2. Zermatt Marathon - Land "D"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   ¦ klaus-Zermatt ¦tt-Gornergrat ¦
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M20         70. Hainz Joachim                       70 D-Aalen                     4:39.20,8   1:22.12,7   (311)   ¦  1:51.51  105.¦ 2:47.29   53.¦
M50         65. Heuser Hans-Werner                  49 D-Alsbach                   6:03.09,4   2:06.53,5   (204)   ¦  2:04.43   50.¦ 3:58.25   67.¦
M20        141. Vischer Andreas                     69 D-Altdorf                   5:22.22,5   2:05.14,4   (146)   ¦  1:47.07   81.¦ 3:35.15  163.¦
M50         43. Götzmann Josef                      52 D-Angelbachtal              5:32.10,3   1:35.54,4   (749)   ¦  1:58.19   38.¦ 3:33.50   50.¦
M60         24. Oberle Nikolaus                     40 D-Aschaffenburg             6:30.57,0   2:11.20,9   (157)   ¦  2:20.04   23.¦ 4:10.52   23.¦
M40        132. Wassmer Alfred                      59 D-Asslar Werdorf            6:40.01,0   3:19.36,8   (417)   ¦  2:19.53  129.¦ 4:20.07  131.¦
M45         92. Ander Juergen                       58 D-Bad Rappenau              6:46.29,8   2:43.28,5   (595)   ¦  2:13.30   81.¦ 4:32.59   97.¦
M20        168. Scheurich Gunter                    64 D-Bad Soden                 5:40.21,8   2:23.13,7   (416)   ¦  2:02.28  160.¦ 3:37.53  166.¦
M55          4. Junker Dietmar                      44 D-Bad Wildungen             4:41.29,0     14.17,6   (494)   ¦  1:48.43    6.¦ 2:52.46    3.¦
M45         45. Schuessler Walter                   55 D-Bad Wildungen             5:16.33,9   1:13.32,6   (493)   ¦  1:52.55   31.¦ 3:23.38   51.¦
M40        139. Lehmann Frank, D-Ballstädt          62 Laugruppe Lehmann           7:21.01,0   4:00.36,8   (324)   ¦  2:47.03  140.¦ 4:33.57  136.¦
F40         21. Lehmann Martina, D-Ballstädt        62 Laufgruppe Lehmann          7:20.55,8   2:52.15,0   (325)   ¦  2:47.03   22.¦ 4:33.52   21.¦
M20        157. Schraut Kilian                      67 D-Battenberg                5:31.00,1   2:13.52,0   (714)   ¦  2:00.50  153.¦ 3:30.09  152.¦
M40        135. Birringer Dietmar                   62 D-Beckingen                 6:47.40,3   3:27.16,1   (723)   ¦  2:23.34  134.¦ 4:24.05  132.¦
M50         77. Huss Hans-Joachim                   50 D-Berlin                    6:45.47,3   2:49.31,4   (473)   ¦  2:31.29   80.¦ 4:14.18   72.¦
M40        106. Jack Bernd                          59 D-Berlin                    5:49.49,4   2:29.25,2   (384)   ¦  2:12.09  119.¦ 3:37.39  105.¦
F40         11. Mikolajski Katrin                   60 D-Berlin                    5:41.36,7   1:12.55,9   (531)   ¦  2:12.56   14.¦ 3:28.40   10.¦
F45         13. Rothe Liane                         58 D-Berlin                    6:33.46,7   1:43.16,8   (553)   ¦  2:26.48   15.¦ 4:06.58   13.¦
M50         48. Rübberdt Werner                     50 D-Berlin                    5:39.33,8   1:43.17,9   (144)   ¦  1:55.33   31.¦ 3:44.00   59.¦
M45         35. Seelandt Frank                      55 D-Berlin                    5:08.03,0   1:05.01,7   (459)   ¦  1:52.08   27.¦ 3:15.54   39.¦
M20        ---  Stoelcker Gregor                    64 D-Berlin                    2:12.57,2     Zermatt   (166)   ¦  2:12.57  192.¦    ----  ----¦
M60         20. Zimmermann Peter                    43 D-Berlin                    6:14.07,8   1:54.31,7  (1248)   ¦  2:12.27   15.¦ 4:01.40   21.¦
M20        106. Gottowik Ralf                       67 D-Bochum                    5:02.06,8   1:44.58,7   (103)   ¦  1:56.00  128.¦ 3:06.06   94.¦
M40         40. Rechtenwald Roland                  59 D-Boxberg                   4:52.06,8   1:31.42,6   (520)   ¦  1:50.13   47.¦ 3:01.53   37.¦
M55         33. Kremmer Helmut                      44 D-Breitungen                6:14.12,5   1:47.01,1  (1258)   ¦  2:18.56   36.¦ 3:55.16   32.¦
M40         98. Matthes Jan                         62 D-Breitungen                5:36.00,1   2:15.35,9   (259)   ¦  1:58.47   80.¦ 3:37.12  100.¦
M40        120. Braun Werner, D-Bruchsal            59 LT-TSV Untergrombach        6:07.27,5   2:47.03,3   (347)   ¦  2:12.12  120.¦ 3:55.15  121.¦
M50         17. Kernert Norbert                     53 D-Bruchsal                  4:52.19,6     56.03,7   (342)   ¦  1:48.48   18.¦ 3:03.31   17.¦
M20         85. Berndt Michael                      68 D-Buseck                    4:51.42,1   1:34.34,0   (484)   ¦  1:43.39   65.¦ 3:08.02   98.¦
M50         66. Schmidt Wolfgang, D-Büßleben        50 Laufgruppe Lehmann          6:11.20,8   2:15.04,9   (327)   ¦  2:17.26   64.¦ 3:53.54   66.¦
M40        138. Wagner Claus                        62 D-Carlsberg                 6:50.09,6   3:29.45,4   (732)   ¦  2:24.54  136.¦ 4:25.14  134.¦
M45         41. Haberland Klaus                     56 D-Cottbus                   5:10.31,0   1:07.29,7   (425)   ¦  2:00.12   51.¦ 3:10.18   32.¦
M60          6. Heinemann Olaf                      43 D-Deckenpfronn              5:07.03,9     47.27,8  (1207)   ¦  2:04.00   12.¦ 3:03.03    4.¦
M40         91. Schubien Matthias                   62 D-Denzlingen                5:29.28,4   2:09.04,2   (529)   ¦  2:12.06  118.¦ 3:17.21   69.¦
M20        210. Wiesrecker Sven                     64 D-Denzlingen                7:31.32,5   4:14.24,4   (528)   ¦  2:28.31  213.¦ 5:03.01  207.¦
M45         95. Scherer Egon                        54 D-Dielheim                  6:50.09,9   2:47.08,6   (674)   ¦  2:24.54   92.¦ 4:25.15   90.¦
M20        140. Schmidt Stefan                      78 D-Dillstädt                 5:21.41,2   2:04.33,1   (623)   ¦  1:51.52  106.¦ 3:29.49  151.¦
F40          1. Calmbach Andrea                     63 D-Donzdorf                  4:28.40,8       -----    (31)   ¦  1:44.26    1.¦ 2:44.14    1.¦
M40          6. Calmbach Uli                        62 D-Donzdorf                  4:00.06,4     39.42,2    (32)   ¦  1:29.11    4.¦ 2:30.55    9.¦
F20         19. Hofmann Katrin, D-Dresden           67 Laufgruppe Lehmann          5:13.14,2   1:27.49,7   (433)   ¦  1:54.17   13.¦ 3:18.57   20.¦
M40         28. Wehr Matthias                       59 D-Duisburg                  4:45.41,7   1:25.17,5   (119)   ¦  1:42.29   20.¦ 3:03.12   42.¦
M45         61. Binder Götz                         55 D-Ebenhausen                5:35.48,1   1:32.46,8   (393)   ¦  1:59.20   48.¦ 3:36.27   61.¦
M45         59. Strobel Ulrich                      58 D-Eberdingen                5:34.11,7   1:31.10,4   (400)   ¦  2:04.45   65.¦ 3:29.26   55.¦
M50         74. Koch Dieter                         52 D-Einbeck                   6:37.34,2   2:41.18,3   (752)   ¦  2:18.18   67.¦ 4:19.16   76.¦
M45         99. Gebert Samuel                       58 D-Eitting                   6:58.35,0   2:55.33,7   (645)   ¦  2:18.23   88.¦ 4:40.11   99.¦
F45         11. Tienes Sigrid                       57 D-Elchingen                 5:59.22,0   1:08.52,1     (3)   ¦  2:09.18    9.¦ 3:50.04   12.¦
M20        ---  Kern Frank                          77 D-Elzach                    2:10.11,5     Zermatt   (526)   ¦  2:10.11  183.¦    ----  ----¦
M50         46. Friedrich Dieter                    51 D-Enzweihingen              5:37.28,5   1:41.12,6   (524)   ¦  2:02.23   46.¦ 3:35.05   51.¦
F45        ---  Behnert Sabine                      57 D-Erfurt                    2:51.53,3     Zermatt   (847)   ¦  2:51.53   20.¦    ----  ----¦
M40        100. Boening Dirk                        63 D-Erfurt                    5:37.38,2   2:17.14,0  (1236)   ¦  2:07.31  106.¦ 3:30.06   88.¦
M50         72. Bruske Peter, D-Erfurt              49 Laufgruppe Lehmann          6:34.03,6   2:37.47,7  (1275)   ¦  2:19.49   69.¦ 4:14.14   71.¦
M20        101. Dorn Rainer, D-Erfurt               64 Laufgruppe Lehmann          4:59.33,4   1:42.25,3   (557)   ¦  1:46.08   76.¦ 3:13.25  118.¦
M45        101. Grucza Frank-Peter, D-Erfurt        58 Laufgruppe Lehmann          7:20.55,6   3:17.54,3   (326)   ¦  2:47.03  101.¦ 4:33.51   98.¦
M50         25. Harstick Andreas, D-Erfurt          51 Laufgruppe Lehmann          5:07.25,9   1:11.10,0   (434)   ¦  1:58.05   37.¦ 3:09.20   20.¦
F45        ---  Müller Brigitte, D-Erfurt           56 Laufgruppe Lehmann          2:47.02,9     Zermatt   (435)   ¦  2:47.02   19.¦    ----  ----¦
M60         15. Orth Peter, D-Erfurt                43 LG Vellmar                  5:53.11,0   1:33.34,9    (60)   ¦  1:56.38    7.¦ 3:56.32   20.¦
M45         50. Schümann Olaf                       56 D-Erfurt                    5:20.05,4   1:17.04,1   (556)   ¦  1:57.56   45.¦ 3:22.09   48.¦
M20        172. Kaiser Thomas                       74 D-Ergenzingen               5:42.42,1   2:25.34,0   (497)   ¦  2:04.15  166.¦ 3:38.26  168.¦
M20        108. Griesang Jens                       67 D-Erlangen                  5:03.53,4   1:46.45,3   (307)   ¦  1:55.42  125.¦ 3:08.11   99.¦
M45         63. Hansen Rainer                       54 D-Eschborn                  5:36.42,2   1:33.40,9   (154)   ¦  2:00.14   52.¦ 3:36.27   62.¦
F45         14. Hansen Susanne Erika, D-Eschborn    57 MTV Kronberg                6:40.39,2   1:50.09,3   (449)   ¦  2:22.47   14.¦ 4:17.52   14.¦
M20        129. Amann Andreas                       65 D-Ettenheim                 5:15.42,6   1:58.34,5  (1241)   ¦  1:53.08  118.¦ 3:22.34  136.¦
M20        132. Wittchen Sven                       76 D-Falkenhagen               5:16.43,3   1:59.35,2   (739)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
M55         22. Herrmann Jürgen                     48 D-Fambach                   5:39.07,0   1:11.55,6  (1250)   ¦  1:58.12   15.¦ 3:40.54   27.¦
M55         18. Herrmann Kurt                       47 D-Fambach                   5:30.00,0   1:02.48,6   (260)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
M55         25. Bernard Walter                      47 D-Fellbach                  5:41.42,7   1:14.31,3  (1240)   ¦  2:06.28   27.¦ 3:35.13   19.¦
M40        119. Römer Heinz-Peter                   62 D-Filderstadt               6:06.45,7   2:46.21,5  (1262)   ¦  1:59.24   85.¦ 4:07.21  126.¦
M20         34. Strosny René                        73 D-Filderstadt               4:14.31,3     57.23,2    (43)   ¦  1:35.56   32.¦ 2:38.34   35.¦
M20        163. Maleika Andreas                     69 D-Frankfurt                 5:36.17,9   2:19.09,8   (209)   ¦  2:01.04  154.¦ 3:35.13  162.¦
M40         83. Roth Klaus-Peter                    59 D-Frankfurt am Main         5:25.37,4   2:05.13,2   (139)   ¦  1:53.55   63.¦ 3:31.42   91.¦
M40         70. Lindenbeck Christof                 62 D-Freiburg                  5:19.34,2   1:59.10,0   (247)   ¦  1:57.57   76.¦ 3:21.36   74.¦
F20         14. Lutz Sonja                          73 D-Freiburg                  5:02.21,3   1:16.56,8   (817)   ¦  1:53.13   12.¦ 3:09.07   16.¦
M20          3. Tassani-Prell Stefan, D-Freilassing 70 SC Ainring                  3:31.25,0     14.16,9     (1)   ¦  1:25.15    9.¦ 2:06.09    2.¦
M60          2. Blersch Kurt                        40 D-Freudenstadt              4:29.44,4     10.08,3    (95)   ¦  1:41.37    1.¦ 2:48.06    2.¦
M65          7. Benninger Eugen                     35 D-Friedrichshafen           6:26.25,9   1:09.05,5   (676)   ¦  2:16.08    7.¦ 4:10.17    8.¦
M55        ---  Buechling Peter                     44 D-Fritzlar                  2:54.04,8     Zermatt   (445)   ¦  2:54.04   51.¦    ----  ----¦
M40         74. Foerster Michael                    60 D-Fürth                     5:21.47,3   2:01.23,1   (220)   ¦  1:59.08   83.¦ 3:22.38   75.¦
M20         32. Wagner Marco, D-Gaggenau            79 TV Rastatt                  4:10.22,1     53.14,0   (401)   ¦  1:33.26   24.¦ 2:36.55   33.¦
M40         48. Wilkowski Ralf                      60 D-Geisenbrunn               4:56.20,4   1:35.56,2   (108)   ¦  1:56.40   71.¦ 2:59.40   33.¦
M40         42. Laepple Gerhard                     59 D-Grafenau                  4:53.36,2   1:33.12,0   (221)   ¦  1:44.33   22.¦ 3:09.02   58.¦
M55          2. Schneider Frank                     47 D-Greiz                     4:33.32,8      6.21,4   (360)   ¦  1:47.35    4.¦ 2:45.57    2.¦
M20        162. Wagner Wolfgang                     65 D-Grenzach-Wyhlen           5:32.34,3   2:15.26,2   (136)   ¦  2:07.09  173.¦ 3:25.24  138.¦
M45         90. Kirscht Andreas                     58 D-Grünheide                 6:35.39,8   2:32.38,5   (468)   ¦  2:06.42   68.¦ 4:28.57   95.¦
M40         94. Guttenberger Johann                 60 D-Gummersbach               5:32.22,1   2:11.57,9   (293)   ¦  2:00.10   86.¦ 3:32.11   95.¦
F40         10. Guttenberger Josi                   61 D-Gummersbach               5:32.22,0   1:03.41,2   (292)   ¦  2:00.11    7.¦ 3:32.11   12.¦
M45         20. Horn Rainer                         56 D-Hamburg                   4:49.37,5     46.36,2   (614)   ¦  1:52.11   28.¦ 2:57.25   18.¦
F20          1. Reiber Carolina                     73 D-Hamburg                   3:45.24,5       -----  (1268)   ¦  1:29.16    1.¦ 2:16.07    1.¦
M20         59. Rick Hartmut                        68 D-Hamburg                   4:35.11,4   1:18.03,3   (737)   ¦  1:52.19  109.¦ 2:42.51   41.¦
M50         81. Cornelius Enno                      52 D-Hatten                    7:19.13,6   3:22.57,7   (563)   ¦  2:33.46   82.¦ 4:45.27   81.¦
M20         25. Schneidewind Andreas                68 D-Helmstedt                 4:01.39,4     44.31,3   (751)   ¦  1:27.57   14.¦ 2:33.42   29.¦
M45         12. Pfannendörfer Edgar                 54 D-Herbolzheim               4:38.53,3     35.52,0   (187)   ¦  1:43.05    9.¦ 2:55.47   14.¦
M45         39. Timmerman Rene                      54 D-Herdecke                  5:10.11,2   1:07.09,9   (545)   ¦  1:55.13   33.¦ 3:14.57   38.¦
M40        118. Schillak Udo                        60 D-Hildesheim                6:03.14,3   2:42.50,1   (192)   ¦  2:05.37  102.¦ 3:57.37  122.¦
M40        116. Loreth Franz Bernhard               59 D-Hirschberg                5:58.41,3   2:38.17,1  (1274)   ¦  2:09.25  114.¦ 3:49.15  115.¦
M45         94. Althaus Stefan                      58 D-Hüttenberg                6:50.09,8   2:47.08,5   (443)   ¦  2:24.55   93.¦ 4:25.14   89.¦
M20        145. Bürkert Matthias, D-Ingelfingen     70 Team Hercules               5:23.58,5   2:06.50,4   (206)   ¦  1:49.46   94.¦ 3:34.12  158.¦
M20        152. Flämmich Robert                     79 D-Jena                      5:27.10,8   2:10.02,7   (132)   ¦  2:00.37  151.¦ 3:26.33  141.¦
M45         84. Segger Jörg                         55 D-Jüchen                    6:13.02,5   2:10.01,2   (219)   ¦  2:31.09   97.¦ 3:41.53   72.¦
F40         12. Georgi Heidi                        63 D-Karlsruhe                 5:46.29,0   1:17.48,2   (428)   ¦  2:19.40   18.¦ 3:26.48    9.¦
M20         95. Helwing Hans                        71 D-Karlsruhe                 4:57.02,0   1:39.53,9   (454)   ¦  1:56.17  130.¦ 3:00.44   84.¦
M40         96. Herlan Bernd                        63 D-Karlsruhe                 5:32.43,6   2:12.19,4   (208)   ¦  2:02.53   92.¦ 3:29.50   87.¦
M65          8. Arnold Arthur                       36 D-Kelkheim                  6:26.56,6   1:09.36,2   (306)   ¦  2:29.43    9.¦ 3:57.13    7.¦
M45         16. Blumrich Gerald                     57 D-Kempten                   4:46.33,2     43.31,9   (356)   ¦  1:44.15   12.¦ 3:02.17   25.¦
M40         99. Purkert  Andreas                    61 D-Kirchheim                 5:36.36,8   2:16.12,6   (555)   ¦  1:57.07   72.¦ 3:39.28  107.¦
M45         57. Buntenbroich Albert                 58 D-Köln                      5:27.23,7   1:24.22,4   (707)   ¦  1:56.03   36.¦ 3:31.20   57.¦
M50         31. Fetten Heinz-Josef                  52 D-Köln                      5:13.06,4   1:16.50,5   (665)   ¦  1:47.44   17.¦ 3:25.22   42.¦
M20        138. Heinen Lutz                         65 D-Köln                      5:18.19,1   2:01.11,0   (668)   ¦  1:47.44   84.¦ 3:30.34  153.¦
M20         67. Keuer Gerd                          67 D-Köln                      4:38.09,1   1:21.01,0   (202)   ¦  1:48.44   91.¦ 2:49.24   59.¦
M50         57. Schollenberger Karl-Heinz, D-Köngen 50 TSV Köngen                  5:53.45,0   1:57.29,1   (354)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
M55         40. Greaves Gilbert                     45 D-Königstein                6:29.44,3   2:02.32,9   (182)   ¦  2:22.52   40.¦ 4:06.51   38.¦
M45        102. Wisniewski Gregor                   55 D-Konstanz                  7:23.04,2   3:20.02,9   (344)   ¦  2:26.25   94.¦ 4:56.39  100.¦
M20         34. Höschele Jochen                     68 D-Kornwestheim              4:14.31,3     57.23,2   (753)   ¦  1:40.48   54.¦ 2:33.42   29.¦
M40         47. Smetana Norbert                     60 D-Kronberg im Taunus        4:55.41,8   1:35.17,6  (1205)   ¦  1:55.58   67.¦ 2:59.43   34.¦
F20         24. Wilkening Katja                     67 D-Kronberg im Taunus        5:25.31,7   1:40.07,2   (295)   ¦  2:04.57   26.¦ 3:20.33   21.¦
M20         47. Medvedev Sergei                     66 D-Kruen                     4:27.46,8   1:10.38,7    (27)   ¦  1:39.24   46.¦ 2:48.22   56.¦
M50         59. Frech Werner                        50 D-Lahnau Atzbach            5:57.20,0   2:01.04,1   (746)   ¦  2:25.02   78.¦ 3:32.17   48.¦
M20         33. Bosch Stefan                        65 D-Landshausen               4:13.15,0     56.06,9   (848)   ¦  1:40.53   55.¦ 2:32.22   27.¦
M40        105. Sieber Stefan                       59 D-Landshut                  5:41.57,9   2:21.33,7   (244)   ¦  2:04.35   99.¦ 3:37.22  103.¦
M55         35. Jaeger Hardy                        45 D-Langenargen               6:15.37,2   1:48.25,8   (636)   ¦  2:16.08   32.¦ 3:59.29   34.¦
F50          9. Leinwand Helga                      50 D-Lauda Königshofen         6:56.29,5   2:19.36,3   (341)   ¦  2:30.28   11.¦ 4:26.00    9.¦
M40         50. Weiss Rüdiger                       61 D-Lauda-Königshofen         4:58.43,0   1:38.18,8   (318)   ¦  1:52.45   57.¦ 3:05.57   49.¦
M20        165. Wasserberg Stefan                   76 D-Leer                      5:37.26,9   2:20.18,8   (709)   ¦  2:02.14  159.¦ 3:35.12  161.¦
M40        122. Schulze Cornelius                   63 D-Leipzig                   6:14.39,6   2:54.15,4   (233)   ¦  2:21.24  130.¦ 3:53.15  119.¦
M20        156. Billich Christian                   72 D-Lörrach                   5:29.39,3   2:12.31,2   (191)   ¦  2:00.16  149.¦ 3:29.22  149.¦
M20        154. Erbacher Harald                     68 D-Lörrach                   5:29.04,3   2:11.56,2   (345)   ¦  2:05.42  170.¦ 3:23.22  137.¦
M40         90. Schneider Harald                    60 D-Ludwigsburg               5:29.10,9   2:08.46,7   (683)   ¦  2:00.21   87.¦ 3:28.49   85.¦
M45         97. Herbst Klaus                        54 D-Mainz                     6:55.06,9   2:52.05,6  (1267)   ¦  2:28.54   96.¦ 4:26.12   91.¦
M40        133. Hippchen Klaus-Peter                63 D-Mainz                     6:43.13,4   3:22.49,2   (351)   ¦  2:23.33  133.¦ 4:19.39  130.¦
M20        180. Hümbert Dominik                     68 D-Mandelbachtal             5:53.15,3   2:36.07,2   (217)   ¦  2:09.05  180.¦ 3:44.09  180.¦
F20          2. Alter Julia                         72 D-Mannheim                  4:10.34,8     25.10,3    (30)   ¦  1:40.27    3.¦ 2:30.07    2.¦
M45         77. Traeger Bodo                        58 D-Mannheim                  6:01.24,1   1:58.22,8   (363)   ¦  2:06.59   69.¦ 3:54.24   81.¦
M20        195. Heine Karsten                       65 D-Markkleeberg              6:14.39,7   2:57.31,6   (232)   ¦  2:21.24  206.¦ 3:53.15  190.¦
M65          5. Diele Horst, D-Melzungen            36 MT Melzungen                5:59.59,3     42.38,9  (1206)   ¦  2:10.51    6.¦ 3:49.08    4.¦
M50         28. Lechler Reiner                      52 D-Merdingen                 5:10.29,0   1:14.13,1   (648)   ¦  1:55.29   29.¦ 3:14.59   27.¦
M50         75. von Thienen Wolfhard                52 D-Mering                    6:43.45,9   2:47.30,0   (567)   ¦  2:21.10   73.¦ 4:22.35   77.¦
F40        ---  Washington Elizabeth                61 D-Moerfelden-Walldorf       2:53.17,3     Zermatt   (285)   ¦  2:53.17   23.¦    ----  ----¦
M40         44. Uttendorfer Wolfgang                62 D-Möglingen                 4:55.02,2   1:34.38,0   (626)   ¦  1:51.13   49.¦ 3:03.48   43.¦
F20         43. Zirnstein Kathrin                   66 D-Mörfelden-Walldorf        6:54.16,7   3:08.52,2   (308)   ¦  2:26.14   39.¦ 4:28.02   42.¦
M20        111. Remmers Heiko, D-Muelheim a.d.Ruhr  77 Marathon Mülheim            5:05.18,1   1:48.10,0   (237)   ¦  1:51.48  104.¦ 3:13.29  119.¦
M65        ---  Hofmeyer Horst                      38 D-Mühltal                   2:45.49,5     Zermatt   (300)   ¦  2:45.49   12.¦    ----  ----¦
M20        158. Lösch Kurt                          64 D-Mühltal                   5:31.24,4   2:14.16,3   (323)   ¦  1:53.01  115.¦ 3:38.23  167.¦
M45         93. Albrecht Jörg-Michael, D-Mülheim    54 Marathon Mülheim            6:49.48,0   2:46.46,7   (243)   ¦  2:19.56   89.¦ 4:29.51   96.¦
F55          9. Riemann Ulrike                      44 D-Mülheim                   7:16.22,1   2:36.33,2   (466)   ¦  2:50.28    9.¦ 4:25.53    9.¦
M50         16. Degener Peter, D-Mülheim an der Ruh 52 Marathon Mülheim            4:52.02,8     55.46,9   (239)   ¦  1:51.48   25.¦ 3:00.14   15.¦
M20         81. Geiger Jörg                         76 D-München                   4:48.24,0   1:31.15,9   (147)   ¦  1:52.48  111.¦ 2:55.35   73.¦
M20         76. Kocot Wojciech                      64 D-München                   4:42.54,7   1:25.46,6  (1257)   ¦  1:48.01   88.¦ 2:54.53   69.¦
M60         19. Reeh Klaus                          39 D-München                   6:02.50,3   1:43.14,2   (310)   ¦  2:12.47   16.¦ 3:50.02   18.¦
M20         38. Schnabel Axel                       70 D-München                   4:19.07,1   1:01.59,0   (207)   ¦  1:38.17   40.¦ 2:40.50   40.¦
M20        ---  Heimberger Harald                   69 D-Münsingen                 2:13.22,7     Zermatt   (317)   ¦  2:13.22  195.¦    ----  ----¦
M20        128. Kaiser Jürgen                       68 D-Nagold                    5:15.19,4   1:58.11,3   (741)   ¦  2:02.30  161.¦ 3:12.49  116.¦
M60          8. Rauch Wilfried                      41 D-Neu-Ulm                   5:15.17,2     55.41,1   (309)   ¦  1:50.42    5.¦ 3:24.35    9.¦
M45         46. Wilde Benno                         58 D-Nordhausen                5:17.01,3   1:14.00,0   (617)   ¦  1:58.38   46.¦ 3:18.22   41.¦
M40         65. Siems Volker                        62 D-Nordstemmen               5:11.33,2   1:51.09,0   (446)   ¦  1:58.23   78.¦ 3:13.10   62.¦
M45         48. Schmalfuß Olaf                      58 D-Nürnberg                  5:18.32,0   1:15.30,7   (654)   ¦  1:55.54   35.¦ 3:22.38   49.¦
M20        113. Teichert Jürgen, D-Nürnberg         68 laufteichert@web.de         5:05.26,9   1:48.18,8   (748)   ¦  1:50.24   98.¦ 3:15.02  122.¦
M45         71. Dieterle Karl-Heinz                 58 D-Nussdorf                  5:50.46,3   1:47.45,0   (521)   ¦  2:06.13   67.¦ 3:44.32   73.¦
M20        118. Klaaßen Dietrich                    67 D-Oberkochen                5:11.49,3   1:54.41,2   (297)   ¦  2:01.14  156.¦ 3:10.35  105.¦
M45         21. Getto Albert                        56 D-Oberotterbach             4:51.06,3     48.05,0   (388)   ¦  1:38.28    6.¦ 3:12.37   35.¦
F40          9. Namsons Doris                       60 D-Oberursel                 5:26.46,2     58.05,4   (172)   ¦  2:02.43    9.¦ 3:24.02    8.¦
M40         49. Namsons Eriks                       60 D-Oberursel                 4:58.03,8   1:37.39,6   (171)   ¦  1:55.59   68.¦ 3:02.04   39.¦
M20         82. Scheuerer Christian                 67 D-Ohlstadt                  4:50.29,2   1:33.21,1   (249)   ¦  1:45.02   70.¦ 3:05.26   91.¦
M45         98. Weinitschke Dieter                  55 D-Oldenburg                 6:58.31,2   2:55.29,9   (338)   ¦  2:37.57   99.¦ 4:20.33   88.¦
M40         84. Bünder Heinz                        59 D-Olfen                     5:26.46,6   2:06.22,4   (465)   ¦  1:51.20   51.¦ 3:35.26   97.¦
M50         13. Schröder Werner                     50 D-Olfen                     4:45.48,2     49.32,3   (162)   ¦  1:44.51   12.¦ 3:00.56   16.¦
M20         30. Fuchs Nils                          67 D-Pforzheim                 4:09.11,4     52.03,3   (169)   ¦  1:33.52   27.¦ 2:35.19   32.¦
M45         49. Scheitig Steffen                    58 D-Plauen                    5:19.34,0   1:16.32,7   (552)   ¦  2:00.10   50.¦ 3:19.23   42.¦
M40         86. Schmidt Thomas                      61 D-Pulsnitz                  5:27.10,7   2:06.46,5   (129)   ¦  2:00.37   88.¦ 3:26.33   79.¦
M45         89. Balzer Reinhold                     55 D-Ratingen                  6:25.25,0   2:22.23,7   (522)   ¦  2:05.34   66.¦ 4:19.50   87.¦
M50         19. Mottmann Rolf                       53 D-Remscheid                 4:57.20,5   1:01.04,6   (148)   ¦  1:50.17   22.¦ 3:07.02   19.¦
M20        202. Witzke Oliver                       74 D-Remscheid                 6:25.29,8   3:08.21,7   (789)   ¦  2:13.01  193.¦ 4:12.28  201.¦
M20         41. Femerling Urs                       65 D-Remseck                   4:22.07,1   1:04.59,0   (628)   ¦  1:39.07   43.¦ 2:42.59   43.¦
F45         17. Gessler Hanne                       57 D-Remseck                   7:04.41,5   2:14.11,6   (548)   ¦  2:40.50   17.¦ 4:23.51   16.¦
M20        176. Gessler Jürgen                      66 D-Remseck                   5:44.03,1   2:26.55,0   (549)   ¦  2:14.38  197.¦ 3:29.24  150.¦
M45         58. Adam Nikolaos                       55 D-Reutlingen                5:30.21,1   1:27.19,8   (229)   ¦  1:56.09   38.¦ 3:34.11   59.¦
M45          9. Bartel Bernward                     55 D-Reutlingen                4:34.16,5     31.15,2   (385)   ¦  1:50.19   25.¦ 2:43.57    7.¦
M50         37. Höfelmann Klemens                   52 D-Rheinberg                 5:22.03,9   1:25.48,0   (467)   ¦  2:05.09   51.¦ 3:16.54   32.¦
M20         84. Stöhr Josef                         68 D-Riedlingen                4:50.46,1   1:33.38,0   (543)   ¦  1:55.11  123.¦ 2:55.35   72.¦
M20         51. Klink Ralf                          65 D-Riedstadt                 4:30.45,5   1:13.37,4   (386)   ¦  1:43.03   64.¦ 2:47.42   54.¦
M40         25. Weiss Georg                         62 D-Rosbach                   4:39.33,5   1:19.09,3   (649)   ¦  1:51.42   52.¦ 2:47.50   19.¦
M20        116. Förster Thomas                      64 D-Roth                      5:11.30,2   1:54.22,1   (205)   ¦  1:59.08  143.¦ 3:12.21  112.¦
M20         89. Schneider Steffen                   70 D-Rützengrün                4:53.05,8   1:35.57,7   (231)   ¦  1:53.06  117.¦ 2:59.59   82.¦
M45         28. Glenk Alfred                        54 D-Sachsenheim               4:57.10,0     54.08,7  (1243)   ¦  1:56.07   37.¦ 3:01.02   24.¦
M45         96. Trawinski Dieter                    54 D-Schildow                  6:54.27,8   2:51.26,5   (471)   ¦  2:28.09   95.¦ 4:26.18   92.¦
M50         69. Schüssler Franz                     49 D-Schmallenberg             6:16.14,1   2:19.58,2  (1265)   ¦  2:22.55   76.¦ 3:53.19   65.¦
M55         44. Vollenberg Klaus                    45 D-Schmallenberg             6:43.45,4   2:16.34,0   (160)   ¦  2:25.32   43.¦ 4:18.13   42.¦
M40         59. Meisenbacher Robert                 60 D-Schönaich                 5:03.55,7   1:43.31,5   (116)   ¦  1:49.00   39.¦ 3:14.54   65.¦
M40         13. Schelshorn Andreas                  60 D-Schönau                   4:15.26,8     55.02,6   (137)   ¦  1:35.38   10.¦ 2:39.48   15.¦
M60        ---  Biedermann Wolfgang                 40 D-Schwandorf                2:38.54,6     Zermatt   (605)   ¦  2:38.54   26.¦    ----  ----¦
M20         88. Wagner Steffen                      67 D-Seebach                   4:52.43,2   1:35.35,1   (663)   ¦  1:45.07   71.¦ 3:07.35   97.¦
M20        181. Kramert Christian                   64 D-Seeheim-Jugenheim         5:53.38,6   2:36.30,5   (177)   ¦  2:18.56  201.¦ 3:34.41  160.¦
M20        115. Berner Marcus                       70 D-Sersheim                  5:09.59,5   1:52.51,4   (273)   ¦  1:42.34   63.¦ 3:27.25  143.¦
M45          1. Götz Alexander, D-Sexau             55 SV Waldkirch                4:03.01,3       -----   (403)   ¦  1:33.02    1.¦ 2:29.58    1.¦
M50         14. Maier Hans                          53 D-Simonswald                4:49.09,5     52.53,6    (85)   ¦  1:44.32   11.¦ 3:04.36   18.¦
M55         13. Schulz Dieter                       48 D-Sinn                      5:06.36,1     39.24,7  (1233)   ¦  2:06.28   26.¦ 3:00.07    8.¦
M55         38. Ostertag Eberhard, D-Stammheim      46 TV Stammheim                6:26.39,0   1:59.27,6   (288)   ¦  2:25.32   44.¦ 4:01.06   35.¦
F20          5. Hildebrand Carmen                   69 D-Steinau                   4:32.46,6     47.22,1    (61)   ¦  1:44.38    5.¦ 2:48.07    6.¦
M20         28. Leimbach Mario, D-Steinbach         75 WSC 07 Ruhla                4:07.02,0     49.53,9   (747)   ¦  1:34.37   29.¦ 2:32.24   28.¦
F20         20. Müller Katja, D-Steinbach           79 WSC 07 Ruhla                5:14.24,0   1:28.59,5   (750)   ¦  2:00.21   19.¦ 3:14.02   18.¦
F65          1. Körber Greta                        36 D-Stelle                    6:17.00,6       -----  (1245)   ¦  2:23.57    1.¦ 3:53.02    1.¦
M50         44. Körber Klaus                        50 D-Stelle                    5:34.15,8   1:37.59,9  (1246)   ¦  2:15.23   61.¦ 3:18.52   35.¦
M20         14. Frech Axel                          66 D-Stetten                   3:51.44,4     34.36,3    (13)   ¦  1:29.29   20.¦ 2:22.14   13.¦
M50         70. Weiss Erhard                        50 D-Stettfeld                 6:28.14,2   2:31.58,3   (833)   ¦  2:20.59   70.¦ 4:07.14   70.¦
M40         75. Rieß Martin                         60 D-Straubenhardt             5:21.51,8   2:01.27,6   (437)   ¦  1:52.56   58.¦ 3:28.54   86.¦
M50         21. Abel Jürgen                         52 D-Stuttgart                 5:01.24,1   1:05.08,2   (564)   ¦  1:50.01   20.¦ 3:11.22   21.¦
M50         64. Bracht Gerhard                      50 D-Stuttgart                 6:02.34,0   2:06.18,1   (755)   ¦  2:13.29   60.¦ 3:49.05   61.¦
M55         31. Giesselmann Klaus                   46 D-Stuttgart                 6:01.00,8   1:33.49,4   (744)   ¦  2:20.21   38.¦ 3:40.39   26.¦
M50         18. Neumann Klaus, D-Stuttgart          52 neumann.k@t-online.de       4:55.24,9     59.09,0   (743)   ¦  1:56.15   32.¦ 2:59.09   13.¦
F20         13. Veit Stefanie                       74 D-Stuttgart                 4:54.56,4   1:09.31,9   (597)   ¦  1:52.28   10.¦ 3:02.27   12.¦
M60          5. Reichert Siegfried                  40 D-Talheim                   4:58.59,9     39.23,8   (851)   ¦  1:47.46    3.¦ 3:11.13    7.¦
M55         16. Wunsch Dr. Hans-Joachim             47 D-Trier                     5:17.42,8     50.31,4   (525)   ¦  2:01.51   20.¦ 3:15.51   16.¦
M65         12. Huth Wolfgang                       38 D-Unterkirnach              7:35.19,0   2:17.58,6   (630)   ¦  2:47.05   13.¦ 4:48.13   12.¦
M45         91. Schieler Klaus                      54 D-Vaihingen                 6:42.30,0   2:39.28,7   (409)   ¦  2:13.57   83.¦ 4:28.32   94.¦
M40         55. Weissinger Hugo                     59 D-Vaihingen                 5:01.19,5   1:40.55,3   (276)   ¦  1:53.30   62.¦ 3:07.49   54.¦
M50         39. Trube Lothar, D-Vellmar             53 LG Vellmar                  5:23.53,4   1:27.37,5   (576)   ¦  1:56.39   34.¦ 3:27.14   44.¦
M45         27. Hütter Dietmar                      56 D-Viernheim                 4:56.48,6     53.47,3   (448)   ¦  1:46.09   15.¦ 3:10.39   33.¦
M45         81. Sölch Hans                          56 D-Vilsheim                  6:03.25,1   2:00.23,8   (458)   ¦  2:09.47   76.¦ 3:53.38   80.¦
M20        109. Becker Ralf, D-Waldalgesheim        64 LT Waldalgesheim            5:04.17,8   1:47.09,7   (404)   ¦  1:57.04  137.¦ 3:07.13   96.¦
F45          8. Dahl Martina                        56 D-Waldkirch                 5:42.11,1     51.41,2    (99)   ¦  2:02.51    6.¦ 3:39.19   10.¦
M45         65. Dahl Rainer                         55 D-Waldkirch                 5:42.11,3   1:39.10,0   (245)   ¦  2:02.50   59.¦ 3:39.20   70.¦
F45        ---  Freider Schaffrik Marion            56 D-Waldkirch                 2:08.30,6     Zermatt   (261)   ¦  2:08.30    7.¦    ----  ----¦
M60         25. Eisel Hans-Dieter, D-Weilburg       41 SC Oberlahn                 6:46.50,2   2:27.14,1   (842)   ¦  2:21.41   25.¦ 4:25.09   25.¦
M50         60. Federer Arnold                      49 D-Wermelskirchen            5:58.01,9   2:01.46,0   (339)   ¦  2:18.05   65.¦ 3:39.56   56.¦
M40        115. Neumann Jörg                        60 D-Wermelskirchen            5:58.01,7   2:37.37,5   (340)   ¦  2:18.05  128.¦ 3:39.55  108.¦
M45         19. Stürzl Martin                       58 D-Wermelskirchen            4:48.56,9     45.55,6   (754)   ¦  1:50.18   24.¦ 2:58.38   19.¦
F20         22. Marques Helena                      66 D-Wiesbaden                 5:22.03,1   1:36.38,6   (286)   ¦  2:00.24   20.¦ 3:21.38   22.¦
M40        101. Seitz-Mcintyre Peter                61 D-Wiesbaden                 5:38.22,6   2:17.58,4   (178)   ¦  2:07.48  108.¦ 3:30.34   90.¦
M45         37. Beutel Frank                        57 D-Würzburg                  5:08.51,0   1:05.49,7   (216)   ¦  1:57.50   44.¦ 3:11.01   34.¦
M40        127. Seerau Roland                       61 D-Xanten                    6:18.04,0   2:57.39,8   (742)   ¦  2:10.57  117.¦ 4:07.06  125.¦
M40         81. Götz Jürgen                         59 D-Zusmarshausen             5:24.57,2   2:04.33,0   (294)   ¦  1:58.46   79.¦ 3:26.10   78.¦

Total 229



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.