Maratona dles Dolomites 2003 - per località "P"

categoria posto nome/Name            an località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett     km/h ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
110/M2      16. Paganelli Fabio      70 Paderno d'Adda       Team Biciaio                     4:10.33,3     25.31,4  (8329)   26,341 ¦ 
147/M5     327. Lecchi Bruno         50 Paderno Dugnano      Interbanca                       8:15.51,8   2:51.56,7  (3777)   17,787 ¦ 
110/M1     139. Lecchi Rudy          73 Paderno Dugnano      Interbanca                       6:06.08,6   2:18.50,8  (3778)   18,025 ¦ 
57/M3      165. Pacchioni Mauro      63 Paderno Dugnano      Nuova Corti Team Scapin          4:06.04,5   2:06.43,0  (3182)   14,020 ¦ 
110/M6      59. Prisco Michele       45 Paderno Dugnano      Paderno Bikers                   5:49.49,0   1:22.16,9  (8496)   18,867 ¦ 
57/M4      222. Agostini Carlo       54 Padova               Cc FONTE SAN BENEDETTO           7:26.41,8   5:13.00,9  (6477)    7,723 ¦ 
110/M5     254. Alverdi Natale       50 Padova               GS Romano Metaldent              6:28.50,2   2:14.08,9  (2550)   16,973 ¦ 
147/M4     603. Androni Massimo      57 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   8:11.02,8   3:01.53,9  (6511)   17,961 ¦ 
147/M6      50. Baldin Lino          45 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   7:31.31,3   2:04.18,9  (1746)   19,533 ¦ 
147/M3     325. Bazzoni Corrado      64 Padova               Gs.punto ciclo                   6:37.29,3   1:29.00,0  (2257)   22,189 ¦ 
147/M4      12. Benato Alessandro    59 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   5:41.44,7     32.35,8    (51)   25,808 ¦ 
147/M3     194. Benato Stefano       61 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   6:16.23,2   1:07.53,9  (6645)   23,433 ¦ 
147/M6     114. Bettella Achille     42 Padova               GS Romano Metaldent              8:26.06,2   2:58.53,8  (2553)   17,427 ¦ 
110/M3     334. Bezze Andrea         64 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   5:45.30,3   2:07.57,6  (6696)   19,102 ¦ 
147/M4     271. Borgato Attilio      56 Padova               GS Cicli Morello                 6:56.39,7   1:47.30,8  (6768)   21,168 ¦ 
57/M5      119. Buso Raffaele        49 Padova               GS Romano Metaldent              3:55.50,9   1:40.53,4  (2549)   14,628 ¦ 
147/M5      74. Calore Roberto       49 Padova                                                6:47.08,3   1:23.13,2  (4430)   21,663 ¦ 
110/M3     566. Cardin Francesco     61 Padova               Cicli Asteggiano                 6:59.55,1   3:22.22,4  (6895)   15,717 ¦ 
57/M5      122. Carraro Luigi        51 Padova               S.C. Ponte S.Nicoló-Edilferrar   3:57.08,0   1:42.10,5  (6907)   14,548 ¦ 
147/M6     120. Celeghin Giovanni    43 Padova               Fans Grande Ciclismo             8:30.52,7   3:03.40,3  (6198)   17,264 ¦ 
147/M3     331. Celin Andrea         66 Padova               ATLETICO DI SILVIO MARTINELLO    6:38.38,3   1:30.09,0  (1983)   22,125 ¦ 
147/M3     400. Cremonese Luca       61 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   6:50.17,6   1:41.48,3  (1755)   21,496 ¦ 
57/M5       28. D'Angelo Gaetano     46 Padova               G.S. PEDALE PADOVANO             3:14.09,7     59.12,2  (4616)   17,768 ¦ 
110/M2     112. De Valle Luca        72 Padova               Team Aerelli Bike                4:52.44,3   1:07.42,4  (7075)   22,545 ¦ 
57/M4      174. Dorigo Marco         60 Padova               G.C. Atletico                    4:22.10,2   2:08.29,3  (3912)   13,159 ¦ 
57/M4       41. Ferramosca Giampaolo 54 Padova               TeamSalieri Bologna              3:06.07,5     52.26,6   (191)   18,535 ¦ 
110/M3     475. Fraccalanza Stefano  63 Padova               S.C. CICLI BERMA                 6:29.59,7   2:52.27,0  (7298)   16,923 ¦ 
147/M2     373. Fusaro Marco         69 Padova               S. C. Cicli Berma                7:00.59,2   1:52.39,7  (3115)   20,950 ¦ 
147/M3     396. Gabani Nicola        63 Padova               Saga S.r.l.                      6:49.20,4   1:40.51,1  (4705)   21,546 ¦ 
147/M2     530. Galileo Vincenzo     68 Padova               GRUPPO SPORTIVO IMASAF           7:42.53,3   2:34.33,8  (2037)   19,054 ¦ 
147/M1     195. Giacomini Filippo    77 Padova               GS Veloci Mestrino               7:12.44,8   2:08.05,8  (2723)   20,381 ¦ 
147/M4     151. Golia Massimo        60 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   6:30.02,6   1:20.53,7  (7436)   22,612 ¦ 
110/M2     166. Lombardi Francesco   67 Padova               Velo Club Alessio                5:09.41,3   1:24.39,4  (4614)   21,311 ¦ 
57/M5      206. Motta Giovanni Batti 49 Padova               GC Cral Ospedale Cittadella      4:46.38,6   2:31.41,1  (3173)   12,035 ¦ 
110/M3     247. Pappagallo Donato    61 Padova               Hard Service                     5:23.37,1   1:46.04,4  (3187)   20,394 ¦ 
147/M5     307. Pasquato Silvio      51 Padova               GS Ospedalieri                   8:08.55,9   2:45.00,8  (8363)   18,039 ¦ 
147/M5      67. Pegoraro Ilario      52 Padova               Saga S.r.l.                      6:44.45,7   1:20.50,6  (4703)   21,790 ¦ 
147/M6      68. Rosato Luciano       41 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   7:46.02,3   2:18.49,9  (1754)   18,925 ¦ 
147/M6      18. Roverato Guido       43 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   6:50.48,4   1:23.36,0  (1749)   21,469 ¦ 
110/M4     125. Samogizio Lino       54 Padova               TeamSalieri Bologna              5:09.27,2   1:21.22,1   (194)   21,327 ¦ 
147/M1     153. Scarso Martino       77 Padova               GS Romano Metaldent              6:50.40,8   1:46.01,8  (2543)   21,476 ¦ 
147/M3     435. Scavazzon Mauro      62 Padova               G.s.dossi                        6:54.18,3   1:45.49,0  (8706)   21,288 ¦ 
110/M2      22. Schiavo Ottorino     71 Padova               ATLETICO DI SILVIO MARTINELLO    4:13.00,4     27.58,5  (2172)   26,086 ¦ 
147/M5      15. Schiavon Mauro       53 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   6:07.56,5     44.01,4  (1748)   23,971 ¦ 
57/M6       69. Sorgato Luciano      40 Padova               GS Romano Metaldent              3:56.14,7   1:07.09,1  (2547)   14,603 ¦ 
147/M4     747. Sorgato Ruggero      55 Padova               Fans Grande Ciclismo             8:49.18,9   3:40.10,0  (6200)   16,663 ¦ 
110/M3     250. Surian Nicola        66 Padova               SC Colli Euganei                 5:24.14,4   1:46.41,7  (3934)   20,355 ¦ 
57/M3      204. Tognetti Federico    64 Padova               Arcobaleno Carraro Team          4:31.25,7   2:32.04,2  (2196)   12,710 ¦ 
147/M2     482. Tognon Roberto       69 Padova               Anton Veneta Team Bike           7:29.53,5   2:21.34,0  (3260)   19,604 ¦ 
110/F2      38. Trentin Rosa         52 Padova               GS Romano Metaldent              6:43.45,2   1:59.16,8   (404)   16,346 ¦ 
110/M3     345. Truffo Nicola        63 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   5:47.24,2   2:09.51,5  (9047)   18,998 ¦ 
147/F1      35. Valente Paola        64 Padova               Individuale                      7:19.26,9   1:43.30,8   (521)   20,070 ¦ 
110/M3     218. Veronese Stefano     64 Padova               G.S Ospedalieri Padova           5:15.48,5   1:38.15,8  (3731)   20,898 ¦ 
147/M5     446. Zambonin Dorino      46 Padova               GS Bagareo                       9:08.44,5   3:44.49,4  (9285)   16,073 ¦ 
147/M6     116. Zanetti Germano      42 Padova               GC Extreme Bike                  8:26.12,5   2:59.00,1  (1293)   17,423 ¦ 
147/M6      86. Favaro Elio          44 Padova (PD)          AR Team Armistizio Hard Servic   8:03.45,8   2:36.33,4  (1750)   18,232 ¦ 
110/M3      44. De Lazzari Agostino  66 Paese TV             GC Santa Cristina                4:29.30,8     51.58,1  (1884)   24,488 ¦ 
110/M3     224. Zanuttini Marco      64 Pagnacco             A.C.S. BUJE CICLI TANDEM         5:16.58,3   1:39.25,6  (5453)   20,822 ¦ 
147/M3     168. Benaglia Marco       63 Paladina BG          GS Good Bike Team                6:11.26,3   1:02.57,0  (1075)   23,745 ¦ 
57/M5      185. Rossetti Carlo Ernes 46 Palazzolo            Paderno Bikers                   4:29.10,5   2:14.13,0  (8616)   12,816 ¦ 
147/M4     673. Villa Walter         60 Palazzolo Milanese   S.C. Paderno Dugnano Bikers      8:26.22,3   3:17.13,4  (6025)   17,418 ¦ 
147/M5      77. Loda Luigi           52 Palazzolo sull'Oglio MTB Credaro                      6:49.13,3   1:25.18,2  (3779)   21,553 ¦ 
110/M3     542. Amodeo Gaspare       66 Palermo              GS Totò Cannatella               6:48.21,8   3:10.49,1  (2948)   16,162 ¦ 
147/M4     503. Bertuglia Giovanni   58 Palermo              G.S. Totò Cannatella             7:47.53,7   2:38.44,8  (2936)   18,850 ¦ 
110/M4     322. Bica Pietro          56 Palermo              G.S. Totò Cannatella             6:08.11,4   2:20.06,3  (2935)   17,925 ¦ 
57/M6      119. Brasiello Gennaro    45 Palermo              G.S. Totò Cannatella             4:27.18,5   1:38.12,9  (2941)   12,906 ¦ 
57/M5      183. Festa Michele        47 Palermo              GS Totò Cannatella               4:27.21,4   2:12.23,9  (2946)   12,904 ¦ 
57/M6      105. La Commare Sergio    44 Palermo              G.S. Totò Cannatella             4:17.35,3   1:28.29,7  (2938)   13,393 ¦ 
147/M3     631. Pardo Salvo          61 Palermo              G.S. Totò Cannatella             7:27.35,8   2:19.06,5  (2950)   19,705 ¦ 
147/M3     978. Perricone Luca       64 Palermo              G.S. Totò Cannatella             9:06.35,4   3:58.06,1  (2949)   16,136 ¦ 
147/M1     168. Rini Giuseppe        76 Palermo              G.S. Totò Cannatella             6:58.21,1   1:53.42,1  (2947)   21,082 ¦ 
110/M4     511. Zito Mario           59 Palermo              G.S. Totò Cannatella             7:17.26,5   3:29.21,4  (2937)   15,087 ¦ 
110/M3      61. Di Vito Gianfranco   62 Palestrina           U. C. Palestrina                 4:36.04,7     58.32,0  (5237)   23,906 ¦ 
147/M2      48. Crosilla Claudio     68 Paluzza              Carnia Bike                      5:44.05,9     35.46,4  (1780)   25,632 ¦ 
147/M4     262. Grillo Carlo         60 Pancalieri           Team Cycle Moureu                6:54.41,1   1:45.32,2  (7484)   21,269 ¦ 
110/M4      98. Rosi Daniele         59 Panzano              GS Punto Pacema Arredamenti      4:59.16,1   1:11.11,0  (2878)   22,053 ¦ 
110/M2     175. Sereni Alessandro    71 Panzano              GS Punto Pacema Arredamenti      5:13.36,5   1:28.34,6  (2877)   21,045 ¦ 
147/M4     105. Zocchi Alberto       58 PARABIAGO (MI)       U.S. SANGIORGESE                 6:19.27,1   1:10.18,2  (2229)   23,244 ¦ 
110/M3     267. Abbate Pellegrino    62 Parma                AS Tecno Bici                    5:28.33,3   1:51.00,6  (6182)   20,087 ¦ 
57/F2        5. Bacco Federica       63 Parma                Oiki Acciai Parma                2:52.46,1     35.47,6   (430)   19,968 ¦ 
110/M5     142. Barbieri Giambattist 49 Parma                GS Pedale Valparma               5:51.08,2   1:36.26,9  (3018)   18,796 ¦ 
110/M2     330. Benecchi Lorenzo     68 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    6:13.50,9   2:28.49,0  (2623)   17,654 ¦ 
147/M4     455. Bertolini Azio       55 Parma                Ciclistica Sampolese             7:36.44,5   2:27.35,6  (6055)   19,310 ¦ 
110/M5     283. Bertoncini Antonio   53 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    6:44.35,9   2:29.54,6  (2628)   16,312 ¦ 
110/M5      86. Bianchi Stefano      50 Parma                SC S. Leonardo del Sante         5:29.49,2   1:15.07,9  (2601)   20,010 ¦ 
110/M3     208. Bonazzi Davide       63 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    5:12.55,9   1:35.23,2  (6755)   21,090 ¦ 
147/M3     350. Boschi Marco         64 Parma                Velo Club la Bici                6:42.00,3   1:33.31,0  (6341)   21,940 ¦ 
110/M4     123. Brianti Paolo        57 Parma                AS Tecno Bici                    5:08.37,3   1:20.32,2  (4602)   21,385 ¦ 
110/M3     540. Bricoli Maurizio     64 Parma                Cus parma monpiù                 6:47.34,2   3:10.01,5  (3910)   16,193 ¦ 
57/M3       20. Catellani Sandro     65 Parma                GC Monta in Bici                 2:42.57,4     43.35,9  (6928)   21,171 ¦ 
147/M1     228. Cavatorta Alberto    77 Parma                Velo Club La Bici                7:26.46,1   2:22.07,1  (3064)   19,741 ¦ 
57/M3      130. Ceci Luca            62 Parma                Cus Parma Mon piú                3:45.44,7   1:46.23,2  (3066)   15,282 ¦ 
57/M3      116. Chiesa Fausto        63 Parma                Polisportiva noceto              3:37.08,1   1:37.46,6  (6960)   15,888 ¦ 
110/M3     524. Colla Davide         63 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    6:43.32,1   3:05.59,4  (2627)   16,355 ¦ 
57/M3      178. Coppi Roberto        61 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    4:12.39,6   2:13.18,1  (7008)   13,654 ¦ 
57/F1       42. Dall'Aglio Carla     69 Parma                Barilla                          3:54.24,3   1:10.07,8   (838)   14,718 ¦ 
110/M6      50. Dall'Aglio Carlo     40 Parma                HOT BIKE CAFE'                   5:44.48,6   1:17.16,5  (5227)   19,140 ¦ 
57/M4       73. Dallaj Daniele       57 Parma                TeamSalieri Bologna              3:27.50,2   1:14.09,3   (196)   16,599 ¦ 
110/M3     482. Damini Paolo         65 Parma                ARCI S. LEONARDO                 6:31.32,4   2:53.59,7  (3768)   16,856 ¦ 
147/M3     651. Diemmi Dino          64 Parma                CRAL CASSA RISPARMIO PARMA E P   7:31.43,4   2:23.14,1  (4033)   19,525 ¦ 
110/M4     459. Fagioli Francesco    60 Parma                ROAD AND TRACK RACING TEAM       6:55.00,2   3:06.55,1  (3645)   15,903 ¦ 
57/M3      113. Felisa Franco        62 Parma                GC Amatori Fornovo               3:36.54,4   1:37.32,9  (7236)   15,905 ¦ 
110/M4     423. Ferrari Andrea       57 Parma                GC Amatori Fornovo               6:43.26,2   2:55.21,1  (7240)   16,359 ¦ 
110/M4      40. Ferrari Diego        60 Parma                G.S. REFA                        4:36.39,3     48.34,2  (1166)   23,856 ¦ 
57/M5        4. Ferrari Giuseppe     51 Parma                A.S. VELOBIKE-FERRARI            2:38.11,1     23.13,6  (4141)   21,809 ¦ 
110/M3     552. Ferrari Stefano      62 Parma                Cus parma monpiù                 6:55.00,6   3:17.27,9  (3705)   15,903 ¦ 
110/M2     227. Fochi Francesco      69 Parma                AS Tecno Bici                    5:30.04,3   1:45.02,4  (7289)   19,995 ¦ 
110/M6      95. Folli Claudio        44 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    6:30.54,6   2:03.22,5  (2630)   16,883 ¦ 
110/M4     436. Fornari Roberto      58 Parma                Circ. Dip. Sanitá Parma          6:47.37,5   2:59.32,4  (3112)   16,191 ¦ 
110/M2     368. Franzoni Paolo       71 Parma                AS Tecno Bici                    6:37.04,7   2:52.02,8  (6176)   16,621 ¦ 
147/M2      97. Galli Giovanni       70 Parma                Gs massaflex                     6:02.51,3     54.31,8  (3415)   24,307 ¦ 
110/M3     271. Gandini Alberto      61 Parma                AS Tecno Bici                    5:29.32,2   1:51.59,5  (6177)   20,028 ¦ 
57/M4       16. Gandolfi Luciano     54 Parma                Circ.Dip.Sanitá Parma            2:38.25,2     24.44,3  (3118)   21,777 ¦ 
57/M5      114. Mantovani Gino       49 Parma                Ind                              3:53.34,7   1:38.37,2  (4792)   14,770 ¦ 
110/M3     249. Mora Claudio         61 Parma                GS Massaflex Bedogni             5:23.52,7   1:46.20,0  (3169)   20,378 ¦ 
110/M2     339. Mussi Andrea         67 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    6:19.25,3   2:34.23,4  (2632)   17,394 ¦ 
147/M3     452. Negri Michele        66 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    6:56.38,2   1:48.08,9  (2633)   21,169 ¦ 
147/M3     205. Pagani Roberto       63 PARMA                Velo Club La Bici                6:18.29,5   1:10.00,2  (3671)   23,303 ¦ 
110/M3      82. Pagliaroli Marco     65 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    4:42.28,6   1:04.55,9  (8333)   23,364 ¦ 
110/M4     464. Paini Fabrizio       60 Parma                Arci F.li PPolli                 6:56.50,5   3:08.45,4  (3183)   15,833 ¦ 
147/M3     285. Paini Pier Francesco 61 Parma                G.s. velo club la bici           6:31.37,2   1:23.07,9  (2128)   22,521 ¦ 
110/M3     147. Parisini Guido       61 Parma                AS Tecno Bici                    5:00.26,8   1:22.54,1  (6181)   21,967 ¦ 
57/M5        7. Pavani Leo           47 Parma                A.S. VELOBIKE-FERRARI            2:49.51,8     34.54,3  (4171)   20,310 ¦ 
147/M5     126. Pedrelli Camillo     49 Parma                GS Massaflex                     7:07.33,6   1:43.38,5  (4247)   20,628 ¦ 
147/M3     966. Pia Roberto          62 Parma                Cus Parma Mon Più                8:55.52,1   3:47.22,8  (3196)   16,459 ¦ 
110/M2      55. Pini Roberto         69 Parma                G.S. REFA                        4:28.52,2     43.50,3  (8429)   24,547 ¦ 
147/M3     143. Poli Massimo         62 Parma                GS Massaflex                     6:06.12,9     57.43,6  (1316)   24,084 ¦ 
57/M2       21. Rangoni Rossano      69 Parma                Nuova Corti Team Scapin          2:40.19,4     40.16,9  (3208)   21,519 ¦ 
57/M5       96. Rubini Claudio       52 Parma                AS Tecno Bici                    3:48.12,7   1:33.15,2  (6178)   15,117 ¦ 
147/M1     152. Salvarani Christian  77 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    6:50.28,7   1:45.49,7  (8665)   21,487 ¦ 
110/M3     139. Sartori Luca         62 Parma                G.S. Sport Bike Cicli            4:59.06,2   1:21.33,5  (5393)   22,065 ¦ 
110/M5     294. Sassi Dante          48 Parma                Arca Engl Parma                  6:49.51,0   2:35.09,7  (3237)   16,103 ¦ 
147/M3     230. Schivazappa Andrea   63 Parma                Mtb alta val baganza             6:22.41,4   1:14.12,1  (4371)   23,047 ¦ 
110/F1      37. Sfamurri Carla       67 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    5:59.34,7   1:34.09,9   (710)   18,354 ¦ 
57/F1       25. Sottil Elisabetta    64 Parma                GC Amatori Fornovo               3:37.11,7     52.55,2   (794)   15,884 ¦ 
110/M3     541. Spocci Alberto       65 Parma                Circolo Dipendenti Sanita' PR    6:47.36,1   3:10.03,4  (2293)   16,192 ¦ 
110/M4     119. Taciti Ivano         54 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    5:07.41,2   1:19.36,1  (3845)   21,450 ¦ 
110/M6     106. Tagliani Nando       37 Parma                AS Tecno Bici                    6:37.08,7   2:09.36,6  (6180)   16,618 ¦ 
110/M4     443. Terzi Giorgio        57 Parma                Cus Parma Mon Piú                6:50.48,9   3:02.43,8  (3255)   16,065 ¦ 
110/M1     162. Verti Marcello       75 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    6:49.23,0   3:02.05,2  (2634)   16,121 ¦ 
110/M4     416. Villazzi Claudio     59 Parma                AS Tecno Bici                    6:41.19,5   2:53.14,4  (6175)   16,445 ¦ 
110/M4     435. Zilioli Carlo        60 Parma                Cus Parma Mon Piú                6:47.33,4   2:59.28,3  (3276)   16,194 ¦ 
147/M4     265. Zivieri Pietro       60 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    6:55.14,1   1:46.05,2  (2625)   21,240 ¦ 
147/M4     339. Aleotti Marco        58 Parma (PR)           Circolo Toscaini                 7:11.20,7   2:02.11,8  (4207)   20,447 ¦ 
110/M2      54. Galli Marco          71 Parma (PR)           Road and Track - Racing          4:28.37,9     43.36,0  (1815)   24,568 ¦ 
57/M4      162. Greci Paolo          56 Parma (PR)           Arci Filippelli Vecchia Parma    4:16.38,9   2:02.58,0  (7474)   13,442 ¦ 
147/M3     559. Maioli Paolo         61 Parma (PR)           Arci Filippelli Vecchia Parma    7:14.59,7   2:06.30,4  (2629)   20,276 ¦ 
147/M3     556. Pelosi Stefano       62 Parma (PR)           Arci Filippelli Vecchia Parma    7:14.39,9   2:06.10,6  (2631)   20,291 ¦ 
57/M6       45. Tagliavini Franco    39 Parma (PR)           Arci Filippelli Vecchia Parma    3:42.54,1     53.48,5  (2624)   15,477 ¦ 
147/M3       1. Faccini Paolo Denis  63 Pasiano di Pordenone Granfondo Pinarello              5:08.29,3       -----    (46)   28,591 ¦ 
110/M2     389. Piccinin Massimo     72 Pasiano di Pordenone UC SANVITESE LIBERTAS            6:59.19,4   3:14.17,5  (4101)   15,739 ¦ 
57/M6       54. Wicks David          44 Passignano sul Trasi GS Grifo Bike Perugia            3:48.50,3     59.44,7  (9239)   15,076 ¦ 
147/Top     10. Lorenzon Filippo     81 Passo Corese (RI)    AS.C Artena Fassa Bortolo        5:20.48,0     42.43,2    (26)   27,493 ¦ 
110/M3      90. Bitti Giuseppe       64 Pattada              S.C. Pattada                     4:44.14,8   1:06.42,1  (3761)   23,219 ¦ 
147/M5     416. Giunta Salvatore     53 Patti                A.S.D. Ciclo Tyndaris            8:46.38,5   3:22.43,4  (7429)   16,747 ¦ 
57/M6       41. Lena Nunzio          43 Patti                A.S.D. Ciclo Tyndaris            3:41.37,6     52.32,0  (7914)   15,566 ¦ 
57/M5       70. Parisi Gaetano       48 Patti                A.S.D Ciclo Tyndaris             3:38.13,8   1:23.16,3  (8351)   15,809 ¦ 
110/M3      73. Gainotti Nerio       66 Pavarolo             DGM1RACINGTEAM                   4:40.08,9   1:02.36,2  (3647)   23,558 ¦ 
110/M2     287. Barosi Mattia        71 Pavia                Velo club torre d'isola          5:51.50,0   2:06.48,1  (6588)   18,758 ¦ 
147/M3     341. Bettinazzi Guido     66 Pavia                GC FERROBIKE PAVIA               6:40.03,8   1:31.34,5  (6691)   22,046 ¦ 
57/M3       72. Fiorani Gabriele     65 Pavia                APT LA BICICLETTA                3:16.55,9   1:17.34,4  (3812)   17,518 ¦ 
57/M6      141. Mille Tullio         39 Pavia                GC FERROBIKE PAVIA               4:53.19,8   2:04.14,2  (8146)   11,761 ¦ 
147/M3     405. Tachimiri Mauro      62 Pavia                GC FERROBIKE PAVIA               6:50.51,8   1:42.22,5  (5428)   21,466 ¦ 
57/M2      139. Stoppini Carlo       70 Pavignano (BI)       GS Biella Transport UCAB         4:38.51,8   2:38.49,3  (3996)   12,371 ¦ 
57/M2      106. Fulgeri Saverio      70 Pavullo              Team Iaccobike - Avis            4:00.05,9   2:00.03,4  (6123)   14,369 ¦ 
147/M4     193. Squarzina Pier Bruno 59 Pavullo (MO)         GS Sportissimo Top Level         6:39.13,4   1:30.04,5  (1356)   22,092 ¦ 
147/M2      32. Fiumana Davide       68 Pavullo nel Frignano GS Sportissimo Top Level         5:38.09,3     29.49,8  (1349)   26,082 ¦ 
110/M1      51. Pattarozzi Matteo    80 Pavullo nel Frignano Frignano Bike                    4:49.05,7   1:01.47,9  (3188)   22,829 ¦ 
57/F1       20. Piumi Maria Neris    72 Pavullo nel Frignano Team Iaccobike - Avis            3:30.09,5     45.53,0   (711)   16,416 ¦ 
147/M3     491. Ruggeri Fabio        62 Pavullo nel Frignano Team Iaccobike - Avis            7:04.43,7   1:56.14,4  (6127)   20,766 ¦ 
57/F2       14. Mazzonis Federica    57 Pecetto (To)         Team Vezza Brunero               3:28.55,8   1:11.57,3   (453)   16,512 ¦ 
110/M1       7. Cucco Luigi          73 Pecetto Torinese     AS Ciclosport Licheri            4:01.19,4     14.01,6   (170)   27,349 ¦ 
110/F1       3. Telser Renate        76 Pecetto Torinese     AS Ciclosport Licheri            4:37.28,9     12.04,1   (343)   23,785 ¦ 
110/M3     275. Ugolini Giuseppe     61 Pedemonte VR         G.S.Pedemonte                    5:30.30,1   1:52.57,4  (9053)   19,969 ¦ 
110/M5      34. Camilotto Vanni      52 Pederobba (TV)       S.C. SOLIGHETTO 1919             4:57.39,8     42.58,5  (1294)   22,172 ¦ 
147/M1     170. Gabbiadini Gabriele  74 Pedrengo             Team Nava                        6:58.48,5   1:54.09,5  (6392)   21,059 ¦ 
147/M1     110. Nava Simone          79 Pedrengo             Team Nava                        6:30.38,4   1:25.59,4  (6415)   22,578 ¦ 
57/M5       64. Terzi Giorgio        47 Pennabili            Team Marin Errepi                3:36.50,8   1:21.53,3  (3256)   15,909 ¦ 
147/M3     186. Montanelli Walter    66 Perego               GS Perego                        6:14.57,1   1:06.27,8  (1306)   23,523 ¦ 
110/M5      46. Panzeri Mauro        47 Perego               GS Perego                        5:10.58,9     56.17,6  (4643)   21,223 ¦ 
110/M4      78. Scaccabarozzi Gianma 59 Perego               GS Perego                        4:53.32,1   1:05.27,0  (1308)   22,484 ¦ 
110/M2     105. Avi Alessandro       69 Pergine Valsugana    Bren Team Trento                 4:50.53,0   1:05.51,1  (2667)   22,689 ¦ 
147/M2      35. Groff Roberto        71 Pergine Valsugana    Bren Team Trento                 5:39.13,1     30.53,6  (1021)   26,000 ¦ 
147/M4     645. Rosi Giuseppe        58 pergola ( ps )                                        8:20.35,4   3:11.26,5  (4134)   17,619 ¦ 
147/M3     560. Fagioli Roberto      63 PERGOLA(PU)          G.S.CICLI BASILI                 7:15.16,8   2:06.47,5  (6014)   20,262 ¦ 
57/M5       36. Bolognani Roberto    52 Pergolese            Guaita Bike Stop and Go          3:21.42,9   1:06.45,4  (3925)   17,103 ¦ 
57/M4       58. Pisoni Egidio        55 Pergolese            Guaita Bike Stop and Go          3:22.14,8   1:08.33,9  (3930)   17,058 ¦ 
147/M3     650. Ortolani Giorgio     64 Persico Dosimo       Gs persichello                   7:31.34,4   2:23.05,1  (3601)   19,531 ¦ 
110/M5      72. Alessandrelli Guido  49 Perugia              Team Motor Point                 5:23.44,1   1:09.02,8  (3349)   20,387 ¦ 
147/Top      9. Checcarelli Nicola   79 Perugia              GGMP Testi Cicli                 5:18.30,0     40.25,2    (22)   27,692 ¦ 
147/M3      57. Governatori Fabio    64 Perugia              GS Grifo Bike Perugia            5:46.50,9     38.21,6  (4007)   25,428 ¦ 
110/M4      21. Marioli Orlando      58 Perugia              Veloce Club Tiberino             4:28.34,9     40.29,8  (1887)   24,573 ¦ 
147/M2     580. Ballarini Flavio     68 Pesaro               GS Marin MTB Cicli Matteoni      7:57.02,5   2:48.43,0  (6569)   18,488 ¦ 
147/M2     172. Fraternali Stefano   68 Pesaro               G.S. C.B.R. Cicli Vicini         6:17.43,1   1:09.23,6  (3571)   23,350 ¦ 
147/M4     576. Giumetta Sergio      57 Pesaro               AS Banca di Pesaro Cred. Coop.   8:06.13,8   2:57.04,9  (6394)   18,139 ¦ 
147/M3     797. Pierleoni Daniele    65 Pesaro               AS Banca di Pesaro Cred. Coop.   8:06.13,8   2:57.44,5  (6420)   18,139 ¦ 
147/M3     272. Tomei Carlo          61 Pescaglia LU         SC Borgo a Mozzano               6:29.51,9   1:21.22,6  (6317)   22,623 ¦ 
110/M3      39. Braghetto Nereo      63 Pescantina           GS Enjoy Team                    4:27.56,2     50.23,5  (2637)   24,632 ¦ 
147/M2     231. Milone Antonino      67 Pescantina           Diavolirossigaydum               6:29.55,4   1:21.35,9  (4063)   22,619 ¦ 
147/M4     367. Faccioli Flaviano    58 Peschiera (VR)       Polisportiva Levata              7:16.11,3   2:07.02,4  (2570)   20,220 ¦ 
110/M6      84. Bolzoni Bruno        43 Peschiera Borromeo   SC Sport Club Genova 1913        6:16.45,5   1:49.13,4  (2850)   17,517 ¦ 
110/M4     518. Maritati Vincenzo    56 Peschiera Borromeo   CLAP                             7:23.05,0   3:34.59,9   (110)   14,895 ¦ 
57/M3       11. Sironi Cesare        66 Peschiera Borromeo   GS Carrera                       2:26.27,8     27.06,3  (1789)   23,555 ¦ 
110/M4      63. Berruto Giovanni     59 PESSIONE TO          BIKER TEAM CHIERI                4:46.13,3     58.08,2  (3365)   23,059 ¦ 
110/M5     236. Ranucci Orlando      53 PETRIGNANO DI ASSISI U.C. PETRIGNANO                  6:24.56,5   2:10.15,2  (3484)   17,145 ¦ 
110/M4     145. Dellavedova Marco    58 Pettenasco           Polisportiva Pettenasco          5:15.14,4   1:27.09,3  (7095)   20,936 ¦ 
147/M4     351. Piola Franco         57 Pettenasco (NO)      Bicisportmottarone               7:12.47,3   2:03.38,4  (8433)   20,379 ¦ 
110/M2     413. Manzato Andrea       70 Pettinengo           GTT SQUADRA CORSE                7:28.26,8   3:43.24,9  (8030)   14,717 ¦ 
110/M3     193. Speranza Gianfranco  62 Pettino              Team Pianeta Ciclo               5:10.25,2   1:32.52,5  (5420)   21,261 ¦ 
57/M4       67. Pichler Georg        60 Pfunders             S.V. Jenesien                    3:26.23,2   1:12.42,3  (1853)   16,716 ¦ 
57/F2       33. Artuffo Laura        62 Piacenza             Pro Piacenza Team                4:04.06,0   1:47.07,5   (509)   14,133 ¦ 
147/M6      66. Barbieri Luigi       43 Piacenza             S.C. ANSPI BESURICA  - Piacenz   7:43.08,7   2:15.56,3  (6583)   19,043 ¦ 
110/F2      41. Bertuzzi Roberta     62 Piacenza             GS Cicli Tizzoni                 6:50.57,0   2:06.28,6   (515)   16,060 ¦ 
57/M3       23. Bortoloni Carlo      63 Piacenza             DP Crrozzeria                    2:46.18,7     46.57,2  (4215)   20,744 ¦ 
147/M3    1009. Bruni Paolo          66 Piacenza             DP Carrozzeria                   6:24.09,7  Passo Giau  (4217)      --- ¦ 
110/M3     400. Calvi Filippo        66 Piacenza             D.P carrozzeria piacenza         6:00.15,3   2:22.42,6  (6876)   18,320 ¦ 
110/M3     404. Casaroli Paolo       65 Piacenza             Cycling Club S. Rocco al Porto   6:01.23,4   2:23.50,7  (6166)   18,262 ¦ 
57/F2       94. Civardi Giuseppina   58 Piacenza             Pro Piacenza Team                5:35.52,8   3:18.54,3   (831)   10,271 ¦ 
110/F1      41. Conni Francesca      77 Piacenza             Farnese Bike Team                6:06.06,8   1:40.42,0   (420)   18,027 ¦ 
110/M2     301. Dallavalle Pierpaolo 70 Piacenza             Farnese Bike Team                5:57.23,5   2:12.21,6  (2868)   18,467 ¦ 
147/M4     517. Ducci Giovanni       55 Piacenza             G.C. Scarlinese                  7:51.11,8   2:42.02,9  (7145)   18,718 ¦ 
57/M2       80. Faimali Alvaro       72 Piacenza             Farnese Bike Team                3:40.20,8   1:40.18,3  (2869)   15,657 ¦ 
57/F2       93. Ferrari Gianna       55 Piacenza             Pro Piacenza Team                5:32.49,1   3:15.50,6   (850)   10,366 ¦ 
147/M4     768. Fittavolini Ettore   59 Piacenza             Gs. pro piacenza team            9:00.33,3   3:51.24,4  (4164)   16,316 ¦ 
147/M1     189. Ghelfi Roberto       74 Piacenza             Farnese Bike Team                7:09.38,7   2:04.59,7  (2870)   20,528 ¦ 
110/M4     385. Iannone Gilberto     55 Piacenza             G.S. Cicli Tizzoni               6:26.40,9   2:38.35,8  (3738)   17,068 ¦ 
57/F1       45. Pelagatti Monica     64 Piacenza             Pro Piacenza Team                3:57.57,1   1:13.40,6   (927)   14,498 ¦ 
57/M6      145. Perotti Giandomenico 40 Piacenza             Pro Piacenza Team                5:02.36,4   2:13.30,8  (8391)   11,400 ¦ 
57/M6      146. Pollastri Roberto    31 Piacenza             Pro Piacenza Team                5:02.38,8   2:13.33,2  (8462)   11,399 ¦ 
147/M4     362. Ranzani Luigi        57 Piacenza             Farnese Bike Team                7:15.08,2   2:05.59,3  (2866)   20,269 ¦ 
110/M5     156. Rossi Luciano        51 Piacenza             GS Cortemaggiore                 5:58.39,5   1:43.58,2  (8622)   18,401 ¦ 
110/M4     382. Severgnini Franco    57 Piacenza             G.S. Cicli Tizzoni               6:26.34,9   2:38.29,8  (3752)   17,072 ¦ 
110/M2     267. Vignati Pierangelo   70 Piacenza             Petit Veló                       5:45.53,9   2:00.52,0   (132)   19,080 ¦ 
110/M1     127. Villa Matteo         74 Piacenza             Farnese Bike Team                5:57.22,9   2:10.05,1  (2867)   18,467 ¦ 
57/M5      ---  Zanotti Giovanni     47 Piacenza             GS Cicli Tizzoni                     -----     partito  (4260)      --- ¦ 
147/M4     294. Azzini Claudio       60 Piadena              GC Amatori Piadena               7:00.42,5   1:51.33,6  (6545)   20,964 ¦ 
147/M3     166. Gargioni Ciro        64 Piadena CR           GC Amatori Piadena               6:11.01,4   1:02.32,1  (7351)   23,772 ¦ 
110/M4     225. Cerisoli Marco       54 Piagge               SS Ardita Piagge                 5:39.10,6   1:51.05,5  (3067)   19,458 ¦ 
147/M2     195. Baggiarini Daniele   68 Piangipane           Pol. Bertolt Brecht              6:21.40,1   1:13.20,6  (3002)   23,109 ¦ 
147/M5     342. Bellon Piero         50 Pianiga              Fans Grande Ciclismo             8:19.24,9   2:55.29,8  (6197)   17,660 ¦ 
110/M5     319. Daniele Luciano      48 Pianiga              Fans Grande Ciclismo             6:55.43,6   2:41.02,3  (6199)   15,875 ¦ 
147/M3     994. Maran Mauro          62 Pianiga              Fans Grande Ciclismo             9:19.26,3   4:10.57,0  (6201)   15,765 ¦ 
110/M2     334. Maso Luca            68 Pianiga              Fans Grande Ciclismo             6:17.11,4   2:32.09,5  (6204)   17,497 ¦ 
110/M3     442. Maso Ugo             62 Pianiga              Fans Grande Ciclismo             6:17.14,7   2:39.42,0  (6196)   17,495 ¦ 
147/M5     222. Stocco Franco        49 Pianiga              Fans Grande Ciclismo             7:42.28,7   2:18.33,6  (6203)   19,071 ¦ 
110/M2      31. Del Carlo Gianluca   72 Piano di Conca       Team Gulliver Roberto Tarducci   4:21.25,4     36.23,5  (2009)   25,246 ¦ 
110/M5      95. Del Carlo Mario      47 PIANO DI CONCA       Team Gulliver Roberto Tarducci   5:33.59,3   1:19.18,0  (5235)   19,761 ¦ 
147/M4     372. Cinti Giovanni       59 Pianoro              Faenza Cycling Team              7:16.50,2   2:07.41,3  (4657)   20,190 ¦ 
57/M4      ---  Colli Enrico         57 pianoro              Team salieri bologna                 -----     partito  (3387)      --- ¦ 
147/Top      1. Negrini Emanuele     74 Pianoro              Team Salieri                     4:38.04,8       -----     (2)   31,717 ¦ 
110/M2      38. Paolini Massimo      71 Pianoro              Top Racing Bike                  4:23.07,8     38.05,9  (1029)   25,082 ¦ 
147/M4     633. Zucchelli Alessandro 58 PIANORO (BO)         Top Racing Bike                  8:18.07,4   3:08.58,5  (2709)   17,706 ¦ 
147/M1     314. Cicotero Ivano       73 Piasco               Vigor Ardens                     8:47.45,0   3:43.06,0  (6976)   16,712 ¦ 
147/M5     125. Galli Mario          50 Piateda              Bici Club Berbenno               7:07.32,1   1:43.37,0  (7336)   20,629 ¦ 
147/M6      32. Bertolini Pietro     44 Piazza al Serchio    Garfagnana Team Cicli Mori       7:13.08,5   1:45.56,1  (3030)   20,362 ¦ 
147/M1     227. Sarti Armando        77 Piazza al Serchio    Garfagnana Team Cicli Mori       7:26.42,6   2:22.03,6  (3235)   19,744 ¦ 
147/M2     286. Sarti Claudio        67 Piazza al Serchio    Garfagnana Team Cicli Mori       6:42.06,2   1:33.46,7  (3236)   21,934 ¦ 
147/M3     667. Biasio Graziano      61 PIAZZOLA SUL BRENTA  G. C. ATLETICO di Silvio Marti   7:34.55,5   2:26.26,2  (3760)   19,387 ¦ 
147/M3     659. Bergamasco Massimo   66 Pieris               GS Roby Calzature                7:32.58,9   2:24.29,6  (5093)   19,470 ¦ 
57/M4       96. Canciani Nillo       60 Pieris               GS Roby Calzature                3:39.32,3   1:25.51,4  (6881)   15,714 ¦ 
110/M1      86. Rinaldi Claudio      75 Pietra Ligure        TEAM PELUFFO LOANO               5:15.43,3   1:28.25,5  (8583)   20,904 ¦ 
110/M1      69. Mancini Federico     73 Pietracuta           GS Pedale D'Oro                  5:01.00,2   1:13.42,4  (4458)   21,926 ¦ 
147/M1     329. Faini Alessandro     78 Pietrasanta          Euro Velo 2001                   3:52.12,0 Selva Cador  (3101)      --- ¦ 
147/M4     767. Giannini Pietro      60 Pietrasanta          Pezzini Bike Official Team       9:00.13,7   3:51.04,8  (2979)   16,326 ¦ 
147/M2     489. Maremmani Valentino  71 Pietrasanta          Pezzini Bike Official Team       7:33.06,2   2:24.46,7  (2971)   19,465 ¦ 
147/M4     561. Donati Maurizio      58 Pieve a Nievole      UC Valdinievole                  8:02.33,9   2:53.25,0  (6390)   18,277 ¦ 
147/M4     561. Mancini Raffaele     56 Pieve a Nievole      Uc Valdinievole                  8:02.33,9   2:53.25,0  (3156)   18,277 ¦ 
147/M2      28. Govoni Diego         68 Pieve di Cento       Team Bertoldi Ciclissimo         5:33.27,9     25.08,4  (1766)   26,449 ¦ 
147/M1     182. Melloni Damiano      74 Pieve di Cento       Polisportiva New Wilde Rose      7:05.11,5   2:00.32,5  (8106)   20,743 ¦ 
110/M4     337. Andolfi Gino         60 Pieve di Compito     Ciclo Team S.Ginese              6:13.49,5   2:25.44,4  (6506)   17,655 ¦ 
110/M4      15. Bernardi Franco      58 Pieve di Soligo      Granfondo Pinarello              4:23.02,8     34.57,7  (1377)   25,090 ¦ 
57/M5       97. Dal Col Virginio     52 Pieve di Soligo      SC Solighetto                    3:48.21,5   1:33.24,0  (7050)   15,107 ¦ 
147/M4     292. Colladet Pier Antoni 56 Pieve di Soligo TV   SC Solighetto 1919               7:00.23,2   1:51.14,3  (4779)   20,980 ¦ 
110/M4     535. Manca Stefano        60 Pieve Ligure         Lech Angels                      7:48.55,9   4:00.50,8  (1476)   14,074 ¦ 
147/M4     552. Monaci Fulvio        59 Pieve Ligure         G.C EUROBIKE GENOVA              7:59.53,3   2:50.44,4  (3743)   18,379 ¦ 
110/M2     165. Fornerone Marco      71 Pinerolo             Team Passion Bike                5:09.33,7   1:24.31,8  (7295)   21,320 ¦ 
147/M3     822. La Rosa Michele      64 Pino Torinese        Team Cicloteca                   8:10.35,5   3:02.06,2  (4628)   17,978 ¦ 
110/M3     228. Lo Scalzo Giuseppe   64 Pino Torinese        Antares team                     5:18.23,3   1:40.50,6  (6063)   20,729 ¦ 
57/M2       77. Bernardi Andrea      69 Piovene Rocchette    US Piovene                       3:37.48,7   1:37.46,2  (6671)   15,839 ¦ 
110/M4      73. Grotto Dario         57 Piovene Rocchette    US Piovene                       4:50.17,1   1:02.12,0  (7498)   22,736 ¦ 
147/M2     133. Bizzarri Nicola      72 Pisa                 AC EUROTEAM                      6:10.54,8   1:02.35,3  (3367)   23,779 ¦ 
57/M5      201. Cacetta Angelo       51 Pisa                 Parkpree                         4:40.49,8   2:25.52,3  (1977)   12,285 ¦ 
110/M4     216. Gambacciani Marco    54 Pisa                 G.S.Pinizzotto                   5:36.29,6   1:48.24,5  (3815)   19,614 ¦ 
110/Top      2. Romagnoli Francesco  70 Pisa                 46 Brigata Aerea G.S. Filippo    3:49.58,5     14.27,9    (31)   28,698 ¦ 
147/M6     103. Zaccagnini Sauro     42 Pisa                 Team Pisa 2001                   8:16.00,7   2:48.48,3  (9279)   17,781 ¦ 
110/M4     242. Gori Siliano         56 Pistoia              Bhoss King Bike                  5:45.07,0   1:57.01,9  (7443)   19,123 ¦ 
110/M5      10. Matucci Mauro        48 Pistoia              CC Appenninico 1907              4:25.26,9     10.45,6  (8075)   24,863 ¦ 
147/M5     103. Rossi Giorgio        50 Podenzano            Pedale Pontolliese               6:57.37,6   1:33.42,5  (1105)   21,119 ¦ 
57/M3      169. Prest Paolo          63 Poggibonsi           Bicisporteam  Firenze            4:07.50,5   2:08.29,0  (6150)   13,920 ¦ 
147/M3      81. Vignolini Alessandro 65 Poggio a Caiano FI   Bhoss King Bike                  5:53.06,3     44.37,0  (9137)   24,978 ¦ 
147/M4     807. Barducci Stefano     56 Poggio Berni         Pedale Santarcangiolese          9:26.04,3   4:16.55,4  (6585)   15,581 ¦ 
110/M3     350. Benvenuti Franco     64 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 5:47.58,1   2:10.25,4  (5120)   18,967 ¦ 
110/M3     472. Benvenuti Mauro      62 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 6:29.02,2   2:51.29,5  (6656)   16,964 ¦ 
57/M4       64. Carlino Berto        54 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 3:24.41,4   1:11.00,5  (6901)   16,854 ¦ 
110/M4     189. Celli Giovanni       54 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 5:30.39,6   1:42.34,5  (5123)   19,960 ¦ 
110/F1      35. Drudi Nicoletta      67 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 5:55.25,4   1:30.00,6   (733)   18,569 ¦ 
110/M4     340. Guidi Fausto         56 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 6:15.07,3   2:27.02,2  (7518)   17,594 ¦ 
110/M3     202. Lauceri Enore        62 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 5:11.36,3   1:34.03,6  (7889)   21,180 ¦ 
110/M3     397. Martini Fabio        62 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 6:00.01,1   2:22.28,4  (5119)   18,332 ¦ 
110/M3     567. Muratori Oberdan     61 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 7:01.21,6   3:23.48,9  (8227)   15,663 ¦ 
110/M3     298. Santarini Stefano    64 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 5:35.42,7   1:58.10,0  (5126)   19,659 ¦ 
147/M3     356. Sertori Stefano      63 Poggio Berni         GS Marin MTB Cicli Matteoni      6:42.35,2   1:34.05,9  (4432)   21,908 ¦ 
110/M5     189. Vulpinari Luigi      46 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 6:09.00,6   1:54.19,3  (9177)   17,885 ¦ 
57/F2       31. Zanni Morena         58 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 3:59.49,6   1:42.51,1   (734)   14,385 ¦ 
147/M2      70. Mazzali Paolo        69 Poggio Rusco         Nuova Corti Scapin               5:52.41,1     44.21,6  (2101)   25,008 ¦ 
110/M5      45. Pifferi Carlo        53 Poggiridenti         Bici Club Berbenno               5:10.50,8     56.09,5  (1898)   21,232 ¦ 
147/M3       8. Strada Simone        65 Pogliano Milanese    G.S. AMSPO                       5:23.37,8     15.08,5  (8922)   27,253 ¦ 
147/M3     490. Soldà Marco          61 Pogno                G.S.Albertoni-Far                7:04.27,6   1:55.58,3  (8866)   20,779 ¦ 
110/M1      64. Zenari Luca          74 Poiano VR            G.S. ENJOY TEAM                  4:59.45,3   1:12.27,5  (6030)   22,017 ¦ 
147/M5      40. Zanolin Sergio       53 Polcenigo            Granfondo Pinarello              6:29.28,5   1:05.33,4    (49)   22,645 ¦ 
110/M2     133. Lanza Moreno         72 Pollone              Cedas Lancia Verrone             4:59.39,5   1:14.37,6  (1193)   22,025 ¦ 
110/M5     246. Galvagni Enrico      47 Pomarolo             Club Ciclistico Gardolo          6:27.16,0   2:12.34,7  (6393)   17,042 ¦ 
147/M4     312. Gardini Guido        59 Pomponesco           S.C. VIADANESE                   7:05.36,2   1:56.27,3  (3417)   20,723 ¦ 
147/M3     112. Sardi Giovanni       61 Poncarale (BS)       GS Pedale Bagnolese              6:00.04,5     51.35,2  (1064)   24,494 ¦ 
147/M1      37. Montagnani Nicola    78 Ponsacco             G.S. Cicli Bertini               5:48.01,5     43.22,5  (2111)   25,343 ¦ 
110/M4      96. Bargagni Marco       59 Pontassieve          US Molinese                      4:58.50,5   1:10.45,4  (1321)   22,085 ¦ 
147/M3      19. Scopetani Francesco  63 Pontassieve          GS Cicli Gaudenzi                5:31.11,8     22.42,5  (1319)   26,630 ¦ 
110/M5     133. Smorti Mauro         51 Pontassieve          Polisportiva Sieci               5:49.04,8   1:34.23,5  (8863)   18,906 ¦ 
110/M4     159. Zangari Stellario    54 Pontassieve          Polisportiva Sieci               5:22.48,6   1:34.43,5  (9290)   20,445 ¦ 
147/M1      39. Poli Marco           80 Ponte a Moriano      K2 TEAM CICLI BIZZARRI           5:49.41,3     45.02,3  (8459)   25,222 ¦ 
110/M3     261. Bertoncini Andrea    63 Ponte all'Ania       GS Piemme Sport                  5:26.38,5   1:49.05,8  (6684)   20,205 ¦ 
147/M1     159. Belloni Emanuele     73 Ponte dell'Olio      GS Pedale Pontolliese            6:53.38,7   1:48.59,7  (6228)   21,322 ¦ 
110/M2      20. Ciriegio Roberto     67 Ponte dell'Olio      GS Pedale Pontolliese            4:12.05,9     27.04,0  (6239)   26,180 ¦ 
57/M6      ---  Civardi Luciano      31 Ponte dell'Olio      GS Pedale Pontolliese                -----     partito  (6224)      --- ¦ 
147/M5     373. Costa Danilo         49 Ponte dell'Olio      GS Pedale Pontolliese            8:30.03,5   3:06.08,4  (6232)   17,292 ¦ 
147/M4     525. Periti Giorgio       59 Ponte dell'Olio      GS Pedale Pontolliese            7:52.26,1   2:43.17,2  (6238)   18,669 ¦ 
147/M3     287. Vaghini Luigi        65 Ponte dell'Olio      GS Pedale Pontolliese            6:31.43,5   1:23.14,2  (6241)   22,515 ¦ 
147/M3      15. Palmerini Paolo      64 Ponte Felcino        GS Grifo Bike Perugia            5:28.51,2     20.21,9  (1798)   26,820 ¦ 
147/M5     167. Pannacci Maurizio    53 Ponte Pattoli        GS Grifo Bike Perugia            7:24.34,4   2:00.39,3  (2305)   19,839 ¦ 
147/M3     819. Trequattrini Fabio   63 Ponte San Giovanni   UC Ponte S.Giovanni F.lli Ferr   8:09.52,3   3:01.23,0  (9037)   18,004 ¦ 
147/M2     632. Bottazzi Devis       72 Ponte Taro           GC Monta in Bici                 8:16.28,2   3:08.08,7  (6790)   17,765 ¦ 
57/M3      151. Frescaroli Claudio   61 Ponte Taro           Road & Track R.T.                3:57.52,1   1:58.30,6  (5104)   14,503 ¦ 
57/F2       42. Maini Maria Alessand 61 Ponte Taro           GC Monta in Bici                 4:13.57,7   1:56.59,2   (717)   13,584 ¦ 
110/M5     194. Alunni Breccolenti U 50 Ponte Valleceppi     Veloce Club Tiberino             6:11.02,8   1:56.21,5  (6500)   17,787 ¦ 
57/M1        9. Bazzucchi Andrea     78 Ponte Valleceppi     Veloce Club Tiberino             2:47.27,3     41.45,0  (1890)   20,602 ¦ 
110/M5       3. Bazzucchi Gabriele   48 Ponte Valleceppi     Veloce Club Tiberino             4:17.46,7      3.05,4  (1889)   25,603 ¦ 
110/M4      52. Cardinali Giuseppe   56 Ponte Valleceppi     Veloce Club Tiberino             4:39.55,3     51.50,2  (6896)   23,578 ¦ 
57/M5       33. Palazzetti Adelio    47 Ponte Valleceppi     Veloce Club Tiberino             3:17.54,0   1:02.56,5  (8337)   17,433 ¦ 
110/M6     169. Palmieri Angelo      39 Pontecagnano         Cicli Ugolino                    7:59.20,5   3:31.48,4  (2746)   13,768 ¦ 
147/M3     830. Pellegrino Fiorenzo  65 Pontecagnano         Ciclistica Salernitana "N. Rom   8:12.51,6   3:04.22,3  (5117)   17,895 ¦ 
110/M6      70. Chiappari Costantino 37 Ponteceno            Velobike Ferrari                 6:03.22,4   1:35.50,3  (6956)   18,163 ¦ 
147/M1      60. Fossati Alberto      74 Pontecurone          GS Il Branco                     6:01.06,7     56.27,7  (3404)   24,424 ¦ 
147/Top      5. Tani David           69 Pontedera(Pisa)      Team Parkpre-Guru                4:49.33,6     11.28,8    (33)   30,460 ¦ 
57/M5      142. Raiti Santo          48 Pontelagoscuro Ferra DLF Ferrara                      4:03.34,4   1:48.36,9  (6455)   14,164 ¦ 
147/M2     649. Donini Mario         70 Pontemessa           GS Pedale D'Oro                  8:25.14,0   3:16.54,5  (4451)   17,457 ¦ 
57/M3       86. Andreoli Riccardo    65 Pontenure            GS Pedale Pontolliese            3:26.51,3   1:27.29,8  (6237)   16,678 ¦ 
147/M3     145. Crotti Federico      66 Ponzano Veneto       Granfondo Pinarello              6:06.32,6     58.03,3  (2271)   24,062 ¦ 
110/M3     177. De Leo Luca          63 Ponzano Veneto       Granfondo Pinarello              5:06.53,8   1:29.21,1  (4969)   21,505 ¦ 
110/M2     167. Durante Alessandro   69 Ponzano Veneto       Granfondo Pinarello              5:09.58,7   1:24.56,8  (4971)   21,291 ¦ 
57/M3       81. Nardin Marco         66 Ponzano veneto       Granfondo Pinarello              3:24.39,2   1:25.17,7  (4949)   16,857 ¦ 
110/M2     367. Toresan Mauro        67 PONZANO VENETO       Hic Sunt Leones Tarvisium        6:36.03,6   2:51.01,7  (3998)   16,664 ¦ 
110/M3     119. Biondi Massimo       63 Popiglio             Team Promo Sport                 4:54.53,7   1:17.21,0  (1149)   22,380 ¦ 
147/M1     160. Del Piccolo Andrea   77 Porcia               S.C. LA PUJESE                   6:54.27,4   1:49.48,4  (1146)   21,280 ¦ 
57/M5       57. De Dottori Andrea    48 Pordenone            V.C. FUORISOGLIA                 3:33.31,8   1:18.34,3  (4096)   16,156 ¦ 
57/M3      240. Ferraris Paolo       62 Pordenone            Ciclistica Maronese Mobili       7:34.02,2   5:34.40,7  (2248)    7,598 ¦ 
110/M3     548. Macovaz Maurizio     64 Pordenone            G.C. AMICI DEL PEDALE - SACILE   6:52.01,1   3:14.28,4  (2086)   16,018 ¦ 
147/M2     621. Medeot Federico      68 Porpetto             VC Gonars                        8:10.01,3   3:01.41,8  (6408)   17,999 ¦ 
147/M1     147. Cantaroni Luca       74 Portile              GS Sportissimo Top Level         6:49.26,3   1:44.47,3  (6887)   21,541 ¦ 
147/M5     231. Giovanardi Amedeo    52 Portile              GS Sportissimo Top Level         7:45.31,8   2:21.36,7  (7419)   18,946 ¦ 
147/M3     860. Zanelli Daniele      62 Porto Ceresio        UC Porto Ceresio                 8:17.39,4   3:09.10,1  (9289)   17,723 ¦ 
147/M3     862. Rebeschi Maurizio    66 Porto Ceresio (VA)   UC Porto Ceresio                 8:17.42,4   3:09.13,1  (8535)   17,721 ¦ 
110/M2     353. Poletti Davide       69 Porto Mantovano      SC Learco Guerra                 6:26.35,6   2:41.33,7  (8458)   17,072 ¦ 
147/M3     891. Torre Lorenzo        66 Porto Mantovano (MN) GS Bicimania Marmirolo           8:26.22,2   3:17.52,9  (6158)   17,418 ¦ 
147/M2     219. Accorsi Cristian     67 Porto Mantovano MN   GS Bicimania Marmirolo           6:27.13,5   1:18.54,0  (4597)   22,777 ¦ 
57/M3      244. Baj Claudio          63 Porto Mantovano MN   GS Bicimania Marmirolo           9:58.09,2   7:58.47,7  (1280)    5,767 ¦ 
147/M1     275. Montenovo Davide     78 Porto Recanati       G.C.Amatori Recanati             8:03.45,5   2:59.06,5  (6016)   18,232 ¦ 
110/M2     248. Lattanzi Stefano     68 Porto San Giorgio    ATB CROCE VERDE FERMO            5:38.54,3   1:53.52,4  (4203)   19,474 ¦ 
110/M3     444. Lucidi Gabriele      62 Porto San Giorgio    S.A.C.E.                         6:17.48,8   2:40.16,1  (7969)   17,468 ¦ 
147/M3     719. Vitellozzi Federico  65 Porto San Giorgio    ATB CROCE VERDE FERMO            7:45.37,9   2:37.08,6  (6003)   18,942 ¦ 
147/M1      89. Barozzi Luigi        73 Porto Valtravaglia   Team Verbano                     6:20.10,5   1:15.31,5  (6590)   23,199 ¦ 
110/M3     265. Benvenuto Paolo      63 Portogruaro          Cicloturistica Portogruarese     5:27.44,8   1:50.12,1  (4799)   20,137 ¦ 
147/M2     334. Pigat Claudio        70 Portogruaro          AR Team Armistizio Hard Servic   6:53.35,3   1:45.15,8  (8423)   21,325 ¦ 
110/M5     324. Chiarot Romeo        51 Portogruaro (VE)     Cicloturistica Portogruarese     6:57.06,8   2:42.25,5  (6958)   15,823 ¦ 
57/M6       92. Di Palma Antonio     34 Portogruaro (VE)     Cicloturistica Portogruarese     4:09.04,2   1:19.58,6  (7109)   13,851 ¦ 
110/M4      48. Furlanis Vanni       54 Portogruaro (VE)     Cicloturistica Portogruarese     4:39.40,4     51.35,3  (7325)   23,598 ¦ 
57/M5      157. Supino Sandro        51 Portogruaro (VE)     Cicloturistica Portogruarese     4:07.30,2   1:52.32,7  (8939)   13,939 ¦ 
57/M3       46. De Battisti Aldo     64 Portomantovano       AR Team Armistizio Hard Servic   3:06.17,7   1:06.56,2  (7058)   18,519 ¦ 
147/M4      82. Crivellaro Fabio     60 Pove del Grappa (VI) U.C. Romano d'Ezzelino           6:12.02,8   1:02.53,9   (284)   23,706 ¦ 
57/M4       29. Palazzo Massimo      57 Povegliano           UC Villorba                      2:54.00,3     40.19,4  (8338)   19,827 ¦ 
147/M2      81. Bernardi Andrea      69 Povo                 Bren Team Trento                 5:57.57,8     49.38,3  (2680)   24,639 ¦ 
110/M3     194. Rampone Cesare       66 Pozzuolo Martesana   G.S. PEDALE POZZUOLESE           5:10.27,0   1:32.54,3  (4038)   21,259 ¦ 
147/M3     497. Cicognani Maurizio   64 Prada                Pol. Bertolt Brecht              7:05.57,6   1:57.28,3  (6975)   20,706 ¦ 
147/M3     275. Abramo Mauro         61 Pradamano            GS Danieli                       6:30.26,3   1:21.57,0  (2780)   22,589 ¦ 
110/M3     124. Dell'Arti Pierpaolo  65 Pradamano            Fun Bike                         4:56.11,8   1:18.39,1  (1315)   22,282 ¦ 
110/M3     274. Bertoni Francesco    62 Pralboino (BS)       G.S. Club di Grande              5:30.04,3   1:52.31,6  (3031)   19,995 ¦ 
110/M5     238. De Biasi Gian Luigi  46 Prata                GC Pratense                      6:25.38,8   2:10.57,5  (2897)   17,114 ¦ 
110/M5     172. Sandre Olivo         50 Prata di Pordenone   GC Pratense                      6:02.41,2   1:47.59,9  (2893)   18,197 ¦ 
147/M4     459. Morasset Valentino   56 Prata PN             GC Pratense                      7:37.29,7   2:28.20,8  (2891)   19,278 ¦ 
110/M6     149. Bonatti Mauro        40 Prati                GS Rudy Project                  7:11.13,6   2:43.41,5  (6752)   15,305 ¦ 
110/M3     303. Agliana Alessandro   61 Prato                UC Pedale Sangiorgese            5:36.24,1   1:58.51,4  (4676)   19,619 ¦ 
110/M3     304. Agnorelli Marco      62 Prato                UC Pedale Sangiorgese            5:36.40,0   1:59.07,3  (4672)   19,603 ¦ 
110/M1     133. Bardazzi Andrea      75 Prato                Team Campaioli Cipriani & Gest   6:02.46,2   2:15.28,4  (6584)   18,193 ¦ 
147/M3     926. Becherucci Fabrizio  65 Prato                S.C.INWOOL                       8:35.59,0   3:27.29,7  (1951)   17,093 ¦ 
57/M2      131. Bevitori Gianni      67 Prato                UC Pedale Sangiorgese            4:21.50,5   2:21.48,0  (4668)   13,175 ¦ 
110/M3     317. Bini Giuseppe        65 Prato                A.C.Windest                      5:40.53,1   2:03.20,4  (6712)   19,361 ¦ 
147/M3     983. Borrani Alberto      65 Prato                Bicisporteam  Firenze            9:10.13,6   4:01.44,3  (6156)   16,029 ¦ 
110/M4     307. Bragagni Fabrizio    60 Prato                Team Campaioli Cipriani & Gest   6:02.49,0   2:14.43,9  (6799)   18,191 ¦ 
57/F1       12. Bresci Annamaria     65 Prato                AC Pratese 1927                  3:18.54,2     34.37,7   (786)   17,345 ¦ 
147/M4     206. Bruschi Massimo      55 Prato                A.C. Windest                     6:41.26,4   1:32.17,5  (3546)   21,970 ¦ 
147/M4     160. Cavicchi Sergio      60 Prato                UC Pedale Sangiorgese            6:32.00,9   1:22.52,0  (4680)   22,499 ¦ 
110/F1      56. Ciatti Angelica      65 Prato                S.C.INWOOL                       6:26.36,8   2:01.12,0   (830)   17,071 ¦ 
147/M5     140. Colzi Daniele        48 Prato                Team Campaioli Cipriani & Gest   7:14.22,1   1:50.27,0  (6998)   20,305 ¦ 
147/M3     167. Di Muoio Angelo      65 Prato                S.C.INWOOL                       6:11.24,6   1:02.55,3  (7108)   23,747 ¦ 
147/M4       1. Farri Tiziano        59 Prato                SC INWOOL                        5:09.08,9       -----    (70)   28,529 ¦ 
110/M2      85. Ghinassi Stefano     70 Prato                VC Bar Mannelli                  4:43.04,4     58.02,5  (6297)   23,315 ¦ 
147/M3     326. Grandini Massimilian 65 Prato                SC Inwool                        6:37.30,4   1:29.01,1  (2047)   22,188 ¦ 
57/M3       55. Iannelli Carlo       63 Prato                AC Pratese 1927                  3:10.24,9   1:11.03,4  (5178)   18,118 ¦ 
110/M5     256. Lombardi Matteo      50 Prato                U.S. BABBINI CIPRIANI GESTRI     6:29.16,6   2:14.35,3  (7959)   16,954 ¦ 
110/M2     288. Maccelli Massimilian 67 Prato                UC Pedale Sangiorgese            5:51.52,7   2:06.50,8  (4678)   18,756 ¦ 
147/M6       4. Maiorino Vincenzo    42 Prato                Gs Cicl. Viaccia                 6:15.56,4     48.44,0  (3590)   23,461 ¦ 
147/M1     181. Marchillo Andrea     79 Prato                Team Campaioli Cipriani & Gest   7:04.07,4   1:59.28,4  (8039)   20,795 ¦ 
110/M4     176. Marlazzi Andrea      56 Prato                UC Pedale Sangiorgese            5:26.34,9   1:38.29,8  (4670)   20,209 ¦ 
57/M3       45. Masolini Luca        66 Prato                UC Pedale Sangiorgese            3:06.07,1   1:06.45,6  (4679)   18,536 ¦ 
147/M3     419. Massai Lorenzo       61 Prato                S.c. inwool                      6:52.15,7   1:43.46,4  (2099)   21,394 ¦ 
147/M2     428. Mazzuoli Mauro       69 Prato                Team Campaioli Cipriani & Gest   7:14.23,7   2:06.04,2  (8091)   20,304 ¦ 
110/M3     216. Milanesi Stefano     61 Prato                Windest                          5:14.47,2   1:37.14,5  (8141)   20,966 ¦ 
110/M3      84. Paciscopi Rosa Marco 62 Prato                VC Bar Mannelli                  4:43.03,5   1:05.30,8  (6307)   23,316 ¦ 
110/M3     156. Pieragnoli Gianluca  62 Prato                UC Pedale Sangiorgese            5:03.04,4   1:25.31,7  (4683)   21,776 ¦ 
110/M4     132. Pistorozzi Fabrizio  54 Prato                UC Pedale Sangiorgese            5:10.08,4   1:22.03,3  (4682)   21,280 ¦ 
147/M2     551. Querci Giacomo       69 Prato                UC Pedale Sangiorgese            7:49.08,1   2:40.48,6  (4671)   18,800 ¦ 
57/M2       19. Rosati Stefano       71 Prato                SC Inwool                        2:37.35,9     37.33,4  (1238)   21,891 ¦ 
147/M4     456. Santanni Stefano     58 Prato                S.C Inwool                       7:36.54,0   2:27.45,1  (2166)   19,304 ¦ 
147/M4     693. Santini Sauro        59 Prato                Team Campaioli Cipriani & Gest   8:31.09,1   3:22.00,2  (8684)   17,255 ¦ 
110/M3      69. Scheggi Sergio       63 Prato                King-Boss-Bike                   4:37.59,5   1:00.26,8  (8721)   23,741 ¦ 
110/M3     371. Talamucci Luca       64 Prato                Gaggio 1989                      5:52.23,5   2:14.50,8  (6041)   18,729 ¦ 
110/M2     290. Targetti Sandro      69 Prato                S.c. inwool                      5:52.14,6   2:07.12,7    (65)   18,737 ¦ 
147/M4     495. Tarocchi Claudio     55 Prato                G.S. La Querce                   7:46.27,5   2:37.18,6  (3961)   18,908 ¦ 
147/M4       6. Tempesti Carlo       58 Prato                SC Inwool                        5:31.33,5     22.24,6   (156)   26,601 ¦ 
147/M4      95. Tempestini Massimo   59 Prato                SC Inwool                        6:17.36,5   1:08.27,6  (2193)   23,357 ¦ 
110/M3     196. Tempestini Rinaldo   61 Prato                Team Campaioli Cipriani & Gest   5:10.43,9   1:33.11,2  (8972)   21,240 ¦ 
110/M3      78. Tronci Luca          65 Prato                Inwool Prato                     4:41.25,6   1:03.52,9  (9044)   23,451 ¦ 
110/M3     463. Volpi Tiziano        66 Prato                U.S. BABBINI CIPRIANI GESTRI     6:23.45,7   2:46.13,0  (9171)   17,198 ¦ 
147/M3       9. Weigel Dietrich      64 Prato                SC INWOOL PRATO                  5:24.28,7     15.59,4  (2217)   27,182 ¦ 
110/M2      32. Zingali Carmelo      67 Prato                UC Pedale Sangiorgese            4:21.47,4     36.45,5  (4675)   25,211 ¦ 
147/M5     240. Mannocci Moreno      47 Prato (FI)           UC Pedale Sangiorgese            7:48.51,7   2:24.56,6  (4669)   18,811 ¦ 
57/M4       15. Gori Paolo           59 PRATO PO             SC Inwool                        2:37.48,2     24.07,3  (2358)   21,862 ¦ 
147/M3     761. Sagliaschi Livio     61 Prato Sesia          UC Pratese                       7:54.58,7   2:46.29,4  (2901)   18,569 ¦ 
147/M6      77. Saglietti Pier Attil 44 Prato Sesia (NO)     UC Pratese                       7:55.22,0   2:28.09,6  (2903)   18,554 ¦ 
57/M4       28. Tronconi Gabriele    54 PRATOLINO VAGLIA     GS MA. NI. LA. Team Bike         2:53.24,5     39.43,6  (3339)   19,895 ¦ 
147/M4     136. Martini Adriano      57 Preganziol           Granfondo Pinarello              6:27.24,3   1:18.15,4  (2288)   22,766 ¦ 
147/M4     431. Zucchetti Claudio    58 Pregnana Milanese    UC Pregnana Ceramiche Regazzet   7:30.06,8   2:20.57,9  (2360)   19,595 ¦ 
110/M2     119. Borsa Ettore         67 Premosello Chiovenda G.S. Due Fontane                 4:56.59,5   1:11.57,6  (3371)   22,222 ¦ 
110/M5      42. Mainetti Agostino    49 Presappio            SC Vecchiazzano                  5:09.39,9     54.58,6  (5142)   21,313 ¦ 
110/M2      80. Locatelli Claudio    68 presezzo (bg)        Individuale                      4:40.47,8     55.45,9  (3657)   23,504 ¦ 
110/M2      53. Ripi Roberto         69 Pretola              Veloce Club Tiberino             4:27.56,0     42.54,1  (8586)   24,632 ¦ 
57/M2       82. Massardi Celestino   69 Prevalle BS          GS Carrera                       3:42.05,6   1:42.03,1  (8067)   15,534 ¦ 
110/M6      41. Mombelli Silvio      39 Prevalle BS          GS Carrera                       5:40.16,8   1:12.44,7  (5075)   19,395 ¦ 
147/M2     207. Fantini Aldo         71 Prignano Sulla Secch Team Iaccobike AVIS              6:24.19,6   1:16.00,1  (5249)   22,949 ¦ 
57/M2       48. Franchi Luigi        69 Provaglio d'Iseo     GC Iseo                          3:21.03,6   1:21.01,1  (7302)   17,159 ¦ 
110/M5     178. Leo Antonio          49 Punta Marina         GS Classense Ravenna             6:03.46,4   1:49.05,1  (2712)   18,143 ¦ 
110/M4     214. Montanari Sauro      55 Punta Marina         GS Classense Ravenna             5:35.39,3   1:47.34,2  (2717)   19,663 ¦ 
110/M5     141. Sansavini Armando    46 Punta Marina         GS Classense Ravenna             5:51.00,8   1:36.19,5  (2715)   18,802 ¦ 

totale 452



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.