(19) Knaben Jg. 88/89

Luzerner Stadtlauf 2003 - (19) Knaben Jg. 88/89

  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr    Ø/km
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Waldis Simon, Gersau                88 LR TV Ibach                   12.53,9       ----- (15615)    3.23
    2. Ulmann Florian                      89 Basel                         13.04,2      0.10,3 (15674)    3.26
    3. Kreienbühl Peter, Inwil             88 TV Inwil                      13.07,3      0.13,4 (15639)    3.27
    4. Schwegler Kurt, Willisau            88 STV Willisau                  13.41,0      0.47,1 (15605)    3.36
    5. Bucher Elias                        88 Schüpfheim                    13.48,4      0.54,5 (15704)    3.38
    6. Peter Thomas                        89 Obernau                       13.52,7      0.58,8 (15665)    3.39
    7. Müller Marcel                       88 Malters                       13.52,9      0.59,0 (15694)    3.39
    8. Fässler Philipp, Schwyz             88 LR TV Ibach                   13.59,9      1.06,0 (15614)    3.41
    9. Zihlmann Claudio                    89 Malters                       14.03,7      1.09,8 (15678)    3.42
   10. Meier Roger, Ettiswil               88 LR Gettnau                    14.13,2      1.19,3 (15625)    3.44
   11. Hohl Tobias                         88 Altdorf UR                    14.13,4      1.19,5 (15656)    3.44
   12. Bircher Marco, Ebikon               88 TV Inwil                      14.22,7      1.28,8 (15638)    3.47
   13. Lustenberger Martin                 88 Kriens                        14.26,5      1.32,6 (15661)    3.48
   14. Beeler David, Buchrain              88 LR Ebikon                     14.29,1      1.35,2 (15628)    3.48
   15. Kreis Christian                     88 Egnach                        14.40,6      1.46,7 (15709)    3.51
   16. Amstad Jörg, Buchrain               88 Jugendriege STV Buchrain      14.50,4      1.56,5 (15607)    3.54
   17. Bernet Michael                      88 Büron                         14.59,2      2.05,3 (15648)    3.56
   18. Leu Sandro                          89 Uffikon                       15.01,6      2.07,7 (15697)    3.57
   19. Stucki David                        88 Horw                          15.04,8      2.10,9 (15672)    3.58
   20. Bächler Roland, Buchrain            89 Jugendriege STV Buchrain      15.10,0      2.16,1 (15609)    3.59
   21. Barmettler Ruedi, Beromünster       89 LR Beromünster                15.12,8      2.18,9 (15621)    4.00
   22. Pfefferli Marco                     88 Allenwinden                   15.18,0      2.24,1 (15666)    4.01
   23. Zihlmann Samuel                     88 Malters                       15.20,9      2.27,0 (15679)    4.02
   24. Bucher Dominic                      89 Ruswil                        15.22,4      2.28,5 (15649)    4.02
   25. Vogel Andreas, Hochdorf             89 AUDACIA Hochdorf              15.22,6      2.28,7 (15645)    4.02
   26. Windisch Daniel                     89 Giswil                        15.23,5      2.29,6 (15677)    4.03
   27. Zwyssig Mathias                     89 Seelisberg                    15.24,3      2.30,4 (15680)    4.03
   28. Duss Pascal                         88 Entlebuch                     15.27,8      2.33,9 (15695)    4.04
   29. Schmidmeister Tobias                88 St. Gallen                    15.29,3      2.35,4 (15669)    4.04
   30. Amstad Mirco, Buchrain              88 Jugendriege STV Buchrain      15.32,9      2.39,0 (15608)    4.05
   31. Tschümperlin Peter                  88 Sachseln                      15.36,3      2.42,4 (15673)    4.06
   32. Ackermann Joel, Laupersdorf         89 TV Balsthal                   15.37,9      2.44,0 (15683)    4.06
   33. Schuler Beat, Unterschächen         89 Skispringerteam Unterschä     15.41,0      2.47,1 (15642)    4.07
   34. Scheidegger Roger, Buchrain         89 Jugendriege STV Buchrain      15.45,6      2.51,7 (15613)    4.08
   35. Leisibach Tobias, Ebikon            89 LR Ebikon                     15.46,4      2.52,5 (15630)    4.09
   36. Arnet Christian                     88 Reidermoos                    15.52,6      2.58,7 (15684)    4.10
   37. Flores Samuel, Hochdorf             89 AUDACIA Hochdorf              15.53,9      3.00,0 (15643)    4.11
   38. Duner Raphael                       88 Adligenswil                   15.54,6      3.00,7 (15652)    4.11
   39. Vogler Tobias                       89 Kerns                         15.58,5      3.04,6 (15707)    4.12
   40. Meier Simon, Escholzmatt            88 Jugi, Escholzmatt             16.03,9      3.10,0 (15601)    4.13
   41. Bloch Florian, Buchrain             89 Jugendriege STV Buchrain      16.07,2      3.13,3 (15610)    4.14
   42. Christen David, Hergiswil LU        89 LR Gettnau                    16.07,8      3.13,9 (15622)    4.14
   43. Lustenberger Thomas                 89 Kriens                        16.09,2      3.15,3 (15662)    4.15
   44. Nufer Roman                         88 Alpnach Dorf                  16.12,4      3.18,5 (15699)    4.15
   45. Koller Christoph                    88 Kriens                        16.13,9      3.20,0 (15659)    4.16
   46. Witprächtiger Pascal                88 Beromünster                   16.21,4      3.27,5 (15693)    4.18
   47. Hurschler Andreas                   89 Engelberg                     16.22,1      3.28,2 (15657)    4.18
   48. Gasser Bernhard                     89 Kehrsiten                     16.25,3      3.31,4 (15685)    4.19
   48. Gassmann Raphael, Ballwil           89 STV Ballwil                   16.25,3      3.31,4 (15636)    4.19
   50. Buholzer Patrick, Grosswangen       89 STV Grosswangen               16.29,8      3.35,9 (15617)    4.20
   51. Kämpf Raphael                       89 Sempach Stadt                 16.30,3      3.36,4 (15658)    4.20
   52. Spichtig Martin                     89 Sachseln                      16.36,0      3.42,1 (15671)    4.22
   53. von Wyl Ivan                        89 Allenwinden                   16.36,6      3.42,7 (15705)    4.22
   54. Müller Primin                       89 Stans                         16.37,2      3.43,3 (15703)    4.22
   55. Arnold Sven, Unterschächen          89 Skispringerteam Unterschä     16.37,7      3.43,8 (15640)    4.22
   56. Gariglio Marcello                   89 Adligenswil                   16.39,6      3.45,7 (15654)    4.23
   57. Schnider Roman                      89 Flühli LU                     16.41,7      3.47,8 (15688)    4.23
   58. Rast Matthias                       89 Kriens                        16.54,0      4.00,1 (15667)    4.26
   59. Rüedi Hannes, Kriens                89 LR Ebikon                     16.57,3      4.03,4 (15631)    4.27
   60. Schmutz Stefan, Sarnen              89 TV Sarnen                     17.05,7      4.11,8 (15606)    4.29
   61. Bolliger Renato, Buchrain           89 Jugendriege STV Buchrain      17.14,1      4.20,2 (15611)    4.32
   62. Lamprecht Reto                      89 Egnach                        17.14,2      4.20,3 (15708)    4.32
   63. Bucher Jannick                      88 Nebikon                       17.20,1      4.26,2 (15650)    4.33
   64. Sticher Benjamin                    88 Luzern                        17.35,5      4.41,6 (15692)    4.37
   65. Winter Tobias                       88 Münchwilen AG                 17.39,5      4.45,6 (15712)    4.38
   66. Meier Philippe, Menzberg            89 LR Gettnau                    17.43,3      4.49,4 (15624)    4.39
   67. Kathriner Patrick, Hochdorf         89 AUDACIA Hochdorf              17.44,5      4.50,6 (15644)    4.40
   68. Vonesch Roman                       89 Büron                         17.47,9      4.54,0 (15702)    4.41
   69. Neuenschwander Andre, Grosswangen   89 STV Grosswangen               17.50,8      4.56,9 (15618)    4.41
   70. Duner Silvan                        89 Adligenswil                   17.54,2      5.00,3 (15653)    4.42
   71. Ruch Matthias, Luzern               89 TV Kaufleute Luzern           17.56,0      5.02,1 (15604)    4.43
   72. Kaufmann André                      88 Obermumpf                     17.59,9      5.06,0 (15711)    4.44
   73. Wiederkehr Stefan                   89 Grosswangen                   18.07,7      5.13,8 (15706)    4.46
   74. Roos Manuel, Escholzmatt            88 Jugi, Escholzmatt             18.10,7      5.16,8 (15602)    4.47
   75. Blättler Simon, Hergiswil NW        89 TV Hergiswil Jugend Riege     18.19,7      5.25,8 (15600)    4.49
   76. Mentzel Morris                      89 Mumpf                         18.21,5      5.27,6 (15710)    4.49
   77. Näpflin David                       89 Beckenried                    18.21,6      5.27,7 (15664)    4.49
   78. Riedweg Pius, Hergiswil LU          88 LR Gettnau                    18.27,8      5.33,9 (15626)    4.51
   79. Inderbitzin Mathias                 88 Brunnen                       18.29,4      5.35,5 (15686)    4.51
   80. Schöpfer Rafael                     88 Hildisrieden                  18.41,6      5.47,7 (15689)    4.55
   81. Christen Rolf, Gettnau              89 LR Gettnau                    18.49,4      5.55,5 (15623)    4.57
   82. Mahler Manuel                       89 Ruswil                        19.08,8      6.14,9 (15663)    5.02
   83. Sennhauser Mario                    89 Emmenbrücke                   19.09,8      6.15,9 (15670)    5.02
   84. Steiner Allian                      89 Kerns                         19.31,2      6.37,3 (15698)    5.08
   85. Schenker Severin                    89 Flühli LU                     19.36,4      6.42,5 (15668)    5.09
   86. Büeler Dominik, Ballwil             88 STV Ballwil                   19.39,9      6.46,0 (15635)    5.10
   87. Lang Marcel                         88 Ebikon                        19.57,0      7.03,1 (15660)    5.15
   88. Cettuzzi Matteo                     88 Zürich                        20.09,1      7.15,2 (15651)    5.18
   89. Brunner Lukas                       89 Sursee                        20.11,6      7.17,7 (15700)    5.18
   90. Riedweg Adrian, Dagmersellen        89 STV Dagmersellen Aktive +     20.12,0      7.18,1 (15620)    5.18
   91. Barmettler Mike                     89 Beckenried                    20.15,8      7.21,9 (15647)    5.19
   92. Müller Adrian, Buchrain             89 Jugendriege STV Buchrain      20.28,2      7.34,3 (15612)    5.23
   93. Häfliger Erich                      89 Nebikon                       20.30,0      7.36,1 (15655)    5.23
   94. Socker David, Reiden                89 JUKO STV Reiden               20.30,8      7.36,9 (15682)    5.23
   95. Arnold Toni, Unterschächen          89 Skispringerteam Unterschä     20.47,6      7.53,7 (15641)    5.28
   96. Hunkeler Marc, Reiden               89 JUKO STV Reiden               20.53,0      7.59,1 (15681)    5.29
   97. Staub Christian                     88 Risch                         21.00,0      8.06,1 (15691)    5.31
   98. Höltschi Reto, Altwis               89 STV Hitzkirch, Leichtatle     21.09,9      8.16,0 (15637)    5.34
   99. Pfister Sven                        89 Winznau                       21.15,2      8.21,3 (15696)    5.35
  100. Berli Claudio                       89 Luzern                        21.31,6      8.37,7 (15701)    5.39
  101. Riedweg Ueli, Hergiswil LU          89 LR Gettnau                    21.35,1      8.41,2 (15627)    5.40
  102. Omlin Fabian                        88 Sachseln                      22.03,5      9.09,6 (15687)    5.48
  103. Roos Yves                           89 Meierskappel                  24.41,4     11.47,5 (15690)    6.29

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.