Maratona Uomini

XXI Maratona Ticino 2003 - Maratona Uomini

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang      
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Zanovello Mirko, I-Bisuschio        74 Atl. Valle Bremabana        2:27.06,3       -----   (340)  1        1.   
    2. Belluschi Elio, I-Figino Serenza (C 61 Atl. Arcisate Crestani (V   2:29.24,1      2.17,8    (26)  2        1.   
    3. Invernizzi Bruno, Quartino          71 VIRTUS Locarno, Tri Team    2:29.43,0      2.36,7     (1)  1        2.   
    4. Stübinger Klaus, D-München          64 MRRC München                2:29.49,8      2.43,5     (6)  1        3.   
    5. Maffi Massimo, Breganzona           66 USC Capriaschese            2:30.34,1      3.27,8     (3)  1        4.   
    6. Bonelli Giovanni, I-Lurate Caccivio 64 Triathlon Team Lario        2:32.00,0      4.53,7   (275)  1        5.   
    7. Ploner Martin, Gsteigwiler          66 SVS                         2:34.02,2      6.55,9   (279)  1        6.   
    8. Foglia Luca, Ascona                 62 VIRTUS Locarno              2:34.29,1      7.22,8   (283)  2        2.   
    9. Jaunin Marc-Henri, Neuchâtel        68 CEP Cortaillod              2:34.50,0      7.43,7     (5)  1        7.   
   10. Testorelli Alain, Intragna          71 USC Capriaschese            2:39.22,3     12.16,0   (229)  1        8.   
   11. Notz Bernhard, Kerzers              64 TSV Kerzers                 2:39.58,3     12.52,0   (158)  1        9.   
   12. Ernst Guenter, A-Bregnez            71 LSG Vorarlberg              2:40.10,7     13.04,4     (9)  1        10.  
   13. Berger Beat, Zürich                 75 ASVZ Zürich                 2:40.17,1     13.10,8    (29)  1        11.  
   14. Gwerder Sepp, Ibach                 70 TV Ibach                    2:40.57,0     13.50,7     (2)  1        12.  
   15. Egli Alois, Winterthur              63 Spiro Tiger                 2:42.50,5     15.44,2    (60)  2        3.   
   16. Romani Edoardo, I-Galliate Lombardo 51 Runners Valbossa - Azzate   2:44.42,9     17.36,6   (183)  3        1.   
   17. Koster Alfred, Wetzikon ZH          61 LC Uster                    2:45.45,0     18.38,7   (299)  2        4.   
   18. Bonfanti Amedeo, I-Merate (LC)      65 Triathlon Lecco             2:46.12,2     19.05,9   (330)  1        13.  
   19. Cattaneo Marco, I-Solza             62 Runners Bergamo             2:46.43,6     19.37,3   (268)  2        5.   
   20. Studer Rolf, Wangen b. Olten        70 LSG Olten                   2:46.47,6     19.41,3   (307)  1        14.  
   21. Hanser Hubert, D-Meckenbeuren       52 TRI Lindenberg              2:46.48,7     19.42,4   (310)  3        2.   
   22. Burkart Stefan                      50 Stansstad                   2:48.01,1     20.54,8   (336)  3        3.   
   23. Anania Gennaro, I-Luino (VA)        56 Atl. Verbano                2:48.40,4     21.34,1    (14)  2        6.   
   24. Paoletti Nerino, I-Cannero Riv. (VB 67 SPL                         2:48.50,9     21.44,6   (306)  1        15.  
   25. Simperl Burkhard, Winterthur        73 Finishers Winterthur        2:51.24,3     24.18,0    (10)  1        16.  
   26. Vogel Bruno, Glarus                 59 SSC Langnau                 2:51.30,9     24.24,6   (235)  2        7.   
   27. Mikula Harald, Wettingen            65 TriClubBaden                2:51.48,8     24.42,5   (148)  1        17.  
   28. Bieler Ueli, Zürich                 80 ASVZ Zürich                 2:52.08,6     25.02,3    (30)  1        18.  
   29. Bähler Ueli, Uetendorf              66 LT Thun                     2:52.15,6     25.09,3     (7)  1        19.  
   30. Dörig Hansjörg                      67 Rickenbach SZ               2:52.51,0     25.44,7    (57)  1        20.  
   31. Brühwiler Rolf, Zürich              68 TV Oerlikon                 2:54.20,1     27.13,8     (8)  1        21.  
   32. Schönbächler Georg, Zürich          64 ASVZ Zürich                 2:54.27,0     27.20,7   (202)  1        22.  
   33. Kläsi Daniel, Rüti ZH               64 LG ZKB                      2:54.36,0     27.29,7   (110)  1        23.  
   34. Bassanini Fabio, I-San Giuliano Mil 64 US ACLI Giurati             2:54.46,4     27.40,1   (353)  1        24.  
   35. Schmid Stefan, Wil                  65 LSC Wil                     2:55.23,1     28.16,8   (200)  1        25.  
   36. Oggier Pierre Michel                62 Vétroz                      2:56.00,9     28.54,6   (161)  2        8.   
   37. Mathys Georges, Heimberg            56 Laufteam-Thun               2:56.23,0     29.16,7   (141)  2        9.   
   38. Steiger André, Lachen               67 TV Schaan                   2:56.40,0     29.33,7   (221)  1        26.  
   39. Bozonnet Nicolas                    76 F-Saint Genis Pouilly       2:56.43,7     29.37,4   (287)  1        27.  
   40. Bozza Donato, I-Novedrate           65 Polisportiva S. Marco       2:57.57,2     30.50,9   (337)  1        28.  
   41. Berta Michele, I-Milano             69 GP Michetta                 2:58.05,4     30.59,1   (350)  1        29.  
   42. Munro Colin                         64 Glattbrugg                  2:58.06,6     31.00,3    (53)  1        30.  
   43. Panzera Lorenzo, I-Milano           70 Forza e Coraggio            2:58.07,9     31.01,6   (349)  1        31.  
   44. Graf Simon, Lenk im Simmental       64 All Blacks Thun             2:58.25,2     31.18,9    (77)  1        32.  
   45. Job Martin, Tann                    64 martinjob.ch                2:59.13,2     32.06,9   (256)  1        33.  
   46. Häfliger Peter, Oftringen           48 STV Oftringen               2:59.32,1     32.25,8    (84)  3        4.   
   47. Anello Massimiliano, I-Cornaredo Mi 64 San Damianese               3:00.29,2     33.22,9   (339)  1        34.  
   48. Wullschleger Philipp, Thun          72 Laufteam Thun               3:00.54,1     33.47,8   (247)  1        35.  
   49. Platon Didier, Gempen               56 LSV Basel                   3:01.04,0     33.57,7   (168)  2        10.  
   50. Moos Yvan                           73 Ayent                       3:01.27,7     34.21,4   (150)  1        36.  
   51. Baumann Max, Interlaken             47 All Blacks THun             3:02.57,8     35.51,5    (20)  3        5.   
   52. Burtscher Martin, A-Bregenz         63 LSG Vorarlberg              3:04.23,7     37.17,4    (47)  2        11.  
   53. Borlat Grégoire, Yens               66 Le pied du Jura             3:04.38,4     37.32,1   (263)  1        37.  
   54. Frey Beat, Thun                     61 All Blacks                  3:04.53,7     37.47,4   (344)  2        12.  
   55. Lüscher Urs                         74 Bonstetten                  3:04.59,8     37.53,5   (133)  1        38.  
   56. Krüger Michael, D-Bad Krozingen     57 www.laufreport.de           3:05.10,4     38.04,1   (121)  2        13.  
   57. Aregger Manfred                     66 Heiligkreuz                 3:05.14,1     38.07,8   (266)  1        39.  
   58. Belletti Uberto                     55 Morbio Superiore            3:05.42,6     38.36,3    (25)  2        14.  
   59. Fraquelli Giancarlo, I-Castiglione  62 Athletic Team Lario         3:06.06,1     38.59,8    (71)  2        15.  
   60. Sciacca Giuseppe                    65 Caslano                     3:07.14,8     40.08,5   (210)  1        40.  
   61. Ragusa Calogero, D-NIederhof        72 LG-Hohenfels                3:07.31,0     40.24,7   (173)  1        41.  
   62. Busi Enzo, I-Pavia                  50 G.P. AVIS Pavia             3:08.38,3     41.32,0   (260)  3        6.   
   63. Kimmig Emil                         57 Wolhusen                    3:08.58,1     41.51,8   (109)  2        16.  
   64. Krebs Martin, Zürich                64 ASVZ Zürich                 3:09.04,1     41.57,8   (119)  1        42.  
   65. Pisano Marco                        65 Brügg BE                    3:10.21,5     43.15,2   (166)  1        43.  
   66. Jaquet Raymond, Apples              61 Le Pied du Jura             3:13.12,6     46.06,3   (101)  2        17.  
   67. Lüscher Hanspeter, Zürich           78 LLC Altstetten              3:13.26,6     46.20,3   (288)  1        44.  
   68. Cappellari Guglielmo                63 Oberschan                   3:13.38,6     46.32,3    (49)  2        18.  
   69. Micheletti Luciano, I-Calusco D Add 56 Runners Bergamo             3:13.57,1     46.50,8   (269)  2        19.  
   70. Frey Lucas, Muttenz                 70 TV Muttenz                  3:13.57,4     46.51,1   (304)  1        45.  
   70. Vollenweider Moritz, Bern           51 SAC Bern                    3:13.57,4     46.51,1   (237)  3        7.   
   72. Inäbnit Rinaldo, Stans              77 Kinderschutz Marathon       3:14.01,2     46.54,9    (99)  1        46.  
   73. Thür Erwin, St. Gallen              50 TV Teufen                   3:14.14,0     47.07,7   (351)  3        8.   
   74. Schillig Werner                     64 Altdorf UR                  3:14.18,5     47.12,2   (197)  1        47.  
   75. Sennheiser Daniel                   73 Zürich                      3:14.20,2     47.13,9   (214)  1        48.  
   76. Sennheiser Andreas, Zürich          74 ASVZ Zürich                 3:14.20,4     47.14,1   (213)  1        49.  
   77. Cerutti Marco, Bellinzona           52 RC Bellinzona               3:14.39,3     47.33,0   (294)  3        9.   
   78. Ruedlinger Scott, Zürich            72 ASVZ Zürich                 3:14.52,0     47.45,7   (187)  1        50.  
   79. Brennner-Beeler H. + P.             56 Siebnen                     3:14.55,9     47.49,6    (36)  2        20.  
   80. Marbach Jürg, Ettiswil              49 Tri Club Sursee             3:15.04,0     47.57,7   (137)  3        10.  
   81. Mödinger Walter, D-Ulm              56 SV Jungingen                3:16.02,8     48.56,5   (289)  2        21.  
   82. Reinhard Tobias                     81 Chur                        3:16.07,6     49.01,3   (178)  1        51.  
   83. Keher Claus, D-Heidenheim           64 LT Herbrechtingen           3:16.10,6     49.04,3   (313)  1        52.  
   84. Priwalov Fredi, A-Steeg             57 Nurmis Enkel                3:16.27,0     49.20,7   (172)  2        22.  
   85. Ares Costantino, Walenstadt         55 Tri Club Vaduz              3:16.39,2     49.32,9    (15)  2        23.  
   86. Mathes Dieter, D-Herbrechtingen     60 LT Herbrechtingen           3:16.47,8     49.41,5   (312)  2        24.  
   87. Skowronek Winfried                  67 D-Singen                    3:16.49,7     49.43,4   (284)  1        53.  
   88. Adore Gabriele, I-Gambolò           69 Avis Gambolo                3:17.33,0     50.26,7   (305)  1        54.  
   89. Gfeller Urs                         62 Biel Benken                 3:18.04,8     50.58,5   (265)  2        25.  
   90. Magnoni Fabrizio, I-Saltrio         52 Atl. Team Brianza           3:18.39,3     51.33,0   (134)  3        11.  
   91. Wermuth Raphael                     69 Thalwil                     3:18.48,4     51.42,1   (241)  1        55.  
   92. Vogel Marco, Rüti ZH                65 LT Rappi-Jona               3:19.14,6     52.08,3   (236)  1        56.  
   93. Oppikofer Rolf, Suhr                69 Triclub Aarau               3:19.38,6     52.32,3   (162)  1        57.  
   94. Schumacher Beat, Buchrain           69 LG Migros                   3:19.46,0     52.39,7   (206)  1        58.  
   95. Ramelli Fabio, Minusio              50 SPL                         3:19.53,7     52.47,4   (280)  3        12.  
   96. Hardorff Erik, NL-Blijham 9697 PP   63 Aquilo                      3:20.11,7     53.05,4    (89)  2        26.  
   97. Leitner Mike, A-Bad Ischl           65 DSG Pfandl                  3:20.28,8     53.22,5   (129)  1        59.  
   98. Tschol Reinhard, A-Tschagguns       61 Union Lauf Club, Bludenz    3:20.43,7     53.37,4   (296)  2        27.  
   99. Wiederkehr Beat                     64 Konolfingen                 3:21.26,3     54.20,0   (354)  1        60.  
  100. Scolari Dante Davide, Gordola       66 Gordemo Verzasca            3:21.30,1     54.23,8   (211)  1        61.  
  101. Alt Andreas                         62 D-Lörrach                   3:21.31,3     54.25,0   (276)  2        28.  
  102. Bernasconi Vittorio                 53 Bellinzona                  3:22.26,8     55.20,5   (259)  3        13.  
  103. Good Jvo                            53 Au SG                       3:22.44,0     55.37,7    (76)  3        14.  
  104. Ronveaux Olivier, F-Veigy-Foncenex  62 WHO                         3:23.04,8     55.58,5   (184)  2        29.  
  105. Kolly Markus, Plaffeien             71 Team MAHU                   3:23.12,8     56.06,5   (116)  1        62.  
  106. Studer Kilian, Visp                 56 Ski-U. Sportklub V'termin   3:23.26,5     56.20,2   (227)  2        30.  
  107. Ebnöther Lukas                      66 Basel                       3:24.03,5     56.57,2    (58)  1        63.  
  108. Clerici Alessio, I-Cadorago (CO)    84 OSG Guanzate                3:25.00,2     57.53,9   (319)  1        64.  
  109. Eggerschwiler Jürg                  64 Stans                       3:25.22,8     58.16,5   (331)  1        65.  
  110. Schweizer Stefan                    65 Thalwil                     3:25.46,0     58.39,7   (209)  1        66.  
  111. Galimberti Andrea, I-Cabiate CO     71 Atletica Team Brianza       3:26.53,5     59.47,2   (335)  1        67.  
  112. Ferrat Dominique Alain              71 Hedingen                    3:27.43,4   1:00.37,1    (68)  1        68.  
  112. Ferrat Pascal                       73 Moosseedorf                 3:27.43,4   1:00.37,1   (272)  1        68.  
  114. Barth Edgar, D-St. Blasien          58 SC St.Blasien               3:28.13,2   1:01.06,9    (17)  2        31.  
  115. Seiler Hans, Zürich                 50 STV Schlieren               3:28.18,0   1:01.11,7   (212)  3        15.  
  116. Fasching Reinhard, A-Lustenau       63 LSG Vorarlberg              3:28.41,0   1:01.34,7    (65)  2        32.  
  117. Sergejew Tom                        65 D-Inzlingen                 3:29.10,9   1:02.04,6   (326)  1        70.  
  118. James Gregory                       64 Baar                        3:29.13,9   1:02.07,6   (100)  1        71.  
  119. Ullrich Klaus                       63 St. Erhard                  3:29.16,9   1:02.10,6   (234)  2        33.  
  120. Schincaglia Silvano                 56 I-Verbania                  3:29.29,8   1:02.23,5   (333)  2        34.  
  121. Heinrich Daniel                     55 Bülach                      3:29.31,5   1:02.25,2    (94)  2        35.  
  122. Benninger Hansjörg, Embrach         50 ASC Bassersdorf             3:29.32,7   1:02.26,4    (28)  3        16.  
  123. Fässler Xaver                       54 Malters                     3:29.46,4   1:02.40,1    (66)  2        36.  
  124. Monguzzi Mauro, I-Macherio          67 fumarefamale                3:29.52,0   1:02.45,7   (149)  1        72.  
  125. Zanaboni Gabriele                   66 I-Bareggio                  3:30.03,5   1:02.57,2   (249)  1        73.  
  126. Suter Peter                         57 Ossingen                    3:30.06,9   1:03.00,6   (293)  2        37.  
  127. Winkler Josef                       63 Rothenburg                  3:30.40,6   1:03.34,3   (246)  2        38.  
  128. Boehi Remo                          80 S. Antonino                 3:31.16,2   1:04.09,9   (355)  1        74.  
  129. Mariconda Antonio                   59 Thayngen                    3:31.20,1   1:04.13,8   (138)  2        39.  
  130. Buchmann Heinz, Nänikon             57 Chemoil                     3:31.41,4   1:04.35,1   (303)  2        40.  
  131. Dudichum Roland, D-Friedrichshafen  59 TV Kressbronn               3:31.52,8   1:04.46,5   (300)  2        41.  
  132. Kuster Otto                         41 Thalwil                     3:31.53,0   1:04.46,7   (348)  4        1.   
  133. Jordan Peter                        63 D-München                   3:31.58,0   1:04.51,7   (281)  2        42.  
  134. Saggia Romeo, I-Gualdo Tadino       59 Atletica Tarsina            3:31.59,8   1:04.53,5   (191)  2        43.  
  135. Schuller Bernhard, A-Bad Ischl      64 Nurmis Enkel                3:32.41,2   1:05.34,9   (204)  1        75.  
  136. Krebs Thomas, Thun                  63 Laufteam Thun               3:33.11,3   1:06.05,0   (120)  2        44.  
  137. Calà Cataldo                        44 Basel                       3:33.13,7   1:06.07,4    (48)  3        17.  
  138. Kakaire Paul                        76 Zug                         3:33.17,8   1:06.11,5   (106)  1        76.  
  139. Wasmer Guido, D-Bernau i. Schw.     63 Lauftreff Bernau            3:33.30,7   1:06.24,4   (239)  2        45.  
  140. Sicurelli Ernesto, Davos Platz      48 Track Club Davos            3:33.31,3   1:06.25,0   (347)  3        18.  
  141. Scheps Alfio                        52 Geroldswil                  3:34.37,6   1:07.31,3   (332)  3        19.  
  142. Schumacher René                     66 Liestal                     3:35.18,1   1:08.11,8   (295)  1        77.  
  143. Hutter Cyrill                       71 Luzern                      3:35.45,6   1:08.39,3   (267)  1        78.  
  144. Soldati Wlater, Morbio Inferiore    51 SP Locarnese                3:36.32,8   1:09.26,5   (322)  3        20.  
  145. Roth Klaus-Peter, D-Frankfurt am Ma 59 TSG Nordwest 1898           3:37.29,4   1:10.23,1   (185)  2        46.  
  146. Heilig Dieter, D-Ravensburg         56 LG Laufen                   3:37.45,2   1:10.38,9   (318)  2        47.  
  147. Mayer Wolfgang                      61 D-Kempten                   3:37.49,7   1:10.43,4   (143)  2        48.  
  148. Pittaluga Fabio, Arogno             65 Guardie di Confine          3:37.54,3   1:10.48,0   (167)  1        79.  
  149. Pronk  Wouter                       61 Fehraltorf                  3:38.12,8   1:11.06,5   (345)  2        49.  
  150. Kurz Roland                         66 Basel                       3:39.34,4   1:12.28,1   (264)  1        80.  
  151. Maganza Achille, I-Pavia            40 G.P. AVIS Pavia             3:40.16,0   1:13.09,7   (261)  4        2.   
  152. Hanslin Albert                      53 Obfelden                    3:40.18,1   1:13.11,8    (85)  3        21.  
  153. Adolf Jürgen                        66 D-Denzlingen                3:40.46,4   1:13.40,1    (12)  1        81.  
  154. Rausch Christoph                    79 Basel                       3:40.55,9   1:13.49,6   (175)  1        82.  
  155. Cartier Alexander, Zürich           75 ASVZ Zürich                 3:41.04,5   1:13.58,2    (50)  1        83.  
  155. Musialik Thomas                     74 Zürich                      3:41.04,5   1:13.58,2   (154)  1        83.  
  157. Knaack Michael, D-Lübeck            39 Luebecker SC 99             3:41.21,3   1:14.15,0   (111)  4        3.   
  158. Fischer Bernhard, Oberägeri         53 Lauftreff Oberägeri         3:41.24,5   1:14.18,2   (270)  3        22.  
  159. Fischer Frank, D-Karlsruhe          63 memler.de                   3:41.40,7   1:14.34,4    (69)  2        50.  
  160. Lechler Reiner                      52 D-Merdingen                 3:41.52,4   1:14.46,1   (127)  3        23.  
  161. Tirelli Claudio                     58 Castel S. Pietro            3:41.55,9   1:14.49,6   (254)  2        51.  
  162. Rancan Marco, Uster                 63 Team Huckmatt               3:42.18,9   1:15.12,6   (174)  2        52.  
  163. Sala Emanuele                       67 I-Mozzate                   3:42.28,9   1:15.22,6   (192)  1        85.  
  164. Motta Cristiano                     65 I-Olgiate Olona             3:42.29,4   1:15.23,1   (151)  1        86.  
  165. Duss Erwin                          55 Vitznau                     3:42.41,1   1:15.34,8   (286)  2        53.  
  166. Gross Frank P.                      54 Netstal                     3:42.50,0   1:15.43,7    (79)  2        54.  
  167. Stockkamp Dieter, D-St. Blasien     54 SC St.Blasien               3:43.05,9   1:15.59,6   (225)  2        55.  
  168. Thurnheer Jurg                      48 Wetzikon ZH                 3:43.12,5   1:16.06,2   (341)  3        24.  
  169. Bosshardt Peter, Zürich             57 ASVZ Zürich                 3:43.26,7   1:16.20,4    (35)  2        56.  
  170. Hayes Daniel                        71 GB-Bedford MK40 3SG         3:43.32,9   1:16.26,6    (92)  1        87.  
  171. Binggeli Oliver                     73 Affoltern am Albis          3:43.33,7   1:16.27,4    (31)  1        88.  
  172. Bürer Emil, Buchs                   57 Sportler ruft Sportler      3:43.50,1   1:16.43,8    (46)  2        57.  
  173. Dinardo Andrea, I-Zingonia (BG)     52 Runners Bergamo             3:43.58,1   1:16.51,8    (56)  3        25.  
  174. Winiger Othmar, Courrendlin         54 LR Mauritius Emmen          3:44.53,2   1:17.46,9   (245)  2        58.  
  175. Mazzucchelli Mauro                  67 I-Olgiate Olona             3:45.54,1   1:18.47,8   (144)  1        89.  
  176. Roffler Markus                      62 Churwalden                  3:45.58,2   1:18.51,9   (271)  2        59.  
  177. Cattaneo Stefano                    66 I-Bareggio                  3:46.08,4   1:19.02,1    (51)  1        90.  
  178. Eisenmann Axel, D-Hausen i.W.       53 TV Hausen i.W.              3:46.14,0   1:19.07,7    (62)  3        26.  
  179. Bühlmann Daniel                     63 Buchrain                    3:46.21,2   1:19.14,9    (45)  2        60.  
  180. Eichholzer Hans                     45 Brütten                     3:46.39,4   1:19.33,1    (61)  3        27.  
  181. Hosner Markus                       58 Kriens                      3:46.58,8   1:19.52,5    (98)  2        61.  
  182. Joos Roland, Langenthal             56 Laufgruppe LVL              3:48.59,2   1:21.52,9   (104)  2        62.  
  183. Folli Mauro                         70 I-Bareggio                  3:49.00,5   1:21.54,2   (346)  1        91.  
  184. Kaufmann Peter                      61 Oberkulm                    3:49.44,2   1:22.37,9   (108)  2        63.  
  185. Mangos Chris                        65 Oberaegeri                  3:49.47,3   1:22.41,0   (136)  1        92.  
  186. Hess Axel, D-Kernen                 78 LG Kernen                   3:49.53,0   1:22.46,7    (96)  1        93.  
  187. Piccinni Leopardi Sergio, I-Milano  50 Atl. Campo Giuriati         3:51.37,6   1:24.31,3   (302)  3        28.  
  188. Benedetti Dario, Morbio Inferiore   47 SP Locarnese                3:52.15,3   1:25.09,0   (321)  3        29.  
  189. Prandini Markus                     66 Regensdorf                  3:52.29,3   1:25.23,0   (171)  1        94.  
  190. Lanza Giuseppe, I                   53 Atl. Stronese Splendor      3:52.30,3   1:25.24,0   (126)  3        30.  
  191. Ryser Andy                          65 Lufingen                    3:52.39,6   1:25.33,3   (311)  1        95.  
  192. Tropschuh Günther                   40 Wölflinswil                 3:53.15,5   1:26.09,2   (231)  4        4.   
  193. Paietta Rodolfo, I-Meina NO         69 Podista Arona               3:54.03,1   1:26.56,8   (320)  1        96.  
  194. Maier Bernd, D-Kernen               77 LG Kernen                   3:54.07,3   1:27.01,0   (135)  1        97.  
  195. Leitz Peter                         46 Adligenswil                 3:54.29,7   1:27.23,4   (130)  3        31.  
  196. Zucchinali Gregorio, I-Ciserano (BG 58 Runners Bergamo             3:54.46,6   1:27.40,3   (253)  2        64.  
  197. Mercati Guido, I-Milano             49 Roadrunnersclub Milano      3:55.54,0   1:28.47,7   (301)  3        32.  
  198. Klaey Hanspeter                     62 Hünenberg                   3:56.34,9   1:29.28,6   (329)  2        65.  
  199. Fontana Alfio, Montagnola           58 GSBS                        3:56.41,5   1:29.35,2   (328)  2        66.  
  200. Clerici Massimiliano                69 I-Mozzate                   3:56.41,9   1:29.35,6    (52)  1        98.  
  201. Röhrl Gerhard, Büsserach            56 Kirchenchor Büsserach       3:56.59,5   1:29.53,2   (182)  2        67.  
  202. Märki Peter                         63 Stäfa                       3:57.04,0   1:29.57,7   (139)  2        68.  
  203. Grüter Urs                          53 Luzern                      3:57.39,5   1:30.33,2    (81)  3        33.  
  204. Waller Max                          50 Bern                        3:57.53,7   1:30.47,4   (238)  3        34.  
  205. Belvisotti Davide, I-Gargallo NO    66 Intern. 3 Sport             3:58.07,2   1:31.00,9   (273)  1        99.  
  206. Soldini Stefano                     63 Novazzano                   3:58.19,5   1:31.13,2   (324)  2        69.  
  207. Holverscheid Ralf, D-Markdorf       64 TV Markdorf                 3:58.32,0   1:31.25,7   (298)  1        100. 
  208. Müller Stefan                       73 Obfelden                    3:58.32,8   1:31.26,5   (153)  1        101. 
  209. Travella Rico                       66 Binningen                   3:58.59,3   1:31.53,0   (230)  1        102. 
  210. Harder August                       57 Wil ZH                      3:59.35,8   1:32.29,5    (87)  2        70.  
  211. Muy Dieter, D-March                 54 Sportpark Freiburg          3:59.47,6   1:32.41,3   (155)  2        71.  
  212. Gygax Martin                        53 Bern                        3:59.49,7   1:32.43,4    (82)  3        35.  
  213. Bucher Lukas                        76 Zofingen                    4:00.18,0   1:33.11,7    (42)  1        103. 
  214. Stenz Walter, Cabbiolo              45 Quadrifoglio                4:02.11,8   1:35.05,5   (224)  3        36.  
  215. Laffranchi Giuseppe                 62 Giubiasco                   4:02.51,0   1:35.44,7   (123)  2        72.  
  216. Schmidt Otto, D-Kernen              48 LG Kernen                   4:05.18,3   1:38.12,0   (201)  3        37.  
  217. Frevel Christoph, D-Lörrach         52 TV Tumringen                4:06.49,5   1:39.43,2    (72)  3        38.  
  218. Bax Diederick                       63 NL-Rotterdam 3062GH         4:10.46,9   1:43.40,6    (22)  2        73.  
  219. Wettstein Walter                    51 Windisch                    4:11.29,4   1:44.23,1   (242)  3        39.  
  220. Jenni Jean-Pier, Meinisberg         45 LSV Biel                    4:17.04,1   1:49.57,8   (103)  3        40.  
  221. Buehler Silvio                      57 Hochwald                    4:18.22,0   1:51.15,7    (44)  2        74.  
  222. De Haen Nico, D-Freiburg            62 LT Loretto Freiburg         4:19.52,4   1:52.46,1    (55)  2        75.  
  223. Luder Andreas                       65 Schliern b. Köniz           4:21.05,6   1:53.59,3   (132)  1        104. 
  224. Kopp Edwin, D-Freiburg              63 Sportpark Freiburg          4:22.11,8   1:55.05,5   (117)  2        76.  
  224. Reinauer Markus, D-Gundelfingen     66 Sportpark                   4:22.11,8   1:55.05,5   (177)  1        105. 
  226. Birkhofer Micha, D-Winterbach       76 Pils GmbH                   4:23.50,6   1:56.44,3    (34)  1        106. 
  227. Grosse-Dresselhaus Burkhard, D-Gund 52 LT Gundelsheim              4:24.59,8   1:57.53,5    (80)  3        41.  
  228. Lüthi Roland                        52 Gümligen                    4:27.17,2   2:00.10,9   (315)  3        42.  
  229. Schlassa Detlef, D-Loerrach         58 SC St.Blasien               4:27.26,8   2:00.20,5   (199)  2        77.  
  230. Springer Peter                      79 Oberbüren                   4:27.54,7   2:00.48,4   (219)  1        107. 
  231. Birkhofer Daniel, D-Dettenhausen    74 Pils GmbH                   4:42.05,0   2:14.58,7    (32)  1        108. 
  231. Birkhofer Matthias, D-Nürtingen     72 Pils GmbH                   4:42.05,0   2:14.58,7    (33)  1        108. 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.