2. Zermatt Marathon - nach Name "B"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   ¦ klaus-Zermatt ¦tt-Gornergrat ¦
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M20         55. Bachem Harry                        72 B-Raeren                    4:32.41,2   1:15.33,1   (201)   ¦  1:45.38   74.¦ 2:47.02   50.¦
M20        175. Bachmann Marcel                     66 Kilchberg                   5:43.55,0   2:26.46,9   (364)   ¦  2:12.20  187.¦ 3:31.34  155.¦
M45         89. Balzer Reinhold                     55 D-Ratingen                  6:25.25,0   2:22.23,7   (522)   ¦  2:05.34   66.¦ 4:19.50   87.¦
M20        155. Bamonte Cosimo                      ?? I-Firenze                   5:29.18,5   2:12.10,4   (571)   ¦  2:01.24  157.¦ 3:27.53  146.¦
F40         17. Bannier Elsbeth                     63 Aesch                       5:59.03,3   1:30.22,5   (775)   ¦  2:05.08   11.¦ 3:53.55   19.¦
M55          6. Banzer Paul                         45 Ittigen                     4:51.50,3     24.38,9   (382)   ¦  1:52.06    9.¦ 2:59.44    7.¦
M55         27. Barrot Christian                    45 Meyrin                      5:57.13,6   1:30.02,2   (223)   ¦  2:09.50   29.¦ 3:47.22   28.¦
M45          9. Bartel Bernward                     55 D-Reutlingen                4:34.16,5     31.15,2   (385)   ¦  1:50.19   25.¦ 2:43.57    7.¦
M40          5. Bärtschi Michael                    63 Reutigen                    3:59.08,0     38.43,8   (700)   ¦  1:31.23    7.¦ 2:27.44    6.¦
M20         17. Bärtschi Ruedi                      64 Adelboden                   3:54.57,4     37.49,3   (634)   ¦  1:30.29   22.¦ 2:24.27   17.¦
M20          9. Bättig Adrian                       65 Goldau                      3:42.22,7     25.14,6     (5)   ¦  1:25.17   11.¦ 2:17.05   10.¦
M40         27. Bättig René                         59 Gelfingen                   4:40.43,2   1:20.19,0   (343)   ¦  1:47.34   33.¦ 2:53.08   24.¦
M40         71. Baumann Didier                      62 F-Bourg en Bresse           5:19.50,6   1:59.26,4   (837)   ¦  1:47.44   35.¦ 3:32.05   93.¦
M55         10. Baumann Max                         47 Interlaken                  5:00.56,9     33.45,5   (809)   ¦  1:48.07    5.¦ 3:12.49   15.¦
M20         24. Beck Emmanuel                       72 Suchy                       4:01.03,4     43.55,3   (200)   ¦  1:35.01   31.¦ 2:26.01   22.¦
M20        109. Becker Ralf, D-Waldalgesheim        64 LT Waldalgesheim            5:04.17,8   1:47.09,7   (404)   ¦  1:57.04  137.¦ 3:07.13   96.¦
F45        ---  Behnert Sabine                      57 D-Erfurt                    2:51.53,3     Zermatt   (847)   ¦  2:51.53   20.¦    ----  ----¦
M65          7. Benninger Eugen                     35 D-Friedrichshafen           6:26.25,9   1:09.05,5   (676)   ¦  2:16.08    7.¦ 4:10.17    8.¦
M40         17. Benz Felix                          60 Heerbrugg                   4:28.09,5   1:07.45,3   (156)   ¦  1:39.03   15.¦ 2:49.06   20.¦
F45          6. Berger Astrid                       57 Allschwil                   5:24.38,2     34.08,3   (469)   ¦  2:08.44    8.¦ 3:15.53    5.¦
M20         23. Berger Marc                         81 Düdingen                    4:00.57,9     43.49,8  (1255)   ¦  1:37.19   36.¦ 2:23.38   15.¦
M55         25. Bernard Walter                      47 D-Fellbach                  5:41.42,7   1:14.31,3  (1240)   ¦  2:06.28   27.¦ 3:35.13   19.¦
M20         85. Berndt Michael                      68 D-Buseck                    4:51.42,1   1:34.34,0   (484)   ¦  1:43.39   65.¦ 3:08.02   98.¦
M20        115. Berner Marcus                       70 D-Sersheim                  5:09.59,5   1:52.51,4   (273)   ¦  1:42.34   63.¦ 3:27.25  143.¦
F45          4. Bertholet Claire                    58 Moudon                      5:13.47,2     23.17,3   (534)   ¦  2:01.56    5.¦ 3:11.51    4.¦
M65         10. Bettler Jakob                       38 Boltigen                    6:56.29,4   1:39.09,0   (790)   ¦  2:32.15   10.¦ 4:24.14   10.¦
M45         37. Beutel Frank                        57 D-Würzburg                  5:08.51,0   1:05.49,7   (216)   ¦  1:57.50   44.¦ 3:11.01   34.¦
M60        ---  Biedermann Wolfgang                 40 D-Schwandorf                2:38.54,6     Zermatt   (605)   ¦  2:38.54   26.¦    ----  ----¦
M20        156. Billich Christian                   72 D-Lörrach                   5:29.39,3   2:12.31,2   (191)   ¦  2:00.16  149.¦ 3:29.22  149.¦
M45         61. Binder Götz                         55 D-Ebenhausen                5:35.48,1   1:32.46,8   (393)   ¦  1:59.20   48.¦ 3:36.27   61.¦
M45         47. Biner Armand                        56 St. Niklaus                 5:18.04,0   1:15.02,7   (152)   ¦  1:56.21   39.¦ 3:21.42   46.¦
M40        ---  Biner Dany                          63 Zermatt                     1:47.39,2     Zermatt   (826)   ¦  1:47.39   34.¦    ----  ----¦
M20        196. Biner René                          69 Zermatt                     6:17.05,0   2:59.56,9   (840)   ¦  2:20.40  203.¦ 3:56.24  193.¦
M40        135. Birringer Dietmar                   62 D-Beckingen                 6:47.40,3   3:27.16,1   (723)   ¦  2:23.34  134.¦ 4:24.05  132.¦
M45         32. Bischoff Nico                       57 Richterswil                 5:04.32,8   1:01.31,5   (281)   ¦  2:03.30   60.¦ 3:01.02   23.¦
M50          4. Blaser Michael                      52 Bern                        4:08.54,2     12.38,3    (35)   ¦  1:36.04    4.¦ 2:32.49    4.¦
M45        100. Blaser Urs                          55 Daellikon                   7:05.30,9   3:02.29,6   (107)   ¦  2:38.48  100.¦ 4:26.42   93.¦
M45         78. Bläsi Giovanni                      58 Birmensdorf                 6:01.29,9   1:58.28,6   (641)   ¦  2:10.30   77.¦ 3:50.59   77.¦
F20         42. Blatter Jacqueline                  67 Ried-Brig                   6:42.22,7   2:56.58,2   (396)   ¦  2:25.54   38.¦ 4:16.28   40.¦
M60          2. Blersch Kurt                        40 D-Freudenstadt              4:29.44,4     10.08,3    (95)   ¦  1:41.37    1.¦ 2:48.06    2.¦
M45         16. Blumrich Gerald                     57 D-Kempten                   4:46.33,2     43.31,9   (356)   ¦  1:44.15   12.¦ 3:02.17   25.¦
M20         45. Bodmer Patric                       74 Oberentfelden               4:26.21,3   1:09.13,2   (218)   ¦  1:40.58   56.¦ 2:45.22   45.¦
M40        100. Boening Dirk                        63 D-Erfurt                    5:37.38,2   2:17.14,0  (1236)   ¦  2:07.31  106.¦ 3:30.06   88.¦
F40          5. Boillat Kireev Véronique            62 Saint-Sulpice               5:16.26,6     47.45,8   (373)   ¦  1:59.18    6.¦ 3:17.08    5.¦
M55         14. Boissiere Jacques                   45 Le Lignon                   5:09.37,7     42.26,3   (855)   ¦  2:00.16   19.¦ 3:09.21   13.¦
M45         76. Bokhorst van Gert                   55 NL-Utrecht 3524EN           6:01.07,4   1:58.06,1   (189)   ¦  2:03.35   61.¦ 3:57.32   82.¦
M40         35. Bolay Bernard                       59 La Tour-de-Peilz            4:50.29,9   1:30.05,7   (823)   ¦  1:50.08   46.¦ 3:00.21   36.¦
F45          1. Bolay Claire                        58 La Tour-de-Peilz            4:50.29,9       -----   (822)   ¦  1:50.08    2.¦ 3:00.21    1.¦
M40         68. Bonfanti Stefan                     60 Zürich                      5:16.39,8   1:56.15,6   (158)   ¦  1:57.26   73.¦ 3:19.13   71.¦
F60          4. Bonny Denise                        42 Payerne                     7:35.12,6   1:30.19,7   (530)   ¦  2:51.14    4.¦ 4:43.58    4.¦
M55         43. Borer Claudius                      46 Cham                        6:37.43,1   2:10.31,7   (779)   ¦  2:13.47   30.¦ 4:23.55   43.¦
M55         21. Bortis Johann                       47 Ernen                       5:34.14,8   1:07.03,4   (481)   ¦  2:03.56   21.¦ 3:30.18   18.¦
M20         33. Bosch Stefan                        65 D-Landshausen               4:13.15,0     56.06,9   (848)   ¦  1:40.53   55.¦ 2:32.22   27.¦
M40         53. Bowald Eric                         60 Kriens                      5:00.17,0   1:39.52,8   (349)   ¦  1:52.45   56.¦ 3:07.32   52.¦
M20         20. Bozonnet Nicolas                    76 F-Saint Genis Pouilly       3:57.46,3     40.38,2   (188)   ¦  1:32.28   23.¦ 2:25.17   19.¦
M55         42. Bracher Andreas                     48 Gümligen                    6:37.02,4   2:09.51,0   (705)   ¦  2:25.54   45.¦ 4:11.07   39.¦
M50         64. Bracht Gerhard                      50 D-Stuttgart                 6:02.34,0   2:06.18,1   (755)   ¦  2:13.29   60.¦ 3:49.05   61.¦
M40        104. Brands Rudi                         61 NL-Almere 1325 HS           5:40.59,2   2:20.35,0  (1249)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
M20         80. Brantschen Max                      70 Eyholz                      4:46.23,7   1:29.15,6   (710)   ¦  1:45.21   73.¦ 3:01.02   85.¦
M20        203. Brantschen Raymond, Herbriggen      70 TGR Sportteam St. Niklaus   6:28.28,9   3:11.20,8   (432)   ¦  2:21.04  204.¦ 4:07.24  198.¦
M40        120. Braun Werner, D-Bruchsal            59 LT-TSV Untergrombach        6:07.27,5   2:47.03,3   (347)   ¦  2:12.12  120.¦ 3:55.15  121.¦
M40         16. Brawand Ulrich                      63 Grindelwald                 4:26.05,7   1:05.41,5    (76)   ¦  1:35.45   11.¦ 2:50.20   21.¦
M50          6. Brechbühl Robert                    51 Oberdiessbach               4:13.07,9     16.52,0   (550)   ¦  1:36.37    6.¦ 2:36.30    6.¦
M50         61. Brechbühler Hansueli                53 Waltenschwil                5:58.03,3   2:01.47,4   (455)   ¦  2:06.53   53.¦ 3:51.09   63.¦
M20        139. Bregy Jean-Claude                   68 Weiningen                   5:20.24,7   2:03.16,6   (561)   ¦  2:08.52  179.¦ 3:11.32  108.¦
M20         99. Briggeler Gerald                    79 Staldenried                 4:59.20,6   1:42.12,5  (1251)   ¦  1:42.29   62.¦ 3:16.51  127.¦
M45         17. Brigger Eugen                       54 Naters                      4:47.51,3     44.50,0   (841)   ¦  1:48.46   20.¦ 2:59.04   20.¦
M40         33. Briw Beni                           61 Brig                        4:47.57,1   1:27.32,9   (694)   ¦  1:45.13   25.¦ 3:02.44   41.¦
M20        135. Brown Eric                          71 USA                         5:17.25,8   2:00.17,7  (1238)   ¦  2:00.06  147.¦ 3:17.19  130.¦
M55          8. Brummer Benno                       46 Magden                      4:55.58,0     28.46,6   (358)   ¦  1:56.31   13.¦ 2:59.26    6.¦
F20          6. Brunner Mariette                    67 Münster VS                  4:35.01,3     49.36,8  (1253)   ¦  1:47.36    7.¦ 2:47.24    5.¦
M20         91. Brunner Stefan                      64 Brig                        4:54.12,4   1:37.04,3   (519)   ¦  1:45.45   75.¦ 3:08.26  100.¦
M50         72. Bruske Peter, D-Erfurt              49 Laufgruppe Lehmann          6:34.03,6   2:37.47,7  (1275)   ¦  2:19.49   69.¦ 4:14.14   71.¦
M55        ---  Buechling Peter                     44 D-Fritzlar                  2:54.04,8     Zermatt   (445)   ¦  2:54.04   51.¦    ----  ----¦
M60         13. Bühlmann Ernst                      43 Küsnacht                    5:45.23,9   1:25.47,8   (834)   ¦  2:18.55   22.¦ 3:26.28   11.¦
M60         12. Bühlmann Hans                       43 Bonstetten                  5:44.44,1   1:25.08,0  (1215)   ¦  2:13.57   18.¦ 3:30.46   13.¦
M55         39. Bull John                           46 Yorkshire                   6:28.10,7   2:00.59,3   (489)   ¦  2:25.13   42.¦ 4:02.56   36.¦
M40         84. Bünder Heinz                        59 D-Olfen                     5:26.46,6   2:06.22,4   (465)   ¦  1:51.20   51.¦ 3:35.26   97.¦
M45         57. Buntenbroich Albert                 58 D-Köln                      5:27.23,7   1:24.22,4   (707)   ¦  1:56.03   36.¦ 3:31.20   57.¦
M50         30. Burgener Charly                     51 St. Niklaus VS              5:12.42,2   1:16.26,3   (504)   ¦  1:56.21   33.¦ 3:16.21   31.¦
M20          4. Bürgler Hannes                      66 Illgau                      3:32.45,5     15.37,4  (1222)   ¦  1:23.45    7.¦ 2:08.59    4.¦
M20        145. Bürkert Matthias, D-Ingelfingen     70 Team Hercules               5:23.58,5   2:06.50,4   (206)   ¦  1:49.46   94.¦ 3:34.12  158.¦
M40         24. Burkhard Raymond                    63 Gümligen                    4:39.07,3   1:18.43,1   (777)   ¦  1:45.13   26.¦ 2:53.54   25.¦
F40         14. Bürki Sabine                        62 Bern                        5:51.33,6   1:22.52,8   (582)   ¦  2:10.54   13.¦ 3:40.38   15.¦
M20          1. Burns Billy                         69 GB                          3:17.08,1       -----     (6)   ¦  1:19.29    1.¦ 1:57.39    1.¦

Total 85



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.