XXI Maratona Ticino 2003 - nach Ortschaft "B"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15          90. Grimsel Stephanie                   62 Baar                        2:00.43,6     38.18,7  (2200)  
8          299. Helweg Thomas                       65 Baar                        1:54.25,6     45.47,1  (2218)  
1           71. James Gregory                       64 Baar                        3:29.13,9   1:02.07,6   (100)  
14          46. Kara Hanna                          75 Baar                        1:52.28,6     26.34,2  (2243)  
9          231. Kündig Beat                         60 Baar                        1:47.37,2     33.58,4  (2263)  
14          47. Mäntymäki Maria                     75 Baar                        1:52.28,7     26.34,3  (2288)  
8          109. Turkama Tuomas                      75 Baar                        1:28.08,4     19.29,9  (2521)  
7           20. Wettach Andreas                     ?? Baar                        1:15.23,4      5.58,1  (1077)  
5            7. Wettach-Inderbitzin Sandra, Baar    75 LK Zug                      3:35.26,1     37.27,1   (325)  
15          34. Engler Anna                         49 Bad Ragaz                   1:45.21,6     22.56,7  (1896)  
10          69. Borelli Fausto, Barbengo            53 SAM Massagno                1:39.31,2     20.10,4  (2049)  
8          321. Karakus Vahdet                      72 Barbengo                    2:08.44,5   1:00.06,0  (2244)  
8           72. Navarria Alessandro, Barbengo       82 Triathlon Atlantide         1:24.54,8     16.16,3  (1638)  
10          31. Samperisi Salvatorte                48 Barbengo                    1:31.39,5     12.18,7  (2402)  
3           17. Calà Cataldo                        44 Basel                       3:33.13,7     48.30,8    (48)  
1           63. Ebnöther Lukas                      66 Basel                       3:24.03,5     56.57,2    (58)  
14          30. Fischer Sabine                      81 Basel                       1:46.00,8     20.06,4  (2606)  
1           80. Kurz Roland                         66 Basel                       3:39.34,4   1:12.28,1   (264)  
1           82. Rausch Christoph                    79 Basel                       3:40.55,9   1:13.49,6   (175)  
9           87. Saurer Urs, Basel                   58 LSV Uetendorf               1:28.21,7     14.42,9  (2407)  
15          85. von Allmen Marie-Noëlle             68 Basel                       1:58.19,0     35.54,1  (2465)  
11          25. Spichiger Armin                     42 Bassersdorf                 1:46.02,3     19.13,7  (2439)  
9          159. Mathis Peter                        61 Beckenried                  1:37.50,1     24.11,3  (1842)  
9          264. Casagrande Marcello                 59 Bedano                      1:57.59,0     44.20,2  (2076)  
8          207. Naboni Marco, Bedano                64 Varese Triathlon            1:38.00,6     29.22,1  (1872)  
14          14. Andreazzi Paola, Bellinzona         85 GAB Bellinzona              1:34.27,2      8.32,8  (2009)  
3           13. Bernasconi Vittorio                 53 Bellinzona                  3:22.26,8     37.43,9   (259)  
9          176. Borradori Giorgio                   55 Bellinzona                  1:39.27,7     25.48,9  (2051)  
11          46. Carenini Arturo, Bellinzona         35 R.C. Bellinzona             2:18.59,0     52.10,4  (2074)  
10         143. Carenini Nicola, Bellinzona         47 Runner's Club Bellinzona    2:00.09,8     40.49,0  (2641)  
3            9. Cerutti Marco, Bellinzona           52 RC Bellinzona               3:14.39,3     29.56,4   (294)  
10          68. Ciceri Giorgio, Bellinzona          52 SAB Bellinzona              1:39.22,1     20.01,3  (1746)  
10         147. De Agostini Dario                   46 Bellinzona                  2:01.00,2     41.39,4  (2500)  
14          33. De Prati Chantal                    73 Bellinzona                  1:46.44,2     20.49,8  (2613)  
15          95. Espi Pilar, Bellinzona              64 RCB                         2:02.06,1     39.41,2  (2640)  
10         139. Filliger Gustavo, Bellinzona        51 Runners Club Bellinzona     1:57.55,2     38.34,4  (2151)  
10         119. Janniello Elpidio, Bellinzona       52 VIRTUS Locarno              1:51.43,4     32.22,6  (2233)  
9          229. Lotti Daniele                       57 Bellinzona                  1:47.09,6     33.30,8  (2279)  
10          59. Mazzarello Danilo                   50 Bellinzona                  1:37.22,2     18.01,4  (1743)  
9           53. Melchiorre Mario                    60 Bellinzona                  1:25.18,8     11.40,0  (2499)  
11          41. Ostini Giorgio                      38 Bellinzona                  2:03.00,6     36.12,0  (2343)  
8          188. Pedrazzoli Tiziano                  71 Bellinzona                  1:36.09,6     27.31,1  (1768)  
10         156. Ponzio Carlo                        52 Bellinzona                  2:07.05,5     47.44,7  (2636)  
10         158. Ponzio Waldo, Bellinzona            44 SSRG Gaggio                 2:10.45,8     51.25,0  (2675)  
10         155. Sala Bruno                          45 Bellinzona                  2:07.05,3     47.44,5  (2637)  
9          274. Spaggiari Giuseppe                  55 Bellinzona                  2:07.05,4     53.26,6  (2638)  
14          17. Valchera Elena                      80 Bellinzona                  1:36.50,6     10.56,2  (2458)  
8          290. Vicentini Paolo, Bellinzona         64 TAT-Ticino                  1:51.44,5     43.06,0  (2549)  
9          245. Aecherli Erwin                      54 Berikon                     1:51.22,3     37.43,5  (2002)  
7           57. Carafa Roberto                      41 Berikon                     1:37.50,5     28.25,2  (1063)  
8          277. Gerber Hans                         66 Bern                        1:49.38,3     40.59,8  (1759)  
8          209. Gudel Anton                         65 Bern                        1:38.18,2     29.39,7  (2586)  
15         119. Güdel Marietta                      25 Bern                        2:27.44,1   1:05.19,2  (2587)  
3           35. Gygax Martin                        53 Bern                        3:59.49,7   1:15.06,8    (82)  
15          32. Hausamann Margreth                  ?? Bern                        1:44.42,0     22.17,1  (2574)  
10          39. Hausamann Walter, Bern              51 TSV Fraunekappelen          1:34.08,7     14.47,9  (2572)  
3            7. Vollenweider Moritz, Bern           51 SAC Bern                    3:13.57,4     29.14,5   (237)  
3           34. Waller Max                          50 Bern                        3:57.53,7   1:13.10,8   (238)  
9           25. Birra Fiorenzo, Biasca              60 GP Leventina                1:21.03,5      7.24,7  (1706)  
9          181. Odermatt Umberto, Biasca            58 SPL Locarnese               1:39.59,4     26.20,6  (1640)  
14           2. Soldini Linda, Biasca               77 GAD Dongio                  1:25.54,5      0.00,1  (1675)  
9          112. Canonica Gianni, Bidogno            55 USC Capriasca               1:31.11,5     17.32,7  (1717)  
9          156. Chiffelle Patrick                   57 Bidogno                     1:37.21,8     23.43,0  (1889)  
2           25. Gfeller Urs                         62 Biel Benken                 3:18.04,8     48.40,7   (265)  
10         114. Chevre Jean-François, Biel/Bienne   47 Jogging Bienne              1:51.03,6     31.42,8  (2089)  
15          56. Chevre Marie-Madeleine, Biel/Bienne 50 Jogging Bienne              1:51.03,2     28.38,3  (2090)  
9          238. Loosli Daniel                       60 Biel/Bienne                 1:48.50,6     35.11,8  (2277)  
9          220. Pera Michele, Bignasco              62 Runner's Club Bellinzona    1:45.17,4     31.38,6  (2579)  
10         112. Menghetti Franco, Bigorio           51 USC Capriaschese            1:50.48,5     31.27,7  (2311)  
7            9. Stampanoni Jonathan, Bigorio        70 USC Capriaschese            1:12.41,1      3.15,8  (1039)  
1          102. Travella Rico                       66 Binningen                   3:58.59,3   1:31.53,0   (230)  
8          196. Borruat Nicolas                     72 Bioggio                     1:36.49,9     28.11,4  (2052)  
10          89. Cedroni Alessandro                  48 Bioggio                     1:44.44,5     25.23,7  (2679)  
8          239. Kienast Pascal                      82 Bironico                    1:42.24,8     33.46,3  (2684)  
10         146. Fontebasso Vittorio                 52 Bodio TI                    2:00.59,1     41.38,3  (2708)  
15         114. Fallet Carmen                       55 Boécourt                    2:13.29,1     51.04,2  (1749)  
9          218. Geisser Othmar                      63 Boll                        1:44.42,1     31.03,3  (2177)  
5            2. Knoeri Monika                       69 Boltigen                    3:02.34,8      4.35,8   (314)  
10          29. Hostettler Toni                     49 Bönigen                     1:30.56,7     11.35,9  (1769)  
10         121. Moser Hansueli                      52 Bönigen                     1:52.44,0     33.23,2  (1772)  
1           38. Lüscher Urs                         74 Bonstetten                  3:04.59,8     37.53,5   (133)  
10         106. Fauguel Charles, Boudry             44 frénétic bicke              1:49.36,1     30.15,3  (2523)  
15          45. Meisterhans Dora                    47 Boudry                      1:49.36,1     27.11,2  (2524)  
14          13. Andreoli Daisy                      86 Breganzona                  1:34.16,0      8.21,6  (2010)  
11           2. Berta Elvezio, Breganzona           43 USC Capriaschese            1:26.53,5      0.04,9  (1516)  
9           49. Cresta Soccorso, Breganzona         56 CSI Breganzona              1:25.12,4     11.33,6  (1553)  
7           38. Da Silva Rolasco-Wagner             79 Breganzona                  1:23.31,2     14.05,9  (1005)  
8          244. Lardi Gian Luca                     69 Breganzona                  1:43.58,6     35.20,1  (2552)  
1            4. Maffi Massimo, Breganzona           66 USC Capriaschese            2:30.34,1      3.27,8     (3)  
10         159. Berri Livio                         44 Bremgarten                  2:12.18,0     52.57,2  (2035)  
9          165. Ludwig Michael, Bremgarten AG       55 LG Egelsee                  1:38.23,7     24.44,9  (2281)  
9           69. Ferrandi Roberto, Brione s. Minusio 63 SPL                         1:26.48,0     13.09,2  (2577)  
8          192. Furlan Ivan, Brissago               77 SFG Brissago                1:36.30,4     27.51,9  (1904)  
8           71. Furlan Luca, Brissago               70 SFG Brissago                1:24.47,1     16.08,6  (1048)  
9          217. Heksch Ralph, Brissago              55 SLVS                        1:44.26,4     30.47,6  (2217)  
9          149. Hugel Walter                        58 Brissago                    1:37.00,9     23.22,1  (2225)  
10          72. Stefanicki François, Brissago       48 SFG Brissago                1:40.12,1     20.51,3  (2440)  
1           43. Pisano Marco                        65 Brügg BE                    3:10.21,5     43.15,2   (166)  
11          48. Thüler Erwin                        34 Brügg BE                    2:56.22,3   1:29.33,7  (2715)  
10          88. Gianoli Quirino                     52 Brusio                      1:44.36,9     25.16,1  (2690)  
3           27. Eichholzer Hans                     45 Brütten                     3:46.39,4   1:01.56,5    (61)  
8           24. Käch Markus, Bubikon                67 LC Meilen                   1:17.34,0      8.55,5  (1609)  
2           60. Bühlmann Daniel                     63 Buchrain                    3:46.21,2   1:16.57,1    (45)  
1           58. Schumacher Beat, Buchrain           69 LG Migros                   3:19.46,0     52.39,7   (206)  
2           57. Bürer Emil, Buchs                   57 Sportler ruft Sportler      3:43.50,1   1:14.26,0    (46)  
2           35. Heinrich Daniel                     55 Bülach                      3:29.31,5   1:00.07,4    (94)  
5            4. Meier-Marfurt Angelika              73 Bülach                      3:10.58,4     12.59,4   (145)  
9           88. Imboden Herbert                     58 Buochs                      1:28.23,5     14.44,7  (2226)  
14          64. Gisler Anja                         69 Bürglen                     2:05.00,5     39.06,1  (2190)  
2           67. Röhrl Gerhard, Büsserach            56 Kirchenchor Büsserach       3:56.59,5   1:27.35,4   (182)  
15         112. Kopp-Diner Anita                    61 Büttikon AG                 2:11.50,7     49.25,8  (1816)  

Total 111



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.