Mezza-Maratona Uomini

XXI Maratona Ticino 2003 - Mezza-Maratona Uomini

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang      
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Merzario Paolo, I-Mandello (LC)     75 Atl. Lecco Colombo Costru   1:08.38,5       -----  (1723)  8        1.   
    2. Wyss Manuel, Zürich                 75 TG Hütten                   1:09.25,3      0.46,8  (1044)  7        1.   
    3. Caretti Claudio, I-Antolivax Carpia 71 AVO Co-Ver Verbania         1:10.00,5      1.22,0  (1056)  7        2.   
    4. Boneschi Paolo, I-Oggebbio          81 Sportolo Team               1:10.13,7      1.35,2  (1002)  7        3.   
    5. Gnoato Franco, I                    64 Atl. Club 1996 Bolzano      1:10.28,9      1.50,4  (1590)  8        2.   
    6. Salvi Floriano, I-Almenno San Salva 73 Atl. Valle Brembana         1:10.33,5      1.55,0  (1070)  7        4.   
    7. Huber Felix, Jona                   75 www.runningteam.ch          1:11.06,4      2.27,9  (1017)  7        5.   
    8. Brambilla Marco, I-Busto Arsizio    69 atl.sam marco busto arsiz   1:12.20,5      3.42,0  (1529)  8        3.   
    9. Kunchel Martin, Nidau               65 LSV Biel                    1:12.23,3      3.44,8  (1053)  7        6.   
   10. Gualazzini Stefano                  84 I-Biella                    1:12.37,4      3.58,9  (1081)  7        7.   
   11. Piccirillo Antonio, Mollis          66 LG Glarus                   1:12.39,1      4.00,6  (1074)  7        8.   
   12. Stampanoni Jonathan, Bigorio        70 USC Capriaschese            1:12.41,1      4.02,6  (1039)  7        9.   
   13. Roulier Gilbert, Erlenbach i. S.    72 All Blacks Berner Oberlan   1:12.44,6      4.06,1  (1052)  7        10.  
   14. Cattori Jean-Marc, Ascona           74 VIRTUS Locarno              1:12.45,4      4.06,9  (1050)  7        11.  
   15. Ruckstühl Christian                 76 Davos Dorf                  1:12.48,0      4.09,5  (1028)  7        12.  
   16. Böhler Andreas                      73 Muttenz                     1:12.48,5      4.10,0  (1524)  8        4.   
   17. Salinetti Michele, Cureglia         72 SAM MASSAGNO                1:12.49,1      4.10,6  (1029)  7        13.  
   18. Porrino Alberto                     70 I-Cossato                   1:12.53,3      4.14,8  (1080)  7        14.  
   19. Cestariolli Davide, I               76 Unione Giovane Biella       1:13.32,9      4.54,4  (1548)  8        5.   
   20. Haldimann Stefan, Oberdiessbach     79 All Blacks Berner Oberlan   1:13.38,1      4.59,6  (1600)  8        6.   
   21. Virgili Vincenzo, I-Arcisate        63 ATLETICA ARCISATE           1:13.38,8      5.00,3  (1696)  9        1.   
   22. Spielmann Stefano, Aeschi b. Spiez  66 ALL Blacks Thun             1:13.39,1      5.00,6  (1054)  7        15.  
   23. Baumgartner Markus, Mörschwil       68 LC Uzwil                    1:14.15,1      5.36,6  (1511)  8        7.   
   24. Butti Stefano, I                    85 Atl. Lecco Colombo Costru   1:14.18,7      5.40,2  (1722)  12       1.   
   25. Sax Roland, Freidorf TG             79 LG Wittenbach               1:14.27,7      5.49,2  (1668)  8        8.   
   26. Toniolo Mauro, I-Varese             71 Atl. Verbano                1:14.42,1      6.03,6  (1844)  8        9.   
   27. Turati Silvano, Stabio              72 SFG Stabio                  1:14.47,4      6.08,9  (1041)  7        16.  
   28. Hary Corrado, I                     64 Gac Pettinengo              1:14.52,4      6.13,9  (1601)  8        10.  
   29. Trachsel Lukas, Zürich              75 ASVZ Zürich                 1:14.53,4      6.14,9  (1689)  8        11.  
   30. Moghini Fabrizio, Savosa            53 USC Capriaschese            1:14.54,0      6.15,5  (1069)  7        17.  
   31. Roth Andreas, D-Wangen              64 SG Niederwangen Team Cell   1:15.01,3      6.22,8  (1025)  7        18.  
   32. Augustin Rudi, D-Lindenberg         58 Triathlon Lindenberg        1:15.21,2      6.42,7  (1061)  7        19.  
   33. Wettach Andreas                     ?? Baar                        1:15.23,4      6.44,9  (1077)  7        20.  
   34. Hermann Christian, Fläsch           68 TV Fläsch                   1:15.24,0      6.45,5  (1602)  8        12.  
   35. Maniglia Flavio, I-Como             67 GS Tommy Sport              1:15.25,4      6.46,9  (1626)  8        13.  
   36. Porro Marino                        60 I-Uggiate Trevano           1:15.26,7      6.48,2  (1649)  9        2.   
   37. Callura Arnoldo, Ottenbach          67 TV Unterstrasse             1:15.32,8      6.54,3  (1065)  7        21.  
   38. Jeanneret Yvain, Le Locle           74 FSG Le Locle                1:15.36,3      6.57,8  (1018)  7        22.  
   39. Marongiu Ruggero, I                 74 Atl. Stronese Splendor      1:15.59,3      7.20,8  (1628)  8        14.  
   40. Canatone Claudio, I                 56 Lessono Ottica il Ponte     1:16.05,6      7.27,1  (1536)  9        3.   
   41. Vogel Florian, Kölliken             82 swisspower mtb              1:16.19,2      7.40,7  (1698)  8        15.  
   42. Guanziroli Moreno, I-Casnate con Be 72 Pro Sesto Atletica          1:16.29,3      7.50,8  (1596)  8        16.  
   43. Cereia Enrico, I                    66 Atl. Stronese Splendor      1:16.41,8      8.03,3  (1546)  8        17.  
   44. Pini Alberto, I-Casciago (VA)       68 CRAL Aermacchi              1:16.47,2      8.08,7  (1647)  8        18.  
   45. Kentaro Sejiri, JPN-Nagasaki 852812 72 Mitsubishi Heavy Industri   1:17.00,4      8.21,9  (1615)  8        19.  
   46. Karotsch Frank, D-Stockach          57 TG Stockach                 1:17.06,5      8.28,0  (1767)  9        4.   
   47. Bättig Adrian                       65 Goldau                      1:17.09,5      8.31,0  (1075)  7        23.  
   48. Valeretto Stefano, I-Varese         69 CRAL Aermacchi              1:17.11,3      8.32,8  (1691)  8        20.  
   49. Schneller Tobias, D-Wangen          71 MTG Wangen                  1:17.16,1      8.37,6  (1060)  7        24.  
   50. Bertolini Andrea, I-Luvinate (VA)   57 CRAL Aermacchi              1:17.17,4      8.38,9  (1517)  9        5.   
   51. Ciocca Ettore, I-Binasco            67 zepelin triathlon club      1:17.19,7      8.41,2  (2519)  8        21.  
   52. Buzzi Alberto, I-Morbio Inferiore   72 Morbio Inferiore            1:17.31,9      8.53,4  (1886)  8        22.  
   53. Fabbri Maurizio, I-Viggiù           66 CRAL Aermacchi              1:17.33,0      8.54,5  (1568)  8        23.  
   54. Käch Markus, Bubikon                67 LC Meilen                   1:17.34,0      8.55,5  (1609)  8        24.  
   55. Polimeni Sergio, I-Cascina del Sole 61 GS Montestella              1:17.38,6      9.00,1  (1079)  7        25.  
   56. Imbesi Antonio, Arzo                55 SFG Stabio                  1:17.50,5      9.12,0  (1606)  9        6.   
   57. Bosio Vitaliano, I-Oltrona San Mame 59 PGG Fenetro                 1:17.54,9      9.16,4  (1881)  9        7.   
   57. Piazza Massimo                      58 I-Pray                      1:17.54,9      9.16,4  (1073)  7        26.  
   59. Wilde Erik                          67 Zürich                      1:17.55,6      9.17,1  (1713)  8        25.  
   60. Basoli Andrea, I-Taino (VA)         72 GP Miralago                 1:17.59,6      9.21,1  (1845)  8        26.  
   61. Pivato Emanuel, Hünenberg           70 Tri Team zugerland          1:18.01,7      9.23,2  (1718)  8        27.  
   62. Gatti Renato, I-Caravaggio          63 amatori lazzaretto          1:18.12,5      9.34,0  (1732)  9        8.   
   63. Schubert Andreas, D-Kißlegg         64 SG Niederwangen Team Cell   1:18.14,3      9.35,8  (1037)  7        27.  
   64. Bussu Gesuino                       61 I-Misinto                   1:18.21,3      9.42,8  (1533)  9        9.   
   65. Mantegazzi Enrico, I-Pavia          56 Atletica Iriense            1:18.29,0      9.50,5  (1871)  9        10.  
   66. Salin Mattia, I                     79 Atl. Stronese Splendor      1:18.33,8      9.55,3  (1666)  8        28.  
   67. Guanziroli Roberto, I-Como          58 Atletica Como               1:18.45,0     10.06,5  (1597)  9        11.  
   68. Ponzio Danilo, Locarno              75 SPL Locarnese               1:18.49,5     10.11,0  (1648)  8        29.  
   69. Compagnoni Iseo, I-Livigno (SO)     62 Marathon Club Livigno       1:18.55,4     10.16,9  (2101)  9        12.  
   70. Confetta Giovanni                   65 I-Cantù (CO)                1:19.04,4     10.25,9  (2102)  8        30.  
   71. Bernabò Romano, I-Casciago          57 Runners Valbossa Azzate     1:19.19,2     10.40,7  (1512)  9        13.  
   72. Cilenti Matteo, I-Como              48 Atletica Como               1:19.20,8     10.42,3  (1549)  10       1.   
   73. Bunkofer Mauro                      61 Sorengo                     1:19.24,2     10.45,7  (1532)  9        14.  
   74. Gilardino Paolo, I                  60 Unione Giovane Biella       1:19.29,0     10.50,5  (1585)  9        15.  
   75. Claudio Gervasoni, I-Bergamo        63 AMATORI LAZZARETTO BERGAM   1:19.41,0     11.02,5  (1729)  9        16.  
   76. Graf Guido                          77 Lüchingen                   1:19.41,4     11.02,9  (1010)  7        28.  
   77. Flueckiger Christian                72 Travers                     1:19.48,8     11.10,3  (1571)  8        31.  
   78. Bibalo Steve, I-Lipomo              87 USG Guanzate                1:19.49,5     11.11,0  (1847)  12       2.   
   79. Beeler Steven, Morgarten            76 www.kaltstart.ch            1:19.51,0     11.12,5  (1735)  8        32.  
   80. Mazzotta Cosimo                     62 Viganello                   1:19.54,2     11.15,7  (1719)  9        17.  
   81. Rigamonti Guiseppe, I-S,. Pietro Ca 59 Athl. Team Lario            1:20.04,6     11.26,1  (2691)  9        18.  
   82. Waldraft Thomas                     60 D-Markdorf                  1:20.04,7     11.26,2  (2618)  9        19.  
   83. Grand Benno                         71 Susten                      1:20.11,8     11.33,3  (1078)  7        29.  
   84. Rocco Salvatore, Uster              60 LG Uster                    1:20.13,0     11.34,5  (1811)  9        20.  
   85. Cataldo Beniamino, I-Busto Arsizio  78 Atl. San Marco Busto Arsi   1:20.18,7     11.40,2  (1543)  8        33.  
   86. Gonzalez Antonio, FL-Eschen         60 TV Schaan                   1:20.19,6     11.41,1  (1591)  9        21.  
   87. Ghisleni Gabriele, Morbio Inferiore 63 P. US ACLI Giuriati         1:20.25,6     11.47,1  (1584)  9        22.  
   87. Pedrazzini Giacomo, Tenero          67 SPL Locarnese               1:20.25,6     11.47,1  (1068)  7        30.  
   89. Cocconi Fabrizio, Solduno           71 Triathlon Team Ticino       1:20.27,4     11.48,9  (1004)  7        31.  
   90. Bertolina Francesco, I-Livigno (SO) 62 Marathon Club Livigno       1:20.46,3     12.07,8  (2036)  9        23.  
   91. Kothner Stefan                      68 A-Tschagguns                1:20.50,3     12.11,8  (1617)  8        34.  
   92. Browne David, Vilters               64 TV Mels                     1:20.57,4     12.18,9  (2737)  8        35.  
   93. Gabaldi Paolo, I-Guanzate (CO)      ?? Atletica Rovellasca         1:20.58,8     12.20,3  (1578)  8        36.  
   94. Adelmann Bernd                      63 D-Baienfurt                 1:21.02,1     12.23,6  (1809)  9        24.  
   95. Birra Fiorenzo, Biasca              60 GP Leventina                1:21.03,5     12.25,0  (1706)  9        25.  
   96. Montini Giovanni                    66 I-Barasso                   1:21.05,0     12.26,5  (1869)  8        37.  
   97. Messer Markus, Flims Dorf           63 Flims                       1:21.11,1     12.32,6  (1856)  9        26.  
   98. Cova Caiazzo Silverio, I-Gorla Mino 50 Atl. San Marco              1:21.12,8     12.34,3  (1826)  10       2.   
   99. Eggs Marco, Uster                   64 LC Uster                    1:21.14,9     12.36,4  (1812)  8        38.  
  100. Roffredi Filippo, I-Varese          62 CRAL Aermacchi              1:21.16,6     12.38,1  (1661)  9        27.  
  101. Grieder Frank, Pontresina           74 SC Liestal                  1:21.18,7     12.40,2  (1011)  7        32.  
  102. Carnevali Claudio, I-Como           63 SFG Morbio inf.             1:21.25,3     12.46,8  (1876)  9        28.  
  103. Crivelli Giuseppe, Morbio Inferiore 57 SFG Morbio                  1:21.25,4     12.46,9  (1555)  9        29.  
  104. Torelli Luca, I-Biandronno (VA)     67 CRAL Aermacchi              1:21.28,3     12.49,8  (1687)  8        39.  
  105. Galeazzi Roberto                    68 Monteggio                   1:21.29,2     12.50,7  (1580)  8        40.  
  106. Rodi Carlo, I-Cantù                 54 Clu del Mesdí               1:21.30,6     12.52,1  (2385)  9        30.  
  107. Frischkopf Urs                      62 Aesch LU                    1:21.32,3     12.53,8  (1576)  9        31.  
  108. Wagner Oliver, D-Gailingen          69 C-T Gailingen               1:21.38,6     13.00,1  (1699)  8        41.  
  109. Buttironi Valerio, I-Lecco          49 Atl. Lecco Colombo Costru   1:21.42,5     13.04,0  (1725)  10       3.   
  110. Scudeletti Guido, I-Ponte San Pietr 65 triathlon bergamo           1:21.58,9     13.20,4  (1736)  8        42.  
  111. Croci Renzo, I-Carnago              62 GS Maratoneti Carnago MGO   1:22.05,2     13.26,7  (1557)  9        32.  
  112. Rüdisüli Pius, Herrliberg           59 LC Küsnacht-Erlenbach       1:22.05,5     13.27,0  (1665)  9        33.  
  113. Kaufmann Roger, Zürich              74 ASVZ Zürich                 1:22.06,3     13.27,8  (1612)  8        43.  
  114. Pierobon Giovanni                   68 Pregassona                  1:22.07,4     13.28,9  (1645)  8        44.  
  115. Famlonga John, I-Bulgarograsso      52 Atletica Como               1:22.09,9     13.31,4  (1569)  10       4.   
  116. De Bernardi Fausto, I-Oggebbio      63 Marathon Verbania           1:22.10,7     13.32,2  (1884)  9        34.  
  117. Aymon Jean-Claude, Ayent            68 Es Ayent                    1:22.11,9     13.33,4  (1505)  8        45.  
  118. Gulich Thomas, Männedorf            61 LC Meilen                   1:22.12,6     13.34,1  (1051)  7        33.  
  119. Muffler Reiner, D-Ravensburg        58 LG Welfen                   1:22.12,8     13.34,3  (1834)  9        35.  
  120. Silvani Stefano, I-Villa di Chiaven 73 CP Valchiavenna             1:22.24,9     13.46,4  (1673)  8        46.  
  121. Frigerio Guido, I                   71 Gruppo Canottieri Lario C   1:22.25,4     13.46,9  (2164)  8        47.  
  122. Rodilardi Stefano, I                66 Unione Giovani Biella       1:22.28,4     13.49,9  (1659)  8        48.  
  123. Villa Giorgio, I-Mortara (PV)       70 GS Volontari Mortara        1:22.30,7     13.52,2  (1695)  8        49.  
  124. Cattin Philippe, Zollikerberg       67 ASVZ Zürich                 1:22.33,6     13.55,1  (1544)  8        50.  
  125. Santicristiani Tonino, I            58 GS AVIS Gambolò             1:22.34,0     13.55,5  (1030)  7        34.  
  126. Giovanoli Bruno, Dietlikon          67 FGZO                        1:22.34,1     13.55,6  (1587)  8        51.  
  127. Nagel Wolfgang, Verscio             61 SPL                         1:22.34,6     13.56,1  (1059)  7        35.  
  128. Ardia Fiorenzo                      58 Salorino                    1:22.35,8     13.57,3  (1742)  9        36.  
  129. Schreiber Wolfgang, D-Reutlingen    56 TV Bronnweiler              1:22.43,5     14.05,0  (1036)  7        36.  
  130. Isella Gianluca, I-Cannobio (VB)    69 Podistica Cannobio          1:22.46,7     14.08,2  (1830)  8        52.  
  131. Kägi André, Zürich                  64 TV Unterstrass              1:22.50,5     14.12,0  (1610)  8        53.  
  132. Ghirlanda Paolo, Davesco-Soragno    67 SPL Locarnese               1:22.51,7     14.13,2  (1583)  8        54.  
  133. Cristoforoni Paolo, I-Luino         64 Luino Verbano Triathlon     1:22.57,0     14.18,5  (1554)  8        55.  
  134. Trauter Axel, D-Giengen             62 LT Herbrechtingen           1:23.03,9     14.25,4  (1067)  7        37.  
  135. Baldioli Alberto, I-Luino (VA)      65 Atl. Verbano                1:23.20,0     14.41,5  (2536)  8        56.  
  136. Lungo Angelo                        67 Lugano                      1:23.21,4     14.42,9  (1622)  8        57.  
  137. Caflisch Umberto, Viganello         64 SAM MASSAGNO                1:23.22,8     14.44,3  (1690)  8        58.  
  138. Ermanno Quadri, I-Luino             65 Luino Verbano Triathlon     1:23.28,3     14.49,8  (1565)  8        59.  
  139. Di Maio Alfredo, I-Milano           63 Atl. Lecco Colombo Costru   1:23.29,0     14.50,5  (1726)  9        37.  
  140. Da Silva Rolasco-Wagner             79 Breganzona                  1:23.31,2     14.52,7  (1005)  7        38.  
  141. Aufdermauer Stefan, Hünenberg       69 tri team Zugerland          1:23.34,6     14.56,1  (1715)  8        60.  
  142. Malighetti Angelo, I-Lecco          66 Atl. Lecco Colombo Costru   1:23.35,4     14.56,9  (1728)  8        61.  
  143. Konzett Harald                      57 D-Achberg                   1:23.35,6     14.57,1  (1892)  9        38.  
  144. Russo Antonio                       62 Lugano                      1:23.42,9     15.04,4  (2399)  9        39.  
  145. Corti Mauro                         58 I-Ello (LC)                 1:23.44,8     15.06,3  (1837)  9        40.  
  146. Berri Omar                          82 Gordola                     1:23.47,8     15.09,3  (1514)  8        62.  
  147. Gadola Giulio, Muzzano              86 SAM Massagno                1:23.48,6     15.10,1  (2169)  12       3.   
  148. Grohmann Raphael, D-Konstanz        59 ASC Konstanz                1:23.51,4     15.12,9  (1593)  9        41.  
  149. Fischer Hans Paul, A-Schwarzach     54 FAST Dornbirn               1:23.56,9     15.18,4  (1737)  9        42.  
  150. Guglielmetti Armando, Massagno      46 SAM Massagno                1:24.00,0     15.21,5  (1854)  10       5.   
  151. Cerutti Stefano, I-Borgomanero      66 GS La Cecca Borgomanero     1:24.06,5     15.28,0  (1547)  8        63.  
  152. Carmine Valerio                     56 I-Cannero Riviera           1:24.08,0     15.29,5  (1541)  9        43.  
  153. Podini Lorenzo, I-Milano            67 Club del Mesdì              1:24.11,3     15.32,8  (2706)  8        64.  
  154. Gadeschi Alberto, Maloja            57 LAUF Team St.Moritz         1:24.14,2     15.35,7  (1818)  9        44.  
  155. Palmulli Daniele, I-Milano          60 Società Canottieri Milano   1:24.14,8     15.36,3  (1641)  9        45.  
  156. Beltrami Michel, Minusio            67 Tri Team Ticino             1:24.16,1     15.37,6  (1757)  8        65.  
  157. Binggeli Beat, Gümmenen             74 Schneider Training          1:24.27,8     15.49,3  (1521)  8        66.  
  158. Calisici Kenan                      82 Altdorf UR                  1:24.30,2     15.51,7  (1535)  8        67.  
  159. Rey Res                             54 Lausen                      1:24.30,4     15.51,9  (1657)  9        46.  
  160. Moos Thierry, Anzère                69 Es Ayent                    1:24.30,5     15.52,0  (1632)  8        68.  
  161. Laudato Adriano, Locarno            54 SPL Locarnese               1:24.32,0     15.53,5  (2271)  9        47.  
  162. Bischur Manfred, D-Peißenberg       49 Post SV Weilheim            1:24.37,7     15.59,2  (1522)  10       6.   
  163. Roth Christian, D-Wangen            64 SGN Team Cellagon           1:24.42,7     16.04,2  (1026)  7        39.  
  164. Guizzetti Adriano, I-Cannero (VB)   69 Marathon Verbania           1:24.43,5     16.05,0  (1599)  8        69.  
  165. Zanellati Francesco, I              64 GS AVIS Gambolò             1:24.45,9     16.07,4  (2480)  8        70.  
  166. Furlan Luca, Brissago               70 SFG Brissago                1:24.47,1     16.08,6  (1048)  8        71.  
  167. Magistris Amos, I-Lonate Pozzolo    64 atl. san marco busto arsi   1:24.54,8     16.16,3  (1625)  8        72.  
  167. Navarria Alessandro, Barbengo       82 Triathlon Atlantide         1:24.54,8     16.16,3  (1638)  8        72.  
  169. Barozzi Riccardo, I-Luino           66 Luino Verbano Triathlon     1:24.55,5     16.17,0  (2022)  8        74.  
  170. Gambacorta Maurizio, I-Luino        69 Atletica Verbano            1:24.57,1     16.18,6  (1582)  8        75.  
  171. Scotti Marco, I-Mandello del Lario  74 Polisportiva Lierna         1:25.01,3     16.22,8  (1672)  8        76.  
  172. Rossato Paolo, I-Pavia              75 G.P. AVIS Pavia             1:25.03,3     16.24,8  (1708)  8        77.  
  173. Martin Rainer, D-Meckenbeuren       66 BSG MTU Friedriecshafen     1:25.04,8     16.26,3  (1790)  8        78.  
  174. Puricelli Christian                 85 Porza                       1:25.07,8     16.29,3  (1651)  12       4.   
  175. Tosca Pietro                        53 Stabio                      1:25.08,9     16.30,4  (1880)  10       7.   
  176. Glaus Martin, Thalwil               59 SSC Langnau                 1:25.09,0     16.30,5  (1589)  9        48.  
  177. Cresta Soccorso, Breganzona         56 CSI Breganzona              1:25.12,4     16.33,9  (1553)  9        49.  
  178. Kemmethmüller Johann, D-Aurach      57 TRT Team Lindenberg         1:25.13,0     16.34,5  (1062)  7        40.  
  179. Bark Stefan, D-Uhldingen-Mühlhofen  72 Samsung Running             1:25.13,6     16.35,1  (1001)  7        41.  
  180. Hoyler Rudolf, D-Leonberg           57 LT Höfingen                 1:25.14,3     16.35,8  (1605)  9        50.  
  181. Pasini Silvano                      56 I-Chiavenna (SO)            1:25.16,5     16.38,0  (2347)  9        51.  
  182. Lingg Dieter, D-Blitzenreute        58 LG Welfen                   1:25.18,0     16.39,5  (2274)  9        52.  
  183. Melchiorre Mario                    60 Bellinzona                  1:25.18,8     16.40,3  (2499)  9        53.  
  184. Scarani Gianluigi, I-Oleggio Castel 63 Atl. Verbano                1:25.22,0     16.43,5  (1877)  9        54.  
  185. Colognese Gian Luca, I-Bisuschio (V 64 CRAL Aermacchi              1:25.23,4     16.44,9  (1550)  8        79.  
  186. Caldogno Lucio, I-Bisuschio (VA)    62 CRAL Aermacchi              1:25.24,2     16.45,7  (1534)  9        55.  
  187. Rehak Markus                        74 FL-Eschen                   1:25.27,7     16.49,2  (1654)  8        80.  
  188. Leemann Andreas, Ebmatingen         65 Trizo                       1:25.30,6     16.52,1  (1807)  8        81.  
  189. Cellerino Renato                    62 Cama                        1:25.34,0     16.55,5  (1738)  9        56.  
  190. Tedesco Marcello, I-Verbania        74 Marathon Verbania           1:25.35,6     16.57,1  (1831)  8        82.  
  191. Boscorino Girolamo, I-Verbania      ?? Verbania Ranners            1:25.35,7     16.57,2  (1853)  9        57.  
  192. Rizzi Gabriele, I-Gavirate          70 GP Runners Valbossa         1:25.38,9     17.00,4  (2655)  8        83.  
  193. Rossi Andrea, I                     73 GS AVIS Gambolò             1:25.39,4     17.00,9  (2392)  8        84.  
  194. Keilbach Dieter, D-Tuttlingen       57 Tuttlingen Sport.           1:25.40,8     17.02,3  (1813)  9        58.  
  195. Stocco Alberto, I-San Martino di Lu 63 GSA VICENZA                 1:25.42,2     17.03,7  (1681)  9        59.  
  196. Erba Paolo                          78 Locarno                     1:25.46,3     17.07,8  (1861)  8        85.  
  197. Barriera Umberto, I-Gozzano (NO)    64 GS Castellania              1:25.49,2     17.10,7  (2024)  8        86.  
  198. De Giuli Carlo                      74 I-Borgomanero               1:25.53,6     17.15,1  (1561)  8        87.  
  199. Rohrer René                         53 Chur                        1:25.58,2     17.19,7  (1663)  10       8.   
  200. Petroboni Oscar, San Pietro         67 Ironlario Triathlon Club    1:25.59,0     17.20,5  (1644)  8        88.  
  200. Schneider Gian Franco               74 Chur                        1:25.59,0     17.20,5  (1033)  7        42.  
  202. Tyllly Niclas, Nussbaumen b.Baden   72 ASVZ Zürich                 1:26.10,4     17.31,9  (2450)  8        89.  
  203. Alliata Pietro, I-Gozzano (NO)      65 GS Castellania              1:26.12,8     17.34,3  (2006)  8        90.  
  204. Pesce Zeffiro, I-Tradate VA         ?? Maratoniet Tradate          1:26.14,8     17.36,3  (1866)  9        60.  
  205. Sgier Giusep, Chur                  61 GG Chur                     1:26.21,1     17.42,6  (2429)  9        61.  
  206. Sommerau Urs, Summaprada            62 Schwaunis                   1:26.22,3     17.43,8  (2716)  9        62.  
  207. Soler Rossano, Faido                59 US Mairengo                 1:26.27,5     17.49,0  (1676)  9        63.  
  208. Citterio Idelfonso, I-Lecco         50 Atl. Lecco Colombo Costru   1:26.30,4     17.51,9  (1727)  10       9.   
  209. Wolfensberger Thomi, Zürich         64 LLC Altstetten              1:26.31,5     17.53,0  (2602)  8        91.  
  210. Giger Paul, Fideris                 56 SC Fideris                  1:26.32,1     17.53,6  (2616)  9        64.  
  211. Lüssi Roger                         61 Oberglatt ZH                1:26.34,0     17.55,5  (1623)  9        65.  
  212. Leidi Gianpiero, I-Stresa           63 Dimensione Sport Triathlo   1:26.35,6     17.57,1  (1848)  9        66.  
  213. van Leuck Thomas, D-Neubiberg       77 MRRC München                1:26.36,3     17.57,8  (1042)  7        43.  
  214. Comolli Simone, I-Arcisate          81 ATletica Arcisate Crestan   1:26.36,7     17.58,2  (1843)  8        92.  
  215. Parona Pierangelo, I-Vellezzo Belli 48 G.P. AVIS Pavia             1:26.41,3     18.02,8  (1710)  10       10.  
  216. Vanza Fabiano                       58 Monte Carasso               1:26.44,5     18.06,0  (2489)  9        67.  
  217. Kuster Matthias                     60 Zürich                      1:26.45,8     18.07,3  (2266)  9        68.  
  218. Spinelli Guido, Taverne             68 SAM Massagno                1:26.47,5     18.09,0  (1850)  8        93.  
  219. Ferrandi Roberto, Brione s. Minusio 63 SPL                         1:26.48,0     18.09,5  (2577)  9        69.  
  219. Rizzi Davide, I-Premana             71 Aspremana                   1:26.48,0     18.09,5  (1879)  8        94.  
  221. Schlagetter Wilfried, D-Laufenburg  43 LG Hohenfels                1:26.48,6     18.10,1  (1864)  11       1.   
  222. Croce Carlo, I-Milano               56 La Michetta                 1:26.49,3     18.10,8  (1556)  9        70.  
  223. Frey Bernhard, Uster                58 LC Uster                    1:26.51,1     18.12,6  (1810)  9        71.  
  224. Rogantini Giorgio, I-Villa di Chiav 56 Villa di Chiavenna          1:26.51,9     18.13,4  (1662)  9        72.  
  225. Berta Elvezio, Breganzona           43 USC Capriaschese            1:26.53,5     18.15,0  (1516)  11       2.   
  226. Panariello Carlo                    71 I-Como                      1:26.57,5     18.19,0  (1642)  8        95.  
  227. Bianchi Edoardo, I-Cadorago (CO)    77 OSG Guanzate                1:27.02,0     18.23,5  (1846)  8        96.  
  228. Obermayr Daniel                     70 D-Lindau IB                 1:27.03,5     18.25,0  (1794)  8        97.  
  229. Santamaria Claudio, Cugnasco        60 SPL Locarnese               1:27.06,0     18.27,5  (1667)  9        73.  
  230. Rehm Martin, D-Blitzenreute         60 LG Welfen                   1:27.06,6     18.28,1  (2379)  9        74.  
  231. Fitze Patrick, Vezia                69 CAT                         1:27.08,0     18.29,5  (1570)  8        98.  
  232. Caldara Marco, Caslano              59 SAM Massagno                1:27.08,8     18.30,3  (1857)  9        75.  
  233. Sosio Giulio, I-Bormio              65 ATLETICA ALTA VALTELLINA    1:27.08,9     18.30,4  (1677)  8        99.  
  234. Amstutz Jean, Tavannes              55 GS Malleray-Bévilard        1:27.11,3     18.32,8  (1503)  9        76.  
  235. Gerlicher Rolf, D-Neubiberg         ?? MRRC München                1:27.11,4     18.32,9  (1057)  7        44.  
  236. Badà Steven                         75 Minusio                     1:27.19,6     18.41,1  (1755)  8        100. 
  237. Dibartolo Giuseppe, I-Binago (CO)   68 CRAL Aermacchi              1:27.20,0     18.41,5  (1720)  8        101. 
  237. Francesca Alfredo, I-Saltrio VA     67 CRAL Aermacchi              1:27.20,0     18.41,5  (1573)  8        101. 
  239. Stiefel Rolf                        61 Zürich                      1:27.21,3     18.42,8  (1680)  9        77.  
  240. Cremona Giuseppe, I-Cernobbio (CO)  54 Tommy Sport                 1:27.22,7     18.44,2  (1552)  9        78.  
  241. Bersacola Dino, Claro               49 GAB Bellinzona              1:27.24,2     18.45,7  (1515)  10       11.  
  242. Kaufmann Thomas                     71 Hinwil                      1:27.27,1     18.48,6  (1613)  8        103. 
  243. Gadola Silvio, Muzzano              85 San Massagno                1:27.30,2     18.51,7  (1579)  12       5.   
  244. Brillo Antonio, I-Milano            59 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    1:27.33,4     18.54,9  (1531)  9        79.  
  245. Violo Antonio                       61 Corcelles NE                1:27.34,1     18.55,6  (1817)  9        80.  
  246. Eugster Marcel                      60 Zürich                      1:27.36,9     18.58,4  (1566)  9        81.  
  247. Manara Luigi, I-Cantù               55 Clu del Mesdí               1:27.38,0     18.59,5  (2286)  9        82.  
  248. Michnac Ivan, Hochfelden            57 Impuls Tri Club Bülach      1:27.39,5     19.01,0  (1874)  9        83.  
  249. Zenaboni Massimo, I-Nerviano        72 atl .nervianese nerviano    1:27.43,4     19.04,9  (1704)  8        104. 
  250. Scascighini Paolo                   68 Minusio                     1:27.45,3     19.06,8  (1835)  8        105. 
  251. Barban Bruno, I-Castronno           51 G.P.Castronno               1:27.47,6     19.09,1  (1509)  10       12.  
  252. Valli Walter, I-Bizzarone           57 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    1:27.47,9     19.09,4  (1692)  9        84.  
  253. Letsche Alexander, D-Tettnang       59 Skiclub Tettnang            1:27.48,3     19.09,8  (1789)  9        85.  
  254. Sciuchetti Luca, I-Villa di Chiaven 69 GP Valchiavenna             1:27.52,8     19.14,3  (2714)  8        106. 
  255. Nicolini Vittorio, I-Tradate        61 Maratoneti Tradate          1:27.57,1     19.18,6  (1865)  9        86.  
  256. Costa Enrico, I                     79 GS AVIS Gambolò             1:27.59,8     19.21,3  (2105)  8        107. 
  257. Lu Jun, St. Gallen                  67 LG Wittenbach               1:28.00,1     19.21,6  (2280)  8        108. 
  258. Valmadre Giancarlo, St. Moritz      50 Podistica Riccione          1:28.02,7     19.24,2  (1693)  10       13.  
  259. Turkama Tuomas                      75 Baar                        1:28.08,4     19.29,9  (2521)  8        109. 
  260. Alliata Roberto, I-Gozzano (NO)     69 GS Castellania              1:28.09,4     19.30,9  (2007)  8        110. 
  261. Dietrich Marcel, Meikirch           81 LAC Wohlen                  1:28.12,0     19.33,5  (1006)  7        45.  
  262. Bertschi Patrick, Dürrenäsch        79 ASVZ Zürich                 1:28.15,2     19.36,7  (1518)  8        111. 
  263. Zarro Ivo, Verscio                  59 Tri Team Sopraceneri        1:28.16,3     19.37,8  (1058)  7        46.  
  264. Saurer Urs, Basel                   58 LSV Uetendorf               1:28.21,7     19.43,2  (2407)  9        87.  
  265. Imboden Herbert                     58 Buochs                      1:28.23,5     19.45,0  (2226)  9        88.  
  266. Wettstein Laurent, Zürich           51 TRI CLUB ZOFINGEN           1:28.32,4     19.53,9  (1716)  10       14.  
  267. Lafranconi Walter                   68 I-San Fedele Intelvi        1:28.34,2     19.55,7  (2649)  8        112. 
  268. Letsche Michael, D-Melkenbeuren     59 Skiclub Tettnang            1:28.34,8     19.56,3  (1791)  9        89.  
  269. Turconi Mario, I-Villa Guardia      55 Clu del Mesdí               1:28.39,2     20.00,7  (2456)  9        90.  
  270. Lienhard Daniel                     68 Agno                        1:28.40,0     20.01,5  (2731)  8        113. 
  271. Stirn Harald, D-Ellhofen            48 TV Flein                    1:28.46,5     20.08,0  (1852)  10       15.  
  272. Lorini Luca                         61 I-Viggiù (VA)               1:28.47,4     20.08,9  (2278)  9        91.  
  273. Engelhardt André, Locarno           63 USA Ascona                  1:28.47,9     20.09,4  (2142)  9        92.  
  274. Caflisch Peter                      46 Davos Wolfgang              1:28.49,9     20.11,4  (1855)  10       16.  
  275. Maffongelli Mario, I-Varese         51 CRAL Aermacchi              1:28.51,5     20.13,0  (1624)  10       17.  
  276. Cassano Michele, I-Cannobio         67 Podistica Cannobio          1:28.52,6     20.14,1  (1764)  8        114. 
  277. Di Gregorio Valerio, I-Azzate       59 Runners Valbossa            1:28.54,6     20.16,1  (1563)  9        93.  
  278. Lamon Philippe, Conthey             76 CA Vétroz                   1:28.54,7     20.16,2  (1620)  8        115. 
  279. Civillini Giovanni, I-Carenno (LC)  51 Atletica TG Lecco           1:28.57,4     20.18,9  (2095)  10       18.  
  280. Zianni Raffaele, I                  60 GS AVIS Gambolò             1:28.58,6     20.20,1  (2483)  9        94.  
  281. Monaco Mauro                        65 Verscio                     1:29.01,5     20.23,0  (1631)  8        116. 
  282. Franzoni Francesco, I-Gozzano (NO)  64 GS Castellania              1:29.02,8     20.24,3  (2158)  8        117. 
  283. Katzke Martin, D-Ravensburg         63 LG Welfen                   1:29.02,9     20.24,4  (1611)  9        95.  
  284. Rodigari Lorenzo, I-Trepalle        60 Marathon Club Livigno       1:29.04,8     20.26,3  (2387)  9        96.  
  285. Roth Wolfgang, D-Peißenberg         52 Post SV Weilheim            1:29.05,5     20.27,0  (1664)  10       19.  
  286. Rodigari Martino, I-Trepalle (SO)   61 Marathon Club Livigno       1:29.06,8     20.28,3  (2388)  9        97.  
  287. Kalberer Jürg, Wangs                77 TV Mels                     1:29.09,8     20.31,3  (2736)  8        118. 
  288. Rodoni Walter, Aquila               53 GAD Dongio                  1:29.11,7     20.33,2  (1660)  10       20.  
  289. Macchi Silvano, I-Castronno VA      57 Podistico Castronno         1:29.13,3     20.34,8  (2694)  9        98.  
  290. Wilson George                       61 Lachen SZ                   1:29.13,9     20.35,4  (1783)  9        99.  
  291. Rast Paul, Wohlen AG                46 LR Wohlen                   1:29.16,0     20.37,5  (1804)  10       21.  
  292. Rennis Andrea, Minusio              47 SPL Locarnese               1:29.17,9     20.39,4  (1656)  10       22.  
  293. Cassina Marco, I                    72 Gruppo Canottieri Lario C   1:29.21,8     20.43,3  (2081)  8        119. 
  294. De Monte Denis                      63 Lugano                      1:29.26,7     20.48,2  (1562)  9        100. 
  295. Rossini Umberto, Arbedo             49 Runner's Club Bellinzona    1:29.29,1     20.50,6  (2396)  10       23.  
  296. Borsani Paolo, I                    67 Gruppo Canottieri Lario C   1:29.29,4     20.50,9  (2053)  8        120. 
  297. Biavaschi Matteo, I-Chiavenna       78 Shell Gas                   1:29.32,8     20.54,3  (2717)  8        121. 
  298. Sciboz David                        73 Misery-Courtion             1:29.33,0     20.54,5  (1670)  8        122. 
  299. Hartl Rainer                        62 A-Amstetten, Niederösterr   1:29.33,3     20.54,8  (2211)  9        101. 
  300. Sciboz Patrick                      76 Tentlingen                  1:29.35,3     20.56,8  (1671)  8        123. 
  301. Castagna Sergio, I-Varese           57 CRAL Aermacchi              1:29.35,7     20.57,2  (2082)  9        102. 
  302. Nicolini Massimo, I-Cannobio        68 Pod. Cannobio               1:29.42,2     21.03,7  (1833)  8        124. 
  303. Schneider Uli, D-Nehren             55 TV Bronnweiler              1:29.43,8     21.05,3  (1034)  7        47.  
  304. Thomi Marco, Hünenberg              67 tri buenos aires            1:29.47,9     21.09,4  (1714)  8        125. 
  305. Gesualdo Edoardo                    61 Morbio Inferiore            1:29.48,4     21.09,9  (2182)  9        103. 
  306. Lodola Orazio, I-Pavia              46 G.P. AVIS Pavia             1:29.50,9     21.12,4  (1711)  10       24.  
  307. Meier Wilfried                      48 Uitikon Waldegg             1:29.54,8     21.16,3  (1022)  7        48.  
  308. Martignoli Roberto, Lodrino         67 SPL Locarnese               1:29.56,5     21.18,0  (1629)  8        126. 
  309. Milesi Giorgio                      64 I-Ello                      1:29.56,7     21.18,2  (1838)  8        127. 
  310. Arnold Klaus-Peter, D-Tettnang      62 Ski Club Tettnang           1:29.58,2     21.19,7  (1788)  9        104. 
  311. Rossi Gianpaolo                     66 S. Antonino                 1:30.05,6     21.27,1  (2573)  8        128. 
  312. Gerla Guido                         62 I-Bresso Milano             1:30.05,7     21.27,2  (1741)  9        105. 
  313. Dattrino Sergio, Gorduno            47 RC Bellinzona               1:30.11,6     21.33,1  (1901)  10       25.  
  314. Studer Jürg                         67 Rosshäusern                 1:30.16,5     21.38,0  (1760)  8        129. 
  315. Schanz Rüdiger, D-Kusterdingen      49 TV Bronnweiler              1:30.17,9     21.39,4  (1032)  7        49.  
  316. Kurath Jürg, Chur                   52 GG Chur                     1:30.18,3     21.39,8  (2265)  10       26.  
  317. Cusmà Antonio, I-Milano             74 Società Canottieri Milano   1:30.22,0     21.43,5  (1558)  8        130. 
  318. Pellegrini Sanguinio, I-Milano      47 Società Canottieri Milano   1:30.22,4     21.43,9  (1643)  10       27.  
  319. Pettinaroli Francesco, I-Milano     61 Road Runners Club Milano    1:30.22,5     21.44,0  (1873)  9        106. 
  320. Asaro Fabrizio, Muralto             67 RCB  Bellinzona             1:30.22,8     21.44,3  (2567)  8        131. 
  321. Banfi Andreas                       67 Losone                      1:30.26,1     21.47,6  (2703)  8        132. 
  322. Piezzi Luca                         85 Giumaglio                   1:30.31,4     21.52,9  (1047)  7        50.  
  323. Martegani Gianni                    61 Cugnasco                    1:30.31,6     21.53,1  (2535)  9        107. 
  324. Zini Massimo, I-Milano              61 Società Canottieri Milano   1:30.35,6     21.57,1  (1705)  9        108. 
  325. Bissig Hans                         52 Cham                        1:30.40,0     22.01,5  (1523)  10       28.  
  326. Dähler Stefan, Steffisburg          67 All Blacks Thun             1:30.49,0     22.10,5  (1559)  8        133. 
  327. Sciuchetti Tullio, I-Villa di Chiav 68 CP Valchiavenna             1:30.49,2     22.10,7  (2425)  8        134. 
  328. Zmek Jan                            60 Meggen                      1:30.49,7     22.11,2  (1883)  9        109. 
  329. Consoli Vincenzo, I-Milano          61 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    1:30.55,3     22.16,8  (1551)  9        110. 
  330. Hostettler Toni                     49 Bönigen                     1:30.56,7     22.18,2  (1769)  10       29.  
  331. Pianta Pablo                        72 Sala Capriasca              1:30.58,0     22.19,5  (2357)  8        135. 
  332. Monetti Marco                       69 I-Como                      1:31.01,5     22.23,0  (2319)  8        136. 
  333. Greggio Giorgio, I-Como             67 Thriatlon Molinari Como     1:31.05,0     22.26,5  (2198)  8        137. 
  334. Zbinden Peter                       59 Spiez                       1:31.06,5     22.28,0  (1703)  9        111. 
  335. Klaiss Franz Josef                  74 Chur                        1:31.10,0     22.31,5  (2645)  8        138. 
  336. Canonica Gianni, Bidogno            55 USC Capriasca               1:31.11,5     22.33,0  (1717)  9        112. 
  337. Cerati Moreno                       67 I-Cantù (CO)                1:31.12,7     22.34,2  (2086)  8        139. 
  338. Beretta Luca, Losone                67 Tri Team Ticino             1:31.15,9     22.37,4  (1758)  8        140. 
  339. Häusler Eric                        85 Zürich                      1:31.17,9     22.39,4  (2215)  12       6.   
  340. Pelo Fulvio, I-Milano               49 Montestella                 1:31.19,6     22.41,1  (1841)  10       30.  
  341. Minoletti Sergio, I-Cannobio        63 Podistica Cannobio          1:31.23,1     22.44,6  (1828)  9        113. 
  342. Bellinzona Ettore, I-Pavia          59 G.P. AVIS Pavia             1:31.26,2     22.47,7  (2507)  9        114. 
  343. Carcaterra Armando, I-Milano        63 Società Canottieri Milano   1:31.26,3     22.47,8  (1539)  9        115. 
  344. Haltinner Herbert                   58 FL-Eschen                   1:31.27,3     22.48,8  (2210)  9        116. 
  345. Grigoli Marco, Locarno              68 VIRTUS Locarno              1:31.30,3     22.51,8  (1903)  8        141. 
  346. Zepf Joachim, D-Burldadingen-Melchi 58 TV Bronnweiler              1:31.35,5     22.57,0  (1045)  7        51.  
  347. Malacrida Luca, Minusio             73 SAG Gordola                 1:31.37,4     22.58,9  (2702)  8        142. 
  348. Samperisi Salvatorte                48 Barbengo                    1:31.39,5     23.01,0  (2402)  10       31.  
  349. Borla Marco, Camignolo              54 SP Camignolo                1:31.40,7     23.02,2  (1527)  9        117. 
  350. Maggioni Massimo, Locarno           71 SAG                         1:31.54,8     23.16,3  (2560)  8        143. 
  351. Casareale Maurice                   64 Gland                       1:31.57,3     23.18,8  (2078)  8        144. 
  352. Stenz Michael, Lostallo             85 Quadrifoglio                1:32.03,1     23.24,6  (2442)  12       7.   
  353. Ferrandi Graziano, Losone           59 SPL                         1:32.07,9     23.29,4  (2576)  9        118. 
  354. Tanadini Matteo, Losone             85 Contrada S. Giorgio         1:32.09,6     23.31,1  (2632)  12       8.   
  355. Grossi Roberto, I-Corsico           67 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    1:32.11,7     23.33,2  (1594)  8        145. 
  356. Jäger Bernd, D-Kißlegg              71 Gazelle Kißlegg             1:32.13,0     23.34,5  (1607)  8        146. 
  357. Germann Peter                       55 Dällikon                    1:32.13,1     23.34,6  (2180)  9        119. 
  358. Colombo Stefano                     70 I-Albizzate                 1:32.17,5     23.39,0  (1893)  8        147. 
  359. Coniglio Aurelio, I-Trepalle (SO)   64 Marathon Club Livigno       1:32.22,5     23.44,0  (2104)  8        148. 
  360. Thaler Matthias, D-Aulendorf        66 SGA-Yetis                   1:32.24,5     23.46,0  (1684)  8        149. 
  361. Tibiletti Giuseppe, I-Varese        38 CRAL Aermacchi              1:32.29,8     23.51,3  (2449)  11       3.   
  362. Fondrini Oreste, I-Lavena Ponte Tre 62 SPL Locarnese               1:32.33,6     23.55,1  (1572)  9        120. 
  363. Hardegger Stephan                   50 Hinterkappelen              1:32.38,1     23.59,6  (2741)  10       32.  
  364. Castellani Tiziano, I-Livigno (SO)  64 Marathon Club Livigno       1:32.43,2     24.04,7  (2083)  8        150. 
  365. Cerati Sergio                       51 I-Casnate (CO)              1:32.44,2     24.05,7  (2087)  10       33.  
  366. Dall Acqua Massimo, Giubiasco       69 rcb                         1:32.44,9     24.06,4  (2114)  8        151. 
  367. Badalusi Placido, I-Cura Carpignano 57 G.P. AVIS Pavia             1:32.45,2     24.06,7  (2506)  9        121. 
  368. Meier Ralf                          67 Lachen SZ                   1:32.51,2     24.12,7  (1784)  8        152. 
  369. Clauss Siegfried, D-Herbrechtingen  64 LT Herbrechtingen           1:32.56,4     24.17,9  (1066)  7        52.  
  370. Steger Urs                          62 Chur                        1:32.57,7     24.19,2  (1679)  9        122. 
  371. Furini Daniele, Locarno             66 SPL Locarnese               1:33.05,0     24.26,5  (1785)  8        153. 
  372. Ratti Antonio, I-Premana            59 AS Premana                  1:33.07,4     24.28,9  (1878)  9        123. 
  373. Carletti Emanuele, I-Montagna in Va 74 2002 MARATHON CLUB          1:33.09,0     24.30,5  (1540)  8        154. 
  374. Togni Eros, Camorino                67 SAB Bellinzona              1:33.10,6     24.32,1  (1780)  8        155. 
  375. Weissenhofer Helmuth, FL-Nendeln    68 FL Landespolizei            1:33.15,1     24.36,6  (2470)  8        156. 
  376. Bosco Valter, I-Prata Camportaccio  65 Shell GAS Chiavenna         1:33.17,1     24.38,6  (2719)  8        157. 
  377. Folladori Pasquale                  61 I-Villa di Chiavenna        1:33.17,6     24.39,1  (2712)  9        124. 
  378. La Cerra Gaetano, I-Induno Olona (V 43 CRAL Aermacchi              1:33.20,9     24.42,4  (1619)  11       4.   
  379. Politta Dino, Gordola               45 SAG Gordola                 1:33.22,0     24.43,5  (2644)  10       34.  
  380. Orlando Francesco, I-Binago (CO)    72 CRAL Aermacchi              1:33.26,0     24.47,5  (1721)  8        158. 
  381. Bozzi Luca                          64 I-Milano                    1:33.27,0     24.48,5  (1740)  8        159. 
  382. Thüring Joachim                     66 D-Köln                      1:33.27,1     24.48,6  (1040)  7        53.  
  383. Bogetti Nicola                      60 I                           1:33.31,3     24.52,8  (2739)  9        125. 
  384. Blas Uli, D-Wangen im Allgäu        70 MTG Wangen                  1:33.32,0     24.53,5  (1793)  8        160. 
  385. Herold Stephen                      70 Zürich                      1:33.32,1     24.53,6  (1015)  7        54.  
  386. Bossart Beat                        67 Wolfhalden                  1:33.33,7     24.55,2  (2490)  8        161. 
  387. Mühlemann Heinz, Scharnachtal       47 Quadrifoglio                1:33.34,3     24.55,8  (1890)  10       35.  
  388. Beretta Marco, I-Renate             60 Gruppo Canottieri Lario C   1:33.35,9     24.57,4  (2033)  9        126. 
  389. Eugster Hans, Almens                50 LG Thusis                   1:33.37,0     24.58,5  (2615)  10       36.  
  390. Gregori Piero, I-Ornavasso          62 Club Ornavasso              1:33.41,0     25.02,5  (1754)  9        127. 
  391. Thiemermann Eric                    67 Liestal                     1:33.41,8     25.03,3  (1781)  8        162. 
  392. Kuster Herbert, Engelberg           51 STV Engelberg               1:33.48,2     25.09,7  (1618)  10       37.  
  393. Moser Martin, Steffisburg           59 Laufteam Thun               1:33.51,8     25.13,3  (1766)  9        128. 
  394. Schoepf Alex, Reinach               66 LG Vino                     1:33.56,0     25.17,5  (1731)  8        163. 
  395. Meili Reto T., Zürich               64 www.in-team.ch              1:33.59,4     25.20,9  (2537)  8        164. 
  396. Bachmann Shaan                      53 Fürstenaubruck              1:34.01,5     25.23,0  (1840)  10       38.  
  396. Gäumann Rudolf, Frauenkappelen      61 TSV Fraunekappelen          1:34.01,5     25.23,0  (2575)  9        129. 
  398. Trabucchi Maurizio, I-Bisuschio (VA 59 CRAL Aermacchi              1:34.07,1     25.28,6  (1688)  9        130. 
  399. Hausamann Walter, Bern              51 TSV Fraunekappelen          1:34.08,7     25.30,2  (2572)  10       39.  
  400. Minoletti Angelo, I-Cannobio VB     57 Podistica Cannobio          1:34.09,4     25.30,9  (1829)  9        131. 
  401. Andreossi Massimo                   ?? I-Chiuro                    1:34.11,4     25.32,9  (2686)  8        165. 
  402. Negri Marco, I-Brinzio              65 atleticaverbano             1:34.12,6     25.34,1  (2330)  8        166. 
  403. Pegorin Renato, I-Cuvio             59 GP Miralago                 1:34.12,9     25.34,4  (2704)  9        132. 
  404. Manzoni Luigi, Gravesano            42 SP Camignolo                1:34.13,7     25.35,2  (1627)  11       5.   
  405. Peroni Paolo, I-Cannero Riviera     66 Gattopardi                  1:34.13,9     25.35,4  (1832)  8        167. 
  406. Meng Christian, Chur                47 GG Chur                     1:34.15,3     25.36,8  (2309)  10       40.  
  407. Furrer Karl                         44 Schattdorf                  1:34.17,3     25.38,8  (2166)  10       41.  
  408. Motzet Bruno, D-Weilheim/Teck       69 Excellsis                   1:34.20,4     25.41,9  (1796)  8        168. 
  409. Rodigari Roberto, I-Trepalle        59 Marathon Club Livigno       1:34.23,2     25.44,7  (2390)  9        133. 
  410. Costi Enrico                        65 Vacallo                     1:34.26,8     25.48,3  (2501)  8        169. 
  411. Mariani Daniele                     68 Neuchâtel                   1:34.27,0     25.48,5  (2291)  8        170. 
  412. Mayado Ramos Juan Manuel, Lugano 3  69 USC Capriaschese            1:34.30,2     25.51,7  (1630)  8        171. 
  413. Dudichum Manfred, D-Friedrichshafen 55 TV Kressbronn               1:34.37,0     25.58,5  (1064)  7        55.  
  414. Mazzucchelli Michele                71 Gentilino                   1:34.41,6     26.03,1  (2300)  8        172. 
  415. Demaldé Enrico, I-Lecco             48 Atl. Lecco Colombo Costru   1:34.42,9     26.04,4  (2530)  10       42.  
  416. Fröhlicher Mirco                    81 Losone                      1:34.44,3     26.05,8  (2607)  8        173. 
  417. Baumann Werner, D-Bodnegg           61 SV Amtzell                  1:34.49,7     26.11,2  (2026)  9        134. 
  418. Galli Fabrizio                      62 Tesserete                   1:34.50,2     26.11,7  (1581)  9        135. 
  419. Colombo Edoardo, I-Pavia            52 G.P. AVIS Pavia             1:34.54,5     26.16,0  (1712)  10       43.  
  420. Cocchi Marco, I-Arona               66 Podistica Arona             1:34.58,4     26.19,9  (2673)  8        174. 
  421. Colombo Antonello, I-Cermenate      64 bussu                       1:35.03,9     26.25,4  (2100)  8        175. 
  422. Buono Giuseppe, CH                  52 La Michetta                 1:35.04,9     26.26,4  (2595)  10       44.  
  422. Köppel Pascal, Susten               77 Susten                      1:35.04,9     26.26,4  (2532)  8        176. 
  424. Koehler Helmut                      50 D-Peißenberg                1:35.05,2     26.26,7  (2255)  10       45.  
  425. Epifanio Daniele, I-Cannobio (VB)   63 Podistica Cannobio          1:35.06,0     26.27,5  (1765)  9        136. 
  426. Guidetti Luigi, I-Gargallo          50 G.S. Castellania            1:35.07,7     26.29,2  (1598)  10       46.  
  427. Broetto Davide                      66 I-Cremenaga (VA)            1:35.09,3     26.30,8  (2057)  8        177. 
  428. Stella Gianfranco                   53 I-Casnate (CO)              1:35.15,4     26.36,9  (2441)  10       47.  
  429. Kasper Bernhard                     51 Cugnasco                    1:35.15,9     26.37,4  (2245)  10       48.  
  430. Obermayr Eugen, D-Hergensweiler     44 TSV Hergensweiler           1:35.20,0     26.41,5  (1795)  10       49.  
  431. Benkovics Michel, Gordola           66 Tri Team Ticino             1:35.20,4     26.41,9  (2029)  8        178. 
  432. Walser Daniel, Zürich               75 LC Turicum                  1:35.20,6     26.42,1  (1806)  8        179. 
  433. Lungo Domenico, Aldesago            64 RCG Paradiso                1:35.20,8     26.42,3  (2722)  8        180. 
  434. Candolfi Nelson, Gordola            59 SPL Locarnese               1:35.21,6     26.43,1  (2071)  9        137. 
  435. Coniglio Roberto                    67 I-Gironico (CO)             1:35.22,2     26.43,7  (2742)  8        181. 
  436. Magni Fiorenzo                      62 Horgen                      1:35.22,6     26.44,1  (2285)  9        138. 
  437. Sciaroni Luca                       59 Minusio                     1:35.29,9     26.51,4  (1792)  9        139. 
  438. Pozzi Fausto                        52 Rovio                       1:35.31,2     26.52,7  (1650)  10       50.  
  439. Simoni Claudio                      51 Gordola                     1:35.33,5     26.55,0  (2505)  10       51.  
  440. Pfeiffer Klaus                      58 Lommiswil                   1:35.36,0     26.57,5  (1779)  9        140. 
  441. Di Girolamo Maurizio, I-Pavia       62 G.P. AVIS Pavia             1:35.38,9     27.00,4  (2509)  9        141. 
  442. Sgro Roberto                        76 I-Cannobio                  1:35.39,0     27.00,5  (2676)  8        182. 
  443. Brunwald Alex                       82 Zürich                      1:35.48,0     27.09,5  (2063)  8        183. 
  444. Lucien Eric                         61 Lausanne                    1:35.54,4     27.15,9  (1882)  9        142. 
  445. Neri Gionata, I-Calolziocorte (LC)  74 Atletica TG Lecco           1:35.59,5     27.21,0  (2332)  8        184. 
  446. Aymon Florent                       55 Ayent                       1:36.00,3     27.21,8  (1814)  9        143. 
  447. Capuzzo Enzo, I-Lacchiarella        43 G.P. AVIS Pavia             1:36.02,9     27.24,4  (2513)  11       6.   
  448. Boccadoro Marco, Verscio            54 SPL Locarnese               1:36.03,8     27.25,3  (1776)  9        144. 
  449. Storni Simone                       80 Tenero                      1:36.06,4     27.27,9  (2591)  8        185. 
  450. Bonelli Corrado, I-Milano           62 Società Canottieri Milano   1:36.07,7     27.29,2  (1525)  9        145. 
  451. Rossi Luciano, I                    68 GS AVIS Gambolò             1:36.07,8     27.29,3  (2393)  8        186. 
  452. Borella Attilio                     47 Giubiasco                   1:36.08,2     27.29,7  (1526)  10       52.  
  453. Redaelli David                      72 I-Chiuro                    1:36.09,5     27.31,0  (2377)  8        187. 
  454. Pedrazzoli Tiziano                  71 Bellinzona                  1:36.09,6     27.31,1  (1768)  8        188. 
  455. Goodfellow Eliot                    70 GB-London N20 9PJ           1:36.09,9     27.31,4  (2196)  8        189. 
  456. Torriani Luca, Lugano               79 SP Camignolo                1:36.12,3     27.33,8  (2452)  8        190. 
  457. Secco Marco                         65 I-Brunello VA               1:36.13,4     27.34,9  (1870)  8        191. 
  458. Piga Giuseppe, I-Falmenta (VB)      56 Podistica Cannobio          1:36.15,6     27.37,1  (2361)  9        146. 
  459. Lucchini Fausto                     47 Gordola                     1:36.18,0     27.39,5  (1819)  10       53.  
  460. Mona Sergio, Arbedo                 50 Runner's Club Bellinzona    1:36.18,1     27.39,6  (1888)  10       54.  
  461. Hubschmid Roger, Ostermundigen      52 Aare Runners                1:36.20,6     27.42,1  (2224)  10       55.  
  462. Barbieri Enrico, I-Buruggiate (VA)  44 CRAL Aermacchi              1:36.26,3     27.47,8  (2020)  10       56.  
  463. Furlan Ivan, Brissago               77 SFG Brissago                1:36.30,4     27.51,9  (1904)  8        192. 
  464. Sottocornola Fabio, I-Airuno (LC)   64 Atletica TG Lecco           1:36.33,8     27.55,3  (2438)  8        193. 
  465. Freguglia Franco, I                 48 Cedas Lancia Verrone        1:36.37,8     27.59,3  (1575)  10       57.  
  466. Costantini Angelo, I-Milano         57 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    1:36.39,3     28.00,8  (2107)  9        147. 
  467. Eversmann Leo                       70 Unterentfelden              1:36.43,2     28.04,7  (1782)  8        194. 
  468. Carraro Giovanni                    69 Zürich                      1:36.49,6     28.11,1  (2075)  8        195. 
  469. Borruat Nicolas                     72 Bioggio                     1:36.49,9     28.11,4  (2052)  8        196. 
  470. Küßner Klaus                        64 D-Weingarten                1:36.54,1     28.15,6  (1020)  7        56.  
  471. Falbo Mario, I-Lecco                65 Atl. Lecco Colombo Costru   1:36.54,2     28.15,7  (2529)  8        197. 
  472. Constantin Marius, R-Bucarest       82 ECER                        1:36.56,0     28.17,5  (1734)  8        198. 
  473. Deflorin Marino                     67 Churwalden                  1:36.57,6     28.19,1  (2126)  8        199. 
  474. Drescher Harald                     62 D-Wangen im Allgäu          1:37.00,3     28.21,8  (2139)  9        148. 
  475. Hugel Walter                        58 Brissago                    1:37.00,9     28.22,4  (2225)  9        149. 
  476. Sciani Enrico, I-Chiuro             55 2002 Marathon Club          1:37.02,9     28.24,4  (2424)  9        150. 
  477. Baldo Roberto                       56 I-Verbania                  1:37.04,0     28.25,5  (1507)  9        151. 
  478. Tenconi Mauro                       65 I-Gazzada Schianno          1:37.06,3     28.27,8  (1683)  8        200. 
  479. Brugger Harald, D-Kißlegg           69 Gazelle Kißlegg             1:37.10,4     28.31,9  (2059)  8        201. 
  480. Cervi Massimo, I-Varese             61 CRAL Aermacchi              1:37.11,9     28.33,4  (2088)  9        152. 
  481. Masotti Giorgio, Arbedo             56 Runner's Club Bellinzona    1:37.12,5     28.34,0  (2295)  9        153. 
  482. Danioth Franz                       48 Andermatt                   1:37.13,3     28.34,8  (2724)  10       58.  
  483. Crivellaro Ivano, I-Belgioioso      57 G.P. AVIS Pavia             1:37.14,3     28.35,8  (2508)  9        154. 
  484. Vecchi Sergio                       60 Lamone-Cadempino            1:37.18,3     28.39,8  (1902)  9        155. 
  485. Chiffelle Patrick                   57 Bidogno                     1:37.21,8     28.43,3  (1889)  9        156. 
  485. Sartori Gianfranco, Locarno         37 VIRTUS Locarno              1:37.21,8     28.43,3  (2553)  11       7.   
  487. Mazzarello Danilo                   50 Bellinzona                  1:37.22,2     28.43,7  (1743)  10       59.  
  488. Ramelli Franco                      52 Locarno                     1:37.24,9     28.46,4  (1770)  10       60.  
  489. Thönen Ulrich, Reutigen             56 All Blacks Thun             1:37.26,0     28.47,5  (1686)  9        157. 
  490. Schmid Max                          48 Ennetbaden                  1:37.28,4     28.49,9  (2414)  10       61.  
  491. Sacchet Luca, I-Jerago con Orago    64 Sci Nordico Varese          1:37.34,8     28.56,3  (2540)  8        202. 
  492. Kaiser Markus, D-Freiburg           68 Sportpark Freiburg          1:37.39,1     29.00,6  (2242)  8        203. 
  493. Baglivo Carmelo, I-Cagno            58 atletica tricase            1:37.44,8     29.06,3  (1506)  9        158. 
  494. Albisetti Bruno, Morbio Inferiore   64 SFG Morbio                  1:37.49,3     29.10,8  (2005)  8        204. 
  495. Schwinger Ralf                      67 Ueberstorf                  1:37.50,0     29.11,5  (1762)  8        205. 
  496. Mathis Peter                        61 Beckenried                  1:37.50,1     29.11,6  (1842)  9        159. 
  497. Carafa Roberto                      41 Berikon                     1:37.50,5     29.12,0  (1063)  7        57.  
  498. Joos Otto, D-Wangen am Allgaü       55 MTG Wangen im Allgaü        1:37.51,5     29.13,0  (1608)  9        160. 
  499. Klee Anton, Zürich                  56 Ursi's Runners              1:37.52,7     29.14,2  (2251)  9        161. 
  500. Prederi Dino, I-Pavia               43 G.P. AVIS Pavia             1:37.53,0     29.14,5  (2514)  11       8.   
  501. Blaettler René, Luzern              67 Velobude Luzern             1:37.56,3     29.17,8  (2042)  8        206. 
  502. Caldelari Fabrizio                  62 Viganello                   1:37.59,0     29.20,5  (2611)  9        162. 
  503. Bantel Wolfgang, D-Urbach           52 LT Urbach                   1:37.59,3     29.20,8  (2019)  10       62.  
  504. Naboni Marco, Bedano                64 Varese Triathlon            1:38.00,6     29.22,1  (1872)  8        207. 
  505. Meili Hans-Ruedi, Hausen a.A        68 TV Hausen                   1:38.01,3     29.22,8  (2654)  8        208. 
  506. Ceretti Mauro                       63 I-Verbania                  1:38.03,8     29.25,3  (1839)  9        163. 
  507. Ackermann Klaus, D-Meckenbeuren     62 Skiclub Tettnang            1:38.05,5     29.27,0  (2610)  9        164. 
  508. Sala Mario, I-Calolziocorte         42 Atl. Lecco Colombo Costru   1:38.11,5     29.33,0  (2531)  11       9.   
  509. Gudel Anton                         65 Bern                        1:38.18,2     29.39,7  (2586)  8        209. 
  510. Grandolini Ivan                     65 Castione                    1:38.19,9     29.41,4  (2550)  8        210. 
  511. Sciascia Paride, I-Rozzano          70 G.P. AVIS Pavia             1:38.20,8     29.42,3  (1709)  8        211. 
  512. Ludwig Michael, Bremgarten AG       55 LG Egelsee                  1:38.23,7     29.45,2  (2281)  9        165. 
  513. Dal Pozzo Marco, Viganello          51 SP  Camignolo               1:38.26,1     29.47,6  (2113)  10       63.  
  514. Locarnini Fabio                     49 Monte Carasso               1:38.27,0     29.48,5  (1750)  10       64.  
  515. Citrini Massimo                     59 I-Crevoladossola (VB)       1:38.28,0     29.49,5  (2094)  9        166. 
  516. Schwarz Hans, D-Reutlingen          51 TV Bronnweiler              1:38.30,3     29.51,8  (1038)  7        58.  
  517. Chiari Alessandro, I-Pontirolo Nuov 72 GS Podisti Pontirolo        1:38.30,8     29.52,3  (2092)  8        212. 
  518. Giovanettoni Vittorio, I-Chiavenna  66 Shelgas                     1:38.31,2     29.52,7  (2718)  8        213. 
  519. Zanoboni Vinicio, I                 41 Società Canottieri Milano   1:38.31,3     29.52,8  (2481)  11       10.  
  520. Beltrame Roberto, Urdorf            61 Stramilano atletica club    1:38.31,6     29.53,1  (2542)  9        167. 
  521. Boehler Pirmin, D-Berg              57 LG Welfen                   1:38.34,0     29.55,5  (2639)  9        168. 
  522. Congiu Marco, I                     65 GS AVIS Gambolò             1:38.35,0     29.56,5  (2103)  8        214. 
  523. Dietrich Ueli, Wohlen b. Bern       53 LAC Wohlen BE               1:38.37,0     29.58,5  (2589)  10       65.  
  524. Bernasconi Fabio                    81 Locarno                     1:38.43,5     30.05,0  (2689)  8        215. 
  525. Strässle Patrick                    73 Oberbüren                   1:38.43,9     30.05,4  (1752)  8        216. 
  526. Giorgetti Fabio                     67 Massagno                    1:38.44,0     30.05,5  (1586)  8        217. 
  527. Casero Giulio, I-Legnano            49 Club del Mesdì              1:38.47,9     30.09,4  (2079)  10       66.  
  528. Piezzi Klaus                        69 Losone                      1:38.48,1     30.09,6  (1836)  8        218. 
  529. Nutt Robert, Chur                   60 Schwannis                   1:38.51,6     30.13,1  (2726)  9        169. 
  530. Scesa Giuliano                      34 I-Beura Cardezza            1:38.56,2     30.17,7  (2692)  11       11.  
  531. Pianazza Roberto                    58 I-Milano                    1:38.59,0     30.20,5  (2355)  9        170. 
  532. Kienzle Harald, D-Winnenden         65 TSV Neustadt/Rems           1:39.00,1     30.21,6  (1798)  8        219. 
  533. Andriolo Damiano                    65 I-Varese                    1:39.02,2     30.23,7  (2012)  8        220. 
  534. Schmid Fredy                        64 Marbach SG                  1:39.04,1     30.25,6  (1868)  8        221. 
  535. Pozzi Gianluca, I-Pontirolo Nuovo   60 GS Podisti Pontirolo        1:39.04,5     30.26,0  (2364)  9        171. 
  536. Meneghetti Giorgio, I-Belgioioso    50 G.P. AVIS Pavia             1:39.08,6     30.30,1  (2510)  10       67.  
  537. Palla Hubert                        59 Zürich                      1:39.09,9     30.31,4  (2539)  9        172. 
  538. Fransioli Remo, Prato (Leventina)   42 GP Leventina                1:39.12,1     30.33,6  (1885)  11       12.  
  539. Fumiano Felice                      61 Giubiasco                   1:39.17,1     30.38,6  (2165)  9        173. 
  540. Albergati Nicola                    68 Sementina                   1:39.19,6     30.41,1  (1501)  8        222. 
  541. Ciceri Giorgio, Bellinzona          52 SAB Bellinzona              1:39.22,1     30.43,6  (1746)  10       68.  
  541. Massera Aldo, Camorino              37 SAB                         1:39.22,1     30.43,6  (1745)  11       13.  
  543. Küttel Ueli, Zürich                 57 Tri Club Zürich             1:39.22,2     30.43,7  (2522)  9        174. 
  544. Zanacchi Renato                     61 I-Ghiffa                    1:39.23,7     30.45,2  (2700)  9        175. 
  545. Borradori Giorgio                   55 Bellinzona                  1:39.27,7     30.49,2  (2051)  9        176. 
  546. Borelli Fausto, Barbengo            53 SAM Massagno                1:39.31,2     30.52,7  (2049)  10       69.  
  547. Pellandini Edoardo                  38 Taverne                     1:39.31,3     30.52,8  (2488)  11       14.  
  548. Sidler Sepp, Einsiedeln             57 KTV Einsiedeln              1:39.33,4     30.54,9  (2528)  9        177. 
  549. Cedroni Ettore, I-Gandellino        42 GS Varese                   1:39.36,1     30.57,6  (2678)  11       15.  
  550. Schäfer Uwe, D-Markdorf             63 TV Markdorf                 1:39.37,4     30.58,9  (2630)  9        178. 
  551. De Matteis Francesco, Pianezzo      63 Runners Club Bellinzona     1:39.40,4     31.01,9  (2122)  9        179. 
  552. Triulzio Gianluigi                  52 I                           1:39.41,6     31.03,1  (2594)  10       70.  
  553. Beretta Adriano, Arcegno            70 SPL Locarnese               1:39.52,7     31.14,2  (2030)  8        223. 
  554. Arconio Domenico                    72 I-Crusinallo                1:39.53,9     31.15,4  (2681)  8        224. 
  555. Scaioli Vidmer, I-Casalmaiocco      54 La Michetta MI              1:39.57,8     31.19,3  (2408)  9        180. 
  556. Odermatt Umberto, Biasca            58 SPL Locarnese               1:39.59,4     31.20,9  (1640)  9        181. 
  557. Carpentieri Sebastiano, Campione    39 Pol. Campionese             1:40.01,5     31.23,0  (1542)  11       16.  
  557. Damia Vittorio, I-Varese            63 ATLETICA VERBANO            1:40.01,5     31.23,0  (2116)  9        182. 
  557. Traini Mauro, I-Varese              59 CRAL Aermacchi              1:40.01,5     31.23,0  (2453)  9        182. 
  560. Lusignani Fausto, I-Milano          60 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    1:40.05,9     31.27,4  (2283)  9        184. 
  561. Foletti Marco, Lugano               53 Athletik Club 90            1:40.07,7     31.29,2  (2154)  10       71.  
  562. Colnaghi Piercarlo, I-Cantù         56 Clu del Mesdí               1:40.09,5     31.31,0  (2099)  9        185. 
  563. Monguzzi Paolo, I-Meda (MI)         55 Clu del Mesdí               1:40.09,8     31.31,3  (2320)  9        186. 
  564. Poretti Giorgio, Comano             39 SAM Massagno                1:40.11,0     31.32,5  (1778)  11       17.  
  565. Stefanicki François, Brissago       48 SFG Brissago                1:40.12,1     31.33,6  (2440)  10       72.  
  566. Jiongo Alain                        64 F-Bagneux                   1:40.16,5     31.38,0  (2236)  8        225. 
  567. Giacinti Davide, I-Guanzate CO      88 OSG Guanzate                1:40.18,4     31.39,9  (2658)  12       9.   
  568. Mella Luca, Tenero                  61 SAG Gordola                 1:40.27,3     31.48,8  (2308)  9        187. 
  569. Sonic Muki                          71 Locarno                     1:40.29,1     31.50,6  (2685)  8        226. 
  570. Baroni Angelo, I-Induno Olona (VA)  46 CRAL Aermacchi              1:40.31,6     31.53,1  (2021)  10       73.  
  571. Bolsinger Kuno, D-Wurmlingen        46 Tuttlinger Sparkasse        1:40.32,3     31.53,8  (2621)  10       74.  
  572. Moos Christian, Ayent               67 Es Ayent                    1:40.32,5     31.54,0  (2321)  8        227. 
  573. Fontana Domenico, I-Cermenate       60 Atl. Como                   1:40.33,4     31.54,9  (2710)  9        188. 
  574. Mazzucchi Roberto, I-Trepalle (SO)  63 Marathon Club Livigno       1:40.35,7     31.57,2  (2301)  9        189. 
  575. Sassi Maurizio, I-Milano            65 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    1:40.36,0     31.57,5  (2406)  8        228. 
  576. Maffi Daniele, Lugano               76 USC                         1:40.42,3     32.03,8  (1748)  8        229. 
  577. Cicero Salvatore                    67 Mönchaltorf                 1:40.43,0     32.04,5  (2093)  8        230. 
  578. Zamperini Ettore, Chiasso           52 Gruppo Canottieri Lario C   1:40.44,9     32.06,4  (2479)  10       75.  
  579. Langer Heinz                        43 D-Minden                    1:40.45,8     32.07,3  (2269)  11       18.  
  580. Pedrini Ivano, Locarno              79 Airolo                      1:40.50,3     32.11,8  (1802)  8        231. 
  581. Infanti Silvano, Frauenkappelen     60 TSV Frauenkappelen          1:40.56,1     32.17,6  (2229)  9        190. 
  582. Odonnell James                      62 Genève                      1:40.57,7     32.19,2  (2340)  9        191. 
  583. Nessi Giovanni, I                   82 Gruppo Canottieri Lario C   1:41.00,1     32.21,6  (2333)  8        232. 
  584. Angeleri Davide, I                  75 GS AVIS Gambolò             1:41.01,6     32.23,1  (2014)  8        233. 
  585. Ramos Mario                         61 Gordola                     1:41.06,0     32.27,5  (2580)  9        192. 
  586. Brand Joe                           62 Attinghausen                1:41.07,3     32.28,8  (2729)  9        193. 
  587. Masciorini Mauro, Agarone           56 Vis Nova                    1:41.07,5     32.29,0  (2520)  9        194. 
  588. Guidotti Pier Giorgio               52 Sementina                   1:41.08,2     32.29,7  (2204)  10       76.  
  589. Pianta Nico, Taverne                68 USC                         1:41.13,6     32.35,1  (2356)  8        234. 
  590. Donati Gianni, Vaglio               48 USC Capriaschese            1:41.18,2     32.39,7  (2135)  10       77.  
  591. Ottinger Peter, D-Wangen            48 MTG Wangen                  1:41.24,7     32.46,2  (2585)  10       78.  
  592. Klusmann Tim, D-Neubiberg           80 MRRC                        1:41.35,7     32.57,2  (2254)  8        235. 
  593. Hornbrook Mike, D-München           63 MRRC München                1:41.35,8     32.57,3  (2597)  9        195. 
  594. Andres Mario, I-Legnano             60 Club del Mesdì              1:41.36,3     32.57,8  (2011)  9        196. 
  595. Imboden Reinhold                    67 St. Niklaus                 1:41.37,9     32.59,4  (2227)  8        236. 
  596. Frendino Pietro, I-Cuveglio VA      60 Gruppo Podistico Miralago   1:41.44,4     33.05,9  (2162)  9        197. 
  597. Sagunto Francesco, Pontresina       60 Swiss Running               1:41.48,6     33.10,1  (2400)  9        198. 
  598. Dal Sasso Amerigo, I-Varese         50 CRAL Aermacchi              1:41.54,2     33.15,7  (1560)  10       79.  
  599. Guerini Marco                       65 Losone                      1:41.54,8     33.16,3  (2643)  8        237. 
  600. Zuber Ralf                          60 Engelburg                   1:41.56,9     33.18,4  (2485)  9        199. 
  601. Ortmann Robert, D-Hergensweiler     54 TSV Hergensweiler           1:41.58,1     33.19,6  (1803)  9        200. 
  602. Cocconi Daniele                     68 Minusio                     1:42.04,0     33.25,5  (2642)  8        238. 
  603. Guerini Danilo                      59 Reinach BL                  1:42.10,9     33.32,4  (2202)  9        201. 
  604. Qualloni Anselmo, I-Azzate          40 Runners Valbossa            1:42.13,1     33.34,6  (2368)  11       19.  
  605. Ante Dragun                         58 Gordola                     1:42.13,8     33.35,3  (2582)  9        202. 
  606. Kienast Pascal                      82 Bironico                    1:42.24,8     33.46,3  (2684)  8        239. 
  607. Fonti Danilo                        55 Lugano                      1:42.25,3     33.46,8  (2155)  9        203. 
  608. Karsten Thomas, Affoltern a.A.      75 Coiffure Karsten            1:42.27,5     33.49,0  (2653)  8        240. 
  609. Passerini Salvatore, I-Morbegno     60 CSI Morbegno                1:42.42,9     34.04,4  (2646)  9        204. 
  610. Caflisch Felix                      55 Trin-Mulin                  1:42.45,9     34.07,4  (2067)  9        205. 
  611. Francesca Costanzo, I-Cadorago (CO) 56 CRAL Aermacchi              1:42.50,8     34.12,3  (1574)  9        206. 
  612. Bortolotti Giorgio, Arosio          58 SAP Purasca                 1:42.52,5     34.14,0  (1528)  9        207. 
  613. Stevanato Silvio, I-Albate          59 G.S.Tommy Sport             1:43.06,8     34.28,3  (2663)  9        208. 
  614. Galbiati Alessandro, I              67 GS AVIS Gambolò             1:43.08,8     34.30,3  (2171)  8        241. 
  615. Vauthey Eric                        65 Préverenges                 1:43.09,6     34.31,1  (1043)  7        59.  
  616. Demagi Giuseppe, I-Gravellona Toce  54 GS Gravellona               1:43.13,6     34.35,1  (2129)  9        209. 
  616. Fraschini Silvano                   52 Vacallo                     1:43.13,6     34.35,1  (2160)  10       80.  
  618. Krautzig Joachim, Widen             46 Egelsee LG                  1:43.16,1     34.37,6  (2259)  10       81.  
  619. Allgäuer Walter                     52 A-Feldkirch                 1:43.17,5     34.39,0  (2732)  10       82.  
  620. Folladori Costante                  62 I-Villa di Chiavenna        1:43.17,7     34.39,2  (2713)  9        210. 
  621. Finotti Daniele, I-Milano           55 Michetta                    1:43.18,3     34.39,8  (2596)  9        211. 
  622. Bomio Renato, Minusio               41 SPL Locarnese               1:43.18,8     34.40,3  (2048)  11       20.  
  623. Martinelli Sandro                   67 Losone                      1:43.20,3     34.41,8  (2556)  8        242. 
  624. Jemini Enrico, Prugiasco            63 RCB                         1:43.20,8     34.42,3  (2234)  9        212. 
  625. Rossi Stefano, Claro                58 Podistica Claro             1:43.21,0     34.42,5  (2394)  9        213. 
  626. Rezzoli Luciano, Contra di Sotto    53 SPL Locarnese               1:43.30,5     34.52,0  (1756)  10       83.  
  627. Betrisey Michel                     83 Gordola                     1:43.34,5     34.56,0  (1519)  8        243. 
  628. Kolbeck Manfred                     57 D-Blitzenreute              1:43.43,8     35.05,3  (2257)  9        214. 
  629. Cino Piero                          57 Sementina                   1:43.53,6     35.15,1  (2555)  9        215. 
  630. König Alfredo, Quartino             47 GSMolinera                  1:43.56,0     35.17,5  (2258)  10       84.  
  631. Lardi Gian Luca                     69 Breganzona                  1:43.58,6     35.20,1  (2552)  8        244. 
  632. Nuvoli Claudio, I-Pollone Bi        54 Unione giovani Biella       1:44.00,4     35.21,9  (1898)  9        216. 
  633. Merazzi Gianni, I-Montano Lucino Co 53 Atletica Como               1:44.09,0     35.30,5  (2664)  10       85.  
  634. Strada Mario, I-Dorno               52 G.P. AVIS Pavia             1:44.09,9     35.31,4  (2511)  10       86.  
  635. Di Salvo Mario, Cadenazzo           52 Podistica Cannobio          1:44.10,0     35.31,5  (2131)  10       87.  
  636. Mazzetti Giorgio                    69 Verscio                     1:44.10,4     35.31,9  (2299)  8        245. 
  637. Schwab Jacques, Pregassona          42 USC Capriaschese            1:44.11,2     35.32,7  (2421)  11       21.  
  638. Ramazzi Manolo                      69 Savosa                      1:44.12,9     35.34,4  (2371)  8        246. 
  639. Joos Marc, Langenthal               87 LV Langenthal               1:44.13,2     35.34,7  (2238)  12       10.  
  640. Casali Claudio, I                   77 GS AVIS Gambolò             1:44.16,4     35.37,9  (2077)  8        247. 
  641. Gaietta Marco, I                    73 GS AVIS Gambolò             1:44.16,5     35.38,0  (2170)  8        248. 
  642. Cloetta Andri, Manno                76 USC Capriaschese            1:44.20,0     35.41,5  (2098)  8        249. 
  643. Heksch Ralph, Brissago              55 SLVS                        1:44.26,4     35.47,9  (2217)  9        217. 
  644. Bracelli Enrico, Mezzovico          65 SAM Massagno                1:44.27,8     35.49,3  (1849)  8        250. 
  645. Rotzler Andreas, Zürich             64 IBZ & L                     1:44.30,3     35.51,8  (1027)  7        60.  
  646. Gianoli Quirino                     52 Brusio                      1:44.36,9     35.58,4  (2690)  10       88.  
  647. Ferrari Roberto                     65 Ludiano                     1:44.37,8     35.59,3  (2147)  8        251. 
  648. Geisser Othmar                      63 Boll                        1:44.42,1     36.03,6  (2177)  9        218. 
  649. Cedroni Alessandro                  48 Bioggio                     1:44.44,5     36.06,0  (2679)  10       89.  
  650. Carmine Fausto, I-Cannero Riviera   64 USC Verbania Marathon       1:44.46,4     36.07,9  (1823)  8        252. 
  651. Sani Luigi                          70 I                           1:44.48,6     36.10,1  (2403)  8        253. 
  652. Müller Andreas, D-Amtzell           62 SV Amtzell                  1:44.49,6     36.11,1  (1634)  9        219. 
  653. Cameron Willie, Meyrin              48 CERN Footing Club           1:44.54,2     36.15,7  (2068)  10       90.  
  654. Gemperle Serafino, Roveredo GR      76 sci Club Roré               1:44.59,8     36.21,3  (2727)  8        254. 
  655. Staufenbiel Wilhelm, D-Rheinfelden  51 LCM Rhienfelden             1:45.03,9     36.25,4  (2571)  10       91.  
  656. Michetti Paolo, I                   67 CRAL Aermacchi              1:45.07,2     36.28,7  (2315)  8        255. 
  657. Rist Hubert, D-Radolfzell           36 LG Radolfzell               1:45.08,8     36.30,3  (1800)  11       22.  
  658. Rebosio Andrea, I                   64 Gruppo Canottieri Lario C   1:45.12,5     36.34,0  (2375)  8        256. 
  659. Bricker Peter                       38 Rümlang                     1:45.14,1     36.35,6  (1787)  11       23.  
  660. Pera Michele, Bignasco              62 Runner's Club Bellinzona    1:45.17,4     36.38,9  (2579)  9        220. 
  661. Mocellini Heinrich                  46 Naters                      1:45.18,6     36.40,1  (2318)  10       92.  
  662. Laghi Peter, Caslano                58 SAP Purasca                 1:45.24,7     36.46,2  (2268)  9        221. 
  663. Noseda Vittorio, I                  62 Gruppo Canottieri Lario C   1:45.27,2     36.48,7  (2337)  9        222. 
  664. Pensa Giuseppe                      71 I-Valsolda                  1:45.28,9     36.50,4  (2647)  8        257. 
  665. Bertarini Andrea                    71 I-Valsolda                  1:45.29,2     36.50,7  (2651)  8        258. 
  666. Zanoni Carlo                        48 I-Cannero Riviera           1:45.29,8     36.51,3  (1858)  10       93.  
  667. Palazzi Giovanni                    62 I-Orino VA                  1:45.36,1     36.57,6  (2660)  9        223. 
  668. Sciucchetti Giacomo                 66 I-Villa di Chiavenna        1:45.36,7     36.58,2  (2711)  8        259. 
  669. Campana Maurizio                    74 Porza                       1:45.40,1     37.01,6  (2069)  8        260. 
  670. Marco Ramon                         73 Zürich                      1:45.40,9     37.02,4  (2289)  8        261. 
  671. Ulrich Siegfried, D-Lübeck          36 Luebeker-Sport-Club         1:45.46,5     37.08,0  (1875)  11       24.  
  672. Schinto Enrico                      71 I-Valsolda                  1:45.49,5     37.11,0  (2650)  8        262. 
  673. Otterbach Wolfgang, D-Karlsruhe     53 memler.de                   1:45.49,7     37.11,2  (2344)  10       94.  
  674. Bernasconi Gianfranco               49 Locarno                     1:45.52,9     37.14,4  (2688)  10       95.  
  675. Riedl Michael                       66 D-Ravensburg                1:45.54,8     37.16,3  (2617)  8        263. 
  676. Rau Armin, D-Grünkraut              70 DAV Ravensburg              1:45.57,5     37.19,0  (1653)  8        264. 
  677. Pfeiffer Christian                  67 A-Hallein                   1:45.58,2     37.19,7  (2354)  8        265. 
  678. Spichiger Armin                     42 Bassersdorf                 1:46.02,3     37.23,8  (2439)  11       25.  
  679. Motta Isolano, I-Milano             37 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    1:46.03,2     37.24,7  (2326)  11       26.  
  680. Minonzio Marco                      77 I-Casciago                  1:46.04,7     37.26,2  (2317)  8        266. 
  681. Fusco Nicola, Vacallo               52 Runner Club Vacallo         1:46.06,0     37.27,5  (2167)  10       96.  
  682. Greiner Ralf                        70 A-Feldkirch-Tisis           1:46.09,7     37.31,2  (1592)  8        267. 
  683. Bozzini Riccardo                    51 Corzoneso                   1:46.12,2     37.33,7  (2055)  10       97.  
  684. Brunhart Bruno                      40 Wädenswil                   1:46.12,8     37.34,3  (2061)  11       27.  
  685. Vonier Willy                        39 Oberrieden                  1:46.15,8     37.37,3  (2468)  11       28.  
  686. Signore Michele, I-Brusinpiano (VA) 49 CRAL Aermacchi              1:46.19,8     37.41,3  (2432)  10       98.  
  687. Francesca Rinaldo, I-Varese         55 CRAL Aermacchi              1:46.22,3     37.43,8  (2157)  9        224. 
  688. Huber Rodolfo, Locarno              60 Tri Team Ticino             1:46.25,3     37.46,8  (2534)  9        225. 
  689. Peronese Francesco, I               41 Gruppo Canottieri Lario C   1:46.33,7     37.55,2  (2352)  11       29.  
  690. Bianchi Alberto, I                  43 Gruppo Canottieri Lario C   1:46.35,6     37.57,1  (2039)  11       30.  
  691. Kireev Alexandre                    55 Saint-Sulpice               1:46.42,3     38.03,8  (2250)  9        226. 
  692. Rossi Paolo                         59 I-Villadossola (VB)         1:46.42,7     38.04,2  (2648)  9        227. 
  693. Formentin Alessandro                69 I-Comerio                   1:46.45,8     38.07,3  (2496)  8        268. 
  694. Prayer Mario, I                     54 Gruppo Canottieri Lario C   1:46.49,6     38.11,1  (2365)  9        228. 
  695. Ferretti Nicola                     77 Losone                      1:46.51,8     38.13,3  (2149)  8        269. 
  696. Lotti Daniele                       57 Bellinzona                  1:47.09,6     38.31,1  (2279)  9        229. 
  697. Cerutti Fausto                      52 Locarno                     1:47.11,3     38.32,8  (2558)  10       99.  
  698. Campora Luigi, Novaggio             58 SAP Purasca                 1:47.22,5     38.44,0  (2070)  9        230. 
  699. Garbely Georg, Glis                 42 KTV Glis                    1:47.24,0     38.45,5  (2175)  11       31.  
  700. Marchesi Lorenzo                    74 I-Chiuro                    1:47.33,1     38.54,6  (2687)  8        270. 
  701. Kündig Beat                         60 Baar                        1:47.37,2     38.58,7  (2263)  9        231. 
  702. Greggio Carlo                       69 I                           1:47.39,0     39.00,5  (2197)  8        271. 
  703. Taiana Giovanni                     49 I-Albiolo (CO)              1:47.39,6     39.01,1  (2446)  10       100. 
  704. Meier Daniel                        65 FL-Nendeln                  1:47.40,1     39.01,6  (2304)  8        272. 
  705. Frei Giangiorgio                    57 Ascona                      1:47.41,2     39.02,7  (1771)  9        232. 
  706. Rehm Thomas                         62 D-Neckarsteinach            1:47.49,9     39.11,4  (1655)  9        233. 
  707. Cammarata Pietro, Pregassona        63 US Capriaschese             1:47.50,7     39.12,2  (2623)  9        234. 
  708. Deli Graziano                       63 Ruvigliana                  1:47.53,5     39.15,0  (2526)  9        235. 
  709. Tarantolo Enzo, Faido               59 GP Leventina                1:48.07,9     39.29,4  (1887)  9        236. 
  710. Agustoni Rodolfo, Minusio           57 SPL Locarnese               1:48.29,2     39.50,7  (2003)  9        237. 
  711. Schnetzler Matthias                 73 Zürich                      1:48.30,9     39.52,4  (1035)  7        61.  
  712. Pozzi Giambattista, I-Como          47 Nova Libertas               1:48.41,3     40.02,8  (2665)  10       101. 
  713. Beiner Fritz, Heimberg              47 Aare Runners                1:48.50,2     40.11,7  (2633)  10       102. 
  714. Loosli Daniel                       60 Biel/Bienne                 1:48.50,6     40.12,1  (2277)  9        238. 
  715. Kiesel Karl-Ferdinand               47 D-Wangen                    1:48.54,0     40.15,5  (1616)  10       103. 
  716. Anelli Gianluca, I-Milano           70 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    1:49.00,3     40.21,8  (2013)  8        273. 
  717. Schmid Markus                       49 Zizers                      1:49.00,4     40.21,9  (2413)  10       104. 
  718. Tafi Enrico, I-Milano               46 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    1:49.04,2     40.25,7  (2445)  10       105. 
  719. Kürsteiner Samuel                   67 Gais                        1:49.07,8     40.29,3  (2683)  8        274. 
  720. Odermatt Urs                        60 Luzern                      1:49.11,5     40.33,0  (2339)  9        239. 
  721. Reber Sam                           66 Zuchwil                     1:49.14,0     40.35,5  (2374)  8        275. 
  722. Gabrieli Francesco                  54 I-Chiuro                    1:49.17,3     40.38,8  (2168)  9        240. 
  723. Pelandini Giovanni                  68 I-Cernobbio                 1:49.31,4     40.52,9  (2348)  8        276. 
  724. Fauguel Charles, Boudry             44 frénétic bicke              1:49.36,1     40.57,6  (2523)  10       106. 
  725. Gerber Hans                         66 Bern                        1:49.38,3     40.59,8  (1759)  8        277. 
  726. Gregori Claudio, I                  43 Società Canottieri Milano   1:49.51,6     41.13,1  (2199)  11       32.  
  727. Santoni Alessandro, I-Milano        68 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    1:49.52,0     41.13,5  (2404)  8        278. 
  728. Soldi Franco, I-Verbania Intra      45 Verbania Runners            1:49.55,5     41.17,0  (2603)  10       107. 
  729. Domon Claude                        55 Massagno                    1:49.56,3     41.17,8  (2134)  9        241. 
  730. Schwandt Siegfried, D-Heilbronn     61 ULG TV Flein                1:49.58,5     41.20,0  (1753)  9        242. 
  731. Tenchio Loris, Faido                44 U.S. Mairengo               1:50.01,8     41.23,3  (2448)  10       108. 
  732. Bassetto Andrea, I-Cuveglio VA      75 CB S. Andrea                1:50.09,3     41.30,8  (2656)  8        279. 
  733. Weisshaar Frank, D-Ravensburg       71 Samson Running              1:50.09,7     41.31,2  (2471)  8        280. 
  734. Guldimann René                      54 Zürich                      1:50.21,6     41.43,1  (2205)  9        243. 
  735. Verde Michele                       68 Erlenbach                   1:50.25,4     41.46,9  (2463)  8        281. 
  736. Sgrò Franco, I-Cannobio VB          49 Podistica Cannobio          1:50.28,3     41.49,8  (2677)  10       109. 
  737. Salvatori Mario                     65 I-Milano                    1:50.32,8     41.54,3  (2401)  8        282. 
  738. Peloso Richard                      73 I-Biandronno                1:50.34,2     41.55,7  (2492)  8        283. 
  739. Hess Heinz, D-Kernen                49 LG Kernen                   1:50.37,1     41.58,6  (2219)  10       110. 
  740. Meroni Tiziano, I-Legnano           58 Club del Mesdì              1:50.45,4     42.06,9  (2313)  9        244. 
  741. Piattini Corrado, Cagiallo          45 USC Capriaschese            1:50.45,7     42.07,2  (2359)  10       111. 
  742. Marseglia Mario                     64 I-Milano                    1:50.46,8     42.08,3  (2293)  8        284. 
  743. Menghetti Franco, Bigorio           51 USC Capriaschese            1:50.48,5     42.10,0  (2311)  10       112. 
  744. Kienast Martin, A-Feldkirch         36 TS Gisingen                 1:50.55,9     42.17,4  (2249)  11       33.  
  745. Pero Giuseppe, I                    53 CRAL Aermacchi              1:50.57,2     42.18,7  (2351)  10       113. 
  746. Chevre Jean-François, Biel/Bienne   47 Jogging Bienne              1:51.03,6     42.25,1  (2089)  10       114. 
  747. Ferrari Fogno Federico, I-Gaglianic 67 CRAL Aermacchi              1:51.09,0     42.30,5  (2146)  8        285. 
  748. Lunghi Giuseppe, I-Cantù            49 canturina san marco         1:51.12,4     42.33,9  (2282)  10       115. 
  749. Donini Paolo                        64 I-Cannero Riviera           1:51.19,9     42.41,4  (1860)  8        286. 
  749. Serboli Alessandro                  65 I                           1:51.19,9     42.41,4  (2427)  8        286. 
  751. Aecherli Erwin                      54 Berikon                     1:51.22,3     42.43,8  (2002)  9        245. 
  752. Bazzurri Sergio                     44 Sorengo                     1:51.24,9     42.46,4  (2027)  10       116. 
  753. Bürgisser Othmar, Davos Platz       41 MR Davos                    1:51.30,0     42.51,5  (2566)  11       34.  
  754. Schuler Franz                       53 Ponte Capriasca             1:51.30,5     42.52,0  (2418)  10       117. 
  755. Bianchini Eraldo, I-Azzate (VA)     50 Runners Valbossa            1:51.30,7     42.52,2  (2040)  10       118. 
  756. Wenger Ulrich, Thun                 61 Aare Runners                1:51.34,9     42.56,4  (2473)  9        246. 
  757. Heine Lothar                        66 D-Amtzell                   1:51.37,6     42.59,1  (2627)  8        288. 
  758. Stiefel Helmut, D-Hergatz           54 MTG Wangen                  1:51.37,9     42.59,4  (2614)  9        247. 
  759. Schaffner Adrian                    64 Zürich                      1:51.38,9     43.00,4  (1031)  7        62.  
  760. Galimberti Fulvio, I-Montorfano (CO 59 CRAL Aermacchi              1:51.40,5     43.02,0  (2173)  9        248. 
  761. Feneberg Christof                   65 D-Kempten                   1:51.41,8     43.03,3  (2493)  8        289. 
  762. Janniello Elpidio, Bellinzona       52 VIRTUS Locarno              1:51.43,4     43.04,9  (2233)  10       119. 
  763. Vicentini Paolo, Bellinzona         64 TAT-Ticino                  1:51.44,5     43.06,0  (2549)  8        290. 
  764. Tugnoli Guido                       64 I-Milano                    1:51.47,6     43.09,1  (2455)  8        291. 
  765. Gerlach Siggi, D-Freiburg           62 LT Loretto Freiburg         1:51.55,0     43.16,5  (2179)  9        249. 
  766. Canova Roberto, Vacallo             56 Runners Vacallo             1:52.04,5     43.26,0  (2072)  9        250. 
  767. Lombardi Marco                      59 Verscio                     1:52.10,5     43.32,0  (2276)  9        251. 
  768. Fasana Mario                        44 I-Cernobbio                 1:52.13,2     43.34,7  (2733)  10       120. 
  769. Mandioli Alan                       82 Caslano                     1:52.17,7     43.39,2  (2667)  8        292. 
  770. Moser Hansueli                      52 Bönigen                     1:52.44,0     44.05,5  (1772)  10       121. 
  771. Fusaro Fernando, I-Cannero Riviera  60 USC Marathon VB             1:53.01,1     44.22,6  (1825)  9        252. 
  772. Binda Paolo                         56 Locarno                     1:53.03,0     44.24,5  (2568)  9        253. 
  773. Marcel Ubetjo                       62 Zürich                      1:53.07,1     44.28,6  (1763)  9        254. 
  774. Piola Piero Giuseppe                59 I-Borgomanero               1:53.19,2     44.40,7  (2362)  9        255. 
  775. Krapf Sacha, Uster                  70 Männer Club                 1:53.21,6     44.43,1  (2620)  8        293. 
  776. De Lorenzi Fausto, I-Dongo          47 CSI Morbegno (SO)           1:53.22,8     44.44,3  (2121)  10       122. 
  777. Hartmut Ebel, D-Freiburg            52 Sportpark Freiburg          1:53.23,3     44.44,8  (2213)  10       123. 
  778. Bacciarini Gianmaria                78 Camorino                    1:53.25,0     44.46,5  (2705)  8        294. 
  779. Bonfanti Enrico, Locarno            51 SAG Gordola                 1:53.28,0     44.49,5  (1822)  10       124. 
  780. Ghislandi Flavio, I-Pogliano Milane 66 Nervianese                  1:53.28,1     44.49,6  (2674)  8        295. 
  781. Brigatti Fabrizio, I-Borgomanero    64 La Cecca Borgomanero        1:53.30,0     44.51,5  (2056)  8        296. 
  782. Stöckli Hans, Villmergen            47 LR Wohlen                   1:53.31,2     44.52,7  (1808)  10       125. 
  783. Baldinger Peter                     55 Olten                       1:53.52,9     45.14,4  (2018)  9        256. 
  784. Ponzio Fabrizio                     46 Locarno                     1:53.54,3     45.15,8  (2363)  10       126. 
  785. Hauser Mike, D-Freiburg             70 Sportpark Freiburg          1:54.04,2     45.25,7  (2561)  8        297. 
  786. Novelli Gennaro, I-Cantù (CO)       53 Clu del Mesdí               1:54.06,7     45.28,2  (2338)  10       127. 
  787. Borst Daniel, D-Nürtingen           71 Xcellis                     1:54.08,4     45.29,9  (1797)  8        298. 
  788. Helweg Thomas                       65 Baar                        1:54.25,6     45.47,1  (2218)  8        299. 
  789. Moretti Luca                        67 Tremona                     1:54.29,4     45.50,9  (2323)  8        300. 
  790. Feneberg Thomas                     61 D-Kempten                   1:54.34,7     45.56,2  (1008)  9        257. 
  791. Lobmaier Ivo                        60 Genève                      1:54.35,1     45.56,6  (2546)  9        258. 
  792. Viaro Ugo, I-Gambolo PV             40 Avis Gambolo                1:54.38,4     45.59,9  (2635)  11       35.  
  793. Rodigari Maurizio, I-Trepalle (SO)  64 Marathon Club Livigno       1:54.38,7     46.00,2  (2389)  8        301. 
  794. Carcano Giuseppe, I-Varese          62 CRAL Aermacchi              1:54.42,7     46.04,2  (2073)  9        259. 
  795. De Santis Paolo, I                  55 Gruppo Canottieri Lario C   1:54.47,3     46.08,8  (2124)  9        260. 
  796. Santoro Rosario                     59 Agno                        1:55.00,7     46.22,2  (2738)  9        261. 
  797. Ondei Luciano, I-Castelletto Ticino 50 CRAL Aermacchi              1:55.00,8     46.22,3  (2341)  10       128. 
  798. Perini Alberto                      59 CH                          1:55.14,5     46.36,0  (1899)  9        262. 
  799. Haas Johann                         51 Egg b. Zürich               1:55.29,6     46.51,1  (2209)  10       129. 
  800. Tavernaro Sandro                    51 Winterthur                  1:55.49,9     47.11,4  (2447)  10       130. 
  801. Casetta Federico, Locarno           71 Tri Team Ticino             1:55.50,1     47.11,6  (2080)  8        302. 
  802. Barraud Jean-Claude                 51 Mont-sur-Lausanne           1:55.56,3     47.17,8  (2023)  10       131. 
  803. Schoenholzer Ivo                    74 Chur                        1:55.57,3     47.18,8  (2415)  8        303. 
  804. Pini Adriano, Lumino                51 Gruppo Quadrifoglio         1:56.05,3     47.26,8  (2545)  10       132. 
  805. Betti Tiberio, I                    66 CRAL Aermacchi              1:56.06,6     47.28,1  (2037)  8        304. 
  806. Albasini Pietro, Gorduno            38 SP Camignolo                1:56.07,1     47.28,6  (2004)  11       36.  
  807. Giancarlo Panella                   70 I-Gavirate                  1:56.08,6     47.30,1  (2494)  8        305. 
  808. Kulmus Walter, D-Argenbühl          53 Diehl-AKO                   1:56.09,1     47.30,6  (2262)  10       133. 
  809. Magni Andrea                        72 I-Castronno/VA              1:56.15,0     47.36,5  (2697)  8        306. 
  810. Hofmann Andreas                     48 Engelberg                   1:56.42,7     48.04,2  (2223)  10       134. 
  811. Gerosa Michele                      66 Gentilino                   1:56.53,5     48.15,0  (2181)  8        307. 
  812. Legnani Gian Livio, I-Pontirolo Nuo 50 GS Podisti Pontirolo        1:56.54,3     48.15,8  (2273)  10       135. 
  813. Schrader Heinz Dieter, D-Vlotho     47 Lauftreff Vlotho            1:56.56,4     48.17,9  (2417)  10       136. 
  814. Reisdorf Christian                  46 Horgen                      1:57.13,2     48.34,7  (2629)  10       137. 
  815. Jäger Hardy, D-Langenargen          45 LA Roadrunner               1:57.30,6     48.52,1  (2232)  10       138. 
  816. Fontana Mauro                       56 I-Morazzone VA              1:57.36,3     48.57,8  (2661)  9        263. 
  817. Ciapponi Filippo, I-Morbegno        71 Morbegno                    1:57.42,0     49.03,5  (2670)  8        308. 
  818. Filliger Gustavo, Bellinzona        51 Runners Club Bellinzona     1:57.55,2     49.16,7  (2151)  10       139. 
  819. Casagrande Marcello                 59 Bedano                      1:57.59,0     49.20,5  (2076)  9        264. 
  820. Barmasse Patrick                    69 Lugano                      1:58.02,5     49.24,0  (2698)  8        309. 
  821. Schumann Matthias                   58 D-Bonn                      1:58.06,3     49.27,8  (2420)  9        265. 
  822. Althoff Stephan                     61 D-Bonn                      1:58.06,4     49.27,9  (2008)  9        266. 
  823. Marelli Giuseppe, I-San Fermo d. Ba 29 Gruppo Canottieri Lario C   1:58.37,6     49.59,1  (2290)  11       37.  
  824. Schiro Luigi                        75 Lugano                      1:58.51,0     50.12,5  (2411)  8        310. 
  825. Rondelli Carlo, Locarno             44 SPL Locarnese               1:58.51,9     50.13,4  (2391)  10       140. 
  826. Balestra Bruno                      53 Gerra (Gambarogno)          1:59.01,4     50.22,9  (1747)  10       141. 
  827. Milani Oliviero                     69 Porza                       1:59.03,9     50.25,4  (2669)  8        311. 
  828. Luchina Matteo, I-Morbegno          69 Morbegno                    1:59.05,2     50.26,7  (2671)  8        312. 
  829. Kägi Hans U.                        41 Wädenswil                   1:59.34,8     50.56,3  (2241)  11       38.  
  830. Friedli Alfred, Winterberg          44 SLVS                        1:59.47,6     51.09,1  (2163)  10       142. 
  831. Ferrario Paolo                      63 Lugano                      1:59.49,2     51.10,7  (2148)  9        267. 
  832. Ghielmini Giorgio, Gentilino        64 SAP Purasca                 1:59.55,4     51.16,9  (2185)  8        313. 
  833. Carenini Nicola, Bellinzona         47 Runner's Club Bellinzona    2:00.09,8     51.31,3  (2641)  10       143. 
  834. Frassi Ermanno, I-Lacchiarella      44 G.P. AVIS Pavia             2:00.10,8     51.32,3  (2512)  10       144. 
  835. Weber Ludwig, D-Ravensburg          56 LG Welfen                   2:00.20,7     51.42,2  (2469)  9        268. 
  836. Dotti Riccardo, I                   49 Gruppo Canottieri Lario C   2:00.23,1     51.44,6  (2137)  10       145. 
  837. Oconnell Tom, F-Viry                58 WHO                         2:00.50,1     52.11,6  (2625)  9        269. 
  838. Fontebasso Vittorio                 52 Bodio TI                    2:00.59,1     52.20,6  (2708)  10       146. 
  839. Bruno Simone                        83 Riazzino                    2:00.59,6     52.21,1  (2682)  8        314. 
  840. De Agostini Dario                   46 Bellinzona                  2:01.00,2     52.21,7  (2500)  10       147. 
  841. De Mey Eric, Purasca                65 SAP Purasca                 2:01.09,1     52.30,6  (2123)  8        315. 
  842. Cortesi Annibale                    51 Minusio                     2:01.38,9     53.00,4  (2554)  10       148. 
  843. Ratti Enrico, Gordola               60 Tri Team Ticino             2:02.20,1     53.41,6  (1867)  9        270. 
  844. Schmalzbauer Andre                  70 Vacallo                     2:02.37,9     53.59,4  (2735)  8        316. 
  845. Zala Giancarlo, Ascona              41 SPL Locarnese               2:02.38,3     53.59,8  (2631)  11       39.  
  846. Schweizer Stefan                    38 Altendorf                   2:02.55,4     54.16,9  (2422)  11       40.  
  847. Ostini Giorgio                      38 Bellinzona                  2:03.00,6     54.22,1  (2343)  11       41.  
  848. Martignoni Massimo                  62 I-Castelveccana             2:03.10,0     54.31,5  (2294)  9        271. 
  849. Riva Alessandro                     91 Coldrerio                   2:03.19,5     54.41,0  (2382)  12       11.  
  850. Riva Sergio                         56 Coldrerio                   2:03.19,7     54.41,2  (2383)  9        272. 
  851. Schneiter Konrad, Ascona            38 Tri Team Ticino             2:03.24,4     54.45,9  (2581)  11       42.  
  852. Visintini Livio                     52 I-Buguggiate                2:04.22,0     55.43,5  (2695)  10       149. 
  853. Perin Walter                        72 I-Castronno                 2:04.26,6     55.48,1  (2696)  8        317. 
  854. Redaelli Marco, I-Pontirolo Nuovo ( 48 GS Podisti Pontirolo        2:05.09,2     56.30,7  (2378)  10       150. 
  855. Menozzi Bruno                       50 Giubiasco                   2:05.37,2     56.58,7  (2543)  10       151. 
  856. Tornari Paolo, I-Alzate Brianza     65 Gruppo Canottieri Lario C   2:06.04,0     57.25,5  (2451)  8        318. 
  857. Labaune Jean Pierre                 50 Savosa                      2:06.10,6     57.32,1  (2267)  10       152. 
  858. Frattini Fabio                      58 I-Barasso                   2:06.12,9     57.34,4  (2659)  9        273. 
  859. Mccrae Thomas                       71 Zürich                      2:06.24,2     57.45,7  (2303)  8        319. 
  860. Johnson Richard                     46 Gattikon                    2:06.41,8     58.03,3  (2237)  10       153. 
  861. Cannavò Luigi, Cugnasco             46 SPL Locarnese               2:06.43,8     58.05,3  (2502)  10       154. 
  862. Solomon Clinton                     75 GB-London NW6 7XT           2:06.55,5     58.17,0  (2436)  8        320. 
  863. Sala Bruno                          45 Bellinzona                  2:07.05,3     58.26,8  (2637)  10       155. 
  864. Spaggiari Giuseppe                  55 Bellinzona                  2:07.05,4     58.26,9  (2638)  9        274. 
  865. Ponzio Carlo                        52 Bellinzona                  2:07.05,5     58.27,0  (2636)  10       156. 
  866. Meier Gian Roberto, Ponte Capriasca 61 Quadrifoglio                2:07.12,1     58.33,6  (2305)  9        275. 
  867. Raschetti Pietro                    62 Losone                      2:07.43,9     59.05,4  (2373)  9        276. 
  868. Gallazzi Tiziano, I-Busto Arsizio   60 atl. san marco busto arsi   2:08.04,6     59.26,1  (2174)  9        277. 
  869. Fontana Giorgio                     47 I-Valsolda CO               2:08.11,8     59.33,3  (2652)  10       157. 
  870. Schnidrig Roland                    57 Grächen                     2:08.19,9     59.41,4  (2598)  9        278. 
  871. Zürcher Urs                         54 Oberwil BL                  2:08.25,1     59.46,6  (2525)  9        279. 
  872. Vignola Mario                       58 Giubiasco                   2:08.29,7     59.51,2  (2544)  9        280. 
  873. Graf Robert, Winznau                55 LG Niederamt                2:08.38,4     59.59,9  (2564)  9        281. 
  874. Karakus Vahdet                      72 Barbengo                    2:08.44,5   1:00.06,0  (2244)  8        321. 
  875. Piffaretti Domenico, Grancia        40 SAL Lugano                  2:08.54,9   1:00.16,4  (2360)  11       43.  
  876. De Tomasi Andrea, I-Milano          60 G.S.Montestella             2:08.56,0   1:00.17,5  (2125)  9        282. 
  877. Gomes Bruno                         71 L-Luxembourg L-2231         2:10.05,3   1:01.26,8  (2194)  8        322. 
  878. Antonini Mauro, Paradiso            58 RCG Paradiso                2:10.17,7   1:01.39,2  (2721)  9        283. 
  879. Ponzio Waldo, Bellinzona            44 SSRG Gaggio                 2:10.45,8   1:02.07,3  (2675)  10       158. 
  880. Gloor Livio                         83 Kriens                      2:11.08,2   1:02.29,7  (2193)  8        323. 
  881. Urwyler- Matviychuk Philippe, Genèv 55 Pied du Jura                2:11.20,9   1:02.42,4  (1786)  9        284. 
  882. Matthes Reyk, D-Ravensburg          71 Samson Running              2:11.31,0   1:02.52,5  (2297)  8        324. 
  883. Cavalieri G.                        67 FL-Vaduz                    2:12.12,2   1:03.33,7  (1545)  8        325. 
  884. Berri Livio                         44 Bremgarten                  2:12.18,0   1:03.39,5  (2035)  10       159. 
  885. Egloff Jules                        30 Zufikon                     2:12.39,3   1:04.00,8  (2141)  11       44.  
  886. Frei Bruno, Zürich                  40 SVLS                        2:13.24,6   1:04.46,1  (2161)  11       45.  
  887. Dietze Markus                       59 Zug                         2:14.06,8   1:05.28,3  (2723)  9        285. 
  888. Schnellmann Fabio, Cadro            60 DDV                         2:14.29,5   1:05.51,0  (2551)  9        286. 
  889. Morini Marino                       57 I-Novedrate (CO)            2:15.22,3   1:06.43,8  (2324)  9        287. 
  890. Ferri Antonio                       53 I-Cantù (CO)                2:15.22,7   1:06.44,2  (2150)  10       160. 
  891. Bürge Edwin                         47 Obergösgen                  2:15.24,0   1:06.45,5  (2563)  10       161. 
  892. Carenini Arturo, Bellinzona         35 R.C. Bellinzona             2:18.59,0   1:10.20,5  (2074)  11       46.  
  893. Del Pietro Maurice, Faido           46 Rèsa                        2:19.33,0   1:10.54,5  (2128)  10       162. 
  894. Wanner Eric                         52 Ponte Capriasca             2:19.35,6   1:10.57,1  (2497)  10       163. 
  895. Albergati Samuele                   78 Lugano                      2:19.37,6   1:10.59,1  (2699)  8        326. 
  896. Sandrini Sergio                     44 Minusio                     2:20.05,4   1:11.26,9  (2503)  10       164. 
  897. Augstbürger Heinz, D-Trossingen     35 TG Trossingen               2:21.13,2   1:12.34,7  (2569)  11       47.  
  898. Rizzi Luciano, Minusio              53 S A L , LUGANO              2:22.07,1   1:13.28,6  (2384)  10       165. 
  899. Pusch Herbert, D-Freiburg           53 LT Loretto Freiburg         2:24.52,5   1:16.14,0  (1953)  10       166. 
  900. Maulbetsch Dietrich, D-Freiburg     51 Sportpark Freiburg          2:32.04,6   1:23.26,1  (2562)  10       167. 
  901. Lobdell David                       ?? D-Harthausen                2:44.58,3   1:36.19,8  (2734)  8        327. 
  902. Hecker Uwe                          67 D-Köln                      2:48.35,0   1:39.56,5  (1013)  7        63.  
  903. Thüler Erwin                        34 Brügg BE                    2:56.22,3   1:47.43,8  (2715)  11       48.  

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.