Maratona dles Dolomites 2003 - per località "C"

categoria posto nome/Name            an località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett     km/h ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
147/M5     440. Santerini Luciano    48 Cacciavola Cascina ( VC Apuano Massa                  9:04.36,5   3:40.41,4  (1784)   16,195 ¦ 
57/M3      214. Ronzoni Massimo      65 Cadelbosco Sopra     Individuale                      4:36.30,9   2:37.09,4  (4040)   12,476 ¦ 
147/M1      42. Olivi Roberto        73 Cadeo                GS Tre Mori                      5:50.28,7     45.49,7  (2303)   25,165 ¦ 
110/M6     107. Compagnin Renzo      44 Cadoneghe            GS Tombelle-Gritti               6:38.05,9   2:10.33,8  (2761)   16,578 ¦ 
57/M3       54. Dal Corso Roberto    64 Cadoneghe            GS Termoidraulica Marchiori G.   3:10.07,5   1:10.46,0  (3082)   18,145 ¦ 
110/M6      10. Fardiopanti Luciano  41 Cadoneghe            GS Romano Metaldent              5:03.03,5     35.31,4  (2546)   21,777 ¦ 
110/M5      37. Favaro Giancarlo     52 Cadoneghe            Saga S.r.l.                      5:02.20,5     47.39,2  (4702)   21,829 ¦ 
110/M6     138. Ghion Francesco      44 Cadoneghe            GS Romano Metaldent              7:02.09,7   2:34.37,6  (2545)   15,633 ¦ 
147/M1     173. Gibellato Michele    74 Cadoneghe            Saga S.r.l.                      7:00.41,1   1:56.02,1  (4706)   20,965 ¦ 
147/M2     259. Stievano Massimo     71 Cadoneghe            Saga SRL                         6:35.04,4   1:26.44,9  (6426)   22,324 ¦ 
147/M2     179. Brunello Jury        72 Cadorago             Velo Club Cadorago               6:18.42,1   1:10.22,6  (3046)   23,290 ¦ 
110/M6      22. Poloniato Marcello   45 Caerano S.M. (TV)    Uc Diadora Caerano               5:23.56,4     56.24,3  (5372)   20,374 ¦ 
147/M1      99. Poloniato Massimo    84 Caerano San Marco    VC Caerano Diadora               6:25.30,6   1:20.51,6  (5373)   22,878 ¦ 
147/M5     224. Francesia Sergio     50 Cafasse (TO)         Team Cicloteca                   7:42.58,0   2:19.02,9  (4621)   19,051 ¦ 
147/M5     104. Ferro Bernardo       52 Cairo Montenotte     AC Millenium                     6:57.50,3   1:33.55,2  (2276)   21,108 ¦ 
147/M3     382. Ferro Giuseppe       61 Cairo Montenotte     G.S. ElleDiSport                 6:46.31,8   1:38.02,5  (3107)   21,695 ¦ 
110/M1      17. Ivaldi Corrado       73 Cairo Montenotte     GS Elledisport                   4:13.45,3     26.27,5  (3139)   26,009 ¦ 
147/M4     125. Negro Piero          56 Cairo Montenotte     GS Cral Asl Savona               6:25.14,1   1:16.05,2  (3176)   22,895 ¦ 
147/M5      50. Angeloni Carlo       49 Cairo Montenotte (SV A.C. Millennium                  6:34.19,8   1:10.24,7  (3530)   22,367 ¦ 
110/M3     574. Careddu Emanuele     65 Calangianus          GS Amspo Calangianus             7:07.23,7   3:29.51,0  (3926)   15,442 ¦ 
147/M4     826. Novarese Pierluigi   59 Calangianus          GS Amspo Calangianus             5:44.15,7  Passo Giau  (6343)      --- ¦ 
57/M3      202. Robertini Alfonso    64 Calangianus          GS Amspo Calangianus             4:27.09,9   2:27.48,4  (6346)   12,913 ¦ 
147/M2     508. Sambiagio Antonio    69 Calangianus          GS Amspo Calangianus             7:38.26,1   2:30.06,6  (6345)   19,239 ¦ 
147/M6      81. Sassu Sebastiano     41 Calangianus SS       GS Amspo Calangianus             7:56.43,6   2:29.31,2  (6347)   18,501 ¦ 
147/M2     507. Taddei Giampiero     71 Calangianus SS       GS Amspo Calangianus             7:38.19,5   2:30.00,0  (6350)   19,243 ¦ 
147/M1     246. Taddei Massimo       74 Calangianus SS       GS Amspo Calangianus             7:38.19,1   2:33.40,1  (6349)   19,244 ¦ 
57/M4      186. Tatti Antonello      59 Calangianus SS       GS Amspo Calangianus             4:30.42,9   2:17.02,0  (6348)   12,744 ¦ 
110/M3     551. Stagnari Mauro       65 Calci                Team Bike Pisa 02                6:54.03,8   3:16.31,1  (2187)   15,939 ¦ 
110/M4     227. Venturelli Gianpietr 56 Calcinatello         GS Carrera                       5:39.43,1   1:51.38,0  (9115)   19,427 ¦ 
147/M5      16. Maffezzoni Carlo     49 Calcinato            GS Carrera                       6:08.08,3     44.13,2  (1792)   23,958 ¦ 
110/M1      45. Seppi Thomas         74 Caldaro Sulla Strada Bike Club Egna                   4:44.44,5     57.26,7  (8842)   23,178 ¦ 
57/M2       53. Moro Michele         72 Calderara di Reno    Individuale                      3:23.05,9   1:23.03,4  (8189)   16,986 ¦ 
110/M3       1. Penasa Gianni        61 Caldes               Italy Garden                     3:37.32,7       -----   (174)   30,338 ¦ 
147/Top      8. Cecchi Tommaso       81 Calenzano            S.c. inwool                      5:09.10,3     31.05,5    (17)   28,527 ¦ 
57/M3       53. Collaro Gianluca     65 Calenzano            Bicisporteam  Firenze            3:08.35,4   1:09.13,9  (6155)   18,293 ¦ 
147/M4     126. D'Annibale Roberto   56 Calenzano            Ciclistica il Regolo             6:25.15,1   1:16.06,2  (7041)   22,894 ¦ 
147/M2     262. Frosali Francesco    71 Calenzano            M.T.bike team 2001               6:35.35,8   1:27.16,3  (4111)   22,295 ¦ 
147/M3     276. Maccanti Luigi       66 Calenzano (FI)       M. T. Bike Team 2001             6:30.28,4   1:21.59,1  (5328)   22,587 ¦ 
110/M3     210. Anghileri Giovanni   66 Calolziocorte        GS Perego                        5:13.17,0   1:35.44,3  (4631)   21,067 ¦ 
147/M4     499. Caprari Gianni       57 Calstelnovo Monti RE Università del Pedale            7:47.16,7   2:38.07,8  (5040)   18,875 ¦ 
110/M3     514. Esposito Massimo     66 Caluso               Team azimut                      6:39.34,0   3:02.01,3  (3810)   16,517 ¦ 
147/M4     460. Begarelli Oliviero   54 Calvatone            GC Amatori Piadena               7:37.31,0   2:28.22,1  (2332)   19,277 ¦ 
147/M2     550. Tavoni Diego         68 Calvatone            GC Amatori Piadena               7:48.39,5   2:40.20,0  (8968)   18,819 ¦ 
110/M2     242. Pavesi Alessandro    67 Calvenzano           CC Pierino Baffi                 5:36.34,5   1:51.32,6  (3744)   19,609 ¦ 
147/M5      93. D'Alessandro Giovann 53 Camaiore             Pezzini Bike Official Team       6:54.34,1   1:30.39,0  (2983)   21,275 ¦ 
110/M5      69. Fialdini Alberto     52 Camaiore             Team Gulliver Cicli Roberto T.   5:22.23,7   1:07.42,4  (7257)   20,471 ¦ 
57/M3       97. Giannelli Marcello   65 Camaiore             Pezzini Bike Official Team       3:30.22,1   1:31.00,6  (2974)   16,399 ¦ 
147/M5       9. Giunta Angelo        49 Camaiore             Pezzini Bike Official Team       5:56.39,0     32.43,9  (1069)   24,730 ¦ 
110/M1      31. Palmerini Luigi      74 Camaiore             GS Speedy Bike Center            4:30.45,1     43.27,3  (1101)   24,376 ¦ 
147/M1     129. Romanini Michelangel 76 Camaiore             Pezzini Bike Official Team       6:40.48,6   1:36.09,6  (2975)   22,005 ¦ 
57/M2       54. Torcigliani Massimil 71 Camaiore             Pezzini Bike Official Team       3:23.09,2   1:23.06,7  (9013)   16,982 ¦ 
147/M5     304. Bonuccelli Alfredo   48 Camaiore (LU)        Pezzini Bike Official Team       8:07.40,9   2:43.45,8  (2978)   18,085 ¦ 
147/F2      31. Mastromei Antonella  57 Camaiore (LU)        Pezzini Bike Official Team       8:13.34,4   2:26.32,4   (427)   17,869 ¦ 
110/M3     100. Maggi Luca           66 Camaiore LU          G.S. Speedy Bike Center          4:47.50,0   1:10.17,3  (1096)   22,929 ¦ 
110/M4      69. Villani Roberto      54 Cambiano             Bikers team chieri               4:49.03,7   1:00.58,6  (3520)   22,832 ¦ 
147/M5     108. Esposito Fulvio      51 Camerino             G.C. Sforzacosta                 6:59.06,0   1:35.10,9  (2275)   21,045 ¦ 
110/F2      35. Habluetzel Annette   57 Camerino             G.C. Sforzacosta                 6:43.10,8   1:58.42,4   (504)   16,369 ¦ 
147/M6      69. Luporini Pierangelo  40 Camerino (MC)        G.C.Sforzacosta                  7:46.32,5   2:19.20,1  (7977)   18,905 ¦ 
147/M3     215. Sassi Riccardo       63 Camnago Volta        Bike Club Ferca                  6:20.10,4   1:11.41,1  (3238)   23,199 ¦ 
147/M3     644. Berni Moreno         65 Campi Bisenzio       Ciclissimo.bike                  7:30.05,4   2:21.36,1  (3938)   19,596 ¦ 
110/M4     134. Crucitelli Riccardo  57 Campi Bisenzio       Cral Banca Toscana               5:10.56,4   1:22.51,3  (5224)   21,225 ¦ 
147/M3      23. Farri Massimo        66 Campi Bisenzio       SC Inwool                        5:32.06,8     23.37,5  (2357)   26,557 ¦ 
110/M3     389. Masi Andrea          63 Campi Bisenzio       Bicisporteam  Firenze            5:57.21,5   2:19.48,8  (6146)   18,468 ¦ 
147/M2       8. Parentini Filippo    69 Campi Bisenzio       Bicisporteam  Firenze            5:19.53,7     11.34,2  (2356)   27,571 ¦ 
147/M3     693. Pinzani Fabio        64 Campi Bisenzio       Pol.Rinascita Ciclocittá         7:39.14,1   2:30.44,8  (4250)   19,205 ¦ 
110/M3     599. Vanacci Enrico       65 Campi Bisenzio       UC Pedale Sangiorgese            7:27.41,7   3:50.09,0  (4681)   14,742 ¦ 
57/M4      213. Tarlini Paolo        59 Campi Bisenzio (FI)  Mukki bike                       5:29.31,9   3:15.51,0  (8958)   10,469 ¦ 
147/Top     15. Pretto Alfredo       62 CAMPO SAN MARTINO (P G.C. ATLETICO di Silvio Martin   6:42.22,6   2:04.17,8    (28)   21,919 ¦ 
147/M4     313. Gala Gianmario       60 Campobasso           TEAM BICI SPORT MERLO            7:05.42,7   1:56.33,8  (2036)   20,718 ¦ 
110/M3     529. Petrucciani Mario    62 Campobasso           TEAM BICI SPORT MERLO            6:44.03,5   3:06.30,8  (2140)   16,334 ¦ 
110/M5     276. Camporese Ugo        50 Campodarsego         GS Romano Metaldent              6:40.42,4   2:26.01,1  (2548)   16,470 ¦ 
147/M4     249. Toson Rinaldo        59 Campoformido         Team Granzon Udine               6:52.47,5   1:43.38,6  (9025)   21,366 ¦ 
147/M4     782. Facchinetti Dino     57 Campolongo Maggiore  Sc Pedale Veneziano              9:07.02,5   3:57.53,6  (5248)   16,123 ¦ 
110/M5      87. Ceccarelli Enzo      53 Camucia              GGMP Testi Cicli                 5:30.11,2   1:15.29,9  (6323)   19,988 ¦ 
110/M3     229. Municchi Francesco   62 Camucia              GGMP Testi Cicli                 5:19.29,8   1:41.57,1  (6325)   20,657 ¦ 
147/M2     531. Bassin Cristiano     72 Canda                SS Libertas Ramodipalo Rasa      7:43.02,0   2:34.42,5  (6254)   19,048 ¦ 
110/M6      67. Mattiolo Romano      36 Canegrate            G.S. Comune di Legnano           5:55.25,8   1:27.53,7  (3321)   18,569 ¦ 
110/M2      60. Selleri Italo        69 Canino               A.S. ORLANDI                     4:31.21,1     46.19,2  (3619)   24,322 ¦ 
110/M1      83. Bonetti Flavio       77 Canneto Pavese       SC Pedale Bronese                5:14.30,5   1:27.12,7  (6758)   20,985 ¦ 
110/M2     215. Corradi Guido        69 CANOSSA R.E.         BIKEXTREME                       5:28.30,0   1:43.28,1  (7013)   20,091 ¦ 
110/M2     120. Santi Franco         69 Cantagallo (Prato)   SC INWOOL-PRATO                  4:57.12,6   1:12.10,7  (6436)   22,206 ¦ 
110/M2       5. Bernasconi Paolo     69 Cantello             Velo Club Dolce Vita 2000        3:54.20,6      9.18,7  (1186)   28,163 ¦ 
110/M1      24. Ragno Matteo         76 Cantello             Coppi Racing Team                4:19.13,9     31.56,1  (1262)   25,459 ¦ 
110/M3      42. Galli Arturo         65 CANZO (CO)           CICLO TEAM CANZO                 4:29.13,4     51.40,7  (3648)   24,514 ¦ 
57/M2       36. Macchi Cristiano     70 CANZO (CO)           CICLO TEAM CANZO                 3:08.31,1   1:08.28,6  (3658)   18,300 ¦ 
110/M3      50. Meroni Pietro Paolo  64 CANZO (CO)           CICLO TEAM CANZO                 4:31.06,2     53.33,5  (3665)   24,344 ¦ 
110/M1      53. Radaelli Francesco   73 CANZO (CO)           CICLO TEAM CANZO                 4:52.34,2   1:05.16,4  (3678)   22,558 ¦ 
57/M4      190. D'Ambrosio Giuseppe  54 Caorle               GS La Salute - S Giorgio         4:39.55,4   2:26.14,5  (2588)   12,324 ¦ 
57/M4       85. Perissinotto Valerio 59 Caorle               GS La Salute - S Giorgio         3:34.14,9   1:20.34,0  (2592)   16,102 ¦ 
147/M4     444. Dorigo Gianfranco    59 Caorle (VE)          GS La Salute - S Giorgio         7:33.00,3   2:23.51,4  (2590)   19,469 ¦ 
57/M6        6. Padovese Renzo       39 Caorle (VE)          GS La Salute - S Giorgio         2:59.24,2     10.18,6  (2585)   19,230 ¦ 
147/M4     820. Biselli Maurizio     59 Caorso               GS Pedale Caorsano               9:40.21,1   4:31.12,2  (3037)   15,197 ¦ 
110/M3      25. Casalini Franco      63 CAPANNOLI (PI)       CICLI BERTINI                    4:19.16,3     41.43,6  (1981)   25,455 ¦ 
110/M4     117. Giunta Stefano       60 Capezzano            Pezzini Bike Official Team       5:06.34,7   1:18.29,6  (2984)   21,527 ¦ 
110/M6     168. Paglionico Antonio   38 Capezzano            Cicli Ugolino                    7:58.59,6   3:31.27,5  (2740)   13,778 ¦ 
110/M2     155. Ghilardi Carlo       71 Capezzano Pianore    G. S. Speedy Bike                5:06.24,0   1:21.22,1  (7393)   21,540 ¦ 
57/F1       18. Pardini Antonella    73 Capezzano Pianore    GS Speedy Bike                   3:26.08,8     41.52,3   (579)   16,735 ¦ 
110/M5     190. Raffaelli Bruno      50 Capezzano Pianore    G.S.Speedy Bike                  6:09.43,6   1:55.02,3  (3206)   17,851 ¦ 
57/M1       59. Calori Giovanni      73 Capiago                                               3:57.58,8   1:52.16,5   (183)   14,497 ¦ 
110/M5      70. Andreini Mauro       47 Capostrada           Cral ASL3 Pistoia                5:22.38,9   1:07.57,6  (2577)   20,455 ¦ 
147/M3     474. Andreetta Gabriele   62 Cappella Maggiore    OVAM EVERYBIKE                   7:01.21,0   1:52.51,7  (6508)   20,932 ¦ 
57/M4       34. Bonizzoni Massimilia 58 Capralba             U.S. Capralbese                  2:58.42,6     45.01,7  (6763)   19,305 ¦ 
147/M5     314. Savoia Angelo        51 Capralba             U.S. Capralbese                  8:12.08,3   2:48.13,2  (8699)   17,921 ¦ 
57/M6      111. Savoia Giuseppe      39 Capralba             U.S. Capralbese                  4:20.09,6   1:31.04,0  (8701)   13,261 ¦ 
110/M5     211. Buratti Antonio      53 Capranica            GC Edil Strade Capranica         6:15.55,9   2:01.14,6  (6135)   17,556 ¦ 
110/M5     342. Patusso Franco       49 Capranica            GC Edil Strade Capranica         7:06.33,6   2:51.52,3  (6136)   15,472 ¦ 
110/M3     560. Crocicchia Marco     61 Capranica (VT)       GC Edil Strade Capranica         6:57.48,5   3:20.15,8  (6133)   15,796 ¦ 
57/M6      114. Falconetti Savino    37 Capranica (VT)       GC Edil Strade Capranica         4:22.30,7   1:33.25,1  (6137)   13,142 ¦ 
110/M3     220. Archetti Emanuele    62 Capriolo (BS)        MTB Credaro                      5:15.52,7   1:38.20,0  (2580)   20,894 ¦ 
147/M3       7. Archetti Aurelio     65 Capriolo BS          MTB Credaro                      5:23.09,1     14.39,8    (68)   27,293 ¦ 
110/M5     251. Cantaluppi Germano   48 Carate Urio          GC Binago                        6:28.24,1   2:13.42,8  (6886)   16,992 ¦ 
147/M3     829. Antonioli Antonio    62 Caravaggio           U.S.C. Caravaggio MTB            8:12.08,3   3:03.39,0  (6520)   17,921 ¦ 
57/M3       58. Carminati Egidio     61 Caravaggio           GS Amatori Caravaggio            3:11.27,0   1:12.05,5  (6902)   18,020 ¦ 
147/M4     266. Ferri Gianfermo      60 Caravaggio           GS Amatori Caravaggio            6:55.18,8   1:46.09,9  (7249)   21,236 ¦ 
147/M4     214. Moro Francesco       60 Caravaggio           GS Amatori Caravaggio            6:44.02,2   1:34.53,3  (8188)   21,829 ¦ 
110/M3     145. Nodari Giovanni      62 Caravaggio           GS Amatori Caravaggio            5:00.22,5   1:22.49,8  (8277)   21,972 ¦ 
147/M5      35. Cremonese Mario      46 Carbonera TV         Granfondo Pinarello              6:25.27,1   1:01.32,0  (1378)   22,882 ¦ 
147/M6      20. Sarasino Pietro      45 Carisio              GS Team F.lli Oliva Vercelli     6:54.10,2   1:26.57,8  (3234)   21,295 ¦ 
147/M5     171. Mazzocato Vincenzo   53 CARITA'              U.C. VILLORBA                    7:25.22,4   2:01.27,3  (8088)   19,803 ¦ 
147/M4      28. Doriguzzi Roberto    55 Carita' Di Villorba  Granfondo Pinarello              5:51.47,7     42.38,8  (1368)   25,071 ¦ 
147/F1      69. Agostini Giancarla   81 Carmagnola           Gili Arredamenti Seritime        8:25.57,8   2:50.01,7   (428)   17,432 ¦ 
110/M2     220. La Rosa Antonio      69 Carmagnola           Petit Veló                       5:29.27,7   1:44.25,8   (134)   20,032 ¦ 
147/M2     623. Redana Paolo Giusepp 70 Carmagnola           Gili Arredamenti Seritime        8:11.26,6   3:03.07,1  (3210)   17,947 ¦ 
110/M2     299. Rosso Fabio          71 Carmagnola           Team Cicli Caporali              5:56.44,0   2:11.42,1  (3226)   18,501 ¦ 
110/F1      38. Anselmi Roberta      69 Carmiano             GS Pedale Pontolliese            6:03.03,7   1:37.38,9   (561)   18,178 ¦ 
110/M2     309. Carini Marco         67 Carmiano             GS Pedale Pontolliese            6:03.07,9   2:18.06,0  (6240)   18,175 ¦ 
57/M2      148. Baronti Alessandro   67 Carmignano           S.c. inwool                      6:05.08,5   4:05.06,0     (4)    9,448 ¦ 
147/M3     114. Bonfanti Giovanni    65 Carnate              Team Bellusco                    6:00.16,9     51.47,6  (4473)   24,480 ¦ 
147/M4     275. De Capitani Roberto  58 Carnate              Team Bellusco Cicloamatori       6:58.25,6   1:49.16,7  (7060)   21,078 ¦ 
57/M5       45. Parisi Franco        49 Carnate MI           Circolo Ras                      3:28.58,7   1:14.01,2  (5358)   16,508 ¦ 
147/M3     986. Ruggeri Marco        63 Carobbio degli Angel Soc. Cicli Gamba Telai Alan      9:11.31,9   4:03.02,6  (4519)   15,991 ¦ 
110/M3     135. Gazzarri Roberto     66 Carozzo La Spezia    Team Deba Bike                   4:58.50,7   1:21.18,0  (7363)   22,085 ¦ 
147/M2     710. Arletti Andrea       68 Carpi                Florio Team Velosport            8:54.10,5   3:45.51,0  (4208)   16,511 ¦ 
57/M3      233. Braglia Roberto      66 Carpi                GS Cicli Campioli                5:49.12,7   3:49.51,2  (3295)    9,879 ¦ 
57/M3       37. Cadoppi Antonio      63 Carpi                Gs Cicli Campioli                3:03.30,2   1:04.08,7  (3300)   18,800 ¦ 
57/M3      187. Cortesi Claudio      63 Carpi                G. S. Cicli campioli             4:14.55,0   2:15.33,5  (6012)   13,533 ¦ 
57/M2       63. Ligabue Ruggero      67 Carpi                Gruppo Dondi Cycling Team        3:29.16,8   1:29.14,3  (6404)   16,485 ¦ 
147/M4      55. Mantovani Massimo    60 Carpi                GS Sportissimo Top Level         6:03.15,1     54.06,2  (1344)   24,280 ¦ 
57/M3      110. Marchi Lorenzo       64 Carpi                GS Cicli Campioli                3:35.28,2   1:36.06,7  (3320)   16,011 ¦ 
110/M2     157. Montanari Marco      69 Carpi                Gruppo Dondi Cycling Team        5:06.40,5   1:21.38,6  (6412)   21,521 ¦ 
57/M6       19. Montanari Silvano    43 Carpi                Gruppo Dondi Cycling Team        3:25.02,9     35.57,3  (6413)   16,825 ¦ 
110/M3     360. Rebecchi Andrea      64 Carpi                FLORIO TEAM VELOSPORT            5:50.12,2   2:12.39,5  (3486)   18,846 ¦ 
147/M3     967. Turchi Massimo       63 Carpi                Florio Team Velosport            8:55.57,8   3:47.28,5  (4257)   16,456 ¦ 
57/M3      166. Zanta Davide         64 Carpi                Florio Team Velosport            4:06.35,3   2:07.13,8  (4536)   13,990 ¦ 
147/M3     409. Luppi Romano         65 Carpi (MO)           D.L.F. Modena                    6:51.15,7   1:42.46,4  (7978)   21,446 ¦ 
110/M3     325. Severi Stefano       64 CARPI (MO)           BICISPORT                        5:43.23,8   2:05.51,1  (3335)   19,219 ¦ 
57/M4      150. Benini Fabrizio      60 Carpinello           Team Sintesi-Italpaghe           4:09.09,5   1:55.28,6  (1763)   13,846 ¦ 
147/M2     564. Righi Sauro          67 Carpinello           GS Cicli Neri                    7:51.56,3   2:43.36,8  (3841)   18,688 ¦ 
57/M5       22. Franceschini Aladino 49 carraia lucca        Srm Team                         3:08.30,7     53.33,2  (5260)   18,301 ¦ 
110/M3     240. Biselli Luciano      61 Carrara              VF M. Pelliccia                  5:21.42,7   1:44.10,0  (6721)   20,515 ¦ 
110/M3     489. Cappagli Antonio     64 Carrara              VF M. Pelliccia                  6:32.12,9   2:54.40,2  (6890)   16,827 ¦ 
57/M5       59. Gualtieri Paolo      52 Carrara              VF M. Pelliccia                  3:35.20,0   1:20.22,5  (7510)   16,021 ¦ 
147/M3     181. Iacopeti Giorgio     66 Carrara              VF M. Pelliccia                  6:14.08,5   1:05.39,2  (7685)   23,573 ¦ 
147/M5     298. Muracchioli Mario    49 Carrara              VF M. Pelliccia                  8:06.12,7   2:42.17,6  (8224)   18,140 ¦ 
110/M3     161. Pucciarelli Alfredo  63 Carrara              VF M. Pelliccia                  5:04.03,9   1:26.31,2  (8499)   21,705 ¦ 
110/M2      48. Ricci Fabio          70 Carrara              VF M. Pelliccia                  4:26.20,8     41.18,9  (8569)   24,779 ¦ 
110/M5     121. Stefanini Gino       53 Carrara              VF M. Pelliccia                  5:43.43,8   1:29.02,5  (8899)   19,201 ¦ 
110/M5      53. Venturini Giuseppe   50 Carrara              VF M. Pelliccia                  5:16.49,5   1:02.08,2  (9117)   20,831 ¦ 
110/M4     323. Rampado Luigino      55 Carrè                UC Carrè                         6:08.14,1   2:20.09,0  (8521)   17,923 ¦ 
147/M2     198. Rossi Fabio          71 Carrè                UC Carrè                         6:22.27,2   1:14.07,7  (3224)   23,061 ¦ 
147/M2     141. Turcato Andrea       72 Carrè                UC Carrè                         6:12.14,0   1:03.54,5  (1156)   23,694 ¦ 
110/M3     323. Rosaverde Daniele    61 Cartoceto            A.S. TEAM GALIARDI               5:42.43,1   2:05.10,4  (3493)   19,257 ¦ 
110/F2      11. Laguzzi Simonetta    63 Cartosio             Wine-Food & Bike                 5:55.22,6   1:10.54,2   (439)   18,571 ¦ 
147/M2     736. Sala Romano          67 Carugate             G.S. ARBI BABY BUSNAGO           9:13.48,0   4:05.28,5  (4148)   15,926 ¦ 
147/M5     399. Cantù Paolo          49 Carugate (MI)        GS Cicli Casati                  8:37.58,2   3:14.03,1  (4475)   17,028 ¦ 
147/M6      82. Terrenghi Franco     40 Carugo               Ciclistica carugo-arosio         7:57.06,8   2:29.54,4  (6327)   18,486 ¦ 
147/M2      43. Bernabei Giulio      71 Casabianca           Veloclub 39x26 Roma              5:43.04,8     34.45,3  (1076)   25,708 ¦ 
147/M6     131. Crocco Agostino      40 Casagiove            GC Casagiove                     8:48.45,0   3:21.32,6  (3079)   16,680 ¦ 
147/M3     208. Nazzaroli Giorgio    65 Casale Corte Cerro   Biciclub Omegna                  6:18.50,1   1:10.20,8  (3668)   23,281 ¦ 
110/M3     102. Armaroli Massimo     65 Casalecchio di Reno  S.C AZZURRA                      4:48.39,0   1:11.06,3  (3354)   22,865 ¦ 
110/M2     216. Ferrari Martino      69 Casalecchio di Reno  GC Quaglie Uguali                5:28.35,2   1:43.33,3  (7242)   20,086 ¦ 
110/M4     381. Nocerino Pasquale    60 Casalecchio di Reno  Cralposte Bologna                6:26.19,4   2:38.14,3  (6305)   17,084 ¦ 
147/M3     778. Carrara Luca         61 CASALECCHIO DI RENO  POL.LAME VIBOLT                  7:58.14,7   2:49.45,4  (3381)   18,442 ¦ 
147/M3     563. Dondi Massimo        65 CASALECCHIO DI RENO  CLUB CICLI MALINI                7:16.01,2   2:07.31,9  (2274)   20,228 ¦ 
147/M3     775. Lamberti Gianluca    65 Casalecchio di Reno  GS ORIONE                        7:57.17,0   2:48.47,7  (6483)   18,479 ¦ 
147/M2     245. Braglia Mauro        70 Casalgrande          Cicli Campioli Salvaterra        6:31.16,7   1:22.57,2  (6380)   22,541 ¦ 
147/M4     150. Panesiti Carlo       58 Casalgrande          Cicli Campioli Salvaterra        6:30.00,0   1:20.51,1  (6418)   22,615 ¦ 
147/M3      56. Prodi Mauro          64 Casalgrande          GS Campioli Salvaterra           5:46.46,8     38.17,5  (3202)   25,433 ¦ 
147/M3     149. Ruozi Roberto        66 Casalgrande          GS Campioli Salvaterra           6:07.58,9     59.29,6  (1106)   23,968 ¦ 
147/M4      69. Trinelli Umberto     56 Casalgrande          GS Cicli Campioli                6:07.22,6     58.13,7  (6429)   24,008 ¦ 
110/M3     573. Macchioni Corrado    65 CASALGRANDE (RE)                                      7:07.22,6   3:29.49,9  (3888)   15,443 ¦ 
147/M2     316. Galletti Ivan        72 Casalgrande R.E.     As Cooperatori Unipol RE         6:50.13,9   1:41.54,4  (2929)   21,500 ¦ 
110/M4     430. Foroni Maurilio      54 Casalpusterlengo     VC Casalpusterlengo              6:46.14,2   2:58.09,1  (4227)   16,246 ¦ 
147/M3     790. Gesvi Romano         64 Casalpusterlengo     VC Casalpusterlengo              8:02.51,0   2:54.21,7  (4229)   18,266 ¦ 
147/M1      52. Rancan Fabrizio      76 Casalzuigno          Coppi Racing Team                5:56.37,1     51.58,1  (8522)   24,732 ¦ 
147/M3     320. Legnaro Fabrizio     66 Casciago             UC Porto Ceresio                 6:36.47,1   1:28.17,8  (7904)   22,228 ¦ 
110/M3      65. Dal Canto Alessandro 65 Casciana Terme       US Juventus Lari                 4:37.08,0     59.35,3  (4688)   23,815 ¦ 
110/M3     181. Grassi Alessandro    65 Casciana Terme       Parkpre-Guru-Inkospor            5:07.43,7   1:30.11,0   (166)   21,447 ¦ 
147/M2       6. Meini Fabrizio       68 Casciana Terme       US Juventus Lari                 5:16.07,0      7.47,5  (4687)   27,901 ¦ 
110/M3      74. Romiti Andrea        64 Casciana Terme       US Juventus Lari                 4:40.23,4   1:02.50,7  (4685)   23,538 ¦ 
110/M2     128. Sardelli Mauro       67 Casciana Terme       US Juventus Lari                 4:58.59,8   1:13.57,9  (4684)   22,073 ¦ 
57/M6      131. Del Bianco Vittorio  39 CASCINA              Parkpree                         4:40.50,0   1:51.44,4  (2008)   12,284 ¦ 
147/M5      71. Bertoncini Franco    53 Cascina  (Pisa)      Parkpree                         6:46.37,6   1:22.42,5  (3538)   21,690 ¦ 
147/M4     630. Staccioli Mauro      57 Cascina (PI)         Unione Ciclistica P.A. Cascina   8:17.49,7   3:08.40,8  (8890)   17,716 ¦ 
147/M3      99. Brito Palma Paolo    66 Caselette            Team Cicloteca                   5:57.27,4     48.58,1  (4629)   24,674 ¦ 
110/F1      57. Xausa Michela        68 Caselette            Team Cicloteca                   6:29.01,2   2:03.36,4   (566)   16,965 ¦ 
147/M3      67. Bazzacco Roberto     65 Casella d'Asolo      UC Casolana                      5:49.22,7     40.53,4  (1950)   25,244 ¦ 
57/M5      208. Antonelli Pietro     48 Caselle Landi (LO)   Cycling Club S. Rocco al Porto   4:47.10,6   2:32.13,1  (6163)   12,013 ¦ 
147/M4     763. Galleani Giuseppe    58 Caselle Landi (LO)   Cycling Club S. Rocco al Porto   8:58.13,0   3:49.04,1  (6164)   16,387 ¦ 
57/M5      207. Corni Angelo         48 Caselle Landi LO     Cycling Club S. Rocco al Porto   4:47.08,9   2:32.11,4  (6173)   12,014 ¦ 
57/M5      109. Stefanoni Francesco  51 Caselle Landi LO     Cycling Club S. Rocco al Porto   3:52.44,6   1:37.47,1  (6172)   14,823 ¦ 
110/F1      48. Tantardini Michela   74 Caselle Landi LO     Cycling Club S. Rocco al Porto   6:18.24,6   1:52.59,8   (557)   17,441 ¦ 
110/M3      86. Bianco Giovanni      65 Casier               Granfondo Pinarello              4:43.18,9   1:05.46,2  (4965)   23,295 ¦ 
110/M3     155. Camarin Giorgio      62 Casier               Granfondo Pinarello              5:03.03,0   1:25.30,3  (4957)   21,778 ¦ 
110/M2     101. Paro Simone          69 Casier (TV)          S.C. Dopla Giò Style Pol. Casi   4:48.46,4   1:03.44,5  (2132)   22,855 ¦ 
147/M5     271. Gentili Augusto      52 Casina               Università del Pedale            7:58.47,1   2:34.52,0  (7379)   18,421 ¦ 
147/M2     733. Giovanelli Giuliano  70 Casinalbo (MO)       Audax Casinalbo                  9:12.29,9   4:04.10,4  (7420)   15,963 ¦ 
110/M3     515. Verlengia Mariano    61 Casoli               Ciclo Club Giacinto Gentile Ca   6:39.51,0   3:02.18,3  (6338)   16,506 ¦ 
110/F2      42. Caniglia Piera       59 Casoli (CH)          CICLO CLUB BELFATTO CENTER       6:53.11,9   2:08.43,5   (488)   15,972 ¦ 
110/M4     427. Di Nella Marco       60 Casoli (CH)          CICLO CLUB BELFATTO CENTER       6:45.24,7   2:57.19,6  (3927)   16,279 ¦ 
147/M3     225. Cazzaniga Egidio     66 Cassago Brianza      GS Perego                        6:22.14,0   1:13.44,7  (4644)   23,074 ¦ 
110/M5      85. Grandi Maurizio      46 Cassana (FE)         Dopo Lavoro Ferroviario          5:29.48,3   1:15.07,0  (4113)   20,011 ¦ 
110/M6     113. Motta Gianni         43 Cassano d'Adda       Petit Veló                       6:42.34,7   2:15.02,6    (85)   16,394 ¦ 
147/M3     788. Begnis Umberto       63 Cassiglio            Team Testa Tipolitografia        8:01.59,4   2:53.30,1  (6631)   18,299 ¦ 
110/M1     121. Sarchi Fabio         75 Castana              Sc Pedale Bronese                5:49.50,4   2:02.32,6  (8687)   18,865 ¦ 
147/M3     384. Dal Pan Mauro        66 Casteggio (PV)       G.c.il branco                    6:46.48,1   1:38.18,8  (5226)   21,681 ¦ 
110/M5      80. Moschin Angelo       46 castel 'azzano       G.c. life                        5:26.49,9   1:12.08,6  (3929)   20,193 ¦ 
147/M4      38. Fregnani Flavio      54 Castel Bolognese     GS IRCE Imola                    5:55.53,5     46.44,6  (2964)   24,782 ¦ 
57/M5       73. Bonomi Elio          46 Castel d'Azzano      G.C. LIFE                        3:39.16,8   1:24.19,3  (3541)   15,733 ¦ 
110/M5      47. Salgari Renzo        48 Castel d'Azzano      C. A. Borgo Roma                 5:11.04,0     56.22,7  (4041)   21,217 ¦ 
147/M4     494. Zuliani Giorgio      55 Castel d'Azzano      G.S. GIALLOBLU                   7:46.21,9   2:37.13,0  (3529)   18,912 ¦ 
147/M2     285. Guerrero Massimo     72 Castel dei Britti    Ellepi polisportiva              6:42.03,0   1:33.43,5  (3581)   21,937 ¦ 
110/M6      40. Oddi Romano          37 Castel di Lama       GS Mary Confezioni               5:40.00,9   1:12.28,8  (2334)   19,410 ¦ 
147/M2     332. Segatori Marco       71 Castel Madama        Gulliver                         6:53.23,6   1:45.04,1  (8830)   21,335 ¦ 
110/M5     113. Pasquali Walter      49 Castel Maggiore      Cralposte Bologna                5:41.02,5   1:26.21,2  (6309)   19,352 ¦ 
147/M3     691. Tosi Sandro          64 Castel Maggiore      Team Bertoldi Ciclissimo         7:39.07,7   2:30.38,4  (9023)   19,210 ¦ 
147/M3      76. Ferrari Massimo      66 Castel Mella         G.S.AURORA 98                    5:50.41,1     42.11,8  (1090)   25,150 ¦ 
147/M2     192. Bozzoni Aldo         67 CASTEL MELLA (BS)    G.S. RACING ROSOLA BIKE          6:21.05,7   1:12.46,2  (3373)   23,143 ¦ 
110/M2       1. Rondini Leonardo     72 Castel Ragone PG     GS Castel Rigone Pedala          3:45.01,9       -----    (75)   29,329 ¦ 
57/M2       30. Carlani Umberto      71 Castel Rigone        GS Castel Rigone Pedala          3:03.03,9   1:03.01,4  (2644)   18,845 ¦ 
57/M3      122. Magnini Giovanni     61 Castel Rigone        GS Castel Rigone Pedala          3:40.15,6   1:40.54,1  (2653)   15,663 ¦ 
147/M4      74. Cortesi Davide       59 Castel-Rozzone       Polisportiva Arcene              6:09.34,4   1:00.25,5  (7017)   23,865 ¦ 
147/M3     639. Torreggiani Andrea   66 Castel S. Pietro Ter S.C.Sillaro Castel S. Pietro T   7:29.16,4   2:20.47,1  (9016)   19,631 ¦ 
57/M3      101. Paratici Fabrizio    61 Castel San Giovanni  Cycling Club S. Rocco al Porto   3:31.08,5   1:31.47,0  (6170)   16,339 ¦ 
147/M2     595. Scalorbi Marco       68 Castel San Pietro Te Faenza Cycling Team              8:02.03,0   2:53.43,5  (4656)   18,296 ¦ 
147/M5     256. Lorenzetti Franco    53 Castelbellino        AS Ruota Libera Moie             7:54.55,9   2:31.00,8  (4235)   18,571 ¦ 
57/F2       76. Pedersen April       47 Castelcucco          Maglificio Sportivo Jolanda      4:48.43,1   2:31.44,6   (478)   11,949 ¦ 
147/M4     696. Nucci Giancarlo      58 Castelfidardo        GC Settecolli                    8:31.48,0   3:22.39,1  (8285)   17,233 ¦ 
147/M3     980. Saracini Roberto     63 Castelfidardo        Velo Club 5 Torri Osimo          9:08.27,0   3:59.57,7  (4410)   16,081 ¦ 
57/F2       57. Saretta Ivana        44 Castelfranco                                          4:27.52,1   2:10.53,6   (445)   12,879 ¦ 
110/F2      14. Bavutti Denise       49 Castelfranco Emilia  Team Bertoldi Ciclissimo         6:02.43,3   1:18.14,9   (518)   18,195 ¦ 
110/M6      62. Cavazzuti Paolo      42 Castelfranco Emilia  Team Bertoldi Ciclissimo         5:52.33,0   1:25.00,9  (4280)   18,720 ¦ 
147/M3     131. Frattallone Giuseppe 63 Castelfranco Emilia  Team Bertoldi Ciclissimo         6:03.09,5     54.40,2  (1226)   24,286 ¦ 
147/M4      88. Scaffa Antonio       60 Castelfranco Emilia  Team Bertoldi Ciclissimo         6:14.36,2   1:05.27,3  (1220)   23,544 ¦ 
147/M4      78. Veratti Zeno         57 Castelfranco Emilia  Team Iacco Bike-Avis             6:11.14,4   1:02.05,5  (1113)   23,758 ¦ 
110/M3     405. Berlese Paolo        65 Castelfranco Veneto  GS P.D.B. Genova                 6:01.39,7   2:24.07,0  (3534)   18,249 ¦ 
147/M2     257. Berlese Roberto      70 Castelfranco Veneto  G.S. P.D.B. Genova               6:34.44,2   1:26.24,7  (2259)   22,344 ¦ 
110/F1      64. Bisarello Raffaella  66 Castelfranco Veneto  Cicli Argentin                   6:39.21,6   2:13.56,8   (431)   16,526 ¦ 
57/F1       24. Bisarello Romilda    67 Castelfranco Veneto  Cicli Argentin                   3:36.24,5     52.08,0   (432)   15,942 ¦ 
147/M5      42. Fabbian Bernardino   50 Castelfranco Veneto  U.C. SALVATRONDA                 6:30.08,2   1:06.13,1  (4782)   22,607 ¦ 
147/M3      94. Chiarello Daniele    66 Castelgomberto       GS Marzotto Cicli Cornale        5:55.43,6     47.14,3  (1083)   24,794 ¦ 
110/M5     180. Cattalini Emilio     47 Castellarano         Ciclistica castellarano          6:03.57,2   1:49.15,9  (6037)   18,134 ¦ 
147/M1     179. Lombardo Salvatore   73 Castellarano         Ciclistica Castellarano          7:03.44,0   1:59.05,0  (6038)   20,814 ¦ 
147/M4     402. Neroni Oriano        59 Castellarano         Ciclistica castellarano          7:23.28,2   2:14.19,3  (4369)   19,888 ¦ 
147/M2     338. Parrinello Alberto   71 Castellarano         Ciclistica castellarano          6:54.07,3   1:45.47,8  (6040)   21,298 ¦ 
57/M3      126. Bertoli Carlo        64 Castelli Caleppio    Mtb Road Mornico                 3:42.27,6   1:43.06,1  (6680)   15,508 ¦ 
147/M4      23. Vescovini Manrico    58 Castello d'Argile    Team Bertoldi Ciclissimo         5:50.13,9     41.05,0  (1233)   25,183 ¦ 
57/M5       31. Cecchin Rino         52 Castello di Godego   G.C  BRETON SPA                  3:16.26,5   1:01.29,0  (4716)   17,562 ¦ 
147/M2     404. Zonta Gianluca       67 Castello di Godego   GS Dario dal Fior                7:08.15,0   1:59.55,5  (3278)   20,595 ¦ 
147/M3      17. Furlan Nicola        66 CASTELMELLA (BS)     G.S.AURORA 98                    5:28.53,2     20.23,9    (80)   26,817 ¦ 
110/M5       5. Rodella Giuseppe     50 CASTELMELLA (BS)     G.S.AURORA 98                    4:20.32,9      5.51,6  (2502)   25,331 ¦ 
147/M4     733. Beretti Alberto      59 Castelnovo Monti RE  Università del Pedale            8:44.49,2   3:35.40,3  (6663)   16,805 ¦ 
147/M3     765. Beretti Filippo      65 Castelnovo Monti RE  Università del Pedale            7:55.21,8   2:46.52,5  (6664)   18,554 ¦ 
57/M4      110. Campani Cinzio       60 Castelnovo Monti RE  Università del Pedale            3:46.32,1   1:32.51,2  (6878)   15,229 ¦ 
147/M3     479. D'Eusanio Davide     65 Castelnovo Monti RE  Università del Pedale            7:01.58,3   1:53.29,0  (7042)   20,901 ¦ 
110/M3     448. Grasselli Giovanni   64 Castelnovo Monti RE  Università del Pedale            6:18.16,9   2:40.44,2  (7465)   17,447 ¦ 
147/M5     120. Leurini Gianni       50 Castelnovo Monti RE  Università del Pedale            7:02.56,9   1:39.01,8  (5037)   20,853 ¦ 
110/M4     462. Meschieri Nazzareno  57 Castelnovo Monti RE  Università del Pedale            6:56.22,6   3:08.17,5  (8119)   15,851 ¦ 
110/M4     359. Ruffini Paolo        57 Castelnovo Monti RE  Università del Pedale            6:20.50,8   2:32.45,7  (8638)   17,329 ¦ 
110/M3     176. Levrini Bruno        62 Castelnovo nè Monti  Università del Pedale            5:06.45,3   1:29.12,6  (5036)   21,515 ¦ 
147/M4     234. Magnani G.Carlo      54 Castelnovo nè Monti  Università del Pedale            6:49.45,1   1:40.36,2  (7997)   21,525 ¦ 
147/M4     743. Morini Valter        54 Castelnovo nè Monti  Università del Pedale            8:47.26,4   3:38.17,5  (8186)   16,722 ¦ 
110/M4     349. Ruffini Giuseppe     54 Castelnovo nè Monti  Università del Pedale            6:18.14,5   2:30.09,4  (8637)   17,449 ¦ 
110/M5     158. Benvenuti Franco     51 Castelnuovo Berarden Bulletta Bike                    5:59.05,6   1:44.24,3  (4605)   18,379 ¦ 
147/M5     210. Bonechi Luca         51 Castelnuovo Berarden Bulletta Bike                    7:38.08,5   2:14.13,4  (1248)   19,251 ¦ 
110/M5     343. Galardi Mireno       52 Castelnuovo Berarden Bulletta Bike                    7:06.41,9   2:52.00,6  (6186)   15,467 ¦ 
110/M4     342. Giannini Furio       57 Castelnuovo Berarden Bulletta Bike                    6:16.18,5   2:28.13,4  (6185)   17,538 ¦ 
57/M5       78. Maggi Fabio          48 Castelnuovo Berarden Bulletta Bike                    3:40.17,5   1:25.20,0  (6193)   15,661 ¦ 
147/M3     749. Meniconi Adelmo      66 Castelnuovo Berarden GS Punto Pacema Arredamenti      7:52.44,5   2:44.15,2  (2881)   18,657 ¦ 
147/M3     411. Rezzacchi Patrizio   64 Castelnuovo Berarden Bulletta Bike                    6:51.24,3   1:42.55,0  (6195)   21,438 ¦ 
57/M6       40. Romboli Pasquale     37 Castelnuovo Berarden Bulletta Bike                    3:40.59,4     51.53,8  (6184)   15,611 ¦ 
147/M3     340. Rossi Luca           64 Castelnuovo Berarden GS Punto Pacema Arredamenti      6:40.01,6   1:31.32,3  (2880)   22,048 ¦ 
57/M5       91. Santi Giancarlo      51 Castelnuovo Berarden Bulletta Bike                    3:45.14,2   1:30.16,7  (6187)   15,317 ¦ 
147/M1     156. Santi Marco          79 Castelnuovo Berarden Bulletta Bike                    6:51.23,1   1:46.44,1  (6189)   21,439 ¦ 
57/M4      116. Tognazzi Simone      59 Castelnuovo Berarden Bulletta Bike                    3:49.58,2   1:36.17,3  (6191)   15,001 ¦ 
57/M2       50. Arieti Paolo         72 Castelnuovo di Asola Pedale Castelnovese              3:22.06,4   1:22.03,9  (6526)   17,070 ¦ 
110/M5     216. Arieti Stefano       49 CASTELNUOVO DI ASOLA PEDALE CASTELNOVESE              6:18.57,2   2:04.15,9  (2846)   17,416 ¦ 
110/M3     414. Sandrini Massimo     66 CASTELNUOVO DI ASOLA PEDALE CASTELNOVESE              6:06.04,2   2:28.31,5  (2250)   18,029 ¦ 
110/M2     226. Visini Graziano      67 CASTELNUOVO DI ASOLA PEDALE CASTELNOVESE              5:29.57,5   1:44.55,6  (2844)   20,002 ¦ 
147/M5      41. Benelli Alessandro   52 Castelnuovo di Garfa Garfagnana Team Cicli Mori       6:29.44,7   1:05.49,6  (3024)   22,630 ¦ 
110/M3     499. Colli Sergio         61 Castelnuovo Rangone  Pol. gino nasi                   6:34.25,4   2:56.52,7  (1990)   16,733 ¦ 
110/M5     145. Cornia Eronne        46 Castelnuovo Rangone  Gino Nasi                        5:52.37,5   1:37.56,2  (7011)   18,716 ¦ 
147/M2     109. Gianoli Massimo      67 Castelveccana        SC Cicli Ballardin Ponte Tresa   6:05.14,2     56.54,7  (7407)   24,148 ¦ 
147/M1      65. Gomiero Marco        73 Castelveccana        Team Verbano                     6:05.14,2   1:00.35,2  (7440)   24,148 ¦ 
57/M4       76. Minuti Vanni         55 Castelverde (CR)     G.C. Cral Tamoil Raffinazione    3:30.40,9   1:17.00,0  (3867)   16,375 ¦ 
147/M4     411. Bortolani Diego      54 Castelvetro ( Modena Nuova Corti Team Scapin          7:25.44,7   2:16.35,8  (6777)   19,787 ¦ 
147/M4     227. Venturelli Daniele   60 Castelvetro di Moden Bike scooter 2000                6:47.19,2   1:38.10,3  (9114)   21,653 ¦ 
110/M3     375. Baviera Luigi        62 Castenaso            Faenza Cycling Team              5:54.03,7   2:16.31,0  (4662)   18,640 ¦ 
147/M4     547. Fabbri Luigi         59 Castenaso            Faenza Cycling Team              7:58.24,0   2:49.15,1  (4658)   18,436 ¦ 
57/M3      141. Govoni Loris         64 Castenaso            Faenza Cycling Team              3:52.47,2   1:53.25,7  (4655)   14,820 ¦ 
147/M4     191. Toni Daniele         58 Castenaso            Faenza Cycling Team              6:39.08,0   1:29.59,1  (2316)   22,097 ¦ 
147/M4     201. Trebbi Luciano       59 Castenaso            Faenza Cycling Team              6:40.02,5   1:30.53,6  (2317)   22,047 ¦ 
147/M4     393. Veronese Moreno      56 Castenaso            Top Racing Bike Team Lodi        7:22.25,1   2:13.16,2  (6319)   19,935 ¦ 
57/M5      110. Spiga Roberto        50 Castenaso (BO)       Faenza Cycling Team              3:52.47,2   1:37.49,7  (4650)   14,820 ¦ 
110/M5     105. Venturi Alberto      53 Castenaso BO         Faenza Cycling Team              5:37.20,7   1:22.39,4  (4651)   19,564 ¦ 
147/M1     318. Baini Ivano          73 Castiglione d'Adda L Cycling Club S. Rocco al Porto   8:58.11,9   3:53.32,9  (6165)   16,388 ¦ 
147/M3     162. Cirani Carlo         65 Castiglione D/ST     GS Odolese MTB Conca D'Oro       6:10.00,0   1:01.30,7  (1989)   23,837 ¦ 
147/M2      96. Beccheroni Marco     71 Castiglione dei Pepo Castiglionese A.S. Amatori       6:02.21,9     54.02,4  (3021)   24,340 ¦ 
110/M3     467. Bio Lelio            62 Castiglione F.       GS Cicli Gagliardini             6:25.22,8   2:47.50,1  (3035)   17,125 ¦ 
110/M1      25. Friguet Benoit       73 Castiglione Torinese Nuova Corti Team Scapin          4:19.24,9     32.07,1  (3114)   25,441 ¦ 
57/M3      120. Apa Alfredo          65 Catanzaro            S.C. FILIPPO TALLERICO           3:40.09,6   1:40.48,1  (3936)   15,670 ¦ 
110/M5     239. Di Mauro Giuseppe    51 Cava dè Tirreni      G.S. Novaltex- Cicli Perna       6:26.06,3   2:11.25,0  (7107)   17,093 ¦ 
147/M4     437. Pagani Giuseppe      60 Cava Manara          APT LA BICICLETTA                7:31.23,8   2:22.14,9  (3836)   19,539 ¦ 
57/M5      148. Frezza Carlo         48 CAVASO DEL TOMBA TV) GS Colle Conf Sport              4:05.29,9   1:50.32,4  (3113)   14,053 ¦ 
110/M4     306. Sanson Valter        56 Cavazzale (Monticell Pool cic Città di Vicenza        6:02.47,7   2:14.42,6  (3233)   18,192 ¦ 
147/M4     173. Mantovani Gino       56 Cavezzo              Team Bertoldi Ciclissimo         6:35.30,4   1:26.21,5  (1765)   22,300 ¦ 
147/M3     741. Venturelli Davide    66 Cavezzo              Team Bertoldi Ciclissimo         7:50.42,8   2:42.13,5  (4293)   18,737 ¦ 
147/M3      96. Armiento Giulio      64 Ceggia               Granfondo Pinarello              5:56.29,6     48.00,3  (1372)   24,740 ¦ 
147/M1     250. Basei Fabio          78 Ceggia               G.S.C. 3B Salgareda              7:39.49,5   2:35.10,5  (6597)   19,181 ¦ 
57/M4      126. Tognolo Aurelio      56 Ceggia (VE)          G.S Cenedese                     3:59.08,8   1:45.27,9  (6488)   14,426 ¦ 
147/M5     212. Musmeci Rosario      53 Celle Ligure         speed wheel team                 7:39.28,3   2:15.33,2  (3986)   19,195 ¦ 
147/M3     566. Caporali Giuseppe    65 Cellere              Polisportiva Montalto            7:16.22,9   2:07.53,6  (4319)   20,211 ¦ 
110/M3     445. Serafinelli Gianni   66 Cellere              Polisportiva Montalto            6:18.01,9   2:40.29,2  (4317)   17,458 ¦ 
147/M2      12. Fallavena Federico   70 Cento                Giemme Soc.Ciclistica            5:23.57,7     15.38,2  (1228)   27,225 ¦ 
57/M2       47. Baldelli Marco       72 Cento ( FE )         Polisportiva New Wilde Rose      3:17.18,5   1:17.16,0  (6563)   17,485 ¦ 
57/M1       39. Alvisi Roberto       73 Cento (FE)           Polisportiva New Wild Rose       3:31.19,6   1:25.37,3  (3351)   16,325 ¦ 
147/M5      69. Beghelli Renato      50 Cento FE             Team Bertoldi Ciclissimo         6:45.47,2   1:21.52,1  (1223)   21,735 ¦ 
57/M1       34. Malagutti Nicola     73 Cento FE             Polisportiva New Wilde Rose      3:27.08,7   1:21.26,4  (8010)   16,655 ¦ 
110/M5     123. Senfett Mario        51 Centuripe            Petit Veló                       5:44.32,7   1:29.51,4   (136)   19,155 ¦ 
57/M1        8. Belloni Massimo      76 Ceparana di Bolano   G.S. BARALE Bordighera           2:47.24,6     41.42,3  (1118)   20,608 ¦ 
110/M6      19. Caverni Pier Luigi   45 CERBAIA V.P. FI      GRUPPO CICLISTICO LA ROMOLA      5:19.10,8     51.38,7  (6940)   20,677 ¦ 
110/M4       4. Lumachi Alfredo      59 CERBAIA V.P. FI      GC La Romola                     4:14.09,4     26.04,3  (1812)   25,968 ¦ 
147/M5       2. Taddeo Antonio       51 CERBAIA V.P. FI      GRUPPO CICLISTICO LA ROMOLA      5:45.06,6     21.11,5  (8945)   25,557 ¦ 
147/M2     739. Paoloni Roberto      69 Cerbara              Cicli Effe Effe                  9:15.10,6   4:06.51,1  (8349)   15,886 ¦ 
147/M4     333. Grangie' Sandro      56 CEREA                SS Vamos Bike                    7:10.41,9   2:01.33,0  (3311)   20,478 ¦ 
110/M5     191. Lorenzetti Vittorio  46 CEREA                Veloce Club Cerea                6:10.08,1   1:55.26,8  (3316)   17,831 ¦ 
147/M4     177. Righi Sergio         56 Cereglio Di Vergato  SC Emporio Bici                  6:36.18,6   1:27.09,7  (6251)   22,255 ¦ 
147/M3     508. Melara Giorgio       65 Cerese di Virgilio   GS Bicimania Marmirolo           7:08.40,7   2:00.11,4  (1281)   20,574 ¦ 
57/M3       56. Zamboni Battista     66 Cerete               GS Cral Posta Bergamo            3:10.27,7   1:11.06,2  (9284)   18,113 ¦ 
110/M4     154. Geminiani Paolo      60 Cerlongo             GS Odolese Mtb                   5:19.08,6   1:31.03,5  (3121)   20,680 ¦ 
110/M3     117. Guidi Gabriele       65 Cervarese Santa Croc GS Veloci Mestrino               4:54.15,8   1:16.43,1  (2719)   22,428 ¦ 
110/M2     177. Rosselli Raffaele    68 Cervarezza           Università del Pedale            5:14.20,1   1:29.18,2  (8615)   20,996 ¦ 
147/M2     253. Zannoni Fausto       68 Cervarezza           Università del Pedale            6:32.55,0   1:24.35,5  (9294)   22,447 ¦ 
147/M4     166. Pasi Maurizio        60 Cervia               Pedale Ravennate                 6:34.17,4   1:25.08,5  (5360)   22,369 ¦ 
147/M3     239. Rocchi Stefano       62 Cervia               GC Fausto Coppi                  6:24.11,1   1:15.41,8  (1057)   22,957 ¦ 
147/M4     818. Allazzetta Sergio    57 CERVINIA             Polisportiva Cervinia            9:36.06,4   4:26.57,5  (2919)   15,309 ¦ 
147/M5     252. Bosin Danilo         51 CERVINIA             Polisportiva Cervinia            7:53.46,2   2:29.51,1  (2920)   18,616 ¦ 
147/M5      32. Gaggioli Francesco   53 CERVINIA             Polisportiva Cervinia            6:22.49,1     58.54,0  (2916)   23,039 ¦ 
147/M5     435. Marino Giacomo       50 CERVINIA             POLISPORTIVA CERVINIA            9:01.41,9   3:37.46,8  (2914)   16,282 ¦ 
57/M6      107. Miramonti Alessio    41 CERVINIA             Polisportiva Cervinia            4:18.51,2   1:29.45,6  (2921)   13,328 ¦ 
147/M1      92. Miramonti Francesco  75 CERVINIA             Polisportiva Cervinia            6:22.48,1   1:18.09,1  (2918)   23,040 ¦ 
147/M4      87. Beltrami Mauro       59 Cesano Maderno       G.S. Byroll                      6:14.35,4   1:05.26,5  (1074)   23,545 ¦ 
147/M2     225. Nasuti Giuliano      71 Cesano Maderno       GS Sandamiese                    6:28.25,3   1:20.05,8  (8243)   22,707 ¦ 
110/M5     300. Bonacina Antonio     47 Cesate               Velosport Cesate                 6:51.23,5   2:36.42,2  (6749)   16,043 ¦ 
110/M3     421. Borelli Stefano      64 Cesate               Ciclistica Bruzzano              6:08.57,0   2:31.24,3  (2795)   17,888 ¦ 
147/M2     325. Stievano Vannj       70 Cesate               Velosport Cesate                 6:51.48,3   1:43.28,8  (8913)   21,417 ¦ 
147/M4     523. Antoniacci Moreno    59 Cesena               GS Cicli Neri                    7:52.01,4   2:42.52,5  (3798)   18,685 ¦ 
147/M3      16. Benzi Maurizio       62 Cesena               Team vicini byke                 5:28.51,8     20.22,5  (1955)   26,819 ¦ 
147/M3     253. Bianchini Giorgio    62 Cesena               GS Olimpia Nuova                 6:26.00,0   1:17.30,7  (5124)   22,849 ¦ 
57/M3      212. Brandolini Paolo     61 Cesena               Panighina                        4:35.46,8   2:36.25,3  (3044)   12,509 ¦ 
110/M4     544. Bravaccini Daniele   54 Cesena               Cinque Cerchi Macerone           4:06.57,8   Falzarego  (6809)      --- ¦ 
147/M2     727. Broccoli Christian   71 Cesena               G.s. ruota d'oro                 9:05.42,7   3:57.23,2  (3376)   16,162 ¦ 
147/M5      57. Busignani Pier Claud 52 Cesena               S.C. Virtus Villa Water Team     6:37.25,2   1:13.30,1  (2264)   22,193 ¦ 
147/M1      24. Ciotti Emanuele      80 Cesena               Montaletto (in futuro US SAN M   5:34.38,6     29.59,6  (6442)   26,356 ¦ 
147/M1     229. Fanti Luca           75 Cesena               GC Fausto Coppi                  7:27.38,5   2:22.59,5  (1046)   19,703 ¦ 
147/M4     454. Gardini Enrico       60 Cesena               Pol. 5 Cerchi Mecerone           7:36.22,7   2:27.13,8  (7347)   19,326 ¦ 
57/M1       77. Gobbi Daniel         75 Cesena               GC Fausto Coppi                  5:23.26,8   3:17.44,5  (1045)   10,666 ¦ 
147/M3     605. Lelli Emanuele       61 Cesena               Cicloturismo Martorano 95        7:22.56,2   2:14.26,9  (7913)   19,912 ¦ 
147/M2     194. Mariani Alessandro   71 Cesena               GS Cicli Neri                    6:21.38,8   1:13.19,3  (4505)   23,110 ¦ 
110/M1      67. Milandri Matias      81 Cesena               Montaletto (in futuro US SAN M   5:00.44,5   1:13.26,7  (6450)   21,945 ¦ 
57/F1       56. Monti Catia          67 Cesena               Team Sintesi-Italpaghe           4:08.56,6   1:24.40,1   (693)   13,858 ¦ 
147/M2     302. Moretti Alessandro   71 Cesena               GC Fausto Coppi                  6:45.57,4   1:37.37,9  (1048)   21,726 ¦ 
110/M5     ---  Paolini Cesare       52 Cesena               TEAM VICINI BIKE                squalifica       -----  (3783)      --- ¦ 
57/F2        2. Sbrighi Paola        63 Cesena               Soc. Circolo Tennis Cesena       2:27.41,8     10.43,3   (690)   23,358 ¦ 
57/M2      149. Scarpellini Alessand 71 Cesena               G.s. Ruota D'Oro                 6:55.20,3   4:55.17,8  (3898)    8,306 ¦ 
147/M2     475. Spada Alberto        70 Cesena               Art et robur - cesena            7:26.01,2   2:17.41,7  (3899)   19,774 ¦ 
57/M6       59. Stefanini Luciano    45 Cesena               Pol. 5 Cerchi Macerone           3:52.10,8   1:03.05,2  (8900)   14,859 ¦ 
57/M3      227. Valdinocci Claudio   62 Cesena               G.S. Ruota d'Oro                 5:00.58,3   3:01.36,8  (4120)   11,462 ¦ 
147/M3     606. Valzania Davide      66 Cesena               Cicloturismo Martorano 1995      7:22.56,3   2:14.27,0  (9074)   19,912 ¦ 
147/M4     280. Zoffoli Fabio        57 Cesena               GS CICLI VENTURI                 6:59.10,5   1:50.01,6  (2232)   21,041 ¦ 
110/M5     257. Zoffoli Sauro        50 Cesena               GC Fausto Coppi                  6:29.29,8   2:14.48,5  (1051)   16,944 ¦ 
147/M3     397. Bongiorno Carmelo    66 Cesena (FC)          US SAN MARCO CESENA              6:49.32,2   1:41.02,9  (1122)   21,536 ¦ 
147/M3     153. Merli Fabrizio       66 Cesena (FC)          US SAN MARCO CESENA              6:08.50,8   1:00.21,5  (1134)   23,912 ¦ 
147/M3     258. Pretolani Marco      64 CESENA (FC)          US SAN MARCO CESENA              6:26.52,5   1:18.23,2  (3479)   22,798 ¦ 
147/M3      18. Dapporto Luca        63 Cesena (FO)          Atletica 85 Faenza               5:29.38,8     21.09,5  (1275)   26,755 ¦ 
57/F2       75. Abbondanza Gisella   58 Cesenatico           G. C. Fausto Coppi. Cesenatico   4:48.22,8   2:31.24,3   (405)   11,963 ¦ 
147/M4     288. Albonetti Roberto    57 Cesenatico           G.C. Fausto Coppi Cesenatico     7:00.11,3   1:51.02,4  (6496)   20,990 ¦ 
147/M2     729. Battistini William   70 Cesenatico           GC Fausto Coppi Cesenatico       9:07.10,3   3:58.50,8  (3019)   16,119 ¦ 
147/M4     316. Bonoli Daniele       57 Cesenatico           GC Fausto Coppi                  7:06.39,4   1:57.30,5  (1043)   20,672 ¦ 
147/M3     500. Bonoli Giuseppe      65 Cesenatico           GC Fausto Coppi                  7:06.36,2   1:58.06,9  (1056)   20,674 ¦ 
147/F1       4. Brigliadori Camilla  77 Cesenatico           ECOLOGY TEAM                     6:04.15,4     28.19,3   (583)   24,213 ¦ 
147/M5     365. Farnedi Massimo      50 Cesenatico           GC Fausto Coppi                  8:27.23,2   3:03.28,1  (1049)   17,383 ¦ 
147/M4     655. Gasperini Paolo      54 Cesenatico           G. C. Fausto Coppi               8:22.20,7   3:13.11,8  (7356)   17,557 ¦ 
147/M2     206. Giunchi Ivan         70 Cesenatico           GC Fausto Coppi                  6:24.12,7   1:15.53,2  (1054)   22,956 ¦ 
110/M4     460. Piraccini Primo      56 Cesenatico           GC Fausto Coppi                  6:55.28,7   3:07.23,6  (1052)   15,885 ¦ 
57/M5      218. Pirini Fabio         49 Cesenatico           VC Sala Cesenatico               5:01.23,0   2:46.25,5  (8438)   11,447 ¦ 
147/F1      42. Prati Maria Cristina 67 Cesenatico           GC Quaglie Reali                 7:30.12,1   1:54.16,0   (559)   19,591 ¦ 
147/M6      40. Rubboli Claudio      44 Cesenatico           GC Fausto Coppi                  7:21.29,3   1:54.16,9  (1058)   19,977 ¦ 
57/M5      125. Sacchetti Learco     49 Cesenatico           Velo Club sala                   3:58.27,7   1:43.30,2  (8652)   14,467 ¦ 
147/M2     654. Torelli Giovanni     67 Cesenatico           GC Fausto Coppi                  8:27.22,9   3:19.03,4  (1050)   17,383 ¦ 
147/M4     481. Zignani Giuliano     57 Cesenatico           Pol. 5 Cerchi Macerone           7:44.31,4   2:35.22,5  (9313)   18,987 ¦ 
57/M2      142. Bagnoli Denis        71 Cesenatico (FC)      Ponente Sangrillà                4:51.34,9   2:51.32,4  (6554)   11,832 ¦ 
147/M4     634. Bronzetti Luciano    55 Cesenatico (FO)      GC Fausto Coppi                  8:18.51,0   3:09.42,1  (1060)   17,680 ¦ 
147/M2     135. Casadei Gianluca     70 Cesenatico (FO)      GC Fausto Coppi                  6:10.58,6   1:02.39,1  (1055)   23,775 ¦ 
147/M2     638. Gusella Massimo      67 Cesenatico (FO)      GC Fausto Coppi                  8:18.48,9   3:10.29,4  (1059)   17,681 ¦ 
57/M4      173. Pasolini Claudio     54 Cesenatico (FO)      Pol.va Boschetto                 4:21.43,8   2:08.02,9  (8359)   13,181 ¦ 
147/M3     621. Angelini Andrea      61 Cesenatico FO        GC Fausto Coppi                  7:25.53,9   2:17.24,6  (6513)   19,780 ¦ 
147/M4     677. Bonoli Giunio        55 Cesenatico FO        GC Fausto Coppi                  8:27.26,8   3:18.17,9  (1876)   17,381 ¦ 
147/M3     908. Emiliani Pierbruno   63 Cesenatico FO        GC Quaglie Reali                 8:31.45,2   3:23.15,9  (6205)   17,234 ¦ 
147/M3     532. Giunchi Fabrizio     64 Cesenatico FO        GC Quaglie Reali                 7:11.39,4   2:03.10,1  (6206)   20,432 ¦ 
147/M4     695. Sabbadini Mirko      57 Cesenatico FO        GC Quaglie Reali                 8:31.44,1   3:22.35,2  (6207)   17,235 ¦ 
110/M5     329. Mazzarotto Lino      47 Cessalto             UC Sanvitese Libertas            6:59.59,5   2:45.18,2  (3782)   15,714 ¦ 
57/M4       19. Gosetti Claudio      59 chatillon  ao        Gs. carozzi                      2:43.19,3     29.38,4  (3425)   21,123 ¦ 
57/M2       42. Davico Alessandro    70 Cherasco             Bike Team Cherasco               3:13.20,3   1:13.17,8  (7057)   17,844 ¦ 
147/M1     164. Giachino Marco       73 Cherasco             Bike Team Cherasco               6:55.46,8   1:51.07,8  (7397)   21,213 ¦ 
110/M1      97. Giachino Massimo     74 Cherasco             Bike Team Cherasco               5:25.51,8   1:38.34,0  (7398)   20,253 ¦ 
110/M2     206. Giachino Sergio      71 Cherasco             Bike Team Cherasco               5:25.24,4   1:40.22,5  (7399)   20,282 ¦ 
147/M3     446. Cravero Silvio       64 Cherasco (CN)        Bike Team Cherasco               6:55.47,0   1:47.17,7  (7026)   21,212 ¦ 
110/M3     501. Adami Ugo            65 Chiampo              Ciclismo Valchiampo              6:34.37,3   2:57.04,6  (6245)   16,724 ¦ 
110/M3     207. Cobbe Stefano        62 Chiampo              Ciclismo Valchiampo              5:12.55,3   1:35.22,6  (6248)   21,091 ¦ 
110/M2     372. Dal Grande Doriano   71 Chiampo              Ciclismo Valchiampo              6:40.19,7   2:55.17,8  (6247)   16,486 ¦ 
57/M6        2. Nardi Giampietro     45 Chiampo              Soc. Sprinter Chimpo             2:54.22,6      5.17,0  (8241)   19,784 ¦ 
110/M3     144. Rigoni Fabio         63 Chiampo              Ciclismo Valchiampo              4:59.58,8   1:22.26,1  (6246)   22,001 ¦ 
110/M2      84. Rigoni Mauro         69 Chiampo              Ciclismo Valchiampo              4:42.48,6     57.46,7  (6243)   23,337 ¦ 
110/M3     302. Zonato Marco         65 Chiampo              Ciclismo Valchiampo              5:36.22,6   1:58.49,9  (6249)   19,620 ¦ 
147/M3      25. Carboni Adriano      61 CHIASSA SUPERIORE AR STELLA AZZURRA CICLI PASQUINI    5:32.44,7     24.15,4  (6891)   26,506 ¦ 
110/M6     123. Menichini Eraldo     41 Chiavari             G.S.TIGULLIO 94                  6:48.30,1   2:20.58,0  (3984)   16,156 ¦ 
147/M4     268. Andreoli Luciano     54 Chiavari GE          GS Igulli 94                     6:55.37,9   1:46.29,0  (3627)   21,220 ¦ 
147/M1     148. Bianchini Luca       78 Chiavenna            Team Valtellina                  6:49.44,2   1:45.05,2  (3033)   21,526 ¦ 
147/M3     784. Geronimi Roberto     65 Chiavenna            MTB RUOTE DENTETE                8:00.14,5   2:51.45,2  (2039)   18,365 ¦ 
147/M5     390. Morelli Pierangelo   52 Chiavenna            UC. AMICI del PEDALE VALCHIAVE   8:33.25,4   3:09.30,3  (2297)   17,178 ¦ 
147/M2     387. Puccetti Lorenzo     68 Chienes              U.S. BRUNICO                     7:04.31,4   1:56.11,9  (1138)   20,776 ¦ 
110/M3     258. Daminato Piervittori 61 Chieri               Antares team                     5:25.38,9   1:48.06,2  (4413)   20,267 ¦ 
110/M3     469. Fumarola Antonio     61 Chieri               Antares team                     6:25.49,5   2:48.16,8  (6059)   17,106 ¦ 
147/M2     622. La Rosa Salvatore    67 Chieri               Team Cicloteca                   8:10.35,9   3:02.16,4  (4623)   17,978 ¦ 
57/M5       39. Lago Gianfranco      53 Chieri               BIKERS TEAM CHIERI               3:26.10,8   1:11.13,3  (3438)   16,732 ¦ 
57/M4       31. Lana Mauro           55 Chieri               Bikers team chieri               2:57.06,4     43.25,5  (3439)   19,479 ¦ 
57/M4       22. Piccinini Carlo      58 Chieri               BIKERS TEAM CHIERI               2:45.29,3     31.48,4  (3470)   20,847 ¦ 
57/M4       20. Ravagnani Dario      59 Chieri               Bikers team chieri               2:43.33,2     29.52,3  (1139)   21,094 ¦ 
110/M4     128. Silano Filippo       60 Chieri               ANTARES TEAM                     5:09.43,5   1:21.38,4  (2182)   21,309 ¦ 
147/M2     687. Gennaro Giancarlo    67 Chieri TO            Crocodiles Bikers Di Chieri      8:40.37,7   3:32.18,2  (3123)   16,941 ¦ 
147/M4     416. Boscolo Moretto Robe 56 CHIOGGIA  (VE)       BIKES QUALITY BENATO             7:26.58,3   2:17.49,4  (3765)   19,732 ¦ 
147/M2       4. Furlan Michele       69 Chions (PN)          Granfondo Pinarello              5:13.32,1      5.12,6    (47)   28,130 ¦ 
147/M4     750. Vescovo Alessandro   58 Chiopris Viscone     GS Danieli                       8:49.28,4   3:40.19,5  (2779)   16,658 ¦ 
110/M3     553. Di Santo Stefano     63 Chirignago VE        Cicloturistica Portogruarese     6:55.28,4   3:17.55,7  (7110)   15,885 ¦ 
110/M3     538. Rocchetto Daniele    64 Chiusa               C.S.Rodes Gherdeina              6:47.11,5   3:09.38,8  (3218)   16,208 ¦ 
57/M4      226. Cristaldi Giuseppe   60 Chivasso             G.S.Pedale Leynicese             9:10.32,7   6:56.51,8  (1187)    6,266 ¦ 
57/M1       76. Lorenzetto Mauro     76 Chivasso             Team azimut                      5:00.29,5   2:54.47,2  (3826)   11,481 ¦ 
57/F1      121. Pastè Mary           65 Chivasso             G.S.Pedale Leynicese             9:11.28,1   6:27.11,6   (313)    6,256 ¦ 
147/M4     676. Pompilio Rocco       56 Chivasso (Torino)    3 C                              8:27.25,5   3:18.16,6  (8468)   17,381 ¦ 
147/M1     278. Avella Domenico      76 Ciampino             Il Biciclo New Limits            8:06.38,6   3:01.59,6  (6541)   18,124 ¦ 
110/M5      21. Musi William         50 CIANO D' ENZA-REGGIO A.S. COOPERATORI UNIPOL          4:48.20,9     33.39,6  (5347)   22,888 ¦ 
110/M3     424. Rami Paolo           65 Cicognara            SC Viadanese                     6:10.14,6   2:32.41,9  (5376)   17,826 ¦ 
147/M1     204. Del Bon Andrea       84 Cicognara Mantova    VC Casalasco                     7:16.58,0   2:12.19,0  (7084)   20,184 ¦ 
110/M3     171. Leoni Claudio        62 Cigognola            Sc Pedale Bronese                5:05.59,6   1:28.26,9  (7919)   21,569 ¦ 
57/M4      157. Azzimondi Lodovico   59 Cilavegna            Pol. Circ. Bresso                4:10.03,5   1:56.22,6  (6544)   13,796 ¦ 
147/M3     178. Bodini Gianluca      65 Cingia de Botti CR   GC Amatori Piadena               6:13.47,4   1:05.18,1  (1892)   23,596 ¦ 
147/M2     728. Manfredini Adalberto 69 CINISELLO BALSAMO (M MAPEI SQUADRA CORSE              9:06.45,3   3:58.25,8  (6474)   16,131 ¦ 
147/M3     197. Destefanis Giancarlo 61 Ciriè                Team Cicloteca                   6:17.01,8   1:08.32,5  (1298)   23,393 ¦ 
57/M3       62. Gramaglia Davide     66 Ciriè                GS Redil Matergia Cirié          3:12.59,8   1:13.38,3  (2816)   17,875 ¦ 
110/M2      96. Matergia Tonino      67 Ciriè                GS Redil Matergia Cirié          4:47.17,7   1:02.15,8  (2817)   22,972 ¦ 
147/M2     633. Picatto Roberto      67 Ciriè                Gs Pedale Mathiese               8:16.34,4   3:08.14,9  (8413)   17,761 ¦ 
147/M3     646. Regina Giancarlo     62 Ciriè                Gs Pedale Mathiese               7:30.14,9   2:21.45,6  (8538)   19,589 ¦ 
110/M1     102. Serra Stefano        79 Ciriè                Team Cicloteca                   5:32.22,1   1:45.04,3  (4630)   19,857 ¦ 
57/M3       93. Nepote Vesin Ruggero 63 Cirie' (To)          Team Vezz-Brunero                3:29.14,9   1:29.53,4  (3324)   16,487 ¦ 
110/M5     188. Quadri Andrea        46 Cirie' (To)          Team Vezza Brunero               6:08.40,6   1:53.59,3  (3332)   17,901 ¦ 
110/M3     221. Bellezza Quater Marc 64 Ciriè (TO)           GS Redil Matergia Cirié          5:16.11,6   1:38.38,9  (2815)   20,873 ¦ 
147/M5     315. Chiadó Caponet Marin 47 Ciriè (TO)           Team Cicloteca                   8:12.23,9   2:48.28,8  (4617)   17,912 ¦ 
147/F2      17. Ferronato Annalisa   56 Cittadella           V.c.alessio                      7:27.09,7   1:40.07,7   (317)   19,724 ¦ 
147/M2      22. Gigli Alessandro     68 Civago (RE)          Università del Pedale            5:29.33,6     21.14,1  (1296)   26,762 ¦ 
57/M2       16. Bortolotti Massimili 68 Civezzano            Bren Team Trento                 2:30.13,6     30.11,1  (2675)   22,965 ¦ 
147/M3     268. Faccini Gianni       65 Civezzano            Bren Team Trento                 6:28.58,6   1:20.29,3  (2674)   22,674 ¦ 
147/M4      62. Faccini Walter       57 Civezzano            Bren Team Trento                 6:05.38,2     56.29,3  (2682)   24,122 ¦ 
147/M3     529. Lunelli Paolo        62 Civezzano            Bren Team Trento                 7:11.02,5   2:02.33,2  (2676)   20,462 ¦ 
147/M2     498. Bartolini Paolo      67 Civitanova Marche Al Nuovo Pedale Civitanovese        7:35.22,0   2:27.02,5  (6593)   19,369 ¦ 
147/M4     219. Molinelli Fabio      59 Civitanova Marche Al Nuovo Pedale Civitanovese        6:45.36,2   1:36.27,3  (8162)   21,745 ¦ 
147/M5     374. Spagnolini Nazzareno 49 Civitanova Marche Al Nuovo Pedale Civitanovese        8:30.21,8   3:06.26,7  (8880)   17,281 ¦ 
110/M2     333. De Felici Fabio      67 Civitavecchia        GS Tarkna Bici Club              6:16.19,9   2:31.18,0  (3809)   17,537 ¦ 
110/M5     112. Lucarelli Giuseppe   52 Civitella D'Agliano  GC Avis Aido Civitella           5:40.59,7   1:26.18,4  (4501)   19,355 ¦ 
110/M3      12. Debiasi Paolo        65 Cles                 A.C. FLAMINGO CLES               4:09.48,1     32.15,4  (2007)   26,420 ¦ 
147/M5      18. Fedrizzi Giuseppe    53 Cles                 Ac Flamingo Cles                 6:11.39,7     47.44,6  (7232)   23,731 ¦ 
110/M2     238. Sansiveri Roberto    71 Clivio               Assos Team Bolzano               5:34.50,0   1:49.48,1  (8679)   19,711 ¦ 
110/M4     194. Bertoli Dario        55 Codogno              G.S. Ciclododogno 94             5:31.16,8   1:43.11,7  (3537)   19,922 ¦ 
147/M2     539. Passolunghi Mario    67 Codogno              G.S. CICLOCODOGNO 94'            7:46.12,9   2:37.53,4  (3892)   18,918 ¦ 
147/M3     916. Tavani Fabio         61 Codogno              G.C. Orio Bike                   8:33.31,2   3:25.01,9  (8965)   17,175 ¦ 
147/M6     104. Marcotto Ivo         43 Codroipo             GC Amici del Pedale Sacile       8:18.09,4   2:50.57,0  (2093)   17,705 ¦ 
110/M4       3. Tarallo Sergio       60 Cogoleto             Shock Blaze Bike Team            4:08.33,9     20.28,8  (6927)   26,552 ¦ 
147/M5     121. Caviglia Mauro       53 Cogoleto(Ge)         GS Terralba                      7:02.57,5   1:39.02,4  (6057)   20,853 ¦ 
110/M6      28. De Barbieri Lino     38 Cogorno GE           GS Tigullio '94                  5:27.51,1   1:00.19,0  (3640)   20,131 ¦ 
57/M6       57. Raffaghello Donato   45 Cogorno GE           GS Tigullio '94                  3:50.48,1   1:01.42,5  (3679)   14,947 ¦ 
110/M2     398. Valentini Pierdino   72 Cogozzo              GC Amatori Fornovo               7:07.11,1   3:22.09,2  (9073)   15,449 ¦ 
110/M2     315. Villani Andrea       68 Cogozzo Mantova      VC Casalasco                     6:04.17,2   2:19.15,3  (9141)   18,117 ¦ 
147/M3      31. Bussola Giancarlo    66 Colà di Lazise       G.S. Ambrosiana                  5:35.16,2     26.46,9  (1080)   26,307 ¦ 
110/M4     232. Borghesi Roberto     60 Collagna             Universitá del Pedale            5:41.11,0   1:53.05,9  (6769)   19,344 ¦ 
147/M4     123. Modolo Giovanni      59 Colle Umberto (TV)   Cicloturistica Vittorio Veneto   6:24.37,4   1:15.28,5  (1097)   22,931 ¦ 
110/M4     488. Ferrari Marco        56 Collecchio           GC Amatori Fornovo               7:07.49,7   3:19.44,6  (7241)   15,426 ¦ 
57/M3      149. Sacino Giuseppe      61 Collecchio           Parma Comitato Terr.             3:57.35,1   1:58.13,6  (8656)   14,521 ¦ 
147/M4     461. Reinotti Marco       57 Collegno             Dimensione Ciclo                 7:37.47,7   2:28.38,8  (3212)   19,266 ¦ 
147/M3     533. Ceresa-Gianet Sergio 61 COLLEGNO (TO)        G.S. DIMENSIONE CICLO            7:11.41,9   2:03.12,6  (3971)   20,430 ¦ 
57/M3      163. Villani Maurizio     62 Colombaro di Formigi GS Castello Bike                 4:05.55,7   2:06.34,2  (6430)   14,028 ¦ 
147/M2     342. Quadrio Benito       69 Colorina             Bici Club Berbenno               6:55.15,8   1:46.56,3  (8506)   21,239 ¦ 
57/M3      161. Zoni Gianluca        66 Colorno              GS Camping Arizona               4:05.31,3   2:06.09,8  (6321)   14,051 ¦ 
57/M6       83. Zoni Tranquillo      40 Colorno              GS Camping Arizona               4:05.31,3   1:16.25,7  (6322)   14,051 ¦ 
147/M3     828. Dalla Chiesa Roberto 62 Colorno (PR)         G.S. Torrile                     8:11.52,9   3:03.23,6  (7051)   17,931 ¦ 
110/M6     119. Bruschi Giuseppe     44 Como                 COMO IN BICI    Bike Club Ferc   6:47.00,3   2:19.28,2  (3378)   16,216 ¦ 
147/M2      56. Butti Fabio          68 Como                 A.S. IRONLARIO TRIATHLON CLUB    5:46.42,2     38.22,7  (1976)   25,439 ¦ 
147/M3       6. Cairoli Roberto      65 Como                 Granfondo Pinarello              5:20.49,9     12.20,6    (48)   27,491 ¦ 
110/M5     230. Casartelli Giampiero 53 Como                 GC Baradello di Como             6:23.26,9   2:08.45,6  (6913)   17,212 ¦ 
110/M2     412. Farina Luigi         67 Como                 G.S. Como in bici                7:25.19,4   3:40.17,5  (7224)   14,820 ¦ 
110/M5     227. Ferrario Elio        48 Como                 GC Baradello di Como             6:22.33,2   2:07.51,9  (7243)   17,252 ¦ 
110/M5     383. Galfetti Alessandro  51 Como                 Como in bici                     7:46.30,4   3:31.49,1  (3414)   14,147 ¦ 
57/M5      227. Giunco Maurizio      53 Como                 GS COMO IN BICI                  5:27.45,0   3:12.47,5  (7428)   10,526 ¦ 
110/M3     398. Masciadri Roberto    62 Como                 RAMPI CLUB BRIANZA               6:00.02,9   2:22.30,2  (3828)   18,330 ¦ 
110/F1      65. Noseda Giorgia       68 Como                 RAMPI CLUB BRIANZA               6:41.34,1   2:16.09,3   (919)   16,435 ¦ 
110/M4     139. Ronchetti Claudio    59 Como                 A.S. IRONLARIO TRIATHLON CLUB    5:12.25,8   1:24.20,7  (5385)   21,124 ¦ 
110/M5      25. Rossi Eugenio        50 Como                 G.S. COMO IN BICI                4:52.47,2     38.05,9  (6073)   22,542 ¦ 
110/M2      69. Tamburriello Paolo   67 Como                 DOLCE VITA BIKE 2000             4:35.43,7     50.41,8  (1170)   23,936 ¦ 
147/M2      85. Trinca Colonel Massi 70 Como                 A.S. IRONLARIO TRIATHLON CLUB    5:58.55,8     50.36,3  (2200)   24,573 ¦ 
57/M2       61. Zunnui Nicola        67 Como                 Granfondo Pinarello              3:27.17,4   1:27.14,9  (4955)   16,643 ¦ 
110/M5      67. Bozza Giorgio        53 Concordia Sag.       Cicloturistica Portogruarese     5:22.20,3   1:07.39,0  (6379)   20,475 ¦ 
147/M4     290. Ceresatto Gabriele   55 Concordia Sagg.      Cicloturistica Portogruarese     7:00.12,4   1:51.03,5  (4797)   20,989 ¦ 
57/M6       23. Bozza Guglielmo      44 Concordia Sagg. (VE) Cicloturistica Portogruarese     3:27.30,8     38.25,2  (6796)   16,625 ¦ 
57/M6       34. Ghirardini Fausto    33 Concorezzo           GS Delicatesse Concorezzo        3:37.42,5     48.36,9  (7396)   15,846 ¦ 
57/M5       83. Barutti Alberto      46 Conegliano           S.C. Solighetto 1919             3:42.32,1   1:27.34,6  (3358)   15,503 ¦ 
57/M4       42. Berton Giuseppe      57 Conegliano           CRAL Ospedale Conegliano         3:07.19,6     53.38,7  (6683)   18,417 ¦ 
110/F1      86. Bassani Sonia        70 Conselice            GC VELO SPORT CONSELICE          7:05.16,1   2:39.51,3   (810)   15,519 ¦ 
147/M4     636. Mascanzoni Andrea    58 Conselice            GC VELO SPORT CONSELICE          8:19.14,8   3:10.05,9  (8062)   17,666 ¦ 
57/F2        6. Pederzoli Maria Tere 62 Conselice            GC VELO SPORT CONSELICE          2:56.57,6     39.59,1   (331)   19,495 ¦ 
147/M3     327. Salandin Maurizio    66 Conselice            GC VELO SPORT CONSELICE          6:37.49,6   1:29.20,3  (2164)   22,170 ¦ 
147/M3     542. Signani Andrea       65 Conselice            GC VELO SPORT CONSELICE          7:12.47,2   2:04.17,9  (8851)   20,379 ¦ 
147/M3     868. Zaccherini Geminio   63 Conselice            GC VELO SPORT CONSELICE          8:19.15,4   3:10.46,1  (9280)   17,666 ¦ 
110/M2     273. Monti Giuliano       70 Convalle             Kulmine Wac                      5:48.31,0   2:03.29,1  (8176)   18,937 ¦ 
57/F1       75. Poggesi Silvia       75 Corciano             Veloce Club Tiberino             4:32.44,5   1:48.28,0   (776)   12,649 ¦ 
147/M1      79. Ricci Paolo          80 Corciano             GGMP Testi Cicli                 6:15.06,6   1:10.27,6  (8570)   23,513 ¦ 
110/M3      88. Rosellini Roberto    64 Corciano PG          GS Castel Rigone Pedala          4:43.41,1   1:06.08,4  (1018)   23,265 ¦ 
110/M4     235. Fedrigo Flavio       56 Cordenons            G.C. AMICI DEL PEDALE - SACILE   5:42.46,1   1:54.41,0  (2026)   19,254 ¦ 
147/M4     300. Ferraris Alessandro  56 Cordenons            Ciclistica maronese mobili       7:01.42,8   1:52.33,9  (2246)   20,914 ¦ 
147/M3     355. Dal Cin Damiano      61 Cordignano           OVAM Everybike                   6:42.29,3   1:34.00,0  (1999)   21,913 ¦ 
110/M4      65. Nuldi Lido           59 Coreglia Antelminell SC Borgo a Mozzano               4:46.23,9     58.18,8  (1290)   23,044 ¦ 
57/M1       70. Grossi Matteo        78 Coriano                                               4:17.05,0   2:11.22,7  (7494)   13,419 ¦ 
147/M1     150. Morri Stefano        80 Coriano                                               6:50.19,6   1:45.40,6  (8195)   21,495 ¦ 
110/M4     347. Palanghi Setimio     57 Coriano                                               6:17.35,4   2:29.30,3  (8336)   17,479 ¦ 
110/M1      80. Rovelli Alessandro   82 Coriano              GS Pedale D'Oro                  5:12.01,9   1:24.44,1  (4456)   21,151 ¦ 
110/M3     379. Fiochi Paolo         66 Cormano              Ciclistica Bruzzano              5:54.38,6   2:17.05,9  (2796)   18,610 ¦ 
57/F1       38. Giordani Paola       70 Cormano              GC F. Moser Milano               3:53.16,6   1:09.00,1   (551)   14,789 ¦ 
110/M2     397. Marenzi Michele      67 Cormano              GC F. Moser Milano               7:06.31,8   3:21.29,9  (1272)   15,473 ¦ 
110/M4     517. Romei Paolo          59 Cormano              G.S.Ciclisti Dergano             7:21.39,4   3:33.34,3  (8606)   14,943 ¦ 
147/M6      98. D'Italia Santo       33 Cornaredo (MI)       GC F. Moser Milano               8:13.27,4   2:46.15,0  (6100)   17,873 ¦ 
110/M2     295. Desole Giulio        67 Cornate d'Adda       S.C. Pedivelle Roventi           5:54.53,4   2:09.51,5  (7102)   18,597 ¦ 
57/M5        2. Bolzon Adriano       46 Cornedo (VI)         GS Novale Valtermo Scapin        2:32.39,5     17.42,0  (6748)   22,599 ¦ 
147/M2     106. Sperman Davide       71 Cornedo Vicentino    GS Marzotto Cicli Cornale        6:05.06,1     56.46,6  (1108)   24,157 ¦ 
57/M5      ---  Vaccari Carlo        47 Cornedo Vicentino    Team Bike Castelgomberto        squalifica       -----  (9068)      --- ¦ 
57/M3       70. Pallavera Angelo     66 Cornegliano Laudense BEAUTIFUL ABBOT                  3:16.18,3   1:16.56,8  (8340)   17,574 ¦ 
110/M1      28. Granzotto Alessandro 77 Corno di Rosazzo     GS Manzano                       4:22.03,8     34.46,0  (7464)   25,184 ¦ 
110/M1      27. Granzotto Damiano    73 Corno di Rosazzo     GS Manzano                       4:19.57,0     32.39,2  (2049)   25,389 ¦ 
110/M1     107. Berardi Francesco    77 Corpolò              GC Corpoló                       5:34.59,5   1:47.41,7  (2884)   19,701 ¦ 
147/M1     288. Nicolini Daniele     82 Corpolò              GC Corpoló                       8:11.54,1   3:07.15,1  (2887)   17,930 ¦ 
110/M3     259. Rocchi Franco        66 Corpolò              GC Corpoló                       5:26.11,8   1:48.39,1  (2886)   20,233 ¦ 
147/M4     599. Ricci Stefano        56 Corpolo (RN)         GC Corpoló                       8:10.49,0   3:01.40,1  (2890)   17,970 ¦ 
147/M4     740. Di Nardo Di Maio Ser 58 Corpolo di Rimini (R GC Corpoló                       8:46.21,8   3:37.12,9  (2882)   16,756 ¦ 
110/M1       2. Giannini Oscar       74 Corpoló Rimini       GS Pedale D'Oro                  3:50.32,0      3.14,2  (1246)   28,629 ¦ 
147/M4     602. Gattei Massimo       55 Corpolo-Rimini (RN)  GC Corpoló                       8:11.00,3   3:01.51,4  (2883)   17,963 ¦ 
147/F2      13. Bandieri Rosanna     59 Correggio            Polisportiva Correggio           7:05.25,2   1:18.23,2   (356)   20,732 ¦ 
147/M4     327. Bisi Fabio           57 Correggio            Polisportiva Correggio           7:09.27,0   2:00.18,1  (1778)   20,537 ¦ 
57/M5      163. Boni Fernando        46 Correggio            Polisportiva Correggio           4:12.16,8   1:57.19,3  (1274)   13,675 ¦ 
110/M3     447. Borciani Maurizio    63 Correggio            Polisportiva Correggio           6:18.15,9   2:40.43,2  (6107)   17,448 ¦ 
57/M3        7. Cerrato Claudio      63 Correggio            Polisportiva Correggio           2:21.08,1     21.46,6  (4588)   24,444 ¦ 
110/M5     186. Covezzi Giuliano     50 Correggio            Polisportiva Correggio           6:08.26,2   1:53.44,9  (4586)   17,913 ¦ 
147/M6      71. Gaiti Giorgio        40 Correggio            Polisportiva Correggio           7:46.47,3   2:19.34,9  (6109)   18,895 ¦ 
110/M3     536. Ligabue Patrizio     61 Correggio            Polisportiva Correggio           6:46.48,6   3:09.15,9  (6106)   16,223 ¦ 
110/M5     241. Lugli Paride         49 Correggio            Polisportiva Correggio           6:26.40,4   2:11.59,1  (6102)   17,068 ¦ 
147/M1      46. Narcisi Daniele      77 Correggio            Florio Team Velo Sport Carpi     5:52.22,7     47.43,7  (2118)   25,029 ¦ 
147/M4     299. Narcisi Marco        54 Correggio            Polisportiva Correggio           7:01.37,6   1:52.28,7  (1776)   20,918 ¦ 
57/M5       62. Turci Mauro          50 Correggio            Polisportiva Correggio           3:35.33,6   1:20.36,1  (6110)   16,004 ¦ 
110/M3     370. Berni Stefano        61 Correggio (RE)       Polisportiva Correggio           5:52.17,6   2:14.44,9  (4587)   18,734 ¦ 
147/M5     141. Cingi Pietro         53 Correggio (RE)       Polisportiva Correggio           7:14.38,9   1:50.43,8  (2268)   20,292 ¦ 
110/M3     369. Messori Carlo        61 Correggio (RE)       Polisportiva Correggio           5:52.17,2   2:14.44,5  (8122)   18,734 ¦ 
110/M2     197. Morellini Enrico     71 Correggio (RE)       Polisportiva Correggio           5:20.36,2   1:35.34,3  (1777)   20,586 ¦ 
110/M5     240. Mussini Giuliano     48 Correggio (RE)       Polisportiva Correggio           6:26.37,6   2:11.56,3  (6104)   17,070 ¦ 
147/M3     710. Barbi Marino         63 Cortefranca          GC Iseo                          7:44.25,1   2:35.55,8  (6580)   18,991 ¦ 
147/M5     445. Bono Paolo           48 Cortefranca          GC Iseo                          9:06.20,5   3:42.25,4  (6764)   16,143 ¦ 
147/M4     535. Pecis Oliviero       57 Cortefranca          GC Iseo                          7:55.15,4   2:46.06,5  (5140)   18,558 ¦ 
110/M5      26. Asti Fausto          52 Cortemaggiore        GS Cortemaggiore                 4:52.59,1     38.17,8  (6536)   22,526 ¦ 
147/M4     821. Bruschi Cesare       60 Cortemaggiore        GS Cortemaggiore                 9:40.23,4   4:31.14,5  (3050)   15,196 ¦ 
147/M4       9. Cattenati Giuseppe   58 CORTEMAGGIORE        G.S. TRE MORI - FIORENZUOLA D'   5:36.36,8     27.27,9  (4619)   26,202 ¦ 
110/M1      81. Compiani Luca        76 Cortemaggiore        GS Cortemaggiore                 5:12.29,2   1:25.11,4  (5170)   21,120 ¦ 
57/M5      111. Maccini Augusto      52 Cortemaggiore        GS Cortemaggiore                 3:52.48,3   1:37.50,8  (7988)   14,819 ¦ 
110/M5     358. Paglia Carlo         52 Cortemaggiore        GS Cortemaggiore                 7:21.50,0   3:07.08,7  (8331)   14,937 ¦ 
110/M6      63. Ricci Riziero        43 Cortemaggiore        GS Cortemaggiore                 5:52.34,3   1:25.02,2  (8571)   18,719 ¦ 
110/M5     385. Biagiotti Loriano    52 Cortona              Val Di Loreto                    7:52.23,4   3:37.42,1  (6698)   13,971 ¦ 
147/M4     464. Ottavi Nicola        54 Cortona              CS Val di Loreto                 7:38.09,4   2:29.00,5  (8321)   19,251 ¦ 
147/M6      44. Rinaldi Enzo         42 Cortona              GC Pedale Lento Camucia          7:27.45,9   2:00.33,5  (4080)   19,697 ¦ 
110/M4     199. Erlacher Walter      60 Corvara              S.C.Alta Badia-Raiffeisen        5:31.48,1   1:43.43,0  (1337)   19,891 ¦ 
57/M4       79. Pasqualini Daniele   59 Cosenza              G.S. Biciclette Colosimo         3:31.58,0   1:18.17,1  (8361)   16,276 ¦ 
57/M3       69. Agnesi Emanuele      66 Costa Volpino        GS La Salute - S Giorgio         3:16.07,7   1:16.46,2  (2579)   17,590 ¦ 
147/M3     312. Zanotelli Tommaso    65 Costabissara         D-TEAM ESSEGI 2                  6:35.20,1   1:26.50,8  (3527)   22,310 ¦ 
57/M3       38. De Buzzaccarini Ales 63 Costabissara (VI)    S.C. GORE TEX B. GAIGA POLAR     3:03.43,1   1:04.21,6   (173)   18,778 ¦ 
57/M5      233. Cavalieri Giuseppe   53 Costacciaro          GS Avis Gualdo Tadino            6:02.57,6   3:48.00,1  (4331)    9,505 ¦ 
110/M3     307. Chiocci Luigi        65 Costacciaro          GS Avis Gualdo Tadino            5:37.43,7   2:00.11,0  (4332)   19,542 ¦ 
110/M4     308. Torzoni Franco       60 Costacciaro          GS Avis Gualdo Tadino            6:03.10,1   2:15.05,0  (4325)   18,173 ¦ 
57/M4      225. Asteggiano Giuseppe  55 Costigliole d'Asti   SC Pedale Canellese              7:45.11,8   5:31.30,9  (3966)    7,416 ¦ 
147/M2     610. Bergamasco Gianluca  71 Costigliole d'Asti   U.C.MONTALDESE                   8:04.56,8   2:56.37,3  (3967)   18,187 ¦ 
110/M2     304. Giacosa Alessandro   72 Costigliole d'Asti   U.C.MONTALDESE                   6:00.34,1   2:15.32,2  (3977)   18,304 ¦ 
147/M1     315. Alessandrini Aldo    74 Costigliole Saluzzo  Vigor Ardens                     8:47.51,2   3:43.12,2  (6282)   16,709 ¦ 
110/M3     437. Capellaro Giampiero  61 Costigliole Saluzzo  GC Cucchietti                    6:15.19,5   2:37.46,8  (6288)   17,584 ¦ 
110/M1     137. Damiano Giampiero    75 Costigliole Saluzzo  GS Vigor Ardens/ Mattio Cicli    6:05.30,0   2:18.12,2  (6290)   18,057 ¦ 
110/M2     311. Damiano Renato       68 Costigliole Saluzzo  GS Vigor Ardens/Mattio Cicli     6:03.46,6   2:18.44,7  (6291)   18,142 ¦ 
147/M5     266. Rinaudo Roberto      50 Costigliole Saluzzo  CRAL Telecomunicazioni CN        7:57.47,8   2:33.52,7  (6315)   18,459 ¦ 
110/M2     419. Emiliani Lucio       70 Cotignola            SC Cicloturistica Cotignolese    7:53.30,0   4:08.28,1  (7169)   13,938 ¦ 
147/M5     127. Pasini Stefano       51 Cotignola            Soc. Cicloturistica Cotignoles   7:07.36,5   1:43.41,4  (8358)   20,626 ¦ 
147/M6       5. Emiliani Severino    38 Cotignola (RA)       Soc. Cicloturistica Cotignoles   6:21.52,1     54.39,7  (5244)   23,096 ¦ 
110/M6      37. Dandelli Giovanni    42 Cotignolese          Soc. Cicloturistica Cotignoles   5:35.58,3   1:08.26,2  (7053)   19,644 ¦ 
110/M3      77. Araldi Giuseppe      64 Cozzano              GS Pedale Valparma               4:41.15,9   1:03.43,2  (3013)   23,465 ¦ 
110/M3     408. Polini Gianmario     65 Credaro              GS Nevi                          6:02.19,0   2:24.46,3  (8461)   18,216 ¦ 
147/M2     435. Benelli Mario        70 Crema                Avis Crema                       7:16.34,7   2:08.15,2  (3025)   20,202 ¦ 
147/M3     244. Crema Marzio         64 Crema                GS ISSESE                        6:24.43,5   1:16.14,2  (7027)   22,925 ¦ 
147/M4      56. Lorenzetti Tiziano   60 Crema                SC Carpegnanica                  6:03.22,0     54.13,1  (7962)   24,273 ¦ 
147/M4      73. Maccalli Nicola      60 Crema                Banco di brescia club di grand   6:08.15,6     59.06,7  (1189)   23,950 ¦ 
147/M2     443. Martinenghi Luca     70 Crema                Avis Crema                       7:19.28,3   2:11.08,8  (3160)   20,069 ¦ 
147/M5     264. Besana Carlo         50 Cremella             GS Torrevilla MTB                7:57.21,5   2:33.26,4  (4472)   18,476 ¦ 
110/M5     127. Casonati Luciano     53 Cremenaga            SC Cicli Ballardin Ponte Tresa   5:45.07,9   1:30.26,6  (6919)   19,123 ¦ 
147/M5     353. Bodini Rosolino      46 Cremona              Cicloamatori Avis CR             8:21.22,5   2:57.27,4  (4214)   17,591 ¦ 
57/M6       85. Carli Flavio         42 Cremona              GS Cortemaggiore                 4:05.45,0   1:16.39,4  (6900)   14,038 ¦ 
147/M2     648. Galetti Gianmario    69 Cremona              TRIATHLON CLUB CREMONA           8:24.59,0   3:16.39,5  (7333)   17,465 ¦ 
147/M4     668. Musa Mario           60 Cremona              G.S. MIGLIARO LA COMETA          8:24.59,5   3:15.50,6  (8229)   17,465 ¦ 
147/M3     294. Pezzini Marco        63 Cremona              Triathon club Cremona            6:33.30,8   1:25.01,5  (8404)   22,413 ¦ 
147/M4     560. Pontiggia Gino       55 Cremona (CR)         GS. Cicloamatori AVIS            8:02.26,5   2:53.17,6  (4251)   18,282 ¦ 
57/M4      121. Ogliari Francesco    60 Crespiatica          Gc Orio Bike                     3:55.06,0   1:41.25,1  (3466)   14,674 ¦ 
110/M6      51. La Motta Giuseppe    35 Creva                SC Cicli Ballardin Ponte Tresa   5:45.06,4   1:17.34,3  (7865)   19,124 ¦ 
110/M4     393. Ameli Maurizio Grazi 54 Crevalcore           Team Bertoldi Ciclissimo         6:31.23,1   2:43.18,0  (4286)   16,863 ¦ 
110/M5     277. Bergonzoni Florio    53 Crevalcore           Team Bertoldi Ciclissimo         6:42.20,8   2:27.39,5  (4287)   16,403 ¦ 
147/M4     744. Di Girolamo Giovanni 58 Crevalcore BO        Team Bertoldi Ciclissimo         8:47.31,1   3:38.22,2  (4267)   16,719 ¦ 
110/M5     214. Mazzalovo Antonio    50 Crocetta del Montell GS CIANO NORTHWAVE               6:18.01,3   2:03.20,0  (8083)   17,459 ¦ 
110/M1      74. Bergamo Oscar        75 Croviana             Team Emporio del Ciclo ValdiN.   5:07.31,8   1:20.14,0  (6665)   21,461 ¦ 
147/M3     859. Bianchi Leonardo     65 Cuasso al Monte      UC Porto Ceresio                 8:17.37,9   3:09.08,6  (6701)   17,723 ¦ 
147/M5     331. Ceccarelli Antonio   52 Cuasso al Monte      UC Porto Ceresio                 8:17.38,3   2:53.43,2  (6941)   17,723 ¦ 
147/M5     333. Mignani Giovanni     48 Cuasso al Monte      UC Porto Ceresio                 8:17.41,5   2:53.46,4  (8138)   17,721 ¦ 
147/M3     861. Rappo Igino          64 Cuasso al Monte      UC Porto Ceresio                 8:17.39,9   3:09.10,6  (8525)   17,722 ¦ 
110/F2      33. Arneodo Maria Antoni 56 Cuneo                Cicli  Pepino                    6:42.06,1   1:57.37,7   (429)   16,413 ¦ 
147/M3     920. Cascione Graziano    63 Cuneo                Cicli Pepino Cuneo               8:35.25,6   3:26.56,3  (2691)   17,112 ¦ 
147/M5      44. Guzzafame Claudio    53 Cuneo                Cicli Pepino Cuneo               6:31.32,3   1:07.37,2  (2690)   22,526 ¦ 
110/M4     173. Marengo Biagio Luigi 56 Cuneo                Cicli Pepino Cuneo               5:25.54,4   1:37.49,3  (2692)   20,251 ¦ 
147/M5     288. Rizzato Claudio      53 Cuneo                                                 8:02.56,2   2:39.01,1  (3216)   18,263 ¦ 
147/M3     930. Sabena Paolo         66 Cuneo                S.C. Euro Team                   8:37.24,9   3:28.55,6  (3919)   17,046 ¦ 
147/M4     157. Saretti Massimo      59 Cuneo                Cicli Pepino Cuneo               6:31.35,3   1:22.26,4  (1022)   22,523 ¦ 
147/M4     322. Trucco Sandro        59 Cuneo                A.S.Punto Ciclo Conte/Schwinn    7:08.50,1   1:59.41,2  (3512)   20,567 ¦ 
147/M4     385. Vitullo Davide       60 Cuneo                Cicli pepino/vv.f. cuneo         7:19.52,0   2:10.43,1  (3732)   20,051 ¦ 
110/M4     357. Zucco Silvio         55 Cuneo                Cicli Pepino                     6:20.38,3   2:32.33,2  (3279)   17,339 ¦ 
147/M5     414. Margutti Enrico      53 Cupramontana         GC SGM                           8:45.52,9   3:21.57,8  (3158)   16,771 ¦ 
147/M4     405. Burla Fulvio         58 Cura di Vetralla     GC Edil Strade Capranica         7:24.11,7   2:15.02,8  (6134)   19,856 ¦ 
110/M4     158. Manenti Mauro        59 Curno                GS Nevi                          5:22.38,2   1:34.33,1  (8019)   20,456 ¦ 
147/M4     163. Moretti Luciano      56 Curno                Gs brember valley                6:33.22,9   1:24.14,0  (8182)   22,420 ¦ 
147/M2      13. Brolis Alessandro    67 curno (bergamo)      Team Salieri Colnago             5:24.08,3     15.48,8    (82)   27,210 ¦ 
147/M3     652. Francescato  Luciano 63 Curtarolo            GS 2 Pedali                      7:31.45,3   2:23.16,0  (7299)   19,523 ¦ 
147/M3     265. Zanella Luca         65 Cusano Milanino      GS Circolo Giovanile Bresso      6:28.07,6   1:19.38,3  (1813)   22,724 ¦ 
147/M3     115. Dell'Eva Paolo       62 CUSANO MILANINO (MI) Jolli Nota                       6:00.23,5     51.54,2  (1127)   24,473 ¦ 
110/M2     258. Carabellese Marco    70 Cuvio                Team peruffo                     5:43.16,5   1:58.14,6  (3637)   19,226 ¦ 

totale 657



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.