(3) Männer 40

48. Brienzerseelauf - (3) Männer 40

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Overall         Ø/km ¦ 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Rodriguez Edgar                     62 Schattdorf                  2:05.45,6       -----   (246)  91       2.     3.35 ¦ 
    2. Hürzeler Thomas                     60 Därligen                    2:11.17,3      5.31,7     (4)  91       7.     3.45 ¦ 
    3. Rimann Markus                       56 Mühleberg                   2:16.25,0     10.39,4   (353)  91       8.     3.53 ¦ 
    4. Osterwalder Martin                  63 Liestal                     2:24.26,3     18.40,7   (267)  91       19.    4.07 ¦ 
    5. Burkhalter Laurent                  55 Thun                        2:24.37,9     18.52,3    (56)  91       20.    4.07 ¦ 
    6. Imhof Beat, Allschwil               56 UBS Laufclub Basel          2:25.22,2     19.36,6   (105)  91       21.    4.09 ¦ 
    7. Brawand Ulrich                      63 Grindelwald                 2:26.33,0     20.47,4    (47)  91       24.    4.11 ¦ 
    8. Scheidegger Fritz                   57 Attiswil                    2:31.12,4     25.26,8   (342)  91       31.    4.19 ¦ 
    9. Roth Thomas                         62 Goldswil                    2:31.38,8     25.53,2   (169)  91       33.    4.19 ¦ 
   10. Zeltner Martin, Härkingen           57 LSG Olten                   2:32.01,9     26.16,3   (322)  91       34.    4.20 ¦ 
   11. Zimmermann Urs                      62 Beatenberg                  2:35.07,6     29.22,0   (232)  91       39.    4.25 ¦ 
   12. Buchmayer Jörg, Niederbuchsiten     58 LSG-Olten                   2:37.26,0     31.40,4   (321)  91       47.    4.29 ¦ 
   13. Zanini Rolf, Ostermundigen          55 Zanini-Zompicchiatti        2:37.57,4     32.11,8   (362)  91       53.    4.30 ¦ 
   14. Schranz Fred, Thun                  59 LSV Uetendorf               2:38.09,2     32.23,6   (351)  91       54.    4.31 ¦ 
   15. Andrey Urs                          57 Bönigen                     2:40.06,2     34.20,6    (25)  91       57.    4.34 ¦ 
   16. Zbinden Christian                   63 Interlaken                  2:41.08,4     35.22,8   (226)  91       59.    4.36 ¦ 
   17. Guerra Manuel                       57 Unterseen                   2:41.23,5     35.37,9   (364)  91       60.    4.36 ¦ 
   18. Lucio Angelo                        63 Bönigen                     2:41.32,1     35.46,5   (274)  91       62.    4.36 ¦ 
   19. Griesser Roland                     58 Bönigen                     2:43.12,8     37.27,2    (87)  91       65.    4.39 ¦ 
   20. Sonderer Marcel                     63 Kilchberg ZH                2:43.40,6     37.55,0   (188)  91       66.    4.40 ¦ 
   21. Stähli Peter                        58 Büren an der Aare           2:44.36,2     38.50,6   (242)  91       69.    4.42 ¦ 
   22. Kunz Oswald                         56 Oberwil i. S.               2:44.51,0     39.05,4   (241)  91       71.    4.42 ¦ 
   23. Sager Adrian                        63 Unterseen                   2:45.21,7     39.36,1   (271)  91       73.    4.43 ¦ 
   24. Rutschmann Juerg                    60 Hochfelden                  2:45.26,5     39.40,9   (173)  91       74.    4.43 ¦ 
   25. Müller Hans                         60 Wichtrach                   2:47.57,7     42.12,1   (149)  91       87.    4.47 ¦ 
   26. Steck Peter                         59 Wichtrach                   2:47.58,9     42.13,3   (194)  91       88.    4.47 ¦ 
   27. Müller Hanspeter                    62 Horboden                    2:47.59,4     42.13,8   (150)  91       89.    4.47 ¦ 
   28. Imhof Hansjörg, Bönigen             62 TV Bönigen                  2:48.17,7     42.32,1   (277)  91       91.    4.48 ¦ 
   29. Andrey Marcel                       56 Le Séchey                   2:49.34,6     43.49,0   (331)  91       92.    4.50 ¦ 
   30. Guidon Daniel                       58 Schmitten FR                2:50.20,4     44.34,8    (91)  91       94.    4.52 ¦ 
   31. Volpe Rocco, Interlaken             61 TV Unterseen                2:50.54,8     45.09,2   (251)  91       99.    4.52 ¦ 
   32. Bichsel Stephan                     62 Pieterlen                   2:52.05,1     46.19,5    (35)  91       102.   4.55 ¦ 
   33. Oppliger Hans                       58 Burgdorf                    2:52.29,1     46.43,5   (346)  91       103.   4.55 ¦ 
   34. Bracher Peter                       55 Riedholz                    2:53.07,2     47.21,6    (46)  91       106.   4.56 ¦ 
   35. Jeremias Stephan                    60 Bönigen                     2:53.19,4     47.33,8   (248)  91       108.   4.57 ¦ 
   36. Aymon Alain                         57 Bussigny-Lausanne           2:53.34,3     47.48,7   (275)  91       111.   4.57 ¦ 
   37. Hintermeister Walter                55 Unterseen                   2:54.08,3     48.22,7   (260)  91       113.   4.58 ¦ 
   38. Frei Bruno                          63 Thierachern                 2:54.35,5     48.49,9   (250)  91       115.   4.59 ¦ 
   39. Graf Paul                           59 Aarberg                     2:54.43,4     48.57,8    (84)  91       116.   4.59 ¦ 
   40. Fankhauser Res                      58 Wiedlisbach                 2:54.57,2     49.11,6    (66)  91       118.   4.59 ¦ 
   41. Sonderegger Franz                   60 Matten b. Interl            2:55.32,4     49.46,8   (354)  91       122.   5.00 ¦ 
   42. Gräub Bruno                         62 Frauenkappelen              2:55.55,1     50.09,5    (86)  91       124.   5.01 ¦ 
   43. Tschümperlin Daniel                 60 Binningen                   2:55.55,4     50.09,8   (265)  91       125.   5.01 ¦ 
   44. Anliker Marc                        58 Burgdorf                    2:56.34,7     50.49,1    (26)  91       127.   5.02 ¦ 
   45. Reuse Jean-Pierre                   62 Meyrin                      2:56.42,5     50.56,9   (283)  91       128.   5.02 ¦ 
   46. Stancheris Vivian                   56 Biel/Bienne                 2:57.38,8     51.53,2   (192)  91       136.   5.04 ¦ 
   47. Jemini Enrico                       63 Prugiasco                   2:58.19,0     52.33,4   (111)  91       140.   5.05 ¦ 
   48. Ferrandi Roberto, Brione s. Minusio 63 SPL Locarno                 2:58.28,8     52.43,2   (256)  91       142.   5.05 ¦ 
   49. Kämpfer Thomas                      64 Burgdorf                    2:59.45,4     53.59,8   (114)  91       145.   5.08 ¦ 
   50. Oppliger Urs                        56 Hindelbank                  3:00.33,2     54.47,6   (157)  91       147.   5.09 ¦ 
   51. Meininger Ulrich, D-Köln            60 M&H Rennsteigteam           3:00.35,9     54.50,3   (261)  91       148.   5.09 ¦ 
   52. Diethelm Adrian                     64 Büren an der Aare           3:00.49,2     55.03,6   (240)  91       150.   5.09 ¦ 
   53. Ferrandi Graziano, Losone           59 SP Locarnese                3:00.53,8     55.08,2   (258)  91       151.   5.10 ¦ 
   54. Zbinden Peter                       59 Guggisberg                  3:01.26,0     55.40,4   (227)  91       154.   5.11 ¦ 
   55. Gugler Michel                       59 Bülach                      3:02.02,8     56.17,2    (90)  91       159.   5.12 ¦ 
   56. Heimberg Markus                     62 Oberburg                    3:04.13,7     58.28,1    (98)  91       167.   5.15 ¦ 
   57. von Allmen Fritz                    62 Ostermundigen               3:05.47,9   1:00.02,3   (212)  91       172.   5.18 ¦ 
   58. Bischoff Dieter                     62 Spiez                       3:06.35,2   1:00.49,6    (37)  91       173.   5.19 ¦ 
   59. Messerli Heinz                      62 Kiesen                      3:07.02,2   1:01.16,6   (143)  91       175.   5.20 ¦ 
   60. Gäumann Heinz                       57 Bargen BE                   3:08.12,8   1:02.27,2   (369)  91       177.   5.22 ¦ 
   61. Zuber Ralf                          60 Engelburg                   3:08.24,5   1:02.38,9   (236)  91       178.   5.22 ¦ 
   62. Michel René                         61 Unterseen                   3:08.33,4   1:02.47,8   (146)  91       181.   5.23 ¦ 
   63. Geiss Oliver                        64 D-Dietzenbach               3:08.33,9   1:02.48,3    (40)  91       182.   5.23 ¦ 
   64. Schneider Werner, Münsingen         62 Laufteam Haueter            3:09.24,7   1:03.39,1   (337)  91       184.   5.24 ¦ 
   65. Brunner Stephan                     64 Dübendorf                   3:09.50,7   1:04.05,1    (54)  91       185.   5.25 ¦ 
   66. Widmer Daniel                       60 Nürensdorf                  3:10.11,1   1:04.25,5   (259)  91       187.   5.26 ¦ 
   67. Kradolfer Werner                    63 Zermatt                     3:10.41,2   1:04.55,6   (120)  91       190.   5.26 ¦ 
   68. Feuz Thomas                         63 Gsteigwiler                 3:10.48,9   1:05.03,3    (71)  91       192.   5.27 ¦ 
   69. Ruef Tom                            62 Därligen                    3:10.59,7   1:05.14,1   (367)  91       193.   5.27 ¦ 
   70. Wehrle Klaus                        63 D-Rodgau                    3:11.08,2   1:05.22,6    (41)  91       195.   5.27 ¦ 
   71. Thiemann Guenter-Norbert            64 Zuchwil                     3:14.18,4   1:08.32,8   (208)  91       203.   5.33 ¦ 
   72. Pittet Darcy, Villaraboud           62 Carc Romont                 3:15.25,3   1:09.39,7   (292)  91       205.   5.35 ¦ 
   73. Friedli Werner                      55 Solothurn                   3:18.49,1   1:13.03,5    (76)  91       209.   5.40 ¦ 
   74. Scheidegger Thomas                  59 Matten b. Interl            3:20.21,3   1:14.35,7   (264)  91       212.   5.43 ¦ 
   75. Sauerer Urs, Basel                  58 LSV Uetendorf               3:20.23,2   1:14.37,6   (340)  91       213.   5.43 ¦ 
   76. Göhring Stefan                      56 D-Sölden                    3:21.41,3   1:15.55,7    (83)  91       214.   5.45 ¦ 
   77. Feuz Marcel                         62 Gsteigwiler                 3:23.09,7   1:17.24,1    (70)  91       218.   5.48 ¦ 
   78. Stähli Jürg                         61 Heimberg                    3:23.58,6   1:18.13,0   (191)  91       220.   5.49 ¦ 
   79. Ruef Hanspeter                      57 Krauchthal                  3:24.23,5   1:18.37,9   (172)  91       222.   5.50 ¦ 
   80. Mayer Guido F.                      57 Hefenhofen                  3:25.01,3   1:19.15,7   (139)  91       228.   5.51 ¦ 
   81. Wittwer Bruno                       58 Gwatt (Thun)                3:25.23,8   1:19.38,2   (219)  91       230.   5.52 ¦ 
   82. Ruprecht Hanspeter                  61 Bönigen                     3:25.31,2   1:19.45,6   (255)  91       231.   5.52 ¦ 
   83. Burla Stephan                       60 Binningen                   3:26.34,5   1:20.48,9    (58)  91       234.   5.54 ¦ 
   84. Teuscher Rolf                       59 Brienz BE                   3:26.49,1   1:21.03,5   (252)  91       235.   5.54 ¦ 
   85. Stoller Peter                       59 Spiez                       3:27.21,1   1:21.35,5   (201)  91       236.   5.55 ¦ 
   86. Konjetzky Helmut                    63 D-Bochum                    3:28.26,6   1:22.41,0   (118)  91       238.   5.57 ¦ 
   87. Sachse Michael                      63 D-Emmendingen               3:28.30,7   1:22.45,1   (175)  91       239.   5.57 ¦ 
   88. Bianchi Robert                      55 Aarwangen                   3:28.36,0   1:22.50,4    (33)  91       240.   5.57 ¦ 
   89. Rombach Erich                       58 D-Stegen                    3:29.28,1   1:23.42,5   (168)  91       242.   5.59 ¦ 
   90. Streit René                         55 Heimberg                    3:31.44,3   1:25.58,7   (203)  91       245.   6.02 ¦ 
   91. Müller Jürgen                       57 D-Hünstetten                3:32.15,5   1:26.29,9   (266)  91       246.   6.03 ¦ 
   92. Bruederli Peter                     59 Wilderswil                  3:32.30,4   1:26.44,8    (49)  91       247.   6.04 ¦ 
   93. Glarner Erich                       62 Adelboden                   3:33.26,4   1:27.40,8   (348)  91       248.   6.05 ¦ 
   94. Krebs Werner                        62 Steffisburg                 3:34.40,4   1:28.54,8    (42)  91       252.   6.08 ¦ 
   95. Blaesi Thomas, Luzern               62 LC Luzern                   3:36.13,3   1:30.27,7    (38)  91       257.   6.10 ¦ 
   96. Peter Martin                        64 Embrach                     3:38.06,2   1:32.20,6   (159)  91       260.   6.13 ¦ 
   97. Pillet Pascal                       55 Vétroz                      3:38.41,9   1:32.56,3   (160)  91       261.   6.14 ¦ 
   98. Zeh Andreas, D-Schopfheim           64 SG Eilhem e.V.              3:39.47,4   1:34.01,8   (282)  91       262.   6.16 ¦ 
   99. Steffen Peter                       57 Burgdorf                    3:40.26,2   1:34.40,6   (195)  91       263.   6.17 ¦ 
  100. Kurth Urs, Worben                   60 TRI Club Seeland            3:43.36,9   1:37.51,3   (290)  91       265.   6.23 ¦ 
  101. Flückiger Martin                    62 Bönigen                     3:49.28,8   1:43.43,2   (363)  91       267.   6.33 ¦ 
  102. Ruppen Jakob                        59 Grächen                     4:10.23,6   2:04.38,0   (333)  91       274.   7.09 ¦ 
  103. Kuhn Hans-Ueli                      59 Langnau am Albis            4:30.31,4   2:24.45,8   (122)  91       277.   7.43 ¦ 
  ---  Ruder Fredy                         62 Bönigen                         -----   gestartet   (288)  91              ---- ¦ 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.