Maratona dles Dolomites 2003 - per nome "S"

categoria posto nome/Name            an località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett     km/h ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
147/M2     579. Saan Budd            67 NL-Hellevoetsluis    WTAC Waterstad                   7:56.04,1   2:47.44,6  (4738)   18,526 ¦ 
110/M4       6. Sabatini Rinaldo     59 Massa e Cozzile      Cicloamatori  Buggiano           4:16.36,4     28.31,3  (1063)   25,720 ¦ 
147/M4     695. Sabbadini Mirko      57 Cesenatico FO        GC Quaglie Reali                 8:31.44,1   3:22.35,2  (6207)   17,235 ¦ 
147/M3     930. Sabena Paolo         66 Cuneo                S.C. Euro Team                   8:37.24,9   3:28.55,6  (3919)   17,046 ¦ 
147/M3      63. Saccani Paolo        66 Montechiarugolo      GS TEAM LA VERDE                 5:47.24,1     38.54,8  (2163)   25,388 ¦ 
147/M4     806. Sacchetti Daniele    59 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          9:26.03,7   4:16.54,8  (8650)   15,581 ¦ 
57/M5      125. Sacchetti Learco     49 Cesenatico           Velo Club sala                   3:58.27,7   1:43.30,2  (8652)   14,467 ¦ 
147/M4      96. Sacchetti Valerio    55 Bologna              Team Speed                       6:17.54,1   1:08.45,2  (1164)   23,339 ¦ 
57/M1       40. Sacchi Fabio         74 Broni                GS Pedale Bronese                3:32.05,6   1:26.23,3  (8653)   16,266 ¦ 
147/M3     465. Sacher Wolfgang      66 D-Penzberg           Ramazzotti-team                  6:59.24,0   1:50.54,7  (8654)   21,030 ¦ 
147/M2     459. Sachse Frank         71 D-München                                             7:23.10,7   2:14.51,2  (8655)   19,901 ¦ 
57/M3      149. Sacino Giuseppe      61 Collecchio           Parma Comitato Terr.             3:57.35,1   1:58.13,6  (8656)   14,521 ¦ 
147/M3     352. Sageder Klaus        64 A-Linz               Keiner - hobbyfahrer             6:42.06,3   1:33.37,0  (3612)   21,934 ¦ 
147/M3     761. Sagliaschi Livio     61 Prato Sesia          UC Pratese                       7:54.58,7   2:46.29,4  (2901)   18,569 ¦ 
147/M6      77. Saglietti Pier Attil 44 Prato Sesia (NO)     UC Pratese                       7:55.22,0   2:28.09,6  (2903)   18,554 ¦ 
57/M5      156. Sagradini Germano    52 Forlì                Team Sintesi-Italpaghe           4:07.28,1   1:52.30,6  (8657)   13,941 ¦ 
147/M3     514. Saguatti Renzo       65 Vignola              Bike scooter 2000                7:09.35,2   2:01.05,9  (8658)   20,531 ¦ 
147/M2     466. Sala Daniele         71 Vercelli             GC Il Campionissimo              7:23.54,2   2:15.34,7  (8659)   19,869 ¦ 
110/M4     301. Sala Gianni          58 Modena               G.S. Sportissimo - Top Level     6:00.44,3   2:12.39,2  (8660)   18,295 ¦ 
110/M3     260. Sala Marco Paolo     64 Monza                HALLOWEEN BIKERS TEAM            5:26.16,8   1:48.44,1  (8661)   20,228 ¦ 
147/M2     736. Sala Romano          67 Carugate             G.S. ARBI BABY BUSNAGO           9:13.48,0   4:05.28,5  (4148)   15,926 ¦ 
147/M4      26. Sala Tiziano         60 Modena               GS Sportissimo Top Level         5:51.02,7     41.53,8  (1347)   25,124 ¦ 
147/M3     327. Salandin Maurizio    66 Conselice            GC VELO SPORT CONSELICE          6:37.49,6   1:29.20,3  (2164)   22,170 ¦ 
110/M3      23. Salani Riccardo      66 Montelupo Fiorentino Bhoss King Bike                  4:19.06,1     41.33,4  (8662)   25,472 ¦ 
147/M3     871. Salardi Francesco    66 Modena               GS Sportissimo Top Level         8:19.54,1   3:11.24,8  (8663)   17,643 ¦ 
147/M3     515. Salardi Stefano      62 Modena               GS Sportissimo Top Level         7:09.41,7   2:01.12,4  (8664)   20,526 ¦ 
110/M5       6. Salciarini Luciano   51 Umbertide            Veloce Club Tiberino             4:21.34,0      6.52,7  (1888)   25,232 ¦ 
110/M3     426. Salerno Umberto      66 Torchiara (SA)       Bici Paestum-Ciclidea            6:11.22,3   2:33.49,6  (3726)   17,771 ¦ 
110/M5      47. Salgari Renzo        48 Castel d'Azzano      C. A. Borgo Roma                 5:11.04,0     56.22,7  (4041)   21,217 ¦ 
110/M1       6. Salladini Loris      73 San Benedetto del Tr GS Mary Confezioni               3:54.52,9      7.35,1    (63)   28,099 ¦ 
147/M5     351. Salvador Antonio     50 fontanafredda (pn)   Ciclistica maronese mobilu       8:21.07,8   2:57.12,7  (2247)   17,600 ¦ 
110/M5     185. Salvador Giacomo     51 Vittorio Veneto (TV) Cicloturistica Vittorio Veneto   6:08.11,0   1:53.29,7  (3232)   17,925 ¦ 
147/M3     412. Salvadori Giuliano   63 I                    AC Capannolese                   6:51.34,8   1:43.05,5  (6274)   21,429 ¦ 
147/M1     152. Salvarani Christian  77 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    6:50.28,7   1:45.49,7  (8665)   21,487 ¦ 
110/M4     198. Salvati Giorgio      56 Montalto di Castro   Polisportiva Montalto            5:31.47,3   1:43.42,2  (4320)   19,892 ¦ 
110/M4     442. Salvatori Enrico     58 Roma                 Petit Veló                       6:50.26,7   3:02.21,6   (118)   16,080 ¦ 
147/M3    1007. Salvatori Massimo    61 Montignoso           Club Alpi Apuane                 9:56.59,8   4:48.30,5  (4315)   14,773 ¦ 
110/M3      80. Salvestrini Mirco    61 Buggiano             Cicloamatori  Buggiano           4:41.49,5   1:04.16,8  (2782)   23,418 ¦ 
110/M5      38. Salvi Sergio         51 Monterotondo         A.C Monterotondo Racing 2002     5:03.06,0     48.24,7  (2165)   21,774 ¦ 
110/M4     230. Salvoldi Lionello    55 Vertova BG           GS Cral Posta Bergamo            5:40.25,1   1:52.20,0  (8667)   19,387 ¦ 
147/M2      18. Salvucci Filippo     69 I                    GS Cicli Gaudenzi                5:28.32,6     20.13,1  (1322)   26,845 ¦ 
147/M4     612. Salz Edmund          58 D-Asbach             DJK Buchholz                     8:13.42,8   3:04.33,9  (2509)   17,864 ¦ 
147/M2     540. Sälzle Markus        68 D-Lindau             Metzeler - Sportgemeinschaft     7:46.24,0   2:38.04,5  (8668)   18,910 ¦ 
110/M5     243. Samanni Agostino     53 Soresina             PEDALE SORESINESE                6:26.44,9   2:12.03,6  (3497)   17,065 ¦ 
147/M2     508. Sambiagio Antonio    69 Calangianus          GS Amspo Calangianus             7:38.26,1   2:30.06,6  (6345)   19,239 ¦ 
147/M2     463. Sambinelli Simone    70 Torre dè Picenardi   GC Amatori Piadena               7:23.32,3   2:15.12,8  (1891)   19,885 ¦ 
110/M5      49. Sambuco Domenico     52 I                    TARKNA BICI CLUB                 5:12.25,0     57.43,7  (3608)   21,125 ¦ 
147/M4     335. Samel Karl-Heinz     57 D-Neuss              BV Neus-Weckhoven                7:10.57,3   2:01.48,4  (8670)   20,466 ¦ 
147/M1      71. Sammaritani Mauro    79 Rep. di San Marino   Rimini Bich                      6:08.37,0   1:03.58,0  (1107)   23,927 ¦ 
147/M6      49. Sämmer Klaus         40 D-München            Radteam Aichach 2000             7:31.24,5   2:04.12,1  (4808)   19,538 ¦ 
110/M4     125. Samogizio Lino       54 Padova               TeamSalieri Bologna              5:09.27,2   1:21.22,1   (194)   21,327 ¦ 
57/F2       95. Samson Nathalie      62 CAN-Milano                                            5:39.57,0   3:22.58,5   (915)   10,148 ¦ 
147/M4     757. Samuele Roberto      58 D-Leinburg           TV Leinburg                      8:55.01,3   3:45.52,4  (8671)   16,485 ¦ 
147/M3     632. Sanavro Roberto      61 Maniago              G.C. Cellina Bike                7:27.56,8   2:19.27,5  (8672)   19,689 ¦ 
147/M4     187. Sancisi Michele      55 Santarcangelo di Rom Pedale Santarcangiolese          6:37.52,4   1:28.43,5  (5200)   22,167 ¦ 
110/M5      31. Sander Karl-Ernst    53 D-Engelskirchen      Rössleins Radlereck              4:56.24,3     41.43,0  (8673)   22,266 ¦ 
57/M5      187. Sandl Hans-Jürgen    51 D-Kelheim            Feuerwehr Oberndorf              4:31.20,2   2:16.22,7  (8674)   12,714 ¦ 
147/M3     796. Sandor Reihardt      65 D-Reutlingen         TV-Bronweiler                    8:05.34,2   2:57.04,9  (8675)   18,164 ¦ 
110/M5     172. Sandre Olivo         50 Prata di Pordenone   GC Pratense                      6:02.41,2   1:47.59,9  (2893)   18,197 ¦ 
110/M3     414. Sandrini Massimo     66 CASTELNUOVO DI ASOLA PEDALE CASTELNOVESE              6:06.04,2   2:28.31,5  (2250)   18,029 ¦ 
147/M4     665. Sänger Andreas       60 D-Schorndorf         TVO Oppenweiler                  8:24.11,4   3:15.02,5  (8676)   17,493 ¦ 
110/M2     422. Sangiorgi Paolo      70 Forlì                Team Sintesi-Italpaghe           3:00.02,1  Campolongo  (8677)      --- ¦ 
147/M2     473. Sangiorgio Davide Gi 70 Roma                 Ciclomillennio Castellaccio      7:25.22,6   2:17.03,1  (6219)   19,803 ¦ 
110/M5     233. Sanguigni Marco      47 Ancona               AS CICLO 2001MC                  6:24.17,9   2:09.36,6  (4085)   17,174 ¦ 
110/M5     396. Sani Marcello        46 I                    GS Cicli Gaudenzi                4:29.31,4  Campolongo  (6357)      --- ¦ 
57/M2      111. Sanita Aldo          72 Arquata Scrivia      Racing Team La Bici              4:05.32,3   2:05.29,8  (8678)   14,050 ¦ 
110/M5     141. Sansavini Armando    46 Punta Marina         GS Classense Ravenna             5:51.00,8   1:36.19,5  (2715)   18,802 ¦ 
110/M2     238. Sansiveri Roberto    71 Clivio               Assos Team Bolzano               5:34.50,0   1:49.48,1  (8679)   19,711 ¦ 
110/F1      89. Sansome Carrie       75 USA                  www.bikecamp.com                 7:10.35,1   2:45.10,3   (345)   15,327 ¦ 
110/M4     306. Sanson Valter        56 Cavazzale (Monticell Pool cic Città di Vicenza        6:02.47,7   2:14.42,6  (3233)   18,192 ¦ 
147/M4     141. Santa Roland         59 A-Wolfurt                                             6:28.21,9   1:19.13,0  (8680)   22,710 ¦ 
147/M3      98. Santacroce Paolo     63 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    5:57.22,1     48.52,8  (2612)   24,680 ¦ 
147/M4     456. Santanni Stefano     58 Prato                S.C Inwool                       7:36.54,0   2:27.45,1  (2166)   19,304 ¦ 
110/M5     337. Santarelli Piergiorg 47 Senigallia           Club Amici della Bici            7:04.04,4   2:49.23,1  (8681)   15,563 ¦ 
147/M3     510. Santarini Ivan       66 Repubblica di S. Mar GS Olimpia Nuova                 7:08.54,8   2:00.25,5  (5125)   20,563 ¦ 
110/M3     298. Santarini Stefano    64 Poggio Berni         GS Olimpia Nuova                 5:35.42,7   1:58.10,0  (5126)   19,659 ¦ 
147/M5     440. Santerini Luciano    48 Cacciavola Cascina ( VC Apuano Massa                  9:04.36,5   3:40.41,4  (1784)   16,195 ¦ 
110/M2     120. Santi Franco         69 Cantagallo (Prato)   SC INWOOL-PRATO                  4:57.12,6   1:12.10,7  (6436)   22,206 ¦ 
57/M5       91. Santi Giancarlo      51 Castelnuovo Berarden Bulletta Bike                    3:45.14,2   1:30.16,7  (6187)   15,317 ¦ 
147/F2       6. Santi Lorenza        59 Verona               AR Team Armistizio Hard Servic   6:33.47,8     46.45,8   (310)   22,397 ¦ 
147/M1     156. Santi Marco          79 Castelnuovo Berarden Bulletta Bike                    6:51.23,1   1:46.44,1  (6189)   21,439 ¦ 
110/M4     144. Santilli Gianluca    57 Roma                 Petit Veló                       5:15.03,5   1:26.58,4   (120)   20,948 ¦ 
57/M5       85. Santinelli Auro      52 Foligno              G.S. AVIS FOLIGNO                3:43.12,1   1:28.14,6  (8682)   15,456 ¦ 
147/M5     145. Santini Alvaro       53 Senigallia           GC Publicrea Senigallia          7:17.52,8   1:53.57,7  (2990)   20,142 ¦ 
110/M5     312. Santini Gianluigi    52 Marotta              GC Publicrea Senigallia          6:55.23,2   2:40.41,9  (2994)   15,888 ¦ 
147/M3     867. Santini Luca         65 Jesi                 Jesi Cycling Team                8:18.45,2   3:10.15,9  (8683)   17,684 ¦ 
147/M2     247. Santini Piero        68 Bologna              Team Salieri                     6:31.49,0   1:23.29,5  (2310)   22,510 ¦ 
147/M4     693. Santini Sauro        59 Prato                Team Campaioli Cipriani & Gest   8:31.09,1   3:22.00,2  (8684)   17,255 ¦ 
147/M2      31. Santolamazza Giulian 72 Forlì                Team MG.K VIS-CINELLI            5:35.56,9     27.37,4   (100)   26,254 ¦ 
110/M3      97. Santoni Marco        63 San Martino al Cimin GC Cicli Montanini               4:47.15,2   1:09.42,5  (9337)   22,976 ¦ 
110/M2     336. Santoro Italo        68 Impruneta            G.S CICLISTI GRASSINA            6:19.02,5   2:34.00,6  (8685)   17,412 ¦ 
110/M1      44. Santorsola Ivan      73 San Rocco al Porto L Cycling Club S. Rocco al Porto   4:43.52,8     56.35,0  (4599)   23,249 ¦ 
147/M1      74. Santos Miguel Angel  75 E-Cala Bona (Illes B                                  6:10.11,4   1:05.32,4  (4520)   23,825 ¦ 
147/M3     505. Sapienza Davide      63 Songavazzo BG        Gs Cicli Bonadei                 7:07.18,2   1:58.48,9    (40)   20,641 ¦ 
110/M3     311. Sapori Fabio         66 Verucchio            GS Marin MTB Cicli Matteoni      5:39.14,9   2:01.42,2  (4444)   19,454 ¦ 
147/M3     389. Sappl Christian      63 D-Weilheim           Post SV Weilheim                 6:47.47,6   1:39.18,3  (8686)   21,628 ¦ 
147/M3     980. Saracini Roberto     63 Castelfidardo        Velo Club 5 Torri Osimo          9:08.27,0   3:59.57,7  (4410)   16,081 ¦ 
147/M6      20. Sarasino Pietro      45 Carisio              GS Team F.lli Oliva Vercelli     6:54.10,2   1:26.57,8  (3234)   21,295 ¦ 
110/M1     121. Sarchi Fabio         75 Castana              Sc Pedale Bronese                5:49.50,4   2:02.32,6  (8687)   18,865 ¦ 
110/M2     128. Sardelli Mauro       67 Casciana Terme       US Juventus Lari                 4:58.59,8   1:13.57,9  (4684)   22,073 ¦ 
147/M3     112. Sardi Giovanni       61 Poncarale (BS)       GS Pedale Bagnolese              6:00.04,5     51.35,2  (1064)   24,494 ¦ 
110/M3     272. Sardi Luigi          64 Bagnolo Mella (BS)   GS Pedale Bagnolese              5:29.37,4   1:52.04,7  (2835)   20,022 ¦ 
110/M4     115. Sardo Stefano        59 Milano               Individuale                      5:05.55,3   1:17.50,2  (4374)   21,574 ¦ 
57/F2       57. Saretta Ivana        44 Castelfranco                                          4:27.52,1   2:10.53,6   (445)   12,879 ¦ 
147/M4     157. Saretti Massimo      59 Cuneo                Cicli Pepino Cuneo               6:31.35,3   1:22.26,4  (1022)   22,523 ¦ 
147/M2     509. Sarholz Tobias       68 D-Stuttgart                                           7:38.37,8   2:30.18,3  (8688)   19,231 ¦ 
57/M4      193. Sarno Emilio         58 Salerno              Ciclistica Salernitana "N. Rom   4:47.54,2   2:34.13,3  (8689)   11,983 ¦ 
147/M1     227. Sarti Armando        77 Piazza al Serchio    Garfagnana Team Cicli Mori       7:26.42,6   2:22.03,6  (3235)   19,744 ¦ 
147/M2     286. Sarti Claudio        67 Piazza al Serchio    Garfagnana Team Cicli Mori       6:42.06,2   1:33.46,7  (3236)   21,934 ¦ 
147/F2      12. Sarto Lorenza        62 Sant'Agostino        Granfondo Pinarello              7:03.50,3   1:16.48,3   (625)   20,809 ¦ 
110/M1      95. Sartor Devid         77 Istrana (TV)                                          5:24.04,2   1:36.46,4  (5391)   20,365 ¦ 
147/M5      22. Sartorato Gilberto   53 Mestre (VE)          G. Ciclistico Biesse             6:16.30,8     52.35,7  (5392)   23,425 ¦ 
147/M5     250. Sartori Domenico     51 Farini d'Olmo        GS Pedale Pontolliese            7:53.06,2   2:29.11,1  (6233)   18,642 ¦ 
110/M3     139. Sartori Luca         62 Parma                G.S. Sport Bike Cicli            4:59.06,2   1:21.33,5  (5393)   22,065 ¦ 
57/M6       89. Sartori Pierluigi    43 Verona               GS Eyoyteam                      4:08.37,2   1:19.31,6  (8690)   13,876 ¦ 
147/M6     124. Sartorio Emanuele    45 Roma                 G.S. Lazzaretti                  8:34.32,5   3:07.20,1  (8692)   17,141 ¦ 
147/M1     178. Sartorio Giuseppe    74 D-München                                             7:02.12,3   1:57.33,3  (5394)   20,890 ¦ 
147/M4      32. Sarzo Silvio         60 Albignasego          AR Team Armistizio Hard Servic   5:54.16,4     45.07,5  (1756)   24,896 ¦ 
147/M2     250. Sasdelli Marco       67 Medicina             Società Ciclistica Medicina 19   6:32.15,1   1:23.55,6  (8693)   22,485 ¦ 
110/M5     313. Sasse Lothar         51 D-Ansbach            FLZ Betriebssport                6:55.26,6   2:40.45,3  (8694)   15,886 ¦ 
57/M4      147. Sasse Werner         58 D-Wiefelstede                                         4:08.30,1   1:54.49,2  (8695)   13,883 ¦ 
110/M5     294. Sassi Dante          48 Parma                Arca Engl Parma                  6:49.51,0   2:35.09,7  (3237)   16,103 ¦ 
147/M3     215. Sassi Riccardo       63 Camnago Volta        Bike Club Ferca                  6:20.10,4   1:11.41,1  (3238)   23,199 ¦ 
147/M4     769. Sasso Claudio        58 Mordano              UC F. Baracca Lugo               9:01.14,8   3:52.05,9  (2606)   16,295 ¦ 
147/M6      81. Sassu Sebastiano     41 Calangianus SS       GS Amspo Calangianus             7:56.43,6   2:29.31,2  (6347)   18,501 ¦ 
147/M1     259. Satijn Paul          78 NL-Maastricht                                         7:43.29,5   2:38.50,5  (5395)   19,029 ¦ 
110/M5     374. Sattler Josef        51 D-Osterhofen         WSV  Otterskirchen               7:31.12,9   3:16.31,6  (8696)   14,627 ¦ 
57/M3      210. Saumweber Andreas    64 D-Landshut           Lech Angels                      4:34.25,1   2:35.03,6  (1454)   12,572 ¦ 
110/M2     390. Sauter Alexander     69 D-Bergatreute        Radsport Bergatreute             6:59.31,7   3:14.29,8  (8697)   15,731 ¦ 
57/M3      190. Sauter Wolfgang      62 D-Sulzberg           TSV Sulzberg                     4:15.03,2   2:15.41,7  (8698)   13,526 ¦ 
147/M3     512. Savazzi Fabrizio     65 Modena               GS Sportissimo Top Level         7:09.22,1   2:00.52,8  (1352)   20,541 ¦ 
147/M5      10. Savazzi Ottorino     49 Bolzano              Soc Assos team                   5:58.39,5     34.44,4  (1148)   24,591 ¦ 
147/M2     308. Savelkoul Léon       68 NL-JZ Dieteren       Equipe De Flesj Susteren         6:47.50,8   1:39.31,3  (1940)   21,625 ¦ 
110/M2     102. Savi Cristian        72 Volta Mantovana      Ciclo Club Volta MN              4:49.16,6   1:04.14,7  (2686)   22,815 ¦ 
57/M5      159. Savi Giuseppe        47 SMR-Acquaviva di Rep GS Pedale D'Oro                  4:10.01,3   1:55.03,8  (4460)   13,798 ¦ 
110/M1      71. Savi Paolo           73 Volta Mantovana      Ciclo Club Volta MN              5:03.05,3   1:15.47,5  (2687)   21,775 ¦ 
147/M4     569. Savio Alan           55 San Vito al Tagliame G.S.Ciclistica Maronese Mobili   8:04.30,0   2:55.21,1  (3790)   18,204 ¦ 
147/M5     314. Savoia Angelo        51 Capralba             U.S. Capralbese                  8:12.08,3   2:48.13,2  (8699)   17,921 ¦ 
147/M3     781. Savoia Gabriele      65 San Mauro Pascoli    Centro Giovani                   7:58.43,8   2:50.14,5  (8700)   18,423 ¦ 
57/M6      111. Savoia Giuseppe      39 Capralba             U.S. Capralbese                  4:20.09,6   1:31.04,0  (8701)   13,261 ¦ 
110/M4     465. Savoia Luca          59 Verona               S. C. Cicli Fontana              6:57.20,0   3:09.14,9  (3897)   15,814 ¦ 
110/M3     539. Savorani Giovanni    64 Faenza               Damiano De Veuster               6:47.14,4   3:09.41,7  (6459)   16,206 ¦ 
110/M3     417. Sbaraglia Davide     64 Borgo Sisa di Ravenn Sport Service Team               6:07.25,2   2:29.52,5  (2663)   17,963 ¦ 
147/M4     736. Sbattella Eugenio    60 Fermo                AS Planet Fitness                8:45.13,6   3:36.04,7  (2767)   16,792 ¦ 
57/M3        4. Sboarina Gianpaolo   66 Verona               SPORT ALLIANCE-BUTTY             2:15.50,7     16.29,2  (2167)   25,396 ¦ 
57/F2        2. Sbrighi Paola        63 Cesena               Soc. Circolo Tennis Cesena       2:27.41,8     10.43,3   (690)   23,358 ¦ 
110/M4      78. Scaccabarozzi Gianma 59 Perego               GS Perego                        4:53.32,1   1:05.27,0  (1308)   22,484 ¦ 
110/M3     523. Scaccia Marco        65 Frosinone            INDIVIDUALE                      6:43.05,3   3:05.32,6  (3995)   16,373 ¦ 
147/M4      88. Scaffa Antonio       60 Castelfranco Emilia  Team Bertoldi Ciclissimo         6:14.36,2   1:05.27,3  (1220)   23,544 ¦ 
147/M5     366. Scaglia Secondo      46 Torino               3 C                              8:27.26,2   3:03.31,1  (8702)   17,381 ¦ 
147/M6     109. Scaglianti Roberto   42 Ferrara                                               8:22.50,9   2:55.38,5  (5396)   17,540 ¦ 
110/M2     375. Scalella Simone      68 Firenze              Individuale                      6:41.02,9   2:56.01,0  (3681)   16,456 ¦ 
110/M4     402. Scalia Rosario       60 Savona               Bici Club Savona                 6:34.32,5   2:46.27,4  (2924)   16,728 ¦ 
147/M4     711. Scalise Antonio      59 Savona               Elle Di Sport                    8:34.57,4   3:25.48,5  (4069)   17,127 ¦ 
147/M6      88. Scalmana Giancarlo   40 Milano               SC Sport Club Genova 1913        8:06.32,7   2:39.20,3  (2849)   18,127 ¦ 
147/M2     595. Scalorbi Marco       68 Castel San Pietro Te Faenza Cycling Team              8:02.03,0   2:53.43,5  (4656)   18,296 ¦ 
57/M2        8. Scalzini Giuseppe    67 Brunico              U.S. Brunico Pocchiesa Calzatu   2:16.39,3     16.36,8   (177)   25,246 ¦ 
110/M2     203. Scalzitti Riccardo   71 Roma                 G.C. Luca Pinarello              5:22.34,0   1:37.32,1  (8703)   20,460 ¦ 
110/M3     429. Scarica Michele      62 Noceto               GC Monta in Bici                 6:13.04,0   2:35.31,3  (8704)   17,691 ¦ 
110/M3     286. Scaroni Ernesto      61 Mazzano              GS Carrera                       5:32.17,0   1:54.44,3  (5079)   19,862 ¦ 
147/M4     413. Scarpa Roberto       60 Spinea (VE)          GC Asseggiano Transped           7:26.19,2   2:17.10,3  (5397)   19,761 ¦ 
57/M2       15. Scarpellini Alberto  72 Robbiate             Team Spreafico                   2:28.59,4     28.56,9  (1041)   23,155 ¦ 
110/M1      29. Scarpellini Alessand 76 Robbiate             Team Spreafico                   4:29.11,1     41.53,3  (1042)   24,518 ¦ 
57/M2      149. Scarpellini Alessand 71 Cesena               G.s. Ruota D'Oro                 6:55.20,3   4:55.17,8  (3898)    8,306 ¦ 
147/M1     153. Scarso Martino       77 Padova               GS Romano Metaldent              6:50.40,8   1:46.01,8  (2543)   21,476 ¦ 
147/M4     414. Scatena P.Luigi      57 Massa Macinaia       Kulmine Wac                      7:26.20,7   2:17.11,8  (8705)   19,760 ¦ 
147/M4     781. Scatorchia Michel    58 NL-Schimmert         Jos Feron                        9:06.10,1   3:57.01,2  (5146)   16,148 ¦ 
147/M3     435. Scavazzon Mauro      62 Padova               G.s.dossi                        6:54.18,3   1:45.49,0  (8706)   21,288 ¦ 
110/F2      40. Schaal Hannelore     57 D-Reutlingen         TSV Altenburg                    6:44.34,7   2:00.06,3   (446)   16,313 ¦ 
147/M4     465. Schaal Siegfried     56 D-Reutlingen         TSV Altenburg                    7:38.17,3   2:29.08,4  (3239)   19,245 ¦ 
147/M1     281. Schabereiter Günther 73 A-Allerheiligen/Mürz                                  8:07.43,4   3:03.04,4  (3750)   18,084 ¦ 
110/M3     354. Schädler Jens        66 D-Erfurt             Rad- Art racing e.V.             5:48.26,8   2:10.54,1  (8707)   18,941 ¦ 
110/M3     605. Schädlich Bernd      63 D-Chemnitz                                            7:32.47,8   3:55.15,1  (8708)   14,576 ¦ 
57/F1        9. Schaefer Birgit      72 D-München            En Route                         3:14.38,2     30.21,7   (659)   17,725 ¦ 
57/M6       93. Schäfer Edmund       38 D-Ochtendung         DJK Ochtendung                   4:09.54,8   1:20.49,2  (8709)   13,804 ¦ 
57/M3      174. Schäfer Werner       64 D-Friedberg          Radteam Aichach 2000             4:10.08,3   2:10.46,8  (4892)   13,792 ¦ 
147/M4     183. Schäfer Wilfried     54 D-Johanngeorgenstadt WSV 08 Johanngeorgenstadt        6:37.00,1   1:27.51,2  (5398)   22,216 ¦ 
147/M4     394. Schaiter Peter       59 A-Ellbögen           SV Ellbögn                       7:22.25,3   2:13.16,4  (8710)   19,935 ¦ 
147/M2     582. Schalk Dieter        70 D-Dinkelscherben     Radteam Aichach 2000             7:57.13,8   2:48.54,3  (4833)   18,481 ¦ 
57/F1      120. Schalk Ingrid        81 D-Pöttmes            Radteam Aichach 2000             8:56.01,3   6:11.44,8   (617)    6,436 ¦ 
147/M2      42. Schalk Klaus         67 D-Günzach            TSV Mindelheim                   5:42.47,3     34.27,8   (104)   25,730 ¦ 
57/M1       73. Schalko Gerald       87 A-Wien               Bank Austria                     4:31.56,2   2:26.13,9  (8711)   12,686 ¦ 
110/F1      91. Schall Astrid        67 D-Esslingen          BSG Festo Sparte Rad             7:12.28,3   2:47.03,5   (770)   15,261 ¦ 
57/M4       32. Schamberger Stephan  60 CH-Neftenbach        VS Seuzach                       2:57.28,9     43.48,0  (8712)   19,438 ¦ 
147/M5      23. Schapler Peter       53 A-Partenen                                            6:17.58,6     54.03,5  (2170)   23,334 ¦ 
110/M3     236. Scharf Klaus         61 D-Wiesloch           TV St.Ilgen                      5:20.29,2   1:42.56,5  (5399)   20,593 ¦ 
110/M4      79. Scharnreitner  Otto  54 A-Losenstein         SV Losenstein                    4:54.04,1   1:05.59,0  (8713)   22,443 ¦ 
110/M6       4. Scharpf Einhart      43 A-Wien               Bank Austria                     4:40.57,0     13.24,9  (5051)   23,491 ¦ 
147/M4     667. Scharpf Willi        56 D-Syrgenstein        Scharpf-Küchenstudio-Team        8:24.34,9   3:15.26,0  (8714)   17,479 ¦ 
147/M4     738. Schaser Otto         55 D-Düsseldorf                                          8:45.37,9   3:36.29,0  (8715)   16,779 ¦ 
147/M3      10. Schaubmaier Fritz    65 A-St. Johann am Wimb Bank Austria                     5:24.45,5     16.16,2  (8716)   27,158 ¦ 
147/M4     334. Schechinger Thomas   57 D-Epfenhausen        Radteam Aichach 2000             7:10.55,1   2:01.46,2  (4918)   20,467 ¦ 
147/M4     724. Schechtl Peter       58 D-Haag                                                8:37.49,0   3:28.40,1  (3614)   17,033 ¦ 
57/F2       30. Scheck Ann           52 D-Weitramsdorf       RSG Brose                        3:57.36,3   1:40.37,8   (951)   14,519 ¦ 
110/M5      12. Scheck Georg         47 D-Weitramsdorf       RSG Brose                        4:30.45,9     16.04,6  (1571)   24,375 ¦ 
147/M2     569. Scheepers Holger     69 D-Köln                                                7:52.27,5   2:44.08,0  (8717)   18,668 ¦ 
110/M5     298. Scheepers Thei       50 NL-HM Sittard        Equipe De Flesj Susteren         6:51.17,4   2:36.36,1  (1935)   16,047 ¦ 
147/M6     158. Scheerer Klaus       41 D-Duisburg           ASV Duisburg                     9:53.54,7   4:26.42,3  (8718)   14,850 ¦ 
110/M4     403. Scheerlings Rob      58 NL-JK EINDHOVEN      Toerclub Mierlo                  6:34.54,6   2:46.49,5  (8719)   16,712 ¦ 
147/M2      19. Scheffel Jorg-Ingo   72 D-Grünwald           BVV Unterhaching                 5:28.43,6     20.24,1   (105)   26,830 ¦ 
110/M4     508. Schefzyk Rainer      54 D-Ober-Ramstadt                                       7:16.08,4   3:28.03,3  (8720)   15,132 ¦ 
110/M3      69. Scheggi Sergio       63 Prato                King-Boss-Bike                   4:37.59,5   1:00.26,8  (8721)   23,741 ¦ 
147/M2     379. Schehl Christoph     67 D-Schwäbisch Hall    TCC Gnadental                    7:02.18,6   1:53.59,1  (8722)   20,885 ¦ 
110/F2      55. Scheible Brigitte    57 D-Stuttgart          RSV Vaihingen                    7:12.02,8   2:27.34,4   (749)   15,276 ¦ 
110/M2     402. Scheidel Oliver      69 A-Götzis             Metzeler - Sportgemeinschaft     7:10.59,1   3:25.57,2  (8723)   15,313 ¦ 
110/M3     126. Scheidler Alfred     64 D-Tirschenreuth      RSC Tirschenreuth                4:56.44,1   1:19.11,4  (5401)   22,242 ¦ 
147/F1      63. Scheler Tanja        75 D-München            Lech Angels                      8:13.50,7   2:37.54,6   (628)   17,859 ¦ 
147/M5     184. Schell Jos           52 NL-TB Tegelen        Dahmen Cycling                   7:28.51,6   2:04.56,5  (1825)   19,649 ¦ 
57/F1      106. Scheller Anja        66 D-Schwerte                                            5:11.25,5   2:27.09,0   (952)   11,078 ¦ 
147/M2     123. Schempp Marcus       68 D-Lichtnestein       Team Axel Schäfer                6:08.34,4   1:00.14,9  (3499)   23,930 ¦ 
147/M1     321. Schempp Michael      74 D-Bissingen                                           8:58.47,9   3:54.08,9  (8724)   16,369 ¦ 
147/M2      46. Schenal Fabio        69 Feltre               VELO CLUB FELTRE                 5:43.55,8     35.36,3  (8725)   25,644 ¦ 
147/M4     812. Scherbinski Roland   57 D-Kiekebusch         Rsc cottbus veloteam             9:32.08,4   4:22.59,5  (8726)   15,415 ¦ 
147/M1     161. Scherer Achim        78 D-Selbach            RV Schaumberg Theley e.V.        6:55.32,6   1:50.53,6  (8727)   21,225 ¦ 
110/M2     180. Scherini Andrea      71 Sondrio              Bici Club Berbenno               5:15.49,4   1:30.47,5  (4521)   20,897 ¦ 
57/M3      150. Schiaretti Marco     62 Noceto               GC Monta in Bici                 3:57.47,5   1:58.26,0  (8729)   14,508 ¦ 
147/M3     257. Schiavi Alessandro   65 Brescia              GS Carrera                       6:26.48,4   1:18.19,1  (1794)   22,802 ¦ 
57/M3      111. Schiavinato Renato   62 Treviso              Granfondo Pinarello              3:35.38,6   1:36.17,1  (4953)   15,998 ¦ 
110/M2      22. Schiavo Ottorino     71 Padova               ATLETICO DI SILVIO MARTINELLO    4:13.00,4     27.58,5  (2172)   26,086 ¦ 
57/F2       24. Schiavon Luisa       58 Quinto di Treviso    Granfondo Pinarello              3:42.44,0   1:25.45,5   (622)   15,489 ¦ 
147/M5      15. Schiavon Mauro       53 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   6:07.56,5     44.01,4  (1748)   23,971 ¦ 
147/M2     382. Schick Christian     70 D-Weilerbach         TV Rodenbach                     7:03.28,5   1:55.09,0  (8730)   20,827 ¦ 
147/M2     655. Schick Wolfgang      70 D-Bartholomä         RSF Bartholomá                   8:27.50,7   3:19.31,2  (4368)   17,367 ¦ 
110/M5     287. Schiefer Wulf-Dietri 50 D-Schwarzenberg      RSV team Auto-Riedel Schwarzen   6:46.53,3   2:32.12,0  (8731)   16,220 ¦ 
57/M6       38. Schiele Peter        45 D-Fürstenfeldbruck   Skischule Müller                 3:39.54,2     50.48,6  (8732)   15,688 ¦ 
57/M6      134. Schierer Alfred      42 A-Wien               Bank Austria                     4:44.10,7   1:55.05,1  (8733)   12,140 ¦ 
110/M4      61. Schieri Walther      59 Zola Predosa         Dozza g.circolo a.t.c.           4:45.33,4     57.28,3  (4086)   23,112 ¦ 
147/M1     123. Schießl Christian    86 D-Teisendorf         SV Oberteisendorf                6:37.06,8   1:32.27,8  (8734)   22,210 ¦ 
147/M4     179. Schießl Lorenz       57 D-Teisendorf         SV Oberteisendorf                6:36.22,6   1:27.13,7  (8735)   22,251 ¦ 
57/M5      169. Schievano Alberto    49 Altavilla Vicentina  UC Valmarana                     4:17.10,4   2:02.12,9  (2561)   13,415 ¦ 
147/M3     902. Schiffler Bernd      64 D-Frankfurt          Lech Angels                      8:29.48,0   3:21.18,7  (1512)   17,300 ¦ 
147/M6     154. Schilder Jaap        44 NL-Schiedam          Fietsclub Heerbaan               9:24.49,3   3:57.36,9  (4697)   15,615 ¦ 
147/M1     277. Schilderman Coen     73 NL-HB De Bilt        En Route                         8:06.03,5   3:01.24,5  (1684)   18,145 ¦ 
147/M5      81. Schiller Ludwig      48 D-Wolfratshausen     SC Vöringen                      6:50.35,8   1:26.40,7  (5402)   21,480 ¦ 
147/M2     538. Schilling Jochen     67 D-München            Radteam Aichach 2000             7:45.59,5   2:37.40,0  (4912)   18,927 ¦ 
57/M3      237. Schilling Rolf       63 D-Siegenburg         Radteam Aichach 2000             6:41.44,8   4:42.23,3  (4913)    8,587 ¦ 
110/F2      53. Schilling Ursula     61 D-Bensheim           TC Mörlenbach                    7:09.13,9   2:24.45,5   (954)   15,376 ¦ 
147/M2      21. Schilter Andreas     69 CH-Brissago                                           5:29.01,7     20.42,2  (2173)   26,806 ¦ 
147/M1      49. Schilter Peter       76 CH-Erstfeld                                           5:54.19,6     49.40,6  (7382)   24,892 ¦ 
147/M6      52. Schimmel Wolfgang    40 D-Schelklingen                                        7:34.28,0   2:07.15,6  (8737)   19,407 ¦ 
147/M3     250. Schimpp Gerhard      61 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             6:25.46,1   1:17.16,8  (1361)   22,863 ¦ 
110/M6      35. Schindler Hans       45 A-Nenzing                                             5:34.23,8   1:06.51,7  (5403)   19,737 ¦ 
110/M3     330. Schineis Jürgen      66 D-Wildpoldsried      TSV Obergunzburg                 5:44.40,0   2:07.07,3  (8738)   19,148 ¦ 
57/F2       92. Schinkel Birgit      62 D-Köln               RSG Stadtsparkasse Köln          5:32.12,8   3:15.14,3   (403)   10,384 ¦ 
147/M4     526. Schinkel Helmut      57 D-Köln               RSG Stadtsparkasse Köln          7:52.57,0   2:43.48,1  (2516)   18,648 ¦ 
110/M1      58. Schinkel Patrick     86 D-Köln               RSG Stadtsparkasse Köln          4:54.35,7   1:07.17,9  (2519)   22,403 ¦ 
147/M3     230. Schivazappa Andrea   63 Parma                Mtb alta val baganza             6:22.41,4   1:14.12,1  (4371)   23,047 ¦ 
110/F1      93. Schlachter Bettina   77 D-Waiblingen         Radsportverein Fellbach 1905 e   7:21.12,6   2:55.47,8   (531)   14,958 ¦ 
147/M1     244. Schlager Wolfgang    75 D-Gutenzell-Hürbel                                    7:35.44,0   2:31.05,0  (8740)   19,353 ¦ 
110/M6     173. Schlämmer Rudolf     43 D-Kühbach            Radteam Aichach 2000             8:19.31,5   3:51.59,4  (4815)   13,212 ¦ 
147/M5     394. Schleicher Robert    49 D-Altheim/Alb                                         8:35.22,7   3:11.27,6  (8741)   17,113 ¦ 
147/M3     701. Schleicher Thomas    64 A-Telfs                                               7:41.11,2   2:32.41,9  (3871)   19,124 ¦ 
110/M1     138. Schleier Steffen     78 D-Schnelldorf                                         6:05.53,8   2:18.36,0  (8742)   18,037 ¦ 
147/M3    1008. Schlemmer Franz      61 D-München                                             4:50.01,2  Passo Giau  (5404)      --- ¦ 
57/M4      196. Schlemmer Markus     57 A-Steinach am Brenne Gendarmerie Wipptal              4:49.49,2   2:36.08,3  (8743)   11,903 ¦ 
147/F1      80. Schlemmer Ulli       73 A-Zirl                                                8:48.29,2   3:12.33,1   (955)   16,689 ¦ 
147/M4     580. Schlereth Dieter     55 D-Zorneding          RV Sturmvogel München            8:06.48,7   2:57.39,8  (4395)   18,117 ¦ 
110/M1      32. Schlereth Thomas     87 D-Zorneding          RV Sturmvogel                    4:31.52,7     44.34,9  (4396)   24,275 ¦ 
57/F1       63. Schlichtig Elke      66 D-München            Skischule Müller                 4:21.17,6   1:37.01,1   (758)   13,203 ¦ 
110/M3     281. Schlier Stephan      61 D-Haar/München       TSV Haar Spinning Racketpark     5:31.33,0   1:54.00,3  (5405)   19,906 ¦ 
57/M2      132. Schloen Oliver       72 D-Haar               TSV Haar Schwimmen               4:24.52,5   2:24.50,0  (8744)   13,025 ¦ 
147/M2     574. Schlüter Boris       71 D-Minden             Radteam Aichach 2000             7:55.01,9   2:46.42,4  (4886)   18,567 ¦ 
57/M1       30. Schmalreck Andreas   77 D-München            CAS München                      3:25.44,7   1:20.02,4  (8746)   16,768 ¦ 
57/M5      123. Schmalreck Rudolf    48 D-München            CAS München                      3:57.23,1   1:42.25,6  (1814)   14,533 ¦ 
110/M4     472. Schmid Albert        60 D-Bergatreute        Radsport Bergatreute             6:59.33,3   3:11.28,2  (8748)   15,730 ¦ 
147/F2      36. Schmid Carmen        63 D-Berglen            BSG Festo Sparte Rad             8:58.10,2   3:11.08,2   (769)   16,388 ¦ 
110/M1     136. Schmid Edgar         74 D-Esslingen          BSG Festo Sparte Rad             6:04.03,0   2:16.45,2  (8749)   18,129 ¦ 
147/M5     384. Schmid Edmund        50 D-Berglen            BSG Festo Sparte Rad             8:32.08,9   3:08.13,8  (8750)   17,221 ¦ 
110/F1       6. Schmid Gabi          72 D-Bad Endorf         RV Prien                         4:52.30,5     27.05,7   (956)   22,563 ¦ 
147/M6     145. Schmid Joe           42 A-Innsbruck          Radteam Aichach 2000             9:15.33,7   3:48.21,3  (5483)   15,875 ¦ 
110/M1     160. Schmid Johannes      74 A-Linz               Union Traktor KHG Linz           6:45.20,6   2:58.02,8  (8752)   16,282 ¦ 
147/M2     642. Schmid Michael       72 D-Gersthofen         Radteam Aichach 2000             8:22.15,4   3:13.55,9  (4876)   17,560 ¦ 
57/M3       76. Schmid Ralf          62 D-Murnau                                              3:21.59,6   1:22.38,1  (8753)   17,079 ¦ 
57/M3      197. Schmid Robert        66 A-Linz                                                4:25.22,9   2:26.01,4  (8754)   13,000 ¦ 
147/F1      91. Schmidberger Doris   82 D-Rehling            Radteam Aichach 2000             9:00.53,9   3:24.57,8   (616)   16,306 ¦ 
147/M5     198. Schmidli Robert      48 CH-Davos Platz       Schmupa-radler                   7:34.00,3   2:10.05,2  (8755)   19,427 ¦ 
147/M2     150. Schmidt Alexander    69 D-Warburg            RSV98 Warburg                    6:13.01,9   1:04.42,4  (8756)   23,644 ¦ 
57/M5      194. Schmidt Hans         51 D-Köln               Sp.Vgg. Lülsdorf-Ranzel          4:34.37,5   2:19.40,0  (8757)   12,562 ¦ 
110/M3     487. Schmidt Henrik       63 D-Coburg                                              6:31.57,2   2:54.24,5  (4173)   16,838 ¦ 
147/M2     663. Schmidt Jochen       72 D-Filderstadt        BSG Festo Sparte Rad             8:30.51,1   3:22.31,6  (8758)   17,265 ¦ 
147/M2     458. Schmidt Jürgen       71 D-München                                             7:23.09,4   2:14.49,9  (8759)   19,902 ¦ 
147/M6      84. Schmidt Jürgen       42 D-Biebertal          Lauftreff Biebertal e.V          8:01.47,7   2:34.35,3  (8760)   18,306 ¦ 
57/M1       49. Schmidt Karl         74 D-München            Lech Angels                      3:45.54,3   1:40.12,0  (1511)   15,271 ¦ 
147/M2     588. Schmidt Michael      71 D-Friedrichshafen    Lech Angels                      7:59.32,7   2:51.13,2  (1518)   18,392 ¦ 
110/M3     314. Schmidt Olaf         64 D-Dresden            MTB Team Lößnitz                 5:40.09,0   2:02.36,3  (8761)   19,403 ¦ 
110/M3     564. Schmidt Rainer       66 D-Bremen                                              6:59.18,4   3:21.45,7  (8762)   15,740 ¦ 
57/M3      185. Schmidt Stefan       64 D-Waging             CAS München                      4:14.21,6   2:15.00,1  (8763)   13,563 ¦ 
147/M2     690. Schmidt Stephan      67 D-Zirndorf           Lech Angels                      8:42.34,2   3:34.14,7  (1471)   16,878 ¦ 
147/M4     672. Schmidt Werner       54 D-Obernburg          Velo Freunde Erlenbach           8:26.18,8   3:17.09,9  (8764)   17,420 ¦ 
110/M3     530. Schmitt Andreas      65 D-Bamberg                                             6:44.15,7   3:06.43,0  (3920)   16,326 ¦ 
147/M3     598. Schmitt Bernhard     63 D-Polch              Scharpf-Küchenstudio-Team        7:21.36,3   2:13.07,0  (8765)   19,972 ¦ 
57/M4      159. Schmitt Karl-Jürgen  59 D-Bamberg                                             4:13.27,3   1:59.46,4  (8766)   13,611 ¦ 
147/M3     323. Schmitt Peter        66 D-Langenfeld         RSC Langenfeld                   6:37.21,5   1:28.52,2  (4522)   22,196 ¦ 
147/M4     773. Schmittroth Walter   56 D-Gemünden                                            9:03.16,3   3:54.07,4  (8768)   16,234 ¦ 
147/M5     461. Schmitz Rainer       50 D-Neuwied            DJK Ochtendung                   9:21.23,3   3:57.28,2  (8769)   15,711 ¦ 
147/M1     310. Schmitz Stefan       77 D-Troisdorf          Mk-Team                          8:42.19,2   3:37.40,2  (3615)   16,886 ¦ 
110/F1     104. Schmitz Stephanie    71 D-Schöffengrund      Sportverein Gießen Wieseck       7:38.56,0   3:13.31,2   (957)   14,381 ¦ 
147/M4     466. Schmuda Detlef       60 D-Weissach                                            7:38.23,6   2:29.14,7  (5407)   19,241 ¦ 
110/M3     496. Schmuker Lothar      61 D-Blaubeuren         TSV Seissen                      6:34.09,9   2:56.37,2  (8770)   16,744 ¦ 
147/M3     754. Schmutz  Markus      66 D-Bergatreute        Radsport Bergatreute             7:54.01,6   2:45.32,3  (8771)   18,606 ¦ 
57/M5      113. Schmutz Daniel       49 CH-Davos Platz       Schmupa Radler                   3:53.34,6   1:38.37,1  (8772)   14,770 ¦ 
110/M3     364. Schnabl Günther      61 A-Villach                                             5:51.43,7   2:14.11,0  (3241)   18,764 ¦ 
147/M3     299. Schneck Andreas      66 D-Frauenau           WSV  Otterskirchen               6:33.57,2   1:25.27,9  (8773)   22,388 ¦ 
147/M3     351. Schneidenbach Thomas 63 D-Burgberg - Häuser                                   6:42.01,6   1:33.32,3  (8774)   21,938 ¦ 
110/F1      49. Schneider Beate      66 D-Gaildorf           Team Bike o Maniax               6:20.26,5   1:55.01,7   (783)   17,348 ¦ 
57/M3      241. Schneider Bruno      61 D-Rauenhahn          DJK Buchholz                     7:37.08,0   5:37.46,5  (2513)    7,547 ¦ 
110/M4     445. Schneider Claus      57 D-Oppenweiler        TVO Oppenweiler                  6:51.41,4   3:03.36,3  (8775)   16,031 ¦ 
147/M2     573. Schneider Frank      67 D-Frankfurt a/M                                       7:54.38,2   2:46.18,7  (8776)   18,582 ¦ 
147/M1     203. Schneider Henning    74 D-Olching            Lech Angels                      7:16.49,6   2:12.10,6  (1510)   20,191 ¦ 
147/M4     817. Schneider Herbert    55 D-Tiefenbach         WSV  Otterskirchen               9:35.56,3   4:26.47,4  (8777)   15,314 ¦ 
147/F1      97. Schneider Ivonne     71 D-Reichenbach        LATV Plauen                      9:19.38,3   3:43.42,2   (958)   15,760 ¦ 
110/M2     362. Schneider Jan        69 D-Ingolstadt         TSV Gaimersheim                  6:32.50,8   2:47.48,9  (5408)   16,800 ¦ 
147/M2     436. Schneider Joachim    67 D-Pirmasens          RSV Pirmasens                    7:17.24,2   2:09.04,7  (3960)   20,164 ¦ 
147/M3      50. Schneider Jürgen     62 D-Waldkirch          Ski-Club Berghaupten             5:43.16,3     34.47,0  (5409)   25,693 ¦ 
110/M3     604. Schneider Jürgen     66 A-Kuchl                                               7:31.09,9   3:53.37,2  (3616)   14,628 ¦ 
110/M3     598. Schneider Michael    62 D-Rügland                                             7:26.45,1   3:49.12,4  (6423)   14,773 ¦ 
110/M4     431. Schneider Raimund    56 D-Tholey             RV Schaumberg Theley e.V.        6:46.17,2   2:58.12,1  (8778)   16,244 ¦ 
147/M2     711. Schneider Reinhold   67 D-Fellen             DJK Fellen                       8:55.31,5   3:47.12,0  (8779)   16,469 ¦ 
110/F2      59. Schneider Ruth       49 D-Haar               TSV Haar                         7:16.56,7   2:32.28,3   (541)   15,104 ¦ 
57/M5      189. Schneider Wolfgang   53 D-Theley             RV Schaumberg Theley e.V.        4:33.23,9   2:18.26,4  (8780)   12,618 ¦ 
147/M4     537. Schnell Peter        55 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             7:55.23,1   2:46.14,2  (4811)   18,553 ¦ 
147/M4     164. Schnepf Werner       56 D-Kleinaitingen      Radteam Aichach 2000             6:33.53,6   1:24.44,7  (4872)   22,391 ¦ 
110/F2      32. Schnetz Angelika     57 D-Amtzell            SV Antzell                       6:40.11,0   1:55.42,6   (959)   16,492 ¦ 
147/M4     270. Schnetz Hans         57 D-Amtzell            SV Antzel                        6:56.24,6   1:47.15,7  (8781)   21,181 ¦ 
147/M2     144. Schnibbe Mark        68 D-Bad Lauterberg     Radteam Aichach 2000             6:12.30,5   1:04.11,0  (4900)   23,677 ¦ 
57/F2       40. Schnitger Annelies   62 NL-BK Vijfhuizen     En Route                         4:13.43,2   1:56.44,7   (667)   13,597 ¦ 
147/M1      57. Schnitzer Heinz      73 D-Münsingen          TSG-Münsingen                    6:00.32,2     55.53,2  (2174)   24,463 ¦ 
147/M4     202. Schnoell Joerg       60 A-Salzburg                                            6:40.16,7   1:31.07,8  (3334)   22,034 ¦ 
147/M4     803. Schoelch Hans-Peter  60 D-Nufringen                                           9:24.17,6   4:15.08,7  (8782)   15,630 ¦ 
110/M4     250. Schoenen Paul        56 D-Langenfeld         RSC Langenfeld                   5:47.02,8   1:58.57,7  (8783)   19,017 ¦ 
147/M5      88. Schoenmakers Jack    53 NL-LG Wageningen     STW Wageningen                   6:53.09,2   1:29.14,1  (3751)   21,348 ¦ 
147/M2     566. Schokker Roelof      71 NL-CG Leeuwarden     En Route                         7:52.04,3   2:43.44,8  (1688)   18,683 ¦ 
57/F1       57. Scholtens Ilse       69 NL-JM Maastricht     En Route                         4:12.38,4   1:28.21,9   (674)   13,655 ¦ 
147/M4     317. Scholz Günther       54 D-Groß Gaglow        RSC COTTBUS                      7:06.49,7   1:57.40,8  (8784)   20,664 ¦ 
147/M4     217. Scholz Joerg         57 D-Kall               RC Sprinter Radevormwald         6:45.04,0   1:35.55,1  (8785)   21,774 ¦ 
110/M5     330. Scholz Michael       52 D-Bonn               RTF Koblenz                      7:00.04,9   2:45.23,6  (8786)   15,711 ¦ 
147/M3     233. Schönberger Johann   64 D-Frauenau           WSV  Otterskirchen               6:23.18,6   1:14.49,3  (5080)   23,010 ¦ 
110/M4     295. Schondelmaier Harald 56 D-Wannweil           Eile Degerschlacht               5:58.20,4   2:10.15,3  (8787)   18,418 ¦ 
110/F2      49. Schondelmaier Susann 60 D-Wannweil           Eile Degerschlacht               7:05.25,8   2:20.57,4   (960)   15,513 ¦ 
147/M4     485. Schönemann Ulrich    55 D-München            Lech Angels                      7:45.09,4   2:36.00,5  (1463)   18,961 ¦ 
147/M3     489. Schöner Willi        61 D-Wangen                                              7:04.24,2   1:55.54,9  (8788)   20,782 ¦ 
110/M2      98. Schönfeld Gerald     69 A-Wels               Bank Austria                     4:47.39,6   1:02.37,7  (8789)   22,943 ¦ 
110/M3      58. Schönfeld Romuald    64 A-Thalheim bei Wels  Bank Austria                     4:34.44,7     57.12,0  (8790)   24,022 ¦ 
147/M3     679. Schoonderbeek Jeroen 66 NL-Kc Capelle A/D Ij MWFC de Watjes                   7:37.22,6   2:28.53,3  (8791)   19,283 ¦ 
110/M5     347. Schopper Fritz       46 A-Steinach am Brenne                                  7:10.29,9   2:55.48,6  (8792)   15,331 ¦ 
147/M5     202. Schorer Hans         52 D-München                                             7:35.25,5   2:11.30,4  (8793)   19,366 ¦ 
147/M4      36. Schorer Manfred      59 D-Augsburg                                            5:55.50,2     46.41,3  (2175)   24,786 ¦ 
110/M6      55. Schosse Fernand      38 B-Seraing            Rotheux-neupre                   5:46.34,7   1:19.02,6  (8794)   19,043 ¦ 
110/F2      12. Schöttl Bärbel       63 D-Weilheim           Sportstudio-Peissenberg          5:56.35,1   1:12.06,7   (546)   18,508 ¦ 
57/M4      201. Schrage Laurens      55 NL-BG Leeuwarden     CYCLETOURS Amsterdam             5:00.13,9   2:46.33,0  (8795)   11,491 ¦ 
147/M6      35. Schramm Günther      41 D-Nürnberg           RSC Schniegling                  7:16.44,6   1:49.32,2  (8796)   20,194 ¦ 
147/F1      61. Schridde Iris        70 D-Kerken             RSC Muers                        8:13.30,2   2:37.34,1   (961)   17,872 ¦ 
147/M4     585. Schrode Bernward     60 D-Wernau             VFL Stuttgart Wangen             8:07.58,3   2:58.49,4  (8797)   18,074 ¦ 
147/M1     230. Schröder Carsten     75 D-Eischleben         Radplan Thüringen                7:29.10,6   2:24.31,6  (8798)   19,635 ¦ 
147/M3     550. Schröder Thomas      66 D-Aachen             PSV Aachen                       7:13.49,4   2:05.20,1  (8799)   20,330 ¦ 
147/M3     785. Schroor Pieter       64 NL-LEIDEN            None                             8:00.19,6   2:51.50,3  (8800)   18,362 ¦ 
147/M1     233. Schröter Daniel      83 D-Scheffau           Metzeler - Sportgemeinschaft     7:29.31,3   2:24.52,3  (8801)   19,620 ¦ 
147/M4     623. Schröter Thomas      57 D-Scheidegg          Metzeler - Sportgemeinschaft     8:15.25,7   3:06.16,8  (4796)   17,802 ¦ 
147/M2     520. Schroth Jochen       69 D-München            GS di Monaco                     7:40.49,0   2:32.29,5  (8802)   19,139 ¦ 
110/M5     124. Schrotzhammer Franz  47 A-Braunau/Inn                                         5:44.44,0   1:30.02,7  (5411)   19,145 ¦ 
57/M3      188. Schubert Bernd       62 D-Sulzberg           TSV Sulzberg                     4:15.01,7   2:15.40,2  (8803)   13,527 ¦ 
147/M4     685. Schubert Detlef      57 D-Muehltal                                            8:29.15,5   3:20.06,6  (8804)   17,319 ¦ 
147/M2     722. Schubert Dettmar     69 D-Bonn Bevel                                          9:00.36,8   3:52.17,3  (8805)   16,314 ¦ 
147/M5     383. Schubert Joachim     53 D-Bochum                                              8:32.02,6   3:08.07,5  (2176)   17,225 ¦ 
147/M2     715. Schubert Juergen     72 D-Augsburg           Lech Angels                      8:57.35,3   3:49.15,8  (1473)   16,406 ¦ 
147/M5     389. Schubert Rolf        52 D-Demitz-Thumitz     SV Demitz Thumitz                8:33.08,0   3:09.12,9  (8806)   17,188 ¦ 
147/F1      47. Schug Bettina        71 D-Stuttgart                                           7:47.18,1   2:11.22,0   (962)   18,874 ¦ 
57/M1       89. Schuierer Joerg      76 D-Nuernberg          RSG Lauf                         1:36.00,4 Passo Pordo  (8807)      --- ¦ 
57/M1       87. Schuierer Thomas     74 D-Altdorf            Www.bikearts.de                  7:52.37,9   5:46.55,6  (4729)    7,299 ¦ 
147/M2     394. Schuler Walter       67 D-Putzbrunn          Spinningclub Haar                7:05.53,9   1:57.34,4  (2177)   20,709 ¦ 
110/M6      80. Schuller Jan         44 NL-VW Ridderkerk     En Route                         6:13.10,0   1:45.37,9  (1580)   17,686 ¦ 
57/M6        8. Schultheis Herbert   36 D-Eichenzell         TLV Lauftreff Eichenzell         3:03.21,6     14.16,0  (8808)   18,815 ¦ 
110/M5     132. Schulz Jochen        50 D-Willich            BRD Nerrseno Turno-bund          5:49.00,0   1:34.18,7  (4574)   18,911 ¦ 
147/M2     740. Schulz Stefan        69 D-Immenstaad         Lech Angels                      9:15.10,7   4:06.51,2  (1501)   15,886 ¦ 
57/F1       78. Schulz Tanja         68 D-Neustadt                                            4:34.59,1   1:50.42,6   (963)   12,546 ¦ 
147/M3     449. Schumann Michael     63 D-Westernohe         Club Frohsinn                    6:55.59,8   1:47.30,5  (8809)   21,202 ¦ 
147/M3     626. Schunk Stefan        66 D-Krefeld                                             7:26.55,1   2:18.25,8  (3617)   19,735 ¦ 
57/M3       49. Schürer Bernd        66 D-Nesselwang         Lech Angels                      3:06.30,6   1:07.09,1  (1444)   18,497 ¦ 
147/M1     132. Schürhoff Stephan    80 D-Wittenberg         RSV Lutherstadt Wittenberg       6:42.34,2   1:37.55,2  (8810)   21,909 ¦ 
57/M2      101. Schuster Rüdiger     67 D-Hauzenberg         TV Hauzenberg                    3:56.56,0   1:56.53,5  (4523)   14,561 ¦ 
147/M4     169. Schütte Manfred      60 D-Deizisau           BSG Festo Sparte Rad             6:34.40,8   1:25.31,9  (8812)   22,347 ¦ 
147/M6     138. Schutte Wim          44 NL-PL Zwolle         TC Dalfsen                       9:06.16,5   3:39.04,1  (1927)   16,145 ¦ 
147/M4     678. Schuurkes Ray        57 NL-AV Velp           En Route                         8:27.29,3   3:18.20,4  (1593)   17,379 ¦ 
110/M4     479. Schuurman Gerrit     56 NL-Dalfsen           TC Dalfsen                       7:01.43,2   3:13.38,1  (1926)   15,650 ¦ 
57/F2       69. Schwaiberger Rosmari 56 D-Passau                                              4:40.56,8   2:23.58,3   (964)   12,279 ¦ 
110/F1     109. Schwaiger Christine  65 A-Böckstein          RC RAIKA GASTEIN                 7:45.46,8   3:20.22,0   (491)   14,169 ¦ 
147/M3     612. Schwaiger Robert     62 A-Böckstein          RC RAIKA GASTEIN                 7:23.36,3   2:15.07,0  (3933)   19,882 ¦ 
147/M6      73. Schwalm Werner       45 CH-Flaach            VS Seuzach                       7:52.03,6   2:24.51,2  (8813)   18,684 ¦ 
147/M4     822. Schwan Christian     60 D-Tholey             RV Schaumberg Theley e.V.        9:40.38,3   4:31.29,4  (8814)   15,190 ¦ 
147/F2      35. Schwan Elke          62 D-Tholey             RV Schaumberg Theley e.V.        8:55.34,8   3:08.32,8   (731)   16,468 ¦ 
147/M6       2. Schwarz Frieder      44 D-Oberhaching        Lech Angels                      5:51.49,7     24.37,3  (1410)   25,069 ¦ 
147/M4     338. Schwarz Helfried     58 D-Bergatreute        Radsport Bergatreute             7:11.19,4   2:02.10,5  (8815)   20,448 ¦ 
110/M5     322. Schwarz Johannes     51 A-Linz               RC Masters Linz                  6:56.09,8   2:41.28,5  (8816)   15,859 ¦ 
147/M4     627. Schwarz Ludwig       56 D-Heuchlingen        TV Heuchlingen                   8:17.09,4   3:08.00,5  (8817)   17,740 ¦ 
147/M2     543. Schwarz Michael      69 D-Nürnberg           Fun & Jump Nürnberg              7:46.42,1   2:38.22,6  (5412)   18,898 ¦ 
147/M1     207. Schwarz Stefen       77 D-Nudersdorf         RSV Wittenberg                   7:18.00,2   2:13.21,2  (8819)   20,136 ¦ 
57/F1       43. Schwarz Tanja        74 D-Tutzing            Lech Angels                      3:54.39,4   1:10.22,9   (644)   14,702 ¦ 
57/M2      140. Schwarz Udo          68 D-Tutzing            Lech Angels                      4:40.45,5   2:40.43,0  (1508)   12,288 ¦ 
147/M5     176. Schwarz Winfried     51 D-Nudersdorf         RSV Wittenberg                   7:26.20,3   2:02.25,2  (8820)   19,760 ¦ 
147/M6     157. Schwarz Wolfgang     42 D-München            Lech Angels                      9:45.49,0   4:18.36,6  (1432)   15,055 ¦ 
57/F1       68. Schwarzig Ina        70 D-Lindau             Metzeler - Sportgemeinschaft     4:26.43,8   1:42.27,3   (588)   12,934 ¦ 
147/M5     286. Schwärzwälder Hans-J 50 D-Straubing                                           8:02.09,9   2:38.14,8  (8821)   18,292 ¦ 
147/M2     614. Schwegler Gerhard    70 D-Pöttmes            Radteam Aichach 2000             8:08.02,2   2:59.42,7  (4905)   18,072 ¦ 
147/M4     399. Schweitzer Peter     54 D-Weisenheim/Sand                                     7:22.43,9   2:13.35,0  (3500)   19,921 ¦ 
147/M5     187. Schweitzer Werner    48 D-Altenglan          RSC Kusel                        7:30.43,4   2:06.48,3  (8822)   19,568 ¦ 
147/M3     332. Schwendner Klaus     64 D-Weilheim           Sportstudio-Peissenberg          6:39.14,7   1:30.45,4  (4557)   22,091 ¦ 
110/M2     192. Schwerdt Jörg        72 D-Plauen             LATV Plauen                      5:19.00,9   1:33.59,0  (5413)   20,688 ¦ 
110/M5     349. Scibilia Alfredo     46 Mestre               Cicloturistica Prasecco          7:11.22,8   2:56.41,5  (3682)   15,299 ¦ 
147/M3     348. Sciolla Corrado      63 Roma                 Cicli Asteggiano                 6:40.46,6   1:32.17,3  (2803)   22,007 ¦ 
110/M2     210. Sciullo Alessandro   71 Roma                 Cicli Mirtella                   5:26.55,9   1:41.54,0  (5414)   20,187 ¦ 
147/M6      72. Scolari Flaminio     41 Bussolengo VR        Ciclo Team Bussolengo            7:52.02,1   2:24.49,7  (8823)   18,685 ¦ 
147/M3     527. Scolari Piero        61 Sopramonte Trento    Mucchio Sportivo Trento          7:10.50,7   2:02.21,4  (3618)   20,471 ¦ 
110/M4     200. Scomparin Riccardo   59 Tarquinia            Tarkna Bici Club                 5:32.14,0   1:44.08,9  (8824)   19,865 ¦ 
147/M3      19. Scopetani Francesco  63 Pontassieve          GS Cicli Gaudenzi                5:31.11,8     22.42,5  (1319)   26,630 ¦ 
110/M2     355. Sebastiani Amilcare  69 Guardamiglio         Cral Usl di Piacenza             6:27.01,9   2:42.00,0  (3243)   17,052 ¦ 
110/M6      66. Secco Giancarlo      38 Valdellora           GS Rudy Project                  5:55.11,6   1:27.39,5  (8826)   18,581 ¦ 
147/F2       4. Sedioli Carla        57 Forlì                SC Vecchiazzano                  6:28.07,7     41.05,7   (755)   22,724 ¦ 
147/M3     873. Sedlmair Matthias    63 D-Augsburg                                            8:21.04,5   3:12.35,2  (8827)   17,602 ¦ 
147/M2     653. Seeger Andreas       71 D-Aalen              Roadrunners                      8:26.43,0   3:18.23,5  (6882)   17,406 ¦ 
147/M1     155. Seeger Stephan       74 D-Spraitbach         Roadrunners Spraitbach           6:51.04,2   1:46.25,2  (5415)   21,456 ¦ 
110/M2     352. Seeger Thomas        67 D-Spraitbach         Roadrunners Spraitbach           6:25.52,7   2:40.50,8  (8829)   17,103 ¦ 
147/M6      85. Seeholzer Rudi       39 D-Hausach            SC Hausach                       8:02.31,7   2:35.19,3  (6299)   18,278 ¦ 
147/M4     440. Segala Daniele       57 Verona               Sportclick Team                  7:31.47,6   2:22.38,7  (2957)   19,522 ¦ 
110/M2     306. Segala Stefano       67 Verona               GS Benini Auto                   6:02.12,1   2:17.10,2  (4524)   18,221 ¦ 
110/M4     135. Segato Daniele       54 Saonara              GS Tombelle-Gritti               5:10.56,7   1:22.51,6  (2311)   21,225 ¦ 
147/M4      14. Segato Luigino       60 Sandrigo             Gruppo Sportivo Granciclismo     5:44.07,4     34.58,5  (2178)   25,630 ¦ 
147/M2     332. Segatori Marco       71 Castel Madama        Gulliver                         6:53.23,6   1:45.04,1  (8830)   21,335 ¦ 
147/M1     276. Segers Danny         75 B-Genk               Team Caponi                      8:04.26,8   2:59.47,8  (2532)   18,206 ¦ 
110/M6      96. Segessenmann Hans Ru 42 CH-Bern              NSC Gantrisch                    6:31.39,5   2:04.07,4  (8831)   16,851 ¦ 
147/M1      44. Seghezzi Davide      75 Almenno San Salvator Individuale                      5:51.40,9     47.01,9  (3683)   25,079 ¦ 
110/M4     120. Seghieri Angelo      59 Montecatini Terme    Team Cicloidea G.S.              5:07.56,2   1:19.51,1  (2179)   21,432 ¦ 
57/M3      131. Segreto Raffaele     63 Sala Baganza         Nuova Corti Team Scapin          3:45.59,3   1:46.37,8  (3244)   15,266 ¦ 
147/M4     181. Seibert Manfred      58 D-SÖTERN             RV Schaumberg Theley e.V.        6:36.45,6   1:27.36,7  (8832)   22,230 ¦ 
57/F1       34. Seibold Anja         71 D-Grainau                                             3:48.41,9   1:04.25,4   (965)   15,085 ¦ 
147/M5     363. Seibold Ernst        47 D-Gerstetten         RSV Nattheim                     8:26.13,0   3:02.17,9  (8833)   17,423 ¦ 
57/M2       90. Seibold Paul         67 D-Grainau                                             3:48.42,4   1:48.39,9  (8834)   15,084 ¦ 
147/M4     686. Seidel Johannes      58 D-München            Lech Angels                      8:29.31,9   3:20.23,0  (1402)   17,310 ¦ 
147/M3     641. Seimetz Ingo         64 D-Sigmarszell        Metzeler - Sportgemeinschaft     7:29.29,6   2:21.00,3  (8836)   19,622 ¦ 
57/F2       80. Seimetz Manuela      62 D-Sigmarszell        Metzeler - Sportgemeinschaft     4:54.18,7   2:37.20,2   (585)   11,722 ¦ 
147/M4      70. Seitz Johann         59 D-Ronsberg           SC Ronsberg                      6:07.22,8     58.13,9  (8837)   24,007 ¦ 
110/M5     209. Seitz Ludwig         48 D-Sulzberg           TSV Sulzberg                     6:15.33,6   2:00.52,3  (8838)   17,573 ¦ 
110/M2      60. Selleri Italo        69 Canino               A.S. ORLANDI                     4:31.21,1     46.19,2  (3619)   24,322 ¦ 
57/M3       15. Selva Giorgio        62 Novate Milanese      Ass. Nuova Vita-Ped. Cassina N   2:38.42,2     39.20,7  (2312)   21,738 ¦ 
57/M6      148. Selvi Silvano        43 Forlì                GS Bigatto Forlí                 5:07.01,0   2:17.55,4  (5211)   11,237 ¦ 
110/M5     231. Selvini Lionello     48 Binago               GC Binago                        6:23.46,4   2:09.05,1  (8839)   17,197 ¦ 
147/M3     877. Semprini Riccardo    66 Verucchio            GS Marin MTB Cicli Matteoni      8:23.09,5   3:14.40,2  (4433)   17,529 ¦ 
147/M4     748. Semsch German        58 D-Augsburg                                            8:49.19,9   3:40.11,0  (4745)   16,662 ¦ 
110/M5     123. Senfett Mario        51 Centuripe            Petit Veló                       5:44.32,7   1:29.51,4   (136)   19,155 ¦ 
110/M4     501. Senft Reinhold       56 D-Augsburg                                            7:13.35,2   3:25.30,1  (8840)   15,221 ¦ 
110/F1      99. Senftl Annette       70 D-München                                             7:30.21,3   3:04.56,5   (545)   14,655 ¦ 
147/M4      39. Senn Jürg            58 CH-RAPPERSWIL                                         5:56.26,4     47.17,5  (2180)   24,744 ¦ 
110/M3      94. Sensolini Attilio    65 sassofeltrio (PU)    Gruppo sportivo dogana - R.S.M   4:45.30,5   1:07.57,8  (4042)   23,116 ¦ 
57/M5       26. Senteler Andreas     50 CH-Klosters          Männerriege Klosters             3:12.26,6     57.29,1  (5416)   17,927 ¦ 
110/M1      45. Seppi Thomas         74 Caldaro Sulla Strada Bike Club Egna                   4:44.44,5     57.26,7  (8842)   23,178 ¦ 
110/M3     445. Serafinelli Gianni   66 Cellere              Polisportiva Montalto            6:18.01,9   2:40.29,2  (4317)   17,458 ¦ 
110/M2      68. Serafini Gianfranco  70 Arzignano (VI)       UC Centomo                       4:34.58,8     49.56,9  (8843)   24,001 ¦ 
147/M4     453. Serafini Pierluigi   57 I                    GS Sportissimo Top Level         7:36.19,0   2:27.10,1  (1358)   19,328 ¦ 
110/M4     538. Serdoz Paolo         56 Milano               AMICI MILANESI PER IL CICLISMO   8:01.06,0   4:13.00,9  (3502)   13,718 ¦ 
57/M2      115. Serena Matteo        72 Mestre               Team Bicimania Mestre            4:07.40,3   2:07.37,8  (4525)   13,929 ¦ 
110/M2     374. Serena Michele       68 Mestre               Team Bicimania Mestre            6:40.35,2   2:55.33,3  (4526)   16,475 ¦ 
110/M2     175. Sereni Alessandro    71 Panzano              GS Punto Pacema Arredamenti      5:13.36,5   1:28.34,6  (2877)   21,045 ¦ 
57/M3      100. Sergi Stefano        62 Volta Mantovana      Ciclo Club Volta MN              3:31.00,1   1:31.38,6  (2683)   16,350 ¦ 
110/M2     185. Serioli Gian Luca    68 Iseo (BS)            GC Iseo                          5:16.35,1   1:31.33,2  (8844)   20,847 ¦ 
110/M2     122. Serioli Mauro        67 Nuvolera             GS Carrera                       4:57.36,2   1:12.34,3  (1790)   22,177 ¦ 
57/M6      155. Seror Elia           40 Milano               G.S.GIAMBELLINO MILANO           5:33.23,3   2:44.17,7  (3503)   10,348 ¦ 
147/M3     656. Serpi Renato         62 Bologna              Pol. Lame                        7:32.30,0   2:24.00,7  (3504)   19,491 ¦ 
110/M1     102. Serra Stefano        79 Ciriè                Team Cicloteca                   5:32.22,1   1:45.04,3  (4630)   19,857 ¦ 
110/M1     118. Serradura Mauro      86 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    5:45.42,4   1:58.24,6  (2615)   19,091 ¦ 
110/M5     391. Serretiello Lucio    48 Salerno              Cicli Ugolino                    8:03.33,7   3:48.52,4  (3246)   13,648 ¦ 
147/M3     356. Sertori Stefano      63 Poggio Berni         GS Marin MTB Cicli Matteoni      6:42.35,2   1:34.05,9  (4432)   21,908 ¦ 
147/F1      23. Sesiani Maddalena    66 Omegna               Polisportiva Pettenasco          7:02.42,8   1:26.46,7   (777)   20,865 ¦ 
110/M1     110. Sessini Cesare       74 VAILATE CR           CLUB ADRIANO E PIERINO BAFFI     5:36.35,9   1:49.18,1  (2181)   19,607 ¦ 
57/M3       82. Sesti Renzo Roberto  66 Massa                Club Alpi Apuane                 3:24.45,7   1:25.24,2  (4308)   16,848 ¦ 
147/M4     147. Sestini Paolo        60 Vinovo, TO           GS Cicli Capella Racing Team     6:29.38,2   1:20.29,3  (3620)   22,636 ¦ 
110/M5      99. Seuffert Dieter      47 D-Heidenheim         Radteam Aichach 2000             5:35.22,9   1:20.41,6  (8845)   19,679 ¦ 
110/M4     382. Severgnini Franco    57 Piacenza             G.S. Cicli Tizzoni               6:26.34,9   2:38.29,8  (3752)   17,072 ¦ 
110/M5     359. Severi Luigi         52 Senigallia           Club Amici della Bici            7:21.50,7   3:07.09,4  (8846)   14,937 ¦ 
110/M3     325. Severi Stefano       64 CARPI (MO)           BICISPORT                        5:43.23,8   2:05.51,1  (3335)   19,219 ¦ 
57/F2       88. Sewald Petra         62 D-Würzburg                                            5:14.14,0   2:57.15,5   (966)   10,979 ¦ 
147/M2     336. Seybold Stefan       68 D-Blaustein          PSV ULM                          6:54.00,6   1:45.41,1  (8847)   21,303 ¦ 
110/F1      37. Sfamurri Carla       67 Parma                Arci Filippelli Vecchia Parma    5:59.34,7   1:34.09,9   (710)   18,354 ¦ 
110/M3     321. Sforza Nicola Marco  62 Bologna              Prozac Bike Team                 5:42.01,1   2:04.28,4  (3505)   19,297 ¦ 
147/M2     699. Sganzerla Paolo      69 Sermide MN           Team Bertoldi Ciclissimo         8:47.31,4   3:39.11,9  (4303)   16,719 ¦ 
147/M3     437. Sgarbi Stefano       64 Solara               Team Bertoldi Ciclissimo         6:54.34,8   1:46.05,5  (4262)   21,274 ¦ 
147/M4     624. Sgarzani Andrea      58 Forlì                Sport Service Team               8:15.32,3   3:06.23,4  (2664)   17,798 ¦ 
110/M2     343. Sgrazzutti Simone    71 Flumignano - TALMASS G.S. L'OTTAGONO                  6:20.59,8   2:35.57,9  (6068)   17,322 ¦ 
147/M3     482. Sibille Maurizio     61 Torino               Individuale                      7:03.08,9   1:54.39,6  (4135)   20,843 ¦ 
57/M6       31. Siboni Angioletto    32 S.Rocco al Porto LO  Cycling Club S. Rocco al Porto   3:35.54,3     46.48,7  (6169)   15,979 ¦ 
147/M2     624. Sicco Paolo          70 ASTI                 U.C.MONTALDESE                   8:11.46,2   3:03.26,7  (4022)   17,935 ¦ 
147/M4     267. Siderits Karl        55 A-Traisen                                             6:55.23,0   1:46.14,1  (3727)   21,233 ¦ 
147/M3     735. Sieber Richard       65 D-Rain               WSV  Otterskirchen               7:49.19,6   2:40.50,3  (8848)   18,792 ¦ 
110/M3     391. Sieber Uwe           64 D-Chemnitz           CPF                              5:58.43,1   2:21.10,4  (8849)   18,398 ¦ 
110/M2     307. Sieger Brian         69 USA-New York         Petit Veló                       6:02.42,1   2:17.40,2   (140)   18,196 ¦ 
110/M6     145. Siena Romualdo       35 Frascati             Team Genius                      7:07.00,6   2:39.28,5  (8850)   15,456 ¦ 
147/M3     549. Sieven Dirk          65 B-Raeren                                              7:13.47,5   2:05.18,2  (5417)   20,332 ¦ 
147/M3     542. Signani Andrea       65 Conselice            GC VELO SPORT CONSELICE          7:12.47,2   2:04.17,9  (8851)   20,379 ¦ 
110/M2      44. Signoretti Massimo   71 Mori                 L'ARCOBALENO CARRARO TEAM        4:24.37,8     39.35,9  (8852)   24,940 ¦ 
57/F1      101. Sikkinte S           73 NL-EC Haarlem        En Route                         4:55.42,9   2:11.26,4   (657)   11,666 ¦ 
110/M4     128. Silano Filippo       60 Chieri               ANTARES TEAM                     5:09.43,5   1:21.38,4  (2182)   21,309 ¦ 
110/M4     374. Silber Alfred W.     60 USA-Tenafly - NJ     Tenafly Group                    6:24.10,2   2:36.05,1  (5190)   17,179 ¦ 
110/M5      14. Siller Gerhard       52 A-Oberalm            ARC-ARBÖ- Hallein                4:31.37,2     16.55,9  (2183)   24,298 ¦ 
147/M1     217. Silvetti Andrea      75 Dossobuono           Sportclick Team                  7:23.31,5   2:18.52,5  (8853)   19,886 ¦ 
110/M3     587. Simon Ralf           64 D-Nürnberg           Wanderwannen e.V.                7:16.51,5   3:39.18,8  (8854)   15,107 ¦ 
147/M4     649. Simon Walter         56 D-Effeltrich         Haus Brauer Fr.                  8:21.11,2   3:12.02,3  (8855)   17,598 ¦ 
147/M5     162. Simond Bruno         49 F-Mens               Club des Sports Chamonix         7:22.57,4   1:59.02,3  (9332)   19,911 ¦ 
110/M2     158. Simonetti Andrea     72 Mercatale di Cortona GS Castel Rigone Pedala          5:07.08,7   1:22.06,8  (2656)   21,488 ¦ 
147/M4     799. Simonetti Massimo    58 Sigillo              GS Avis Gualdo Tadino            9:20.18,0   4:11.09,1  (4333)   15,741 ¦ 
147/M6      24. Simoni Paolo         44 Bologna              Team Salieri                     7:00.11,8   1:32.59,4  (2707)   20,990 ¦ 
147/M1     285. Sindylek Petr        73 CZ-Prague 9          K.A.O.S.                         8:10.19,6   3:05.40,6  (8856)   17,988 ¦ 
57/M4      115. Sinigaglia Silvano   54 Granarolo dell'Emili GS Castello Bike                 3:49.39,2   1:35.58,3  (6666)   15,022 ¦ 
110/M2     236. Siracusa Roberto     70 Roma                 Cicli Mirtella                   5:33.38,6   1:48.36,7  (5418)   19,781 ¦ 
57/M3       11. Sironi Cesare        66 Peschiera Borromeo   GS Carrera                       2:26.27,8     27.06,3  (1789)   23,555 ¦ 
147/M4     233. Sironi Franco        58 Mariano Comense      Ciclistica erbese                6:49.42,4   1:40.33,5  (3621)   21,527 ¦ 
147/M1      76. Sironi Marco         79 Merate               GS Perego                        6:10.51,7   1:06.12,7  (1302)   23,782 ¦ 
110/M5      19. Sironi Sergio        46 Rovagnate            GS Perego                        4:40.29,4     25.48,1  (1301)   23,530 ¦ 
57/F1       62. Sittenthaler Elisabe 77 A-Linz               Trirun Linz                      4:20.29,0   1:36.12,5   (967)   13,244 ¦ 
147/M3     394. Skade Bernhard       62 D-Weingarten         Radsport Bergatreute             6:48.57,9   1:40.28,6  (8858)   21,566 ¦ 
57/M6      122. Skebra Horst         40 D-Suhl               WLV KL Th.Wald Mäbendorf         4:32.21,8   1:43.16,2  (8859)   12,666 ¦ 
110/M1      82. Skerl Tomasi Alessio 86 Trieste              GS Roby Calzature                5:13.22,5   1:26.04,7  (8860)   21,061 ¦ 
110/M4     229. Skerl Tomasi Gino    56 Trieste (TS)         GS Roby Calzature                5:40.14,0   1:52.08,9  (5091)   19,398 ¦ 
57/F1       50. Skotnicová Petra     64 CZ-Praga             Sport Centrum Bournak            4:00.00,7   1:15.44,2   (764)   14,374 ¦ 
147/M4     710. Slabbekoorn Jan      55 NL-ME Amsterdam      En Route                         8:34.40,0   3:25.31,1  (1689)   17,137 ¦ 
57/F2       71. Slapnicar Ana        49 SLO-LJUBLJANA        NOVICE EXTREME                   4:43.34,1   2:26.35,6   (968)   12,166 ¦ 
147/M3     889. Slavenburg Bart-Jori 66 NL-CR Utrecht        En Route                         8:24.26,2   3:15.56,9  (1690)   17,484 ¦ 
147/M4     669. Smeers Pier          56 NL-Voerendaal        Fietsclub Heerbaan               8:25.00,0   3:15.51,1  (4691)   17,465 ¦ 
147/F2      21. Smellink Annemarie   61 NL-Hengelo           WTV Aait Vedan                   7:44.04,7   1:57.02,7   (969)   19,005 ¦ 
147/M2     607. Smit Robert          72 NL-KV Enkhuizen      CYCLETOURS Amsterdam             8:04.15,3   2:55.55,8  (8862)   18,213 ¦ 
110/F1       9. Smith Krista         70 USA                  www.bikecamp.com                 5:03.39,3     38.14,5   (360)   21,735 ¦ 
147/M2     101. Smith Steve          67 USA                  www.bikecamp.com                 6:03.12,9     54.53,4  (2351)   24,283 ¦ 
57/F1      109. Smolova Marcela      67 CZ-Trutnov                                            5:17.29,6   2:33.13,1   (970)   10,866 ¦ 
147/F2       1. Smorgon Tiziana      57 Olgiate Olona        Opera Gatorade                   5:47.02,0       -----   (332)   25,415 ¦ 
110/M5     133. Smorti Mauro         51 Pontassieve          Polisportiva Sieci               5:49.04,8   1:34.23,5  (8863)   18,906 ¦ 
110/M3     154. Snella Thomas        65 D-Rietberg           RSC Rietberg                     5:02.57,6   1:25.24,9  (3247)   21,785 ¦ 
147/M5     370. Snieders Paul        50 NL-Tubbergen         WTC Tubbergen                    8:29.02,0   3:05.06,9  (8864)   17,326 ¦ 
147/M3     144. Snijder Gerben       65 NL-Haarlem           Team Cool Kool                   6:06.21,8     57.52,5  (4575)   24,074 ¦ 
147/M5      55. Snijder Roelof Maart 47 NL-Heemskerk         Le Champion                      6:36.23,2   1:12.28,1  (4764)   22,251 ¦ 
147/M4      59. Snitjer Cees         56 NL-Groningen                                          6:04.52,6     55.43,7  (8865)   24,172 ¦ 
147/M2       3. Soenen John          70 B-Maasmechelen       Numero privelege svp             5:12.16,1      3.56,6  (3336)   28,244 ¦ 
110/M2     159. Soglia Giorgio       72 Faenza               Atletica 85 Faenza               5:07.41,7   1:22.39,8  (6112)   21,449 ¦ 
110/M1      62. Solari Andrea        74 Udine                GS Arteni Pasanese               4:57.21,2   1:10.03,4  (2243)   22,195 ¦ 
57/M5       74. Solari Bruno         46 Savona               Bici Club Savona                 3:39.17,5   1:24.20,0  (2928)   15,732 ¦ 
147/M3     490. Soldà Marco          61 Pogno                G.S.Albertoni-Far                7:04.27,6   1:55.58,3  (8866)   20,779 ¦ 
147/M5     182. Soldati Fiorentino   51 CH-Pura                                               7:28.45,4   2:04.50,3  (2313)   19,654 ¦ 
147/M4     442. Soldi Silvio         56 Rodallo              Team azimut                      7:32.33,6   2:23.24,7  (3844)   19,489 ¦ 
147/M5      21. Solenni Gianni       50 Modena               GS Sportissimo Top Level         6:13.53,5     49.58,4  (1350)   23,589 ¦ 
110/M5     163. Soliani Fermo        50 Langhirano           Pedale Val Parma                 6:00.07,5   1:45.26,2  (3248)   18,326 ¦ 
147/M2     103. Solieri Andrea       70 Modena               GS Sportissimo Top Level         6:03.36,2     55.16,7  (1353)   24,257 ¦ 
147/M4     542. Solleder Thomas      56 D-Weil der Stadt                                      7:57.44,1   2:48.35,2  (8867)   18,462 ¦ 
147/M3     247. Sommer Jens          65 D-Moosburg           BRC DEFEKT 02 E.V. Berlin        6:24.57,4   1:16.28,1  (4384)   22,911 ¦ 
147/M1     103. Sommer Sebastian     74 A-Wien               Bank Austria                     6:26.55,6   1:22.16,6  (8868)   22,795 ¦ 
57/M5      200. Soncin Daniele       53 I                    GS La Salute - S Giorgio         4:39.45,1   2:24.47,6  (2598)   12,332 ¦ 
57/M3       50. Sonego Graziano      62 Vittorio Veneto      Granfondo Pinarello              3:07.16,7   1:07.55,2  (1340)   18,421 ¦ 
147/F1      41. Sonnabend Sandra     69 D-Bielefeld          RVD Brackwede                    7:27.29,9   1:51.33,8   (971)   19,709 ¦ 
147/M3     777. Sonndorfer Thomas    66 D-Tittling           WSV  Otterskirchen               7:58.07,8   2:49.38,5  (8869)   18,446 ¦ 
110/M4     162. Sonnenburg Volker    57 D-Oppenweiler        TVO Oppenweiler                  5:23.27,6   1:35.22,5  (8870)   20,404 ¦ 
147/M4     804. Soomers Peter        58 NL-Heerlen           Fietsclub Heerbaan               9:24.47,3   4:15.38,4  (4700)   15,616 ¦ 
110/M5     297. Sopar Franz          50 D-München            Radteam Aichach 2000             6:51.14,5   2:36.33,2  (4847)   16,048 ¦ 
147/M3     585. Sorbelli Maurizio    63 Gualdo Tadino        GS Avis Gualdo Tadino            7:19.12,5   2:10.43,2  (4327)   20,081 ¦ 
110/M4     482. Sorg Max             59 D-Kressbronn                                          7:03.17,6   3:15.12,5  (8871)   15,592 ¦ 
57/M6       69. Sorgato Luciano      40 Padova               GS Romano Metaldent              3:56.14,7   1:07.09,1  (2547)   14,603 ¦ 
110/M2     347. Sorgato Roberto      71 Albignasego          GS Romano Metaldent              6:22.52,1   2:37.50,2  (2551)   17,238 ¦ 
147/M4     747. Sorgato Ruggero      55 Padova               Fans Grande Ciclismo             8:49.18,9   3:40.10,0  (6200)   16,663 ¦ 
57/M5      204. Sorrentino Fausto    51 Torino               Gs Pedale Mathiese               4:44.43,3   2:29.45,8  (8872)   12,117 ¦ 
147/M5      56. Sorrentino Mario     53 Milano (MI)          GC F. Moser Milano               6:37.12,1   1:13.17,0  (4585)   22,205 ¦ 
110/M5      77. Sorrentino Nicola    47 Massa                VC Apuano Massa                  5:25.51,0   1:11.09,7  (8873)   20,254 ¦ 
147/M3     709. Soso Beniamino       66 I                    UC Valmarana                     7:44.16,4   2:35.47,1  (1004)   18,997 ¦ 
57/F1       25. Sottil Elisabetta    64 Parma                GC Amatori Fornovo               3:37.11,7     52.55,2   (794)   15,884 ¦ 
147/M4     256. Sottili Bruno        56 FALCONARA            Team bici sport                  6:54.15,0   1:45.06,1  (8874)   21,291 ¦ 
110/M2     279. Sovegni Diego        68 NOALE   (Venezia)    S. C. NOALE                      5:49.48,1   2:04.46,2  (6342)   18,867 ¦ 
147/M2     475. Spada Alberto        70 Cesena               Art et robur - cesena            7:26.01,2   2:17.41,7  (3899)   19,774 ¦ 
147/M3     152. Spadetto Valentino   62 FARRA DI SOLIGO (TV) TEAM NUOVA CORTI                 6:08.45,2   1:00.15,9  (2185)   23,918 ¦ 
57/M3      162. Spadoni Ivano        61 Roma                 G.C. Luca Pinarello              4:05.38,6   2:06.17,1  (8876)   14,044 ¦ 
147/M1     165. Spaeth Bernhard      79 D-Schelklingen       TSG Münsingen                    6:55.57,9   1:51.18,9  (5419)   21,203 ¦ 
147/M3     463. Spaggiari Antonio    66 Reggio Emilia        Individuale                      6:59.07,4   1:50.38,1  (8877)   21,043 ¦ 
110/M6      54. Spaggiari Franco     39 Reggio Emilia        Pod.Iotti e Corradini            5:46.01,0   1:18.28,9  (8878)   19,074 ¦ 
57/M3      117. Spagnoletti Giuseppe 62 Terlizzi             Bren Team Trento                 3:38.59,2   1:39.37,7  (2679)   15,754 ¦ 
147/M5     374. Spagnolini Nazzareno 49 Civitanova Marche Al Nuovo Pedale Civitanovese        8:30.21,8   3:06.26,7  (8880)   17,281 ¦ 
110/M4      36. Spaliviero Alessandr 60 Tarvisio             Pedale Tarvisiano                4:33.23,7     45.18,6  (1382)   24,140 ¦ 
147/M1     242. Spaliviero Carlo     ?? Trieste              Granfondo Pinarello              7:35.13,7   2:30.34,7  (4974)   19,374 ¦ 
147/M3      24. Spaliviero Paolo     62 Tarvisio UD          Granfondo Pinarello              5:32.24,7     23.55,4  (1374)   26,533 ¦ 
110/M3     571. Spanfelner Gerhard   63 D-Regensburg                                          7:05.09,1   3:27.36,4  (8881)   15,523 ¦ 
57/M5      249. Spanghero Giovanni   50 Turriaco (GO)        GS Roby Calzature                9:28.58,5   7:14.01,0  (5092)    6,063 ¦ 
110/M4     195. Spanghero Luciano    54 Gradisca d'Isonzo    GS Roby Calzature                5:31.33,0   1:43.27,9  (5095)   19,906 ¦ 
110/M4      87. Spanò Giuseppe       56 Vicchio              Societá Club Franco Ballerini    4:55.28,2   1:07.23,1  (4254)   22,337 ¦ 
57/M4       63. Sparn Roman          56 D-München                                             3:24.04,6   1:10.23,7  (8882)   16,905 ¦ 
57/F1      123. Späth Brigitte       74 D-Münsingen          TSG Münsingen                    1:48.59,4 Passo Pordo   (972)      --- ¦ 
110/M1      65. Specchia Andrea      73 Bolano La Spezia     GS Cicli Maggi Luccaversilia     5:00.05,2   1:12.47,4  (8883)   21,993 ¦ 
110/M4       2. Speranza Francesco   59 Bolzano              Assos Team Bolzano               3:54.28,6      6.23,5  (2242)   28,147 ¦ 
110/M3     193. Speranza Gianfranco  62 Pettino              Team Pianeta Ciclo               5:10.25,2   1:32.52,5  (5420)   21,261 ¦ 
110/M4     317. Speranza Stefano     54 Verona               AC Paluani                       6:06.53,5   2:18.48,4  (3900)   17,988 ¦ 
110/F2      43. Sperka-Gottlieb Cons 61 A-Salzburg           SGU                              6:57.48,3   2:13.19,9   (973)   15,796 ¦ 
57/M5      213. Sperlein Karl-Heinz  48 D-Vilshofen          SC Passau                        4:52.40,6   2:37.43,1  (8884)   11,787 ¦ 
110/M3     401. Sperling Werner      61 A-Villach                                             6:00.39,0   2:23.06,3  (3249)   18,300 ¦ 
147/M2     106. Sperman Davide       71 Cornedo Vicentino    GS Marzotto Cicli Cornale        6:05.06,1     56.46,6  (1108)   24,157 ¦ 
147/M3     963. Spetrini Roberto     66 Salerno              CICLO CLUB SALERNO               8:53.43,4   3:45.14,1  (6049)   16,525 ¦ 
147/M4     239. Spiegel Michael      59 D-Dipperz            Radsport Club Merkur Dipperz     6:50.52,2   1:41.43,3  (3250)   21,466 ¦ 
57/M5      110. Spiga Roberto        50 Castenaso (BO)       Faenza Cycling Team              3:52.47,2   1:37.49,7  (4650)   14,820 ¦ 
147/M2     181. Spijkerman Jeroen    68 NL-DP Tilburg        En Route                         6:19.27,3   1:11.07,8  (1594)   23,243 ¦ 
147/M5     137. Spilotros Giovanni   50 D-Iserlohn                                            7:11.32,4   1:47.37,3  (8887)   20,438 ¦ 
147/M3     809. Spindler Klaus       64 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             8:08.36,5   3:00.07,2  (4921)   18,051 ¦ 
110/M6     155. Spinello Battista    40 Noventa Padovana     GS Romano Metaldent              7:15.56,9   2:48.24,8  (2542)   15,139 ¦ 
57/M2      109. Spinnato Fabrizio    70 Bologna                                               4:01.18,1   2:01.15,6  (6316)   14,297 ¦ 
110/M3     541. Spocci Alberto       65 Parma                Circolo Dipendenti Sanita' PR    6:47.36,1   3:10.03,4  (2293)   16,192 ¦ 
147/M2     408. Spörl Florian        71 D-München                                             7:09.03,7   2:00.44,2  (4546)   20,556 ¦ 
57/M3      201. Spotti Angelo        65 Bagnolo Mella        GS Pedale Bagnolese              4:26.27,2   2:27.05,7  (2836)   12,947 ¦ 
147/M3     773. Spreeuw R            65 NL-EC Haarlem        En Route                         7:56.46,0   2:48.16,7  (1578)   18,499 ¦ 
147/M2     701. Springer Axel        69 A-Götzis             Metzeler - Sportgemeinschaft     8:47.50,2   3:39.30,7  (8889)   16,709 ¦ 
147/M5     110. Spurio Silvano       50 Fonte Nuova (Roma)   Ciclistica Santa Lucia           6:59.32,3   1:35.37,2  (3507)   21,023 ¦ 
147/M4     193. Squarzina Pier Bruno 59 Pavullo (MO)         GS Sportissimo Top Level         6:39.13,4   1:30.04,5  (1356)   22,092 ¦ 
147/M2     604. Squellati Lorenzo    69 CH-LUGANO TI         Assoc. Ticinese Cicloamatori     8:03.29,4   2:55.09,9  (3251)   18,242 ¦ 
147/F1      34. Squeri Maria Cristin 73 Medesano             AR Team Armistizio Hard Servic   7:19.04,1   1:43.08,0   (689)   20,087 ¦ 
147/M2     664. Stacchini Stefano    69 SMR-Borgo Maggiore d GS Pedale D'Oro                  8:31.28,1   3:23.08,6  (4461)   17,244 ¦ 
147/M4     630. Staccioli Mauro      57 Cascina (PI)         Unione Ciclistica P.A. Cascina   8:17.49,7   3:08.40,8  (8890)   17,716 ¦ 
110/M5     260. Stadelmann Fredy     49 CH-Winterthur        VS Seuzach                       6:30.59,4   2:16.18,1  (8891)   16,880 ¦ 
147/M2     547. Stadelmann Michael   67 D-Nürnberg           Lech Angels                      7:48.10,8   2:39.51,3  (1507)   18,838 ¦ 
110/F2      67. Stadler Doris        50 D-Petershausen       Radteam Aichach 2000             7:38.26,0   2:53.57,6   (594)   14,396 ¦ 
147/M5     185. Stadler Robert       49 D-Petershausen       Radteam Aichach 2000             7:29.34,8   2:05.39,7  (4821)   19,618 ¦ 
147/M2     312. Stadtmüller Erik     72 D-Obergünzburg                                        6:48.44,1   1:40.24,6  (9342)   21,578 ¦ 
110/M3     551. Stagnari Mauro       65 Calci                Team Bike Pisa 02                6:54.03,8   3:16.31,1  (2187)   15,939 ¦ 
110/M4      46. Stahl Melchior       60 D-München                                             4:38.30,0     50.24,9  (3337)   23,698 ¦ 
147/M5      28. Stals Jos            52 NL-EC HAARLEM        En Route                         6:20.03,7     56.08,6  (1658)   23,206 ¦ 
147/M3      69. Stamerra Gianfranco  64 Rovello Porro        Velo Club Cadorago               5:49.45,0     41.15,7  (1109)   25,218 ¦ 
147/M4      76. Stamerra Lorenzo     60 Saronno              Velo Club Cadorago               6:10.14,3   1:01.05,4  (3252)   23,822 ¦ 
57/F1       32. Stamm Doris          66 D-Marktheidenfeld                                     3:44.52,4   1:00.35,9   (975)   15,341 ¦ 
147/M3     428. Stanghellini Marco   62 Forlì                Gruppo Ciclistico Confartigian   6:53.06,6   1:44.37,3  (6024)   21,350 ¦ 
110/M2     300. Stanic Davide        71 Monfalcone (GO)      Team Sclauzero-Starbene          5:57.20,9   2:12.19,0  (2750)   18,469 ¦ 
57/M4        4. Stanic Slobodan      56 CH-REINACH           JOHNY ASPHALT                    2:20.45,3      7.04,4  (2188)   24,510 ¦ 
147/M1       7. Startnummer 99       ?? I                                                     5:20.49,4     16.10,4    (99)   27,491 ¦ 
57/M1       88. Startnummer 4966     ?? I                                                     1:32.55,4     Corvara  (4966)      --- ¦ 
147/M1     201. Startnummer 8240     ?? I                                                     7:16.17,4   2:11.38,4  (8240)   20,215 ¦ 
147/M2     409. Stassen Marc         67 NL-HX Oirsbeek       En Route                         7:09.05,3   2:00.45,8  (1590)   20,555 ¦ 
147/M2     528. Stassen Ronald       67 NL-Schimmert         Jos Feron                        7:42.44,1   2:34.24,6  (5156)   19,060 ¦ 
57/M2      144. Stauber Johann       71 D-Osterhofen         WSV  Otterskirchen               5:21.54,5   3:21.52,0  (8892)   10,717 ¦ 
147/M1     292. Stauber Robert       80 D-Eichendorf         WSV  Otterskirchen               8:14.55,8   3:10.16,8  (8893)   17,820 ¦ 
147/M2     703. Stauber Roland       68 D-Frankenthal        LaufRad Verein Auerbach          8:49.05,1   3:40.45,6  (8894)   16,670 ¦ 
147/M3     539. Stautmeister Stephan 63 D-Rodenbach          TV Rodenbach                     7:12.35,8   2:04.06,5  (8896)   20,388 ¦ 
147/M2     486. Steck Jens           72 D-Friedrichshafen    Lech Angels                      7:31.58,0   2:23.38,5  (1481)   19,514 ¦ 
147/M4     240. Steenbergen Willem   60 NL-GH Zupthen        En Route                         6:51.22,4   1:42.13,5  (1586)   21,440 ¦ 
147/M2     505. Stefan Zeiler        71 D-Trochtelfingen     TSV Mägerkingen Abt. Rad         7:38.09,6   2:29.50,1  (8897)   19,250 ¦ 
147/M3     880. Stefanetti Marco     64 Rimini               GS Marin MTB Cicli Matteoni      8:23.33,9   3:15.04,6  (4427)   17,515 ¦ 
147/M3     117. Stefani Federico     63 Borgoricco PD        SC Campodarsego                  6:00.40,2     52.10,9  (5421)   24,454 ¦ 
110/M5     121. Stefanini Gino       53 Carrara              VF M. Pelliccia                  5:43.43,8   1:29.02,5  (8899)   19,201 ¦ 
57/M6       59. Stefanini Luciano    45 Cesena               Pol. 5 Cerchi Macerone           3:52.10,8   1:03.05,2  (8900)   14,859 ¦ 
57/M5      109. Stefanoni Francesco  51 Caselle Landi LO     Cycling Club S. Rocco al Porto   3:52.44,6   1:37.47,1  (6172)   14,823 ¦ 
110/F1      67. Stefanoni Rosella    66 Appiano Gentile CO   GC Binago                        6:42.48,1   2:17.23,3   (679)   16,385 ¦ 
110/M4      56. Stefanutti Romeo     56 Tolmezzo             Carnia Bike                      4:43.07,3     55.02,2  (1782)   23,311 ¦ 
110/M3     295. Steffl Christian     65 D-Ohlstadt                                            5:35.22,4   1:57.49,7  (8901)   19,679 ¦ 
110/M2     322. Steidle Andreas      72 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             6:09.34,3   2:24.32,4  (4919)   17,858 ¦ 
110/M4     457. Steiger Otto         56 D-Blaichach          TSV Blaichach                    6:54.58,2   3:06.53,1  (8902)   15,904 ¦ 
110/M5     352. Stein Eugen          50 D-Landau                                              7:11.37,0   2:56.55,7  (8903)   15,291 ¦ 
57/M2      128. Stein Udo            67 D-München                                             4:17.31,3   2:17.28,8  (8904)   13,396 ¦ 
147/M3     947. Steinbeißer Willi    62 D-Plattling          WSV  Otterskirchen               8:46.08,5   3:37.39,2  (8905)   16,763 ¦ 
147/M6      13. Steinberger Hans-Die 42 D-Lindau             Metzeler - Sportgemeinschaft     6:43.03,5   1:15.51,1  (4793)   21,882 ¦ 
147/M6      65. Steinberger Manfred  44 D-Lindau             Metzeler - Sportgemeinschaft     7:42.40,3   2:15.27,9  (8906)   19,063 ¦ 
110/M4     325. Steiner Gerhard      57 A-Steinach am Brenne TLR-Steinach                     6:08.42,7   2:20.37,6  (8907)   17,900 ¦ 
147/M4     742. Steinhauser Hubert   56 D-Haldenwang         TV Haldenwang                    8:47.02,1   3:37.53,2  (8909)   16,735 ¦ 
57/F2      100. Steinmann Beate      56 D-Paris, Frankreich  SV Bondorf                       6:17.55,0   4:00.56,5   (576)    9,128 ¦ 
57/M3      234. Steinmann Gerhard    64 D-Paris              SV Bondorf                       6:11.52,7   4:12.31,2  (4767)    9,277 ¦ 
110/M4     311. Steinmetz Christoph  60 D-Bammental          Zak mauer                        6:03.15,8   2:15.10,7  (4044)   18,168 ¦ 
147/M6     142. Steinmill Hubert     45 D-Gäufelden          SV Bondorf                       9:09.43,4   3:42.31,0  (4760)   16,044 ¦ 
110/M3     340. Stella Sandro        65 Lendinara            SS Libertas Ramodipalo Rasa      5:46.37,8   2:09.05,1  (6253)   19,040 ¦ 
147/M3     901. Stempher Stef        65 NL-MB Reuver         Dahmen Cycling                   8:29.15,7   3:20.46,4  (1824)   17,319 ¦ 
110/M1     156. Stengel Thorsten     76 D-München            Lech Angels                      6:34.22,8   2:47.05,0  (1468)   16,735 ¦ 
57/M2       93. Stepanek Tomas       67 CZ-Praha 10          K.A.O.S.                         3:49.50,7   1:49.48,2  (8911)   15,010 ¦ 
147/M6      74. Stephan Gerhard      43 D-Mettmann           RC 88 Neustadt a.d. Aisch        7:53.20,0   2:26.07,6  (4087)   18,633 ¦ 
110/M5     376. Stephan Günther      50 D-Chemnitz                                            7:32.42,5   3:18.01,2  (8912)   14,578 ¦ 
147/F1      60. Stephan Monique      67 D-Mettmann           Team Mettmann                    8:09.48,5   2:33.52,4   (976)   18,007 ¦ 
147/F1      71. Stephans Chris       67 USA-Columbia, South  Outspokin Bicycles               8:33.26,8   2:57.30,7   (472)   17,178 ¦ 
147/M2     742. Stermin Silla Dario  71 Trieste                                               9:18.21,0   4:10.01,5  (3253)   15,796 ¦ 
147/M2     177. Steuxner Martin      69 A-Neustift           RC-Bike Denifl                   6:18.20,4   1:10.00,9  (4195)   23,312 ¦ 
147/M2     259. Stievano Massimo     71 Cadoneghe            Saga SRL                         6:35.04,4   1:26.44,9  (6426)   22,324 ¦ 
147/M2     325. Stievano Vannj       70 Cesate               Velosport Cesate                 6:51.48,3   1:43.28,8  (8913)   21,417 ¦ 
147/M3     388. Stilgenbauer Stephan 66 D-Ulm                                                 6:47.43,6   1:39.14,3  (8914)   21,632 ¦ 
57/M4      178. Stilz Bernt          54 D-Pfaffenhofen       Radteam Aichach 2000             4:23.53,5   2:10.12,6  (8915)   13,073 ¦ 
147/M3     321. Stimpfle Klaus       62 D-Fremdingen         Radteam Aichach 2000             6:37.03,4   1:28.34,1  (4820)   22,213 ¦ 
110/M3     561. Sting Joachim        64 D-Sonnenbühl         TSV Undingen                     6:57.50,3   3:20.17,6  (8916)   15,795 ¦ 
110/M4     371. Stocco Bruno         58 Binago (CO)          GC Binago                        6:23.45,6   2:35.40,5  (8917)   17,198 ¦ 
147/M5     222. Stocco Franco        49 Pianiga              Fans Grande Ciclismo             7:42.28,7   2:18.33,6  (6203)   19,071 ¦ 
110/M5     234. Stock Karl           50 D-Donzdorf           RSF Bartholomá                   6:24.30,9   2:09.49,6  (8918)   17,164 ¦ 
147/M3      93. Stockinger Wolfgang  64 D-Fremdingen         Radteam Aichach 2000             5:55.40,7     47.11,4  (1359)   24,797 ¦ 
147/M2     677. Stöckl Lars          71 D-Berlin                                              8:35.50,7   3:27.31,2  (5423)   17,098 ¦ 
110/F2      52. Stöffel Annemarie    44 D-Aichach            Radteam Aichach 2000             7:08.54,7   2:24.26,3   (592)   15,387 ¦ 
147/M6      59. Stöffel Hubert       45 D-Aichach            Radteam Aichach 2000             7:39.39,2   2:12.26,8  (4831)   19,188 ¦ 
147/M2     587. Stöger Tobias        68 D-München            Lech Angels                      7:58.33,7   2:50.14,2  (1506)   18,430 ¦ 
110/M4     315. Stöhr Jürgen         59 D-Coburg             TSG Creidlitz                    6:06.03,9   2:17.58,8  (4174)   18,029 ¦ 
147/M3     688. Stoib Manfred        61 D-Baiern Netterndorf                                  7:38.44,3   2:30.15,0  (4527)   19,226 ¦ 
147/M4     295. Stolk Jules          54 NL-KV Zeist          Dahmen Cycling                   7:00.46,2   1:51.37,3  (1829)   20,961 ¦ 
147/M2     605. Stolk Ron            67 NL-AC Gravenzande    Happy Family                     8:03.46,3   2:55.26,8  (8920)   18,231 ¦ 
57/F1       59. Stolz Annika         81 D-Bechhofen          Lech Angels                      4:16.22,2   1:32.05,7   (630)   13,457 ¦ 
147/M5     469. Stolz Manfred        47 D-Essen              Lech Angels                      9:46.17,5   4:22.22,4  (1484)   15,043 ¦ 
57/M2      139. Stoppini Carlo       70 Pavignano (BI)       GS Biella Transport UCAB         4:38.51,8   2:38.49,3  (3996)   12,371 ¦ 
110/M2     168. Störmer Ralf         67 D-Berlin                                              5:10.08,4   1:25.06,5  (5424)   21,280 ¦ 
57/M3       79. Stortoni Enrico      61 Montelupone          CC Recanati                      3:22.51,9   1:23.30,4  (8921)   17,006 ¦ 
147/M5     232. Stracciari Rino      47 San Matteo della Dec S.C.G.bonzagni                   7:45.50,0   2:21.54,9  (6326)   18,933 ¦ 
147/M4     359. Strache Michael      60 D-Reinsdorf          RSV Lutherstadt Wittenberg       7:14.44,0   2:05.35,1  (5425)   20,288 ¦ 
147/M3       8. Strada Simone        65 Pogliano Milanese    G.S. AMSPO                       5:23.37,8     15.08,5  (8922)   27,253 ¦ 
110/F2       6. Stradiotto Patrizia  55 FOLLINA (tv)         MIANE BIKE TEAM                  5:30.48,3     46.19,9   (977)   19,951 ¦ 
57/M6      154. Strazza Giorgio      40 Inverigo             Luraghese                        5:30.57,9   2:41.52,3  (4045)   10,424 ¦ 
147/M3     ---  Strehler Detlef      61 D-Stuttgart          RSV Vaihingen                   squalifica       -----  (8923)      --- ¦ 
147/M4     659. Strehler Wolfgang    56 D-Dillingen                                           8:23.08,3   3:13.59,4  (8924)   17,529 ¦ 
147/M1     125. Stricker Hans        74 D-München            Lech Angels                      6:38.32,1   1:33.53,1  (1486)   22,131 ¦ 
147/M4     715. Stricker Michael     56 D-Backnang                                            8:35.24,4   3:26.15,5  (8925)   17,112 ¦ 
57/M2      102. Strickner Georg      68 A-Steinach am Brenne Sportunion Mauern                3:57.06,7   1:57.04,2  (8926)   14,550 ¦ 
57/M3      143. Strickner Josef      63 A-Gries am Brenner   Gendarmerie Wipptal              3:54.28,8   1:55.07,3  (8927)   14,713 ¦ 
110/M3     427. Striuli Alberto      61 I                    GS La Salute - S Giorgio         6:12.02,0   2:34.29,3  (2572)   17,740 ¦ 
110/M4     447. Strobl Alois         56 D-München            Lech Angels                      6:51.53,7   3:03.48,6  (1429)   16,023 ¦ 
110/M4     541. Strobl Horst         56 D-München            Lech Angels                      8:20.19,6   4:32.14,5  (1483)   13,191 ¦ 
147/M6       9. Strobl Martin        45 A-HART/GRAZ                                           6:32.22,8   1:05.10,4  (5426)   22,478 ¦ 
110/M4     394. Strödicke Gerd       58 D-Hürth                                               6:31.46,5   2:43.41,4  (8928)   16,846 ¦ 
147/M2     254. Stroeve Sybert       67 NL-Amsterdam                                          6:33.07,1   1:24.47,6  (4552)   22,435 ¦ 
147/M4      86. Strohmaier Herbert   54 Bolzano              ASSOS TEAM                       6:13.16,7   1:04.07,8  (3901)   23,628 ¦ 
147/M2     122. Strola Silvano       68 Varallo Pombia       A.S. CUREGGESE                   6:08.31,0   1:00.11,5  (8929)   23,933 ¦ 
110/M4     332. Strukelj Zare        59 SLO-TRZIC            Loka sport                       6:11.12,2   2:23.07,1  (8930)   17,780 ¦ 
110/M3     590. Strzodka Georg       66 D-Herzogenaurach                                      7:23.49,2   3:46.16,5  (4363)   14,870 ¦ 
110/M3      36. Stucchi Diego        62 Trezzo sull'Adda     GS cicli quadri simone           4:27.36,3     50.03,6  (1116)   24,663 ¦ 
147/M6     123. Stückl Artur         35 D-Passau             WSV  Otterskirchen               8:33.54,3   3:06.41,9  (8931)   17,162 ¦ 
147/M3     884. Stuffo Roberto       66 Savona               GS Panificatori Savona           8:23.52,0   3:15.22,7  (4528)   17,504 ¦ 
147/M2     416. Stuhrmann Rainer     67 D-Dachau                                              7:10.28,6   2:02.09,1  (8932)   20,488 ¦ 
147/M3     580. Stuis Josef          63 D-Eisenhofen         Radteam Aichach 2000             7:18.26,8   2:09.57,5  (4844)   20,116 ¦ 
147/M4     221. Stump Georg          57 D-Düsseldorf         RSV Büttgen                      6:45.57,2   1:36.48,3  (5427)   21,726 ¦ 
110/M3     532. Stumreich Alexander  64 A-Mieders                                             6:44.48,7   3:07.16,0  (3873)   16,303 ¦ 
110/M2     407. Stumvoll Achim       71 D-Erbach                                              7:14.31,8   3:29.29,9  (3997)   15,188 ¦ 
147/M4     285. Stundebeek Jonny     60 NL-Tubbergen         WTC Tubbergen                    6:59.52,2   1:50.43,3  (8933)   21,006 ¦ 
147/M3     780. Sturm Richard        64 D-Petersdorf         Radteam Aichach 2000             7:58.42,3   2:50.13,0  (4807)   18,424 ¦ 
147/M2     598. Sturz Thomas         71 D-München                                             8:02.10,4   2:53.50,9  (8934)   18,292 ¦ 
57/F1       93. Stüttem Susanne      69 D-Köln                                                4:50.40,6   2:06.24,1   (978)   11,868 ¦ 
147/M2     702. Stynen Dieter        70 B-Kessel-Lo                                           8:48.33,2   3:40.13,7  (8935)   16,687 ¦ 
57/M2      137. Suchy Jakub          71 CZ-Prague 7          K.A.O.S.                         4:32.40,2   2:32.37,7  (2189)   12,652 ¦ 
147/M4     556. Suffel  Chrintof     60 D-Niedernberg        Velo Freunde Erlenbach           8:01.08,7   2:51.59,8  (8936)   18,331 ¦ 
147/M4      18. Sülzen Ortwin        59 D-Neuwied            Medicon Neuwied                  5:46.12,2     37.03,3  (4102)   25,476 ¦ 
147/M2     572. Summ Ralf            67 D-Duisburg           ASV Duisburg                     7:54.14,2   2:45.54,7  (8938)   18,598 ¦ 
57/M5      157. Supino Sandro        51 Portogruaro (VE)     Cicloturistica Portogruarese     4:07.30,2   1:52.32,7  (8939)   13,939 ¦ 
110/M4     369. Suran Sergio         60 Trieste              S.C. Gentlemen - Trieste         6:23.37,2   2:35.32,1  (4088)   17,204 ¦ 
110/M3     250. Surian Nicola        66 Padova               SC Colli Euganei                 5:24.14,4   1:46.41,7  (3934)   20,355 ¦ 
147/M2     583. Süß Manfred          67 D-Wasserburg am Inn                                   7:57.59,6   2:49.40,1  (8940)   18,452 ¦ 
147/M2     615. Sussmann Stefan      67 D-Wetzlar            Sancura BKK                      8:08.19,2   2:59.59,7  (4119)   18,061 ¦ 
147/M2     637. Suttmann Ingo        68 D-München            Lech Angels                      8:18.43,0   3:10.23,5  (1505)   17,685 ¦ 
57/M2       34. Svancer Jan          67 CZ-Prague            K.A.O.S                          3:07.54,4   1:07.51,9  (8941)   18,360 ¦ 
147/M2     313. Sven Christoph       72 D-Weisendorf                                          6:49.05,2   1:40.45,7  (6427)   21,560 ¦ 
147/M6      41. Sventer Fabrizio     44 Scandicci Firenze    Pol. Casellina                   7:21.55,8   1:54.43,4  (6336)   19,957 ¦ 
147/M4     349. Swinkels John        60 NL-Schimmert         Jos Feron                        7:12.35,9   2:03.27,0  (5157)   20,388 ¦ 
147/M2     730. Syring Stefan        69 D-Hardert                                             9:08.23,6   4:00.04,1  (8942)   16,083 ¦ 

totale 742



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.