(1) Maratona Uomini

XXI Maratona Ticino 2003 - (1) Maratona Uomini

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Overall       
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Zanovello Mirko, I-Bisuschio        74 Atl. Valle Bremabana        2:27.06,3       -----   (340)  MaraU    1.   
    2. Invernizzi Bruno, Quartino          71 VIRTUS Locarno, Tri Team    2:29.43,0      2.36,7     (1)  MaraU    3.   
    3. Stübinger Klaus, D-München          64 MRRC München                2:29.49,8      2.43,5     (6)  MaraU    4.   
    4. Maffi Massimo, Breganzona           66 USC Capriaschese            2:30.34,1      3.27,8     (3)  MaraU    5.   
    5. Bonelli Giovanni, I-Lurate Caccivio 64 Triathlon Team Lario        2:32.00,0      4.53,7   (275)  MaraU    6.   
    6. Ploner Martin, Gsteigwiler          66 SVS                         2:34.02,2      6.55,9   (279)  MaraU    7.   
    7. Jaunin Marc-Henri, Neuchâtel        68 CEP Cortaillod              2:34.50,0      7.43,7     (5)  MaraU    9.   
    8. Testorelli Alain, Intragna          71 USC Capriaschese            2:39.22,3     12.16,0   (229)  MaraU    10.  
    9. Notz Bernhard, Kerzers              64 TSV Kerzers                 2:39.58,3     12.52,0   (158)  MaraU    11.  
   10. Ernst Guenter, A-Bregnez            71 LSG Vorarlberg              2:40.10,7     13.04,4     (9)  MaraU    12.  
   11. Berger Beat, Zürich                 75 ASVZ Zürich                 2:40.17,1     13.10,8    (29)  MaraU    13.  
   12. Gwerder Sepp, Ibach                 70 TV Ibach                    2:40.57,0     13.50,7     (2)  MaraU    14.  
   13. Bonfanti Amedeo, I-Merate (LC)      65 Triathlon Lecco             2:46.12,2     19.05,9   (330)  MaraU    18.  
   14. Studer Rolf, Wangen b. Olten        70 LSG Olten                   2:46.47,6     19.41,3   (307)  MaraU    20.  
   15. Paoletti Nerino, I-Cannero Riv. (VB 67 SPL                         2:48.50,9     21.44,6   (306)  MaraU    24.  
   16. Simperl Burkhard, Winterthur        73 Finishers Winterthur        2:51.24,3     24.18,0    (10)  MaraU    25.  
   17. Mikula Harald, Wettingen            65 TriClubBaden                2:51.48,8     24.42,5   (148)  MaraU    27.  
   18. Bieler Ueli, Zürich                 80 ASVZ Zürich                 2:52.08,6     25.02,3    (30)  MaraU    28.  
   19. Bähler Ueli, Uetendorf              66 LT Thun                     2:52.15,6     25.09,3     (7)  MaraU    29.  
   20. Dörig Hansjörg                      67 Rickenbach SZ               2:52.51,0     25.44,7    (57)  MaraU    30.  
   21. Brühwiler Rolf, Zürich              68 TV Oerlikon                 2:54.20,1     27.13,8     (8)  MaraU    31.  
   22. Schönbächler Georg, Zürich          64 ASVZ Zürich                 2:54.27,0     27.20,7   (202)  MaraU    32.  
   23. Kläsi Daniel, Rüti ZH               64 LG ZKB                      2:54.36,0     27.29,7   (110)  MaraU    33.  
   24. Bassanini Fabio, I-San Giuliano Mil 64 US ACLI Giurati             2:54.46,4     27.40,1   (353)  MaraU    34.  
   25. Schmid Stefan, Wil                  65 LSC Wil                     2:55.23,1     28.16,8   (200)  MaraU    35.  
   26. Steiger André, Lachen               67 TV Schaan                   2:56.40,0     29.33,7   (221)  MaraU    38.  
   27. Bozonnet Nicolas                    76 F-Saint Genis Pouilly       2:56.43,7     29.37,4   (287)  MaraU    39.  
   28. Bozza Donato, I-Novedrate           65 Polisportiva S. Marco       2:57.57,2     30.50,9   (337)  MaraU    40.  
   29. Berta Michele, I-Milano             69 GP Michetta                 2:58.05,4     30.59,1   (350)  MaraU    41.  
   30. Munro Colin                         64 Glattbrugg                  2:58.06,6     31.00,3    (53)  MaraU    42.  
   31. Panzera Lorenzo, I-Milano           70 Forza e Coraggio            2:58.07,9     31.01,6   (349)  MaraU    43.  
   32. Graf Simon, Lenk im Simmental       64 All Blacks Thun             2:58.25,2     31.18,9    (77)  MaraU    44.  
   33. Job Martin, Tann                    64 martinjob.ch                2:59.13,2     32.06,9   (256)  MaraU    45.  
   34. Anello Massimiliano, I-Cornaredo Mi 64 San Damianese               3:00.29,2     33.22,9   (339)  MaraU    47.  
   35. Wullschleger Philipp, Thun          72 Laufteam Thun               3:00.54,1     33.47,8   (247)  MaraU    48.  
   36. Moos Yvan                           73 Ayent                       3:01.27,7     34.21,4   (150)  MaraU    50.  
   37. Borlat Grégoire, Yens               66 Le pied du Jura             3:04.38,4     37.32,1   (263)  MaraU    53.  
   38. Lüscher Urs                         74 Bonstetten                  3:04.59,8     37.53,5   (133)  MaraU    55.  
   39. Aregger Manfred                     66 Heiligkreuz                 3:05.14,1     38.07,8   (266)  MaraU    57.  
   40. Sciacca Giuseppe                    65 Caslano                     3:07.14,8     40.08,5   (210)  MaraU    60.  
   41. Ragusa Calogero, D-NIederhof        72 LG-Hohenfels                3:07.31,0     40.24,7   (173)  MaraU    61.  
   42. Krebs Martin, Zürich                64 ASVZ Zürich                 3:09.04,1     41.57,8   (119)  MaraU    64.  
   43. Pisano Marco                        65 Brügg BE                    3:10.21,5     43.15,2   (166)  MaraU    65.  
   44. Lüscher Hanspeter, Zürich           78 LLC Altstetten              3:13.26,6     46.20,3   (288)  MaraU    67.  
   45. Frey Lucas, Muttenz                 70 TV Muttenz                  3:13.57,4     46.51,1   (304)  MaraU    70.  
   46. Inäbnit Rinaldo, Stans              77 Kinderschutz Marathon       3:14.01,2     46.54,9    (99)  MaraU    72.  
   47. Schillig Werner                     64 Altdorf UR                  3:14.18,5     47.12,2   (197)  MaraU    74.  
   48. Sennheiser Daniel                   73 Zürich                      3:14.20,2     47.13,9   (214)  MaraU    75.  
   49. Sennheiser Andreas, Zürich          74 ASVZ Zürich                 3:14.20,4     47.14,1   (213)  MaraU    76.  
   50. Ruedlinger Scott, Zürich            72 ASVZ Zürich                 3:14.52,0     47.45,7   (187)  MaraU    78.  
   51. Reinhard Tobias                     81 Chur                        3:16.07,6     49.01,3   (178)  MaraU    82.  
   52. Keher Claus, D-Heidenheim           64 LT Herbrechtingen           3:16.10,6     49.04,3   (313)  MaraU    83.  
   53. Skowronek Winfried                  67 D-Singen                    3:16.49,7     49.43,4   (284)  MaraU    87.  
   54. Adore Gabriele, I-Gambolò           69 Avis Gambolo                3:17.33,0     50.26,7   (305)  MaraU    88.  
   55. Wermuth Raphael                     69 Thalwil                     3:18.48,4     51.42,1   (241)  MaraU    91.  
   56. Vogel Marco, Rüti ZH                65 LT Rappi-Jona               3:19.14,6     52.08,3   (236)  MaraU    92.  
   57. Oppikofer Rolf, Suhr                69 Triclub Aarau               3:19.38,6     52.32,3   (162)  MaraU    93.  
   58. Schumacher Beat, Buchrain           69 LG Migros                   3:19.46,0     52.39,7   (206)  MaraU    94.  
   59. Leitner Mike, A-Bad Ischl           65 DSG Pfandl                  3:20.28,8     53.22,5   (129)  MaraU    97.  
   60. Wiederkehr Beat                     64 Konolfingen                 3:21.26,3     54.20,0   (354)  MaraU    99.  
   61. Scolari Dante Davide, Gordola       66 Gordemo Verzasca            3:21.30,1     54.23,8   (211)  MaraU    100. 
   62. Kolly Markus, Plaffeien             71 Team MAHU                   3:23.12,8     56.06,5   (116)  MaraU    105. 
   63. Ebnöther Lukas                      66 Basel                       3:24.03,5     56.57,2    (58)  MaraU    107. 
   64. Clerici Alessio, I-Cadorago (CO)    84 OSG Guanzate                3:25.00,2     57.53,9   (319)  MaraU    108. 
   65. Eggerschwiler Jürg                  64 Stans                       3:25.22,8     58.16,5   (331)  MaraU    109. 
   66. Schweizer Stefan                    65 Thalwil                     3:25.46,0     58.39,7   (209)  MaraU    110. 
   67. Galimberti Andrea, I-Cabiate CO     71 Atletica Team Brianza       3:26.53,5     59.47,2   (335)  MaraU    111. 
   68. Ferrat Dominique Alain              71 Hedingen                    3:27.43,4   1:00.37,1    (68)  MaraU    112. 
   68. Ferrat Pascal                       73 Moosseedorf                 3:27.43,4   1:00.37,1   (272)  MaraU    112. 
   70. Sergejew Tom                        65 D-Inzlingen                 3:29.10,9   1:02.04,6   (326)  MaraU    117. 
   71. James Gregory                       64 Baar                        3:29.13,9   1:02.07,6   (100)  MaraU    118. 
   72. Monguzzi Mauro, I-Macherio          67 fumarefamale                3:29.52,0   1:02.45,7   (149)  MaraU    124. 
   73. Zanaboni Gabriele                   66 I-Bareggio                  3:30.03,5   1:02.57,2   (249)  MaraU    125. 
   74. Boehi Remo                          80 S. Antonino                 3:31.16,2   1:04.09,9   (355)  MaraU    128. 
   75. Schuller Bernhard, A-Bad Ischl      64 Nurmis Enkel                3:32.41,2   1:05.34,9   (204)  MaraU    135. 
   76. Kakaire Paul                        76 Zug                         3:33.17,8   1:06.11,5   (106)  MaraU    138. 
   77. Schumacher René                     66 Liestal                     3:35.18,1   1:08.11,8   (295)  MaraU    142. 
   78. Hutter Cyrill                       71 Luzern                      3:35.45,6   1:08.39,3   (267)  MaraU    143. 
   79. Pittaluga Fabio, Arogno             65 Guardie di Confine          3:37.54,3   1:10.48,0   (167)  MaraU    148. 
   80. Kurz Roland                         66 Basel                       3:39.34,4   1:12.28,1   (264)  MaraU    150. 
   81. Adolf Jürgen                        66 D-Denzlingen                3:40.46,4   1:13.40,1    (12)  MaraU    153. 
   82. Rausch Christoph                    79 Basel                       3:40.55,9   1:13.49,6   (175)  MaraU    154. 
   83. Cartier Alexander, Zürich           75 ASVZ Zürich                 3:41.04,5   1:13.58,2    (50)  MaraU    155. 
   83. Musialik Thomas                     74 Zürich                      3:41.04,5   1:13.58,2   (154)  MaraU    155. 
   85. Sala Emanuele                       67 I-Mozzate                   3:42.28,9   1:15.22,6   (192)  MaraU    163. 
   86. Motta Cristiano                     65 I-Olgiate Olona             3:42.29,4   1:15.23,1   (151)  MaraU    164. 
   87. Hayes Daniel                        71 GB-Bedford MK40 3SG         3:43.32,9   1:16.26,6    (92)  MaraU    170. 
   88. Binggeli Oliver                     73 Affoltern am Albis          3:43.33,7   1:16.27,4    (31)  MaraU    171. 
   89. Mazzucchelli Mauro                  67 I-Olgiate Olona             3:45.54,1   1:18.47,8   (144)  MaraU    175. 
   90. Cattaneo Stefano                    66 I-Bareggio                  3:46.08,4   1:19.02,1    (51)  MaraU    177. 
   91. Folli Mauro                         70 I-Bareggio                  3:49.00,5   1:21.54,2   (346)  MaraU    183. 
   92. Mangos Chris                        65 Oberaegeri                  3:49.47,3   1:22.41,0   (136)  MaraU    185. 
   93. Hess Axel, D-Kernen                 78 LG Kernen                   3:49.53,0   1:22.46,7    (96)  MaraU    186. 
   94. Prandini Markus                     66 Regensdorf                  3:52.29,3   1:25.23,0   (171)  MaraU    189. 
   95. Ryser Andy                          65 Lufingen                    3:52.39,6   1:25.33,3   (311)  MaraU    191. 
   96. Paietta Rodolfo, I-Meina NO         69 Podista Arona               3:54.03,1   1:26.56,8   (320)  MaraU    193. 
   97. Maier Bernd, D-Kernen               77 LG Kernen                   3:54.07,3   1:27.01,0   (135)  MaraU    194. 
   98. Clerici Massimiliano                69 I-Mozzate                   3:56.41,9   1:29.35,6    (52)  MaraU    200. 
   99. Belvisotti Davide, I-Gargallo NO    66 Intern. 3 Sport             3:58.07,2   1:31.00,9   (273)  MaraU    205. 
  100. Holverscheid Ralf, D-Markdorf       64 TV Markdorf                 3:58.32,0   1:31.25,7   (298)  MaraU    207. 
  101. Müller Stefan                       73 Obfelden                    3:58.32,8   1:31.26,5   (153)  MaraU    208. 
  102. Travella Rico                       66 Binningen                   3:58.59,3   1:31.53,0   (230)  MaraU    209. 
  103. Bucher Lukas                        76 Zofingen                    4:00.18,0   1:33.11,7    (42)  MaraU    213. 
  104. Luder Andreas                       65 Schliern b. Köniz           4:21.05,6   1:53.59,3   (132)  MaraU    223. 
  105. Reinauer Markus, D-Gundelfingen     66 Sportpark                   4:22.11,8   1:55.05,5   (177)  MaraU    224. 
  106. Birkhofer Micha, D-Winterbach       76 Pils GmbH                   4:23.50,6   1:56.44,3    (34)  MaraU    226. 
  107. Springer Peter                      79 Oberbüren                   4:27.54,7   2:00.48,4   (219)  MaraU    230. 
  108. Birkhofer Daniel, D-Dettenhausen    74 Pils GmbH                   4:42.05,0   2:14.58,7    (32)  MaraU    231. 
  108. Birkhofer Matthias, D-Nürtingen     72 Pils GmbH                   4:42.05,0   2:14.58,7    (33)  MaraU    231. 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.