtold Marcel, Erstfeld           66 triuri                      1:32.17,2     24.43,5  (1013)  7        137.   4.22
  293. Bernasconi Luca                     61 Claro                       1:32.18,7     24.45,0  (2529)  8        121.   4.22
  294. Guzevic Armando, A-Hard, Vorarlberg 63 LSG Voralberg               1:32.21,6     24.47,9  (1427)  8        122.   4.22
  295. Pera Michele, Bignasco              62 SPL Locarnese               1:32.23,5     24.49,8  (2596)  8        123.   4.22
  296. Frey Martin                         83 Uster                       1:32.26,8     24.53,1  (1092)  7        138.   4.22
  297. Stirn Harald, D-Ellhofen            48 TV Flein                    1:32.27,5     24.53,8  (1326)  9        28.    4.22
  298. Pagani Marco                        74 Morbio Inferiore            1:32.37,6     25.03,9  (2532)  7        139.   4.23
  299. Käppeli Alois                       53 Buchrain                    1:32.38,5     25.04,8  (1499)  9        29.    4.23
  300. Berta Elvezio, Breganzona           43 USC Capriaschese            1:32.39,5     25.05,8  (1018)  10       2.     4.23
  301. Benkovics Michel, Gordola           66 Tri Team Ticino             1:32.41,6     25.07,9  (1380)  7        140.   4.23
  302. Radice Claudio, I-Cantù             55 GS Villaguardia             1:32.58,6     25.24,9   (443)  8        124.   4.24
  303. Cereda Orlando, I-Gornate Olona VA  73 Aermacchi CRAL              1:32.59,4     25.25,7  (1574)  7        141.   4.24
  304. Egli Markus                         61 Zürich                      1:32.59,7     25.26,0  (1511)  8        125.   4.24
  305. Vanza Fabiano, Monte Carasso        58 GAB Bellinzona              1:33.01,4     25.27,7  (1248)  8        126.   4.24
  306. Mandian Alan                        82 Caslano                     1:33.02,2     25.28,5  (1510)  7        142.   4.24
  307. Grigioni Marco, I-Liusago/CO        74 Nuova Libertas              1:33.03,9     25.30,2  (1552)  7        143.   4.24
  308. Lüthi Jean Pierre, Lausanne         65 Footing club Lausanne       1:33.05,4     25.31,7  (1423)  7        144.   4.24
  309. Sciaroni Luca                       59 Minusio                     1:33.06,8     25.33,1  (1290)  8        127.   4.24
  310. Mazzucchelli Michele                71 Cagiallo                    1:33.07,8     25.34,1  (1148)  7        145.   4.24
  311. Nucifora Salvatore, Locarno         65 Unia Locarno                1:33.16,4     25.42,7  (1165)  7        146.   4.25
  312. Cassano Michele, I-Cannobio         67 Maratolandia                1:33.18,4     25.44,7  (1491)  7        147.   4.25
  313. Kathriner Reto                      73 Stans                       1:33.21,4     25.47,7  (1116)  7        148.   4.25
  314. Candolfi Nelson                     59 Gordola                     1:33.22,2     25.48,5  (1046)  8        128.   4.25
  315. Maggioni Massimo, Locarno           71 SAG                         1:33.23,7     25.50,0  (2542)  7        149.   4.25
  316. Carigiet Demian                     62 Chur                        1:33.25,5     25.51,8  (1049)  8        129.   4.25
  317. Dispoto Carmelo, I-Como             63 GS Tommy Sport              1:33.27,2     25.53,5  (1077)  8        130.   4.25
  318. Troy Reinhard, A-Lochau             46 LSG.Vorarlberg              1:33.30,3     25.56,6  (1241)  9        30.    4.25
  319. Maffi Daniele                       76 Lugano                      1:33.33,5     25.59,8  (1135)  7        150.   4.26
  320. von Arx Theo, Hägendorf             64 LSG Olten                   1:33.34,4     26.00,7  (1482)  8        131.   4.26
  321. Crowley Drew, Engelberg             65 Lauftreff Engelberg         1:33.37,4     26.03,7  (1066)  7        151.   4.26
  322. Ribolzi Umberto, I-Gavirate         67 G.P. MIRALAGO               1:33.58,2     26.24,5  (2365)  7        152.   4.27
  323. Pozzi Fausto                        52 Rovio                       1:33.58,5     26.24,8  (2352)  9        31.    4.27
  324. Kuster Herbert, Engelberg           51 STV Engelberg               1:34.14,6     26.40,9  (1126)  9        32.    4.28
  325. Nixon Stuard                        74 Zürich                      1:34.18,1     26.44,4  (1372)  7        153.   4.28
  326. Capitanio Silvano                   62 Gordola                     1:34.22,3     26.48,6  (1048)  8        132.   4.28
  327. Eggenberger Sigi                    47 Steinhausen                 1:34.25,6     26.51,9  (1082)  9        33.    4.28
  328. Ludwig Michael, Bremgarten AG       55 LG Egelsee                  1:34.26,1     26.52,4  (2272)  8        133.   4.28
  329. Rivola Roberto                      59 Bolligen                    1:34.35,1     27.01,4  (1190)  8        134.   4.28
  330. Pressel Markus, D-Stockach          60 TG Stockach                 1:34.41,9     27.08,2  (1179)  8        135.   4.29
  331. Angelella Stefano                   62 Quartino                    1:34.47,4     27.13,7  (2007)  8        136.   4.29
  332. Moghini Alfredo                     57 Sigirino                    1:34.48,2     27.14,5  (2304)  8        137.   4.29
  333. Lungo Domenico, Aldesago            64 RCG Paradiso                1:34.52,3     27.18,6  (1600)  8        138.   4.29
  334. Ilg Daniel                          73 Altdorf                     1:34.54,3     27.20,6  (1110)  7        154.   4.29
  335. Borla Marco, Camignolo              54 SP Camignolo                1:34.59,0     27.25,3  (1033)  9        34.    4.30
  336. Monti Matteo, I-Beregazzo CO        74 Aermacchi CRAL              1:35.00,0     27.26,3  (1575)  7        155.   4.30
  337. Downey Denis, Windisch              74 All Blacks Thun             1:35.01,2     27.27,5  (1302)  7        156.   4.30
  338. Reber Rolf                          58 Domat-Ems                   1:35.02,5     27.28,8  (1185)  8        139.   4.30
  339. Zmek Jan                            60 Meggen                      1:35.02,8     27.29,1   (415)  8        140.   4.30
  340. Epifanio Daniele, I-Cannobio (VB)   63 Podistica Cannobio          1:35.03,1     27.29,4  (1492)  8        141.   4.30
  341. Serventi Ugo, Lugano                44 Triathlon Cremona           1:35.03,5     27.29,8  (1215)  10       3.     4.30
  342. Ratti Lionel                        84 D-Baden-Baden               1:35.04,5     27.30,8  (2359)  7        157.   4.30
  343. De Mieri Angelo, I-Azzate           56 Runners Valbossa            1:35.06,5     27.32,8  (2106)  8        142.   4.30
  344. Carmine Marco, I-Cannobio (VB)      65 Podistica Cannobio          1:35.09,8     27.36,1  (1354)  7        158.   4.30
  345. Neumoin Alexey                      81 Zürich                      1:35.10,7     27.37,0  (2525)  7        159.   4.30
  346. Sergini Francesco, I-Domodossola    48 GS Bognanco                 1:35.10,8     27.37,1  (1502)  9        35.    4.30
  347. Citrini Massimo                     59 I-Crevoladossola (VB)       1:35.11,7     27.38,0  (2091)  8        143.   4.30
  347. Mozzetti Christian                  70 Gordola                     1:35.11,7     27.38,0  (1431)  7        160.   4.30
  349. Obermayr Eugen, D-Hergensweiler     44 TSV Hergensweiler           1:35.12,5     27.38,8  (1460)  10       4.     4.30
  350. Amigazzi Gianluigi                  52 I-Mergozzo                  1:35.12,8     27.39,1  (1592)  9        36.    4.30
  351. Fernandez Ramon                     65 D-Weißensberg               1:35.14,9     27.41,2  (1463)  7        161.   4.30
  352. Schröder Helmut                     55 D-Stuttgart                 1:35.15,7     27.42,0  (2405)  8        144.   4.30
  353. Ravidà Sandro                       57 Buchs SG                    1:35.19,5     27.45,8  (1480)  8        145.   4.31
  354. Stenz Michael, Lostallo             85 Quadrifoglio                1:35.24,8     27.51,1  (1226)  11       8.     4.31
  355. Baldocchi Aldo, I-Milano            57 Società Canottieri Milano   1:35.32,9     27.59,2  (1010)  8        146.   4.31
  356. Panarella Gerardo, I-Canegrate      55 GS PAR                      1:35.33,5     27.59,8  (1171)  8        147.   4.31
  357. Pellegrini Sanguinio, I-Milano      47 Società Canottieri Milano   1:35.35,6     28.01,9  (1175)  9        37.    4.31
  358. Angioletti Danilo                   72 I-Castiglione Olona         1:35.37,2     28.03,5  (2008)  7        162.   4.31
  359. Mathis Peter                        61 Beckenried                  1:35.44,1     28.10,4  (1146)  8        148.   4.32
  360. Goldener Milo                       61 Appenzell                   1:35.45,3     28.11,6  (1104)  8        149.   4.32
  361. Moghini Stefano                     60 Sigirino                    1:35.47,3     28.13,6  (2305)  8        150.   4.32
  362. Sgaria Giovanni, I-Baveno           65 GS Gravellona               1:35.47,7     28.14,0  (1216)  7        163.   4.32
  363. Borella Attilio                     47 Giubiasco                   1:35.56,5     28.22,8  (1031)  9        38.    4.32
  364. Henny Kaspar                        68 Obersaxen Meierhof          1:36.03,6     28.29,9  (2559)  7        164.   4.33
  365. Calderari Fabrizio                  62 Viganello                   1:36.10,0     28.36,3  (1042)  8        151.   4.33
  366. Lötscher Daniel, Paspels            64 WSV Graubünden              1:36.14,1     28.40,4  (2271)  8        152.   4.33
  367. Manzoni Luigi, Gravesano            42 SP Camignolo                1:36.17,0     28.43,3  (1138)  10       5.     4.33
  368. Soldati Walter, Morbio Inferiore    51 SP Locarnese                1:36.17,1     28.43,4  (1220)  9        39.    4.33
  369. Sonic Muki                          71 Locarno                     1:36.17,2     28.43,5  (2414)  7        165.   4.33
  370. Scheidegger Urs                     59 Altdorf                     1:36.17,9     28.44,2  (2392)  8        153.   4.33
  371. Zopp Beat                           57 Andermatt                   1:36.18,5     28.44,8  (1527)  8        154.   4.33
  372. Buono Giuseppe, I                   48 La Michetta                 1:36.19,1     28.45,4  (1294)  9        40.    4.33
  373. Dal Pozzo Marco, Viganello          51 SP  Camignolo               1:36.20,0     28.46,3  (2101)  9        41.    4.33
  374. Rizzi Marco, I-Laveno Mombello (VA) 76 Atletica Verbano            1:36.21,4     28.47,7  (1191)  7        166.   4.34
  375. Aiello Bernardo                     60 Giubiasco                   1:36.27,8     28.54,1  (2001)  8        155.   4.34
  376. Finali Mario, I-Luino (VA)          51 Atletica Verbano            1:36.29,2     28.55,5  (1361)  9        42.    4.34
  377. Borradori Giorgio                   55 Bellinzona                  1:36.33,8     29.00,1  (2057)  8        156.   4.34
  378. Zbinden Peter                       59 Spiez                       1:36.39,4     29.05,7  (1262)  8        157.   4.34
  379. Barloggin Damian, Cugnasco          84 Vis Nova                    1:36.39,6     29.05,9  (1493)  7        167.   4.34
  380. Rossi Gianpaolo                     66 S. Antonino                 1:36.47,7     29.14,0  (2540)  7        168.   4.35
  381. Savaresi Gaetano, I-Cologno Monzese 46 Società Canottieri Milano   1:36.51,1     29.17,4  (2387)  9        43.    4.35
  382. Magni Fiorenzo                      62 Horgen                      1:36.51,4     29.17,7  (2276)  8        158.   4.35
  383. Gaggetta Manolo                     70 Contone                     1:37.01,5     29.27,8  (1479)  7        169.   4.35
  384. Bini Simone                         71 Olivone                     1:37.10,4     29.36,7  (2045)  7        170.   4.36
  385. Graifenberg Paolo, Melano           64 Asspo Riva S. Vitale        1:37.15,4     29.41,7  (1534)  8        159.   4.36
  386. Nuenlist Christoph, Oberbuchsiten   72 LSG Olten                   1:37.17,5     29.43,8  (1483)  7        171.   4.36
  387. Schmid Max, Ennetbaden              48 LG Horn                     1:37.17,6     29.43,9  (2398)  9        44.    4.36
  388. Wagner Hermann, D-Konstanz          49 LG Radolfzell               1:37.19,6     29.45,9  (1338)  9        45.    4.36
  389. Monguzzi Paolo, I-Meda (MI)         55 G.S.Villaguardia            1:37.24,9     29.51,2   (442)  8        160.   4.37
  390. Furini Daniele, Locarno             66 SPL Locarnese               1:37.36,4     30.02,7  (2547)  7        172.   4.37
  391. Doderer Michael, D-Wangen           54 SV Primisweiler             1:37.36,5     30.02,8  (1327)  9        46.    4.37
  392. Lusignani Fausto, I-Milano          60 road runners milano         1:37.42,3     30.08,6  (1133)  8        161.   4.37
  393. Arvonio Domenico, I-Omegna VB       72 Luino Verbano Triathlon     1:37.44,9     30.11,2   (418)  7        173.   4.37
  394. Poma Stefano                        67 Mendrisio                   1:37.51,2     30.17,5  (2349)  7        174.   4.38
  395. Vecchi Sergio                       60 Lamone-Cadempino            1:37.51,8     30.18,1  (1595)  8        162.   4.38
  396. Agostini Giacomo                    79 Cagiallo                    1:37.57,5     30.23,8  (1054)  7        175.   4.38
  397. Sauter Michael, D-Bad Jälkingen     60 LG Hohenfeld                1:37.58,2     30.24,5  (1464)  8        163.   4.38
  398. Laudato Adriano                     54 Locarno                     1:38.00,4     30.26,7  (1332)  9        47.    4.38
  399. Klee Anton, Zürich                  56 Ursis Runners               1:38.03,8     30.30,1  (2233)  8        164.   4.38
  400. Rossi Massimo                       63 Riva S. Vitale              1:38.04,8     30.31,1  (1336)  8        165.   4.38
  401. Peverelli Loris                     72 I-cOMO                      1:38.06,4     30.32,7  (2507)  7        176.   4.39
  402. Häusler Eric                        85 Zürich                      1:38.07,0     30.33,3  (2205)  11       9.     4.39
  403. Fuchs Bruno                         76 Kriens                      1:38.10,2     30.36,5  (2160)  7        177.   4.39
  404. Blas Uli, D-Wangen im Allgäu        70 MTG Wangen                  1:38.17,8     30.44,1  (1382)  7        178.   4.39
  405. Sblendorio Gian Piero, I-Cannobio ( 67 Dimensione Sport            1:38.19,8     30.46,1  (1490)  7        179.   4.39
  406. Böhler Pirmin, D-Ravensburg         57 LG Welfen                   1:38.20,5     30.46,8  (1412)  8        166.   4.39
  407. Gross Frank P.                      54 Netstal                     1:38.21,9     30.48,2  (2194)  9        48.    4.39
  408. Della Casa Paolo                    68 Tremona                     1:38.26,3     30.52,6  (2112)  7        180.   4.39
  409. Arnold Klaus-Peter, D-Tettnang      62 Ski Club Tettnang           1:38.30,1     30.56,4  (2577)  8        167.   4.40
  410. Foletti Marco, Lugano               53 Athletik Club 90            1:38.31,2     30.57,5  (2148)  9        49.    4.40
  410. Minetti Luciano, I-Varzo/VB         50 Gravellona GS               1:38.31,2     30.57,5  (1507)  9        49.    4.40
  412. Traini Mauro, I-Varese              59 Atletica CRAL Aermacchi     1:38.37,6     31.03,9  (2437)  8        168.   4.40
  413. Voigt Jörg, D-Schmitten             58 LT Reifenberg               1:38.48,0     31.14,3  (1440)  8        169.   4.40
  414. Gregori Piero                       62 I-Ornavasso                 1:38.52,0     31.18,3  (1315)  8        170.   4.41
  415. Morvillo Enrico, I-Casciago VA      57 Atletica CRAL Aermacchi     1:38.53,5     31.19,8  (1160)  8        171.   4.41
  416. Lucchini Fausto                     47 Gordola                     1:38.56,4     31.22,7  (1432)  9        51.    4.41
  417. Merazzi Gianni, I-Montano Lucino Co 53 Atletica Como               1:39.00,1     31.26,4  (1556)  9        52.    4.41
  418. Dudichum Roland, D-Friedrichshafen  59 TV Kressbronn               1:39.01,5     31.27,8  (1389)  8        172.   4.41
  419. Hugel Walter                        58 Brissago                    1:39.03,9     31.30,2  (2220)  8        173.   4.41
  420. Montevecchi Lambert                 61 I-Stresa                    1:39.07,3     31.33,6  (2308)  8        174.   4.41
  421. Buchet Philippe                     62 I-Biandronno                1:39.08,3     31.34,6  (2064)  8        175.   4.41
  422. Trüper Jan, D-Syrgenstein           68 LT Herbrechtingen           1:39.10,3     31.36,6  (2439)  7        181.   4.42
  423. Hornung Franz-Stefan                67 D-Köln                      1:39.11,0     31.37,3  (2218)  7        182.   4.42
  424. Stiefel Helmut, D-Hergatz           54 MTG Wangen                  1:39.20,7     31.47,0  (1383)  9        53.    4.42
  425. Stocker Roger                       75 Baar                        1:39.21,3     31.47,6  (2423)  7        183.   4.42
  426. Colnaghi Piercarlo, I-Cantù         56 Gruppo Canottieri Lario C   1:39.22,8     31.49,1  (2482)  8        176.   4.42
  427. Bähler Christoph                    70 Zürich                      1:39.24,8     31.51,1  (2019)  7        184.   4.42
  428. Andorno Umberto, I-Villadossola     35 AS Caddese                  1:39.26,0     31.52,3  (1002)  10       6.     4.42
  428. Sulser Marco                        71 Volketswil                  1:39.26,0     31.52,3  (1404)  7        185.   4.42
  430. Nesa Massimo                        71 I-Tresivio                  1:39.30,6     31.56,9  (2314)  7        186.   4.42
  431. Mazza Mauro, I-Tirano               71 Marathon Club 2002          1:39.31,9     31.58,2  (1505)  7        187.   4.43
  432. Dova Mirko                          86 Arbedo                      1:39.32,3     31.58,6  (2119)  11       10.    4.43
  433. Dova Mauro                          77 Arbedo                      1:39.32,5     31.58,8  (2118)  7        188.   4.43
  434. Walker Othmar, Altdorf UR           62 STV Altdorf                 1:39.36,8     32.03,1  (1538)  8        177.   4.43
  435. Rocco Claudio                       45 I-Castronno                 1:39.40,9     32.07,2  (2369)  9        54.    4.43
  436. Gudel Anton, Bern                   65 TSV Frauenkappelen          1:39.41,9     32.08,2  (1456)  7        189.   4.43
  437. Piattini Corrado, Cagiallo          45 USC Capriaschese            1:39.45,0     32.11,3  (2339)  9        55.    4.43
  438. Lhomme Pascal, Tatroz               61 FSG Neirivue                1:39.45,6     32.11,9  (2261)  8        178.   4.43
  439. Quinn Colin                         46 GB-Tyne and Wear NE9 7PG    1:39.50,1     32.16,4  (1183)  9        56.    4.43
  440. Beltrame Roberto, Urdorf            61 Starmilano Atl Club         1:39.50,5     32.16,8  (2036)  8        179.   4.43
  441. De Tomasi Andrea, I-Santa Margherit 60 Harbour Club Milano         1:39.51,5     32.17,8  (2108)  8        180.   4.43
  442. Sagunto Francesco, Pontresina       60 Swiss Running               1:39.54,4     32.20,7  (2380)  8        181.   4.44
  443. Beretta Adriano, Arcegno            70 SPL Locarnese               1:39.55,8     32.22,1  (2038)  7        190.   4.44
  444. Kasper Bernhard                     51 Cugnasco                    1:39.59,4     32.25,7  (1115)  9        57.    4.44
  445. Albisetti Bruno                     64 Morbio Inferiore            1:40.01,9     32.28,2  (1512)  8        182.   4.44
  446. Sanna Daniele, Claro                65 rc Bellinzona               1:40.03,9     32.30,2  (1303)  7        191.   4.44
  447. Cattori Luciano, Minusio            46 Deck Bike                   1:40.04,6     32.30,9  (2557)  9        58.    4.44
  448. Niestroj Kai, D-Engen               81 DJK - Singen                1:40.05,2     32.31,5  (1164)  7        192.   4.44
  449. Oswald Remo                         66 Thalwil                     1:40.06,7     32.33,0  (2329)  7        193.   4.44
  450. Pianta Nico, Taverne                68 USC                         1:40.07,0     32.33,3  (2338)  7        194.   4.44
  451. Zanzi Gabriele, Ponte Capriasca     63 ASCO                        1:40.10,2     32.36,5  (1569)  8        183.   4.44
  452. Luethy Patrick                      69 Bremgarten b. Bern          1:40.10,6     32.36,9  (2273)  7        195.   4.44
  452. Oesch Heinz                         58 #                           1:40.10,6     32.36,9  (2323)  8        184.   4.44
  454. Galli Renato, I-Lurate Caccivio     63 Tommysport                  1:40.11,4     32.37,7  (1523)  8        185.   4.44
  455. Buehler Martin                      73 Knonau                      1:40.23,5     32.49,8  (2065)  7        196.   4.45
  456. Zipfel Peter, D-Freiburg Kappel     61 SV Kirchzarten              1:40.24,1     32.50,4  (1473)  8        186.   4.45
  457. Donati Gianni, Vaglio               48 USC Capriaschese            1:40.27,1     32.53,4  (2117)  9        59.    4.45
  458. Arnold Patrick                      84 Porza                       1:40.29,6     32.55,9  (2014)  7        197.   4.45
  459. Rainoldi Gilberto, I-Claino Osteno  54 Amatore                     1:40.31,5     32.57,8   (445)  9        60.    4.45
  460. Piga Giuseppe, I-Falmenta (VB)      56 Podistica Cannobio          1:40.35,0     33.01,3  (2343)  8        187.   4.46
  461. Pedrazzoli Tiziano                  71 Bellinzona                  1:40.35,8     33.02,1  (2545)  7        198.   4.46
  462. Turconi Mario, I-Villa Guardia      55 GS Villa Guardia            1:40.45,1     33.11,4   (444)  8        188.   4.46
  463. Tiranti Piercarlo, I                72 Gruppo Canottieri Lario C   1:40.46,0     33.12,3  (2476)  7        199.   4.46
  464. Nutt Robert, Chur                   60 Schwauni                    1:40.47,4     33.13,7   (422)  8        189.   4.46
  465. Herger Anton, Langnau               56 SSC-Langnau                 1:40.48,3     33.14,6  (2533)  8        190.   4.46
  466. Sartori Gianfranco                  37 Muralto                     1:40.49,9     33.16,2  (1205)  10       7.     4.46
  467. Stampanoni Sergio, Bigorio          49 USC Capriaschese            1:40.54,8     33.21,1  (1225)  9        61.    4.46
  468. Rodigari Franco                     54 Novaggio                    1:40.56,1     33.22,4  (2473)  9        62.    4.47
  469. Ferretti Nicola                     77 Losone                      1:41.00,3     33.26,6  (2598)  7        200.   4.47
  470. De Giorgi Enzo, Manno               66 Quadrifoglio                1:41.01,2     33.27,5  (2104)  7        201.   4.47
  471. Guidotti Pier Giorgio, Sementina    52 GS Molinera                 1:41.01,6     33.27,9  (2196)  9        63.    4.47
  472. Santini Fernando, Tenero            53 SAG Gordola                 1:41.03,0     33.29,3  (2543)  9        64.    4.47
  473. Gemperli Pi, Hagendorn              47 tri team zugerland          1:41.08,8     33.35,1  (2175)  9        65.    4.47
  474. Biewer René, D-Kißlegg              66 Gazelle Kisslegg            1:41.13,2     33.39,5  (1345)  7        202.   4.47
  475. Pegon Pierre                        57 I-Leggiuno                  1:41.16,8     33.43,1  (2526)  8        191.   4.48
  476. Gloor Andreas                       62 Zürich                      1:41.17,2     33.43,5  (2188)  8        192.   4.48
  477. Stöcker Herbert, D-Hemsbach         55 Lauftreff Hemsbach          1:41.18,1     33.44,4  (2422)  8        193.   4.48
  478. Danioth Franz, Andermatt            48 MR Andermatt                1:41.20,2     33.46,5  (1530)  9        66.    4.48
  479. Kalman Andras, Epalinges            63 Nestlè                      1:41.20,3     33.46,6  (1476)  8        194.   4.48
  480. Sontheimer Uwe                      70 D-Weilheim/Teck             1:41.20,9     33.47,2  (1468)  7        203.   4.48
  481. Stäuble Beat                        69 Zürich                      1:41.25,5     33.51,8  (2419)  7        204.   4.48
  482. Greggio Carlo                       69 I-Como                      1:41.26,5     33.52,8  (1535)  7        205.   4.48
  483. Hopp Alfred                         62 D-Aurach                    1:41.30,2     33.56,5  (1438)  8        195.   4.48
  484. Infanti Silvano, Frauenkappelen     60 TSV Frauenkappelen          1:41.33,4     33.59,7  (1455)  8        196.   4.48
  485. Wirthmüller Alexander               82 Zürich                      1:41.34,2     34.00,5  (2515)  7        206.   4.48
  486. Di Salvo Mario, Cadenazzo           52 Podistica Cannobio          1:41.34,8     34.01,1  (2114)  9        67.    4.48
  487. Grob Ernesto                        51 Locarno                     1:41.35,8     34.02,1  (2193)  9        68.    4.48
  488. Dunker Bernhard                     66 FL-Mauren                   1:41.44,0     34.10,3  (2121)  7        207.   4.49
  488. Gusella Tiziano, I-Milano           60 AS Ondaverde Athletic Tea   1:41.44,0     34.10,3  (1583)  8        197.   4.49
  490. Lombardini Alessandro, I            75 Atletica CRAL Aermacchi     1:41.48,6     34.14,9  (1130)  7        208.   4.49
  491. Keller Martin, Horw                 56 LV Horw                     1:41.49,3     34.15,6  (2230)  8        198.   4.49
  492. Kürsteiner Samuel                   67 Gais                        1:41.52,0     34.18,3  (1515)  7        209.   4.49
  493. Rossi Paolo                         59 I-Villadossola (VB)         1:41.53,0     34.19,3  (1508)  8        199.   4.49
  494. Cocconi Daniele                     68 Minusio                     1:41.58,6     34.24,9  (2586)  7        210.   4.50
  495. Cavazzi Quinto, I-Tirano (SO)       51 2002 Marathon Club          1:42.01,3     34.27,6  (2551)  9        69.    4.50
  496. Stevanato Silvio, I-Albate          59 Tommysport                  1:42.03,7     34.30,0  (1555)  8        200.   4.50
  497. Oliva Loris, Airolo                 75 GP Leventina                1:42.04,1     34.30,4  (2560)  7        211.   4.50
  498. Fumagalli Pietro, I-Menaggio        65 Atl. Centro Lario           1:42.04,8     34.31,1  (1581)  7        212.   4.50
  499. Simoni Claudio                      51 Gordola                     1:42.06,1     34.32,4  (1485)  9        70.    4.50
  500. Fumiano Felice                      69 Giubiasco                   1:42.08,7     34.35,0  (1422)  7        213.   4.50
  501. Schori Beat                         53 Muri                        1:42.09,0     34.35,3  (2404)  9        71.    4.50
  502. Wicki Heinz, Silenen                59 VMC Silenen                 1:42.10,0     34.36,3  (1257)  8        201.   4.50
  503. Weisshaupt Reto, Zürich             68 Virgin Runners              1:42.15,4     34.41,7  (2454)  7        214.   4.50
  504. Bizjak Rudi                         65 D-Baienfurt                 1:42.15,5     34.41,8  (1458)  7        215.   4.50
  505. Masciorini Mauro, Agarone           56 Vis Nova                    1:42.17,1     34.43,4  (2285)  8        202.   4.50
  506. Marxer Martin                       65 FL-Nendeln                  1:42.17,8     34.44,1  (2284)  7        216.   4.50
  507. Allgäuer Walter, A-Feldkirch        52 TS Gisigen                  1:42.26,7     34.53,0  (2003)  9        72.    4.51
  508. Mccormick Niall                     62 I-Laveno-Mombello           1:42.27,4     34.53,7  (1149)  8        203.   4.51
  509. Milani Renato                       54 Cugnasco                    1:42.27,7     34.54,0  (2302)  9        73.    4.51
  510. Fransioli Remo, Prato (Leventina)   42 GP Leventina                1:42.29,1     34.55,4  (1558)  10       8.     4.51
  511. Haus Alexander                      75 Zürich                      1:42.42,7     35.09,0  (2204)  7        217.   4.52
  512. Dal Sasso Amerigo, I-Varese         50 Atletica CRAL Aermacchi     1:42.45,6     35.11,9  (2102)  9        74.    4.52
  513. Meier Pascal                        68 Zuerich                     1:42.46,9     35.13,2  (1150)  7        218.   4.52
  514. Tavoli Fernando, Morbio Inferiore   50 EL Volcan                   1:42.48,6     35.14,9  (1532)  9        75.    4.52
  515. Secco Marco                         65 I-Brunello VA               1:42.50,4     35.16,7  (1550)  7        219.   4.52
  516. Borelli Fausto, Barbengo            53 SAM MASSAGNO                1:42.52,4     35.18,7  (2055)  9        76.    4.52
  517. Cattaneo Fabio                      70 I-Como                      1:42.57,2     35.23,5  (1533)  7        220.   4.52
  518. Franzi Edo., Yverdon-les-Bains      58 CSEM                        1:42.59,9     35.26,2  (2153)  8        204.   4.52
  519. Gallin Louis                        61 Saas im Prättigau           1:43.02,6     35.28,9  (1352)  8        205.   4.53
  520. Meier Ralf                          67 Lachen SZ                   1:43.10,2     35.36,5  (1322)  7        221.   4.53
  521. Masotti Giorgio, Arbedo             56 Runner's Club Bellinzona    1:43.11,5     35.37,8  (2286)  8        206.   4.53
  522. Fonti Danilo                        55 Lugano                      1:43.11,7     35.38,0  (2565)  8        207.   4.53
  523. Kurmann Davide                      81 Zürich                      1:43.12,2     35.38,5  (2248)  7        222.   4.53
  524. Moretti Luca                        67 Tremona                     1:43.13,7     35.40,0  (2510)  7        223.   4.53
  525. Andres Mario, I-Legnano             60 club del mesdi              1:43.15,5     35.41,8  (2006)  8        208.   4.53
  526. Geisser Othmar                      63 Boll                        1:43.16,0     35.42,3  (2174)  8        209.   4.53
  527. Zamperini Ettore, Chiasso           52 Gruppo Canottieri Lario C   1:43.20,8     35.47,1  (2484)  9        77.    4.53
  528. Ramos Mario                         61 Gordola                     1:43.21,3     35.47,6  (1318)  8        210.   4.53
  529. Moltrasio Renzo, I-Saronno          48 GAP Saronno                 1:43.21,8     35.48,1  (2591)  9        78.    4.53
  530. Russo Pantaleone, I-Cittiglio       60 Atletica Verbano            1:43.23,4     35.49,7  (1200)  8        211.   4.54
  531. Thönen Ulrich, Reutigen             56 all blacks thun             1:43.32,4     35.58,7  (1291)  8        212.   4.54
  532. Guerini Marco                       65 Losone                      1:43.32,5     35.58,8  (1370)  7        224.   4.54
  533. Marano Aldo                         46 I-Menaggio                  1:43.33,4     35.59,7  (2501)  9        79.    4.54
  534. Müller Andreas, D-Amtzell           62 SV Amtzell                  1:43.36,1     36.02,4  (1162)  8        213.   4.54
  535. Zanoboni Vinicio, I-Trezzano S/N    41 Società Canottieri Milano   1:43.36,3     36.02,6  (2462)  10       9.     4.54
  536. Fischer Thomas                      59 Schönenbuch                 1:43.36,8     36.03,1  (2144)  8        214.   4.54
  537. Fontijne Alexander                  65 Schönenbuch                 1:43.37,0     36.03,3  (2149)  7        225.   4.54
  538. Clerici Werner A., Rikon im Tösstal 42 TV Rikon                    1:43.40,4     36.06,7  (2092)  10       10.    4.54
  539. Fischer Bernhard, Oberägeri         53 Lauftreff Oberaegeri        1:43.41,8     36.08,1  (2143)  9        80.    4.54
  540. Nembrini Marco                      78 Bellinzona                  1:43.48,4     36.14,7  (2313)  7        226.   4.55
  541. Krautzig Joachim, Widen             46 Egelsee LG                  1:43.52,0     36.18,3  (2241)  9        81.    4.55
  542. Avena Antonio, I-Domodossola        76 GS Bognanco                 1:43.56,2     36.22,5  (1589)  7        227.   4.55
  543. Zani Roberto, I-Monza               46 atl. cinisello              1:44.00,5     36.26,8  (2461)  9        82.    4.55
  544. Bozzini Davide                      71 F-Gex                       1:44.06,6     36.32,9  (2061)  7        228.   4.56
  545. Grassi Alessio                      75 I-Crevoladossola            1:44.08,2     36.34,5  (1284)  7        229.   4.56
  546. Campora Luigi, Novaggio             58 SAP Purasca                 1:44.08,6     36.34,9  (2078)  8        215.   4.56
  547. Thaler Matthias, D-Aulendorf        66 LG Oberschwaben             1:44.14,8     36.41,1  (1232)  7        230.   4.56
  548. Boehler Arno, A-Wolfurt             67 Tri Team Lustenau           1:44.16,4     36.42,7  (1270)  7        231.   4.56
  549. Kober Martin                        61 D-Amtzell                   1:44.16,5     36.42,8  (2235)  8        216.   4.56
  550. Bianchi Lorenzo, I-Varese           51 Atletica CRAL Aermacchi     1:44.18,9     36.45,2  (1021)  9        83.    4.56
  551. Lafranchi Filippo                   73 Bellinzona                  1:44.20,6     36.46,9  (2250)  7        232.   4.56
  552. Malsch Matthias, D-Kirchheim        74 SG Nabern                   1:44.23,4     36.49,7  (1469)  7        233.   4.56
  553. Pinotti Franco                      65 I-Arcisate VA               1:44.24,2     36.50,5  (1560)  7        234.   4.56
  554. Damonti Bernardino                  49 Gorduno                     1:44.24,6     36.50,9  (1501)  9        84.    4.56
  555. Vera Luigi                          68 Manno                       1:44.25,0     36.51,3  (2513)  7        235.   4.56
  556. Banci Stefano                       66 Lugano                      1:44.25,8     36.52,1  (2569)  7        236.   4.56
  557. Stefanicki François, Brissago       48 SFG Brissago                1:44.28,1     36.54,4  (2420)  9        85.    4.57
  558. Albergati Nicola                    68 Sementina                   1:44.32,8     36.59,1  (1590)  7        237.   4.57
  559. Barmasse Patrick                    69 Lugano                      1:44.37,4     37.03,7  (2566)  7        238.   4.57
  560. Binetti Fabio                       76 Massagno                    1:44.38,5     37.04,8  (2562)  7        239.   4.57
  561. Odenwälder Peter, D-Hemsbach        57 Lauftreff Hemsbach          1:44.38,8     37.05,1  (2321)  8        217.   4.57
  562. Betti Tiberio, I-Bisuschio          66 Atletica Crestani           1:44.39,8     37.06,1  (2040)  7        240.   4.57
  563. Mercati Guido, I-Milano             49 Roadrunnersclub Milano      1:44.40,2     37.06,5   (429)  9        86.    4.57
  564. Saurer Urs, Basel                   58 LSV Uetendorf               1:44.42,4     37.08,7  (1441)  8        218.   4.57
  565. Carmine Alberto, I-Cannobio (VB)    70 Podistica Cannobio          1:44.51,1     37.17,4  (1356)  7        241.   4.58
  566. Lehmann Thomas, Orselina            45 YC Ascona                   1:44.52,6     37.18,9  (2583)  9        87.    4.58
  567. Ortmann Robert, D-Hergensweiler     54 TSV Hergensweiler           1:44.53,8     37.20,1  (1462)  9        88.    4.58
  568. Lunghi Giuseppe, I-Cantù            49 as cantuina pol. san marc   1:44.54,0     37.20,3  (2275)  9        89.    4.58
  569. Demarchi Boris                      74 Minusio                     1:44.55,3     37.21,6  (1330)  7        242.   4.58
  570. Tavernaro Sandro                    51 Winterthur                  1:45.00,7     37.27,0  (2434)  9        90.    4.58
  571. Rist Hubert, D-Radolfzell           36 LG Radolfzell               1:45.00,8     37.27,1  (1339)  10       11.    4.58
  572. Spichiger Armin                     42 Bassersdorf                 1:45.07,2     37.33,5  (2416)  10       12.    4.58
  573. Rigamonti Luigi                     58 Chiasso                     1:45.09,8     37.36,1  (1188)  8        219.   4.59
  574. Schaffner Adrian                    64 Zürich                      1:45.18,5     37.44,8  (2388)  8        220.   4.59
  575. Orru Tiziano                        64 Losone                      1:45.20,0     37.46,3  (1471)  8        221.   4.59
  576. Erne Bernhard, Münchenstein         59 Laufverein Baselland        1:45.22,6     37.48,9  (2131)  8        222.   4.59
  577. Arcuri Saverio, I                   57 Gruppo Canottieri Lario C   1:45.22,9     37.49,2  (2481)  8        223.   4.59
  578. Fraschini Angelo, Morbio Inferiore  48 Portaverde                  1:45.26,6     37.52,9  (2155)  9        91.    4.59
  579. Carpentieri Sebastiano, Campione    39 Pol. Campionese             1:45.26,7     37.53,0  (2084)  10       13.    4.59
  580. Bozzini Claudio                     63 Corzoneso                   1:45.27,7     37.54,0  (1035)  8        224.   4.59
  581. Ferrari Roberto                     65 Ludiano                     1:45.30,0     37.56,3  (2138)  7        243.   5.00
  582. Simon Johannes, D-Hechingen         50 Zollerburgläufer-SC Hechi   1:45.32,1     37.58,4  (1310)  9        92.    5.00
  583. Oleari Gianni, I-Milano             47 rrcm                        1:45.34,6     38.00,9  (2327)  9        93.    5.00
  584. Ohlinger Hermann, D-Bad Schussenrie 62 LG Oberschwaben             1:45.37,0     38.03,3  (2325)  8        225.   5.00
  585. Colombini Christian                 70 Morbio Inferiore            1:45.40,2     38.06,5  (2095)  7        244.   5.00
  586. Gunz Herbert, A-Bildstein           56 SV - Bildstein              1:45.43,3     38.09,6  (2198)  8        226.   5.00
  587. Kireev Alexandre                    55 Saint-Sulpice               1:45.43,5     38.09,8  (2499)  8        227.   5.00
  588. Schmidt Ramon, D-Aulendorf          58 LG Oberschwaben             1:45.45,0     38.11,3  (2399)  8        228.   5.00
  589. Qualloni Anselmo, I-Azzate          40 Runners Valbossa            1:45.49,1     38.15,4  (1182)  10       14.    5.00
  590. Sheic Semir                         87 Gordola                     1:45.51,4     38.17,7  (1421)  11       11.    5.01
  591. Ponzio Fabrizio                     46 Locarno                     1:45.55,7     38.22,0  (2350)  9        94.    5.01
  592. Sohler Mario, D-Hiltensweiler       71 Amtzell                     1:45.59,8     38.26,1  (1442)  7        245.   5.01
  593. Buetti Iwan                         71 Vira (Gambarogno)           1:46.00,0     38.26,3  (2066)  7        246.   5.01
  594. Camozzi Renato, I-Porlezza (CO)     57 Atletica Centro Lario       1:46.05,0     38.31,3  (2077)  8        229.   5.01
  595. Betrisey Michel, Gordola            83 USL Unione Sportiva         1:46.06,9     38.33,2  (1420)  7        247.   5.01
  596. Galusero Giorgio, Giubiasco         46 Polizia Cantonale           1:46.09,0     38.35,3  (2167)  9        95.    5.01
  597. Santoro Giampaolo                   65 I-Carlazzo/CO               1:46.21,3     38.47,6  (1586)  7        248.   5.02
  598. Kube Juergen                        42 D-Herbrechtingen            1:46.23,3     38.49,6  (2244)  10       15.    5.02
  599. Schauer Norbert                     55 A-Innsbruck                 1:46.27,8     38.54,1  (2391)  8        230.   5.02
  599. Stroschneider Ernst                 49 A-Innsbruck                 1:46.27,8     38.54,1  (2581)  9        96.    5.02
  601. Guerini Danilo                      59 Reinach BL                  1:46.29,1     38.55,4  (2195)  8        231.   5.02
  602. Perrollaz Peter                     58 Fraubrunnen                 1:46.32,4     38.58,7  (2335)  8        232.   5.02
  603. Stäheli Urs                         57 Bern                        1:46.32,7     38.59,0  (2418)  8        233.   5.03
  604. Bonadeo Marco, I-Milano             64 2002 marathon club          1:46.33,2     38.59,5  (2494)  8        234.   5.03
  605. Conti Franco, I-Varese              54 Atletica CRAL Aermacchi     1:46.38,2     39.04,5  (1060)  9        97.    5.03
  606. Lorenzetti Dante, Magliasina        62 motolot-sap                 1:46.43,4     39.09,7  (2269)  8        235.   5.03
  607. Tenchio Loris, Faido                44 GP Leventina                1:46.43,6     39.09,9  (1321)  10       16.    5.03
  608. Bomio Renato, Minusio               41 SPL Locarnese               1:46.45,2     39.11,5  (2053)  10       17.    5.03
  609. Rossini Piergiorgio                 53 Viganello                   1:46.46,0     39.12,3  (2376)  9        98.    5.03
  610. Petraglio Ovidio, S. Pietro         46 SFG Stabio                  1:47.00,3     39.26,6  (2336)  9        99.    5.04
  611. Jordan Pierre-Alain, Neirivue       69 FSG Neirivue                1:47.03,9     39.30,2  (2225)  7        249.   5.04
  612. Gieriet Stephan                     64 Malans                      1:47.13,7     39.40,0  (2184)  8        236.   5.04
  613. Sare Stefan, D-Herbrechtingen       43 Lauftreff Herbrechtingen    1:47.20,8     39.47,1  (2385)  10       18.    5.05
  614. Spaggiari Giuseppe                  55 Bellinzona                  1:47.22,0     39.48,3  (1472)  8        237.   5.05
  615. Kiesel Karl-Ferdinand               47 D-Wangen                    1:47.22,5     39.48,8  (2232)  9        100.   5.05
  616. D'Alberti Francesco, I-Brebbia      69 Miralago Cadrezzate         1:47.35,5     40.01,8  (1553)  7        250.   5.05
  617. Badasci Natalino                    65 Orselina                    1:47.39,5     40.05,8  (2541)  7        251.   5.06
  618. Simeoni Davide                      68 Magadino                    1:47.41,6     40.07,9  (1478)  7        252.   5.06
  619. Nessi Vittorio, I                   47 Gruppo Canottieri Lario C   1:47.42,2     40.08,5  (2487)  9        101.   5.06
  620. Kötter Andreas                      89 Edlibach                    1:47.42,3     40.08,6  (1513)  11       12.    5.06
  621. Schmid Markus, Zizers               49 GGC                         1:47.44,3     40.10,6  (2544)  9        102.   5.06
  622. Chelbosu Adrian                     61 Arlesheim                   1:47.48,0     40.14,3  (1475)  8        238.   5.06
  623. Gardiner Blair                      78 GB-Cheshire CW3 0EA         1:47.50,2     40.16,5  (2169)  7        253.   5.06
  624. Venetz Victor, Wohlen               50 LR Wohlen                   1:47.52,1     40.18,4  (2528)  9        103.   5.06
  625. Schumann Matthias                   58 D-Bonn                      1:47.56,1     40.22,4  (2408)  8        239.   5.06
  626. Campana Albino, Cagiallo            58 Sci Club Arcobaleno         1:47.57,3     40.23,6  (1591)  8        240.   5.07
  627. Mayer Wolfgang                      61 D-Kempten                   1:47.58,9     40.25,2  (2506)  8        241.   5.07
  628. Feneberg Thomas                     61 D-Kempten                   1:47.59,0     40.25,3  (2136)  8        242.   5.07
  629. Lanzoni Maurice                     58 I-Grandate                  1:47.59,1     40.25,4  (1128)  8        243.   5.07
  630. Högstadius Klas                     78 Zürich                      1:48.02,4     40.28,7  (2213)  7        254.   5.07
  631. Scaioli Vidmer, I-Casalmaiocco      54 La Michetta MI              1:48.10,4     40.36,7  (1295)  9        104.   5.07
  632. Baroni Angelo, I-Induno Olona (VA)  46 Atletica CRAL Aermacchi     1:48.12,5     40.38,8  (2024)  9        105.   5.07
  633. Ruotolo Antonio                     65 Bosco Luganese              1:48.16,7     40.43,0  (1514)  7        255.   5.07
  634. Brunhart Bruno                      40 Wädenswil                   1:48.18,1     40.44,4  (2589)  10       19.    5.07
  635. Lombardi Marco                      59 Verscio                     1:48.18,2     40.44,5  (2268)  8        244.   5.08
  636. Rigoldi Alessandro                  61 I-Milano                    1:48.18,3     40.44,6  (1547)  8        245.   5.08
  637. Schmitz Michael                     76 Aarau                       1:48.21,2     40.47,5  (2400)  7        256.   5.08
  638. Bortolotti Giorgio, Arosio          58 SAP Purasca                 1:48.21,7     40.48,0  (2058)  8        246.   5.08
  639. Zanoni Carlo, I-Cannero Riviera     48 Marathona                   1:48.22,7     40.49,0  (1594)  9        106.   5.08
  640. Tornari Paolo, I-Alzate Brianza     65 Gruppo Canottieri Lario C   1:48.26,0     40.52,3  (2479)  7        257.   5.08
  641. Müller Maurizio                     76 Savosa                      1:48.27,0     40.53,3  (2561)  7        258.   5.08
  642. Tafi Enrico, I-Milano               46 Road Runners Club Milano    1:48.30,3     40.56,6  (2430)  9        107.   5.08
  643. Bordoni Giancarlo                   ?? I-Sondrio                   1:48.30,9     40.57,2  (1504)  7        259.   5.08
  644. Gasseling Ivo                       60 Hergiswil NW                1:48.32,6     40.58,9  (2173)  8        247.   5.08
  645. Ambühl Werner, Herbligen            40 LSV Uetendorf               1:48.33,4     40.59,7  (1470)  10       20.    5.08
  646. Pozzi Giambattista, I-Como          47 Nova Libertas               1:48.33,9     41.00,2  (1549)  9        108.   5.08
  647. Maurizio Giuseppe                   60 Losone                      1:48.35,2     41.01,5  (1425)  8        248.   5.08
  648. Beck Giovanni                       69 Minusio                     1:48.35,6     41.01,9  (2031)  7        260.   5.08
  649. Laghi Peter, Caslano                58 SAP Purasca                 1:48.35,8     41.02,1  (2251)  8        249.   5.08
  650. Cameron Willie, Meyrin              48 CERN Footing Club           1:48.49,9     41.16,2  (2076)  9        109.   5.09
  651. Mosoni Gianfranco                   51 I-Bognanco                  1:49.04,4     41.30,7  (1495)  9        110.   5.10
  652. Candiani Andrea Paolo, I-Buccinasco 59 CCDS Unicredit              1:49.04,7     41.31,0  (1554)  8        250.   5.10
  653. Nussio Luca, Cugnasco               57 BM                          1:49.05,6     41.31,9  (1363)  8        251.   5.10
  654. Scapozza Nello, Bellinzona          46 Runners Club Bellinzona     1:49.07,4     41.33,7  (1377)  9        111.   5.10
  655. Rossi Marco                         54 Morbio Inferiore            1:49.11,7     41.38,0  (2512)  9        112.   5.10
  656. Ulrich Siegfried, D-Lübeck          36 Luebeker-Sport-Club         1:49.17,3     41.43,6  (2563)  10       21.    5.10
  657. Fusco Nicola, Vacallo               52 Runner Club Vacallo         1:49.20,9     41.47,2  (2162)  9        113.   5.10
  658. Joos Otto, D-Wangen am Allgaü       55 MTG Wangen im Allgaü        1:49.30,6     41.56,9  (1113)  8        252.   5.11
  659. Ballerini Mauro                     51 Camorino                    1:49.34,6     42.00,9  (2572)  9        114.   5.11
  660. Richter Jan                         82 D-St Blasien                1:49.40,8     42.07,1  (1486)  7        261.   5.11
  661. Rossi Luca                          70 Castel S. Pietro            1:49.47,6     42.13,9  (1429)  7        262.   5.12
  662. Castellani Carlo                    56 Golino                      1:49.53,2     42.19,5  (2086)  8        253.   5.12
  663. Bulliard Patrice                    69 Fribourg                    1:49.56,0     42.22,3  (1488)  7        263.   5.12
  664. Montemurro Andrea, CH               62 SAM Massagno                1:50.05,1     42.31,4  (2307)  8        254.   5.13
  665. Soler Fabio                         59 Novazzano                   1:50.10,9     42.37,2  (2413)  8        255.   5.13
  666. Pisoni Luciano                      70 I-Menaggio                  1:50.17,0     42.43,3  (2504)  7        264.   5.13
  667. Bordoli Cristiano                   69 I-Menaggio                  1:50.17,1     42.43,4  (2495)  7        265.   5.13
  668. Schumacher Kurt, Schüpfheim         49 Lauftreff Schüpfheim        1:50.18,1     42.44,4  (2407)  9        115.   5.13
  669. Sacco Valerio, F-Thil               38 Spiridon d'occitanie        1:50.22,7     42.49,0  (2379)  10       22.    5.13
  670. Prayer Mario, I                     54 Gruppo Canottieri Lario C   1:50.29,8     42.56,1  (2483)  9        116.   5.14
  671. Guidotti Patrick                    74 Tenero                      1:50.31,7     42.58,0  (2546)  7        266.   5.14
  672. Favretto Luca                       73 I-Milano                    1:50.32,3     42.58,6  (1546)  7        267.   5.14
  673. Volpato Ignazio, I-Verbania         49 USC Marathon Verbania       1:50.34,0     43.00,3  (2449)  9        117.   5.14
  674. Ratti Thomas                        52 D-Baden-Baden               1:50.34,6     43.00,9  (2360)  9        118.   5.14
  675. Luini Flavio Riccardo               52 I-Cannobio (VB)             1:50.37,0     43.03,3  (1518)  9        119.   5.14
  676. Ferrario Urs                        62 Walzenhausen                1:50.43,7     43.10,0  (2140)  8        256.   5.14
  677. Greuel Wanja                        77 D-Stelzenberg               1:50.45,0     43.11,3  (2192)  7        268.   5.14
  678. Heksch Ralph, Brissago              55 SLVS                        1:50.45,3     43.11,6  (2208)  8        257.   5.14
  679. Quartieri Emilio                    41 I-Arese                     1:50.52,0     43.18,3  (2356)  10       23.    5.15
  680. Dellamora Gianfranco                72 Locarno                     1:50.57,8     43.24,1  (1371)  7        269.   5.15
  681. Heiniger Thomas                     66 Giswil                      1:50.59,0     43.25,3  (2498)  7        270.   5.15
  682. Canonica Gianni, Bidogno            55 USC Capriasca               1:51.01,6     43.27,9  (1047)  8        258.   5.15
  683. Lotti Daniele, Bellinzona           57 SPL Locarnese               1:51.03,4     43.29,7  (2593)  8        259.   5.15
  684. Massera Aldo, Camorino              37 RCB                         1:51.03,6     43.29,9  (2594)  10       24.    5.15
  685. Muratori Marcello                   70 I-Como                      1:51.10,2     43.36,5  (2312)  7        271.   5.16
  686. Stöckli Hans                        47 Villmergen                  1:51.15,3     43.41,6  (2424)  9        120.   5.16
  687. Birth Gustavo                       51 Taverne                     1:51.17,5     43.43,8  (1467)  9        121.   5.16
  688. Bulgheroni Paolo, I                 52 Atletica CRAL Aermacchi     1:51.27,0     43.53,3  (2070)  9        122.   5.16
  689. Menghetti Franco, Bigorio           51 USC Capriaschese            1:51.31,7     43.58,0  (2298)  9        123.   5.17
  690. Romero Manolo                       77 Zürich                      1:51.35,7     44.02,0  (2372)  7        272.   5.17
  691. Rosselli Giacomo                    72 Agarone                     1:51.41,8     44.08,1  (1368)  7        273.   5.17
  692. Ardia Andrea, Tesserete             82 Quadrifoglio                1:51.43,8     44.10,1  (2010)  7        274.   5.17
  693. Lombardini Bruno, I-Varese          46 Atletica CRAL Aermacchi     1:51.44,3     44.10,6  (1131)  9        124.   5.17
  694. Lenherr Hermann                     58 Sevelen                     1:51.46,8     44.13,1  (2260)  8        260.   5.17
  695. Tanzi Marco                         56 I-Milano                    1:51.55,0     44.21,3  (1584)  8        261.   5.18
  696. Meier Gian Roberto, Ponte Capriasca 61 Quadrifoglio                1:51.57,9     44.24,2  (2293)  8        262.   5.18
  697. Corti Fausto                        62 Pura                        1:52.01,5     44.27,8  (1503)  8        263.   5.18
  698. Bianchi Alberto, I                  43 Gruppo Canottieri Lario C   1:52.02,7     44.29,0  (2489)  10       25.    5.18
  699. Pedrazzi Moreno, Gnosca             67 Quadrifoglio                1:52.06,5     44.32,8  (2558)  7        275.   5.18
  700. Finotti Daniele                     55 I-Milano                    1:52.07,6     44.33,9  (1386)  8        264.   5.18
  701. Schiro Luigi                        75 Lugano                      1:52.13,2     44.39,5  (2395)  7        276.   5.19
  702. Büchel Emil                         65 FL-Schaan                   1:52.15,2     44.41,5  (2063)  7        277.   5.19
  702. Castelletti Francesco               62 Pedrinate                   1:52.15,2     44.41,5  (2087)  8        265.   5.19
  704. Baldinger Peter                     55 Olten                       1:52.16,4     44.42,7  (2020)  8        266.   5.19
  705. Bowman Bryce                        72 Zuerich                     1:52.17,1     44.43,4  (2060)  7        278.   5.19
  706. Balestra Bruno                      53 Gerra (Gambarogno)          1:52.17,7     44.44,0  (2021)  9        125.   5.19
  707. Felber Fredy                        64 Sursee                      1:52.23,5     44.49,8  (2135)  8        267.   5.19
  708. Pedraita Franco, Giubiasco          61 SAB, Bellinzona             1:52.30,8     44.57,1  (1174)  8        268.   5.19
  709. Burgyan Roland                      78 Gordola                     1:52.31,4     44.57,7  (2071)  7        279.   5.20
  710. Dettman Shane                       76 USA-Washington              1:52.34,9     45.01,2  (2113)  7        280.   5.20
  711. Carcano Giuseppe, I-Varese          62 Atletica Crestani Arcisat   1:52.35,9     45.02,2  (2082)  8        269.   5.20
  712. Ramazzina Otello, I                 42 Gruppo Canottieri Lario C   1:52.38,6     45.04,9  (2490)  10       26.    5.20
  713. Maffioli Renato, I-Domodossola      55 Atl. Ossolana               1:52.42,1     45.08,4   (421)  8        270.   5.20
  714. Huber Rodolfo, Locarno              60 Tri Team Ticino             1:52.44,2     45.10,5  (2534)  8        271.   5.20
  715. Scherrer Thomas                     71 Ebikon                      1:52.51,0     45.17,3  (2393)  7        281.   5.20
  716. Pini Adriano, Lumino                51 Gruppo Quadrifoglio         1:52.53,0     45.19,3  (1433)  9        126.   5.21
  717. Ferrari Fogno Federico, I           67 Atletica CRAL Aermacchi     1:52.58,4     45.24,7  (2137)  7        282.   5.21
  718. Robustelli Mauro                    60 Camorino                    1:52.59,1     45.25,4  (2568)  8        272.   5.21
  719. Krapf Sacha                         70 Uster                       1:53.03,1     45.29,4  (1570)  7        283.   5.21
  720. Zgraggen Daniel, Castagnola         77 USC                         1:53.11,9     45.38,2  (2466)  7        284.   5.21
  721. Borghi Giancarlo, I-Cantù           55 GS Villaguardia             1:53.15,4     45.41,7   (438)  8        273.   5.22
  722. Fendoni Mario, Gordola              62 SPL Locarnese               1:53.15,6     45.41,9  (1373)  8        274.   5.22
  723. Minkus Andre                        76 Zürich                      1:53.17,5     45.43,8  (2303)  7        285.   5.22
  724. Maggini Carlo, Bellinzona           47 Runners Club Bellinzona     1:53.21,0     45.47,3  (1376)  9        127.   5.22
  725. Cerutti Fausto                      52 Locarno                     1:53.25,8     45.52,1  (2539)  9        128.   5.22
  726. Kovacevic Srdjan                    61 Lugano                      1:53.27,0     45.53,3  (1337)  8        275.   5.22
  727. Schönholzer Ivo                     74 Chur                        1:53.28,1     45.54,4  (2403)  7        286.   5.22
  728. Rossi Francesco                     70 Stabio                      1:53.30,4     45.56,7  (1430)  7        287.   5.22
  729. Chiffelle Patrick, Bidogno          57 US Capriasca                1:53.31,6     45.57,9  (1519)  8        276.   5.22
  730. Irmler Peter, D-Aulendorf           89 LG Oberschwaben             1:53.34,5     46.00,8  (2222)  11       13.    5.22
  731. Marzorati Giorgio, I-Figino S.      56 GS Villaguardia             1:53.42,7     46.09,0   (439)  8        277.   5.23
  732. Frasca Gionata                      75 Minusio                     1:53.45,5     46.11,8  (2154)  7        288.   5.23
  733. Bühlmann Patrick                    71 St. Niklausen               1:53.47,3     46.13,6  (2069)  7        289.   5.23
  734. Arici Ivan, Faido                   58 Gruppo podistico Leventin   1:53.54,4     46.20,7  (1559)  8        278.   5.23
  734. Niederer Christian                  70 Zürich                      1:53.54,4     46.20,7  (2318)  7        290.   5.23
  736. Gartmann Thomas                     72 Zürich                      1:53.54,7     46.21,0  (2171)  7        291.   5.23
  737. Bassi Stefano                       75 Lugano                      1:53.58,4     46.24,7  (1319)  7        292.   5.24
  738. Carpani Enrico                      58 Savosa                      1:54.01,3     46.27,6  (1498)  8        279.   5.24
  739. Galbraith Peter, Le Grand-Saconnex  51 CERN                        1:54.02,6     46.28,9  (2164)  9        129.   5.24
  740. De Matteo Walter                    67 I-Cuasso                    1:54.06,3     46.32,6  (1072)  7        293.   5.24
  740. Gasparotti Enrico                   62 Massagno                    1:54.06,3     46.32,6  (2172)  8        280.   5.24
  742. Galimberti Fulvio, I-Montorfano (CO 59 Atletica CRAL Aermacchi     1:54.09,6     46.35,9  (2165)  8        281.   5.24
  743. Schuler Franz                       53 Ponte Capriasca             1:54.17,4     46.43,7  (2406)  9        130.   5.25
  744. Lai Ettore, I-Como                  48 Albatese                    1:54.23,5     46.49,8  (1545)  9        131.   5.25
  745. Fallet Eric                         51 Boécourt                    1:54.24,4     46.50,7  (1375)  9        132.   5.25
  746. Vicentini Paolo, Bellinzona         64 TAT-Ticino                  1:54.30,1     46.56,4  (2514)  8        282.   5.25
  747. Holverscheid Ralf, D-Markdorf       64 TV Markdorf                 1:54.35,1     47.01,4  (1414)  8        283.   5.25
  748. Richter Clemens                     65 D-Bretzfeld                 1:54.41,5     47.07,8  (1450)  7        294.   5.26
  749. Stuffer Manfred                     54 A-Innsbruck                 1:54.42,8     47.09,1  (2429)  9        133.   5.26
  750. Mccrae Thomas                       71 Zürich                      1:54.50,9     47.17,2  (2292)  7        295.   5.26
  751. Loss Mario, D-Wangen                56 MCW Wangen                  1:55.04,5     47.30,8  (2554)  8        284.   5.27
  752. Müller Fritz, Castione              57 RC Bellinzona               1:55.05,5     47.31,8  (1481)  8        285.   5.27
  753. Fontijne Ronald                     62 Steinen                     1:55.06,0     47.32,3  (2150)  8        286.   5.27
  754. Traversa Denis                      71 I-Menaggio                  1:55.14,2     47.40,5  (2505)  7        296.   5.27
  755. De Lorenzi Fausto, I-Dongo (CO)     47 CSI Morbegno (SO)           1:55.15,0     47.41,3  (2105)  9        134.   5.27
  756. Santini Gianpiero, I-Varese         41 G.P. Castronno              1:55.17,3     47.43,6  (2383)  10       27.    5.27
  757. Freidl Juerg                        59 Russikon                    1:55.20,0     47.46,3  (2158)  8        287.   5.27
  758. Lindegger Urs                       62 Contone                     1:55.20,2     47.46,5  (2264)  8        288.   5.28
  759. Marelli Giuseppe, I-San Fermo d. Ba 29 Canturina San Marco         1:55.23,3     47.49,6  (2567)  10       28.    5.28
  760. Bühlmann Ernst                      43 Küsnacht ZH                 1:55.26,3     47.52,6  (2068)  10       29.    5.28
  761. Vogt Peter                          66 Arth                        1:55.27,4     47.53,7  (2448)  7        297.   5.28
  762. Benham Matt                         73 Pregassona                  1:55.31,6     47.57,9  (2037)  7        298.   5.28
  763. Schnidrig Roland                    57 Grächen                     1:55.33,5     47.59,8  (1369)  8        289.   5.28
  764. Fauguel Charles, Boudry             44 frénétic bicke              1:55.38,6     48.04,9  (2521)  10       30.    5.28
  765. Walker Joe                          54 Andermatt                   1:55.42,2     48.08,5  (1526)  9        135.   5.29
  766. Leeger Hans                         45 Stadel                      1:55.43,0     48.09,3  (2257)  9        136.   5.29
  767. Osterwalder Urban                   68 Uster                       1:55.43,5     48.09,8  (2328)  7        299.   5.29
  768. Krapf René, Rüti ZH                 37 LCZ                         1:55.43,9     48.10,2  (2240)  10       31.    5.29
  769. Pochettino Paolo, I-Milano          49 Atletica Ambrosiana         1:55.56,9     48.23,2  (2345)  9        137.   5.29
  770. Schlup Marc Olivier, Roche VD       57 Gym Hommes                  1:56.24,7     48.51,0  (1428)  8        290.   5.31
  771. Hartmut Ebel, D-Freiburg            52 Sportpark Freiburg          1:56.25,8     48.52,1  (2202)  9        138.   5.31
  772. Karssen Aksel                       72 Lugano                      1:56.33,1     48.59,4  (2227)  7        300.   5.31
  773. Longo Bruno, I-Cogliate Milano      63 SPL                         1:56.34,7     49.01,0  (1401)  8        291.   5.31
  774. Hofmann Andreas                     48 Engelberg                   1:56.44,4     49.10,7  (2212)  9        139.   5.31
  775. Barraud Jean-Claude                 51 Mont-sur-Lausanne           1:56.52,7     49.19,0  (2025)  9        140.   5.32
  776. Morini Marino                       57 I-Novedrate (CO)            1:56.53,9     49.20,2   (431)  8        292.   5.32
  777. Bargna Alessio                      75 I-Figino Serenza            1:56.54,0     49.20,3   (434)  7        301.   5.32
  778. Filliger Gustavo, Bellinzona        51 runner Bellinzona           1:56.58,9     49.25,2  (2142)  9        141.   5.32
  779. Locherer Paul, D-Amtzell            55 SV Amtzell                  1:57.00,6     49.26,9  (1405)  8        293.   5.32
  780. Kaufmann Markus, FL-Balzers         57 LG Känguru                  1:57.07,4     49.33,7  (1567)  8        294.   5.33
  781. Faccio Antonio                      52 Minusio                     1:57.15,2     49.41,5  (1392)  9        142.   5.33
  782. Irmler Lukas, D-Aulendorf           90 LG Oberschwaben             1:57.16,6     49.42,9  (2221)  11       14.    5.33
  783. Eichhorn Heinz-Dieter               51 D-Dermbach                  1:57.20,3     49.46,6  (2129)  9        143.   5.33
  784. Uboldi Giuseppe                     34 I-Arona                     1:57.25,6     49.51,9  (2441)  10       32.    5.33
  785. Pinna Salvatore                     50 I-Verbania Pallanza         1:57.39,6     50.05,9  (2344)  9        144.   5.34
  786. Vergani Daniele                     68 Saanen                      1:57.45,5     50.11,8  (1597)  7        302.   5.34
  787. Sgrò Franco, I-Cannobio VB          49 Atletica Cannobio           1:57.48,0     50.14,3  (2410)  9        145.   5.35
  788. Häusler Jürgen                      55 Zürich                      1:57.48,8     50.15,1  (2206)  8        295.   5.35
  789. Brera Fabio                         74 I-Menaggio                  1:58.06,6     50.32,9  (2496)  7        303.   5.35
  790. Novak Ludek, Zürich                 70 no club                     1:58.12,5     50.38,8  (2320)  7        304.   5.36
  791. Raschetti Pietro                    62 Losone                      1:58.15,6     50.41,9  (2357)  8        296.   5.36
  792. Coassolo Gianni                     44 I-Vogogna                   1:58.17,6     50.43,9  (1496)  10       33.    5.36
  793. Reber Sam                           66 Zuchwil                     1:58.21,6     50.47,9  (2527)  7        305.   5.36
  794. Troy Weeres-Leuzinger               74 Niederurnen                 1:58.47,7     51.14,0  (2438)  7        306.   5.37
  795. Christian Bernd, D-Bermatingen      58 TV Markdorf                 1:58.52,7     51.19,0  (1418)  8        297.   5.38
  796. Heiz Daniel, Schwyz                 50 SLVS                        1:58.56,8     51.23,1  (1506)  9        146.   5.38
  797. Casagrande Nicola                   46 I-Menaggio                  1:59.05,7     51.32,0  (2497)  9        147.   5.38
  798. Fontebasso Vittorio                 52 Bodio TI                    1:59.10,6     51.36,9  (1314)  9        148.   5.38
  799. Masera Luca, I                      62 Atletica CRAL Aermacchi     1:59.42,6     52.08,9  (1145)  8        298.   5.40
  800. Remondi Roberto Maria               60 I-Cornaredo Milano          1:59.43,9     52.10,2  (1582)  8        299.   5.40
  801. Labaune Jean-Pierre                 50 Savoso                      1:59.45,3     52.11,6  (2249)  9        149.   5.40
  802. Pagani Giusva, Caslano              73 SAP Purasca                 1:59.47,5     52.13,8  (2330)  7        307.   5.40
  803. Usselmann Wendelin, D-Ravensburg    62 Laufend fit u aktiv         2:00.02,5     52.28,8  (1449)  8        300.   5.41
  804. Wöcke Patrick, Langendorf           67 Team Horlacher              2:00.06,4     52.32,7  (1451)  7        308.   5.41
  805. Cortesi Annibale, Minusio           51 SPL Locarnese               2:00.06,5     52.32,8  (2097)  9        150.   5.41
  806. Badilatti Luigi                     49 Poschiavo                   2:00.12,7     52.39,0  (2016)  9        151.   5.41
  807. Letter Pius, Oberägeri              44 Aegeri                      2:00.16,1     52.42,4  (1374)  10       34.    5.42
  808. Novelli Gennaro, I-Cantù (CO)       53 San Marco Polisportivo      2:00.17,1     52.43,4   (441)  9        152.   5.42
  809. Ehrmann Reinhard, D-Bad Wurzach     69 TSG Bad Wurzach             2:00.20,6     52.46,9  (2520)  7        309.   5.42
  810. Bejntner Markus, D-Bienne           68 Cargo Power                 2:00.20,9     52.47,2  (1521)  7        310.   5.42
  810. Janniello Elpidio, Bellinzona       52 VIRTUS Locarno              2:00.20,9     52.47,2  (2472)  9        153.   5.42
  812. Grandl Thomas, D-Bad Wurzach        67 TSG Bad Wurzach             2:00.22,0     52.48,3  (2522)  7        311.   5.42
  813. Kiss Attila                         71 Niederglatt ZH              2:00.41,0     53.07,3  (1596)  7        312.   5.43
  814. Bianchini Eraldo, I-Azzate (VA)     50 Runners Valbossa            2:00.50,3     53.16,6  (2042)  9        154.   5.43
  815. Guida Antonio, I-Domodossola        58 Singolo                     2:00.58,9     53.25,2  (1516)  8        301.   5.44
  816. Kulmus Walter, D-Argenbühl          53 TV Eisenharz                2:01.01,9     53.28,2  (2246)  9        155.   5.44
  817. Ferrrario Paolo                     63 Carabbia                    2:01.12,9     53.39,2  (1305)  8        302.   5.44
  818. Fasana Mario                        44 I-Cernobbio                 2:01.34,1     54.00,4  (2134)  10       35.    5.45
  819. Bettina Alessandro                  68 I-Como                      2:02.08,2     54.34,5  (1542)  7        313.   5.47
  820. Dotti Riccardo, I                   49 Gruppo Canottieri Lario C   2:02.18,7     54.45,0  (2485)  9        156.   5.47
  821. Bettoni Claudio                     61 CH                          2:02.29,5     54.55,8  (1323)  8        303.   5.48
  822. Stadler Ludwig, D-Bad Schussenried  63 LG Oberschwaben             2:02.29,9     54.56,2  (2417)  8        304.   5.48
  823. Lonni Giampietro                    61 Gordola                     2:03.05,6     55.31,9  (1333)  8        305.   5.50
  824. Badrutt Gian Marco                  74 Luzern                      2:03.11,4     55.37,7  (2017)  7        314.   5.50
  825. Meierhofer Andy                     71 St. Moritz                  2:03.12,0     55.38,3  (2296)  7        315.   5.50
  826. Weber Ludwig, D-Ravensburg          56 LG Welfen                   2:03.14,0     55.40,3  (1409)  8        306.   5.50
  827. Sala Dante                          56 Bellinzona                  2:03.18,0     55.44,3  (2381)  8        307.   5.50
  828. Jenny Fredy                         63 FL-Mauren                   2:03.21,9     55.48,2  (2224)  8        308.   5.50
  829. Greppi Leonardo, I                  60 Gruppo Canottieri Lario C   2:03.51,7     56.18,0  (2480)  8        309.   5.52
  830. Schaller Thomas, Dotzigen           82 TV Dotzigen                 2:04.26,6     56.52,9  (2389)  7        316.   5.53
  831. Kienast Martin, A-Feldkirch         36 TS Gisingen                 2:04.34,5     57.00,8  (1562)  10       36.    5.54
  832. Marino Antonio, I-Domodossola       35 Singolo                     2:04.44,9     57.11,2  (1517)  10       37.    5.54
  833. Spano Arturo                        39 I-Binda                     2:04.53,9     57.20,2   (411)  10       38.    5.55
  834. Arcidiacono Marco, Lugano           73 no work team                2:04.57,3     57.23,6  (2009)  7        317.   5.55
  835. Blahak Günther, D-Friedberg         55 ohne                        2:04.59,4     57.25,7  (2048)  8        310.   5.55
  836. Confetta Giovanni                   65 I-Cantù (CO)                2:05.03,8     57.30,1   (432)  7        318.   5.55
  837. Canevascini Michele                 66 Airolo                      2:05.09,9     57.36,2  (1316)  7        319.   5.55
  838. Horn Markus                         67 D-Ravensburg                2:05.31,2     57.57,5  (1419)  7        320.   5.56
  839. Ferri Antonio                       52 I-Cantù (CO)                2:05.36,1     58.02,4   (433)  9        157.   5.57
  840. Blesi Samuel                        33 Thalwil                     2:05.46,4     58.12,7  (2049)  10       39.    5.57
  841. Paprikic Enver                      75 D-Waldburg                  2:06.04,3     58.30,6  (2555)  7        321.   5.58
  842. Sanca Adriano, I-Domodossola        63 Atl. Ossolana 2000          2:06.08,4     58.34,7   (419)  8        311.   5.58
  843. Regamey Pierre-André                69 Lausanne 25                 2:06.09,2     58.35,5  (2363)  7        322.   5.58
  844. Antonini Mauro, CH                  58 La Regione                  2:06.27,4     58.53,7  (2537)  8        312.   5.59
  845. Puginier Jerome                     66 Caslano                     2:06.42,1     59.08,4  (2549)  7        323.   6.00
  846. Ponzio Carlo                        52 Bellinzona                  2:06.48,5     59.14,8   (425)  9        158.   6.00
  847. Caprara Bixio                       65 Bellinzona                  2:06.48,8     59.15,1   (427)  7        324.   6.00
  848. Ruedin Roger, Camorino              63 no work team                2:07.18,9     59.45,2  (2378)  8        313.   6.02
  849. Saporito Domenico                   66 Taverne                     2:07.25,6     59.51,9  (2384)  7        325.   6.02
  850. Vescovi Piergiuseppe                57 Lopagno                     2:07.50,4   1:00.16,7  (2447)  8        314.   6.03
  851. Sartori Marco, Balerna              66 SFG Balerna                 2:08.18,7   1:00.45,0  (2386)  7        326.   6.04
  852. Russo Pasquale                      65 I-Como                      2:08.35,3   1:01.01,6  (1543)  7        327.   6.05
  853. Menozzi Bruno, Giubiasco            50 Quadrifoglio                2:08.37,7   1:01.04,0  (2299)  9        159.   6.05
  854. Busch Felix                         67 D-Köln                      2:08.39,4   1:01.05,7  (2072)  7        328.   6.05
  855. van Click Rodri                     76 Lugano 7                    2:08.43,5   1:01.09,8  (2444)  7        329.   6.06
  856. Ghielmini Giorgio, Gentilino        64 SAP Purasca                 2:08.44,2   1:01.10,5  (2180)  8        315.   6.06
  857. Schweizer Stefan                    38 Altendorf                   2:08.52,6   1:01.18,9  (2409)  10       40.    6.06
  858. Hermann Wolfgang                    52 D-Augsburg                  2:08.57,7   1:01.24,0  (2564)  9        160.   6.06
  859. Camponovo Oliver                    75 Chiasso                     2:09.08,2   1:01.34,5  (1107)  7        330.   6.07
  860. Steiner Christoph                   67 Zürich                      2:09.17,2   1:01.43,5  (2421)  7        331.   6.07
  861. Gianocca Gianni                     49 Bellinzona                  2:09.42,8   1:02.09,1  (2182)  9        161.   6.08
  862. Breda Battista                      53 Losone                      2:09.52,0   1:02.18,3  (2530)  9        162.   6.09
  863. Gerosa Michele                      66 Gentilino                   2:09.59,9   1:02.26,2  (2177)  7        332.   6.09
  864. Beutel Albrecht, D-Ravensburg       61 Samson Running              2:10.07,5   1:02.33,8  (2041)  8        316.   6.10
  865. Abt Walter                          45 Münchenstein                2:10.42,3   1:03.08,6  (1335)  9        163.   6.11
  865. Schneiter Konrad, Ascona            38 Tri Team Ticino             2:10.42,3   1:03.08,6  (2587)  10       41.    6.11
  867. Mathis Felix                        53 Zürich                      2:10.53,0   1:03.19,3  (2289)  9        164.   6.12
  868. von Arx Fanz, Morcote               51 SAL Lugano                  2:11.09,0   1:03.35,3  (2450)  9        165.   6.12
  869. Melliger Kurt, Davos Platz          39 TV Davos                    2:11.09,7   1:03.36,0  (1366)  10       42.    6.13
  870. Ondei Francesco                     49 I-Carlazzo/CO               2:11.13,5   1:03.39,8  (1587)  9        166.   6.13
  871. Zürcher Urs, Oberwil BL             54 ZÜRCHER 2-Rad-Shop Runner   2:11.18,0   1:03.44,3  (2471)  9        167.   6.13
  872. Perazzi Carlo, I-Domodossola        45 Atletica Ossolana 2000      2:11.21,2   1:03.47,5   (420)  9        168.   6.13
  873. Rondelli Carlo, Locarno             44 Podistica Locarnese         2:11.22,2   1:03.48,5  (2373)  10       43.    6.13
  874. Marlbetsch Dietrich, D-Freiburg     51 Sportpark Freiburg          2:11.54,3   1:04.20,6  (2283)  9        169.   6.15
  875. Peronese Francesco, I               41 Gruppo Canottieri Lario C   2:13.31,9   1:05.58,2  (2491)  10       44.    6.19
  876. Rupp Frieder, D-Bad Waldsee         64 Laufend fit u. aktiv        2:13.40,6   1:06.06,9  (1453)  8        317.   6.20
  877. Munding Joachin, D-Baienfurt        60 Laufend Fit u. aktiv        2:13.41,3   1:06.07,6  (1457)  8        318.   6.20
  878. Egloff Jules, Zufikon               30 LG Egelsee                  2:13.44,0   1:06.10,3  (2127)  10       45.    6.20
  879. Wanner Eric                         52 Ponte Capriasca             2:14.00,5   1:06.26,8  (2452)  9        170.   6.21
  880. Battaglia Gaspare, Locarno          72 SPL Locarnese               2:14.10,4   1:06.36,7  (2026)  7        333.   6.21
  881. Piffaretti Domenico, Grancia        40 SAL Lugano                  2:14.30,0   1:06.56,3  (2342)  10       46.    6.22
  882. Eberl Roland                        46 A-Ampass                    2:14.42,8   1:07.09,1  (2122)  9        171.   6.23
  883. Botticelli Giulio                   78 Muralto                     2:15.09,4   1:07.35,7  (2518)  7        334.   6.24
  884. Frei Bruno, Zürich                  40 SVLS                        2:15.52,7   1:08.19,0  (2157)  10       47.    6.26
  885. Tappern Andrew                      67 Zürich                      2:16.11,5   1:08.37,8  (2433)  7        335.   6.27
  886. Cannavò Luigi, Cugnasco             46 SPL Locarnese               2:16.49,0   1:09.15,3  (2080)  9        172.   6.29
  887. Muollo Antonio                      37 Losone                      2:17.06,9   1:09.33,2  (1399)  10       48.    6.29
  888. Panzeri Alberto, I-Olginate         58 Strada Storta Lecco         2:17.34,5   1:10.00,8  (2502)  8        319.   6.31
  889. Kranz Andreas                       60 FL-Triesenberg              2:19.37,1   1:12.03,4  (2239)  8        320.   6.37
  890. Baccanelli Stefano                  59 Carona                      2:19.43,9   1:12.10,2  (1346)  8        321.   6.37
  891. Ponzio Waldo, Bellinzona            44 SSRG Gaggio                 2:20.17,3   1:12.43,6  (2584)  10       49.    6.38
  892. Manser Peter                        53 Münchenstein                2:21.36,4   1:14.02,7  (2278)  9        173.   6.42
  893. Sandrini Sergio                     44 Minusio                     2:26.10,9   1:18.37,2  (2382)  10       50.    6.55
  894. Zinser Ulrike, D-Obertenringen      68 SV Obertenringen            2:27.05,9   1:19.32,2  (1393)  7        336.   6.58
  895. Benini Giorgio                      44 I-Porlezza                  2:27.24,9   1:19.51,2  (1565)  10       51.    6.59
  896. Belloli Ivano, I-Arona              46 Podistica Arona             2:27.55,0   1:20.21,3  (2034)  7        337.   7.00
  897. Carenini Arturo, Bellinzona         35 R.C. Bellinzona             2:27.58,5   1:20.24,8  (2083)  10       52.    7.00
  898. Lauffs Teja                         42 D-Baden-Baden               2:30.25,6   1:22.51,9  (2253)  10       53.    7.07
  899. Del Pietro Aurelio, Faido           46 Rèsa                        2:31.09,0   1:23.35,3  (2111)  9        174.   7.09
  900. Küng Paul                           40 Baar                        2:36.18,2   1:28.44,5  (2247)  10       54.    7.24
  901. Vassalli Lorenzo                    74 Mezzovico                   2:45.29,0   1:37.55,3  (1249)  7        338.   7.50

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.