(201) Teams Semi-Marathon

Lausanne Marathon 2004 - (201) Teams Semi-Marathon

Attention

Classements des championnats Suisse du Semi Marathon 2004

rang  équipe                                           total
--------------------------------------------------------------------------------
   1. SLV - Team équipe Suisse I                   7:13.55,8
         3756 Dietiker Reto                  Balsthal                  SH1        1:08.30,9    5.
         5478 Rufenacht Rolf                 Fribourg                  SH1        1:08.35,0    6.
         3913 Fässler Daniel                 Evilard                   SH1        1:08.39,1    7.
         4919 Menzi Christoph                Forch                     SH1        1:11.38,2   11.
         4000 Fournier Pierre                Vallorbe                  SH1        1:15.37,0   23.
         4702 Lehmann Daniela                Düdingen                  SD1        1:20.55,6    4.
         5902 Velthuys Corinne               Kriens                    SD1        1:21.03,0    5.
         6086 Zeman Daniela                  Veltheim AG               SD1        1:23.33,5    8.
         3490 Cerny Simone                   Arlesheim                 SD1        1:24.11,0    9.
   2. Team Equipe de France I                      7:21.02,2
         4498 Joncheray Pierre               F-Paris Cedex 13          SH1        1:05.23,6    2.
         3736 Desrues Fabrice                F-Paris Cedex 13          SH1        1:07.51,6    3.
         3023 Akaouch Medhi                  F-Paris Cedex 13          SH1        1:08.12,2    4.
         5255 Pierrat Jeremy                 F-Paris Cedex 13          SH1        1:10.28,6    9.
         5298 Poyet Christine                F-Paris Cedex 13          SD1        1:19.31,4    3.
         5788 Templier Martine               F-Paris Cedex 13          SD1        1:29.34,8   15.
         5842 Tribut Caroline                F-Paris Cedex 13          SD1        1:30.16,1   16.
         3954 Fertel Camille                 F-Paris Cedex 13          SD1        2:12.25,5  119.
   3. Team Sport-Attitude/Scuderie I               8:17.51,2
         3628 Cristiano Francesco            Le Sentier                SH3        1:15.48,8    4.
         3097 Balard Christophe              F-Morez                   SH2        1:16.24,6   16.
         5401 Rizzo Francesco                Ecublens VD               SH2        1:21.33,0   38.
         3810 Dufour Ludivine                Les Bioux                 SD1        1:21.34,7    6.
         5623 Scuderi Antonio                Jouxtens-Mézery           SH3        1:25.55,2   45.
         4643 Lainé Stephane                 Ecublens VD               SH2        1:36.34,9  186.
         3629 Cristiano Jacqueline           Le Sentier                SD3        2:02.12,8  152.
   4. Les Gazellesd'Auchan                         8:26.10,8
         5027 Morvan Eric                    F-La Chapelle sur Erdre   SH2        1:13.21,0    8.
         4509 Jouandet Denis                 F-La Chapelle sur Erdre   SH2        1:22.35,3   41.
         5674 Sorin Antony                   F-St étienne de Montluc   SH2        1:22.50,8   43.
         5466 Royer Hervé                    F-Nantes                  SH2        1:26.41,6   73.
         5294 Poupee Florence                F-Nantes                  SD2        1:29.00,4    7.
         4445 Jadeau Dominique               F-Nantes                  SH2        1:31.41,7  119.
         3088 Bachelier Sebastien            F-Vieillevigne            SH1        1:39.57,9  146.
         4689 Le Paih Jacques                F-Basse Goulaine          SH2        2:13.06,9  728.
   5. TV Länggasse Bern (femmes)                   8:29.59,6
         4614 E Krieg Elisabeth              Muri b. Bern              SD3        1:19.00,3    1.
         5112 Oberli Petra                   Jegenstorf                SD2        1:20.27,3    1.
         6054 Wyss Daniela                   Langnau i. E.             SD1        1:25.58,4   11.
         5488 Ryf Simone                     Bern                      SD1        1:26.48,6   13.
         5838 E Tremp-Weibel Kristine        Belp                      SD2        1:27.48,4    5.
         5049 Mühlematter Evelyne            Belp                      SD2        1:29.56,6    9.
   6. LSV Frauenfeld                               8:52.02,5
         4048 Früh Phillipp                  Kreuzlingen               SH1        1:20.22,8   37.
         5569 Schmid Sämi                    Frauenfeld                SH4        1:21.51,7    5.
         6404 Meile Marc                     Häuslenen                 SH1        1:24.54,7   53.
         6026 Widmer Peter                   Frauenfeld                SH3        1:29.03,4   62.
         4584 Knill Josef                    Alterswilen               SH2        1:34.43,2  156.
         4609 Krähenbühl Urs                 Wellhausen                SH3        1:41.06,7  210.
   7. AS CHU Nantes II                             8:59.59,5
         3282 Bolzer Hervé                   F-Nantes                  SH2        1:25.45,1   64.
         3945 Ferrand Patrick                F-Nantes                  SH3        1:26.07,8   48.
         3022 Ait Karim                      F-Orvault                 SH3        1:28.26,3   59.
         4242 Guihal Christian               F-Vallet                  SH3        1:30.04,1   73.
         5162 Pageau Benoit                  F-Nantes                  SH3        1:32.26,1   94.
         4864 Martin Stéphane                F-Nantes                  SH3        1:37.10,1  143.
         3201 Besnier Laurent                F-Bouaye                  SH3        1:49.41,2  354.
   8. BTG Eclepens SA                              9:22.08,9
         4646 Laithier Jean-Francois         Coffrane                  SH2        1:25.13,9   60.
         4523 Junker Christophe              Neuchâtel                 SH1        1:27.47,6   63.
         4850 Martignier Patrice             Eclépens                  SH1        1:33.01,4   89.
         5435 Ronsin Denis                   F-Reculfoz                SH3        1:35.49,4  124.
         3925 Favrot Jean-Philippe           F-Petite Chaux            SH4        1:40.01,3   64.
         5373 Ricci Laurent                  Seiry                     SH2        1:40.15,3  240.
         3052 Andrey Stéphane                Vallorbe                  SH3        1:55.16,8  434.
         3609 Cottet Steve                   Eclépens                  SH1        1:56.29,4  289.
         4666 Lasserre Julien                Orny                      SH2        2:04.51,1  663.
   9. Zschokke                                     9:30.12,6
         5786 Teixeira Antonio               Genève                    SH3        1:15.35,9    3.
         4812 Maigre Didier                  Confignon                 SH3        1:25.57,2   47.
         3897 Fabre Bernard                  F-Etrembieres             SH3        1:28.37,1   61.
         3828 Dupraz Marc                    St-George                 SH2        1:35.51,9  174.
         4021 Freudiger Paul                 Lausanne                  SH2        1:48.56,8  417.
         4221 Guarnieri Daniel               F-Anthy sur Leman         SH3        1:55.13,7  433.
  10. Creyf's I                                    9:33.06,2
         4679 Lavenne Eric                   F-Gex                     SH3        1:17.23,3    8.
         5513 Saultier Patrick               F-Divonne les Bains       SH3        1:23.59,9   28.
         4133 Giroud Patrick                 F-Thonon-les-Bains        SH2        1:31.11,3  115.
         4318 Hemaz Rachid                   F-Cern Site de Prevessin  SH3        1:39.18,6  175.
         5300 Prat Bernard                   Perly                     SH4        1:50.27,1  131.
         4034 Fries Olivier                  F-Divonne les Bains       SH2        1:50.46,0  465.
         3661 Dantand Frank                  F-Thonon les Bains        SH2        2:01.07,5  617.
         3472 Cassagnes Danny                Meyrin                    SD3        2:02.34,2  156.
  11. Rushteam Ecublens 1                          9:34.22,9
         3984 Follack Christian              St-Sulpice                SH2        1:18.34,7   23.
         3485 Cavedon Gilbert                Vufflens-la-Ville         SH2        1:20.04,2   28.
         5279 Plissonneau Louis              F-Antibes                 SH1        1:28.22,7   64.
         5017 Morel Philip                   Cormondrèche              SH1        1:38.20,8  131.
         3203 Besse Pierre-Andre             Ecublens VD               SH3        1:44.49,1  274.
         5325 Radice Simona                  Cugy                      SD2        2:04.11,4  177.
  12. die STATisten                                9:37.32,6
         4740 Lienhard Stefan                Uettligen                 SH1        1:28.42,0   70.
         5481 Rufibach Kaspar                Thun                      SH1        1:34.34,0   99.
         3817 Dümbgen Moritz                 Stettlen                  SH1        1:37.14,6  118.
         3816 Dümbgen Lutz                   Stettlen                  SH3        1:38.38,9  168.
         4317 Helfer Jonas                   Bremgarten b. Bern        SH1        1:39.05,5  139.
         5034 Mosimann Michael               Bern                      SH1        1:39.17,6  142.
         3461 Carnal Henri                   Bern                      SH5        1:48.46,2   20.
         4582 Klingbiel Dirk                 Bern                      SH1        1:57.36,3  297.
         5470 Ruch Nadja                     Thun                      SD1        2:03.43,1   99.
         3818 Dümbgen Renate                 Stettlen                  SD3        2:06.36,3  181.
  13. Nestlé II                                    9:43.31,3
         3719 Demarque Philippe              Orbe                      SH2        1:30.42,5  108.
         4555 Kerler Josef                   Pully                     SH2        1:34.30,6  151.
         4249 Gürtler Stephan                Arnex-sur-Orbe            SH2        1:35.07,7  161.
         3231 Bischoff Laurent               La Tour de Peilz          SH1        1:38.56,1  137.
         5553 Scheuner Rolf                  Semsales                  SH2        1:39.10,0  225.
         4529 Kalman Andras                  Epalinges                 SH3        1:45.04,4  281.
         5072 Myers Lucinda                  Cully                     SD2        1:45.06,4   34.
         6260 Barbé Christian                Lausanne 26               SH3        1:51.20,1  379.
         4692 Leclerc Christophe             Lausanne                  SH2        1:54.36,6  527.
         5177 Paloma Sanllehi Marc           La Tour-de-Peilz          SH2        1:59.26,8  600.
  14. Intersport Pontarlier                        9:48.13,4
         4200 Grillon Etienne                F-Pontarlier              SH2        1:22.37,4   42.
         3134 Baud Denis                     F-Verrieres de Joux       SH2        1:24.00,7   52.
         4167 Gourmay Cyril                  F-Pontarlier              SH2        1:32.24,4  123.
         5230 Perrin Laurent                 F-Pontarlier              SH2        1:45.50,7  360.
         4651 Lambert Corinne                F-Ouhans                  SD3        1:50.53,1   60.
         3326 Bourgon Martine                F-Verrieres de Joux       SD1        1:52.27,1   48.
         5501 Sandoz Stephanie               F-Verrieres de Joux       SD2        1:53.31,4   90.
         4776 Louis-Jacquet Sandrine         F-Verrieres de Joux       SD2        2:06.09,2  193.
  15. La Suisse Assurances I                       9:56.22,8
         5878 Valotton Francois              Renens VD                 SH4        1:19.55,5    3.
         3471 Casareale Maurice              Gland                     SH3        1:25.40,5   42.
         5879 Valotton-Rossel Tsilla         Renens VD                 SD3        1:29.56,4    6.
         5227 Perrin Charles                 Epalinges                 SH3        1:48.32,8  335.
         5009 Moosmann Christophe            Bretigny-Morrens          SH2        1:56.00,6  548.
         3588 Corbaz Alexandre               Lonay                     SH2        1:56.17,0  554.
         5044 Muggli Philippe                Bretigny-Morrens          SH3        2:01.00,6  503.
  16. TL I                                         9:56.41,3
         3084 Azevedo Martinho               Lausanne                  SH3        1:24.38,6   34.
         3305 Borgognon Julien               Lausanne                  SH4        1:27.39,7   15.
         4950 Meylan Jean-Louis              Prilly                    SH3        1:41.33,6  216.
         3031 Almeida Antonio-Carlos         Lausanne 26               SH3        1:46.29,8  299.
         3133 Bauch Viktor                   Renens                    SH3        1:47.50,3  326.
         3182 Bergmann Roland                Renens VD                 SH4        1:48.29,3  121.
         4004 Francais Olivier               Lausanne                  SH3        1:49.26,2  350.
         3410 Burdet Yvan                    Cugy VD                   SH3        1:50.59,5  373.
         3648 D'Alessio Fabio                Chavannes-Renens          SH2        1:52.42,5  493.
         3673 De Amorin Abilio               Lutry                     SH3        1:56.01,4  449.
         4516 Joye Michel                    Lausanne                  SH3        1:58.13,3  473.
         3940 Fernandez Domingo              Belmont-Lausanne          SH3        1:59.44,5  490.
         3344 Boyer Francois                 Epalinges                 SH3        2:11.58,0  591.
  17. Deutsche Bank Geneve                         9:57.31,0
         5196 Patti Benedetto                Le Locle                  SH2        1:17.00,5   18.
         3171 Beney Elvis                    Gland                     SH2        1:34.47,6  158.
         5811 Thiebaud Olivier               Lausanne                  SH3        1:42.00,0  225.
         3503 Chappuis Francis               Chêne Bourg               SH4        1:42.05,8   76.
         3447 Canales Raoul                  Plan-les-Ouates           SH3        1:46.44,9  307.
         3531 Chiari Massimo                 Lausanne                  SH3        1:54.52,2  424.
         3177 Bentele-Zulliger Jeannette     Lutry                     SD2        2:33.40,0  288.
  18. Ramstein GB Runners                         10:06.21,3
         4284 Hannon Mick                    D-Ramstein-Miesenbach     SH2        1:26.13,5   70.
         4300 Hawkins Stephen                D-Ramstein-Miesenbach     SH3        1:30.49,0   81.
         5153 Owen Stephen                   D-Ramstein-Miesenbach     SH3        1:35.49,6  125.
         5198 Payne Andrew                   D-Ramstein-Miesenbach     SH3        1:46.36,8  302.
         5792 Tennant Dan                    D-Ramstein-Miesenbach     SH2        1:52.49,4  495.
         3768 Dobb Simon                     D-Ramstein-Miesenbach     SH3        1:54.03,0  415.
         6030 Williams Bob                   D-Ramstein-Miesenbach     SH4        2:12.44,8  264.
         4566 Kilby Laura                    D-Ramstein-Miesenbach     SD1        2:12.45,5  121.
         4857 Martin Gerry                   D-Ramstein-Miesenbach     SH3        2:20.54,5  627.
         4548 Kell Stephen                   D-Ramstein-Miesenbach     SH3        2:21.48,9  630.
         5729 Stott Karl                     D-Ramstein-Miesenbach     SH1        2:23.16,5  370.
         6019 Whiffen Gareth                 D-Ramstein-Miesenbach     SH3        2:23.16,6  633.
  19. Hewlett-Packard                             10:10.46,6
         4279 Handrik Milenka                Genf                      SD1        1:36.48,7   23.
         4287 Harrington C. Rodney           IRL-Naas                  SH2        1:38.56,6  221.
         5638 Shade John                     Bellevue                  SH3        1:40.08,2  191.
         3592 Cori Claudio                   Meyrin                    SH3        1:42.28,8  230.
         3019 Aguilar Cristina               F-Cessy                   SD2        1:45.47,1   37.
         4147 Goff Dan                       Cologny                   SH2        1:46.37,2  376.
         4810 Maguire Charles                F-Thoiry                  SH2        2:01.14,4  619.
         3812 Duggan Siobhain                Geneve                    SD1        2:03.08,0   97.
  20. Viking Bergen II                            10:43.54,6
         4599 Kolbeinsen Atle                N-Bergen                  SH3        1:38.54,1  170.
         4350 Hjelmeland Tor                 N-Bergen                  SH4        1:43.23,8   88.
         5862 Utkilen Anne Beritt            N-Bergen                  SD4        1:45.08,1    3.
         3076 Austrheim Svein Arne           N-Bergen                  SH4        1:45.47,0  101.
         5504 Sandven Ingun                  N-Bergen                  SD3        1:54.23,9   84.
         3263 Boeroe Kaare Jan               N-Bergen                  SH4        1:56.17,7  173.
         5868 Valdersnes Svein Olaf          N-Bergen                  SH4        1:58.58,2  191.
         4581 Kleiveland Terje               N-Bergen                  SH4        2:01.27,7  205.
         4964 Mikkelsen Jorunn               N-Bergen                  SD5        2:04.19,1    6.
         4629 Kyrkjeboe Annbjoerg Fadnes     N-Bergen                  SD4        2:09.48,5   46.
         5659 Skodvin Jostein                N-Bergen                  SH4        2:12.41,1  263.
  21. AC Anjoutey-Bourg                           10:58.21,6
         4808 Magny Gilles                   F-Anjoutey                SH3        1:38.22,9  162.
         4259 Guyot Michel                   F-Etueffont               SH5        1:44.41,7   10.
         5334 Rapine Pierre                  F-Montreux Chateau        SH4        1:47.53,8  117.
         4833 Marangone Gérard               F-Roppe                   SH4        1:54.01,6  157.
         4217 Grueber Jean-Paul              F-Etueffont               SH4        1:56.40,7  176.
         6289 Bourquarde Véronique           F-Etueffont               SD3        1:56.40,9  101.
  22. Les Pies Jacasses                           11:08.12,7
         4658 Landre Catherine               F-Le Breuil               SD1        1:21.49,7    7.
         3721 Demortiere Remy                F-Mary                    SH2        1:44.07,0  326.
         4436 Jablot Gérard                  F-Bissey sous Cruchaud    SH4        1:47.50,1  116.
         5003 Montaron Gilles                F-Damerey                 SH4        1:55.40,9  168.
         3325 Bourgogne René                 F-Villeneuve en Montagne  SH5        2:07.13,0   68.
         3720 Demortiere Aude                F-Mary                    SD1        2:11.32,0  116.
         4437 Jablot Nicole                  F-Buxy                    SD4        2:13.43,0   57.
         4084 Gautret Jeanine                F-Givry                   SD4        2:13.45,1   58.
         5322 Quoy Patricia                  F-Bissey sous Cruchaud    SD3        2:17.19,9  229.
         5004 Montaron Marcelle              F-Damerey                 SD3        2:21.52,5  246.
         4435 Jablot Chantal                 F-Bissey sous Cruchaud    SD4        2:42.31,1   77.
  23. Planet-Tour II                              11:42.10,4
         3204 Besson Christophe              F-Issy les Moulineaux     SH2        1:38.25,2  213.
         5559 Schindler Joel                 F-Evreux                  SH3        1:48.02,5  329.
         5186 Parrot Patrick                 F-Coudes                  SH5        1:51.25,6   26.
         5297 Poux Isabelle                  F-Garennes sur Eure       SD3        2:06.01,2  177.
         5282 Poirier Jacques                F-Guichainville           SH5        2:06.01,5   63.
         5836 Tran Van-Cac                   F-Montigny le Bretonneux  SH3        2:12.14,4  592.
  24. KLAS I                                      11:42.43,7
         4531 Kamano Tomohiro                Leysin                    SH1        1:43.55,8  190.
         4546 Kawabata Sho                   Leysin                    SH1        1:49.24,0  239.
         3670 Davis Marie                    Leysin                    SD2        1:51.03,8   70.
         5129 Okabe Ryo                      Leysin                    SH1        1:53.44,0  265.
         5130 Okuno Tazuo                    Leysin                    SH1        2:06.31,0  340.
         6061 Yasui Yusaku                   Leysin                    SH1        2:18.05,1  364.
         3696 Degawa Toru                    Leysin                    SH1        2:21.50,0  368.
  25. Conseil général de la Loire II              11:53.50,5
         3125 Basile Pasquale                F-St étienne              SH3        1:45.05,4  283.
         3470 Caruso Gildo                   F-St étienne              SH2        1:49.04,9  419.
         4827 Mangin Claude                  F-St étienne              SH1        1:57.15,0  294.
         4962 Miguel Jocelyne                F-St étienne              SD3        2:00.52,2  138.
         3688 Debatisse Françoise            F-St Heand                SD3        2:10.34,7  204.
         5892 Vanicat Claudine               F-Sorbiers                SD2        2:10.58,3  229.
         4909 Melin Olivier                  F-Sorbiers                SH2        2:10.58,4  718.
         4989 Moncel Bruno                   F-St étienne              SH3        2:15.25,6  608.
  26. Team UBS SA I                               11:55.44,8
         4759 Loetscher Werner               Penthalaz                 SH4        1:41.56,2   72.
         3308 Bornoz Claude                  Vevey                     SH4        1:43.49,2   90.
         4406 Hussain Khan Raza              Lausanne                  SH2        1:44.27,9  336.
         3059 Antille Pierre-Andre           La Conversion             SH3        1:57.48,5  471.
         5188 Pasche Claude                  Mont-sur-Lausanne         SH3        2:00.46,0  500.
         3208 Beyeler Eric                   Lausanne                  SH3        2:46.57,0  657.
  27. EOS I                                       12:07.25,7
         4464 Javaux Philippe                Cheseaux-Lausanne         SH2        1:46.39,8  377.
         3141 Baumann Ralf                   Genève                    SH2        1:55.29,7  539.
         4757 Lob Simon                      Lausanne                  SH1        1:58.05,0  300.
         5680 Spahr Axel                     Lausanne                  SH2        2:02.24,6  632.
         4678 Lavanchy Harry                 Jongny                    SH4        2:07.26,7  241.
         4554 Kenneth Robert                 Renens VD                 SH2        2:17.19,9  750.
  28. Reuter SA I                                 12:31.10,9
         6009 Wendt Judith                   Collonge-Bellerive        SD1        1:53.44,8   54.
         6056 Wyss Marcel                    Collonge-Bellerive        SH2        1:55.23,1  538.
         4632 Labovic Danilo                 Collonge-Bellerive        SH2        1:56.44,3  565.
         3907 Farina Carlo                   Collonge-Bellerive        SH1        2:04.54,5  334.
         3476 Castiglioni Guido              Collonge-Bellerive        SH2        2:19.23,0  764.
         3637 Crueger Alexander              Collonge-Bellerive        SH1        2:21.01,2  366.
  29. TV Bad Bergzabern                           14:29.39,6
         4314 Heintzmann Trudel              D-Bad Bergzabern          SD4        2:15.54,2   59.
         3356 Brauer Heidi                   D-Bad Bergzabern          SD4        2:16.21,6   60.
         3355 Brauer Ernst                   D-Bad Bergzabern          SH4        2:19.00,9  280.
         3147 Bayer Marie-Louise             D-Schweigen-Rechtenbach   SD4        2:21.00,6   64.
         6028 Wille Karl                     D-Bad Bergzabern          SH3        2:38.40,7  655.
         5420 Roeder Walter                  D-Bad Bergzabern          SH4        2:38.41,6  292.
  30. Kintetsu International II                   14:29.58,7
         4542 Kato Tadashi                   JPN-010-1425 Akita        SH5        2:12.13,2   75.
         6058 Yamada Kohei                   JPN-509-1147 Osaka        SH5        2:15.48,9   78.
         6059 Yamada Setsu                   JPN-569-1147 Osaka        SD5        2:15.49,7    9.
         5128 Ohmi Midori                    JPN-157-0062 Tokyo        SD3        2:26.40,7  262.
         5127 Ohmi Kazuyuki                  JPN-1570062 Tokyo         SH3        2:26.40,8  642.
         4301 Hayakawa Akino                 JPN-446-0031 Aichi        SD2        2:52.45,4  293.
         3855 Eguchi Masayoshi               JPN-802-0821 Fukuoka      SD5        3:01.47,1   17.

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.