1. Zürich Marathon - nach Ortschaft "G"

Kategorie  Rang Name und Vorname       Jg Land/Ort                    Zeit   Rückstand    Stnr    Ø/km ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M50        330. Egli Hans              52 Gaehwil                4:42.06,6   2:07.54,4  (2082)    6.41 ¦ 
W20         44. Egli Karin             82 Gähwil                 3:55.03,7   1:21.36,3  (2083)    5.34 ¦ 
M20        230. Baldinger Roger        74 Galgenen               3:56.59,9   1:46.01,8  (1172)    5.37 ¦ 
M30        680. Spielmann Urban        64 Galgenen               3:38.25,7   1:22.56,0  (5430)    5.10 ¦ 
M20        306. Weber Cornel           74 Gams                   4:13.58,6   2:03.00,5  (5996)    6.01 ¦ 
W40         53. Binz-Siegmann Katharin 61 Gattikon               3:48.56,8     48.49,5  (1400)    5.25 ¦ 
M30       1297. Christen David         69 Gattikon               4:20.49,7   2:05.20,0  (1828)    6.10 ¦ 
M40        734. Cossavella Florian     61 Gattikon               4:41.00,8   2:21.27,1  (1876)    6.39 ¦ 
M45          2. Engeler Markus         55 Gattikon               2:41.27,6      1.42,0  (2142)    3.49 ¦ 
M30        731. Götz Marcel            69 Gattikon               3:41.23,9   1:25.54,2  (2610)    5.14 ¦ 
M40        467. Gubser Martin          62 Gattikon               3:51.24,8   1:31.51,1  (2707)    5.29 ¦ 
M50        205. Gutzler Beat           50 Gattikon               3:54.12,0   1:19.59,8  (2744)    5.33 ¦ 
M30         27. Gysin Patrick          73 Gattikon               2:39.43,2     24.13,5  (2756)    3.47 ¦ 
M30        ---  Hassler Hans           67 Gattikon               3:39.35,7      Zürich  (2858)    ---- ¦ 
M40        267. Hug Franz              60 Gattikon               3:30.19,6   1:10.45,9  (3139)    4.59 ¦ 
W30        ---  Hug Oneida             70 Gattikon               3:18.33,4      Zürich  (3141)    ---- ¦ 
W45        ---  Kuhn Rita              54 Gattikon               1:47.49,8   Erlenbach  (3667)    ---- ¦ 
W30        ---  Schaufelberger Renée   64 Gattikon               2:47.19,2      Zürich  (5007)    ---- ¦ 
M30       1050. Schuler Armin          65 Gattikon               3:58.05,9   1:42.36,2  (5248)    5.38 ¦ 
M40        711. Steimann Ernst         60 Gattikon               4:29.33,2   2:09.59,5  (5512)    6.23 ¦ 
M30       1390. Unteregger Jürg        73 Gattikon               4:31.34,4   2:16.04,7  (5827)    6.26 ¦ 
M30       1389. Vorburger Rolf         72 Gattikon               4:31.34,3   2:16.04,6  (5924)    6.26 ¦ 
M50        218. Ammann Roland          52 Gebenstorf             3:57.39,4   1:23.27,2  (1086)    5.37 ¦ 
M20        317. Hofer Patrick          76 Gebenstorf             4:16.43,9   2:05.45,8  (3023)    6.05 ¦ 
M45         51. Küng Res               57 Gebenstorf             3:08.53,4     29.07,8  (3685)    4.28 ¦ 
M50        291. Lüthi Daniel           52 Gebenstorf             4:20.21,1   1:46.08,9  (3932)    6.10 ¦ 
W45         72. Lüthi Daniela          56 Gebenstorf             4:16.21,8   1:07.00,9  (3933)    6.04 ¦ 
W30         80. Müller Annette         65 Gebenstorf             3:42.42,7     53.57,7  (4275)    5.16 ¦ 
M30        316. Vosseler Beat          64 Gebenstorf             3:16.32,1   1:01.02,4  (5927)    4.39 ¦ 
W30        221. Hoppe Nina             71 Gebertingen            4:09.19,8   1:20.34,8  (3074)    5.54 ¦ 
M40        137. Bättig René            59 Gelfingen              3:17.37,0     58.03,3  (1218)    4.41 ¦ 
M20        139. Fries Christoph        80 Gelterkinden           3:33.38,2   1:22.40,1  (2362)    5.03 ¦ 
M45        385. Lüthi Rolf             55 Gelterkinden           4:02.39,8   1:22.54,2  (3940)    5.45 ¦ 
W20         81. Ruesch Simone          77 Gelterkinden           4:15.27,2   1:41.59,8  (4849)    6.03 ¦ 
M20        292. Chambet Anthony        76 Genève                 4:09.15,2   1:58.17,1  (1814)    5.54 ¦ 
M40        384. Faes Daniel            63 Genève                 3:44.15,5   1:24.41,8  (2192)    5.18 ¦ 
W30        313. Dupont Flora           71 Genève 6               4:33.52,1   1:45.07,1  (2032)    6.29 ¦ 
W50         53. Bovay Claudine         53 Genolier               4:39.45,4   1:18.18,0  (1532)    6.37 ¦ 
M45        475. Guerra Jorge-Ricardo   56 Genolier               4:26.40,6   1:46.55,0  (2713)    6.19 ¦ 
W50         60. Guerra Martine         53 Genolier               4:47.21,3   1:25.53,9  (2714)    6.48 ¦ 
M45        434. Opatz Hans-Joachim     55 Gerlafingen            4:14.10,5   1:34.24,9  (4441)    6.01 ¦ 
M40        740. Burkhardt Guido        59 Geroldswil             4:43.28,3   2:23.54,6  (1746)    6.43 ¦ 
M30        422. Geiger Raphael         72 Geroldswil             3:24.42,7   1:09.13,0  (2482)    4.51 ¦ 
M55        161. Kahle Hans-Gert        44 Geroldswil             4:41.04,4   1:43.29,9  (3349)    6.39 ¦ 
M50         12. Lehmann Emanuel        52 Geroldswil             3:06.45,4     32.33,2  (3801)    4.25 ¦ 
W40         24. Müller Doris           63 Geroldswil             3:35.07,3     35.00,0  (4289)    5.05 ¦ 
M50        261. Schaerer Bruno         49 Geroldswil             4:09.40,7   1:35.28,5  (4954)    5.55 ¦ 
W30        182. Schaffner Daniela      68 Geroldswil             3:59.45,5   1:11.00,5  (4967)    5.40 ¦ 
M30       1348. Wieland Peter          68 Geroldswil             4:25.27,6   2:09.57,9  (6142)    6.17 ¦ 
W40        166. Zürcher Johanna        61 Geroldswil             4:44.34,0   1:44.26,7  (6400)    6.44 ¦ 
M45        484. Christen Walter        54 Gersau                 4:32.06,9   1:52.21,3  (1834)    6.26 ¦ 
M30        272. Kuhn Frank             68 Gibswil-Ried           3:12.43,5     57.13,8  (3662)    4.34 ¦ 
M55         43. Tinner Toni            46 Gippingen              3:31.50,1     34.15,6  (5740)    5.01 ¦ 
M30        345. Granelli Andrea        65 Gland                  3:19.02,2   1:03.32,5  (2634)    4.43 ¦ 
M30       1415. Honold Marc            64 Gland                  4:35.56,3   2:20.26,6  (3071)    6.32 ¦ 
M30       1192. Kalthoff Christian     65 Glarus                 4:11.00,0   1:55.30,3  (3369)    5.56 ¦ 
M40         12. Vogel Bruno            59 Glarus                 2:45.51,1     26.17,4  (5879)    3.55 ¦ 
W30        276. Meier Gaby             71 Glattbrugg             4:21.16,7   1:32.31,7  (4080)    6.11 ¦ 
M40        379. Moser Werner           61 Glattbrugg             3:43.48,8   1:24.15,1  (4247)    5.18 ¦ 
M40        768. Rabe Andreas           60 Glattbrugg             4:58.04,4   2:38.30,7  (4614)    7.03 ¦ 
M40        113. Schmid Willi           60 Glattbrugg             3:14.09,3     54.35,6  (5136)    4.36 ¦ 
W55          7. Walther Rita           46 Glattbrugg             4:00.25,5     37.37,0  (5969)    5.41 ¦ 
M30        778. Graf Marcel            64 Glattfelden            3:43.54,5   1:28.24,8  (2621)    5.18 ¦ 
M50        280. Lutz Peter             51 Glattfelden            4:18.02,3   1:43.50,1  (3948)    6.06 ¦ 
M30       1494. Maeder André           71 Glattfelden            4:54.05,7   2:38.36,0  (3967)    6.58 ¦ 
M45        323. Rohr Robert            55 Glattfelden            3:51.23,1   1:11.37,5  (4771)    5.29 ¦ 
W45         96. Volkart Silvia         58 Glattfelden            4:42.17,8   1:32.56,9  (5901)    6.41 ¦ 
W40         94. Wermelinger Karin      63 Glattfelden            4:07.00,9   1:06.53,6  (6077)    5.51 ¦ 
M30        246. Massimi Amedeo         69 Glis                   3:10.50,5     55.20,8  (4031)    4.31 ¦ 
M20        234. Bollag Gil             80 Gockhausen             3:57.28,3   1:46.30,2  (1474)    5.37 ¦ 
M40        106. Haldner Felix          63 Gockhausen             3:13.08,3     53.34,6  (2815)    4.34 ¦ 
M30       1040. Hoffmann Oliver        67 Gockhausen             3:57.43,2   1:42.13,5  (3026)    5.38 ¦ 
M30         88. Klomp Gregor           72 Gockhausen             2:54.11,4     38.41,7  (3509)    4.07 ¦ 
M40        650. Meier Kurt             63 Gockhausen             4:15.15,7   1:55.42,0  (4085)    6.02 ¦ 
W30        141. Piai Angela            67 Gockhausen             3:54.35,6   1:05.50,6  (4553)    5.33 ¦ 
M30          7. Zwicky Christian       66 Gockhausen             2:27.53,9     12.24,2    (28)    3.30 ¦ 
W40        132. Geeler Christina       59 Goldach                4:22.37,1   1:22.29,8  (2464)    6.13 ¦ 
M40        149. Hädener Paul           60 Goldach                3:19.07,7     59.34,0  (2778)    4.43 ¦ 
W40         10. Camenzind Margrith     61 Goldau                 3:22.34,5     22.27,2  (1784)    4.48 ¦ 
M45        515. Dubacher Georg         57 Goldau                 4:49.33,2   2:09.47,6  (2019)    6.51 ¦ 
M40        324. Suter Kurt             60 Goldau                 3:36.51,4   1:17.17,7  (5673)    5.08 ¦ 
W30         18. Vogel Jeannette        66 Goldau                 3:14.03,5     25.18,5  (5883)    4.35 ¦ 
M30        446. Reber Daniel           66 Goldiwil               3:25.51,2   1:10.21,5  (4645)    4.52 ¦ 
M30         73. Colella Andi           68 Gommiswald             2:51.25,8     35.56,1  (1852)    4.03 ¦ 
M40        326. Huber Fredy            60 Gommiswald             3:36.53,4   1:17.19,7  (3109)    5.08 ¦ 
M30       1497. Schweizer Marcel       65 Gommiswald             4:55.01,9   2:39.32,2  (5306)    6.59 ¦ 
M30       1094. Bochsler Andreas       71 Gossau                 4:01.30,3   1:46.00,6  (1455)    5.43 ¦ 
M20         35. Gehring Lukas          79 Gossau                 2:58.53,4     47.55,3  (2479)    4.14 ¦ 
M40        533. Grogg Silvio           60 Gossau                 3:58.45,3   1:39.11,6  (2670)    5.39 ¦ 
M20        214. Haebler Stefan         75 Gossau                 3:52.56,8   1:41.58,7  (2780)    5.31 ¦ 
M55          1. Inauen Kurt            45 Gossau                 2:57.34,5       -----  (3204)    4.12 ¦ 
M20        332. Dobler Thomas          74 Gossau ZH              4:24.37,1   2:13.39,0  (1987)    6.16 ¦ 
M45        ---  Freuler Martin         58 Gossau ZH              2:00.34,3   Erlenbach  (2341)    ---- ¦ 
M30       1359. Hefti Andreas          64 Gossau ZH              4:27.08,7   2:11.39,0  (2905)    6.19 ¦ 
W50         26. Kälin Maria            52 Gossau ZH              4:01.48,0     40.20,6  (3359)    5.43 ¦ 
M50        171. Brauchli Urs           52 Gottlieben             3:48.24,0   1:14.11,8  (1552)    5.24 ¦ 
M40        180. Eggenberger Kurt       61 Grabs                  3:22.15,7   1:02.42,0  (2068)    4.47 ¦ 
W50         13. Fässler Hildegard      51 Grabs                  3:47.31,4     26.04,0  (2218)    5.23 ¦ 
W30         71. Gantenbein Sylviane    68 Grabs                  3:40.34,2     51.49,2  (2437)    5.13 ¦ 
M30        ---  Thuner Tom             72 Grafenried             1:53.42,4      Zürich  (5734)    ---- ¦ 
M30        339. Degallier Patrick      73 Granges-Marnand        3:18.41,4   1:03.11,7  (1930)    4.42 ¦ 
M30        231. Gloor Jürg             69 Gränichen              3:09.46,6     54.16,9  (2581)    4.29 ¦ 
M30        867. Bacchi Roland          69 Greifensee             3:48.23,2   1:32.53,5  (1153)    5.24 ¦ 
M30       1070. Berger Simon           66 Greifensee             3:59.29,2   1:43.59,5  (1317)    5.40 ¦ 
M20        339. Bohrer Marco           79 Greifensee             4:27.45,3   2:16.47,2  (1468)    6.20 ¦ 
M30       1106. Breitenstein Reto      71 Greifensee             4:02.49,1   1:47.19,4  (1560)    5.45 ¦ 
M30        242. Goudsmit Gerrit        65 Greifensee             3:10.37,4     55.07,7  (2612)    4.31 ¦ 
M30        766. Holzinger Adrian       67 Greifensee             3:43.23,7   1:27.54,0  (3062)    5.17 ¦ 
M30       1310. Jaberg Markus          65 Greifensee             4:21.59,0   2:06.29,3  (3226)    6.12 ¦ 
M50        174. Kraeuchi Fredi         53 Greifensee             3:48.46,5   1:14.34,3  (3603)    5.25 ¦ 
M45         28. Risi Walter            56 Greifensee             3:03.35,0     23.49,4  (4745)    4.21 ¦ 
M50        295. Rüedlinger Walter      50 Greifensee             4:21.23,7   1:47.11,5  (4834)    6.11 ¦ 
W55         21. Untersander Lotte      48 Greifensee             4:45.12,1   1:22.23,6  (5830)    6.45 ¦ 
M45        218. Wittensöldner Hugo     56 Greifensee             3:35.49,0     56.03,4  (6217)    5.06 ¦ 
M45        110. Zugliani Jean-Paul     56 Greifensee             3:21.08,2     41.22,6  (6390)    4.46 ¦ 
M50        311. König Christian        52 Grenchen               4:29.22,6   1:55.10,4  (3584)    6.23 ¦ 
M30        998. Müller Marc            67 Grenchen               3:55.26,3   1:39.56,6  (4302)    5.34 ¦ 
M20        140. Roth Juerg             74 Grenchen               3:33.44,0   1:22.45,9  (4807)    5.03 ¦ 
W55          8. Stihl Verena           48 Grenchen               4:00.36,7     37.48,2  (5560)    5.42 ¦ 
M45        382. Fasnacht Stefan        57 Gretzenbach            4:01.56,1   1:22.10,5  (2211)    5.44 ¦ 
M30        364. Amacher Werner         67 Grindelwald            3:20.25,4   1:04.55,7  (5188)    4.44 ¦ 
M45        510. Blöchlinger Peter      58 Gross                  4:42.46,9   2:03.01,3  (1445)    6.42 ¦ 
W20         51. Fässler Heidi          74 Gross                  3:59.01,6   1:25.34,2  (2217)    5.39 ¦ 
W20         36. Geering Karin          75 Gross                  3:51.39,5   1:18.12,1  (2467)    5.29 ¦ 
M40        677. Ribbers Robert         63 Gross                  4:21.04,7   2:01.31,0  (4702)    6.11 ¦ 
W30        153. Griessmeyer Susanne    64 Grüningen              3:56.03,3   1:07.18,3  (2656)    5.35 ¦ 
M55        146. Merkle Kurt            45 Grüningen              4:27.18,5   1:29.44,0  (4138)    6.20 ¦ 
M40         21. Urner Stefan           60 Grüningen              2:51.33,1     31.59,4  (5831)    4.03 ¦ 
M20        222. Wälti Christian        78 Grüningen              3:55.35,3   1:44.37,2  (5971)    5.34 ¦ 
M20        362. Weiss Christof         81 Grüningen              4:49.13,4   2:38.15,3  (6042)    6.51 ¦ 
M45        512. Weiss Hans-Ulrich      54 Grüningen              4:44.41,8   2:04.56,2  (6043)    6.44 ¦ 
M45        143. Baumann Chris          58 Grüt                   3:26.40,0     46.54,4  (1224)    4.53 ¦ 
M30        381. Flury Daniel           67 Grüt                   3:21.44,7   1:06.15,0  (2298)    4.46 ¦ 
M30        656. Taschi Sander          70 Grüt (Gossau ZH)       3:37.17,7   1:21.48,0  (5944)    5.08 ¦ 
M50        296. Walder Christoph       52 Grüt (Gossau ZH)       4:21.45,7   1:47.33,5  (5946)    6.12 ¦ 
M20        143. Daehler Philippe       78 Grüt-Gossau ZH         3:34.12,9   1:23.14,8  (1897)    5.04 ¦ 
M30       1175. Weilguni Guenter       64 Gstaad - Saanen        4:09.46,5   1:54.16,8  (6038)    5.55 ¦ 
M45        244. Aebersold Martin       58 Gümligen               3:39.52,7   1:00.07,1  (1018)    5.12 ¦ 
M50        335. Lötscher Bruno         50 Gümligen               4:45.14,3   2:11.02,1  (3897)    6.45 ¦ 
M50        ---  Schott Hansruedi       49 Gundetswil                 -----   gestartet  (5229)    ---- ¦ 
W45         89. Auer Elisabeth         55 Gunzgen                4:32.44,4   1:23.23,5  (1145)    6.27 ¦ 
M40        657. Bürgisser Beat         60 Gurmels                4:16.26,7   1:56.53,0  (1736)    6.04 ¦ 
W30         52. Spicher-Haas Patricia  67 Gurmels                3:32.53,9     44.08,9  (5426)    5.02 ¦ 
M40         77. Bürgy Othmar           61 Guschelmuth            3:07.26,0     47.52,3  (1740)    4.26 ¦ 
W30        250. Rickli Karin           73 Gutenburg              4:16.05,7   1:27.20,7  (4716)    6.04 ¦ 
W45         74. Caduff Doris           58 Gutenswil              4:21.15,0   1:11.54,1  (1769)    6.11 ¦ 
M55        154. Decorvet Pierre        47 Gutenswil              4:33.59,8   1:36.25,3  (1924)    6.29 ¦ 
M30        852. Di Bari Valerio        64 Gutenswil              3:47.45,1   1:32.15,4  (1959)    5.23 ¦ 
M30        204. Fischer Peter          68 Gutenswil              3:07.04,4     51.34,7  (2278)    4.26 ¦ 
M30        704. Gottardi Remo          65 Gutenswil              3:39.59,9   1:24.30,2  (2608)    5.12 ¦ 
M40        602. Schafroth Bruno        61 Gutenswil              4:08.43,7   1:49.10,0  (4969)    5.53 ¦ 
W30        259. Scheucher Christine    69 Gutenswil              4:18.06,7   1:29.21,7  (5047)    6.07 ¦ 
M40        322. Steiger Daniel         62 Gutenswil              3:36.47,0   1:17.13,3  (5508)    5.08 ¦ 
M45         72. Löffler Otto           58 Gwatt                  3:14.15,8     34.30,2  (3883)    4.36 ¦ 
M55         53. Lüthi Hans             48 Gwatt (Thun)           3:36.59,9     39.25,4  (3936)    5.08 ¦ 

Total 155



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.