(99) Squadre/Teams

Maratona dles Dolomites 2003 - (99) Squadre/Teams

posto squadra                                         totale
--------------------------------------------------------------------------------
   1. Lech Angels                              23'615.500 km
          626 Engstler Heike                 D-Friedrichshafen         57/F1      2:59.36,3   11.
         1387 Rohrer Alfred                  D-Friedrichshafen         57/M3      2:59.36,5  125.
         1460 Müller Andreas                 D-München                 57/M2      3:03.54,8  146.
         1444 Schürer Bernd                  D-Nesselwang              57/M3      3:06.30,6  164.
         1384 Dielmann Axel                  D-Leonberg                57/M2      3:16.13,6  229.
         1503 Toesko Christian               D-München                 57/M1      3:18.10,9  244.
         1496 Kunkel Florian                 D-Friedrichshafen         57/M1      3:19.04,9  247.
         1450 Arlt Bernhard                  D-München                 57/M2      3:23.01,0  272.
         1474 Bollmann Bernd                 D-München                 57/M4      3:31.20,4  364.
         1403 Pfost Ulrich                   D-München                 57/M3      3:35.00,9  397.
         1558 Gardiner Alistair              GB-Windsor                57/M2      3:35.42,0  409.
         1536 Bieger Kai-Alexander           D-München                 57/M2      3:35.49,9  410.
         1497 Kotzur Jörg                    D-München                 57/M1      3:36.46,3  417.
         1396 Bossmeyer Thomas               D-Korntal-Münchingen      57/M3      3:36.55,0  422.
         1511 Schmidt Karl                   D-München                 57/M1      3:45.54,3  521.
         1383 Deym Florian                   D-München                 57/M1      3:47.51,8  533.
         1414 Klemt Roland                   D-München                 57/M1      3:48.00,2  534.
         1569 Glock Nobert                   D-München                 57/M2      3:48.11,2  536.
         1433 Habel Stephan                  D-München                 57/M2      3:49.41,6  555.
         1528 Cordes Stephan                 D-München                 57/M2      3:50.23,4  563.
         1570 Revuelta Juan                  D-München                 57/M1      3:53.31,3  591.
         1533 Breitner Michael               D-Pfaffenhofen            57/M3      3:54.07,6  600.
          644 Schwarz Tanja                  D-Tutzing                 57/F1      3:54.39,4   72.
         1409 Björk Leif                     D-Miesbach                57/M4      4:02.32,0  675.
         1544 Hanrieder Thomas               D-Kempten                 57/M1      4:06.09,7  718.
         1467 Hecht Markus                   D-Immenreuth              57/M1      4:06.48,2  728.
         1405 Neher Thomas                   D-Utzmemmingen            57/M3      4:07.16,9  732.
         1418 Gerstendörfer Stefan           D-München                 57/M2      4:07.17,6  733.
          630 Stolz Annika                   D-Bechhofen               57/F1      4:16.22,2  102.
          645 Weber Tina                     D-Gmund                   57/F1      4:18.47,5  105.
          637 Reindl Irmi                    D-München                 57/F2      4:19.23,7  106.
          632 Güse Ilka                      D-München                 57/F1      4:22.49,0  113.
          652 Heyduck Nicole                 D-Scheyern                57/F1      4:32.15,3  137.
         1568 Roas Günter                    D-Scheyern                57/M3      4:32.18,6  915.
         1454 Saumweber Andreas              D-Landshut                57/M3      4:34.25,1  931.
          640 Marzinke Yvonne                D-München                 57/F1      4:36.45,0  149.
         1508 Schwarz Udo                    D-Tutzing                 57/M2      4:40.45,5  956.
         1431 Müller Dieter                  D-Leonberg                57/M6      4:47.46,9  978.
         1430 Nast Markus                    D-Stockdorf               110/M3     4:50.51,3  367.
          636 Ueckert Marion                 D-München                 57/F1      4:54.51,5  181.
          650 Bauer Bettina                  D-Tutzing                 57/F1      4:59.58,9  185.
         1441 Hellier Richard                GB-Reading                57/M4      5:01.40,9 1015.
         1538 Baumann Dieter                 D-Nürnberg                57/M3      5:07.49,6 1031.
         1455 Ahner Bernd                    D-Holzkirchen             110/M3     5:08.23,3  600.
         1424 Mauthe Gerd                    D-Rottenburg              110/M3     5:12.35,5  662.
          633 Hufnagel Tanja                 D-Würzburg                57/F1      5:13.21,5  195.
         1540 Bachmann Reiner                D-München                 110/M3     5:22.35,8  785.
         1400 Philipp Franz                  D-Ravensburg              57/M3      5:27.21,5 1046.
          634 Liesegang Christine            D-München                 110/F1     5:27.55,2   26.
         1542 Adzan Miro                     D-München                 110/M2     5:29.51,8  897.
         1406 Langanki Christian             D-Schönach                147/M1     5:30.55,4   77.
         1442 Neher Alexander                D-Utzmemmingen            110/M1     5:33.25,1  962.
         1543 Achilles Stefan                D-Immenstadt              110/M3     5:44.41,3 1125.
         1394 Pötschke Pierre                D-Pyrbaum                 57/M1      5:46.56,9 1057.
         1399 Röll Sven                      D-Postbauer-Heng          57/M1      5:47.19,0 1059.
         1446 Pötschke Mike                  D-Pyrbaum                 57/M1      5:47.28,9 1060.
         1445 Pötschke Lars                  D-Pyrbaum                 57/M1      5:47.29,2 1061.
         1466 Rupp Lothar                    D-Freudenstadt            147/M3     5:48.37,6  201.
         1485 Rupp Gernot                    D-Dotternhausen           147/M3     5:49.33,1  208.
         1410 Schwarz Frieder                D-Oberhaching             147/M6     5:51.49,7  237.
         1549 Hirsch Martin                  D-Radevormwald            147/M3     5:55.07,8  267.
         1552 Hecht Manuel                   D-Immenreuth              110/M1     5:58.18,2 1336.
         1457 Quednau Peer                   D-München                 147/M2     6:02.08,3  356.
         1401 Rommel Albrecht                D-München                 110/M3     6:02.52,1 1400.
         1449 Noebauer Gerhard               D-München                 147/M2     6:03.00,6  368.
         1548 Hoss Gerhard                   D-Weilheim                110/M5     6:04.03,8 1424.
         1423 Meisel Alexander               D-München                 147/M2     6:11.14,5  488.
         1557 Wimmer Mario                   D-Rosenheim               110/M1     6:11.38,3 1497.
         1499 Köcky Thomas                   D-München                 147/M3     6:14.54,7  551.
          629 Holzner Angelika               D-Nußdorf                 110/F1     6:16.52,8   65.
         1564 Repper Willi                   D-Moosinning              110/M3     6:19.36,2 1593.
         1437 Calmonte Giovanni              D-München                 110/M5     6:20.21,5 1599.
         1565 Hagn Josef                     D-Glonn                   147/M3     6:22.06,1  666.
         1448 Dinkel Markus                  D-Taufkirchen             147/M1     6:23.12,0  695.
         1419 Barisch Rudi                   D-Utzmemmingen            110/M4     6:26.38,7 1683.
         1452 Decker Klaus                   D-München                 110/M2     6:27.29,9 1696.
         1547 Hübsch Christian               D-Gmund                   110/M2     6:29.55,3 1721.
         1488 Nickl Peter                    D-Oberhaching             110/M5     6:30.37,8 1726.
         1461 Tripp Christian                D-München                 147/M2     6:31.14,5  852.
         1472 Wagner Klaus                   D-München                 110/M3     6:32.14,4 1757.
         1426 Meitner Bernd                  D-Nördlingen              110/M1     6:32.14,6 1758.
         1468 Stengel Thorsten               D-München                 110/M1     6:34.22,8 1785.
         1453 Kirchenbaur Markus             D-München                 147/M2     6:37.17,3  977.
         1486 Stricker Hans                  D-München                 147/M1     6:38.32,1 1000.
         1522 Weber Markus                   D-Gmund                   110/M3     6:39.13,5 1830.
         1480 Brandl Georg                   D-Oberhaching             147/M4     6:39.29,4 1012.
         1391 Burkard Markus                 D-München                 147/M2     6:42.29,8 1069.
         1439 Poppenwimmer Robert            D-Freising                110/M2     6:43.14,7 1866.
         1429 Strobl Alois                   D-München                 110/M4     6:51.53,7 1959.
          627 Pötschke Dagmar                D-Pyrbaum                 57/F2      6:52.09,2  221.
         1537 Bayr Martin                    D-Thaining                110/M2     6:52.15,2 1965.
         1521 Ettner Werner                  D-Stoffen                 110/M1     6:52.16,5 1966.
         1411 Penner Dieter                  D-Ottobrunn               110/M5     6:52.38,4 1974.
         1554 Haupt Rolf                     D-Unterhaching            110/M5     6:53.15,0 1979.
         1509 Pepernik Gerhard               D-München                 147/M4     6:53.17,1 1290.
         1515 Rauch Josef                    D-Weilheim                110/M4     6:53.47,0 1982.
         1553 Haushofer Hans-Ludwig          D-Mark Schwaben           147/M4     6:54.26,9 1319.
         1526 Dickel Matthias                D-Kolbermoor              147/M3     6:54.27,6 1321.
         1567 Geiger Michael                 D-München                 147/M2     6:54.49,8 1332.
         1427 Emmerich Bernhard              D-Hohenbrunn              147/M3     6:56.38,8 1374.
         1386 Tetzner Michael                D-Icking                  147/M3     6:57.11,6 1388.
         2338 Jurleit Ralf                   D-München                 110/M1     6:57.12,1 2032.
         1566 Gehrmann Manfred               D-Postbauer-Heng          57/M1      6:59.22,6 1095.
         1470 Lupke Frank                    D-München                 147/M3     7:00.08,1 1448.
         1435 Grohs Marc                     D-Karlsruhe               147/M2     7:02.18,5 1493.
         1493 Klipphahn Veit                 D-München                 147/M2     7:06.44,2 1559.
         1520 Feneberg Tobias                D-München                 110/M1     7:09.15,2 2123.
         1487 Lohmeyer Guido                 D-Fürstenfeldbruck        147/M2     7:09.36,6 1608.
         1524 Wannersdorfer Roman            D-Unterhaching            147/M3     7:10.30,4 1638.
         1395 Roas Dieter                    D-München                 110/M4     7:10.47,8 2136.
         1389 Regauer Otto                   D-Weilheim                110/M4     7:10.51,5 2137.
         1451 Raufer Thilo                   D-Konstanz                110/M2     7:11.25,5 2144.
         1469 Roth Daniel                    D-Karlsruhe               57/M2      7:11.28,6 1104.
         1421 Jilg Gerold                    D-Tutzing                 110/M5     7:11.32,8 2146.
         1392 Bergmann Johannes              D-Bernried                110/M3     7:11.33,4 2147.
         1407 Kunkel Stefan                  D-München                 110/M3     7:11.42,7 2150.
         1482 Antesberger Georg              D-Friederichshafen        147/M2     7:15.16,0 1736.
         1510 Schneider Henning              D-Olching                 147/M1     7:16.49,6 1762.
         1527 Wagner Klaus                   D-München                 110/M1     7:21.12,5 2199.
         1498 Köhn Rolf                      D-Bopfingen               147/M3     7:22.25,0 1866.
          643 Köllnberger Ute                D-Stamberg                147/F1     7:22.54,0   54.
         1456 Lutz Christof                  D-Karlsruhe               147/M2     7:23.32,1 1903.
         1525 Wagner Markus                  D-Ludwigsburg             147/M2     7:23.40,9 1906.
          651 Karow Agnes                    D-Karlsruhe               147/F1     7:23.55,8   55.
         1519 Büttner Reinhard               D-Bamberg                 147/M4     7:26.07,8 1952.
         1495 Lepusa Sinisa                  D-München                 147/M2     7:26.29,3 1963.
         1500 Kellner Norbert                D-München                 147/M3     7:26.29,3 1963.
         1385 Kühnel Wolfgang                D-Nürnberg                110/M3     7:28.50,1 2237.
         1492 Metz Thilo                     D-Friedrichshafen         147/M1     7:29.16,9 2009.
         1478 Dombrowski Hartmut             D-Taufkirchen             110/M5     7:30.30,8 2243.
         1443 Ritter Christian               D-Tettnang                147/M3     7:31.56,7 2056.
         1422 Welz Wolfgang                  D-Friedrichshafen         147/M2     7:31.57,1 2057.
         1481 Steck Jens                     D-Friedrichshafen         147/M2     7:31.58,0 2060.
         1428 Fischer Jochen                 D-Friedrichshafen         147/M2     7:34.01,2 2089.
         1555 Häupler Thomas                 D-Nürnberg                147/M4     7:37.27,9 2152.
         1504 Tamowski Otto                  D-Augsburg                147/M4     7:39.08,9 2186.
         1390 Rauch Peter                    D-München                 147/M4     7:40.26,0 2219.
         1440 Braun Werner R.                D-Grafing                 110/M4     7:40.36,2 2270.
         1408 Bauer Joachim                  D-München                 147/M2     7:41.45,4 2243.
         1532 Unterbarnscheidt Nicolei       D-Hockenheim              147/M2     7:43.46,4 2274.
         1463 Schönemann Ulrich              D-München                 147/M4     7:45.09,4 2289.
         1507 Stadelmann Michael             D-Nürnberg                147/M2     7:48.10,8 2352.
         1559 Wulff Torsten                  D-Vogtareuth              110/M3     7:48.25,8 2285.
          638 Gliss Christine                CH-Zug CH                 110/F1     7:48.55,8  179.
         1476 Manca Stefano                  Pieve Ligure              110/M4     7:48.55,9 2286.
         1436 Moosrainer Georg               D-Karlsfeld               147/M3     7:49.15,6 2374.
         1490 Müller Günther                 D-Stuttgart               110/M4     7:51.44,7 2289.
         1516 Quantius Olaf                  D-Karlsruhe               147/M2     7:52.03,5 2420.
         1560 Reckmann Fabian                D-München                 147/M1     7:53.03,0 2439.
         1465 Wilczek Konrad                 D-München                 110/M5     7:53.05,3 2291.
         1459 Etzrodt Peter                  D-München                 147/M3     7:57.04,3 2509.
         1506 Stöger Tobias                  D-München                 147/M2     7:58.33,7 2537.
         1518 Schmidt Michael                D-Friedrichshafen         147/M2     7:59.32,7 2551.
         1539 Barke Peter                    D-Tettnang                147/M3     8:00.30,8 2565.
         1404 Holzleitner Werner             D-München                 147/M4     8:01.13,3 2574.
         1551 Heider Siegfried               D-Grafing                 147/M4     8:05.44,4 2637.
         1529 Vogel Jürgen                   D-Bamberg                 147/M4     8:08.45,9   ---
         1398 Kostic Peter                   D-Pyrbaum                 147/M3     8:09.04,0 2700.
         1489 Müller Uwe                     D-Friedrichshafen         147/M2     8:09.09,4 2702.
          628 Scheler Tanja                  D-München                 147/F1     8:13.50,7   93.
         1505 Suttmann Ingo                  D-München                 147/M2     8:18.43,0 2868.
         1483 Strobl Horst                   D-München                 110/M4     8:20.19,6 2311.
         1434 Rautenberg Frank               D-München                 147/M3     8:23.44,4 2952.
         1412 Engelhard Xaver                D-München                 147/M3     8:27.26,8 3003.
         1402 Seidel Johannes                D-München                 147/M4     8:29.31,9 3036.
         1462 Wieser Willi                   D-München                 147/M4     8:29.35,5 3039.
         1512 Schiffler Bernd                D-Frankfurt               147/M3     8:29.48,0 3041.
         1534 Braunhuber Peter               D-Nagold                  147/M3     8:32.45,2 3093.
         1475 Vogel Andreas                  D-Deisenhofen             147/M3     8:32.56,8 3094.
         1477 Riss Norbert                   D-Gräfelfing              147/M4     8:32.58,2 3095.
         1530 Finkbeiner Theo                D-Nagold                  147/M4     8:33.27,4 3106.
         1415 Hermann Robert                 D-Meersburg               147/M4     8:35.48,9 3140.
         1447 Marschallek Thomas             D-Peißenberg              147/M2     8:36.23,3 3152.
         1514 Rudert Wolfgang                D-Bad Wiessee             147/M6     8:38.04,5 3164.
         1491 Miller Peter                   D-Regensburg              147/M2     8:38.08,4 3165.
          639 Paul Anja                      D-Esslingen               147/F1     8:39.10,1  107.
         1420 Werner Robert                  D-Bopfingen               147/M2     8:40.19,0 3177.
         1393 Müller Norbert                 D-München                 147/M2     8:42.01,5 3191.
         1471 Schmidt Stephan                D-Zirndorf                147/M2     8:42.34,2 3196.
         1563 Gaissmaier Norbert             D-Uhldingen-Mühlhofen     147/M3     8:46.30,2 3233.
         1513 Rüppel Peter                   D-Kirchbarau              147/M6     8:48.49,9 3257.
         1417 Bickel Patrick                 CH-Brügg BE               147/M3     8:50.27,6 3269.
          653 Gindert-Wulff Roswitha         D-Vogtareuth              147/F1     8:53.54,0  114.
          647 Einert Berit                   D-München                 147/F1     8:57.05,5  117.
         1473 Schubert Juergen               D-Augsburg                147/M2     8:57.35,3 3314.
         1413 Link Siegfried                 D-Unterhaching            147/M2     8:58.39,4 3325.
          648 Dinkel Katrin                  D-Taufkirchen             147/F1     8:59.10,1  121.
          631 Knipping Susanne               D-Meersburg               147/F1     8:59.42,2  124.
         1535 Blanckenstein Dominik          D-München                 147/M1     9:00.31,3   ---
         1388 Forster Reinhold               D-München                 147/M4     9:05.44,3 3379.
         1425 Meiendres Johann               D-Thaining                147/M3     9:11.02,2 3409.
         1397 Röhrl Gerhard                  D-Gröbenzell              147/M3     9:11.03,3 3410.
         1517 Prütting Fridolin              D-Nürnberg                147/M4     9:13.30,2 3422.
         1464 Gilch Joachim                  D-Nürnberg                147/M4     9:13.30,5 3423.
         1562 Reismann Markus                D-Großenseebach           147/M3     9:14.02,1 3430.
         1556 Hattenhorst Andreas            D-München                 147/M2     9:14.56,7 3434.
         1479 Ballerstein Jens               D-München                 147/M2     9:15.09,8 3436.
         1501 Schulz Stefan                  D-Immenstaad              147/M2     9:15.10,7 3438.
          642 Kroczynski Tania               D-München                 147/F1     9:19.53,5  139.
         1523 Wagner Peter                   D-Thaining                147/M6     9:23.08,4 3475.
          641 Linde Jutta                    D-Ulm                     147/F2     9:34.23,3  144.
         1541 Amann Alfons                   D-Ulm                     147/M4     9:34.24,4 3503.
         1502 Mair Klement                   D-Bichl                   147/M3     9:36.24,9 3507.
         1432 Schwarz Wolfgang               D-München                 147/M6     9:45.49,0 3518.
         1484 Stolz Manfred                  D-Essen                   147/M5     9:46.17,5 3519.
         1546 Jackson Nick                   GB-CB RG Cambridge        57/M3     10:16.59,8 1158.
   2. Radteam Aichach 2000                     21'391.500 km
         4859 Gschwandner Florian            D-Aichach                 57/M1      2:51.18,3   91.
         4832 Lechner Martin                 D-Kühbach                 57/M5      3:14.07,6  212.
         4856 Fort Daniel                    D-Unterhaching            57/M1      3:16.13,6  229.
         4818 Mayr Anton                     D-Aichach                 57/M6      3:30.20,2  348.
         4853 Kerscher Gunther               D-München                 57/M4      3:45.13,3  514.
         4843 Möhler Rainer                  D-Augsburg                57/M5      3:49.32,1  552.
         7456 Grabmann Peter                 D-Hollenbach              57/M2      3:50.31,0  564.
         4892 Schäfer Werner                 D-Friedberg               57/M3      4:10.08,3  775.
          615 Frohring Nicole                D-Augsburg                57/F1      4:12.53,0   98.
         4907 Lidl Michael                   D-Hollenbach              57/M3      4:13.18,3  797.
         4888 Hilpert Michael                D-Ingolstadt              57/M4      4:20.29,6  854.
          618 Pelka Sabine                   D-Pfaffenhofen            57/F2      4:21.22,9  110.
         8915 Stilz Bernt                    D-Pfaffenhofen            57/M4      4:23.53,5  871.
          604 Hecht Christa                  D-Aichach                 57/F2      4:25.29,1  121.
         4908 Erhard Thomas                  D-Aindling                57/M1      4:27.17,5  891.
         4909 Auernhammer Theo               D-Ehekirchen              57/M4      4:28.33,4  898.
         9059 Ulrich Simon                   D-Sielenbach              57/M4      4:42.11,8  964.
         9225 Weiß Christian                 D-Sigmertshausen          57/M3      4:42.12,4  965.
          612 Lorenzo Andrea                 D-München                 57/F2      4:42.56,7  157.
         4911 Rittler Dietmar                D-Friedberg               57/M4      4:48.05,1  980.
          614 Weiß Astrid                    D-Pöttmes                 57/F1      4:55.41,1  182.
         4862 Barmann Werner                 D-Gernlinden              57/M4      5:05.53,2 1022.
          607 Rottmair Anna                  D-Aufhausen               57/F2      5:08.15,0  192.
          613 Ludewig Beate                  D-Augsburg                57/F1      5:15.22,6  197.
          611 Thüns Astrid                   D-Puchheim                57/F2      5:16.18,5  198.
          608 Törmer Gaby                    D-Ingolstadt              57/F2      5:22.01,7  201.
         4906 Marquart Tobias                D-Hohenried               110/M1     5:24.46,5  822.
         4923 Fischer Karl                   D-Zusmarshausen           147/M2     5:31.11,7   78.
         8845 Seuffert Dieter                D-Heidenheim              110/M5     5:35.22,9  990.
         5481 Knoflach Herbert               A-Aldrans                 110/M5     5:37.45,9 1026.
         4860 Kerscher Julius                D-München                 110/M1     5:43.25,9 1103.
         7585 Heber Matthias                 D-Pfaffenhofen            110/M4     5:49.12,8 1203.
         4922 Fischer Markus                 D-Zusmarshausen           147/M1     5:52.03,3  239.
          601 Kasparek Martina               D-Augsburg                110/F1     5:55.02,1   43.
         1359 Stockinger Wolfgang            D-Fremdingen              147/M3     5:55.40,7  276.
         4882 Pietsch Gerhard                D-Diedorf                 110/M4     5:57.27,4 1324.
         4848 Tremel Josef                   D-Augsburg                147/M2     6:00.28,4  330.
         1360 Huber Otto                     D-München                 147/M3     6:05.23,2  399.
         7209 Failer Peter                   D-Kiemertshofen           110/M3     6:09.18,2 1475.
         4919 Steidle Andreas                D-Augsburg                110/M2     6:09.34,3 1476.
         1362 Hirschmiller Norbert           D-Lagerlechfeld           147/M4     6:10.52,2  479.
         4900 Schnibbe Mark                  D-Bad Lauterberg          147/M2     6:12.30,5  512.
         4903 Reichel Martin                 D-München                 110/M3     6:13.56,3 1525.
         4868 Fehle Hermann                  D-Kühbach                 110/M4     6:14.12,6 1527.
         4885 Gay Jürgen                     D-München                 110/M3     6:17.24,2 1561.
         4894 Klier Rainer                   D-Augsburg                110/M2     6:24.12,8 1651.
         1361 Schimpp Gerhard                D-Augsburg                147/M3     6:25.46,1  743.
         4925 Ruppert Jürgen                 D-Kaisheim                110/M3     6:29.39,4 1720.
         6743 Boldt Thomas                   D-Leichlingen             110/M4     6:30.41,6 1728.
         4920 Kempfle Johann                 D-Neusäß                  147/M3     6:31.00,9  844.
         4840 Wündisch Helmut                D-Augsburg                110/M4     6:31.15,1 1736.
          597 Fritze Karola                  D-Hüllhorst               110/F1     6:33.10,1   90.
         4872 Schnepf Werner                 D-Kleinaitingen           147/M4     6:33.53,6  903.
         4854 Hoven Heribert                 D-München                 110/M5     6:35.40,8 1797.
         7823 Korber Helmut                  D-Steinkirchen            110/M3     6:35.42,6 1798.
         4835 Fritz Anton                    D-Augsburg                110/M3     6:36.41,9 1806.
         4852 Lechner Tobias                 D-Kühbach                 147/M1     6:36.57,1  967.
         4820 Stimpfle Klaus                 D-Fremdingen              147/M3     6:37.03,4  971.
         4879 Litzel Max                     D-Dinkelscherben          110/M4     6:37.10,4 1812.
         4913 Schilling Rolf                 D-Siegenburg              57/M3      6:41.44,8 1087.
         4914 Edbauer Stefan                 D-Schrobenhausen          57/M1      6:41.54,9 1088.
          603 Kingeter Magdalena             D-Augsburg                110/F1     6:42.30,6  100.
         4806 Lang Reinhard                  D-München                 110/M5     6:43.17,6 1867.
         7609 Herbener Reinhard              D-Augsburg                147/M2     6:44.03,8 1098.
         4890 Kigele Andreas                 D-Schrobenhausen          147/M1     6:46.37,9 1151.
          178 Flatscher Clemens              A-Innsbruck               147/M1     6:47.16,6 1163.
         8991 Thüns Hans-Bernd               D-Puchheim                110/M5     6:50.41,0 1944.
         4814 Kramp Walter                   D-Erdweg                  147/M5     6:50.57,4 1231.
         4847 Sopar Franz                    D-München                 110/M5     6:51.14,5 1948.
         4838 Hellmann Andreas               D-Augsburg                110/M5     6:52.13,9 1964.
         4817 Mages Peter                    D-Pöttmes                 147/M3     6:52.33,2 1272.
         8389 Penzes Werner                  D-Hollenbach              110/M3     6:53.04,1 1978.
         4927 Pfänder Christian              D-Augsburg                147/M1     6:53.11,1 1289.
         7445 Gorka Rolf                     D-Neusäß                  110/M5     6:53.42,2 1981.
         7383 Gerbl Anton                    D-Berglern                110/M4     6:53.57,7 1984.
         4899 Lindenbaum Stefan              D-Bad Lauterberg          147/M2     6:54.16,1 1312.
         4863 Haider Martin                  D-Hollenbach              110/M3     6:56.51,2 2028.
         4904 Rößler Dieter                  D-Augsburg                147/M3     7:00.58,5 1468.
         4861 Tremmel Ekkehard               D-Stadtbergen             147/M5     7:01.05,5 1470.
         4842 Möhler Ulrich                  D-München                 110/M5     7:02.10,4 2077.
         4889 Matschi Helmut                 D-Steingriff              110/M5     7:03.08,2 2083.
         4902 Müller Jochen                  D-Friedberg               147/M2     7:05.33,0 1537.
         4901 Breimeir Thomas                D-Augsburg                147/M2     7:05.34,6 1539.
          602 Maugg Claudia                  D-Augsburg                147/F1     7:05.44,7   38.
         4829 Freeze Markus                  D-Aichach                 147/M1     7:08.40,0 1586.
          592 Stöffel Annemarie              D-Aichach                 110/F2     7:08.54,7  140.
         4918 Schechinger Thomas             D-Epfenhausen             147/M4     7:10.55,1 1647.
          600 Hoven Julia                    D-München                 110/F2     7:13.01,8  148.
         4871 Törmer Manfred                 D-Ingolstadt              110/M4     7:15.32,2 2176.
         4875 Ullrich Frank                  D-Vaterstetten            147/M4     7:15.45,4 1743.
         4844 Stuis Josef                    D-Eisenhofen              147/M3     7:18.26,8 1793.
         4893 Lorenz Edgar                   D-Friedberg               110/M2     7:22.50,4 2206.
         4837 Treu Otto                      D-Neusäß                  110/M5     7:26.03,3 2224.
         4870 Kröbl Pavel                    D-Oberschleißheim         147/M5     7:26.08,6 1954.
         4877 Muff Gerhard                   D-Karlsfeld               147/M5     7:27.47,1 1988.
         4834 Missenberger Herbert           D-Ingolstadt              110/M4     7:28.16,3 2232.
         4821 Stadler Robert                 D-Petershausen            147/M5     7:29.34,8 2016.
         4896 Rhee Klaus                     D-Augsburg                147/M2     7:30.29,9 2032.
         4808 Sämmer Klaus                   D-München                 147/M6     7:31.24,5 2045.
         9303 Zeitler Roland                 D-Augsburg                147/M1     7:31.39,9 2050.
         4855 Brettel Knut                   D-Bobingen                147/M4     7:34.53,9 2108.
         4858 Boser Heinz                    D-Rain/Lech               110/M6     7:36.44,7 2260.
         4816 Arzberger Josef                D-Pöttmes                 147/M5     7:37.05,8 2144.
         4867 Failer Hans                    D-Aichach                 147/M3     7:37.29,6 2153.
         7702 Jakob Karl                     D-Affing                  147/M3     7:38.00,3 2161.
         9304 Zeitlmeir Paul                 D-Anwalting               147/M3     7:38.01,0 2162.
          594 Stadler Doris                  D-Petershausen            110/F2     7:38.26,0  170.
         4880 Roth Günther                   D-Friedberg               147/M3     7:39.01,6 2183.
         4897 Kiessling Michael              D-Stadtbergen             147/M3     7:39.36,0 2197.
         4831 Stöffel Hubert                 D-Aichach                 147/M6     7:39.39,2 2198.
         6835 Brunner Gerhard                D-München                 110/M2     7:40.06,7 2267.
         4884 König Carsten                  D-Ulm                     147/M2     7:40.19,9 2216.
         4825 Winter Johann                  D-Friedberg               147/M6     7:40.30,8 2221.
         4826 Falk Heiko                     D-Porta Westfalica        147/M2     7:40.50,2 2228.
         4895 Patz Eric                      D-Glonn                   147/M2     7:42.25,1 2250.
          598 Moll Renate                    D-Affing                  110/F1     7:44.24,9  176.
         4810 Riedel Werner                  D-Augsburg                147/M3     7:45.10,9 2291.
         7558 Hamberger Albert               D-Schrobenhausen          147/M3     7:45.38,7 2303.
         4912 Schilling Jochen               D-München                 147/M2     7:45.59,5 2312.
         4812 Wiench Viktor                  D-Augsburg                147/M5     7:51.42,8 2414.
         4928 Markert Wolfgang               D-Reinhartshausen         147/M2     7:52.44,2 2434.
         4845 Lilla Josef                    D-Eisenhofen              147/M4     7:54.00,7 2451.
         4886 Schlüter Boris                 D-Minden                  147/M2     7:55.01,9 2471.
         4916 Neckermann Robert              D-Pfaffenhofen            147/M3     7:55.06,5 2478.
         4811 Schnell Peter                  D-Augsburg                147/M4     7:55.23,1 2484.
         4833 Schalk Dieter                  D-Dinkelscherben          147/M2     7:57.13,8 2513.
         4873 Rech Lothar                    D-Berg im Gau             147/M4     7:58.09,1 2528.
         4807 Sturm Richard                  D-Petersdorf              147/M3     7:58.42,3 2539.
         9298 Zauner Franz                   D-Augsburg                147/M3     7:58.48,2 2542.
         4830 Fischer Markus                 D-Friedberg               147/M2     8:03.03,1 2603.
         4824 Hehl Robert                    D-Karlskron               147/M4     8:04.56,7 2626.
         4809 Brummer Peter                  D-Inchenhofen             147/M3     8:07.59,9 2679.
         4905 Schwegler Gerhard              D-Pöttmes                 147/M2     8:08.02,2 2680.
         4846 Winterholler Jürgen            D-Bobingen                147/M5     8:08.36,1 2690.
         4921 Spindler Klaus                 D-Augsburg                147/M3     8:08.36,5 2691.
         4878 Inhofer Jens                   D-Stadtbergen             147/M2     8:09.39,7 2709.
         6612 Baumann Thomas                 D-Emersacker              147/M3     8:11.15,0 2743.
          609 Daschner Anja                  D-Augsburg                147/F1     8:13.41,8   92.
         4813 Wiench Enrique                 D-Augsburg                147/M3     8:13.41,8 2779.
         4836 Moll Josef                     D-Affing                  147/M3     8:16.53,9 2834.
         4866 Asam Josef                     D-Sielenbach              147/M3     8:16.56,0 2835.
         4827 Birle Anton                    D-Ziemetshausen           147/M4     8:17.53,8 2855.
         4869 Hecht Gottfried                D-Aichach                 147/M5     8:19.02,2 2875.
         4815 Schlämmer Rudolf               D-Kühbach                 110/M6     8:19.31,5 2310.
         4864 Niggl Heinrich                 D-Königsbrunn             147/M5     8:19.43,6 2885.
         4865 Pilzweger Rudi                 D-Dachau                  147/M4     8:20.34,8 2898.
         4876 Schmid Michael                 D-Gersthofen              147/M2     8:22.15,4 2919.
         4850 Worba Christian                D-Schrobenhausen          147/M1     8:23.48,1 2953.
         4828 Fritze Olav                    D-Hüllhorst               147/M4     8:25.53,8 2982.
         4917 Wierer Christian               A-Stumm                   147/M4     8:28.43,7 3019.
         4924 Lesch Martin                   D-Kaisheim                147/M1     8:28.45,5 3021.
         4910 Metzger Helmut                 D-Unterwittelsbach        147/M3     8:29.11,9 3031.
         4887 von Mierlo Marc                D-Aystetten               147/M3     8:32.30,7 3090.
         4881 Wimmer Chris                   D-Wertingen               147/M4     8:32.32,3 3091.
         4805 Baumgartner Hubert             D-Aichach                 147/M3     8:41.29,2 3188.
         4915 Finkl Franz                    D-Wittislingen            147/M5     8:45.04,0 3212.
         4898 Müßler Ulrich                  D-Diedorf                 147/M3     8:55.33,5 3302.
          617 Schalk Ingrid                  D-Pöttmes                 57/F1      8:56.01,3  224.
         4839 Wiedemann Robert               D-Augsburg                147/M5     9:00.06,6 3335.
          616 Schmidberger Doris             D-Rehling                 147/F1     9:00.53,9  125.
          593 Boser Silvia                   D-Rain                    147/F1     9:01.48,5  126.
         4883 Golda Oliver                   D-Dinkelscherben          147/M4     9:03.05,5 3354.
          595 Marz Margit                    D-Diedorf                 147/F1     9:06.21,2  129.
         4857 Ismann Klaus                   D-Aichach                 147/M4     9:07.45,6 3392.
         4819 Drexel Walter                  D-Friedberg               147/M6     9:08.29,0 3397.
         4874 Bruckmeier Lorenz              D-Altomünster             147/M4     9:09.55,7 3403.
          605 Boser Helga                    D-RAIN/LECH               147/F2     9:12.41,2  134.
         5483 Schmid Joe                     A-Innsbruck               147/M6     9:15.33,7 3440.
         5482 Leistner Klaus                 A-Innsbruck               147/M6     9:15.33,7 3440.
         9315 Zimmer Achim                   D-Fürholzen               147/M4     9:20.08,3 3460.
         4851 Finkl Alois                    D-Augsburg                147/M4     9:22.34,9 3471.
         4926 Wiedemann Friedhelm            D-Kaisheim                147/M3     9:23.14,2 3476.
          596 Worba Petra                    D-Schrobenhausen          147/F1     9:30.06,7  140.
          606 Zimmer Gabi                    D-Fürholzen               147/F2     9:35.50,2  145.
         4849 Weidner Stefan                 D-Schrobenhausen          147/M2     9:45.27,2 3516.
   3. Granfondo Pinarello                       8'912.000 km
           24 Pietrobon Alessandro           Vallà di Riese Pio X° TV  57/M2      2:05.28,7    5.
         1340 Sonego Graziano                Vittorio Veneto           57/M3      3:07.16,7  167.
         4949 Nardin Marco                   Ponzano veneto            57/M3      3:24.39,2  288.
         4955 Zunnui Nicola                  Como                      57/M2      3:27.17,4  317.
         4953 Schiavinato Renato             Treviso                   57/M3      3:35.38,6  407.
         1326 Fassina Alessandro             Treviso                   57/M4      3:35.58,9  414.
          358 Pinarello Carla                Treviso                   57/F2      3:39.32,3   49.
          622 Schiavon Luisa                 Quinto di Treviso         57/F2      3:42.44,0   54.
         1380 Ceccato Stefano                Treviso                   110/M3     4:09.17,2   45.
         1375 Varisco Marco                  Treviso                   110/M3     4:11.36,4   54.
         2273 Dissegna Andrea                Rossano Veneto            110/M3     4:13.42,7   61.
         1377 Bernardi Franco                Pieve di Soligo           110/M4     4:23.02,8  117.
         1382 Spaliviero Alessandro          Tarvisio                  110/M4     4:33.23,7  203.
         4965 Bianco Giovanni                Casier                    110/M3     4:43.18,9  295.
          161 Pinarello Fausto               Treviso                   57/M3      4:49.22,7  982.
         4946 Rigatti Marco                  Duna Verde Caorle         57/M6      4:55.07,5  996.
         4957 Camarin Giorgio                Casier                    110/M3     5:03.03,0  523.
         4931 Dalle Carbonare Paolo          Treviso                   110/M3     5:03.31,2  533.
         1381 Fregolent Maurizio             Sernaglia D. Battaglia    110/M3     5:03.40,8  534.
         4969 De Leo Luca                    Ponzano Veneto            110/M3     5:06.53,8  578.
           46 Faccini Paolo Denis            Pasiano di Pordenone      147/M3     5:08.29,3   10.
         4947 Fracasso Giuseppe              Treviso                   110/M3     5:08.54,5  605.
         4939 Daniotti Enrico                Treviso                   110/M3     5:08.55,7  606.
         4932 Gasparin Giancarlo             Mestre (VE)               110/M4     5:09.38,4  616.
         4971 Durante Alessandro             Ponzano Veneto            110/M2     5:09.58,7  624.
         4967 Bulgarelli Stefano             Bologna                   110/M3     5:13.05,8  668.
           47 Furlan Michele                 Chions (PN)               147/M2     5:13.32,1   19.
           48 Cairoli Roberto                Como                      147/M3     5:20.49,9   34.
          620 Zanardi Maria Teresa           Staranzano GO             110/F1     5:21.15,4   20.
         4970 Del Cappellano Giuseppe        Treviso                   110/M4     5:24.33,5  817.
         1374 Spaliviero Paolo               Tarvisio UD               147/M3     5:32.24,7   87.
          160 Pinarello Andrea               Treviso                   147/M2     5:32.32,9   88.
         4935 Teso Ivano                     Spresiano                 110/M4     5:37.54,5 1030.
         5058 Bresolini Paolo                Treviso                   110/M4     5:48.10,1 1185.
         1376 Ruzzier Marco                  Treviso                   147/M2     5:49.50,5  213.
         1364 Vezzaro Andrea                 Montecchio Maggiore       147/M1     5:49.51,9  214.
         1369 Peri Franco                    Treviso                   147/M4     5:51.22,5  232.
         1368 Doriguzzi Roberto              Carita' Di Villorba       147/M4     5:51.47,7  236.
         1365 Barbon Francesco               Treviso                   147/M2     5:53.28,8  251.
         4963 Piovesan Giovanni              Bressanone (BZ)           110/M4     5:54.18,0 1288.
         1372 Armiento Giulio                Ceggia                    147/M3     5:56.29,6  286.
         2306 Pastrello Federico             Scorzè                    147/M1     5:58.25,2  306.
         2271 Crotti Federico                Ponzano Veneto            147/M3     6:06.32,6  418.
         1367 Ronchin Massimo                Martellago                147/M3     6:08.51,7  451.
         1366 Cervellin Stefano              Roncade                   147/M3     6:14.30,8  540.
         1363 Pontieri Saverio Francesco     Treviso (TV)              147/M3     6:21.56,6  663.
         1378 Cremonese Mario                Carbonera TV              147/M5     6:25.27,1  739.
         4951 Tamponi Stefano                Treviso                   147/M2     6:26.13,5  755.
         2288 Martini Adriano                Preganziol                147/M4     6:27.24,3  774.
           49 Zanolin Sergio                 Polcenigo                 147/M5     6:29.28,5  811.
         2256 Bandiera Bruno                 Musano di Trevignano      110/M3     6:32.16,4 1759.
         4973 Chizzotto Roberto              Zero Branco               147/M3     6:34.08,6  907.
         1371 Darsiè Claudio                 Treviso (TV)              147/M5     6:37.27,3  983.
          623 Barbolan Manuela               Treviso                   147/F1     6:37.28,0   18.
         4972 Mingardo Giorgio               Venezia Mestre            147/M3     6:40.16,6 1035.
         2279 Genovese Livio                 Musano di Trevignano      147/M3     6:44.07,6 1100.
         4959 Ferrarese Tommaso              Treviso (TV)              147/M2     6:44.50,2 1116.
         4964 Barbon Alessandro              Treviso                   147/M3     6:52.41,4 1276.
         4952 Cornia Stefano                 Bologna                   147/M4     6:56.57,4 1383.
         4958 Fabris Michele                 Villorba                  147/M4     6:58.59,0 1415.
         2294 Modesto Alcide                 Musano di Trevignano      147/M5     6:59.57,4 1442.
          619 Bellinato Maria                Venezia Mestre            147/F2     7:00.02,6   32.
         2035 Pavan Roberto                  Venezia Mestre            147/M4     7:00.03,3 1444.
         4940 Della Pieta' Roberto           Treviso                   147/M4     7:00.38,2 1459.
          625 Sarto Lorenza                  Sant'Agostino             147/F2     7:03.50,3   36.
         4929 Gabbin Emanuele                Treviso (TV)              147/M4     7:05.06,9 1531.
         4941 Tamponi Marco                  Treviso                   147/M2     7:10.40,3 1641.
         2272 D'Este Remi                    Treviso                   147/M4     7:11.49,9 1667.
         1370 Rossi Amedeo                   Treviso                   147/M6     7:17.26,2 1777.
         4974 Spaliviero Carlo               Trieste                   147/M1     7:35.13,7 2116.
         4943 Baseggio Fedele                Trevignano TV             147/M4     7:49.38,3 2380.
         2258 Bergamo Rodolfo                Montebelluna              147/M5     8:36.25,4 3153.
   4. Team Bertoldi Ciclissimo                  7'669.000 km
         4271 Manfredini Marco               Mirabello FE              57/M4      3:12.51,1  202.
         4292 Ricci Marco                    Ravarino                  57/M1      3:13.01,3  204.
         4274 Neri Fausto                    Ravarino                  57/M3      3:14.47,6  217.
         4268 Fregni Mirco                   Ravarino                  57/M5      3:50.32,2  565.
         6292 Filippi Marcello               Mirabello                 57/M2      4:08.41,3  751.
         6295 Gargioni Massimiliano          Mirabello                 57/M2      4:08.41,5  752.
         4266 Boniolo Vincenzo               Sant'Agostino             57/M4      4:09.12,1  762.
         4291 Rebecchi Tiziano               Ravarino                  57/M3      4:13.11,6  796.
         4272 Tedesco Fabrizio               Morelli                   57/M2      4:18.22,7  836.
         4285 Lanzoni Stefano                Dodici Morelli            110/M2     4:57.47,5  452.
         7135 Dondi Paolo                    San Felice sul Panaro     110/M2     5:00.42,4  500.
         4276 Ceresi Claudio                 San Pietro in Casale      110/M4     5:30.54,0  916.
         1766 Govoni Diego                   Pieve di Cento            147/M2     5:33.27,9   97.
         4275 Morelli Marco                  San Pietro in Casale      110/M4     5:43.15,6 1098.
         1234 Alberghini Davide              Renazzo                   147/M2     5:44.10,9  163.
         4297 Bozzoli Stefano                S. Felice sul P. (MO)     147/M3     5:45.12,2  169.
         1233 Vescovini Manrico              Castello d'Argile         147/M4     5:50.13,9  219.
         4277 Preti Marco                    Moglia di Sermide MN      147/M1     5:50.15,7  222.
         4280 Cavazzuti Paolo                Castelfranco Emilia       110/M6     5:52.33,0 1264.
          518 Bavutti Denise                 Castelfranco Emilia       110/F2     6:02.43,3   51.
         1226 Frattallone Giuseppe           Castelfranco Emilia       147/M3     6:03.09,5  372.
         1229 Aldrovandi Claudio             Bologna                   147/M4     6:09.50,0  464.
         1220 Scaffa Antonio                 Castelfranco Emilia       147/M4     6:14.36,2  544.
         2282 Iotti Marco                    Reggio Emilia             147/M2     6:17.41,1  585.
         1221 Pancaldi Lucio                 San Pietro in Casale BO   147/M2     6:25.50,6  747.
         4283 Guandalini Gianni              San Felice sul Panaro     57/M4      6:25.53,0 1080.
         1222 Bruni Gian Paolo               Mirabello                 147/M2     6:30.32,3  835.
         4286 Ameli Maurizio Graziano        Crevalcore                110/M4     6:31.23,1 1739.
         1225 Gobbi Alberto                  San Felice sul Panaro     147/M3     6:31.36,9  861.
         4298 Mezzetti Gianluca              Sant'Agata Bolognese      147/M2     6:34.03,0  906.
         1231 Govoni Marco                   S. Pietro In Casale BO    147/M3     6:34.29,4  916.
         1765 Mantovani Gino                 Cavezzo                   147/M4     6:35.30,4  940.
         4279 Biagi Franco                   San Giovanni in Persiceto 147/M4     6:39.56,2 1022.
         4287 Bergonzoni Florio              Crevalcore                110/M5     6:42.20,8 1862.
         2291 Mazzoni Giorgio                Dosso                     147/M4     6:45.29,3 1127.
         1223 Beghelli Renato                Cento FE                  147/M5     6:45.47,2 1136.
         4296 Fogli Raffaelle                Sant'Agostino             147/M4     6:47.31,5 1167.
         4262 Sgarbi Stefano                 Solara                    147/M3     6:54.34,8 1323.
         4302 Manservigi Giuseppe            Mirabello                 147/M1     7:07.28,3 1570.
         4299 Bortolotti Moreno              Dosso                     147/M4     7:09.57,0 1621.
         4278 Fabbri Claudio                 San Giovanni in Persiceto 147/M3     7:09.57,3 1623.
         1224 Borelli Lorenzo                Modena                    147/M6     7:14.20,5 1712.
         4282 Vergnani Carlo                 Sant'Agostino             110/M6     7:21.41,2 2201.
         4265 Meschiari Eros                 Modena                    147/M5     7:33.21,3 2080.
         4290 Malaguti Pierluigi             Mirabello                 147/M3     7:35.16,9 2117.
         9023 Tosi Sandro                    Castel Maggiore           147/M3     7:39.07,7 2185.
         4289 Bonazzi Vittorio               Sant'Agostino             110/M6     7:39.31,4 2265.
         4269 Malaguti Roberto               Sant'Agostino             110/M4     7:40.40,5 2271.
         4300 Manicardi Alessandro           San Giovanni in Persiceto 147/M3     7:43.16,1 2265.
         4304 Leopardi Massimo               Sant'Agata Bolognese      147/M2     7:45.49,3 2306.
         4293 Venturelli Davide              Cavezzo                   147/M3     7:50.42,8 2395.
          517 Zizza Angela                   Solara                    147/F2     7:53.28,1   71.
         4294 Manferdini Renzo               Sant'Agostino             110/M5     7:54.23,5 2294.
         4288 Cevolani Albino                Renazzo                   110/M4     7:58.01,1 2296.
         4273 Bonazzi Lino                   Sant'Agostino             57/M6      7:58.08,8 1142.
         4295 Montanari Amelio               Sant'Agostino             110/M6     8:00.35,1 2301.
         4281 Testi Loreno                   Nonantola                 147/M4     8:32.28,8 3089.
          519 Testi Sonia                    Nantola                   147/F1     8:36.17,8  103.
         1227 Bulgarelli Aniceto             Modena                    147/M5     8:36.17,8 3149.
         4264 Piazzi Marco                   Mirabello                 147/M2     8:46.35,3 3235.
         4263 Gilli Dario                    Mirabello                 147/M3     8:46.36,6 3236.
         4267 Di Girolamo Giovanni           Crevalcore BO             147/M4     8:47.31,1 3244.
         4303 Sganzerla Paolo                Sermide MN                147/M2     8:47.31,4 3245.
         6304 Nicoletti Loris                San Giovanni in Persiceto 57/M3      9:43.03,9 1154.
   5. WSV  Otterskirchen                        6'378.000 km
          709 Rapp Reinhilde                 D-Obernzell               57/F2      3:35.20,0   40.
         7772 Kinateder Max                  D-Hutthurm                57/M2      3:44.02,0  507.
         7542 Hackl Georg                    D-Frauenau                57/M5      3:47.32,6  530.
         6499 Allinger Christian             D-Osterhofen              57/M3      3:52.05,5  574.
         7576 Haslbeck Peter                 D-Otterskirchen           57/M5      4:11.42,4  783.
         8892 Stauber Johann                 D-Osterhofen              57/M2      5:21.54,5 1042.
         8320 Oswald Georg                   D-Frauenau                110/M4     6:09.10,4 1473.
         1796 Oswald Martin                  D-Zwiesel                 147/M3     6:11.44,3  496.
         5083 Pirkl Erwin                    D-Osterhofen              147/M4     6:19.23,1  626.
         5080 Schönberger Johann             D-Frauenau                147/M3     6:23.18,6  697.
         5081 Anzenberger Josef              D-Windorf                 147/M4     6:24.13,4  715.
         7908 Leibl Josef                    D-Moos                    57/M4      6:31.14,6 1082.
         6607 Bauer Josef                    D-Rathsmannsdorf          110/M5     6:32.30,9 1761.
         8773 Schneck Andreas                D-Frauenau                147/M3     6:33.57,2  905.
         7546 Hafergut Karl                  D-Schardenberg            110/M6     6:35.32,5 1796.
         9198 Wandl Gerhard                  D-Hutthurm                57/M5      6:38.07,6 1084.
         7787 Klemenz Siegfried              D-Otterskirchen           57/M5      6:39.50,3 1085.
         8204 Mühlberger Alois               D-Otterskirchen           110/M4     6:41.07,3 1848.
         8203 Mühl Max                       D-Zwiesel                 147/M3     6:44.26,2 1108.
         8097 Meindl Josef                   D-Frauenau                147/M2     6:50.44,4 1223.
         5082 Pisinger Peter                 D-DEGGENDORF              147/M3     6:56.55,9 1381.
         8396 Peterlik Ossi                  D-Hinterschmiding         110/M2     6:58.21,1 2045.
          708 Heinze Elke                    D-Passau                  110/F2     6:59.21,3  129.
         7821 Kopetzky Wolfgang              D-Kalchreuth              147/M5     7:02.17,2 1491.
         8409 Pfeiffer Thomas                D-STRASSKIRCHEN           147/M3     7:12.20,4 1678.
         7151 Edtbauer Walter                D-Tiefenbach              147/M2     7:18.20,8 1792.
         7993 Mader Werner                   D-Osterhofen              110/M4     7:26.52,7 2228.
         7367 Geier Felix                    D-Frauenau                147/M3     7:27.25,2 1979.
         6718 Birkeneder Josef               D-Osterhofen              110/M1     7:31.11,1 2247.
         8440 Pirkl Martin                   D-Osterhofen              110/M2     7:31.12,7 2248.
         8696 Sattler Josef                  D-Osterhofen              110/M5     7:31.12,9 2249.
         9213 Weigl Hans                     D-Osterhofen              147/M3     7:39.41,2 2200.
         7992 Mader Reinhard                 D-Osterhofen              147/M1     7:39.41,5 2201.
         8205 Mühlberger Josef               D-Otterskirchen           110/M5     7:43.54,1 2276.
         6605 Bauer Hans                     D-Otterskirchen           110/M6     7:43.54,4 2277.
         7583 Hauzenberger Karl-Heinz        D-AICHA VOM WALD          110/M4     7:43.57,1 2278.
         7584 Hauzenberger Thomas            D-Aicha                   110/M1     7:43.57,2 2279.
         7268 Fink Reinhold                  D-Plattling               57/M3      7:48.58,3 1136.
         8848 Sieber Richard                 D-Rain                    147/M3     7:49.19,6 2376.
         8869 Sonndorfer Thomas              D-Tittling                147/M3     7:58.07,8 2527.
          702 Büchele Andrea                 D-Tiefenbach              147/F1     7:59.22,3   77.
         7694 Irg Günther                    D-Hauzenberg              147/M2     8:12.35,7 2763.
         8893 Stauber Robert                 D-Eichendorf              147/M1     8:14.55,8 2799.
         7235 Feldmeier Josef                D-Parkstetten             147/M4     8:31.58,8 3074.
         5084 Bauer Josef                    D-Hauzenberg              147/M2     8:32.15,5 3084.
         8931 Stückl Artur                   D-Passau                  147/M6     8:33.54,3 3110.
         7331 Gahr Georg                     D-Leiblfing               147/M4     8:35.11,3 3125.
          707 Walter Ingeborg                D-Deggendorf              147/F1     8:37.50,7  105.
         8905 Steinbeißer Willi              D-Plattling               147/M3     8:46.08,5 3230.
         6714 Bircheneder Fritz              D-ALBERSDORF              147/M4     8:46.34,4 3234.
         7668 Hörmann Edmund                 D-Haldenwang              147/M5     8:56.33,8 3310.
         8494 Primbs Josef                   D-Offenberg               147/M5     9:00.51,9 3343.
         9184 Wagner Wolfgang                D-Passau                  147/M4     9:04.21,1 3363.
         7449 Gottinger Alfred               D-Thyrnau                 147/M4     9:34.12,8 3501.
         8777 Schneider Herbert              D-Tiefenbach              147/M4     9:35.56,3 3505.
   6. Bank Austria                              5'767.000 km
         7575 Haselbacher Valentin           A-Wien                    57/M5      2:59.47,1  127.
         5050 Hens Heinrich                  A-Wien                    57/M5      3:09.15,7  180.
         5049 Jaitler Franz                  A-Mollram                 57/M5      3:31.25,3  365.
          684 Grill Anita                    A-Wien                    57/F2      3:48.16,8   61.
          686 Hainka Renate                  A-Ernstbrunn              57/F1      3:52.53,8   65.
         8587 Rissel Werner                  A-Wien                    57/M6      4:02.17,9  674.
         7163 Eichner Karl                   A-Leibnitz                57/M5      4:03.47,5  688.
         8400 Petternel Heinz                A-Graz                    57/M6      4:16.15,3  817.
          685 Eichner Cäcilia                A-Leibnitz                57/F2      4:24.18,2  118.
         8711 Schalko Gerald                 A-Wien                    57/M1      4:31.56,2  911.
         8790 Schönfeld Romuald              A-Thalheim bei Wels       110/M3     4:34.44,7  212.
          687 Chmel-Gregora Irmgard          A-THALHEIM                57/F2      4:37.24,6  152.
         5051 Scharpf Einhart                A-Wien                    110/M6     4:40.57,0  275.
         8733 Schierer Alfred                A-Wien                    57/M6      4:44.10,7  968.
         8789 Schönfeld Gerald               A-Wels                    110/M2     4:47.39,6  339.
         9259 Winkler  Werner                A-Mödling                 57/M5      4:47.42,8  977.
         8503 Pühringer Karl                 A-St. Peter am Wimberg    110/M2     5:00.20,1  493.
         7569 Hartl Helmut                   A-St. Peter am Wimberg    110/M3     5:04.18,2  544.
         8263 Neumüller Ernst                A-St. Peter am Wimberg    110/M2     5:11.59,1  653.
         6538 Auberger Roland                A-Wels                    110/M2     5:16.21,8  711.
         8200 Muck Franz                     A-Wien                    57/M2      5:24.06,2 1045.
         8716 Schaubmaier Fritz              A-St. Johann am Wimberg   147/M3     5:24.45,5   47.
         5052 Pritz Johann                   A-Wien                    110/M4     5:25.42,4  835.
         6652 Benkovszky Friedrich           A-Wien                    110/M6     5:29.09,6  881.
         7426 Gittmaier Franz                A-Thalheimbei Well        110/M5     5:33.33,3  965.
          688 Karner Andrea                  A-Wien                    110/F2     5:39.13,4   34.
         1744 Hoffmann Peter                 A-Bisamberg               147/M4     5:45.16,5  170.
         6962 Chmel-Gregora Walter           A-THALHEIM                110/M5     5:45.46,9 1145.
         1743 Calcopietro Marco              A-Wien                    147/M2     6:06.08,9  412.
         9223 Weissensteinr Oskar            A-Wien                    110/M4     6:07.29,3 1451.
         7972 Luger Stefan                   A-Auberg                  147/M3     6:18.09,3  598.
         6802 Brantner Wilhelm               A-Wien                    110/M6     6:23.15,9 1637.
         5047 Werner Christian               A-Wien                    147/M3     6:25.23,7  738.
         8868 Sommer Sebastian               A-Wien                    147/M1     6:26.55,6  765.
         5045 Lisy Josef                     A-Wien                    147/M2     6:33.22,8  894.
         7930 Lichtenberger Alois            A-Niederneukirchen        110/M5     6:39.26,4 1831.
         5044 Haiden Hannes                  A-Wien                    147/M3     6:42.16,5 1064.
         9306 Zemann Martin                  A-Wien                    147/M3     6:51.36,2 1246.
         5048 Rottensteiner Reinhard         A-Wien                    147/M5     6:54.40,6 1326.
         7882 Larcher Nikolaus               A-Steinach am Brenner     147/M1     7:17.59,2 1788.
         8299 Obojes Sebastian               A-Gries am Brenner        147/M1     7:35.37,9 2124.
         5046 Hammer Manfred                 A-Wien                    147/M2     7:38.12,0 2169.
         8992 Tiefengruber Johann            A-Möderbrugg              147/M5     7:54.31,0 2457.
         7867 Lackner Alois                  A-St. Peter am Wimberg    147/M3     7:55.47,7 2489.
         8397 Petermann Roland               A-Wien                    147/M3     8:09.27,9 2704.
         8298 Obojes Josef                   A-Gries Brenner           147/M5     8:13.20,8 2772.
         6623 Beck Wilhelm                   A-Bad Sauerbrunn          147/M4     8:14.03,1 2788.
         6594 Barton Wolfgang                A-Wien                    110/M4     8:18.26,4 2309.
         7857 Kummer Florian                 A-Pfons                   147/M1     8:18.48,3 2872.
         7499 Großkopf Peter                 A-Bisamberg               147/M6     8:24.50,8 2971.
         8078 Mayer Manfred                  A-Wien                    147/M1     8:25.47,2 2981.
         8295 Oberreither Herbert            A-Wien                    57/M6      9:28.02,5 1151.
         7769 Kien Manfred                   A-HAINBURG                57/M5      9:28.03,4 1152.
   7. Metzeler - Sportgemeinschaft              5'512.500 km
         7792 Knebel Jost                    D-Ingelheim               57/M4      3:47.49,3  532.
         6801 Brandner Max                   D-Herbrechtingen          57/M6      4:19.12,0  847.
          589 Hörburger Elfriede             D-Gestratz                57/F2      4:26.39,2  122.
          588 Schwarzig Ina                  D-Lindau                  57/F1      4:26.43,8  124.
         7629 Hochholzer Eckehard            D-Wangen                  57/M2      4:40.45,9  957.
          587 Knebel Karin                   D-Wangen                  57/F1      4:48.38,7  166.
          586 Hochholzer Christina           D-Wangen                  57/F1      4:54.16,2  174.
          585 Seimetz Manuela                D-Sigmarszell             57/F2      4:54.18,7  175.
         7667 Hörburger Manfred              D-Grünenbach              110/M4     6:19.54,1 1596.
         8284 Nuber Winni                    D-Lindau                  110/M2     6:25.13,7 1663.
         6609 Bauer Richard                  D-Gestratz                147/M5     6:27.52,5  785.
         7487 Grimm Jochen                   D-Sigmarszell             110/M1     6:41.38,2 1852.
         4793 Steinberger Hans-Dieter        D-Lindau                  147/M6     6:43.03,5 1080.
         7666 Hörburger Herbert              D-Gestratz                110/M4     6:54.37,6 1991.
         4794 Reupert Dirk                   D-Lindau                  147/M2     6:56.56,4 1382.
         9235 Wessling Rüdiger               D-Lindau                  147/M2     7:03.31,2 1507.
          591 Kokind Margret                 D-Weißensberg             110/F2     7:04.24,7  133.
         7981 Lutze Thomas                   D-Nonnenhorn              110/M2     7:05.50,0 2102.
         7478 Greiter Stefan                 D-Lindenberg              147/M2     7:08.36,3 1584.
         8723 Scheidel Oliver                A-Götzis                  110/M2     7:10.59,1 2138.
         7238 Ferber Markus                  D-Weiler-Simmerberg       110/M1     7:11.22,4 2142.
         6846 Buhmann Anton                  A-Hörbranz                110/M5     7:13.57,9 2165.
         8208 Mühlig Lutz                    D-München                 57/M4      7:25.23,8 1118.
         8370 Paulus Georg                   D-Heimenkirch             147/M1     7:25.49,5 1948.
         8836 Seimetz Ingo                   D-Sigmarszell             147/M3     7:29.29,6 2013.
         8801 Schröter Daniel                D-Scheffau                147/M1     7:29.31,3 2014.
         7687 Immler Helmut                  D-Gestratz                147/M4     7:31.34,8 2049.
         7671 Hoss Ralf                      A-Bregenz                 147/M2     7:32.57,1 2070.
         7165 Eingle Gregor                  D-Heimenkirch             147/M1     7:40.23,9 2218.
         8906 Steinberger Manfred            D-Lindau                  147/M6     7:42.40,3 2253.
         9030 Trahorsch Willi                A-Hörbranz                147/M4     7:45.52,2 2308.
         8155 Mittendorfer Herbert           D-Lindau                  147/M4     7:45.55,3 2310.
         8668 Sälzle Markus                  D-Lindau                  147/M2     7:46.24,0 2320.
         7256 Feßler Herbert                 D-Scheidegg               147/M5     7:48.29,9 2358.
         8305 Olney Peter                    AUS-Worthing Engl.        147/M3     7:52.43,4 2433.
         7598 Heise Dieter                   D-Bodolz                  110/M5     7:55.01,0 2295.
         7909 Leinfelder Siegfried           D-Lindau                  147/M3     7:56.41,5 2501.
         8484 Potthoff Manfred               D-Lindau                  110/M5     7:58.21,0 2298.
         7233 Feitzinger Erhard              D-Lindau                  110/M6     8:03.42,6 2303.
         6630 Beer Thomas                    D-Lindau                  147/M3     8:08.13,5 2684.
         4796 Schröter Thomas                D-Scheidegg               147/M4     8:15.25,7 2807.
         4795 Meier Werner                   A-Hörbranz                147/M5     8:18.44,2 2869.
         7653 Hollender Hanspeter            D-Bodolz                  147/M4     8:21.07,7 2905.
         7793 Knebel Mathias                 D-Wangen                  147/M3     8:29.04,5 3029.
         8889 Springer Axel                  A-Götzis                  147/M2     8:47.50,2 3248.
          590 Ostrowski Christina            D-Lindau                  147/F1     9:30.14,7  141.
   8. GS Sportissimo Top Level                  4'765.500 km
         6562 Baldazzini Mattia              Modena                    57/M1      2:30.42,3   42.
         7519 Guidotti Rolandino             Modena                    57/M2      3:29.55,6  345.
           36 Bulgarelli Fabio               Limidi                    147/Top    4:38.11,0    2.
           42 Gianni Antonello               Riolunato (MO)            147/M1     5:13.05,1   18.
         1348 Tibaldo Fabio                  Spilamberto               147/M1     5:19.50,2   28.
         4070 Zanetti Alessandro             Modena                    110/M4     5:28.05,6  866.
           41 Menegardi Mario                Belluno                   147/M4     5:30.01,4   73.
           45 Bindini Marco                  Modena                    147/M3     5:34.34,8  103.
         1349 Fiumana Davide                 Pavullo nel Frignano      147/M2     5:38.09,3  115.
         1347 Sala Tiziano                   Modena                    147/M4     5:51.02,7  231.
         7437 Golinelli Luca                 Modena                    147/M2     5:55.41,4  277.
         1344 Mantovani Massimo              Carpi                     147/M4     6:03.15,1  374.
         1353 Solieri Andrea                 Modena                    147/M2     6:03.36,2  379.
         1351 Carmagnola Massimo             Villanova                 147/M1     6:08.34,1  445.
         7392 Ghidini Nicola                 Modena                    110/M2     6:13.43,2 1518.
         1350 Solenni Gianni                 Modena                    147/M5     6:13.53,5  532.
           44 Zanchi Roberto                 Viadana MN                147/M2     6:14.35,7  543.
         1355 Alberghini Omar                Modena                    147/M2     6:22.57,0  688.
         1354 Baldazzini Andrea              Modena                    147/M4     6:23.52,7  707.
         1343 Consoli Pierluigi              Modena                    147/M4     6:28.20,0  791.
         1356 Squarzina Pier Bruno           Pavullo (MO)              147/M4     6:39.13,4 1007.
         1357 Ferrari Marco                  Modena                    147/M1     6:39.42,4 1016.
         6887 Cantaroni Luca                 Portile                   147/M1     6:49.26,3 1196.
         1352 Savazzi Fabrizio               Modena                    147/M3     7:09.22,1 1602.
         8664 Salardi Stefano                Modena                    147/M3     7:09.41,7 1613.
         7292 Fontanesi Federico             Modena                    110/M3     7:14.22,8 2168.
         7016 Corsini Stefano                Modena                    147/M2     7:15.16,2   ---
         8604 Romani Antonio                 Modena (MO)               147/M3     7:22.05,4 1863.
         1345 Venturelli Giovanni            Modena                    147/M5     7:31.23,4 2043.
         1358 Serafini Pierluigi             I                         147/M4     7:36.19,0 2131.
         7419 Giovanardi Amedeo              Portile                   147/M5     7:45.31,8 2300.
         6936 Cavalieri Wainer               Modena                    147/M4     7:48.15,5 2354.
         4804 Ferrari Gianni                 Villanova                 147/M5     8:06.05,8 2641.
         8663 Salardi Francesco              Modena                    147/M3     8:19.54,1 2887.
         8024 Manicardi Leonardo             Modena                    147/M1     9:03.54,2 3360.
   9. TC Dalfsen                                4'519.000 km
         1925 Koerhuis Harry                 NL-JB Dalfsen             147/M4     6:07.03,6  424.
         1911 Koerhuis Han                   NL-ZX Dalfsen             147/M3     6:22.19,2  670.
         1923 van Tolij Jan                  NL-Dalfsen                147/M3     6:42.45,4 1074.
         1926 Schuurman Gerrit               NL-Dalfsen                110/M4     7:01.43,2 2072.
         1916 van Apeldoorn Ehrard           NL-BZ Dalfsen             147/M2     7:22.05,8 1864.
         1912 Kleiss Rob                     NL-DX Dalfsen             147/M4     7:22.12,3 1865.
          801 Zanting Hilly                  NL-KD Zuidwolde           110/F2     7:31.37,5  163.
         1904 Nijmeijer Jan                  NL-DA Hoogeveen           110/M4     7:35.13,0 2257.
         1924 Ohms Arjan                     NL-CW Dalfsen             147/M1     7:39.35,9 2196.
         1907 Beens Dick                     NL-LH Genemuiden          147/M5     7:46.08,9 2315.
          802 van De Vegte Minie             NL-HV Dalfsen             147/F2     7:46.25,9   68.
         1905 van der Linde Matthijs         NL-DE Zwolle              147/M1     7:47.51,8 2349.
         1903 Niens Ton                      NL-RE Dalfsen             147/M5     7:53.36,6 2446.
         1909 Koerhuis Sjoerd                NL-RX Dalfsen             147/M1     7:58.55,9 2544.
          800 Jansen Ina                     NL-LD Nieuwleusen         147/F2     8:02.29,3   81.
         1928 Ohms René                      NL-CW Dalfsen             147/M3     8:05.23,9 2632.
         1910 Koerhuis Jan                   NL-RX Dalfsen             147/M5     8:13.05,6 2768.
         1915 Eilander Gert                  NL-AH Dalfsen             110/M4     8:22.26,1 2312.
         1919 van der Werf Kasper            NL-AH Dalfsen             110/M4     8:22.26,5 2313.
         1906 Mentink Hans                   NL-CH Dalfsen             147/M4     8:25.19,2 2977.
         1913 Buitenhuis Peter               NL-XZ Zwolle              147/M6     8:31.03,3 3055.
         1902 Niens Joris                    NL-RE Dalfsen             147/M1     8:40.22,7 3178.
         1922 Obbink Theo                    NL-AH Dalfsen             147/M5     8:40.23,8 3179.
         1920 van De Vegte Roel              NL-ZS Ommen               147/M3     8:45.45,3 3225.
         1914 Hollak Egbert                  NL-DE Zwolle              147/M5     8:45.51,7 3226.
         1917 Verboom Nico                   NL-HN Dalfsen             147/M2     8:46.43,1 3238.
         1929 Rollema Ruud                   NL-DL Dalfsen             147/M3     8:57.34,8 3313.
         1918 van Lenthe Hendri              NL-RH Dalfsen             147/M4     8:57.40,5 3315.
         1927 Schutte Wim                    NL-PL Zwolle              147/M6     9:06.16,5 3383.
          803 Ohms Catrien                   NL-CW Dalfsen             147/F2     9:06.18,7  128.
         1921 van De Vegte Nico              NL-VH Dalfsen             147/M5     9:10.08,4 3406.
         1908 Lindeboom Bert                 NL-VL Dalfsen             147/M4     9:32.03,1 3496.
  10. Dahmen Cycling                            4'173.500 km
         1817 Janssen Leo                    NL-RX VENLO               57/M5      3:47.48,8  531.
         1832 Lange Geert-Jan                NL-BX Horst               147/M2     5:40.07,2  127.
         1828 Toirkens Franco                NL-Swalmen                147/M3     5:47.21,1  188.
         1821 van Bergen Jos                 NL-SB Horst               147/M3     5:53.34,0  252.
         1839 Biermans Jack                  NL-EK Herkenbosch         147/M3     5:58.32,2  307.
         1846 van Lieshout Ton               NL-TW Venlo               147/M2     6:14.41,7  548.
         1818 Dorssers Johan                 NL-CN VELDEN              147/M1     6:20.06,9  641.
         1833 Lambregts Marcel               NL-VK Meteren             147/M3     6:20.34,4  648.
         1830 Nellen Thijs                   NL-EW Maasbree            147/M4     6:28.31,9  796.
         1820 Fictorie Wout                  NL-GS Herten              147/M2     6:32.33,0  882.
         1827 Hulsman Edwin                  NL-GS Eindhoven           147/M1     6:38.03,0  992.
         1826 Driessen Ger                   NL-BA Grubbenvorst        147/M5     6:41.44,6 1055.
         5116 van Lieshout Wybo              NL                        147/M2     6:45.43,1 1133.
         1834 van der Sommen Ton             NL-VW Roermond            147/M4     6:46.51,6 1157.
         1838 Den Hertog Fedor               NL-VK Wassenaar           147/M5     6:47.08,0 1161.
         1843 Willems Bert                   NL-BE Oirlo               147/M5     6:50.00,8 1207.
         1842 Konijnenburg Peter             NL-AV Vught               147/M5     6:59.54,9 1440.
         1829 Stolk Jules                    NL-KV Zeist               147/M4     7:00.46,2 1463.
         1844 van Ham Peter                  NL-JB Helden              147/M2     7:14.13,7 1709.
          732 van Ham Jolanda                NL-JB Helden              147/F1     7:14.14,0   42.
         1823 Brekelmans Tom                 NL-KG Helden              147/M6     7:16.49,9 1763.
         1835 Hilkens Robert                 NL-AB Roermond            147/M2     7:24.47,2 1926.
         1825 Schell Jos                     NL-TB Tegelen             147/M5     7:28.51,6 2005.
         1841 Wijnen Martin                  NL                        147/M3     7:37.21,6 2150.
         1836 Fincken Huub                   NL-XE Roermond            147/M4     7:45.41,1 2305.
         1840 Linssen J.H.J.                 NL                        147/M5     7:57.07,6 2511.
         1824 Stempher Stef                  NL-MB Reuver              147/M3     8:29.15,7 3033.
         1831 Lie Elmer                      NL-SH Venlo               147/M1     8:35.25,6 3129.
         1837 Felix Jeffrey                  NL-CE Dieren              147/M4     9:26.29,5 3489.
  11. AR Team Armistizio Hard Service           4'157.000 km
         5053 Calzavara Francesco            Selvazzano                57/M4      2:51.33,8   92.
         7058 De Battisti Aldo               Portomantovano            57/M3      3:06.17,7  160.
         1747 Bagaccin Andrea                Santa Maria di Sala       147/M2     5:28.46,7   63.
           51 Benato Alessandro              Padova                    147/M4     5:41.44,7  138.
         6696 Bezze Andrea                   Padova                    110/M3     5:45.30,3 1139.
         9047 Truffo Nicola                  Padova                    110/M3     5:47.24,2 1173.
         8025 Manin Giorgio                  Rubano                    147/M2     5:49.24,2  206.
         1119 Bersani Franco                 Vicenza                   147/M4     5:50.16,2  223.
         1756 Sarzo Silvio                   Albignasego               147/M4     5:54.16,4  256.
         1748 Schiavon Mauro                 Padova                    147/M5     6:07.56,5  437.
         6780 Bortolotti Flavio              Arco                      147/M1     6:12.01,7  499.
         6645 Benato Stefano                 Padova                    147/M3     6:16.23,2  571.
         7436 Golia Massimo                  Padova                    147/M4     6:30.02,6  824.
          310 Santi Lorenza                  Verona                    147/F2     6:33.47,8   16.
         1752 Vigolo Francesco               Albignasego               147/M4     6:42.23,9 1066.
         2304 Pagliarini Giovanni            Riva del Garda            147/M4     6:42.39,7 1073.
         1755 Cremonese Luca                 Padova                    147/M3     6:50.17,6 1211.
         1749 Roverato Guido                 Padova                    147/M6     6:50.48,4 1225.
         8423 Pigat Claudio                  Portogruaro               147/M2     6:53.35,3 1297.
         1751 Menegotto Gianluca             Saccolongo PD             147/M2     6:55.42,7 1354.
         1745 Rosato Faustino                Vigonza                   147/M3     7:03.20,7 1504.
          689 Squeri Maria Cristina          Medesano                  147/F1     7:19.04,1   47.
          308 Berlato Monica                 Vicenza                   147/F2     7:21.08,6   51.
         1746 Baldin Lino                    Padova                    147/M6     7:31.31,3 2047.
         9008 Tommasin Maurizio              Noventa                   147/M3     7:34.01,7 2090.
         1753 Ramponi Luigi                  Albignasego               147/M5     7:35.08,3 2114.
         1754 Rosato Luciano                 Padova                    147/M6     7:46.02,3 2313.
         2267 Casati Luigi                   Verona                    147/M4     7:50.25,6 2391.
         1750 Favaro Elio                    Padova (PD)               147/M6     8:03.45,8 2610.
         6511 Androni Massimo                Padova                    147/M4     8:11.02,8 2738.
  12. GS Perego                                 3'928.000 km
         1305 Vivenzio Massimiliano          Rovagnate LC              110/M3     4:27.02,9  143.
         1301 Sironi Sergio                  Rovagnate                 110/M5     4:40.29,4  272.
         1308 Scaccabarozzi Gianmario        Perego                    110/M4     4:53.32,1  394.
         4640 Rocca Mario                    Rovagnate LC              110/M4     5:03.19,6  529.
           88 Brivio Alessio                 Maresso                   147/M1     5:09.08,4   13.
         4645 Bonfanti Diego                 Monticello Brianza        110/M4     5:09.31,7  613.
         4643 Panzeri Mauro                  Perego                    110/M5     5:10.58,9  638.
         4631 Anghileri Giovanni             Calolziocorte             110/M3     5:13.17,0  671.
         4632 Amati Walter                   Garlate                   110/M3     5:16.19,6  709.
         4649 Agostoni Dario                 Rovagnate                 110/M2     5:25.33,6  833.
         1303 Mapelli Daniele                Verderio Superiore        110/M1     5:32.29,8  949.
         1311 Agostoni Luca                  Rovagnate                 147/M1     5:33.26,3   96.
         4634 Magni Alessandro               Rovagnate                 110/M1     5:35.14,0  986.
         4648 Crippa Angelo                  Rovagnate (CO)            110/M5     5:35.14,4  987.
         1310 Brivio Fabio                   Merate (LC)               147/M3     5:41.04,8  133.
         1307 Casiraghi Cesare               Missaglia                 147/M2     5:44.18,7  165.
         4635 Colombo Angelo                 Santa Maria Hoè           110/M2     5:47.30,8 1174.
         4636 Conti Luigi                    Merate (LC)               110/M4     5:49.23,4 1208.
         1302 Sironi Marco                   Merate                    147/M1     6:10.51,7  478.
         1306 Montanelli Walter              Perego                    147/M3     6:14.57,1  552.
         1304 Riva Livio                     Rovagnate                 147/M2     6:15.03,2  555.
         4644 Cazzaniga Egidio               Cassago Brianza           147/M3     6:22.14,0  668.
         1309 Monti Osvaldo                  S. Maria Hoé              147/M4     6:24.15,2  716.
         4638 Biffi Giordano                 Santa Maria Hoè           147/M4     6:35.39,9  949.
         4637 Brivio Michele                 Missaglia                 110/M3     7:01.35,0 2070.
         4641 Zanola Fabio Donato            Missaglia                 110/M4     7:01.35,6 2071.
         4642 Pierri Furio                   Legnano                   147/M2     7:07.44,3 1577.
         4633 Brivio Emilio                  Maresso                   110/M1     7:34.41,0 2255.
         8192 Moroni Alberto                 Legnano                   147/M2     7:39.54,8 2205.
         4639 Cogliati Mario                 Robbiate                  147/M4     8:20.02,4 2892.
         4647 Fumagalli Gianfranco           S.Maria di Rovagnate      147/M5     9:21.17,0 3465.
  13. GS di Monaco                              3'653.000 km
         7434 Glueck Helmut                  D-München                 57/M6      3:48.17,3  539.
          729 Glueck Hedy                    D-München                 57/F2      4:26.41,9  123.
          719 Aimer Katharina                D-Dorfen                  57/F1      4:28.52,5  129.
          724 Otto Bärbel                    D-München                 57/F1      4:29.59,3  133.
          722 Poppek Yvonne                  D-München                 57/F1      4:36.01,2  147.
          726 Taeuscher Tanja                D-München                 57/F1      4:36.12,0  148.
          728 Leigh Elke                     D-Fürstenfeldbruck        57/F2      5:05.27,7  190.
         5109 Austermühle Knut               D-Sersheim                110/M6     5:24.42,2  821.
         5106 Otto Carsten                   D-München                 110/M2     5:30.53,2  915.
         6527 Arlt Frank                     D-München                 110/M2     5:44.33,4 1121.
         7733 Kalpen Alexander               D-Unterhaching            110/M3     5:48.15,7 1188.
          721 Austermühle Tanja              D-Taufkirchen             110/F1     5:57.00,2   48.
          727 Hultzsch Tanja                 D-München                 110/F1     6:23.05,6   74.
         5111 Unterberger Florian            D-München                 110/M1     6:26.08,7 1677.
          723 Duerr Marion                   D-München                 110/F1     6:26.13,9   80.
         5110 Buettner Andreas               D-München                 147/M1     6:27.44,6  778.
         9251 Will Christian                 D-Gröbenzell              110/M2     6:33.26,4 1771.
         5108 Wright Mark                    D-München                 147/M1     6:40.25,4 1039.
         8554 Reister Ulli                   D-Germering               110/M3     6:42.09,1 1860.
         5107 Pascher Michael                D-Taufkirchen             147/M2     6:47.44,1 1170.
         8398 Petri Jürgen                   D-Bruckmühl               110/M6     6:49.13,6 1932.
         7878 Langemann Jochen               D-Höhenkirchen-Siegertsbr 147/M2     6:51.54,7 1251.
         8454 Poetschke Holger               D-München                 110/M2     6:53.00,8 1977.
         7114 Diesch Rolf                    D-München                 110/M2     7:00.35,7 2063.
         8031 Marach Amin                    D-München                 110/M2     7:04.09,3   ---
         7746 Kattan Dietmar                 D-München                 110/M3     7:08.39,1 2121.
         7504 Grüger Olaf                    D-Unterschleißheim        110/M2     7:08.57,1 2122.
         6522 Apenburg Olaf                  D-Eckernförde             147/M4     7:12.01,4 1672.
         7559 Hamberger Stefan               D-München                 110/M3     7:25.07,6 2220.
          725 Wurm Simone                    D-München                 147/F1     7:25.33,6   56.
         8802 Schroth Jochen                 D-München                 147/M2     7:40.49,0 2227.
          720 Barlok Bianca                  D-Höhenkirchen-Siegertsbr 110/F1     7:40.51,3  174.
         7446 Görlich Jürgen                 D-Wolfratshausen          147/M2     8:22.58,2 2932.
         8577 Rieger Thomas                  D-Gilching                147/M3     9:14.23,8 3431.
  14. GS Marin MTB Cicli Matteoni               3'618.000 km
           69 Bertozzi Daniele               Villa Verucchio           57/M4      2:13.40,9   10.
         4434 Podesta Patrizio               Rimini                    57/M3      2:45.26,0   75.
         1245 Vannoni Mauro                  Santarcangelo di Romagna  57/M4      3:55.40,9  611.
         4424 Canducci Sergio                S. Martino RN             57/M4      4:07.24,9  734.
         4442 Cecchi Giancarlo               Santarcangelo             57/M4      4:07.25,7  735.
         4443 Canini Roberto                 Santarcangelo             57/M3      4:07.27,2  737.
         4438 Maioli Edoardo                 Santarcangelo             57/M4      4:07.28,7  739.
         8006 Maioli Giovanni                Bellaria                  57/M5      4:20.37,2  855.
         4426 Molnar Josef                   Miramare RN               110/M2     5:01.45,1  514.
         4440 Galluzzi Rudi                  Riccione                  110/M2     5:07.53,3  592.
         4431 Ceccarini Silvano              Rimini                    110/M4     5:24.09,2  810.
         4437 Fabbri Marcello                Rimini                    110/M4     5:38.29,8 1037.
         4444 Sapori Fabio                   Verucchio                 110/M3     5:39.14,9 1045.
         4448 Bartolini Gianni               Verucchio                 147/M1     5:41.34,2  136.
         4439 Rinaldi Fabio                  Rimini                    110/M3     5:44.34,4 1122.
         2254 Arduini Domenico               San Giovanni in Marignano 147/M4     5:51.52,1  238.
         4428 Anelli Mirco                   Rimini                    110/M3     5:55.15,9 1298.
         4425 De Paoli Guerrino              Santarcangelo             110/M3     6:03.19,6 1408.
         7015 Corsetti Roberto               Rimini                    147/M2     6:27.46,4  781.
         4446 Giolitto Davide                Rimini                    110/M3     6:35.01,6 1793.
         4435 Ruffilli Fausto                Rimini                    110/M3     6:35.01,8 1794.
         6972 Ciavatti Gabriele              S. Ermete                 147/M4     6:37.05,9  972.
         6688 Bertozzi Davide                S.Ermete                  147/M3     6:37.06,1  973.
         4432 Sertori Stefano                Poggio Berni              147/M3     6:42.35,2 1072.
         4429 Monaldini Daniele              Rimini                    147/M4     6:54.22,6 1316.
         4447 Bucataio Stefano               Rimini                    147/M3     7:08.50,1 1591.
         6569 Ballarini Flavio               Pesaro                    147/M2     7:57.02,5 2507.
         7947 Lisi Michele                   Rimini                    147/M1     8:11.04,1 2739.
         4433 Semprini Riccardo              Verucchio                 147/M3     8:23.09,5 2936.
         4450 Brolli Claudio                 Rimini                    147/M3     8:23.10,5 2937.
         4427 Stefanetti Marco               Rimini                    147/M3     8:23.33,9 2944.
         4449 De Gregorio Pierangelo         Verucchio                 147/M3     8:23.35,3 2945.
  15. GS Roby Calzature                         3'617.000 km
         6724 Blason Marco                   San Canzian d'Isonzo      57/M1      2:32.42,4   49.
         2260 Bignolin Claudio               San Piero d'isonzo        57/M4      2:44.02,2   73.
         7225 Farne Andrea                   Turriaco                  57/M1      3:38.49,1  443.
         6881 Canciani Nillo                 Pieris                    57/M4      3:39.32,3  453.
         6725 Blason Umberto                 San Canzian d'Isonzo      57/M6      3:47.08,8  528.
         6987 Clemente Sergio                San Pier d'Isonzo         57/M5      3:49.15,4  546.
         1809 Rodinis Pietro                 Monfalcone                110/M1     4:09.31,8   47.
         8356 Pascutti Marco                 Aiello del Friuli         57/M3      4:10.48,4  781.
         1805 Deiuri Stefano                 Staranzano (GO)           110/M1     4:32.03,5  194.
         1802 Zara Davide                    Monfalcone                110/M2     4:36.06,9  225.
         5095 Spanghero Luciano              Gradisca d'Isonzo         110/M4     5:31.33,0  924.
         5091 Skerl Tomasi Gino              Trieste (TS)              110/M4     5:40.14,0 1059.
         1811 Tomasin Giampaolo              Gradisa d' Isonzo         110/M3     5:48.12,8 1186.
         5094 Bordignon Giorgio              Aiello del Friuli         110/M4     5:48.13,8 1187.
         1804 Bearzot Gianni                 Ronchi dei Legionari      147/M3     6:00.55,8  340.
         5089 Giacovaz Giorgio               Turriaco GO               110/M3     6:07.32,3 1452.
         1808 Gerin Stefano                  Fogliano                  110/M3     6:14.29,1 1530.
         1810 Cian Giovanni Battista         San Pier d'Isonzo         110/M5     6:14.29,2 1531.
         1806 Pizzin Luca                    S. Pietro d'Isonzo        110/M3     6:14.31,2 1532.
         1803 Gregorin Renzo                 Turriaco                  147/M5     6:19.04,4  616.
          712 Del Monaco Elisabetta          Staranzano                147/F2     6:49.59,5   25.
         8508 Quargnal Luigi                 Villa Vicentina           147/M5     6:53.38,7 1298.
         8620 Rossi Diego                    Monfalcone                147/M2     7:02.20,4 1495.
         7481 Gressani Claudio               Aiello del Friuli         147/M2     7:05.41,0 1543.
         6950 Cernuta Lorenzo                Trieste                   110/M3     7:10.37,4 2133.
         5090 Pelosin Mauro                  San Canzian d'Isonzo      110/M4     7:10.37,5 2134.
         7226 Farnè Roberto                  Turriaco                  110/M4     7:15.35,5 2177.
         1807 Marizza Fulvio                 Redipuglia                147/M5     7:18.33,8 1795.
         7218 Famea Giuseppe                 Ronchi dei Leg.           147/M5     7:31.08,8 2040.
         5093 Bergamasco Massimo             Pieris                    147/M3     7:32.58,9 2071.
         5096 Toso Dario                     Romans (GO)               147/M5     7:38.03,5 2164.
          714 Rubino Carlotta                Fogliano Redipuglia       147/F1     9:10.13,1  131.
         5092 Spanghero Giovanni             Turriaco (GO)             57/M5      9:28.58,5 1153.
  16. Jos Feron                                 3'462.000 km
         5164 Zwanenburg Paul                NL-Schimmert              57/M3      2:59.22,3  123.
         5159 van der Linden Maurice         NL-Schimmert              57/M2      3:45.51,1  520.
         5161 Hellwig Jo                     NL-Schimmert              57/M5      4:24.54,2  878.
         1879 Tummers Hub                    NL-Schimmert              110/M4     4:54.50,3  413.
         5153 Born Paul                      NL-Schimmert              57/M3      4:59.53,7 1008.
         5145 Aelmans Guy                    NL-Schimmert              110/M1     5:40.55,0 1066.
         5149 Kools Ramon                    NL-Schimmert              110/M3     5:42.30,1 1086.
          766 Lemmens Monique                NL-Schimmert              110/F1     5:46.56,6   38.
         5165 Widdershoven Victor            NL-Schimmert              147/M1     5:49.39,5  209.
         1878 Errens Peter                   NL-Schimmert              147/M3     5:59.53,8  323.
         5144 Feron Jos                      NL-Schimmert              147/M3     6:34.19,1  913.
         5160 Driessen Fred                  NL-Schimmert              147/M5     6:40.12,6 1033.
         5154 Deckers Michel                 NL                        147/M2     6:40.30,7 1042.
         5148 Aelmans Jan                    NL-Schimmert              110/M6     6:42.02,2 1855.
         5147 Rigo Serge                     NL-Schimmert              110/M4     6:51.46,6 1958.
         1877 Cuijpers Paul                  NL-Schimmert              147/M4     7:09.14,2 1601.
         5157 Swinkels John                  NL-Schimmert              147/M4     7:12.35,9 1685.
         5163 Visschers Erec                 NL-Schimmert              147/M4     7:28.48,1 2002.
         5152 Aelmans Jos                    NL-Schimmert              147/M4     7:30.34,9 2033.
         5155 Waasdorp Jack                  NL-Schimmert              110/M4     7:30.39,4 2244.
          765 Puts Sylvia                    NL-Schimmert              147/F2     7:33.25,4   62.
         5162 Henricussen Rene               NL-Schimmert              110/M5     7:36.03,3 2258.
         5156 Stassen Ronald                 NL-Schimmert              147/M2     7:42.44,1 2255.
         5151 Creemers Raymond               NL-Schimmert              147/M3     8:08.07,9 2681.
         5158 Kronenberg Hans                NL-Schimmert              147/M5     8:09.03,9 2699.
         1880 Bollen Laurent                 NL-Schimmert              147/M3     8:16.10,7 2821.
         5146 Scatorchia Michel              NL-Schimmert              147/M4     9:06.10,1 3382.
         5150 Metten Marcel                  NL-Schimmert              147/M5     9:06.19,5 3384.
  17. Radsport Bergatreute                      3'237.000 km
         7157 Eichert Christian              D-Bergatreute             57/M2      4:32.38,5  918.
         8288 Nussbaumer Kurt                D-Bergatreute             57/M5      4:33.16,2  922.
         7649 Hofmeister Wolfgang            D-Bad Waldsee             110/M4     5:19.03,0  743.
         7775 Kinzelmann Ralf                D-Baienfurt               110/M3     6:19.10,4 1584.
         6678 Bertele Josef                  D-Biberach                110/M5     6:26.44,8 1686.
         7593 Heim Albert                    D-Bergatreute             147/M4     6:43.43,8 1090.
         8858 Skade Bernhard                 D-Weingarten              147/M3     6:48.57,9 1185.
         9180 Wächter Heinz                  D-Bergatreute             110/M4     6:59.30,0 2050.
         7567 Harrer Klaus                   D-Bergatreute             110/M3     6:59.31,1 2051.
         8697 Sauter Alexander               D-Bergatreute             110/M2     6:59.31,7 2052.
         8748 Schmid Albert                  D-Bergatreute             110/M4     6:59.33,3 2053.
         6722 Blank Jürgen                   D-Bergatreute             147/M3     7:01.42,2 1479.
         8815 Schwarz Helfried               D-Bergatreute             147/M4     7:11.19,4 1659.
         7377 Genal Harald                   D-Mochenwangen            147/M3     7:11.42,6 1665.
         8533 Rawald Arno                    D-Bergatreute             147/M3     7:49.28,3 2378.
         8771 Schmutz  Markus                D-Bergatreute             147/M3     7:54.01,6 2452.
         7528 Gutmann Joachim                D-Bergatreute             147/M3     8:07.42,1 2668.
          695 Kaufmann Karin                 D-Weingarten              147/F1     8:09.07,9   87.
         8029 Manz Walter                    D-Bergatreute             147/M3     8:09.35,8 2707.
         7344 Gapp Fritz                     D-Reute                   147/M6     8:09.49,2 2712.
          694 Becker Ursula                  D-Bergatreute             147/F2     8:10.08,8   89.
         6723 Blank Karlheinz                D-Bergatreute             147/M3     8:10.36,4 2729.
         8986 Thoma Siegfried                D-Baienfurt               147/M5     8:22.17,0 2921.
         8528 Rau Karl                       D-Bergatreute             147/M4     8:23.15,5 2938.
         7312 Frick Franz                    D-Bergatreute             147/M5     8:32.01,9 3076.
  18. RSF Bartholomá                            3'038.500 km
         7452 Gößele Bernd                   D-Bartholomä              57/M1      3:28.49,7  332.
         4183 Wasgien Peter                  D-Schwäbisch Gmünd        57/M2      5:13.58,9 1037.
          510 Wasgien Karin                  D-Schwäbisch Gmünd        57/F1      5:22.37,2  203.
         6433 Zimmermann Ulrich              D-Giengen                 110/M5     5:38.05,2 1031.
         8918 Stock Karl                     D-Donzdorf                110/M5     6:24.30,9 1656.
         4144 Isele Reinhold                 D-Durlangen               147/M5     6:44.44,2 1113.
         4175 Weikert Joachim                D-Steinheim               147/M3     6:51.01,3 1232.
         6847 Bühr Otto                      D-Bartholomä              147/M1     7:25.17,4 1935.
         4099 Krieg Erich                    D-Bartholomä              147/M5     7:27.15,4 1976.
          527 Wendler Kerstin                D-Lorch                   147/F2     7:39.36,1   65.
         6805 Bräuer Erich                   D-Steinheim               147/M6     8:13.15,2 2769.
         7453 Gößele Siegfried               D-Bartholomä              147/M5     8:21.15,5 2909.
         4368 Schick Wolfgang                D-Bartholomä              147/M2     8:27.50,7 3009.
         7491 Gröschl Dieter                 D-Heidenheim              147/M4     8:48.11,0 3250.
         4343 Linzmeier Marcus               D-Heubach                 147/M2     8:51.22,2 3275.
         4130 Egetemeyr Wynfrith             D-Rainau                  147/M5     8:51.22,6 3276.
         6850 Bundschuh Pius                 D-Schwäbisch Gmünd        147/M5     8:53.07,1 3289.
         3220 Röhrle Andreas                 D-Heuchlingen             147/M2     8:57.51,8 3316.
         3221 Röhrle Harald                  D-Heuchlingen             147/M2     9:00.46,6 3342.
         3153 Maier Klaus                    D-Heubach                 147/M4     9:01.40,8 3348.
         4728 Drometer Karl                  D-Heubach                 147/M5     9:11.54,9 3414.
          698 Bräuer Anne                    D-Steinheim               147/F2     9:12.35,5  132.
          699 Bühr Heidi                     D-Bartholomä              147/F1     9:12.37,8  133.
  19. Bicisporteam  Firenze                     2'989.000 km
         6139 Massarelli Mario               Signa                     57/M3      3:03.50,9  145.
         6155 Collaro Gianluca               Calenzano                 57/M3      3:08.35,4  177.
         6148 Fabbri Gabriele                Firenze                   57/M2      3:44.00,6  505.
           86 Lapi Roberto                   Borgo San Lorenzo         110/M4     3:48.05,1    7.
         6154 Noferi Giuliano                Firenze                   57/M6      4:05.40,1  710.
         6150 Prest Paolo                    Poggibonsi                57/M3      4:07.50,5  743.
         1278 Parigi Francesco               Firenze                   110/M2     4:58.59,7  466.
         1279 Fossati Enrico                 Firenze (FI)              110/M3     4:59.00,1  468.
         2356 Parentini Filippo              Campi Bisenzio            147/M2     5:19.53,7   29.
         6145 Carassale Franco               La Spezia                 110/M2     5:21.07,4  768.
         4595 Mariotti Maurizio              Firenze                   110/M2     5:31.48,0  932.
         6142 Maccelli Gianni                Firenze                   110/M2     5:34.29,0  975.
         6146 Masi Andrea                    Campi Bisenzio            110/M3     5:57.21,5   ---
         5114 Mugnai Stefano                 Firenze                   147/M2     5:58.54,0  313.
         6143 Papucci Niccoló                Firenze                   110/M2     6:10.54,9 1488.
         6157 Danti Fabrizio                 Firenze                   110/M5     6:22.58,4 1633.
         5115 Bagnoli Mario                  Scandicci                 147/M4     6:26.09,0  753.
         5113 Provvedi Lorenzo               Firenze                   147/M4     6:31.37,1  862.
         6153 Noferini Alessandro            Firenze                   147/M4     6:36.38,2  960.
         6147 Falorsi Andrea                 Firenze                   147/M3     6:52.00,9 1253.
         2278 Gassino Valter                 San Gimignano             147/M4     7:15.44,9 1742.
         6149 Bellettini Andrea              Firenze                   147/M4     7:56.10,0 2497.
         4594 Perruso Vitantonio             Firenze                   147/M5     8:15.10,6 2802.
         6144 Menagro Luigi                  Firenze                   147/M4     8:20.01,3 2890.
         6140 Pillai Ernesto                 Firenze                   147/M4     9:10.01,4 3404.
         6156 Borrani Alberto                Prato                     147/M3     9:10.13,6 3407.
  20. GC Binago                                 2'943.000 km
         6789 Botta Felice                   Binago                    57/M5      5:15.21,5 1038.
         5030 Brumana Luigi                  Binago                    110/M5     5:18.42,7  739.
         5031 Ughetta Paolo                  Malnate                   110/M2     6:03.55,4 1419.
         8563 Rezzonico Flavio               Binago CO                 110/M3     6:23.08,4 1635.
         8917 Stocco Bruno                   Binago (CO)               110/M4     6:23.45,6 1644.
         8839 Selvini Lionello               Binago                    110/M5     6:23.46,4 1646.
         6886 Cantaluppi Germano             Carate Urio               110/M5     6:28.24,1 1708.
          679 Stefanoni Rosella              Appiano Gentile CO        110/F1     6:42.48,1  101.
         5032 Carenini Matteo                Binago (CO)               147/M2     6:43.01,8 1079.
         5033 Carenini Antonio               Binago (CO)               147/M3     6:45.30,1 1128.
         6823 Broggi Mauro                   Binago (CO)               147/M4     7:00.14,9 1455.
         8153 Mistò Alessandro               Binago (CO)               147/M1     7:01.50,6   ---
         6918 Casiraghi Giampiero            Beregazzo con Figliaro    147/M4     7:08.50,0 1590.
         5035 Mistò Alberto                  Binago (CO)               147/M2     7:15.52,2 1745.
         5034 Larghi Giorgio                 Binago (CO)               147/M3     7:19.02,9 1803.
         6985 Civelli Tomaso                 Binago                    147/M6     7:40.40,9 2223.
         9052 Ughetta Felice                 Binago (CO)               147/M4     7:59.46,4 2555.
         6988 Clerici Antonello              Rodero                    147/M3     8:09.16,9 2703.
         6925 Cassisi Michele                Binago                    147/M2     8:13.17,9 2770.
         7895 Lazzarin Vittorio              Binago CO                 147/M3     8:13.19,8 2771.
         6863 Battaini Fausto                Malnate                   147/M3     8:13.53,9 2784.
         7516 Guffanti Emilio                Solbiate Comasco          147/M3     8:13.55,5 2785.
         8412 Pianura Giovanni               Binago                    147/M5     8:13.55,8 2786.
  21. GS Cicli Gaudenzi                         2'923.500 km
         1320 Nardi Piero                    I                         57/M4      2:31.10,3   45.
         1866 Bennati Samuele                I                         110/M1     4:08.39,1   42.
           20 Quercioli Fabio                I                         147/Top    4:53.18,7    6.
           89 Baggiani Stefano               Montevarchi               147/M2     5:09.08,6   14.
         4774 Mancini Giuliano               I                         110/M4     5:17.12,9  717.
         1322 Salvucci Filippo               I                         147/M2     5:28.32,6   61.
         1319 Scopetani Francesco            Pontassieve               147/M3     5:31.11,8   79.
         1323 Baroni Franco                  I                         147/M3     5:31.12,4   80.
         4776 Lanini Mirko                   I                         147/M1     5:55.34,3  275.
         1325 Calcinai Andrea                I                         147/M3     6:05.55,0  407.
         1324 Gaudenzi Alberto               I                         147/M2     6:10.18,6  475.
         6355 Bertaccini Mauro               I                         147/M4     6:23.05,0  691.
         1865 Marchetti Sergio               Levane (AR)               147/M6     6:44.15,7 1104.
         6352 Parolai Marco                  I                         147/M2     6:55.22,6 1341.
         6354 Tulliani Massimo               I                         147/M3     6:55.22,8 1342.
         6361 Lo Piccolo Carlo               I                         147/M3     6:55.39,6 1351.
         6358 Cardinali Andrea               I                         147/M2     7:25.06,7 1932.
         6359 Ensoli Stefano                 I                         147/M3     7:25.06,8 1933.
         6356 Bizzarri Simone                I                         147/M2     7:25.06,9 1934.
         4775 Lastrucci Loreno               I                         147/M3     8:05.22,9 2631.
         7068 De Luna Antonio                I                         147/M3     8:36.21,8 3151.
  22. Università del Pedale                     2'796.000 km
         6878 Campani Cinzio                 Castelnovo Monti RE       57/M4      3:46.32,1  524.
         9292 Zanni Fernando                 Villa Minozzo             57/M6      4:36.58,9  945.
         5036 Levrini Bruno                  Castelnovo nè Monti       110/M3     5:06.45,3  577.
         9293 Zanni Mario                    Felina                    110/M5     5:52.32,5 1263.
         5039 Tazzioli Luca                  Villa Minozzo             110/M1     6:07.23,6 1449.
         8637 Ruffini Giuseppe               Castelnovo nè Monti       110/M4     6:18.14,5 1569.
         7465 Grasselli Giovanni             Castelnovo Monti RE       110/M3     6:18.16,9 1572.
         8638 Ruffini Paolo                  Castelnovo Monti RE       110/M4     6:20.50,8 1609.
         8316 Orsetti Pier Paolo             Reggio Emilia             147/M2     6:27.25,2  775.
         9294 Zannoni Fausto                 Cervarezza                147/M2     6:32.55,0  888.
         5041 Carobbi Eros                   Felina RE                 147/M4     6:39.23,0 1011.
         5038 Ferrari Marco                  Felina                    147/M3     6:40.00,5 1025.
         7997 Magnani G.Carlo                Castelnovo nè Monti       147/M4     6:49.45,1 1200.
         8119 Meschieri Nazzareno            Castelnovo Monti RE       110/M4     6:56.22,6 2021.
         9071 Valcavi Massimo                Felina                    147/M2     6:56.35,8 1372.
         7042 D'Eusanio Davide               Castelnovo Monti RE       147/M3     7:01.58,3 1486.
         5037 Leurini Gianni                 Castelnovo Monti RE       147/M5     7:02.56,9 1499.
         5040 Caprari Gianni                 Calstelnovo Monti RE      147/M4     7:47.16,7 2342.
         6664 Beretti Filippo                Castelnovo Monti RE       147/M3     7:55.21,8 2482.
         7379 Gentili Augusto                Casina                    147/M5     7:58.47,1 2541.
         8178 Morelli Giuseppe               Felina RE                 147/M3     8:08.45,6 2693.
         6663 Beretti Alberto                Castelnovo Monti RE       147/M4     8:44.49,2 3209.
  23. CYCLETOURS Amsterdam                      2'760.000 km
         7665 Hoogenboezem Willem            NL-KE Schellinkhout       57/M5      3:37.10,1  428.
         8795 Schrage Laurens                NL-BG Leeuwarden          57/M4      5:00.13,9 1010.
         7818 Koomen Ben                     NL-Wervershoof            110/M6     5:17.29,9  723.
         1342 Peereboom Jan                  NL-Alkmaar                147/M3     5:31.13,6   81.
         9124 Verhoeven Martin               NL-Heerhugowaar           110/M4     5:52.07,0 1252.
         9088 van der Sande Dick             NL-HW Arnhem              110/M5     6:25.13,0 1662.
         8481 Postma Henk                    NL-XH Deinum              110/M4     6:41.38,9 1853.
         4803 Verheij Ton                    NL-Arnhem                 147/M5     6:56.46,5 1379.
         7985 Maas Jo                        NL-MG Schaijk             147/M4     7:09.59,0 1624.
         9082 van Den Berg Tom               NL-PG Leusden             147/M3     7:16.17,7 1751.
         8585 Ringersma Henk                 NL-BN Leeuwarden          147/M4     7:16.50,7 1765.
         7076 De Vries Dirk                  NL-KW Wevershoof          147/M6     7:26.07,8 1952.
         3699 Blauw Durk                     NL-Deinum                 147/M2     7:26.30,5 1966.
         9157 Vogelsang Jos                  NL-DK Leeuwarden          147/M4     7:58.21,0 2533.
         8862 Smit Robert                    NL-KV Enkhuizen           147/M2     8:04.15,3 2615.
         9112 Veninga Tjeerd                 NL-CJ Leeuwarden          147/M3     8:13.28,9 2775.
         6854 Burghard Andre                 NL-AH Hattem              147/M5     8:20.05,5 2893.
         7682 Huijnen Jo                     NL-Geleen                 147/M4     8:32.00,7 3075.
         9278 Ytsma Albert                   NL-RK BILTHOVEN           147/M6     9:06.44,5 3387.
         7104 Dhr E Slagt Ed                 NL-BD Meppel              147/M6     9:06.47,2 3389.
         9128 Verwoert Jan                   NL-AN Rhenen              147/M5     9:12.54,5 3419.
         7723 Kaal Jos                       NL-HP Heteren             147/M2     9:34.19,8 3502.
  24. Pezzini Bike Official Team                2'758.000 km
         9013 Torcigliani Massimiliano       Camaiore                  57/M2      3:23.09,2  275.
         2974 Giannelli Marcello             Camaiore                  57/M3      3:30.22,1  349.
         2968 Pezzini Maurizio               Lido di Camaiore          110/M3     4:24.05,8  126.
         2972 Porretta Aldo                  Monsummano Terme          110/M3     4:39.05,1  253.
         3165 Menichini Cesare               Lido di Camaiore          110/M2     4:41.33,9  281.
         7270 Fiorani Federico               Viareggio (LU)            110/M3     4:44.39,2  309.
         2982 Palagi Lauriano                Genova                    110/M3     4:56.18,1  431.
         3192 Pedonese Roberto               Lido di Camaiore          110/M3     4:59.40,7  481.
         2984 Giunta Stefano                 Capezzano                 110/M4     5:06.34,7  573.
         2970 Pezzini Luigi                  Lido di Camaiore          110/M6     5:09.42,1  620.
         1068 Marlia Franco                  Viareggio (LU)            110/M4     5:29.00,3  880.
         2977 Del Pistoia Pierluigi          Viareggio                 110/M4     5:47.12,4 1169.
         1069 Giunta Angelo                  Camaiore                  147/M5     5:56.39,0  288.
         2973 Petteni Santino                Lido di Camaiore          110/M4     6:16.42,2 1552.
          425 Raffaelli Maria Luisa          Lido di Camaiore          110/F2     6:22.35,1   73.
         2975 Romanini Michelangelo          Camaiore                  147/M1     6:40.48,6 1047.
         2983 D'Alessandro Giovanni          Camaiore                  147/M5     6:54.34,1 1322.
         2971 Maremmani Valentino            Pietrasanta               147/M2     7:33.06,2 2074.
         2978 Bonuccelli Alfredo             Camaiore (LU)             147/M5     8:07.40,9 2667.
          427 Mastromei Antonella            Camaiore (LU)             147/F2     8:13.34,4   91.
         2980 Venturini Riccardo             Massarosa                 147/M4     9:00.07,1 3336.
         2976 Giannini Marco                 Lido di Camaiore          147/M3     9:00.07,2 3337.
         2979 Giannini Pietro                Pietrasanta               147/M4     9:00.13,7 3338.
  25. GS Pedale Pontolliese                     2'670.500 km
         6237 Andreoli Riccardo              Pontenure                 57/M3      3:26.51,3  310.
         6242 Giovanelli Nando               Vigolzone PC              57/M6      3:50.58,9  567.
         6229 Ponzini Lodovico               Vigolzone                 57/M5      3:51.00,1  568.
         6239 Ciriegio Roberto               Ponte dell'Olio           110/M2     4:12.05,9   57.
         6226 Rossi Claudio                  San Giorgio Piacentino    110/M1     5:09.15,9  611.
         6235 Hartman Christoph              Bettola                   147/M2     5:57.49,6  299.
          561 Anselmi Roberta                Carmiano                  110/F1     6:03.03,7   53.
         6240 Carini Marco                   Carmiano                  110/M2     6:03.07,9 1402.
         3154 Maiocchi Gianluigi             Ferriere                  147/M1     6:04.19,4  383.
         2245 Prati Massimo                  Villò                     147/M1     6:19.17,1  624.
         6241 Vaghini Luigi                  Ponte dell'Olio           147/M3     6:31.43,5  866.
         4608 Ferrari Paolo                  Vigolzone                 147/M6     6:32.51,1  887.
          560 Hartman Maria                  Bettola                   147/F1     6:37.54,2   19.
         6899 Carisetti Luigi                Farini d'Olmo             147/M4     6:45.39,9 1132.
         6228 Belloni Emanuele               Ponte dell'Olio           147/M1     6:53.38,7 1298.
         1105 Rossi Giorgio                  Podenzano                 147/M5     6:57.37,6 1397.
         6231 Delmolino Gabriele             Farini Groppallo PC       147/M2     7:13.12,8 1693.
         6234 Arnemathias Jacobs             Bettola                   147/M2     7:41.29,9 2241.
         6238 Periti Giorgio                 Ponte dell'Olio           147/M4     7:52.26,1 2429.
         6233 Sartori Domenico               Farini d'Olmo             147/M5     7:53.06,2 2440.
         6232 Costa Danilo                   Ponte dell'Olio           147/M5     8:30.03,5 3042.
  26. Petit Veló                                2'649.500 km
          133 Gioia Leonardo                 Morciano di Romagna       57/M2      2:12.34,4    9.
          340 Giacomelli Paola               Isola della Scala         57/F1      2:44.16,5    4.
          138 Linetti Roberto                Roma (RM)                 57/M4      3:01.40,6  135.
          139 Rosini Daniele                 Roma                      57/M3      3:11.04,3  190.
          131 Perego Massimo                 Merate (LC)               57/M2      3:11.46,9  195.
          129 Molteni Mario                  Besana Brianza (MI)       57/M3      3:11.47,1  196.
          137 Valabrega Stefano              Roma                      57/M5      3:21.12,7  258.
          185 Podini Stefano                 Bolzano                   57/M3      3:27.19,5  319.
          145 Cimurri Giorgio                Reggio Emilia             57/M5      3:36.56,2  424.
          202 Pasqualin Claudio              Vicenza                   57/M6      3:53.05,9  588.
          127 Doti Claudio                   Bologna                   57/M4      3:54.03,3  598.
          281 De Rosa Danilo                 Desio                     110/M4     4:17.37,2   84.
          122 Accornero Davide               Torino                    110/M3     5:04.19,9  545.
          336 Boniperti Federica             Torino                    110/F1     5:04.20,0   13.
          123 Ercole Giuseppe                Asti                      110/M4     5:04.20,7  546.
          120 Santilli Gianluca              Roma                      110/M4     5:15.03,5  691.
          134 La Rosa Antonio                Carmagnola                110/M2     5:29.27,7  885.
          136 Senfett Mario                  Centuripe                 110/M5     5:44.32,7 1120.
          117 Donato Gian Luca               Roma                      110/M3     5:45.53,6 1147.
          116 Bruno Giovanni                 Roma                      110/M4     5:45.53,8 1148.
          132 Vignati Pierangelo             Piacenza                  110/M2     5:45.53,9 1149.
          125 Prandi Andrea                  Roma                      110/M3     6:02.05,1 1384.
          124 O'Hare Patrick                 Roma                      110/M5     6:02.42,0 1393.
          140 Sieger Brian                   USA-New York              110/M2     6:02.42,1 1394.
          338 De Amicis Franca               Roma                      110/F2     6:20.25,3   69.
          126 Coccia Giulio                  Roma                      110/M5     6:20.25,7 1601.
           85 Motta Gianni                   Cassano d'Adda            110/M6     6:42.34,7 1864.
          118 Salvatori Enrico               Roma                      110/M4     6:50.26,7 1942.
          135 Ristuccia Renzo                Roma                      147/M3     6:52.09,4 1260.
  27. GS Olimpia Nuova                          2'562.500 km
         6703 Bianchini  Massimo             Santarcangelo di R.       57/M3      3:18.07,1  243.
         6901 Carlino Berto                  Poggio Berni              57/M4      3:24.41,4  289.
         5121 Bertozzi Daniele               Santarcangelo di Romagna  57/M3      3:33.56,8  390.
         5122 Ricci Giorgio                  Santarcangelo di Romagna  57/M5      3:55.05,5  607.
          734 Zanni Morena                   Poggio Berni              57/F2      3:59.49,6   81.
         7889 Lauceri Enore                  Poggio Berni              110/M3     5:11.36,3  648.
         8357 Pasini Claudio                 Rimini                    110/M2     5:20.38,5  766.
         5123 Celli Giovanni                 Poggio Berni              110/M4     5:30.39,6  911.
         8395 Pesaresi Gabriele              Santarcangelo di R.       110/M3     5:30.45,3  913.
         6818 Briganti Marco                 Santarcangelo di R.       110/M2     5:33.29,7  963.
         5126 Santarini Stefano              Poggio Berni              110/M3     5:35.42,7  997.
         6589 Barosi Raffaele                Santarcangelo di Romagna  110/M3     5:38.23,4 1035.
         5120 Benvenuti Franco               Poggio Berni              110/M3     5:47.58,1 1182.
          733 Drudi Nicoletta                Poggio Berni              110/F1     5:55.25,4   46.
         5119 Martini Fabio                  Poggio Berni              110/M3     6:00.01,1 1358.
         9177 Vulpinari Luigi                Poggio Berni              110/M5     6:09.00,6 1472.
         7518 Guidi Fausto                   Poggio Berni              110/M4     6:15.07,3 1536.
         5124 Bianchini Giorgio              Cesena                    147/M3     6:26.00,0  752.
         6656 Benvenuti Mauro                Poggio Berni              110/M3     6:29.02,2 1714.
         9022 Tosi Mauro                     Santarcangelo di Romagna  147/M4     6:54.11,4 1310.
         8227 Muratori Oberdan               Poggio Berni              110/M3     7:01.21,6 2069.
         6704 Bianchini Marco                Santarcangelo di R.       147/M3     7:05.28,1 1533.
         5125 Santarini Ivan                 Repubblica di S. Marino   147/M3     7:08.54,8 1593.
         8225 Muratori Davide                Rimini                    147/M3     8:09.47,7 2710.
  28. Atletica 85 Faenza                        2'516.500 km
         6115 Ariatta Gianfranco             Milano                    57/M4      4:18.02,6  833.
         1276 Marani  Maurizio               Faenza                    110/M3     4:27.50,6  150.
         6121 Calderoni Fabio                Faenza                    110/M4     5:04.06,7  540.
         6112 Soglia Giorgio                 Faenza                    110/M2     5:07.41,7  587.
         1275 Dapporto Luca                  Cesena (FO)               147/M3     5:29.38,8   69.
         6116 Moroni Giorgio                 Milano (MI)               110/M4     5:31.36,0  926.
         4592 Toselli Marco                  Milano                    110/M4     5:32.21,0  944.
         6118 Vicinelli Marco                S.Lazzaro di Savena BO    110/M4     5:43.53,1 1110.
         6122 Polizzotto Giuseppe            Milano                    110/M4     5:47.23,5 1172.
         6117 Ariatta Alberto                Milano (MI)               110/M3     6:01.15,3 1375.
         6111 Farina Marco                   Milano                    110/M4     6:02.16,2 1387.
         6114 Minardi Primo                  Faenza (RA)               110/M4     6:09.17,2 1474.
         4591 Zoli Luca                      Faenza (RA)               147/M4     6:27.43,4  777.
         6119 Balducci Davide                Faenza                    147/M3     6:39.57,2 1023.
          555 Ghetti Raffaella               Faenza                    110/F2     6:43.22,4  103.
          554 Zauli Laura                    San Lazzaro di Savena     110/F2     6:43.23,2  104.
         4590 Dapporto Tiziano               Faenza                    147/M6     6:45.10,3 1122.
         6113 Casalini Maurizio              Faenza RA                 147/M3     6:45.23,8 1124.
          553 Cignani Lorella                Faenza                    110/F2     7:32.12,5  165.
         6120 Placci Daniele                 Faenza                    147/M5     8:04.55,6 2625.
         4589 Bettoli Claudio                Faenza (RA)               147/M5     8:06.19,3 2645.
  29. Team Cicloteca                            2'497.000 km
         4626 Cargnino Francesco             Fiano                     110/M2     4:22.28,4  115.
          565 Marietta Sara                  Balangero                 110/F1     5:26.26,7   25.
         4630 Serra Stefano                  Ciriè                     110/M1     5:32.22,1  945.
         4625 Bedendi Roberto                Torino                    110/M2     5:37.16,0 1022.
         4629 Brito Palma Paolo              Caselette                 147/M3     5:57.27,4  295.
         4620 Mariuzzo Fabio                 Fiano                     147/M2     5:58.13,7  304.
         8174 Monti Francesco                Lanzo Torinese            110/M2     6:03.24,0 1411.
         4622 Anguissola Paolo               Borgaro Torinese          147/M2     6:13.25,7  526.
         1298 Destefanis Giancarlo           Ciriè                     147/M3     6:17.01,8  579.
          566 Xausa Michela                  Caselette                 110/F1     6:29.01,2   84.
         4624 Chatain Luc                    F-Lyon                    147/M3     7:17.38,5 1782.
          564 Chatain Helen                  F-Lyon 06                 110/F1     7:21.23,8  154.
         4621 Francesia Sergio               Cafasse (TO)              147/M5     7:42.58,0 2261.
         4628 La Rosa Michele                Pino Torinese             147/M3     8:10.35,5 2727.
         4623 La Rosa Salvatore              Chieri                    147/M2     8:10.35,9 2728.
         4618 Baffoni Claudio                Torino                    147/M1     8:12.23,2 2759.
         4617 Chiadó Caponet Marino          Ciriè (TO)                147/M5     8:12.23,9 2760.
         4627 Baratella Fabrizio             Givoletto                 147/M2     9:02.32,6 3352.
         1299 Coppola Vincenzo               Lanzo Torinese            147/M5     9:11.26,6   ---
  30. Ferri Taglienti Scarperia                 2'473.000 km
         6094 Giovannini Matteo              Scarperia                 57/M1      3:21.09,0  256.
         6090 Bolognesi Stefano              San Piero a Sieve         57/M1      3:24.32,8  287.
         6086 Francini Paolo                 Scarperia                 57/M3      3:34.22,1  393.
         6092 Bianchini Virgilio             Scarperia                 57/M5      3:40.43,2  469.
         6080 Cipriani Andrea                Scarperia (FI)            57/M4      3:40.44,5  470.
         6079 Nencini Remo                   Scarperia (FI)            57/M5      3:44.28,2  509.
         1264 Lapucci Paolo                  Scarperia                 110/M4     4:38.25,6  250.
         6097 Nencini Mauro                  Scarperia                 110/M2     4:47.24,1  336.
         4580 Collini Pietro                 Scarperia (FI)            110/M4     4:59.29,4  477.
         4584 Ammannati Marco                Scarperia (FI)            110/M4     5:10.04,4  625.
         6096 Buzzigoli Luca                 Scarperia                 110/M1     5:18.11,9  733.
         6087 Cerbai Luciano                 Scarperia (FI)            110/M3     5:20.07,7  757.
         6091 Calamini Andrea                Borgo San Lorenzo         110/M1     5:22.36,0  786.
         6083 Collini Daniele                Scarperia                 110/M4     5:24.04,1  808.
         6077 Nencioli Bruno                 Scarperia (FI)            110/M5     5:38.22,0 1034.
         6081 Camartini Massimo              Scarperia                 110/M4     5:50.55,2 1234.
         6089 Bonechi Carlo                  San Piero a Sieve         110/M2     6:28.33,8 1709.
         6095 Innocenti Giancarlo            Scarperia                 147/M4     6:31.53,7  870.
         4583 Visani Roberto                 Scarperia                 110/M1     6:41.00,5 1846.
         6088 Amerighi Daniele               Scarperia (FI)            110/M4     7:06.00,3 2104.
         6078 Collini Valtiero               Scarperia                 110/M5     7:06.01,7 2105.
         4581 Cartacci Alessandro            Scarperia (FI)            147/M4     7:28.29,8 1995.
         4582 Manescalchi Arturo             Scarperia                 147/M5     7:28.44,2 2000.
         1263 Nerbosi Andrea                 Scarperia                 147/M2     7:34.57,8 2110.
  31. Team Sintesi-Italpaghe                    2'344.500 km
          690 Sbrighi Paola                  Cesena                    57/F2      2:27.41,8    2.
         8657 Sagradini Germano              Forlì                     57/M5      4:07.28,1  738.
         6661 Benzi Ivo                      S.MARIA NUOVA-BERTINORO   57/M4      4:08.44,7  754.
          693 Monti Catia                    Cesena                    57/F1      4:08.56,6   93.
         1763 Benini Fabrizio                Carpinello                57/M4      4:09.09,5  760.
           52 Ponti Roberto                  Forlì                     110/M2     4:54.00,1  397.
         6421 Albertini Maurizio             Forlì                     110/M3     4:58.49,3  462.
         5055 Antimi Antonio                 Forlimpopoli              110/M3     5:06.19,5  570.
           37 Fluhme Ulrich                  D-Tübingen                147/Top    5:30.32,9   75.
         1761 Venturi Alberto                Forlì                     147/M3     5:32.57,4   92.
         1759 Camporesi Roberto              Forlì                     147/M3     5:46.46,6  178.
         9127 Versari Maurizio               Forlì                     110/M3     5:47.21,9 1171.
         5057 Zattini Fabrizio               Forlimpopoli              147/M3     5:55.24,7  271.
         1758 Farneti Marino                 Villafranca               147/M3     5:58.56,5  315.
         1760 Martignani Abramo              Dovadola                  147/M2     6:23.47,2  705.
         1757 Rossi Stefano                  Meldola                   147/M2     6:25.53,6  749.
         5056 Naldini Michele                Forlì                     147/M4     6:26.13,9  756.
         1762 Martinetti Luciano             Forlì                     147/M4     6:26.18,2  757.
          341 Vatan Veronique                S.MARIA NUOVA-BERTINORO ( 147/F2     6:29.17,2   14.
         8630 Roverelli Roberto              Bertinoro                 147/M3     6:40.14,5 1034.
  32. GC Fausto Coppi                           2'335.500 km
         1045 Gobbi Daniel                   Cesena                    57/M1      5:23.26,8 1044.
         1055 Casadei Gianluca               Cesenatico (FO)           147/M2     6:10.58,6  483.
         1057 Rocchi Stefano                 Cervia                    147/M3     6:24.11,1  713.
         1054 Giunchi Ivan                   Cesenatico                147/M2     6:24.12,7  714.
         1051 Zoffoli Sauro                  Cesena                    110/M5     6:29.29,8 1718.
         1048 Moretti Alessandro             Cesena                    147/M2     6:45.57,4 1138.
         1052 Piraccini Primo                Cesenatico                110/M4     6:55.28,7 2004.
         1056 Bonoli Giuseppe                Cesenatico                147/M3     7:06.36,2 1555.
         1043 Bonoli Daniele                 Cesenatico                147/M4     7:06.39,4 1556.
         1047 Torelli Tiziano                Villalta di Cesenatico FC 147/M3     7:08.55,4 1594.
         1058 Rubboli Claudio                Cesenatico                147/M6     7:21.29,3 1850.
         1046 Fanti Luca                     Cesena                    147/M1     7:27.38,5 1985.
         1059 Gusella Massimo                Cesenatico (FO)           147/M2     8:18.48,9 2873.
         1060 Bronzetti Luciano              Cesenatico (FO)           147/M4     8:18.51,0 2874.
         1050 Torelli Giovanni               Cesenatico                147/M2     8:27.22,9 2999.
         1049 Farnedi Massimo                Cesenatico                147/M5     8:27.23,2 3000.
         1876 Bonoli Giunio                  Cesenatico FO             147/M4     8:27.26,8 3003.
  33. Team Salieri                              2'229.500 km
         1023 Tugnoli Davide                 Bologna                   57/M2      2:00.02,5    2.
         2697 Forchielli Alberto             Bologna                   57/M4      3:30.51,7  356.
         1025 Bongiovanni Marco              Bologna                   57/M4      4:06.59,1  730.
            2 Negrini Emanuele               Pianoro                   147/Top    4:38.04,8    1.
           77 Patuelli Andrea                Imola                     147/Top    4:53.19,5    7.
           39 Rezzani Michele                Bologna                   147/M1     5:04.39,0    8.
         2700 Martelli Maurizio              Bologna                   110/M2     5:05.08,4  553.
         2694 Masi Roberto                   Bologna                   110/M5     5:12.12,4  656.
         1027 Fabbri Paolo                   Bologna                   147/M3     5:27.11,8   51.
         1028 Mongardi Salvatore             San Lazzaro di Savena     147/M6     5:27.12,4   52.
         2380 Grandi Marco                   Bologna                   147/M2     6:00.56,4  341.
         2706 Navarra Lorenzo                Bologna                   147/M2     6:21.56,9  664.
         2696 Dalledonne Andrea              Bologna                   110/M4     6:22.35,2 1629.
         2315 Tomasi Maurizio                Bologna                   147/M4     6:35.51,7  952.
         1024 Masetti Zannini Giorgio        Bologna                   110/M3     6:38.46,2 1823.
         2703 Boccafogli Tonino              Bologna                   147/M5     6:45.26,5 1125.
         2707 Simoni Paolo                   Bologna                   147/M6     7:00.11,8 1450.
         2708 Mingardi Claudio               Ozzano Emilia             147/M4     8:31.53,5 3073.
  34. VF M. Pelliccia                           2'227.500 km
         6599 Bassi Roberto                  Montignoso                57/M5      3:06.54,1  166.
         7510 Gualtieri Paolo                Carrara                   57/M5      3:35.20,0  400.
         6552 Badiali Alberto                Massa                     57/M3      3:44.53,6  513.
         8569 Ricci Fabio                    Carrara                   110/M2     4:26.20,8  137.
         1854 Nani Norberto                  Ortonovo                  110/M3     4:35.21,8  217.
         7936 Liguori Antonio                Firenze                   110/M4     4:44.10,0  306.
         8499 Pucciarelli Alfredo            Carrara                   110/M3     5:04.03,9  539.
         7416 Giorgeri Antonio               Ameglia                   110/M6     5:05.33,0  558.
         6512 Angeli Sergio                  Massa                     110/M6     5:07.07,0  580.
           64 Angeli Mario                   Massa                     147/M2     5:16.16,9   24.
         9117 Venturini Giuseppe             Carrara                   110/M5     5:16.49,5  714.
         6507 Andreani Primo                 Ortonovo                  110/M4     5:21.26,4  771.
         6721 Biselli Luciano                Carrara                   110/M3     5:21.42,7  775.
         8899 Stefanini Gino                 Carrara                   110/M5     5:43.43,8 1104.
         7685 Iacopeti Giorgio               Carrara                   147/M3     6:14.08,5  536.
         6565 Baldini Marco                  Mulazzo                   147/M3     6:30.29,9  834.
         7087 Del Mancino Ermando            Massa                     110/M3     6:31.49,6 1748.
         6890 Cappagli Antonio               Carrara                   110/M3     6:32.12,9 1756.
         9000 Tognoni Luca                   Massa                     147/M2     6:55.47,0 1358.
         8224 Muracchioli Mario              Carrara                   147/M5     8:06.12,7 2642.
  35. BSG Festo Sparte Rad                      2'224.500 km
         9015 Tornow Joachin                 D-Westerheim              110/M3     6:03.40,9 1414.
         8749 Schmid Edgar                   D-Esslingen               110/M1     6:04.03,0 1423.
         7194 Etzel Karl                     D-Donzdorf                110/M5     6:14.24,4 1529.
         8812 Schütte Manfred                D-Deizisau                147/M4     6:34.40,8  924.
         8077 Mauz Bernd                     D-Metzingen               110/M2     6:54.17,1 1986.
          770 Schall Astrid                  D-Esslingen               110/F1     7:12.28,3  146.
         7786 Klemenz Matthias               D-Esslingen               147/M2     7:40.00,4 2206.
         7555 Halbhuber Siegfried            D-Kirchheim               147/M4     8:07.20,0 2661.
         7958 Lokstein Arno                  D-Esslingen               147/M5     8:07.26,5 2663.
         7727 Kaiser Dietmar                 D-Esslingen               147/M3     8:28.42,9 3018.
         8758 Schmidt Jochen                 D-Filderstadt             147/M2     8:30.51,1 3049.
         8750 Schmid Edmund                  D-Berglen                 147/M5     8:32.08,9 3080.
         8228 Mürder Thomas                  D-Eislingen               147/M4     8:33.28,2 3107.
         7767 Kiechle Robert                 D-Kernen                  147/M4     8:42.45,5 3199.
         7846 Kriessler Jürgen               D-Ostfildern              147/M4     8:49.18,3 3261.
          768 Binder Nicole                  D-Remshalden              147/F1     8:58.05,5  119.
          769 Schmid Carmen                  D-Berglen                 147/F2     8:58.10,2  120.
  36. Arci Filippelli Vecchia Parma             2'212.000 km
         2624 Tagliavini Franco              Parma (PR)                57/M6      3:42.54,1  494.
         7008 Coppi Roberto                  Parma                     57/M3      4:12.39,6  789.
         7474 Greci Paolo                    Parma (PR)                57/M4      4:16.38,9  820.
         8333 Pagliaroli Marco               Parma                     110/M3     4:42.28,6  285.
         3845 Taciti Ivano                   Parma                     110/M4     5:07.41,2  586.
         6755 Bonazzi Davide                 Parma                     110/M3     5:12.55,9  666.
          710 Sfamurri Carla                 Parma                     110/F1     5:59.34,7   50.
         2623 Benecchi Lorenzo               Parma                     110/M2     6:13.50,9 1522.
         2632 Mussi Andrea                   Parma                     110/M2     6:19.25,3 1588.
         2630 Folli Claudio                  Parma                     110/M6     6:30.54,6 1731.
         2622 Carboni Christian              San Prospero Parmense     147/M2     6:39.50,9 1020.
         2627 Colla Davide                   Parma                     110/M3     6:43.32,1   ---
         2628 Bertoncini Antonio             Parma                     110/M5     6:44.35,9 1885.
         2626 Valentini Daniele              Fornovo di Taro           110/M3     6:46.12,8 1898.
         2634 Verti Marcello                 Parma                     110/M1     6:49.23,0 1933.
         8665 Salvarani Christian            Parma                     147/M1     6:50.28,7 1216.
         2625 Zivieri Pietro                 Parma                     147/M4     6:55.14,1 1337.
         2633 Negri Michele                  Parma                     147/M3     6:56.38,2 1373.
         2631 Pelosi Stefano                 Parma (PR)                147/M3     7:14.39,9 1722.
         2629 Maioli Paolo                   Parma (PR)                147/M3     7:14.59,7 1732.
  37. Equipe De Flesj Susteren                  2'168.000 km
         1932 Vranken Camiel                 NL-BL Roosteren           147/M1     6:03.52,7  381.
         1937 Vrancken Jo                    NL-BL Roosteren           147/M5     6:04.48,4  388.
         1942 van Neer Bas                   NL-XR Susteren            147/M1     6:30.05,5  827.
         1943 Nissen Ger                     NL-CN Montfort            147/M5     6:33.01,6  889.
         1940 Savelkoul Léon                 NL-JZ Dieteren            147/M2     6:47.50,8 1173.
         1933 Verreussel Jack                NL-PD Sittard             147/M3     6:48.08,5 1175.
         1934 Limpens Minus                  NL-ML Echt                147/M3     6:48.09,1 1176.
         1935 Scheepers Thei                 NL-HM Sittard             110/M5     6:51.17,4 1951.
         1938 Dols Noud                      NL-CN Grevenbicht         147/M5     7:23.13,8 1893.
         1939 Hochstenbach Jo                NL-CN Montfort            147/M5     7:25.36,7 1942.
         1936 Dieteren Erik                  NL-VE Echt                147/M3     7:26.16,3 1956.
         1931 Wagemans Lei                   NL-EW Buchten             147/M4     8:04.49,0 2623.
         1944 Roufs Pierre                   NL-ER Susteren            147/M5     8:31.07,1 3058.
         1930 Wassenberg Mart                NL-BX Buchten             147/M5     8:31.09,4 3062.
         1941 Murkens Harrie                 NL-CL Susteren            147/M6     9:03.41,0 3359.
  38. Bren Team Trento                          2'128.500 km
         2675 Bortolotti Massimiliano        Civezzano                 57/M2      2:30.13,6   40.
         2669 Clemente Giuseppe              Terlizzi                  57/M2      2:55.01,8  101.
         2673 Novelli Pier Battista          Trento                    57/M5      3:00.54,7  131.
         2671 Merli Emilio                   Martignano                57/M6      3:15.33,2  221.
         2679 Spagnoletti Giuseppe           Terlizzi                  57/M3      3:38.59,2  444.
         2672 Girardi Andrea                 Fornace                   110/M3     4:31.16,1  184.
         2667 Avi Alessandro                 Pergine Valsugana         110/M2     4:50.53,0  368.
         2668 Clemente Arcangelo             Terlizzi                  57/M3      4:57.26,1 1006.
          413 Clemente Maria                 Terlizzi                  57/F1      5:03.11,4  188.
         2666 Avi Mauro                      Baselga di Pinè           110/M3     5:24.35,6  819.
         2678 Ravanelli Lionello             Albiano                   110/M3     5:27.28,5  861.
         1021 Groff Roberto                  Pergine Valsugana         147/M2     5:39.13,1  125.
         1019 Cadrobbi Luca                  Baselga di Pinè           147/M2     5:43.50,9  155.
         2670 Visaggi Egidio                 Terlizzi                  110/M3     5:45.57,6 1150.
         2680 Bernardi Andrea                Povo                      147/M2     5:57.57,8  301.
         2677 Benedetti Mirco                Segonzano                 147/M2     6:05.34,6  402.
         2682 Faccini Walter                 Civezzano                 147/M4     6:05.38,2  403.
         1020 Odorizzi Fernando              Albiano di Trento         147/M3     6:25.59,8  751.
         2674 Faccini Gianni                 Civezzano                 147/M3     6:28.58,6  801.
         2676 Lunelli Paolo                  Civezzano                 147/M3     7:11.02,5 1651.
  39. GS Carrera                                2'065.000 km
         1789 Sironi Cesare                  Peschiera Borromeo        57/M3      2:26.27,8   33.
         5071 Zanini Andrea                  Lonato                    57/M2      2:59.42,8  126.
         6587 Baroni Stefano                 S. Pietro in Cerro        57/M4      3:32.03,8  371.
         8067 Massardi Celestino             Prevalle BS               57/M2      3:42.05,6  484.
         5074 Braga Ezio                     Brescia                   110/M3     4:54.14,0  404.
         1790 Serioli Mauro                  Nuvolera                  110/M2     4:57.36,2  449.
         5073 Bresciani Francesco            Brescia                   110/M3     4:58.28,8  457.
         5077 Boifava Mario                  Brescia                   110/M2     5:21.18,7  769.
         6740 Boifava Fabio                  Nuvolento BS              110/M3     5:29.14,7  882.
         5079 Scaroni Ernesto                Mazzano                   110/M3     5:32.17,0  943.
         8996 Tira Orviero                   Nave                      110/M1     5:37.53,6 1029.
         9115 Venturelli Gianpietro          Calcinatello              110/M4     5:39.43,1 1049.
         5075 Mombelli Silvio                Prevalle BS               110/M6     5:40.16,8 1060.
         5078 Malossini Vittorio             Mazzano                   110/M3     5:59.55,3 1355.
         1793 Tonoli Angelo                  Manerba del Garda         147/M5     6:07.44,9  434.
         1792 Maffezzoni Carlo               Calcinato                 147/M5     6:08.08,3  440.
         5076 Carità Antonio                 I                         147/M2     6:25.39,8  742.
         1794 Schiavi Alessandro             Brescia                   147/M3     6:26.48,4  763.
         1795 Maestrini Alain                Mazzano                   147/M4     6:47.45,8 1171.
  40. Polisportiva Correggio                    2'044.500 km
         4588 Cerrato Claudio                Correggio                 57/M3      2:21.08,1   23.
         6110 Turci Mauro                    Correggio                 57/M5      3:35.33,6  406.
         1274 Boni Fernando                  Correggio                 57/M5      4:12.16,8  787.
         1777 Morellini Enrico               Correggio (RE)            110/M2     5:20.36,2  765.
         8122 Messori Carlo                  Correggio (RE)            110/M3     5:52.17,2 1257.
         4587 Berni Stefano                  Correggio (RE)            110/M3     5:52.17,6 1258.
         4586 Covezzi Giuliano               Correggio                 110/M5     6:08.26,2 1463.
         6107 Borciani Maurizio              Correggio                 110/M3     6:18.15,9 1571.
         6108 Turci Dino                     San Martino in Rio        110/M4     6:26.34,9 1679.
         6104 Mussini Giuliano               Correggio (RE)            110/M5     6:26.37,6 1682.
         6102 Lugli Paride                   Correggio                 110/M5     6:26.40,4 1684.
         6106 Ligabue Patrizio               Correggio                 110/M3     6:46.48,6 1905.
         1776 Narcisi Marco                  Correggio                 147/M4     7:01.37,6 1478.
          356 Bandieri Rosanna               Correggio                 147/F2     7:05.25,2   37.
         1778 Bisi Fabio                     Correggio                 147/M4     7:09.27,0 1603.
         2268 Cingi Pietro                   Correggio (RE)            147/M5     7:14.38,9 1721.
          315 Buccioli Alessandra            Faenza                    147/F2     7:22.49,7   53.
         6109 Gaiti Giorgio                  Correggio                 147/M6     7:46.47,3 2331.
  41. Pedale Santarcangiolese                   2'017.500 km
         6909 Casadei Alessandro             Torriana                  57/M1      3:27.04,9  314.
         9021 Tosi Maurizio                  Santarcangelo             57/M4      3:27.41,8  326.
         1901 Palazzini Maurizio             Santarcangelo             110/M1     4:01.27,5   26.
         7134 Donati Maurizio                Santarcangelo             57/M4      4:04.32,3  694.
         7029 Cristofani Enrico              Santarcangelo             57/M3      4:05.00,0  697.
         6803 Brasini Luciano                Santarcangelo             57/M4      4:05.01,7  698.
          799 Paolini Gabriella              Santarcangelo             57/F2      4:27.24,8  125.
         6518 Antolini Andrea                Santarcangelo             57/M4      4:28.39,2  899.
         6644 Belpani Cristiano              Santarcangelo             110/M1     4:56.44,0  436.
         6944 Cecchi Ivan                    Santarcangelo             110/M2     5:08.20,1  597.
         7451 Gozzi Arnaldo                  Borghi                    110/M4     5:16.00,9  702.
         7166 Maestri Luca                   I                         110/M2     5:17.27,0  721.
         7133 Donati Mario                   Santarcangelo             110/M5     5:19.33,9  750.
         7395 Ghinelli Maurizio              Santarcangelo             110/M5     5:42.44,4 1090.
         8090 Mazzotti Massimo               Santarcangelo             110/M5     5:42.46,1 1091.
         6650 Benedettini Andrea             Rimini                    147/M2     5:49.04,4  203.
         5199 Gozzi Silvano                  Santarcangelo             147/M3     6:02.57,9  367.
         5200 Sancisi Michele                Santarcangelo di Romagna  147/M4     6:37.52,4  990.
         8650 Sacchetti Daniele              Santarcangelo             147/M4     9:26.03,7 3487.
         6585 Barducci Stefano               Poggio Berni              147/M4     9:26.04,3 3488.
         5198 Bevilacqua Widmer              Santarcangelo             147/M5     9:54.45,2 3521.
  42. Pol. Bertolt Brecht                       1'989.000 km
         8102 Melandri Gianluca              Fossolo                   57/M3      2:59.21,6  122.
         4466 Grandi Vittore                 Villanova di Ravenna      57/M5      3:27.01,6  312.
         3003 Morelli Maurizio               Russi                     147/M2     6:06.51,5  422.
         3002 Baggiarini Daniele             Piangipane                147/M2     6:21.40,1  660.
         3000 Casaccia Marco                 Russi                     147/M1     6:32.45,9  885.
         2996 Zanchini Andrea                Russi                     110/M3     6:39.59,9 1835.
         6975 Cicognani Maurizio             Prada                     147/M3     7:05.57,6 1549.
         2999 Zanchini Massimiliano          S.Pancrazio               147/M3     7:19.48,3 1821.
         3001 Zanchini Fabio                 Russi                     147/M2     7:19.49,1 1822.
         4464 Medri Giuseppe                 S. Pancrazio              147/M4     7:27.04,1 1973.
         4465 Bonazzi Luca                   Ravenna (RA)              147/M2     7:27.04,2 1974.
         4468 Veronese Guido                 S. Pancrazio              147/M4     7:39.53,6 2204.
         4467 Ercolani Oliviero              Fossolo di Faenza         147/M5     7:57.47,6 2519.
         2997 Graziani Luciano               Russi                     147/M5     7:57.52,6 2521.
         2998 Baldini Paolo                  Russi                     147/M5     7:59.15,9 2549.
  43. KPMG Bea Cycling Team                     1'984.000 km
         7142 Dronkert Ewoud                 NL-Hoofddorp              110/M2     4:55.32,0  419.
         7928 Levelt Willem                  NL-Hoofddorp              147/M3     5:38.58,9  121.
         7065 De Jonge Wouter                NL-Hoofddorp              147/M2     6:10.04,4  468.
         7303 Francke Joos                   NL-Hoofddorp              147/M2     6:31.41,8  864.
         6793 Bouwhuis Rob                   NL-Hoofddorp              147/M2     6:41.40,6 1054.
         7059 De Braal Peter                 NL-Hoofddorp              147/M2     6:52.58,9 1285.
         8989 Thomassen Martijn              NL-Hoofddorp              110/M1     6:53.17,1 1980.
         8265 Neuteboom Olaf                 NL-Hoofddorp              147/M2     7:02.13,7 1489.
         9268 Wolbers Herman                 NL-Hoofddorp              147/M2     7:21.38,8 1854.
         9244 Wieringa Han                   NL-Hoofddorp              147/M2     7:58.21,5 2534.
         8599 Roelofs Rob                    NL-Hoofddorp              147/M1     8:07.31,5 2665.
         8210 Mulder Peter                   NL-JE Hoofforf            147/M1     8:10.08,6 2723.
         9078 van Bergen Toon                NL-Hoofddorp              147/M2     8:12.09,8 2758.
         9087 van der Meulen Gerwin          NL-Hoofddorp              147/M2     9:11.49,2 3413.
  44. UC Valmarana                              1'960.000 km
         1003 Guerra Adriano                 I                         57/M3      2:57.29,1  113.
         2557 Peretti Armando                Sovizzo                   57/M5      3:32.55,2  377.
         2564 Dilavanzo Gianni               Altavilla VI              57/M6      3:35.22,2  401.
         2563 Dario Benito                   I                         57/M6      3:35.24,4  402.
         2554 Corá Sergio                    Altavilla VI              57/M6      3:52.12,2  578.
         2561 Schievano Alberto              Altavilla Vicentina       57/M5      4:17.10,4  827.
         1007 Marchetti Antonio              Altavilla                 147/M5     5:55.28,8  272.
         2556 Caprin Andrea                  Montecchio Maggiore       110/M2     6:55.02,6 1999.
         1006 Caprin Luigi                   Altavilla Vicentina       110/M6     6:55.03,7 2000.
         2565 Longo Franco                   I                         110/M6     6:55.31,1 2006.
         2566 Pellizzari Enzo                Altavilla Vicentina       110/M5     6:55.35,6 2007.
         2558 Grskovich Ugo                  Arcugnano                 110/M5     6:55.38,1 2009.
         2559 Bedin Walter                   Altavilla VI              110/M5     6:55.38,3 2010.
         2560 Aggujaro Mario                 I                         110/M5     6:55.38,6 2011.
         2562 Lovo Roberto                   Vicenza                   110/M4     6:55.39,2 2012.
         2331 Guerra Sandrino                I                         147/M5     7:34.10,9 2095.
         1004 Soso Beniamino                 I                         147/M3     7:44.16,4 2277.
         1005 Dal Lago Paolo                 Altavilla Vicentina       147/M5     7:44.17,2 2278.
         2555 D'Ambola Maurizio              Altavilla Vicentina       147/M3     8:10.00,5 2720.
  45. Bhoss King Bike                           1'913.000 km
         6999 Comeau Dennis                  Firenze                   57/M4      2:25.36,7   30.
         8944 Taddei Valerio                 Fucecchio                 57/M4      3:42.43,9  491.
         8662 Salani Riccardo                Montelupo Fiorentino      110/M3     4:19.06,1   91.
         1885 Antonelli Alessandro           S. Miniato                110/M5     4:25.09,4  132.
         7477 Gregori Pierluigi              Firenze                   110/M2     4:52.42,1  384.
         7400 Giacomelli Rodolfo             Fucecchio                 110/M3     4:59.35,4  479.
         6906 Carraresi Andrea               Firenze                   110/M5     5:04.09,3  542.
         7404 Giangregorio Luigi             Firenze                   110/M4     5:32.16,7  942.
         6943 Ceccatelli Massimiliano        Fucecchio                 110/M1     5:33.18,7  959.
         7423 Giraldi Claudio                Bassa                     147/M3     5:34.06,3  101.
         6742 Boldrini Fabio                 Fucecchio                 110/M2     5:37.12,6 1021.
         8975 Terenzi Claudio                Fucecchio                 110/M2     5:40.02,4 1054.
         7443 Gori Siliano                   Pistoia                   110/M4     5:45.07,0 1135.
         9137 Vignolini Alessandro           Poggio a Caiano FI        147/M3     5:53.06,3  249.
         6564 Baldini Luciano                Fucecchio                 110/M4     6:23.50,5 1647.
          775 Pucci Laura                    Empoli                    147/F1     6:50.39,6   27.
         8418 Pieragnoli Massimo             Empoli                    147/M3     7:10.11,2 1630.
  46. Team Caponi                               1'911.000 km
         2535 Jacobs Johan                   B-Zutendaal               147/M3     6:15.57,6  563.
         2539 Deroeck Frank                  B-Diepenbeek              147/M2     6:29.04,3  803.
         2540 Griffiths Paul                 B-Hasselt                 147/M2     6:40.25,7 1040.
         2541 Caponi Anselmo                 B-Genk                    147/M3     6:40.26,8 1041.
         2533 Caponi Alberto                 B-Genk                    147/M3     6:52.24,5 1266.
         2538 Caponi Renzo                   B-Genk                    147/M4     7:46.53,0 2336.
         2534 Euben Luc                      B-Genk                    147/M4     7:47.31,0 2345.
         2530 Testelmans Gustaaf             B-Houthalen               147/M5     7:55.53,4 2492.
         2532 Segers Danny                   B-Genk                    147/M1     8:04.26,8 2618.
         2529 Vandommel Jan                  B-Hasselt                 147/M2     8:17.30,3 2841.
         2537 Merckx Luc                     B-Genk                    147/M4     8:35.28,6 3132.
         2531 De Nittis Enzo                 B-Genk                    147/M4     8:44.57,1 3211.
         2536 Chapelier Jean-Pierre          B-Hasselt                 147/M2     8:59.16,1 3330.
  47. www.bikecamp.com                          1'897.500 km
         2345 Lapciuc Isaac                  USA                       57/M3      2:40.17,0   64.
          346 Lancaster Jj                   USA                       57/F2      4:10.28,1   95.
         2346 Lancaster Lary                 USA                       57/M5      4:10.28,6  779.
         2353 Caselli Max                    USA                       110/M3     4:49.01,6  348.
         2348 Lancaster Jordan               USA                       110/M1     4:54.08,2  400.
          360 Smith Krista                   USA                       110/F1     5:03.39,3   12.
         2347 Lancaster Tyson                USA                       110/M1     5:14.53,8  690.
         2350 Carniello Denes                USA-Segusino              147/M2     5:28.03,7   60.
         2354 Devers Justin                  I                         110/M1     5:58.44,0 1343.
         2351 Smith Steve                    USA                       147/M2     6:03.12,9  373.
         2352 Rodriguez Fernando             USA                       147/M2     6:16.43,9  576.
         2344 Hartman Chris                  USA                       147/M3     6:32.36,0  883.
          181 Koeppel Dan                    I                         110/M3     7:02.41,9 2079.
          345 Sansome Carrie                 USA                       110/F1     7:10.35,1  142.
          344 Carpenter Connie               USA-Los Angeles           110/F2     7:10.36,6  143.
          179 Phinney Davis                  USA                       110/M4     7:10.36,7 2132.
         2349 Cedergreen Robert              I                         147/M3     7:32.31,8 2065.
  48. Coppi Racing Team                         1'892.500 km
         1261 Barbazza Alberto               Induno Olona              57/M3      2:40.31,6   66.
         2168 Maifredi Omar                  Buguggiate                110/M1     3:54.04,0   14.
         6075 Passera Alberto                Brunello VA               110/M2     4:11.01,2   52.
         1255 Papotti Roberto                Albizzate                 110/M3     4:15.05,7   66.
         1262 Ragno Matteo                   Cantello                  110/M1     4:19.13,9   94.
         1256 Garofano Marco                 Buguggiate                110/M3     4:23.58,0  125.
         1254 Molinari Michele               Azzate                    110/M3     4:28.12,6  154.
         4579 Iannone Domenico               Induno Olona              110/M2     4:30.49,8  176.
         1258 Girardi Angelo                 Varese                    110/M3     4:37.40,1  244.
         4578 Garofano Stefano               Daverio                   110/M2     4:38.25,4  249.
         1251 Dall'Alba Giovanni             Azzate                    110/M1     4:40.17,4  268.
         1260 Boschini Gian Battista         Azzate VA                 147/M2     5:35.27,9  107.
         1257 Fumagalli Flavio               Brebbia                   147/M3     5:40.09,5  128.
         1259 Leone Giorgio                  Buguggiate                147/M2     5:44.08,3  161.
         2359 Peruzzotti  Stefano            Somma Lombardo (VA)       147/M2     5:45.41,2  172.
         1103 Peruzzotti Paolo               Vergiate                  147/M3     5:58.23,7  305.
  49. STAMPA ALTA BADIA                         1'864.000 km
          146 Mayer Hans                     I                         57/M4      2:13.43,6   11.
          148 Hochstetter Peter              Verona                    57/M2      2:21.33,5   24.
          184 Dossena Paolo                  Milano                    57/M3      3:06.24,9  163.
           95 Marsigli Maurizio              Osteria Grande            57/M4      3:29.27,7  341.
          319 Zanoli Miriam                  Osteria Grande            57/F2      3:31.16,8   38.
          204 Wallisch Stefan                Bolzano                   57/M2      3:36.58,8  425.
          203 Turchetto Carlo                Treviso                   57/M5      3:54.23,3  603.
          149 Aloisio Carlo                  Milano                    57/M3      3:55.58,0  617.
          111 Gaiani Erardo                  Milano                    57/M5      4:04.53,9  695.
          205 Quadrelli Ruggero              Borgosesia (VC)           57/M6      4:50.14,4  986.
          201 Toridandel Bruno               Magrè sulla Strada del vi 57/M6      5:08.32,9 1032.
          150 Vacchini Roberto               Verona                    110/M3     5:12.54,1  663.
          147 Mayer Toni                     D-Lenggries               147/M5     5:23.55,1   43.
          198 Masera Giovanni                Milano                    110/M3     5:30.52,3  914.
          102 Ruzas Stefan                   D-Unterföhring            110/M2     5:47.18,5 1170.
          192 Vitale Luca                    Milano                    147/M3     6:02.41,3  359.
          199 Pastonesi Marco                Milano                    110/M1     6:16.55,3 1554.
          101 Moreau-Delacquis Nicolas       F-Compiegne               110/M3     6:43.41,4 1872.
          321 Caron Stephanie                F-Compiegne               110/F1     6:58.12,9  126.
          110 Maritati Vincenzo              Peschiera Borromeo        110/M4     7:23.05,0 2209.
         6547 Baars Hans                     NL-Zoetermeer             147/M3     7:38.07,0   ---
          108 Marangoni Pietro               Bolzano                   110/M5     8:13.28,7 2307.
  50. Team Cavalera                             1'846.000 km
          411 Bianchin Stefania              San Giuseppe di Cassola   57/F1      2:58.46,5   10.
          412 Zanotto Graziella              San Giuseppe di Cassola   57/F2      3:02.29,9   12.
         2618 Zanotto Gabriele               San Giuseppe di Cassola   57/M3      3:05.55,1  155.
         2617 Feltrin Gaetano                San Giuseppe di Cassola   57/M4      4:18.32,4  838.
         2615 Serradura Mauro                San Giuseppe di Cassola   110/M1     5:45.42,4 1143.
         2612 Santacroce Paolo               San Giuseppe di Cassola   147/M3     5:57.22,1  294.
         9307 Zen Antonio                    San Giuseppe di Cassola   110/M4     5:58.01,4 1333.
         1013 Pezzato Maurizio               San Giuseppe di Cassola   147/M4     6:04.26,4  384.
         2613 Belló Renato                   San Giuseppe di Cassola   110/M3     6:05.17,7 1429.
          410 Bizzotto Paola                 San Giuseppe di Cassola   110/F2     6:06.48,2   57.
         2616 De Toni Filippo                San Giuseppe di Cassola   147/M2     6:21.15,5  657.
         1015 Cavalera Michele               San Giuseppe di Cassola   147/M4     6:23.40,9  703.
         2619 Alberti Giuseppe               San Giuseppe di Cassola   147/M4     6:34.43,8  925.
         2614 Baggio Gianpaolo               Rosà (VI)                 147/M3     6:44.22,1 1105.
         2620 Filippucci Antonio             San Giuseppe di Cassola   147/M4     7:11.07,1 1654.
         2611 Zarpellon Gaetano              San Giuseppe di Cassola   147/M2     7:17.24,7 1776.
  51. GS Grifo Bike Perugia                     1'821.500 km
         9239 Wicks David                    Passignano sul Trasimeno  57/M6      3:48.50,3  545.
         1798 Palmerini Paolo                Ponte Felcino             147/M3     5:28.51,2   64.
         1799 Lilli Mauro                    Bastia Umbra              147/M2     5:29.51,7   71.
           58 Giannetti Luca                 Magione                   147/M2     5:54.37,8  263.
         5085 Micheli Gianluigi              Mercatale (AR)            147/M4     6:39.51,5 1021.
         2322 Minestrini Giuseppe            San Sisto                 147/M4     7:17.48,3 1784.
         1797 Luchetti Franco                Villa Pitignano (PG)      147/M5     7:21.39,3 1855.
         2305 Pannacci Maurizio              Ponte Pattoli             147/M5     7:24.34,4 1921.
         2270 Colonnello Carlo               Roma                      147/M2     7:35.30,5 2121.
         6979 Cingolani Mauro                Jesi (AN)                 147/M2     7:49.26,9 2377.
         8371 Pavletic Maurizio              Valtopina (PG)            147/M2     7:49.44,1 2382.
         6591 Barr Patrick John              Badia Petroia             147/M4     7:50.18,7 2388.
         7066 De Luca Francesco              Villa Pitignano (PG)      147/M4     8:19.32,8 2883.
  52. VFL Stuttgart Wangen                      1'820.500 km
          771 Bodo Sabine                    D-Steinheim               57/F2      4:12.24,5   96.
         9057 Ulbrich Peter                  D-Friedrichshafen         110/M6     5:46.36,9 1156.
         8292 Oberhofer Manfred              D-Stuttgart               110/M4     5:54.58,8 1296.
         7495 Grossmann Siggi                D-Wernau                  110/M4     6:32.10,3 1755.
         9175 Vorsatz Matthias               D-Stuttgart               147/M5     6:52.09,0 1259.
          772 Zentner Renate                 D-Kernen                  110/F2     6:59.02,5  128.
         6734 Bodo Zoltan                    D-Steinheim               147/M3     7:00.55,9 1467.
         7553 Hahn Bernhart                  D-Wernau                  147/M4     7:29.32,3 2015.
         8797 Schrode Bernward               D-Wernau                  147/M4     8:07.58,3 2678.
         6842 Bücheler Jürgen                D-Stuttgart               147/M4     8:14.18,7 2793.
         7435 Goehring Michael               D-Schorndorf              147/M2     8:24.01,6 2957.
         8304 Öhler Werner                   D-Stuttgart               147/M4     8:24.04,3 2959.
         7847 Krißler Michael                D-Stuttgart               147/M5     8:31.36,1 3066.
         7534 Haas Jürgen                    D-Wernau                  147/M5     8:59.36,1 3332.
  53. GC F. Moser Milano                        1'805.000 km
          551 Giordani Paola                 Cormano                   57/F1      3:53.16,6   67.
         1268 Remartini Roberto              Milano (MI)               147/M3     6:27.46,8  783.
         1271 Leggiero Giorgio               Milano                    147/M3     6:34.35,8  921.
         1270 Zucca Alberto                  Monza                     147/M3     6:34.37,1  922.
         4585 Sorrentino Mario               Milano (MI)               147/M5     6:37.12,1  976.
         6099 Martinelli Emilio              Milano (MI)               110/M5     6:48.24,7 1925.
         1272 Marenzi Michele                Cormano                   110/M2     7:06.31,8 2106.
         1266 Mazzarolo Gianfranco           Lainate                   147/M6     7:09.27,9 1605.
         6101 Bianchi Enrico                 Milano                    147/M6     7:13.24,6 1699.
          552 Garofano Giovanna              Milano                    147/F1     7:36.15,0   63.
         1269 Zampedri Flavio                Milano (MI)               147/M4     7:36.17,4   ---
         6100 D'Italia Santo                 Cornaredo (MI)            147/M6     8:13.27,4 2774.
         1273 Maggioni Roberto               Milano                    147/M5     8:19.57,9 2889.
         1267 De Mariano Carmelo             Rho                       147/M5     8:20.01,8 2891.
  54. Fietsclub Heerbaan                        1'800.000 km
         4692 Huibers Laurens                NL-Heerlen                110/M2     5:29.55,7  898.
         4701 Boerwinkel Herman              NL-Kerkrade               147/M6     6:54.18,9 1315.
         4696 Hendrikx Marcel                NL-Hulsberg               147/M3     7:13.25,8 1700.
         4694 Lemmens Gums                   NL-Voerendaal             110/M3     7:13.57,7 2164.
         4690 Jung Lutz                      NL-Heerlen                110/M4     7:18.17,6 2191.
         4698 Rosenboom Fabian               NL-Heerlen                147/M1     7:33.40,9 2082.
         4695 Limpens Huub                   NL-Landgraaf              147/M3     7:46.50,8 2332.
         4691 Smeers Pier                    NL-Voerendaal             147/M4     8:25.00,0 2975.
          567 Lanckohr Suzanne               NL-Hulsberg               147/F1     8:46.47,5  110.
         4689 Geraros Jacques                NL-Heerlen                147/M5     9:22.18,5 3468.
         4700 Soomers Peter                  NL-Heerlen                147/M4     9:24.47,3 3480.
         4693 Rosenboom Martien              NL-Heerlen                147/M5     9:24.49,2 3481.
         4697 Schilder Jaap                  NL-Schiedam               147/M6     9:24.49,3 3482.
  55. GS La Lumaca                              1'780.000 km
         5060 Mattioli Paolo                 S.Casciano Val di Pesa (F 57/M5      3:28.34,9  331.
         8345 Pancani Fabrizio               Tavarnelle Val di Pesa    57/M4      3:38.01,1  435.
         8595 Rocco Andrea                   San Casciano Val di Pesa  57/M2      3:38.33,6  441.
         6947 Cenni Mauro                    San Casciano Val di Pesa  57/M3      3:39.59,1  459.
         7327 Fusi Carlo                     S.Casciano Val di Pesa (F 57/M3      3:40.49,1  471.
         8082 Mazierli Aldo                  San Casciano Val di Pesa  57/M6      3:46.38,0  525.
         8594 Rocchini Roberto               San Casciano Val di Pesa  57/M6      3:46.39,4  526.
         1764 Coli Francesco                 S.Casciano Val di Pesa (F 110/M3     4:11.40,3   55.
         5059 Rinaldi Francesco              San Casciano Val di Pesa  110/M3     4:33.48,3  204.
         7005 Conticelli Gianni              San Casciano Val di Pesa  110/M2     4:43.18,8  294.
         6573 Bandinelli Matteo              San Casciano Val di Pesa  110/M2     4:43.20,0  296.
         6574 Bandini  Danilo                San Casciano Val di Pesa  110/M4     5:05.49,1  561.
         7391 Gherardi Gherardo              San Casciano Val di Pesa  57/M6      5:06.41,1 1023.
         5061 Bonechi Andrea                 San Casciano Val di Pesa  110/M4     5:17.20,4  719.
         8949 Tamacoldi Emilio               San Casciano Val di Pesa  110/M5     5:25.22,4  828.
         9287 Zanchi Francesco               San Casciano Val di Pesa  110/M2     6:34.01,5 1773.
         7430 Giuntini Davide                San Casciano Val di Pesa  110/M3     6:34.17,1 1781.
         6916 Casini Alessandro              S.Casciano Val di Pesa (F 110/M3     6:34.17,5 1782.
         9018 Torricelli Fosco               S.Casciano Val di Pesa (F 110/M4     6:34.19,4 1784.
         8074 Matteuzzi Alessandro           San Casciano Val di Pesa  110/M2     6:34.29,0 1788.
  56. Faenza Cycling Team                       1'768.000 km
         4655 Govoni Loris                   Castenaso                 57/M3      3:52.47,2  584.
         4650 Spiga Roberto                  Castenaso (BO)            57/M5      3:52.47,2  584.
         4651 Venturi Alberto                Castenaso BO              110/M5     5:37.20,7 1023.
         4662 Baviera Luigi                  Castenaso                 110/M3     5:54.03,7 1283.
         4660 Rizzoli Paolo                  San Lazzaro di Savena     110/M3     5:55.45,2 1303.
         6713 Biondi Andrea                  Funo d' Argelato          147/M3     6:31.42,1  865.
         2316 Toni Daniele                   Castenaso                 147/M4     6:39.08,0 1005.
         1313 Galazzetti Alberto             San Lazzaro di Savena     147/M4     6:39.12,0 1006.
         2317 Trebbi Luciano                 Castenaso                 147/M4     6:40.02,5 1028.
         4654 Poli Alberto                   Ozzano dell'Emilia        147/M3     6:49.02,1 1187.
         4657 Cinti Giovanni                 Pianoro                   147/M4     7:16.50,2 1764.
         4658 Fabbri Luigi                   Castenaso                 147/M4     7:58.24,0 2535.
         4656 Scalorbi Marco                 Castel San Pietro Terme   147/M2     8:02.03,0 2584.
         4661 Ghini Paolo                    Rastignano                147/M2     8:11.49,1 2753.
  57. DJK Buchholz                              1'736.000 km
          499 Imaschewski Mares              D-Bonn                    57/F2      3:44.23,5   58.
         2510 Konen Heiner                   D-Bonn                    57/M5      6:45.27,6 1090.
         2514 Löhler Harald                  D-Neustadt                110/M4     7:12.00,6 2152.
         2506 Trauth Peter                   D-Bonn                    147/M5     7:15.17,2   ---
         2505 Braun Franz- Josef             D-Buchholz                110/M5     7:36.53,3 2261.
         2513 Schneider Bruno                D-Rauenhahn               57/M3      7:37.08,0 1130.
          401 Klein Brigitte                 D-Asbach                  110/F2     7:46.14,0  178.
         2507 Auel Walter                    D-Bonn                    147/M5     8:02.30,9 2590.
         2509 Salz Edmund                    D-Asbach                  147/M4     8:13.42,8 2780.
         2508 Ersfeld Heinz Peter            D-Eitorf                  147/M6     8:13.43,0 2781.
         2511 Wewelsiep Dirk                 D-Hennef                  147/M3     8:21.54,7 2915.
         2503 Homscheid Ulrich               D-Vettelschoß             147/M3     8:35.43,8 3138.
         1002 Querner Thomas                 D-Bad Honnef              147/M5     8:42.39,6 3198.
          402 Nett Waltraud                  D-Buchholz                147/F2     8:54.41,4  115.
         2515 Nett Rolf                      D-Buchholz                147/M5     9:12.19,7 3416.
         2504 Lenz Raimund                   D-Siegburg                147/M4     9:45.11,4 3515.
  58. Ciclomillennio Castellaccio               1'732.000 km
         6214 Testa Fortunato                Roma                      57/M5      4:06.32,3  722.
         6221 Navarra Angelo                 Roma                      57/M4      4:06.33,3  723.
         1285 D'Agostini Marco               Roma                      147/M3     5:19.58,8   30.
         1284 Caponera Enrico                Ariccia RO                147/M3     5:27.50,8   58.
         6220 Petrucci Terenzio              Roma                      147/M4     6:02.00,5  354.
         4606 Torroni Roberto                Roma                      147/M5     7:00.06,3 1447.
         6219 Sangiorgio Davide Giuseppe     Roma                      147/M2     7:25.22,6 1937.
         3902 Teveroni Marco                 Roma                      147/M3     7:28.40,7 1999.
         6223 Carnovale Giampiero            Roma                      147/M4     8:16.53,7 2833.
         6215 Alborghetti Claudio            Roma                      147/M5     9:14.42,8 3432.
         6216 Proietti Modesto               Roma                      147/M5     9:14.43,8 3433.
         9028 Traficante Donato              Roma                      147/M3     9:15.56,4 3442.
         8167 Mollica Romeo                  I                         147/M4     9:15.57,2 3443.
  59. Cycling Club S. Rocco al Porto            1'723.500 km
         6170 Paratici Fabrizio              Castel San Giovanni PC    57/M3      3:31.08,5  359.
         6169 Siboni Angioletto              S.Rocco al Porto LO       57/M6      3:35.54,3  412.
         6172 Stefanoni Francesco            Caselle Landi LO          57/M5      3:52.44,6  583.
          558 Ribolini Giovanna              San Rocco al Porto LO     57/F2      3:55.54,0   73.
         1283 Figoli Giorgio                 S.Rocco al Porto  LO      110/M4     4:39.46,9  260.
         4599 Santorsola Ivan                San Rocco al Porto LO     110/M1     4:43.52,8  304.
         6173 Corni Angelo                   Caselle Landi LO          57/M5      4:47.08,9  975.
         6163 Antonelli Pietro               Caselle Landi (LO)        57/M5      4:47.10,6  976.
         4601 Zilocchi Carlo                 S. Rocco al Porto (LO)    110/M4     5:13.13,4  670.
         4600 Rancati Luigi                  San Rocco al Porto LO     110/M2     5:19.50,3  753.
         4598 Battistotti Marco              San Rocco al Porto LO     110/M3     5:30.00,1  901.
         6171 Bignami Mario                  Santo Stefano Lodigiano   110/M3     5:31.36,9  928.
         6162 Moschetti Bruno                S.Rocco al Porto LO       110/M5     6:00.35,8 1369.
         6166 Casaroli Paolo                 Piacenza                  110/M3     6:01.23,4 1376.
          557 Tantardini Michela             Caselle Landi LO          110/F1     6:18.24,6   68.
         6165 Baini Ivano                    Castiglione d'Adda LO     147/M1     8:58.11,9 3318.
         6164 Galleani Giuseppe              Caselle Landi (LO)        147/M4     8:58.13,0 3319.
         6174 Caviati Giacomo                S.Rocco al Porto LO       147/M4     8:58.14,8 3321.
  60. Assos Team Bolzano                        1'710.500 km
         2241 Riccelli Alfonso               Bolzano                   57/M3      2:20.13,0   19.
         2242 Speranza Francesco             Bolzano                   110/M4     3:54.28,6   18.
         8150 Mionetto Sergio                Bolzano                   110/M4     4:31.11,2  183.
           57 Magnocavallo Riccardo          Trento                    147/M3     5:09.03,1   11.
           56 Poier Marco                    Bolzano                   147/M4     5:19.41,4   26.
           55 Paolazzi Valentino             Laives                    147/M2     5:22.36,6   39.
         1786 Miorelli Stefan                Torbole sul Garda         147/M1     5:33.39,0   99.
         8679 Sansiveri Roberto              Clivio                    110/M2     5:34.50,0  977.
         1787 Bergamo Luigi                  CH-Genestrerio            147/M2     5:55.23,3  270.
         1788 Tabarelli De Fatis Antonello   Bolzano                   147/M2     6:12.54,4  519.
           98 Maier Roger                    CH-Carona                 147/M2     6:29.41,8  816.
         6679 Bertocchi Pierluigi            San Lazzaro di Savena     147/M3     7:15.46,1 1744.
         8348 Paolazzi Sergio                Bolzano                   147/M6     7:26.31,8 1967.
  61. UC F. Baracca Lugo                        1'695.000 km
         2609 Morara Remo                    Lugo (RA)                 57/M6      3:26.29,1  306.
          303 Nanni Tiziana                  Lugo                      57/F2      3:41.06,9   51.
         2610 Ricci Gabriele                 Lugo                      147/M4     6:07.30,4  431.
         1011 Zenzani Antonello              Faenza                    147/M3     6:09.58,0  465.
         2608 Zaganelli Francesco            Lugo (RA)                 147/M5     6:23.36,4  702.
          408 Cassani Paola                  Lugo                      110/F1     6:46.25,2  110.
         1012 Zaffagnini Roberto             Lugo                      147/M2     6:51.16,5 1237.
          409 Monti Barbara                  Lugo                      147/F1     6:51.17,5   28.
         2605 Carone Giulio                  Lugo                      147/M4     6:55.53,8 1363.
          302 Tozzi Rosanna                  Lugo (RA)                 147/F2     7:29.07,3   59.
         1010 Battaglia Edmondo              Lugo                      147/M6     7:29.26,2 2011.
         2607 Conti Marco                    Lugo                      147/M2     8:26.24,2 2991.
         2606 Sasso Claudio                  Mordano                   147/M4     9:01.14,8 3346.
  62. RV Schaumberg Theley e.V.                 1'695.000 km
         6839 Brust Heribert                 D-Wolfersweiler           57/M5      4:10.04,8  774.
         8780 Schneider Wolfgang             D-Theley                  57/M5      4:33.23,9  923.
         8832 Seibert Manfred                D-SÖTERN                  147/M4     6:36.45,6  963.
         8778 Schneider Raimund              D-Tholey                  110/M4     6:46.17,2 1900.
         8727 Scherer Achim                  D-Selbach                 147/M1     6:55.32,6 1347.
         7713 Jost Daniel                    D-Kell                    147/M2     7:09.51,4 1618.
         8990 Thome Dieter                   D-Theley                  147/M4     7:14.15,9 1711.
         7179 Engstler Udo                   D-Tholey                  147/M4     7:35.43,3 2126.
         6826 Brück Reiner                   D-Schmelz                 147/M2     8:00.07,3 2559.
         7470 Grausam Knut                   D-Tholey Sotzweiler       147/M3     8:14.54,4 2798.
          730 Becker Silke                   D-Friedrichsthal          147/F1     8:21.30,5   98.
          731 Schwan Elke                    D-Tholey                  147/F2     8:55.34,8  116.
         5112 Angel Roland                   D-Tholey                  147/M3     9:18.43,7 3453.
         9248 Wilhelm Frank                  D-Tholey                  147/M2     9:38.51,9 3509.
         8814 Schwan Christian               D-Tholey                  147/M4     9:40.38,3 3513.
  63. UC Pedale Sangiorgese                     1'693.000 km
         4679 Masolini Luca                  Prato                     57/M3      3:06.07,1  157.
         4675 Zingali Carmelo                Prato                     110/M2     4:21.47,4  109.
         4668 Bevitori Gianni                Prato                     57/M2      4:21.50,5  858.
         4673 Ammendola Felice               Agliana                   110/M3     5:00.23,4  495.
         4683 Pieragnoli Gianluca            Prato                     110/M3     5:03.04,4  525.
         4682 Pistorozzi Fabrizio            Prato                     110/M4     5:10.08,4  627.
         4670 Marlazzi Andrea                Prato                     110/M4     5:26.34,9  847.
         4676 Agliana Alessandro             Prato                     110/M3     5:36.24,1 1004.
         4672 Agnorelli Marco                Prato                     110/M3     5:36.40,0 1012.
         4678 Maccelli Massimiliano          Prato                     110/M2     5:51.52,7 1248.
         4674 Poccianti Alessandro           Agliana                   147/M3     6:06.01,8  410.
         4680 Cavicchi Sergio                Prato                     147/M4     6:32.00,9  873.
         4681 Vanacci Enrico                 Campi Bisenzio            110/M3     7:27.41,7 2230.
         4669 Mannocci Moreno                Prato (FI)                147/M5     7:48.51,7 2363.
         4671 Querci Giacomo                 Prato                     147/M2     7:49.08,1 2372.
  64. GC Eurobike Genova                        1'690.000 km
         2807 Ricciardo Antonino             Genova                    147/M3     6:17.52,5  591.
         2804 Russo Salvuccio                Genova                    110/M4     6:23.13,7 1636.
         2314 Tagliasco Alessandro           Genova                    147/M4     6:28.45,9  800.
          418 Capperucci Francesca           Genova                    110/F1     6:49.27,9  113.
         9103 Varaglioti Silvano             Genova                    147/M3     6:56.26,8 1370.
         2809 Pasquaretta Alfredo            Genova                    147/M4     7:06.29,1 1554.
         6582 Barbieri Giorgio               Genova                    147/M4     7:45.39,1 2304.
         3120 Gazzo Renzo                    Bogliasco                 147/M5     7:47.08,7 2340.
         2808 Callà Renato                   Genova                    147/M4     7:47.30,0 2344.
         9046 Trucco Lorenzo                 Genova                    147/M3     7:53.22,9 2445.
         3743 Monaci Fulvio                  Pieve Ligure              147/M4     7:59.53,3 2557.
         2805 Peirano Marco                  Rapallo                   147/M4     8:02.50,2 2598.
  65. Polisportiva Pettenasco                   1'657.000 km
         7185 Ercole Roberto                 Omegna                    57/M3      3:04.29,9  150.
         7217 Falvino Nicola                 Omegna                    110/M1     4:45.28,8  317.
         6952 Cerutti Alan                   Omegna                    110/M2     4:58.15,1  455.
         7095 Dellavedova Marco              Pettenasco                110/M4     5:15.14,4  692.
         7350 Gardoni Matteo                 Omegna                    110/M1     5:15.35,4  694.
         7425 Giroldini Bruno                Omegna                    110/M4     6:03.11,3 1404.
         8324 Ottone Alessandro              Omegna                    147/M2     6:09.25,3  458.
         7798 Knutti Massimo                 Omegna                    147/M2     6:12.43,4  515.
         7349 Gardoni Massimo                Omegna                    110/M5     6:19.20,6 1586.
         8517 Ragazzi Luciano                Omegna                    147/M5     6:45.57,5 1139.
         9109 Veggiotti Giuseppe             Omegna                    147/M4     6:52.19,2 1264.
          777 Sesiani Maddalena              Omegna                    147/F1     7:02.42,8   34.
         6559 Bainotti Giacomo               Omegna                    57/M5      7:31.20,4 1124.
         8564 Ricca Maurizio                 Omegna                    147/M3     7:32.42,9 2068.
  66. GS Avis Gualdo Tadino                     1'584.000 km
         4334 Rossi Carlo                    Gualdo Tadino             57/M4      4:19.26,6  850.
         4332 Chiocci Luigi                  Costacciaro               110/M3     5:37.43,7 1025.
         4331 Cavalieri Giuseppe             Costacciaro               57/M5      6:02.57,6 1069.
         4325 Torzoni Franco                 Costacciaro               110/M4     6:03.10,1 1403.
         4324 Comodi Edy                     Gualdo Tadino             147/M3     6:08.03,5  439.
         4329 Marinelli Angelo               Gualdo Tadino             147/M5     6:34.09,5  908.
         4328 Astolfi Giuliano               Gualdo Tadino             147/M4     7:19.11,7 1807.
         4327 Sorbelli Maurizio              Gualdo Tadino             147/M3     7:19.12,5 1808.
         4326 Ercoli Livio                   Gualdo Tadino             110/M6     7:21.52,8 2204.
         4323 Castellani Paolo               Gualdo Tadino             110/M5     7:21.54,2 2205.
         4316 Luzi Giuliano                  Gualdo Tadino             147/M4     8:06.53,0 2657.
         4322 Coletti Arnaldo                Gualdo Tadino             147/M5     8:19.37,5 2884.
         4333 Simonetti Massimo              Sigillo                   147/M4     9:20.18,0 3461.
  67. GS La Salute - S Giorgio                  1'581.500 km
         2585 Padovese Renzo                 Caorle (VE)               57/M6      2:59.24,2  124.
         2579 Agnesi Emanuele                Costa Volpino             57/M3      3:16.07,7  225.
         2576 Vincoletto Riccardo            I                         57/M3      3:33.44,8  389.
         2592 Perissinotto Valerio           Caorle                    57/M4      3:34.14,9  391.
         2574 Gonella Severino               I                         57/M6      3:54.37,2  606.
         2575 Bertuzzo Giorgio               I                         57/M5      4:23.09,2  866.
         2599 Vio Giuliano                   I                         57/M3      4:23.18,7  867.
         2598 Soncin Daniele                 I                         57/M5      4:39.45,1  952.
         2588 D'Ambrosio Giuseppe            Caorle                    57/M4      4:39.55,4  954.
         2603 Febo Aurelio                   S.Giorgio di Livenza VE   110/M3     5:09.37,2  615.
          407 Masiero Lara                   I                         110/F1     5:09.37,4   17.
         2604 Caberlotto Danilo              I                         110/M5     5:26.08,7  839.
         2591 Meneghel Cesarino              I                         110/M5     6:11.20,7 1495.
         2572 Striuli Alberto                I                         110/M3     6:12.02,0 1503.
         2571 Franzo Ampelio                 I                         110/M5     6:47.44,6 1918.
         2596 Minet Vittorio                 I                         110/M5     6:47.44,9 1919.
         2573 Gusso Enzo                     I                         147/M3     7:07.33,3 1572.
         2590 Dorigo Gianfranco              Caorle (VE)               147/M4     7:33.00,3 2072.
  68. GS Castel Rigone Pedala                   1'576.500 km
         2644 Carlani Umberto                Castel Rigone             57/M2      3:03.03,9  139.
         2642 Muri Giampaolo                 Magione PG                57/M4      3:34.18,1  392.
         2646 Muri Giancarlo                 I                         57/M4      3:35.04,3  398.
         2641 Infarinati Roberto             I                         57/M2      3:39.47,3  456.
         2653 Magnini Giovanni               Castel Rigone             57/M3      3:40.15,6  465.
           75 Rondini Leonardo               Castel Ragone PG          110/M2     3:45.01,9    3.
         1018 Rosellini Roberto              Corciano PG               110/M3     4:43.41,1  301.
         2651 Alunni Elio                    Mercatale di Cortona      57/M6      4:46.53,7  974.
         2647 Urlini Adriano                 Mercantale Cortona        57/M4      4:49.12,7  981.
         2645 Fedi Simone                    I                         110/M1     4:56.15,3  430.
         2648 Urlini Fabrizio                I                         110/M1     5:02.30,8  518.
         2656 Simonetti Andrea               Mercatale di Cortona      110/M2     5:07.08,7  581.
         2654 Caleri Erardo                  Mercatale di Cortona      110/M1     5:47.01,9 1164.
         2640 Dorillo Maurizio               I                         147/M3     6:05.50,1  406.
         2643 Mariani Giuliano               I                         147/M4     6:22.49,2  684.
         2652 Ciubini Giampiero              Mercatale di Cortona      110/M4     6:28.08,8 1706.
         2655 Bricchi Nazareno               Mercatale di C.na         110/M5     6:38.44,1 1820.
  69. GS Veloci Mestrino                        1'547.000 km
         2728 Omenetto Antonio               Rubano                    57/M4      3:41.33,2  478.
         2722 Gottardo Gilberto              Mestrino                  57/M3      3:55.31,4  609.
         2719 Guidi Gabriele                 Cervarese Santa Croce     110/M3     4:54.15,8  405.
         2721 Facchinetto Luca               Rubano                    110/M2     5:20.56,5  767.
         2724 Marchet Alberto                Saccolongo                110/M4     5:24.22,1  814.
         2729 Vigolo Vittorio                Veggiano                  110/M6     5:49.53,4 1223.
         2720 Vigolo Enrico                  Veggiano                  110/M2     5:49.53,4 1223.
         2730 Piccolo Michele                Bastia di Rovolon         147/M3     6:13.52,5  531.
         2731 Toffanin Mirko                 Rubano PD                 147/M2     6:30.59,8  843.
         2727 Turatto Angelo                 Rubano PD                 147/M5     6:38.41,4 1003.
         2732 Lollo Vittorio                 Saccolongo PD             147/M5     6:55.29,7 1346.
         2726 Rampazzo Giuseppe              Mestrino                  147/M2     7:12.20,7 1679.
         2723 Giacomini Filippo              Padova                    147/M1     7:12.44,8 1687.
  70. RSC '88 Regensburg                        1'525.500 km
          681 Weinhold Katja                 D-Regensburg              57/F1      3:19.24,9   26.
         7475 Gref Oliver                    D-Regensburg              110/M2     3:52.29,1   11.
         6715 Bircher Andy                   D-Regensburg              110/M2     4:50.43,7  365.
         6808 Braun Thorsten                 D-Regensburg              110/M2     5:33.19,4  960.
          683 Riemer Alexandra               D-Regensburg              110/F1     5:33.29,3   31.
         7888 Lauberger Bernd                D-Tegernheim              110/M3     5:41.10,9 1071.
         5043 Gref Hans-Jörg                 D-Regensburg              110/M6     5:42.21,3 1083.
          680 Böhm Lucia                     D-Regensburg              110/F1     5:48.55,2   39.
         6692 Betz Bernhard                  D-Regensburg              110/M3     6:37.01,8 1808.
         9216 Weilert John                   D-Zeitlarn                147/M2     6:37.26,0  982.
         6828 Brückl Thomas                  D-Regensburg              147/M3     7:12.34,6 1683.
         6667 Berger Josef                   D-Regensburg              147/M1     7:22.00,5 1861.
         7915 Lenning Stefan                 D-Eilsbrunn               147/M2     7:58.00,8 2524.
  71. GC Iseo                                   1'511.000 km
         7302 Franchi Luigi                  Provaglio d'Iseo          57/M2      3:21.03,6  255.
         8844 Serioli Gian Luca              Iseo (BS)                 110/M2     5:16.35,1  712.
         7433 Glisoni Alberto                Iseo                      147/M4     6:16.18,1  570.
         6784 Bosio Ezio                     Iseo                      110/M5     6:24.05,5 1649.
         9295 Zanotti Mauro                  Iseo                      147/M3     7:19.52,8 1826.
         6580 Barbi Marino                   Cortefranca               147/M3     7:44.25,1 2280.
         9326 Zugni Fabio                    Iseo                      147/M3     7:46.03,0 2314.
         5141 Funazzi Matteo                 Iseo                      147/M2     7:51.18,6 2406.
         5140 Pecis Oliviero                 Cortefranca               147/M4     7:55.15,4 2480.
         6524 Archetti Valerio               Iseo                      147/M3     8:28.06,9 3010.
         6764 Bono Paolo                     Cortefranca               147/M5     9:06.20,5 3385.
         6581 Barbieri Bruno                 Iseo                      147/M4     9:09.30,9 3400.
  72. Tenafly Group                             1'509.000 km
          787 Landy Tassana                  USA-Tenafly - NJ          57/F2      3:37.10,5   43.
         5183 Lazzaro Rosario                USA-Cresskill - NJ        57/M5      3:38.07,9  437.
         5191 Bonelli Marco                  USA-TENAFLI NY            110/M4     5:39.13,3 1044.
         5186 Kahn Steven H.                 USA-Tenafly - NJ          110/M5     6:12.01,0 1502.
         5179 Lloyd Tulp                     USA-Tenafly - NJ          110/M5     6:23.04,1 1634.
         5190 Silber Alfred W.               USA-Tenafly - NJ          110/M4     6:24.10,2 1650.
         5181 Parascondola Leo               USA-Englenwood - NJ       110/M5     6:49.46,4 1936.
         5192 Gallico Carmelo                USA-Leonia, NEW JERSEY    110/M4     6:52.23,6 1968.
         5189 Chown Richard                  USA-Teaneck - NJ          110/M3     6:52.32,2 1971.
         5188 Cominos Robert                 USA-Tenafly - NJ          110/M4     6:56.30,6 2024.
         5180 Pavan Alido                    USA-Tenafly - NJ          110/M5     6:56.44,7 2026.
         5182 Delahanty Rich                 USA-Cresskill             110/M4     7:27.20,5 2229.
         5187 Landy Michael                  USA-Tenafly - NJ          147/M3     7:36.54,0 2140.
         5184 Lavin James F.                 USA-Teaneck               147/M4     8:02.01,8 2583.
  73. TSV Obergunzburg                          1'494.500 km
          791 Hoffmann Verena                D-Obergünzburg            57/F2      4:34.19,6  142.
          788 Hug Melanie                    D-Obergünzburg            57/F1      4:49.47,2  168.
          789 Henkel Pamela                  D-Ronsberg                57/F1      4:49.47,4  169.
         9165 Volk Roland                    D-Ronsberg                110/M1     5:08.09,7  595.
         7932 Liebert Christoph              D-Obergünzburg            110/M3     5:24.51,0  824.
         8738 Schineis Jürgen                D-Wildpoldsried           110/M3     5:44.40,0 1124.
         5193 Barth Hans                     D-Obergünzburg            147/M3     6:30.13,6  830.
          793 Maier Jutta                    D-Obergünzburg            110/F1     6:50.46,2  115.
         5194 Maier Robert                   D-Obergünzburg            147/M3     7:14.14,7 1710.
         9265 Woelfle Ulrich                 D-Obergünzburg            147/M2     7:22.54,0 1881.
         7991 Mader Hans                     D-Kempten                 147/M3     7:23.14,4 1894.
         6836 Manse Karim                    D-Obergünzburg            147/M2     7:43.49,8 2275.
          790 Zwicke Patricia                D-Aitrang                 147/F1     8:20.47,5   95.
  74. Avis Rimini                               1'453.500 km
          762 Conti Daniela                  Rimini                    57/F1      4:45.22,7  161.
         2771 Conti Maximilliano             Rimini                    110/M2     5:00.17,1  491.
         1038 Guerra Giuliano                Rimini (RN)               147/M3     5:46.58,1  183.
         1039 Amadori Gabriele               Rimini                    147/M4     5:47.21,0  187.
         2774 Cevoli Gianluca                Rimini                    147/M2     5:58.49,5  310.
         1037 Guerra Paolo                   Rimini                    147/M3     6:26.24,1  759.
         2773 Marcatelli Agostino            Rimini                    147/M5     6:34.34,5  919.
         2768 Balducci Pasquale              Rimini                    110/M6     6:42.32,1 1863.
         2769 Lunardini Massimiliano         Rimini                    147/M2     6:55.33,9 1348.
          416 Giani Simona                   Rimini                    147/F1     7:03.43,4   35.
         2770 Tribunale Giovanni             Rimini                    147/M5     8:11.08,9 2741.
  75. UC Porto Ceresio                          1'433.000 km
         5127 Lucani Marco                   Bisuschio VA              110/M3     5:59.09,7 1348.
         7904 Legnaro Fabrizio               Casciago                  147/M3     6:36.47,1  964.
         6701 Bianchi Leonardo               Cuasso al Monte           147/M3     8:17.37,9 2843.
         6941 Ceccarelli Antonio             Cuasso al Monte           147/M5     8:17.38,3 2844.
         8485 Pozzi Vittorio                 Malnate VA                147/M5     8:17.39,3 2846.
         9289 Zanelli Daniele                Porto Ceresio             147/M3     8:17.39,4 2847.
         8525 Rappo Igino                    Cuasso al Monte           147/M3     8:17.39,9 2848.
         8138 Mignani Giovanni               Cuasso al Monte           147/M5     8:17.41,5 2849.
         8535 Rebeschi Maurizio              Porto Ceresio (VA)        147/M3     8:17.42,4 2850.
         7203 Facchi Sergio                  Induno Olona              147/M4     8:17.43,1 2851.
  76. AC Capannolese                            1'433.000 km
         1286 Doveri Cristiano               Selvatelle                147/M1     5:37.38,6  112.
         8242 Nardi Graziano                 I                         110/M5     5:52.23,5 1259.
         6276 Zanobini Luca                  I                         147/M3     6:23.40,9  703.
         6273 Ribechini Stefano              I                         147/M2     6:24.47,6  728.
         4609 Buti Furio                     Terricciola               147/M5     6:27.37,5  776.
         7132 Donati Carlo                   I                         147/M4     6:29.38,5  815.
         6275 Colombini Simone               I                         147/M1     6:33.50,3  902.
         6274 Salvadori Giuliano             I                         147/M3     6:51.34,8 1243.
         6271 Cecconi Paolo                  I                         147/M3     8:31.02,4 3052.
         7246 Ferretti Daniele               I                         147/M4     8:31.03,1 3054.
  77. GS Pedale D'Oro                           1'430.500 km
         4462 Bendinelli Roberto             Dogana di Repubblica Di S 57/M4      3:40.13,0  464.
         4453 Mularoni Secondo               SMR-Borgo Maggiore        57/M4      3:42.16,5  486.
         1246 Giannini Oscar                 Corpoló Rimini            110/M1     3:50.32,0    9.
         5498 Ciavatta Bruno                 Domagnano di Repubblica D 57/M6      4:08.43,7  753.
         4457 Bendinelli Marco               SMR-Dogana                57/M3      4:09.22,4  764.
         4452 Robbiano Fabrizio              SMR-Acquaviva             57/M3      4:09.48,5  767.
         4460 Savi Giuseppe                  SMR-Acquaviva di Repubbli 57/M5      4:10.01,3  772.
         4463 Bovi Michele                   Arezzo                    57/M1      4:36.41,1  942.
         4458 Mancini Federico               Pietracuta                110/M1     5:01.00,2  504.
         4455 Bernardi Marco                 SMR-Serravalle            110/M1     5:11.43,5  649.
         4456 Rovelli Alessandro             Coriano                   110/M1     5:12.01,9  654.
         4459 Tamagnini Massimo              SMR-Borgo Maggiore        147/M3     6:43.55,9 1094.
         4451 Donini Mario                   Pontemessa                147/M2     8:25.14,0 2976.
         4454 Gasperoni Giorgio              SMR-Serravalle            147/M3     8:31.10,4 3063.
         4461 Stacchini Stefano              SMR-Borgo Maggiore di Rep 147/M2     8:31.28,1 3064.
  78. GC La Romola                              1'405.000 km
         9027 Tozzi Mauro                    la romola (fi)            57/M5      3:59.09,2  643.
         7090 Del Re Claudio                 la romola (fi)            57/M4      4:09.57,5  771.
         1812 Lumachi Alfredo                CERBAIA V.P. FI           110/M4     4:14.09,4   63.
         7091 Del Sere Paolo                 la romola (fi)            57/M4      5:01.25,5 1014.
          715 Ambrosi Rosella                la romola (fi)            57/F2      5:01.30,6  187.
         6940 Caverni Pier Luigi             CERBAIA V.P. FI           110/M6     5:19.10,8  745.
         5099 Poggi Marco                    la romola (fi)            110/M4     5:37.07,3 1018.
         8945 Taddeo Antonio                 CERBAIA V.P. FI           147/M5     5:45.06,6  168.
         5098 Caccioppini Stefano            la romola (fi)            110/M3     5:59.57,9 1357.
         5097 Marinai Simone                 la romola (fi)            147/M2     6:14.02,8  534.
         6797 Braccesi Leonardo              SCANDICCI FI              147/M2     6:31.11,7  849.
         6917 Casini Spartaco                la romola (fi)            147/M4     9:18.01,6 3449.
         7089 Del Re Alessandro              la romola (fi)            147/M4     9:18.06,3 3450.
  79. GS Romano Metaldent                       1'399.000 km
         2549 Buso Raffaele                  Padova                    57/M5      3:55.50,9  613.
         2547 Sorgato Luciano                Padova                    57/M6      3:56.14,7  619.
         2546 Fardiopanti Luciano            Cadoneghe                 110/M6     5:03.03,5  524.
         2552 Barbieri Roberto               Bertipaglia               110/M2     6:20.24,3 1600.
         2551 Sorgato Roberto                Albignasego               110/M2     6:22.52,1 1631.
         2550 Alverdi Natale                 Padova                    110/M5     6:28.50,2 1713.
         2548 Camporese Ugo                  Campodarsego              110/M5     6:40.42,4 1842.
         2544 Lombardo Gabriele              Noventa Padovana          110/M6     6:40.48,8 1843.
          404 Trentin Rosa                   Padova                    110/F2     6:43.45,2  105.
         2543 Scarso Martino                 Padova                    147/M1     6:50.40,8 1221.
         2545 Ghion Francesco                Cadoneghe                 110/M6     7:02.09,7 2076.
         2542 Spinello Battista              Noventa Padovana          110/M6     7:15.56,9 2181.
         2553 Bettella Achille               Padova                    147/M6     8:26.06,2 2984.
  80. TVO Oppenweiler                           1'399.000 km
         7317 Friz Willy                     D-Oppenweiler             57/M6      3:54.06,7  599.
         7670 Hornung Uwe                    D-Oppenweiler             57/M4      4:23.31,0  868.
         8870 Sonnenburg Volker              D-Oppenweiler             110/M4     5:23.27,6  797.
         6619 Bayer Jürgen                   D-Oppenweiler             110/M4     6:02.01,6 1383.
         7500 Großmann Jürgen                D-Backnang                110/M5     6:15.51,8 1543.
         5070 Herb Günther                   D-Oppenweiler             110/M4     6:18.13,9 1568.
         8572 Richter Erwin                  D-Oppenweiler             110/M6     6:18.23,7 1573.
         8219 Müller Ulrich                  D-Oppenweiler             110/M5     6:39.45,1 1833.
         8980 Theiss Reinhard                D-Oppenweiler             110/M4     6:44.51,7 1888.
         8775 Schneider Claus                D-Oppenweiler             110/M4     6:51.41,4 1957.
          701 Müller Grathwohl Ingrid        D-Oppenweiler             110/F2     6:58.37,2  127.
         6820 Brischke Bernd                 D-Oppenweiler             147/M5     8:24.09,9 2963.
         8676 Sänger Andreas                 D-Schorndorf              147/M4     8:24.11,4 2964.
  81. Cicloturistica Portogruarese              1'388.500 km
         4800 Russi Roberto                  Udine                     57/M4      2:57.49,7  115.
         7982 Luvisutto  Luigi               Fossalta di Portogruaro   57/M4      3:23.55,0  282.
         6796 Bozza Guglielmo                Concordia Sagg. (VE)      57/M6      3:27.30,8  321.
         8939 Supino Sandro                  Portogruaro (VE)          57/M5      4:07.30,2  740.
         7109 Di Palma Antonio               Portogruaro (VE)          57/M6      4:09.04,2  758.
         7325 Furlanis Vanni                 Portogruaro (VE)          110/M4     4:39.40,4  259.
         4798 Franzolini Roberto             Udine                     110/M4     4:54.23,3  409.
         6379 Bozza Giorgio                  Concordia Sag.            110/M5     5:22.20,3  780.
         4799 Benvenuto Paolo                Portogruaro               110/M3     5:27.44,8  863.
         1339 Babich Fulvio                  Monfalcone (GO)           147/M4     5:44.14,7  164.
         1341 Papais Roberto                 Bagnara di Gruaro         147/M3     5:46.29,6  176.
         7110 Di Santo Stefano               Chirignago VE             110/M3     6:55.28,4 2003.
         6958 Chiarot Romeo                  Portogruaro (VE)          110/M5     6:57.06,8 2031.
         4797 Ceresatto Gabriele             Concordia Sagg.           147/M4     7:00.12,4 1452.
  82. Bike Club Egna                            1'383.500 km
         8131 Mich Roberto                   Kurtatsch BZ              57/M3      1:59.21,5    1.
         1771 Ölgartner Robert               Magreid BZ                57/M2      2:19.31,4   17.
         9145 Vincenzi Andrea                Bolzano                   57/M2      3:41.00,0  473.
         7279 Fischer Martin                 Egna BZ                   110/M1     4:32.15,7  195.
         1772 Cappelletti Arthur             Neumarkt BZ               110/M4     4:32.44,3  198.
         1773 Werth Christian                St.Michael Eppan          110/M3     4:34.37,9  211.
         8842 Seppi Thomas                   Caldaro Sulla Strada del  110/M1     4:44.44,5  310.
         5065 Lunger Siegfried               Bolzano                   110/M2     5:20.26,0  762.
         8093 Medici Thomas                  Egna                      110/M2     5:32.36,4  950.
         7368 Geier Max                      Egna                      110/M6     5:43.46,9 1108.
         1774 Brust Sven                     D-Pirna                   147/M1     5:51.34,9  233.
         9209 Wegscheider Norbert            Montagna BZ               147/M4     6:35.33,9  943.
         7014 Corradino Gigi                 Egna                      147/M5     7:04.05,0 1519.
  83. Ciclistica Salernitana "N. Romano"        1'364.000 km
         8689 Sarno Emilio                   Salerno                   57/M4      4:47.54,2  979.
         8342 Palmisano Franco               Salerno                   110/M5     6:38.47,6 1824.
         9038 Trezza Giuseppe                Salerno                   110/M5     6:46.34,6 1903.
         8344 Palumbo Vincenzo               Salerno                   147/M1     7:06.57,4 1563.
         8164 Moliterni Casimiro             Salerno                   147/M3     7:22.38,4 1878.
         7486 Grimaldi Renato                Salerno                   147/M5     7:36.34,3 2136.
         7088 Del Manso Giovanni             Salerno                   147/M6     8:10.51,1 2735.
         5118 Di Matteo Antonio              Salerno                   147/M4     8:12.50,6 2765.
         5117 Pellegrino Fiorenzo            Pontecagnano              147/M3     8:12.51,6 2766.
         8343 Palumbo Massimo                Salerno                   147/M4     8:21.36,3 2913.
         6537 Attanasio Michele              Salerno                   57/M5      9:24.38,7 1150.
  84. ASV Duisburg                              1'332.000 km
         5132 Natusch Benjamin               D-Duisburg                57/M1      2:46.34,1   81.
         7373 Geiser Helmut                  D-Duisburg                57/M5      3:33.21,5  381.
          750 Geiser Zuzana                  D-Duisburg                57/F2      3:42.52,9   55.
         8259 Neumann Helmar                 D-Duisburg                57/M2      3:44.48,9  511.
         9003 Tomanek Horst                  D-Duisburg                110/M5     6:24.39,8 1658.
         6843 Bucher Steffen                 D-Duisburg                110/M3     6:31.57,4 1753.
         5133 Brands Martin                  D-Duisburg                147/M3     7:07.09,1 1568.
         8938 Summ Ralf                      D-Duisburg                147/M2     7:54.14,2 2453.
         8478 Pospich Klaus                  D-Duisburg                147/M4     8:02.48,1 2597.
         7547 Haferkamp Rolf                 D-Duisburg                147/M5     8:23.23,3 2941.
          751 Witzke Susanne                 D-Duisburg                147/F1     8:48.47,3  112.
         8649 Rütten Josef                   D-Duisburg                147/M4     8:54.45,7 3296.
         8718 Scheerer Klaus                 D-Duisburg                147/M6     9:53.54,7 3520.
  85. GC Lucio Catalini                         1'327.000 km
         6261 Pennesi Adelfio                Sant'Elpidio a Mare       57/M3      3:37.05,7  426.
         6266 Capparuccia Franco             Sant'Elpidio a Mare       57/M5      3:43.12,8  498.
         6265 Germani Giuliano               Sant'Elpidio a Mare       110/M3     5:23.35,7  799.
         6270 Capparuccia Sergio             Sant'Elpidio a Mare       147/M4     6:22.20,2  671.
         6269 Fratalocchi Giovanni           Sant'Elpidio a Mare       147/M2     6:36.56,8  966.
         6263 Pallotta Maurizio              Fermo                     147/M3     6:57.56,7 1400.
         6262 Mazzaferro Mauro               Sant'Elpidio a Mare       110/M5     6:59.54,1 2057.
         6267 D'Angelo Dino                  Sant'Elpidio a Mare       147/M4     7:01.48,7 1482.
         6268 Maurizi Bruno                  Sant'Elpidio a Mare       147/M4     7:06.11,3 1550.
         6264 Petrucci Sauro                 Sant'Elpidio a Mare       110/M3     7:29.23,8 2239.
         6260 Liciotti Loris                 Sant'Elpidio a Mare       147/M4     7:53.19,1 2442.
  86. ATB Croce Verde Fermo                     1'327.000 km
         6007 Evandri Fabrizio               Monte Giberto             57/M3      3:16.29,6  234.
         6001 Torquati Stefano               Fermo                     57/M3      3:28.34,6  330.
         4203 Lattanzi Stefano               Porto San Giorgio         110/M2     5:38.54,3 1040.
         4201 Gasparroni Romano              Fermo                     110/M2     5:38.55,0 1041.
         6006 Bela' Luigi                    Fermo                     110/M4     7:29.40,6 2240.
         6005 Bastiani Enrico                Fermo                     147/M2     7:39.15,1 2191.
         4204 Evandri Pierluigi              Monte Urano               147/M3     7:39.19,5 2193.
         6003 Vitellozzi Federico            Porto San Giorgio         147/M3     7:45.37,9 2302.
         4202 Poeta Giammario                Fermo                     147/M1     8:13.46,4 2782.
         6002 Foro' Pietro                   Monterubbiano             147/M5     8:18.17,9 2860.
         6004 Lazzaro Francesco              Fermo                     147/M6     8:18.18,0 2861.
  87. Radclub Hochpustertal                     1'325.000 km
          752 Mayr Sylvia                    A-Sillian                 57/F1      2:54.19,3    8.
         6549 Bachlechner Günther            A-Sillian                 57/M1      3:18.50,2  246.
         7505 Grundler Gerald                A-Sillian                 110/M2     4:13.27,1   60.
         7708 Jesacher Manfred               A-Sillian                 110/M4     4:24.36,6  130.
         6817 Brida Anton                    A-Oberperfuss             110/M3     4:26.52,2  142.
         1871 Prünster Josef                 A-Sillian                 110/M2     4:44.58,1  313.
         1868 Rainer Franz                   A-Heinfels                110/M3     4:49.47,3  357.
         1869 Vergeiner Herbert              A-Thal-Assling            110/M3     4:54.18,6  406.
         9207 Webhofer Martin                A-Innsbruck               110/M2     5:04.51,0  551.
         5134 Webhofer Hanspeter             A-Strassen                110/M3     5:12.05,2  655.
         5135 Pranter Martin                 A-Strassen                110/M1     5:15.51,5  698.
         1870 Weitlaner Willi                A-Sillian                 110/M3     5:22.37,5  787.
         8272 Niedrist Walter                A-Patsch                  110/M3     5:47.10,7 1168.
  88. Delta-Bike.de                             1'322.000 km
         1897 Panz Christoph                 D-Wettenberg              110/M2     4:41.55,1  284.
         8247 Nebe Matthias                  D-Heidelberg              110/M2     5:13.20,4  672.
         8402 Petzhold Christian             D-Wettenberg              110/M2     5:38.26,1 1036.
         5174 Dürr Rainer                    D-Gießen                  110/M1     5:42.28,4 1085.
         1895 Langner Thomas                 D-Gießen                  147/M2     6:04.30,0  385.
         7561 Hanika Thomas                  D-Biebertal               147/M2     6:29.22,0  808.
         7751 Kebernik Hartnoud              D-Wettenberg              147/M4     6:35.22,7  939.
         9058 Ullrich Andreas                D-Wettenberg              147/M3     6:52.57,2 1284.
          781 Frank Simone                   D-Linden                  147/F1     8:06.46,5   82.
          780 Bleier Tamara                  D-Gießen                  147/F1     8:06.46,5   82.
  89. Team Bici Sport Fabriano                  1'291.000 km
          162 Farroni Giorgio                Fabriano                  57/M1      3:22.40,4  267.
         8365 Passeri Luciano                Fabriano                  57/M1      4:03.30,2  681.
         7873 Lampini Fabrizio               Fabriano                  147/M2     6:43.06,7 1081.
         6893 Cardarelli Luca                Esanatoglia               147/M2     7:21.44,5 1856.
         6566 Balducci Fabio                 Fabriano                  147/M4     7:24.23,0 1919.
         7004 Conti Daniele                  Fabriano                  147/M1     7:49.36,0 2379.
         8419 Piersigilli Luca               D-Fabriano                147/M1     7:51.03,6 2401.
         8366 Passeri Sauro                  Fabriano                  147/M3     7:51.05,4 2403.
         8420 Piersigilli Settimio           Fabriano                  147/M5     7:52.17,2 2425.
         7967 Lucarelli Piero                Angeli di Rosora          147/M5     8:28.20,7 3015.
  90. Jesi Cycling Team                         1'291.000 km
         8028 Manoni Edmo                    Jesi                      57/M6      3:14.43,6  216.
         7248 Ferretti Silvano               Monsano                   57/M4      3:31.58,1  369.
         6745 Bolletta Marco                 Jesi                      147/M1     7:34.44,1 2101.
         7427 Giuliodori Alberto             Jesi                      147/M3     7:34.45,2 2102.
         2280 Giontarelli Francesco          Jesi                      147/M5     7:45.15,2 2294.
         1894 Cofanelli Carlo                Monsano                   147/M3     7:45.15,6 2295.
         9148 Vitali Alberto                 S. M. Monsano             147/M4     8:00.52,0 2570.
         6903 Carnali Roberto                Jesi                      147/M5     8:18.45,2 2870.
         8683 Santini Luca                   Jesi                      147/M3     8:18.45,2 2870.
         7009 Corinaldesi Alessandro         Jesi                      147/M2     9:03.22,6 3357.
  91. GC Monta in Bici                          1'283.500 km
         6928 Catellani Sandro               Parma                     57/M3      2:42.57,4   70.
         8111 Menta Giuseppe                 Salsomaggiore Terme       57/M3      3:50.04,2  561.
         8104 Melegari Paolo                 Noceto                    57/M4      3:52.16,1  579.
         8729 Schiaretti Marco               Noceto                    57/M3      3:57.47,5  633.
         5104 Frescaroli Claudio             Ponte Taro                57/M3      3:57.52,1  635.
         4469 Arcari Antonio                 Noceto                    57/M6      3:59.09,8  644.
          717 Maini Maria Alessandra         Ponte Taro                57/F2      4:13.57,7  101.
         1815 Galli Marco                    Parma (PR)                110/M2     4:28.37,9  157.
         5105 Pattacini Gianluca             Noceto                    110/M3     5:45.05,0 1132.
         7206 Fagandini Fabio                Noceto                    110/M3     6:12.26,6 1507.
         8704 Scarica Michele                Noceto                    110/M3     6:13.04,0 1511.
         6790 Bottazzi Devis                 Ponte Taro                147/M2     8:16.28,2 2823.
         7974 Lunghi Gianni                  Noceto (PR)               147/M3     8:16.28,8 2824.
         6867 Cacciani Marco                 Noceto                    147/M5     8:18.18,9 2862.
  92. GS Pedale Bagnolese                       1'274.500 km
         2839 Favalli Ugo                    Bagnolo Mella             57/M4      4:19.25,6  848.
         2834 Zenobi Marcello                Flero                     57/M2      4:19.25,8  849.
         2836 Spotti Angelo                  Bagnolo Mella             57/M3      4:26.27,2  889.
         2840 Frugoni Pier Carlo             Bagnolo Mella             110/M2     4:39.33,9  258.
         2835 Sardi Luigi                    Bagnolo Mella (BS)        110/M3     5:29.37,4  890.
         1065 Olivari Maurizio               Bagnolo M. (BS)           147/M3     5:38.39,6  118.
         2837 Curti  Umberto                 Bagnolo Mella             147/M3     5:50.13,3  218.
         2841 Gamba Giacomo                  Bagnolo Mella             147/M2     5:50.14,7  220.
         1064 Sardi Giovanni                 Poncarale (BS)            147/M3     6:00.04,5  325.
         2838 Argenterio Dario               Bagnolo Mella             147/M5     6:56.55,7 1380.
         2842 Capoferri Giovanni             Bagnolo Mella             147/M3     6:56.57,9 1384.
  93. Cicli Ugolino                             1'253.000 km
         2743 Guerra Amedeo                  Salerno                   57/M6      3:38.12,4  438.
         2734 Calabrò Vincenzo               Salerno                   57/M6      4:05.17,9  701.
         2745 Pellegrino Giovanni            Salerno                   147/M1     6:55.44,7 1355.
         2738 Fortunato Gerardo              Salerno                   110/M6     6:59.51,2 2056.
         2733 Ugolino Gerardo                Salerno                   147/M3     7:35.57,6 2129.
         2740 Paglionico Antonio             Capezzano                 110/M6     7:58.59,6 2299.
         2746 Palmieri Angelo                Pontecagnano              110/M6     7:59.20,5 2300.
         3246 Serretiello Lucio              Salerno                   110/M5     8:03.33,7 2302.
         2744 Petrone Antonio                Salerno                   110/M4     8:04.14,4 2304.
         2741 Alvino  Carmine                Salerno                   147/M3     8:22.15,7 2920.
         2735 Del Vecchio Francesco          Salerno                   147/M5     8:45.12,3 3216.
  94. Club Amici della Bici                     1'232.500 km
         8084 Mazzanti Moreno                Senigallia                57/M5      4:18.17,1  834.
         8681 Santarelli Piergiorgio         Senigallia                110/M5     7:04.04,4 2089.
         7201 Fabri Roberto                  Senigallia                110/M4     7:04.06,4 2091.
         8193 Moroni Marcello                Senigallia                110/M6     7:21.00,1 2197.
         8846 Severi Luigi                   Senigallia                110/M5     7:21.50,7 2203.
         8037 Marchetti Mauro                Senigallia                147/M6     7:34.48,1 2103.
         9066 Urbinelli Roberto              Senigallia                147/M6     7:40.02,7 2209.
         8194 Moroni Paolo                   Senigallia                147/M4     7:40.03,0 2210.
         6567 Balducci Marco Antonio         Senigallia                147/M3     7:40.19,2 2214.
         8120 Messersì Giovanni              Senigallia                147/M6     9:13.59,2 3429.
  95. Bulletta Bike                             1'221.000 km
         6193 Maggi Fabio                    Castelnuovo Berardenga    57/M5      3:40.17,5  466.
         6184 Romboli Pasquale               Castelnuovo Berardenga    57/M6      3:40.59,4  472.
         6187 Santi Giancarlo                Castelnuovo Berardenga    57/M5      3:45.14,2  515.
         6191 Tognazzi Simone                Castelnuovo Berardenga    57/M4      3:49.58,2  558.
         6192 Romeo Riccardo                 Monteriggioni             110/M4     5:38.57,0 1042.
         4605 Benvenuti Franco               Castelnuovo Berardenga    110/M5     5:59.05,6 1347.
         6185 Giannini Furio                 Castelnuovo Berardenga    110/M4     6:16.18,5 1546.
         6194 Anselmi Luca                   Siena                     110/M3     6:16.21,2 1548.
         6189 Santi Marco                    Castelnuovo Berardenga    147/M1     6:51.23,1 1239.
         6195 Rezzacchi Patrizio             Castelnuovo Berardenga    147/M3     6:51.24,3 1240.
         6186 Galardi Mireno                 Castelnuovo Berardenga    110/M5     7:06.41,9 2108.
         1248 Bonechi Luca                   Castelnuovo Berardenga    147/M5     7:38.08,5 2166.
  96. AS Tecno Bici                             1'179.000 km
         4603 Manni Mauro                    Vignola MO                57/M3      3:00.01,0  128.
         6178 Rubini Claudio                 Parma                     57/M5      3:48.12,7  538.
         6181 Parisini Guido                 Parma                     110/M3     5:00.26,8  496.
         4602 Brianti Paolo                  Parma                     110/M4     5:08.37,3  603.
         6182 Abbate Pellegrino              Parma                     110/M3     5:28.33,3  875.
         6177 Gandini Alberto                Parma                     110/M3     5:29.32,2  889.
         4604 Valentini Mauro                Spilamberto               147/M2     6:23.04,3  690.
         6176 Franzoni Paolo                 Parma                     110/M2     6:37.04,7 1810.
         6180 Tagliani Nando                 Parma                     110/M6     6:37.08,7 1811.
         6175 Villazzi Claudio               Parma                     110/M4     6:41.19,5 1850.
         6179 Tassi Alessandro               Spilamberto (MO)          147/M2     8:39.24,9 3171.
  97. U.L. S. Felice a Ema                      1'173.500 km
         7219 Fani Paolo                     Firenze                   57/M4      4:38.31,0  949.
         7258 Fiani Stefano                  Firenze                   57/M3      4:56.30,6 1000.
         7343 Ganocci Marco                  Firenze                   57/M5      4:56.31,4 1001.
         8066 Massai Stefano                 Firenze                   57/M4      4:56.36,0 1002.
          767 Lupi Laura                     Firenze                   57/F1      4:56.37,5  184.
         7976 Lupi Andrea                    Firenze                   57/M3      4:56.41,1 1003.
         6942 Ceccatelli Gaetano             Firenze                   57/M6      4:57.19,4 1004.
         8089 Mazzoli Marco                  Firenze                   110/M3     5:32.12,4  939.
         7332 Galanti Alessandro             Firenze                   110/M2     5:32.12,5  940.
         6912 Casamonti Stefano              Firenze                   110/M3     5:52.14,7 1255.
         6968 Cianchi Tommaso                Firenze                   147/M3     8:16.35,8 2827.
         7297 Fossati Fabrizio               Firenze                   147/M3     8:16.37,3 2828.
         6697 Biagini Paolo                  Firenze                   147/M3     8:16.37,6 2829.
  98. CAS München                               1'172.500 km
         7274 Fischer Christian              D-München                 57/M1      3:16.06,3  224.
         8746 Schmalreck Andreas             D-München                 57/M1      3:25.44,7  297.
         8576 Riedl Thomas                   D-Olching                 57/M2      3:25.46,9  299.
         6966 Christopf Florian              D-München                 57/M1      3:35.41,1  408.
         1814 Schmalreck Rudolf              D-München                 57/M5      3:57.23,1  629.
         8763 Schmidt Stefan                 D-Waging                  57/M3      4:14.21,6  807.
         8118 Merz Siegfried                 D-Germering               57/M5      4:28.11,5  897.
         5102 Hettich Lukas                  D-München                 110/M5     5:41.13,6 1074.
         5103 Niedermeier Manfred            D-München                 110/M6     5:48.08,2 1184.
         8271 Niedermeier Siegfried          D-München                 110/M6     6:09.58,8 1481.
         7804 Koch Günther                   D-München                 110/M6     6:11.48,8 1499.
         7410 Gietl Karl                     D-Unterschleißheim        110/M6     6:20.05,9 1598.
         7378 Gensthaler Franz               D-München                 110/M5     6:51.33,2 1955.
         8552 Reinhold Peter                 D-Feldolling              110/M6     6:59.34,0 2054.
  99. Kulmine Wac                               1'143.000 km
         6677 Bertani Andrea                 Lucca                     57/M2      4:00.25,3  665.
         8609 Rosati Orvieto                 Viareggio                 57/M5      4:31.12,5  905.
         6685 Bertoni Andrea                 S. Maria Colle            110/M3     5:22.39,4  790.
         8176 Monti Giuliano                 Convalle                  110/M2     5:48.31,0 1193.
         8455 Poggi Marco                    Bozzano (LU)              110/M5     5:48.32,1 1194.
         8173 Monti Cagi                     Borgo a Mozzano           147/M1     6:02.53,2  365.
         8381 Pellegrini Pellegrino          Viareggio                 147/M3     6:05.26,4  400.
         9281 Zaffarese Mimmo                Lucca                     110/M3     6:06.27,9 1442.
         8185 Mori Guido                     S.Leonardo in T.          147/M3     7:26.20,0 1958.
         8705 Scatena P.Luigi                Massa Macinaia            147/M4     7:26.20,7 1960.
 100. AS Il  Bradipo                            1'095.500 km
          754 Mambelli Loredana              Forlì                     57/F1      3:06.05,4   14.
         5138 Laghi Gionata                  Forlì                     57/M2      3:31.47,4  366.
         8347 Panzavolta Fabio               Forlì                     57/M3      3:32.31,8  373.
         7476 Gregori Fabrizio               Forlì                     57/M3      3:33.27,5  382.
         8518 Ragazzini Enio                 Forlì                     57/M5      3:33.28,9  384.
         8226 Muratori Giovanni              Forlì                     110/M3     4:35.00,8  216.
         7946 Lippi Fabio                    Terra del Sole            147/M3     5:42.26,0  144.
         8477 Portolani Pierluigi            Meldola                   110/M5     5:48.32,1 1194.
         1873 Castagnoli Davide              Forlì                     147/M3     5:53.55,5  254.
         8624 Rossi Maurizio                 Forlì                     147/M3     6:17.38,3  584.
         6501 Amaducci Andrea                Forlì                     147/M3     8:25.42,5 2979.
 101. GS Totò Cannatella                        1'090.500 km
         2938 La Commare Sergio              Palermo                   57/M6      4:17.35,3  831.
         2941 Brasiello Gennaro              Palermo                   57/M6      4:27.18,5  892.
         2946 Festa Michele                  Palermo                   57/M5      4:27.21,4  893.
         2935 Bica Pietro                    Palermo                   110/M4     6:08.11,4 1459.
         2948 Amodeo Gaspare                 Palermo                   110/M3     6:48.21,8 1923.
         2947 Rini Giuseppe                  Palermo                   147/M1     6:58.21,1 1403.
         2937 Zito Mario                     Palermo                   110/M4     7:17.26,5 2188.
         2950 Pardo Salvo                    Palermo                   147/M3     7:27.35,8 1984.
         2936 Bertuglia Giovanni             Palermo                   147/M4     7:47.53,7 2350.
         2949 Perricone Luca                 Palermo                   147/M3     9:06.35,4 3386.
 102. Team Sclauzero-Starbene                   1'089.500 km
         2753 Noschese  Vincenzo             Staranzano                57/M4      3:11.42,3  194.
         2755 Pelosi Giancarlo               Monfalcone                57/M4      3:42.20,0  488.
         2757 Zamar Sergio                   Monfalcone                57/M5      4:04.20,9  691.
         1035 Giustina Arturo                Staranzano                110/M3     5:04.49,4  550.
         2749 Reale Gaetano                  Ronchi dei Legionari (GO) 110/M5     5:16.13,6  706.
         2751 Vidossi Andrea                 Monfalcone                110/M3     5:29.22,6  884.
         2754 Del Neri Paolo                 Monfalcone                110/M4     5:35.38,6  994.
         2748 Capraro Denis                  Monfalcone                110/M1     5:43.19,2 1101.
         2750 Stanic Davide                  Monfalcone (GO)           110/M2     5:57.20,9 1321.
         2756 Travan Roberto                 Monfalcone                110/M3     6:14.40,2 1533.
         6642 Bellisario Massimo             Monfalcone                147/M4     8:14.07,0 2791.
 103. SC Sport Club Genova 1913                 1'053.500 km
         2851 Pin Patrizio                   Gaggiano                  57/M4      4:10.45,8  780.
         2852 Chiozzi Antonio                Milano                    57/M6      4:12.40,9  790.
         2855 De Martini Alessandro          Milano                    110/M4     5:27.14,5  855.
         2850 Bolzoni Bruno                  Peschiera Borromeo        110/M6     6:16.45,5 1553.
         4790 Parati Piero                   Trezzano sul Naviglio     110/M5     6:28.20,5 1707.
         2853 Gugliotta Salvatore            Trezzano                  110/M5     7:10.37,9 2135.
         2854 Geroldi Mario                  Buriano                   57/M4      7:16.58,6 1110.
         2848 Giuliani Luciano               Milano                    147/M4     7:18.29,0 1794.
         2849 Scalmana Giancarlo             Milano                    147/M6     8:06.32,7 2650.
         4789 Testoni Leone                  Milano                    147/M6     8:06.56,9 2658.
 104. GS Circolo Giovanile Bresso               1'053.500 km
         6819 Brioschi Paolo                 Bresso                    57/M2      3:13.34,7  210.
         6544 Azzimondi Lodovico             Cilavegna                 57/M4      4:10.03,5  773.
         9042 Trobia Maurizio                Bresso                    57/M3      4:21.53,7  859.
         7069 De Martino Giuseppe            Milano                    110/M3     5:50.19,2 1229.
         9012 Toppan Giorgio                 Lissone                   110/M3     5:54.43,4 1293.
         8584 Rinaldini Alfonso              Bresso                    110/M2     6:06.47,0 1443.
         1813 Zanella Luca                   Cusano Milanino           147/M3     6:28.07,6  787.
         6709 Bignotti Roberto               Bresso                    110/M4     6:39.09,7 1828.
         5101 Di Ruvo Angelo                 Bresso                    147/M2     7:04.02,1 1518.
         6870 Calabretta Gregorio            Bresso                    147/M2     7:34.43,7 2100.
 105. VS Seuzach                                1'038.000 km
         8712 Schamberger Stephan            CH-Neftenbach             57/M4      2:57.28,9  112.
         7501 Grübel Josef                   CH-Seuzach                57/M6      4:50.04,2  984.
         7229 Fatzer  Alfred                 CH-Seuzach                57/M6      4:50.07,9  985.
          778 Hollokoi Erika                 CH-Seuzach                110/F2     6:14.59,5   64.
         7586 Hefti Ueli                     CH-Neftenbach             147/M4     6:26.47,3  762.
         8891 Stadelmann Fredy               CH-Winterthur             110/M5     6:30.59,4 1733.
         9200 Wartmann Marcel                CH-Neftenbach             147/M3     6:43.01,1 1078.
         8813 Schwalm Werner                 CH-Flaach                 147/M6     7:52.03,6 2421.
          779 Holdener Therese               CH-Seuzach                57/F2      7:55.34,5  222.
         7655 Hollokoi Laszlo                CH-Seuzach                147/M5     8:04.14,1 2614.
 106. Veloce Club Tiberino                      1'000.000 km
         1890 Bazzucchi Andrea               Ponte Valleceppi          57/M1      2:47.27,3   86.
         7479 Grelli Roberto                 Rancolfo                  57/M4      3:06.02,3  156.
         8337 Palazzetti Adelio              Ponte Valleceppi          57/M5      3:17.54,0  242.
         1889 Bazzucchi Gabriele             Ponte Valleceppi          110/M5     4:17.46,7   86.
         1888 Salciarini Luciano             Umbertide                 110/M5     4:21.34,0  108.
         8586 Ripi Roberto                   Pretola                   110/M2     4:27.56,0  152.
         1887 Marioli Orlando                Perugia                   110/M4     4:28.34,9  155.
          776 Poggesi Silvia                 Corciano                  57/F1      4:32.44,5  138.
         6896 Cardinali Giuseppe             Ponte Valleceppi          110/M4     4:39.55,3  264.
         7442 Gorgoioli Massimo              Montebello                110/M2     5:44.15,6 1115.
         6500 Alunni Breccolenti Umberto     Ponte Valleceppi          110/M5     6:11.02,8 1489.
 107. Ciclo Team Frankfurt                        990.500 km
         7715 Jovine Raffaele                D-Frankfurt               57/M5      4:02.08,6  672.
         7216 Falletta Gino                  A-Dreieich                57/M2      4:15.36,8  815.
          804 Jost Sabine                    D-Langen                  57/F2      5:05.46,6  191.
         7714 Jost Rolf                      D-Langen                  57/M5      5:05.49,1 1021.
         9144 Vinardell Miguel               D-Dreieich                57/M4      5:06.41,3 1024.
         8510 Quintadamo Giuseppe            D-Frankfurt               147/M3     5:55.14,1  268.
         8045 Marini Italo                   D-Frankfurt               110/M4     7:04.01,8   ---
         7886 Lattanzi Walter                D-Bad Vilbel              110/M3     7:09.09,6   ---
         8046 Marini Severino                D-Frankfurt               147/M5     7:10.42,3 1643.
         9150 Vitellaro Giovanni             D-Frankfurt               147/M3     8:03.16,2 2606.
         8187 Mörke Jürgen                   D-Frankfurt               147/M5     8:20.44,9 2901.
 108. Sc Pedale Bronese                           984.500 km
         7352 Garlaschelli Fabio             Broni                     57/M1      3:30.31,4  351.
         8653 Sacchi Fabio                   Broni                     57/M1      3:32.05,6  372.
         6639 Bellan Roberto                 Stradella                 57/M4      3:49.24,3  547.
         7048 Dagradi Giuseppe               Broni                     57/M6      3:49.24,4  548.
         6558 Bailo Carlo                    Broni                     57/M5      3:49.28,8  550.
         7919 Leoni Claudio                  Cigognola                 110/M3     5:05.59,6  566.
         6758 Bonetti Flavio                 Canneto Pavese            110/M1     5:14.30,5  683.
         7046 Dacarro Filippo                Broni                     110/M2     5:49.49,9 1219.
         8687 Sarchi Fabio                   Castana                   110/M1     5:49.50,4 1220.
         6072 Abbá Christian                 Bresso                    110/M1     6:00.59,5 1373.
         6557 Bailo Andrea                   Broni                     147/M1     6:50.20,2 1214.
 109. GS Dal Ben Tre Monastier                    967.500 km
         6362 Pavanello Paolo                Monaster di Treviso       57/M5      4:00.09,6  653.
         6373 Bosa Pietro                    Monastier                 57/M4      4:00.11,4  654.
         6366 Piovesan Guerrino              Monastier di Treviso      57/M6      4:00.13,6  655.
         6371 Magoga Mario                   Roncade                   57/M6      4:00.13,6  655.
         6364 Targhetta Bruno                Monaster di Treviso       57/M4      4:00.15,4  657.
         6367 Pellegrini Luigi               Roncade                   57/M4      4:00.15,9  658.
         6370 Panighel Giorgio               Monaster di Treviso       57/M5      4:00.17,6  659.
         6372 Brollo Bruno                   Meolo                     57/M6      4:00.19,0  660.
         6368 Peloso Luigino                 Roncade                   57/M5      4:00.20,5  661.
         6363 Zanin Alessandro               Meolo                     57/M6      4:00.21,1  662.
         6365 Rigato Giovanni                Meolo                     57/M6      4:00.22,4  663.
         6375 Zanatta Roberto                Monastier di Treviso      57/M5      4:00.22,9  664.
         4777 Bona Arturo                    Monastier                 57/M3      4:18.49,5  840.
         6369 Beraldo Paolo                  Meolo                     110/M4     6:39.09,0 1827.
         6374 Beraldo Mauro                  Meolo                     110/M4     6:41.24,3 1851.
 110. Team Iaccobike - Avis                       927.000 km
          711 Piumi Maria Neris              Pavullo nel Frignano      57/F1      3:30.09,5   35.
         1801 Zironi Tiziano                 Formigine                 110/M3     3:54.17,2   15.
         6123 Fulgeri Saverio                Pavullo                   57/M2      4:00.05,9  652.
         8040 Marcolini Gian Luca            Frassinoro                110/M2     4:24.10,9  127.
         6129 Ganugi Patrizio                Formigine                 57/M5      4:34.35,9  933.
          556 Mongardi Anna                  Formigine                 57/F2      4:50.33,1  170.
         6131 Arnone Massimiliano            Maranello                 110/M1     5:56.54,6 1316.
         6125 Proietti Michele               Sassuolo                  110/M4     6:07.16,9 1446.
         6126 Arnone Francesco               Maranello                 110/M5     6:07.17,6 1447.
         6127 Ruggeri Fabio                  Pavullo nel Frignano (MO) 147/M3     7:04.43,7 1529.
 111. Skischule Müller                            900.000 km
         7286 Fleck Bernhard                 D-Germering               57/M5      3:38.06,6  436.
          759 Meyer Tanja                    D-Fürstenfeldbruck        57/F1      3:38.52,3   46.
         7603 Heller Stefan                  D-Unterschleißheim        57/M3      3:39.49,0  457.
         8732 Schiele Peter                  D-Fürstenfeldbruck        57/M6      3:39.54,2  458.
         9173 von Kutzschenbach Till         D-Augsburg                57/M1      3:53.59,7  597.
          757 Müller Christina               D-Fürstenfeldbruck        57/F2      4:04.55,9   88.
          758 Schlichtig Elke                D-München                 57/F1      4:21.17,6  109.
          760 Buchwald Gundula               D-Unterschleißheim        57/F2      4:50.44,2  173.
         8974 Tenderenda Jan                 PL-Warschau               110/M1     5:34.55,8  980.
         9230 Wenghofer Ewald                D-Schöngeising            110/M5     6:43.52,2 1878.
         8217 Müller Richard                 D-Fürstenfeldbruck        110/M4     7:02.09,5 2075.
         9065 Urbaniak Sigfried              D-Türkenfeld              110/M4     7:26.20,7 2225.
 112. GS Cral Posta Bergamo                       874.500 km
         7945 Liparoto Francesco             Bergamo                   57/M5      3:02.50,9  138.
         9284 Zamboni Battista               Cerete                    57/M3      3:10.27,7  186.
         6888 Capelli Danzio                 Bergamo                   57/M3      4:05.57,3  715.
         6910 Casali Lorenzo                 Alzano Lomn               57/M5      4:06.35,3  724.
         6946 Cefis Ernesto                  Bergamo                   57/M5      4:07.26,7  736.
         6908 Carsana Ivano                  Torre Boldone BG          110/M4     5:40.07,8 1055.
         8667 Salvoldi Lionello              Vertova BG                110/M4     5:40.25,1 1062.
         1800 Pesenti Stefano                Villa d'Almè              147/M3     5:48.37,2  200.
         5088 Papini Amilcare                Brembate Sopra            110/M4     5:53.35,5 1273.
         5087 Ravelli Giuseppe               Torre Boldone             110/M3     5:57.14,8 1320.
 113. Club Alpi Apuane                            874.500 km
         4309 Cantarelli Mauro               Massa                     57/M2      3:13.33,8  208.
         4311 Michelucci Alessandro          Massa (MS)                57/M4      3:19.45,5  249.
         4308 Sesti Renzo Roberto            Massa                     57/M3      3:24.45,7  290.
         4306 Marchetti Paolo                Marina di Pietrasanta     57/M5      3:35.27,5  403.
         4307 Ustioni Augusto                Marina di Massa           57/M5      3:58.45,3  640.
         4312 Ricci Adriano                  Marina di Massa           110/M4     4:54.22,7  408.
         4310 Cantarelli Gino                Massa                     110/M3     5:25.30,8  831.
         4313 Cappé Giovanni                 Massa (MS)                110/M5     5:31.40,2  930.
         4305 Rustighi Alessandro            Massa                     110/M3     5:44.32,6 1119.
         4314 Battini Stefano                Massa                     147/M3     8:34.53,2 3119.
         4315 Salvatori Massimo              Montignoso                147/M3     9:56.59,8 3523.
 114. GS Bigatto Forlí                            690.000 km
         5207 Mengozzi Giuliano              Forlì                     57/M5      2:46.11,0   77.
         5205 Mercuriali Maurizio            Forlì                     57/M4      2:46.11,1   78.
         5202 Baldinotti Luciano             Forlì                     57/M5      3:01.01,9  132.
         5203 Gentile Giandomenico           Forlì                     57/M3      3:48.34,0  541.
         5213 Meleni Vanni                   Forlì                     57/M5      4:17.02,2  826.
         5210 Poggi Carlo                    Forlì                     57/M4      5:06.57,2 1025.
         5204 Bresciani Vincenzo             Forlì                     57/M5      5:06.58,0 1026.
         5208 Bartoletti Marino              Bologna                   57/M5      5:06.59,2 1027.
         5211 Selvi Silvano                  Forlì                     57/M6      5:07.01,0 1029.
         5206 Paci Giorgio                   Forlì                     57/M5      5:50.18,9 1063.
         5212 Bendandi Giovanni              Forlì                     57/M5      5:50.40,2 1064.
         5209 Ridolfi Ruggero                Forlì                     57/M5      5:50.49,3 1065.
 115. Dlf Ferrara                                 680.000 km
         6447 Lolli Luigi                    S.Martino Ferrara         57/M6      3:25.46,1  298.
         6453 Orlandini Davide               S.M.Maddalena Rovigo      57/M1      3:27.36,5  323.
         6461 Trevisani Luigi                Ferrara                   57/M6      3:56.31,2  621.
         6464 Zanella Guido                  Ferrara                   57/M5      4:03.03,5  677.
         6449 Marchetti Aurelio              Ferrara                   57/M5      4:03.33,7  682.
         6455 Raiti Santo                    Pontelagoscuro Ferrara    57/M5      4:03.34,4  684.
         6441 Castaldi Maurizio              S.M.Maddalena Rovigo      57/M6      4:13.53,1  801.
         6454 Pirani Franco                  Malborghetto di Boara Fer 57/M5      4:13.55,9  802.
         6457 Romanini Valter                Ferrara                   110/M5     6:27.50,8 1701.
         6452 Navarra Mauro                  Ferrara                   110/M3     6:34.09,5 1777.

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.