Maratona dles Dolomites 2003 - per nome "A"

categoria posto nome/Name            an località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett     km/h ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
110/M3     245. Aardema Joop         65 NL-SL Assen          En Route                         5:22.49,9   1:45.17,2  (1612)   20,444 ¦ 
110/M1     131. Abbá Christian       75 Bresso               GS Pedale Bronese                6:00.59,5   2:13.41,7  (6072)   18,282 ¦ 
110/M5      11. Abbate Luigi         51 La Spezia            Team ciclistico brugnatese cic   4:26.48,1     12.06,8  (1194)   24,737 ¦ 
110/M3     267. Abbate Pellegrino    62 Parma                AS Tecno Bici                    5:28.33,3   1:51.00,6  (6182)   20,087 ¦ 
57/F2       75. Abbondanza Gisella   58 Cesenatico           G. C. Fausto Coppi. Cesenatico   4:48.22,8   2:31.24,3   (405)   11,963 ¦ 
110/M1     149. Abelmann Rolf        76 D-Gifhorn                                             6:23.41,5   2:36.23,7  (6103)   17,201 ¦ 
147/M2     377. Abend Hendrk         70 D-Glatten                                             7:02.14,0   1:53.54,5  (6128)   20,888 ¦ 
147/M3     275. Abramo Mauro         61 Pradamano            GS Danieli                       6:30.26,3   1:21.57,0  (2780)   22,589 ¦ 
57/M2       49. Acar Vincent         67 B-Waarmunster                                         3:21.29,1   1:21.26,6  (2221)   17,122 ¦ 
110/M3     165. Accornero Davide     64 Torino               Petit Veló                       5:04.19,9   1:26.47,2   (122)   21,686 ¦ 
147/M2     219. Accorsi Cristian     67 Porto Mantovano MN   GS Bicimania Marmirolo           6:27.13,5   1:18.54,0  (4597)   22,777 ¦ 
147/M2     329. Acerbi Luca          68 Sarre                G.S. CICLI BENATO                6:52.06,3   1:43.46,8  (3343)   21,402 ¦ 
147/M3     283. Acerbis Quirino      65 S.Paolo D'Argon      Team Bike S.Paolo D'Argon        6:31.35,5   1:23.06,2  (6152)   22,523 ¦ 
147/M4     353. Acero Michel         55 F                                                     7:13.55,5   2:04.46,6  (9350)   20,326 ¦ 
110/M3     331. Achilles Stefan      65 D-Immenstadt         Lech Angels                      5:44.41,3   2:07.08,6  (1543)   19,147 ¦ 
147/M5     193. Achinger Gerhard     52 D-Augsburg                                            7:33.07,9   2:09.12,8  (4768)   19,464 ¦ 
147/M6      67. Acqua Giovanni       39 Ancona               S.C. Torrette Ancona             7:45.22,6   2:18.10,2  (3344)   18,952 ¦ 
57/M6       13. Acquati Luigi        43 Milano               Ciclistica Bruzzano              3:16.59,7     27.54,1  (2793)   17,513 ¦ 
147/M2     612. Acquaviva Andrea     68 Rimini               GC Corpoló                       8:07.43,5   2:59.24,0  (2885)   18,083 ¦ 
57/M6      108. Adam Wolfgang        42 D-Frankfurt          Niederrad                        4:18.56,0   1:29.50,4  (6222)   13,323 ¦ 
110/M3     501. Adami Ugo            65 Chiampo              Ciclismo Valchiampo              6:34.37,3   2:57.04,6  (6245)   16,724 ¦ 
147/M6     128. Adelhof Dietmar      38 D-Kerpen                                              8:41.12,3   3:13.59,9  (6230)   16,922 ¦ 
147/M2     315. Adema Marcel         68 NL-AM Bolsward       En Route                         6:50.00,0   1:41.40,5  (1721)   21,512 ¦ 
147/M6      70. Adria Aldo           43 Verona               Sportalliance Butty              7:46.34,6   2:19.22,2  (3010)   18,903 ¦ 
147/M3     894. Adriano Ernesto      64 Settimo Torinese (TO 3 C                              8:27.27,6   3:18.58,3  (6272)   17,380 ¦ 
110/M2     224. Adzan Miro           69 D-München            Lech Angels                      5:29.51,8   1:44.49,9  (1542)   20,008 ¦ 
110/M1     112. Aelmans Guy          83 NL-Schimmert         Jos Feron                        5:40.55,0   1:53.37,2  (5145)   19,359 ¦ 
110/M6     111. Aelmans Jan          42 NL-Schimmert         Jos Feron                        6:42.02,2   2:14.30,1  (5148)   16,416 ¦ 
147/M4     433. Aelmans Jos          56 NL-Schimmert         Jos Feron                        7:30.34,9   2:21.26,0  (5152)   19,574 ¦ 
110/M3     153. Agazzi Costantino    61 Trescore Balneario   GS Nevi                          5:02.52,8   1:25.20,1  (6310)   21,790 ¦ 
110/M2     146. Aggeri Marco         70 Baldissero Torinese  G.S. BIKERS TEAM CHIERI          5:03.31,0   1:18.29,1  (3346)   21,745 ¦ 
110/M5     318. Aggujaro Mario       47 I                    UC Valmarana                     6:55.38,6   2:40.57,3  (2560)   15,878 ¦ 
110/M3     303. Agliana Alessandro   61 Prato                UC Pedale Sangiorgese            5:36.24,1   1:58.51,4  (4676)   19,619 ¦ 
110/M1       4. Agnelli Umberto      73 LESIGNANO BAGNI (PAR VELOBIKE                         3:54.36,9      7.19,1    (81)   28,131 ¦ 
57/M3       69. Agnesi Emanuele      66 Costa Volpino        GS La Salute - S Giorgio         3:16.07,7   1:16.46,2  (2579)   17,590 ¦ 
147/M3     645. Agnoletti Giovanni   66 San Maurizio Canaves Gs Pedale Mathiese               7:30.13,6   2:21.44,3  (6313)   19,590 ¦ 
110/M3     304. Agnorelli Marco      62 Prato                UC Pedale Sangiorgese            5:36.40,0   1:59.07,3  (4672)   19,603 ¦ 
110/M4     160. Agolio Calisto       58 Loano                As Oddonecicli                   5:23.18,3   1:35.13,2  (3690)   20,414 ¦ 
57/M4      222. Agostini Carlo       54 Padova               Cc FONTE SAN BENEDETTO           7:26.41,8   5:13.00,9  (6477)    7,723 ¦ 
147/F1      69. Agostini Giancarla   81 Carmagnola           Gili Arredamenti Seritime        8:25.57,8   2:50.01,7   (428)   17,432 ¦ 
57/M3      177. Agostini Luca        62 Scorzè               CC Fonte San Benedetto           4:11.54,6   2:12.33,1  (6478)   13,695 ¦ 
110/M2     207. Agostoni Dario       69 Rovagnate            GS Perego                        5:25.33,6   1:40.31,7  (4649)   20,272 ¦ 
147/M1      22. Agostoni Luca        73 Rovagnate            GS Perego                        5:33.26,3     28.47,3  (1311)   26,451 ¦ 
110/M2     ---  Agostoni Piergiorgio 70 Nervesa della Battag Granfondo Pinarello             squalifica       -----  (4930)      --- ¦ 
147/M2     704. Ahlers Manfred       70 D-Warstein           Tri-Cops Warstein                8:50.37,4   3:42.17,9  (6360)   16,621 ¦ 
110/M3     185. Ahner Bernd          63 D-Holzkirchen        Lech Angels                      5:08.23,3   1:30.50,6  (1455)   21,401 ¦ 
147/M3     915. Ahrens Rüdiger       63 D-Hagen              ATS Hohenlimburg Nahmer 1879     8:33.19,4   3:24.50,1  (6377)   17,182 ¦ 
110/M2      39. Aiazzi Francesco     68 Sesto Fiorentino     MT Byke team 2001                4:23.34,3     38.32,4  (3347)   25,040 ¦ 
147/M2     166. Aicher Andreas       70 D-Dietmannsried      TSV Dietmannsried                6:15.03,8   1:06.44,3  (4090)   23,516 ¦ 
110/M5     146. Aicher Ludwig        47 D-Dietmannsried      TSV Dietmannsried                5:53.09,3   1:38.28,0  (4139)   18,688 ¦ 
57/F1       70. Aimer Katharina      66 D-Dorfen             GS di Monaco                     4:28.52,5   1:44.36,0   (719)   12,831 ¦ 
147/M5     227. Alaby Gert           50 S-Täby               Fredrikshof Cykel                7:44.17,2   2:20.22,1  (4049)   18,996 ¦ 
147/M2      51. Alberghini Davide    69 Renazzo              Team Bertoldi Ciclissimo         5:44.10,9     35.51,4  (1234)   25,626 ¦ 
147/M2     199. Alberghini Omar      69 Modena               GS Sportissimo Top Level         6:22.57,0   1:14.37,5  (1355)   23,031 ¦ 
147/M4     170. Alberti Giuseppe     56 San Giuseppe di Cass Team Cavalera                    6:34.43,8   1:25.34,9  (2619)   22,344 ¦ 
110/M3     134. Albertini Maurizio   66 Forlì                Team Sintesi-Italpaghe           4:58.49,3   1:21.16,6  (6421)   22,086 ¦ 
110/M1      59. Albiero Andrea       75 Verona               Team Princycles                  4:55.48,6   1:08.30,8  (6495)   22,311 ¦ 
57/M3      158. Albini Pier Maria    65 Rimini               La Pedivella                     4:04.58,1   2:05.36,6  (3753)   14,083 ¦ 
147/M4     288. Albonetti Roberto    57 Cesenatico           G.C. Fausto Coppi Cesenatico     7:00.11,3   1:51.02,4  (6496)   20,990 ¦ 
147/M5     456. Alborghetti Claudio  52 Roma                 Ciclomillennio Castellaccio      9:14.42,8   3:50.47,7  (6215)   15,900 ¦ 
110/M4       8. Albrecht Bernd       57 D-Badenwürttemberg   SV- Nikar HD                     4:17.08,2     29.03,1  (2501)   25,667 ¦ 
147/M3     329. Albrecht Klaus       64 D-Sachsenheim        Team Radwinkel                   6:38.24,5   1:29.55,2  (3348)   22,138 ¦ 
147/M5     179. Albrecht Martin      53 D-Erlabrunn                                           7:27.17,1   2:03.22,0  (6497)   19,718 ¦ 
147/M4      75. Aldrovandi Claudio   58 Bologna              Team Bertoldi Ciclissimo         6:09.50,0   1:00.41,1  (1229)   23,848 ¦ 
147/M4     339. Aleotti Marco        58 Parma (PR)           Circolo Toscaini                 7:11.20,7   2:02.11,8  (4207)   20,447 ¦ 
110/M5      72. Alessandrelli Guido  49 Perugia              Team Motor Point                 5:23.44,1   1:09.02,8  (3349)   20,387 ¦ 
110/M4     207. Alessandrelli Oreste 58 Tarquinia            Tarkna Biciclub                  5:33.54,9   1:45.49,8  (3831)   19,765 ¦ 
147/M1     315. Alessandrini Aldo    74 Costigliole Saluzzo  Vigor Ardens                     8:47.51,2   3:43.12,2  (6282)   16,709 ¦ 
57/M4       52. Aliboni Archimede    58 Massa                VC Apuano Massa                  3:17.06,0   1:03.25,1  (6498)   17,503 ¦ 
147/M3      77. Alibrando Fortunato  65 Bologna              SC Azzurra                       5:50.51,5     42.22,2  (1008)   25,138 ¦ 
147/M4     818. Allazzetta Sergio    57 CERVINIA             Polisportiva Cervinia            9:36.06,4   4:26.57,5  (2919)   15,309 ¦ 
57/M3      140. Allinger Christian   64 D-Osterhofen         WSV  Otterskirchen               3:52.05,5   1:52.44,0  (6499)   14,864 ¦ 
110/M4     211. Allione Tiziano      58 Masio                WAY-ASSAUTO CICLI GIORGIO        5:35.27,3   1:47.22,2  (3350)   19,674 ¦ 
147/M4       8. Aloisi Fabrizio      58 Forlì                Team MG.K VIS                    5:35.56,4     26.47,5    (84)   26,254 ¦ 
57/M3      146. Aloisio Carlo        66 Milano               STAMPA ALTA BADIA                3:55.58,0   1:56.36,5   (149)   14,620 ¦ 
147/M5      59. Altherr Erwin        52 CH-Rorschacherberg   Bruderer Rennteam                6:37.35,6   1:13.40,5  (3011)   22,183 ¦ 
147/M2      34. Altorf Nico          67 NL-AR Hillegom       En Route                         5:38.45,0     30.25,5  (1633)   26,036 ¦ 
147/M2     277. Altovino Davide      68 Genova               Individuale                      6:40.03,8   1:31.44,3  (3691)   22,046 ¦ 
110/M5     194. Alunni Breccolenti U 50 Ponte Valleceppi     Veloce Club Tiberino             6:11.02,8   1:56.21,5  (6500)   17,787 ¦ 
57/M6      136. Alunni Elio          42 Mercatale di Cortona GS Castel Rigone Pedala          4:46.53,7   1:57.48,1  (2651)   12,025 ¦ 
110/M5     254. Alverdi Natale       50 Padova               GS Romano Metaldent              6:28.50,2   2:14.08,9  (2550)   16,973 ¦ 
147/M3     875. Alvino  Carmine      63 Salerno              Cicli Ugolino                    8:22.15,7   3:13.46,4  (2741)   17,560 ¦ 
57/M1       39. Alvisi Roberto       73 Cento (FE)           Polisportiva New Wild Rose       3:31.19,6   1:25.37,3  (3351)   16,325 ¦ 
147/M4      19. Amadori Gabriele     59 Rimini               Avis Rimini                      5:47.21,0     38.12,1  (1039)   25,392 ¦ 
147/M3     890. Amaducci Andrea      65 Forlì                AS Il  Bradipo                   8:25.42,5   3:17.13,2  (6501)   17,440 ¦ 
147/M4     815. Amann Alfons         56 D-Ulm                Lech Angels                      9:34.24,4   4:25.15,5  (1541)   15,354 ¦ 
110/M2     208. Amati Roberto        69 Santarcangelo di Rom GC Corpoló                       5:26.13,5   1:41.11,6  (2888)   20,231 ¦ 
110/M3     222. Amati Walter         64 Garlate              GS Perego                        5:16.19,6   1:38.46,9  (4632)   20,864 ¦ 
57/F2       82. Ambrosi Rosella      56 la romola (fi)       GRUPPO CICLISTICO LA ROMOLA      5:01.30,6   2:44.32,1   (715)   11,442 ¦ 
110/M6      25. Ambrosini Mario      40 Fivizzano            SC Bazza' Villafranca            5:25.22,0     57.49,9  (6502)   20,284 ¦ 
110/M4     393. Ameli Maurizio Grazi 54 Crevalcore           Team Bertoldi Ciclissimo         6:31.23,1   2:43.18,0  (4286)   16,863 ¦ 
110/M4     486. Amerighi Daniele     56 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti Scarperia        7:06.00,3   3:17.55,2  (6088)   15,492 ¦ 
147/M3     743. Amerio Giorgio       63 Moncalieri           MTB SENSA FREN                   7:50.50,1   2:42.20,8  (6503)   18,732 ¦ 
147/M4     119. Amerio Vittorino     54 Villafranca d'Asti   AS A.Ercole                      6:24.10,9   1:15.02,0  (2811)   22,957 ¦ 
110/M4     130. Ammannati Marco      58 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti Scarperia        5:10.04,4   1:21.59,3  (4584)   21,285 ¦ 
57/F1       21. Ammassari Eliana     65 Biella               Semperlux - Valdengo             3:30.10,0     45.53,5   (406)   16,415 ¦ 
110/M3     146. Ammendola Felice     64 Agliana              UC Pedale Sangiorgese            5:00.23,4   1:22.50,7  (4673)   21,971 ¦ 
110/M3     542. Amodeo Gaspare       66 Palermo              GS Totò Cannatella               6:48.21,8   3:10.49,1  (2948)   16,162 ¦ 
110/M6     116. Amoroso Giuseppe     42 Salerno              CICLO CLUB SALERNO               6:44.23,9   2:16.51,8  (2989)   16,320 ¦ 
110/M5     174. Ampusi Claudio       53 Arcore               GS CORSERA                       6:02.49,7   1:48.08,4  (6504)   18,190 ¦ 
57/M2      103. Ancarani Nicola      71 Bologna              S.c.azzurra                      3:59.14,9   1:59.12,4  (4001)   14,420 ¦ 
147/M3     558. Ancher Arno          62 NL-CC Den Haag       En Route                         7:14.58,4   2:06.29,1  (1599)   20,277 ¦ 
110/M1     145. Andalo Luca          74 Medicina             Top Racing Bike                  6:17.43,9   2:30.26,1  (6505)   17,472 ¦ 
147/M5     283. Andersson Mats       49 S-Vällingby          Fredrikshofs Cykelklubb          8:01.08,4   2:37.13,3  (4122)   18,331 ¦ 
110/M4     337. Andolfi Gino         60 Pieve di Compito     Ciclo Team S.Ginese              6:13.49,5   2:25.44,4  (6506)   17,655 ¦ 
110/M4     157. Andreani Primo       55 Ortonovo             VF M. Pelliccia                  5:21.26,4   1:33.21,3  (6507)   20,532 ¦ 
147/M3     474. Andreetta Gabriele   62 Cappella Maggiore    OVAM EVERYBIKE                   7:01.21,0   1:52.51,7  (6508)   20,932 ¦ 
110/M5      70. Andreini Mauro       47 Capostrada           Cral ASL3 Pistoia                5:22.38,9   1:07.57,6  (2577)   20,455 ¦ 
147/M4     268. Andreoli Luciano     54 Chiavari GE          GS Igulli 94                     6:55.37,9   1:46.29,0  (3627)   21,220 ¦ 
57/M3       86. Andreoli Riccardo    65 Pontenure            GS Pedale Pontolliese            3:26.51,3   1:27.29,8  (6237)   16,678 ¦ 
147/M4     310. Andreucci Nicola     60 Lucca                SRM Team                         7:05.29,1   1:56.20,2  (5168)   20,729 ¦ 
110/M6      49. Andrews Don          43 GB-Harpenden         Verulam Cycling Club             5:44.46,4   1:17.14,3  (6510)   19,143 ¦ 
147/M2     188. Andrighetti Roberto  68 fonzaso BL           Velo club feltre cicli dalla r   6:20.32,0   1:12.12,5  (1009)   23,177 ¦ 
147/M4     603. Androni Massimo      57 Padova               AR Team Armistizio Hard Servic   8:11.02,8   3:01.53,9  (6511)   17,961 ¦ 
110/M3     381. Anelli Mirco         63 Rimini               GS Marin MTB Cicli Matteoni      5:55.15,9   2:17.43,2  (4428)   18,577 ¦ 
147/M3     992. Angel Roland         63 D-Tholey             RV Schaumberg Theley e.V.        9:18.43,7   4:10.14,4  (5112)   15,785 ¦ 
147/M2       7. Angeli Mario         70 Massa                VF M. Pelliccia                  5:16.16,9      7.57,4    (64)   27,886 ¦ 
110/M6      13. Angeli Sergio        41 Massa                VF M. Pelliccia                  5:07.07,0     39.34,9  (6512)   21,490 ¦ 
147/M3     621. Angelini Andrea      61 Cesenatico FO        GC Fausto Coppi                  7:25.53,9   2:17.24,6  (6513)   19,780 ¦ 
147/M2     273. Angelini Angelo      71 Ranzanico            GS Nevi                          6:38.26,7   1:30.07,2  (6514)   22,136 ¦ 
147/M2     271. Angelini Cristiano   68 Endine Gaiano        GS Nevi                          6:37.56,3   1:29.36,8  (6515)   22,164 ¦ 
147/M3     306. Angelini Giovanni    64 Ravenna              Endas Mameli-Monti Ravenna       6:34.35,2   1:26.05,9  (3352)   22,352 ¦ 
147/M5      50. Angeloni Carlo       49 Cairo Montenotte (SV A.C. Millennium                  6:34.19,8   1:10.24,7  (3530)   22,367 ¦ 
110/M3     210. Anghileri Giovanni   66 Calolziocorte        GS Perego                        5:13.17,0   1:35.44,3  (4631)   21,067 ¦ 
147/M3     213. Angius Antonio       61 Bonorva              S.C. Santa Barbara Bonorva       6:19.39,9   1:11.10,6  (3628)   23,231 ¦ 
147/M2     152. Anguissola Paolo     68 Borgaro Torinese     Team Cicloteca                   6:13.25,7   1:05.06,2  (4622)   23,618 ¦ 
57/F1       15. Annarella Arianna    76 Rimini               G.S. AVIS RIMINI                 3:21.35,4     37.18,9   (483)   17,113 ¦ 
57/F1       44. Annas Sandra         70 D-Solingen                                            3:56.54,3   1:12.37,8   (444)   14,562 ¦ 
110/F1      68. Annast Karin         74 D-Haar               RSV Passau                       6:44.46,1   2:19.21,3   (455)   16,305 ¦ 
110/M2     221. Annast Rainer        72 A-Passau             RSV Passau                       5:29.28,0   1:44.26,1  (2578)   20,032 ¦ 
147/M4     263. Annibali Massimo     57 Urbino               A.S. Ciclo Ducale Urbino         6:54.43,6   1:45.34,7  (6516)   21,267 ¦ 
110/M3     438. Anselmi Luca         64 Siena                Bulletta Bike                    6:16.21,2   2:38.48,5  (6194)   17,536 ¦ 
110/F1      38. Anselmi Roberta      69 Carmiano             GS Pedale Pontolliese            6:03.03,7   1:37.38,9   (561)   18,178 ¦ 
147/M2     431. Antesberger Georg    68 D-Friederichshafen   Lech Angels                      7:15.16,0   2:06.56,5  (1482)   20,263 ¦ 
57/M6      121. Antiga Emanuele      40 Venezia - Mestre     Biesse Team                      4:31.06,6   1:42.01,0  (6517)   12,725 ¦ 
110/M3     173. Antimi Antonio       63 Forlimpopoli         Team Sintesi-Italpaghe           5:06.19,5   1:28.46,8  (5055)   21,545 ¦ 
57/M4      184. Antolini Andrea      60 Santarcangelo        Pedale Santarcangiolese          4:28.39,2   2:14.58,3  (6518)   12,841 ¦ 
110/M5       9. Antonelli Alessandro 48 S. Miniato           Bhoss King Bike                  4:25.09,4     10.28,1  (1885)   24,890 ¦ 
57/M5      208. Antonelli Pietro     48 Caselle Landi (LO)   Cycling Club S. Rocco al Porto   4:47.10,6   2:32.13,1  (6163)   12,013 ¦ 
57/M4      207. Antonetti Stefano    54 Roma                 Federclubs                       5:06.59,9   2:53.19,0  (4091)   11,237 ¦ 
147/M4     523. Antoniacci Moreno    59 Cesena               GS Cicli Neri                    7:52.01,4   2:42.52,5  (3798)   18,685 ¦ 
57/M5       34. Antonini Marco       47 CH-Gudo                                               3:20.20,2   1:05.22,7  (6519)   17,221 ¦ 
147/M3     829. Antonioli Antonio    62 Caravaggio           U.S.C. Caravaggio MTB            8:12.08,3   3:03.39,0  (6520)   17,921 ¦ 
110/M4      77. Antonioli Giovanni   57 Montignoso           VC Apuano Massa                  4:53.21,6   1:05.16,5  (1783)   22,497 ¦ 
147/F1      58. Antretter Maria      72 D-München                                             8:08.34,7   2:32.38,6   (484)   18,052 ¦ 
110/M2     399. Anversa Marco        72 Viadana              GC Amatori Fornovo               7:07.13,7   3:22.11,8  (6521)   15,448 ¦ 
147/M4     120. Anzenberger Josef    54 D-Windorf            WSV  Otterskirchen               6:24.13,4   1:15.04,5  (5081)   22,955 ¦ 
57/M3      120. Apa Alfredo          65 Catanzaro            S.C. FILIPPO TALLERICO           3:40.09,6   1:40.48,1  (3936)   15,670 ¦ 
147/M4     344. Apenburg Olaf        60 D-Eckernförde        GS di Monaco                     7:12.01,4   2:02.52,5  (6522)   20,415 ¦ 
147/M3     238. Aprile Bartolomeo    63 Bra                  Bike Team Cherasco               6:24.04,3   1:15.35,0  (6523)   22,964 ¦ 
147/M4     657. Apruzzese Giuseppe   54 Ravenna              PEDALE RAVENNATE                 8:22.26,0   3:13.17,1  (3965)   17,554 ¦ 
110/M3      77. Araldi Giuseppe      64 Cozzano              GS Pedale Valparma               4:41.15,9   1:03.43,2  (3013)   23,465 ¦ 
57/M6      124. Aramini Mario        42 Fermo                GC Avis Fermo                    4:33.12,2   1:44.06,6  (3014)   12,627 ¦ 
57/M6       71. Arcari Antonio       40 Noceto               GC Monta in Bici                 3:59.09,8   1:10.04,2  (4469)   14,425 ¦ 
147/M3       7. Archetti Aurelio     65 Capriolo BS          MTB Credaro                      5:23.09,1     14.39,8    (68)   27,293 ¦ 
110/M3     220. Archetti Emanuele    62 Capriolo (BS)        MTB Credaro                      5:15.52,7   1:38.20,0  (2580)   20,894 ¦ 
147/M3     895. Archetti Valerio     64 Iseo                 GC Iseo                          8:28.06,9   3:19.37,6  (6524)   17,358 ¦ 
147/M4      29. Arduini Domenico     58 San Giovanni in Mari GS Marin Mtb                     5:51.52,1     42.43,2  (2254)   25,066 ¦ 
147/M5     197. Aresi Emilio         47 Treviglio            Gs Città di Treviglio            7:33.51,6   2:09.56,5  (2255)   19,433 ¦ 
147/M5     100. Argenterio Dario     53 Bagnolo Mella        GS Pedale Bagnolese              6:56.55,7   1:33.00,6  (2838)   21,154 ¦ 
147/M2      61. Argentieri Carlo     68 Riva del Garda (TN)  Team Carpentari                  5:48.53,7     40.34,2  (1014)   25,279 ¦ 
57/M5       23. Ariani Mauro         47 Massa                VC Apuano Massa                  3:08.50,3     53.52,8  (6525)   18,269 ¦ 
110/M3     403. Ariatta Alberto      61 Milano (MI)          Atletica 85 Faenza               6:01.15,3   2:23.42,6  (6117)   18,269 ¦ 
57/M4      166. Ariatta Gianfranco   56 Milano               Atletica 85 Faenza               4:18.02,6   2:04.21,7  (6115)   13,369 ¦ 
57/M2       50. Arieti Paolo         72 Castelnuovo di Asola Pedale Castelnovese              3:22.06,4   1:22.03,9  (6526)   17,070 ¦ 
110/M5     216. Arieti Stefano       49 CASTELNUOVO DI ASOLA PEDALE CASTELNOVESE              6:18.57,2   2:04.15,9  (2846)   17,416 ¦ 
147/M2     710. Arletti Andrea       68 Carpi                Florio Team Velosport            8:54.10,5   3:45.51,0  (4208)   16,511 ¦ 
147/M2     136. Arlotti Davide       72 VETTO (RE)           BIKEXTREME ALTA VAL D'ENZA       6:11.09,9   1:02.50,4  (1244)   23,763 ¦ 
57/M2       52. Arlt Bernhard        67 D-München            Lech Angels                      3:23.01,0   1:22.58,5  (1450)   16,993 ¦ 
110/M2     264. Arlt Frank           70 D-München            GS di Monaco                     5:44.33,4   1:59.31,5  (6527)   19,155 ¦ 
110/M3     102. Armaroli Massimo     65 Casalecchio di Reno  S.C AZZURRA                      4:48.39,0   1:11.06,3  (3354)   22,865 ¦ 
147/M3      96. Armiento Giulio      64 Ceggia               Granfondo Pinarello              5:56.29,6     48.00,3  (1372)   24,740 ¦ 
57/M5      219. Arnaboldi Bruno      46 OLIVETO LARIO ( LECC G.S. THE BIKE                    5:03.04,5   2:48.07,0  (3629)   11,383 ¦ 
147/M2     386. Arnaudo Ivano        72 Dronero              PERARIA ANTILIA TEAM 99          7:04.27,8   1:56.08,3  (6528)   20,779 ¦ 
147/M2     524. Arnemathias Jacobs   67 Bettola              GS Pedale Pontolliese            7:41.29,9   2:33.10,4  (6234)   19,111 ¦ 
110/F2      33. Arneodo Maria Antoni 56 Cuneo                Cicli  Pepino                    6:42.06,1   1:57.37,7   (429)   16,413 ¦ 
110/M4     519. Arneri Enrico        58 Ancona               Cicli Copparo Ancona             7:25.54,4   3:37.49,3  (1053)   14,801 ¦ 
110/M3     563. Arnet Martin         66 CH-Buchs                                              6:58.52,0   3:21.19,3  (6529)   15,756 ¦ 
147/M2     111. Arnold Roman         72 CH-Brunnen                                            6:05.55,2     57.35,7  (6530)   24,103 ¦ 
110/M5     183. Arnone Francesco     53 Maranello            Team Iaccobike - Avis            6:07.17,6   1:52.36,3  (6126)   17,969 ¦ 
110/M1     125. Arnone Massimiliano  74 Maranello            Team Iaccobike - Avis            5:56.54,6   2:09.36,8  (6131)   18,492 ¦ 
147/M3     191. Arrigo Paolo         66 Bormio               Us Bormiese Ediltrasporti        6:15.50,2   1:07.20,9  (3008)   23,467 ¦ 
147/M5      30. Arrivabene Luigi     52 Arzago d'Adda        G.S. Cicli Baronchelli           6:22.14,3     58.19,2  (3693)   23,074 ¦ 
110/M5     295. Artmann Jakob        52 D-Scharmassing                                        6:50.32,4   2:35.51,1  (6531)   16,076 ¦ 
57/F2       33. Artuffo Laura        62 Piacenza             Pro Piacenza Team                4:04.06,0   1:47.07,5   (509)   14,133 ¦ 
110/M1      99. Aruffo Giovanni      75 Fara San Martino     Cicloclub Hotel Camerlengo       5:28.13,7   1:40.55,9  (6532)   20,107 ¦ 
110/M4     101. Aruffo Mario         54 Fara San Martino     Cicloclub Hotel Camerlengo       5:00.12,0   1:12.06,9  (6533)   21,985 ¦ 
110/M5     165. Aruffo Michele       49 Fara San Martino     Cicloclub Hotel del Camerlengo   6:00.19,6   1:45.38,3  (6534)   18,316 ¦ 
147/M5     208. Arzberger Josef      53 D-Pöttmes            Radteam Aichach 2000             7:37.05,8   2:13.10,7  (4816)   19,295 ¦ 
110/M2     418. Asada Hiroshi        70 JPN-0080 Tokyo       Ugo Racing Team                  7:44.00,4   3:58.58,5  (2233)   14,223 ¦ 
147/M3     856. Asam Josef           62 D-Sielenbach         Radteam Aichach 2000             8:16.56,0   3:08.26,7  (4866)   17,748 ¦ 
147/M1     257. Ash Tomer            77 ISR-jerusalem        Team trisport                    7:41.54,2   2:37.15,2  (4107)   19,094 ¦ 
110/M6      94. Aspe Christian       41 F                                                     6:30.30,8   2:02.58,7  (9349)   16,900 ¦ 
110/M5     167. Assandri Roberto     48 Arenzano (Ge)        GS Terralba                      6:01.25,9   1:46.44,6  (6054)   18,260 ¦ 
57/M4      108. Assi Claudio         57 Zanica               Ciclistica Zanica                3:43.34,6   1:29.53,7  (1136)   15,430 ¦ 
110/M3     123. Assi Paolo           63 Zanica               Ciclistica Zanica                4:56.11,2   1:18.38,5  (1141)   22,283 ¦ 
57/M3       90. Assogna Paolo        66 OSPEDALETTI (IM)     CICLISTICA OSPEDALETTI           3:28.19,4   1:28.57,9  (6437)   16,560 ¦ 
147/M1     252. Assouline Oded       86 ISR-Jerusalem        Trisport                         7:40.29,5   2:35.50,5  (4149)   19,153 ¦ 
57/M4      225. Asteggiano Giuseppe  55 Costigliole d'Asti   SC Pedale Canellese              7:45.11,8   5:31.30,9  (3966)    7,416 ¦ 
110/M5      26. Asti Fausto          52 Cortemaggiore        GS Cortemaggiore                 4:52.59,1     38.17,8  (6536)   22,526 ¦ 
147/M4     382. Astolfi Giuliano     58 Gualdo Tadino        GS Avis Gualdo Tadino            7:19.11,7   2:10.02,8  (4328)   20,082 ¦ 
147/M2     433. Atmanspacher Falk    68 D-Chemnitz           Velofreunde Biker Chemnitz       7:15.40,1   2:07.20,6  (2581)   20,244 ¦ 
57/M5      247. Attanasio Michele    52 Salerno              Ciclistica Salernitana "N. Rom   9:24.38,7   7:09.41,2  (6537)    6,110 ¦ 
110/M4     514. Atzler Roland        60 D-Pohnsdorf                                           7:18.53,1   3:30.48,0  (3799)   15,038 ¦ 
110/M2     184. Auberger Roland      68 A-Wels               Bank Austria                     5:16.21,8   1:31.19,9  (6538)   20,862 ¦ 
147/M5     287. Auel Walter          53 D-Bonn               DJK Buchholz                     8:02.30,9   2:38.35,8  (2507)   18,279 ¦ 
147/M3     694. Auer Detlef          62 D-Radolfzell                                          7:39.14,2   2:30.44,9  (6539)   19,205 ¦ 
110/M1      22. Auer Gerhard         78 A-Lofer                                               4:17.02,0     29.44,2  (1232)   25,677 ¦ 
110/M5       1. Auer Kurt            53 A-Grödig             ARC Hallein                      4:14.41,3       -----  (1240)   25,914 ¦ 
110/M1      23. Auer Norbert         75 A-Lofer                                               4:19.01,9     31.44,1  (1253)   25,479 ¦ 
57/F2        8. Auer Sylvia          59 D-Penzberg                                            3:05.54,3     48.55,8   (520)   18,557 ¦ 
57/M4      183. Auernhammer Theo     60 D-Ehekirchen         Radteam Aichach 2000             4:28.33,4   2:14.52,5  (4909)   12,846 ¦ 
110/M3     162. Auinger Michael      65 A-Wels                                                5:04.08,0   1:26.35,3  (6540)   21,701 ¦ 
110/M6      24. Austermühle Knut     44 D-Sersheim           GS di Monaco                     5:24.42,2     57.10,1  (5109)   20,326 ¦ 
110/F1      36. Austermühle Tanja    70 D-Taufkirchen        GS di Monaco                     5:57.00,2   1:31.35,4   (721)   18,487 ¦ 
147/M1     278. Avella Domenico      76 Ciampino             Il Biciclo New Limits            8:06.38,6   3:01.59,6  (6541)   18,124 ¦ 
110/M3     306. Aversa Roberto       64 Roma                 Cicli Mirtella                   5:37.04,1   1:59.31,4  (6542)   19,580 ¦ 
110/M2     105. Avi Alessandro       69 Pergine Valsugana    Bren Team Trento                 4:50.53,0   1:05.51,1  (2667)   22,689 ¦ 
110/M3     253. Avi Mauro            66 Baselga di Pinè      Bren Team Trento                 5:24.35,6   1:47.02,9  (2666)   20,333 ¦ 
147/M4     596. Aviolat Charles      59 CH-Poliez-Pittet                                      8:09.58,8   3:00.49,9  (6543)   18,000 ¦ 
147/M3      70. Azario Gianandrea    66 Strambino (TO)       Bican Cycling Team               5:49.48,0     41.18,7  (1201)   25,214 ¦ 
57/M4      157. Azzimondi Lodovico   59 Cilavegna            Pol. Circ. Bresso                4:10.03,5   1:56.22,6  (6544)   13,796 ¦ 
147/M4     294. Azzini Claudio       60 Piadena              GC Amatori Piadena               7:00.42,5   1:51.33,6  (6545)   20,964 ¦ 
147/M3       4. Azzola Franco        62 Treviso                                               5:11.10,8      2.41,5   (206)   28,343 ¦ 
57/M5       32. Azzolini Renzo       47 Rovereto             Polisportiva Lizzanella          3:16.47,4   1:01.49,9  (3694)   17,531 ¦ 
147/M3     643. Azzolini Roberto     62 Rovereto             Team Consolati Gelatomania       7:29.49,6   2:21.20,3  (6546)   19,607 ¦ 

totale 226



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.