Maratona dles Dolomites 2003 - per località "S"

categoria posto nome/Name            an località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett     km/h ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
147/M6      17. Tiraferri Francesco  41 S. Arcangelo Romagna GC Virtus Water Team             6:46.54,3   1:19.41,9  (6281)   21,675 ¦ 
110/M3      95. De Vettori Edmund    62 S. Cassiano (BZ)     S.C. Alta Badia-Raiffeisen       4:45.46,6   1:08.13,9  (2006)   23,094 ¦ 
147/M4     185. Ciavatti Gabriele    58 S. Ermete            GS Marin MTB Cicli Matteoni      6:37.05,9   1:27.57,0  (6972)   22,211 ¦ 
147/M3      52. Bozzoli Stefano      62 S. Felice sul P. (MO Team Bertoldi Ciclissimo         5:45.12,2     36.42,9  (4297)   25,550 ¦ 
147/M3      92. Betto Sergio         62 S. Giorgio delle Per GS 2 Pedali                      5:55.33,8     47.04,5  (1961)   24,805 ¦ 
57/M5       63. Rossi Adriano        52 S. Giustino (PG)     GS Tecnocicli                    3:36.26,3   1:21.28,8  (8618)   15,939 ¦ 
110/M4     271. Grillini Gianni      57 S. LAZZARO DI SAVENA POL.LAME VIBOLT                  5:51.51,5   2:03.46,4  (3579)   18,757 ¦ 
147/M4     554. Vitali Alberto       57 S. M. Monsano        Jesi Cycling Team                8:00.52,0   2:51.43,1  (9148)   18,341 ¦ 
110/M3     244. Bertoni Andrea       63 S. Maria Colle       Kulmine Wac                      5:22.39,4   1:45.06,7  (6685)   20,455 ¦ 
147/M4     121. Monti Osvaldo        54 S. Maria Hoé         GS Perego                        6:24.15,2   1:15.06,3  (1309)   22,953 ¦ 
57/M4      142. Canducci Sergio      60 S. Martino RN        GS Marin MTB Cicli Matteoni      4:07.24,9   1:53.44,0  (4424)   13,944 ¦ 
147/M3     314. Berlini Marco Mauro  62 S. Mauro Pascoli     LGL Bike Team                    6:35.33,8   1:27.04,5  (6670)   22,297 ¦ 
147/M4     389. Zoli Franco          56 S. Mauro Pascoli (FO Pol. US San Zaccaria             7:20.41,9   2:11.33,0  (9321)   20,013 ¦ 
110/M6      27. Ragghianti Enrico    42 S. Michele in Eschet Pedale lucchese Poli             5:26.37,8     59.05,7  (4788)   20,206 ¦ 
110/M5       9. Antonelli Alessandro 48 S. Miniato           Bhoss King Bike                  4:25.09,4     10.28,1  (1885)   24,890 ¦ 
57/M2      110. Lucani Enrico        72 S. Pancrazio                                          4:02.40,6   2:02.38,1  (4012)   14,216 ¦ 
147/M4     417. Medri Giuseppe       59 S. Pancrazio         Pol. Bertolt Brecht              7:27.04,1   2:17.55,2  (4464)   19,728 ¦ 
147/M4     469. Veronese Guido       58 S. Pancrazio         Pol. Bertolt Brecht              7:39.53,6   2:30.44,7  (4468)   19,178 ¦ 
57/M5      124. Lucani Mauro         50 s. pancrazio parma   Individuale                      3:57.35,0   1:42.37,5  (3863)   14,521 ¦ 
110/M4      67. Vavassori Tarciso    60 S. Paolo D'Argon     GS Nevi                          4:47.45,3     59.40,2  (9106)   22,936 ¦ 
110/M3     433. Pizzin Luca          62 S. Pietro d'Isonzo   GS Roby Calzature                6:14.31,2   2:36.58,5  (1806)   17,622 ¦ 
147/M3     303. Govoni Marco         63 S. Pietro In Casale  Team Bertoldi Ciclissimo         6:34.29,4   1:26.00,1  (1231)   22,357 ¦ 
57/M4       82. Baroni Stefano       57 S. Pietro in Cerro   GS Carrera                       3:32.03,8   1:18.22,9  (6587)   16,268 ¦ 
110/M4     141. Zilocchi Carlo       57 S. Rocco al Porto (L Cycling Club S. Rocco al Porto   5:13.13,4   1:25.08,3  (4601)   21,071 ¦ 
110/M5     331. Vicari Livio         50 S. Silvestro         SC Formigosa Carra Atala         7:01.03,1   2:46.21,8  (9129)   15,675 ¦ 
147/M2     252. Viglione Paolo       69 S. Stefano Roero     Cicli Gagliardini                6:32.41,7   1:24.22,2  (9134)   22,460 ¦ 
147/M4     541. Nardin Arrigo        56 S. Vito al Torre (UD GC Cicli 4 R Aiello del Friuli   7:57.16,2   2:48.07,3  (3175)   18,480 ¦ 
110/M4     363. Gualandi Paolo       58 S.Arcangelo          Dlf Forlì                        6:21.53,3   2:33.48,2  (3132)   17,282 ¦ 
147/M3     102. Di Saverio Stefano   62 S.Atto (TE)          Velo Club Bellante               5:58.12,0     49.42,7  (2013)   24,623 ¦ 
147/M5     142. Fabbio Luigi         49 S.Biagio di C.       Arredamenti Cemedese             7:14.55,3   1:51.00,2  (7197)   20,279 ¦ 
147/M2     341. Beraldo Gianni       70 S.Canzian            AR.Fincantieri                   6:55.05,9   1:46.46,4  (1956)   21,247 ¦ 
110/M5     217. Marega Gianni        46 S.Canzian D'Isonzo   A.C.Pieris Tellini               6:19.04,6   2:04.23,3  (8042)   17,410 ¦ 
110/M6      39. Cornacchia Giuseppe  45 S.Carlo C.se (TO)    GS Redil Matergia Cirié          5:37.23,3   1:09.51,2  (2818)   19,562 ¦ 
110/M3     498. Casini Alessandro    62 S.Casciano Val di Pe GS La Lumaca                     6:34.17,5   2:56.44,8  (6916)   16,738 ¦ 
110/M3      15. Coli Francesco       64 S.Casciano Val di Pe GS La Lumaca                     4:11.40,3     34.07,6  (1764)   26,224 ¦ 
57/M3      123. Fusi Carlo           62 S.Casciano Val di Pe GS La Lumaca                     3:40.49,1   1:41.27,6  (7327)   15,623 ¦ 
57/M5       44. Mattioli Paolo       52 S.Casciano Val di Pe GS La Lumaca                     3:28.34,9   1:13.37,4  (5060)   16,540 ¦ 
110/M4     401. Torricelli Fosco     57 S.Casciano Val di Pe GS La Lumaca                     6:34.19,4   2:46.14,3  (9018)   16,737 ¦ 
147/M3     322. Bertozzi Davide      62 S.Ermete             GS Marin MTB Cicli Matteoni      6:37.06,1   1:28.36,8  (6688)   22,210 ¦ 
110/M3     191. Febo Aurelio         63 S.Giorgio di Livenza GS La Salute - S Giorgio         5:09.37,2   1:32.04,5  (2603)   21,316 ¦ 
147/M2      58. Compri Marco         67 S.Giovanni Lupatoto  Sportclick Team                  5:47.32,4     39.12,9  (1770)   25,378 ¦ 
147/M4     439. Tomasin Giampaolo    60 S.Giustina in Colle  GS Due Pedali Arsego             7:31.44,0   2:22.35,1  (9005)   19,524 ¦ 
110/M3      98. Guidorossi Corrado   63 S.Ilario Baganza     Nuova Corti Team Scapin          4:47.22,6   1:09.49,9  (3133)   22,966 ¦ 
110/M4     240. Vicinelli Marco      60 S.Lazzaro di Savena  Atletica 85 Faenza               5:43.53,1   1:55.48,0  (6118)   19,192 ¦ 
147/M3     623. Mori Guido           63 S.Leonardo in T.     Kulmine Wac                      7:26.20,0   2:17.50,7  (8185)   19,761 ¦ 
57/M6      101. Castaldi Maurizio    45 S.M.Maddalena Rovigo DLF Ferrara                      4:13.53,1   1:24.47,5  (6441)   13,588 ¦ 
57/M1       35. Orlandini Davide     73 S.M.Maddalena Rovigo DLF Ferrara                      3:27.36,5   1:21.54,2  (6453)   16,617 ¦ 
110/M4      97. Consani Maurizio     57 s.maria a colle -- l GS Kulmine                       4:58.51,7   1:10.46,6  (3388)   22,083 ¦ 
147/M5     460. Fumagalli Gianfranco 50 S.Maria di Rovagnate GS Perego                        9:21.17,0   3:57.21,9  (4647)   15,713 ¦ 
57/M4      148. Benzi Ivo            54 S.MARIA NUOVA-BERTIN Probike                          4:08.44,7   1:55.03,8  (6661)   13,869 ¦ 
147/F2       5. Vatan Veronique      58 S.MARIA NUOVA-BERTIN Probike                          6:29.17,2     42.15,2   (341)   22,656 ¦ 
57/M6       20. Lolli Luigi          39 S.Martino Ferrara    DLF Ferrara                      3:25.46,1     36.40,5  (6447)   16,766 ¦ 
147/M4     421. Caselli Graziano     57 S.Michele mo         U.S.Braida                       7:27.49,9   2:18.41,0  (3879)   19,694 ¦ 
147/M3     590. Zanchini Massimilian 66 S.Pancrazio          Pol. Bertolt Brecht              7:19.48,3   2:11.19,0  (2999)   20,054 ¦ 
147/M3     283. Acerbis Quirino      65 S.Paolo D'Argon      Team Bike S.Paolo D'Argon        6:31.35,5   1:23.06,2  (6152)   22,523 ¦ 
110/M2      51. Zanieri Nicola       71 S.Piero a Sieve      Bicisportteam Firenze            4:27.30,4     42.28,5  (9291)   24,672 ¦ 
147/M4     230. Vannini Paolo        60 S.Piero a Sieve (FI) Pol. S.Piero a Sieve             6:47.52,8   1:38.43,9  (5438)   21,624 ¦ 
147/M3     998. Poletti Antonio      63 S.PIETRO IN CASALE ( POL.LAME VIBOLT                  9:22.38,2   4:14.08,9  (3472)   15,676 ¦ 
147/M3     731. Panciroli Giorgio    63 S.Polo d'Enza        Ciclistica Sampolese             7:49.05,9   2:40.36,6  (3716)   18,802 ¦ 
147/M4     508. Panciroli Maurizio   59 S.Polo d'Enza        Ciclistica Sampolese             7:49.06,5   2:39.57,6  (3717)   18,801 ¦ 
110/M4      49. Figoli Giorgio       59 S.Rocco al Porto  LO Cycling Club S. Rocco al Porto   4:39.46,9     51.41,8  (1283)   23,589 ¦ 
147/M4     764. Caviati Giacomo      55 S.Rocco al Porto LO  Cycling Club S. Rocco al Porto   8:58.14,8   3:49.05,9  (6174)   16,386 ¦ 
110/M5     166. Moschetti Bruno      50 S.Rocco al Porto LO  Cycling Club S. Rocco al Porto   6:00.35,8   1:45.54,5  (6162)   18,302 ¦ 
57/M6       31. Siboni Angioletto    32 S.Rocco al Porto LO  Cycling Club S. Rocco al Porto   3:35.54,3     46.48,7  (6169)   15,979 ¦ 
147/M3     310. Benilli Paolo        64 S.Sofia FO           Vitamina Team                    6:34.46,9   1:26.17,6  (2593)   22,341 ¦ 
147/M6      30. Tassinari Eros       44 S.Vito di Santarcang LGL Bike Team                    7:09.49,8   1:42.37,4  (2875)   20,519 ¦ 
110/M4     168. Marchet Alberto      60 Saccolongo           GS Veloci Mestrino               5:24.22,1   1:36.17,0  (2724)   20,347 ¦ 
147/M5      97. Lollo Vittorio       49 Saccolongo PD        GS Veloci Mestrino               6:55.29,7   1:31.34,6  (2732)   21,227 ¦ 
147/M2     348. Menegotto Gianluca   68 Saccolongo PD        AR Team Armistizio Hard Servic   6:55.42,7   1:47.23,2  (1751)   21,216 ¦ 
110/M3     113. Peron Adriano        65 Sacile               Amici del pedale                 4:52.38,6   1:15.05,9  (3607)   22,553 ¦ 
110/M4      53. Baratto Ivano        56 Sacile (PN)          U. C. Pedale Feltrino            4:40.09,6     52.04,5  (1192)   23,557 ¦ 
147/M1      12. Giannelli Emanuele   78 Saint Marcel         G.S. BENATO                      5:25.22,9     20.43,9  (3708)   27,106 ¦ 
147/M5     269. Frigeri Graziano     53 Sala Baganza         A.S. San Martino Sinzano         7:58.18,2   2:34.23,1  (2277)   18,440 ¦ 
57/M3      131. Segreto Raffaele     63 Sala Baganza         Nuova Corti Team Scapin          3:45.59,3   1:46.37,8  (3244)   15,266 ¦ 
110/M4      70. Calleri Maurizio     60 Salea d'Albenga      Special Team Golfo Dianese       4:49.35,6   1:01.30,5  (1081)   22,790 ¦ 
110/M1      73. Mondillo Nicola      86 Salento              Ciclo Cilento Team               5:05.35,7   1:18.17,9  (6411)   21,597 ¦ 
147/M3     875. Alvino  Carmine      63 Salerno              Cicli Ugolino                    8:22.15,7   3:13.46,4  (2741)   17,560 ¦ 
110/M6     116. Amoroso Giuseppe     42 Salerno              CICLO CLUB SALERNO               6:44.23,9   2:16.51,8  (2989)   16,320 ¦ 
57/M5      247. Attanasio Michele    52 Salerno              Ciclistica Salernitana "N. Rom   9:24.38,7   7:09.41,2  (6537)    6,110 ¦ 
147/M4     691. Barra Giuseppe       59 Salerno              CICLO CLUB SALERNO               8:31.08,9   3:22.00,0  (2987)   17,255 ¦ 
57/M6       81. Calabrò Vincenzo     40 Salerno              Cicli Ugolino                    4:05.17,9   1:16.12,3  (2734)   14,064 ¦ 
147/M6      95. Del Manso Giovanni   44 Salerno              Ciclistica Salernitana "N. Rom   8:10.51,1   2:43.38,7  (7088)   17,968 ¦ 
147/M5     411. Del Vecchio Francesc 47 Salerno              Cicli Ugolino                    8:45.12,3   3:21.17,2  (2735)   16,793 ¦ 
147/M4     610. Di Matteo Antonio    59 Salerno              Ciclistica Salernitana "N. Rom   8:12.50,6   3:03.41,7  (5118)   17,896 ¦ 
110/M6     137. Fortunato Gerardo    38 Salerno              Cicli Ugolino                    6:59.51,2   2:32.19,1  (2738)   15,719 ¦ 
57/M5      145. Giacco Luigi         52 Salerno              CICLO CLUB SALERNO               4:04.05,1   1:49.07,6  (2988)   14,134 ¦ 
147/M5     206. Grimaldi Renato      51 Salerno              Ciclistica Salernitana "N. Rom   7:36.34,3   2:12.39,2  (7486)   19,317 ¦ 
57/M6       36. Guerra Amedeo        38 Salerno              Cicli Ugolino                    3:38.12,4     49.06,8  (2743)   15,810 ¦ 
147/M3     602. Moliterni Casimiro   63 Salerno              Ciclistica Salernitana "N. Rom   7:22.38,4   2:14.09,1  (8164)   19,925 ¦ 
110/M5     273. Palmisano Franco     52 Salerno              Ciclistica Salernitana "N. Rom   6:38.47,6   2:24.06,3  (8342)   16,549 ¦ 
147/M4     652. Palumbo Massimo      57 Salerno              Ciclistica Salernitana "N. Rom   8:21.36,3   3:12.27,4  (8343)   17,583 ¦ 
147/M1     184. Palumbo Vincenzo     85 Salerno              Ciclistica Salernitana "N. Rom   7:06.57,4   2:02.18,4  (8344)   20,657 ¦ 
147/M1     163. Pellegrino Giovanni  74 Salerno              Cicli Ugolino                    6:55.44,7   1:51.05,7  (2745)   21,214 ¦ 
110/M4     539. Petrone Antonio      59 Salerno              Cicli Ugolino                    8:04.14,4   4:16.09,3  (2744)   13,629 ¦ 
57/M4      193. Sarno Emilio         58 Salerno              Ciclistica Salernitana "N. Rom   4:47.54,2   2:34.13,3  (8689)   11,983 ¦ 
110/M5     391. Serretiello Lucio    48 Salerno              Cicli Ugolino                    8:03.33,7   3:48.52,4  (3246)   13,648 ¦ 
147/M3     963. Spetrini Roberto     66 Salerno              CICLO CLUB SALERNO               8:53.43,4   3:45.14,1  (6049)   16,525 ¦ 
110/M6     117. Tabano Luigi         34 Salerno              CICLO CLUB SALERNO               6:44.57,5   2:17.25,4  (2985)   16,297 ¦ 
110/M5     285. Trezza Giuseppe      47 Salerno              Ciclistica Salernitana "N. Rom   6:46.34,6   2:31.53,3  (9038)   16,233 ¦ 
147/M3     672. Ugolino Gerardo      65 Salerno              Cicli Ugolino                    7:35.57,6   2:27.28,3  (2733)   19,343 ¦ 
57/M3      137. Menta Giuseppe       64 Salsomaggiore Terme  GC Monta in Bici                 3:50.04,2   1:50.42,7  (8111)   14,995 ¦ 
57/M6        5. Galliano Renzo       41 Saluzzo              GS Santysiak                     2:57.23,0      8.17,4   (171)   19,449 ¦ 
110/M6      53. Giachino Carlo       42 Saluzzo              Parkpree Selle Italia            5:45.44,2   1:18.12,1  (3126)   19,089 ¦ 
110/M3     107. Michettoni Luca      66 San Benedetto del Tr CLUB SBT 2000                    4:50.41,6   1:13.08,9  (8136)   22,704 ¦ 
110/M4     169. Puglia Giuseppe      55 San Benedetto del Tr Club S. Benedetto 2000           5:24.24,7   1:36.19,6  (8501)   20,344 ¦ 
110/M1       6. Salladini Loris      73 San Benedetto del Tr GS Mary Confezioni               3:54.52,9      7.35,1    (63)   28,099 ¦ 
110/M4      59. Valeri Camillo       55 San Benedetto del Tr Club S. Benedetto 2000           4:44.03,8     55.58,7  (5437)   23,234 ¦ 
147/M4      52. Ferretti Demetrio    54 San Bernardino RA    Carrera Deka Trial Bike          6:02.41,7     53.32,8  (2355)   24,317 ¦ 
57/M6      161. Morandin Sergio      41 San Biagio di Callal G.s. arredamenti fratelli cene   8:39.10,1   5:50.04,5  (3833)    6,645 ¦ 
57/M1        5. Blason Marco         75 San Canzian d'Isonzo GS Roby Calzature                2:32.42,4     27.00,1  (6724)   22,592 ¦ 
57/M6       51. Blason Umberto       37 San Canzian d'Isonzo GS Roby Calzature                3:47.08,8     58.03,2  (6725)   15,188 ¦ 
110/M4     492. Pelosin Mauro        57 San Canzian d'Isonzo GS Roby Calzature                7:10.37,5   3:22.32,4  (5090)   15,326 ¦ 
110/M6      75. Vergnani Vittorio    37 San Carlo            G.C. Mirabello RAS Assicurazio   6:09.39,3   1:42.07,2  (4270)   17,854 ¦ 
110/M2      87. Bandinelli Matteo    68 San Casciano Val di  GS La Lumaca                     4:43.20,0     58.18,1  (6573)   23,294 ¦ 
110/M4     113. Bandini  Danilo      60 San Casciano Val di  GS La Lumaca                     5:05.49,1   1:17.44,0  (6574)   21,581 ¦ 
110/M4     150. Bonechi Andrea       58 San Casciano Val di  GS La Lumaca                     5:17.20,4   1:29.15,3  (5061)   20,797 ¦ 
57/M3      119. Cenni Mauro          62 San Casciano Val di  GS La Lumaca                     3:39.59,1   1:40.37,6  (6947)   15,682 ¦ 
110/M2      86. Conticelli Gianni    68 San Casciano Val di  GS La Lumaca                     4:43.18,8     58.16,9  (7005)   23,295 ¦ 
57/M6      147. Gherardi Gherardo    36 San Casciano Val di  GS La Lumaca                     5:06.41,1   2:17.35,5  (7391)   11,249 ¦ 
110/M3     497. Giuntini Davide      61 San Casciano Val di  GS La Lumaca                     6:34.17,1   2:56.44,4  (7430)   16,739 ¦ 
110/M2     366. Matteuzzi Alessandro 69 San Casciano Val di  GS La Lumaca                     6:34.29,0   2:49.27,1  (8074)   16,730 ¦ 
57/M6       49. Mazierli Aldo        35 San Casciano Val di  GS La Lumaca                     3:46.38,0     57.32,4  (8082)   15,222 ¦ 
110/M3      54. Rinaldi Francesco    64 San Casciano Val di  GS La Lumaca                     4:33.48,3     56.15,6  (5059)   24,104 ¦ 
57/M6       50. Rocchini Roberto     43 San Casciano Val di  GS La Lumaca                     3:46.39,4     57.33,8  (8594)   15,221 ¦ 
57/M2       78. Rocco Andrea         69 San Casciano Val di  GS La Lumaca                     3:38.33,6   1:38.31,1  (8595)   15,785 ¦ 
110/M2     365. Zanchi Francesco     68 San Casciano Val di  GS La Lumaca                     6:34.01,5   2:48.59,6  (9287)   16,750 ¦ 
147/M4     545. Matteucci Luciano    57 San Casciano Val di  Mukki bike                       7:58.11,6   2:49.02,7  (8073)   18,444 ¦ 
110/M5      75. Tamacoldi Emilio     47 San Casciano Val di  GS La Lumaca                     5:25.22,4   1:10.41,1  (8949)   20,284 ¦ 
110/M4      57. Canins Pio           60 San Cassiano         SC Alta Badia Raiffeisen         4:43.26,2     55.21,1   (207)   23,285 ¦ 
147/M2     706. Lancianese Renzo     67 San Cesareo                                           8:51.13,8   3:42.54,3   (208)   16,602 ¦ 
110/M3     464. Benvenuti Niccolo    61 San Condordio C.DA.  G.S. PIEMMESPORT TEAM            6:24.30,1   2:46.57,4  (6657)   17,165 ¦ 
147/M3     586. Galazzi Paolo Andrea 66 San Donato Milanese  SC Auto Emilia                   7:19.15,6   2:10.46,3  (4228)   20,079 ¦ 
147/M3     706. Guerzoni Sandro      64 San Felice           Alessi Racing Team               7:43.18,9   2:34.49,6  (4490)   19,036 ¦ 
110/M2     140. Dondi Paolo          67 San Felice sul Panar Team Bertoldi Ciclissimo         5:00.42,4   1:15.40,5  (7135)   21,948 ¦ 
147/M3     284. Gobbi Alberto        61 San Felice sul Panar Team Bertoldi Ciclissimo         6:31.36,9   1:23.07,6  (1225)   22,522 ¦ 
57/M4      216. Guandalini Gianni    59 San Felice sul Panar Team Bertoldi Ciclissimo         6:25.53,0   4:12.12,1  (4283)    8,940 ¦ 
57/M4       45. Toniolo Walter       54 San Fior             GC Srl Europa 93                 3:12.10,9     58.30,0    (34)   17,951 ¦ 
147/M2     374. Omacini Massimo      70 San Fiorano          Ciclocodogno 94                  7:01.15,8   1:52.56,3  (6416)   20,937 ¦ 
147/M4     365. Gassino Valter       55 San Gimignano        Bicisporteam  Firenze            7:15.44,9   2:06.36,0  (2278)   20,241 ¦ 
147/M4     101. Gallo Rino           55 San Giorgio d. P. (P SC Ballan                        6:18.50,5   1:09.41,6  (5264)   23,281 ¦ 
110/M5     204. Bulgarelli Renzo     48 San Giorgio d.P. (PD Gs due Pedali Arsego             6:13.46,3   1:59.05,0  (4337)   17,657 ¦ 
147/M3     476. Bovo Luca            63 San Giorgio delle Pe SC Campodarsego                  7:01.30,9   1:53.01,6  (1969)   20,924 ¦ 
147/M5     146. Finesso Giorgio      50 San Giorgio MN       GS Bicimania Marmirolo           7:18.06,5   1:54.11,4  (6161)   20,132 ¦ 
110/M1      78. Rossi Claudio        73 San Giorgio Piacenti GS Pedale Pontolliese            5:09.15,9   1:21.58,1  (6226)   21,340 ¦ 
147/M1     166. Locatelli Samuele Em 74 San Giovanni Bianco  GS Brember Valley                6:56.08,3   1:51.29,3  (4078)   21,194 ¦ 
147/M4      29. Arduini Domenico     58 San Giovanni in Mari GS Marin Mtb                     5:51.52,1     42.43,2  (2254)   25,066 ¦ 
147/M4     199. Biagi Franco         60 San Giovanni in Pers Team Bertoldi Ciclissimo         6:39.56,2   1:30.47,3  (4279)   22,053 ¦ 
147/M3     519. Fabbri Claudio       65 San Giovanni in Pers Team Bertoldi Ciclissimo         7:09.57,3   2:01.28,0  (4278)   20,513 ¦ 
147/M3     705. Manicardi Alessandro 65 San Giovanni in Pers Team Bertoldi Ciclissimo         7:43.16,1   2:34.46,8  (4300)   19,038 ¦ 
57/M3      243. Nicoletti Loris      62 San Giovanni in Pers Team Bertoldi Ciclissimo         9:43.03,9   7:43.42,4  (6304)    5,917 ¦ 
147/M5     234. Zerman Fabrizio      51 San Giovanni Lupatot 4 MORI                           7:46.25,6   2:22.30,5  (3626)   18,909 ¦ 
147/M4     170. Alberti Giuseppe     56 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    6:34.43,8   1:25.34,9  (2619)   22,344 ¦ 
110/M3     412. Belló Renato         63 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    6:05.17,7   2:27.45,0  (2613)   18,067 ¦ 
57/F1        4. Bianchin Stefania    65 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    2:58.46,5     14.30,0   (411)   19,298 ¦ 
110/F2      16. Bizzotto Paola       62 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    6:06.48,2   1:22.19,8   (410)   17,993 ¦ 
147/M4     116. Cavalera Michele     56 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    6:23.40,9   1:14.32,0  (1015)   22,987 ¦ 
147/M2     193. De Toni Filippo      72 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    6:21.15,5   1:12.56,0  (2616)   23,133 ¦ 
57/M4      168. Feltrin Gaetano      54 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    4:18.32,4   2:04.51,5  (2617)   13,344 ¦ 
147/M4     336. Filippucci Antonio   57 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    7:11.07,1   2:01.58,2  (2620)   20,458 ¦ 
147/M4      58. Pezzato Maurizio     59 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    6:04.26,4     55.17,5  (1013)   24,201 ¦ 
147/M3      98. Santacroce Paolo     63 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    5:57.22,1     48.52,8  (2612)   24,680 ¦ 
110/M1     118. Serradura Mauro      86 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    5:45.42,4   1:58.24,6  (2615)   19,091 ¦ 
57/M3       44. Zanotto Gabriele     63 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    3:05.55,1   1:06.33,6  (2618)   18,556 ¦ 
57/F2        7. Zanotto Graziella    59 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    3:02.29,9     45.31,4   (412)   18,904 ¦ 
147/M2     437. Zarpellon Gaetano    68 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    7:17.24,7   2:09.05,2  (2611)   20,164 ¦ 
110/M4     292. Zen Antonio          59 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    5:58.01,4   2:09.56,3  (9307)   18,434 ¦ 
147/M4     474. Giambanelli Maurizio 60 San Giustino         Ciclistica Sansepolcro           7:40.50,3   2:31.41,4  (7402)   19,139 ¦ 
147/M4     810. Bartolomei Marino    60 San Giustino PG      Cicli Effe Effe                  9:30.12,0   4:21.03,1  (1338)   15,468 ¦ 
147/M3    1005. Bruscoli Roberto     66 San Giustino PG      Cicli Effe Effe                  9:30.12,5   4:21.43,2  (1973)   15,468 ¦ 
147/M3     562. Bertocchi Pierluigi  62 San Lazzaro di Saven Assos Team Bolzano               7:15.46,1   2:07.16,8  (6679)   20,240 ¦ 
110/M4     156. Caprara Claudio      58 San Lazzaro di Saven AVIS SAN LAZZARO G.S. CICLOTUR   5:20.13,7   1:32.08,6  (2265)   20,610 ¦ 
147/M4     192. Galazzetti Alberto   60 San Lazzaro di Saven Faenza Cycling Team              6:39.12,0   1:30.03,1  (1313)   22,094 ¦ 
147/M6       1. Mongardi Salvatore   45 San Lazzaro di Saven Team Salieri                     5:27.12,4       -----  (1028)   26,955 ¦ 
110/M3     383. Rizzoli Paolo        61 San Lazzaro di Saven Faenza Cycling Team              5:55.45,2   2:18.12,5  (4660)   18,552 ¦ 
147/M4     628. Zanetti Maurizio     59 San Lazzaro di Saven Top Racing Bike                  8:17.38,3   3:08.29,4  (1032)   17,723 ¦ 
110/F2      37. Zauli Laura          59 San Lazzaro di Saven Atletica 85 Faenza               6:43.23,2   1:58.54,8   (554)   16,361 ¦ 
110/M2     414. Negrini Massimo      68 SAN LAZZARO DI SAVEN POL. LAME VIBOLT                 7:28.32,2   3:43.30,3  (3463)   14,714 ¦ 
110/M3      97. Santoni Marco        63 San Martino al Cimin GC Cicli Montanini               4:47.15,2   1:09.42,5  (9337)   22,976 ¦ 
147/M3     129. Gorgi Roberto        65 San Martino di Lupar UC Lupi                          6:03.03,9     54.34,6  (7441)   24,293 ¦ 
110/M4     382. Turci Dino           59 San Martino in Rio   Polisportiva Correggio           6:26.34,9   2:38.29,8  (6108)   17,072 ¦ 
147/M1     328. Visconti Alessandro  83 San Martino Siccomar G.C. Destro Ristò                3:45.36,1 Selva Cador  (3963)      --- ¦ 
147/M4     383. Pagnoni Andrea       55 San Matteo della Dec SC G. Bonzagni                   7:19.42,4   2:10.33,5  (6308)   20,058 ¦ 
147/M5     232. Stracciari Rino      47 San Matteo della Dec S.C.G.bonzagni                   7:45.50,0   2:21.54,9  (6326)   18,933 ¦ 
147/M3     645. Agnoletti Giovanni   66 San Maurizio Canaves Gs Pedale Mathiese               7:30.13,6   2:21.44,3  (6313)   19,590 ¦ 
110/M3     186. Capra Danilo         64 SAN MAURIZIO CANAVES PEDALE TRINESE                   5:08.26,5   1:30.53,8  (3549)   21,397 ¦ 
57/F1       22. Donati Raffaella     70 San Maurizio Canaves TEAM VEZZA BRUNERO               3:30.46,9     46.30,4   (842)   16,367 ¦ 
110/M2     291. Gugliermetto Roberto 67 San Maurizio Canaves                                  5:52.53,9   2:07.52,0  (7517)   18,702 ¦ 
110/F1      12. Cerrato Paola        65 San Mauro Pascoli    Ecology Team                     5:07.25,9     42.01,1   (311)   21,468 ¦ 
110/M1     147. Del Gatto Roberto    75 San Mauro Pascoli    Centro Giovani                   6:21.22,3   2:34.04,5  (7086)   17,305 ¦ 
147/M4     209. Novelli Andrea       59 San Mauro Pascoli    Ecology Team                     6:42.55,6   1:33.46,7  (1147)   21,889 ¦ 
147/M3     781. Savoia Gabriele      65 San Mauro Pascoli    Centro Giovani                   7:58.43,8   2:50.14,5  (8700)   18,423 ¦ 
110/M4     367. Tamburini Dino       55 San Mauro Pascoli    Ecology Team S.Mauro Pascoli     6:22.52,1   2:34.47,0  (6031)   17,238 ¦ 
147/M3     478. Zammarchi Roberto    66 San Mauro Pascoli    LGL Bike Team                    7:01.56,2   1:53.26,9  (2874)   20,903 ¦ 
147/M4      48. Zannoni Riccardo     56 San Mauro Pascoli    Bike Team L.G.L                  6:01.00,7     51.51,8   (157)   24,431 ¦ 
147/M2     309. Della Torre Giorgio  70 San Mauro Torinese   PEDALE TRINESE                   6:48.12,7   1:39.53,2  (3561)   21,606 ¦ 
110/M4     397. Gabutto Mauro        60 San Mauro Torinese   Pedale Sanmaurese                6:31.55,8   2:43.50,7  (7328)   16,839 ¦ 
110/M5     206. Cian Giovanni Battis 51 San Pier d'Isonzo    GS Roby Calzature                6:14.29,2   1:59.47,9  (1810)   17,624 ¦ 
57/M5       98. Clemente Sergio      53 San Pier d'Isonzo    GS Roby Calzature                3:49.15,4   1:34.17,9  (6987)   15,048 ¦ 
57/M1       29. Bolognesi Stefano    76 San Piero a Sieve    Ferri Taglienti Scarperia        3:24.32,8   1:18.50,5  (6090)   16,866 ¦ 
110/M2     357. Bonechi Carlo        68 San Piero a Sieve    Ferri Taglienti Scarperia        6:28.33,8   2:43.31,9  (6089)   16,985 ¦ 
57/M4       65. Loli Alessandro      57 San Piero a Sieve    Polisportiva san piero a sieve   3:25.30,8   1:11.49,9  (4339)   16,787 ¦ 
147/M3     240. Melillo Gerardo      62 San Piero a Sieve    Pol.San Piero a Sieve            6:24.21,7   1:15.52,4  (8105)   22,947 ¦ 
110/M4     263. Pieri Pierluca       57 San Piero a Sieve                                     5:50.17,3   2:02.12,2  (6419)   18,841 ¦ 
110/M5      36. Bartolini Paolo      48 San Piero a Sieve (F Pol.San Piero a Sieve            5:01.46,0     47.04,7  (4781)   21,871 ¦ 
110/M3     310. Brunelli Fabrizio    61 SAN PIERO A SIEVE (F CICLISTICA IL REGOLO             5:38.33,1   2:01.00,4  (3297)   19,494 ¦ 
110/M5     263. Brunelli Piero       50 SAN PIERO A SIEVE (F CICLISTICA IL REGOLO             6:32.45,8   2:18.04,5  (3298)   16,804 ¦ 
110/M3     152. Chemeri Maurizio     61 San Piero a Sieve FI Ciclistica Il Regolo             5:01.24,4   1:23.51,7  (4778)   21,897 ¦ 
57/M4       21. Bignolin Claudio     55 San Piero d'isonzo   GS Roby Calzature                2:44.02,2     30.21,3  (2260)   21,031 ¦ 
57/M5        9. Gelmetti Fabio       50 San Pietro in Carian GS TENAX                         2:54.57,9     40.00,4  (3575)   19,718 ¦ 
110/M4     177. Maistri Stefano      58 San Pietro in Carian A.C.Paluani                      5:27.00,4   1:38.55,3  (3827)   20,183 ¦ 
110/M4     191. Ceresi Claudio       59 San Pietro in Casale Team Bertoldi Ciclissimo         5:30.54,0   1:42.48,9  (4276)   19,945 ¦ 
110/M4     238. Morelli Marco        59 San Pietro in Casale Team Bertoldi  Ciclissimo        5:43.15,6   1:55.10,5  (4275)   19,227 ¦ 
147/M2     213. Pancaldi Lucio       72 San Pietro in Casale Team Bertoldi Ciclissimo         6:25.50,6   1:17.31,1  (1221)   22,859 ¦ 
147/M3      86. Bressan Gianantonio  61 San Pietro in Gu PD  GS Gaudense                      5:54.20,0     45.50,7  (6813)   24,891 ¦ 
147/M4     226. Rossi Sandro         56 San Polo d'Enza      Ciclistica Sampolese             6:46.57,6   1:37.48,7  (8625)   21,672 ¦ 
147/M2     275. Carboni Christian    72 San Prospero Parmens Arci Filippelli Vecchia Parma    6:39.50,9   1:31.31,4  (2622)   22,058 ¦ 
110/M6     127. D'Alessandro Ariodan 44 San Remo             Ciclistica ospedaletti           6:51.38,7   2:24.06,6  (6444)   16,033 ¦ 
110/M3     592. Parise Patrizio      64 San Remo             SANREMO BICI                     7:25.03,7   3:47.31,0  (2130)   14,829 ¦ 
110/M3     273. Battistotti Marco    65 San Rocco al Porto L Cycling Club S. Rocco al Porto   5:30.00,1   1:52.27,4  (4598)   19,999 ¦ 
110/M2     194. Rancati Luigi        67 San Rocco al Porto L Cycling Club S. Rocco al Porto   5:19.50,3   1:34.48,4  (4600)   20,635 ¦ 
57/F2       29. Ribolini Giovanna    41 San Rocco al Porto L Cycling Club S. Rocco al Porto   3:55.54,0   1:38.55,5   (558)   14,624 ¦ 
110/M1      44. Santorsola Ivan      73 San Rocco al Porto L Cycling Club S. Rocco al Porto   4:43.52,8     56.35,0  (4599)   23,249 ¦ 
147/M1     105. Raimondi Giovanni Fi 73 San Severino Marche  G.c. Tormatic                    6:28.32,2   1:23.53,2  (4067)   22,700 ¦ 
147/M2     546. Rustichelli Roberto  70 San Severino Marche  S.c. ciclocross                  7:47.57,3   2:39.37,8  (4068)   18,847 ¦ 
147/M4     376. Minestrini Giuseppe  57 San Sisto            GS Grifo Bike Perugia            7:17.48,3   2:08.39,4  (2322)   20,145 ¦ 
110/M2      57. Montanari Davide     72 San Vito             Nuova Corti                      4:30.37,8     45.35,9   (182)   24,387 ¦ 
147/M1      78. Bertolo Ivan         73 San Vito al Tagliame GS Macellerie Vicenzutto         6:14.17,7   1:09.38,7  (1959)   23,564 ¦ 
57/F1       89. Colletta Luana       64 San Vito al Tagliame U.C.Sanvitese Libertas           4:46.36,3   2:02.19,8   (434)   12,037 ¦ 
110/M3      49. Vaccher Flavio       63 San Vito al Tagliame UC Sanvitese Libertas            4:31.02,2     53.29,5  (1111)   24,350 ¦ 
147/M4     569. Savio Alan           55 San Vito al Tagliame G.S.Ciclistica Maronese Mobili   8:04.30,0   2:55.21,1  (3790)   18,204 ¦ 
110/M6      74. Ventura Francesco    42 San Zenone al Lambro GS San Zenone Fisma              6:08.35,6   1:41.03,5  (9113)   17,905 ¦ 
147/M3     241. Delledonne Francesco 66 Sandigliano          Gs Pedale Biellese               6:24.25,9   1:15.56,6  (3562)   22,942 ¦ 
147/M4      14. Segato Luigino       60 Sandrigo             Gruppo Sportivo Granciclismo     5:44.07,4     34.58,5  (2178)   25,630 ¦ 
147/M5     218. Barni Marcello       46 Sansepolcro          Ciclistica Sansepolcro           7:40.50,9   2:16.55,8  (6586)   19,138 ¦ 
110/M4     246. Boriosi Enzo         57 Sansepolcro          DSS Tecnocicli                   5:46.27,2   1:58.22,1  (6772)   19,050 ¦ 
110/M3     342. Del Bene Riccardo    66 Sansepolcro          Ciclistica Sansepolcro           5:47.08,7   2:09.36,0  (7083)   19,012 ¦ 
110/M6      77. Guerrini Romano      40 Sansepolcro          Ciclistica Sansepolcro           6:11.11,5   1:43.39,4  (7515)   17,780 ¦ 
147/M2     536. Leopardi Massimo     71 Sant'Agata Bolognese Team Bertoldi Ciclissimo         7:45.49,3   2:37.29,8  (4304)   18,934 ¦ 
147/M2     256. Mezzetti Gianluca    69 Sant'Agata Bolognese Team Bertoldi Ciclissimo         6:34.03,0   1:25.43,5  (4298)   22,382 ¦ 
57/M6      160. Bonazzi Lino         42 Sant'Agostino        Team Bertoldi Ciclissimo         7:58.08,8   5:09.03,2  (4273)    7,215 ¦ 
110/M6     164. Bonazzi Vittorio     37 Sant'Agostino        Team Bertoldi Ciclissimo         7:39.31,4   3:11.59,3  (4289)   14,362 ¦ 
57/M4      152. Boniolo Vincenzo     54 Sant'Agostino        Team Bertoldi Ciclissimo         4:09.12,1   1:55.31,2  (4266)   13,844 ¦ 
147/M4     228. Fogli Raffaelle      60 Sant'Agostino        Team Bertoldi Ciclissimo         6:47.31,5   1:38.22,6  (4296)   21,642 ¦ 
110/M4     532. Malaguti Roberto     54 Sant'Agostino        Team Bertoldi Ciclissimo         7:40.40,5   3:52.35,4  (4269)   14,326 ¦ 
110/M5     388. Manferdini Renzo     53 Sant'Agostino        Team Bertoldi Ciclissimo         7:54.23,5   3:39.42,2  (4294)   13,912 ¦ 
110/M6     170. Montanari Amelio     35 Sant'Agostino        Team Bertoldi Ciclissimo         8:00.35,1   3:33.03,0  (4295)   13,733 ¦ 
147/F2      12. Sarto Lorenza        62 Sant'Agostino        Granfondo Pinarello              7:03.50,3   1:16.48,3   (625)   20,809 ¦ 
110/M6     159. Vergnani Carlo       40 Sant'Agostino        Team Bertoldi Ciclissimo         7:21.41,2   2:54.09,1  (4282)   14,942 ¦ 
57/M3       92. Bedetta Giovanni     63 Sant'Elpidio a Mare  Nuovo Pedale Civitanovese        3:29.14,8   1:29.53,3  (6627)   16,487 ¦ 
57/M5       86. Capparuccia Franco   53 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                3:43.12,8   1:28.15,3  (6266)   15,456 ¦ 
147/M4     111. Capparuccia Sergio   60 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                6:22.20,2   1:13.11,3  (6270)   23,068 ¦ 
147/M4     301. D'Angelo Dino        59 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                7:01.48,7   1:52.39,8  (6267)   20,909 ¦ 
147/M2     265. Fratalocchi Giovanni 69 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                6:36.56,8   1:28.37,3  (6269)   22,219 ¦ 
110/M3     246. Germani Giuliano     63 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                5:23.35,7   1:46.03,0  (6265)   20,395 ¦ 
110/M3     327. Levantesi Mauro      66 Sant'Elpidio a Mare  Nuovo Pedale Civitanovese        5:44.25,8   2:06.53,1  (7926)   19,162 ¦ 
147/M4     527. Liciotti Loris       58 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                7:53.19,1   2:44.10,2  (6260)   18,634 ¦ 
147/M4     314. Maurizi Bruno        58 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                7:06.11,3   1:57.02,4  (6268)   20,695 ¦ 
110/M5     328. Mazzaferro Mauro     50 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                6:59.54,1   2:45.12,8  (6262)   15,717 ¦ 
57/M3      115. Pennesi Adelfio      62 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                3:37.05,7   1:37.44,2  (6261)   15,891 ¦ 
110/M3     602. Petrucci Sauro       61 Sant'Elpidio a Mare  GC Lucio Catalini                7:29.23,8   3:51.51,1  (6264)   14,686 ¦ 
147/M3     805. Pedemonti Manuel     65 Sant'Ermete          GC Corpoló                       8:07.57,0   2:59.27,7  (2889)   18,075 ¦ 
147/M1      93. Zorzini Marcello     73 Sant Vincent         GS Pro Race Chatillon AO         6:22.50,0   1:18.11,0  (9322)   23,038 ¦ 
110/M2      26. Delladdio Luca       67 Santa Cristina       Club  Rodes Gherdeina            4:16.40,5     31.38,6  (2010)   25,713 ¦ 
147/M2      20. Bagaccin Andrea      67 Santa Maria di Sala  AR Team Armistizio Hard Servic   5:28.46,7     20.27,2  (1747)   26,826 ¦ 
147/M4     175. Biffi Giordano       59 Santa Maria Hoè      GS Perego                        6:35.39,9   1:26.31,0  (4638)   22,291 ¦ 
110/M2     270. Colombo Angelo       67 Santa Maria Hoè      GS Perego                        5:47.30,8   2:02.28,9  (4635)   18,992 ¦ 
110/M5     168. Mazzoli Gastone      53 Santa Sofia          GS Cicli Venturi Cesena          6:01.27,2   1:46.45,9  (4239)   18,259 ¦ 
147/M3     443. Vola Fabio           66 Santa Vittoria d'Alb G.S. Tenuta Carretta             6:55.38,1   1:47.08,8  (9163)   21,220 ¦ 
57/M4      184. Antolini Andrea      60 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          4:28.39,2   2:14.58,3  (6518)   12,841 ¦ 
110/M1      61. Belpani Cristiano    75 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          4:56.44,0   1:09.26,2  (6644)   22,242 ¦ 
147/M5     470. Bevilacqua Widmer    50 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          9:54.45,2   4:30.50,1  (5198)   14,829 ¦ 
57/M4      136. Brasini Luciano      57 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          4:05.01,7   1:51.20,8  (6803)   14,080 ¦ 
57/M3      168. Canini Roberto       63 Santarcangelo        GS Marin MTB Cicli Matteoni      4:07.27,2   2:08.05,7  (4443)   13,942 ¦ 
57/M4      143. Cecchi Giancarlo     59 Santarcangelo        GS Marin MTB Cicli Matteoni      4:07.25,7   1:53.44,8  (4442)   13,943 ¦ 
110/M2     163. Cecchi Ivan          67 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          5:08.20,1   1:23.18,2  (6944)   21,405 ¦ 
57/M3      159. Cristofani Enrico    61 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          4:05.00,0   2:05.38,5  (7029)   14,081 ¦ 
110/M3     410. De Paoli Guerrino    62 Santarcangelo        GS Marin MTB Cicli Matteoni      6:03.19,6   2:25.46,9  (4425)   18,165 ¦ 
110/M5      61. Donati Mario         52 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          5:19.33,9   1:04.52,6  (7133)   20,653 ¦ 
57/M4      135. Donati Maurizio      57 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          4:04.32,3   1:50.51,4  (7134)   14,108 ¦ 
110/M5     118. Ghinelli Maurizio    52 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          5:42.44,4   1:28.03,1  (7395)   19,256 ¦ 
147/M3     128. Gozzi Silvano        62 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          6:02.57,9     54.28,6  (5199)   24,299 ¦ 
57/M4      144. Maioli Edoardo       58 Santarcangelo        GS Marin MTB Cicli Matteoni      4:07.28,7   1:53.47,8  (4438)   13,940 ¦ 
110/M5     119. Mazzotti Massimo     53 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          5:42.46,1   1:28.04,8  (8090)   19,254 ¦ 
110/M1       8. Palazzini Maurizio   75 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          4:01.27,5     14.09,7  (1901)   27,333 ¦ 
57/F2       56. Paolini Gabriella    59 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          4:27.24,8   2:10.26,3   (799)   12,901 ¦ 
147/M4     806. Sacchetti Daniele    59 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          9:26.03,7   4:16.54,8  (8650)   15,581 ¦ 
147/M2     326. Tomat Massimo        68 Santarcangelo        LGL Bike Team                    6:51.54,1   1:43.34,6  (9006)   21,412 ¦ 
57/M4       72. Tosi Maurizio        58 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          3:27.41,8   1:14.00,9  (9021)   16,610 ¦ 
57/M3       74. Bianchini  Massimo   61 Santarcangelo di R.  GS Olimpia Nuova                 3:18.07,1   1:18.45,6  (6703)   17,413 ¦ 
147/M3     493. Bianchini Marco      64 Santarcangelo di R.  GS Olimpia Nuova                 7:05.28,1   1:56.58,8  (6704)   20,730 ¦ 
110/M2     235. Briganti Marco       72 Santarcangelo di R.  GS Olimpia Nuova                 5:33.29,7   1:48.27,8  (6818)   19,790 ¦ 
147/M3     530. Giorgi Pietro        64 Santarcangelo di R.  LGL Bike Team                    7:11.03,9   2:02.34,6  (7417)   20,460 ¦ 
110/M3     277. Pesaresi Gabriele    61 Santarcangelo di R.  GS Olimpia Nuova                 5:30.45,3   1:53.12,6  (8395)   19,954 ¦ 
110/M2     208. Amati Roberto        69 Santarcangelo di Rom GC Corpoló                       5:26.13,5   1:41.11,6  (2888)   20,231 ¦ 
110/M3     309. Barosi Raffaele      66 Santarcangelo di Rom GS Olimpia Nuova                 5:38.23,4   2:00.50,7  (6589)   19,504 ¦ 
57/M3      107. Bertozzi Daniele     64 Santarcangelo di Rom GS Olimpia Nuova                 3:33.56,8   1:34.35,3  (5121)   16,125 ¦ 
147/M3     361. Bordoni Daniele      61 Santarcangelo di Rom LGL Bike Team                    6:43.13,6   1:34.44,3  (2873)   21,873 ¦ 
110/M3     297. Del Vecchio Franco   61 Santarcangelo di Rom Bike Team Lgl                    5:35.42,3   1:58.09,6  (5236)   19,660 ¦ 
147/M2     311. Giambi Gianni        69 Santarcangelo di Rom LGL Bike Team                    6:48.33,6   1:40.14,1  (7403)   21,588 ¦ 
147/M3     261. Giorgini Loris       62 Santarcangelo di Rom LGL Bike Team                    6:27.44,8   1:19.15,5  (7418)   22,746 ¦ 
57/M5      118. Ricci Giorgio        52 Santarcangelo di Rom GS Olimpia Nuova                 3:55.05,5   1:40.08,0  (5122)   14,675 ¦ 
147/M4     187. Sancisi Michele      55 Santarcangelo di Rom Pedale Santarcangiolese          6:37.52,4   1:28.43,5  (5200)   22,167 ¦ 
147/M4     255. Tosi Mauro           60 Santarcangelo di Rom GS Olimpia Nuova                 6:54.11,4   1:45.02,5  (9022)   21,294 ¦ 
57/M4      122. Vannoni Mauro        54 Santarcangelo di Rom GS Marin MTB Cicli Matteoni      3:55.40,9   1:42.00,0  (1245)   14,638 ¦ 
110/M3     283. Bignami Mario        62 Santo Stefano Lodigi Cycling Club S. Rocco al Porto   5:31.36,9   1:54.04,2  (6171)   19,902 ¦ 
147/M4      22. Manza Mario Stelvio  57 Santorso             Team Ecor mtb                    5:49.17,2     40.08,3  (1153)   25,251 ¦ 
147/M3     174. Marcante Walter      66 Santorso             UC Carrè                         6:12.16,5   1:03.47,2  (1154)   23,692 ¦ 
110/M4     135. Segato Daniele       54 Saonara              GS Tombelle-Gritti               5:10.56,7   1:22.51,6  (2311)   21,225 ¦ 
147/M2     300. Bressan Alessandro   72 Sarche               S.C. Euroscaf bikbike            6:45.37,2   1:37.17,7  (5474)   21,744 ¦ 
110/M3     440. Grassetti Paride     64 Sarnano              AS Planet Fitness                6:17.04,4   2:39.31,7  (2764)   17,503 ¦ 
110/M3     441. Grassetti Piero      61 Sarnano              AS Planet Fitness                6:17.06,8   2:39.34,1  (2763)   17,501 ¦ 
147/M1     241. Brunetti Simone      79 Saronno              GS Pertusella                    7:35.01,2   2:30.22,2  (6834)   19,383 ¦ 
147/M4      76. Stamerra Lorenzo     60 Saronno              Velo Club Cadorago               6:10.14,3   1:01.05,4  (3252)   23,822 ¦ 
57/M5       82. De Ponti Angelo      51 Saronno (VA)         AVIS Rivolta D'Adda              3:41.45,3   1:26.47,8  (3085)   15,557 ¦ 
147/M2     329. Acerbi Luca          68 Sarre                G.S. CICLI BENATO                6:52.06,3   1:43.46,8  (3343)   21,402 ¦ 
147/M4     118. Pirana Roberto       59 Sarre                G.S. CICLI LUCCHINI ONLUS        6:23.56,7   1:14.47,8  (8437)   22,972 ¦ 
147/M4      83. Cibei Eugenio        57 Sarzana              G.S. G. BATTISTINI FOSDINOVO     6:12.05,4   1:02.56,5  (1183)   23,703 ¦ 
110/M5      79. Garbini Tiziano      48 Sarzana              Gs Bici Center                   5:26.35,3   1:11.54,0  (7345)   20,208 ¦ 
110/M3     179. Tosini Enrico        63 Sarzana              Gs Bici Center                   5:07.13,9   1:29.41,2  (5130)   21,482 ¦ 
110/M3     333. Bertoni Massimo      65 SARZANA (SP)         G.S. G. BATTISTINI FOSDINOVO     5:45.21,8   2:07.49,1  (6686)   19,110 ¦ 
147/M3     578. Porro Massimo        62 Sarzana (SP)         Veloclub Lunigiana               7:17.44,3   2:09.15,0  (8476)   20,149 ¦ 
147/M2     370. Pietrelli Alessandro 68 SARZANA SP           CICLI GUIZZARDI                  6:59.56,8   1:51.37,3  (6066)   21,002 ¦ 
147/M1      62. De Paolis Luca       75 Sassa                Team pianeta ciclo               6:03.30,8     58.51,8  (2005)   24,263 ¦ 
110/M4     422. Ombra Maurizio       54 Sasso Marconi (BO)   AS Sasso Marconi                 6:42.09,8   2:54.04,7   (158)   16,411 ¦ 
110/M4     412. Venturi Alfredo      54 Sasso Marconi (BO)   AS Sasso Marconi                 6:40.39,2   2:52.34,1   (159)   16,473 ¦ 
110/M3      94. Sensolini Attilio    65 sassofeltrio (PU)    Gruppo sportivo dogana - R.S.M   4:45.30,5   1:07.57,8  (4042)   23,116 ¦ 
147/M3     995. Frigieri Andrea      65 Sassuolo             Gli Scoiattoli                   9:21.15,6   4:12.46,3  (7315)   15,714 ¦ 
110/M3     151. Paltrinieri Daniele  63 Sassuolo             Scavezzon Squadra Corse          5:01.18,2   1:23.45,5  (3327)   21,904 ¦ 
110/M4     318. Proietti Michele     60 Sassuolo             Team Iaccobike - Avis            6:07.16,9   2:19.11,8  (6125)   17,969 ¦ 
147/M3     567. Macchioni Claudio    61 Sassuolo (MO)        U.S. BRAIDA SASSUOLO             7:16.48,7   2:08.19,4  (3317)   20,191 ¦ 
147/M3     569. Ghitali Ivano        62 Sassuolo mo          U.S.Braida                       7:16.52,1   2:08.22,8  (3885)   20,189 ¦ 
57/M4      123. Franco Giuseppe      55 Savigliano           S.C. VIGOR PIASCO                3:55.54,2   1:42.13,3  (3406)   14,624 ¦ 
57/M3      136. Montanaro Corrado    61 Savigliano           Individuale                      3:50.02,1   1:50.40,6  (3458)   14,997 ¦ 
57/M3      147. Montanaro Ugo        61 Savigliano           Individuale                      3:56.00,4   1:56.38,9  (3459)   14,618 ¦ 
57/F1       49. Olivero Paola        66 Savigliano           S.C.VIGOR PIASCO                 3:59.41,0   1:15.24,5   (461)   14,393 ¦ 
147/M3     486. Robutti Paolo        64 Savigliano           S.C. VIGOR PIASCO                7:03.53,3   1:55.24,0  (3489)   20,807 ¦ 
147/F1      48. Bertozzi Francesca   71 Savignano sul Rubico Ecology team                     7:56.57,8   2:21.01,7   (820)   18,491 ¦ 
147/M3     548. Mazzola Antonio      66 Savignano sul Rubico G.S MEDINOX                      7:13.35,0   2:05.05,7  (5335)   20,342 ¦ 
147/M3     853. Ronchi Claudio       66 Savignano sul Rubico G.S.MEDINOX                      8:16.40,8   3:08.11,5  (6458)   17,757 ¦ 
147/M3     864. Campedelli Massimo   62 Savignano sul Rubico G.S. MEDINOX                     8:18.22,5   3:09.53,2  (6879)   17,697 ¦ 
110/M3     419. Paolucci Roberto     61 Savignano sul Rubico G.S. MEDINOX                     6:07.45,4   2:30.12,7  (6485)   17,946 ¦ 
147/M4     251. Pracucci Ottavio     60 Savignano sul Rubico G.S. MEDINOX                     6:52.53,7   1:43.44,8  (3477)   21,361 ¦ 
147/M4     448. Raggini Valter       60 Savignano sul Rubico G.S. MEDINOX                     7:34.13,6   2:25.04,7  (6486)   19,417 ¦ 
147/M3     852. Trevisani Marco      62 Savignano sul Rubico G.S. MEDINOX                     8:16.39,6   3:08.10,3  (6489)   17,758 ¦ 
57/M3      124. Calvi Giorgio        64 Savona               Bici Club Savona                 3:41.00,1   1:41.38,6  (2927)   15,610 ¦ 
147/M4     445. Chionetti Ezio       59 Savona               Speed wheel                      7:33.09,8   2:24.00,9  (3554)   19,463 ¦ 
110/M4     373. De Santis Paolo      58 Savona               G.S. CRAL 2^ ASL Savona          6:23.58,0   2:35.52,9  (6324)   17,188 ¦ 
110/M1     124. Degli Innocenti Dani 77 Savona               Team Goodbyke Savona             5:54.26,9   2:07.09,1  (4479)   18,620 ¦ 
110/M2     296. Degli Innocenti Marc 69 Savona               GS Cicli Perico                  5:55.51,8   2:10.49,9  (4480)   18,546 ¦ 
57/M3      221. Delucis Fabrizio     64 Savona               GS Cicli Risi                    4:51.08,3   2:51.46,8  (6387)   11,850 ¦ 
110/M3     593. Delucis Marco        62 Savona               GS Cicli Risi                    7:25.05,7   3:47.33,0  (6388)   14,828 ¦ 
57/M4      224. Gerace Franco        59 Savona                                                7:32.34,3   5:18.53,4  (9341)    7,623 ¦ 
57/M3      222. Grillo Giuseppe      65 Savona               GOODBIKE                         4:51.29,2   2:52.07,7  (7485)   11,835 ¦ 
110/M4     434. Loiacono Marco       58 Savona               G.S. Cicli Risi SV               6:47.07,9   2:59.02,8  (7957)   16,210 ¦ 
147/M5     455. Mariotti Roberto     53 Savona               GS Cral 2 Asl Savona             9:13.55,4   3:50.00,3  (3159)   15,922 ¦ 
147/M2     129. Mozzone Domenico     67 Savona               VC Olmo La Biciclissima - Cell   6:10.06,2   1:01.46,7  (2113)   23,831 ¦ 
147/M6     110. Oliveri Michele      39 Savona               GS Cral II° ASL Savona           8:23.39,0   2:56.26,6  (3180)   17,512 ¦ 
147/M3     660. Penna Michele        64 Savona               Speed Wheel                      7:33.07,6   2:24.38,3  (3605)   19,464 ¦ 
147/M4     619. Perhauz Mauro        57 Savona               G.S.Cral 2°ASL Savona            8:15.10,2   3:06.01,3  (4133)   17,812 ¦ 
57/M3       88. Perrone Marco        62 Savona               Bici Club Savona                 3:27.37,2   1:28.15,7  (2923)   16,616 ¦ 
110/M5     215. Riccardi Remo        47 Savona               G.S. OXY Cicli Zanini Albissol   6:18.53,2   2:04.11,9  (8565)   17,419 ¦ 
110/M4     402. Scalia Rosario       60 Savona               Bici Club Savona                 6:34.32,5   2:46.27,4  (2924)   16,728 ¦ 
147/M4     711. Scalise Antonio      59 Savona               Elle Di Sport                    8:34.57,4   3:25.48,5  (4069)   17,127 ¦ 
57/M5       74. Solari Bruno         46 Savona               Bici Club Savona                 3:39.17,5   1:24.20,0  (2928)   15,732 ¦ 
147/M3     884. Stuffo Roberto       66 Savona               GS Panificatori Savona           8:23.52,0   3:15.22,7  (4528)   17,504 ¦ 
110/M4     421. Tremoglio Maurizio   54 Savona               SC Sport Olmo SPA                6:42.09,0   2:54.03,9  (9036)   16,411 ¦ 
110/F1      77. Veirana Natalia      68 Savona               VC Olmo La Biciclissima - Cell   6:53.03,2   2:27.38,4   (989)   15,978 ¦ 
147/M1     296. Zunino Alberto       75 Savona               GS Cral Savona                   8:22.56,9   3:18.17,9  (3280)   17,536 ¦ 
147/M5      12. Ghirardini Danilo    50 Scandiano            GS Cicli Campioli                6:02.45,6     38.50,5  (3124)   24,313 ¦ 
110/M5      96. Nasi Pietro          51 Scandiano            Polisp. Ciclistica Scandiano     5:34.37,2   1:19.55,9  (6406)   19,723 ¦ 
110/M5     152. Bedeschi Giuseppe    47 Scandiano (RE)       Pol. Ciclistica Scandiano        5:56.46,0   1:42.04,7  (6626)   18,499 ¦ 
147/M4     131. Bagnoli Mario        55 Scandicci            Bicisporteam  Firenze            6:26.09,0   1:17.00,1  (5115)   22,840 ¦ 
57/F1       33. Di Pirro Elena       65 Scandicci            Team le lame probike             3:46.43,5   1:02.27,0   (421)   15,216 ¦ 
57/M6       62. Fiaschi Alvaro       45 Scandicci            INDIVIDUALE                      3:53.12,4   1:04.06,8  (3883)   14,793 ¦ 
57/M3      153. Nuti Filippo         61 Scandicci            Team le lame probike             4:00.40,1   2:01.18,6  (2910)   14,335 ¦ 
110/M6      69. Poggesi Sergio       41 Scandicci            Individuale                      6:00.52,9   1:33.20,8  (3896)   18,288 ¦ 
57/M4      182. Falciani Luca        54 scandicci (FI)       Mukki bike                       4:25.45,8   2:12.04,9  (7213)   12,981 ¦ 
147/M2     242. Braccesi Leonardo    68 SCANDICCI FI         GRUPPO CICLISTICO LA ROMOLA      6:31.11,7   1:22.52,2  (6797)   22,546 ¦ 
147/M6      41. Sventer Fabrizio     44 Scandicci Firenze    Pol. Casellina                   7:21.55,8   1:54.43,4  (6336)   19,957 ¦ 
147/M3     291. Madella Mella Claudi 66 Scandolara Ravara Cr VC Casalasco                     6:33.08,9   1:24.39,6  (5171)   22,434 ¦ 
110/M2      35. Biancalani Luca      68 Scarperia            Atletica Marciatori Mugello      4:22.13,5     37.11,6  (1962)   25,169 ¦ 
57/M5       79. Bianchini Virgilio   52 Scarperia            Ferri Taglienti Scarperia        3:40.43,2   1:25.45,7  (6092)   15,630 ¦ 
110/M1      90. Buzzigoli Luca       74 Scarperia            Ferri Taglienti Scarperia        5:18.11,9   1:30.54,1  (6096)   20,741 ¦ 
110/M4     267. Camartini Massimo    55 Scarperia            Ferri Taglienti Scarperia        5:50.55,2   2:02.50,1  (6081)   18,807 ¦ 
110/M4     165. Collini Daniele      60 Scarperia            Ferri Taglienti Scarperia        5:24.04,1   1:35.59,0  (6083)   20,366 ¦ 
57/M2      125. Collini Luca         69 Scarperia            Sci Club Mugello 2000            4:14.38,5   2:14.36,0  (6044)   13,548 ¦ 
110/M5     341. Collini Valtiero     47 Scarperia            Ferri Taglienti Scarperia        7:06.01,7   2:51.20,4  (6078)   15,491 ¦ 
110/M3     170. Falchi Romano        61 Scarperia            Atletica Marciatori Mugello      5:05.59,5   1:28.26,8  (7212)   21,569 ¦ 
57/M3      108. Francini Paolo       62 Scarperia            Ferri Taglienti Scarperia        3:34.22,1   1:35.00,6  (6086)   16,093 ¦ 
57/M1       26. Giovannini Matteo    79 Scarperia            Ferri Taglienti Scarperia        3:21.09,0   1:15.26,7  (6094)   17,151 ¦ 
147/M4     159. Innocenti Giancarlo  60 Scarperia            Ferri Taglienti Scarperia        6:31.53,7   1:22.44,8  (6095)   22,506 ¦ 
110/M4      45. Lapucci Paolo        59 Scarperia            Ferri Taglienti Scarperia        4:38.25,6     50.20,5  (1264)   23,704 ¦ 
147/M5     181. Manescalchi Arturo   49 Scarperia            Ferri Taglienti Scarperia        7:28.44,2   2:04.49,1  (4582)   19,655 ¦ 
147/M3     502. Mazzoni Andrea       65 Scarperia            Club Franco Ballerini            7:07.02,7   1:58.33,4  (4366)   20,653 ¦ 
110/M4     188. Mazzoni Maurizio     58 Scarperia            Club Franco Ballerini            5:30.38,4   1:42.33,3  (4241)   19,961 ¦ 
110/M2      97. Nencini Mauro        71 Scarperia            Ferri Taglienti Scarperia        4:47.24,1   1:02.22,2  (6097)   22,964 ¦ 
147/M2     495. Nerbosi Andrea       71 Scarperia            Ferri Taglienti Scarperia        7:34.57,8   2:26.38,3  (1263)   19,386 ¦ 
110/M1     158. Visani Roberto       75 Scarperia            Ferri Taglienti Scarperia        6:41.00,5   2:53.42,7  (4583)   16,458 ¦ 
147/M4     653. Poma Claudio         55 Scarperia  FI        Club Apenninico 1907             8:21.59,6   3:12.50,7  (3331)   17,569 ¦ 
110/M4     486. Amerighi Daniele     56 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti Scarperia        7:06.00,3   3:17.55,2  (6088)   15,492 ¦ 
110/M4     130. Ammannati Marco      58 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti Scarperia        5:10.04,4   1:21.59,3  (4584)   21,285 ¦ 
147/M4     424. Cartacci Alessandro  58 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti Scarperia        7:28.29,8   2:19.20,9  (4581)   19,665 ¦ 
110/M3     233. Cerbai Luciano       65 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti Scarperia        5:20.07,7   1:42.35,0  (6087)   20,616 ¦ 
57/M4       99. Cipriani Andrea      54 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti Scarperia        3:40.44,5   1:27.03,6  (6080)   15,629 ¦ 
110/M4      99. Collini Pietro       56 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti Scarperia        4:59.29,4   1:11.24,3  (4580)   22,037 ¦ 
57/M5       90. Nencini Remo         51 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti Scarperia        3:44.28,2   1:29.30,7  (6079)   15,369 ¦ 
110/M5     108. Nencioli Bruno       50 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti Scarperia        5:38.22,0   1:23.40,7  (6077)   19,505 ¦ 
110/M4     212. Facci Umberto        59 Schio                V.C.PRANDINA TORREBELVICINO      5:35.32,4   1:47.27,3  (3644)   19,669 ¦ 
110/M1      13. Gemassmer Andreas    74 Schlanders           RSV Vinschgau Raiffeisen         4:06.03,7     18.45,9   (114)   26,822 ¦ 
110/M2      94. Ciancarella Andrea   68 Scoppito             Team pianeta ciclo               4:46.33,8   1:01.31,9  (5214)   23,031 ¦ 
57/M3      177. Agostini Luca        62 Scorzè               CC Fonte San Benedetto           4:11.54,6   2:12.33,1  (6478)   13,695 ¦ 
147/M1      53. Pastrello Federico   76 Scorzè               Granfondo Pinarello              5:58.25,2     53.46,2  (2306)   24,608 ¦ 
57/M2      108. De Franceschi Michel 68 Scorzè (VE)          CC Fonte San Benedetto           4:00.54,8   2:00.52,3  (7062)   14,320 ¦ 
147/M2     272. Marcato Andrea       67 Scorzè (VE)          C.C. Fonte San Benedetto         6:38.21,0   1:30.01,5  (5332)   22,141 ¦ 
110/M2     298. Michieletto Nicola   67 Scorzè (VE)          CC Fonte San Benedetto           5:56.26,4   2:11.24,5  (5341)   18,516 ¦ 
110/M2      88. Roccaro Francesco    70 Scorzè (VE)          CC Fonte San Benedetto           4:43.35,4     58.33,5  (2159)   23,273 ¦ 
110/M3      85. Benucci Andrea       64 Seano                VC Bar Mannelli                  4:43.04,3   1:05.31,6  (6284)   23,315 ¦ 
147/M3     254. Faganello Andrea     63 Sedico               GS Eurovelo Cicli                6:26.18,7   1:17.49,4  (1287)   22,831 ¦ 
147/M5      45. Pescosta Piero       53 Sedico               Equipe Dart                      6:31.44,9   1:07.49,8  (2138)   22,514 ¦ 
147/M2     110. Benedetti Mirco      69 Segonzano            Bren Team Trento                 6:05.34,6     57.15,1  (2677)   24,126 ¦ 
110/M4      94. Capretta Eugenio     59 Segusino (TV)        SC Mionetto Valdobbiadene        4:57.50,2   1:09.45,1  (2244)   22,159 ¦ 
110/M4       7. Kerschbaumer Oswald  57 Selva di Val Gardena Club Rodes Gherdeina             4:16.41,6     28.36,5  (2067)   25,711 ¦ 
147/M1      26. Doveri Cristiano     73 Selvatelle           AC Capannolese                   5:37.38,6     32.59,6  (1286)   26,122 ¦ 
57/M4       26. Calzavara Francesco  60 Selvazzano           AR Team Armistizio Hard Servic   2:51.33,8     37.52,9  (5053)   20,109 ¦ 
147/M4     425. Mercanzin Riccardo   55 Selvazzano Dentro    Cicli De Franceschi              7:28.36,9   2:19.28,0  (3769)   19,660 ¦ 
110/M1      66. Re Dionigi Gabriele  77 Senago               SC Paderno Dugnano Bikers        5:00.06,0   1:12.48,2  (8534)   21,992 ¦ 
147/M3     700. Balducci Marco Anton 65 Senigallia           Club Amici della Bici            7:40.19,2   2:31.49,9  (6567)   19,160 ¦ 
147/M4     378. Bozzi Flavio         55 Senigallia           GC Publicrea Senigallia          7:17.55,2   2:08.46,3  (2991)   20,140 ¦ 
57/M5      139. Cacciamani Giuseppe  47 Senigallia           Club Amici della Bici            4:03.22,7   1:48.25,2  (6866)   14,175 ¦ 
110/M4     485. Fabri Roberto        59 Senigallia           Club Amici della Bici            7:04.06,4   3:16.01,3  (7201)   15,562 ¦ 
147/M3     579. Mantoni Paolo        61 Senigallia           GC Publicrea Senigallia          7:17.57,1   2:09.27,8  (2995)   20,139 ¦ 
147/M6      53. Marchetti Mauro      42 Senigallia           Club Amici della Bici            7:34.48,1   2:07.35,7  (8037)   19,393 ¦ 
57/M5      171. Mazzanti Moreno      51 Senigallia           Club Amici della Bici            4:18.17,1   2:03.19,6  (8084)   13,357 ¦ 
147/M6     144. Messersì Giovanni    42 Senigallia           Club Amici della Bici            9:13.59,2   3:46.46,8  (8120)   15,920 ¦ 
110/M6     158. Moroni Marcello      41 Senigallia           Club Amici della Bici            7:21.00,1   2:53.28,0  (8193)   14,965 ¦ 
147/M4     470. Moroni Paolo         56 Senigallia           Club Amici della Bici            7:40.03,0   2:30.54,1  (8194)   19,171 ¦ 
57/M1       72. Petito Antonio       75 Senigallia           GS Cesanella                     4:28.11,0   2:22.28,7  (9001)   12,864 ¦ 
110/M5     337. Santarelli Piergiorg 47 Senigallia           Club Amici della Bici            7:04.04,4   2:49.23,1  (8681)   15,563 ¦ 
147/M5     145. Santini Alvaro       53 Senigallia           GC Publicrea Senigallia          7:17.52,8   1:53.57,7  (2990)   20,142 ¦ 
110/M5     359. Severi Luigi         52 Senigallia           Club Amici della Bici            7:21.50,7   3:07.09,4  (8846)   14,937 ¦ 
147/M6      60. Urbinelli Roberto    42 Senigallia           Club Amici della Bici            7:40.02,7   2:12.50,3  (9066)   19,172 ¦ 
110/M3     572. Rollo Antonio        62 Senigallia (AN)      Amici della bici                 7:05.59,3   3:28.26,6  (6456)   15,493 ¦ 
110/M5     135. Pasci Mario          53 Seravezza            Euro Velo 2001                   5:49.21,3   1:34.40,0  (8355)   18,891 ¦ 
57/M3       65. Pirola Gian Franco   63 Seriate              Team Bike S. Paolo               3:13.51,4   1:14.29,9  (5367)   17,796 ¦ 
147/M4     156. Preziosa Mauro       58 Seriate BG           Team Bike S.Paolo                6:31.34,9   1:22.26,0  (8492)   22,524 ¦ 
147/M2     699. Sganzerla Paolo      69 Sermide MN           Team Bertoldi Ciclissimo         8:47.31,4   3:39.11,9  (4303)   16,719 ¦ 
110/M3     160. Fregolent Maurizio   64 Sernaglia D. Battagl Granfondo Pinarello              5:03.40,8   1:26.08,1  (1381)   21,733 ¦ 
147/M3     234. Mariani Stefano      66 Serravalle Sesia     Team Locca                       6:23.21,2   1:14.51,9  (3662)   23,007 ¦ 
110/M3     130. Baroncelli Giacomo   61 Sesto F.no           Ciclistica il Regolo             4:57.16,3   1:19.43,6  (1327)   22,201 ¦ 
147/M4     787. Viliani Marco        60 Sesto F.no FI        Bicisporteam Firenze             9:10.03,5   4:00.54,6  (9139)   16,034 ¦ 
110/M2      39. Aiazzi Francesco     68 Sesto Fiorentino     MT Byke team 2001                4:23.34,3     38.32,4  (3347)   25,040 ¦ 
110/M4     210. Nistri Roberto       59 Sesto Fiorentino     Cicli Poccianti                  5:35.12,7   1:47.07,6  (3597)   19,689 ¦ 
147/M2     261. Vinci Giulio         69 Sesto Fiorentino     M.t. bike team 2001              6:35.35,7   1:27.16,2  (4137)   22,295 ¦ 
147/M1      47. Bastarelli Fabio     76 Sesto Fiorentino (FI Ciclistica Tranvieri Firenze     5:52.31,9     47.52,9  (3359)   25,019 ¦ 
110/M1      36. Bessi Dimitri        73 Sesto Fiorentino (FI M. T. Bike Team 2001             4:36.41,4     49.23,6  (4140)   23,853 ¦ 
110/M5      41. Pasqualetti Antonio  49 Sesto San Giovanni   Bicimania lissone mtb            5:04.27,0     49.45,7  (3468)   21,678 ¦ 
110/M2     328. Vigoni Gabriele      69 Sesto San Giovanni   Consorzio Lombardo amatoriale    6:13.38,6   2:28.36,7  (9138)   17,663 ¦ 
147/M4     430. Lodola Marco         60 Sestri Levante       GS Monegliese                    7:29.56,9   2:20.48,0  (2284)   19,602 ¦ 
147/M3     619. Toso Marco           66 SESTRI LEVANTE       GRUPPO SPORTIVO MONEGLIESE       7:25.32,9   2:17.03,6  (9024)   19,795 ¦ 
147/M2     367. Traversi Stefano     68 Sestri Levante       GRUPPO SPORTIVO MONEGLIESE       6:59.24,8   1:51.05,3  (9033)   21,029 ¦ 
110/M1       5. Cavallero Alfredo    75 Sestri Levante GE    G.S. Monegliese                  3:54.38,3      7.20,5  (3063)   28,128 ¦ 
147/M3     894. Adriano Ernesto      64 Settimo Torinese (TO 3 C                              8:27.27,6   3:18.58,3  (6272)   17,380 ¦ 
57/M5       72. Bechelli Franco      50 Sieci                Polisportiva Sieci               3:39.02,9   1:24.05,4  (6621)   15,749 ¦ 
110/M3     276. Gioffrè Paolo        66 Sieci                Club Franco Ballerini            5:30.33,2   1:53.00,5  (1214)   19,966 ¦ 
110/M5     220. Materassi Orlando    49 Sieci                Polisportiva Sieci               6:19.25,5   2:04.44,2  (8071)   17,394 ¦ 
110/M6      36. Nocentini Giuliano   40 Sieci                Polisportiva Sieci               5:35.02,2   1:07.30,1  (8276)   19,699 ¦ 
110/M3     182. Poggi Stefano        61 Sieci                Polisportiva Sieci               5:07.46,5   1:30.13,8  (8456)   21,444 ¦ 
110/M4     187. Tatini Roberto       59 Sieci                Polisportiva Sieci               5:29.56,1   1:41.51,0  (8963)   20,003 ¦ 
110/M3     438. Anselmi Luca         64 Siena                Bulletta Bike                    6:16.21,2   2:38.48,5  (6194)   17,536 ¦ 
147/M4     730. Bizzarri Federico    59 Siena                AS SM La Scala                   8:42.36,6   3:33.27,7  (6042)   16,876 ¦ 
147/M3     708. Quercioli Avio       62 Siena                Team Bike Pionieri               7:43.40,7   2:35.11,4  (2150)   19,021 ¦ 
147/M4     799. Simonetti Massimo    58 Sigillo              GS Avis Gualdo Tadino            9:20.18,0   4:11.09,1  (4333)   15,741 ¦ 
147/M3     266. Giani Sauro          66 Signa                INWOOL PRATO                     6:28.08,7   1:19.39,4  (7405)   22,723 ¦ 
57/M3       39. Massarelli Mario     65 Signa                Bicisporteam  Firenze            3:03.50,9   1:04.29,4  (6139)   18,765 ¦ 
110/M4     296. Romani Roberto       57 Signa                Soc. Ric. Donizetti              5:58.20,6   2:10.15,5  (3932)   18,418 ¦ 
110/M2     336. Torniai Andrea       69 Signa (FI)           Mukki bike                       6:19.02,5   2:34.00,6  (9014)   17,412 ¦ 
110/M3      26. Zanchetton Alessandr 66 Silea                2WD Playlife Wheels              4:19.55,4     42.22,7  (3272)   25,392 ¦ 
110/M3       8. Guareschi Paolo      66 Sissa ( PR )         Road and track Rancing Team      4:06.04,3     28.31,6    (76)   26,821 ¦ 
147/M3     437. Sgarbi Stefano       64 Solara               Team Bertoldi Ciclissimo         6:54.34,8   1:46.05,5  (4262)   21,274 ¦ 
147/F2      24. Zizza Angela         61 Solara               Team Bertoldi Ciclissimo         7:53.28,1   2:06.26,1   (517)   18,628 ¦ 
147/M2     700. Dalmonte Daniele     69 Solarolo             Cicli caroli                     8:47.38,8   3:39.19,3  (7052)   16,715 ¦ 
147/M2     698. Gramantieri Marco    69 Solarolo             Cicli caroli                     8:46.51,7   3:38.32,2  (7461)   16,740 ¦ 
147/M3     837. Guffanti Emilio      64 Solbiate Comasco     GC Binago                        8:13.55,5   3:05.26,2  (7516)   17,856 ¦ 
110/M3     204. Bernardi Guido       63 Solighetto (TV)      SC Solighetto 1919               5:12.35,0   1:35.02,3  (1077)   21,114 ¦ 
57/M5       50. De Nicolò Paolo      51 Solighetto (TV)      SC Solighetto 1919               3:31.17,5   1:16.20,0  (7070)   16,328 ¦ 
57/M5      138. Ferracin Bruno       52 Solighetto (TV)      SC Solighetto 1919               4:03.08,0   1:48.10,5  (7239)   14,189 ¦ 
110/M4      41. De Faveri Giovanni   60 Soligo               SC Solighetto 1919               4:37.00,7     48.55,6  (2004)   23,825 ¦ 
147/M2      55. Peruzzotti  Stefano  70 Somma Lombardo (VA)  Coppi Racing Team                5:45.41,2     37.21,7  (2359)   25,514 ¦ 
147/M3     432. Fiori Giuseppe       62 Sommacampagna        Pol. Caselle Bike Team           6:53.27,2   1:44.57,9  (7271)   21,332 ¦ 
57/M1       12. Veronesi Roberto     78 Sommariva Bosco      Team Cicli Caporali              3:01.17,2     55.34,9  (3265)   19,030 ¦ 
110/M4     341. Pedussia Andrea      60 Sommariva del Bosco  Ruota Libera                     6:15.35,5   2:27.30,4  (8377)   17,572 ¦ 
57/M1       15. Berutti Christian    74 Sommariva Perno      Gagliardini cicli                3:06.12,9   1:00.30,6  (3939)   18,526 ¦ 
147/M5     434. Raimondi Gianfranco  53 Soncino              A.C. SONCINESE                   9:01.14,1   3:37.19,0  (3482)   16,296 ¦ 
57/M4      153. Bartesaghi Antonio   56 Sondrio              G.s.rapid bike cicli franzi      4:09.18,7   1:55.37,8  (3283)   13,838 ¦ 
110/M5      23. Codega Mario         48 Sondrio              Bici Club Berbenno               4:50.58,4     36.17,1  (1900)   22,682 ¦ 
110/M2     180. Scherini Andrea      71 Sondrio              Bici Club Berbenno               5:15.49,4   1:30.47,5  (4521)   20,897 ¦ 
110/M4     152. Tempra Attilio       58 Sondrio              Bici Club Berbenno               5:18.21,6   1:30.16,5  (8973)   20,731 ¦ 
147/M3     505. Sapienza Davide      63 Songavazzo BG        Gs Cicli Bonadei                 7:07.18,2   1:58.48,9    (40)   20,641 ¦ 
147/M3      51. Mair Helmuth         62 Soprabolzano         SC. TIROLER RADLER               5:43.36,0     35.06,7  (1160)   25,669 ¦ 
147/M3     527. Scolari Piero        61 Sopramonte Trento    Mucchio Sportivo Trento          7:10.50,7   2:02.21,4  (3618)   20,471 ¦ 
110/M2      75. Vignali Cristiano    67 Soraga               G.S. Panet Sport Bike Pro Team   4:37.14,8     52.12,9  (3267)   23,805 ¦ 
57/M3       42. Landini Daniele      65 Sorbolo              Circ. Arci Dipendenti Sanitá     3:05.08,8   1:05.47,3  (3147)   18,633 ¦ 
110/M4     171. Pavesi Romano        55 Sorbolo              Cicloamatori Avis-Cri-Aido Sor   5:25.32,6   1:37.27,5  (3673)   20,273 ¦ 
110/M4     155. Rizzi Edoardo        54 Sorbolo              Cicloamatori Avis-Cri-Aido Sor   5:19.29,0   1:31.23,9  (3680)   20,658 ¦ 
110/M5     320. Tedeschi Giovanni    53 Sorbolo              Avis Cri Sorbolo                 6:56.01,3   2:41.20,0  (3684)   15,864 ¦ 
110/M5     243. Samanni Agostino     53 Soresina             PEDALE SORESINESE                6:26.44,9   2:12.03,6  (3497)   17,065 ¦ 
57/M5       54. Peretti Armando      50 Sovizzo              UC Valmarana                     3:32.55,2   1:17.57,7  (2557)   16,203 ¦ 
147/M3     246. Bee Floriano         66 SOVRAMONTE BL        G.S. PRIMIERO                    6:24.56,2   1:16.26,9  (6629)   22,912 ¦ 
147/M5     175. Minazzato Fernando   53 SOVRAMONTE BL        G.S. PRIMIERO                    7:26.15,4   2:02.20,3  (8148)   19,764 ¦ 
147/M4     521. Bagliani Giuseppe    57 Spello               G.S.Pedale Spellano              7:51.34,7   2:42.25,8  (6553)   18,703 ¦ 
57/M3      184. Belluccini Corrado   63 Spello               G.S. Pedale Spellano             4:14.01,6   2:14.40,1  (6643)   13,581 ¦ 
147/M4     611. Pergolesi Giuliano   57 Spello               G.S.Pedale Spellano              8:13.24,6   3:04.15,7  (8390)   17,875 ¦ 
110/M4      28. Cerri Maurizio       60 SPICCHIO-VINCI-FI- C Ciclistica Empolitour            4:31.24,5     43.19,4  (3552)   24,317 ¦ 
147/M4     161. Benedetti Paolo      59 Spilamberto          Bike scooter 2000                6:32.15,5   1:23.06,6  (2589)   22,485 ¦ 
147/M1       6. Tibaldo Fabio        73 Spilamberto          GS Sportissimo Top Level         5:19.50,2     15.11,2  (1348)   27,576 ¦ 
147/M2     200. Valentini Mauro      68 Spilamberto          AS Tecno Bici                    6:23.04,3   1:14.44,8  (4604)   23,024 ¦ 
147/M2     100. Venturelli Tiziano   70 Spilamberto          Bike scooter 2000                6:03.08,0     54.48,5  (5484)   24,288 ¦ 
147/M2     684. Tassi Alessandro     69 Spilamberto (MO)     AS Tecno Bici                    8:39.24,9   3:31.05,4  (6179)   16,980 ¦ 
147/M4     413. Scarpa Roberto       60 Spinea (VE)          GC Asseggiano Transped           7:26.19,2   2:17.10,3  (5397)   19,761 ¦ 
110/M4     277. Corò Narciso         54 Spinea VE            Circolo Dipendenti CR Venezia    5:53.42,8   2:05.37,7  (7012)   18,659 ¦ 
147/M4     306. Casali Angelo        56 Spino d'Adda         Us spinese oratorio              7:03.56,9   1:54.48,0  (2266)   20,804 ¦ 
110/M4     221. Teso Ivano           56 Spresiano            Granfondo Pinarello              5:37.54,5   1:49.49,4  (4935)   19,531 ¦ 
110/M3      57. Werth Christian      66 St.Michael Eppan     Bike Club Egna                   4:34.37,9     57.05,2  (1773)   24,032 ¦ 
147/M4      13. Chersin Loris        60 Staranzano           GS Danieli                       5:43.10,1     34.01,2  (1061)   25,701 ¦ 
147/F2       9. Del Monaco Elisabett 60 Staranzano           GS Roby Calzature                6:49.59,5   1:02.57,5   (712)   21,512 ¦ 
110/M3     167. Giustina Arturo      61 Staranzano           Team Sclauzero-Starbene          5:04.49,4   1:27.16,7  (1035)   21,651 ¦ 
57/M4       44. Noschese  Vincenzo   59 Staranzano           Team Sclauzero-Starbene          3:11.42,3     58.01,4  (2753)   17,996 ¦ 
110/M1      33. Deiuri Stefano       75 Staranzano (GO)      GS Roby Calzature                4:32.03,5     44.45,7  (1805)   24,259 ¦ 
110/M5      16. Giachin Sergio       51 Staranzano (GO)      DLF Isontino                     4:37.07,5     22.26,2  (2040)   23,815 ¦ 
110/F1      16. Zanardi Maria Teresa 65 Staranzano GO        Granfondo Pinarello              5:21.15,4     55.50,6   (620)   20,544 ¦ 
147/M3     180. Conti Alessandro     65 Stezzano             Team Bike Tech                   6:14.07,6   1:05.38,3  (1992)   23,574 ¦ 
110/F2       5. Dossena Cinzia       61 Stezzano             GS CICLI NORIS                   5:23.19,5     38.51,1   (327)   20,412 ¦ 
57/M3      236. Fantoni Alfio        65 Stezzano             Team Nava                        6:30.37,8   4:31.16,3  (3400)    8,831 ¦ 
147/M4     102. Lancini Stefano      60 Stezzano             GS CICLI NORIS                   6:19.08,2   1:09.59,3  (5321)   23,263 ¦ 
57/M6      ---  Mariotti Andrea      43 Stienta              Professional Bike Ferrara            -----     partito  (8047)      --- ¦ 
57/M4       60. Zampieri Roberto     59 Strà                 GS Tombelle-Gritti               3:23.39,3   1:09.58,4  (2758)   16,940 ¦ 
57/M4      114. Bellan Roberto       54 Stradella            Sc Pedale Bronese                3:49.24,3   1:35.43,4  (6639)   15,038 ¦ 
110/M2      37. Bonino Simone        72 Strambino            Bican Cycling Team               4:22.53,4     37.51,5  (1079)   25,105 ¦ 
57/M5        5. Fessia Paolo         50 Strambino            Pedale Canavesano                2:38.56,0     23.58,5  (3108)   21,707 ¦ 
147/M3      70. Azario Gianandrea    66 Strambino (TO)       Bican Cycling Team               5:49.48,0     41.18,7  (1201)   25,214 ¦ 
57/M1        2. Fessia Filippo       79 Strambino TO         Pedale Canavesano                2:20.02,8     14.20,5  (1091)   24,634 ¦ 
147/M3     347. Tinti Roberto        66 Subbiano             GS Fratres Capolona Subbiano     6:40.41,0   1:32.11,7  (3258)   22,012 ¦ 
147/M3     517. Zurli Claudio        63 SUBBIANO AR          G.S. FRATRES                     7:09.53,6   2:01.24,3  (3852)   20,516 ¦ 
110/M3      99. Crespi Roberto       66 Sulbiate             Team Bellusco Cicloamatori       4:47.38,5   1:10.05,8  (5220)   22,945 ¦ 
147/M3     865. Brambilla Marco      64 Sulbiate MI          GS Lambrobike Sovico             8:18.29,3   3:10.00,0  (4474)   17,693 ¦ 

totale 545



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.