Männer

17. Rapperswiler Schlosslauf - Männer

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang      
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Kiptoo Paul                         ?? KEN-Kenia                     26.34,8       -----     (6)  ME       1.   
    2. Chenyene Tolossa, AET               ?? ST Lausanne                   26.37,6      0.02,8   (540)  ME       2.   
    3. Mengesha Feyisa                     78 ETH-Aethiopien                26.39,2      0.04,4     (9)  ME       3.   
    4. Tandoi Abraham                      ?? KEN-Kenia                     26.59,6      0.24,8    (17)  ME       4.   
    5. Philipp Muia, KEN-Kenia             82 LC Uster                      27.00,4      0.25,6    (14)  ME       5.   
    6. Ljdetk Desene, AET                  77 St. Lausanne                  27.08,7      0.33,9   (539)  ME       6.   
    7. Abraham Tadese, Eritrea             82 LC Uster                      27.23,6      0.48,8    (26)  ME       7.   
    8. Megueressa Mitiku                   73 ETH-Aethiopien                27.45,6      1.10,8     (8)  ME       8.   
    9. Kibowen Edwin                       ?? KEN-Kenia                     27.47,6      1.12,8     (5)  ME       9.   
   10. Tesfay Simon                        85 Eritrea                       27.48,9      1.14,1    (27)  ME       10.  
   11. Rist Philip, Jona                   71 LC Rappperswil-Jona           27.51,9      1.17,1     (1)  ME       11.  
   12. Heuberger Bruno                     71 Henau                         28.20,8      1.46,0     (4)  ME       12.  
   13. Schweickhardt Stéphane, Saxon       60 CABV Martigny                 28.24,4      1.49,6  (2123)  M3       1.   
   14. Hafner Jörg                         65 Hasle LU                      28.52,5      2.17,7    (19)  ME       13.  
   15. Havlicek Jan                        ?? CZ-Tschechische Republik      28.57,4      2.22,6     (3)  ME       14.  
   16. Stucki Pius                         76 Tuggen                        29.05,2      2.30,4    (16)  ME       15.  
   17. Lalimo Anato                        ?? Uzwil                         29.25,0      2.50,2    (18)  ME       16.  
   18. Zouhan Frantisek                    ?? CZ-Tschechische Republik      30.00,3      3.25,5    (13)  ME       17.  
   19. Marti Fredi, Altstätten SG          74 Donnschtig-Hüpfer             30.04,2      3.29,4  (2443)  M2       1.   
   20. Wenk Stephan, Greifensee            82 Tri Club Zofingen             30.23,5      3.48,7    (12)  ME       18.  
   21. Haldimann Stefan, Zürich            79 All Blacks Thun               30.31,4      3.56,6  (2324)  M1       1.   
   22. Klaeusler Stefan                    62 Winterthur                    30.40,6      4.05,8  (2165)  M3       2.   
   23. Ciresa Reto, Kaltbrunn              71 LC Rapperswil-Jona            30.43,1      4.08,3    (23)  ME       19.  
   24. Hegner Lukas, Galgenen              67 TSV Galgenen - Läufergrup     30.46,4      4.11,6  (2437)  M2       2.   
   25. Peter Peter, Männedorf              66 LC Meilen                     30.49,4      4.14,6  (2444)  M2       3.   
   26. Ploner Martin                       66 Habkern                       30.52,3      4.17,5  (2469)  M2       4.   
   27. Fuchser René, Dübendorf             68 LC Meilen                     30.55,3      4.20,5  (2454)  M2       5.   
   28. Gschwend Peter                      52 Kloten                        31.02,7      4.27,9  (2207)  M4       1.   
   29. Hegner Norbert, Galgenen            65 TSV Galgenen - Läufergrup     31.04,6      4.29,8  (2438)  M2       6.   
   30. Zehnder Roli, Altendorf             79 KTV Altendorf                 31.33,3      4.58,5  (2323)  M1       2.   
   31. Schneider Roger, Würenlingen        63 LT-BAZ-ZURZACH                31.38,1      5.03,3  (2149)  M3       3.   
   32. Hauser Wolfgang, Jona               64 Lauträff Rappi-Jona           31.42,3      5.07,5  (2137)  M3       4.   
   33. Luescher Rolf                       65 Hütten                        31.42,5      5.07,7  (2414)  M2       7.   
   34. Vuistiner Alexandre                 75 Samedan                       31.46,5      5.11,7  (2330)  M1       3.   
   35. Baumgartner Bruno, Bottmingen       59 TV Muttenz                    31.48,1      5.13,3  (2133)  M3       5.   
   36. Centorame Alfonso                   66 Niederbüren                   31.48,5      5.13,7  (2404)  M2       8.   
   37. Bähler René, Rickenbach b. Wil      62 LSC Wil                       31.48,6      5.13,8  (2168)  M3       6.   
   38. Dietsche Andreas, Sevelen           64 Lauftreff Sevelen             31.50,3      5.15,5  (2106)  M3       7.   
   39. Hunold Pius                         68 Benken SG                     31.50,5      5.15,7  (2468)  M2       9.   
   40. Hafen Andreas, Oberglatt ZH         72 TV Oberglatt                  32.07,3      5.32,5  (2442)  M2       10.  
   41. Mouriaux Franck, Glattbrugg         71 Freeradicals                  32.17,1      5.42,3  (2463)  M2       11.  
   42. Marti Hanspeter, Matt               76 LC Rapperswil-Jona            32.42,8      6.08,0    (25)  ME       20.  
   43. Fuchs Daniel                        67 Trimmis                       32.45,7      6.10,9  (2435)  M2       12.  
   44. Leuzinger Urs, Räterschen           64 IWC Sportclub                 32.48,5      6.13,7  (2113)  M3       8.   
   45. Mähr Wolfgang                       82 A-Feldkirch-Gisingen          32.50,9      6.16,1  (2305)  M1       4.   
   46. Kropf Joël                          74 Samstagern                    32.52,4      6.17,6  (2450)  M2       13.  
   47. Maier Konrad, D-Hohentengen         62 Marathon Team                 32.53,1      6.18,3  (2143)  M3       9.   
   48. Kühne Jörg, Jona                    49 Lauftraeff Rappi-Jona         32.55,2      6.20,4  (2228)  M4       2.   
   49. Dunstheimer Rainer, Zürich          57 Schnelle Socken               33.01,4      6.26,6  (2166)  M3       10.  
   50. Widmer Köbi, Laupen                 56 SC-Diemberg                   33.06,7      6.31,9  (2120)  M3       11.  
   51. Hanke Olaf, Wagen                   68 LT Rapperswil-Jona            33.12,1      6.37,3  (2428)  M2       14.  
   52. Bischof Thomas, Bäch SZ             64 Sportclub Bäch                33.16,4      6.41,6  (2156)  M3       12.  
   53. Wyler Marco, Rapperswil SG          76 Sportclub Diemberg            33.22,7      6.47,9  (2319)  M1       5.   
   54. Kramer Markus                       64 Zug                           33.28,2      6.53,4  (2159)  M3       13.  
   55. Muhl Sandro, Büttenhardt            85 Tristar SH                    33.28,5      6.53,7  (2325)  M1       6.   
   56. Berger Ueli, Flims Dorf             66 www.kustersport.ch            33.31,7      6.56,9  (2467)  M2       15.  
   57. Rogger René                         80 Uznach                        33.32,5      6.57,7  (2317)  M1       7.   
   58. Frei Michael, Gibswil-Ried          83 OLG Wald                      33.34,3      6.59,5     (2)  ME       21.  
   59. Jordan Remo, Glis                   58 Laufteam Oberwallis           33.36,4      7.01,6  (2126)  M3       14.  
   60. Thoeny Daniel                       66 Trimmis                       33.37,3      7.02,5  (2440)  M2       16.  
   61. Frank Markus                        74 Buchs SG                      33.40,9      7.06,1  (2452)  M2       17.  
   62. Brotzer David, Reichenburg          77 LLG Lachen                    33.59,5      7.24,7  (2327)  M1       8.   
   63. Ritzi Hansjürg, Bülach              64 asc-bassersdorf.ch            34.14,3      7.39,5  (2139)  M3       15.  
   64. Koller Daniel                       77 Altstätten SG                 34.17,7      7.42,9  (2313)  M1       9.   
   65. Blöchlinger Urs, Eschenbach         56 SC Diemberg                   34.33,3      7.58,5   (355)  M3       16.  
   66. Bislin Ernst                        66 Gams                          34.33,4      7.58,6  (2312)  M2       18.  
   67. Ochsner Rolf, Jona                  65 Joggerträff Pfäffikon         34.36,0      8.01,2  (2448)  M2       19.  
   68. Castelmur Markus, Bassersdorf       60 ASC- Bassersdorf              34.36,3      8.01,5  (2104)  M3       17.  
   69. Schön Reto, Gross                   72 Roleto-Team                   34.38,2      8.03,4  (2441)  M2       20.  
   70. Luder Heinz                         57 Grüt (Gossau ZH)              34.41,7      8.06,9   (357)  M3       18.  
   71. Hugentobler Simon                   69 Rüti ZH                       34.44,8      8.10,0  (2439)  M2       21.  
   72. Sailer Franz                        55 Solothurn                     34.47,0      8.12,2  (2152)  M3       19.  
   73. Wäschle Stefan                      67 Embrach                       34.52,9      8.18,1  (2446)  M2       22.  
   74. Mullens Brook, Adliswil             72 ZIS XC                        34.56,4      8.21,6  (2451)  M2       23.  
   75. Benvegnu Patric, Pfungen            67 Schlossgarage AG              34.57,2      8.22,4  (2464)  M2       24.  
   76. Holenstein Beat                     68 Schönenberg ZH                35.04,6      8.29,8  (2411)  M2       25.  
   77. Korell Filippo, Bern                76 Datasport Racing Team         35.10,9      8.36,1  (2316)  M1       10.  
   78. Schafroth Ruedi, Fehraltorf         54 LC Uster                      35.25,7      8.50,9  (2235)  M4       3.   
   79. Keller Xaver, Freienbach            61 Joggerträff Pfäffikon         35.26,5      8.51,7  (2157)  M3       20.  
   80. Bürki Walter                        67 Uznach                        35.38,0      9.03,2  (2403)  M2       26.  
   81. Ehrbar Christian                    68 Rapperswil SG                 35.41,7      9.06,9  (2405)  M2       27.  
   82. Brüschweiler Mathias                61 Zürich                        35.55,9      9.21,1  (2170)  M3       21.  
   83. Vogel Marco, Rüti ZH                65 LT Rapperswil                 36.01,3      9.26,5  (2460)  M2       28.  
   84. Kosanke Andreas, Freienbach         64 Joggerträff Pfäffikon SZ      36.02,4      9.27,6  (2147)  M3       22.  
   85. Hauser Werner, Wollerau             52 Jogger-Träff-Pfäffikon        36.05,8      9.31,0  (2208)  M4       4.   
   86. Caviezel Wieland, Kloten            62 ASC-Basserrsdorf              36.09,5      9.34,7  (2162)  M3       23.  
   87. Saxer Peter, Oetwil am See          49 LC Meilen                     36.10,3      9.35,5  (2222)  M4       5.   
   88. Schenkel Andreas, Jona              79 VC Jona                       36.23,5      9.48,7  (2329)  M1       11.  
   89. Wettstein Heiri                     55 Zell ZH                       36.24,1      9.49,3   (354)  M3       24.  
   90. Grolp Thomas                        68 Grüt (Gossau ZH)              36.26,7      9.51,9  (2466)  M2       29.  
   91. Bösch Jakob, Aadorf                 52 ASC Bassersdorf               36.29,7      9.54,9  (2231)  M4       6.   
   92. Weber Erich, Pfäffikon SZ           55 Jogger-Träff-Pfäffikon        36.35,6     10.00,8  (2138)  M3       25.  
   93. Bodenmann Peter, Pfäffikon          52 Jogger-Träff-Pfäffikon        36.40,0     10.05,2  (2202)  M4       7.   
   94. Ottiger Sven, Krinau                70 RMV Uzwil                     36.44,6     10.09,8  (2447)  M2       30.  
   95. Berlinger Walter, Rapperswil SG     54 Laufträff Rappi-Jona          36.45,0     10.10,2  (2239)  M4       8.   
   96. Göldi Walter                        58 Kloten                        37.07,7     10.32,9  (2161)  M3       26.  
   97. Rabier Pierre, Männedorf            61 LC Meilen                     37.12,7     10.37,9  (2167)  M3       27.  
   98. Hasani Dritan                       75 Romanshorn                    37.14,4     10.39,6    (29)  ME       22.  
   99. Manser Hansruedi, Affeltrangen      60 LSV Frauenfeld                37.14,5     10.39,7  (2129)  M3       28.  
  100. Wegener Michel                      73 Jona                          37.16,3     10.41,5  (2425)  M2       31.  
  101. Brack Christof                      62 Weesen                        37.17,3     10.42,5  (2134)  M3       29.  
  102. La Vecchia Wayan                    62 Seewen SZ                     37.18,2     10.43,4  (2169)  M3       30.  
  103. Lorenzo Francesco                   73 Jona                          37.24,8     10.50,0  (2413)  M2       32.  
  104. Fischer Georg                       69 Wetzikon ZH                   37.27,4     10.52,6  (2407)  M2       33.  
  104. van der Hoff Jeroen                 64 St. Gallen                    37.27,4     10.52,6  (2163)  M3       31.  
  106. Zurbuchen Röbi, Bäch SZ             64 Sportclub Bäch                37.29,0     10.54,2  (2155)  M3       32.  
  107. Lutz Reiner                         72 Arbon                         37.29,2     10.54,4    (30)  ME       23.  
  108. Rickenbacher Beat, Oberarth         58 Läuferteam Steinen            37.31,0     10.56,2   (351)  M3       33.  
  109. Jeger Stefan                        67 Winterthur                    37.43,2     11.08,4  (2459)  M2       34.  
  110. Frei Richard                        68 Männedorf                     37.45,2     11.10,4  (2465)  M2       35.  
  111. Stadler Reto, Zürich                65 TV Unterstrasse               37.45,9     11.11,1  (2456)  M2       36.  
  112. Wildhaber René                      64 Walenstadt                    37.46,9     11.12,1  (2125)  M3       34.  
  113. Berlinger Peter                     47 Schmerikon                    37.51,9     11.17,1  (2237)  M4       9.   
  114. Gübeli Adi                          72 St. Gallenkappel              37.54,6     11.19,8  (2320)  M2       37.  
  115. Kälin Remo, Rapperswil SG           79 UHT                           37.55,4     11.20,6  (2314)  M1       12.  
  116. Wettstein Kurt                      51 Rieden                        37.56,7     11.21,9  (2221)  M4       10.  
  117. Stricker René, Dübendorf            50 SLVS                          37.57,9     11.23,1  (2226)  M4       11.  
  118. Ziegler Robert, Schübelbach         53 MR Buttikon                   38.00,3     11.25,5  (2216)  M4       12.  
  119. Meier Roger                         68 Volketswil                    38.01,2     11.26,4  (2415)  M2       38.  
  120. Zehnder Kurt                        54 Wolfhausen                    38.03,8     11.29,0  (2223)  M4       13.  
  121. Wyser Norbert                       56 Au ZH                         38.05,1     11.30,3  (2121)  M3       35.  
  122. Friedrich Ruedi, Bassersdorf        56 ASC Bassersdorf               38.06,1     11.31,3  (2153)  M3       36.  
  123. Arpagaus Richard, Jona              52 Laufträff Rappi-Jona          38.08,4     11.33,6  (2201)  M4       14.  
  124. Schaller Manfred                    58 Dübendorf                     38.10,6     11.35,8  (2141)  M3       37.  
  125. Krämer Hugo E.                      56 Jona                          38.12,3     11.37,5  (2111)  M3       38.  
  126. Briner Raphael                      67 Stäfa                         38.14,0     11.39,2  (2402)  M2       39.  
  127. Treichler Urs, Richterswil          67 SCHOBLA                       38.15,2     11.40,4  (2423)  M2       40.  
  128. Kreienbühl Fridolin                 54 Rüti ZH                       38.19,7     11.44,9  (2128)  M4       15.  
  129. Bühler Reto                         64 Rüschlikon                    38.39,7     12.04,9  (2130)  M3       39.  
  130. Langenauer Jack, Lufingen           57 ASC Bassersdorf               38.44,4     12.09,6  (2112)  M3       40.  
  131. Schmidl Martin, Rapperswil SG       67 Laufträff Rappi-Jona          38.45,4     12.10,6  (2445)  M2       41.  
  132. Wetter Daniel, Uetikon am See       59 Hurtiga Bäver                 38.49,1     12.14,3  (2158)  M3       41.  
  133. Dupinet Thierry                     68 Zürich                        38.50,2     12.15,4  (2433)  M2       42.  
  134. Abenz Peter                         59 Altendorf                     38.51,0     12.16,2   (356)  M3       42.  
  135. Müller Robert                       65 Pfaffhausen                   38.53,8     12.19,0  (2417)  M2       43.  
  136. Gerber Matias, Gibswil-Ried         84 OLG                           39.01,6     12.26,8   (248)  ME       24.  
  137. Wullschleger René, Pfungen          63 Schlossgarage                 39.07,0     12.32,2  (2144)  M3       43.  
  138. Blaser Adrian                       63 Rüti ZH                       39.09,1     12.34,3  (2145)  M3       44.  
  139. Möschler Roger                      68 Altendorf                     39.10,2     12.35,4  (2416)  M2       44.  
  140. Schneider Frieder, Bassersdorf      42 LSV Kloten                    39.26,8     12.52,0  (2212)  M4       16.  
  141. Kistler Peter, Rapperswil SG        75 TaWas Brunnen                 39.36,5     13.01,7  (2328)  M1       13.  
  142. Binder Peter, Zürich                56 cityrunning.ch                39.44,9     13.10,1  (2101)  M3       45.  
  143. Fischli Peter                       58 Glarus                        40.01,1     13.26,3   (358)  M3       46.  
  144. Rüegg Michael                       82 Rapperswil SG                 40.01,4     13.26,6  (2315)  M1       14.  
  145. Stoffel Robert                      59 Landquart                     40.02,2     13.27,4  (2118)  M3       47.  
  146. Hässig Josef                        49 Rapperswil SG                 40.08,7     13.33,9  (2220)  M4       17.  
  147. Schaufelberger Hans                 40 Tann                          40.09,9     13.35,1  (2233)  M4       18.  
  148. Fisch Gilbert                       57 Feusisberg                    40.11,5     13.36,7  (2151)  M3       48.  
  149. Anderegg Hans, Bassersdorf          53 ASC Bassersdorf               40.17,5     13.42,7  (2229)  M4       19.  
  150. Kunz Markus                         80 Tann                          40.18,3     13.43,5  (2318)  M1       15.  
  151. Walker Ivo                          71 Jona                          40.26,7     13.51,9  (2431)  M2       45.  
  152. Schaefer Paul                       62 Buchs SG                      40.27,0     13.52,2  (2135)  M3       49.  
  153. Bamert Philipp                      80 Jona                          40.33,7     13.58,9  (2301)  M1       16.  
  154. Hunziker Kaspar                     79 Feldbach                      40.45,6     14.10,8  (2321)  M1       17.  
  155. Salch Roger                         68 Wagen                         40.47,8     14.13,0  (2419)  M2       46.  
  156. Hertach Martin                      65 Niederurnen                   40.49,2     14.14,4  (2410)  M2       47.  
  157. Borer Thomas, Zürich                57 cityrunning.ch                40.51,6     14.16,8  (2140)  M3       50.  
  158. Thomet Hansruedi, Wallisellen       53 Contrauer Space               40.54,5     14.19,7  (2238)  M4       20.  
  159. Richardson Steve                    69 Thalwil                       40.56,3     14.21,5  (2436)  M2       48.  
  160. Schneider Marcel, Auslikon          67 SC Hinwil                     41.02,0     14.27,2  (2449)  M2       49.  
  161. Hug Peter                           58 Hombrechtikon                 41.04,7     14.29,9  (2148)  M3       51.  
  162. Bissegger Armin, Gossau SG          64 Krapf Bike Wave               41.06,5     14.31,7  (2102)  M3       52.  
  163. Schneider Peter                     71 Grüningen                     41.07,3     14.32,5  (2420)  M2       50.  
  164. Bosshard Peter, Uznach              61 SC St. Josef                  41.08,2     14.33,4  (2127)  M3       53.  
  165. Züger Robin                         76 Rüti ZH                       41.25,1     14.50,3  (2310)  M1       18.  
  166. Heusser Daniel                      64 Hinwil                        41.30,9     14.56,1  (2164)  M3       54.  
  167. Blöchlinger Roland, Eschenbach SG   66 SV Uznach                     41.31,9     14.57,1  (2401)  M2       51.  
  168. Küng Fritz                          48 Freienbach                    41.36,8     15.02,0  (2210)  M4       21.  
  169. Feller Fritz                        44 Wilen SZ                      41.43,7     15.08,9  (2205)  M4       22.  
  170. Cajacob Benedikt, Landquart         44 ESV Chur                      41.52,0     15.17,2  (2203)  M4       23.  
  171. Bruinink Arie                       54 Effretikon                    41.53,7     15.18,9  (2230)  M4       24.  
  172. Aebischer Beat                      60 Jona                          41.55,1     15.20,3   (352)  M3       55.  
  173. Rickli Jörg, Opfikon                67 ewz city team                 42.08,7     15.33,9  (2458)  M2       52.  
  174. Winteler Peter, Nürensdorf          48 OLG Welsikon                  42.24,6     15.49,8  (2224)  M4       25.  
  175. Blatter Peter                       74 Uetikon am See                42.38,6     16.03,8  (2432)  M2       53.  
  176. Fussen Martin, Seedorf UR           66 TaWas Brunnen                 42.40,0     16.05,2  (2455)  M2       54.  
  177. Susanj Jadranko, Buttikon           78 TV Buttikon-Schübelbach       42.40,6     16.05,8  (2309)  M1       19.  
  178. Bühler Edwin                        61 Samstagern                    42.48,4     16.13,6  (2131)  M3       56.  
  179. Brunner Richard                     76 St. Gallen                    43.08,7     16.33,9  (2302)  M1       20.  
  180. Zangl Christian                     65 Mörschwil                     43.17,9     16.43,1  (2434)  M2       55.  
  181. Schmucki Viktor, Oberdürnten        40 Laufträff Rappi               43.26,1     16.51,3  (2211)  M4       26.  
  182. Märki Rolf                          63 Adliswil                      43.37,1     17.02,3  (2115)  M3       57.  
  183. Händle Heinz, Hinteregg             59 Skiclub Egg                   43.38,1     17.03,3  (2160)  M3       58.  
  184. Denneberg Jürg                      49 Herrliberg                    43.46,3     17.11,5  (2227)  M4       27.  
  185. Ulrich Richard                      72 Rüti ZH                       43.48,4     17.13,6  (2424)  M2       56.  
  186. Zigerlig Stefan                     68 Rüti ZH                       43.49,4     17.14,6  (2426)  M2       57.  
  187. Bucher Peter, Oberägeri             45 ASC Bassersdorf               43.56,4     17.21,6  (2234)  M4       28.  
  188. Delle Cave Mateo, Gibswil-Ried      84 OLG Wald                      43.58,8     17.24,0  (2303)  M1       21.  
  189. Schneider René                      59 Reigoldswil                   44.06,8     17.32,0  (2117)  M3       59.  
  190. Beier Beat                          56 Wollerau                      44.12,9     17.38,1  (2146)  M3       60.  
  191. Hopkins Rodney                      54 Wolfhausen                    44.21,9     17.47,1  (2209)  M4       29.  
  192. Bächtiger Josef, Samstagern         53 SOHOBLA                       44.29,8     17.55,0  (2225)  M4       30.  
  193. Baer Urs, Uznach                    54 SC St. Josef                  44.37,7     18.02,9  (2218)  M4       31.  
  194. Aeschbacher Urs, Bassersdorf        55 ASC Bassersdorf               44.56,3     18.21,5  (2142)  M3       61.  
  195. Wunderlin Erwin                     39 Jona                          44.58,7     18.23,9  (2215)  M4       32.  
  196. Langhart Stefan, Chur               59 ESV Chur                      45.38,5     19.03,7  (2122)  M3       62.  
  197. Ammann Anton                        39 Winterthur                    45.53,0     19.18,2  (2219)  M4       33.  
  198. Honegger Roli                       70 Steg im Tösstal               45.54,4     19.19,6  (2462)  M2       58.  
  199. Greutmann Donath                    49 Uznach                        45.58,9     19.24,1  (2217)  M4       34.  
  200. Decasper Carlo, Chur                62 ESV Chur                      46.02,6     19.27,8  (2105)  M3       63.  
  201. Bürge Daniel                        64 Uznach                        46.08,1     19.33,3  (2124)  M3       64.  
  202. Reicherter Urs                      67 Schänis                       46.20,1     19.45,3  (2429)  M2       59.  
  203. Traber Hanspeter                    56 Wolfhausen                    46.25,4     19.50,6  (2119)  M3       65.  
  204. Flury Alois                         66 Einsiedeln                    46.37,6     20.02,8  (2408)  M2       60.  
  205. Schacher Milo                       64 Schindellegi                  46.51,9     20.17,1  (2136)  M3       66.  
  206. Hofstetter Thomas                   65 Meilen                        46.56,7     20.21,9  (2457)  M2       61.  
  207. Walther Arno                        73 Zürich                        47.10,6     20.35,8  (2430)  M2       62.  
  208. Bösch Florian                       74 Hittnau                       47.17,2     20.42,4  (2461)  M2       63.  
  209. Steinmann Reto                      65 Wädenswil                     47.23,5     20.48,7  (2422)  M2       64.  
  210. Schönenberger Michael               73 Zürich                        47.24,2     20.49,4  (2421)  M2       65.  
  211. Müller-Stäele Andy                  70 Rapperswil SG                 47.43,7     21.08,9  (2453)  M2       66.  
  212. Hügi Bernhard                       59 Esslingen                     47.52,4     21.17,6  (2109)  M3       67.  
  213. Kunz Max, Wald ZH                   66 OLG Wald                      48.00,8     21.26,0    (28)  ME       25.  
  214. Trüssel Bruno, Adlikon              44 TV Niederhasli                48.40,6     22.05,8  (2214)  M4       35.  
  215. Zuppinger Michael, Kloten           72 LSV Kloten                    48.45,9     22.11,1  (2427)  M2       67.  
  216. Eggenberger Kurt                    63 Horgen                        49.10,0     22.35,2  (2154)  M3       68.  
  217. Fischer Vinzenz                     34 Goldau                        49.12,8     22.38,0  (2206)  M4       36.  
  218. Schab Peter                         57 Uitikon Waldegg               49.17,4     22.42,6  (2116)  M3       69.  
  219. Bähler Fredy                        63 Lachen                        51.20,0     24.45,2  (2150)  M3       70.  
  220. Jakob Markus                        64 Feldmeilen                    51.47,6     25.12,8  (2110)  M3       71.  
  221. Engeli Hansjörg                     65 Zürich                        51.58,6     25.23,8  (2406)  M2       68.  
  222. Hunn Peter                          45 Zollikon                      53.41,4     27.06,6  (2232)  M4       37.  
  223. Spaas Harry                         45 Richterswil                   54.09,6     27.34,8  (2236)  M4       38.  
  224. Ribi Marco                          83 Rapperswil SG                 55.52,1     29.17,3  (2311)  M1       22.  

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.