2. Zermatt Marathon - nach Ortschaft "S"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   ¦ klaus-Zermatt ¦tt-Gornergrat ¦
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M20        197. Hess René                           65 Saanen                      6:17.33,4   3:00.25,3   (527)   ¦  2:28.29  212.¦ 3:49.04  186.¦
M20         68. Grisiger-Ming Martin                64 Sachseln                    4:39.09,4   1:22.01,3   (554)   ¦  1:39.22   45.¦ 2:59.47   81.¦
F40          5. Boillat Kireev Véronique            62 Saint-Sulpice               5:16.26,6     47.45,8   (373)   ¦  1:59.18    6.¦ 3:17.08    5.¦
M45         88. Kireev Alexandre                    55 Saint-Sulpice               6:17.40,8   2:14.39,5   (272)   ¦  2:32.51   98.¦ 3:44.49   74.¦
M20        153. Hösli Simon                         75 Schlieren                   5:28.28,2   2:11.20,1   (456)   ¦  1:53.01  116.¦ 3:35.26  164.¦
F45          9. Hayoz Antoinette                    58 Schmitten FR                5:46.19,6     55.49,7  (1213)   ¦  2:14.36   11.¦ 3:31.42    8.¦
M40          4. Steiner Thomas                      62 Schönbühl                   3:49.51,0     29.26,8   (656)   ¦  1:28.10    3.¦ 2:21.40    5.¦
M45         66. Metry Leander                       58 Schwarzhäusern              5:42.25,0   1:39.23,7   (410)   ¦  2:04.09   64.¦ 3:38.16   66.¦
M20         61. Waeber Dominik                      72 Schwarzsee                  4:36.15,4   1:19.07,3   (796)   ¦  1:41.09   57.¦ 2:55.05   70.¦
M50         76. Heiz Daniel                         50 Schwyz                      6:43.57,7   2:47.41,8   (438)   ¦  2:29.26   79.¦ 4:14.30   73.¦
M40         34. Haibucher Peter                     61 Sennhof                     4:49.37,5   1:29.13,3   (426)   ¦  1:53.04   60.¦ 2:56.33   29.¦
M60         21. Chaignat Louis                      41 Sion                        6:16.05,5   1:56.29,4   (784)   ¦  2:11.49   14.¦ 4:04.15   22.¦
M55          7. Waegli Ueli                         48 Sissach                     4:55.49,8     28.38,4   (366)   ¦  1:51.09    8.¦ 3:04.40   10.¦
M20        102. Wenzel André                        66 Solothurn                   4:59.40,5   1:42.32,4   (625)   ¦  1:47.50   86.¦ 3:11.50  109.¦
M45         52. Karlen Christian                    56 Spiez                       5:22.16,8   1:19.15,5   (633)   ¦  2:00.33   53.¦ 3:21.43   47.¦
M40         41. Streilein-Hurni André               62 Spiez                       4:52.59,0   1:32.34,8   (616)   ¦  1:45.22   27.¦ 3:07.36   53.¦
M20        199. Ledermann Martin                    76 Spreitenbach                6:20.53,3   3:03.45,2   (722)   ¦  2:17.53  199.¦ 4:03.00  196.¦
M20         98. Deininger Roland                    68 St. Gallen                  4:58.30,3   1:41.22,2   (806)   ¦  1:56.14  129.¦ 3:02.16   87.¦
F20         25. Köppel Barbara                      67 St. Gallen                  5:29.19,8   1:43.55,3   (596)   ¦  2:06.17   27.¦ 3:23.02   23.¦
M45         47. Biner Armand                        56 St. Niklaus                 5:18.04,0   1:15.02,7   (152)   ¦  1:56.21   39.¦ 3:21.42   46.¦
M50         73. Frei Walter                         50 St. Niklaus                 6:36.55,6   2:40.39,7   (505)   ¦  2:21.03   72.¦ 4:15.52   74.¦
M50         30. Burgener Charly                     51 St. Niklaus VS              5:12.42,2   1:16.26,3   (504)   ¦  1:56.21   33.¦ 3:16.21   31.¦
M50         27. Fux Marcel                          52 St. Niklaus VS              5:10.04,9   1:13.49,0   (506)   ¦  1:55.32   30.¦ 3:14.32   26.¦
M20        208. Fux Renè                            64 St. Niklaus VS              6:54.37,3   3:37.29,2   (436)   ¦  2:23.01  210.¦ 4:31.35  205.¦
M20        174. Imboden Stefan, St. Niklaus VS      83 TGR Sportteam St. Niklaus   5:43.23,9   2:26.15,8   (430)   ¦  2:09.19  181.¦ 3:34.04  157.¦
M45         30. Imboden Willy, St. Niklaus VS       54 TGR Sportteam St. Niklaus   5:02.04,6     59.03,3   (431)   ¦  1:56.56   41.¦ 3:05.08   28.¦
M40        129. Kalbermatter Horst                  61 St. Niklaus VS              6:21.02,7   3:00.38,5   (509)   ¦  2:07.49  109.¦ 4:13.13  127.¦
M40          3. Leiggener Karl                      61 St. Niklaus VS              3:44.31,2     24.07,0   (118)   ¦  1:30.09    5.¦ 2:14.21    2.¦
M50         62. Schuler Willy                       51 St. Niklaus VS              5:58.25,6   2:02.09,7   (511)   ¦  2:21.02   71.¦ 3:37.22   53.¦
F20         36. Truffer Patricia                    79 St. Niklaus VS              6:02.37,6   2:17.13,1   (513)   ¦  2:28.35   41.¦ 3:34.02   28.¦
M20        190. Wagegg Thomas                       66 St. Niklaus VS              6:03.19,3   2:46.11,2   (514)   ¦  2:21.05  205.¦ 3:42.13  176.¦
M20        191. Zenhäusern Lars                     74 St. Niklaus VS              6:05.40,2   2:48.32,1   (515)   ¦  2:17.15  198.¦ 3:48.25  185.¦
M40         21. Parlange Marc                       62 St. Sulpice                 4:35.48,6   1:15.24,4   (442)   ¦  1:54.15   65.¦ 2:41.33   16.¦
M40         57. Fux Heinrich                        60 St.Niklaus                  5:02.39,5   1:42.15,3   (211)   ¦  1:56.21   69.¦ 3:06.17   51.¦
M55         46. Leeger Hans                         45 Stadel                      6:54.36,8   2:27.25,4   (551)   ¦  2:28.24   48.¦ 4:26.12   44.¦
M50         53. Fehr Juerg                          52 Staefa                      5:48.37,0   1:52.21,1   (167)   ¦  2:24.50   77.¦ 3:23.47   38.¦
F40         18. Trechslin Barbara                   63 Stäfa                       6:00.14,5   1:31.33,7   (153)   ¦  2:24.50   19.¦ 3:35.24   14.¦
M50          1. Abgottspon Anton                    52 Stalden                     3:56.15,9       -----    (51)   ¦  1:32.26    1.¦ 2:23.49    1.¦
M40        112. Abgottspon Helmut                   62 Staldenried                 5:55.29,8   2:35.05,6   (301)   ¦  2:10.51  116.¦ 3:44.38  110.¦
M20         99. Briggeler Gerald                    79 Staldenried                 4:59.20,6   1:42.12,5  (1251)   ¦  1:42.29   62.¦ 3:16.51  127.¦
M65          9. Spögler Albert                      35 Staldenried                 6:42.18,0   1:24.57,6   (827)   ¦  2:23.35    8.¦ 4:18.43    9.¦
M20        194. Huber Roger                         73 Stallikon                   6:11.05,1   2:53.57,0   (271)   ¦  2:12.23  189.¦ 3:58.41  195.¦
M20        206. Downey Denis                        74 Steffisburg                 6:38.27,3   3:21.19,2  (1254)   ¦  2:20.31  202.¦ 4:17.55  202.¦
M50         52. Klöti Martin Urs                    51 Steffisburg                 5:48.10,1   1:51.54,2   (652)   ¦  2:15.29   62.¦ 3:32.40   49.¦
M20         24. Beck Emmanuel                       72 Suchy                       4:01.03,4     43.55,3   (200)   ¦  1:35.01   31.¦ 2:26.01   22.¦
M40         14. Ummel Beat                          60 Suhr                        4:16.12,1     55.47,9   (371)   ¦  1:39.56   17.¦ 2:36.16   13.¦
M60          4. Greussing Pius                      41 Sulz-Rickenbach             4:55.31,1     35.55,0   (795)   ¦  1:55.21    6.¦ 3:00.09    3.¦
M40          9. Gfeller Paul                        61 Sumiswald                   4:07.17,7     46.53,5   (783)   ¦  1:48.02   38.¦ 2:19.15    4.¦

Total 48



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.